Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Skladování česneku Zpět na diskusi

    Sadba

    10. 8. 2017 9:07 Zakladatel vlákna: Jakub Jordán
    Dobrý den,

    měl bych se bát, pokud bych česnek měl vyloupaný již v půlce září, že do doby sadby může "vyšůška", či se jakkoli jinak znehodnotit?

    Děkuji
    10. 8. 2017 21:37 Jan Kozák
    Zdravé stroužky bez přítomnosti vlnovníka česnekového Vám do výsadby "nevyšuškají". Předčasné seschnutí stroužků bývá způsobeno fuzáriem nebo vlnovníkem.

    Uskladnění pacibulek

    2. 8. 2017 0:54 Zakladatel vlákna: Aleš Kubík
    Dobrý den, 
    Letos poprvé jsem pěstoval česnek, takže se teprve učím.
    Rád bych si na jaře zkusil vysadit i pacibulky které jsem letos sklidil. Můžete mi doporučit nejlepší způsob jejich uskladnění do výsadby. Nikde jsem to tu nenašel. 

    S díky Aleš K. 
    2. 8. 2017 5:51 Jan Kozák
    Pacibulky uskladněte na suchém vzdušném zastíněném místě podobně jako česnekové cibule. Pacibulky snáší vyšší mráz. Nejlepší "uskladnění" je však v zemi, proto je lepší podzimní výsev.
    3. 8. 2017 19:45 Denis Šulava
    Dobrý den, 
    moří se i pacibulky?
    4. 8. 2017 21:03 Jan Kozák
    Ano, moří. Vlnovník napadá i pacibulky, takže Sulku použijte. A přidáte-li i Clonoplus, jenom jim prospějete.

    viry v cesneku??

    23. 6. 2017 22:20 Zakladatel vlákna: Petr Andrle
    Dobry den , česnek od vas mi postihla nějaká neduha. Opravdu nevím co to je snad podle vasi databáze viry.... Nat i u palicaku polehla , a už od března byla barva listu hodne nazloutla a povadla . Zaleval jsem , hnojil jsem , ale nic nepomohlo. ted mi 3\4 zahonu lezi . Nic mene česnek je pěkný a velky .   Je mi jasne ,ze musi ven.Půjde v tuhle dobu ususit ,pokud by bylo ještě brzo??  Nebo se bude muset co nejdříve zpracovat??
    26. 6. 2017 9:18 Jan Kozák
    Při dobrém, hlavně dostatečně rychlém sušení nemá podtržení (předčasná sklizeň) na skladování žádný vliv.

    Superfosfát, Vlnovník cesnakový

    24. 5. 2017 11:11 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Dobrý deň, má ešte zmysel používať v tomto období superfosfát? Poprípade dá sa použiť ako postrek spolu s močovinou? Druhá otázka je, či je vhodné priestor kde sa bude cesnak sušiť a skladovať vystriekať savom, pomôže to? Ďakujem
    24. 5. 2017 21:32 Jan Kozák
    Superfosfát už živinu česneku nedodá, bylo by to hnojení pro následnou plodinu.
    Vystříkání Savem Vám doporučuji. Pokud se dá předmětný prostor i uzavřít, pak to ještě dezinfekční účinnost zvýší. A dodržujte zásady bezpečnosti práce, hlavně co se týká dýchání.

    Objednávka sadby

    3. 5. 2017 17:43 Zakladatel vlákna: Marcela Bulíčková
    Dobrý den, právě vyplňuji objednávku a vlastně nevím kdy sadbu dodáváte.
    Když to bude brzy, tak mám strach, jestli mi do listopadu všechno neseschne.
    Děkuji. Bulíčková
    4. 5. 2017 10:24 Jan Kozák
    Objednanou sadbu zasíláme od přelomu srpna a září, když je česnek řádně suchý. Po jeho obdržení je třeba uchovávat na suchém vzdušném místě.

    "Zesklovatění" stroužků česneku

    19. 3. 2017 10:51 Zakladatel vlákna: Mirek
    Pěstujeme česnek pro vlastní potřebu bez problémů řadu let. Aktuálně jsem zjistil u několika velkých palic měkké stroužky. Po rozdělení a oloupání jsou některé stroužky "zesklovatělé" a mají okrovou barvu.Česnek skladuji zavěšený na dobře větrané a suché půdě.Nevím, jestli se tak stalo skladováním nebo je to projev nějaké choroby česneku.
    19. 3. 2017 17:56 Jan Kozák
    Tyto sklovité stroužky jsou namrzlé, nejde o žádnou chorobu.

    Choroba česneku

    6. 2. 2017 9:45 Zakladatel vlákna: Ladislav Horin
    Dobrý den, stalo se mi při skladování česneku na suchém větraném místě, že se mi takhle zkazil. Nevíte čím to mohlo být způsobeno.
    Jedná se o nějakou chorobu? Děkuji.
    7. 2. 2017 14:41 Jan Kozák
    Není to choroba, ale škůdce. Česnek je napaden mikroskopickým roztočem vlnovníkem česnekovým.

    přemrzlý česnek

    11. 1. 2017 8:24 Zakladatel vlákna: Jana
    Dobrý den, česnek pověšený na půdě mi bohužel zmrznul. Můžu ho ještě nějak zachránit? Děkuji
    12. 1. 2017 10:09 Jan Kozák
    Po rozmrznutí je česnek znehodnocen. Možná by tu bylo řešení. Někteří lidé skladují oloupané stroužky v mrazničce a podle potřeby je odebírají a ihned spotřebovávají. Možná by bylo řešením venku zmrzlé cibule uskladnit v mrazničce (ale nemohly by mezi tím rozmrznout).
    21. 1. 2017 11:36 Antonín Tesař
    Já na chalupě skladuji česnek paličák ve zděné nevytápěné kolně, zavěšený ve svazcích. V Brně jej uchovávám v palicích uložených na suchém místě, bez přístupu přímého slunce v plátěném pytlíku zavěšený na otevřeném balkoně. Pokud jej po zmrznutí nechám přirozeně (bez zahřívání a přemísťování) rozmrznout, tak se mu nic nestane a používám jej až do jara resp. do další sklizně. V kolně jsou teploty cca o 5°C vyšší než venku -letos tedy cca -10°C a na balkoně až -15°C. Podstatou tedy asi bude pomalé, přirozené rozmrzání. Možná by bylo dobrá si to na malém vzorku česku vyzkoušet.
    Ke skladování česneku jsem také vyslechl radu, že je možné jej skladovat jako kytice ve váze s dlouhými stonky a palicemi nahoře. Takto jej údajně lze skladovat přes celou zimu teple v kuchyni až do nové sklizně.

    Zbytek sadby

    3. 1. 2017 21:10 Zakladatel vlákna: Aleš Havrda
    Dobrý den,
    Je naděje , že namořená sadba vydrží na příští rok?
    Pokud , je jak mám postupovat?
    Moc děkuji za odpověď :-)
    4. 1. 2017 9:44 Jan Kozák
    Určitě nenechávejte sázení na podzim. Jakmile to počasí dovolí, snažte se nasázet. Do té doby nechejte namořenou sadbu v chladnu a hlavně v suchu.
    4. 1. 2017 16:06 Aleš Havrda
    Chápu to dobře, že buď vysázím ještě do jara, a nebo mi zbylá sadba bude na podzim k ničemu?.
    6. 1. 2017 7:44 Jan Kozák
    Ano, chápete to dobře. Možná by do podzimu vydržela namořená sadba Benátčanu a Japo II, ale i těm by bylo lépe v zemi.

    30. 11. 2016 21:14 Zakladatel vlákna: Aleš Vrbka
    Hezký večer pane inženýre,

    chci se zeptat - nepodařilo se mi vysázet veškerý,v Sulce namořený česnek.Dnes přimrzlo a už do země nejde,no a předpověď na další dny není zrovna dobrá? Jak dlouho takto namořený česnek vydrží?

    Předem děkuji za odpověď...s pozdravem...Vrbka Aleš
    1. 12. 2016 22:20 Jiří Snášel
    Sulkou jste mořil již někdy v září, nechal usušit, taková sadba vydrží v suchu až do jara. Přesto si myslím, že kolem vánoc se oteplí a sázet se bude moci.
    J.S.
    3. 12. 2016 0:46 Václav Kozák
    Vážený pane Vrbko,
    není možné přesně říci, jak dlouho můžete ještě česnek před výsadbou skladovat. Záleží na tom, v jakém fyziologickém stavu v době moření byl. Na rozdíl od česneku mořeného v září (jak uvádí pan Snášel - tento postup moření také doporučujeme) už má v současné době česnek odbouranou dormanci. Zatímco při moření v září rostlina na vodu nereaguje, v současné době se stroužek probudí a začně rychle vytlačovat kořínky. Doporučil bych jej vysadit co nejdříve, do výsadby jej skladujte ve slabé vrstvě a na chladném větraném místě, aby se nastartované fyziologické pochody ve stroužku zpomalily.

    mráz

    13. 11. 2016 10:00 Zakladatel vlákna: Martin Bříza
    Dobrý den pane Kozáku. Zapomněl jsem česnek určený na sadbu, tedy vybrané palice, svázané, pod střechou ve stodole. Dnes ráno bylo mínus 7 stupňů celsia. Mohu tento česnek použít k výsadbě, nebo je takový česnek nepoužitelný? Děkuji za odpověď.
    14. 11. 2016 8:33 Jan Kozák
    Tento mráz česnek a ani jeho sadbovou kvalitu nepoškodí. Můžete ho klidně nasázet.

    27. 10. 2016 11:39 Zakladatel vlákna: František
    Dobrý den pane ing.Kozáku, můžete mi prosím poradit co způsobuje narušení česneku ? Našel jsem na stroučkách i housenky. Tak přemýšlím zda to bylo způsobeno houbou a poté škůdcem. Popř může jít takovýto česnek do sadby ? Jaké je řešení ochrany ?
    27. 10. 2016 18:17 František
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
    27. 10. 2016 22:17 Jan Kozák
    Hosenka je larvou molíka česnekového. Může Vám udělat "paseku" v uskladněném česneku. U sadby asi takový problém nebude. Soudím, že při tříhodinovém moření v Sulce se housenky utopí. Co všechno způsobilo skvrny na stroužcích z těchto snímků neurčím. Kdybyste nám mohl poslat několik napadených cibulí, rádi bychom si housenky vyfotili, pak je nechali zakuklit, abychom mohli vyfotit i motýlka. Přitom bychom se samozřejmě podívali i na ty skvrny.

    skladovatelnost česneku

    23. 9. 2016 12:46 Zakladatel vlákna: Antonín Tesař
    Dobrý den.
    Dovoluji si požádat o informace o konkrétní skladovatelnosti následujících odrůd: Anin, Anton, Bjetin, Blanin II, Džambul, Havel, Lukan, Záhorský II. Popis česneků bez údaje o skladovatelnosti nebo nekonkrétní údaj o skladovatelnost:"dobrá, vysoká, velmi vysoká ..." se mi jeví jako nedostatečný. Jsem si vědom, že při nedodržení standardních podmínek skladování může tato doba kolísat.
    23. 9. 2016 21:21 Václav Kozák
    Dobrý den, bohužel ke skladovatelnosti není možné uvádět konkrétnější údaje, protože skladovatelnost se mění nejen způsobem skladování, ale i výživou a průběhem počasí v daném vegetačním období. Skladovatelnost pak může významně kolísat (např. odrůda Bjetin může jednomu pěstiteli při skladování na stejném místě jednu sezónu vydržet do dubna, druhý rok do července).

    15. 9. 2016 7:24 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobré ráno, ještě se chci zeptat co když budu skladovat nerozdruzeny česnek v chladaku cca 5-7stupnu?
    17. 9. 2016 19:52 Jan Kozák
    Špatné řešení, toto určitě nedělejte.

    14. 9. 2016 19:48 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý večer,

    Pane ing. Kozáku, včera mě přišla vaše sadba, na první pohled pěkná, nevím jestli se tam něco špatného najde, ale já jsem spokojen, až na to krácení Havranu, ale to je život co se dá dělat. Chci se hlavně zeptat a vím že už to tu bylo řečeno ale přece. Nemohu vaši sadbu nechat celou a nerozdružovat? Bude v suchu, venku ve stodole kde nezaprší a když se pootvírá i větrno. Dělám to několik let a neměl jsem problém, takže mě zaráží proč rozdružovat ihned? Bojím se třeba při horším oschnutí plísně a tak. Vím jaký razíte názor ale...

    Děkuji za odpověď
    14. 9. 2016 19:58 Jiří
    Zdravím. ..,jak píše p.ing Kozák podle toho bych se držel. Moreni v září je základ,sadba bude probíhat listopad prosinec,jestli chcete riskovat tak nemorte. Myslím že v tuhle dobu ideální namorit, však to vidíte všude přemnožení hmyz. Moření je základ.Pěstu zdar. .
    14. 9. 2016 22:10 Štěpán
    A názor pana ing. Kozáka?
    17. 9. 2016 19:50 Jan Kozák
    Moření v Sulce je spolehlivé proto roztoči vlnovníku česnekovému. Loni byl přímo kalamitním škůdcem. Kdo mořil v srpnu nebo září, vyhrál. Letos je situace podstatně lepší, přesto toto nebezpečí nepodceňovat.

    Příprava sadby

    31. 8. 2016 10:15 Zakladatel vlákna: Erika Doležalová
    Dobrý den pane inženýre,
    dnes by mi měla dorazit Vaše sadba objednaná u Vaší dcery a chtěla bych se zeptat, jak nejlépe česnek uchovat do doby výsadby. Po rozdružení a namoření v Sulce ho nechám uschnout a jak a kde ho dále skladovat? Je lepší nechat ho "volně", tj. např. v proutěném košíku nebo je lepší dát do uzavřené nádoby bez přístupu vzduchu? Jaká by měla být optimální teplota? Může být např. sklep s teplotou do 10ti stupňů nebo je lepší např. chodba (+- 20°C)? Děkuji za Váš čas a přeji pěkný den.
    31. 8. 2016 22:37 Jan Kozák
    Česnek potřebuje sucho a luft - česky řečeno. Tedy ten košík by byl dobrý. A přírodní teplotu, určitě nechladit.
    4. 9. 2016 12:34 Erika Doležalová
    Dobrý den, moc děkuji za informaci. S Vaším česnekem jsem velmi spokojená, dva roky jsme pěstovali odrůdu Slavin, chuťově vynikající, ale velikostně dost nevyrovnané (a spíš malé), takže naše půda mu zjevně nesvědčí, takže letos budu zkoušet Havran a Bjetin, tak uvidíme :-) Pěkný den a ať se Vám daří.

    čerň na stoncích

    24. 8. 2016 22:47 Zakladatel vlákna: Petra Danihelová
    Dobrý den, ve fotogalerii pana Kozáka je mezi poškozenými česneky zobrazená čerň. Chci se zeptat, co ji způsobuje, jak jí předejít, zda má vliv na skladovatelnost palic, popř. použití jako další sadby? Občas se nám na stoncích objeví, zvláště u Bjetinu. Děkuji, Petra Danihelová
    26. 8. 2016 22:11 Jan Kozák
    Původcem černě neboli sazovitosti česneku je houba Embellisia allii, která je saprofytická, to znamená, že žije na odumřelých pletivech. Pokud ji na konci vegetace objevíte, je třeba po sklizni česnek rychle vysušit, po vysušení se jedna dvě suknice sloupnou a žádný problém není. Skladovatelnost se nijak nesnižuje, sadbová kvalita rovněž ne. Chemická ochrana se nepoužívá.

    Sklerociová hniloba česneku

    24. 7. 2016 11:26 Zakladatel vlákna: David M.
    Dobrý den,
    letošní česnek jsem měl pravděpodobně napaden sklerociovou hnilobou (viz foto - bohužel týden po sklizni, takže to není tak dobře znatelné). Je mi jasné, že znovu sázet česnek nelze. DÁ SE ČESNEK NAPADENÝ SKLEROCIOVOU HNILOBOU KONZUMOVAT? Podotýkám, že na pohled je napadený jen na povrchu, ale vím, že plísně obecně "pronikají dovnitř" napadené plodiny, aniž by to bylo viditelné. JAKÁ JE PŘÍPADNĚ SKLADOVATELNOST TAKTO NAPADENÉHO ČESNEKU?

    Děkuji David
    24. 7. 2016 20:20 Jan Kozák
    Pokud byste mi někdy brzy ráno nebo večer zavolal, měl bych nějaké doplňující otázky, abychom se ubezpečili o správném určení choroby.
    Při napadení česneku bílou sklerociovou hnilobou (bývá to zjevné na přelomu května a června) je třeba všechny rostliny s příznaky napadení vytrhat a zlikvidovat, ale ne paří do kompostu ani do biologického odpadu v obci. Okolní rostliny do vzdálenosti aspoň 60 cm rovněž sklidit, očistit od vnějších suknic (ponechat jen jednu) a rychle usušit a bez problémů konzumovat. Většinou to stačí, takže ostatní rostliny vydrží do normálního termínu sklizně. Ale i ty je vhodné hned po sklizni očistit na jednu suknici, usušit a dále uchovávat v suchu. Tyto cibule jsou bez problémů konzumu schopné, běžně skladovatelné. Skladujte v suchu.

    Míra B:

    10. 7. 2016 16:33 Zakladatel vlákna: Miroslav Baxa
    Dobrý den, odrůda Karel IV ,mořeno SÍRA SK a ROVRAL před výsadbou, rostlina ,jak listy tak kořeny vypadají zdravě nicméně palice a krček na dotek měkčí a cibule bez stroužku ale naopak narostlá jako celek. Poraďte o co se jedná,děkuji
    Míra
    11. 7. 2016 21:20 Jan Kozák
    Je to fyziologická porucha, která se častěji vyskytuje u velkostroužkových česneků (např. Karel IV), zvláště při jejich jarní výsadbě. Stává se to i u podzimní výsadby při mírnějších zimách. Tyto jednostroužkové cibule mají výrazně sníženou skladovatelnost, znamená to tedy zabít prase už v listopadu.

    Dotaz

    22. 6. 2016 11:46 Zakladatel vlákna: Bronislava Kachyňová
    Dobrý den, prosím Vás jak mám uskladnit česnek do výsadby?
    Děkuji
    29. 6. 2016 6:38 Jan Kozák
    Nějak mi tento dotaz uniknul, měl bych se polepšit. Česneková sadba se skladuje v dobře větraném zastíněném místě v přirozené venkovní teplotě. Protože tato teplota vyhovuje i vlnovníku česnekovému, doporučujeme mořit v Sulce už v září, případně v srpnu.

    vlnovník česnekový

    19. 5. 2016 17:19 Zakladatel vlákna: josef_václavek
    Dobrý den pane inženýre,
    v loňském roce, pokud jsem dobře identifikoval původce ( zejména dle obrázků a odpovědí ve vaší diskusi), mě silně postihl výskyt vlnovníka a tím pádem velký odpad sklizně
    protože se svého času o tomto problému na vašich stránkách psalo mám dotaz, zda existuje nějaký nový způsob, jak ochránit česnek před napadením vlnovníkem
    sulkou samozřejmě mořím a česnek mám zatím pět let vždy na novém stanovišti i když poblíž předchozího
    děkuji za váš názor a přeju hodně úspěchů a velkou kupici
    zdraví

    josef
    19. 5. 2016 20:35 Jan Kozák
    Vlnovník je asi celosvětově nevyřešený problém. Velkopěstitelé, kteří mají k dispozici klimatizovaný sklad, ihned po vysušení česnek zchladí na -2 stupně (a 60 % relativní vzdušné vlhkosti) a tím problém nemají. Takové sklady u nás až na dvě výjimky nemáme. Proto česnek, který se po Novém roce prodával v obchodních řetězcích s českou vlaječkou a byl krásně pevný, byl vypěstován jižně od Pyrenejí. A v Číně přidají nějakou chemii.
    Ale to jsem moc neporadil. Moření v Sulce by se nemělo zanedbávat, česnek nesázet po česneku ani jiných cibulnatých rostlinách aspoň čtyři roky. Týká se to i květin. Vždyť vědecký název Aceria tulipae naznačuje, že se nejprve vyskytoval na tulipánech.
    Problémy vznikají až při uskladnění. Nemám to vědecky ani seriózně pokusem doloženo, ale určitě stojí za zkoušku uskladnění česneku v lučním senu. A čím víc druhů rostlin v senu bude, tím lépe. Navíc seno brání přístupu přílišné vlhkosti těch podzimních mlhavých dnech a také snižuje teplotní výkyvy. Seno nemá každý. Může ještě zkusit prosypat česnekové cibule nějakou aromatickou bylinou (máta, mateřídouška). Ja, a prase zabít před Vánocemi, kdy je česnek ještě dobrý.

    skladovatelnost a trvanlivost česneku

    8. 5. 2016 9:45 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, před časem se tu někdo ptal na skladovatelnost jednotlivých odrůd. Já mám nejlepší zkušenost s odrůdou Japo, již několikátý rok vydrží nejdéle. V současné době mám ještě cibule z PŘEDLOŇSKÉHO ROKU. Ano, jsou již trochu měkčí a stroužky nemají tolik silic. Ale je pořád pěknej. A tak tuto odrůdu pěstuju, ikdyž mi narostou drobnější cibule. Jenže vydrží, fakt vydrží:-) a tak radši loupu drobné prcky, ale je co loupat. Pane Kozák, klobouk dolů, vaše Japo je pašák. Zjistila jsem že základ je dobře usušit a pak najít místo, kde se nemění teploty. Chuťově preferuji jiné odrůdy, ale každý rok nějaké Japo sázím, protože vím, že vydrží. A vyhnul se mu i vlnovník, který se pustil do části loňské sklizně.

    Tonda: skladovatelnost česneku

    29. 4. 2016 13:14 Zakladatel vlákna: Antonín Tesař
    Dobrý den,
    u většiny odrůd šlechtitelé (včetně Vás)buď neuvádí vůbec nebo až na výjimky uvádí obecné údaje o skladovatelnosti česneku jako např.: dobrá, dlouhá, velmi dlouhá skladovatelnost. Snad jen u odrůdy Mirka je uváděna 12 měsíců i déle. Můžete prosím uvádět konkrétnější údaje a jsou nějaké odrůdy, které mají obdobnou nebo i delší skladovatelnost jako Mirka?
    30. 4. 2016 7:58 Jan Kozák
    Velmi dlouhou skladovatelnost mají ještě paličák Stanik a úzkolisté nepaličáky Japo II, Benátčan a Matin.
    Od zítřka budou funkční naše nové stránky www.cesnek.cz, zatím jenom pro objednávání sadby, postupně však budou mít větší rozsah než tyto stávající. Rovněž popis odrůd tam bude podrobnější.

    vhodné organické hnojivo

    3. 2. 2016 13:36 Zakladatel vlákna: Anna
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat..

    neplánuji vypěstovat nějaké převratné množství česneku, každý rok zasadím pár stroužků "českého" česneku, který v komoře začne sám od sebe vybíhat (což je z mého hlediska dobré znamení; jde zřejmě o česnek - jak jsem se dočetla - francouzské odrůdy pěstovaný v ČR, ale já jsem s jeho chutí spokojená, narozdíl od všech jných, co jsou běžně na trhu..hrůza), vysazuji buď na podzim nebo na jaře, zimu zatím vždy přežil.. a jádro mé otázky je, jakým "bio" hnojivem/přídatkem materiálu mu přilepšit. Má dobrou chuť (nebo alespoň mě chutná), ale malou cibulku. Mohu to nějak ovlivnit vyhnojením, nebo nutně potřebuju sadbový česnek/kde se dá sehnat?/stálo by za to, v mém případě, sehnat někde kvalitní sadbu? Má zahrada je 450m.n.m., otevřená JZ, SV krytá horami, půda hlinitopísčitá, úhrn srážek nadprůměrný, dobrý odtok, půdu vylepšuji dřevěným popelem, kamennou moučkou dolomitického vápence, kompostem, hnojem, plodiny střídám..
    Prosila bych o radu, jak si vypěstovat alespoň pár palic dobrého voňavého česneku :)
    3. 2. 2016 17:47 Jan Kozák
    Tak dlouhý dotaz si zaslouží i dlouhou odpověď. Tož asi tak:
    Pokud Vám česnek v komoře vybíhá už na podzim, pak to asi nebude francouzská odrůda vypěstovaná v ČR, ale spíš dovoz ze Španělska nebo Argentiny. Ale to není pro Vás zdánlivě důležité, na to jste se neptala. Ale ono to možná je důležité podle popisu polohy Vaší zahrady. V nadmořské výšce 450 metrů bude skutečně jistější pěstovat české odrůdy. Podle toho, co dáváte pěstovaným rostlinám "na talíř", se dá předpokládat velmi dobrá půdní úrodnost. Pokud jste spokojená s výnosem jiných zelenin, pak děláte všechno dobře. Česnek patří do druhé trati, tedy jako následná plodina po té, která byla hnojená hnojem. Je možné mu ještě přilepšit kompostem.
    Kvalitní sadbu česneku seženete v zahrádkářských prodejnách (ale zdaleka ne ve všech) nebo si ji můžete objednat od 1. května u nás přes formulář na tomto webu. A vybírejte si z paličáků Bjetin nebo velkostroužkový Havran, z nepaličáků Lukan nebo Záhorský II. Tyto odrůdy dávají spolehlivé výnosy i v místech, kde se česneku "tradičně nedaří".

    Dotaz

    15. 1. 2016 12:21 Zakladatel vlákna: Hana Březinová
    Dobrý den pane inženýre,
    v současném období lednu mi česnek trochu seschnul,ale hlavně změnil barvu do okrové žluté a na špičkách až do fialkové.Prosím o sdělení, zda se nejedná o změnu,která by znamenala,že je česnek nepoživatelný.Děkuji za odpověď.Hana Březinová.
    18. 1. 2016 19:36 Jan Kozák
    Česnek je napadený roztočem vlnovníkem česnekovým. Aby se zamezilo jeho dalšímu poškození, je třebas mít česnek v chladnu (samozřejmě i v suchu a s dostatečným větráním). Konzumovat ho můžete až do stádia, kdy už Vám to nebude příjemné. Tato hranice je u každého individuální.

    Jarní výsadba

    11. 1. 2016 15:37 Zakladatel vlákna: Jiří Švec
    Dobrý den,
    pane inženýre máte zkušenost s jarní výsadbou Lukanu (březen)? Co lze očekávat? Pozdější sklizeň a nižší výnos, nebo běžný termín zrání a malý česnek? Děkuji za odpověď- Jiří Švec
    11. 1. 2016 16:49 Jan Kozák
    Samozřejmě jsem sázel i odrůdu Lukan na jaře. Ale abych mohl odpovědět skutečně seriózně, musel bych tak činit několik roků, což jsem nedělal. Takže spíše obecně k jarní výsadbě širokolistých nepaličáků:
    Na jaře můžete sázet každý česnek (bavíme se samozřejmě o sadbě), který do té doby vydržel. Můžete očekávat dobrou sklizeň dělených cibulí v termínu až o týden pozdnějším než při podzimní výsadbě. Ale pozor: skladovatelnost bývá někdy normální, někdy však výrazně nižší.

    11. 1. 2016 12:27 Zakladatel vlákna: Josef Markup
    Dobrý den pane Jakube, pan Zajac psal že pěstuje česnek Havran a je moc spokojený, já pěstuji též Havran a Lán (dnes již Havel) a Bjetin, vždy jsem byl moc spokojený až letos se mi na česneku objevil vlnovník se kterým si neví rady ani pan Kozák. Přikládám foto jak česnek skladuji od roku 2004 a vydrží až do srpna následujícího roku až letos je problém s vlnovníkem. A tak jsem chtěl požádat pana Zajace o radu jak česnek skladuje.Českému česneku ZDAR.

    2. 12. 2015 10:51 Zakladatel vlákna: Marketa1
    Dobrý den,mám od Vás koupenou odrůdu Slavín a nestihla jsem ji zasadit,protože pořád prší. Mám vyloupané už stroužky a chtěla jsem se zeptat ,jak dlouho mně vydrží,než se budou dát zasadit. Děkuji za odpověď.
    2. 12. 2015 17:44 Jan Kozák
    Při dobrém uložení by Vám měly stroužky vydržet minimálně do konce února.

    benátčan

    19. 11. 2015 8:17 Zakladatel vlákna: světlík zdeněk
    Pane Kozáku jak skladovat česnek aby vydržel dva roky když na jaře začne rašit.Je to přece normální vývoj. Děkuji
    19. 11. 2015 10:23 Jan Kozák
    Teplo, sucho a dostatečná výměna vzduchu jsou základem úspěchu skladování.
    20. 11. 2015 16:52 Jan Cesek
    Jakože se ma skladovat v teple? Pri jake teplote?
    28. 11. 2015 23:37 Staník Verner
    Pokud bude teplota kolem 2°C, může Benátčan dosáhnout menších skladovacích ztrát než při teplotě vyšší.
    U nás na půdě byly letos teploty až 38°C v místě, kde ležely přepravky s Benátčanem a Nabilem a přesto cibule ještě v září obsahovaly cca polovinu použitelných stroužků. Ve skladu s řízenou atmosférou a stabilní optimální teplotou může dle mého odhadu a zkušeností z minulých let vyržet zmíněný nepaličák déle než 15 měsíců od slizně v jakosti použitelné pro prodej jako konzumní česnek.
    28. 11. 2015 13:50 světlík zdeněk
    Pane na jaře při teplotě a světelných podmínkach bude rašit i banátčan.
    28. 11. 2015 23:27 Staník Verner
    Pro dlouhodobé uložení je potřeba mít cibule uložené v jedné vrstvě aby výměna vzduchu byla opravdu dokonalá. Teplota je potřeba nekolísavá. Suchem se rozumí nekondenzující relativní vlhkost vzduchu kolem 60%. Při absenci zelené asimilační plochy se přítomnost světla nemá jak uplatnit. Obecně jsou to takové podmínky, kdy v sousedství uložený cukr nenavlhne a neztvrdne a zároveň modrá skalice zůstane modrá (nezbělá vysušením krystalicky vázané vody. Od května do září musíte počítat s vyššími skladovacími ztrátami. Vnější stroužky vydýchají většinu zásobních látek a vody, takže se stanou nepoužitelně gumovými. Vnitřní stroužky přebudují část zásobních látek na tvorbu základů listů. Obecně takto "přetažený" česnek je schopen okamžitě začít růst (nasázíte v září a v listopadu máte docela slušnou nať) jakmile dostane kondenzující vlhkost (například jej dáte do ledničky a při otevření dvířek se chladné předměty orosí).
    Úbytek využitelné hmotnosti není na úkor chuti. Zrovna před týdnem jsem vyhazoval poslední nespotřebované zbytky této odrůdy ze sklizně 2014 skladované na parapetu severovýchodního okna ve štítu půdy.
    Tolik nezávislá zkušenost.

    Česnek pouští kořínky

    18. 11. 2015 10:54 Zakladatel vlákna: Antonín Setnička
    Dobrý den,
    mám doma česnek na uskladnění a začal mi pouště kořínky. Chtěl bych se Vás proto zeptat, zda začal růst proto, že jsem ho měl umístěn v místnosti kde byla přílišná vlhkost A dále bych se chtěl zeptat, jaký to má vliv na skladovatelnost? Děkuji za odpovědi
    18. 11. 2015 19:19 Jan Kozák
    Velká vzdušná vlhkost výrazně urychluje rašení kořenů. Skladovatelnost to jednoznačně zkracuje.

    sadba

    12. 11. 2015 21:48 Zakladatel vlákna: Marie
    Dobrý den, ráda bych se zeptala - z loňského roku mně až do dnešního dne zůstal téměř neporušený česnek - celé palice. Je sice drobný, možná z obnovené sadby, ale velmi tvrdý a kompaktní. Chtěla bych vědět, jestli ho můžu letos použít na sadbu. Odrůdu nevím, na řezu vypadá moc pěkně, soudržně. Děkuji za odpověď
    13. 11. 2015 6:00 Jan Kozák
    Zdravou sadbu můžete použít i při ročním skladování.

    Skladování

    10. 11. 2015 8:15 Zakladatel vlákna: Josef Markup
    Dobrý den paní Šerá,abychom z té diskuze neudělali soukromé stránky. Jde mi hlavně o uskladnění konzumního česneku a zjištuji že zpúsob skladování máme stejný. Přikládám foto jak mi česnek vydržel posledních 10 let uskladněný až do srpna příštího roku. Nevím kde se vzal letos ten vlnovník. Je fakt že v kuchyni je teplo ale proč to nevadilo 10 let až letos. Přeji hezký sen.
    < Novější12345Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne