Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Pěstování pacibulek Zpět na diskusi

  Pacibulky

  3. 8. 18:28 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
  Pozdravujem všetkych " čo su aj nie su " spokojnych s  urodov cesnaku. Cibule mame v suchu . Ako a kedy mam pozbierať PACIBULKY  a aky je postup ak chcem ozdraviť  odrodu  ďakujem vopred .
  3. 8. 19:49 Mácha Zdeněk
  Zdravím. Zrovna dnes jsem sklidil česnek, u kterého jsem si nechal květní stvoly, abych si ozdravil sadbu. ¨Tyto stvoly odstřihnu a nechám dosušit na kamnech a až dozrají, tak je vyloupu a dám do nějaké nádobky, Vysazuji je jako česnek. Je to na delší dobu si z nich vypěstovat česnek.
  Pacibulky
  10. 8. 20:30 Pavel Dohnal
  Na kamnech ne, Zdeňku!
  4. 8. 20:57 Jan Kozák
  Otázku ako pozbierať pacibulky úplně nechápu, ale třeba to nevadí. Po sklizni česneku je dobře odřezat stonky s pacibulkami dřív, než se pacibulky začnou samovolně uvolňovat. Jakmile se uvolní, tak se květenství rozdruží, vyfoukají se "plevy" a uskladní v tenké vrstvě na dobře větraném místě. Jejich výsev doporučuji dřív než se vysazují stroužky, třeba v polovině září do hloubky  1 - 2 cm po předchozím namoření v Sulce.
  6. 8. 20:31 Jozef Sisak
  Ďakujem za informacie .
   Doplnam otazku  ako - odrezanim , kedy - po prasknuti obalu ? čo nastava neskôr ako je termin zberu cesnaku .
   sušenie na kamnech - pri zdroji tepla ??
   prirodzene pri dobrom prudeni vzduchu beriem .
  Snaď pomôžem aj ďalšim  ĎAKUJEM.
  16. 8. 22:36 Pavel Dohnal
  Zdravím, pane inženýre. Chtěl bych se Vás zeptat ohledně toho termínu výsevu pacibulek - píšete polovina září, dřív než stroužky. Jaké jsou Vaše zkušenosti s tímto termínem výsevu? Přečetl jsem diskusi tři roky zpět a dost lidí to zajímá. Semínka z pacibulek mají kratší vegetační čas než stroužky. Souhlasíte? Když je já vsadím začátkem prosince a hledám z dobře označeného řádku po sedmi měsících, v červenci, nať dávno není. Tak jak na to, když zasadím podle Vás v půlce září, sklízím v dubnu? Já seju pacibulky jako poslední řádek v prosinci. Sklízím s ostatním v červenci. 
  13. 7. 12:10 Jan Kozák
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

  Pěstování z pacibulek

  6. 7. 11:07 Zakladatel vlákna: Jan Kropáček
  Dobrý den, letos jsem se poprvé pokusil vypěstovat si sadbu z pacibulek, ale narostly mi cibulky velké jako hrášek cca 5-8 mm v průměru. Má smysl se pokusit tyto na podzim použít jako sadbu? Předem děkuji za radu
  9. 7. 21:12 Jan Kozák
  Samozřejmě, máte velmi kvalitní sadbu. S výsledkem však budete spokojen patrně až za dva roky.
  12. 7. 9:55 Jan Kropáček
  Děkuji za pochvalu sadby, ale mám ještě dotaz, jestli mám tyto cibulky mořit, sázet na podzim a opět do hloubky cca 3cm. Děkuji
  13. 7. 12:10 Jan Kozák
  Moření Sulkou nevynechávejte, hloubku bych volil trochu větší, tak 4 - 5 cm.
  6. 7. 17:48 Josef Hrnčiřík
  Taky jsem to zkoušel. Až po třech letech sázení těchto pacibulek mi vyrostly cibule normální velikosti. Chce to trpělivost.
  15. 7. 21:47 Pavel Dohnal
  Souhlasím. Taky tak. Jak trochu zpracuji, dám fotky. Dávám každý rok pár pacibulek. Nakonec je to ale radost, že jo? 

  Zasadit, či nesázet?

  5. 12. 2018 11:04 Zakladatel vlákna: Ivo Gregorovič
  Dobrý den, chtěl jsem využít momentálně celkem slušného počasí a zasázet česnek. Z hrůzou jsem však zjistil, že veškerý česnek, který jsem měl k tomu vyčleněný, je v takovémto stavu (viz foto). Loni byl nádherný, snad největší v naší zahrádkářské kolonii. Proto jsem si z něho letos schoval pacibulky s tím, že si ho namnožím a ozdravím tak sazbu. Mám dotaz: čím je letos česnek napadený a lze použít pacibulky z tohoto napadeného česneku na množení? Pacibulky vypadají (viz foto), dle mého laického pohledu, celkem slušně. Jsou na rozdíl od stroužků po oloupání tvrdé. Pokud by se daly zasázet, mám je na jaře také namořit v sulce? Nebo je tento česnek definitivně ztracen? Děkuji za odpověď! 
  Přiložené foto
  5. 12. 2018 19:38 Jan Kozák
  Váš česnek je napaden vlnovníkem česnekovým. Po namoření v Sulce (stačí 2 - 3 hodiny, ne více) můžete vysázet i stroužky. Pacibulkám tuto lázeň také dopřejte, ale nečekejte na jaro, vysejte ještě teď´ zemi jim bude líp než ve skladu. A vysévejte mělce, asi 1 cm.

  Pacibulky

  13. 10. 2018 20:32 Zakladatel vlákna: Milan Pinker
  Dobrý den, začínám s pěstováním česneku a velice mě zaujalo pěstování z pacibulek. Z pár česneků na záhoně jsem si pacibulky nasbíral a následně bych je chtěl sázet. Cca před měsícem jsem je dal na zkoušku do země a do teď nic nevyrostlo, ani nezačaly klíčit. Chtěl bych se zeptat, jestli to je tím, že potřebují vegetační klid přes zimu a nebo je v tom jiný chyták? 
  14. 10. 2018 6:35 Jan Kozák
  Není v tom žádný chyták, je poměrně stabilní teplé počasí. Kdyby docházelo k výrazným teplotním a vlhkostním výkyvům, už by rostly. Schovaným v zemi je jim lépe a vyklíčí až na jaře.
  17. 10. 2018 18:19 Pavel Dohnal
  Ba. Já je sázím až se stroužkama. V září mi to přijde dost brzy, ne? Teď se budou teploty měnit výrazně a co když vyklíčí? Schovat, přikrýt? A ta hloubka kolem 4 cm, nebo hlouběji? Já jsem to nikdy neměřil, ale vezmu cibulku do dvou prstů podpučím dolů a zasunu do země. 

  Moření pacibulek

  14. 9. 2018 5:39 Zakladatel vlákna: Dana Novotná
  Dobrý den, příští rok na jaře se chystám vysadit pacibulky. Chci se zeptat jestli je dobré teď tyto pacibulky mořit sulkou a hlavně jak dlouho? Jestli taky 2, 3 hod jak sadbový česnek. Děkuji 
  14. 9. 2018 6:33 Jan Kozák
  Moření Sulkou Vám doporučuji už teď. Pacibulkám je určitě líp v půdě než ve skladu. Pokud je to pro Vás možné, vysejte na podzim.

  Doba sklizně pacibulek

  17. 7. 2018 8:25 Zakladatel vlákna: Karel Richter
  Dobrý den pane Kozáku i kolegové česnekáři. Letos jsem nechal pár cibulí Havrana a Havla i s květenstvím a chci se zeptat, jak poznat ideální čas sklizně, aby pacibulky byly vyzrálé? U Havrana se již květenství začalo otevírat (některé sazenice už se kloní k zemi), u Havla se zatím zvětšuje a neotevírá. Děkuji a přeji mnoho úspěchů.
  21. 7. 2018 17:12 Jan Kozák
  Na otevírání toulce nečekáme a sklízíme podle stavu cibulí. Pak se suší buď celé rostliny nebo se palice na stoncích odříznou a suší se v kyticích.

  Množení z pacibulek

  16. 7. 2018 12:48 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
  Dobrý den, měl bych dotaz ohledně domácího množení paličáků z pacibulek. Zrovna přemýšlím nad výhodami ohledně zdravotního stavu. Máte vypozorované, zda je po letech sázení česneku, který pochází původně z bezvirózní sadby, dochází k nějakým rozdílům v promořenosti viry v rostlině a v pacibulkách? Zda se česnek neumí bránit infekci, čili jestli se viry v pacibulkách nevyskytují v nižších titrech.
  Děkuji
  21. 7. 2018 17:09 Jan Kozák
  Ja, to jsem si kdysi myslel také, ale byl jsem vyveden z omylu. Koncentrace virů je stejná v cibuli i pacibulkách. Lepší zdravotní stav partie z pacibulek je způsoben zmenšením styku s fuzáriem.

  pěstování ze semen

  5. 10. 2017 11:38 Zakladatel vlákna: Martin Vedmoch
  Dobrý den, první bych mám chtěl poděkovat za vaše úsilí a dobrou práci a hnidopichů si nevšímejte.
  Chtěl bych poradit, nedopatřením mi zůstalo pár květů při sklizni a při usušení
  jsem vydrolil asi 100 semínek z těchto květů, pokud to jsou semínka. Jedná se o SLAVÍN od vás a pro pochlubení letošní sklizeň v obrázku.
  Dá se z tohoto vypěstovat sadba a kdy vysévat? no prostě jak postupovat ke zdárnému výsledku. Děkuji za odpověď. Vedmoch Martin
  letošní sklizeň
  6. 10. 2017 13:30 Jan Kozák ml.
  Dobrá práce.
  Vydrolil jste pacibulky, viz https://www.cesnek.cz/popis-cesneku, rostou v tzv. palici. A právě podle toho se odrůdy česneku dělí na paličáky a nepaličáky.

  Sít se dají, avšak dělené cibule běžné velikosti se dočkáte až po několika letech. Své postřehy z jejich pěstování sepsal jeden zákazník v článku Pěstování česneku z pacibulek: https://www.cesnek.cz/pestovani-cesneku-z-pacibulek
  Diskusní příspěvky, které se týkají pěstování pacibulek, najdete na https://www.cesnek.cz/kategorie-pestovani-pacibulek
  6. 10. 2017 16:39 Martin Vedmoch
  Děkuji za odpověď,
  takže jestli dobře chápu, tak je to běh na dlouhou trať.
  Takže je rychlejší a jednoduší pěstování ze sadby.
  pacibulky
  6. 10. 2017 17:38 Mácha Zdeněk
  Dobrý den.Tohle je česnek po 4 letech z pacibulek.Je to na delší dobu,ale mě to baví a mám z toho radost.
  česnek z pacibulek
  7. 10. 2017 20:19 Jana Kopecká
  Dobrý den, doporučuji vám dát pacibulky do papírového sáčku, aby dýchaly. Tyto sáčky jsou super, ale jsou "vakuové" a podle mne budou plesnivět. A přeju hodně úspěchů při pěstování z pacibulek, taky jsem tam 2 roky pěstovala a měla celkem pěkné cibule. Bylato zkouška, rostly pěkně, pěstovala jsem je v přepravkách v zemi, aby se lépe vybíraly při sklizni.

  PS. máte náááádherný česnek, klobouk dolů jak pěkný jste vypěstoval.

  Vlastní sadba

  25. 9. 2017 18:36 Zakladatel vlákna: Mácha Zdeněk
  Dobrý den.Mám na sadbu 610 stroužků z letošního česneku,který jsem si vypěstoval z pacibulek.Některé stroužky jsou větší a některé menší.Mám těžkou půdu,ale česnek se docela daří.Přečetl jsem si zde spousty rad a jsem rád,že tato diskuse existuje.Vy,kteří zde v diskusi haníte pány Kozáky,tak si uvědomte,že bez nich by náš česnek dávno nebyl.Já osobně je obdivuji a přeji jim hodně úspěchů.
  sadba
  25. 9. 2017 19:23 Alois Juráň
  Souhlas!!
  1. 10. 2017 10:29 Václav Kozák
  Vážený pane Mácho,
  děkujeme Vám za podporu, která vždy potěší a motivuje nás ve snaze zlepšovat jak zboží, tak i služby pro naše příznivce.

  Uskladnění pacibulek

  2. 8. 2017 0:54 Zakladatel vlákna: Aleš Kubík
  Dobrý den, 
  Letos poprvé jsem pěstoval česnek, takže se teprve učím.
  Rád bych si na jaře zkusil vysadit i pacibulky které jsem letos sklidil. Můžete mi doporučit nejlepší způsob jejich uskladnění do výsadby. Nikde jsem to tu nenašel. 

  S díky Aleš K. 
  2. 8. 2017 5:51 Jan Kozák
  Pacibulky uskladněte na suchém vzdušném zastíněném místě podobně jako česnekové cibule. Pacibulky snáší vyšší mráz. Nejlepší "uskladnění" je však v zemi, proto je lepší podzimní výsev.
  3. 8. 2017 19:45 Denis Šulava
  Dobrý den, 
  moří se i pacibulky?
  4. 8. 2017 21:03 Jan Kozák
  Ano, moří. Vlnovník napadá i pacibulky, takže Sulku použijte. A přidáte-li i Clonoplus, jenom jim prospějete.

  Jednostroužkové cibule

  23. 7. 2017 22:30 Zakladatel vlákna: Miroslav Čivrný
  Dobrý den,letos jsem u Havranu sklidil opět jednostr.cibule ale oproti loni opravdu zanedbatelné množství. Co mě ale  udivilo že tyto rostliny neměli květní stvol, je v tom nějaká spojitost? 
  Jednostroužek
  23. 7. 2017 23:58 Václav Kozák
  Vážený pane Čivrný,
  jednostroužkové cibule česneku nikdy nevytváří květní tvol, neboť květní stvol se vytváří mezi stroužky, nikoliv uprostřed stroužku. Pokud nejsou vhodné podmínky, nevytvoří někdy květní stvol ani paličák rozdělený na stroužky. Je to poměrně častý jev  při pěstování z pacibulek.

  správný okamžik ořezu květního stvolu

  19. 7. 2017 15:41 Zakladatel vlákna: Milan Jandovský
  Dobrý den,
  kdy je, prosím, správný okamžik ořezu květního stvolu ? Vím, že dozrají i na odříznutém stvolu, ale přeci jen - podle čeho se pozná správná doba ?
  Pacibulky (Vekan, Jovan) z tohoto květenství budou cca v únoru 2018 vysety a na podzim 2018 použity jako sadba. Děkuji
  19. 7. 2017 17:52 Jan Kozák
  My odřezáváme nějakou dobu po sklizni, když se začnou pacibulky uvolňovat. Ale myslím si že je to jedno, jestli se ořežou hned při sklizni.

  Výsev pacibulek

  20. 3. 2017 14:09 Zakladatel vlákna: Mirek
  Nejprve děkuji za Vaši včerejší odpověď na "zesklovatění" stroužků.Můj následný dotaz se týká výsevu pacibulek - jaký doporučujete postup a opatření před vlastním výsevem /moření,namočení do vody,případně použití jiného přípravku/.Děkuji za Váš názor.
  20. 3. 2017 20:51 Jan Kozák
  Pokud nemáte v pacibulkách vlnovníka (pacibulky by byly uvnitř seschlé) namočte do vody aspoň na hodinu a po odkapání promíchejte s Gliorexem. Vysejte do řádků a po zahrnutí trochu přimáčkněte nebo zalijte.

  pacibulky

  22. 11. 2016 10:07 Zakladatel vlákna: bořivoj
  Dobrý den,
  Chci poprosit o radu, před několika lety se mi na česneku Benátčan udělalo květenství s pacibulkami, tyto jsem pokusně zasadil a roste mi paličák, který se pokouším dál množit opět pomocí pacibulek, výsadbu provádím na podzim a stává se mi, že mi vyrostou malé cibule se stroušky, můj dotaz zní je možné tyto cibule rozdělat a použít jednotlivé stroušky na výsadbu? nemáte dle svých zkušeností představu jak to dopadne? a je takto vypěstovaný česnek novou odrůdou nebo se vrátil k původnímu typu ze kterého byl Benátčan vyšlechtěn?
  mnnohokrát Vám děkuji za odpověď
  Bořivoj
  22. 11. 2016 18:00 Jan Kozák
  Úzkolisté nepaličáky v extrémních podmínkách vytváří plnohodnotné pacibulky, z nichž vyrůstá zase normální nepaličák. Docela mě překvapuje, že Vám i potomstvo znovu vytváří květy, ale asi jsou u Vás ony extrémní podmínky.

  Pacibulky

  24. 6. 2016 19:11 Zakladatel vlákna: Vlastimil Bartes
  Dobrý den,můžete mi sdělit, jestli je velikost sklizených pacibukek je nějak směrodatná s následujícím vysetím a další sklizní. Zatím sklízím vcelku malé cibulky a ani náslédný výsev a sklizený česnek mne moc neuspokojují ve srovnání se sklizní ze stroužků. Děkuji Bartes
  25. 6. 2016 21:13 Jan Kozák
  Podle velikosti pacibulek dorostou cibule normální velikosti za 2 - 4 roky.

  Pacibulky

  28. 9. 2015 9:05 Zakladatel vlákna: Petra
  Dobrý den, narazila jsem na tyto stránky a ráda se registrovala, přečetla moc drahocenné rady, zač moc děkuji, prosím, chtěla bych se vás touto cestou také zeptat, letos jsme poprvé sklidili česnek a nechali paličák vykvést a následně uschovat pacibulky, prosím, jak s nimi dále, sadí se až z jara? Pěkný den, Petra
  28. 9. 2015 16:20 Miroslav
  Viz. Česnek v otázkách:"Česnek v otázkách » Kdy a jak se pacibulky vysévají?
  Pacibulky se vysévají na jaře i na podzim. Některé odrůdy (většinou ty, které vytvářejí velké pacibulky), vytvářejí při podzimním výsevu cibule dělené na jednotlivé stroužky (dorůstají však malých velikostí), při jarním výsevu je převaha cibulí kulatých, nedělených. Morfologicky je pacibulka i stroužek přeměněný pupen, proto i jejich výsadba by měla být ve stejném termínu.
  Pacibulky se sází asi 3 cm od sebe i 3 cm hluboko. Není potřeba dávat je jinam než ostatní česnek."
  29. 9. 2015 6:19 Jan Kozák
  K tomu si můžete přečíst v rubrice články: Pěstování česneku z pacibulek od Jaroslava Čecha.

  foto

  12. 9. 2015 16:44 Zakladatel vlákna: Jiří Pala
  Protože původní soubor byl velký, tak teprve nyní přikládám obrázek zeleného česneku. Snímek pořízen dnes dopoledne.
  12. 9. 2015 19:29 Jan Kozák
  Je to zajímavé, ale svou odpověď změnit neumím.

  porost z pacibulek

  12. 9. 2015 14:40 Zakladatel vlákna: Jiří Pala
  Dobrý den pane inženýre.
  Chtěl jsem si tak jako loni, vypěstovat trochu sadby z pacibulek. Porost je stále zelený a nejeví ani náznak fyziologického zrání. Pacibulky jsem vysel koncem dubna, jako loni, kde cca čtrnáct dnů po sklizni česneku jsem mohl slidit to co vyrostlo a ukončlo vegetaci. Proč se tak neděje letos. V zemi pod natí je něco co se podobá hubenému pórku. Co s tím, za chvíli se bude orat a z pacibulkové sadby nebude nic. Co se stalo, co je příčina tohoto jevu.
  Děkuji předem za vyčerpávající odpověď. J.P.
  12. 9. 2015 15:12 Jan Kozák
  Moje "vyčerpávající" odpověď je jednoduchá: nevím, nám se toto neobjevilo.
  29. 9. 2015 22:31 Richard Novák
  Já bych si dovolil přidat názor, že je to kombinace sucha a "výsev" pacibulek (z paličáků) by se měl provádět na podzim a ne na jaře. A když už na jaře tak co nejdříve. V dubnu je pozdě. Já jako "kozel zahradník" jsem letos v dubnu zásel ´Benátčan´(je to pozdě) a co narostlo v kombinaci se suchem vám ani nebovedu popsat. Je sklizeno před týdnem a myslím si, že mohl být ještě v zemi.

  pěstování z pacibulek

  18. 9. 2013 18:57 Zakladatel vlákna: David Mareš
  Dobrý den, prosím o radu, kdy vysévat semena pro pěstování z pacibulek. Zde jsem se dočetla,že na podzim. Je vhodný termín co nejpozději stejně jak u sadbového česneku? Je vhodný výsev mezi řádky jahod? Někde jsem četla, že česnek příznivě ovlivňuje chuť jahod.
  Děkujeme také za zaslání sadby, přišla v pořádku, velmi pěkná. Snad bude v příštím roce příznivější počasí, letos nás dvakrát postihly kroupy.
  Předem děkuji.
  19. 9. 2013 21:13 Jan Kozák
  Rovněž s výsevem pacibulek příliš nespěchejte. Pokud Vám nebudou vadit případné potíže s nepohodlnou sklizní, tak pacibulky mezi jahody vysévat můžete.

  pacibulky

  18. 8. 2013 19:26 Zakladatel vlákna: Martin Doubek
  Dobrý den Pane Kozáku, v pěstování česneku jsem nový a je to jen můj koníček bez iluzí. Pracuji na farmě, kde se mimo všeho pěstuje česnek a letos to byla jedna velká bída(asi na hodně místech) ale jedna zatím neschválená odrůda pouze s prac. názvem byla doslova vynikající po všech stránkách. Den před sklizní jsem si nastříhal zapomenuté květy. Pacibulky jsou třech velikostech- 1.jako oves, 2.a 3.jako malý a velký hrách. Prosím o radu, mám nejmenší zasadit na podzim a větší na jaře? Rád bych docílil stroužků pro budoucí sadbu. Děkuji Martin
  19. 8. 2013 6:15 Jan Kozák
  Na toto téma je pěkný článek v rubrice články.

  Pacibulky

  15. 7. 2013 23:28 Zakladatel vlákna: Jan
  Dobrý večer chci se zeptat kdy se sklízí pacibulky. Děkuji Jan
  16. 7. 2013 21:49 Jan Kozák
  Asi optimální doba by byla po úplném dozrání na rostlině, to je v době, kdy se pacibulky začínají uvolňovat (vypadávat). Běžně se to dělá v době sklizňové zralosti cibule a pak se dosouší celá rostlina, po vysušení se pacibulky vydrolí. Pacibulky jsou schopny růst i relativně velmi malé, proto po pozdním hlávkování někdy dochází k zaplevelení pozemku česnekem z pacibulek. Z toho je zřejmé, že vlastně není podstatnou chybou, když se v době sklizně česneku květenství s pacibulkami odřízne a suší samostatně.

  Pacibulky

  30. 6. 2013 11:20 Zakladatel vlákna: Zdeněk Červík
  Přeji hezký den,
  oni jsem se pustil poprv do pěstování svého česneku.Něco jsem zasadil ze stružků a pak jsem dostal i nějaké semínko.Na podzim jsme zasel a včera jsem se na něj díval a ják píšete sklízet když nať je slehlá nažloutlá.Jenže u nktrých je neť stále zelaná a někde zmizla uplně.Po vyrytí kousku řádku je kačdá pacibulka jiné velikosti od 3mm až do asi 1,5 cm.Má to nějaký vliv na podzimní výsadbu?Je to paličák,ale co to je nevím dostal jsem to od rodiny.Taky tady čtu ,že na žloutnutí česneku je dobrá močovina.Co tím máte na mysli?Protože čenek je celkem dost žlutý,ale má tam taky nějaké zelené a palice nad zemí je pořád tvrdá.
  30. 6. 2013 21:06 Jan Kozák
  Porost z pacibulek už můžete sklidit.

  Dotaz na paní Majku

  5. 11. 2012 6:46 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
  Vážená paní MAJKO- původně jsem se chtěl ptát ing.Kozáka, ale ten musí odpovídat na spoustu důležitějších dotazů, tak prosím Vás - můžete mi sdělit pár postřehů o pěstování z pacibulek. Jde mi o Vaše zkušenosti, …které bych přidal k těm, co se zde nachází. Termín Vaší výsadby na podzim? Vyrostou Vám cibule- jež mají použitelné stroužky a jaký česnek z toho máte příští rok? Nebo je to běh na dlouhou trať – jak je ji možno zkrátit? Jak dosáhnout z pacibulek sadbu o nejvyšší velikosti? Jak uchováváte pacibulky do jara a kdy sázíte na jaře? Pro jaro moříte sulkou již na podzim nebo až před výsadbou? Např. nasázím v prosinci – vyrostou malé dělené cibule. Nasázím po mrazech v únoru a vyrostou větší jednostroužkové cibule? Nasázím v dubnu a vyrostou jen malé jednostroužky? Někdo by mohl namítat ať vše odzkouším – zapíšu a budu vědět. Před čtyřiceti lety jsem to jednou zkoušel a pamatuji si z toho , již nikdy více !! Letos jsem nadělal mnoho pacibulek z 10 odrůd, tak to nechci zkonit !! Pokud mi poradíte- můžete i na email ***@seznam.cz, abych zde nezabíral místo.
  Předem moc děkuji PetrK.
  5. 11. 2012 9:58 Honzík Novák (ml.)
  … je charakteristické velké množství drobných pacibulek. Tyto vyžadují víceletý cyklus pěstování. Pro první rok používám pěstování v rýze vystlané perlinkou co mi zbyly ústřižky od zateplování baráku. Pruhy délky šíře role a šířky od 15 do 25 cm vložím do připravené rýhy (jako pro stroužky) nasypu vrstvičku 2-3 cm tříletého kompostu a na něj vyseji na každý metr jednu hlávku pacibulek. Zasypu dalšími 2-3 cm kompostu a horní okraje perlinky sepnu k sobě kolíčky na prádlo, ab se mi dobře přihrnovala zemina z meziřadí k zahrnutí celé "sestavy" z obou stran. Narostlé kuličky jsou po roce velikosti většího hrachu, a pokud nestihnu je vydobýt ven předtím než "ztratí ocásek" nic se neděje, protože je z půdy jednoduše dostávám vytažením perlinky a vysypáním jejího obsahu do kolečka. Co zbude z kompostu je i po roce strukturní a drobivé, tak se kuličky dobře vyberou a nevadí mi, že mám celkově těžkou půdu. Náročné je pouze okopávání, protože pruh cca 4-5 cm podél perlinky je nutné prát opatrně výhradně ručně.
  V dalším roce je postup z "hrášku" stejný jako u "velkopacibulkových" odrůd (Mirka, Havran, Jovan, aj. var. ophioscorodon).
  5. 11. 2012 10:10 Honzík Novák (ml.)
  Mám dva způsoby. Buď je sázím jako stroužky do stejné hloubky ale se sponem zkráceným na 3-5 cm, nebo používám vystřídanou sadbu. Vystřídanou výsadbou nazývám způsob výsadby, kterou používal můj dědeček z maminčiny strany pro Bzenecký paličák. Největší z pacibulek se ve sponu 8-10 cm sázejí střídavě stroužek-stroužek-pacibulka-stroužek-pacibulka-stroužek-pacibulka-stroužek-pacibulka-stroužek-pacibulka-stroužek-pacibulka-stroužek-stroužek. Na začátku a na konci řádku jsou dva stroužky. Snadno tak víte, proč liché rostliny jsou drobnější a není to projev horšího zdravotního stavu. Na sadbu stroužků se pak vybírají nejsilnější z lichých rostlin. Pro pěstování pacibulek se nechávají krajní dvě+dvě rostliny ze stroužků.
  6. 11. 2012 11:02 Marie Ligocká
  Pěkný den, pro začátek chci říct, že česnek pěstuji již několik let pouze jako amatér na ploše asi 15x20 metrů. Každoročně nechávám na části česneku pacibulky, které pak suším a sázím. U některých je vhodnější pojmenování vysévám, protože jsou velmi drobné. Pacibulky sadím ve stejném období jako česnek tj. většinou v říjnu. Pozemek mám při výsadbě nařádkovaný jako na brambory a pacibulky sadím do brázd, ty pak zahrnu zeminou. Z drobných pacibulek vyrostou trochu větší, ty sadím znovu na podzim, z větších pacibulek vyroste jednostroužkový česnek, někdy i malá dělená hlavička česneku. Jednostroužkový česnek znova sadím, malé hlavičky česneku spotřebovávám v kuchyni. I po vybrání pacibulek jich pár v zemi zůstává, ty nechám přezimovat a sklízím až další rok v létě. Pacibulky vytahuji ze země dříve než česnek, dříve jim usychá nať (cca o 2 týdny). Česnek nemořím (tím neodrazuji od moření) ani nepoužívám jinou chemii. Pozemek bývá pohnojen (rok předem) koňským, ovčím, slepičím nebo i kravským hnojen. Na zimu přikrývám listím z ořešáků - zabrání mrazu a zaplevelení a drží vláhu. Pěstuji odrůdy pana Ing. Kozáka, místní odrůdy, ruský paličák i zahraniční odrůdy. S pozdravem Majka

  Je vhodná doba na sázení?

  25. 10. 2012 20:23 Zakladatel vlákna: Marek Syrycansky
  Dobry večer.Rád bych se také zeptal zda příští týden bude vhodná doba na sázení česneku.?Pozemek po bramborech vydezinfikované dus.vápnem.Podle mně počasí už by tomu snad odpovídalo.Teploty přes den pod 10°c v noci pod 0° C. Chystám se také sázet pacibulky a zajímalo by mně jak daleko od sebe a jak hluboko se sází.?A zda je vhodné sázet pacibulky vedle česneku?Děkuji za odpověď.
  26. 10. 2012 21:15 Jan Kozák
  Asi je možné už začít s výsadbou. Za nějakých 14 dní už také začnu uvažovat o vhodném termínu. Pacibulky se sází asi 3 cm od sebe i 3 cm hluboko. Není potřeba dávat je jinam než ostatní česnek.

  sulka

  18. 9. 2012 7:25 Zakladatel vlákna: josef václavek
  Pane inženýre, 16.9. jste napsal, že pacibulky moříme sulkou 2-3 hod stejně jako stroužky
  stroužky však moříme 6-12 hodin
  nevím teď tedy co s pacibulkami

  díky za odpověď
  josef
  19. 9. 2012 15:34 Jan Kozák
  Rovněž stroužky doporučuji mořit v Sulce 2 - 3 hodiny.
  20. 9. 2012 6:31 josef václavek
  Nechci být hnidopich, ani se přít s profíkem, ale ve Vašem oddílu "pěstování česneku" na těchto stránkách doporučujete 6-12hod - přes noc

  zdravím
  josef
  21. 9. 2012 14:25 Jan Kozák
  Máte pravdu, v pěstování česneku to musíme opravit na 2 - 3 hodiny.

  Pacibulky

  16. 9. 2012 11:30 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
  Dobrý den rád bych se zeptal zda pacibulky mořit v sulce a pokud ano jak dlouho ?
  Děkuji
  16. 9. 2012 20:46 Jan Kozák
  Sulku nikdy nezavrhuji. I pacibulky bývají napadány vlnovníkem česnekovým. Mořit můžete stejně jako stroužky, tedy 2 - 3 hodiny.

  pacibulky

  3. 9. 2012 21:46 Zakladatel vlákna: Tomáš Panchartek
  Dobrý den, posílám fotografii pacibulek Havranu. Jsou v nich velké rozdíly. Velké v počtu 5-8 v květenství a malé mají i jiný tvar a v květenství jich je 20 a více. Co to znamená, je to tak běžné? Vyroste s obou stejná sadba Havranu?
  4. 9. 2012 20:35 Jan Kozák
  Úplně běžné to není, ale ani nijak výjmečné. Správně mají být ty menší. Z obou velikostí Vám Havran vyroste, z těch větších už v prvním roce dělené cibule, z menších cibule menší, jednostroužkové.

  pacibulky

  11. 7. 2012 14:13 Zakladatel vlákna: Tomáš Panchartek
  Nechal jsem několik květenství pro množení. Kdy a v jakém stavu se sklízí a jak se uchovávají pacibulky pro podzimní výsadbu? Děkuji
  13. 7. 2012 6:36 Jan Kozák
  Pokud to pro Vás není obtížné, je nejlepší nechat květenství na rostlině až do doby čištění cibulí. Potom se pacibulky skladují stejně jako česnekové cibule, tedy na zastíněném suchém a vzdušném místě.
  13. 7. 2012 14:20 Tomáš Panchartek
  Česnek tedy vytahuji ze země v době sklizně cibulí bez ohledu na to zda je květenství uzavřené nebo rozvinuté? Budou pacibulky při sušení vypadávat z květenství nebo ne? Děkuji za rady:)
  13. 7. 2012 20:57 Jan Kozák
  Doba sklizně není závislá na tom, zda je květenství rozvinuté nebo ne. Během sušení pacibulky samovolně nevypadávají, při manipulaci se suchým materiálem už k výdrolu dochází.
  13. 7. 2012 21:54 Tomáš Panchartek
  Ještě jednou na stejné téma. Otázka byla míněna tak jestli mám sklízet rostliny s ponechaným květenstvím ve stejné době jako ostatní kde hledím na zralost cibulí. Jestli je něco co by se dalo označit termínem zralost pacibulek aby byly vhodné pro výsadbu. Jde mi o to abych rostliny s pacibulkami nesklidil třeba předčasně. Díky
  14. 7. 2012 6:03 Jan Kozák
  Nevím o tom, že by se někdo tímto tématem takto zabýval. Vždy se sklízelo v době zralosti cibulí.
  12. 8. 2012 16:03 Ivana Smetanová
  Dobrý den, také mě toto téma zajímá. Já nechávám česnek s květenstvím na záhoně déle, až se květ rozvije a pacibulky dozrají. Pak ho vyryju a dosuším. Zdravím.
  12. 8. 2012 20:59 Martin Harasim
  Též jsem tomu nevěřil. Sklidil jsem Vekan ve chvíli, kdy se narovnávaly květní stvoly. Po měsíci sušení i s natí pacibulky dozrály. Živiny si květní stvol tahá ze složené cibule.
  Ale otázkou zůstává, proč vidím u jistého pěstitele, s cca 20 ary, česnek s pacibulkami na poli ještě 14 dní po sklizni konzumního česneku ? Jsou tedy pacibulky větší, kvalitnější, když se nechá česnek v zemi déle?
  12Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne