Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Výběr odrůdy Zpět na diskusi

    Nejostřejší

    2. 1. 2023 12:15 Zakladatel vlákna: Jindřich Pittner
    Dobrý den, mohu poprosit o informaci, která odrůda česneku z vaší nabídky má nejostřejší chuť?
    Děkuji 
    3. 1. 2023 20:16 Jan Kozák
    Vybírejte z těchto tří: Havel, Havran, Rusinka. Pokud nechcete velké stroužky, pak Slavin II.

    VHODNÁ ODRŮDA ČESNEKU

    4. 7. 2022 20:05 Zakladatel vlákna: PETR PALÁČEK
    DOBRÝ DEN PŘEJI,
    MÁM DVA DOTAZY NA VÁS,CHCI SI OBJEDNAT POPRVÉ ČESNEK OD VÁS,JE NĚJAKÁ NEJVHODNĚJŠÍ ODRŮDA PRO OBLAST SEVERNÍ MORAVY?
    PŘÍPRAVEK RIZOCORE NAHRAZUJE MOŘENÍ,NEBO JE VHODNÉ OBOJÍ?DĚKUJI.
    5. 7. 2022 15:35 Jan Kozák
    Je velké množství vnějších vlivů, které na daném místě na rostliny působí a je jen málo takových, které jednoznačně omezují výběr odrůdy. Na severní Moravu každoročně osobně vozím k několika větším pěstitelům stále stejné odrůdy, ale ne ke každému stejné. Postupně se propracovali ke dvěma třem odrůdám, které jim vyhovují pěstitelsky i obchodně. Znamená to, že jsou vlastně spokojeni se všemi. Neznamená to, že u Vás porostou všechny odrůdy velmi dobře, některé se u Vás moc líbit nemusí. Právě pro zkoušku většího množství odrůd máme velmi oblíbenou velkou krabičku, kde má pěstitel možnost porovnat osm odrůd.
    Rizocore nahrazuje moření proti chorobám (v současné době není na moření česneku proti chorobám u nás registrován žádný chemický přípravek). Ale proti vlnovníku česnekovému má Sulka nezastupitelné místo. My to tak děláme taky.

    Cesnek do vyssich poloh - 450 m.n.m

    3. 7. 2022 12:45 Zakladatel vlákna: Robert Nový
    Hezky den pane Kozaku!
    Prosim Vas o konzultaci-1. jake odrudy jsou vhodne do vyssich poloh cca 450 m.n.m.? 2.- je mozne cesnek sazet po bramborach ( zde se nazory lisi?) 3. nebude cesneku vadit pestovani ve vyvysenych zahonech? 4. na kolik m2 vysadim cesnek z objednanyh 4 cibuli? Velmi dekuji! 
    3. 7. 2022 20:03 Jan Kozák
    Vámi uváděná nadmořská výška není limitujícím faktorem pro výběr odrůd, proto nelze na první dotaz odpovědět.  
    Hnojem hnojené brambory jsou jednou z nejlepších, ne-li úplně nejlepší předplodinou. Kdysi někdo někde asi omylem napsal opak, potom všichni "chytří" tento nesmysl opakují. 
    V dobře založeném vyvýšeném záhonu při správné péči (hlavně se zálivkou) budete mít zaručen pěstitelský úspěch. 
    U velkostroužkových odrůd (Havel, Havran Jovan, Janko, Rusinka) Vám vystačí čtyři cibule na jeden, u vícestroužkových na dva (Slavin, Vekan, Japo II),  případně i tři (Benátčan) metry čtvereční.

    Vhodná odrůda pro Brno

    1. 7. 2022 20:20 Zakladatel vlákna: Pavel Brychta
    Zdravím, pane Kozáku. Jakou by jste mě doporučil odrůdu pro jm kraj? Zkoušel jsem už pár odrůd. Hnojení cereritem, ledkem vápenatý atd a palice mám vždy celkem malé. Díky za doporučení. 
    Česnek
    2. 7. 2022 8:33 Jan Kozák
    Nevím, proč Vám nenaroste česnek jak Brno. V Chrlicích je odrůdová zkušebna Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, kde každoročně vysazují celý český sortiment česneku. Až na výjimky, které pocházejí ze zcela jiné oblasti, jsou všechny odrůdy velmi dobré, v některých případech alespoň slušné. Třeba je chyba někde jinde. Pokud pěstujete paličáky, je nutné včasné hlávkování; hned jak se květenství objeví mezi listy. Určitě se i pro Vás musí najít vhodná odrůda. Pro toto zjištění máme víceodrůdové krabičky a pokud jste nezkoušel Bjetin, pak zkuste jeho. 
    2. 7. 2022 20:38 Pavel Brychta
    Dobrá, zkusím teda bjetin. Jak doporučujete nachystat místo pro podzimní sázení? 

    výběr odrůdy Ježkovice

    19. 6. 2022 11:12 Zakladatel vlákna: Miroslava Doné
    Dobry den,

    Máme k dispozici pole o rozloze 10 hektarů. Zatím je na něm tráva na seno, postupem chci seno omezit a přejít na česnek a ertepla. Nejdříve chci zkusit jak se tu bude dařit. Jsou to Ježkovice, okr.  Vyškov. Za babičky tu bývali nádherný ertepla. A i obilí pěstovala. Prosím o výběr odrůdy za účelem prodeje. Takže pěkné velké stroučky, ostrá a výrazná chuť. Letos už chci vysadit. Dekuji za radu a pěkny den přeji

    Zdraví Miroslava Doné
    21. 6. 2022 14:50 Jan Kozák ml.
    Ve své oblasti nebudete mít problémy s pěstováním žádné z našich odrůd. Malým pěstitelům doporučujeme, aby si na své zahradě vyzkoušeli tři odrůdy nebo si pořídili naši krabičku s 8 odrůdami. Na různých stanovištích totiž vrátí rozdílné výsledky. Pro profesionální pěstování je dobré zvolit větší vzorky.

    Výhoda pro jednoho pěstitele může být nevýhodou pro jiného: rané odrůdy lze prodávat v době, kdy ostatní odrůdy musejí ještě růst. Velké stroužky sice mohou vypadat na první pohled jako jasná výhoda, ale budete potřebovat více sadby… Větší pěstitelé většinou zůstávají u 3 odrůd kvůli rozdělení sklizně a snížení rizik – v počasí, které jedné odrůdě nevyhovuje, může jiná prospívat.
    Letos si budete moci zakoupit i dvě nové odrůdy, ale ty ještě jsou strašně moc tajné. :-)

    Odrůda do Polabí

    12. 10. 2021 22:25 Zakladatel vlákna: Pavel Brzobohaty
    Jakou odrůdu česneku by jste doporučil do písčité půdy Polabí? Ideálně se sladovatelností do příští sklizně. 
    Předem děkuji za odpověď. 
    Pavel
    13. 10. 2021 6:56 Jan Kozák
    Spolehlivě jsou skladovatelné až do další sklizně úzkolisté nepaličáky, tedy Japo II a Benátčan. Z paličáků si můžete vybrat Slavin II.

    Sadba Podkrkonoší

    7. 9. 2021 8:24 Zakladatel vlákna: Anita Šitinová
    Dobrý den, ráda bych se zeptala jakou odrůdu česneku byste doporučil k vysázení na Trutnovsku, nadmořská výška 450 m. Děkuji za odpověď A. Šitinová
    10. 9. 2021 9:44 Jan Kozák ml.
    Dobrý den,

    pokud si nejste s výběrem jistá, z dostupných odrůd jsou pro začátek nejspolehlivější paličáky Bjetin a Vekan, případně nepaličák Japo II.
    10. 9. 2021 12:11 Libor Hejduk
    Pěstuji ve stejné nadmořské výšce na jihu Čech, parádně narostl Anton, Havran, ale na něj je velká spotřeba sadby, a z dostupných potvrzuji Japo II, které navíc vydrží dlouho při skladování. Bjetin jsem zkusil jen pár cibulí, benátčan mi šel spíš menší a ostatní dostupné jsem nezkoušel.

    Česnek vedle obilí - postřik Dicopur M 750

    13. 8. 2021 20:59 Zakladatel vlákna: Jiří Strnad
    Dobrý den, mám  prosím dvě otázky:
    1) Česnek chci sázet vedle pšenice, která je stříkána postřikem Dicopur M750 proti metlici atd. Máte zkušenost, zda to je pro česnek škodlivé nebo se toho nemám obávat?
    2) Nyní je v eshopu dostupný Bjetin, Havel a Slavin a Vekan. Rád bych zasadil první tři zmíněné na Vysočině (550 mnm), je to podle Vás vhodná volba, nebo mám výběr zúžit?

    Děkuji Vám. Hned po odpovědi, pokud nebude problém s postřikem, objednám. Hezký večer. S pozdravem Strnad
    15. 8. 2021 9:01 Jan Kozák
    Na první otázku neumím odpovědět. Podle rostlinolékařského portálu (http://eagri.cz/public/app/srs_pub/fytoportal/public/#rlp|prip|uredni|detail:Dicopur%20M%20750) se Dicopur používá proti dvouděložným plevelům (tak nevím, jestli působí na chundelku metlici).
    Nadmořská výška 550 m n. m. sama o sobě není limitujícím faktorem pro pěstování zmíněných odrůd.
    15. 8. 2021 18:20 Jiří Strnad
    Děkuji za odpověď. 

    Bílá sklerociová hniloba

    28. 7. 2021 9:00 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
    Hezký den, tak už jsem také po sklizni a mám podezření na bílou sklerociovou hnilobu na svém pozemku. Prozatím viditelná odhadem u jednotek procent rostlin - ty jsem buď vyhodil hned i s kusem zeminy, nebo je vzal do kuchyně k očištění a spotřebě. Plus mínus vím, co se dá a nedá dělat, ale spíš mě zajímá, zda se dá hniloba udržet na uzdě tak, abych mohl pěstovat česnek dál. Víceméně nemám kam jinam ho dát -kus zahrádky pro vlastní spotřebu. Je možné kombinací použití mykoparazitických hub každoroční nové sadby a případně dřívější sklizně nebo omezené zálivky držet infekci na uzdě? Můžu zkombinovat i s dusíkatým vápnem, i když ten s hnilobou asi ani nehne. Loni jsem sázel to, co jsem vypěstoval a tak nějak jsem se vykašlal na Rizocore. Pozemek ve svahu cca jihovýchod, 430 m n. m.
    Díky
    28. 7. 2021 15:10 Vaclav Kavka
    Tady Vám můžu posloužit příkladem. Taky pěstuji na pozemku napadeném už po generace. Loni se to na záhoně projevilo a - když už tedy není co ztratit, jsem to letos zkusil na stejném záhoně. Mykoparazitických hub jsem tam nasypal hromadu. ale jakmile teplota půdy vzroste nad 15°C, napadení se objevilo. nejdřív několik kusů, pak najednou skoro všude, ale potom se to jakoby sebralo, ztráty byly (tipl bych) větší jednotky %. Výsledkem byla nakonec vyšší úroda, než jsem kdy měl, ale na příští rok budu stavět vyvýšený záhon na trávníku. Za tu práci, nervy a koneckonců i peníze to nestojí. Samozřejmě jsem ve svém pokusu neměl "kontrolní skupinu", tak je to takové "pozorování ze zahrady" - mykoparazitické houby asi pomůžou, možná mi tu úrodu i zachránily, ale rozhodně sclerocium nepotlačí tak, aby se v záhoně nenamnožilo přes léto na napadených rostlinách. Na konci sezóny je přes napadené rostliny záhon určitě pěkně zamořen. Od vyvýšených záhonů si slibuji možnost dát tam čistý substrát, případně jej vyměnit a kdyžtak se i přesunout o kus vedle, kdyby se tam napadení přeneslo.
    Co jsem zkoušel, bez jmen přípravků:

    Na podzim - Botryotrichum, Isaria, Clonostachys, Talaromyces
    Později kolem výsadby - Clonostachys
    Na jaře - Clonostachys, po oteplení půdy Trichoderma
    Od plného prohřátí půdy - Pythium
    Co by mohlo pomoct, ale nemáme nad tím kontrolu, je suchý rok.
    28. 7. 2021 19:31 Jan Kozák
    Stoprocentně spolehlivý je pouze čas. Stačí dvacet let a pozemek je čistý. 
    Když shrnu zkušenosti pěstitelů, jak je uváděli v této diskusi, pak použití Rizocore, případně jiného obdobného přípravku, má smysl. Samozřejmostí je nepoužívání sadby z porostu, v němž se choroba objevila. A pěstovat jen nejranější odrůdy. Vyvýšený záhon samozřejmě problém vyřeší taky.
    28. 7. 2021 20:09 Libor Hejduk
    Díky, uvidím časem. Zatím jsem si oblíbil úzkolisté nepaličáky, favoritem je Japo II, fakt drží do další sklizně, ale raný Anton taky super. Což mi připomíná, můžu ještě očekávat tyto odrůdy v nabídce, nebo už spíš budou pryč? Uvidím, jak to půjde, přinejhorším budu místo pěstování česnek kupovat od pěstitelů.
    29. 7. 2021 7:11 Jan Kozák
    Předpokládám, že se Anton v nabídce ještě objeví, Japo II nevím.

    Havel

    19. 7. 2021 10:46 Zakladatel vlákna: Jiri S.
    Dobrý den. Prosím ,jak odrůda Havel snáší těžší půdy + jaké jsou podle Vás nevýhody této odrůdy? Pěstuji ve větším množství odrůdu Bjetin, které se na našem poli daří, ale  vzhledem k časové náročnosti sklizně přemýšlím o druhé- pozdnější odrůdě. Děkuji.
    22. 7. 2021 19:47 Jan Kozák
    Odrůdě Havel vadí vysoká hladina spodní vody, což tam určitě nemáte, protože vadí i Bjetinu. A nevýhody? Jako všechny velkostroužkové odrůdy má nízký množitelský koeficient, znamená to tedy, že potřebujete na stejnou plochu více sadby.
    23. 7. 2021 10:37 Jiri S.
    Dobrý den, děkuji za odpověď. Hladinu spodní vody máme velmi vysoko (v blízkosti je potok)- i přes to se Bjetínu velice daří, Havel tedy zkusím v menším množství  a o výsledky se s Vámi podělím. Děkuji.

    Odrůda

    17. 7. 2021 12:36 Zakladatel vlákna: Milan kolář
    Dobrý den,můžete mi,prosím,doporučit jakou sadbu česneku vybrat pro mou oblast,Je to oblast Konicko u Prostějova ze středně těžkou půdou 400 m.n.m
    Děkuji za odpověď.

    Kolář
    17. 7. 2021 14:11 Jan Kozák
    Léta, spíš desítky let, Vaší oblastí projíždím a podle toho, jak vidím plodiny na polích, soudím, že můžete bez obav pěstovat všechno. Ale dodávám, že Lukan je jistota.

    Odrůda česneku

    15. 7. 2021 12:53 Zakladatel vlákna: Andrea Váňová
    Dobrý den, mohl by jste mi prosím poradit s výběrem dvou odrůd česneku. Bydlíme v Broumově okres Náchod.  Bývá tu chladněji. Když je hezké počasí, záhony jsou celý den na sluníčku. Rádi by jsme poté u Vás sadbu objednali. Moc děkuji Andrea Váňová 
    Moc děkuji 
    17. 7. 2021 14:06 Jan Kozák
    Před lety jsme spolupracovali s pěstitelem nedaleko od Broumova. Pěstoval velmi úspěšně Lukan a Vekan. Tyto odrůdy jsou jistota i pro Vás.

    hniloba, pěstování z pacibulek, předplodina, skladování

    13. 7. 2021 23:06 Zakladatel vlákna: Ondřej Zajíc
    Dobrý den, pane Kozáku,děkuji Vám za Vaše cenné rady a trpělivost, kterou v této diskuzi prokazujete. Měl bych také pár dotazů. Chtěl bych se zeptat, jestli lze nějakým způsobem zjistit výskyt bílé sklerociové hniloby z půdy, kde bych rád pěstoval česnek. Podle příspěvků to byl letos velký problém pro některé pěstitele. Dále by mě zajímalo, jestli má cenu pěstovat česnek na pozemku, kde je kukuřice a bude sklizena v září, nebo jestli je lepší s výsadbou počkat na další rok. Dále by mě zajímalo, jaký je dle Vaší zkušenosti nejlepší druh z vaší nabídky pro pěstování česneku z pacibulek. Trošku jsem experimentoval s vekanem. Sklidil jsem zatím kuličky. Rád bych věděl, co očekávat. Poslední dotaz se týká skladování. Chtěl bych se zeptat, jestli je česnek více odolnější proti vyšeptávání česneku neočištěný i s kořínky zavěšený do zimní výsadby, před kterou bych ho teprve rozdružil a namořil, nebo to, v jakém stavu visí, nemá žádný vliv a vlnovník se k němu i tak dostane. Bohužel nebudu mít prostor v září k uskladnění, kdy by bylo třeba česnek rozdružit, namořit a nechat vyschnout. Mnohokrát děkuji za odpovědi a přeji všem hodně pěstitelských úspěchů.
    14. 7. 2021 20:44 Jan Kozák
    Výskyt bílé sklerociové hniloby v půdě lze samozřejmě zjistit v diagnostické laboratoři, počítejte však s tím, že tisícovka na to zdaleka stačit nebude. 
    Po kukuřici česnek sázet můžete, ale předpokládá to uklidit posklizňové zbytky, jinak se Vám bude pozemek špatně připravovat a bude se Vám špatně sázet. Z tohoto důvodu je lepší tento pozemek nechat pro výsadbu česneku až v následujícím roce.
    Z pacibulek můžete pěstovat všechny paličáky, což my také děláme. Normální cibule získáte za dva roky (Havran, Jovan, Blanin II), většinou až za tři roky.
    Jestli se vlnovníku lépe daří v očištěném nebo neočištěném česneku, nevím.
    15. 7. 2021 9:01 Ondřej Zajíc
    Děkuji za odpověď a mějte se pěkně.

    Odrůda

    6. 7. 2021 22:07 Zakladatel vlákna: Petr Paulus
    Dobrý den pane Kozáku, mám dotaz, jakou odrůdu mám zvolit pro oblast Srch u Pardubic? Je zde hodně písčitá půda.  Jedná se mě o vysazeni cca 100 M2. Za odpověď moc DĚKUJI. S pozdravem Paulus 
    7. 7. 2021 17:17 Jan Kozák
    Doporučil bych Bjetin a Vekan po pěti kilech.

    Poraďte s výběrem odrůdy

    6. 7. 2021 12:16 Zakladatel vlákna: Jan Vávra
    Česnek jsme dosud sázeli jen minimálně na použití na zeleno. Loni v prosinci jsem poprvé osázel celý záhon odrůdami Vekan a Benátčan od Vás a sadbovým česnekem Tutor z jiného zdroje. Velmi dobře vyšel Vekan, který jsem vyndal včera, když signální rostliny ukázaly, že už je čas, Benátčan je ještě v zemi, ale prořídlý a z Tutoru nebylo vůbec nic - co jsme nepoužili na zeleno to shnilo, cibulky, pokud se tvořily, byly napadeny bílou plísní. Pěstební podmínky byly totožné, česnek jsem sázel po prvních mrazech, byl přikrytý netkanou textilií. Je možné, aby prosychání Benátčanu, který byl v řádku vedle Tutoru, bylo špatnou sadbou Tutoru ovlivněno nebo bych měl zkusit jinou odrůdu? Kterou Vaši odrůdu kromě Vekanu, který zopakuji,  byste doporučil? Zahrádku máme v Praze - Hrdlořezích. 
    Vekan
    6. 7. 2021 16:20 Jan Kozák
    Jestli na Benátčan měl vliv špatný zdravotní stav Tutoru nemohu potvrdit ani vyvrátit; nevím. 
    Tak zkuste ještě Bjetin. Ten bývá mimořádně spolehlivý.

    Odrůdy

    4. 7. 2021 16:34 Zakladatel vlákna: Pavel Brychta
    Zdravím pane Kozák, chtěl jsem se zeptat jaké odrůdy doporučujete pro pěstování na jižní Moravě. Brno-Venkov. Děkuji. Zatím sem sklidil Anton a hodně malý je. Už bohužel podlehl a uschlo zelené, tak jsem musel. Ostatní odrůdy z krabičky ještě rostou. 
    4. 7. 2021 17:39 Jan Kozák
    Tento týden jsem objížděl smluvní množitele a právě Anton vypadal u všech velmi dobře. Ale asi se mu u Vás nelíbí. S výběrem vhodné odrůdy byste mohl počkat, až sklidíte i ostatní. To by Vám mělo poradit.
    4. 7. 2021 20:37 Pavel Brychta
    Možná jsem to popletl, Vekan to asi nebude. 
    Česnek
    6. 7. 2021 10:42 Pavel Brychta
    Nenapadá Vás, pane Kozáku co by to mohlo být za odrůdu z krabičky? 
    6. 7. 2021 16:14 Jan Kozák
    Poznat v této fázi odrůdu pouze podle snímku cibule je problematické. Ale nějaký tip bych měl: Havel.

    Výběr odrůd

    3. 7. 2021 21:55 Zakladatel vlákna: Jan Mikuláštík
    Dobrý den pane Kozáku,

    Chci letos poprvé osázet naše pole česnekem (od Vás) a potřeboval bych poradit s výběrem odrůd (2-3). Jedná se o liberecký kraj, 420m nad mořem, půda je písčitá.
    Plánuji vyzkoušet i 8-mi odrůdovou krabičku, ale chtěl bych se pro začátek soustředit na nějakou jistotu. Děkuji.
    4. 7. 2021 15:36 Jan Kozák
    Viděl bych u Vás Lukan, Vekan, Bjetin.
    11. 7. 2021 22:54 Jan Mikuláštík
    Děkuji, objednáno.

    kolik koupit sadby česneku

    2. 7. 2021 11:33 Zakladatel vlákna: Daniela Václavíková
    Dobrý den, pane Kozáku,
    s pěstováním česneku teprve začínám, ráda bych si ji objednala vaši sadbu.
    Můžete mi, prosím, poradit, kolik koupit cca sadby na záhon cca 3x4 m, a jaký byste mi doporučil druh česneku pro zahradu v okrese Plzeň-sever, výška cca 450 m n.m. Kdy sázet a sklízet si už pak načtu u jednotlivé odrůdy. Děkuji.
    2. 7. 2021 20:59 Jan Kozák ml.
    Dobrý den, paní Václavíková. Orientační spotřeba sadby na metr je u jednotlivých odrůd uvedená také. Z dostupných odrůd vám mohu doporučit Bjetin, Lukan či Vekan. Případně můžete objednat krabičku, která obsahuje 8 různých odrůd, a vyzkoušet si, které z nich se u vás bude dařit nejlépe a která vám bude také nejvíce vyhovovat.
    3. 7. 2021 16:34 Daniela Václavíková
    Děkuji, spočítáme, načtu si to a objednáme :-).
    DV

    Česnek a nadmořská výška

    29. 5. 2021 18:20 Zakladatel vlákna: Jiří Kuneš
    Dobrý den pane inženýre, dovoluji si Vás požádat o radu, jaká z vašich odrůd je nejvhodnější do nadmořské výšky 1 095m.
    Děkuji za odpověď.
    Jiří Kuneš
    Zařazeno: Výběr odrůdy
    31. 5. 2021 7:07 Jan Kozák
    Bjetin, Lukan, Vekan. (Řazeno abecedně.)
    5. 6. 2021 14:36 Jiří Kuneš
    Děkuji Vám za kvalifikovanou odpověď. Vloni jsem vsadil Vekan a Havel, Vekan byl zřetelně lepší. Letos jsem vsadil Benátčan a Slavín II a je to bída. Snad se to trochu zlepší, proti loňsku je tu minimálně měsíc vegetační zpoždění. Při podzimní sadbě budu volit Bjetin a Lukan.

    Vyber odrudy

    17. 4. 2021 12:40 Zakladatel vlákna: Tomáš Smékal
    Dobrý den, uvažuji o pěstování česneku ve větší míře, postupem času bych se chtěl dostat až na jeden hektar výměry. Chtěl bych se Vás zeptat , jaká odrůda je vhodná pro oblast olomoucka s lehkými hnědozeměmi. Případně kolik kg sadby je potřeba na 1 hektar plochy. Děkuji Smékal
    17. 4. 2021 20:25 Jan Kozák
    Na Hané by Vám mělo růst všechno. Přesto doporučuji pěstovat tři čtyři odrůdy. Některé se třeba bude dařit líp a taky si rozložíte sklizeň. Orientačně budete potřebovat na hektar tunu sadby, ale může to být jen sedm metráků i dvě tuny - záleží na odrůdě a sponu.
    18. 4. 2021 7:02 Tomáš Smékal
    Dobrý den, děkuji za odpověď. Vybral bych si odrůdy: Slavin II, Vekan, Stanik a Záhorský II. Ještě se chci zeptat jestli je možné sázet česnek po zrnové kukuřici, která bude sklízená v září, po sklizni bude pozemek zmulčovaný, hluboko zoraný a příprava pod česnek proběhne rotačními bránami. Mám se něčeho obávat?
    18. 4. 2021 15:03 Jan Kozák
    Můžete se obávat velkých posklizňových zbytků, které mohou být nepohodlné při sázení.
    18. 4. 2021 18:39 Tomáš Smékal
    Děkuji s  tím počítám. vybranou plochu vezmu mulčovačem 2x
    19. 5. 2021 7:31 Štefan Mišurák
    Dobrý deň, sadíme cesnak po zrnovom ciroku zberného na siláž a doporučujem naozaj kvalitnú orbu s predradličkou inak bude so zbytkami ťažký zápas. Nie len čo rastie nad zemou ale aj korene sa chytajú na sadzač a upchavajú ho. 

    Jak vybrat správnou sadbu

    3. 11. 2020 10:44 Zakladatel vlákna: Procházka ladislav
    Dobrý den bydlime v okolí Moravskeho Krumlova jakou sadbu byste mi prosím doporučil ?
    3. 11. 2020 15:01 Jan Kozák ml.
    Dobrý den. Z odrůd, které ještě zbývají, můžeme doporučit Lukan, což je hodně univerzální odrůda. Ale neměla byste mít problém ani s těmi ostatními.

    Jaký koupit česnek

    1. 11. 2020 22:37 Zakladatel vlákna: Libor Mašek
    Dobrý den, chci zasadit česnek a nemám s tím žádné zkušenosti. Chtěl bych ho sázet tedka na podzim, chtěl bych se zeptat jakou odrudu byste mi doporučil, popřípadě jestli na zimu prikryt netkanou textilií. Děkuji moc za odpověď 
    2. 11. 2020 18:14 Jan Kozák
    Určitě bych doporučoval Lukan. Ten je spolehlivý za všech okolností.
    Česnek nepotřebuje zakrývat kvůli mrazu, ale bílá netkaná textilie spolehlivě ochrání česnek před houbomilkou česnekovou. Zakrýt můžete hned po výsadbě nebo až začne jaro ťukat na dveře.

    Doporučení

    28. 10. 2020 17:41 Zakladatel vlákna: Jana Odstrčilíková
    Dobrý den, prosím o doporučení na dobrou odrůdu česneku. Bohužel česnek, který jsme roky sadili letošní rozmary nesnesl a většina ho vyhnila přímo na poli. Takže na letošní výsadbu ho máme málo a odrůdu bohužel nevím, protože to byla sadba ještě od babičky, která již nežije. Prosím o doporučení sadby, kterou můžu vysadit na podzim a sklízet v červenci, která je výnosná, má pěkné větší stroužky a vydrží při uskladnění nejdéle. Děkuji a přeji hezký den
    28. 10. 2020 18:28 Jan Kozák
    Ze současné nabídky volte odrůdu Lukan. Ta se nejvíce blíží Vašim požadavkům. Případně si přiberte velkou krabičku, abyste v příštím roce věděla, která odrůda by Vám nejlíp vyhovovala.
    Pokud Vám letos v česneku stála voda, je za neúspěchem pěstování, právě tato skutečnost. Pokud však tam voda nestála, bude problém zdravotní a v tom případě bych doporučoval vlastní sadbu nesázet, případně ji vysadit odděleně od nové sadby.

    odrůdy s lepší skladovatelností

    12. 10. 2020 12:48 Zakladatel vlákna: David Bečka
    Dobrý den pane Kozáku,


    pěstuji neznámou odrůdu ozimého paličáku a jsem s ní vcelku spokojen - výnos, pálivost. Jediný problém je horší skladovatelnost (choroby). Mohl by jste mi prosím doporučit ať už ozimé či jarní odrůdy, které jsou na tom z hlediska skladovatelnosti dobře?

    Děkuji moc za rady
    S pozdravem
    David Bečka
    12. 10. 2020 19:54 Jan Kozák
    Jsou to samozřejmě úzkolisté nepaličáky, ty se mohou sázet na podzim i na jaře. Je to Benátčan, Japo II a Matin. Doporučuji poslední jmenovaný.

    Puda

    16. 9. 2020 12:23 Zakladatel vlákna: Dana Hradilová
    Jakou zvolit odrůdu v případě těžké půdy? 
    Děkuji. 
    Dana 
    17. 9. 2020 9:39 Jan Kozák
    Je-li půda těžká nebo lehká písčitá samo osobě nemá žádný vliv. Těch faktorů. které ovlivňují výsledek pěstování je mnoho a vlastně nikdo neumí vystihnout, které jsou v dané lokalitě určující pro úspěch pěstování. V současné době nabízíme ještě čtyři odrůdy a jsou to ty nejspolehlivější. Proto jich také pěstujeme nejvíc.
    22. 9. 2020 20:40 Pavel Dohnal
    Nedám si pokoj oslavovat Bjetin do hodně těžké půdy. Havran a Jovan se také velmi povedly u přítelkyně, co má snad jíl při vlhku a cihlu v suchu. Chce to zkusit, žádný rok není stejný a vyplatí se mít vždycky k oblíbené odrůdě několik záložních. 

    sadbový česnek do 500 mnm jílovitohlinitá půda

    9. 9. 2020 15:55 Zakladatel vlákna: Lucie Pelouchová
    Dobrý den,

    prosím poradili byste, kde pořídit sadbový česnek, z vašeho šlechtění, do vyšší nadmořské výšky a jílovitohlinité těžké půdy. děkuji moc
    9. 9. 2020 21:14 Jan Kozák
    Žádný problém, objednejte si Lukan, budete spokojena.

    Sadba česneku a lokalita

    8. 9. 2020 17:29 Zakladatel vlákna: Tomáš Přibyl
    Dobrý den
    Chci se zeptat...je vhodná odrůda Lukan a Slavin II v lokalitě Malá Haná... nadmořská výška kolem 350 m ?? půda - černozem
    Děkuji za odpověď
    8. 9. 2020 20:55 Jan Kozák
    Malou Hanou tak trochu znám. Můžete být bez obav a určitě budete v příštím roce při sklizni spokojen.

    Výběr česneku

    29. 8. 2020 13:55 Zakladatel vlákna: Michaela Kruchlová
    Dobrý den, chci příští rok pěstovat česnek-jen mini políčko cca. 2x3m nevím jaký česnek zvolit (nikdy jsem ještě česnek nepěstovala). Ráda bych provedla výsadbu ještě letos na podzim. Dle Vašich popisů by byl asi vhodnější nepaličák. Na eshopu jsem viděla jen 2odrudy-budou ještě dostupné další? Zvažovala jsem i o koupi "dárkové  krabičky" a vyzkoušení více druhů. Děkuji předem za radu. 
    30. 8. 2020 11:25 Jan Kozák ml.
    Dobrý den. Kdybyste se před dvěma měsíci při zahájení prodeje zeptala, kterou odrůdu máte zvolit do začátku, doporučili bychom Vám Lukan, Bjetin nebo Slavin II. Případně krabičku, která je právě pro podobné experimentování určená. Tři z těchto čtyř produktů jsou stále k dispozici, takže jste zatím téměř o nic nepřišla. Zmizely raritnější odrůdy a velkostroužkové paličáky, které bychom Vám primárně pro první pěstování nedoporučili.
    Podrobnější popisy odrůd najdete na stránce https://www.cesnek.cz/odrudy. Na stránce s objednávkovým formulářem jsou popisy zkrácené.

    Jaky cesnek do Svedska

    28. 7. 2020 14:26 Zakladatel vlákna: Eva Teichmann
    Dobry den pane Kozaku, prosila bych o radu. Momentalne pobyvame v severnim Svedsku a pripravuji zahony na pristi rok. Rada bych si objednala sadbu cesneku z Cech, jak bych poprosila o radu, jaky by se sem podle Vasich zkusenosti hodil. Bydlime na slunnem miste, pozemek je mirne svazity, orientovany na jihozapad, ze severovychodu chraneny lesen, ale presto trochu vetrnny. Ca. 120 m.n.m., ca. 15 km od more. Prvni mraziky byvaji na konci zari a priroda se probouzi do jara az tak na prelomu dubna/kvetna.Muzete mi prosim nejaky z cesneku doporucit? Dekuji
    28. 7. 2020 20:37 Jan Kozák
    Na dotaz ze Švédska odpovím, přestože v něm chybí diakritika. Mám takový dojem, že ve Švédsku háčky a čárky nad písmeny neznají, zato umí udělat nad písmenem kolečko.
    Samozřejmě zkušenost ze Švédska nemám, ale mohu vycházet ze zkušeností pěstování u nás ve vyšších polohách (nad 500 metrů). Každopádně doporučuji zkusit víc odrůd, jako nejspolehlivější vidím Lukan, Vekan, Havran a Bjetin.
    29. 7. 2020 5:47 Jozef Sisak
    Ja by som si dovolil doplniť Ing. Kozaka - a neodpisať odrodu po prvom neuspešnom roku ale dať mu šancu aj ďalšie sezony . Vlastná skusenosť s Havranom . Nech sa darí.
    21. 9. 2020 17:41 Eva Teichmann
    Dekuji :) 

    Vhodná odrůda

    8. 7. 2020 12:39 Zakladatel vlákna: Ladislav Šťastný
    Dobrý den,
    jsem malopěstitel, každý rok sázím cca 150 stroužků. Jakou odrůdu by jste mi doporučil? Bydlím v Krupce okr. Teplice
    Děkuji a přeji hezké dny
    L.Šťastný
    8. 7. 2020 17:24 Jozef Sisak
    Skušať a nevzdať to po prvom roku.
    8. 7. 2020 20:27 Jan Kozák
    Aspoň jsem se podíval, co je na Krupce zajímavého. Pan Sisak má pravdu, chce to více odrůd a zkusit. Nic nepokazíte, když bude na začátku Lukan a Vekan.
    11. 7. 2020 11:44 Ladislav Šťastný
    Děkuji za odpověď a návrh odrůdy. Již jsem u Vás objednal. Pro p. Sisaka skušam, skušam a nevzdavam

    Jakou odrůdu

    2. 6. 2020 21:32 Zakladatel vlákna: František Jiráček
    Chci letos vysadit česnek lokalita Vysočina půdu mám těškou hlinitou počasí chladnější vloni sucho letos prší jaká odrůda by byla vhodná výběr odrůd od pana  Kozáka
    3. 6. 2020 21:48 Jan Kozák
    Každá lokalita má svoje specifické podmínky a nelze dopředu jednoznačně vybrat nejvhodnější odrůdu a naopak jiné předem zavrhnout. V posledních letech se těžká půda jeví jako vhodnější. Máte-li pochyby, že může být pěstování česneku u Vás problematické, volte tedy jistotu, tedy z paličáků Bjetin a Vekan, z nepaličáků Lukan.
    4. 6. 2020 19:56 František Jiráček
    Děkuji za odpověď 

    Odrůda česneku

    21. 5. 2020 9:52 Zakladatel vlákna: Petr Haubelt
    Dobrý den, jaký prosím česnek do nad mořské výšky 580m. Podklad bývalé pole, 15 let zatravněno. Budu sadit poprvé letos cca 300 stroužků a budu objednávat u vás, hned jak to půjde. Děkuji Haubelt
    21. 5. 2020 20:46 Jan Kozák
    Nadmořská výška 580 m sama o sobě není limitujícím faktorem. Pokud však chcete jít na jistotu, pak volte z paličáků Bjetin nebo Vekan, z nepaličáků Lukan.
    22. 5. 2020 8:27 Petr Haubelt
    Děkuji, kdy bude moc objednat?
    24. 5. 2020 8:50 Jan Kozák ml.
    Zadáte-li svůj e-mail na stránce Objednávka, systém vás při spuštění příjmu objednávek upozorní.
    24. 5. 2020 16:01 Petr Haubelt
    Ano, děkuji. Chci vysadit 30m čtverečních, odrůdy jste mi poradil, kolik mám cca objednat kilo nebo stroužků? Mockrát děkuji a pěkný den. 
    25. 5. 2020 17:21 Jan Kozák
    Záleží na tom, jak bude letos česnek veliký. Pět kilo bude akorát, ale může to být taky zbytečně hodně.

    Výběr odrůd

    23. 9. 2018 16:41 Zakladatel vlákna: Jaroslav Peták
    Dobrý den, pane ing Kozáku, chtěl bych se zeptat jaké odrůdy by jste mi doporučil. Žiji na Příbramsku hned pod Brdskými hřebeny v nadmořské výšce od 440 m.n.m. do 500 m.n.m. Půdy jsou tu písčito-hlinité až hlinito-písčité se středním až vyšším obsahem jílu. Vybral jsem si tři odrůdy a to Lukan, Záhorský II. a Havran, ale nejsem si jistý zda  těmto odrůdám budou vyhovovat víše zmíněné podmínky prostředí a proto bych vás chtěl poprosit zda by jste mi neřekl jestli jsou tyto odrůdy pro tento kraj vhodný a v případně, že ne tak mi doporučil nějaké jiné. Děkuji za odpověď. 
    23. 9. 2018 18:15 Jan Kozák
    Ani uvedená nadmořská výška ani uvedený půdní typ nejsou limitujícími faktory pro výběr odrůd. Těch vlivů daného prostředí je několikanásobně víc, navíc působí ve vzájemných vztazích. I ve zdánlivě stejných podmínkách nemusí stejné odrůdy vykazovat stejný výsledek. Proto je vždycky nejlepší zkusit těch odrůd několik. Vlastně to máte v úmyslu.
    24. 9. 2018 18:25 Vladimír Konvalina
    Dobrý den pane Petáku,
    pěstuji česnek od pana Ing.Kozáka už pátým rokem v nadmořské výšce 460 m.n.m.S velkým úspěchem pěstuji Bjetin,Vekan,Havran. Havla mám teprve druhým rokem a je už také lepší.Naopak končím s Benátčanem,ten se mi nedaří.Přeji Vám i panu Ing.Kozákovi hodně úspěchů.
    26. 9. 2018 16:13 Pavel Dohnal
    Mám výborné zkušenosti s Bjetinem, ten snad roste i v betonu!! A i Jovan můžu velmi doporučit. 
    5. 10. 2018 10:57 Helena Malá
    Dobrý den pane Petáku, já  v nadmořské výšce 600 m.n.m.,  zemina mizerná a tak hodně dokoupená, byl samý jíl. Havran, Bjetin ten je výborný a Havel. Já zase končím s nepaličáky, ty se mi vůbec nedaří. Lukan tedy ne, Vekan jak kdy. Chce to vyzkoušet.

    odruda

    8. 9. 2018 20:57 Zakladatel vlákna: Petr Šikl
    Dobrý den. Možná hloupý dotaz, ale tak zkusím to. Jsem úplný začátečník a s pěstováním nemám žádné zkušenosti. Proto bych měl dotaz jaké odrůdy paličáku a nepaličáku byste mi doporučili do začátku. Petr
    9. 9. 2018 7:25 Jan Kozák
    Dotaz není hloupý, ale těžko se dá na něj odpovědět tak, aby to  mělo pro Vás význam. Neřekl bych, že je některá odrůda složitější a jiná jednodušší na pěstování. Ale nabídka je v této době už velmi omezená, tak musíte volit to, co je k dispozici.

    Červenka

    13. 8. 2018 21:45 Zakladatel vlákna: Pavel Mansfeld
    Dobrý večer, jaká je možnost pěstovat česnek v těžké půďe (červenka) případně jakou odrůdu doporučit.Děkuji za odpověď.
    14. 8. 2018 21:15 Jan Kozák
    Podobná otázka se teď bude často opakovat. Půdní typ je pouze jeden z mnoha vlivů daného prostředí. Znám dvě výborné lokality pro pěstování česneku, které mají zcela odlišnou půdu. Bzenec je na písku, Drásov na jílu. A velmi dobře tam prospívají stejné odrůdy. Pokud máte pochybnosti, pak zkuste více odrůd. Ale v současné době Vám je už nenabídneme (viz rubrika Objednávka).
    14. 8. 2018 22:38 Pavel Mansfeld
    Děkuji za odpověď

    Odrůda

    15. 6. 2018 16:06 Zakladatel vlákna: Petr Proška
    Dobrý den, již 3 roky pěstuji česnek, který sázím koncem listopadu. pokaždé jsem sadbu od někoho dostal a nevěděl název odrůdy.  Teď řeším objednávku sadby. Bydlím v Krušných  horách cca 570 m.n.m. Prosím, jakou odrůdu mi můžete doporučit? Děkuji za odpověď. Petr
    Zařazeno: Výběr odrůdy
    15. 6. 2018 22:36 Václav Kozák
    Dobrý den, pane Proško,
    z dostupných odrůd se ve vyšších nadmořských výškách obvykle daří odrůdám Vekan, Lukan i Japo II.

    Vyrazně zažloutlé listy

    11. 4. 2018 13:15 Zakladatel vlákna: Martin Hub
    Dobrý den v puli řijna jsem sadil ve stejny den dukat a havran, předplodina byla brambor, hnojení cererit + síran, na jaře před tydnem přihnojení ledkem + síran, včera mírné sražky, přesto žadné zlepšení a česnek stale dost bledší se zažloutlymi listy u jedné odrudy a druha odrůda pěkně syta tmava zelena. Co by jste mi poradili jako opatření jestli nějaké ještě by mohlo pomoct? Nepoužil jsem žadny postřik, pleti a plečkovaní ruční.
    fotofotofotopo vytaženi
    11. 4. 2018 14:22 Jan Kozák
    V diskusi za poslední tři dny máte odpovědi na všechny Vaše otázky.
    11. 4. 2018 16:44 Martin Hub
    Děkuji pane Kozak, je mi jen zahadou proč to Dukat, Bjetin, Slavin vubec nedělají a Havran ano, jestli je to hakliva odruda na rozmary počasí a nepěstovat ji vubec, zatím letos tady vídím jen negativní komenty  na Havran na diskusi.  Má prípadné další příhnojení a pletí vyznam, nebo je to ztrata času a s česnekem je amen.
    11. 4. 2018 18:12 Štěpán
    Dobrý den, chci se zeptat čím udržuje​ té bez plevele česnek? Je to mechanický? Děkuji
    11. 4. 2018 18:52 Martin Hub
    Dobrý den, Já ano ruční plečka do meziřadku s cca 30cm nožem na podřezaní plevele- 2x za vegetaci  +  potom mala motyčka a ohnuty hřbet na plevel v řadku, s tím mi pomahá i manželka. Proto jsem se ptal o radu at to nedělam zbytečně, když je česnek v takovém stavu.
    20. 4. 2018 18:34 Richard Vykoukal
    Zkuste před výsadbou dusíkaté vápno. Pokud ovšem nesázíte česnek po měřicích. Pro zahrádkáře ideální. Mám s tím velmi dobré zkušenosti. Cca 3 týdny před výsadbou rozhodím dus. vápno a pak rotavátorem zapravím. Půda se nakypří. do výsadby slehne a pak se i dobře sází. Ideální je když ještě trochu sprchne.
    11. 4. 2018 21:23 Jan Kozák
    Každá odrůda reaguje na pěstitelské podmínky jinak. S rozhodnutím, které odrůdy pěstovat, počkejte na sklizeň.
    12. 4. 2018 8:51 Jiří Skalický
    Musím se zastat odrůdy Havran. Od pana Kozáka jsem zakoupil více odrůd. Zatím u mne vypadá nejlépe právě Havran.

    Dotaz na výběr ostrého paličáku

    26. 10. 2017 10:43 Zakladatel vlákna: Dana Černá
    Dobrý den,
    prosím jakou sadbu česneku okolo Náměště nad Oslavou, paličák-ostrý.
    Děkuji
    26. 10. 2017 19:27 Jan Kozák
    Pokud si ještě chcete objednat z naší aktuální nabídky, tak jednoznačně Slavin.

    Jak sázet

    25. 10. 2017 11:04 Zakladatel vlákna: Přemek Hoffmann
    Jak správně orientovat stroužek při sázení, oblou stranou do mezery nebo do meziřádku ?
    Je do nadmořské výšky 550m vhodná odrůda Benátčan a Slavin, nebo jiné ?
    Je vhodné nasadit česnek po gladiolách ?
    25. 10. 2017 21:33 Josef Stieranka
    Pokud je stroužek česneku kolmo na řádek, pak narostou listy v zákrytu v řádku, viz foto stroužku co vytlačil mráz, používám jak vzor pro sázení
    orientace stroužku při sázenípřísně orientovaná sadba
    26. 10. 2017 19:17 Jan Kozák
    Mají-li listy směřovat do řádku, tak se sází oblou stranou do mezery (kolmo na řádek). Nadmořská výška 550 m není sama o sobě limitujícím faktorem při výběru odrůdy. Gladioly česneku nevadí, je tam pouze krátká doba na přípravu půdy mezi sklizní mečíků a výsadbou česneku. A taky: nezapomeňte před výsadbou pohnojit.

    česnek v Beskydech

    25. 10. 2017 10:19 Zakladatel vlákna: eva strbíková
    Odruda a postup pěstování česneku v nadmořské vyšce 600 m pod Lysou horou,jakou odrůdu vhodnou do dlouhých zim,výrazně palčivé chuti do masných výrobků,velkých stroužků výnosnou aa jakou agrotechniku pěstování at se nám aspon něco urodí,by jste nám doporučil, děkuji Strbíková
    25. 10. 2017 20:06 Jan Kozák
    Nadmořská výška 600 m sama o sobě není příliš limitujícím faktorem při výběru odrůd. Z velkostroužkových velmi ostrých můžete zkusit odrůdy Havran  a Havel. Agrotechnika stejná jako při pěstování  v nižších polohách, hlavně je důležité, aby měl dostatek živin, jinak uspokojivý výnos nebude.

    První pěstování

    20. 9. 2017 13:45 Zakladatel vlákna: Lucie Kapustová
    Dobrý den, letos bych si chtěla poprvé zasadit česnek, poradíme mi prosim kterou odrudou začít, popr.která je nejméně náročná na pěstování v Liberci? A je opravdu nutné česnek mořit a nebo to jde i bez toho? Děkuji Kapustová
    22. 9. 2017 7:08 Jan Kozák
    Asi bych začal Slavinem. Ten není tak náročný na přesný termín sklizně.
    Moření není povinností a někdy ani není nutností. My však Sulku doporučujeme kvůli možnému výskytu roztoče vlnovníka česnekového.

    Jaké odrůdy objednat?

    18. 6. 2017 22:18 Zakladatel vlákna: Lukáš Veselý
    Dobrý večer pane ing. Kozáku, Prosím Vás, jaké 3 odrůdy mám objednat? Jsme na hranici vysočiny a středočeského kraje v nad. výšce kolem 550m. Děkuji moc za odpověď
    19. 6. 2017 0:30 Václav Kozák
    Vážený pane Veselý,
    i ve vyšších nadmořských výškách se většinou daří odrůdám Vekan, Bjetin, Havran.  Obvykle nebývá problém ani s nepaličáky.

    Kolik sadby

    20. 5. 2017 18:47 Zakladatel vlákna: David Daněk
    Dobrý den, jsem začínající zemědělec a chystám se letos vysázet poprvé česnek na plochu  680 m2 v nadmořské výšce 450 m.n.m. Poradíte mi prosím kolik a jaké sadby česneku objednat ? 

    Děkuji za odpověď
    21. 5. 2017 21:16 Jan Kozák
    Pokud byste zvolil kombinaci tří odrůd, což vždycky doporučuji, tak bych si myslel, že by to mohl být Anton, Slavin a Vekan. Celkem byste potřeboval asi 70 kg sadby.

    Sadba a plevele

    7. 5. 2017 20:55 Zakladatel vlákna: Adéla Selingerová
    Dobrý den, pane inženýre,
    ráda bych se zeptala, jestli je v této fázi růstu možné ošetřovat plevele chemickým postřikem. Poměrně hodně se nám v česneku začala vyskytovat ředkev ohnice. Pokud by byl možný chemický postřik, jaký bychom měli použít?
    Dále bych se chtěla zeptat, jestli by byla vhodná do našich podmínek Vaše odrůda Benátčan. Jsme z jižní Moravy a půdy máme všeobecně hodně zásadité, vápenaté černozemě.
    Děkuji, 
    Adéla Selingerová
    8. 5. 2017 17:46 Jan Kozák
    Záleží na tom, jak je ohnice veliká. Pokud má nanejvýš jeden pravý list, můžete použít Stomp. Jinak nic nevím.
    Odrůdu Benátčan klidně zkuste, měl by u Vás jít dobře.
    123Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne