Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Dotaz je možné přidat po přihlášení.

  Choroba

  Dnes 12:49 Zakladatel vlákna: Martin Velinsky
  Prosím o identifikaci. Děkuji 
  Choroba

  Anton 6.6.2020

  Dnes 12:31 Zakladatel vlákna: Daniel Boudyš
  Dobrý den, všiml jsem si, že mi pár antonů trošku praská a chce polehávat. Vytáhl jsem zkušební vzorek a nestačil jsem se divit. Předpokládám, že se Anton sklízí na konci června, ale že bude vypadat takhle na začátku června? Je toto normální? Lokalita je Opatovice nad Labem.  
  Děkuji za odpověď 
  Velkost česnekucelá velikost

  Vzorek Bjetinu

  Dnes 11:00 Zakladatel vlákna: Tomáš Doležel
  Dobrý den,
  chtěl bych se prosím Vás zeptat, zda je vzorek česneku v pořádku?

  Děkuji.
  Bjetin

  Přihnojování

  Včera 16:04 Zakladatel vlákna: Eva Popilkova
  Dobrý den,
  prosím o radu, zda je možné a vhodné ještě přihnojit česnek (paličák), když už vyráží květní stvol, resp. už jsem začala jej vylamovat? Porost má žluté špičky listů. 
  Děkuji Popilková

  Postrik na plíseň

  Včera 15:43 Zakladatel vlákna: Jiří Hamerník
  Dobrý den 
  Jelikož květen je vcelku mokrý a následující dny má být deštivé počasí chci se Vás optat jestli je vhodné postříkat česnek preventivně proti plísni.  Zatim se nezda že by česnek byl nějak ohrožen. 
  Slavin

  Žloutnutí a zaostávání havrana

  Včera 12:47 Zakladatel vlákna: Emil Korčák
  Dobrý den pane Kozáku, mám na vás dotaz jako na uznávaného odborníka.
  Jde o žloutnutí a silného zaostávání v růstu odrůdy havran za dalšími odrudami bjetin, štěpán a karel 4.  které rostou hned vedle. Sázel jsem v průběhu listopadu, žádné vědomé chyby v pěstování jsem se myslim nedopustil, pravdou je, že jsem začátečník a veškeré vědomosti mám " jen nastudované ". Hnojil jsem zatím 2x mocovinou, ale zálivkou večer , ne na list. Dále by mě zajímalo váš názor na ty obrovské  rostliny vedle havrana co to může být za odrůdu  kterou jsem koupil jako karla 4. Ale cibule jsou bílé, tak o tom pochybuji, že by to byl karel. Jakmile budu sklízet zaslal bych vám vzorek k posouzení, protože jsem se dozvěděl,  že festival v Buchlovicich nebude. Děkuji Korčák 
  Karel vs. Havran
  Včera 16:14 Vaclav Kavka
  Havran je česnek do dobrých podmínek. Tady na foru najdete spoustu zmínek, že specificky Havran žloutne. Typicky tak reaguje na střídání teplot a vlhkostních poměrů. Letos jsem jej cvičně zkoušel v květináči na balkoně a na každou změnu (přenesení dovnitř / ven) reagoval mnohem výrazněji, než jakákoliv jiná odrůda.
  Stejně tak se od pohledu trápí v mých podmínkách na záhoně v 520mnm a vypadá mnohem hůř, než ostatní česneky, ale pod zemí už to tak špatné není. Taky platí, že ne všem odrůdám se daří na všech místech stejně dobře, nicméně ten Váš aspoň na dálku nijak tragicky nevypadá. Tolik mé postřehy kolemjdoucího laika.

  plíseń česneku

  4. 6. 14:25 Zakladatel vlákna: jaroslav slavík
  Zjistil jsem že mi česnek žloutne jeden jsem vytáhl a byl celý plesnivý. egzistuje nějaká záchrana? děkuji za radu
  4. 6. 17:05 Jan Kozák
  Podívejte se níže v diskusi a v rubrice choroby a škůdci na bílou sklerociovou hnilobu. Mohlo by to být ono.

  Choroby česneku

  4. 6. 10:16 Zakladatel vlákna: Alžběta Waleczková
  Dobrý den, letos se nám s časném vůbec nedaří, začal žloutnout, tak jsme včera vytáhli jeden kus, na kterém je fialovo modrý pruh. Myslíme že i ten je důvodem, jeho špatného stavu. Nevíte co by to mohlo být a jak tomu předejít? Děkujeme za odpověď.
  Napadený česnek
  4. 6. 17:04 Jan Kozák
  Fialovo modrý pruh, který Vás zaujal, mne nezaujal vůbec. Jde odruhotnou reakci, která nic neříká. Byla by potřeba fotka celé rostliny a fotka napadené rostliny v porostu.

  choroby česneku

  3. 6. 11:57 Zakladatel vlákna: Jaroslav Flegel
  Dobrý den,
  dnes jsem vyštipoval palice a trochu se zhrozil - vypadá to na viry a chřestovníčka. Prosím o radu - co mohu pro česnek ještě teď udělat?
  Děkuji
  J. Flegel
  chřestovníček?viry?
  3. 6. 21:54 Jan Kozák
  Na chřestovníčka to nevypadá, ten ožírá listy od kraje. Ale pokud je tam tento škůdce jednotlivě, tak se obejdete bez chemie. 
  Virózní jsou listy na obou snímcích, stejně jako všechny česneky na světě. Záleží pouze na tom, jestli se manifestačně projeví. A s tím nic neuděláte.

  Jakou odrůdu

  2. 6. 21:32 Zakladatel vlákna: František Jiráček
  Chci letos vysadit česnek lokalita Vysočina půdu mám těškou hlinitou počasí chladnější vloni sucho letos prší jaká odrůda by byla vhodná výběr odrůd od pana  Kozáka
  3. 6. 21:48 Jan Kozák
  Každá lokalita má svoje specifické podmínky a nelze dopředu jednoznačně vybrat nejvhodnější odrůdu a naopak jiné předem zavrhnout. V posledních letech se těžká půda jeví jako vhodnější. Máte-li pochyby, že může být pěstování česneku u Vás problematické, volte tedy jistotu, tedy z paličáků Bjetin a Vekan, z nepaličáků Lukan.
  4. 6. 19:56 František Jiráček
  Děkuji za odpověď 

  Plíseň česneku

  2. 6. 14:23 Zakladatel vlákna: Kateřina Šindelářová
  Dobrý den, prosím o informací k nemoci česneku. Má uhnilé kořeny,žloutne a má černou slupku. Co by stě my poradil jestli teda není pozdě. Ale když tak na příští rok nějakou prevenci díky za odpověď
  Česnek
  2. 6. 19:27 Jan Kozák
  Je to stejné, jako příspěvek pod Vámi. Jediná prevence je zdravá sadba a nezamořený pozemek. Určitě nevybírejte sadbu ze stávajícího porostu. Velká část zdánlivě zdravých cibulí bude infikována. A pozemek je zamořen na dvacet let.

  Choroba v česneku

  1. 6. 15:24 Zakladatel vlákna: Petr Štecher
  Dobrý den, potřeboval bych identifikovat chorobu v česneku. Mam odrůdu Dukat. Rostlina je pěkně rostla, ale od spodu mi žloutnou listy a po vytažení z půdy je vidět že odumíraji kořínky. Take jsem u kořínku našel malého bílého červíka. Děkuji za odpověď. Štecher
  Napadený česnekNapadený česnekNapadený česnekNapadený česnek
  1. 6. 18:12 Jan Kozák
  Pro Vás nic radostného. Váš česnek je napaden bílou sklerociovou hnilobou.Buď čekala na pozemku, nebo jste si ji tam dodal sadbou. Více si přečtete v rubrice choroby a škůdci, případně níže v diskusi.

  Postřik na list

  30. 5. 22:02 Zakladatel vlákna: Radek Bohmalský
  Dobrý večer p.ing.Kozáku,
  mohl bych se teda zeptat,jak nejlépe dodat ještě česneku síru? Děkuji za odpověď,
  Radek Bohmalský
  31. 5. 19:53 Vaclav Kavka
  A odkud máte indicie, že je to potřeba? V tuto chvíli asi už toho moc dodat nelze.
  Hnojení sírou se provádí buď ve formě elementární síry, což je u nás dost vzácné, nebo formou síranů.
  Aby to mělo smysl z hlediska množství, lze zvážit sírany makroprvků nebo běžných prvků.
  Sádra - pan Kozák nebude asi souhlasit, ale funguje dlouhodobě jako zdroj vápníku i síry, ph neutrální. Rychle z ní ale nedostanete nic.
  Síran draselný - rozpouští se dost pomalu a neochotně, můžete to zkusit na list, ale pochybuji o nějakém velkém vstřebání
  Síran amonný - možná nejvstřebatelnější z toho, co zmiňuju, ale pořád asi nic moc.
  Pořád je tu základní otázka, proč byste teď měl pocítit tu náhlou potřebu síry.
  31. 5. 21:27 Radek Bohmalský
  Dobrý večer p.Kavka, mám zasazeno 5 odrůd na pozemku před domem a stejných 5 odrůd na pozemku asi 2 kilometry od domu.Když jsem už něco málo hlávkoval a ochutnával,tak mně všechny stvoly chutí více  ze zahrady (už ted mají sílu) co je 2km od domu. Tam bylo hnojeno síranem draselným,před domem nikoliv,tak jsem měl zato,že by šlo ještě česneku nějak pomoci.
  31. 5. 21:59 Vaclav Kavka
  Loni jsem koupil česnek od renomovaného pěstitele a překvapilo mě, jak málo pálil. Možná budu opraven, ale ty sirné látky v česneku se označují za sekundární metabolity, tedy produkty metabolismu. A tedy by k jejich nahromadění v rostlině bylo třeba, aby proběhla významná část metabolismu z životního cyklu rostliny. A ta si myslím, že už je pryč. Hmota rostlin je už z velké části vytvořena. 
  Zkusit síran amonný na list asi můžete, ale moc bych od toho už nečekal. (Třeba u mě už některé odrůdy -Mirka, Havran - ztrácejí živě zelenou barvu a jdou do žluta, tam by už asi nemělo smysl se o něco pokoušet)
  Já dávám na podzim do půdy sádru (vím, že p. Kozák to neuznává), na jaře síran draselný.
  2. 6. 8:54 Radek Bohmalský
  Děkuji Vám za odpověď p.Kavka

  před plodina

  30. 5. 21:12 Zakladatel vlákna: Lukáš Sova
  Dobrý den,p ing Kozáku
  prosím Vás,jestli můžu dát česnek po cibuli,
  díky moc za radu
  30. 5. 21:26 Jan Kozák
  Dát česnek po cibuli je podobné jako česnek po česneku. Pokud máte jinou možnost, pak zvolte tu jinou.

  Postřik síranem

  29. 5. 12:45 Zakladatel vlákna: Radek Bohmalský
  Dobrý den p.ing.Kozáku,
  prosím Vás,chtěl bych se zeptat,jestli nevíte nebo nemáte zkušenost s postřikem na list síranem amonným.Chtěl bych co nejrychleji dodát ještě síru,ale nikde jsem se o tom nedočetl.
  Napadlo mě to, protože pokud jde udělat zálivka,tak jsem si říkal,že by mohl jít udělat i postřik.Pokud ano,v jakém poměru,abych česneku neublížil.
  Děkuji za odpověd s přáním pěkného dne Radek Bohmalský
  29. 5. 16:04 Jozef Sisak
  Alternativa Kumulus či sulka?
  29. 5. 18:37 Radek Bohmalský
  Dobrý den p.Sisaku,sulku mám,ale je na návodu psané,že neslouží k postřiku na list,nerad bych česneku ublížil.

  50 z 500

  29. 5. 11:16 Zakladatel vlákna: Jurda Josef
  Dobrý den,
  vytáhl jsem asi 50 paliček,které byly hnilé. Listy rostliny povadlé, žluté. Dávám za příčinu suché počasí a náslédný déšť. Jak likvidovat tyto rostliny. Snad do kompostu na spodek nebo popelnice? 
                                 Děkuji za odpověď Jurda Josef, Držovice,okr.Prostějov
  29. 5. 21:46 Jan Kozák
  Podívejte se v této diskusi nebo v rubrice choroby a škůdci na bílou sklerociovou hnilobu, jestli to není i Váš problém. Proto do kompostu ne ani do popelnice na biologický odpad. 

  Choroby

  28. 5. 17:23 Zakladatel vlákna: Nikola Burkoňová
  Dobrý den,

  chtěla bych Vás poprosit o radu o co se jedná. Loni jsme si koupili a nasázeli jsme odrůdu Bjetin. Česnek pocházel od nejmenovaného pěstitele. Dále pěstujeme i jiné odrůdy a ty jsou bez problémů. V porostu se nacházejí velké zdravé rostliny až zcela zakrnělé a uschlé. Přikládám fotku níže. Děkuji a přeji hezký den. Burkoňová 
  ChorobaChorobaChoroba
  28. 5. 19:28 Jan Kozák
  Riziko výsadby konzumního česneku není sice příliš vysoké, ale případné negativní důsledky jsou zcela zásadní. V tomto případě jste si vysadila ve své zahradě i háďátko zhoubné. Máme tu příklad, že mé varování před výsadbou konzumního česneku není plané.

  Dobrá volba pro česnek?

  26. 5. 18:33 Zakladatel vlákna: Petr Haubelt
  Po 20 letech jsem rozryl a rozmulčoval 30m/č . Pohodil Ledek a dávám posekanou trávu. Zaryju trávu a dám fólii proti plevelu, na podzim ještě poryju. Česnek budu sadit Bjetin, Vekan a Lukan.  Děkuji 
  Nový záhon
  26. 5. 21:13 Jan Kozák
  Těžko posoudit, jestli to bude stačit. Záleží na množství zaryté trávy. Určitě s ní nemusíte šetřit. Bez půdního rozboru bych pro jistotu doporučil před výsadbou pohnojit kilem Cereritu. 

  Příprava pole napříští rok

  25. 5. 20:14 Zakladatel vlákna: Vít Pohanka
  Dobrý den,

  dokončuji rytí políčka (20x5) metrů, na kterém chci pěstovat mimo jiné česnek. Jsem v pěstování česneku naprostý novic a proto se chci ujistit, že nědělám něco špatně. 
  Políčko se nachází na Vysočině v nadmořské výšce okolo 570 m. n. m. Je na mírném jiho-jiho-východním svahu (viz foto). Počítám s výsadbou Japo II nebo Benátčan.

  Na místě nebylo v lidské paměti nikdy nic než jenom louka, tedy trávu zarývám, s hnojením letos nepočítám. Chci ho jen do listopadu a sadby udržovat hrubě kultuvivané a bez vzrostlého plevele, než ho defitivně urovnám a připravím pro sadbu  

  Protože je políčko v mírném svahu (viz foto, které přikládám), počítám s řádky "napříč" po vrstevnici, ať minimalizuji možnost eroze.
  Nové políčkoNové políčko - detailNové políčko - situace
  25. 5. 20:29 Novák Ladislav
  Udržovat pozemek hrubě kultivovaný ač bez plevelů je podle mého názoru špatné. V tomto termínu bych volil pěstování některých směsek a nebo plodin na zelené hnojení. Jako první bych použil nějakou luskovino obilní směsku a následně svazenku. Do výsadby česneku by tam narostlo určitě i něco do kuchyně.
  25. 5. 21:01 Jan Kozák
  Když se dívám na fotografie, volil bych také černý úhor, jak plánuje Vít. A to proto, že by se mu asi nepodařilo při osetí zeleného hnojení zlikvidovat vytrvalé byliny z původní louky. 
  Pokud louka bývala sklízená a nehnojená, tak bych určitě doporučil nejen před česnek hnojit.
  25. 5. 21:06 Pavel Brychta
  Děkuji za info
  26. 5. 12:58 Vít Pohanka
  Děkuji, bývala sklizená a nehnojená, ale poslední dva roky jsem ji docela intenzivně sekal, tak 10x do roka, to abych posekanou krátkou trávu nemusel sbírat a mohl ji nechat zetlít na místě.Může to být aspoňpozitivní faktor? 
  26. 5. 12:55 Vít Pohanka
  Děkuji :-)
  26. 5. 17:49 Alois Juráň
  Chcešli česnek který láká kupuj sadbu u Kozáka!

  Termín sklizně

  25. 5. 19:34 Zakladatel vlákna: Pavel Brychta
  Zdravím, kdy bývá cca termín sklizně u česneku unikát zasazen na podzim. Děkuji. 
  UnikátUnikát
  25. 5. 20:14 Novák Ladislav
  Termín podzim je hrozně široký pojem. Ze školy si pamatuji,že trvá 3 měsíce.Jestli mne paměť neplete, tak někdo sklízí za 6 týdnů po odhlávkování. Když si necháte pár rostlin neodhlávkovaných,tak Vám narovnávající se stvoly budou signalizovat termín sklizně. Další z ukazatelů je posledích 5 zelených listů. Pro určení správného termínu je potřeba dlouhodobá praxe a nebo rada zkušeného pěstitele.Mohlo to být i lépe zryté. Neměl by být vidět žádný drn.
  25. 5. 20:30 Pavel Brychta
  To hlávkování znamená vystípnutí stvolu? Sadil jsem 26. října 
  25. 5. 20:56 Jan Kozák
  V rubrice pěstování si můžete něco přečíst jak o hlávkování, tak o termínu sklizně. Podzim je sice termín široký tři měsíce, ale na dobu sklizně konkrétní termín z nich nemá žádný vliv. Pokud je dřívější sklizeň u dříve zasazeného česneku, je to jen urychlení z důvodu zhoršeného zdravotního stavu.
  25. 5. 22:16 Vaclav Kavka
  Pravidlo 5 listů je dost problematické když rostliny na obrázku mají typicky listů 6. To pravidlo má i verze o 4 a 3 listech a jak počet listů klesá, cibule mírně roste a trvanlivost se zkracuje. Je potřeba to správně odhadnout vzhledem k okolnostem.

  Kapková závlaha

  25. 5. 18:37 Zakladatel vlákna: Novák Ladislav
  Kapkovou závlahu jsem povýšil o dávkování hnojiva pomocí Venturiho trubice. Používám Kristalon plod a květ.Před Venturiho trubici mám namontovaný časovač / 0 - 12O minut /. Venturiho trubice Čína cca 300 Kč, časovač 200 Kč. Používám pro celou zahrádku, česnek přihnojuji mimo kapkovou závlahu na jaře ledkem a dále močovinou.
  Venturiho trubice s časovačem

  Česnek.

  24. 5. 22:25 Zakladatel vlákna: Martin Čížek
  Dobrý den pane Kozáku.
  Dnes jsem provedl odhlávkovaní na Bjetinu.
  Mám Česnek první rok a přemýšlím jestli na poli není moc těžká půda. Česnek žene hodně nahoru, někde 90cm, taky má dost pater a dužnatých listů.
  Myslím že o vláhu starost nemá. 
  Mám ještě přihnojovat močovinou? 
  Děkuji
  Martin Čížek.
  Bjetin
  25. 5. 17:16 Jan Kozák
  Když si prohlížím fotku, tak bych mu ještě jednou močovinu dopřál.
  Samotný fakt, že je půda těžká, není limitující pro pěstování česneku. Těch vlivů tam působí hodně. Dokonce se v posledních letech zdá, že těžší půda je výhodou.
  30. 5. 1:30 Pavel Dohnal
  Bjetin si velmi libuje v těžké půdě! Je to král. Nevím o jiném česneku, který roztrhne "beton". Snad ještě jeden : Havran. Děkuji za něho, páni Kozákové... I když... krajová odrůda Jovanu je pořád nej... 

  česnek Dukát

  24. 5. 15:27 Zakladatel vlákna: Hana Švarcová
  Dnes jsem "sklidila" úrodu česneku. Byl napaden škůdcem. Jsem začátečník, tak budu vděčná za pojmenování choroby, případně jak se příště takovému neúspěchu vyhnout. Díky za radu.
  obrázek 1obrázek 2obrázek 3
  25. 5. 10:24 Antonín Tesař
  Dobrý den, nejsem znalec škůdců česneku, ale odhaduji, že Vaše úroda byla napadena vrtalkou pórkovou
  25. 5. 16:32 Hana Švarcová
  Dobrý den, asi máte pravdu, bude to ta potvora.
  25. 5. 17:12 Jan Kozák
  Je to pravda. Vrtalka pórová většinou nedělá na česneku významné škody, ale bohužel jsou i výjimky. Nepamatuji se, že by se tento problém u někoho někdy opakoval; ochrana je totiž dost problematická.
  26. 5. 10:43 Hana Švarcová
  Děkuji za odpověď. Údajně pomůže ošetřit půdu 3 neděle před sadbou přípravkem Dursban 10 G. A v období květen - červen překrýt sadbu netkanou bílou textilií.
  26. 5. 13:02 Zdeněk Mácha
  Dobrý den. Mám za to, že se tento přípravek již nedá sehnat, jelikož nemá platnou registraci.
  26. 5. 21:02 Jan Kozák
  Nejsem entomolog, ale nemyslím si, že by Vám to sviňstvo bylo co platné (já bych to nedal ani do porostu na produkci sadby). Vrtalka je moucha, ta k Vám může přiletět na velkou vzdálenost.
  27. 5. 7:29 Hana Švarcová
  Netkaná textilie by tedy mohla ochránit před mouchou, ale jak zlikvidovat případné zárodky v půdě? Je vhodné sázet česnek na záhon napadený vrtalkou v předchozí sadbě?

  Česnek podlesí

  23. 5. 11:34 Zakladatel vlákna: Václav Valda
  Děkuji panu Kozákovi za radu ohledně pěstování česneku, takový jsem ještě neměl.je i metr vysoký a u země průměr i přes dva cm.tak uvidíme co bude v zemi.uz začíná hlavkovat.
  ČesnekČesnek
  24. 5. 13:58 Novák Ladislav
  Česnek pěkný,ale za ten zelený koberec Vás p. Kozák asi nepochválí. Nevím co je to za druh plevele, ale jak kryje to spodní patro porostu,možná ku prospěchu hlavní plodiny.
  25. 5. 17:05 Jan Kozák
  Samozřejmě jsem to "spodní patro" viděl, ale nechtěl jsem ho komentovat; říkal jsem si, že ho pěstitel vidí také. Je pravdou, že plevel zastiňuje půdu, čímž se z ní snižuje výpar. Ale je potřeba vědět, že plevel spotřebuje vody daleko víc, proto pryč s ním. Pro snížení výparu z půdy je vhodné kypření povrchu a vůbec nejlepší je mulčování.
  25. 5. 17:38 Václav Valda
  Dobrý den opravdu jsem tam ten plevel nechal schválně,mám několik záhonů s plevelem a bez,zatím mohu říci že s plevelem je trochu lepší že ten odpar vody není takový.ale vzhledem k tomu že nyní prší tak nebude zapotřebí.

  sklerociová hniloba

  22. 5. 15:24 Zakladatel vlákna: Miloš Dian
  Je mi jasné, že zrejme prídu hlavne kondolencie, lebo príčina sa mi javí jasná. Ale aj tak sa opýtam. Je to sklerociová hniloba?
  Zasiahla ozimný Záhorský 2, jarný Benátčan sa zatiaľ ešte drží. Chvíľu som si myslel, že žltnutie listov je z dôvodu chladných periód a možno virózy. Žiaľ, mýlil som sa.
  A doplňujúce otázky. Ako sa priestorovo šíri? Sú rizikové aj záhony vzdialené napr. 15 -20 metrov oddelené chodíkom a trávnikom? Má nejakú prevenciu? A majú menej napadnuté rastliny šancu dostať sa do konzumnej zrelosti, alebo je lepšie rovno zrušiť celý záhon?
  zasiahnutá rastlina v zemidetail vybratých rastlínvybraté rastliny vcelku
  23. 5. 17:37 Jan Kozák
  Tož upřímnou soustrast. Je to skutečně bílá sklerociová hniloba.
  Vzdálenost 15 metrů bez plného talíře cestou nepřekoná. Ale pozor; můžete jí pomoci přenosem na nářadí či obuvi. Prevence žádná není.
  Udělejte to tak: Příznakové rostliny odstraňte a vyneste někam, kde ničemu neublíží. Je to specifická choroba rodu Allium, t. j. česnek, cibule, pažitka, pór, okrasné i divoké česneky. Určitě to nepatří do popelnice s biologickým odpadem. Sousední rostliny odebírejte pro spotřebu - dají se celé využít jako pažitka nebo do česnekové polévky. Do konzumní zralosti se mohou dostat pouze rostliny nenapadené nebo napadené až koncem vegetace, takže se už na nich příznaky neobjeví.
  25. 5. 6:53 Miloš Dian
  Ďakujem za odpoveď, tak nejako som si to tiež odhadoval. No čo už, dohodnem so susedom nejaké záhony na medziročné striedania. V chorobách a škodcoch píšete že plochu zatrávniť. Pozeral som aj internet, a relevantnú informáciu som nenašiel. Pretože je to špecifická choroba cibuľovitých, iná zelenina by na záhone nemala mať problém? Myslím hlavne na plodovú a listovú, koreňovú (reďkovka, petržlen, mrkva) asi tiež nebudem riskovať, aspoň nie najbližší rok-dva.
  Nuž čo, budem opäť v lete strážiť Vašu ponuku sadby, aby som mohol obnoviť svoju predstavu o sortách.
  25. 5. 17:09 Jan Kozák
  Pěstovat tam můžete všechno s výjimkou cibulových zelenin a okrasného česneku. Moje doporučení zatravnit zabrání přenosu na obuvi či nářadí. Ten rok dva nic nevyřeší, počítejte desetinásobek toho většího.

  Hnijící kořeny

  21. 5. 15:53 Zakladatel vlákna: Vladimír Valčík
  Dobrý den,

   Mohu poprosit o shlédnutí fotek v příloze a určení o jakou> chorobu se jedná, je-li to možné?  Děkuji moc Vladimír Valčík
  Foto1Foto2Foto3
  21. 5. 20:54 Jan Kozák
  A máme to tady. je to jednoznačně háďátko zhoubné. Teď je třeba napadené rostliny a ještě aspoň dvě sousední vytrhat a v nádobě s plným dnem vynést mimo pozemek a zlikvidovat. Hoří to samozřejmě špatně, můžete to vynést někam do remízku nebo do lesa. Určitě ne na jakékoliv pole, určitě také ne do popelnice s biologickým odpadem. Půdu, kde se háďátko vyskytlo, posypte dusíkatým vápnem a zapravte ho do půdy. Ani zdánlivě zdravý česnek nepoužijte na sadbu.

  Odrůda česneku

  21. 5. 9:52 Zakladatel vlákna: Petr Haubelt
  Dobrý den, jaký prosím česnek do nad mořské výšky 580m. Podklad bývalé pole, 15 let zatravněno. Budu sadit poprvé letos cca 300 stroužků a budu objednávat u vás, hned jak to půjde. Děkuji Haubelt
  21. 5. 20:46 Jan Kozák
  Nadmořská výška 580 m sama o sobě není limitujícím faktorem. Pokud však chcete jít na jistotu, pak volte z paličáků Bjetin nebo Vekan, z nepaličáků Lukan.
  22. 5. 8:27 Petr Haubelt
  Děkuji, kdy bude moc objednat?
  24. 5. 8:50 Jan Kozák ml.
  Zadáte-li svůj e-mail na stránce Objednávka, systém vás při spuštění příjmu objednávek upozorní.
  24. 5. 16:01 Petr Haubelt
  Ano, děkuji. Chci vysadit 30m čtverečních, odrůdy jste mi poradil, kolik mám cca objednat kilo nebo stroužků? Mockrát děkuji a pěkný den. 
  25. 5. 17:21 Jan Kozák
  Záleží na tom, jak bude letos česnek veliký. Pět kilo bude akorát, ale může to být taky zbytečně hodně.

  kapkové závlahy

  20. 5. 12:42 Zakladatel vlákna: Zdeněk Donát
  Dobrý den, má někdo zkušenost se zavlažováním česneku kapkovými závlahami?
  Zajímalo by mě i jak často zavlažovat a kolik nakapat . :o)
  Zavlažuji tak brambory, zeleninu, rajčata, okurky, jahody, křen ale na česnek a cibuli jsem si dosud netroufl.  Díky za jakoukoliv radu či názor. 
  21. 5. 2:27 Jaromir Vyskala
  Funguje to
  zavlahazavlaha
  2. 6. 20:57 Zdeněk Donát
  Moc pěkné. Jaký způsobem sázíte ty dvojřádky? Já vykopu rýhu a do ní sázím stroužky, což u dvojřádku asi nepůjde. Předem děkuji za odpověď.

  Dotaz

  18. 5. 21:51 Zakladatel vlákna: Libor Šindelář
  Dobrý den,
  mám problém se žloutnutím  listů u česneku.
  Nevíte někdo co to je? Děkuji.
  česnekčesnek 1
  19. 5. 17:03 Antonin Strupl
  Dobry den,
  zkuste prihnojit mocovinou.
  19. 5. 19:38 Antonin Strupl
  U meho cesneku mam taky nektere listy zlute,tak snad to nebude tak vadit.
  20. 5. 21:59 Libor Šindelář
  Děkuji za radu.
  20. 5. 20:06 Jan Kozák
  Potřeboval bych vidět snímek celé rostliny se žlutým listem, aby se mohlo usuzovat nebo vyloučit sklerocium.
  21. 5. 16:03 Libor Šindelář
  Dobrý den, pane Ing. Kozáku. Tak jsem to nafotil, snad dobře.
  česnekčesnek
  21. 5. 20:55 Jan Kozák
  Tak si troufám sklerocium vyloučit. Postříkejte roztokem močoviny.
  12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne