Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  česnek nevytváří stroužky

  16. 6. 20:04 Zakladatel vlákna: Zdeněk Budínský
  Rostliny na záhonkurostlinyukázkaukázka2ukázka3ukázka4ukáka5ukázka6ukázka5
  Dobrý den, pane Ing. v roce 2018 jsem zakoupil česenek odrůdu Havran již před moření jsem zhruba 50 stroužků vyřadil pro různé poškození (hnědé skvrny, deformace či poškození). Letos česnek vyrostl v krásný silný česenek ale ze 130 rostlin jich 46 nevytvořilo květní stvol. Tyto rostliny nevytvářejí stroužky, ale jen cibule. Konec rostliny je zakončen listem který je celkem tuhý a zřejmě proto neprorostl květní stol. Vedle pěstuji Bělský rusák na kterém tyto vady nejsou. Děkuji za opověď 
  Včera 0:09 Martin Perníček
  Dobrý večer, nevěšte hlavu, toto dělají velkostroužkové česneky v nové půdě. Toto přesně mi dělal Dukát prvním rokem po zakoupení nové sadby. Dalším rokem  až doposud se tento problém vyskytuje úplně minimálně.

  Poruchy rostlin

  16. 6. 18:01 Zakladatel vlákna: Michal Grič
  1234
  Dobrý den. Rád bych se ujistil o charakteru poruch mých rostlin česneku. Pěstuji druhý rok, jedná se o Benátčan, Lukan a Záhorský. Na pozemku je velmi nadměrná zásoba fosforu, který pravděpodobně zamezuje funkci mikroprvků a i proto vznikají chlorózy a kroucení listů. U každé rostliny vždy zajdou tři až čtyři nejstarší listy. Zrání je vždy předčasné. Cibule jsou již delší dobu rozdružené, přičemž hloubka sázení byla dostatečná. Jinak jsou zdravé, žádné příznaky hlavních chorob a škůdci nejsou přítomni. Nicméně se chci ujistit - nachází se na snímku také viróza? Pěstuji v Poděbradech, okres Nymburk. Ocením případné tipy na zlepšení
  Děkuji 
  16. 6. 19:08 Jan Kozák
  Mozaika na listech je manifestačním projevem viróz. Ale pozor, virózní jsou všechny česneky, jen to na nich nemusí být vidět. Předčasné zrání může být způsobeno typem pěstování. Vaše záhony se hodně přehřívají.

  Sucho?

  15. 6. 8:49 Zakladatel vlákna: Miroslav Čivrný
  1
  Dobrý den, je stav několika česneků zapříčiněn suchem? Děkuji. 
  15. 6. 15:08 Jan Kozák
  Suchu bych tento problém nepřičítal. Spíš bych tipoval Fusarium. Určitě je tam i čerň.

  sklizeň různých odrůd

  14. 6. 9:26 Zakladatel vlákna: Milan Rotter
  Dobrý den pane Kozák,
  dovolte mi krátký dotaz, mám vedle sebe odrůdy Havran a Havel, Havran na kraji pole protože mám boční vyorávač a předpokládal jsem dle popisu odrůd , že bude první na sklizeň, ale Havel začal o cca 3-4 dny kvést dříve a k tomu se nedostanu, Havran jsem dopaličkoval tudíž také  o 3-4 dny později,  bude na závadu když počkám až dozraje Havran ? Děkuji Milan Rotter
  15. 6. 15:06 Jan Kozák
  Správné pořadí sklizně se pozná až v aktuální době. Ale platí, že je lépe česnek týden podtrhnout než se tři dny opozdit.

  Přihnojení

  13. 6. 23:49 Zakladatel vlákna: Radek Bohmalský
  Zdravím Vás p.ing.Kozáku a chtěl bych se zeptat.Mám od Vás odrůdu Havran a je odhlávkovaná,ale pořád vypadá celkem pěkně.Myslíte,že by postřik kristalonem ještě zabral nebo spíš už to nechat?Ikdyž je vidět,že k vůli těmto teplotám,které poslední dny panují  bude sklizeň  podle mého názoru tak o 2 týdny dříve.Předem děkuji za odpověď,R.Bohmalský
  15. 6. 14:57 Jan Kozák
  Přihnojení na list by ještě nějaký význam mělo.

  Sušení v bednach

  13. 6. 16:03 Zakladatel vlákna: Marek Syrycansky
  Dobrý den, v jakém stavu sušit v bednach? Ostříhat kořeny +zkrátit stonek  a zacistit suknice? Nebo sušit i z kořeny zkráceným stonkem a suknice zacistit po ususeni? Čím nejlépe případně ostříhat? Děkuji za odpověď. 
  13. 6. 19:48 Novák Ladislav
  Já suším ve svazcích s kořeny s nezkracovaným stonkem.Kořeny.suknice odstraním až po usušení současně se stříháním.Myslím si že to platí i pro sušení v bednách.
  15. 6. 15:04 Jan Kozák
  Názory na sušení s natí nebo bez natě se různí. Já dávám přednost sušení s natí.  Pokud je pro Vás lepší kořeny zkracovat hned při sklizni, pak je zkracujte asi půl centimetru od podpučí. Řezat do podpučí je nesprávné. Pokud pěstujete jen menší množství, pak jsou nejjednodušším nástrojem na úpravu zahradnické nůžky, při větším množství se osvědčuje uchycená pilka na železo.

  Odrůda Vekan

  13. 6. 14:35 Zakladatel vlákna: Pavel Mansfeld
  Vekan
  Kontrola před sklizní

  Slavin

  12. 6. 9:15 Zakladatel vlákna: lukáš Blahout
  ..
  Dobrý den, při odhlávkování, jsme narazili, hlavně u Slavina na slabé lístečky, lezoucí kolem květního stvolu. Nikdy předtím jsem se s tím nesetkal. Doufám, že se nejedná o ten problém, jak píše pan Jaroslav Volný. Jestli ano, tak bych se chtěl zeptat, jestli to má vliv na výnos. Děkuji za odpověď Blahout. 
  12. 6. 20:02 Jan Kozák
  Pokud to jsou jen lístečky, tak se nic neděje. Když se vytvoří nový květní stvol, pak se stroužek rozdělí na několik malých.

  Ještě k blílé sklerociové hnilobě

  11. 6. 17:09 Zakladatel vlákna: Antonín Tesař
  Dobrý den, jsem pravidelným čtenářem diskuse a pro svoje zopakování jsem si přečetl články od r. 2011 o bílé sklerociové hnilobě, která se mi též na zahradě, zvláště na jednom místě vyskytuje. Česnek pěstuji na rozloze do 40 m2, v srpnu až v září mořím v sulce a těsně  před výsadbou stroužky "obaluji" Clonoplusem (v minulosti Gliorexem). Všechny záhony každoročně  na přelomu léta a podzimu ryji ručně, do hloubky až 30 cm, na cca 250 m2 zarývám  cca 30 kg. dusíkatého vápna a zakrývám na 3 týdny igelitem.  Na jaře 2x až 4x provádím zálivku Gliorexem koncentrací dle návodu a cca na 8 m2 dávám 3 konve (á 10 l) zálivky.  Česnek nesázím na jedno místo, střídání na pozemku mi vychází ve čtyřletých intervalech.  Pokud se mi sklerocium u jednotlivých rostlin nebo v ohniscích vyskytne, zasažené rostliny vyrýpnu a spálím.
  Takže se skutečně snažím dát česneku vše co mu patří. Přes uvedená opatření  mi popisovaná choroba stále činí problémy.
  Má prosím někdo z čtenářů nějaké další zkušenosti, podněty či nápady pro případnou "léčbu" zasažené půdy?
  11. 6. 20:50 Jan Kozák
  Vím, že máme v popisu bílé sklerociové hniloby chybu, ale sám ji neumím odstranit a když jsem s někým, kdo by to mohl udělat, tak si nevzpomenu. Dusíkaté vápno v tomto případě bohužel nepomůže. Jediné, co funguje je čas. A ten je hodně dlouhý.
  11. 6. 22:09 Antonín Tesař
  Děkuji za radu. Myslel jsem si, že buď 1). dělám nějakou chybu při aplikaci dusíkatého vápna a také jsem pomalu 2). začal pochybovat o jeho účinnosti na sklerocii. Na a Vy jste mi potvrdil, že druhá možnost je správná.
  Dnes 20:12 Pavel Dohnal
  Určitě neuděláte chybu, když postižená ohniska vyryjete a i s půdou odstraníte hodně daleko od domova, ne k sousedovi. Řádně pak dbejte na hygienu nářadí, po práci nepíchejte rýč hned vedle. A ten čas... bohužel. Hodně zdaru! 

  Paličák

  10. 6. 18:12 Zakladatel vlákna: Jaroslav Volný
  Vážený pane Kozáku,
  česnek paličák mi nakvítá z nových stroužků 4-5 květy. Je to poslední 4 roky. 
  Paličák pěstujeme cca 40 let. Nikdy se nám to nestalo.
  Děkuji za odpověď s  pozdravem česneku sláva
         Jaroslav Volný
  11. 6. 20:43 Jan Kozák
  Je to jedna z mnoha fyziologických poruch. Je to samozřejmě nepříjemné, protože nové stroužky jsou malé.

  Prosím o radu

  9. 6. 17:37 Zakladatel vlákna: Bohumil Židoň
  Česnek 1Česnek 2
  Dobrý den chtěl bych poprosit o radu kde se stala chyba při pěstování česneku. 
  9. 6. 22:17 Mácha Zdeněk
  Dobrý večer. Možná by nebylo na škodu vyfotit celou rostlinu i s kořeny.
  10. 6. 7:11 Jan Kozák
  Z těchto snímků moc chytrý nejsem.

  Stonky polehly

  9. 6. 10:29 Zakladatel vlákna: Libor Dadej
  Dobrý den přeji. Již leta sleduji Vaše rady i stránky. Jsem amatérský pěstitel. Každoročně cca 200 hlaviček česneku. Celé roky se mi dařilo dle Vašich rad vypěstovat solidní česnek. Až letos je bídný. Hledám, co jsem udělal špatně. Jedna věc jiná byla. Poprvé jsem nestihl zasadit na Podzim (někdy jsem sázel i v Prosinci a vše bylo OK), ale až na Jaře. Z těch 200 hlav je pěkných tak 10 ks. Silné a už jdou do hlávek. Zbytek začal už před 2 týdny polehávat. Teď už leží prakticky všechny. Cvičně jsem některé, kde stonek už zasychal či uhníval, vyryl. kořenový systém krásný, palička zdravá, několik košilek, jen samozřejmě ještě menší - cca 3,5 cm průměr. Žádný náznak nemoci či škůdce. Deště bylo tak akorát. Proč tedy stonky lehají a odumírají?? A nejdou ani do květu? Mnohokrát děkuji za jakoukoliv odpověď. :)  
  9. 6. 12:50 Pavel Dohnal
  Zkuste přidat foto. 

  SLAVIN

  8. 6. 19:50 Zakladatel vlákna: Mácha Zdeněk
  SlavinSlavinSlavinSlavinSlavin
  Dobrý den. Na ukázku pár fotek druhého česneku Slavin. Ten mi ještě moc nevytváří stvoly, byl sázený až koncem listopadu.
  9. 6. 1:48 Daniel Večeřa
  Zdravím,to je jedno kdy jste sázel.Slavin je pozdnější odrůda resp.poloraná odrůda. U nás na Vysočině lokalita Jihlavsko 600 m n.m. taky ještě nehlávkuje.V současné době odhlávkovávám bjetin.To je jedna z nejrannějších odrůd.Já jsem sázel koncem října

  Co se děje s česnekem?

  7. 6. 20:17 Zakladatel vlákna: Honzíková Helena
  Škůdce nebo choroba?Další
  Dobrý den, prosím o radu co se mi objevilo na česneku?
  8. 6. 20:03 Jan Kozák
  Škůdce v tom nevidím, rovněž chorobu bych vyloučil. Vypadá to na nějaké popálení, např. hnojivem. Chtělo by doplnit informaci o frekvenci tohoto poškození a fotografii celé rostliny.
  8. 6. 20:59 Honzíková Helena
  Foto rostlinyDalší fotografie
  Dobrý den, děkuji za odpověď a posílám foto celé rostliny.Myslím, že je postiženo asi 10procent pole,orientováno spíše v zadní části.Bylo stříkáno jeden den Stompem a druhý den močovinou asi ředěnou 4kg na 200litrů vody.
  10. 6. 7:08 Jan Kozák
  Pokroucená rostlina by napovídala něco o poškození herbicidem.
  12. 6. 9:31 Jan Zámyslický
  Dobrý den paní Heleno, mi to udělalo to samé na odrůdě Havran  ale jen v mistě kde je pozemek blizko lesa a odpoledne už tam bývá stín a i se tam více držela voda po těch deštich, na stejném pozemku dál už ani jeden,tak nevím jestli něco lesního ale přiště prostě až tak blizko nepujdu,

  Vyplavené česneky

  6. 6. 22:20 Zakladatel vlákna: Martin Perníček
  česnekčesnekčesnekčesnekčesnekčesnekčesnekčesnek
  Dobrý večer. To u nás na Benešovsku díky "ideálnímu" počasí už sklízíme česnek na zeleno.
  7. 6. 18:55 Ladislav Holeček
  Dobrý den, tak to teda nezávidím, nebyla sadba moc mělká? Chci se zeptat jak udrzujete česnek tak pěkně zelený? Hnojivem, postřikem? 
  8. 6. 23:13 Martin Perníček
  Dobrý večer pane Holeček,česnek byl zasázen dostatečně hluboko, ale přívalový déšť byl příliš prudký. Česnek byl sázen rok po jahodách. Přihnojoval jsem ve čtyřech dávkách ledkem se síranem draselným. V první polovině května jsem aplikoval dva postřiky močovinou se smáčedlem a lignohumátem. Ale podle mého názoru mám česnek víc žlutý než vloni.

  Odhlávkování

  6. 6. 11:59 Zakladatel vlákna: Richard Novák
  Odstraněné květní stvoly.
  Dobrý den. Na Hané už máme taky odhlávkováno.
  6. 6. 17:03 Tereza Hubáčková
  Co děláte s těmi odlomenými hlávkami? Je mi líto je jen tak vyhodit :(
  6. 6. 18:23 Jana Kopecká
  Je to lahůdka, krájím na kolečka, přidávám do salátu, podusím na másle nebo oleji a přidám k bramborám, k masu, marináda na grilování, výborné česnekové pesto s ořechy nebo slunečnicí, část pokrájených výhonků si zamrazím a přidávám i během roku. Jsou výborné.
  8. 6. 13:26 Roman Jurek
  Já mám tady na Vysočině též ve 425 m.n.m. též až na výjimky odhlávkováno, před týdnem jsem to dělal u tchána ve 200 m.n.m., takže naprosto minimální časové rozdíly, sázeno úplně na konci listopadu a on podobně. Hlávky osmahnu na másle, ale jen tu tlustší jemnější část, zbytek dám ke kopřivám do výluhu, mšicím to pak bude ještě více smrdět nebo to jen hodím k čerstvým sazeničkám dýní nebo čehokoliv.

  Hlávkování

  3. 6. 16:03 Zakladatel vlákna: Mácha Zdeněk
  Česnek ChyšeckoČesnek Chyšecko
  Dobrý den. Dnes jsem začal s hlávkováním česneku.

  Prosím o radu

  2. 6. 22:22 Zakladatel vlákna: Sedláček Josef
  Od kraje záhonu a žluté listyJeden jsem vytáhl venDetailJeště jedna fotka
  Dobrý večer,nevíte prosím o jakou chorobu se může jednat ? Začalo to krajem na záhonku a teď po těch deštích to postupuje dále.Dekuji za pomoc a radu 
  3. 6. 7:17 Jan Kozák
  Bohužel vím. Máte tam bílou sklerociovou hnilobu. Napadené rostliny vytrhejte a zlikvidujte. Přitom je nutné dostat ze země všechny suknice (slupky), protože na nich jsou rozmnožovací orgány choroby. Do kompostu (ani obecního) určitě nepatří. Podle počasí může choroba postupovat dále, jakmile už budou cibule dostatečně velké pro kuchyňské použití, tak zbytečně neotálejte a v blízkosti ohniska česnek skliďte. Raději ho podtrhnout než nechat shnít. Ani zdánlivě zdravé cibule z tohoto porostu nepoužívejte na sadbu. A tento pozemek na 20 let vynechejte při pěstování česneku, cibule, póru i pažitky. Mějte na paměti, že se infekce přenáší také na nářadí či obuvi.

  Targa

  30. 5. 21:10 Zakladatel vlákna: Štefan Mišurák
  Dobrý deň, chcem sa opýtať skúsenejších pestovateľov či je možné ešte v tomto období použiť na ježatku postrek Targou. Nerád by som cesnaku ublížil ale ježatka začína byť hodne problematická. Ďakujem veľmi pekne za skorú odpoveď. 
  2. 6. 20:07 Jan Kozák
  Pokud motyka nestačí, můžete použít jakýkoliv graminicid. Myslím, že graminicidy jsou nejen k česneku velmi šetrné.

  Čo mi papka cesnak ?

  29. 5. 19:19 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
  123
  Našiel som len par tychto chrobačikov -larvy čo to je ?
  29. 5. 19:45 Jan Kozák
  Jsou to omyté larvy chřestovníčka cibulového. Běžně jsou obaleny vlastním trusem, deště se však postaraly o hygienu.
  30. 5. 16:31 Jozef Sisak
  Ďakujem môj predpoklad bol spravny,

  Kolik močoviny

  26. 5. 20:58 Zakladatel vlákna: Radim Havlíček
  Dobrý den, chtěl bych ještě pohnojit česnek močovinou. Kolik mám dát močoviny na 10 litrů vody ? Aplikovat budu postřikovačem na list. 
  27. 5. 5:47 Radek Bohmalský
  Dobrý den p.Havlíček,o postřiku na list močovinou je toho psáno na tomto webu mnoho.ing.p.Kozák doporučuje poslední postřik močovinou ještě po odhlávkováni.Dělá se 5ti procentní roztok.Tzn.,že dáte do 1 litru 50 gramů močoviny.Mějte se,přeji pěkný den.

  Péče o česnek na jaře

  25. 5. 21:49 Zakladatel vlákna: Jana Valova
  Mé skromné pěstitelství
  Dobrý den,
  Jsem pěstovatelka česneku prvním rokem - sadba i rady z vašeho webu. Dnes mi zarazil dotaz tchána, že se česnekové listy od spoda stříhají, že berou hlavám sílu. Na vašem webu jsem četla o stříhání květu, ten stříhat budu.
  Velký obdiv ostatním pěstitelům, krásné česneky!!!
  26. 5. 13:44 Jan Kozák
  Nic chytrého ani hloupého mě nenapadá, s čím si to mohl Váš tchán poplantat. Naopak, česnek listy potřebuje, protože právě ony dodávají cibuli sílu, není to naopak. A až budete odstraňovat květenství, odstraňujte co nejmenší část stonku. Ten je zelený a funguje jako další list. A samozřejmě to dělejte co nejdříve po jeho objevení
  28. 5. 5:18 Roman Jurek
  Asi myslel ty již suché a žluté listy odspodu, často už napůl rozpadlé a kožovité a skvrnité, ty oloupu, ať se nešíří nemoci k palici, když je ještě z větší části zelený, tak ještě vydržte, pěstuju česnek teprve pár let, ale tohle už mám vychytané, i ty žluté konce listů jsem nůžkami ostříhal, zase spíše preventivně.
  29. 5. 6:42 Jan Kozák
  Nemyslím si, že by odstraňování odumřelých listů nebo odumřelých částí listů mělo pozitivní vliv. Jejich rozklad je působením saprofytických organismů, které zdravým částem rostliny neškodí. Naopak při jakékoliv mechanické práci může docházet k drobným poraněním rostlin, což asi na závadu bude.

  choroba - sklerociová hniloba?

  23. 5. 21:57 Zakladatel vlákna: Tomáš Kohoutek
  celek rostlindetail 1detail 2
  Dobrý den, je prosím možné na základě fotografií posoudit, co česneku je? Že by se už začala projevovat obávaná bílá hniloba? Výsadba prosinec, sadba certifikovaná, ošetřena Gliorex a Clonoplus (důkladné pokrytí stroužků), lokalita Znojemsko. Děkuji.
  24. 5. 7:15 Jan Kozák
  Špatná zpráva pro Vás. Vaše obavy se naplnily. Jediná spolehlivá ochrana proti této chorobě je čas a to dvacet let bez rostlin z rodu Allium (česnek, cibule, pažitka, pór, okrasné česneky). Clonoplus zpomaluje šíření choroby i její rozvoj, bohužel ani dusíkaté vápno nic nezmůže.

  hlávkování

  22. 5. 23:16 Zakladatel vlákna: Novák Ladislav
  V Kralupech již začal česnek hlávkovat.
  23. 5. 7:40 Jan Kozák
  Na jižní Moravě začali pěstitelé s hlávkováním nejranějších odrůd už koncem minulého týdne. Vypadá to na zkrácení vegetace podobně jako loni, ale ne tak výrazně.

  Česnek ve Bzenci

  21. 5. 12:17 Zakladatel vlákna: Jaroslav Frantík
  obrázek1obrázek2
  Tak i ve Bzenci ten zahradnický déšť pomohl, nejen česneku.

  Pěkný zeťákův česnek.

  20. 5. 11:45 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
  Dobrý den. I na jižní Moravě roste krásný česnek. Víc druhů - Havel, Ivan, aj. Docela mu závidím.
  20. 5. 18:22 Filounek Jaroslav
  Fandův česnek.
  Dobrý podvečer. Tak jsem konečně našel správnou fotku.
  12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne