Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Pěstování česneku Zpět na diskusi

  Konzumace namořeného česneku

  16. 2. 13:12 Zakladatel vlákna: Filip Schovánek
  Dobrý den,

  z podzimní sadby nám zbylo poměrně dost česneku. Lze česnek namořený v Sulce konzumovat? Pokud ne, lze paličák (Slavin a Vekan) sázet i na jaře?

  Děkuji Schovánek
  16. 2. 17:56 Josef Bříza
  Pane Filip, jíst namořený česnek je nesmysl ale sázet můžete a to nejlépe hned!
    Budete sklízet o něco pozdeji ,o proti podzimní výsadbě.
  16. 2. 19:26 Jan Kozák
  Vidím to stejně jako pan Bříza.

  Poškodí mráz sadbu?

  7. 2. 15:41 Zakladatel vlákna: Petr Pražák
  Dobrý den pane ing. Kozáku,   jsem úplný začátečník a loni v prosinci jsem zasadil sadbu od Vás, Bjetin a Vekan.  Je v pořádku, že už teď raší ze země několikacentimetrové zelené stonky? A mám je něčím přikrýt? Pokud ano, tak čím? V noci u nás teď jsou drobné mrazíky, tak nevím, zda už není pozdě. Velmi Vám děkuji za odpověď. Petr Pražák 
  8. 2. 6:14 Dana Novotná
  Dobrý den, včera jsem se taky dívala a začíná řešit. Sadila jsem v půli listopadu. Je to normální, že začíná růst, je vcelku teplo. Mráziky po ránu by mu neměli nijak ublížit. 
  Ohledně zakrývání, já nezakrývám roky ničím a česnek je v pořádku a zdravý. Ale záleží na každém, ikdyž možná teď už je  zbytečné přikrývat. 
  8. 2. 9:45 Jan Kozák
  Je to normální. Nám také česnek leze, některé odrůdy už mají deset centimetrů. Obava před zmrznutím je lichá, česnek krytí kvůli mrazu nepotřebuje.

  Zakrytí česneku před houbomilkou

  31. 1. 20:14 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, chci se zeptat, jestli už zakrýváte česnek bílou textilií proti houbomilce.  Předpověď na víkend je nad 10 stupňu. Nechtěla jsem zakrývat dokud to není nutné, s ohledem na fusarium, protože je dost vlhko.
  2. 2. 5:55 Jozef Sisak
  Rojenie - vylietavanie  "houbomilky " sa predpoklada ak su teploty aspon 3 dni nad 10st. čo asi nehrozi
  2. 2. 8:26 Jana Kopecká
  Pane Sisáku, dobrý den, páteční teplota 14 stupnů, sobotní teplota 14 stupňů, dnešní teplota v 8,30 je 7°C, takže bych se dost divila, kdyby se přes 10 °C nedostala... proto jsem se ptala jak jsou na tom ostatní. Lokalita Střední Čechy, 350 m n m.
  2. 2. 8:32 Jozef Sisak
  Po doplneni tychto udajov  suhlasim s Vami PRIKRYVAŤ
  2. 2. 8:45 Milan Zemek
  Dobrý den.
  Česnek jsem loni zasadil poprvé v životě.
  Pronajal jsem si zahrádku.
  Mám tedy pouze teoretické znalosti o pěstování této zeleniny.
  Česnek mi ještě neleze.
  Měl bych také zakrýt záhonek nebo se to dělá až když kouká z hlíny?
  Děkuji.
  2. 2. 11:52 Jana Kopecká
  Dobrý den, klidně zakryjte, ikdyž neleze. mně taky neleze. Většinou jsem zakrývala rovnou po výsadbě. Ale posledních pár let řeším fusarium, takže spíš zvažuju že s ohledem navlhkost zakrývat nebudu. Nevím zda  je v mé lokalitě houbomila aktivní. Potkala jsem ji na pozemu před cca 5 lety. Zvažuji, co je pro česnek horší, jestli vlhko a teplo umocněné textilií a nebo houbomilka.
  2. 2. 10:57 Jozef Sisak
  Mam ale stale pochybnosti , vlhka  je  dosť  biela textilia napomôže zvyšiť teplo neaktivuje to rast cesnaku a potom čo bude vo  februari - unoru ?
  2. 2. 9:31 Jan Kozák ml.
  Riziko napadení fusariem je v tuto dobu minimální. Pokud vaše obava pramení pouze z prosincového příspěvku na toto téma, je bohužel pravděpodobné, že obsahuje chybné informace. Co se vlhkosti týče, textilie nebude mít na růst fusaria žádný vliv, pokud totiž není velké sucho, vlhkost ho prakticky neovlivňuje.
  2. 2. 19:45 Jan Kozák
  Co s houbomilkou? 
  Ve druhé polovině devadesátých let, případně ještě pár let potom, byla houbomilka  v některých oblastech a některých letech velkým problémem. V té době bylo proti ní registrováno několik spolehlivých přípravků. Postupně však docházelo k omezování těchto přípravků tak, že v současné době žádný, který by se mohl oficiálně použít a byl účinný, není. Houbomilka to asi vycítila a rozhodla se být s pěstiteli solidární, takže problémy s ní už zdaleka nejsou tak velké. Pokud víte, že se u Vás stále vyskytuje (pozná se to podle jejích příznaků loni u pěstitelů, kteří proti ní nijak nezasáhli), pak použijte netkanou textilii. Té mouše nevadí, že česnek ještě nepíchá, ona naklade vajíčka na holou zem a vajíčko si počká, až česnek vyleze. 
  Teď si s fusariem nedělejte starosti. Zakořeněný česnek se umí dostatečně bránit, ale útok je minimální, spíš nulový - teplota v zemi zdaleka neodpovídá teplotě vzduchu.
  3. 2. 18:40 Jana Kopecká
  Pane Kozáku, a kdy si dělat s fusariem starosti? O víkendu jsem aplikovala Clonoplus a počítám, že záhon zaliju ještě v době, kdy bude česnek cca 10 cm vysoký. Fusarium je pro mne "záhada". Zkušenost z minulých cca 5 let je, že česnek mi obvykle roste velmi pěkně, na zimu podtivě zakryto bílou textilii. Odkyt cca v březnu, dubnu podle počasí, přihnojování, okopáváno a tak v květnu, v červnu začnou  vadnout listy a podle fotek jste mi několikrát psal, že to je fusarium. Vypozorovala jsem, že některé odrůdy jsou citlivější, třeba Anton, ale zas chuťově můj favorit:-)
  4. 2. 19:17 Jan Kozák
  Dokud není půda dostatečně teplá (9 stupňů), Fusarium odpočívá. Jediné, s čím proti němu můžete vytáhnout do boje jsou pomocné rostlinné přípravky, mimo Vámi zmiňovaný také Rizocore. Chemie na něj žádná není. Pokud je česnek v dobré růstové kondici, tak se může lépe bránit útoku.
  4. 2. 19:45 Jozef Sisak
  Ďakujem za dnešne odpovede
  4. 2. 23:29 Jana Kopecká
  Prosím pěkně, můžete to víc rozepsat? S aplikací počkám, až se půda oteplí, jaké další rostlinné přípravky a kdy použít. Klidně budu česneku vyprávět pohádky, aby byl v kondici:-) ale mám dojem, že víc ocení stabilní počasí, dostatek vody a živin. Jenže víme, jaké počasí je v posledních letech. Takže uvítám vše, co pošle fusarium k Něumětelům a česnek do kondice. Moc děkuji.
  6. 2. 17:38 Jan Kozák
  Protože se setkávám s pěstiteli česneku, kteří jsou profesionální zemědělci, tak vím, že do česneku používají tytéž přípravky pro zvýšení kondice jako do polních plodin. Problém je však v tom, že tyto přípravky nejsou distribuovány v drobném balení, proto je zbytečné uvádět jejich názvy. Musím se přiznat, že nesleduji nabídky zahradních center, takže nevím, co je v současné době pro zahrádkáře ještě na trhu. Ale obecně platí, že můžete použít jakýkoliv přípravek těchto vlastností, i když  nebude v návodu česnek uveden. Každopádně je třeba respektovat návod k použití a také dobu trvanlivosti. To je obzvlášť důležité u přípravků obsahujících živé organismy.
  17. 2. 13:05 Miroslav Svoboda
  Dobrý den,

  Já jsem houbomilku pět let na pozemku neviděl. Až vloni mně larva sežrala 1/4 úrody.
  Uplný nájezd. Všude na záhonech černo larev. Včetně cibule, pažitky a některých okrasných květin. 
  Chtěl bych se zeptat, kdy mohu folii sundat. Já tam dal černou, jinou jsem neměl.
  Dopředu díky za odpoved. Folijuju letos poprvé.
  Včera 19:18 Jan Kozák
  Tak tu houbomilku jste tam ani loni neměl. Houbomilka má larvy bílé a můžete je najít v rostlině (po jedné) na začátku května. Potom zaleze do půdy, kde se zakuklí.
  Ale s něčím podobným (nebo spíše stejným) jsem se setkal loni koncem dubna u pěstitele na uherskobrodsku, přičemž v dané obci zdaleka nebyl sám, kdo měl tuto nepříjemnou návštěvu. Nechal jsem si toho škrobáka určit na základě fotografií a s největší pravděpodobností se jednalo o bázlivce vratičového z čeledi mandelinkovitých. Ten měl loni "svůj rok" a napadal spoustu druhů rostlin, přičemž většina pěstitelů ho loni viděla poprvé.
  Černý kryt bych doporučil sundat v době píchání česneku, což už možná je.

  Flekatý česnek

  30. 1. 13:32 Zakladatel vlákna: Jiří Polách
  Dobrý den pane Ing. Kozáku
  Před časem jsem přidával dotaz ohledně flekatosti česneku, na který jste neměl čas odpovědět, což samozřejmě chápu.  Proto se tedy připomínám a prosil bych Vás, kdyby jste si udělal chviličku a zkusil mi odpovědět jak jste mi slíbil. 
  Zde kopíruji svůj dotaz z minula:
   V odpovědi na Vašem facebooku ze dne 8. 10. 2017 p. Maixnerovi bylo uvedeno ku flekatosti česneku, cituji: "Podle nejnovějších (neověřených) informací by výskytu tohoto jevu mohlo zamezit přihnojení chelátovým železem na list v druhé polovině května."Protože i mě tento problém trápí, dokonce jsme ho loni řešili v této diskusi, zajímalo by mne jestli výzkum pokročil  a ví se o tom něco více.  Případně jaké dávky asi používat. Nechal jsem si udělat půdní rozbor, který přikládám. Zarazilo mě že železa mám v půdě dost, i když v totální formě. Jaké je podle Vás ideální složení půdy pro pěstování česneku? Jestli byste mi mohl poradit jak podle tohoto složení přidávat živiny. Totéž by mě zajímalo i u narcisů a tulipánů, i když vím že tato otázka do této diskuse nepatří. Ale je známo, že jste odborníkem i v tomto směru, proto prosím kdybyste mi poradil, jak moc čeho těmto rostlinám přidávat.
  Velmi děkuji za odpověď a Váš čas. 
  Věřím že toto bude ku prospěchu i jiným česnekářům.
  S pozdravem Polách
  Rozbor půdy
  4. 2. 19:06 Jan Kozák
  Pro odstranění či redukci tohoto problému používáme listové hnojivo schelátovým železem TENSO Iron v dávce podle příbalového letáku, který jek dispozici na stránkách: 
  https://www.yaraagri.cz/siteassets/dokumenty/pds_tenso-fe---pribalovy-letak_tcm440-250740.pdf/
  . Přihnojovat železem na list jsme začali už před mnoha lety v izolátech, kde česnek pěstujeme v rašelinových substrátech, v kterých mimo jiné tento prvek byl v nedostatečném množství. Při pěstování v izolátech má ovšem česnek specifické podmínky. Se skvrnami na stroužkách jsme se tam nesetkali už asi 10 let. Před několika lety jsme přihnojovat železem začali po konzultaci s odborníky na výživu a hnojení rostlin i při polní produkci sadby. Aplikujeme zhruba týden před objevením květenství mezi listy a aplikaci opakujeme přibližně po 2-3 týdnech. S jeho úspěšností jsme spokojeni. Ale každý rok je jiný. Je potřeba brát v úvahu, že mezi jednotlivými živinami funguje synergismus a antagonismus, kdy zvýšením příjmu jednoho prvku se může zvýšit či naopak blokovat příjem jiného prvku. Příjem živin bývá blokován i vlivem klimatických podmínek, takže nejde předem určit jen podle půdního rozboru, jestli bude rostlina optimálně vyživována. Ani se nepodařilo prokázat, jestli skvrny na stroužkách jsou způsobeny jen deficitem železa.
  Půda je velmi složitý komplex skládající se z neživé i živé složky; na uvolňování živin se podílí právě ta živá složka, kterou chemické půdní
  rozbory nepostihují, ale ani nemohou postihnout. Samozřejmě zde také výrazně působí teplota a vlhkost. Z tohoto důvodu nelze stanovit ideální složení pro jakékoliv rostliny. Když si projdu ve své knihovně názory různých autorů, tak nevím vůbec nic, protože se výrazně liší. Ale
  každému z nich to v dané oblasti samozřejmě vyhovuje. Často dostávám otázku, kterou odrůdu pěstovat v jílovité, písčité či jiné půdě, a na to
  rád odpovídám: mezi nejlepší oblasti pro pěstování česneku patří bzenecko a Drásov, jedno je na písku, druhé na jílu, a stejné odrůdy
  dosahují špičkových výnosů. Něco jiného by bylo při hydroponickém pěstování, tam by se dalo přesně dávkovat potřebné živiny; ale pro tento
  způsob pěstování nejsou příhodné ekonomické podmínky, proto chybí imetodika tohoto způsobu pěstování.
  Porovnávat fleky česneku s flekatostí cibulí tulipánů nebo narcisů mě nenapadlo. Určitě také proto, že v případě fyziologické poruchy by v tom
  asi nebyl problém a ani jsem to u tulipánů ani narcisů nezaznamenal. Narcisy mají víceleté cibule dostatečně obaleny suchými suknicemi, takže
  pokud dobře rostou, nebyl důvod zkoumat, co je pod nimi ukryto. Tulipány mají cibule jednoleté, většinou s dobrou "slupkou"; některé odrůdy
  Tulipa kaufmanniana se sice rády svlékaly (sprosťáci), ale pokud se tam neobjevilo Penicillium po mechanickém poškození, tak se dávaly k
  expedici bez reklamací. U česneku jsou však zákazníci přísnější. Tulipány už nepěstuji, sežraly je myši. Na narcisy se mohu podívat
  (pokud nezapomenu) příští rok. Nechávám je na dva roky a sázeli jsme na podzim.
  6. 2. 8:22 Jiří Polách
  Moc děkuji za obsáhlou odpověd a přeji mnoho úspěchu ve Vaší práci. Polách

  výsadba jarního česneku

  29. 1. 19:18 Zakladatel vlákna: Beda Svoboda
  Dobrý den, u nás je teplo a hlásí oteplení,zem není zmrzlá, dal by se už nyní vysadit jarní česnek? Děkuji za radu.
  30. 1. 8:44 Josef Bříza
  Ano ,dá se ale až půda trochu oschne!
  1. 2. 14:20 Beda Svoboda
  Vtom bych neviděl problém, půda může oschnout až v dubnu třeba, vždyť na podzim se taky sází za mokra. Uvidím, co poradí Kozákovi.
  1. 2. 16:43 Mácha Zdeněk
  Dobrý den. Pokud Vám to podmínky dovolí, tak bych osobně sázel. Na nic nečekat, ale ted´ slibují pršet a pak mrazíky na noc od půlky týdne. Tak uvidíte
  2. 2. 5:52 Jozef Sisak
  Aj na zaklade odpovede Ing. Kozaka pri inej otazke by som zo sadenim počkal  , ešte nie je koniec zimy /unor ??
  2. 2. 6:58 Mácha Zdeněk
  Pane Sisáku , nevím, proč podle Vás  by nemohl pan Svoboda sázet jarní česnek už nyní, pokud to podmínky dovolí . Bude mu v zemi daleko líp, než při skladování.
  2. 2. 8:36 Jozef Sisak
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
  2. 2. 19:52 Jan Kozák
  Nějak jsem to zblbnul a odpověď neodeslal. 
  Jarní česnek samozřejmě zasaďte hned, jak to půjde. V zemi je mu líp, než na skladě. I kdyby se měla opakovat zima roku 2012, což nepředpokládám, kdy ozimé česneky hodně zmrzly a pozdější jarní výsadba byla výhodou, pak vězte, že ten, kdo sázel v lednu (bylo tehdy teplo), měl úrodu úplně normální.

  předpěstování

  23. 1. 13:29 Zakladatel vlákna: Tomáš Samek
  Dobrý den, vzhledem k terénním úpravám zahrady jsem nemohl vysadit česnek a dostanu se k tomu až po dokončení prací v dubnu. Tou dobou už česnek dávno roste. Uvažuji o výsadbě stroužků do nádob s následným přesazením, jakmile budu mít místo. Prosím o vaše zkušenosti s takovým postupem. Děkuji.
  24. 1. 15:11 Josef Bříza
   Pane Samek , jen pro zajímavost, na podzim jsem zapoměl několik stružků
  na záhoně a asi po 5 tdnech pusily kořeny du půdy o délce 15 cm.
   Já to taky zkoušel , sázet brzy na jaře a kořeny byly dole v kelímkách stočeny
  proto je potřeba vyší kelímky od šlehačky a zapustit je částečně do zemně a
  po rozmrnutí zasadit do půdy. Pokud by jste sázel v dubnu ta raději jarní
  česnek.
  25. 1. 18:29 Jan Kozák
  Ještě bych doplnil, sázejte hodně mělce, špička stroužku může zůstat venku, ať mají kořeny dost prostoru. A před přesazením nezalévat, raději nechat mírně zavadnout, ale jenom mírně, nepřehánět.

  Hnojení Kristalonem

  20. 1. 22:35 Zakladatel vlákna: Jiří Škudera
  Dobrý den, 
  rád bych se zeptal, jakou koncentrací Kristalonu mohu hnojit česnek na list. Platí zde také 5% roztok jako u močoviny? Případně jakou jinou koncentraci lze použít. 
  Děkuji.
  21. 1. 8:13 Mácha Zdeněk
  Dobrý den. Já se při přihnojení Kristalonem držím dávkovaní, které doporučuje jeho výrobce.
  25. 1. 18:34 Jan Kozák
  Pokud se bavíme o hnojivé zálivce, pak dodržte dávkování doporučené výrobcem. Pokud chcete přihnojit postřikem na list, pak můžete použít pětiprocentní roztok.
  30. 1. 20:07 Jozef Sisak
  Mam   "vedľajší ! produkt pri chove červov - verikompost - tekutinu -- môžem ju použiť ako tekute hnojivo na list  ? koncentracia a kedy ?  ĎAKUJEM 

  Průběh zimy

  20. 1. 21:09 Zakladatel vlákna: Vaclav Kavka
  Chtěl bych se zeptat, jaký vliv může mít letošní průběh zimy na česnek. Teploty v půdě jsou vesměs mezi 0 a 5°C, sníh sice není, ale vlhko je slušně. Dá se z toho něco vyvodit?
  22. 1. 0:33 Daniel Večeřa
  Dobrý večer,já si myslím,že to jaký bude česnek nejvíce ovlivnuje počasí v květnu  v červnu...jestli je teplo a vláha.
  25. 1. 18:39 Jan Kozák
  Vyvodit se nedá nic. Dosavadní průběh zimy lze pro česnek považovat za příznivý, ale máme teprve leden. 
  Pamatuji si zimu před osmi lety (2012), kdy byl leden nezvykle teplý a v naší diskusi (tenkrát jsme měli knihu návštěv) se tento dotaz hodně objevoval. Používal se tehdy výraz zima nezima. A v únoru přišly kruté holomrazy a česnek hodně vymrznul.

  Bjetin

  6. 1. 18:55 Zakladatel vlákna: Miroslav Svoboda
  Dobrý den,

  Bjetin už vylezl, je 8 cm vysoký. Sázeno v půlce listopadu. 500 m nad m, Načeradec.
  Vloni vylezl až po půlce února. Jen tak pro zajímavost, jestli je to vyjímka nebo normální. Diskuse je prázdná, tak co ji neoživit::)
  6. 1. 21:10 Martin Perníček
  Dobrý večer pane Svoboda. Normální to asi moc nebude. Já část Bjetinu sázel 28.10. a česnek má v půdě teprve 1,5 cm klíčky. Poloha 420 m nad m, Neveklov.
  6. 1. 22:32 Mácha Zdeněk
  Hezký večer. Jak hluboko sázíte česnek pane Svobodo ?  Ono ani pořádná zima zatím nebyla a sníh také žádný.  Co dělá můj česnek nevím, U nás je půda zmrzlá a pokud se oteplí, tak rozmrzne jen za kousek- oblast Chyšecko , jižní Čechy
  6. 1. 23:52 Miroslav Svoboda
  Dobrý večer pane Perníčku a pane Zdenku,

  Byl sázený cca 10 cm hluboko. Jako vždycky. Navíc byl překrytý mulčem z podzimní trávy. To taky běžně dělám. Jediný rozdíl je nové pole, odpočatá půda. Kromě jiného pole standardní podmínky jako obvykle. Budu ho pozorovat a uvidíme.
  7. 1. 8:01 Jan Kozák
  Je to výjimka a ta je normální. Je třeba vidět, že přirozená dormance (vegetační klid) končí na podzim a nastupuje dormance nucená. Nucená je teplem a suchem a taky chladem a suchem, čili nejdůležitější je sucho. Každoročně se setkáváme s tím, že někomu vyleze česnek ze stejné sadby a zdánlivě ve stejných podmínkách hodně brzy. Důležité je slovo zdánlivě. Nikdy ty podmínky stejné nejsou. A nejdůležitější je to, že tento stav česneku nijak neublíží.

  Další postup

  23. 12. 2019 8:16 Zakladatel vlákna: Miroslav David
  Dobrý den.
  V hned poté, co mě od Vás sadba přišla, tak jsem ji namořil Sulkou. V listopadu těsně před sázením jsem sadbu 20 min mořil fungicidem Merpan, protože psali, že se jedná o náhradu dříve používaného Fundazolu na česnek. Snad jsem udělal dobře.


  A co dále? Prý se česnek ještě jednou stříká na jaře a za 10 dní znovu, ale 2 lidé nezávisle na sobě mě nejsou schopni říci čím to vlastně stříkají, prý proti plísni, ale v článcích je zmiňována Houbomilka, což je hmyz. 


  Můžete mě prosím napsat jaký je další postup. Děkuji
  25. 12. 2019 1:30 Daniel Večeřa
  Zdravím,na jaře se stříká proti houbomilce.Proti tzv.plísni žádný postřik neexistuje. Já proti houbomilce nestříkám,u nás se houbomilka nevyskytuje,jsme v nadmořské výšce 600 m. nad m. Nad 500m.n.m by se neměla vyskytovat
  25. 12. 2019 16:36 Jan Kozák
  V předjaří se skutečně stříká proti houbomilce, problém je však v tom, že v současné době není žádný přípravek proti ní registrovaný. Smysl této ochrany je na větších plochách v lokalitách, kde se vyskytuje. Na menší plochy (myšleno záhony v zahradě) je pohodlnější i ekologičtější natáhnout bílou netkanou textilii. Mám za to, že v posledních letech je houbomilky podstatně méně než bylo na přelomu století. Proto doporučuji i u větších ploch si zjistit, je-li v dané lokalitě toto nebezpečí.

  Mokro

  22. 12. 2019 6:48 Zakladatel vlákna: Plhal Pavel
  Dobrý den pane Kozák.
  V Brně je stále mokro, nezhnije česnek v zemi?

  Děkuji
  P.S. Příjemné prožití svátků a hodně zdraví a pěstitelských úspěchů v nadcházejícím roce
  22. 12. 2019 20:02 Jan Kozák
  Pokud na povrchu nestojí dlouhodobě voda, pak by neměl být problém.

  KRTEK

  18. 12. 2019 23:11 Zakladatel vlákna: Alois Juráň
  Dobrý den,Prosím máte někdo učinnou metodu na krtka?Řadí mi v nasazeným česneku ,vyzkoušel sem snad vše ale ta potvora černá stále v pohodě..Máte někdo vněco učinného vyzkoušeno?díky.
  18. 12. 2019 23:29 Martin Perníček
  Dobrý večer, krtek je velmi užitečný tvor, proč se ho chcete zbavit?  
  18. 12. 2019 23:54 Alois Juráň
  No v česneku být nemusí!at se přestěhuje jinam!Pokud ho lapím živého tak Vám ho rád pošlu!
  19. 12. 2019 0:29 Martin Perníček
  Nechte krtka krtkem  a přijedte se  k nám podívat na česnekové pole.Jste zván.
  19. 12. 2019 0:46 Alois Juráň
  19. 12. 2019 1:01 Martin Perníček
  Nemohu tu psát adresu ,ale jsem dohledatelný pod jménem pod kterým jsem zde přihlášen.
  19. 12. 2019 0:54 Alois Juráň
  No pozvání přijímám..\rád se někdy do Kozlova zase podívám..
  19. 12. 2019 19:31 Jan Kozák
  Pan Perníček má pravdu, krtek je velmi užitečný tvor a čím dále je od naší zahrady, tím je užitečnější. A nejužitečnější je v zahradě protivného souseda.
  Existuje několik typů pastí, ale většinou jejich úspěšnost nepředčí naše očekávání, spíše naopak. Jsou lidé, kteří za nejspolehlivější metodu odstranění krtka považují směs motyky a času. Krtek podle nich ryje každé dvě hodiny, dá se na něho tedy počíhat. Ověřeno to nemám, ačkoliv motyk mám doma několik. Ale nějak nemohu nalézt ten čas.
  20. 12. 2019 7:52 Novák Ladislav
  Krtek ryje opravdu každé dvě hodiny.V zimě ale musíte zohlednit zimní čas,t.j. posunutí o jednu hodinu.Takže na něj čekat každou lichou hodinu a v létě sudou.Horší je to s hryzcem,ten to takhle rozdělené nemá.Tito dva tvorové Vám dokáží z orientované sadby udělat dost hokejek a pěkně křivé řádky.Tak hurá na krtka.
  20. 12. 2019 11:41 Alois Juráň
  ZZtoho mám právě ty obavy!!Zkoušel sem čekat  ale ty nervy nemám na tu k....... černou!Snad zamrzne jinak to bude hokejek!!!Myslím ty vyryté nory už mu nechám at neryje další..Mám toho pooraného kus a on musí řádit zrovna v česneku!!!To je na prášky nebo aspon na slivovicu!!
  20. 12. 2019 13:04 Mácha Zdeněk
  Dobrý den. I já sem bojoval s krtkem. Za den jsem chytil i 6 krtků.  Zatím ho tu nemám, ale nastražýno mám stále.
  12. 1. 13:07 Jan Kozák ml.
  V chování krtka lze cykly vysledovat, ale neopakují se po 2 hodinách, jsou silně individuální a už vůbec nejsou synchronizovány s 24hodinovým režimem navzdory zbytku přírody.

  Krtek denně 3–4× spí 3–6 hodin, poté shání potravu a ryje, aby opravil poškozené chodby (většinu kořisti získává tak, že se mu dostane do chodby), zvětšil teritorium, přiváděl do chodeb kyslík. Mýty o rytí v konkrétní hodiny jsou patrně výsledkem nesprávného pozorování skupiny krtků chybně považované za jednoho jedince.
  22. 12. 2019 14:38 Antonín Tesař
  Velice a vřele souhlasím s níže uvedeným, přímo zlatým názorem p. Kozáka. Já bojuji  s krtky pomocí  "pastí na polní myši" - pod tímto názvem je naleznete v některých obchodech, ale i na e shopech. Nestačí mít pouze  jeden kus, já jich mám cca 10 a když je vysoká aktivita krtků, tak je nastražím i všechny najednou, takže při kontrole mívám i několikanásobný úspěch. Past nastražím tak, že obnažím chodbu na délku i šířku pasti (cca 8x8 cm) , vložím past a přiklopím kbelíkem, květníkem...  a občas  pod něj nahlídnu... Občas se splete i hryzec.
  Jinak musím také  souhlasit, že krtek je veskrze užitečný tvor v záhoncích s cibulí, česnekem, ale zejména s mrkví, petrželí apod. To můžete krátce po jejich výsevu provést výsev lepší -  doporučuji zelené hnojení a máte úspěch zcela zaručen.
  Jinak všem přeji krásné vánoce a úspěšný a plodný nový rok naplněný zdravím štěstím a pohodou.
  9. 1. 13:21 Miloš Dian
  Ako je spomenuté nižšie, najspoľahlivejšia metóda je motyka. Kocúr tiež nie je zlý, ale nie je cielený. Nasypanie karbidu a zaliatie možno trochu funguje, ale určite nezapaľovať!!! (videl som videjko jedného takéhoto špecialistu a mal "porýľovaný" veľký kus trávniku a našťastie obišiel bez zranení) Z babských receptov bez záruky je sypanie vlasov do krtích dier. V holičstve vám ich určite dajú zdarma a ak to nezaberie, škoda určite nenastane.
  9. 1. 18:10 Jozef Sisak
  Mam za sebou boja s krtom dosť . všetky metody na zahnatie spôsobia len kratkodobo alebo zvyšia aktivitu v tvorbe dalšich tunelov - kopčekov. vlasy , ryby , karbit ,plynovanie PB.  atď. 
  nejaka inšpiracia na poľskych strankach - dymovnice , pyropatrony
    ruske STRANKY  to bola KAPITOLA ! 
  na Nemeckych ODSTREľOVAČ  na hryzce  konečne riešenie kamarat to mi odporučil
    mam len jednu radu : nespoliehajte sa že je u suseda ale je len otazka času keď ho mate u seba .
  12. 1. 19:39 Jozef Sisak
  Aby som bol konkretny : https://www.amazon.de/Kieferle-W%C3%BChlmausselbstschu%C3%9F-W2-W%C3%BChlmausfalle-Original/dp/B00IGSU2K6
  16. 1. 7:20 Radek Bohmalský
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

  Flekatý česnek

  18. 12. 2019 11:08 Zakladatel vlákna: Jiří Polách
  Dobrý den pane Ing. Kozáku
  Zdravím Vás v tomto adventním čase a protože je teď méně práce, chci Vás poprosit o několik rad. V odpovědi na Vašem facebooku ze dne 8. 10. 2017 p. Maixnerovi bylo uvedeno ku flekatosti česneku, cituji: "Podle nejnovějších (neověřených) informací by výskytu tohoto jevu mohlo zamezit přihnojení chelátovým železem na list v druhé polovině května."
  Protože i mě tento problém trápí, dokonce jsme ho loni řešili v této diskusi, zajímalo by mne jestli výzkum pokročil  a ví se o tom něco více.  Případně jaké dávky asi používat. 
  Nechal jsem si udělat půdní rozbor, který přikládám. Zarazilo mě že železa mám v půdě dost, i když v totální formě. 
  Jaké je podle Vás ideální složení půdy pro pěstování česneku? Jestli byste mi mohl poradit jak podle tohoto složení přidávat živiny. 
  Totéž by mě zajímalo i u narcisů a tulipánů, i když vím že tato otázka do této diskuse nepatří. Ale je známo, že jste odborníkem i v tomto směru, proto prosím kdybyste mi poradil, jak moc čeho těmto rostlinám přidávat.
  Předem děkuji za Vaši odpověď a Váš čas, přeji krásné prožití svátků vánočních a hodně zdraví a úspěchů do nového roku. 
  S pozdravem Polách
  Rozbor půdy
  19. 12. 2019 19:33 Jan Kozák
  Pokud nezapomenu, odpovím později. Vyžaduje to ode mne dost času, který v době sázení nějak chybí.
  20. 12. 2019 8:06 Jiří Polách
  I tak Vám děkuji že jste vzal můj dotaz na vědomí.Když zapomenete tak já se ozvu. Přeji krásný den

  obrácené hlavičky česneku

  13. 12. 2019 11:53 Zakladatel vlákna: Martina Deutschová
  Dobrý den, letos v létě jsem sklízela česnek odrůdy Dukát a Štěpán a při vytažení z půdy byly paličky česneku obrácené vzhůru nohama. Nevím, jak to přesně popsat, ale stonek v půdě byl obrácen i s tou palicí vodorovně s tím, co rostlo nahoře, vlastně to byla taková hůl. Česnek se dá normálně konzumovat, ale byl menší. Nevíte, co mohlo být příčinou? Děkuji m.
  Pokus o nákres vady
  13. 12. 2019 15:15 Jozef Sisak
  Pozdravujem všetkych nadšencov pestovania cesnaku.
  cesnak vám tak vyrastol lebo asi nedopatrenim bol stručik zasadany opačne špičkou DOLE.
  13. 12. 2019 16:07 Josef Bříza
  Paní Martino,je to tím že byly stroužky zassázeny obráceně a to podpučím nahoru.
  13. 12. 2019 17:57 Martina Deutschová
  Ano, přesně toto mi říkají i všichni kolem, ale právě na správné otočení stroužku při sázení si dávám velký pozor - ploškou dolů, špičkou nahoru ;) Napadlo mě, jestli to nezpůsobila nějaká choroba, ale jestli ne, tak je to v pořádku ;)

  plodiny po bramborách

  6. 12. 2019 2:25 Zakladatel vlákna: Karel Bouček
  Dobrý den, vymyslel jsem z dostupných zdrojů na netu, že je možné časově stihnout dvě úrody brambor za sezónu, nejdříve velmi rané a po nich zasadit v červnu druhou sadbu pozdních a teprve po nich pak koncem listopadu či začátkem prosince zasadit česněk. Druhou možností je po raných bramborách zasadit rajčata. a střídat jen tyto dvě rostliny stejného základu. Uvažuji správně? Děkuji.  
  6. 12. 2019 19:24 Novák Ladislav
  Něco teorie,něco praxe.Odrůdy brambor dělíme na velmirané,rané,polorané,polopozdní a pozdní.Po raných bramborách dát pozdní by asi nebyl moc velký úspěch.Volil bych velmi rané a po nich polorané nebo polopozdní,aby stihly vyzrát a připravit půdu pod česnek.Já jsem letos po raných bramborách sázel 3 týdny staré sazenice okurek nakládaček.Okurky sázené okolo5.6. bez problémů.Po sklizni česneku /konec června/ jsem sázel předpěstované dýně Hokaido.Tady se bohužel negativně projevila pozdní výsadba.Na internetu určitě lze nalézt návod jak sklidit z jedné plochy dokonce 5 plodin za 2 roky.Tady už záleží na rozmanitosti plodin,které chcete pěstovat.S pozdravem Novák.
  6. 12. 2019 20:02 Jan Kozák
  Správně píše pan Novák, že pozdní brambory nestihnou dozrát. Já bych nedoporučoval ani polopozdní, ať je dostatek času na přípravu půdy pod česnek. 
  Pěstovat léta každoročně brambory a rajčata na jednom pozemku považuji za cestu špatným směrem. Obě rostliny jsou hodně příbuzné, rodový botanický název obou je Solanum, český pak lilek. Aby to bylo nějakou dobu únosné, musel byste každoročně dávat velmi vysokou dávku hnoje nebo kompostu.

  Zakrytí záhonu se sazeným česnekem

  5. 12. 2019 12:30 Zakladatel vlákna: Michal Kaisr
  Dobrý den,
  při hledání zkušeností s pěstováním česneku jsem se setkal s doporučením zakrýt záhon po zasazení stroužků na podzim bílou netkanou folií, jako ochrana na jaře před škůdci, tak i proti mrazu během zimy.
  Doporučujete ?
  Děkuji
  5. 12. 2019 16:42 Alois Juráň
  Už to tu mockrát zaznělo že ano!!
  13. 12. 2019 15:24 Jozef Sisak
  Nesuhlasim --- biela  textilia na jar až  po roztopeni snehu a nastupu teplých dni , pri takom teplom počasi ako mame posledne zimy pod text. sa udržuje vysoka vlhkosť a teplo --fusaria plesa .  urychľuje sa kličenie - zvyšuje riziko poškodenia neskoršim mrazom

  Bílá netkaná textilie

  1. 12. 2019 13:03 Zakladatel vlákna: Václav Rak
  Dobrý den, jsem malopěstitel a rád bych se zeptal, kdy by jste dali na záhon bílou netkanou textilii proti vlnovníku?
  Děkuji za odpověď
  Vaclav Rak
  1. 12. 2019 16:44 Radek Bohmalský
  Dobrý den,textilie se dává proti houbomilce česnekové.
  2. 12. 2019 19:37 Pavel Dohnal
  Tak tak. Dejte textilii klidně už teď. A nechte do jara. Až přestane houbomilka úřadovat. Info o houbomilce na gůůglu. Datum se liší a jsou ke koupi různé lepové desky k určení náletu nežádoucích obyvatel. I u cibule a ovocných stromů. Na jaře, jako každý rok, natřel jsem kmeny stromů "lepidlem na stromy" (zahrádkářské potřeby), proti hmyzu, zvlášť mravencům, a měl jsem obrovský nálet vrtalky pórové, která dokáže totálně zlikvidovat pór, cibuli i česnek. 
  Hadra
  6. 12. 2019 19:38 Jan Kozák
  To Vaše "lepidlo na stromy" se asi na vrtalce pórové nepodepsalo.
  12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne