Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Pacibulky Zpět na diskusi

    Květní stvol

    26. 5. 2022 15:47 Zakladatel vlákna: Pavel Brychta
    Zdravím pane Kozák, chtěl jsem se zeptat, jak je možné, že mám u některých cibulí už narovnáný květní stvol? Asi ho hned vyštípnu, že? Děkuji. 
    Česnek
    26. 5. 2022 19:47 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Pokud dobře koukám, tak Vám květní stvol teprve vylézá. Tak s chutí do toho.
    26. 5. 2022 20:31 Jan Kozák
    Květní stvol teprve vylézá, jak správně podotknul pan Mácha. On nejprve vylézá, pak se stáčí a nakonec narovná. Ale to my mu nedovolíme. Tak pryč s ním.
    26. 5. 2022 20:33 Pavel Brychta
    Děkuji, zítra hned půjde. 
    26. 5. 2022 20:44 Jan Kozák
    Snad jste nečekal u počítače, než odpovím.
    26. 5. 2022 20:48 Pavel Brychta
    Nee, náhodou sem koukl a byla už odpověď :) 

    SKLADOVATEĽNOSŤ

    9. 12. 2021 20:51 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
    Aka je skladovateľnosť bez straty kličivosti pri pacibuľkach a cibuľkach . -/ forma zachovania odrody /   V GB sa používa aj kryobanka aky je pracovny postup- proces. 
    13. 12. 2021 19:21 Jan Kozák
    Skladovatelnost je ovlivněna odrůdou i ročníkem. Obecně platí, dokud je stroužek použitelný v kuchyni, je použitelný i na sázení.
    Nevím jistě, co znamená Vaše zkratka GB, ale vím jistě, že na vývoji této metody pracoval Ing. Zámečník z Výzkumného ústavu rostlinné výroby a kryobanku (nejen česneku) světového významu má na starosti. Zamrazují se in vitro embrya. Ale metodiku neznám.
    14. 12. 2021 7:47 Jozef Sisak
    Ďakujem za informacie , ale ako je to zo skladovateľnostou pacibuliek či 1- ročnych cibuliek ?
    14. 12. 2021 19:07 Jan Kozák
    Nepočítejte s tím , že by vydržely déle než do jara následujícího roku.

    pacibulky

    2. 12. 2021 11:08 Zakladatel vlákna: Monika Liebichová
    Dobrý den, kdy nejlépe vysadit pacibiulky česneku, které mi zbyly ze dvou květů  z letošní sklizně (z odrůd Bjetin a Vekan)? Jakou mám z nich  očekávat úrodu? Mám je spíše na jaře sklízet na nať, nebo je pravděpodobné, že z nich dozraje česnek? Byť třeba jen jednostroužkový. A šel by ten  evt. nechat v zemi ještě do následujícího roku a sklidit pak dozrálé palice? 
    Děkuji, s pozdravem a přáním pěkného dne Monika Liebichová
    2. 12. 2021 16:45 Monika Liebichová
    Tak jsem objevila velmi podrobný návod zde ve vašich článcích a zkusím to dle vašich rad. Děkuji

    Odrudy

    1. 11. 2021 10:42 Zakladatel vlákna: Milada Doležalová
    Dobry den,  obracim se na vas s dotazem. Můžu vice odrůd pěstovat vedle sebe? pokud je to jako napr.  u dýní pro prvni rok  by se nemelo nic stát. Predpokladam, že pokudu strouzky,kterym byl v prvni sadbe odebran kvetni stvol,i pro dalsi rok si sve vlastnosti ponechavaji
    . Necham vzdy od jazde odrudy jednu rostliny vykvést a pacibulky sadim.a tady mi vznikla otazka zda jsou geny vlastnostii cesneku  promichany,kdyz rostou vedle sebe. Děkuji. MD
    1. 11. 2021 19:29 Jan Kozák
    Pacibulky jsou stejně jako cibule vegetativním orgánem. Sousedství jiné odrůdy proto nemůže mít vliv na jejich genetickou výbavu.

    Kdy nasázet pacibulky

    17. 9. 2021 14:23 Zakladatel vlákna: Martina Bartošová
    Dobrý den, prosím kdy se sázejí pacibulky česneku a za jak dlouho mohu mít z nich sadbový česnek. Děkuji za odpověd. 
    19. 9. 2021 17:03 Jan Kozák
    Pacibulky můžete vysévat na podzim i na jaře, podle toho, jak Vám to vyhovuje. Podzimní termín je lepší, protože pacibulkám je líp v zemi než ve skladu. A výsev nemusíte nechávat na listopad či prosinec, klidně je vysejte už nyní.
    Než z nich budete mít normální sadbu záleží na jejich velikosti. Z velkých může být už prvním rokem, u drobných většinou po třech letech.
    20. 9. 2021 20:31 Štěpán
    Ale

    Pěstování z pacibulek

    7. 8. 2021 11:52 Zakladatel vlákna: Jaroslav Henner
    Snažím se pěstovat česnek z pacibulek. Vybrané pacibulky zabalím do silonové punčošky, aby se mi nevytrousily. Není to chyba? Nebrání silonová punčoška opylování?
    7. 8. 2021 18:25 Jan Kozák
    Pacibulky jsou vegetativním orgánem, tudíž k tomu, aby se vytvořily, není potřeba žádné opylování.

    sadbový česnek

    1. 8. 2021 20:59 Zakladatel vlákna: Jaroslav Janouš
    Dobrý den česnek mám venku usušen očištěn a mám oddelené palice, které použiji  na sadbu na podzim- mám už s nimi něco dělat  ? (oddělit stroužky, namořit nebo něco jiného ??
    2. 8. 2021 8:48 Libor Hejduk
    Palice myslíte palice pacibulek nebo cibule se stroužky? Nevím, jak je to s časem moření u pacibulek, ale u stroužků klidně můžete hned 5% roztok sulky, na cca 2-3 hodiny, ne více. Pak rozprrostřít na síť nebo noviny a co nejrychleji nechat proschnout. Před sadbou už jen na pár desítek minut namočit do vlahé vody.
    5. 8. 2021 20:34 Jan Kozák
    Pan Hejduk to vystihnul správně. Jenom doplním, jedná-li se o pacibulky, stačí je mořit těsně před podzimním výsevem rovněž maximálně tři hodiny.

    hniloba, pěstování z pacibulek, předplodina, skladování

    13. 7. 2021 23:06 Zakladatel vlákna: Ondřej Zajíc
    Dobrý den, pane Kozáku,děkuji Vám za Vaše cenné rady a trpělivost, kterou v této diskuzi prokazujete. Měl bych také pár dotazů. Chtěl bych se zeptat, jestli lze nějakým způsobem zjistit výskyt bílé sklerociové hniloby z půdy, kde bych rád pěstoval česnek. Podle příspěvků to byl letos velký problém pro některé pěstitele. Dále by mě zajímalo, jestli má cenu pěstovat česnek na pozemku, kde je kukuřice a bude sklizena v září, nebo jestli je lepší s výsadbou počkat na další rok. Dále by mě zajímalo, jaký je dle Vaší zkušenosti nejlepší druh z vaší nabídky pro pěstování česneku z pacibulek. Trošku jsem experimentoval s vekanem. Sklidil jsem zatím kuličky. Rád bych věděl, co očekávat. Poslední dotaz se týká skladování. Chtěl bych se zeptat, jestli je česnek více odolnější proti vyšeptávání česneku neočištěný i s kořínky zavěšený do zimní výsadby, před kterou bych ho teprve rozdružil a namořil, nebo to, v jakém stavu visí, nemá žádný vliv a vlnovník se k němu i tak dostane. Bohužel nebudu mít prostor v září k uskladnění, kdy by bylo třeba česnek rozdružit, namořit a nechat vyschnout. Mnohokrát děkuji za odpovědi a přeji všem hodně pěstitelských úspěchů.
    14. 7. 2021 20:44 Jan Kozák
    Výskyt bílé sklerociové hniloby v půdě lze samozřejmě zjistit v diagnostické laboratoři, počítejte však s tím, že tisícovka na to zdaleka stačit nebude. 
    Po kukuřici česnek sázet můžete, ale předpokládá to uklidit posklizňové zbytky, jinak se Vám bude pozemek špatně připravovat a bude se Vám špatně sázet. Z tohoto důvodu je lepší tento pozemek nechat pro výsadbu česneku až v následujícím roce.
    Z pacibulek můžete pěstovat všechny paličáky, což my také děláme. Normální cibule získáte za dva roky (Havran, Jovan, Blanin II), většinou až za tři roky.
    Jestli se vlnovníku lépe daří v očištěném nebo neočištěném česneku, nevím.
    15. 7. 2021 9:01 Ondřej Zajíc
    Děkuji za odpověď a mějte se pěkně.

    Škůdce??

    1. 6. 2021 13:39 Zakladatel vlákna: Magdalena Lipowská
    Dobrý den, dokážete mi prosím poradit co se mi to děje s česnekem? Česnek nejprve začal žloutnout a teď vadne. Loni jsem měla stejný problém, proto jsem změnila půdu a místo výsadby, bohužel ale asi stejně neúspěšně. Předem děkuji za odpovědi. 
    Žádné kořenySchne a vadne
    1. 6. 2021 15:23 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Vypadá to na hád´átko zhoubné.
    1. 6. 2021 21:12 Jan Kozák
    Bohužel má pan Mácha pravdu. Není o tom pochyb.
    2. 6. 2021 9:52 Magdalena Lipowská
    Děkuji za odpověď. Je možné ještě nějak česnek zachránit? Jak mam postupovat po sklizni? Děkuji, hezký den. 
    2. 6. 2021 21:23 Jan Kozák
    Napadené rostliny vytrhejte a v nějakém kyblu (ať netrousíte zamořenou zeminu) vyneste z pozemku a zlikvidujte buď do směsného odpadu nebo vyneste někam do lesa či remízku. Určitě to nepatří na pole ani do biologického odpadu.
    Při sklizni postupujte stejně, nepřenášejte nechráněný materiál přes pozemek. Po sklizni zaryjte na celý záhon dusíkaté vápno v dávce 8 - 10 kg na ar. Bude-li sucho, prolijte záhon vodou a zakryjte aspoň na tři týdny fólií. Po usušení a vyčištění naložte s natí a kořeny stejně jako s napadenými rostlinami nebo to spalte. Zrovna tak likvidujte slupky ze stroužků při kuchyňské spotřebě. V žádném případě si nenechávejte z tohoto porostu sadbu. I zdánlivě zdravé cibule mohly být napadeny koncem vegetace, proto už nemají žádné příznaky napadení.
    3. 6. 2021 19:07 Vaclav Kavka
    Jen pokud byste měla nějaký cenný klon česneku - používají se metody na ochranu sadby s háďátkem. Spočívají v tom, že pro háďátko je smrtelná teplota od cca 45°C a česnek to vydrží až do 49°C. Je několik verzí této metody, její účinnější verze využívají také savo a formalín. Vše je k dohledání, těch postupů je opravdu několik, proto nechci psát jeden konkrétní. Stojí to ale za to jen u cenného česneku po babičce nebo unikátního místního klonu.... ale i tam je asi lepší ze zdravých kusů sklidit pacibulky a vysít je na čistý pozemek.
    Mimochodem - háďátko zhoubné patří mezi listová háďátka a teoreticky ani pacibulky nejsou bezpečné. Ví se, jak vysoko se v rostlině dostanou?
    4. 6. 2021 7:21 Jan Kozák
    Pacibulky stoprocentně ochráněny nejsou, ale jejich napadení je poměrně vzácné. Spoléhal bych na ně víc než na teplovodní ošetření, které v domácích podmínkách nemusí být úspěšné.

    Zajímavost

    15. 8. 2020 11:50 Zakladatel vlákna: Václav Kavka
    Při posklizňovém rozjímání jedna zajímavost. Průběh letošní sezony asi neumožní, aby to došlo do konce, ale i tak. Málokdo někdy viděl semena česneku, ikdyž nezralá.
    SemenaVývoj semenVývoj semenVývoj semen
    15. 8. 2020 15:06 Jozef Sisak
    Toto dokažu podľa mojich inform. len niektore odrody spontalne alebo po zasahu pestovateľa . aka odroda to dokazala u Vás ?
    15. 8. 2020 15:34 Václav Kavka
    To je na delší diskusi a dost záleží na okolnostech.
    Obecně se za nejnadějnější považují česneky skupiny PS (Slavin, Džambul) nebo MPS (Havran, Ivan, Jovan).
    Z jedné strany vás tísní vegetační sezóna (chcete co nejrychleji vykvést), z druhé strany ochota stvolu vydržet naživu co nejdéle.
    Taky hraje roli třeba tloušťka stvolu. A významná je taky pylová sterilita. Potřebujete mít ve směsi dostatek rostlin s plodným pylem, aby to mouchy zvládly roznést. 
    Ty vyjmutá semena jsou z Mirky, která se jeví pylově sterilní, ale evidentně tam zafungoval pyl od vedle.
    16. 8. 2020 9:39 Jozef Sisak
    Pre mňa veľmi zaujimave informacie za ktore ďakujem
    16. 8. 2020 9:41 Jozef Sisak
    Môžeme sa sukromne kontaktovať na f. skupine -pestujeme cesnak ?
    17. 8. 2020 11:16 Vaclav Kavka
    Máte tam sz přes fb.
    16. 8. 2020 9:58 Jan Kozák ml.
    Pěkná práce.
    Zrovna hledáme zaměstnance (článek s detailnějšími informacemi). Lidé, kteří chtějí česnek posunout někam dál, by se nám zvlášť hodili.
    1. 9. 2020 6:25 Vaclav Kavka
    Trocha opatrného optimismu
    Vývoj semenVývoj semen

    pacibulky

    12. 7. 2020 14:57 Zakladatel vlákna: S. Korel
       Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, jak bych si mohl vypěstovat sám pacibulky pravděpodobně odrůdy Jovan. Kdy a jak stvol, či semeník  sklidit, jak sušit a kdy pacibulky sadit (konec listopadu, počátel prosince?) Sklizeň poté běžná do 25.7. ? Jak se česnek sází, kdy sklízí máte popsané luxusně. Jak se vypěstují pacibulky jsem se nikde nedopídil. Děkuji, přeji hezký den.
    12. 7. 2020 15:55 Novák Ladislav
    Dobrý den. K vypěstování pacibulek potřebujete pár rostlin neodhlávkovat. Sklidíte česnek a ten sušíte. Po usušení a opracování si pacibulky ze stvolů uskladníte jako ostatní česnek. Česnek ze stroužků i z pacibulek můžete sázet ve stejný termín. Pacibulky se sází mělčeji než stroušky a i řádky mohou mít menší rozteč. Pacibulky jsou náročnější na pletí i na závlahu. Jako malé rostlinky hůře konkurují plevelu i nedostatku závlahy. V roce 2021 sklidíte větší jednostroužkové cibule. Sušíte, sázíte a v roce 2022 sklízíte stroužkové palice. Na podzim už sázíte klasické stroužky a v roce 2023 dojde při sklizni k rozčarování, které jsem zažil já letos. Při stejných podmínkách byl česnek původem z pacibulek už při růstu výrazně v lepší kondici než česnek  bez vývoje z pacibulek. Při sklizni byl česnek z pacibulek o jednu čtvrtinu větší. Je to pracné a běh na dlouhou trať, ale odmění Vás to.Sám toto budu letos absolvovat znovu. S tím háďátkem jsem byl asi určitě mimo mísu, ale za tímto příspěvkem si stojím.     Ať se česneku daří!  Novák
    12. 7. 2020 18:49 Jan Kropáček
    Taky přeji dobrý den a rovnou se chci zeptat. Loni jsem z pacibulek vypěstoval cibulky velikosti hrášku. Letos mi z těchto narostly kuličky o průměru cca 12 - 15 milimetrů. Po usušení a namoření mám sázet na podzim jako normální stroužky? Budu mít už příští rok normální sklizeň? Předem děkuji za rady.
    12. 7. 2020 21:29 Jan Kozák
    Ano, tyto jednostroužkové cibule vysaďte v normálním podzimním termínu, příští rok už budete mít typické dělení cibule.
    12. 7. 2020 22:14 S. Korel
    Dobrý den. Děkuji za vyčerpvající odpověď, nicméně nechápu to rozčarování. Rozčarovaný asi nebudu, pokud bude česnek v lepší kondici a ještě k tomu o čtvrtinu větší- to budu doopravdy rád. Moc děkuji.
    12. 7. 2020 23:26 Novák Ladislav
    Pozitivní rozčarování. Velmi milé překvapení které jsem nečekal.
    13. 7. 2020 17:54 Novák Ladislav
    Příkládám fotky z měření.
    1.2.
    12. 7. 2020 21:38 Jan Kozák
    Něco o pěstování z pacibulek najdete i u nás: https://www.cesnek.cz/pestovani-cesneku-z-pacibulek 
    Je to příspěvek od pana Čecha z Ivančic. 
    Česnek i s květensvím skliďte v normálním termínu a květenství s pacibulkami nechte na rostlině až do doby, kdy se začnou pacibulky uvolňovat. 
    Pacibulky můžete vysévat dřív než se sází stroužky, vysévejte mělce, do dvou tří centimetrů. V prvním roce skliďte včas, dokud ještě pevně drží nať; drobné cibulky, pokud už nemají nať, se v půdě špatně hledají. Dostanete většinou jednostroužkové cibule, které už pak sázíte ve stejném termínu jako běžné stroužky.
    12. 7. 2020 22:19 S. Korel
       Dobrý den pane Kozák, rovněž i Vám děkuji za velmi dobrou radu. Hezký den.

    Bez pacibuliek

    10. 7. 2020 19:37 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
    Po rokoch pestovania som prvy krat zažil že stvoly sa vyrovnali  , cibule su dozrete a tak vybrane ale ŽIADNE PACIBULKY pre ďalšie pestovanie.Pričom som ponechal len tie najsilnejšie stvoly na dopestovanie pacibuliek.
    11. 7. 2020 7:58 Jan Kozák
    Měl byste fotku rozdělaného květenství?
    13. 7. 2020 19:18 Jozef Sisak
    Už nie bioodpad bol odvezeny . Nahodne poškodený obal vyprovokoval tvorbu "listoveho smetia ". Ďakujem za poskytnute informacie.
    11. 7. 2020 19:50 Vaclav Kavka
    V květenství česneku můžete obvykle najít tři typy objektů. Květy, pacibulky a listovité výrůstky. U běžných rostlin by tam po "floral transition" meristému měly být jen květy. U česneku se projevuje "floral reversion", kdy část buněk při vývoji květenství přeskočí zpátky a vytvoří zmíněné struktury. Proporce těch tří zmíněných druhů tkání je dána hladinou rostlinných hormonů a ty jsou zase z části ovlivněny vnějšími podmínkami.( délka dne, střídání teplot, atd). Můžete zkusit udělat pokus: zkuste předčasně roztrhnout plachetku květenství, když bude vyvinuta tak napůl cesty k přirozenému prasknutí - výsledkem většinou bude výrazný rozvoj takového listovitého smetí. Ony se ty tři druhy objektů navzájem utlačujou, na všechny tam není místo. Nejsnáz to odskáčou květy ( proto se za běžných podmínek nevytvoří semena). U Vás nejspíš došlo k tomu, že se nejlíp zadařilo té listovité hmotě.

    Pacibulky

    7. 7. 2020 22:16 Zakladatel vlákna: Dana Novotná
    Dobrý večer pane Kozák. Chtěla bych se prosím zeptat, jestli není lepší zasadit pacibulky na jaře než na podzim?
    Uvádite, že u některých odrůd, pokud je zasadím na podzim, tak z nich vyrostou dělené cibule se stroužky. Předpokládám tedy klasické hlávky česneku se stroužky, akorát prostě vše menší.
    Není tedy lepší zasadit pacibulky  až na jaře, aby z každé vyrostla jen 1 cibulka - větší, silnější, nedělená? Budou ty nedělené lepší při dalším sázení než ty dělené - tedy ty menší stroužky ?  Děkuji 
    8. 7. 2020 17:23 Jozef Sisak
    Toto dilema riešim už pár rokov aj ja . na zaklade članku ktory je v časti članky som urobil výber tych najväčšich pac. a skladoval v teple. Na jar vysadil podľa šablony do pripravených bedničiek a vložil do "naštartovanej " teplej hriadky výsledok ? predlženie vegetacie - väčšie rastlinky ale vysoke % miniaturnych cibuliek s stučikmy ostatne som vysial čo najskôr do pôdy -menšie rastlinky - cibuľky. ktore na další rok niektore len zväčšili svoj priemer. to pestovanie je o zabave. Ak mate zaujem navyšiť sadbu tak odporučam nakup . Cez pacibulky BEH NA DLHE TRATE.
    8. 7. 2020 20:02 Jan Kozák
    Ono to úplně neplatí, že při podzimním výsevu pacibulek dostanete cibule dělené a při jarním jednostroužkové. Záleží na skladování. Je samozřejmě příjemné, když jsou pro další výsadbu k dispozici pěkné jednostroužkové cibule. Ale vzhledem k tomu, že i pacibulky napadá vlnovník česnekový, je jistější podzimní výsev. 

    Pěstování z pacibulek

    22. 6. 2020 9:30 Zakladatel vlákna: Aleš Musil
    Dobrý den, je možné vypěstovat z pacibulek velké celistvé cibule?
    Děkuji za odpověď
    A.Musil
    22. 6. 2020 19:41 Jozef Sisak
    Veľké  celistvé cibule  vytvaraju   ozimne   paličiaky  pri  jarne  vysadbe ale nie všetky vysadené strúčiky

    Odrůda česneku

    22. 6. 2020 7:17 Zakladatel vlákna: Josef Vejlupek
    Zdravím, prosím ,která odrůda česneku vytváří velké pacibulky v malém množství. Díky za odpověď
    22. 6. 2020 19:43 Jozef Sisak
    Z mojich to robí Rumunia Red
    23. 6. 2020 7:29 Vaclav Kavka
    Zaprvé česneky typu rocambole. Z odrůd p. Kozáka Blanin, Mirka (nejspíš i Stanik?). Ty "nejrocambolovitější" česneky mají většinou široké listy, palmovitě převislé.

    Zadruhé jakýkoliv jiný paličák. V období před prasknutím plachetky (po narovnání stvolu) mu zkuste většinu pacibulek probrat, během cca týdne ty zbylé narostou.

    Hniloba česneku

    21. 6. 2020 20:59 Zakladatel vlákna: Jiří Polách
    Dobrý den
    Prosil bych o radu zda se opravdu jedná o bílou sklerociovou hnilobu. Tyto odrůdy česneku pěstuji již hodně let a stále byly zdravé. Na tomto pozemku byl česnek naposledy před 5 lety, též stoprocentně zdravý. Nemocné rostliny jsem před třemi dny vytrhal a zatím se nové nemocné neobjevily.
    Na posledních čtyřech fotkách je česnek Benátčan loni koupený od Vás, sázený na jiném pozemku, kde česnek už nebyl asi 20 let. Z tohoto důvodu mám pochybnost že by to byla bílá sklerociová hniloba. Česnek pěstuji již 40 let a něco takového jsem v životě neměl. 
    Ještě bych měl jednu prosbu, tyto napadené odrůdy česneku chci obnovit z pacibulek. Je to dobrý záměr? Budou zdravé? 
    Moc děkuji za odpověď a Váš čas 
    S pozdravem Polách
    Staré odrůdyStaré odrůdyStaré odrůdyStaré odrůdyStaré odrůdyStaré odrůdyBenátčanBenátčanBenátčanBenátčan
    23. 6. 2020 19:12 Jan Kozák
    Bílá sklerociová hniloba to je. Proč se objevila na jiném pozemku můžeme se jenom dohadovat. Mohla se tam např. přenést na obuvi nebo nářadí, mohla se tam dostat při povodni (pokud tam nějaká byla).
    24. 6. 2020 11:03 Jiří Polách
    Děkuji Vám za odpověd´ i když jste mne moc nepotěšil. Pravda je vždy krásná i když je hořká. S pozdravem Polách
    24. 6. 2020 19:46 Jan Kozák
    Ještě jsem neodpověděl na poslední otázku. Pacibulky napadené nejsou, dají se použít.

    Odhlávkování česneku

    13. 6. 2020 20:56 Zakladatel vlákna: František Jiráček
    Začíná nám hlávkovat česnek bjetin má se odhlávkovat ihned Jak vyraší nebo nechat vyrůst a pak odhlávkovat děkuji za odpovědi
    14. 6. 2020 7:04 Jan Kozák
    Bjetin je u většiny pěstitelů odhlávkovaný už před třemi týdny, skoro bych myslel, že jste zaspal. Květenství je třeba odstraňovat hned, jak se objeví mezi listy. Poked je už na delším stonku, odstraňte pouze květenství a stonek ponechejte, působí jako list.

    Hnojení močovinou

    15. 5. 2020 19:52 Zakladatel vlákna: Antonin Strupl
    Dobrý den,
    musí se močovinou hnojit za tmy,nebo stači když zajde slunce.
    Děkuji Štrupl
    15. 5. 2020 21:06 Jan Kozák
    Raději při západu slunce. Za tmy chodí venku strašidla, mohl byste padnout i na nějakou lesní žínku a špatně dopadnout.
    15. 5. 2020 21:46 Antonin Strupl
    Tak jsem postrikal az ted,ješté se chci prosím zeptat,kdy se na stvolech tvoří pacibulky,myslím,že uz mi rostou ale nemají paciculky.Ďékuji!
    16. 5. 2020 14:46 Novák Ladislav
    Tvorba pacibulek zeslabuje  tvorbu stroůžků. Stvoly co nejdříve odstraňuji. Nechává se pouze omezený počet na signalizaci doby sklizně nebo na použití pacibulek pro tvorbu sadby.
    16. 5. 2020 15:31 Antonin Strupl
    Dekuji za odpoved,rostou mi pouze stvoly bez pacibulek.
    Stvol
    16. 5. 2020 18:40 Antonin Strupl
    Tady další foto
    StvolStvol
    16. 5. 2020 20:45 Jan Kozák
    Ještě vydržte, květenství s pacibulkami se Vám objeví.

    Pacibulky

    11. 11. 2019 7:57 Zakladatel vlákna: Josef Horáček
    Které odrůdy paličáku mají velké pacibulky /malý počet/ ten můj neznámý jich má "milion" děkuji .
    11. 11. 2019 19:43 Jan Kozák
    Největší pacibulky má Blanin II, Stanik a Mirka, dost velké má Bjetin a Jovan.

    Pacibulky

    3. 8. 2019 18:28 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
    Pozdravujem všetkych " čo su aj nie su " spokojnych s  urodov cesnaku. Cibule mame v suchu . Ako a kedy mam pozbierať PACIBULKY  a aky je postup ak chcem ozdraviť  odrodu  ďakujem vopred .
    3. 8. 2019 19:49 Zdeněk Mácha
    Zdravím. Zrovna dnes jsem sklidil česnek, u kterého jsem si nechal květní stvoly, abych si ozdravil sadbu. ¨Tyto stvoly odstřihnu a nechám dosušit na kamnech a až dozrají, tak je vyloupu a dám do nějaké nádobky, Vysazuji je jako česnek. Je to na delší dobu si z nich vypěstovat česnek.
    Pacibulky
    10. 8. 2019 20:30 Pavel Dohnal
    Na kamnech ne, Zdeňku!
    4. 8. 2019 20:57 Jan Kozák
    Otázku ako pozbierať pacibulky úplně nechápu, ale třeba to nevadí. Po sklizni česneku je dobře odřezat stonky s pacibulkami dřív, než se pacibulky začnou samovolně uvolňovat. Jakmile se uvolní, tak se květenství rozdruží, vyfoukají se "plevy" a uskladní v tenké vrstvě na dobře větraném místě. Jejich výsev doporučuji dřív než se vysazují stroužky, třeba v polovině září do hloubky  1 - 2 cm po předchozím namoření v Sulce.
    6. 8. 2019 20:31 Jozef Sisak
    Ďakujem za informacie .
     Doplnam otazku  ako - odrezanim , kedy - po prasknuti obalu ? čo nastava neskôr ako je termin zberu cesnaku .
     sušenie na kamnech - pri zdroji tepla ??
     prirodzene pri dobrom prudeni vzduchu beriem .
    Snaď pomôžem aj ďalšim  ĎAKUJEM.
    16. 8. 2019 22:36 Pavel Dohnal
    Zdravím, pane inženýre. Chtěl bych se Vás zeptat ohledně toho termínu výsevu pacibulek - píšete polovina září, dřív než stroužky. Jaké jsou Vaše zkušenosti s tímto termínem výsevu? Přečetl jsem diskusi tři roky zpět a dost lidí to zajímá. Semínka z pacibulek mají kratší vegetační čas než stroužky. Souhlasíte? Když je já vsadím začátkem prosince a hledám z dobře označeného řádku po sedmi měsících, v červenci, nať dávno není. Tak jak na to, když zasadím podle Vás v půlce září, sklízím v dubnu? Já seju pacibulky jako poslední řádek v prosinci. Sklízím s ostatním v červenci. 
    13. 7. 2019 12:10 Jan Kozák
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

    Pěstování z pacibulek

    6. 7. 2019 11:07 Zakladatel vlákna: Jan Kropáček
    Dobrý den, letos jsem se poprvé pokusil vypěstovat si sadbu z pacibulek, ale narostly mi cibulky velké jako hrášek cca 5-8 mm v průměru. Má smysl se pokusit tyto na podzim použít jako sadbu? Předem děkuji za radu
    9. 7. 2019 21:12 Jan Kozák
    Samozřejmě, máte velmi kvalitní sadbu. S výsledkem však budete spokojen patrně až za dva roky.
    12. 7. 2019 9:55 Jan Kropáček
    Děkuji za pochvalu sadby, ale mám ještě dotaz, jestli mám tyto cibulky mořit, sázet na podzim a opět do hloubky cca 3cm. Děkuji
    13. 7. 2019 12:10 Jan Kozák
    Moření Sulkou nevynechávejte, hloubku bych volil trochu větší, tak 4 - 5 cm.
    6. 7. 2019 17:48 Josef Hrnčiřík
    Taky jsem to zkoušel. Až po třech letech sázení těchto pacibulek mi vyrostly cibule normální velikosti. Chce to trpělivost.
    15. 7. 2019 21:47 Pavel Dohnal
    Souhlasím. Taky tak. Jak trochu zpracuji, dám fotky. Dávám každý rok pár pacibulek. Nakonec je to ale radost, že jo? 

    Zasadit, či nesázet?

    5. 12. 2018 11:04 Zakladatel vlákna: Ivo Gregorovič
    Dobrý den, chtěl jsem využít momentálně celkem slušného počasí a zasázet česnek. Z hrůzou jsem však zjistil, že veškerý česnek, který jsem měl k tomu vyčleněný, je v takovémto stavu (viz foto). Loni byl nádherný, snad největší v naší zahrádkářské kolonii. Proto jsem si z něho letos schoval pacibulky s tím, že si ho namnožím a ozdravím tak sazbu. Mám dotaz: čím je letos česnek napadený a lze použít pacibulky z tohoto napadeného česneku na množení? Pacibulky vypadají (viz foto), dle mého laického pohledu, celkem slušně. Jsou na rozdíl od stroužků po oloupání tvrdé. Pokud by se daly zasázet, mám je na jaře také namořit v sulce? Nebo je tento česnek definitivně ztracen? Děkuji za odpověď! 
    Přiložené foto
    5. 12. 2018 19:38 Jan Kozák
    Váš česnek je napaden vlnovníkem česnekovým. Po namoření v Sulce (stačí 2 - 3 hodiny, ne více) můžete vysázet i stroužky. Pacibulkám tuto lázeň také dopřejte, ale nečekejte na jaro, vysejte ještě teď´ zemi jim bude líp než ve skladu. A vysévejte mělce, asi 1 cm.

    Pacibulky

    13. 10. 2018 20:32 Zakladatel vlákna: Milan Pinker
    Dobrý den, začínám s pěstováním česneku a velice mě zaujalo pěstování z pacibulek. Z pár česneků na záhoně jsem si pacibulky nasbíral a následně bych je chtěl sázet. Cca před měsícem jsem je dal na zkoušku do země a do teď nic nevyrostlo, ani nezačaly klíčit. Chtěl bych se zeptat, jestli to je tím, že potřebují vegetační klid přes zimu a nebo je v tom jiný chyták? 
    14. 10. 2018 6:35 Jan Kozák
    Není v tom žádný chyták, je poměrně stabilní teplé počasí. Kdyby docházelo k výrazným teplotním a vlhkostním výkyvům, už by rostly. Schovaným v zemi je jim lépe a vyklíčí až na jaře.
    17. 10. 2018 18:19 Pavel Dohnal
    Ba. Já je sázím až se stroužkama. V září mi to přijde dost brzy, ne? Teď se budou teploty měnit výrazně a co když vyklíčí? Schovat, přikrýt? A ta hloubka kolem 4 cm, nebo hlouběji? Já jsem to nikdy neměřil, ale vezmu cibulku do dvou prstů podpučím dolů a zasunu do země. 

    Kdy vysadit ministroužky?

    24. 9. 2018 10:46 Zakladatel vlákna: Marcela Bulíčková
    Dobrý den, při pěstování ze sadby Anton, vystoupaly některé stroužky do stonků, viz foto. Tady v diskusi jste mi sdělili, že jsou vhodné na sadbu. Mám dotaz: Mám je nasadit pozdě na podzim? A naset nebo orientovat správně dolů? Ještě jak daleko od sebe? Na fotce je už namořená část sadby normálního česneku a těch malých stroužků ze stonků. Má cenu ty česnečky vysazovat?  Je to normální, že stroužky Antonu mají "patvary" ?  Děkuji za odpověď
    část namořené sadbysadba Anton
    24. 9. 2018 19:48 Jan Kozák
    Stroužky vynesené nad cibuli sázejte stejně jako stroužky normální, tedy ve stejnou dobu a orientované podpučím dolů. Samozřejmě má cenu je vysazovat.
    25. 9. 2018 7:45 Marcela Bulíčková
    Děkuji za odpověď. Nasadím.
    26. 9. 2018 17:20 Pavel Dohnal
    Pacibulkám třikrát zdar.! Chce to odvahu, tu už máte, a dobré nervy. Je s tím drbačka. Sázím 3-4 cm hluboko, stejně od sebe, podpučí často skoro nepoznám, beru ty větší kousky. Řádek označte, vyroste "pažitka". Po jaru Vám nať brzy uschne, takže podle kolíčků v červenci snad motyčkou najdete kulaté cibulky, třeba o průměru centimetr. No a hurá, opět zasadit a další sezónu, když se zadaří, už se Vám narodí malí česnečci se stroužkama. A pak znovu do hlíny a už se blížíme k finále : příští rok sklízíme česnek! I když menší. 4 roky mi trvá z pacibulek udělat normální velikost. Co páni Kozáci na to? 
    Tahle zábava je na celý život, je to práce a láska. Miluju česnek! 
    26. 9. 2018 19:58 Jan Kozák
    Asi nedorozumění. Stroužky vynesené nad cibulí nepaličáku nejsou pacibulkami, vytvoří normální cibule. A k těm Vašim pacibulkám: velmi drobné pacibulky, které některé odrůdy vytvářejí, dojdou do "finále" skutečně až za čtyři roky, jak popisujete. Odrůdy s velkými pacibulkami udělají totéž za dva roky.
    4. 10. 2018 20:01 Pavel Dohnal
    Děkuji za info. Omyl z mé strany. Nepaličák jsem nikdy nepěstil. Moje chyba. Ale napravím!! 

    Moření pacibulek

    14. 9. 2018 5:39 Zakladatel vlákna: Dana Novotná
    Dobrý den, příští rok na jaře se chystám vysadit pacibulky. Chci se zeptat jestli je dobré teď tyto pacibulky mořit sulkou a hlavně jak dlouho? Jestli taky 2, 3 hod jak sadbový česnek. Děkuji 
    14. 9. 2018 6:33 Jan Kozák
    Moření Sulkou Vám doporučuji už teď. Pacibulkám je určitě líp v půdě než ve skladu. Pokud je to pro Vás možné, vysejte na podzim.

    Doba sklizně pacibulek

    17. 7. 2018 8:25 Zakladatel vlákna: Karel Richter
    Dobrý den pane Kozáku i kolegové česnekáři. Letos jsem nechal pár cibulí Havrana a Havla i s květenstvím a chci se zeptat, jak poznat ideální čas sklizně, aby pacibulky byly vyzrálé? U Havrana se již květenství začalo otevírat (některé sazenice už se kloní k zemi), u Havla se zatím zvětšuje a neotevírá. Děkuji a přeji mnoho úspěchů.
    21. 7. 2018 17:12 Jan Kozák
    Na otevírání toulce nečekáme a sklízíme podle stavu cibulí. Pak se suší buď celé rostliny nebo se palice na stoncích odříznou a suší se v kyticích.

    Množení z pacibulek

    16. 7. 2018 12:48 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
    Dobrý den, měl bych dotaz ohledně domácího množení paličáků z pacibulek. Zrovna přemýšlím nad výhodami ohledně zdravotního stavu. Máte vypozorované, zda je po letech sázení česneku, který pochází původně z bezvirózní sadby, dochází k nějakým rozdílům v promořenosti viry v rostlině a v pacibulkách? Zda se česnek neumí bránit infekci, čili jestli se viry v pacibulkách nevyskytují v nižších titrech.
    Děkuji
    21. 7. 2018 17:09 Jan Kozák
    Ja, to jsem si kdysi myslel také, ale byl jsem vyveden z omylu. Koncentrace virů je stejná v cibuli i pacibulkách. Lepší zdravotní stav partie z pacibulek je způsoben zmenšením styku s fuzáriem.

    Pacibulky

    7. 7. 2018 19:02 Zakladatel vlákna: Aleš Kubík
    Dobrý den,
    Rád bych Vás požádal o radu. Na záhonku mi zůstalo pár česneků na pacibulky. Na jednom květenství ale pacibulky "jakoby rostou". Je toto nějak nebezpečné, jedná se o nemoc či virus? Vyskytlo se u odrůdy Bjetin. Mám květenství zlikvidovat, nebo se jedná o pro mne bezvýznamný úkaz? 
    Děkuji Vám za Vaši odpověď. 
    Kubík 
    Pacibulky
    7. 7. 2018 20:51 Jan Kozák
    Jedná se o fytoplazmovou žloutenku aster (Aster yellow phytoplasma).  Zrovna tento týden jsem se o ní také zajímal, a to jestli nějak ovlivňuje výnos. Bohužel jsem se ničeho  nedopátral. Samozřejmě tyto pacibulky nepoužívejte pro další množení.

    Pěstování z pacibulek

    9. 11. 2017 20:12 Zakladatel vlákna: Aleš Havrda
    Dobrý den,
    Když si chci vytvořit sadbu z pacibulek, mám semínka zasadit už teď na podzim a jaký je postup tohoto pěstování?
    Děkuji
    9. 11. 2017 20:43 Zdeněk Mácha
    Otevřete si menu Články a zde najdete jak pěstovat česnek z pacibulek,kdy je sázet atd

    květenstvi

    6. 11. 2017 21:33 Zakladatel vlákna: VLADIMIR HAJDIN
    Dobrý den mam dotaz na počet květenství u odrody havel a havran.Děkuji za odpověd.✉
    7. 11. 2017 17:09 Jan Kozák
    Možní jste jen špatně formuloval otázku a zajímal Vás počet pacibulek v jednotlivých květenstvích. Havran jich má běžně 80 - 100, Havel 300 - 400.
    7. 11. 2017 19:48 VLADIMIR HAJDIN
    Ano mal som na mysli pacibulky,ešte raz dakujem.

    pěstování ze semen

    5. 10. 2017 11:38 Zakladatel vlákna: Martin Vedmoch
    Dobrý den, první bych mám chtěl poděkovat za vaše úsilí a dobrou práci a hnidopichů si nevšímejte.
    Chtěl bych poradit, nedopatřením mi zůstalo pár květů při sklizni a při usušení
    jsem vydrolil asi 100 semínek z těchto květů, pokud to jsou semínka. Jedná se o SLAVÍN od vás a pro pochlubení letošní sklizeň v obrázku.
    Dá se z tohoto vypěstovat sadba a kdy vysévat? no prostě jak postupovat ke zdárnému výsledku. Děkuji za odpověď. Vedmoch Martin
    letošní sklizeň
    6. 10. 2017 13:30 Jan Kozák ml.
    Dobrá práce.
    Vydrolil jste pacibulky, viz https://www.cesnek.cz/popis-cesneku, rostou v tzv. palici. A právě podle toho se odrůdy česneku dělí na paličáky a nepaličáky.

    Sít se dají, avšak dělené cibule běžné velikosti se dočkáte až po několika letech. Své postřehy z jejich pěstování sepsal jeden zákazník v článku Pěstování česneku z pacibulek: https://www.cesnek.cz/pestovani-cesneku-z-pacibulek
    Diskusní příspěvky, které se týkají pěstování pacibulek, najdete na https://www.cesnek.cz/kategorie-pestovani-pacibulek
    6. 10. 2017 16:39 Martin Vedmoch
    Děkuji za odpověď,
    takže jestli dobře chápu, tak je to běh na dlouhou trať.
    Takže je rychlejší a jednoduší pěstování ze sadby.
    pacibulky
    6. 10. 2017 17:38 Zdeněk Mácha
    Dobrý den.Tohle je česnek po 4 letech z pacibulek.Je to na delší dobu,ale mě to baví a mám z toho radost.
    česnek z pacibulek
    7. 10. 2017 20:19 Jana Kopecká
    Dobrý den, doporučuji vám dát pacibulky do papírového sáčku, aby dýchaly. Tyto sáčky jsou super, ale jsou "vakuové" a podle mne budou plesnivět. A přeju hodně úspěchů při pěstování z pacibulek, taky jsem tam 2 roky pěstovala a měla celkem pěkné cibule. Bylato zkouška, rostly pěkně, pěstovala jsem je v přepravkách v zemi, aby se lépe vybíraly při sklizni.

    PS. máte náááádherný česnek, klobouk dolů jak pěkný jste vypěstoval.

    Uskladnění pacibulek

    2. 8. 2017 0:54 Zakladatel vlákna: Aleš Kubík
    Dobrý den, 
    Letos poprvé jsem pěstoval česnek, takže se teprve učím.
    Rád bych si na jaře zkusil vysadit i pacibulky které jsem letos sklidil. Můžete mi doporučit nejlepší způsob jejich uskladnění do výsadby. Nikde jsem to tu nenašel. 

    S díky Aleš K. 
    2. 8. 2017 5:51 Jan Kozák
    Pacibulky uskladněte na suchém vzdušném zastíněném místě podobně jako česnekové cibule. Pacibulky snáší vyšší mráz. Nejlepší "uskladnění" je však v zemi, proto je lepší podzimní výsev.
    3. 8. 2017 19:45 Denis Šulava
    Dobrý den, 
    moří se i pacibulky?
    4. 8. 2017 21:03 Jan Kozák
    Ano, moří. Vlnovník napadá i pacibulky, takže Sulku použijte. A přidáte-li i Clonoplus, jenom jim prospějete.

    Nepaličák z pacibulky

    21. 7. 2017 9:54 Zakladatel vlákna: Jaroslav Henner
    Vážený pane Kozáku!
    Jsem amatérský pěstitel česneku. Před dvěma roky se mi u nepaličáku (Benátčan) objevilo asi 1% rostlin s paličkou. Záměnu při sázení nechci připustit. Nestandardní byla i mimořádná velikost "semen" v pacibulce, skoro jako u odrůdy Stanik. Semena jsem vysel a po dvou letech mi vyrostl opět nepaličák! Pouze procento případů s paličkou se zvýšilo asi na 5%. Existuje pro tuto anomálii nějaké vysvětlení.
    23. 7. 2017 6:46 Jan Kozák
    Jistě, jde o fyziologickou poruchu. V extrémních podmínkách některé úzkolisté nepaličáky vytvoří květní stvol s plnohodnotnými pacibulkami.

    správný okamžik ořezu květního stvolu

    19. 7. 2017 15:41 Zakladatel vlákna: Milan Jandovský
    Dobrý den,
    kdy je, prosím, správný okamžik ořezu květního stvolu ? Vím, že dozrají i na odříznutém stvolu, ale přeci jen - podle čeho se pozná správná doba ?
    Pacibulky (Vekan, Jovan) z tohoto květenství budou cca v únoru 2018 vysety a na podzim 2018 použity jako sadba. Děkuji
    19. 7. 2017 17:52 Jan Kozák
    My odřezáváme nějakou dobu po sklizni, když se začnou pacibulky uvolňovat. Ale myslím si že je to jedno, jestli se ořežou hned při sklizni.

    Výsev pacibulek

    20. 3. 2017 14:09 Zakladatel vlákna: Mirek
    Nejprve děkuji za Vaši včerejší odpověď na "zesklovatění" stroužků.Můj následný dotaz se týká výsevu pacibulek - jaký doporučujete postup a opatření před vlastním výsevem /moření,namočení do vody,případně použití jiného přípravku/.Děkuji za Váš názor.
    20. 3. 2017 20:51 Jan Kozák
    Pokud nemáte v pacibulkách vlnovníka (pacibulky by byly uvnitř seschlé) namočte do vody aspoň na hodinu a po odkapání promíchejte s Gliorexem. Vysejte do řádků a po zahrnutí trochu přimáčkněte nebo zalijte.

    pacibulky

    22. 11. 2016 10:07 Zakladatel vlákna: bořivoj
    Dobrý den,
    Chci poprosit o radu, před několika lety se mi na česneku Benátčan udělalo květenství s pacibulkami, tyto jsem pokusně zasadil a roste mi paličák, který se pokouším dál množit opět pomocí pacibulek, výsadbu provádím na podzim a stává se mi, že mi vyrostou malé cibule se stroušky, můj dotaz zní je možné tyto cibule rozdělat a použít jednotlivé stroušky na výsadbu? nemáte dle svých zkušeností představu jak to dopadne? a je takto vypěstovaný česnek novou odrůdou nebo se vrátil k původnímu typu ze kterého byl Benátčan vyšlechtěn?
    mnnohokrát Vám děkuji za odpověď
    Bořivoj
    22. 11. 2016 18:00 Jan Kozák
    Úzkolisté nepaličáky v extrémních podmínkách vytváří plnohodnotné pacibulky, z nichž vyrůstá zase normální nepaličák. Docela mě překvapuje, že Vám i potomstvo znovu vytváří květy, ale asi jsou u Vás ony extrémní podmínky.

    Pacibulky

    21. 7. 2016 22:41 Zakladatel vlákna: BÉDA
    P.inženýre,nikde jsem to nenašel, prosím o sdělení, rád bych věděl počet a velikost cibulek v pacibulkách u česneků Havran, Vekan a Jovan. A ještě- u Havrana se stabilně udává počet stroužků 6, můžou mít nekteré cibule i 7? Moc děkuji za odpověď. Béda
    26. 7. 2016 7:56 Jan Kozák
    Máte pravdu, toto nám v popisu odrůd chybí (ani nevím, jestli to vůbec někdo uvádí, nikdy jsem si toho u popisu odrůd nevšimnul), musíme to doplnit. Pro Vaši orientaci uvádím přibližný počet pacibulek v květenství: Havran 100, Vekan 200, Jovan 50.
    Havran má někdy 3, ale také 8 stroužků. Při běžné velikosti jejich 5 - 6. Mně by se nejvíc líbil počet 8.

    Pacibulky

    24. 6. 2016 19:11 Zakladatel vlákna: Vlastimil Bartes
    Dobrý den,můžete mi sdělit, jestli je velikost sklizených pacibukek je nějak směrodatná s následujícím vysetím a další sklizní. Zatím sklízím vcelku malé cibulky a ani náslédný výsev a sklizený česnek mne moc neuspokojují ve srovnání se sklizní ze stroužků. Děkuji Bartes
    25. 6. 2016 21:13 Jan Kozák
    Podle velikosti pacibulek dorostou cibule normální velikosti za 2 - 4 roky.

    Hlávkování

    8. 6. 2016 15:33 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Dobrý den, když se objeví květní stvol , tak ho ulomím, ale on dál roste. Vadí to.Mám ho ještě dál zaštipovat?
    Helena
    8. 6. 2016 21:56 Jan Kozák
    Jen ať roste, vždyť je zelený, plní tedy funkci listu.

    Dotaz

    4. 1. 2016 16:45 Zakladatel vlákna: Dušan Zajac
    Dobrý den pane Kozáku, děkuji za rady i pomoc na těchto stránkách a do nového roku Vám přeji hodně štěstí zdraví a hodně úspěchů, nejen v šlechtění a pěstování česneku. Už čtvrtou sezonu s velkým uspokojením sadím Váš česnek Havran, který pouze před sadbou (vždy kolem Vánoc – tuto sezonu 23.12.2015) mořím Sulkou, a jelikož zastávám názor, že největší nepřítel zeleniny je zemědělec s motykou, tak mezi řádky mulčují posekanou trávou, abych ji (motyku) použil co nejméně. Takže velké díky za tento Váš velký šlechtitelský „výtvor“. Ale mám na Vás i jeden dotaz na možnost určení odrůdy „zděděného“ česneku po předcích, který pěstuji jen tak pro zábavu a z nostalgie a který je v několika ohledech zajímavý, je to paličák který nevytváří v palicích pacibulky, ale pouze květy s „jakoby“ semeny(nezkoušel jsem je ještě zasít), cibule obsahuje 5-7 stroužků velké velikosti a u cibule vyrůstají menší „pacibulky“schopné sadby, viz přiložená fota. Chuť je příjemná a o něco méně ostrá než u Havrana. Děkuji za vše a s pozdravem Dušan Zajac
    4. 1. 2016 19:25 Jan Kozák
    Tak ta černá semena zkuste zasít a konzumujte to, co Vám vyroste v prvním roce. Samozřejmě celou rostlinu, protože to není česnek kuchyňský (Allium sativum), ale pór (Allium porrum).

    Pacibulky

    28. 9. 2015 9:05 Zakladatel vlákna: Petra
    Dobrý den, narazila jsem na tyto stránky a ráda se registrovala, přečetla moc drahocenné rady, zač moc děkuji, prosím, chtěla bych se vás touto cestou také zeptat, letos jsme poprvé sklidili česnek a nechali paličák vykvést a následně uschovat pacibulky, prosím, jak s nimi dále, sadí se až z jara? Pěkný den, Petra
    28. 9. 2015 16:20 Miroslav
    Viz. Česnek v otázkách:"Česnek v otázkách » Kdy a jak se pacibulky vysévají?
    Pacibulky se vysévají na jaře i na podzim. Některé odrůdy (většinou ty, které vytvářejí velké pacibulky), vytvářejí při podzimním výsevu cibule dělené na jednotlivé stroužky (dorůstají však malých velikostí), při jarním výsevu je převaha cibulí kulatých, nedělených. Morfologicky je pacibulka i stroužek přeměněný pupen, proto i jejich výsadba by měla být ve stejném termínu.
    Pacibulky se sází asi 3 cm od sebe i 3 cm hluboko. Není potřeba dávat je jinam než ostatní česnek."
    29. 9. 2015 6:19 Jan Kozák
    K tomu si můžete přečíst v rubrice články: Pěstování česneku z pacibulek od Jaroslava Čecha.

    foto

    12. 9. 2015 16:44 Zakladatel vlákna: Jiří Pala
    Protože původní soubor byl velký, tak teprve nyní přikládám obrázek zeleného česneku. Snímek pořízen dnes dopoledne.
    12. 9. 2015 19:29 Jan Kozák
    Je to zajímavé, ale svou odpověď změnit neumím.

    porost z pacibulek

    12. 9. 2015 14:40 Zakladatel vlákna: Jiří Pala
    Dobrý den pane inženýre.
    Chtěl jsem si tak jako loni, vypěstovat trochu sadby z pacibulek. Porost je stále zelený a nejeví ani náznak fyziologického zrání. Pacibulky jsem vysel koncem dubna, jako loni, kde cca čtrnáct dnů po sklizni česneku jsem mohl slidit to co vyrostlo a ukončlo vegetaci. Proč se tak neděje letos. V zemi pod natí je něco co se podobá hubenému pórku. Co s tím, za chvíli se bude orat a z pacibulkové sadby nebude nic. Co se stalo, co je příčina tohoto jevu.
    Děkuji předem za vyčerpávající odpověď. J.P.
    12. 9. 2015 15:12 Jan Kozák
    Moje "vyčerpávající" odpověď je jednoduchá: nevím, nám se toto neobjevilo.
    29. 9. 2015 22:31 Richard Novák
    Já bych si dovolil přidat názor, že je to kombinace sucha a "výsev" pacibulek (z paličáků) by se měl provádět na podzim a ne na jaře. A když už na jaře tak co nejdříve. V dubnu je pozdě. Já jako "kozel zahradník" jsem letos v dubnu zásel ´Benátčan´(je to pozdě) a co narostlo v kombinaci se suchem vám ani nebovedu popsat. Je sklizeno před týdnem a myslím si, že mohl být ještě v zemi.

    Pacibulka

    19. 7. 2015 21:04 Zakladatel vlákna: Naďa Filipínová
    Jako český kutil, zahrádkář se musím zeptat na pacibulky. To je vlastně květ? Pak semena? Nevím. Můžete trochu vysvětlit. Děkuji.
    20. 7. 2015 6:58 Jan Kozák
    Pacibulky jsou drobné útvary mezi květy v květenství paličáků. Podle typu je jich v jednom květenství přibližně deset až šest set a dají se využít k vegetativnímu (nepohlavnímu) množení. Česnek kuchyňský semena netvoří, jeho květy jsou sterilní.
    20. 7. 2015 16:36 Naďa Filipínová
    Pochopila jsem správně, nechat vykvést, rozdělit na podzim sadit. Musím se pochlubit česnek Bjetin, půda jílovitá.

    Sázení pacibulek česneku

    15. 2. 2014 16:55 Zakladatel vlákna: Jindřich Janša
    Dobrý den,
    chtěl bych radu, jak a čím ošetřit jarní vysadbu česneku z pacibulek proti plevelům. Mám obavu, že to okopávkou neubráním a tak bych chtěl použit nějaký herbicid.
    16. 2. 2014 9:58 Jan Kozák
    Do normálního porostu bych doporučil Stomp, ale k pacibulkám bych se ho bál použít. Pacibulky je třeba vysévat do bezplevelného prostředí - lze použít i průmyslově vyráběné substráty. Aby se porost nezapleveloval náletem semen z okolí, je možné ho zakrýt netkanou textilií.

    Pacibulky JOVANU

    17. 12. 2013 13:56 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
    Dobrý den, ponechal jsem si několik desítek palic s pacibulkami Jovanu a mám pár dotazů, jak s nimi naložit.

    1) Je vhodnější vybírat ty větší nebo je to jedno, jak u stroužků? Mám jich hodně, takže je z čeho vybírat.

    2)Kdy je vysadit - teď nebo to nechat na jaro?

    3) Vyroste mi z nich malá ,,sazečka,, (jako třeba u Vekanu) nebo už normální, ale menší česnek rozdělený na 6 stroužků?

    Děkuji za odpovědi.
    18. 12. 2013 19:41 Jan Kozák
    Čím dříve dostanete pacibulky do země, tím lépe pro ně. Velké pacibulky vytvoří dělenou cibuli, většinou s menším počtem stroužků než šest. Z drobných pacibulek vyrostou cibule jednostroužkové - my jim říkáme kuličky. Budou určitě větší než kuličky Vekanu.

    Upřesnění ,,pacibulky"

    18. 11. 2013 21:48 Zakladatel vlákna: Aleš Vrbka
    Hezký večer pane inženýre,

    tedy upřesním můj včerejší dotaz.Zjara jsem zasel pacibulky ze kterých vyrostly buď malé kuličky,nebo větší,která se skládají ze zmiňovaných pidistroužků.Jedná se tedy o tyto dělené kuličky.

    Děkuji....s pozdravem....Vrbka
    19. 11. 2013 17:38 Jan Kozák
    Tož to ja.
    Pokud jsou tyto pidistroužky řádně odděleny suknicemi, pak je oddělte a sázejte samostatně, pokud jsou bez suknic, pak je násilně neoddělujte a vysaďte je dohromady. Já bych je určitě nevyhazoval.

    svoboda. vrcholky spacibulkami

    10. 10. 2013 22:08 Zakladatel vlákna: svoboda Jiri
    Dobry večer chci začit s pěstovanim česneku a tak jsem se snažil ziskat nejike inf- mam ale nulove skusenosti -neni mě jasny zda vrcholi s pacibulkami je ten kvet nebo květ roste samostatně a pacibu.. take. asi jsem tet za hlupaka ale přesto dekuji za odpovet j.s.
    Zařazeno: Pacibulky
    11. 10. 2013 6:59 Zdeněk Červík
    11. 10. 2013 19:51 Jan Kozák
    Děkuji za spolupráci, pane Červíku. Já bych totiž na tento špatně srozumitelný dotaz ani nereagoval.

    pěstování z pacibulek

    18. 9. 2013 18:57 Zakladatel vlákna: David Mareš
    Dobrý den, prosím o radu, kdy vysévat semena pro pěstování z pacibulek. Zde jsem se dočetla,že na podzim. Je vhodný termín co nejpozději stejně jak u sadbového česneku? Je vhodný výsev mezi řádky jahod? Někde jsem četla, že česnek příznivě ovlivňuje chuť jahod.
    Děkujeme také za zaslání sadby, přišla v pořádku, velmi pěkná. Snad bude v příštím roce příznivější počasí, letos nás dvakrát postihly kroupy.
    Předem děkuji.
    19. 9. 2013 21:13 Jan Kozák
    Rovněž s výsevem pacibulek příliš nespěchejte. Pokud Vám nebudou vadit případné potíže s nepohodlnou sklizní, tak pacibulky mezi jahody vysévat můžete.

    pacibulky

    18. 8. 2013 19:26 Zakladatel vlákna: Martin Doubek
    Dobrý den Pane Kozáku, v pěstování česneku jsem nový a je to jen můj koníček bez iluzí. Pracuji na farmě, kde se mimo všeho pěstuje česnek a letos to byla jedna velká bída(asi na hodně místech) ale jedna zatím neschválená odrůda pouze s prac. názvem byla doslova vynikající po všech stránkách. Den před sklizní jsem si nastříhal zapomenuté květy. Pacibulky jsou třech velikostech- 1.jako oves, 2.a 3.jako malý a velký hrách. Prosím o radu, mám nejmenší zasadit na podzim a větší na jaře? Rád bych docílil stroužků pro budoucí sadbu. Děkuji Martin
    19. 8. 2013 6:15 Jan Kozák
    Na toto téma je pěkný článek v rubrice články.

    Pacibulky

    13. 8. 2013 13:37 Zakladatel vlákna: Jiří Polách
    Dobrý den vážený pane Kozáku a všichni pěstitelé česneku, mám dotaz ohledně pacibulek... Pěstoval jsem několik odrůd paličáků vedle sebe a nechal jsem si pár rostlin z každé odrůdy na pacibulky, jenom mě zajímá, jestli se mohou navzájem zkřížit nebo si uchovají svou původní odrůdu a vlastnosti? Napadlo mě to, až při sklizni, když se stvoly s květenstvím vzájemně dotýkali...
    S přátelským pozdravem
    Jiří Polách
    (Těším se na září, až mi dorazí Slavin. Budu rád, když mi doporučíte nějakou literaturu o pěstování a všech možných úskalích děkuji)
    16. 8. 2013 5:54 Jan Kozák
    Česnek se nekříží. I pacibulka je vegetativní orgán, který si zachovává vlastnosti mateřské rostliny.

    Pacibulky

    12. 8. 2013 8:19 Zakladatel vlákna: Adam Tomanek
    Dobrý den pane Kozák, Nechal jsem na zkoušku u bjetinu pár palic s pacibulkami, abych porovnal, o kolik se sníží výnos, A na 2 palicích z 15 se ukázaly tzv Velké pacibulky- velikosti třešnové pecky a na ostatních klasické drobné pacib. "obilí". Je tento jev náhodný, nebo založen nějak hlouběji geneticky. Díky Tomanek
    16. 8. 2013 5:52 Jan Kozák
    To se občas stane. Ale jestli se to u potomstva opakuje, nevím.

    JAPO - pacibulky

    7. 8. 2013 18:06 Zakladatel vlákna: Milena Novotná
    Zdravím Vás, pane Kozáku. Mamina u Vás nakoupila vloni novou sadbu Japo, a jelikož nemáme s touto odrůdou ještě zkušenosti, rádi bychom se u Vás přiučili. Máme dotaz, jak je to s tvorbou pacibulek u této odrůdy. Rodiče totiž začali se sklizní tohoto česneku už začátkem července, kdy se jim jevil hotový a kdy neměl žádné paličky (které by jinak odstranili). Pacibulky se vytvořili až nyní, při sušení v závěsu. Česnek je celkově menší. Byla tedy sklizeň příliš včasná? Díky Milena
    7. 8. 2013 21:52 Jan Kozák
    Japo II je úzkolistý nepaličák, přesto v extrémních podmínkách někdy vytvoří palici s plnohodnotnými pacibulkami. Sklízeli jste skutečně předčasně. (My jsme tuto odrůdu sklízeli minulý týden - a také s pacibulkami.)

    Odhlávkování, co to je

    19. 7. 2013 17:07 Zakladatel vlákna: Jitka Gerešová
    Dobrý den,co znamená odhlávkování?Děkuji
    19. 7. 2013 19:35 Jan Kozák ml.
    Odrůdy česneku kuchyňského se dají zařadit do dvou skupin - paličáky a nepaličáky. Paličáky tvoří vrcholy s pacibulkami. Ty se odstraňují, protože u některých odrůd jejich ponecháním na rostlině výrazně klesá výnos. Tomuto zalamování stonků se říká „odhlávkování“ nebo také „hlávkování“.

    Pacibulky

    15. 7. 2013 23:28 Zakladatel vlákna: Jan
    Dobrý večer chci se zeptat kdy se sklízí pacibulky. Děkuji Jan
    16. 7. 2013 21:49 Jan Kozák
    Asi optimální doba by byla po úplném dozrání na rostlině, to je v době, kdy se pacibulky začínají uvolňovat (vypadávat). Běžně se to dělá v době sklizňové zralosti cibule a pak se dosouší celá rostlina, po vysušení se pacibulky vydrolí. Pacibulky jsou schopny růst i relativně velmi malé, proto po pozdním hlávkování někdy dochází k zaplevelení pozemku česnekem z pacibulek. Z toho je zřejmé, že vlastně není podstatnou chybou, když se v době sklizně česneku květenství s pacibulkami odřízne a suší samostatně.

    Pacibulky

    30. 6. 2013 11:20 Zakladatel vlákna: Zdeněk Červík
    Přeji hezký den,
    oni jsem se pustil poprv do pěstování svého česneku.Něco jsem zasadil ze stružků a pak jsem dostal i nějaké semínko.Na podzim jsme zasel a včera jsem se na něj díval a ják píšete sklízet když nať je slehlá nažloutlá.Jenže u nktrých je neť stále zelaná a někde zmizla uplně.Po vyrytí kousku řádku je kačdá pacibulka jiné velikosti od 3mm až do asi 1,5 cm.Má to nějaký vliv na podzimní výsadbu?Je to paličák,ale co to je nevím dostal jsem to od rodiny.Taky tady čtu ,že na žloutnutí česneku je dobrá močovina.Co tím máte na mysli?Protože čenek je celkem dost žlutý,ale má tam taky nějaké zelené a palice nad zemí je pořád tvrdá.
    30. 6. 2013 21:06 Jan Kozák
    Porost z pacibulek už můžete sklidit.

    Ještě k odhlávkování

    25. 3. 2013 9:39 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
    Zdravím , jaro je tady - mrzne a mrzne. Česnek co je venku , tak na koncích zčervenal a asi také čučí – co se děje. Zaujal mě článek ,, Odhlávkování česneku“ trochu jsem se v něm ztrácel, ale snad jsem to pochopil dobře. Pokud má někdo ještě podobné zkušenosti napište, protože získané pacibulky a větší cibule bych bral. Pacibulky mi vydrží nejdéle a používám je do jídel i v době, kdy již cibule česneku nemám. Mé zkušenosti jsou zatím jiné, ale možná dělám něco špatně. Česnek hlávkuji co nejdříve, neb jsem se zde dozvěděl, že by mohlo dojít k nárustu cibulí. Zdá se mi, že asi trochu ano. Pokud chci pacibulky, tak stvoly musím nechat. V sezoně 2011-2012 jsem sadil deset odrůd česneku a po špatné zimě se rozhodl nechat si i pacibulky na cca 20 cibulích u každé odrůdy. Ostatní včas odhlávkoval. Po narovnání stvolu u odrůdy jsem vždy zbytek sklidil a dal sušit. Česnek s hlávkami cca po 14 ti dnech-při praskání hlávek, také sklidil. Tyto cibule byli o něco menší - zavřené , ale u  všech sušením došlo k otevření. Ostatní dříve sklizené dobré. Je fakt, že to nebyl zrovna rok na porovnávání, ale pokud bych se naučil pěstovat větší cibule a zároveň pacibulky, bylo by to fajn. Panu Mitiskovi věřím , ale nevím jak toho stavu dosáhnout, pacibulky mi vždy nějakou sílu odčerpají. V jiném místě to třeba funguje, ale u nás asi ne. Česneku zdar PetrS.
    25. 3. 2013 11:03 Vlastimil Mitiska
    Dobrý den, já sem tomu taky nevěřil /přišel na to kolega/. Je to nelogické, ale zatím je to u mě tak. Jak už sem psal dolejc v příspěvku, tak rostliny s ponechaným vrškem drží zelené i v době, kdy ostatní odhlávkované už přirozeně žloutnou - hic, sucho, a končijou vegetaci. A pak po oba roky se tak dočkaly v dobrém stavu deště, a rostly ještě jakou dobu dál. Jak ste psal - musí se počkat co nejdýl, až nejen popraskané vršky ale až už semtam i k vypadnutí - loni už se s nima nesmělo ani zatřást, protože by nějaké pacibulky vypadávaly. A opravdu oba druhy česneku měly podstatně větší spodky - určitě o třetinu - a navíc pořádný vršky, který matka taky letos zjara vyseje /má na to čas/. Rovněž píšete dobře, že při sušením potom takové cibule semtam praskaly už šlupky - brali sme je přednostně. Na prodej by to tedy nebyla ideální metoda, ale pro vlastní potřebu u části porostu výborné - určitě k vyzkoušení. Zdraví Mitiska Třebíč
    25. 3. 2013 11:47 Jan Novák
    Ta Vaše krajová odrůda s velkými pacibulkami vypadá zajímavě jek z hlediska "ne"citlivosti k potřebě ohlávkování, tak i k odolnosti proti přezrání.
    Proto bych měl přání, jestli by jste neposkytl panu Ing. Kozákovi materiál pro ověření, jestli by daná krajová odrůda neměla potenciál k registraci na odrůdu uznanou.
    Zdraví Honza Hořice
    25. 3. 2013 13:16 Vlastimil Mitiska
    Ale beze všeho, pokud bude mít pan Kozák zájem, rád mu nechám do 20 palic toho česneku třeba výměnou za nějaký jeho podle mého výběru. Poslal bych mu telefon nebo e-mail Tento efekt se projevuje ale i u Vekanu a kolegovi u česneku, kterému říká ruský. Zdraví Mitiska
    25. 3. 2013 19:06 Jan Kozák
    Jakoby mi ten jistý Honza Novák (ml.), pokud se tak skutečně jmenuje, četl myšlenky. Ale nemusel spěchat, sám bych pana Mitisku o vzorek jeho odrůdy požádal. Proto Vás, pane Mitisko, prosím o zaslání tel. čísla, nejlépe E-mailem, abychom se nějak domluvili. Děkuji.
    25. 3. 2013 19:42 Vlastimil Mitiska
    Poslal sem Vám telefon na oba Vaše e-maily, inzerovaný v kontaktech i ten při registraci, ale oboje se vrátily jako nedoručitelné, prosím o sdělení funkčního emailu. Díky, Mitiska
    25. 3. 2013 19:44 Jan Novák
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

    Dotaz na paní Majku

    5. 11. 2012 6:46 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
    Vážená paní MAJKO- původně jsem se chtěl ptát ing.Kozáka, ale ten musí odpovídat na spoustu důležitějších dotazů, tak prosím Vás - můžete mi sdělit pár postřehů o pěstování z pacibulek. Jde mi o Vaše zkušenosti, …které bych přidal k těm, co se zde nachází. Termín Vaší výsadby na podzim? Vyrostou Vám cibule- jež mají použitelné stroužky a jaký česnek z toho máte příští rok? Nebo je to běh na dlouhou trať – jak je ji možno zkrátit? Jak dosáhnout z pacibulek sadbu o nejvyšší velikosti? Jak uchováváte pacibulky do jara a kdy sázíte na jaře? Pro jaro moříte sulkou již na podzim nebo až před výsadbou? Např. nasázím v prosinci – vyrostou malé dělené cibule. Nasázím po mrazech v únoru a vyrostou větší jednostroužkové cibule? Nasázím v dubnu a vyrostou jen malé jednostroužky? Někdo by mohl namítat ať vše odzkouším – zapíšu a budu vědět. Před čtyřiceti lety jsem to jednou zkoušel a pamatuji si z toho , již nikdy více !! Letos jsem nadělal mnoho pacibulek z 10 odrůd, tak to nechci zkonit !! Pokud mi poradíte- můžete i na email ***@seznam.cz, abych zde nezabíral místo.
    Předem moc děkuji PetrK.
    5. 11. 2012 9:58 Honzík Novák (ml.)
    … je charakteristické velké množství drobných pacibulek. Tyto vyžadují víceletý cyklus pěstování. Pro první rok používám pěstování v rýze vystlané perlinkou co mi zbyly ústřižky od zateplování baráku. Pruhy délky šíře role a šířky od 15 do 25 cm vložím do připravené rýhy (jako pro stroužky) nasypu vrstvičku 2-3 cm tříletého kompostu a na něj vyseji na každý metr jednu hlávku pacibulek. Zasypu dalšími 2-3 cm kompostu a horní okraje perlinky sepnu k sobě kolíčky na prádlo, ab se mi dobře přihrnovala zemina z meziřadí k zahrnutí celé "sestavy" z obou stran. Narostlé kuličky jsou po roce velikosti většího hrachu, a pokud nestihnu je vydobýt ven předtím než "ztratí ocásek" nic se neděje, protože je z půdy jednoduše dostávám vytažením perlinky a vysypáním jejího obsahu do kolečka. Co zbude z kompostu je i po roce strukturní a drobivé, tak se kuličky dobře vyberou a nevadí mi, že mám celkově těžkou půdu. Náročné je pouze okopávání, protože pruh cca 4-5 cm podél perlinky je nutné prát opatrně výhradně ručně.
    V dalším roce je postup z "hrášku" stejný jako u "velkopacibulkových" odrůd (Mirka, Havran, Jovan, aj. var. ophioscorodon).
    5. 11. 2012 10:10 Honzík Novák (ml.)
    Mám dva způsoby. Buď je sázím jako stroužky do stejné hloubky ale se sponem zkráceným na 3-5 cm, nebo používám vystřídanou sadbu. Vystřídanou výsadbou nazývám způsob výsadby, kterou používal můj dědeček z maminčiny strany pro Bzenecký paličák. Největší z pacibulek se ve sponu 8-10 cm sázejí střídavě stroužek-stroužek-pacibulka-stroužek-pacibulka-stroužek-pacibulka-stroužek-pacibulka-stroužek-pacibulka-stroužek-pacibulka-stroužek-stroužek. Na začátku a na konci řádku jsou dva stroužky. Snadno tak víte, proč liché rostliny jsou drobnější a není to projev horšího zdravotního stavu. Na sadbu stroužků se pak vybírají nejsilnější z lichých rostlin. Pro pěstování pacibulek se nechávají krajní dvě+dvě rostliny ze stroužků.
    6. 11. 2012 11:02 Marie Ligocká
    Pěkný den, pro začátek chci říct, že česnek pěstuji již několik let pouze jako amatér na ploše asi 15x20 metrů. Každoročně nechávám na části česneku pacibulky, které pak suším a sázím. U některých je vhodnější pojmenování vysévám, protože jsou velmi drobné. Pacibulky sadím ve stejném období jako česnek tj. většinou v říjnu. Pozemek mám při výsadbě nařádkovaný jako na brambory a pacibulky sadím do brázd, ty pak zahrnu zeminou. Z drobných pacibulek vyrostou trochu větší, ty sadím znovu na podzim, z větších pacibulek vyroste jednostroužkový česnek, někdy i malá dělená hlavička česneku. Jednostroužkový česnek znova sadím, malé hlavičky česneku spotřebovávám v kuchyni. I po vybrání pacibulek jich pár v zemi zůstává, ty nechám přezimovat a sklízím až další rok v létě. Pacibulky vytahuji ze země dříve než česnek, dříve jim usychá nať (cca o 2 týdny). Česnek nemořím (tím neodrazuji od moření) ani nepoužívám jinou chemii. Pozemek bývá pohnojen (rok předem) koňským, ovčím, slepičím nebo i kravským hnojen. Na zimu přikrývám listím z ořešáků - zabrání mrazu a zaplevelení a drží vláhu. Pěstuji odrůdy pana Ing. Kozáka, místní odrůdy, ruský paličák i zahraniční odrůdy. S pozdravem Majka

    Je vhodná doba na sázení?

    25. 10. 2012 20:23 Zakladatel vlákna: Marek Syrycansky
    Dobry večer.Rád bych se také zeptal zda příští týden bude vhodná doba na sázení česneku.?Pozemek po bramborech vydezinfikované dus.vápnem.Podle mně počasí už by tomu snad odpovídalo.Teploty přes den pod 10°c v noci pod 0° C. Chystám se také sázet pacibulky a zajímalo by mně jak daleko od sebe a jak hluboko se sází.?A zda je vhodné sázet pacibulky vedle česneku?Děkuji za odpověď.
    26. 10. 2012 21:15 Jan Kozák
    Asi je možné už začít s výsadbou. Za nějakých 14 dní už také začnu uvažovat o vhodném termínu. Pacibulky se sází asi 3 cm od sebe i 3 cm hluboko. Není potřeba dávat je jinam než ostatní česnek.

    Pacibulky

    16. 9. 2012 11:30 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
    Dobrý den rád bych se zeptal zda pacibulky mořit v sulce a pokud ano jak dlouho ?
    Děkuji
    16. 9. 2012 20:46 Jan Kozák
    Sulku nikdy nezavrhuji. I pacibulky bývají napadány vlnovníkem česnekovým. Mořit můžete stejně jako stroužky, tedy 2 - 3 hodiny.

    pacibulky

    3. 9. 2012 21:46 Zakladatel vlákna: Tomáš Panchartek
    Dobrý den, posílám fotografii pacibulek Havranu. Jsou v nich velké rozdíly. Velké v počtu 5-8 v květenství a malé mají i jiný tvar a v květenství jich je 20 a více. Co to znamená, je to tak běžné? Vyroste s obou stejná sadba Havranu?
    4. 9. 2012 20:35 Jan Kozák
    Úplně běžné to není, ale ani nijak výjmečné. Správně mají být ty menší. Z obou velikostí Vám Havran vyroste, z těch větších už v prvním roce dělené cibule, z menších cibule menší, jednostroužkové.
    12Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne