Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Močovina Zpět na diskusi

  Močovina

  2. 9. 11:04 Zakladatel vlákna: Schwab
  Dobrý den chci se zeptat kdy hnojit močovinou?
  Zařazeno: Hnojení, Močovina
  2. 9. 19:18 Jan Kozák
  Močovinou, respektive jejím pětiprocentním roztokem, se česnek přihnojuje na list. To má smysl až v době, kdy má dostatečnou listovou plochu, což je podle konkrétního roku někdy mezi 5. a 15. květnem.
  2. 9. 20:54 Vaclav Kavka
  Dobrý den, je při hnojení na list rozdíl mezi močovinou a ledkem vápenatým, který se obecně považuje za dobře vstřebatelný listem?
  3. 9. 7:02 Jan Kozák
  Nevím, zatím jsem se nesetkal s použitím ledku vápenatého coby listového hnojiva, zatímco močovina se takto používá běžně desítky roků.

  Kolik močoviny

  26. 5. 20:58 Zakladatel vlákna: Radim Havlíček
  Dobrý den, chtěl bych ještě pohnojit česnek močovinou. Kolik mám dát močoviny na 10 litrů vody ? Aplikovat budu postřikovačem na list. 
  27. 5. 5:47 Radek Bohmalský
  Dobrý den p.Havlíček,o postřiku na list močovinou je toho psáno na tomto webu mnoho.ing.p.Kozák doporučuje poslední postřik močovinou ještě po odhlávkováni.Dělá se 5ti procentní roztok.Tzn.,že dáte do 1 litru 50 gramů močoviny.Mějte se,přeji pěkný den.

  Usychání listů

  12. 5. 18:33 Zakladatel vlákna: Pavel Stránský
  Dobrý den pane Kozáku. Během posledního týdne mi na všech rostlinách začali takto usychat konce listů. Nevíte co to může způsobovat? 
  ČesnekČesnek
  14. 5. 6:52 Jan Kozák
  Na kořenech žádná chyba není, ale listy vypadají jako popálené, ale důvod nepoznám. Herbicid, hnojivo,...? Nestříkali vedle DAM?
  14. 5. 7:58 Pavel Stránský
  Já jsem provedl postřik silnějším roztokem močoviny, protože jsem musel přes den tak jsem chtěl aby to mělo nějaký účinek. 
  Myslite, že to bude mít vliv na výnos?
  14. 5. 17:14 Jan Kozák
  Tož to je ono.
  14. 5. 21:18 Pavel Stránský
  No a má to tedy vliv na celkový výnos, případně mám ještě postříkat standardně 5% roztokem? Nebo už raděj nechat tak?
  Děkuji
  15. 5. 20:11 Jan Kozák
  Ztráta listové plochy není příliš veliká, takže vliv na výnos bude mizivý. Za týden to ještě stříkněte pětiprocentním roztokem, ale večer. No a pak ještě klidně jednou.
  18. 5. 8:21 Štefan Mišurák
  Dusík v močovine podporuje rýchlejší rozklad organickej hmoty (odumretej). Tiež mi takto zaschli uz predtým žlté končeky listov po postreku močovinou a to som striekal po západe slnka a aj koncentráciu som dodržal. Myslím že cesnak si to nahradí v pohode z nových listov ktoré budú krajšie vďaka dusíku z močoviny
  19. 5. 7:24 Jan Kozák
  Ta Vaše zkušenost se poněkud vymyká "zvyklostem". Je to poprvé, kdy se dozvídám, že někdo roztokem močoviny při dodržení metodiky popálil listy česneku.
  19. 5. 8:36 Štefan Mišurák
  Ja by som to skôr zhodnotil tak že ta žltá plocha na listoch začala odumierať rýchlejšie vplyvom dusíka než ako popálenie. Zdravým listom sa nič nestalo tie nie sú poškodené ani popálené. Ospravedlňujem sa asi som to zle sformuloval prvýkrát 

  Močovina

  13. 4. 16:04 Zakladatel vlákna: Miroslav Čivrný
  Dobrý den přeji, má smysl v tomto chladném počasí použít postřik močovinou? Děkuji Miroslav 
  15. 4. 20:12 Jan Kozák
  Už to není aktuální, otepluje se. Spolehlivě to nevím, ale myslím si, že by mělo smysl přihnojení močovinou na list i v chladnu.

  zálivka močovinou

  4. 4. 7:04 Zakladatel vlákna: Milan Rotter
  Dobrý den pane Kozák, z diskuze téma močovina jsem vyčetl, že postřik až 1-2 dekáda května při větší listové ploše v daném množství 200 litrů/ ha při 5 %koncentraci, zálivka byla uvedena v koncentraci 0,05 %, ale jaké množství na hektar prosím ? Lze předpokládat efekt, pokud už teď žloutnou lehce listy a ledek amonný již první dávka byla aplikována ? Děkuji za odpověď. Milan Rotter
  5. 4. 7:16 Jan Kozák
  Zálivkou se běžně myslí dávka 20 mm, tedy 20 litrů na metr čtvereční. Pokud jsem to dobře spočítal, pak by při koncentraci 0,05 % přišel na hektar jeden metrák močoviny. Zkušenosti se zálivkou roztokem močoviny nemáme ani nevím o nikom, kdo by to dělal, přesto si myslím, že by efekt mohl být dobrý.
  9. 4. 21:02 Pavel Dohnal
  Dohnal používá zálivku močovinou. Pokud máte na mysli sáček z obchodu - bílé kuličky,asi 3 kg balení. Mám asi 40 m2 česneku plus 150 cibulí. Návody na hnojení si počítám jen odhadem, od oka. Záleží na kyselosti nebo neutralitě půdy. V návodech často používají slova jako rozhoz... při postřiku do skanutí. Granulovaná hnojiva nikdy nerozhazuji, pokud už má plodina listy, spousta granulí se zasekne mezi listy a rostlinku popálí! Do skanutí je ještě horší - dokud z rostliny nezačne postřik kapat.. , a to je často přespříliš a zeleninu utopíte v chemii. K močovině. Použil jsem kilo. Rozpustil jsem v kýbli vody a pak do konvice dal půl litru roztoku, dolil vodou, zalil část a znova. Pokropit, ne utopit! Pan Kozák píše dobře, koncentrace při zálivce 20 l na m2. Z kýble roztoku z 1 kg močoviny 10 l kýbl - 20 konví - 240 litrů zálivky, na 40 m2 mi vychází 6 l. Zbytek zařídí déšť, pokud bude. A všeho moc škodí! Pokud jste dal teď ledek, netuploval bych to teď močovinou. Trpělivost!

  Močovina

  12. 3. 10:07 Zakladatel vlákna: Polický Antonín
  Dobrý den pane Kozák, chci se zeptat nebude lepší nebo horší když by se do 5%močoviny přidalo smáčedlo. Děkuji za odpověď. 
  12. 3. 19:32 Jan Kozák
  Horší to nebude, spíš lepší.
  12. 3. 20:22 Polický Antonín
  Tak vám děkuji 

  Hnojení

  12. 7. 2018 16:15 Zakladatel vlákna: Polický Antonín
  Polický Antonín
  Je vhodné před podzimní výsadbou prohodit močovinou, nebo to nechat na jaro. Děkuji 
  14. 7. 2018 9:27 Jan Kozák
  Močovinu si nechejte až na přihnojování za vegetace na list, v době kdy už má česnek dostatečnou  listovou plochu

  Postřik močovinou

  7. 5. 2018 21:54 Zakladatel vlákna: Dan Šatan
  Dobrý den, dnes jsem aplikoval 5ti % roztok močoviny. Použil jsem 2,5 litru vody a 120 g močoviny na 700 česneků, rozloha 60 m2. A musím se přiznat, měl jsem co dělat aby mi to vyšlo. Chci se zeptat, zda je to normální nebo je to jen můj pocit, jít takhle rychle. Zdá se mi, že na listech sotva něco je. (vycházím z přepočtu 400l/ha). Děkuji a vážím si, že se této diskusi věnujete, moc nám to pomáhá.
  8. 5. 2018 6:25 Roman Jurek
  Tak já na ty moje 3 řádky na asi 10m2 použil stejný poměr 4 litry vody a 200 g močoviny a přestříkal jsem to 2x s 2hodinovým intervalem z různých úhlů, aby co nejvíce nejjemnějším kapiček ulpělo na co největší ploše listů.
  9. 5. 2018 21:08 Jan Kozák
  Já nepoužívám postřikovač, ale mlžič. S ním se dostávám na přepočtené množství 200 l postřiku na hektar. Každopádně je dobré stříkat s co největším tlakem, aby byly kapičky co nejmenší. A když se jde rychle, je aspoň dřív hotovo.

  Močovina

  29. 4. 2018 19:58 Zakladatel vlákna: Helena Malá
  Mám stejný problém, jako pan Lukáš Kotě , opět mi žloutnou listy, tak jako každý rok. Česnek je jinak vždy docela velký a pěkný. Nevím čím to je. Udělám jak radíte p. Kotěti síran amonný a močovina. Možná je to tím, že bydlíme na Vysočině a výkyvy teplot jsou tu velké
  žloutnutí listůžloutnutí listů
  29. 4. 2018 20:04 Helena Malá
  Omlouvám se , nejde to už opravit.
  30. 4. 2018 21:45 Matouš Havel
  Dobrý den, mám stejný problém. Listy resp. špičky jsou celé žluté, povadlé a na několika rostlinách je jakási světlá mozaika. Je zajímavé že se to objevuje jen v určitých místech (záhon 1,5 x 4 m) a u některých odrůd. Nejčastěji je to na odrůdách Bjetin a Havran, takzvané ruské paličáky vypadají odolnější. Na záhon bylo v září zaoráno zelené hnojení s kompostem, následně hnojeno dusíkatám vápnem a cereritem. Česnek byl začátkem září mořen sulkou a při výsadbě aplikován gliorex, před třemi týdny zalito 5% roztokem kopřivové jíchy a před týden stříkáno močovinou. Stav se od minulého týdne ještě zhoršil (konečky jsou nyní žluté už 2-3cm od konce). Napadá mě zda by příčinou odmítání dusíku nemohl být samotný záhon. Je vyvýšený z nasucho pokládaných cihel a říkám si jestli tam prostě česnek v těchto podivných letech kdy je zima nebo teplo a sucho netrpí a dává to najevo tímto způsobem. Myslím si to už z toho důvodu že vedle mám druhý záhon (normální nevyvýšený, se stejnou půdou) a tam je česnek úplně v pořádku. Až budu mít fotky tak doplním.
  Kdo by měl podobné zkušenosti nebo rady tak se prosím o ně podělte. 
  Děkuji Matouš Havel
  1. 5. 2018 6:18 Mácha Zdeněk
  Dobrý den. Já jsem měl jeden rok také vyvýšený záhon a měl jsem ten samý problém. Pak jsem zkusil zasadit česnek klasicky, žádný vyvýšený záhon a česnek byl v pořádku a od té doby ho takto pěstuji. O tu kopřivovou jíchu jsem se také zajímal. Dočetl jsem se, že na česnek nepatří. Já přihnojuji zálivkou ze síranu amonného.Nic víc mu nedávám.
  1. 5. 2018 14:18 Matouš Havel
  Dobrý den, zajímalo by mě jestli se česnek v tom vyvýšeném záhonku po přihnojování srovnal nebo jen dál žloutnul? Před dvěma roky kdy jsem ho měl na stejném místě sice žloutnul a vypadal hrozně, ale sklizeň byla celkem dobrá.
  1. 5. 2018 22:55 Matouš Havel
  Doplňuji foto
  bjetin se žlutými listybjetinhavranhavran
  1. 5. 2018 7:07 Jan Kozák
  Ten síran klidně vynechejte, močovina prospěje.

  Močovina

  26. 4. 2018 15:06 Zakladatel vlákna: Petr Klotzmann
  Koupil jsem  výrobek močovina v 2,5 kg balení od firmy Firestina.
  Močovinu chci použít na postřik listů česneku. Můžete mi sdělit kolika procentní roztok mám použit.

  Na obalu je napsáno, že se má použit 1 – 0.5%. Dle Vašeho návodu se  na
  česnek  použivá  5% roztok. Protože mám obavu, aby česneku neuškodil, prosím o
  odpověď.

   
  27. 4. 2018 7:12 Jan Kozák
  Pro přihnojení močovinou postřikem na list použijte koncentraci 5 %. Půlprocentní koncentrace se používá na hnojivou zálivku.

  Hnojení

  26. 4. 2018 12:51 Zakladatel vlákna: Lukáš Kotě
  Dobrý den pane Kozáku,
  chtěl jsem se zeptat na Bjetinu začínají být trošku nažloutlé listy, na Vekanu skoro ne, jen velmi málo (špičky), Hnojeno před výsadbou v listopadu cerelitem a 30.3. ledkem vápenatým, tento víkend jsem měl v plánu kultivaci a přihnojení síranem amoným s ledkem. Nevím, jestli by nebylo podle jiných příspěvků už teď aplikovat postřik močoviny na list nebo obojí(síran + ledek + močovinu na list)? Jinak žádné "vady" nebo škůdce česnek nevykazuje. Velice děkuji za Vaší odpověď
  žloutnutí
  27. 4. 2018 7:16 Jan Kozák
  Udělal bych to tak: ráno síran amonný + kultivace, večer postřik močovinou.
  27. 4. 2018 12:38 Lukáš Kotě
  Děkuji za odpověď, udělám to podle Vás. Jen ještě otázku kolikrát a popř. za jak dlouho postřik močoviny na list opakovat. Děkuji
  29. 4. 2018 10:36 Jan Kozák
  Běžně se stříká močovinou každých 7 - 10 dní, tím, že tam ještě teď přišel síran amonný, tak bych vmyslel opakování po čtrnácti dnech, poslední postřik do týdne po odhlávkování.

  močovina

  22. 4. 2018 18:31 Zakladatel vlákna: Helena Malá
  Dobrý den, prosím, za jak dlouho mohu opakovat postřik močovinou, aby to mělo smysl. Děkuji
  23. 4. 2018 5:58 Jan Kozák
  Poslední postřik do týdne po odhlávkování.

  Hnojení

  18. 3. 2018 11:48 Zakladatel vlákna: Adam J.
  Dobrý den, chci se zeptat, jestli můžu přihnojit česnek ted na jaře močovinou? 
  18. 3. 2018 20:01 Jan Kozák
  Listová plocha česneku je ještě velmi malá, přihnojení by se teď minulo účinkem. Smysl to má od přelomu první a druhé dekády května.

  Močovina

  21. 6. 2017 11:09 Zakladatel vlákna: Radek Bohmalský
  Dobrý den p.ing.Kozáku,prosím Vás mám od Vás udrůdu Slavin.Minulý týden v pátek jsem odhlávkoval,myslíte,že by bylo dobré provést ještě třeba v týdnu postřik močovinou?Děkuji R.Bohmalský
  21. 6. 2017 17:18 Jan Kozák
  Na Slavin by močovina mohla ještě mít příznivý vliv, ale už to neodkládejte, přihnojte co nejdříve.
  Jan Kozák

  Superfosfát, Vlnovník cesnakový

  24. 5. 2017 11:11 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
  Dobrý deň, má ešte zmysel používať v tomto období superfosfát? Poprípade dá sa použiť ako postrek spolu s močovinou? Druhá otázka je, či je vhodné priestor kde sa bude cesnak sušiť a skladovať vystriekať savom, pomôže to? Ďakujem
  24. 5. 2017 21:32 Jan Kozák
  Superfosfát už živinu česneku nedodá, bylo by to hnojení pro následnou plodinu.
  Vystříkání Savem Vám doporučuji. Pokud se dá předmětný prostor i uzavřít, pak to ještě dezinfekční účinnost zvýší. A dodržujte zásady bezpečnosti práce, hlavně co se týká dýchání.

  hnojení

  22. 5. 2017 11:52 Zakladatel vlákna: Pavel Stránský
  Dobrý den pane inženýre, včera jsem hnojil naposledy na list močovinou na růst. Nyní bych potřeboval poradit čím a jak ( jestli na list nebo země )  dodat živiny pro růst a co nejlepší kvalitu cibulí.
  24. 5. 2017 21:26 Jan Kozák
  Já budu dávat ještě dvakrát močovinu na list.
  26. 5. 2017 11:09 Pavel Stránský
  I po odhlávkování? Myslel jsem že močovina je spíše na tvorbu zelené hmoty. Že nyní už by se dusík moc dávat neměl
  26. 5. 2017 21:22 Jan Kozák
  Po odhlávkování dávám poslední dávku.
  27. 5. 2017 21:53 Alois Juráň
  Dobrý den..v jaké koncentraci tu močovinu doporučujete?
  28. 5. 2017 9:30 Jan Kozák
  Pětiprocentní roztok. Počítejte s tím, že se močovina pomalu rozpouští, tak začněte včas

  Je to správně ?

  19. 5. 2017 14:43 Zakladatel vlákna: Filip Jakubál
  Můžu mít 150 l vody a 1kg močoviny na 50m2? Děkuju za odpověď 
  20. 5. 2017 9:10 Miroslav Čivrný
  Z diskuse p. Kozáka :
  "Běžná dávka je 400 l/ha v pětiprocentní koncentraci. Na to je třeba 20 kg močoviny."
  Tzn. 0.04l na m², ve vašem případě 2l na 50m² v 5% koncentraci je 0.1kg močoviny. 
  21. 5. 2017 21:09 Jan Kozák
  Ano, tak je to správně. Děkuji za spolupráci. Ale pan Jakubál může použít i zamýšlené množství. Pak to ale není hnojení na list, ale hnojivá zálivka.

  Močovina a Jar ?

  19. 5. 2017 10:45 Zakladatel vlákna: Filip Jakubál
  Dobrý den z vaší diskuze jsem pochopil že je nejůčinějsí aplikovat močovinu na list. Můžu použít Jar jako smáčedlo? 
  21. 5. 2017 21:05 Jan Kozák
  Máte pravdu, že by se mělo použít i smáčedlo. Takže klidně i Jar.
  23. 5. 2017 8:56 Tomáš Pščolka
  Mohu se prosím zeptat kolik toho jaru na 5litrů postřiku?
  Děkuji

  Tomáš Pščolka
  23. 5. 2017 14:42 Jan Kozák
  Smáčedla se přidávají k postřikům v koncentraci okolo 0,05 % (půl promile). To by znamenalo 2,5 ml na 5 litrů. Víc ho určitě nedávejte.

  močovina

  12. 5. 2017 17:29 Zakladatel vlákna: Ladislav Holeček
  Dobrý den, pane ing. Kozáku chci se zeptat kolik aplikací močoviny dávate a kdy nejpozději mohu aplikovat? Nemohu se žloutnutí u některých odrůd zbavit. Neznáte nějaké dobré listové hnojivo?

  Děkuji
  12. 5. 2017 21:01 Jan Kozák
  Močovinu používám většinou třikrát, naposledy krátce po odhlávkování. Je docela dobré přidat k močovině nějakou pomocnou látku, která zlepšuje kondici rostlin. Těchto látek je celá řada.
  12. 5. 2017 21:20 Ladislav Holeček
  A například kterou? A míchat zároveň s močovinou?

  Aplikácia Fusilade + Močovina

  12. 5. 2017 7:26 Zakladatel vlákna: Tomáš Urban
  Dobrý deň,
  Poprosím Vás o radu. Na pýr chcem aplikovať Fusilade v dávke 1 l/ha. No cesnak si žiada aj dusík a preto chcem aplikovať aj Močovinu 5%. Je vhodné postrek urobiť spolu alebo mám močovinu aplikovať o pár dní neskôr. Ďakujem za odpoveď.
  12. 5. 2017 20:58 Jan Kozák
  Toto nevím, kdysi se herbicidy s ničím nemíchaly, dnes e některé míchat s listovou výživou mohou. Ale toto sám nevím, poradit by měl distributor herbicidu.

  močovina

  5. 5. 2017 11:53 Zakladatel vlákna: Jakub Syvacek
  Dobrý den pane inženýre,
  chci hnojit na list močovinou, ale mám k dispozici i zkvašené slepičince, co je lepší?
  7. 5. 2017 20:07 Jan Kozák
  Těžko porovnávat, co je lepší a co horší. Ono to účinkuje každé jinak. Močovina při postřiku na list působí jednorázově okamžitě, zkvašený slepičí trus v zálivce působí dlouhodobě, má kladný vliv na mikrobiální život v půdě. Vlastně není ani špatně použít obojí.

  Močovina

  4. 5. 2017 11:41 Zakladatel vlákna: Michal Klimenda
  Dobrý den pane ing. Kozák, mám prosím Vás dotaz.
   Včera jsem stříkal večer močovinu a cca za dvě hodiny začalo pršet, asi 5 mm. Myslíte si, že by bylo ideální přestříkat nebo to nechat za 10 dní.  Mám strach abych ho nespálil?
  Děkuji za laskavou odpověď.
  VekanVekan.
  4. 5. 2017 12:41 Jan Kozák
  Hnojivý účinek Vašeho snažení je minimální, většinu živin déšť spláchnul. Při opakovaném postřiku se popálení listů nemusíte obávat.
  4. 5. 2017 12:59 Michal Klimenda
  Myslel jsem si to.
  A nevadilo by to nyní opakovat?, je pod mrakem, tak že pršet by snad nemělo podle radaru. 
  4. 5. 2017 17:08 Filip Jakubál
  Po postřiku by nejméně 6 hodin nemělo pršet, kolikrát je lepší počkat až počasí bude jisté.
  4. 5. 2017 12:59 Michal Klimenda
  Myslel jsem si to.
  A nevadilo by to nyní opakovat?, je pod mrakem, tak že pršet by snad nemělo podle radaru. 
  4. 5. 2017 20:29 Jan Kozák
  Třebaže je pod mrakem, počkejte do večera.

  Síran draselný

  30. 4. 2017 17:16 Zakladatel vlákna: Radek Bohmalský
  Dobrý den,
  prosím Vás,chtěl bych se zeptat.Chystám se na postřik močovinou,myslíte,že by bylo rozumné přidat do roztoku i síran draselný?Pokud ano,chtěl bych se zeptat,kolik síranu přidat do 1 litru? Děkuji Bohmalský
  1. 5. 2017 6:49 Jan Kozák
  Toto je spíš otázka pro specialistu výživáře rostlin. Já nevím.

  Citowett

  30. 4. 2017 11:26 Zakladatel vlákna: Vít Hrabě
  Pane inženýre, je vhodné do postřiku močovinou přidávat Citowett nebo jiné smáčedlo? Děkuji. Hrabě
  30. 4. 2017 15:48 Jan Kozák
  Ano, smáčedlo použijte.

  močovina

  25. 4. 2017 22:12 Zakladatel vlákna: Ladislav Holeček
  Dobrá večer,
  pane ing. Kozáku, chtěl bych se zeptat kolik vystříkat močoviny na půl hektaru česneku? kolik litrů vody a kolik kg močoviny? Stříkám postřikovačem.

  Děkuji
  26. 4. 2017 7:01 Jan Kozák
  Běžná dávka je 400 l/ha v pětiprocentní koncentraci. Na to je třeba 20 kg močoviny. Na půl hektaru je toho polovina. Počítejte s tím, že se močovina pomalu rozpouští. Já si ji začínám připravovat hodinu před postřikem. Postřik každopádně dělat až večer.

  Močovina

  23. 4. 2017 18:34 Zakladatel vlákna: Michal Klimenda
  Dobrý večer pane Kozák. Chtěl jsem se připojit k diskuzi hnojení močovinou na list. mám močovina urea Stabil 46 procentní mohl bych poprosit o koncentraci.?Dekuji
  23. 4. 2017 19:16 Jan Kozák
  Udělejte pětiprocentní roztok, tedy na litr vody 5 deka močoviny.
  23. 4. 2017 19:33 Michal Klimenda
  Dobře, děkuji. 
   a ještě jestli můžu poprosit o radu kdy je asi tak nejvhodnější aplikovat močovinu. 
  A kolikrát za sebou během vegetace?
  23. 4. 2017 20:34 Jan Kozák
  Aplikace výhradně večer, v době, kdy je předpoklad, že v noci nebude pršet. Můžete dávat každých 7 - 10 dní až do začátku června (naposledy po odhlávkování paličáků).
  24. 4. 2017 12:07 Michal Klimenda
  A pane Kozák ještě taková drobnost,  v tomto poměru se může močovina aplikovat i na brambory? Dočetl jsem se, že je nejlepší předplodina česneku.
   Nevíte náhodou jestli je dávka  L/Ha stejná a v jaké koncentraci?
   děkuji
  25. 4. 2017 7:22 Jan Kozák
  S hnojením brambor zkušenosti nemám, ale soudím, že to lze.

  Močovina

  9. 4. 2017 13:45 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kováč
  Pán Kozák, mal by som dotaz na hnojenie močovinou, cesnak už má 5-6 listov a chcel by som začať hnojiť cesnak postrekom na list, píšete koncentráciu 50g/1l.
  Aké množstvo kvapaliny treba vystriekať na 1 m2, alebo ten liter na akú veľkú plochu aby to hnojenie malo účinok.
  9. 4. 2017 19:31 Jaroslav Kováč
  Takto vyzerá
  9. 4. 2017 21:20 Jan Kozák
  Používá se dávka 200 - 400 l/ha, to znamená, že jedním litrem postříkáte 25 - 50 metrů čtverečních.

  Žloutnutí listů.

  30. 3. 2017 21:26 Zakladatel vlákna: Tibor Regitko
  Dobrý den, mám vedle sebe dvě odrůdy - dukát a havran. Dukátu se daří skvěle. Ale ten Havran, to je neštěstí. Před třemi dny jsem si všiml jak žloutne. Je to čím dál horší. Nevím čím by to mohlo být.
  30. 3. 2017 22:14 Radovan Mžik
  Dobry vecer, u me uplne to same. Vedle sebe mam Havran, Dukat a Bjetin a kousek dale na poli jeste Slavin. Jen Havran zacal cca tyden zpet zloutnout. Pred par dny jsem prihnojil ledkem a zalil vodou s lignohumatem, od te doby se to zatim stale zhorsuje, snad to je jen stresova reakce na probehle teplotni zmeny (rano mraz, pres den >15C) a problem se prihnojenim vyresi.
  zloutnuti listu
  2. 4. 2017 20:55 Jan Kozák
  Žloutnutí listů v tomto období je způsobeno porucho v příjmu dusíku. Tato porucha je způsobena aktuálními vnějšími podmínkami a každá odrůda reaguje jinak. Stejné to bylo i v minulém roce, kdy některé velkostroužkové odrůdy (včetně našeho Havranu), v jiných letech krásně zelené po celou vegetaci, ukázaly, že tomu tak být nemusí. Přitom Havran i tak dal svůj standardně vysoký výnos. Zajímavé je i to, že u nás v technickém izolátu se tento problém neprojevil. Většinou pomůže přihnojení ledkem vápenatým (15,5 % N), jindy až přihnojení pětiprocentním roztokem močoviny na list někdy v polovině května.

  Čím přihnojit

  26. 3. 2017 21:08 Zakladatel vlákna:
  Dobrý den,chci se zeptat na možnost přihnojení kombinací Sulky-K a lignohumátu,na povrch rozhodím před zálivkou dřevěný popel. Houbomilku neřeším,stříkat to ropou(Reldanem)opravdu nechci,než ledek bude pak mnohem lepší a rychlejší močovina na list,ale to až třeba za měsíc-je to tak správně?Děkuji
  26. 3. 2017 21:47 Jan Kozák
  Lignohumát Vám zlepší příjem živin, ten bych doporučoval, ale síra v Sulce je hodně drahá, existují levnější možnosti. O přihnojení dusíkem si česnek umí říci sám, ale umět se s ním domluvit je dost složité pro tuto diskusi.
  27. 3. 2017 18:07
  Je možné pridávať Lignohumát aj do roztoku močoviny? Poprípade môžete odporučiť aj nejaké ďalšie ekologické prípravky, ktoré pomáhajú rastu a dali by sa kombinovať aj s močovinou? Napríklad takéto niečo http://legusem.sk/sites/default/files/imce/download/tiostar_800_sc.pdf
  28. 3. 2017 7:28 Jan Kozák
  Na močovinu je ještě hodně času, zatím má česnek malou listovou plochu. Ale Lignohumát pomůže už teď. Proto si myslím, že míchání obou přípravků nemá cenu. Rovněž tak listová hnojiva s vysokým obsahem síry se patrně mohou uplatnit jen při první aplikaci močoviny.
  28. 3. 2017 11:26
  Ano. Kombináciu močoviny som myslel až neskôr. A v tomto období budem používať stomp. Dalo by sa to kombinovat aj s tym alebo je toto nezmysel? Ďakujem za odpoveď.
  29. 3. 2017 21:35 Jan Kozák
  Myslím si, že kombinace Stompu a Lignohumátu by byla dobrá.
  123Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne