Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Nedostatečná úroda Zpět na diskusi

    Úroda česneku

    30. 6. 2021 20:36 Zakladatel vlákna: Pavel Novák
    Dobrý den , jak vypadá úroda česneku v ČR pane Kozáku ?
    30. 6. 2021 22:23 Jan Kozák
    Bohužel je letošní úroda podprůměrná. Je to způsobeno krátkým obdobím růstu cibulí. Ještě v době hlávkování měl česnek ve svém vývoji asi čtrnáctidenní zpoždění, naopak sklizeň je stejně jako v jiných posledních letech spíše dřívější.

    Problém s malou úrodou

    12. 7. 2016 18:28 Zakladatel vlákna: Bohuslav Coufal
    Dobrý den. Poslední 2 roky se potýkám s výrazně nižšími výnosy česneku, ale i před tím to šlo mírně dolů. Většina sadby je kupovaná zde, pak je 1 až 2 roky recyklovaná z těch nejlepších cibulí. Některé odrůdy mám dlouhá léta, většinu jsem ale nakoupil na minulou výsadbu novou. Letos je jeden záhon po bramborách a druhý po cuketách a dýních (oboje stejná bída). Poprvé jsem vloni dělal speciální přípravu: 15.8.2015 Dusíkaté vápno, superfosfát, síran draselný. Zalito a přikryto fólií. 21.11.2015 Celerit + výsadba. Dále pak postřik 2x močovina (po zpozorování žlutých listů) - bez efektu. A přihnojení ledkem vápenatým. Výsledkem je následující úroda (odruda a průměrná velikost cibule): Záhon po bramborách: Lukan 2cm, Anton 2-3cm, Japo2 2-3cm, Havran 4-5cm, Dukát 3-4cm. Záhon po cuketách, česnek poprvé: Havran 3-4cm, Karel4 3-4cm, darovaný (odrůdu si nepamatuji, ale ofic sadba) 4-5cm. Vloni úroda o trochu lepší, ale také nic moc (Lukan měl vloni 3-5cm, letos tragedie). Cibule většinou menší než zakoupená sadba.
    Fotky Lukanu (Antonu) přikládám. Netušíte, co dělám špatně a kde by mohl být problém? Nebo nedostatek v živinách? Hnilobu jsem nikdy neměl, škůdce nenašel. Jen mám podezření na ty žluté listy (žlutá zakrslost či mozaika)? Jižní Čechy, 600m n.m. Většinou postupně střídám zeleninu (jahoda) -> brambor -> česnek.Děkuji za všechny rady. Případně typy na vhodnou odrůdu – nyní zase vše budu nakupovat zde.
    12. 7. 2016 22:40 Roman Jurek
    Rodiče měly taky malej česnek,stačilo do půdy zapravit pořádně kompostu a je to o dost lepší,živinami se staráte podle mě vzorně,pak už jen zajistit dostatek vláhy a vhodnou strukturu půdy(vododržnost a vzlínavost vody v půdě-jsem si třeba navezl trochu půdy ze Slovácka:-)),když vám nejdou takový nezmaři jako cukety, co teprve docela náročnej česnek.
    13. 7. 2016 5:42 Jan Kozák
    Příčina malého úspěchu (tedy malého česneku) se bude hledat těžko. Znám podobný případ z jedné obce z Hané, kde jsme měli dva smluvní množitele. U jednoho byl česnek výstavní (na poli), druhý ho měl stále drobný, ať dělal co dělal (v zahradě). Přitom měl cukety a brambory určitě nadprůměrné. Že se virózy manifestují mozaikou, nemá na výnos žádný významný vliv.
    14. 7. 2016 19:45 Bohuslav Coufal
    Děkuji všem za cenné rady. Po loňské neúrodě jsem si myslel, že vše zachrání celerit, ale výsledek byl ještě horší. V té naší písčité půdě prostě toho chybí víc. Základem tedy bude hutná dávka kompostu a určitě nechám udělat půdní rozbory + adekvátní hnojení. V rámci vizualizace zde uvádím snímky mojí úrody „trpasličího“ česneku. Pouze Havran vypadá trochu lépe. Pro vyloučení ostatních vlivů samozřejmě nová sadba. Pokud ještě mohu, prosím o tipy na odrůdy, které v mých podmínkách mají šanci na úspěch: 600m n.m., písčitá půda, zálivka bude dostatečná (vody je dostatek).
    13. 7. 2016 13:18 Tomáš
    Dobrý den, příčinou nízké úrodnosti pro česnek uvažuji ve Vašem případě v půdních podmínkách.
    Pokud brambory narostou do 40 t/ha a více, znamená to, že máte půdu bohatou živinami možná jednostraně, např. N, K (neharmonická výživa). Zároveň půda pokud prospívá bramborům bývá lehčí, tj. s vyšším podílem větší zrnitosti, pórovitosti, což vyhovuje bramborům. Cukety a dýně jsou konzumenty N, K, a mají nizší předplodinou hodnotu.
    Já jsem problém nižší úrody vyřešil již dávno harmonickou výživou na základě rozboru půdy (není drahé, mohu provést), zálivkou v intenzivním růstu natě = celkem postupně po cca 5 mm dodávám 60 - 80 mm navíc k atmosférických srážkám (po dokončení růstu natě a poč. nárůstu cibule-již "suchý" režim. Zároveň je nutno plevele zcela regulovat, po výsadbě a zjara opakovaně aplikuju PRE-, půdní herbicid Sharpen. Potom po jarním přihnojení N po zimě (zpravidla do 30.3. vyřešeno, jsem ve 450 m n.m.) uplatňuju 3x plečkování (okopávku meziřádku) po 14-21 dnech, což zvyšuje podíl vzduchu v půdě a nakopne mineralizaci org. látek (zdroj živin z půdní zásoby) a zvyšuje zálivkovou i atmosférickou infiltraci srážek.
    Hnojení česneku pro jeho optimum by měl na 10 t/ha produkce aplikačně "vidět" v jarním období:
    N = 50 - 60, hladové půdy 80 kg/ha (ve 2-3 dávkách)
    S = 30 kg/ha, významně zvyšuje využití (utilizaci N), součást syntézy alliinových silic
    Mg = 30 kg MgO/ha (syntéze energie, metabolismus fosforu, chlorofyl)
    K = 80 - 90 K2O/ha, chudé půdy a předplodiny konzumentní 100 - 120 kg K2O/ha.
    Jakmile se inicuje přísušek, je nutné včas dodat N a S přes list, N močovinou, S a Mg hořkou solí, ale není to účinné hnojení co do produkce, ale překlenutí zhoršené výživy z půdy vlivem sucha.
    Moření sadby nemusí znamenat vyšší výnos, tam nepozoruji rozdíl. Certifikovaná sadba však každoročně vyšší výnos, než přemnožované stroužky.
    13. 7. 2016 16:33 Bohuslav Coufal
    Díky moc. Jsem rád, že mohu vyloučit choroby a spíše se zaměřit na samotnou půdu a nedostatek živin. Jen doplňuji, že půda je velmi písčitá a navíc s poměrně malou výškou (hloubkou) ornice, pak už jen žlutá žmola. Zálivky bylo dostatek. Je tedy pravděpodobné, že tam "něco" chybí.
    Pokud mohu, využil bych možnosti půdního rozboru. Můžete mi napsat na mail „bcoufal“ na seznamu.cz? Domluvíme se jak se vzorky k rozboru apod.
    Určitě prvním krokem bude vydatná dávka kvalitního kompostu, vzhledem k písčité půdě šetřit nebudu. Snad si z městské kompostárny nezavleču plísně… Pak bychom rozhodli jak na správné hnojení.
    13. 7. 2016 20:22 Jan Kozák
    Prosím diskutující, aby svůj příspěvek umísťovali vždy až na konec diskutovaného problému, jinak se konkrétní diskuse stává chaotickou.
    20. 7. 2016 13:04 Jan Kašpar
    Pane Tomáši. Vyšší výnos z certifikované sadby, než z přemnožované sadby?? Tvrdím, že se hluboce mýlíte. Říká Vám něco páter G. Mendel?? Možná velikost a tím i výnos je dán v první řadě geneticky. Až na druhém místě je agrotechnika.

    květní stvol

    6. 7. 2016 23:15 Zakladatel vlákna: Marie
    Dobrý den, prosím o odpověď, zda je vhodné na porostu česneku vylamovat v době růstu květní stvol.(květen-červen) Vždy to tak provádím v domnění, že výnos pak bude větší, že cibule česneku budou lépe prospívat. Letos jsem však zklamána jejich poměrně menší velikostí..
    7. 7. 2016 20:32 Jan Kozák
    Včasné odstranění květenství má vliv na výnos. Pokud jste to udělala včas pak těžko soudit, proč narostly cibule malé.

    Havran

    5. 7. 2016 14:40 Zakladatel vlákna: Žert Josef
    Dobrý den.Dnes 5.7.2016 jsem vytahal česnek odrůdy Havran.
    Větší množství má malé hlavičky průměr asi 3cm.Mám tam tři hlavičky veliké asi 6cm(průměr).Sázel jsem na podzim(začátkem prosince)Půda vyhnojena kompostem(neprosátým) a granulováným hnojivem.Na jaře přihnojeno cererit česnek.Po dvou bouřkách s krupobitím jsem pro obnovu listů pohnojil na vaší radu z diskuze ledkem vápenatým.Mame písčitou půdu.Zaléváme často.
    Předplodina byli brambory.Kde jsem dělal chybu.Letos bych chtěl zase odrůdu Havran.Můžete mě prosím poradit.Děkuji Žert
    6. 7. 2016 17:47 Tomáš
    Dobrý denb, snížení výnosu - velikosti palic může iniciovat přímé hnojení hnojem nebo "ostrým" kompostem. Toto mám pozorováno, ne nijak změřeno, ale vyhýbám se skutečně tomuto přímému organi. hnojení k česneku. P/ísčitá půda bude mít problém se sírou, čili vstupy 2x síranu draselného během dubna a května bude nezbytností. Draslík "vyztužuje" obaly palice a čensek není tak náchytlný a vyzrává. Krupobití bylo řešeno dobře, přidat rychlý N a proplečkovat-okopat za účelem rychlé regenerace. Také zálivku po tomto poničení porostu uplatnit. Ještě bych tyto stresy rostlin pořešil nitrofenolátem - přípravky jako ATONIK pro apod.
    K česnek nejlépe na písku 80 kg N/ha na jaře, 20 kg N na podzim, ale doporučuje tedy přímo nevstupovat organicky, jen na minerálním hnojení.
    Velice je příznivé pro udržení vegetace strobilurinové fungicidy (úč. látka azoxystrobin aj.)pro green efekt, který drží 7 dní obvykle, provádím 2x až 3x za vegetace od půlky května do půlky června.Pokud pozemek netrápní bílá hniloba-sclerotium cepivorum je pěstování česnek úspěšné.
    6. 7. 2016 20:30 Jan Kozák
    Uvedená velikost je velmi malá, ale příčinu takto neurčím.

    Pacibulky

    24. 6. 2016 19:11 Zakladatel vlákna: Vlastimil Bartes
    Dobrý den,můžete mi sdělit, jestli je velikost sklizených pacibukek je nějak směrodatná s následujícím vysetím a další sklizní. Zatím sklízím vcelku malé cibulky a ani náslédný výsev a sklizený česnek mne moc neuspokojují ve srovnání se sklizní ze stroužků. Děkuji Bartes
    25. 6. 2016 21:13 Jan Kozák
    Podle velikosti pacibulek dorostou cibule normální velikosti za 2 - 4 roky.

    sklizeno

    23. 5. 2016 19:18 Zakladatel vlákna: Miroslav Fiala
    Tak jsem asi sklidil letošní úrodu - kroupy cca 1,5 - 2 cm po dobu 15 minut. Mohu doufat, že se z toho vzpamatuje_Je docela pěkně osekaný.
    24. 5. 2016 6:43 Jan Kozák
    Neztrácejte optimismus. Ze zkušeností se dá předpokládat pouze malé snížení úrody.
    1. 6. 2016 22:17 Karel Šrubař
    U nas v Praze - Dejvicich bylo podobne bombardovani vcera, zustaly jen smutne trcici pahyly s par odekanymi listy. Zrovna zacinaly ze srdicek rasit palicky, to uz do leta nove listy nenasadi, co?
    6. 6. 2016 16:41 Karel Šrubař
    Ale je to chytra rostlinka, par tech opozdenych, co se jeste nedostaly do stadia rasici palice (nabo kvetniho stvolu, jak tomu tady rikate), tak hned zacaly hbite nasazovat nove listy. Ty co uz palicku mely, ty jsou bohuzel po krupobiti hin a nadzenmi casti uvadaji. Muj dotaz zni - ma cenu to nechat rust az do leta? Pribude jeste neco pod zemi, nebo to naopak pochcipa i tam? Mam jen maly zahonek, asi 200 kytek, tak at se mi z toho aspon neco urodi :)

    vhodné organické hnojivo

    3. 2. 2016 13:36 Zakladatel vlákna: Anna
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat..

    neplánuji vypěstovat nějaké převratné množství česneku, každý rok zasadím pár stroužků "českého" česneku, který v komoře začne sám od sebe vybíhat (což je z mého hlediska dobré znamení; jde zřejmě o česnek - jak jsem se dočetla - francouzské odrůdy pěstovaný v ČR, ale já jsem s jeho chutí spokojená, narozdíl od všech jných, co jsou běžně na trhu..hrůza), vysazuji buď na podzim nebo na jaře, zimu zatím vždy přežil.. a jádro mé otázky je, jakým "bio" hnojivem/přídatkem materiálu mu přilepšit. Má dobrou chuť (nebo alespoň mě chutná), ale malou cibulku. Mohu to nějak ovlivnit vyhnojením, nebo nutně potřebuju sadbový česnek/kde se dá sehnat?/stálo by za to, v mém případě, sehnat někde kvalitní sadbu? Má zahrada je 450m.n.m., otevřená JZ, SV krytá horami, půda hlinitopísčitá, úhrn srážek nadprůměrný, dobrý odtok, půdu vylepšuji dřevěným popelem, kamennou moučkou dolomitického vápence, kompostem, hnojem, plodiny střídám..
    Prosila bych o radu, jak si vypěstovat alespoň pár palic dobrého voňavého česneku :)
    3. 2. 2016 17:47 Jan Kozák
    Tak dlouhý dotaz si zaslouží i dlouhou odpověď. Tož asi tak:
    Pokud Vám česnek v komoře vybíhá už na podzim, pak to asi nebude francouzská odrůda vypěstovaná v ČR, ale spíš dovoz ze Španělska nebo Argentiny. Ale to není pro Vás zdánlivě důležité, na to jste se neptala. Ale ono to možná je důležité podle popisu polohy Vaší zahrady. V nadmořské výšce 450 metrů bude skutečně jistější pěstovat české odrůdy. Podle toho, co dáváte pěstovaným rostlinám "na talíř", se dá předpokládat velmi dobrá půdní úrodnost. Pokud jste spokojená s výnosem jiných zelenin, pak děláte všechno dobře. Česnek patří do druhé trati, tedy jako následná plodina po té, která byla hnojená hnojem. Je možné mu ještě přilepšit kompostem.
    Kvalitní sadbu česneku seženete v zahrádkářských prodejnách (ale zdaleka ne ve všech) nebo si ji můžete objednat od 1. května u nás přes formulář na tomto webu. A vybírejte si z paličáků Bjetin nebo velkostroužkový Havran, z nepaličáků Lukan nebo Záhorský II. Tyto odrůdy dávají spolehlivé výnosy i v místech, kde se česneku "tradičně nedaří".

    Proč nenarostl

    21. 7. 2012 17:23 Zakladatel vlákna: Iva S.
    Dobrý den,už druhý rok mám problém s česnekem.Pokaždé mi naroste tak, že vypadá jako jarní cibulka. Je to snad způsobeno špatnou půdou? Nebo špatným hnojením? Půdu máme černou, těžkou, ale všichni kolem mají česnek narostený a pěkný.A je možné tyto kuličky na jaro nnasadit?Děkuji Iva.
    21. 7. 2012 21:10 Jan Kozák
    Pravděpodobně bude chyba ve výživě, zkuste dát před výsadbou do země 10 kg Cereritu na jeden ar a podle potřeby přihnojte dusíkem během vegetace.

    Sklizeň

    4. 7. 2012 18:46 Zakladatel vlákna: Zdeněk Vémola
    Dnes jsem sklidil česnek,výnos špatný ,cibule jsou malé.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne