Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Skladování česneku Zpět na diskusi

    Vlnovník

    9. 11. 2015 23:03 Zakladatel vlákna: Josef Markup
    Dobrý večer, paní Šerá napište jak česnek skladujete a co vlnovník. Já pěstuji česnek 24 let posledních 6 let kupuji zásadně sadbu od pana Kozáka a letos můj česnek přepadl vlnovník v kuchyni kde česnek skladuji 10 let. děkuji česneku zdar
    9. 11. 2015 23:56 Šerá ludmila
    P. Markup - Česnek skladuji tak, že nechávám dlouhé stonky, těmi ho otočím do sklenic nebo do kbelíku jako květiny a musí být někde, kde je sucho a ne moc teplo. Jednou jsem ho tak dala do sklepa a dlouho nevydržel. Mám ho třeba na schodech do sklepa.Když vidím, že už začíná být horší, v dubnu a ještě ho mám hodně, tak stroužky zmrazím. Zdá se mi to nejlepší konzervace. Myslím,že nejlepší jsou ty kopřivy na mulčování a také se nesmí brzy sadit. V roce 2014 všichni sadili česnek brzy a pak jim zplesnivěl. Také je důležitá předplodina, nesmí to být třeba fazole, zelí apod. Určitě ne cibulovina. Mějte se hezky. L.

    vlnovník

    8. 11. 2015 9:42 Zakladatel vlákna: Tomáš Bohočík
    Dobrý den koupil jsem si sadbu havrana v září následně namořil v sulce a nechal vysušit. Skladoval jsem ho ve sklepě, ale vypadá to že to že jsem se vlnovníku nezbavil. Je možné ho před výsadbou ještě jednou namořit? Nedojde k poškození sadby? děkuji Bohočík
    9. 11. 2015 19:31 Jan Kozák
    Dalším mořením česneku neublížíte, ale podle zkušeností Sulka ničí vlnovníka ve všech vývojových stádiích a že by česnek mohl být znovu napaden, se mi moc nezdá. Ale nemusím mít pravdu. Vlnovníkem se důkladně u nás nikdo nezabýval.

    Vlnovník?

    5. 11. 2015 21:14 Zakladatel vlákna: Jiří Snášel
    Podle mne nejsou tak důležité podmínky při skladování, ale důsledné moření sulkou.
    Jeden cop česneku mi visí v kuchyni na stěně (protilehlé od sporáku), druhý mám ve sklepě. Bydlím v paneláku. Takže relativně teplo, v kuchyni i trochu vlhčeji.
    Přesto ten visící česnek tam vydrží nejen celý rok do nového, ale dokonce i další rok, zcela zdravý!
    Úspěšné skladování přisuzuji jak jsem již uvedl, sulce.
    6. 11. 2015 10:41 Mirek
    Vy konzumujete mořený česnek??
    6. 11. 2015 23:51 Jiří Snášel
    To jste špatně pochopil - po sklizni česnek, vybraný k sadbě (samozřejmě vysušený a rozdružený) ihned mořím v sulce. A ten česnek, který z řádně namořené sadby vyroste, je prost škůdce zvaného vlnovník. Nebo si snad někdo myslí, že ten vlnovník do česneku naskáče ve špajzu?

    26. 10. 2015 19:05 Zakladatel vlákna: Markéta Šišáková
    Dobrý den, včera jsem si chtěla vystroužkovat sadbu (havran). K mému zděšení mi asi 30% z kilového balíčku seschlo- viz foto. Palice jsem ihned po zakoupení rozbalila a dala na síto. Můžete mi prosím napsat co se to s mým česnekem stalo? Udělala jsem něco špatně při skladování? Děkuji za odpověď.
    26. 10. 2015 19:17 David Švingal
    Na Vašem česneku si pochutnal zřejmě Vlnovník česnekový,ne nadarmo pan Kozák doporučuje mořit Sulkou ihned po zakoupení sadby ( září-říjen )
    27. 10. 2015 20:05 Jan Kozák
    A mohla jste se to dočíst i v přiložené příručce. V letošním roce je vlnovník skutečně mimořádným problémem.

    Kremelina - p. Lubomir Caby

    25. 10. 2015 4:28 Zakladatel vlákna: Jaromir Vyskala
    Kremelina jsou zkamenele morske rasy rozemlete na prasek. Tento prasek je velmi ostry/brusny s vysokym obsahem mineralu.Pouziva se v kosmetickem prumuslu (zubni pasty, masky na oblicej, sampony….), v potravinarskem prumyslu ( pri skladovani mouky, ryze , fazoli….). Nejsirsi pouziti ma vsak jako pesticide.Zabiji zarucene veskery bezkrunyrovy hmyz (blechy, svaby, housenky, mandelinky…… a dokonce i slimaky v zahradce).Jakmile hmyz prijde do kontactu s timto ostrym praskem, ten jim narusi/poreze jejich tela a hmyz se vysusi/dehydruje.
    Cesnek by se mel Kremelinou poprasit pred skaldovanim jako prevence. Nemusite mit starch z toho, kdyby stroucky dosly do kontaktu s timto praskem. Lide Kremelinu konzumuji jako prevenci proti padani vlasu, zpevnovani kosti,nehtu a zubu.
    26. 10. 2015 11:09 Jan Kašpar
    Pane Vyskalo, není křemelina jako křemelina. Jedná se o křemičité schránky odumřelých hnědých řas zvaných rozsivky. Z chemického hlediska se jedná o SiO2. Jenže rozsivek existuje řádově stovky rodů a řádově desetitisíce druhů. Velikost jejich schránek se pohybuje od 2,5 μm (mikrometrů) až 200 μm. extrémní řasy mají až 2000 μm. Rovněž tvary sořápek jsou od kulových (kruhových, rektangulárních, trubičkových, ve tvaru elipsoidu atd. Takže zbývá jen maličkost vybrat tu "správnou" křemelinu.
    K vlnovníkovi (Aceria tulipae)- pokud není v česneku přítomen, přes křemelinu těžko přeleze. Pokud tam je a prosypete cibule, bude si vesele sosat a množit se a z cibule nevyleze. Taky proč, má dost potravy a může se vesele množit pod šupinami a křemelina se ho nedotkne. Aby to fungovalo, musel by se česnek oloupaný prosypat. Jenže pak bude zase skladovatelnost problematická.
    A k vylepšování zdraví křemelinou? Pokud ji pojíte, vyčistí Vám to vnitřní povrch střev, něco jako lepší vláknina. Což je jistě pro organismus dobré. Nějaké "ozdravění" kloubů, kostí či padání vlasů patří do říše báchorek. Cucání oblázků, či olizování laboratorního skla taky nepřinese nějaký efekt.
    Mimochodem, pokud koupíte křemelinu od těžaře, zaplatíte cca $2 až $3 za 50 lb (cca 22 kg). U nás v malém lze dostat 20 kg pytel za cca 1000 Kč. A račte se podívat, za kolik to marketingoví experti prodávají. Media je nazývají "šmejdy".

    Vlnovnik - pro p. Pilkovou

    22. 10. 2015 3:04 Zakladatel vlákna: Jaromir Vyskala
    Docetl jsem se, ze proti Vlnovnikovi je velmi ucinna Kremelina ( Diatomaceous Earth – DE), aplikovana pred skladovanim.
    24. 10. 2015 17:47 lubomir caby
    Prosím Vás o určenie spôsobu aplikácie. Použiť to na dezinfekciu skladového priestoru+ bedničky, alebo aj na cesnak počas sušenia ? Resp.odkaz na publikáciu. Ďakujem

    Sesychani česneku

    18. 10. 2015 20:41 Zakladatel vlákna: Tomáš Novotny
    Dobrý den, trápí mne sesychani sklizeneho česneku. Jak tomu předejít? Tento problém mne netrapil dříve. Po zakoupení Vaší sadby začaly sesychat i odrůdy moje původní. Děkuji za odpověď. K dnešnímu dni je poškozeno cca 40% sklizně
    19. 10. 2015 6:59 Jan Kozák
    Toto sesychání je s největší pravděpodobností způsobeno sáním vlnovníka česnekového. Toho už dvacet let považuji za největší problém při pěstování, vlastně skladování, česneku. Ale nikdo se tím pořádně nezabývá.
    19. 10. 2015 23:45 Jana Pilková
    Dobrý večer pane Kozáku, snažila jsem se někde dočíst, kde se ten darebák vlnovník k česneku dostane. Všude se píše, že je to problém skladů. To znamená, že z půdy by měl být česnek v pořádku a nakazí se při sušení? A co insekticidy před začátkem sušení? Postřikům nerozumím, četla jsem to na internetu. Děkuji
    19. 10. 2015 23:49 Jana Pilková
    Jenom doplňuji, myslela jsem vystříkat skladovací prostory:-)Ale zase nevím, aby se tím nějak nenasákl česnek i když by se sušil za nějakou dobu po aplikaci. Ale jsou to teorie.
    20. 10. 2015 20:45 Jan Kozák
    Pro dezinfekci skladovacího prostoru je možné použít Savo. Ale pozor na bezpečnost práce. Insekticid, spíše akaricid, na konci vegetace bych já určitě nepoužil.
    21. 10. 2015 8:50 Radovan Mžik
    Dobry den pane Kozaku, jeste bych toto tema rad rozvinul, protoze me zajima jak se vlnovnik dale siri. Bohuzel jsem se k tomu nikde poradne nic nedocetl, ale nechtel bych si ho zavlect na pozemek, kde jsme s nim nikdy problem nemeli. Co jsem tak odpozoroval, tak pokud se skladuje zdrava sadba vedle napadene, tak se vlnovnik prestehuje i na tu zdravou. Vsechny sadbove odrudy jsem tedy rozdruzil, namoril v sulce (2-3h), ususil a vratil zpet do puvodnich raslovych pytlu, ktere jsem vyvaril ve vode. Veskere krabice apod, ktere prisly s nemorenou sadbou do styku jsem spalil. Je toto prosim dostatecne? Je, prosim, nejaka sance, ze cast roztocu prezila moreni a pri sadbe se mi dostane do pudy? Dekuji za Vasi odpoved.

    předloňský česnek

    17. 9. 2015 22:39 Zakladatel vlákna: Jiří Snášel
    Na podzim 2012 jsem zasadil menší množství nové sadby, v létě 2013 sklidil, spletl do copů a uskladnil. Jednu "paličku" jsem zvážil (73g)a zavěsil v kuchyni na stěnu - testoval jsem trvanlivost a ztrátu váhy při uskladnění.
    Na podzim 2014 jsem chtěl tento trvanlivý česnek vysadit, nějak jsem na něj zapomněl, jarní sadbu neprovádím, tak přišel na řadu až letos. Dnes jsem jej znovu zvážil, má 43g!, je evidentně zdravý!
    Stroužky jsou pevné, tvrdé, zítra je namočím do Sulky a v listopadu vysadím. Jsem zvědav, jestli z něj něco bude? Pokud ano, rozmnožím ho a budu nabízet jako "Věčný česnek", zázrak přírody.
    29. 9. 2015 22:14 Richard Novák
    Dobrý den. Ta palice měla jen těch pět stroučků? Děkuji.

    scvrklej česnek

    19. 3. 2014 19:54 Zakladatel vlákna: honza
    Zdravíčko chtel bych se zeptat dneska jsem přebíral česnek a skoro všechen je scvrklej a ma takovou divne žlutou barvu mnel jsem ho danej ve sklepe v panelaku jako každy rok ve sklenici stroužkama nahoru a co nejdelším stvolem muže to byt teplemMM nebo uskladnenim dekuji
    20. 3. 2014 19:37 Jan Kozák
    Buď máte jinou odrůdu, která má nižší skladovatelnost, nebo u Vás hoduje roztoč vlnovník česnekový.
    Na takto napsanou otázku většinou neodpovídám.

    Uložení sadby česneku přes zimu

    4. 1. 2014 21:25 Zakladatel vlákna: Tomáš Dvořák
    Dobrý den, prosím Vás, jaká je optimální teplota a vůbec podmínky pro uskladnění sadbového česneku, který jsem nestihl na podzim zasadit? Děkuji Vám.
    5. 1. 2014 20:03 Jan Kozák
    Stále je příhodné počasí pro výsadbu. Pokud máte závažné důvody, které Vám v tom brání, pak se snažte držet česnek při co nejnižších teplotách na vzdušném místě. Výsadba ozimých česneků na jaře má významná negativa.

    Skladování

    23. 12. 2013 19:35 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
    Dobrý den

    Mám dotaz na pana Kozáka.

    Může se česnek skladovat v chladících boxech určených pro skladování zeleniny? Jedná se o neprodyšné izolované boxy o objemu několik m3 s klimatizační jednotkou udržující nízkou teplotu a vlhkost. Boxy nemají větrání, z prostoru se jen odvádí vysrážená voda z výparníku a udržuje se tímto nízká vlhkost. Co na to říkáte, jde to použít?

    Přeji klidné svátky.
    23. 12. 2013 20:07 Jan Kozák
    Nevím, pravděpodobně ano.

    Už zase vlnovník!

    20. 12. 2013 17:24 Zakladatel vlákna: Ivana Smetanová
    Dobrý den, minulý rok jsem měla skladovaný česnek napadený vlnovníkem. Nyní začínám pozorovat, že některé stroužky skladovaného česneku ztrácejí lesk a mají volnější slupku, proto mám opět podezření na vlnovníka. Sadba tohoto skladovaného česneku byla ale narozdíl od té minulé mořena v Sulce. Ovšem Sulka byla několik let prošlá a mořila jsem opakovaně několikrát v témže roztoku.
    1. Je možné, že tedy moření bylo neúčinné? Od vás vím, že Sulka by měla na vlnovníka s jistotou zabrat.
    2. Letošní zasazený česnek je bohužel mořen stejným způsobem, jako minule. Co tedy mohu v průběhu roku udělat za postřik proti vlnovníkovi nebo jaká lze udělat jiná opatření v průběhu vegetace?
    Prozatím se snažím skladovat česnek v chladnu.
    Děkuji velmi za odpověď a přeji krásné svátky a do nového roku vše nejlepší.
    Ivana Smetanová
    20. 12. 2013 22:25 Jiří Snášel
    Odpověděla jste si sama - "mořila jsem opakovaně několikrát v témže roztoku."
    viz Česnek v otázkách.
    21. 12. 2013 20:15 Jan Kozák
    V dřívější době, kdy se běžně doporučovalo využít mořidlo proti houbovým chorobám opakovaně, u Sulky se uvádělo, že při opakovaném použití ztrácí účinnost. Takže tady asi byla chyba. Během vegetace proti vlnovníku nic nezmůžete, příští rok po sklizni a vysušení se snažte držet ho v co nejnižší teplotě.

    Teplota a vlhkost

    19. 12. 2013 18:19 Zakladatel vlákna: Krejčíř Vladimír
    Jaká je optimální teplota a vlhkost na skladování kon zumního česneku. mám teplotu 8st. a vlhkost 55 děkuji Krejčíř Vlad.
    21. 12. 2013 20:10 Jan Kozák
    Skladování česneku je dosti náročné. Pokud v něm nebude roztoč vlnovník česnekový, pak je v domácích podmínkách nejlepší pokojová teplota a vlhkost do 60 %. Nejspolehlivější skladování je při mínus dvou stupních, ale to doma nikde nemáte.

    Kořínky

    5. 12. 2013 18:09 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý večer pane ing Kozáku, chci se zeptat jak mám zabránit česneku aby se mu zvedaly kořínky.Mám doma nějaké zbytky ještě.Když jsou kořínky zvedlé nevadí to ničemu že?Třeba chuti nebo tak?
    5. 12. 2013 18:49 Jan Kozák
    Výraz zvedlé kořínky je neobvyklý. Snad máte na mysli zduření podpučí s případným rašením kořenů. S tím je letos dost velký problém. Teploty kolem nuly a sucho to nejlépe zpomalí. Tento začátek rašení kuchyňskému využití nijak nevadí, snižuje to však atraktivnost zboží při jeho prodeji.
    5. 12. 2013 18:59 Štěpán
    No právě.tak se ptam jak to mám řešit??Nic jineho na to není???

    skladování sadbový-konzumní česnek

    6. 11. 2013 19:37 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Dobrý den pane Kozáku k dotazu pana Harasima, bych se připojila. Někde v diskuzi jste zmínil, že je rozdíl v podmínkách skladování konzumního a sadbového česneku, ale neuvedl konkrétně. Můžete to pro nás prosím více specifikovat.
    děkuji
    7. 11. 2013 6:33 Zdeněk Červík
    Skladování česneku
    Česnek v otázkách » Kde by měl být česnek skladován?

    Místo skladování česneku by mělo být hodně vzdušné – nejlépe v průvanu. Škodí mu příliš vysoká teplota, přímé sluneční záření, naopak mu neublíží mírný mráz.
    Uskladnění česneku před konzumací je v současnosti velkým problémem. Pokud není napadený vlnovníkem česnekovým, vyhovuje mu pokojová teplota a sucho. Tyto podmínky však vyhovují zmíněnému roztoči, který se v teple rychle množí a způsobuje vysychání stroužků. Proto by byla lepší teplota okolo nuly při nízké vlhkosti, tedy určitě ne v ledničce.
    Někteří navrhují skladování česneku před konzumací na balkóně. Česnek sice snáší i teploty pod nulou, obávám se však, že na balkóně bude velké kolísání teploty i vzdušné vlhkosti, které může česneku uškodit
    7. 11. 2013 12:14 Hana Kopecká
    Dobrý den , děkuji tuhle odpověd znám. Vím najít doré skladovací podmínky je možná to nejtěžší. Má zkušenost je že v chladné teplotě a průvanu začíná konzumní česnek mnohem dřív rašit-výkyvy vlhkosti atd. Takže ho ted skladuju při pokojové teplotě a nízké vlhkosti než je třeba větraná půda, kůlna atd.
    Nicméně by mne zajímal ten rozdíl jak sladovat konzum a sadbu

    Skladování

    6. 11. 2013 18:17 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
    Dobrý den

    Pane Kozáku, mám dotaz na doby skladovatelnosti u vašich odrůd česneku. Uvedené v popisu odrůd platí pro běžné skladovací podmínky (20°C) bez škůdce Vlnovníka česnekového? Nebo je potřeba teplot kolem 0°C, jak doporučujete, či se dokonce dá skladovatelnost v tomto případě (0°C) i prodloužit, například u Vekanu a Bjetinu až do další sklizně?

    A druhý dotaz: Do jakých kladných teplot nad nulou by se mohl česnek skladovat aniž by rašil do další sklizně - stačí držet kolem 5°C, tedy zároveň s bramborami?
    7. 11. 2013 20:18 Jan Kozák
    Pokud není česnek napaden vlnovníkem česnekovým, pak je skutečně nejlepší pokojová teplota, která ho udržuje ve vegetačním klidu. Zrovna tak je vhodná teplota okolo nuly. Pět stupňů se mi zdá už moc. Skladování společně s bramborami je nevhodné pro vysokou vzdušnou vlhkost.
    Skladování sadby je jednodušší. Tam stačí zastíněné vzdušné místo. Sadba se skladuje kratší dobu než česnek konzumní a nevím, že by se někde pro její skladování používaly klimatizované sklady.

    JOVAN

    4. 11. 2013 21:28 Zakladatel vlákna: Karel Chovanec
    Dobrý večer,
    z bohužel až jarní výsadby Jovanu vyrostly velké koule bez stroužků, což jsem očekával, ale nevím co z nich vyroste, pokud je použiji k výsadbě. Navíc už raší. Chtěl bych si tuto odrůdu udržet a od Vás už jsem nestihl získat ani paličku. Děkuji za radu,
    Karel Chovanec
    5. 11. 2013 21:35 Jan Kozák
    Pokud vysadíte na podzim, pak vyrostou normální dělené cibule. V případě jarní výsadby budete mít zase většinou koule. Ale tyto koule mají horší skladovatelnost, takže do jara mnohdy ani nevydrží.

    Skladování

    1. 11. 2013 15:10 Zakladatel vlákna: Jiří Šír
    Hezký den, chci se zeptat, jak nejlépe skladovat sadbový česnek Benátčan, aby mi vydržel na jarní výsadbu?(mám ho na stroužky)děkuji
    1. 11. 2013 21:01 Jan Kozák
    Na suchém vzdušném místě, na teplotě u Benátčanu moc nezáleží. Ale silnější mrazy by mohly vadit.

    Skladování ve stodole

    25. 10. 2013 16:36 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den pane ing.Kozáku, chci se zeptat česnek který jsem letos vypěstoval mám uskladněný ve stodole která je dobře větrana z jedné strany otevřená.Ale zdá se mě že česnek chtá trošku plíseň??co stím nebo jak temu zabránit????
    25. 10. 2013 20:58 Jan Kozák
    Asi je větrání nedostatečné, třeba by stačilo snížit vrstvu.
    26. 10. 2013 8:09 Štěpán
    Ale mě se zdá že to dělají horní cibule a spodní nic???čím to je????

    Skladování česneku

    22. 10. 2013 9:33 Zakladatel vlákna: L.Čumpelík
    Dobrý den.
    Se zájmem jsem si přečetl skoro celý diskusní sloupek a zjistil jsem, že nejvíce problémů mají diskutující s trvanlivostí česneku, kdy si většina stěžuje, že jim česnek pro domácnost brzy raší. Já jsem měl donedávna stejné problémy, že mi česnek vydržel maximálně do března a potom jsem si musel kupovat v obchodech. Různě jsem laboroval s teplotou, aby byl pokud možno v suchu apod.
    Od té doby, co všechen česnek nechávám se suchým stvolem délky 20 - 25cm nutným ke vložení česnekové "kytice" do jakékoli vázy nebo sklenice, nemám sebemenší problém s trvanlivostí. Předesílám, že česnek s kořenovou částí takto otočenou vzhůru, mám od jedné sklizně do další sklizně v novém roce, v běžné panelákové kuchyni a ve spíži. Letos mi zbylo asi 8 palic česneku z minulého roku a když jsem sklidil začátkem srpna nový česnek, tak jsem je musel dát zvlášť, protože bych už nepoznal, který je starý a který nový, v jak perfektním stavu ten rok starý byl (nebyl na nich znát sebemenší náznak rašení nebo seschlosti stroužků). Samozřejmě to není rada určená pro pěstitele se sklizní řádově desítek či stovek kilogramů česneku, ale pro nás většinu drobných pěstitelů. Takže hodně úspěchů v pěstováním našeho Českého česneku a "Vyzkoušejte a uvidíte!".
    S pozdravem L.Č.
    22. 10. 2013 13:42 Marcel
    Doplňuji: vysypat solí dno láhve (lehce poslolit) a uzavřít alobalem - fólií. dosáhl jsem ještě lepších výsledků

    Skladování

    21. 10. 2013 9:14 Zakladatel vlákna: Klára Rezková
    Dobrý den,
    mám od Vás sadbu z letošní sklizně a nespotřebovala jsem jí všechnu na výsadbu. Je možné ji uskladnit do příštího roku nebo je lepší ji raději zasadit všechnu?
    21. 10. 2013 19:26 Jan Kozák
    Co nezasadíte, to snězte, Do příštího roku by Vám snad mohl vydržet jen Benátčan a Japo II. Ale normálně se to nedělá.

    Rašení

    19. 10. 2013 21:45 Zakladatel vlákna: Lukas Svoboda
    Dobrý večer. Mám problém s Bjetinem. Začaly mu rašit kořínky. Jak bych mohl rašení zbrzdit? Přenesl jsem ho ven pod střechu. Doufám, že se růst zastaví nižšími teplotami v noci. Nebo by bylo lepší jej vzít do bytové teploty? A vlastně, jak moc by bylo na závadu kořínky olámat (zatím 1 mm). Velmi děkuju za radu.
    20. 10. 2013 17:44 Jan Kozák
    Nižší teploty naopak růst kořenů podporují. Pokud nepomůže přenesení do tepla, pak je lepší alternativa sázet než poškodit kořeny.
    20. 10. 2013 18:12 Zdeněk Červík
    S panem Kozákem musím souhlasit,taky jsem měl s tímto problém,ale přenesl jsem ho do jiné místnosti kde je o něco tepleji a hlavně stáleji něž ,když jsem ho měl uskladněný dřív a světe divse rust kořímků se buď zpomalil a nebo zastavil.Po 14 dnech jsem neviděl žádnou změnu v délce a ani vtom že by začalo rust i další stroužky Havran,Bjetin,Dnes jsem se chystal ho šupnout do země,ale co hlásí za teploty a že to přestalo růst ještě počkám česnek nikam neuteče.
    20. 10. 2013 19:14 Lukas Svoboda
    Děkuji. Byl uskladněn v suchém větraném sklepe, odhadem 15 C. Moje domácí směska vůbec neraší, i když byla ve stejných podmínkách. Ještě dotaz, mám takto narašený česnek mořit jak v Sulce, tak Rovralu? Nebo jen Rovral? Děkuji za odpověď a krásný večer!
    20. 10. 2013 19:43 Jan Kozák
    Pokud bych mořil jen v jednom, určitě bych volil Sulku.

    Výběr odrůdy

    18. 10. 2013 11:37 Zakladatel vlákna: Radim Hořínek
    Dobrý den,
    prosím o radu při výberu odrůdy pro sadbu česneku. Pěstování bude v Ostravě na zahradě. Pokud je to možné, mám zájem o odrůdu, která vydrží uskladněna až do další sklizně v dalším roce. Nebráním se ani výsadbě více odrůd. Celková výsadba by byla cca půl kila. Můžete mi, prosím poradit? Děkuji
    18. 10. 2013 15:37 Jan Kozák
    Pokud chcete opravdovou spolehlivost v trvanlivosti, pak volte odrůdy Benátčan a Japo II.

    Rašení kořínků česnek

    14. 10. 2013 14:29 Zakladatel vlákna: Miroslav K
    Dobrý den, rád bych se přidal do diskuze ohledně předčasného rašení kořínku česneku. Česnek mám zavěšen v pergole s dobrým větráním avšak i tak došlo k předčasnému vyrašení kořínku. Jistě tento problém nastal u více pěstitelů a chtěl bych tedy poradit zda by nebylo lepší tento česnek uložit do přepravek a popřípadě přikrýt novinami aby byl ve tmě a zpomalil případný větší nárůst kořínku? Sadit chci jako obvykle nejdřívě v listopadu, ale samozřejmě bude záležet ještě na počasí. Známý mi poradil, že nemám raději mořit v Sulce před výsadbou, že to mírně popálí kořínky a česnek bude slabší, ale Rovral prý mohu použít bez problému. Jsou to samozřejmě jeho zkušenosti, ale nevím zda tomu je tak. S pozdravem, Kondziolka
    14. 10. 2013 14:53 Petr Štěpánek
    Dobrý den, já to provedl tak, že jsem česnek (Bjetin)vyskládal podpučím nahoru. Snad to rašení přibrzdí. Určitě by pomohlo ho dát někam do tepla, ale nemám ho namořený v Sulce a teď už bych ho nevysušil.
    14. 10. 2013 17:21 Zdeněk Červík
    Jestli teda můžu.Psal jsem již níže ,že mi ta potvora začal rašit mám ho namořený začátkem září a jedná se o Havran a Bjetin.(Jarná česnek je bez problému Matin+JapoII)Ty už mají asi 1mm dlouhe kořínky.Je uslkadněn při teplotě 17°C +- nějaký ten stupínek podle počasí.Je v tmavé místnosti.Jen by mě zajímalo jestli ho teda dát do ještě většího tepla a nebo už ho nachat tam,kde je a počkat do výsadby.Foto bohužel nemám
    14. 10. 2013 19:53 Jan Kozák
    Je pravdou, že se letos česnek snaží tlačit kořeny dřív, než jsme zvyklí. Světlo na to vliv určitě nemá. Pokud by už hrozilo nebezpečí poškození kořenů, pak bude lepší česnek vysadit bez ohledu na termín
    15. 10. 2013 14:30 Zdeněk Červík
    Vím že asi otravuji,ale jak dlouhé kořínky máte na ,mysli?Pdle mého 3 až 4mm jsou už až moc a váš názor?Děkuji

    namořený česnek začal růst

    12. 10. 2013 18:50 Zakladatel vlákna: Zdeněk Červík
    Prosím o radu.ač jsem hledal po zpátku našel jsem jen rady jak postupovat aby česnek nezačal po namoření růst.jenže mě už začíná ze spodku rašit.Mám ho dát rači už do země a nebo mám ještě počkat.Jedná s o česnek zakoupený u vás Havran a Bjetin a však ne všechny stroužky se chovají takto.
    děkuji za případnou odpověď a pokud možno kde jsem udělal podle vás chybu.Namořen začátkem září asi 4h v sulce.sakladován v tmavé místnosti o teplotě asi 17°C+- nějaký ten stupínek.
    12. 10. 2013 21:25 Jan Kozák
    Nízké teploty a vysoká vzdušná vlhkost v září způsobují předčasné tlačení kořenů. Pokud byl po namoření a vysušení česnek skladován při uvedené teplotě, pak se ho asi nepodařilo uchránit od vlhkosti, což byl samozřejmě problém. Sice Vaše stroužky nevidím, přesto bych radil ještě počkat.
    12. 10. 2013 22:38 Zdeněk Červík
    Děkuji za odpověď každopádně už asi nemám co startit tak dám na Vaší radu Moc děkuji.Červík kozel zhradník

    Dotaz na uskladnění

    9. 10. 2013 14:36 Zakladatel vlákna: Vladimír Kopp
    Dobrý den, jelikož nemám prostor k uskladnění pouze byt 1+1, sociální zařízení a chodbička, plánuji česnek dát do sklenic. Již 2x mě česnek zašel při uskladnění na chodbičce. Prosím o radu jak postupovat. Myslím česnek konzumní, nikoliv sadbový. Děkuji. Vladimír Kopp.
    11. 10. 2013 19:45 Jan Kozák
    Pro skladování česneku je potřeba suché vzdušné místo. Pokud není napaden roztočem vlnovníkem česnekovým, pak pokojová teplota je ideální. Bohužel je ideální i pro toho roztoče a to byl možná Váš problém.

    Moření

    5. 10. 2013 10:18 Zakladatel vlákna: F.Šilar
    Dobrý den, včera jsem namořil česnek v Sulce, ale je už moc velká zima a česnek by mi mohl začít do výsadby růst. Dá se tomu nějak zamezit či zmírnit růst stroužků? Děkuji Franta
    6. 10. 2013 20:04 Jan Kozák
    Udržovat ho aspoň 14 dní v tele a suchu.

    mráz

    4. 10. 2013 16:31 Zakladatel vlákna: Martin Oharek
    Dobrý den, česnek mám zavěšen venku pod pergolou. Je nutné jej kvůli mrazíkům schovat, nebo ještě vydrží. Děkuji.
    4. 10. 2013 20:18 Jan Kozák
    Ještě vydrží.

    jednostroužkové cibule

    3. 10. 2013 8:33 Zakladatel vlákna: Jaroslav Teichman
    Dobrý den.Už po mnoho let sázíme na jaře česnek neznámého původu, kdysi dar od přítele. Snad Dukát. Palice 4-5 stroužků.V letošním roce ve 100 procentech případů nám vyrostly jednostroužkové cibule s mdlou chutí. Co jsme udělali špatně ? Za odpověď děkuji. Jaroslav Teichman
    3. 10. 2013 19:40 Jan Kozák
    Velkostroužkové ozimé paličáky to při jarní výsadbě dělávají, že část cibulí se nerozdělí. Pravděpodobně jde o vliv zimního uskladnění. Mdlá chuť asi s jarní výsadbou spojitost nemá. I to se někdy stává, ale zatím se nám nepodařilo zjistit, co tento nepříjemný jev způsobuje.

    moření

    29. 9. 2013 21:16 Zakladatel vlákna: Irena Valachová
    Dobrý den, tak jsem si zrovna přečetla, že mám česnek mořit až před výsadbou, ale já ho mám zrovna na balkoně aby uschl.
    Co dělat? Mám ho dát raději do tepla a nebo čekat zda vyraší a pak raději na záhon.
    29. 9. 2013 21:38 Jan Kozák
    Nechejte ho na balkóně až do výsadby. Namořte den předem.
    29. 9. 2013 21:54 Irena Valachová
    Já to asi špatně napsala, ale já ho dnes zrovna namořila, proto je na balkoně aby uschl od sulky.Jinak byl v bytě jen dnes po namoření šel ven. Tak nevím zda ho nechat venku nebo ho vzít do tepla. Já si vždycky bohužel všechno přečtu až pozdě.

    Skladování sadby

    14. 9. 2013 11:19 Zakladatel vlákna: Miloslav Libánský
    Dobrý den, nechci se tady opakovat, ale nenašel jsem jak nejlépe skladovat sadbu po namoření sulkou tak, aby vydržela do prosince na výsadbu. Mohu ji např. ponechat pod pergolou, kde nejde slunce, v bedýnce? Nemám totiž jiné příhodnější místo. Bydlím v paneláku a na zahrádce nemám sklep.
    Jinak děkuji za došlou sadbu. VEKAN i SLAVIN vypadají nádherně. Doufám, že se urodí.
    Děkuji za odpověď, případně za odkaz, kde ji najdu.
    14. 9. 2013 20:23 Jan Kozák
    Uskladnění na suchém větraném místě ve slabé vrstvě (do 10 cm).

    Miloslava Marešová:uložení namořeného sadbového česneku

    8. 9. 2013 8:39 Zakladatel vlákna: Miloslava Marešová
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kam uložit před výsadbou již namořený sadbový česnek ? Děkuji
    8. 9. 2013 18:01 Jan Kozák
    Na suché větrané místo v tenké vrstvě (do 10 cm).
    < Novější12345Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne