Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Skladování česneku Zpět na diskusi

    lonský česnek

    25. 8. 2013 19:10 Zakladatel vlákna: petr moravansky
    Takhle vypadá lonský česnek Benátčan a Lukan - 13 měsíců po sklizni. Byl uskladněn v kotelně při teplotě +22 st. a vlhkosti vzduchu cca 45%
    Lukan je chutově už málo výrazný, ale Benátčan je ostrý jako břitva. Pěstováno v oblasti Kyjova 190 m.n.m
    25. 8. 2013 19:12 petr moravansky
    25. 8. 2013 20:53 Jan Kozák
    Toto jsou správné podmínky pro to, aby česnek nezačal rašit. Tyto podmínky však vyhovují také roztočům vlnovníku česnekovému. Vy jste ho tam neměl.
    25. 8. 2013 22:54 Hana Kopecká
    Vidím li váš krásný BenátčanLukan, tak o to víc mě mrzí, že u mě na zahradě Benátčan nejde,asi moc těžká půda. Lukanu se daří, pravda vynáší sžtředové stroužky nad cibuli, ale jinak je to fešák. Před dobou skladovatelností smekám, takový prostor by se mě taky hodil

    Skladovatelnost Ruského paličáku

    12. 7. 2013 7:52 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobré ráno,pane ing Kozáku chci se zeptat jaký má tzv.Ruský paličák skladovatelnost??Děkuji za odpověď
    14. 7. 2013 21:09 Jan Kozák
    Názvem ruský paličák se označuje velké množství vzhledově podobných klonů, ale v některých vlastnostech jsou dost rozdílné. Většina z nich má skladovatelnost velmi dobrou, spolehlivě do konce dubna. Některé klony však vydrží sotva do Vánoc.

    Dřívější sklizeň

    7. 6. 2013 17:41 Zakladatel vlákna: David
    Dobry den!
    Chtel bych se Vas zeptat, jestli by bylo mozne sklizet ozimy cesnek o 14 dni drive, nez by se normalne sklizel. Mam zkusenosti jen s tim, ze pri podzimnim rozdruzovani se bude hure oddelovat. Melo by to vliv i na delku skladovani, nebo jine kvalitativni vlastnosti? Cesnek susim i s nati. Hnojen byl pred dvema tydny a aby se neprodluzovala vegetacni doba, tak bych uz jiz neprihnojoval, barva je v poradku, brzy budu odhlavkovavat. Je tento postup v poradku? Dekuji Vam.
    11. 6. 2013 21:36 Jan Kozák
    Můžete mít problémy se sušením. Pokud se Vám podaří dobře vysušit, pak by problém se skladováním být nemusel.

    Jak skladuji česnek

    24. 2. 2013 23:09 Zakladatel vlákna: Petra Holišová
    Dobrý den,malý příspěvek, způsobem ukázaným na obrázku skladuji česnek v panelákovém bytě při pokojové teplotě a nechráněný před světlem. Je to náhoda?
    Sklízený je po narovnání květů 1.týden v červenci, sušený na půdě, odrůda záhadná, před mnoha lety mi ho prodali na tržnici jako moravský paličák. Sázím ho asi osm let, kvalita stejná. Mívá 6 až 8 stroužků, květ asi 200 a více semínek, ze kterých vypěstuji 1.rok- malou cibulku, 2. rok- česnek se čtyřmi velkými stroužky, 3.rok ze stroužku je česnek s 6 až 8 stroužky. Nepodařilo se mi ho nikdy přiřadit ke schválené odrůdě.
    Přeji všem mnoho úspěchů v pěstování česneku.

    24. 2. 2013 21:48 Zakladatel vlákna: Dan Šatan
    Dobrý den pane Kozáku. Ještě někdy před Annou jsem sklidil pěkný česnek. Sklidil jsem jej až se narovnaly paličky. Poté řádně usušil, tak jak píšete. Teď v Únoru nastal ale problém. česnek mi začíná klíčit. Chtěl bych se zeptat čím je to způsobeno? Popřípadě zda-li mohu česnek jíst?
    P.S. Česnek mám uložený na sýpce v přítmí skoro ve tmě v rozmezí teploty 15 až 3 stupně celsi. Když moc mrzne raději ho přikryji. Děkuji.
    26. 2. 2013 16:31 Jan Kozák
    Některé ozimé odrůdy jsou v této době citlivé na změnu prostředí, k níž u Vás pravděpodobně došlo.

    skladování česneku

    21. 2. 2013 22:06 Zakladatel vlákna: Štěpán Macháček
    V jedné z odpovědí je uvedeno, že česnek má rád průvan a nevadí mu mírné teploty pod nulou. Lze blíže specifikovat rozsah mínusových teplot? "Přežije" mi sadba v dřevníku, kde podmínka průvanu je splněna?
    Děkuji za odpověď.
    Štěpán
    22. 2. 2013 20:04 Jan Kozák
    Konzumní česnek je nejlepší skladovat při teplotě 0 - -2 st. Celsia. Sadbu ponechejte v dřevníku.

    dotazy k diskuzi níže SC

    20. 2. 2013 13:30 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Dobrý den pane Kašpare celá diskuze níže, mne velmi zaujala a děkuju za vaše tipy a zkušenosti. Jestli mohu poprosit jak dosahujete sladovatelnost do dalšího června? V jakých podmínkách se vám daří česnek takto dlouho uchovat? Pro mne je to zatím problém takové místo najít. Případně jaká je vaše vyzkoušená odrůda? Jak často obměnujete svou sadbu? Čím hnojíte a jak často? Vím jsem zvědavá až moc, ale ráda se přiučím, proti vám česnek pěstuji teprve 5 let. Pravda v době kdy jste vy začal jsem ještě víc jak 10 let chodila po houbách :-)) Velice děkuji všem za jejich postřehy a zkušenosti, které mé pěstování obohacují a vylepšují
    20. 2. 2013 15:05 Jan Kašpar
    Paní Kopecká, nevím, zda je vhodné moje moudra česneková dávat na web pana Kozáka, i když se s jeho postupy cca v 80% v podstatě (tedy přibližně) shodnu, některé poznatky mám diametrálně odlišné. Takže věřte raději odborníkovi, panu Kozákovi, nikoli mně, diletantovi. Navíc je to za tu řadu let velké kvantum poznatků. A nechtěl bych s tím tady otravovat jako jistý Honzík Novák (ml.). Protože jsem dost věcí za ta léta zaznamenal, je toho opravdu hodně a chcete-li mé rozumy přesto znát, sdělte svůj e-mail. Své chytrosti si do hrobu vzít nehodlám. Jen nevím, zda budou někomu k nějakému užitku.
    20. 2. 2013 16:51 Hana Kopecká
    Dobrý den děkuji za rychlou a podrobnou odpověd. Já vím,že je to web pana Kozáka, což je pro mne česnekářská autorita č1. Na druhou stranu tu oceňuji právě to sdílení zkušeností mezi námi i malopěstitely. Vím, že ve velkém se to dělá často jinak. Zkušenosti i styl závisí na lokalitě, půdě, časových možnostech, osobních preferencích atd. Pokud je naše diskuze mimo rámec tohoto webu, tak nás prosím pane Kozáku smázněte.
    Co se týká množství sadím asi tolik co vy,v listopadu nasazeno lehce pod 800 stroužků. Jedna z odrůd bude taky nějaká forma domestifikovaného rusáka, cibule ca 4 max 5 stroužků velikost ca 100-120g. Jinak mám většinu odrůd od pana Kozáka a letos nově nasazený Tantal. Ne každý člen naší rodiny preferuje sílu a velikost jako má rusák, Havran, či Jovan. Můj email je kopeckah "uzenac" seznam, budu ráda když se ozvěte. Mnohokrát děkuju!!!
    23. 2. 2013 19:46 Petr Štěpánek
    Zdravím, Vážená paní bylo by možné se s Vámi spojit -- Váš uvedený email je nefunkční.
    Děkuji PS
    ***
    23. 2. 2013 22:20 Hana Kopecká
    Dobrý den, omlouvám jsem napsala jsem adresu nejasně, uzenáčem byl míněn zavináč. Takže pro vás i pana Kašpara *** Děkuji
    20. 2. 2013 16:27 Jan Kašpar
    Skladovatelnost: bedničky z tenkých nehoblovaných nelakovaných prkének, každoročně desinfikovány chlornanem sodným (úplně obyčejné SAVO) nátěr každoročně v létě štětcem a na slunci vysušit. V říjnu je naplním max 2 vrstvy a zasunu pod skříně (do tmy) v mrazuprosté místnosti na betonovou podlahu. Nesmí se použít plast (kondenzuje na něm voda a česnek vyklíčí a pustí kořeny). Teplota +1 °C v zimě, do nejvýše +15 °C v parném létě. (měřeno teploměrem min/max.), vlhkost okolo 60%. (Syn česnek skladuje podobně, v nevytápěné garáži RD a má stejnou skladovatelnost)
    Odrůdy: 1)- Rusák, zakoupen (nikoli mnou) v roce 1965 ve Stalingradě (Rusko) na trhu, původní hmotnost cca 120 - 150 g, 3 až 4 stroužky velikosti menší až střední brambory. Palice nepravidelná. Výběrem se změnil, zakulatil, po cce 10 letech měl 5 až 6 stroužků. Dnes dává okolo 7 až 8, a nyní začíná dělat stroužky sem tam i uvnitř palice.
    2) - Maďar, zakoupen na trhu v Gyoru (Maďarsko) v roce 1973. 10, 12 až i  16 menších stroužků, hmotnost asi jako Rusák.
    Oba koupeny jako konzumní, a pěstuji je kontinuálně, čili od zakoupení furt.
    Hnojení, na 100 m2 cca 1 m3 vyzrálého kompostu, 3 měsíce předem zaoraný. Měsíc předem dám 1 až 2 kg Cereritu (1/2 zapravena frézou hlouběji, druhá polovina bránama či hráběma mělce).
    Přihnojení (3 až 4x po 3 týdnech) ledek, na rozdíl od pana Kozáka používám Chilský. "Pocukrovat, či posolit" mezi řádky, jen lehce (cca 200g na 100 m2 na jedno přihnojení). Ale přejdu podle pana Kozáka na vápenatý, uvidíme.
    Sázím 500 až 720 stroužků ročně, podle počtu prasat, která se jeden z mých příbuzných rozhodl v příštím roce porazit.
    Samostatná kapitola je půda (střídání po 4 letech) a cyklus hnojení v těch 4 letech. Další kapitolou je chemie. Ale to by zabralo několik A4.
    Zkoušel jsem i pár jiných odrůd, (včetně amerických) ale neuspokojily mne. Jen odrůda "Záhorský" (nepaličák podzimní) měl slušnou hmotnost, ale skladovatelnost byla mizerná.
    Pane Kozáku, pokud je to nesmysl, smažte to prosím a prosím přijměte omluvu.
    20. 2. 2013 22:29 Jan Kašpar
    Ta bednička na uskladnění česneku nesmí ležet plochou na betonu. Tam je třeba přibít cca 5mm až 10mm dřevěné lišty (nebo podložit) a dno bedýnky - prkýnka mají taky asi 5mm až 10 mm mezery, aby to trošku větralo. Stačí maličko.
    Pokud to dělám, dělám to automaticky. Napsat to přesně mi dělá potíž...
    21. 2. 2013 20:59 Jan Kozák
    Pane Kašpare, Vaše příspěvky zaujaly i další pěstitele. Pokud nepřijedete v úterý do Buchlovic, kam Vás a nejen Vás srdečně zvu, mohl byste se mi ozvat na E-mail? Já bych Vám poslal adresu jiného, který by s Vámi rád diskutoval, ale záleželo by to jenom na Vás, jestli byste chtěl.

    Žlutý stroužek

    28. 10. 2012 18:16 Zakladatel vlákna: Ivana Smetanová
    Vážený pane, prosím o odpověď. Při rozlupování palic na sadbu jsem shledala u některých stroužků nažloutlou slupku, někde více, jinde méně. Žádného škůdce jsem neobjevila, jinak se zdá česnek v pořádku. Jde o český česnek, který mám již několik let, odrůdu neznám. O co by se mohlo jednat? Děkuji za odpověď. Ivana Smetanová
    28. 10. 2012 20:42 Jan Kozák
    Při skladování při vysoké teplotě "leze ven" síra a ta zbarvuje slupku. Nic si z toho nedělejte, není to žádný problém.

    teplota

    28. 10. 2012 11:37 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den pane ing.Kozáku,chci se zeptat česnek mám na větraném místě v kůlně ale teď má jít teplota i nějak pod nulu.Nemůže to česneku ublížit???Děkuji za odpověď
    28. 10. 2012 20:40 Jan Kozák
    My ho tak máme taky a ničeho se nebojíme. Měli jsme ho tam i v letošním únoru a on asi z 80 % zmrzl. Ale to bylo -25.

    Jarní česnek

    22. 10. 2012 15:45 Zakladatel vlákna: Ivana Smetanová
    Dobrý den, díky moc za odpověď na španělský česnek a česnek Flavour. Jedna otázka: nehodila bych ty česneky do kompostu, ale do bramboráků :-) Ale nemohu zkusit uchovat Flavour do jara a nasadit na jaře, když je to jarní česnek? Díky moc. Zajímá mě o odpověď, kdy letos sázet.Ivana Smetanová
    22. 10. 2012 20:37 Jan Kozák
    Trvám na své předešlé odpovědi, stejně si myslím, že Vám narašený česnek do jara nevydrží.

    Skladování v mrazu

    21. 9. 2012 13:42 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den pane ing.Kozáku,chtěl bych se zeptat.Česnek jsem rozstrůžkoval mám ho v bedýnkach v jedne stodole.Nemůže se stát kdyby došli nějak brzo mrazy že ho poničí?????Nebo je lepší ho dát do domu kde se bude topit?Děkuji za odpověď
    21. 9. 2012 14:46 Jan Kozák
    Je-li ve stodole sucho, tak je tam česneku dobře.
    21. 9. 2012 21:22 Štěpán
    A nemám česnek v bedýnkách promíchávat nebo tak něco??takže zima temu neublíží?????????
    22. 9. 2012 19:46 Jan Kozák
    Pokud je místo dostatečně vzdušné, promíchávání není nutné. V případě delšího vlhkého období by promíchání bylo vhodné. Pohodlnější je přesypání do jiné bedny. Bude-li venku ranní mráz do mínus pěti, tak se nemáte čeho bát.

    rašení česneku

    9. 9. 2012 15:32 Zakladatel vlákna: Jozef Mitro
    Dobrý den, pane inženýre. Bohužel jsem již neztihl objednat od Vás sadbu, nicméně pro výsadbu použiju svou (resp. v loni jsem ji od Vás měl a vyčlením Bjetin a Havran pro letošní výsadbu). Mám dvě otázky. V odrůdě Lukan jsou dírky jakoby od drátovce tj. dírka o průměru cca 1-1,5mm s hnědým dvorcem o průměru cca 2,5-3mm sbarvení do ztracena. Stroužek není nijak poškozen, pouze slupka. Může se jednat o drátovce? A druhá otázka I když mám "snopy" česneku pověšené ve tmavé stodole, kde je dostatečný průvan, tak některé stroužky začali rašit. Nevím proč. Jak tomu zabránit? Jinak letošní úroda byla (po 1kg sadby Havran, Lukan, Slavín, Bjetín a JapoII) cca 6,5-7,5kg česneku z jednotlivých odrůd tj. cca 38kg. Děkuji za odpovědi. spozdravem J. Mitro
    10. 9. 2012 20:48 Jan Kozák
    Drátovec to patrně bude. A to rašení: s největší pravděpodobností raší stroužky napadené fusáriem - oloupejte je a mělo by být odumřelé podpučí (nebo část) a bude se u něho objevovat fialové zbarvení.

    sadba +foto

    27. 8. 2012 16:42 Zakladatel vlákna: Marek Syrycansky
    DOBRY DEN.Letos jsem prvně navštívil festival česneku v Buchlovicích s kterého jsem byl ohromen a kde jsem si i od Vás zakoupil sadbu.Rád bych se zeptal jak ji nejlépe uskladnit než ji vysadím??A zda budou na Vašich stránkách nějaké fotky ze zmiňovaného festivalu? Děkuji za odpověď.
    28. 8. 2012 7:00 Jan Kozák
    Skladujte na suchém větraném místě, ne na přímém slunci. Fotky se příležitostně objeví.

    Dotaz

    27. 8. 2012 7:31 Zakladatel vlákna: Josef Hrnčiřík
    Dobrý den. Mám skromný dotaz na p.Macka: Která loňská odrůda Vám vydrží do dnešní doby a jak probíhá u Vás uskladnění.Děkuji
    27. 8. 2012 12:49 Macek
    Vážený pane Hrnciriku, asi Vás nepotěším, jsem malopěstitel, odrůdu Vekan?! každoročně kupuji u stejného prodejce na Zahradě Čech v Litoměřicích.Česnek skladuji tak jak ho sklidím (jen usušený a neodstaňuji slupky)ve větraném sklepě.

    Rez na listech česneku

    1. 8. 2012 15:52 Zakladatel vlákna: Ivana Smetanová
    Vážený pane, prosím o radu. Letos mi vymrzlo cca 55 % česneku. V březnu jsem dosazovala, tento dosazený česnek je stále v zemi. Náhle se mi na jeho listech objevila rez. Na česneku dosazovaném do záhonu místo vymrzlých stroužků je rez silně rozšířena, všechny listy česneku jsou napadeny. Na záhonku nově založeném v březnu na jiném místě se rez teprve začíná objevovat. Četla jsem váši radu v nejčastějších otázkách. Tedy: mám ještě teď něčím stříkat? Česnek půjde ven cca za 2-3 týdny (květní stvoly jsou stále zkoucené). Mohu použít Cupricol? Lze česnek napadený rzí konzumovat (což doufám), a lze jej použít na sadbu (což pochybuji)? Díky moc za rady a přeji pěkný den. Ivana Smetanová
    1. 8. 2012 21:21 Jan Kozák
    Kuprikol Vám nepomůže, proti rzi je možné použít (asi) jedině přípravek Ortiva, ale buď preventivně nebo ihned po objevení. Asi už ani on Vám nezabrání v šíření choroby. Na konzum tento česnek použít můžete, rez se sadbou nepřenáší. Většinou však je sadbová kvalita ozimých odrůd vysázených na jaře dost problematická. Někdy totiž ani do termínu výsadby nevydrží. To se netýká odrůd Mirka, Benátčan a Japo II.

    Vhodné uskladnění

    25. 7. 2012 18:13 Zakladatel vlákna: Tomáš Vyjídáček
    Dobrý den, rád bych se zeptal na optimální uskladnění česneku. Po měsíci sušení sestřihnout a jaké je pak nejvhodnější místo na skladování. Mohu použít i sklep, kde skladuji řepu a brambory? Děkuji Tomáš
    25. 7. 2012 20:59 Jan Kozák
    Nejlepší je suché větrané místo s teplotou kolem nuly a vhkostí do 60 %. Ve sklepě se řepou je moc vlhko, tam česnek být nemůže.

    odrůda Unikát

    22. 7. 2012 23:30 Zakladatel vlákna: Petr Hejna
    Vážený pane inženýre,

    dostal se mi do rukou česnek odrůdy Unikát. Na internetu jsem zjistil, kdo odrůdu šlechtí, ale je u ní poznámka, že je určena pro průmyslové zpracování nebo přímou konzumaci. To znamená, že se nedá skladovat nebo se příští rok nedá vybrat něco na sadbu? Za odpověd velice dekuji
    23. 7. 2012 20:59 Jan Kozák
    Odrůdu Unikát znám, ale ne tak detailně, abych Vám mohl dát stoprocentní informaci. Podle jejich popisu se dá usuzovat, že je jeho skladovatelnost podprůměrná. Sadbu si však pro podzimní výsadbu vybrat můžete, v té době je ještě určitě v pořádku.

    Tomáši Pščolkovi

    19. 7. 2012 19:27 Zakladatel vlákna: Miklasova Anna
    Věčná škoda,tak se uchovává jen česnek,který není 100% zdravý.Jinak usušit s natí,očistit,nechat asi 20cm stonky,splést do copů,jakkoli svázat provázkem a pověsit v kuchyni.Vydrží do nového.
    20. 7. 2012 14:38 Martin Zemanov
    Česnek ať si pán podle mě uschovává každý jak chce, třeba pánovi vyhovuje více pasta. A vidím že se ptal jestli ho musí sušit a ne jak ho sušit. .....Stejně jako bude smazán můj příspěvek, protože nejsem moderátor, smazal bych i ten Váš, protože mimo.

    pacibulky

    11. 7. 2012 14:13 Zakladatel vlákna: Tomáš Panchartek
    Nechal jsem několik květenství pro množení. Kdy a v jakém stavu se sklízí a jak se uchovávají pacibulky pro podzimní výsadbu? Děkuji
    13. 7. 2012 6:36 Jan Kozák
    Pokud to pro Vás není obtížné, je nejlepší nechat květenství na rostlině až do doby čištění cibulí. Potom se pacibulky skladují stejně jako česnekové cibule, tedy na zastíněném suchém a vzdušném místě.
    13. 7. 2012 14:20 Tomáš Panchartek
    Česnek tedy vytahuji ze země v době sklizně cibulí bez ohledu na to zda je květenství uzavřené nebo rozvinuté? Budou pacibulky při sušení vypadávat z květenství nebo ne? Děkuji za rady:)
    13. 7. 2012 20:57 Jan Kozák
    Doba sklizně není závislá na tom, zda je květenství rozvinuté nebo ne. Během sušení pacibulky samovolně nevypadávají, při manipulaci se suchým materiálem už k výdrolu dochází.
    13. 7. 2012 21:54 Tomáš Panchartek
    Ještě jednou na stejné téma. Otázka byla míněna tak jestli mám sklízet rostliny s ponechaným květenstvím ve stejné době jako ostatní kde hledím na zralost cibulí. Jestli je něco co by se dalo označit termínem zralost pacibulek aby byly vhodné pro výsadbu. Jde mi o to abych rostliny s pacibulkami nesklidil třeba předčasně. Díky
    14. 7. 2012 6:03 Jan Kozák
    Nevím o tom, že by se někdo tímto tématem takto zabýval. Vždy se sklízelo v době zralosti cibulí.
    12. 8. 2012 16:03 Ivana Smetanová
    Dobrý den, také mě toto téma zajímá. Já nechávám česnek s květenstvím na záhoně déle, až se květ rozvije a pacibulky dozrají. Pak ho vyryju a dosuším. Zdravím.
    12. 8. 2012 20:59 Martin Harasim
    Též jsem tomu nevěřil. Sklidil jsem Vekan ve chvíli, kdy se narovnávaly květní stvoly. Po měsíci sušení i s natí pacibulky dozrály. Živiny si květní stvol tahá ze složené cibule.
    Ale otázkou zůstává, proč vidím u jistého pěstitele, s cca 20 ary, česnek s pacibulkami na poli ještě 14 dní po sklizni konzumního česneku ? Jsou tedy pacibulky větší, kvalitnější, když se nechá česnek v zemi déle?

    Paličák saděný na jaře

    5. 7. 2012 0:23 Zakladatel vlákna: Jana Pilková
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký je Váš názor na použití česneku - ruský paličák - jako sadby, který byl nasazený koncem března, začátkem dubna. Cibule se jeví zdravě, je trošku drobnější, naštroučkovaný, rostlina vytvořila palice. Na pohled se jeví v pořádku. Moc děkuji za odpověď.
    5. 7. 2012 15:38 Jan Kozák
    Sázet se dá všecko, co do doby sázení vydrží. Z našich už hodně dávných pokusů vyplynulo, že některé ozimé česneky sázené na jaře měly tak krátkou trvanlivost, že do podzimu nevydržely. Takže uvidíte, jak ten Váš dopadne.

    Dotaz

    4. 4. 2012 22:57 Zakladatel vlákna: Fiala Zdenek
    Dobrý večer p.Kozáku,
    chci se zeptat na pár otázek:
    1)je možné sázet ozimý česnek na jaře(chtěl bych předejít výmrazu jako se stalo letos),pokud je to možné má to nějaký vliv na výnos,dobu sklizně a velikost stroužku?
    2)je pravda že při jarní výsadbě se nemusí stříkat proti houbomilce?
    3)v diskusi ze dne 20.2.12 ste mlivil o pěstitelích s licenční smlouvou.Můžete mi poskytnout bližší info o této smlouvě(jak a kde ji získat,podmínky získání atd.)
    Prředem dškuji za odpověď
    5. 4. 2012 21:18 Jan Kozák
    Na jaře můžete sázet každý česnek, který do té doby vydržel. Ozimé paličáky často pak vytvoří nedělenou cibuli, někdy je cibule sice dělená, ale nevytvoří se květní stvol, přičemž nárůst cibulí je velmi dobrý. Takto vypěstovaný materiál má však většinou horší skladovatelnost než při podzimní výsadbě a určitě bych ho nedoporučoval pro další množení. Proti houbomilce je při jarní výsadbě zbytečné stříkat. Velkopěstitelé (pro nás při odběru od 40 kg) uzavírají při nákupu sadby licenční smlouvu. Při jejím uzavření mají nižší cenu, ale v dalších letech platí při využívání sadby z vlastní produkce licenční poplatek ve výši 10 % ceny sadby. Povinnost platit licenční poplatek vyplývá ze zákona č. 408/2000Sb. o ochraně práv k odrůdám i bez uzavření licenční smlouvy. Viz rubriku právní okénko.

    JAPO II

    22. 10. 2011 21:27 Zakladatel vlákna: Ventrča František
    Kdy mám sadit odrůdu JAPO II
    23. 10. 2011 20:19 Jan Kozák
    Tato odrůda je určena pro podzimní i jarní výsadbu, podle toho, jak to pěstiteli vyhovuje. Sází se v běžných podzimních či jarních termínech. Při podzimní výsadbě bývá většinou vyšší výnos, jarní výsadba má dvě výhody: 1. pozemek se připravuje najednou i pro ostatní zeleninu, 2. je-li v dané oblasti houbomilka, není nutné proti ní ošetřovat. Nevýhodou je však potřeba dobrého zimního uskladnění. Doba výsadby nemá vliv na skladovatelnost.

    Mořicí lázeň

    13. 9. 2011 16:07 Zakladatel vlákna: Marek Syrycansky
    Dobry den.Děkuji za odpovědi.Pišu až nyní dříve jsem se nedostal k počítači.Sadbu mam od jednoho známého pěstitele. Česnek jsem dal na průvan a je to ok.Mam ještě dotaz ohledně moření jestli už mate náhradu za sulku?Kolik je potřeba mořicí lázně na 8kg.sadby?Když chci česnek mořit ZAŘÍ jak ho nechat nejlépe po namoření oschnout?Z
    pěstováním začínám.Tak prosím o polopatické vysvětlení.Děkuji..
    13. 9. 2011 21:20 Jan Kozák
    Na kilo sadby potřebujete litr mořicí lázně. Zda je Síra SK 520 plnohodnotnou náhradou Sulky, nevím, v návodu má napsáno, že je i k moření česneku určena. Pokud moříte proti vlnovníku česnekovému v září, je třeba po namoření stroužky rozložit třeba i na slunci - už nemá takovou sílu, aby ho poškodilo. Doporučuji mořit ráno, do večera by měla být sadba suchá, potom ji uložit na vzdušném místě.

    Skladování

    9. 9. 2011 16:41 Zakladatel vlákna: Marek Syrycansky
    Dobry den.Koupil jsem si česnek na sadbu a na uskladněni dal ho do Dřevěných bedýnek s plným dnem do místnosti na zem. Těd jsem zjistil Že se na něm tvoří bily povlak snad plíseň?Co jsem udělal spatně?Je to Velky problém co se tyče pozdějšího sazení a uskladnění?Jak sjednat nápravu aby česnek vydržel?Předělal jsem ho do plastových a spodní nechal prázdnou.Bude to stačit?děkuji za odpověď.
    9. 9. 2011 17:01 Stanislav
    Letos je extrémní tlak na prodejce, aby obchod realizovali co nejdříve a někdy i za cenu řádného dosušení zboží. Bedýnka je dobrá, pokud je česnek dost dosušený, v opačném případě je vhodnější, když je česnek v průvanu až do podzimu. Pokud je v plastových a v suché větrané místnosti, mohlo by to stačit. Co máte na sadbu asi bude vhodné namořit v Sulce ještě před dosoušením, ať nesušíte nadvakrát. Rovral, Merpan a podobné fungicidy nechte až na moření těsně před výsadbou.
    9. 9. 2011 21:09 Jan Kozák
    Místo pro skladování má být vzdušné a suché. Možná chyběl v dané místnosti průvan. Dřevěné bedny bývají lepší než plastové, ale určitě to dejte do průvanu. Ten bílý povlak se mi nelíbí. Můžete poslat foto? Odkud máte tu sadbu?
    9. 9. 2011 22:07 Stanislav
    Ono to z kontextu asi vypdlo, temi plastovými se myslely zelinářské přepravky jako na obr. http://www.k-cesnek.cz/fotka.php?snimek=40307 , které zajišťují dobré provětrávání na rozdíl od lísek nyní často z neděrovaného sololitu.

    POPTAVKA PROC STROUŽKY ČESNEKU VYSYCHAJÍ PŘI USKLADNĚNÍ

    8. 9. 2011 20:46 Zakladatel vlákna: Karolina Buresova
    8. 9. 2011 22:38 Stanislav
    ... oni nevysychají ale spalují zásobní látky. Kdykoliv má česnek pocit, že jsou vhodné podmínky pro růst, tak se na něj začne připravovat. Takže ve vlhku zrychlí dýchání a paradoxně vlhko přispěje k "vyšeptání". Dalším důvodem je vyšeptání způsobené roztočem Vlnovníkem česnekovým.
    8. 9. 2011 22:47 Stanislav
    ... že ranné a velmi_ranné odrůdy mají skladovatelnost střední, zatímco pozdní a velmi_pozdní odrůdy mají skladovatelnost vysokou. To je právě genetická souvislost = ranné odrůdy sa snaží býti stále připravené k růstu, zatímco pozdní plno krátkodobých zvýšení vlhkosti přejdou jako planý poplach (zejména pak, jsou-li navíc podpučím nahoru jako "kytička ve vázičce").
    9. 9. 2011 21:17 Jan Kozák
    Pokud stroužky vysychají před Vánocemi, bývá to nejčastěji způsobené vlnovníkem česnekovým nebo fuzáriem, později se jedná o trvanlivost konkrétní odrůdy. Protože doma nemůžete zajistit optimální skladovací podmínky (teplota okolo nuly, vlhkost asi 60 %), je důležité sucho a větrání.

    skladování česneku

    8. 9. 2011 10:08 Zakladatel vlákna: Josef Markup
    Chci se podělit ze zkušenostmi jak skladovat česnek. Pořádném zaschnutí tak koncem srpna zakrátím nať na cca 20 až 25cm a česnek dám do keramické nádoby palicemi ven jako kytici a skladuji v domě v šatně kde je teplota okolo 20st a vydrží až do nové sklizně. Fakt moc bezva
    8. 9. 2011 10:41 dotaz
    A co mají dělat ti co koupí nepaličák nebo standardně zkrácené stvoly na 2-3 cm? ;-) Jinak souhlasím, předsíń je i v panelákovém bytě nejlepší kombinací nízké teploty a nízké relativní vlhkosti. No a v kuchyni je pak poruze jedna načnutá "cibule" na aktuální týden.
    8. 9. 2011 11:55 Pavel Baxa
    Ty co maj zkraceny stvol tak se muzou nabodnout na spejle.Spejle se nabodava do toho zkraceneho stvolu a ja je mam v kuchyni ve vaze na kredenci a taky vydrzi do dalsi sklizne.
    8. 9. 2011 12:04 dotaz
    Nepaličák nemá ani zkrácený stvol.
    8. 9. 2011 13:29 náhodný.host 2
    Kuchyň je po koupelně nejvlhčí místnost v bytě. Kdo vaří na plynu, může mít v kuchyni naprosto nevhodné podmínky pro dlouhodobé skladování česneku. Ale pokud je česnek pěkný, může být i jako dekorace v obýváku.
    9. 9. 2011 12:42 Pavel Baxa
    Nevhodne podminky?Ten cesnek v kuchyni po roce je naprosto netknuty! mam zkusenost asi 15 let a je perfektni.
    9. 9. 2011 14:10 náhodný.host 2
    ??? vaříte na plynu nebo na elektrice ??? máte ústřední topení nebo lokální kamna? Skladujete Benátčan nebo Bjetin? Například Dukát od Moravoseedu vydrží do v kuchyni podpučím dolů jen do února a když je v obýváku podpučím nahoru tak o měsíc déle. Benátčan můžete mít v copu v kychyni a nemusíte spekulovat, do kdy jej spotřebovat a jestli je lepší podpučím nahoru.
    10. 9. 2011 19:35 Pavel Baxa
    Ano varim na plynu a mam ustredni topeni.Odrudu mam jedinou a to Dukat.Lide co si chodi ke me kupovat cesnek tak ho uskladnuji po me rade tak jak jsem psal a kazdy je spokojen a radu chvalej.Opravdu to tak je.

    Rozpraskaný česnek

    28. 8. 2011 11:35 Zakladatel vlákna: david
    Dobrý den prosím o radu...nestihl jsem včas česnek sklidit kvůli počasí a tudíž mi po usušení rozpraskal,má to vliv na skladovatelnost?????????jinak byl co sem tak mohl posoudit celkově i během vegetace v dobrém zdravotním stavu....dík za odpověd..
    28. 8. 2011 21:24 Jan Kozák
    Je to problém hlavně estetický, ale se sníženou skladovatelností raději počítejte.

    sklizený česnek - polétavý hmyz

    16. 7. 2011 21:39 Zakladatel vlákna: DAGMAR P.
    Dobrý den, mám asi 10 dní sklizený česnek,zavěšený ve svazcích ve stínu, asi 5 odrůd zakoupených před třemi lety v Buchlovicích.vypadá dobře ale dnes jsem zažila otřes. kolem paliček létájí drobné 2-6 mm potvory -tvar jak podélná půlka kmínu . Zalézají do česneku, když některý česnek rozdělám, jsou nacpané vevnitř i ve stvolu. zatím poletovaly jen u jedné skupiny, kterou jsem dala okamžitě pryč a očistila ji. můžete mi prosím říct co to je a co s tím? Měla jsem takovou radost, jak se mi zadařilo, česnek v době růstu vypadal velmi pěkně.. Moc děkuji za odpověď i za případnou radu
    17. 7. 2011 21:00 Jan Kozák
    Možná tam máte molíka česnekového, s ním bohudík nemáme zkušenosti. V Buchlovicích 30. 7. by měl být i pan Ing. Rod, určitě poradí více.

    Skladování česneku

    20. 5. 2011 21:36 Zakladatel vlákna: Zdeněk K.
    Můžete mi někdo poradit zdali můžu česnek na sadbu skladovat do podzimu v mrazáku?Díky

    Pozdní odstranění květních stvolů

    15. 5. 2011 12:22 Zakladatel vlákna: Veronika Todtová
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ,jestli má pozdní odstranění květních stvolů vliv na výnos nebo uskladnění. Děkuji za odpověd Todtová
    19. 5. 2011 21:46 Jan Kozák
    Na výnos to má vliv mírný až zcela zásadní, záleží na odrůdě. Pozdní hlávkování může mít také za následek zaplevelení pozemku česnekem z vyvinutých pacibulek. Na skladovatelnost to vliv nemá.

    Skladování v bytě

    29. 12. 2010 18:43 Zakladatel vlákna: Jirinka
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak nejlépe uskladnit česnek v bytě v paneláku? Nemohu najít vhodné místo, všude zapáchá nebo vlhne. Vystrčila jsem ho na balkon, ale tam zase asi zmrzne. Poraďte. Mám česnek ráda, ale nevím, jak na jeho uchovávání. Děkuji.
    1. 1. 2011 9:32 Jan Kozák
    Uskladnění česneku je v současnosti velkým problémem. Pokud není napadený vlnovníkem česnekovým, vyhovuje mu pokojová teplota a sucho, což v paneláku je. Tyto podmínky však vyhovují zmíněnému roztoči, který se v teple rychle množí a způsobuje vysychání stroužků. Proto by byla lepší teplota okolo nuly při nízké vlhkosti, tedy určitě ne v ledničce. Česnek sice snese i teploty pod nulou, ale obávám se, že na bakóně bude velké kolísání teploty. Možná by to šlo na balkóně v papírové krabici vyložené novinami, kde by výkyvy teploty byly menší.

    Doporučení odrůdy

    28. 1. 2011 11:44 Zakladatel vlákna: Blanka
    Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaké odrůdy česneku by jste doporučil k nám, na jižní Moravu, oblast Mutěnicka. Jde mi především o kvalitu, odolnost a skladovatelnost. Děkuji :)
    29. 1. 2011 19:11 Jan Kozák
    U Vás by mělo růst všechno. Obecně lze říci, že lepší skladovatelnost mají nepaličáky, zvláště odrůda Benátčan, z paličáků pak Mirka a Jovan.
    < Novější12345

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne