Skladovatelnost: bedničky z tenkých nehoblovaných nelakovaných prkének, každoročně desinfikovány chlornanem sodným (úplně obyčejné SAVO) nátěr každoročně v létě štětcem a na slunci vysušit. V říjnu je naplním max 2 vrstvy a zasunu pod skříně (do tmy) v mrazuprosté místnosti na betonovou podlahu. Nesmí se použít plast (kondenzuje na něm voda a česnek vyklíčí a pustí kořeny). Teplota +1 °C v zimě, do nejvýše +15 °C v parném létě. (měřeno teploměrem min/max.), vlhkost okolo 60%. (Syn česnek skladuje podobně, v nevytápěné garáži RD a má stejnou skladovatelnost)
Odrůdy: 1)- Rusák, zakoupen (nikoli mnou) v roce 1965 ve Stalingradě (Rusko) na trhu, původní hmotnost cca 120 - 150 g, 3 až 4 stroužky velikosti menší až střední brambory. Palice nepravidelná. Výběrem se změnil, zakulatil, po cce 10 letech měl 5 až 6 stroužků. Dnes dává okolo 7 až 8, a nyní začíná dělat stroužky sem tam i uvnitř palice.
2) - Maďar, zakoupen na trhu v Gyoru (Maďarsko) v roce 1973. 10, 12 až i 16 menších stroužků, hmotnost asi jako Rusák.
Oba koupeny jako konzumní, a pěstuji je kontinuálně, čili od zakoupení furt.
Hnojení, na 100 m2 cca 1 m3 vyzrálého kompostu, 3 měsíce předem zaoraný. Měsíc předem dám 1 až 2 kg Cereritu (1/2 zapravena frézou hlouběji, druhá polovina bránama či hráběma mělce).
Přihnojení (3 až 4x po 3 týdnech) ledek, na rozdíl od pana Kozáka používám Chilský. "Pocukrovat, či posolit" mezi řádky, jen lehce (cca 200g na 100 m2 na jedno přihnojení). Ale přejdu podle pana Kozáka na vápenatý, uvidíme.
Sázím 500 až 720 stroužků ročně, podle počtu prasat, která se jeden z mých příbuzných rozhodl v příštím roce porazit.
Samostatná kapitola je půda (střídání po 4 letech) a cyklus hnojení v těch 4 letech. Další kapitolou je chemie. Ale to by zabralo několik A4.
Zkoušel jsem i pár jiných odrůd, (včetně amerických) ale neuspokojily mne. Jen odrůda "Záhorský" (nepaličák podzimní) měl slušnou hmotnost, ale skladovatelnost byla mizerná.
Pane Kozáku, pokud je to nesmysl, smažte to prosím a prosím přijměte omluvu.