Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Určení škůdce či choroby Zpět na diskusi

    ,,Fleky" na česneku...

    2. 1. 2023 22:12 Zakladatel vlákna: Milan Černý
    Dobrý den, pane inženýre,
    prosím o laskavou konzultaci; na stroužcích (i na vnitřních stranách) se vyskytují takovéto ,,flíčky", někdy zasahují i do hlubších struktur. Chci se zeptat, oč se jedná, a zda může být konzumace těchto tepelně neupravých stroužků zdraví škodlivá.
    Velmi děkuji! S pozdravem Milan Černý.
    Stroužek česneku...
    3. 1. 2023 20:20 Jan Kozák
    Pro spolehlivé určení příčiny by bylo nutné vyšetření v diagnostické laboratoři. Ale nebojte se, konzumací syrových stroužků si určitě neublížíte (pokud ovšem nemáte namířeno do dámské společnosti).
    4. 1. 2023 7:21 Milan Černý
    Dobrý den, pane inženýre,
    děkuji za odpověď; neměl jsem na mysli konzumaci syrových stroužků, ale konzumaci TĚCHTO (jak jsem uvedl), tedy napadených plísní nebo kdovíčím jiným... stroužků.
    Děkuji, Milan Černý.

    Plíseň na česneku

    6. 7. 2022 21:48 Zakladatel vlákna: Klára Kyralová
    Dobrý den, na fialové odrůdě česneku (bohužel neznám název odrůdy, sadbu jsme dostali) jsou po sklizni téměř na všech dole kolem kořenu takové béžové stroupky, někdy je to i prasklé...stroužky jsou ovšem na pohled v pořádku, žádné skvrny ani zápach. Fotku se pokusím přiložit. O co by se mohlo jednat, a lze stroužky konzumovat? Pokud ano, můžeme uskladnit celé palice, nebo raději např. Nasusit? (Fialová odrůda byla na záhonu smíchaná s bílou, a ta je v poradku). Děkuji 
    Plíseň?Plíseň?Oloupané stroužky
    8. 7. 2022 20:26 Jan Kozák
    Vypadá to na fuzárium. Cibule můžete normálně konzumovat, ale uskladnit pouze krátkodobě; čím rychleji česnek zpracujete, tím lépe.

    Česnek lukan

    27. 6. 2022 23:32 Zakladatel vlákna: František Jiráček
    Zdravím choroba v lukanu česnek zaschne kořínky neživota schopné děkuji za posouzení 
    ChorobaChorobaChorobaChorobaChoroba
    29. 6. 2022 7:53 Jan Kozák
    Možná fuzárium, ale z obrázků není patrné prakticky nic.

    choroba česneku

    26. 6. 2022 13:16 Zakladatel vlákna: Helena Šafaříková
    Dobrý den, myslím, že mám na rostlině Bíle sklerotium, česnek je letos spíše vysoký cibule jsou také velké, špičky začaly docela brzy žloutnout ale i u těch co jsou zdravé. Ty cibule po umytí jsou jinak krásné, ale asi vyhodit. Je to ta choroba nebo je to Fuzárium, jak nejlépe poznám. Pokud by bylo třeba rozříznout pro lepší určení nebo něco jiného tak provedu. Děkuji  
    chorobachoroba česneku
    26. 6. 2022 17:42 Jan Kozák
    Žádné velké štěstí Vás nepotkalo. Je to bílá sklerociová hniloba. Každopádně všechno skliďte, bezpříznakové cibule použijte na konzum, napadené zlikvidujte.
    27. 6. 2022 15:36 Jozef Sisak
    Postihnute cibule pošlite ::Na čerstvosti vzorku nezáleží, ale protože je hodně teplo a čerstvé
    cibule by cestou hnily, bude lepší nechat je aspoň trochu zaschnout.
    Potřebují několik stovek cibulí, budou vděčni za jakékoliv množství.
    Dodací adresa je: Mendelova univerzita v Brně, k rukám doc. Ing. Ivany
    Šafránkové, Ph.D., Zemědělská 1, 613 00  Brno.

    Choroba v česneku

    23. 6. 2022 13:41 Zakladatel vlákna: Petr Komárek
    Dobrý den pane Kozáku,
    dokázal byste z přiložených obrázků identifikovat o jakou chorubu se jedná? Žloutnutí natí v různých místech na poli, stroužky bez suknic, kde jsou i patrná zelená ložiska podobná plísni třeba na pečivu. Pole bylo několik let ladem, výrazněji zapleveleno, dříve se zde již česnek pěstoval. Tuto chorobu jsem dříve na porostu neviděl. Odhaduji zasažení zatím asi 10% porostu, co lze okem pozorovat na natích, ikdyž je možné, že v cibulích pod zemí bude zasaženo více kusů. Sázení na podzim moření Sulka pak Rovral Aqua Flo. V průběhu vegetace bezproblémový vzhled, až teď poslední asi týden. Zatím sklizeň plánuji za 10-14 dní, neboť květy nejsou stále vzpřímené a u zdravých kusů je 5 i více zelených listů. "Odrůda" nejspíš nějaký ruský paličák, v předchozích letech pěstován bez problémů.

    Děkuji
    Detail nemocnych kusůDetail nemocnych kusů IINemocné kusy v porostu 2. a 4. zpravaZdravý kus
    23. 6. 2022 20:37 Jan Kozák
    Spíš hádání než jistota. Myslím si na fuzárium.

    Diagnoza choroby a opatření

    20. 6. 2022 21:35 Zakladatel vlákna: Petr Nemeth
    Sadbový česnek Lukan 16 ks, ošetření Ricozore podle návodu. Místo: zahrada Ostrava. V předchozím roce se na místě pěstovala rajčata. Před dvěma měsíci byly veškeré rostliny radost pohledět. Asi před měsícem začaly některé rostliny žloutnout. Dnes jsem česnek vytáhl ze země, asi 1/3 rostlin byla suchá, stroužky nevyvinuté a napadnuté zřejmě plísní. Ostatní rostliny byly použitelné. Oč jde a jaká provést opatření pro pěstování česneku v dalším roce?
    Zdravý a nemocnýNemocnýNemocný DetailNemocný - plíseň?Srovnání vitálních a nemocných
    21. 6. 2022 6:09 Jozef Sisak
    Na vašu otazku najdete odpoveď v predchadzajucich prispevkoch - sklidit ja doplnim podľa informacii od Kozakovcoch -prispevok z 15,6,
    Sclerotium cepivorum -chore rastliny poslaťna adresu Na čerstvosti vzorku nezáleží, ale protože je hodně teplo a čerstvé
    cibule by cestou hnily, bude lepší nechat je aspoň trochu zaschnout.
    Potřebují několik stovek cibulí, budou vděčni za jakékoliv množství.
    Dodací adresa je: Mendelova univerzita v Brně, k rukám doc. Ing. Ivany
    Šafránkové, Ph.D., Zemědělská 1, 613 00  Brno.
    21. 6. 2022 8:27 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Mě to přijde na hád´átko zhoubné.
    21. 6. 2022 17:14 Olga Hlávková
    Souhlasím s panem Sisakem, řekla bych, že je to ta hnusná sklerociová hniloba, uvidíme, jak se vyjádří p.  Ing.  Kozák. 
    21. 6. 2022 21:28 Jan Kozák
    Háďátko zhoubné vyloučíme. Fotky nejsou dostatečně jasné, ale podle poslední fotky bych usuzoval spíše na fuzárium (rostliny na pravé straně) ale nelíbí se mi ani první rostlina zleva - té bych klidně přičítal tu hnusnou sklerociovou hnilobu, jak ji nazvala Olga. 
    A opatření pro další rok? Určitě koupit novou sadbu.
    22. 6. 2022 16:23 Jan Kozák ml.
    Pro potvrzení, či vyloučení bílé sklerociové hniloby prosím přidejte fotografii s detailem zaostřené cibule.

    Fuzárium?

    16. 6. 2022 9:35 Zakladatel vlákna: Jiri S.
    Dobrý den, při kontorle záhonu se mi nelíbila jedna rostlina- měla uhnívající spodní dva listy (ty bohužel na fotce nejsou, neboť mi cestou dom odpadly) Na druhé fotce je vidět, že větší část kořínku je uhnilá. Můžete mi potvrdit nebo vyvrátit můj předpoklad, že se jedná o fuzárium ?Děkuji,S pozdravem,JS
    BjetínBjetín 2
    16. 6. 2022 19:15 Jan Kozák
    Nepotvrdím ani nevyvrátím nic. Spíš bych si myslel, že listy nebyly uhnilé, ale uschlé. Ani uhnilé kořeny nevidím. Fuzárium by bylo vidět na vodorovném řezu podpučím, kde by byl patrný hnědý flek. Samozřejmě fuzárium je nejčastější příčinou předčasného ukončení vegetace.

    Prosím o pomoc- identifikace škůdce

    15. 6. 2022 10:51 Zakladatel vlákna: Vendula Dobřická
    Dobrý den,
    jsem začátečník pěstitel. Loňská úroda úžasná, letos nevím co se děje.Postup, zřízený nový záhon, vydesinfikováno , zahnojeno, namáčeno vše jak má být. Do sklizně chybí cca měsíc a česnek vypadá viz foto.:
    Myslím že jde o drátovce , vlastně nevím. Prosím o pomoc o identifikaci, dále zda mám celou úrodu zrušit . Nenapadené stroužky mohu použít? ( zpracovat?)
    Dá se s tím bojovat?
    jaký je to škůdce- odumírají listyzáhon Vekanu (Bjetin vedle je na to lépe)hned po vytažení zaschlé listy
    15. 6. 2022 19:08 Jan Kozák
    Podle jizev na cibulích by to poškození drátovcem mohlo být, ale úhyn rostlin způsobilo něco jiného. Co to bylo, z fotek nepoznám. Mohlo (i nemuselo) jít taky o nějaký problém z půdy. Vekan určitě skliďte, pokud cibule nezahnívají, je možné je normálně použít.

    Aktuální stav porostu, nemoc?

    7. 6. 2022 20:15 Zakladatel vlákna: Jiří Strnad
    Dobrý večer, pane Kozáku,
    Poprvé v životě jsem dal na políčko česnek, celkem 4 odrůdy (Bjetin, Havel, Slavin II a Vekan). Česnek ze začátku jednou za dva týdny zaléván (15l/m2) - vůbec nepršelo. Ale v jarních vedrech začal žloutnout, 4x jsem přihnojil močovinou, pomohlo možná jen nepatrně. Nyní už třetí týden, dá se říci, stále prší, nestačí půda ani vyschnout.
    Je žloutnutí jev pouze sucha, nebo máte na to podle fotek jiný názor? Dále jsem dnes vykopl nejhorší vzorek Havla a Slavina II, jedná se o zde již mnohdy zmiňovanou chorobu, nebo mohu býti v klidu a s úsměvem po deštích pokračovat v okopávání? 

    Děkuji vám za Vaši práci. 
    Ze začátku Bjetin (nejrychlejší), poté Havel,..Větší je Havel, menší je myslím Slavin II
    8. 6. 2022 10:50 Jan Kozák
    Z fotky si mi nezdá, že by byl porost špatný, zdá se být jako letošní normál. Na těch dvou česnekách není mnohdy zmiňovaná choroba, můžete být v klidu a s úsměvem po deštích pokračovat v okopávání. Je to poškození houbomilkou česnekovou.

    Choroba česneku

    6. 6. 2022 16:54 Zakladatel vlákna: Alžběta P.
    Dobré odpoledne pane Kozák. U odrůd Bjetin a Havel začaly podezřele rychle žloutnout a schnout listy (zatím jen několik rostlin). Po velice snadném vytažení ze země (pouze rukou) se mi naskytl pohled na obrázku. Mohl byste, prosím, určit, o jakou chorobu se jedná? Obávám se nejhoršího. Děkuji.
    123
    6. 6. 2022 21:29 Jan Kozák
    Také se obávám nejhoršího. Vypadá to na bílou sklerociovou hnilobu.
    7. 6. 2022 5:32 Alžběta P.
    Ještě jednou děkuji za odpověď. Doufala jsem, že to tak zlé nebude. Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli má smysl založit nový záhon asi o 15m dále od původního záhonu, za předpokladu zabránění přenosu infikované půdy? Nebo se mohu s česnekem a cibulovinami nadobro rozloučit? 
    10. 6. 2022 12:45 Libor Hejduk
    Já bych se hned neloučil. Moc nevěřím tomu, že by se vám povedlo stoprocentně sterilně zabránit přenosu náčiním a obuví. Zbavit se toho jde jedině cca dvacetiletou karanténou bez pěstování cibulovin rodu Allium. Jinak se můžete pokoušet to držet na uzdě režimovými opatřeními: střídání záhonů, každoroční obměna certifikovanou sadbou, použitím biologických přípravků Rizocore, pěstováním raných odrůd a střídmostí s vodou (bez vysoké spodní vody). Ještě bych doplnil o vyhazování odpadu z cibulovin mimo zahradu a váš kompost.
    13. 6. 2022 21:12 Jan Kozák
    Pan Hejduk vyčerpal všechno.  Jen bych doplnil nevyhazovat ani do obecního kompostu.
    15. 6. 2022 19:51 Alžběta P.
    Děkuji oběma za rady. Dnes jsem vyryla několik česneků a nebyly napadené, tak počkám ještě týden a půjdou všechny raději ven. Na stejném místě už pěstovat nebudu, zkusím to jinde. A s Rizocorem bude problém, vypadá, že už není na trhu.
    16. 6. 2022 11:20 Libor Hejduk
    Rizocore nevypadá, že by byl stažen. Jen malospotřebitelské balení po 2g prodávají myslím výhradně pánové Kozáci, a ti začínají prodávat cca nastejno se sadbou. "profi" balení 50g by mělo jít sehnat přímo u výrobce Biocont, popř jiné eshopy. Případně můžete s úspěchem použít i Clonoplus, jen s o něco slabším účinkem.
    17. 6. 2022 5:29 Alžběta P.
    Díky za tip, podívám se na něj a zkusím objednat.
    17. 6. 2022 16:22 Jan Kozák ml.
    Rizocore je možné koupit spolu s česnekovou sadbou buď u nás, nebo u několika desítek prodejcům, kteří od nás zboží odebírají. V prodejní sezóně půjde opět snadno sehnat. Do půdy se aplikuje až na podzim, přímé sluneční záření mu vadí (UV i vyšší teploty).
    Česnek bych sklidil okamžitě. V tomto počasí vám rychle narůstá míra kontaminace půdy sklerocii a zvyšuje se tak riziko přenosu na další stanoviště.

    zakrslý česnek

    31. 5. 2022 9:54 Zakladatel vlákna: Dana Rypáčková
    Dobrý den pane Kozák, 
    loni jsem od vás koupila zkušební krabicku+2 další druhy zkušebního česneku. letos jsem se probrala pozdě a sadbové česneky byly vyprodány. V prosinci jsem tedy nasadila 5 odrůd z loňské úrody, které mi přišly nejlepší (namořeny v Sulce). 3 z nich prospívají dobře (Havel, Vekan a Záhorský) a 2 odrůdy (Benátčan, Lukan) mají na stejném záhoně extrémně malé natě (cibulky jsem u velkých nezkoumala). 

    Vytrhla jsem od každého jednu cibulku a nic jsem na nich zvláštníko nenašla (jeden měl trochu nažloutlou šlupku, velikost je do 1,5cm). Akorát mi pak od jedné cibulky vypadala jakási gelová (mléčná) beztvará hmota skoro kulička o průměru tak 2mm (slimáčí vajíčka to nejsou, ty poznám). Je také na fotce mezi cesneky. Česnek hnojím stejně jako loni.

    Je pravda, že loni jsme je pěstovali v mnohem horší půdě, jílovitá s trochou přidaného písku a letos jsme přivezli jakýsi lehčí substrát, který byl asi od pěstování žampiónu, promíchali jsme ho se stávající hlínou, pískem a kompostem a vytvořili tak konečně poměrně kvalitní lehčí půdu, ve které se daří ostatním plodinám (evidentně kromě některého česneku).

    Netušíte, proč dvě odrůdy zakrsly a 3 odrůdy rostou normálně? Co příští rok koupit. Děkuji moc
    záhonzáhonzáhon
    1. 6. 2022 21:36 Jan Kozák
    Co se dvěma odrůdám nelíbilo, těžko říct (nebo napsat). Pokud jste mořila všech pět odrůd naráz, pak vliv Sulky můžeme vyloučit. Mohl to být třeba vliv loňského prostředí na jejich sadbovou kvalitu. (Sadbová a konzumní kvalita zdaleka nemusejí být stejné.) Třeba se jim nelíbí letošní půda. Na konkrétní prostředí mohou odrůdy reagovat různě. To je vlastně důvod úřední registrace většího počtu odrůd a dalšího šlechtění odrůd nových. Ale může to být samozřejmě i jiný důvod. 
    S tou "gelovou" kuličkou jsem se už také setkal, ale nevěnoval jsem jí pozornost.
    Jedním ze smyslů našich krabiček je vyzkoušení více odrůd, aby se z nich daly vybrat ty nejvhodnější pro danou lokalitu. A za vyzkoušení by stály i poslední novinky Janko a Rusinka.
    2. 6. 2022 16:38 Jozef Sisak
    Tak konečne nejake informacie o avizovanych novinkach odrody  Janko a Rusínka. Možete byť konkretnejší a dostupnosť ?

    Problém

    26. 5. 2022 20:20 Zakladatel vlákna: Marie Tuhá
    Dobrý den, prosím o radu jaký je problém u tohoto česneku a dá se ještě zachránit? Děkuji 
    LukanLukanLukan
    26. 5. 2022 20:43 Jan Kozák
    Tož toto vypadá na poškození chemikálií. Předpokládám, že jste na takovou plošku herbicid nepoužila, mohl ale být zbytek v postřikovači při jiném ošetření. To je jedna možnost. Ta druhá je totální napadení houbomilkou, což se mi však vzhledem k lokalitě nezdá. V obou případech však nic nenaděláte. Kdybych Vás měl někde po cestě k našim množitelům, zastavil bych se u Vás; samotného by mě to zajímalo. Sice mám k Vašemu kraji dobrý vztah (byl jsem ve Vimperku na vojně), ale cestu tam nemám.
    28. 5. 2022 10:14 Marie Tuhá
    Děkuji za odpověď,ale chemikálie vůbec nepoužíváme.Tak asi to bude to druhé.Jen prosím o radu,zda to mám zlikvidovat nebo počkat co z toho  bude.

    Nedostatek dusíku?

    26. 5. 2022 9:47 Zakladatel vlákna: Stanislav Petráň
    Dobrý den,
    prosím o radu zda se jedná o nedostatek dusíku nebo jinou chorobu?
    Děkuji za odpověď.
    Stanislav
      
    Je tohle nedostatek draslíku?česnek
    26. 5. 2022 11:20 Vaclav Kavka
    A nepřeschlo Vám to?
    26. 5. 2022 13:56 Jan Kozák
    Možná kombinace obojího uvedeného. Nedostatečný příjem dusíku v kombinaci se suchem. A rozdílná reakce odrůd na tyto podmínky.

    Jaký problém?

    20. 5. 2022 11:41 Zakladatel vlákna: Miroslav David
    Dobrý den,
    již druhý rok mám problém s česnekem viz foto. Rostliny přestanou prospívat a hynou. Po vytažení jsou kořínky odhlilé a na řezu je hnědá špička. Sadba byla česká, před vysetím ošetřená SULKOU, do záhonu zapracované dusíkaté vápno, postříkané KARATE proti houbomilce a před týdnem první postřik ORTIVOU proti plísni. Nesázím na stejný záhon dříve jak za 5 let. Je zajímavé, že jsem měl minulý rok vedle sebe dvě odrůdy a ta modrá byla zcela zdravá a druhá na vyhození. Děkuji za radu.
    010203
    20. 5. 2022 13:49 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Vypadá to na bílou sklerociovou hnilobu.
    20. 5. 2022 15:20 Miroslav David
    Opravdu to tak vypadá :( a moc se s tím dělat nedá. Nemám z toho radost, zahrádku máme malou a čekat 20 let?
    21. 5. 2022 9:06 Jan Kozák
    Na sklerociovou hnilobu se mi to nezdá, už vzhledem ke kalendáři. Spíše bych v tom viděl fuzárium.
    21. 5. 2022 13:05 Marián Bakajsa
    Dobrý deň. Prečo to nemôže byť sklerociova hniloba? Ešte je skoro?  
    22. 5. 2022 10:34 Jan Kozák
    Ano, je ještě na ni skoro.
    23. 5. 2022 21:34 Marián Bakajsa
    Dobrý večer. Dnes som nejaký vytiahol cesnačik a sa mi zdá že je to tam biela sklerociova hniloba ?
    Sklerociova hniloba?
    24. 5. 2022 7:55 Jan Kozák
    Prosím fotku z porostu a celé rostliny.
    24. 5. 2022 21:28 Marián Bakajsa
    Dobrý večer. Posielam fotky na doplnenie:
    Sklerociova hniloba?Sklerociova hniloba?Sklerociova hniloba?
    25. 5. 2022 8:24 Jan Kozák
    Nevypadá to dobře. Skutečně může jít o bílou sklerociovou hnilobu, třebaže je na ni brzy. (Ale už tu máme dneska dotaz i na rzivost, na niž je taky velmi brzy.) Může se jednat i o botritidu; to by bylo přijatelnější.
    25. 5. 2022 8:52 Jitka Kejmarová
    Můj vypadá dost podobně ,můžu v této fázi mu nějak pomoct. Pustí se i do zbytku porostu? Ty rostliny co se mi nelibili tak jsem odstranila, dá se zbytku nějak pomoct
    Děkuji za info
    25. 5. 2022 13:30 Jan Kozák
    Nijak už nepomůžete. Špatné rostliny odstraňte a zlikvidujte. V žádném případě nepatří do obecního bioodpadu.  Porost sledujte a při každém novém výskytu napadené rostliny opět likvidujte. Choroba bývá v porostu ohniskově, nikdy jsem neviděl zasažený celý porost. A určitě si z takového porostu nenechávejte sadbu, byť ze zdánlivě zdravých cibulí.
    22. 5. 2022 21:17 Jitka Kejmarová
    A co proti tomu se dá dělat
    23. 5. 2022 20:23 Jan Kozák
    Pokud myslíte bílou sklerociovou hnilobu, pak jedinou spolehlivou ochranou je čas. Nepěstovat na dané ploše po dobu dvaceti let nic z rodu Allium, tedy mimo česnek také cibuli, pór, pažitku, okrasné česneky. Z komentářů pěstitelů vyplývá, že jisté omezení pro tuto chorobu má použití přípravku Rizocore. Pokud tedy není možná změna pozemku, pak má smysl použití Rizocore a pěstování nejranějších odrůd (Bjetin, Anton) a v případě napadení je předčasně sklidit; v té době už mají dostatečně vyvinuté cibule. A samozřejmostí je každoroční obměna sadby.
    26. 5. 2022 8:32 Miroslav David
    Ještě jednou se ke svému příspěvku vrátím.  Četl jsem, že lidé mají dobré výsledky s přípravkem CLONOPLUS, čož je směs několika kmenů hub, které dokáží rozkládat zárodky patogeních hub. Aplikuje se na sadbu, zapravuje do půdy i jako zálivka. Nouzově jsem záhon ošetřil zálivkou, a uvidím. Na podzim aplikuji řádným způsobem. Patogenů to prý zbavit nedokáže úplně, ale dokáže je držet na uzdě.
    26. 5. 2022 9:33 Jan Kozák
    Zatím máme pozitivní ohlas jen na přípravek Rizocore.

    Škůdce

    19. 5. 2022 20:56 Zakladatel vlákna: Petr Paštyka
    Dobrý večer, mohl bych  se prosím zeptat co by to mohlo být za škůdce děkuji? A popřípadě jakou mám použit ochranu děkuji:) 
    ŠkůdceŠkůdceŠkůdceŠkůdce
    21. 5. 2022 8:48 Jan Kozák
    Po prohlédnutí fotek jsem nevěděl, co to může být. Vyloučil jsem houbomilku, ale asi jsem se unáhlil. Ke změně názoru mě přivedl pan Ing. Rod, jemuž tímto děkuji. Uznal jsem, že vzhledem k vývojové fázi rostliny to bude s největší pravděpodobností poškození houbomilkou česnekovou. Znamená to tedy, že jakákoliv ochrana je v této době zbytečná.

    Choroby a škůdci

    12. 5. 2022 9:57 Zakladatel vlákna: Luboš Pospíšil
    Dobrý den
    Prosím o radu co je špatně- co některým rostlinkám škodí. Děkuji
    HavranHavranHavran
    14. 5. 2022 7:05 Jan Kozák
    Je to poškození houbomilkou česnekovou (Suillia lurida). V současné době je jakýkoliv chemický zásah neúčinný. Většina napadených rostlin přežije, některé uhynou. Když rostliny rozříznete, najdete v nich bílou muší larvu, tedy beznohou a jakoby bezhlavou. V současné době už larvy rostlinu opouštějí a kuklí se v zemi. Jistý smysl má totální likvidace napadených rostlin (pokud v nich larva ještě je), ale v případě, že je v okolí víc porostů česneku stejně napadených, tak těch pár zabitých larev nic moc nevyřeší.

    Zežloutnutí česneku

    11. 5. 2022 10:06 Zakladatel vlákna: Zdeněk Pospíšil
    Dobrý den.
    Mám malý záhon česneku, který se snažím pravidelně střídat. Problém je v tom, že mě nevzejde všechen. Každý rok na jaře se zazelená ale po určité době se růst zarazí a část zežloutne a dal neroste.
    To by mě tak moc nepřekvapilo, jsme 550m nad mořem. Jenže ten česnek který už neroste, jde v pravidelných pásech přes políčko. I přes tři násady.
    Kupuji od vás násadu-vypěstovaný stružek z minulého roku-semínka z palic.
    letošní úroda
    11. 5. 2022 20:52 Jan Kozák
    Jednoznačně je problém v pozemku. Asi tam kdysi někdo něco nalil, ale co to bylo se odhadnout takto nedá a cena chemického rozboru na nalezení neznámé látky by byla v řádu vyšších desítek tisíc, možná i o řád výše.

    Kroucení česneku

    9. 5. 2022 22:10 Zakladatel vlákna: Jan Kříž
    Dobrý den
    Chtěl jsem se zeptat, zda nevíte, kde by mohl být problém viz. foto? Mohl by být problém v sadbě? Nebo spíše v půdě? Jeden druh česneku odešel úplně? U jiných druhů je problém jen u některých.
    Předem děkuji za odpověď
    FotoFoto 2Foto 3Foto 4
    10. 5. 2022 20:57 Jan Kozák
    Fotky 1 a 4 naznačují poškození chemickou látkou, nejčastěji herbicidem. Nevím, co je to za pozemek, tak uvádím, že toto někdy bývá vidět na polích, kde léta hospodařila zemědělská organizace a v půdě zůstal mix různých reziduí. 
    Poškození na foto 3 vypadá na houbomilku.

    Choroba?

    25. 4. 2022 17:51 Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den,raději se přeptám zda je vše v pořádku. Konečky mladých  listů uhnívají.Postřik Stompem před 10 dny. Spodní listy žluté.Mám to stříknout Ortivou?Děkuji. 
    Žloutenka?Štěpán
    25. 4. 2022 20:00 Jan Kozák
    Omlouvám se, ale tím, že jste "přiznal barvu", nemohu sloužit. Konkurenční firmy nemají rády, když se vyjadřuji k jejich odrůdám.
    25. 4. 2022 21:06 Vítězslav Dotzauer
    Méně více to dělá Vekan a více méně i Bjetín.Nejvíce ovšem Štěpán.Lukan je absolutně v pořádku. Než potvrdím barvu,musím konstatovat,že to bratr v dobré víře postříkal Sulkou a Championem 50 WG.Zbytkem co stříkal stromy.Pak jsme si to vyříkali.Bylo tam totiž Rizocore.Ani moc krve neteklo.
    Barva není dobrá-pomůže Ortiva?
    O Štěpánovi se bavit nemusíme.
    26. 4. 2022 7:23 Jan Kozák
    Trochu níže popsal stejný problém Martin Jurček - mrkněte na to.
    Chemií, potažmo životním prostředím i peněženkou je dobré šetřit, pokud to není nezbytně nutné. Nedostatečný příjem dusíku nevyřeší přípravky na ochranu rostlin, ale pouze přihnojení dusíkem.
    27. 4. 2022 23:05 Vítězslav Dotzauer
    Tento článek jsem četl ale žloutnutí spodních listů mě až tak netrápí.Velice mě trápí to zakončení mladých listů do fialova.A proto jsem to již postříkal Ortivou.Vím že méně znamená někdy více ale toto snad byla jediná možná cesta.Dusíku to dostalo před týdnem asi tak 4x víc než lehce doporučujete(1 kg/100m2 leden vápenatý).V tom to nevidím. Mám to za dva týdny vzít znova Ortivou?Nebo za tři?
    29. 4. 2022 7:39 Jan Kozák
    Ve fialovém zabarvení chorobu neshledávám. Přisuzoval bych to fyziologické poruše, která mohla být způsobená nízkými teplotami v kombinaci s něčím dalším, možná i tím postřikem. V dusíku to určitě není. Ortiva je zbytečná.

    Choroba ?

    12. 4. 2022 7:10 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
    Pozdravujem. Mam otazku prečo mi niektore rastliny hynu ? Nie je ich veľa -asi daň za aklimatizaciu.
    rastlinkapo vybratidetailrez
    13. 4. 2022 13:41 Vaclav Kavka
    Jenom zaspekuluju.
    Ty starší listy vypadají jako poškozené mrazem - to je ok, to má kde co.
    Kořínky to má - aspoň na první pohled rozvinuté a neuhnité - to je taky ok.
    Sklovitý rozměklý stroužek, tam nevím, protože to mám spojené s loňskem, kdy mi takhle vypadaly mokře přemrzé česneky (vyrazily výhon, dál po mraze nepokračovaly, stroužek vypadal takto. Ale na druhou stranu nevím jak vypadá stroužek těch, co rostou (nikdy jsem jej u zdravých rostlin nepitval)
    Tak to opravdu může být shoda okolností, na které čenek nebyl připraven? Nějaký česnek z daleka?
    13. 4. 2022 14:27 Jan Kozák
    Tož tentokrát neporadím. Sice nadzemní části rostlin (na prvním a druhém obrázku) mi připomínaly fuzárium, ale dole ho nevidím. Spíš bych uvažoval o utopení. Pokud bylo u Vás v zimě hodně mokro, bylo by to pak pravděpodobné.
    14. 4. 2022 5:54 Jozef Sisak
    Ďakujem za odpovede vzorky novych odrôd aj z južnych časti Slovenska preto som predpokladal aklimatizaciu s čim som sa už stretol v predchadzajucom obdobi .

    Nevylezl mě česnek

    4. 3. 2022 15:52 Zakladatel vlákna: Petr Grombíř
    Dobrý den pane inženýre, chtěl bych se zeptat kde se stala chyba že po nasazení česneku na podzim mě na jaře jedna odrůda vylezla tak z 10%.Když strouček najdu v zemi a vytáhnu tak je úplně oranžovohnedý bez známky zakořenění.Česnek byl namořen sůlkou.
    Děkuji za odpověď s pozdravem 
    Grombíř
    Nevylezený česnek
    4. 3. 2022 16:27 Zdeněk Mácha
    Dobrý den.  Jak dlouho jste mořil?  Já mám zasazený Slavin a Bjetin. Slavin mi vypichuje rychleji, než Bjetin a nevím proč.  Co jsem koukal na pár stroužků Bjetinu, tak je zakořeněný i je narašený a sázený stejně hluboko jako Slavin.  Já jsem letos moření vynechal, jelikož česnek mám bez vlnovníka.  
    4. 3. 2022 19:13 Petr Grombíř
    Cca 12 hodin. 
    5. 3. 2022 8:31 Radek Bohmalský
    Dobrý den,česnek jste zřejmě spálil.12 hodin je příliš dlouhá doba.Moři se 2-3 hod.
    5. 3. 2022 8:47 Jan Kozák
    Sklovitý stroužek jednoznačně ukazuje, že je mrtvý. Spálení Sulkou je v tomto případě velmi pravděpodobné.
    7. 3. 2022 19:10 Vaclav Kavka
    Nejspíš existují i cesty, jak česnek namořit proti vlnovníkovi bez fytotoxicity sulky. A jako vedlejší účinek by to mohlo fungovat i proti háďátku.
    8. 3. 2022 0:43 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den pane Grombíř.Chci se zeptat jaká to je odrůda,jak jste jí  získal,jak ho sazíte a v jaké nadmořské výšce?Otec taky mořil 12 hod. rusáka(česnek)a měl ho o něco menší,než můj mořen 2 hod.
    Pokusně cca polovinu mám namořenou 15 min. a ostatní vůbec.Vlnovníka a háďátko nemám.
    14. 3. 2022 8:33 David Wanegårdh
    Hi! I would guess waxy breakdown. It's caused by high temperature, mostly when you dry the bulbs but it could happen also in field.
    14. 3. 2022 11:13 Jan Kozák ml.
    Přeložím text do češtiny:
    Pan Wanegårdh se domnívá, že by se mohlo jednat o voskovité odumírání stroužků. Které je způsobeno vysokou teplotou hlavně při sušení cibulí, ale může k němu dojít i na poli.
    14. 3. 2022 20:00 Jan Kozák
    Prosím, aby tento text byl přeložen do jazyka pana Davida W.
    O voskovité odumírání stroužků se určitě nejedná. Tak by stroužky vypadaly od konce srpna  do konce září. V současné doby by už byly v úplné destrukci, navíc černé.
    14. 3. 2022 21:34 David Wanegårdh
    Thank you for answering. I read youre fantastic website via Google translate so I some details are lost in translation. I'm very glad that you answered so polite. By the way, I have send you an email. 

    Zelenání stroužků

    9. 12. 2021 11:08 Zakladatel vlákna: Robert Fleischmann
    Dobrý den pane Kozáku,

    mohl byste prosím poradit čím je to způsobené?
    Díky. R. F.
    ??
    9. 12. 2021 19:10 Jan Kozák
    Zelenání stroužků je fyziologickou poruchou, jejíž příčiny nejsou známy. Nepovažuje se to za závadu.

    Zvířátko ve stroužku

    3. 12. 2021 18:51 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
    Zdravím. Při loupání a krájení stroužků k sušení jsem zatím ve dvou kilech objevil asi 5 stroužků, které ochutnal nějaký živičich, zřejmě mu moc nejely. Nechci hledat v atlase havětí, zkusím tipnout drátovce?... Nemůžu najít ještě fotku z minulého roku, kdy mi pár troužků provrtala turbovrtačka vertikálně, a to asi měli závody, v rozkrojeném stroužku byly 3 - 4 dráhy vedle sebe furt skrz! 
    FotoFoto
    25. 4. 2022 16:28 Jan Kozák ml.
    Patrně se jedná o fyziologickou poruchu způsobenou nedostatkem železa.

    Choroba česneku

    5. 10. 2021 21:12 Zakladatel vlákna: František Jiráček
    Prosím o určení choroby všechny stroušky v česneku jsou rozměklé a celý česnek zapáchá skvašeninou děkuji za odpověď
    Choroba
    6. 10. 2021 6:59 Jan Kozák
    Vypadá to (s velkou jistotou) na fyziologickou poruchu voskovité odumírání stroužků. Viz také dotaz od Štěpána ze dne 20. září.

    Choroba

    20. 9. 2021 20:32 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, chci se zeptat kde podle vás vznikl problém?
    Choroba
    21. 9. 2021 10:32 Vaclav Kavka
    Pokud jste měl možnost sledovat vznik toho poškození, neobjevilo se to jako fialové zbarvení od podpučí a následné šíření nahoru + odumírání části stroužku?
    21. 9. 2021 13:22 Jan Kozák
    Je to jasné: fyziologická porucha voskovité odumírání stroužků. Jako u většiny fyziologických poruch není příčina přesně známá, každopádně se její frekvence zvyšuje pomalým sušením po sklizni.
    21. 9. 2021 13:37 Štěpán
    Dobrý den, chci se zeptat jak temu předcházet? Česnek by to teď zcela v pořádku
    22. 9. 2021 19:53 Jan Kozák
    Nevím, zatím jsem se s tím setkal jako s problémem, nikdy s řešením. Není to žádná česká specialita. Např. před několika málo lety vyplula loď s prvotřídním česnekem z Argentiny do USA. Když tam doplula, nebylo co vyložit - všechno bylo špatné. Tehdy se spousta vědců problémem zabývala, ale k odpovědi na Vaši otázku nedospěli. 
    23. 9. 2021 18:08 Štěpán
    Dobrý den, ještě se chci prosím zeptat když takový česnek prodáte je zcela v pořádku a za měsíc a půl vám sto někdo bude reklamovat. Jak se bránit? Děkuji
    23. 9. 2021 21:36 Vaclav Kavka
    A jak se bránit, když si to koupíte?
    24. 9. 2021 18:56 Štěpán
    Pane Kavka, já se ptám odborníka ne vás.
    24. 9. 2021 21:35 Vaclav Kavka
    A necítíte etickou problematičnost své otázky?
    24. 9. 2021 11:52 Jan Kozák ml.
    U našeho prodeje sadby je to tak, že reklamace této konkrétní vady jsou vždy akceptovány. To, že jsme vadu nemohli v době prodeje identifikovat, je vysvětlením, proč došlo k vadnému plnění, ale není to u nás důvod k zamítnutí reklamace. A pak posíláme ostatním zákazníkům ten nepříjemný e-mail, že danou odrůdu potřebujeme z jejich objednávky vyškrtnout.

    Vlnovník česenku

    10. 9. 2021 19:51 Zakladatel vlákna: Zdeněk Budínský
    Dobrý den pane Ing. Kozáku,  při dosušení sklizeného česneku jsem zjistil,  že je nejspíše napaden vlnovníkem česnekovým a zároveň i plísní. Takto je napadena velká část sklizně. Otázka zní: 1. Jedná se opravdu o napadení vlnovníkem. 2. Jemožné že plíseň je následek napadení vlnovníkem a za 3. nemělo na to vliv letošní počasí (stále pršelo a byla zima). Děkuji za Vaši odpověď
    vlnovník a plíseňplíseň a vlnovníkvlnovníkvlnovníkvlnovník
    11. 9. 2021 19:44 Jan Kozák
    Bez záruky: nepřipisuji to vlnovníku česnekovému, za primární považuji voskovité odumírání stroužků, což je fyziologická porucha. Její frekvence je jednoznačně ovlivněna i pomalým sušením.

    Prosím o identifikáciu

    31. 8. 2021 21:18 Zakladatel vlákna: Angelika Sedikova
    Dobrý deň, p.Kozak prosím o identifikáciu choroby? 1.fotka cesnak po rozkrojeni, mal by to byť dukat, 2. Zvonku malinké sem tam škvrny.3. šupka zostáva žltá, zapácha,4.cesnak vyzerá zvonku veľmi zdravo ale odspodu hnedé fľaky. Ďakujem veľmi pekne. Mala som aj inú odrodu na tej nebadať žiadne chyby.
    RozkrojenyŠkvrnyOdspoduPodpucie
    1. 9. 2021 7:43 Jan Kozák
    Ne vždy se dá podle fotek choroba identifikovat. Z fotek není zřejmé, jestli jste fotila jedinou cibuli nebo více. Nemusí se jednat jen o jeden problém.
    Ale zkuste se zeptat u firmy Moravoseed, možná Vám lépe poradí. Dukát je jejich odrůda.
    2. 9. 2021 17:02 Angelika Sedikova
    Pán Kozák je tu pravdepodobnosť že by to bola biela hniloba?
    4. 9. 2021 11:46 Jan Kozák
    Tak tu určitě vylučuji.

    Choroba

    17. 8. 2021 10:05 Zakladatel vlákna: Karel Kalaš
     Dobrý den. Jedná se v tomto případě o vlnovníka česnekového?
    Vlnovník
    17. 8. 2021 19:23 Jan Kozák
    Asi ano, mně se dostává jeho napadení do rukou většinou později, až se stroužky scvrkávají.

    napadený česnek

    9. 8. 2021 22:00 Zakladatel vlákna: Jaromír Chlada
    Dobrý den, na letošní úrodě česneku z vaší sadby se objevily žlutohnědé mokvavé skvrny uvnitř paliček. Nevíte prosím, co by to mohlo být? Mockrát děkuji. J. Chlada
    cesnek1cesnek2cesnek3
    10. 8. 2021 20:22 Jan Kozák
    Určitě nejde o chorobu, ale o fyziologickou poruchu. Může to být voskovité odumírání stroužků (největší frekvence bývá při zamokřené půdě před sklizní nebo při pomalém sušení), mohou být stroužky "uvařené" při sušení ve vysoké teplotě.
    11. 8. 2021 18:50 Jaromír Chlada
    Bude to ta zamokřená půda, sklízel jsem za mokra. Děkuji mnohokrát. J.Chlada

    Hádátko?

    9. 8. 2021 17:32 Zakladatel vlákna: Jiří Polách
    Dobrý den pane Kozáku.
    Chtěl bych Vás poprosit o určení problému česneku na fotkách. Myslím, že je to hádátko, ale nejsem si jist. Česnek silně zapáchal. Jedná se o odrůdu Havel, všechny jiné odrůdy byly stoprocentně zdravé. Předem děkuji za odpověd.
    S pozdravem Polách
    česnekčesnekčesnekčesnekčesnekčesnekčesnekčesnek
    18. 8. 2021 12:16 Jiří Polách
    Dobrý den pane Kozáku.    Dovoluji si Vás znovu poprosit o odpověd na můj dotaz ze dne 9.8. který jste asi přehlídl. Předem děkuji.    S pozdravem Polách.
    21. 8. 2021 10:10 Jiří Polách
    Dobrý den pane Kozáku. Prosím Vás o dvě rady. Zaprvé, má ještě smysl dávat dusíkaté vápno na pozemek kde se vyskytlo háďátko nebo už je pozdě, teplota dle předpovědi 16 až 20C. Pro větší plochu zakrytí folií je promne téměř nemožné. Zadruhé, když v záhonu byl napaden 1 krajní řádek háďátkem kolik řádku vedle nesmím použít na sadbu, rozestup 30 cm. Půda byla čistá, nákaza ze sadby, špatné cibule do 10 procent. Šířka záhonu asi 9m délka řádků 85m.Předem děkuji za odpověď.             S pozdravem Polách
    21. 8. 2021 20:20 Jan Kozák
    Smysl to má a doporučuji tento postup, třebaže se ochladí. Ale půda je teplá. Po zapravení dusíkatého vápna pozemek uválejte.
    Já považuji za bezpečnou vzdálenost 10 metrů napříč řádky, v řádku padesát metrů.
    21. 8. 2021 23:15 Jiří Polách
    Moc děkuji za rychlou odpověď.  Polách

    Deštivé léto

    6. 8. 2021 21:18 Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer
    Mám dotaz zda toto velice vlhké počasí může zapříčinit plesnivění česneku.Děkuji.
    7. 8. 2021 7:32 Jan Kozák
    Máte-li na mysli modrou hnilobu (Penicillium), tak se vysdkytnout může, ale výhradně na mechanicky poškozeném česneku, případně druhotně na odumřelém česneku, který byl původně napadnut např. fuzáriem. 
    7. 8. 2021 8:32 Vítězslav Dotzauer
    Vrchní suknice neporušené ale mezi stroušky bílá plíseň.Okamžitě jsem ho vyhodil.
    7. 8. 2021 18:28 Jan Kozák
    Sice nevím, o co konkrétně jde, ale asi příčina nebyla v počasí.
    7. 8. 2021 23:24 Vítězslav Dotzauer
    Dva ze třech tisíc.Mám si dělat těžkou hlavu?
    Lehce do růžova
    8. 8. 2021 18:16 Jan Kozák
    Dokonce bych řekl, že tu bude patogenů víc, ale podle frekvence výskytu by to neměl být problém.
    9. 8. 2021 23:15 Vítězslav Dotzauer
    Děkuji.

    Česnek

    31. 7. 2021 17:10 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, chci se na česnek na fotce. Je lehce nažloutlý. Co to znamená? Děkuji
    Česnek
    1. 8. 2021 8:56 Jan Kozák
    Nemusíte mít žádné obavy. Při sušení při vysoké teplotě dochází k uvolnění síry, která pak způsobuje žluté zabarvení. Někdo si myslí, že to způsobuje háďátko, ale není tomu tak.

    Škůdce

    31. 7. 2021 13:53 Zakladatel vlákna: Josef Hrnčiřík
    Dobrý den p. ing. Kozáku.
    Při kontrole sklizeného česneku jsem objevil nakaženou cibuli s živým tvorem. Cibule byla silně napadená, živých housenek bylo více.
    Prosím o informaci co s tím.Ještě jsem se s tím nesetkal. Děkuji
    V cibuli
    1. 8. 2021 9:07 Jan Kozák
    Jednoznačně to jsou larvy mouchy. S ohledem na jejich velikost a dobu výskytu soudím, že máte česnek napadený květilkou cibulovou. Toto napadení nebývá časté, je spíše vzácností, ale nedá se do budoucna vyloučit. Ochrana je dost problematická. Podívejte se na: http://eagri.cz/public/app/srs_pub/fytoportal/public/?key="25efb7b95f3b13ed7ba5cb011d74b61e"#rlp|so|skudci|detail:25efb7b95f3b13ed7ba5cb011d7491c9|popis

    Deformace česneku

    19. 7. 2021 23:29 Zakladatel vlákna: Pavel Rouha
    Dobrý den, letošní sklizeň je pro mne velkou zkušeností. Mám několik dotazů, abych na nich mohl dále stavět. Poměrně velké procento rostlin nevyrostlo v česnek, ale spíše v pórek. Zkrátka se nevytvořily stroužky, natož pak plné a tvrdé cibule. Další skupina rostlin sice vytvořila cibule, ale květní stvoly se stočily v cibulích a nedostaly se z rostlin tak, aby bylo možné provést hlávkování. Proto se opět nevyvinuly cibule vhodné k prodeji. 
    Čím je toto způsobeno a jak tomu mohu předejít? Možná je to vlivem nevědomky použitého zbytku postřiku na plevele, možná hloubkou sázení a možná úplně něčím jiným. Ale troufnu si tvrdit, že je to významná část sklizně, možná 30 - 40 %. Asi poslední část zkrátka hnije a nevím jestli je to důsledek napadení háďátkem nebo něčím jiným nebo zkrátka hniloba.
    Děkuji za odpovědi a fotografie přiložím během zítřka.
    Pavel Rouha
    21. 7. 2021 21:37 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den pane Rouha,mám hodně podobný problém s česnekem.Asi 5% jako by nažlotlé,bez kořínků, měkké a vyhnivající cibule,které se mnohdy nestačili rozdělit.Toto se  výhradně stávalo,kde jsem navezl letitý(asi 4 roky)starý hnůj.Chtěl bych od Vás pane Rouha potvrdit nebo vyvrátit tuto teorii,že za to i u Vás může hnůj.Už v životě nedám i když letitý hnůj do první tratě pod česnek.U bratra se to také projevilo.Do země bylo zaoráno dusíkaté vápno a 4 tydný překryto folii. Nebo jestli je to tím počasím nebo že jsem (než  mi došel)používal Clonoplus.Zde bych rád znal názor pana Kozáka.Děkuji předem.PS háďatko jsem neviděl ale cosi tam lezlo ve velké míře.
    Uprostřed nějaká potvora
    22. 7. 2021 11:16 Jiri S.
    Dobrý den, mně stejnou vadu projevoval česnek, který mám na
    hranici se sousedem, on pěstuje obiloviny. Letos stříkal ječmen a stříkl mi
    herbicid i na první řádky česneku- ten se zarazil a nevytvořil květenství, nebo
    velmi pozdě. Cibule byla u většiny česneku nedělené na jednotlivé stroužky, ale
    podobaly se ping-pongovému míčku. Soused si tak předplatil asi 150kg česneku. Mé
    poznatky- herbicid, který není certifikován do česneku velmi škodí i v malé
    míře.
    22. 7. 2021 11:16 Jiri S.
    22. 7. 2021 20:07 Jan Kozák
    Fotky sice nejsou, ale podle popisu to vypadá na poškození chemikálií, nejčastěji herbicidem. Chorobu ani háďátko za tím určitě nehledejte. 
    Zkušenost pana Dotzauera nemohu potvrdit, mám (a nejen já) zkušenost s hnojem opačnou. Může to být způsobeno třeba příliš vysokou dávkou, samozřejmě i něčím jiným. V tom případě volit pro česnek druhou trať.

    Patrovitost u česneku

    15. 7. 2021 6:49 Zakladatel vlákna: Petr Zehnálek
    Vážený pane Kozáku,
    dostala se mi do rukou rostlina česneku, která má velmi málo vyvinutou cibuli, ale ve výšce cca 15 cm se vytvořila cibule s patrnými stroužky a cca ve výšce 25 jsou vytvořené pacibulky. V porostu se objevilo rostlin tohoto typu řada.
    Máte s tímto nějaké zkušenosti? Děkuji za odpověď a zdravím.
    patrovitý česnek
    17. 7. 2021 14:00 Jan Kozák
    Jde o fyziologickou poruchu širokolistých nepaličáků. Podpučí se prodloužilo a stroužky se objevily v několika patrech. Frekvence této poruchy se zvyšuje v extrémních podmínkách.

    Napadení česneku - Háďátko?

    14. 7. 2021 18:57 Zakladatel vlákna: Pavel Toman
    Dobrý den,
    letos mám cca 15 % česneku napadeno, pravděpodobně se jedná o háďátko - viz. foto. Je to skutečně tak?
    Je to odrůda Havel, certifikovaná sadba, nemořeno. Bjetin na jedné straně úplně zdravý, ale na cibuli, která sousední z druhé strany jsem už vytrhl dvě poškozené rostliny.  
    cesnek 12Cibule

    Hniloba?

    13. 7. 2021 22:42 Zakladatel vlákna: Tomáš Přibyl
    Dobrý den
    5 % sklizně mám poškozenou tímto způsobem...viz foto
    Jedná se o klasickou hnilobou způsobenou velkou vlhkostí a teplem ? Nebo je to škůdce?
    Mohu takto sklizený  česnek sušit spolu s neporušeným a přebrat ho až po usušení ?
    Děkuji za odpověď
    123456
    14. 7. 2021 18:25 Jan Kozák
    Vypadá to na poškození drátovcem. Abych si byl úplně jistý, musel bych vidět i oloupaný stroužek.
    27. 7. 2021 6:14 Tomáš Přibyl
    Dobrý den
    Omlouvám se za zpožděnou reakci. Taky mi to přišlo jako navrtané od nějaké larvy. Po oloupání až na ten prostřední není skoro nic vidět.
    1

    Bjetín

    12. 7. 2021 8:32 Zakladatel vlákna: Jiri S.
    Dobrý den, měl bych dva dotazy ohledně odrůdy Bjetin. 1. Mezi kořínky se občas objevuje tmavý flek, řekl bych, že je  to vyhnívající kořínek, je to možné? Při odstaňování kořínku se snažíme tuto část seříznout pryč. 2. Občas se objeví fialový jedinec- jedná se o zpětnou mutaci? (pokud ano, z jaké odrůdy byl Bjetin vyšlechtěn ?) Velice děkuji za odpověď.
    123
    12. 7. 2021 22:01 Jan Kozák
    Vyhnívající kořínek by to být mohl, otázkou však je, proč uhnil. Možná fuzárium.
    14. 7. 2021 7:37 Jiri S.
    Děkuji. A k mému druhému dotazu ?
    14. 7. 2021 20:53 Jan Kozák
    Fialový jedinec nebude zpětnou mutací, bude to spíš reakce na fuzárium nebo přítomnost nějaké látky, která pár centimetrů vedle už není. Však si takový česnek můžete vysadit a porovnat, co udělá v příštím roce.

    Pojmenování mého problému

    9. 7. 2021 20:05 Zakladatel vlákna: Aleš Hanzlík
    Dobrý den,již třetím rokem mám ve vetší či menší míře stejný problém. Do půdy zapracovávám dusíkaté vápno,půdu udržuji vlhkou,zakryji igelitem asi na jeden měsíc,konkrétně měsíc září,sadbu kupuji od Vás nebo jsem zkusil Moravoseed,sadbu jsem mořil sulkou nebo clonoplus a pořád mám stejný problém. Můžete mě prosím Vás poradit,co je to za chorobu v půdě,protože si myslím,že to sadbou není.Děkuji. 
    123456
    9. 7. 2021 22:35 Štěpán
    Jednoznačně háďátko!
    12. 7. 2021 21:42 Jan Kozák
    Skutečně to na háďátko vypadá, ale proč se mu u Vás daří, přestože půdu dezinfikujete, nevím.

    Dodatočné cesnakové fúzy

    7. 7. 2021 20:11 Zakladatel vlákna: Tomáš Urban
    Dobrý den pán Kozák. Viete mi poradiť, či dodatočné narastanie fúzov na cesnaku je prejavom choroby, alebo nejaká fyziologická porucha? Ďakujem za odpoveď. Pozdravujem pestovateľ cesnaku.
    Fúzu
    8. 7. 2021 13:35 Jan Kozák
    Je to fyziologická porucha. Není to na závadu. Jedná se o prodloužené suknice stroužků.

    Choroba cesnaku

    6. 7. 2021 11:23 Zakladatel vlákna: Stanislav Cisty
    Môžem sa spýtať, o akú chorobu sa jedná? Niektoré spodky akoby odhnili a na iných, ktoré boli síce pekné bola biela pleseň a videl som tam malé larvy. Byľ bola mohutná a nádherná, vyzerá že v pôde je nejaký problém.

    Ďakujem
    12345
    6. 7. 2021 16:16 Jan Kozák
    Ano, v půdě je problém zcela zásadní. Vypadá to na bílou sklerociovou hnilobu. Nedávno jsme tu o ní psali.
    6. 7. 2021 18:47 Stanislav Cisty
    Ďakujem pekne za odpoveď, čítal som o tom, len som si nebol istý či je to ono.

    Napadení

    4. 7. 2021 21:47 Zakladatel vlákna: Pavel Rouha
    Dobrý den, přikládám jiné fotografie napadeného česneku.
    Celá rostlinaHáďátko?Celá rostlinaNapadení?Celá rostlinaNapadení?
    5. 7. 2021 17:37 Jan Kozák
    Tož nevím. Na prvních dvou snímcích to vypadá na fuzárium, dál to může být i botrytida. Ale jsem s jistotou v koncích.
    5. 7. 2021 17:56 Pavel Rouha
    Děkuji za odpověď, háďátko tedy můžu vyloučit? Co s tím teď, a co do budoucna a dalšího roku?
    Děkuji.
    6. 7. 2021 8:06 Jan Kozák
    Bohužel netroufám si vyloučit nic.

    Poškození česneku

    4. 7. 2021 11:16 Zakladatel vlákna: Zdeňka Kalfařová
    Dobrý den pane Kozáku,
    již čtyři roky od Vás beru sadbu. Vždy bylo vše v pořádku. Letos se objevila poprvé plíseň viz přiložené foto, a tak jsem raději česnek kromě benátčanu sklidila. Mám následující dotaz:
    Pokud je to sklerociová hniloba, mohu poškozené stroužky zkonzumovat?
    Jakým způsobem se dostane na zahradu? Větrem nebo třeba kupovanou cibulí přes kompost?
    Jak hluboko bych musela vybrat zem, abych ji ze záhonu odstranila?
    Děkuji za odpovědi.
    VekanHavelPlíseň na rostlináchDetail
    4. 7. 2021 15:52 Zdeňka Kalfařová
    Ještě doposílám další podrobnější foto.
    DETAIL 1DETAIL 2DETAIL 3
    4. 7. 2021 17:35 Jan Kozák
    Skutečně to vypadá na bílou sklerociovou hnilobu. Napadené cibule bych vyhodil, chuť bych na ně určitě neměl. Nejčastěji se tato choroba dostane na pozemek sadbou česneku, cibulí sazečkou, kompostem z kompostáren, vlastním kompostem, přenosem infikované půdy na botách či nářadí. Někdy však žádná z těchto možností nepřichází v úvahu a zdroj nákazy je neznámý. 
    Kolik půdy by se muselo vybrat, nevím, ale muselo by se to dělat velmi pečlivě, aby se při práci nedostala do okolí.
    Před několika dny bylo v této diskusi uvedeno, že by mohl pomoci přípravek Rizocore.

    Choroba česneku

    1. 7. 2021 21:47 Zakladatel vlákna: Pavel Potančok
    Vážený pane Kozáku, rád bych Vás poprosil o radu. Na palici česneku se objevila zřejmě nějaká choroba. Máte s obdobným nálezem zkušenosti? Mám česnek již vyndat? Přikládám foto a předem moc děkuji za odpověď. 
    Pavel Potančok 
    Palice
    3. 7. 2021 15:56 Jan Kozák
    Vypadá to na napadení háďátkem zhoubným. Doporučuji česnek sklidit a určitě zlikvidovat veškeré posklizňové zbytky. Nepatří do kompostu ani do biologického odpadu.

    Choroby česneku

    28. 6. 2021 22:22 Zakladatel vlákna: Jiří Dynka
    Dobrý den pane Kozáku, nejdříve bych Vám rád poděkoval za Vaší energii pro osvětu s pěstováním česneku u nás. Už 5 let se mi daří pěstovat česnek díky vaším informacím. Včera jsem byl překvapen, když se během jednoho dne  listy žloutnoucího česneku změnily na odumřelé napadené listy plísní. Foto přikládám  v příloze. Ihned jsem napadené listy ostříhal a spálil. Odrůdy Vekan, Havel a Bjetin sklidím ještě do konce tohoto týdne. Odrůda Slavin by ještě dva týdny potřebovala k dozrání. Mám ji radši také sklidit dřív, aby nebyla znehodnocena touto plísní? Děkuji předem za odpověď.
    Zasychání listů v porostuPorost česnekuCibule
    30. 6. 2021 22:06 Jan Kozák
    Chvíli mi trvalo než jsem objevil tu Vaši "plíseň". Nemusíte se ničeho obávat. Na odumřelých částech listů se objevila čerň, správně sazovitost česneku, jejímž původcem je houba Embellisia allii, syn. Helminthosporium allii. Je to saprofytická houba, žije tedy na odumřelých pletivech. Po sklizni ji pravděpodobně naleznete i na vrchní suknici (slupce), po jejím odstranění už bude česnek čistý.
    1. 7. 2021 7:05 Jiří Dynka
    Děkuji moc za zprávu. Hodně se mi ulevilo. Slavin nechám ostříhaný ještě nějaký čas dozrávat. Přeji hezký den.

    Choroba či škůdce?

    28. 6. 2021 18:39 Zakladatel vlákna: Petr Brožek
    Dobrý den pane inženýre, dnes jsem byl se podívat na dorůstající česnek. Objevil jsem několik žloutnoucích rostlin a po vyrytí se mi naskytl následující pohled (viz. foto). Nejsem si jistý, o kterou chorobu či škůdce se jedná. Zasazený česnek na záhonu o metr vedle nic podobného nemá. Děkuji Vám za radu a zdravému česneku zdar.
    12356
    28. 6. 2021 21:55 Jan Kozák
    Radost mít nebudete, je to bílá sklerociová hniloba. Minulý týden jsme o ní dost psali.
    12345Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne