Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Určení škůdce či choroby Zpět na diskusi

  Hniloba?

  21. 6. 14:14 Zakladatel vlákna: Karel Jílek
  Dobrý den chtěl bych se zeptat zda se jedná o hnilobu česneku nebo zda se ještě dá úroda zachránit. Jedná se o odrůdu lukan zakoupenou samozřejmě u vás. Předem děkuji za odpověd, s pozdravem Karel Jílek
  ČesnekČesnekČesnekČesnekČesnek
  21. 6. 19:37 Jan Kozák
  Problém z fotek nepoznám. Penicillium je tam až druhotně na odumřelých pletivech. Během týdne všechno skliďte.
  21. 6. 20:47 Ladislav Holeček
  Tady taky nechápu proč sklízet, vidíte velký problém s vodou?
  22. 6. 4:53 Karel Jílek
  Děkuji za pomoc

  Čerň česneku?

  20. 6. 15:01 Zakladatel vlákna: Alena Srovnalova
  Dobrý den, v těchto mokrých dnech se mi objevily černé tečky na odumřelých částech listů a u krčku rostlin. Jsou rostliny něčím ohrožené a můžu jim nějak pomoci? Mám to na všech odrudach: Havel, Anton, Vekan, Slavin i Dukat (ten není od vás). Předem moc děkuji za radu. 
  KrčekList
  20. 6. 19:38 Jan Kozák
  Ano, je to čerň, správně sazovitost česneku (Embellisia allii, syn. Helminthosporium allii). Tato houba není parazitická, žije na odumřelých pletivech. Pokud se po sklizni česnek rychle usuší, houba zůstane na horní suknici a při čištění se odstraní. Je-li však sušení pomalé, proroste až na stroužek. Proto je ve vlhkém počasí lepší odstranit odumřelou suknici hned při sklizni a je pokoj.

  Choroba? Ale jaká?

  20. 6. 13:32 Zakladatel vlákna: Zdeněk Vanduch
  Dobrý den. Už jsem se zařekl,že budu sadit jen jeden druh česneku, ale vždycky to poruším. Tak tomu bylo i vloni. Česnek ,,Havran,, už byl vyprodaný, ale měl jsem štěstí, koupil jsem jej u nás v kamenném obchodě. Co se s ním ale stalo, je pro mně záhada. Nový pozemek, sázení proběhlo na Martina, Sulku jsem nepoužíval,pouze vlažnou vodu, Celerit při sázení a pak 4x postřik na list močovinou. Výsledek viz. foto. Ostatní česneky zatím v pořádku. Zatím. Poradí někdo, kde se stala chyba?  Pozemek 622 m n.m.          Zdeněk z Valašska.
  velikost,jako větší pacibulkaPodle listů už by měl jít venvpravo je rusák s Dukátem,vlevo je Karel IVA pohled z druhé strany
  20. 6. 14:48 Jan Kozák
  Nedokážu posoudit, kde je chyba, když rostlina na prvních dvou fotkách nejeví zdravotní problém.

  Je to sklerociová hniloba?

  19. 6. 14:29 Zakladatel vlákna: Lukáš D.
  Už jsem se tu před nedávnem ptal na problém česneku. Podle fotek se to nedalo určit...mám nové fotky celé rostliny...(můj původní dotaz klidně smažte...)
  Už několik let po sobě (na různých místech v rámci zahrádky) se mi děje s česnekem to na fotkách...Původní dotaz: ...ke konci vegetace se začne ztrácet palička a při vytahování o prázdninách sklidím tak třetinu, maximálně polovinu výsadby...Palička tam nakonec žádná není a tahám jen rostlinu a nebo je zabalená do "plísňových" obalů a nic z toho není...Vyfocená rostlina měla "zlomený stonek" a už vykazuje známky toho, co by se s ní stalo v létě...Česnek nemořím ani nijak nestříkám...Mám začít mořit? Nebo nějaký postřik? Nebo mám něco v zemi? Díky...
  1234
  19. 6. 14:48 Jan Kozák
  Moření a ni postřik Vám  nepomůže. Pozemek máte promořený bílou sklerociovou hnilobou. Chcete-li mít česnek, potřebujete nový pozemek a novou sadbu. 
  19. 6. 16:19 Vaclav Kavka
  Taky jsem opožděně zjistil, že jsem pěstitelem bílé hniloby. V posledních suchých letech se nikde neprojevila a díky tomu, že letos prší, je najednou všude ( a to taky vysvětluje tvrzení - "tady se česneku nikdy nedařilo, vždycky chcípnul"). 
  Jenže jsem taky zjistil, že porosty, které jsem ošetřil mykoparazityckými houbami jsou 100% zdravé. A tam, kde mi už byla zima při výsadbě na prsty a vynechal jsem namáčení stroužků, tam se to projevilo a zůstalo to na ta místa i omezeno.
  To dává mírný návod, jak na podobném pozemku pokračovat s pěstováním česneku (naštěstí ale pěstuji i na jiném místě, kde, doufám, ten neřád není a nebude)
  23. 6. 6:07 Jozef Sisak
  Len na doplnenie aky pripravok s mykoparazityckými houbami ste použil ? a v tom pripade sa nekona morenie sulkou - sira - fungicid ?
  23. 6. 6:51 Vaclav Kavka
  Nerad bych byl konkrétní. Nejsem ani autorita v oboru, ani v tom nemám obchodní zájem, ani nemůžu nic garantovat. Byl to jeden z běžně dostupných prostředků, obsahující spory Trichoderma a Clonostachys sp. Takových je asi víc a nejspíš budou fungovat podobně, dokud spory budou živé. V prodeji jsou i jiné kmeny hub a můžou fungovat taky.při rozpouštění podobné věci používám nechlorovanou (převařenou/studniční) vodu. Spory hub jsou citlivé.


  U těchto přípravků se uvádí, že sulka nevadí. Každopádně s ní mořím česnek během přirozené dormance a před výsadbou už asi nefunguje.

  Postižené listy

  18. 6. 7:56 Zakladatel vlákna: Jana Nováková
  Dobrý den, na listech se nám začínají objevovat takové tmavé tečky/kupky, vypadá to jako rez, ale mají tmavou barvu. Jedná se o chorobu? Může to ohrozit česnek nyní cca 2-3 týdny před sklizní? Děkuji za odpověď.
  listylisty 2
  18. 6. 21:14 Jan Kozák
  Ač je to tmavé, je to rez. Česnek Vám to neohrozí, ale trochu se sníží výnos.

  Choroba? Je to hadatko?

  17. 6. 13:10 Zakladatel vlákna: Martina S
  Česnek mi rezne, na listech rezave tečky, v řezu ale nic. Co s tím, lze jej ještě teď zachránit? Můžeme konzumovat? Sklidit okamžitě? Budu moc vděčná za radu. Jsem pěstitel začátečník. Děkuji.
  Obr1Obr2Obr3
  17. 6. 20:02 Martin Lokaj
  Podľa mňa Hrdza , pomôcť by mal postrek Ortiva ale v tomto štádiu by to asi bolo zbytočné. Konzumovať môžete, nemalo by sa to prenášať sadbou, takže ak ste plánovali použiť svoju, tak môžete.  Do budúcna asi by bolo vhodné častejšie sledovať porast a hneď keď sa objaví tak postrek. Pekný večer 
  17. 6. 20:46 Jan Kozák
  Pan Lokaj má má pravdu, jen doplním, že slovenská hrdza je česká rez. Ještě nesklízejte, česnek ještě zdaleka není vyzrálý. Rez sice sežere listy a rostlina bude schnout, pak teprve sklízejte.
  17. 6. 22:47 Martina S
  Děkuji moc za radu, jsem ráda, že z úrody ještě něco bude. Musím příště více hlídat...to jsou cenné zkušenosti :) Pěkný večer 

  Bílé fleky

  15. 6. 20:20 Zakladatel vlákna: Jakub Fousek
  Dobrý den, chtěl bych požádat o radu. Na rostlinkách se mi objevily tyto bílé "flíčky". Jedná se o odrůdu Benátčan, hnojil jsem zálivkou ledku, postřik ortiva. Před pár dny u nás padaly kroupy, není to právě důvod ke vzniku těchto fleků?
  Předem děkuji za radu.
  BenátčanBenátčan
  17. 6. 20:35 Jan Kozák
  Ale ty kroupy byly malé, proto nepolámaly listy, ale udělaly pouze tyto fleky.

  Nedělá stroužky

  15. 6. 14:52 Zakladatel vlákna: Martin Velinsky
  Par rostlin vypadá takto? Nevíte o co jde ? Listy úplně žluté a dole jen vrásky. Žádné stroužky. Jde o rusaka a byl odhlavkovan. 
  RusakRusak
  17. 6. 20:32 Jan Kozák
  Mohu se mýlit, ale jednou jsem něco podobného viděl a pan Ing. Havránek, dej mu pámbu věčnou slávu, zjistil, že se jedná o nějaký virus, který u nás běžně není, vozíme si ho z Francie.

  Česnek vyhání střed prasklinou ve stvolu

  13. 6. 16:37 Zakladatel vlákna: Pavel Lancinger
  Dobrý den,
  česnek mi v tomto týdnu začal vyhánět střed bokem. Nejdříve to bylo u dvou nyní již asi u šesti. Jeden jsem vyryl a vypadá to jako kdyby nemohl střed protlačit - ten jak roste, tak roztrhne stěnu a vyhřezne bokem. Prosím Vás o radu, co by to mohlo způsobovat a jak tomu zabránit příští rok.
  Ještě mi z česneku vypadla nějaká larva a našel jsem jednu malou larvu zakuklenou. Za první obrázek se omlouvám - nepřišel jsem na to jak ho odstranit. Děkuji
  cesnek_01cesnek_01cesnek_02cesnek_03cesnek_04cesnek_05cesnek_06
  14. 6. 7:00 Jan Kozák
  Toto se běžně stává po mechanickém poškození (při vláčení, okopávce), případně požerku škůdcem. Ale k tomu zvířeti se nehlásím, vzájemně se neznáme.
  14. 6. 10:48 Antonín Tesař
  Pokud se týká toho "škůdce" je pravděpodobné, že se jedná o larvu slunéčka sedmitečného. U larvy bych odhadoval, že se bude jednat o vrtalku pórovou.

  Bílí členovci na cibulovinách

  12. 6. 19:36 Zakladatel vlákna: Michal Švanda
  Dobrý den,
  chtěl bych poprosit o radu. Na jednom záhoně mám spolu Vekan a cibuli (ze sazečky). Vekan žloutne, cibule polehává a má deformované natě. Když jsem vytrhl cibuli cibule, je napadena hnilobou a našel jsem na ní desítky malých bílých členovců, velkých tak dva milimetry na délku. Mají zjevně tykadla a nožičky. Stejné členovce jsem našel i na cibuli Vekanu. Jeho cibule hnilobou napadena není, ale deformací natě také trpí. Hodně u nás pršelo a půda je tu spíše těžší. Zdravotní stav obou druhů rostlin nebyl ideální ani před monzunovým obdobím, ale deště jeho zhoršování, zdá se, výrazně urychlily. Prosím o radu. Děkuji. 
  ZáhonČlenovciČesnekVekan detailCibule hnije
  22. 6. 8:53 Michal Švanda
  Dnes jsem zjistil, že chycení bílí členovci jsou po další várce dešťů úplně všude na zahradě, vč. dřeva pařníku. Po dalším pátrání se zdá, že jde o chvostoskoky, živící se na odumírajících rostlinách. Zdálo by se tedy, že špatný zdravotní stav cibulovin je vinou přemokření při monzunovém období v těžší půdě. 

  Škůdce

  9. 6. 18:01 Zakladatel vlákna: Jiří Müller
  Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o názor jakého škůdce mám v česneku. Jedná se o odrůdu Benátčan. Česnek normálně rostl a nyní začal chřadnout. Po vykopání 2 sazenic jsem narazil na stejný výsledek viz. foto. Nějaký malý brouček. Jiné odrůdy na stejném políčku jsou "zatím" nedotčené. Děkuji Müller
  SkudceČesnekČesnek
  9. 6. 19:19 Ladislav Holeček
  Opět háďátko!
  9. 6. 20:00 Jan Kozák
  Ten malý brouček česnek nepoškodil. Škůdcem je háďátko zhoubné (okem neviditelné).

  Rez

  8. 6. 19:29 Zakladatel vlákna: Veselý Aleš
  Dobrý  den,prosím  o radu jestli jde o rez nebo jinou chorobu,vadnou špičky konce listů a to jenom o odrůdy Havel a Havran  u ostatních zatím v pořádku. Mám postříkáno 3× močovinou a 2× magnitrou. Děkuji.
  RezRezRez
  8. 6. 20:43 Jan Kozák
  Bohužel list na levé straně posledního snímku není dobře zaostřen, ale podle Vašeho popisu se o rez nejedná.

  Plíseň?

  8. 6. 15:42 Zakladatel vlákna: Lukáš D.
  Už několik let po sobě (na různých místech v rámci zahrádky) se mi děje s česnekem to na fotkách...
  Dřív (na jiném místě – zahrádka tak 500 metrů jinde) jsem měl palice jak pěst a co jsme se přestěhovali, tak se mi ke konci vegetace začne ztrácet palička a při vytahování o prázdninách sklidím tak třetinu, maximálně polovinu výsadby...Palička tam nakonec žádná není a tahám jen rostlinu a nebo je zabalená do "plísňových" obalů a nic z toho není...
  Včera jsem lehce přimáčkl jednu rostlinu, která se úplně "zlomila" a už vykazuje známky toho, co by se s ní stalo v létě...
  Česnek nemořím ani nijak nestříkám...
  Mám začít mořit? Nebo nějaký postřik? Nebo mám něco v zemi? Díky...
  12345
  8. 6. 20:39 Jan Kozák
  Pravděpodobně máte bílou sklerociovou hnilobu. Možná i něco jiného, ale z Vašich snímků se nedá nic vyčíst.Je třeba fotit cibule neočištěné, celé rostliny a podezřelé rostliny v porostu.

  Choroba nebo škůdce

  7. 6. 14:48 Zakladatel vlákna: Aleš Náprstek
  Prosím o identifikaci choroby nebo škůdce. Děkuji.
  .,-¨¨
  7. 6. 17:09 Ladislav Holeček
  Jednoznačně háďátko. Ale zaujalo mě docela dost zdravý stav rostliny.
  7. 6. 20:32 Jan Kozák
  Háďátko tu je jednoznačně. Asi v suchu se pomaleji množilo a když přišla voda, tak se do toho pustilo. Proto jsou rostliny nezvykle hodně vyvinuté.

  Choroba

  6. 6. 12:49 Zakladatel vlákna: Martin Velinsky
  Prosím o identifikaci. Děkuji 
  Choroba
  7. 6. 20:29 Jan Kozák
  Nevím, spíš než choroba mi to připadá jako důsledek mechanického poškození, třeba i požerku.

  plíseń česneku

  4. 6. 14:25 Zakladatel vlákna: jaroslav slavík
  Zjistil jsem že mi česnek žloutne jeden jsem vytáhl a byl celý plesnivý. egzistuje nějaká záchrana? děkuji za radu
  4. 6. 17:05 Jan Kozák
  Podívejte se níže v diskusi a v rubrice choroby a škůdci na bílou sklerociovou hnilobu. Mohlo by to být ono.

  Choroby česneku

  4. 6. 10:16 Zakladatel vlákna: Alžběta Waleczková
  Dobrý den, letos se nám s časném vůbec nedaří, začal žloutnout, tak jsme včera vytáhli jeden kus, na kterém je fialovo modrý pruh. Myslíme že i ten je důvodem, jeho špatného stavu. Nevíte co by to mohlo být a jak tomu předejít? Děkujeme za odpověď.
  Napadený česnek
  4. 6. 17:04 Jan Kozák
  Fialovo modrý pruh, který Vás zaujal, mne nezaujal vůbec. Jde odruhotnou reakci, která nic neříká. Byla by potřeba fotka celé rostliny a fotka napadené rostliny v porostu.

  choroby česneku

  3. 6. 11:57 Zakladatel vlákna: Jaroslav Flegel
  Dobrý den,
  dnes jsem vyštipoval palice a trochu se zhrozil - vypadá to na viry a chřestovníčka. Prosím o radu - co mohu pro česnek ještě teď udělat?
  Děkuji
  J. Flegel
  chřestovníček?viry?
  3. 6. 21:54 Jan Kozák
  Na chřestovníčka to nevypadá, ten ožírá listy od kraje. Ale pokud je tam tento škůdce jednotlivě, tak se obejdete bez chemie. 
  Virózní jsou listy na obou snímcích, stejně jako všechny česneky na světě. Záleží pouze na tom, jestli se manifestačně projeví. A s tím nic neuděláte.

  Plíseň česneku

  2. 6. 14:23 Zakladatel vlákna: Kateřina Šindelářová
  Dobrý den, prosím o informací k nemoci česneku. Má uhnilé kořeny,žloutne a má černou slupku. Co by stě my poradil jestli teda není pozdě. Ale když tak na příští rok nějakou prevenci díky za odpověď
  Česnek
  2. 6. 19:27 Jan Kozák
  Je to stejné, jako příspěvek pod Vámi. Jediná prevence je zdravá sadba a nezamořený pozemek. Určitě nevybírejte sadbu ze stávajícího porostu. Velká část zdánlivě zdravých cibulí bude infikována. A pozemek je zamořen na dvacet let.

  Choroba v česneku

  1. 6. 15:24 Zakladatel vlákna: Petr Štecher
  Dobrý den, potřeboval bych identifikovat chorobu v česneku. Mam odrůdu Dukat. Rostlina je pěkně rostla, ale od spodu mi žloutnou listy a po vytažení z půdy je vidět že odumíraji kořínky. Take jsem u kořínku našel malého bílého červíka. Děkuji za odpověď. Štecher
  Napadený česnekNapadený česnekNapadený česnekNapadený česnek
  1. 6. 18:12 Jan Kozák
  Pro Vás nic radostného. Váš česnek je napaden bílou sklerociovou hnilobou.Buď čekala na pozemku, nebo jste si ji tam dodal sadbou. Více si přečtete v rubrice choroby a škůdci, případně níže v diskusi.

  50 z 500

  29. 5. 11:16 Zakladatel vlákna: Jurda Josef
  Dobrý den,
  vytáhl jsem asi 50 paliček,které byly hnilé. Listy rostliny povadlé, žluté. Dávám za příčinu suché počasí a náslédný déšť. Jak likvidovat tyto rostliny. Snad do kompostu na spodek nebo popelnice? 
                                 Děkuji za odpověď Jurda Josef, Držovice,okr.Prostějov
  29. 5. 21:46 Jan Kozák
  Podívejte se v této diskusi nebo v rubrice choroby a škůdci na bílou sklerociovou hnilobu, jestli to není i Váš problém. Proto do kompostu ne ani do popelnice na biologický odpad. 

  Choroby

  28. 5. 17:23 Zakladatel vlákna: Nikola Burkoňová
  Dobrý den,

  chtěla bych Vás poprosit o radu o co se jedná. Loni jsme si koupili a nasázeli jsme odrůdu Bjetin. Česnek pocházel od nejmenovaného pěstitele. Dále pěstujeme i jiné odrůdy a ty jsou bez problémů. V porostu se nacházejí velké zdravé rostliny až zcela zakrnělé a uschlé. Přikládám fotku níže. Děkuji a přeji hezký den. Burkoňová 
  ChorobaChorobaChoroba
  28. 5. 19:28 Jan Kozák
  Riziko výsadby konzumního česneku není sice příliš vysoké, ale případné negativní důsledky jsou zcela zásadní. V tomto případě jste si vysadila ve své zahradě i háďátko zhoubné. Máme tu příklad, že mé varování před výsadbou konzumního česneku není plané.

  česnek Dukát

  24. 5. 15:27 Zakladatel vlákna: Hana Švarcová
  Dnes jsem "sklidila" úrodu česneku. Byl napaden škůdcem. Jsem začátečník, tak budu vděčná za pojmenování choroby, případně jak se příště takovému neúspěchu vyhnout. Díky za radu.
  obrázek 1obrázek 2obrázek 3
  25. 5. 10:24 Antonín Tesař
  Dobrý den, nejsem znalec škůdců česneku, ale odhaduji, že Vaše úroda byla napadena vrtalkou pórkovou
  25. 5. 16:32 Hana Švarcová
  Dobrý den, asi máte pravdu, bude to ta potvora.
  25. 5. 17:12 Jan Kozák
  Je to pravda. Vrtalka pórová většinou nedělá na česneku významné škody, ale bohužel jsou i výjimky. Nepamatuji se, že by se tento problém u někoho někdy opakoval; ochrana je totiž dost problematická.
  26. 5. 10:43 Hana Švarcová
  Děkuji za odpověď. Údajně pomůže ošetřit půdu 3 neděle před sadbou přípravkem Dursban 10 G. A v období květen - červen překrýt sadbu netkanou bílou textilií.
  26. 5. 13:02 Zdeněk Mácha
  Dobrý den. Mám za to, že se tento přípravek již nedá sehnat, jelikož nemá platnou registraci.
  26. 5. 21:02 Jan Kozák
  Nejsem entomolog, ale nemyslím si, že by Vám to sviňstvo bylo co platné (já bych to nedal ani do porostu na produkci sadby). Vrtalka je moucha, ta k Vám může přiletět na velkou vzdálenost.
  27. 5. 7:29 Hana Švarcová
  Netkaná textilie by tedy mohla ochránit před mouchou, ale jak zlikvidovat případné zárodky v půdě? Je vhodné sázet česnek na záhon napadený vrtalkou v předchozí sadbě?
  12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne