V tuto chvíli česnek spí (kdo chce vypadat chytře, říká, že je v dormanci). Jsou dvě varianty, kdy česnek mořit:
1) Těsně před výsadbou. Síra v Sulce ho ochrání proti vlnovníku a voda v mořicí lázni ho probudí, takže pomalu začíná rašit. Proto se v takovém případě sází co nejrychleji po moření, aby mezi mořením a výsadbou nevyschl.
2) Protože je vlnovník potvora, která je schopná česnek sežrat dříve, než se sází, je lepší ho namořit už v září. V tuto chvíli je česnek nevyspalý, takže ho ani moření neprobudí. Mořením ho nejen že zbavíte vlnovníku, který v něm může být, ale i toho, který by ho napadl později při skladování nebo v zemi. Pak ho můžete dál skladovat a před výsadbou ho probudíte vodou, takže za pár dní začne rašit. Tento trik lze provést jen v tuto dobu, kdy stroužky tvrdě spí, kdybyste mořila za měsíc, je riziko, že se tím probudí a začne rašit v bedně.
Máme otestované, že 2 hodiny moření v Sulce dostačují a zároveň česnek nepoškozují. Delší moření pouze zvyšuje riziko poškození stroužku, ale pozitivní efekt nemá. Těch 24 hodin je bohužel moc. Stroužek má hodně zásobních látek, takže nejspíše i vyraší, ale na jaře pravděpodobně uhyne.
Textilie se používá na ochranu proti škůdci houbomilce. Ta se ale vyskytuje pouze na malých územích. Případně ji někdo používá jako preventivní ochranu proti velmi silným holomrazům, které se tu však objevují velmi vzácně. Posledně byly před osmi lety a předtím je zažili naši prapraprapraprapředci. Kupovat kvůli tomu textilii a někde s ní šaškovat je asi zbytečné.
Ta poučka s cibulí zní jako blbost. Nedovedu si představit, jak to ten někdo mohl myslet, aby to dávalo nějaký smysl.