Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Rozdružení cibulí Zpět na diskusi

    Postup

    6. 10. 2021 15:57 Zakladatel vlákna: Pavel Rouha
    Dobrý den, dnes mi od Vás dorazilo 120 kg sadby Vekanu a Bjetinu.
    Jaký je nejlepší postup pro uskladnění? Hádám nastroužkovat a nechat v síťovaných pytlích na větraném místě. Mořit raději až před sázením? Další dotaz zní zda je vhodné sázet česnek po bramborách. Ty jsou sklizeny. Jak nejlépe tento pozemek připravit pro česnek? Zapravit dusíkaté vápno či něco jiného? Nevím. Zatím se mi česnek nevyplácí, získávám zkušenosti. Je také možné, že zdejší pole (20 km jižně od Českých Budějovic) se na česnek nehodí?Nerad bych něco podcenil. 
    Předem děkuji za odpověď.
    Pavel Rouha
    6. 10. 2021 17:59 Jan Kozák
    Česnek už můžete začít rozlupovat na jednotlivé stroužky, ty pak určitě nenechávejte v síťových pytlích, ale v nízké vrstvě v bednách na větraném místě. Mořit v Sulce po dobu max. tří hodin až před výsadbou. Brambory, zvláště hnojené hnojem považujeme za jednu z nejlepších předplodin. V případě, že chcete použít dusíkaté vápno (a není to špatný nápad), je ho po zapravení třeba uválet, aby kyanidové sloučeniny z půdy rychle nevyprchaly. 
    Mohou být samozřejmě místa, kde česnek nebude dávat požadovaný výsledek. Ale už volba obou odrůd, které jsou velmi adaptabilní, dává reálný předpoklad úspěchu.
    6. 10. 2021 19:36 Pavel Rouha
    Takže zorat, aplikovat d. vápno, zavláčet, aby se dostalo do půdy a zaválet? Nebo nějaký jiný postup?
    Je dobré ještě něčím přihnojit před sázením? Popřípadě čím? Mám také rizocore. To asi pár dní před sázením.
    Děkuji za odpověď.
    Pavel Rouha
    9. 10. 2021 22:24 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den pane Rouha v zdejší rubrice Pěstování se o dusíkatém  vápnu a Rizicore nic nepíše.Osobně dusíkaté vápno rozhodím po poli a jdu orat,poté vláčet a válcovat.Jak nejlépe použít Rizicore netuším-mám jen představu použít ho zálivkou po zasetí česneku a pak ještě zálivkou na jaře.Cererit  rozhazuji po zasetí.Na jaře dvakrát  ledek vapenatý a začátkem května síran draselný.Proti houbomylce preventivně stříkam Karate až když na jaře je po 3 dny za sebou teplota 10°C.Ortivu proti rzivosti aplikuji také a to v polovině května.Při sušení jsem si pomáhal velkým ventilátorem,jelikož bylo vlhké období v ten nesprávný čas.Pomalé sušení je taky špatné ale netuším proč-asi to způsobuje voskovité odumírání česneku ale to se tu moc nepíše.
    10. 10. 2021 15:36 Jan Kozák
    Mám jenom drobnou poznámku, pane Dotzauere. Pokud dáváte Cererit po výsadbě na povrch, pak hnojíte víc následnou plodinu než česnek
    11. 10. 2021 21:27 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den děkuji a mohu se přeptat jak to dělat co nejoptimalněji?
    12. 10. 2021 8:47 Jan Kozák
    Cererit se zapravuje při přípravě půdy, případně při sázení do brázd se dává na dno brázdy, tzv. hnojení pod patu.
    11. 10. 2021 12:05 Jan Kozák ml.
    Způsob použití dusíkatého vápna i Rizocoru je na obou produktech uvedený. Rizocoru máme věnovaný i celý článek: Rizocore - vitalita pro česnek
    11. 10. 2021 21:34 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den pane Kozáku ml. a proč to nemáte v rubrice Pěstování?Vím že jsem udělal  spoustu gramatických chyb.Dobře-ale asi víme o čem je řeč.Váš članek je perfektní.Jen aby ho četlo veškeré osazenstvo a pěstitelé s velkými problémy.Děkuji.Opravdu děkuji. 

    druh česneku

    12. 6. 2020 6:51 Zakladatel vlákna: Jiří Mendl
    Dobrý den, po zasazení jednotlivých stroužků na podzim vyrostly z každého stroužku 4 až 5 stvolů. O co se jedná? Děkuji.
    foto
    12. 6. 2020 21:44 Jozef Sisak
    Len teoria - zasadili ste viacstručkovy cesnak ktory sa javil ako veľky stučik alebo mate TZV. rodinny cesnak o ktorom som len čital že po zasadeni rastie vo forme zoskupenia viacerych rastlin . /o vzorku mam zaujem./
    13. 6. 2020 17:18 Jozef Sisak
    Oprava-- rodinnny cesnak to nemôže byť lebo tam sa sadi cela hlavička , jednotenie na stručiky sa nedoporučuje .
    13. 6. 2020 18:04 Vaclav Kavka
    Např u odrůdy Mirka je vidět, jak větší stroužky se skládají z více srostlých dohromady. Ale že by byly např 4, jak je vidět na obrázku, to asi ne. Navíc nevím, jestli mají takto srostlé stroužky společný meristém (1 stvol) nebo z nich může vyrazit toto.
    14. 6. 2020 6:55 Jan Kozák
    Jsou tu dvě možnosti: 
    1. nedostatečně rozdružená cibule, což se často stane u Benátčanu nebo Japo II,
    2. jedná se o fyziologickou poruchu, kdy se stroužek rozdělil na několik dalších stroužků; s tímto se někdy setkáme u obou výše zmíněných,případně u Bjetinu.

    Rozdružovací a loupací technologie

    27. 8. 2019 15:58 Zakladatel vlákna: Vojtěch Ondruška
    Dobrý den,


    chci se zeptat, zda byste mi nedoporučil nějakou funkční rozdružovací, potažmo loupací technologii na česnek v dostupné ceně. Zajímá mě především Váš názor zda nedochází k přílišnému poškození česneku a zda tyto stroje fungují na všechny (především velké) odrůdy tak jako na videu nebo zda realita jsou pobouchané, špatně oloupané stroužky, které se musí stejně ručně dále roztřídit/doloupat.

    Děkuji. 
    27. 8. 2019 21:00 Jan Kozák
    Šlechtitelské materiály rozdružujeme výhradně ručně, strojní rozdružování u nás nelze použít. Takže nevím. Možná někdo jiný.

    Sadba z přezrálých palic

    20. 8. 2019 18:49 Zakladatel vlákna: Božena Hejtmánková
    Dobrý den, nezvládla jsem včas sklizeň (Vekan) a ty největší palice se již rozpadají na stroužky. Jsem na vysočině, 500mnm, kontrolní stvoly ještě nebyly napřímené, ale i 5.7. už bylo pozdě. Jinak je česnek bez vady. Můžu tyto palice použít jako sadbu?
    Dík Hejtmánková
    22. 8. 2019 20:57 Jan Kozák
    Jako důchodce (snad) bez alzheimra si toho pamatuji dost. V jistém zemědělském družstvu si za minulého režimu nechávali partie určené k dalšímu množení záměrně přezrát, aby se pak cibule lépe rozdružovaly. Tehdy se i na sto hektarů rozdružovalo ručně. Počítejte však s tím, že suknice jsou více narušené a tím se ke stroužkům snadněji dostává "náš milý roztoč" vlnovník česnekový.
    Ještě drobnost: Kontrolní stvoly, jak uvádíte, jsou v posledních letech nevhodným vodítkem k určení termínu sklizně. Před dvěma lety jsem do této diskuse dával fotku Vekanu (ze Šardic), kdy květenství bylo ještě otočeno dolů jako lampa a k tomu jsem psal, že sklizeň měla být už před týdnem. Mně se nejvíc líbí rada jistého pěstitele (ze Starého Kolína), kterou u nás před lety řekl nějaké paní na stejný dotaz: "Paní, vždyť přece berete česnek ze záhonu na potřebu, tak vidíte, jak vypadá."

    česnek vhodný k loupání

    6. 10. 2017 9:12 Zakladatel vlákna: Václav Kroupa
    Vážený pane Kozáku,
    s panem inženýrem Kozákem jsem se potkal na festivalu česneku v únoru 2015 v Buchlovicích, kde jsem měl krátký vstup o strojích na loupání česneku. Spolupracuji s firmou (...), která vyrábí stroje na zpracování (rozdružování, separaci a loupání) česneku a plánuji služební cestu po České a Slovenské republice, na které bych rád mým zákazníkům představil menší loupačku. Tato cesta by se měla uskutečnit od 9.do 15.11.2017. Výrobce stroje mi položil dotaz, zda bude český česnek v tomto období dostatečně suchý na to, aby se dal loupat. Rád bych Vás proto poprosil o Vaše odborné stanovisko a radu, zda máme se služební cestou ještě vyčkat nebo zda je již česnek dostatečně vysušený k tomu, aby se dal oloupat. Na Vaši e-mailovou adresu cesnek@cesnek.cz Vás s dovolením ještě pošlu krátké video, na kterém je vidět, jak se česnek loupe, resp. je vidět jaký česnek vstupuje do stroje před loupáním.
    Děkuji za odpověď!

    S pozdravem

    Václav Kroupa

     

    Rozdružení

    19. 9. 2017 13:58 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, pane ing. Kozáku mohu už teď česnek rozdružit?, mořit chci až před výsadbou. Stroužky nechám venku v bednách.
    19. 9. 2017 21:19 Jan Kozák
    Rozdružit už můžete. Stroužky potom skladujte ve vrstvě do pěti centimetrů, aby byly dobře provětrávány.

    loupání česneku

    6. 9. 2017 20:46 Zakladatel vlákna: Leník Jaroslav
    Dobrý večer všem, používám k rozlupování česneku kovovou propisovačku, ale protože ženy mají jemnější ruce a méně síly tak jsem abych manželce trochu ulevil vyrobil "Robertka". Ta si ho nemůže vynachválit. Pro každého kutila to není problém vyrobit. Osoustružit do kužílku je za chvilku, pár svárků, a za pár okamžiků máte naloupanou celou kárku. Krásnou práci přeje Jarda L.
    rozdruýovadlorozdružovadlo

    rozdružování česneku

    1. 9. 2017 13:32 Zakladatel vlákna: Jaroslav Leník
    Dobrý den,
     rozdružování je nyní velmi aktuální. Já používám starou kovovou propisku.
    Zapíchnu podle stonku, vydloubnu jeden stroužek a pa už to jde samo.
    Úspěšné pěstování přeje Jarda L.
    2. 9. 2017 21:01 Josef Stieranka
    Děda používal otvírák na zavařovačky, takovou tu vidličku, asi každý ví co myslím.
    Já dělám jen ručně do levé ruky cibuli a pravým palcem za stonek rozloupnu, těžko se to popisuje, některé odrůdy jdou i bouchnutím stonku kolmo o stůl a stonek vyjede i s podpučím ven, zůstanou jen stroužky

    Loupání česneku

    31. 8. 2017 21:22 Zakladatel vlákna: Jiří česnek
    Díky za pochvalu jiří Poláchu ve skutečnosti jsou to ocelové nože na žací lištu za 30 kč kus,udělátko na rozdružovaní česneku nepoužívejte, každý stroužek musí projít pečlivou kontrolou.
    Jiří Božetický 
    31. 8. 2017 22:44 Jiří Polách
    To už by se přebralo dodatečně u profi linek se také třídí ručně. Jediné snad možná použitelné udělátko je na videu dzielenie czosnku ale nevim z čeho použil gumy a jak byly tvrdé                                                                                              Jiří
    1. 9. 2017 7:11 Jan Kozák
    Pokud si chcete rozdružování ulehčit, tak česnekovou cibuli nejdříve rozšlápněte. Stroje pracují na stejném principu. My tento způsob nepoužíváme ani ho běžným pěstitelům nedoporučuji.
    1. 9. 2017 21:33 Jiří Polách
    Děkuji za názor takže budu loupat ručně.Vy všechno rozdružujete rukama?Tak to klobouk dolu.Kde na to berete lidi?   Přeji mnoho uspěchu  Jiří

    Loupání česneku

    31. 8. 2017 12:19 Zakladatel vlákna: Jiří Polách
    Dobrý den
    Zdravím Všechny pěstitele česneku. Chci poděkovat panu Jiří-česnek, který zde v diskusi zveřejnil fotku zajímavého udělátka na okrajování česnekových kořínků. Hned druhý den jsem to udělal a doporučuji všem pěstitelům.  Už to pár metráků česneku ořezalo. Mám dotaz, zda někdo nemá nějaké udělátko na rozloupávání česneku na sadbu. Chápu že pan Ing. Kozák určitě používá nějakou profesionální mašinu, ale jak jste to dělali když jste začínali? Sázím něco přes metrák a v rukách to trvá moc dlouho. Budu velmi vděčný za každou radu a možná nejen já. 
    S pozdravem Jiří

    rozdružování - velikost stroužků

    28. 8. 2017 7:52 Zakladatel vlákna: Martin Straka
    Dobrý den pane Kozáku, včera jsem rozdružoval česnek na sadbu, který namořím v sulce a budu čekat na konec října. Zkoušením asi 7 odrůd jsem dospěl k závěru, že nejjistější výnos mi díky přizpůsobivosti dávají ozimé nepaličáky, které jsou také skladovatelnější. Paličáky tedy již sázet nebudu. Lepší by u nich měl být i množitelský koeficient (Lukan i Záhorský II počet stroužků v cibuli 8-13). Pro sadbu jsem vybíral velké nepoškozené cibule. Nebývale často se však u obou citovaných odrůd vyskytovali mega stroužky, kdy jsem byl schopen rozdružit cibuli na pouhé 3 nebo 5 stroužků. Od loňského roku jsem zkoušel i odrůdu Štěpán od konkurence a tam jsem se s tím nesetkal. Chci se Vás zeptat, jako šlechtitele, zda zvyšující se frekvence mega stroužků nemůže být způsobena mým "přirozeným výběrem", když několik let po sobě vybírám k sadbě velké cibule, kde jsou i ty mega stroužky, a tato vlastnost se pak přenáší dále nebo je to dáno vlivem prostředí. Jak jsem zkoumal, tak ty mega stroužky nejsou vždy vytvořeny srůstem několika pupenů. A pokud to není tajné, chytáte v brzké době nějakou novou zajímavou odrůdu nepaličáku? Děkuji
    28. 8. 2017 8:21 Jan Kozák
    Pokud cibule obsahuje málo stroužků měla by být z dalšího pěstování vyřazena a spotřebována v kuchyni. Myslím si však, že se jedná o fyziologickou poruchu, protože v některých letech je frekvence jejího výskytu výrazně větší než v jiných.
    Jako důchodce už nic nepřipravuji, syn má však rozděláno několik perspektivních klonů.

    Rozdružování stroužků

    21. 8. 2017 8:45 Zakladatel vlákna: Karel Richter
    Dobrý den pane Kozáku, mám laický dotaz, jestli je potřeba při rozdružování stroužků určených k výsadbě odstranit staré podpučí, nebo je to jedno? Děkuji za vaši trpělivost s našimi dotazy :-).
    21. 8. 2017 10:05 Jan Kozák
    Děkuji za velmi dobrou otázku, ta tady ještě nebyla ani jsem o tomto nikdy nikde nic nepsal.
    Pro zdravotní stav budoucího porostu je správné staré podpučí odstranit, může být (a víceméně je) nositelem chorob.
    21. 8. 2017 12:22 Miroslav Čivrný
    A co když při odstraňování starého podpučí se poškodí částečně to čerstvé (lehce odštípnu,  někdy to pořádně drží)vadí to, bude v tomto místě kořenit? Děkuji. 
    23. 8. 2017 9:21 Jan Kozák
    Mechanické poškození rovněž není přínosem. Aby k němu nedošlo, je třeba odlamovat směrem ke středu cibule.

    USKLADNĚNÍ ČESNEKU

    14. 8. 2017 9:26 Zakladatel vlákna: PETR PALÁČEK
    DOBRÝ DEN,
    RÁD BYCH SE ZEPTAL,ZDA NEVADÍ ČESNEK PŘED USKLADNĚNÍM NA ZIMU ROZDĚLIT NA STROUŽKY.DOSTAL JSEM VLONI NÁDOBU NEJSPÍŠ KERAMICKOU NA ČESNEK,VE KTERÉ MÁM VYZKOUŠENO,ŽE VYDRŽÍ V NÍ ČESNEK DLOUHO DO JARA V KUCHYNI NA LINCE.MÁ VŠAK MALÝ OBSAH,ODHADEM 1,5-2 l.TAKŽE SE TAM NEVEJDE MOC HLAVIČEK ČESNEKU A Z TOHO DŮVODU MĚ MAPADLO,JESTLI BY NEVADILO HO PRÁVĚ ROZDĚLIT NA STROUŽKY.NEBO BY TO BYLO SPÍŠE NA ŠKODU?DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ.
    14. 8. 2017 19:44 Jan Kozák
    Při dobrém uskladnění a dobrém zdravotním stavu vydrží jednotlivé stroužky skoro stejnou dobu jako celé cibule. Nevím, jak je to u malých objemů, ale ve velkém se rozdělením na stroužky objem nesníží.
    14. 8. 2017 21:03 Jitka Toniniová
    Dobrý večer. Já mám vyzkoušeno skladovat česnek také nahoře na lince. Nechávám dlouhé stonky a dám ho do vázy kořeny vzhůru. Loňského Havla mám ještě nyní.
    18. 8. 2017 11:36 Josef Markup
    Dobrý den paní Toniniová, přesně tak jak popisujete jsem skladoval česnek cca 15 let až do té doby (před dvěma lety) než mi skladovaný česnek napadl vlnovník. Od té doby hledám způsob jak uskladnit česnek do nové sklizně a marně.

    Sadba

    10. 8. 2017 9:07 Zakladatel vlákna: Jakub Jordán
    Dobrý den,

    měl bych se bát, pokud bych česnek měl vyloupaný již v půlce září, že do doby sadby může "vyšůška", či se jakkoli jinak znehodnotit?

    Děkuji
    10. 8. 2017 21:37 Jan Kozák
    Zdravé stroužky bez přítomnosti vlnovníka česnekového Vám do výsadby "nevyšuškají". Předčasné seschnutí stroužků bývá způsobeno fuzáriem nebo vlnovníkem.

    Rozdrolení na stroužky

    23. 7. 2017 21:21 Zakladatel vlákna: Aleš Panocha
    Omylem jsem rozdrolil česnek na stroužky na sadbu již teď (spletl jsem si měsíc). Myslíte, že se stroužkům nic nestane, když je ponechám na větraném místě a Sulkou namořím (dle Vašeho návodu) až za měsíc? 
    23. 7. 2017 22:21 Jiří Snášel
    Já mořím sulkou již nyní. Za měsíc tam může být zabydlený vlnovník.
    24. 7. 2017 6:23 Jan Kozák
    Souhlasím s panem Snášelem.

    rozdružení

    25. 9. 2016 21:22 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý večer, chci se zeptat když nechci mořit, můžu už teď rozdružit a nejat volně v bednách?

    Děkuji
    25. 9. 2016 21:49 Václav Kozák
    Dobrý večer, pane Holečku,
    pokud sadbu nechcete mořit, je lepší rozdružit ji na stroužky až v době výsadby.
    25. 9. 2016 22:16 Štěpán
    Děkuji za odpověď, já myslel že kdybych teď našel nějaký poškozený, že ho můžu už vyhodit. Co teda by hrozilo?

    Jednoduche zordruzovani cesneku

    6. 9. 2016 19:47 Zakladatel vlákna: Jaromir Vyskala
    Pro ty, kteri tento trik neznaji a chteji si usnadnit praci s rozdruzovanim cesneku.
    Cesnek uchopite trema prstama, jak vidite na prilozene fotce a prudce uhodite palici o stolni desku. Palicka vam vybehne, tu vytahnete a rozdelovani je pak velmi jednoduche. Tato metoda vs
    6. 9. 2016 19:51 Jaromir Vyskala
    Tato metoda vsak plati pouze pro cesneky ze skupiny Porcelanovych (Dukat, ap)
    7. 9. 2016 21:24 Hana Kopecká
    Šikovný trik ráda vyzkouším:-)

    hloubka výsadby

    22. 11. 2015 20:20 Zakladatel vlákna: Daniel Večeřa
    Dobrý den,chtěl jsem se zeptat jestli má vliv hloubka výsadby na výnos.
    22. 11. 2015 22:13 Jiří Snášel
    Dle mých zkušeností má.
    dříve jsem z neznalosti sadil tak, že špička stroužku koukala na svět. A výnos se mi snižoval vlivem nemocí, lidově zvaných "plíseň česneku".
    Nyní sadím doporučených 10 cm pod zem a česnek je zdravější. Přestože na jaře vyleze později, sklízím přesně ve stejném termínu.
    23. 11. 2015 1:35 Václav Kozák
    Dobrý den, pane Večeřo. Pan Snášel má pravdu, čím hlouběji nasázíte, tím lépe pro česnek. Ideální je hloubka kolem 10 cm. Větší hloubka výsadby je pro česnek vhodná především z toho důvodu, že hlouběji v půdě dochází k menším výkyvům jak teploty, tak i vlhkosti. Při mělké výsadbě navíc dochází ke konci vegetace k rozevírání cibulí. Při extrémě mělké výsadbě hrozí při silnějších holomrazech riziko vymrznutí.
    23. 11. 2015 7:36 Daniel Večeřa
    Díky za odpověď,já jsem sázel minulý týden do hl.5-6 cm,příští rok zasadím do hl.10cm. Minulý rok jsem sázel možná ještě mělčeji,měl jsem sadbu od Vás. Sklidil jsem zdravý česnek,nevyhodil jsem nic. Zřejmě kvalitní sadba.

    Oloupnuté střoužky

    2. 12. 2013 11:28 Zakladatel vlákna: Stanislav Raus
    Dobrý den,
    při rozdružování se mi zdařilo u některých stroužků poškodit obal stroužku. Je možné i takový "svlečený" stroužek sázet? Stalo se to u odrůd Vekan, Staník a Slavín. Děkuji za odpověď.
    4. 12. 2013 20:42 Jan Kozák
    Oloupaná slupka nevadí. Při moření nebo namočení do vody se jich také hodně svleče.

    Vnitřní stroužky

    12. 11. 2013 19:04 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý večer pane ing.Kozáku, včera jsem rozdružoval vaši sadbu a to odrůdy Benátčan a Havran a chci se zeptat proč u techto odrůd je tolik vnitřních stroužků? Docela sem zklamán!!!!!
    13. 11. 2013 19:54 Jan Kozák
    Benátčan je nepaličák a tomu odpovídá složení cibule (viz fotografie v rubrice odrůdy česneku). Havran někdy vytvoří (zvláště velké cibule) mimo velkých i jeden nebo několik menších stroužků. Pro pěstitele je to spíše výhoda, takže zklamán být nemusíte.

    Ještě dotaz.

    13. 9. 2013 7:54 Zakladatel vlákna: Slisik Jindra
    Nenašel jsem jestli (nádherné) cibulky rozdružit a vhodně uskladnit už teď nebo až před sadbou? Děkuji.
    14. 9. 2013 20:19 Jan Kozák
    Nevidím žádný důvod, proč by bylo nutné rozdružovat cibule na stroužky až krátce před výsadbou, jak se dřív doporučovalo.

    dělení hlaviček

    3. 7. 2012 19:17 Zakladatel vlákna: Roman Bauer
    Vážený pane Kozáku,

    chtěl bych se zeptat, proč se mi dělí a praskají hlavičky. Jedná se o česnek JapoII

    S pozdravem Roman Bauer
    3. 7. 2012 21:34 Jan Kozák
    Jedná se o fyziologickou poruchu, její přesný původ není známý. Její frekvence se zvyšuje v extrémních podmínkách. A ty letos skutečně byly. A ještě drobnost: protože hlava i hlavička bývá většinou nahoře, budeme i nadále označovat konzumní část česneku, která je naopak dole, osvědčeným výrazem složená cibule.

    stroužky

    27. 10. 2011 11:18 Zakladatel vlákna: Šimon Eichinger
    Dobrý den p.Kozáku při rozdružování se mi některé stroužky obnažily jsou vhodné k sadbě.Děkuji Eichinger
    27. 10. 2011 19:09 Jan Kozák
    Obnažení stroužku nevadí, při následném moření se Vám obnaží ještě další.

    dotaz

    2. 4. 2011 6:58 Zakladatel vlákna: Vladimír Jurečka
    Dobrý den, chci se Vás zeptat, jak a čím se nejšetrněji dají oddělovat stroučky česneku na výsadbu. Děkuji Jurečka Vladimír.
    2. 4. 2011 21:21 Jan Kozák
    Nejšetrnější způsob je využití vlastních prstů.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne