Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Sazovitost česneku Zpět na diskusi

    Choroby česneku

    28. 6. 2021 22:22 Zakladatel vlákna: Jiří Dynka
    Dobrý den pane Kozáku, nejdříve bych Vám rád poděkoval za Vaší energii pro osvětu s pěstováním česneku u nás. Už 5 let se mi daří pěstovat česnek díky vaším informacím. Včera jsem byl překvapen, když se během jednoho dne  listy žloutnoucího česneku změnily na odumřelé napadené listy plísní. Foto přikládám  v příloze. Ihned jsem napadené listy ostříhal a spálil. Odrůdy Vekan, Havel a Bjetin sklidím ještě do konce tohoto týdne. Odrůda Slavin by ještě dva týdny potřebovala k dozrání. Mám ji radši také sklidit dřív, aby nebyla znehodnocena touto plísní? Děkuji předem za odpověď.
    Zasychání listů v porostuPorost česnekuCibule
    30. 6. 2021 22:06 Jan Kozák
    Chvíli mi trvalo než jsem objevil tu Vaši "plíseň". Nemusíte se ničeho obávat. Na odumřelých částech listů se objevila čerň, správně sazovitost česneku, jejímž původcem je houba Embellisia allii, syn. Helminthosporium allii. Je to saprofytická houba, žije tedy na odumřelých pletivech. Po sklizni ji pravděpodobně naleznete i na vrchní suknici (slupce), po jejím odstranění už bude česnek čistý.
    1. 7. 2021 7:05 Jiří Dynka
    Děkuji moc za zprávu. Hodně se mi ulevilo. Slavin nechám ostříhaný ještě nějaký čas dozrávat. Přeji hezký den.

    Česnek choroba?

    14. 11. 2020 16:16 Zakladatel vlákna: Eduard Procházka
    Dobrý den prosím nevíte co to je? Mám čeněk pověšen pod pergolou minulý rok vpoho a tenhle rok se objevili černé tečky úplně na všech zavešených hlavách česneku. 
    ČesnekČesnek
    14. 11. 2020 16:48 Jan Kozák
    Je to saprofytická sazovitost česneku (Embellisia allii). Tato houba žije na odumřelých pletivech suknic, je to jen estetický problém. Letos se Vám to objevilo vinou dlouhotrvající vysoké vzdušné vlhkosti. Kdyby byl česnek v suchu, nic byste na něm nepozoroval.
    Ještě drobnost: česnek není živočich, tak nemůže mít hlavu; konzumní částí česneku je složená cibule.
    14. 11. 2020 18:58 Eduard Procházka
    Moc Vám děkuji za rychlou odpověď. Mohu tedy bez obav česnek konzumovat (i děti a těhotné)? Česnek tedy přesunu do suché místnosti a mám napadené slupky oloupat nebo nechat takto být, zda houba nezmizí? Dekuji
    14. 11. 2020 20:23 Jan Kozák
    Česnek můžete dávat i dětem i těhotným. Černé slupky pro svůj lepší pocit sloupněte.

    Sklidit nebo počkat?

    21. 6. 2020 19:43 Zakladatel vlákna: Ondřej Zumr
    Dobrý den, po uplynulých deštivých týdnech se nám na cesneku objevila pravděpodobně sazovitost. Jde o odrůdy Vekan, Jovan, Havel a Slavín 2. Sázeno koncem prosince, půda je těžší zamokřená. 226m.n.m. Královéhradecko. Od výsadby přihnojeno pouze ledkem. Otázka je, zda počkat až se napřímí květenství, nebo preventivně vytahat již nyní aby houba nenapadla i cibule? Děkuji předem za radu.
    CesnekCesnekCesnekCesnek
    22. 6. 2020 7:14 Jan Kozák
    Sazovitost nenapadá živá pletiva, kvůli ní není třeba uspíšit sklizeň. Psali jsme tady o tom předevčírem.

    Čerň česneku?

    20. 6. 2020 15:01 Zakladatel vlákna: Alena Srovnalova
    Dobrý den, v těchto mokrých dnech se mi objevily černé tečky na odumřelých částech listů a u krčku rostlin. Jsou rostliny něčím ohrožené a můžu jim nějak pomoci? Mám to na všech odrudach: Havel, Anton, Vekan, Slavin i Dukat (ten není od vás). Předem moc děkuji za radu. 
    KrčekList
    20. 6. 2020 19:38 Jan Kozák
    Ano, je to čerň, správně sazovitost česneku (Embellisia allii, syn. Helminthosporium allii). Tato houba není parazitická, žije na odumřelých pletivech. Pokud se po sklizni česnek rychle usuší, houba zůstane na horní suknici a při čištění se odstraní. Je-li však sušení pomalé, proroste až na stroužek. Proto je ve vlhkém počasí lepší odstranit odumřelou suknici hned při sklizni a je pokoj.

    Problém s hnilobou?

    22. 6. 2019 22:03 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, či by sa dalo.určiť niečo z nasledujúcich fotiek. Odrodu nepoznám. Ešte pred odhlávkovaním bol cesnak v poriaku, síce konce listov boli viac žlté ako iné odrody ale nie v moc zlom stave. Asi to bude problém s hnilobou... prípadne ak by sa dal určiť pravdepodobný problém, aké je riešenie? Ďakujem
    Fotka celej rastlinyFotka cibuleFotka cibule 2
    23. 6. 2019 6:38 Jan Kozák
    Na problém s hnilobou to nevypadá. Je tam sice znatelná čerň, správně sazovitost česneku Embelissia allii, ale s ní si lámat hlavu nemusíte. To, co se Vám jeví jako problém, je pravděpodobně reakce odrůdy na konkrétní podmínky letošního roku.

    Sucho?

    15. 6. 2019 8:49 Zakladatel vlákna: Miroslav Čivrný
    Dobrý den, je stav několika česneků zapříčiněn suchem? Děkuji. 
    1
    15. 6. 2019 15:08 Jan Kozák
    Suchu bych tento problém nepřičítal. Spíš bych tipoval Fusarium. Určitě je tam i čerň.

    Prosím o jakou chorobu se jedná?

    1. 6. 2018 17:50 Zakladatel vlákna: Sedláček Josef
    Zdravím pane inženýre...prosím o radu o jakou chorobu se může jednat ? Moření v sulce a za 14 dní šlo do země po bramborach po dvou letech ..mezi česnekem je vidět i sem tam vyrostlá nať od brambor.Dekuji za každou radu a prosím jestli napadený česnek vytrhat a jestli má cenu udělat nějaký postřik?
    tak 20% napadeno žloutneJeště jsem udělal řezNaťDalší fotkaPoslední
    1. 6. 2018 21:22 Jan Kozák
    Je tam vidět čerň, správně sazovitost česneku. Ale ta tolik nevadí. Mám obavy, že tam máte i bílou sklerociovou hnilobu. A ta vadí hodně. Každopádně napadené rostliny vytrhat a zlikvidovat tak, aby se nedostaly zárodky choroby na jiný pozemek, na němž se potenciálně může pěstovat cibule, česnek, pažitka či pór.
    1. 6. 2018 22:18 Sedláček Josef
    Děkuji :-) 

    čerň na stoncích

    24. 8. 2016 22:47 Zakladatel vlákna: Petra Danihelová
    Dobrý den, ve fotogalerii pana Kozáka je mezi poškozenými česneky zobrazená čerň. Chci se zeptat, co ji způsobuje, jak jí předejít, zda má vliv na skladovatelnost palic, popř. použití jako další sadby? Občas se nám na stoncích objeví, zvláště u Bjetinu. Děkuji, Petra Danihelová
    26. 8. 2016 22:11 Jan Kozák
    Původcem černě neboli sazovitosti česneku je houba Embellisia allii, která je saprofytická, to znamená, že žije na odumřelých pletivech. Pokud ji na konci vegetace objevíte, je třeba po sklizni česnek rychle vysušit, po vysušení se jedna dvě suknice sloupnou a žádný problém není. Skladovatelnost se nijak nesnižuje, sadbová kvalita rovněž ne. Chemická ochrana se nepoužívá.

    plíseň

    14. 8. 2013 20:26 Zakladatel vlákna: Miluše Letecká
    Dobrý den pane Ing.Kozáku.Pěstuji česnek již velmi dlouho. Poprvé se mi však stalo,že při sušení jako každoročně zavěšením v kytkách v letošních vysokých teplotách se zřejmě nať zapařila a chytila plíseň.Tyto fleky se více méně objevují i na cibuli česneku,ale jen ve slupce. Po oloupání je stroužek čistý.Prosím o radu, zda budu moci tento česnek uskladňovat na konzum a zda by se dal opět vysázet.Nevím, jaká je to odrůda, ale pěstuji ho již 30 let,jsem s ním velmi spokojena a nerada bych o něj přišla.Děkuji předem za odpověď.Miluše
    16. 8. 2013 6:02 Jan Kozák
    Nemám představu o tom, čemu říkáte plíseň. Mohla by být fotka?
    16. 8. 2013 16:35 Miluše Letecká
    Dobrý den,pane Ing.Kozáku,posílám obrázek abyste si udělal představu o problému.Děkuji předem za radu.Letecká
    16. 8. 2013 21:37 Jan Kozák
    Jedná se o čerň, správně sazovitost česneku. Je to saprofytická houba, která je považovaná za estetickou závadu. Na konzum nevadí, na sázení pokud je patrná i na slupce stroužků, by bylo vhodné stroužky oloupat (za předpokladu, že toho sázíte jenom trochu). Nejlepší ochrana je rychlé vysušení po sklizni.

    prosba -výskyt černi-vysoká vlhkost

    2. 6. 2013 20:25 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Dobrý den pane Kozáku, i přes vytrvalý déšt jsem odhlávkovala prakticky všechen Bjetin a tak půlku Vekanu. Ostatní odrůdy ještě stvol nevyhazují. Při práci jsem si všimla že většina česneků má na seschlých špičkách (reakce na nedostatek důsíku) jakousi čern, je to od špičky ke středu ca 1-2cm na dýlku. Zatím jsem zporozovala jen na seschlých špičkách. Vypadá to jako čern, či plísen. Nemáte tušení jak dále postupovat a o co se jedná?

    Zatím počítám s tím, že jakmile se dá na záhon vůbec stoupit, špičky odstraním až po zelenou zdravou část a spálím. Máte nějakou dlaší radu jak postupovat za současného počasí? děkuji za vaše postřehy
    Odhlávkování jsem končila opět za hustého deště. Prší u nás u víc jak týden v kuse.Jinak je česnek krásný, Bjetin má 90 cm na výšku. Jedině Tantal, Lukan,Anton a Benátčan jsou prostě letos slabší, menší, ne tak vytální a ani postřik močovinou, případně ledek jim moc nepomohl
    3. 6. 2013 14:39 Jan Kozák
    Asi je to skutečně čerň, správně sazovitost česneku. Je tam pouze druhotně na odumřelých částech listu. Odumřelé špičky můžete odstranit, nic tím nepokazíte, ale za nutné to nepovažuji.
    3. 6. 2013 19:33 Hana Kopecká
    Děkuji za odpověd, jsem ráda, že to není nic vážného. Zkusím při odstranování vyfotit. Předpokládám,že sazovitost se objevila v důsledku dlouhodobého deště vysoké vlhkosti. A skutečně to vypadá jako rozsypané saze. Momentálně mě znepokojuje zamokření pozemku, ale to musíme počkat je na slunce a věřit ve slepšení počasí

    hniloba nebo mráz?

    27. 6. 2012 20:01 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
    Dobrý večer,pane inženýre,prosím o radu.Nelíbí se mi jedno místo v porostu.Česnek tady je už delší dobu nejslabší, žlutý a nejvíc poléhá.Všiml jsem si toho už když mi začaly hodně žloutnout špičky - tady to bylo nejvíce vidět.Jedná se o Vekan.Chtěl jsem si část nechat na sadbu,ale teď jsem z toho trošku nervózní.Na cibuli jsem zblízka žádné náznaky černých sklerocií( jak jsem viděl níž v diskuzi) nenašel..Přikládám pár fotek.Jinak pole je u Olomouce.Děkuji velmi za odpověď.
    27. 6. 2012 20:53 Jan Kozák
    Sklerocium tam také nevidím, spíš by to mohlo být fusarium. V tom případě vybírejte sadbu ze zdravé části porostu.
    28. 6. 2012 13:52 Petr Štěpánek
    Dobrý den,stále rozmýšlím,jestli už ten Vekan sklidit nebo ne,dnes jsem nafotil celý pás od záčátku do konce po 5 metrech a mám na Vás ještě pár otázek:
    1) podle fotek - sklízel byste už? A všechny rostliny nebo postupně jen ty nejvíc žluté (s tím,že mají být zase od soboty horka)?
    2)Původně jsem chtěl nechat 90% Vekanu na sadbu,ale nedokážu odhadnout,jestli to žloutnutí je nebo není fuzárium,ty nejvíc žluté mají na povrchu takovou tmavou slupku,která jde lehce sloupnout. Co myslíte? Ty žluté rostlinky na fotce jsou vytrhnuté z různých částí porostu.
    Děkuji Vám za odpovědi.
    28. 6. 2012 14:06 Petr Štěpánek
    Ty ostatní fotky jsem omylem zařadil na začátek diskuze.
    28. 6. 2012 21:41 Jan Kozák
    Tak tady by mohla být čerň, správně sazovitost česneku. Určitě bych už sklízel a všechno najednou. Na sadbu použijte vizuálně zdravé rostliny - vybírejte už při sklizni.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne