Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Výběr sadby Zpět na diskusi

    Nadzemní stroužky

    5. 7. 2022 21:28 Zakladatel vlákna: Tomáš Rabel
    Dobrý den pane inženýre,
    Loni jsem si od Vás objednal sadbu Anton. Překvapilo mě velké množství nadzemních stroužků. Věděl jsem, že právě Anton tyto stroužky tvoří, ale v mém případě to bylo téměř 80% rostlin. Četl jsem, že je možné je použít k sadbě. Jsou však docela malé, průměr 0,61g, největší 1,12g. Je možné, že i z takto malých stroužků narostou cibule normální velikosti? A nemají rostliny z těchto stroužků větší sklony tvořit je opět?
    Můj další dotaz se týká taktéž nadzemních stroužků, ovšem se mi to stalo u paličáku neznámé odrudy od polského přítele. Po odhlávkování se květní svol jakoby zdvojil a pokračoval v růstu, vytvořil několik nerozvinutých listů. Poté jsem si všiml, že se nad zemí vytvořily stroužky normální velikosti. Setkal jste se s tím někdy? Na internetu jsem na nic nenarazil.
    Tomáš Rabel, Tršicko
    StvolStroužky
    6. 7. 2022 7:19 Jan Kozák
    Frekvence fyziologické poruchy širokolistých nepaličáků, při níž se prodlužuje zakrnělý stonek, záleží na konkrétních podmínkách lokality a ročníku. Ani s jedním nic nenaděláte. Ze svých zkušeností vím, že stroužky o hmotnosti pod jeden gram nemá cenu sázet.
    No a druhý dotaz? S obdobnými "podivnostmi" se občas setkávám, ale vždy u česneků z jiných končin světa. Že by toto udělala polská odrůda, se mi moc nezdá, ale nevylučuji to.
    6. 7. 2022 14:46 Hana Kočvarová
    Dobrý den, mně to letos udělalo 100% Antonu (cca 100 hlávek) a pár rostlin Lukanu i Záhorského... je divný rok...

    Něco jsem pokazil?

    15. 11. 2021 15:20 Zakladatel vlákna: Milan Kovalovský
    Dobrý den, dnes jsem se pustil do výsadby česneku a zjistil jsem, že mám některé stroužky nějak poškozené. Stroužky byly mořené v Sulce dle Vašeho popisu. Pošlu foto pokuď se mi to podaří. Děkuji za Váš názor. 
    Poškozené stroužky
    15. 11. 2021 16:05 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Vy jste neudělal nic špatně, toto je určitě od vlnovníka česnekového. Ty nejvíc napadené stroužky bych vyházel a zbytek zasázel. 
    15. 11. 2021 17:19 Jan Kozák
    Moja řeč. Spolehlivě je z fotky na vyhození jen jeden stroužek. Zbytek můžete vysadit.

    Sadba

    9. 11. 2021 6:45 Zakladatel vlákna: Jiri S.
    Dobrý den, sadbový česnek si vybírám ze svého
    vypěstovaného česneku již 3 rokem.(Bjetín) Je možné to takto dělat pořád dokola? (za
    předpokladu, že česnek zůstane nenapadený hnilobou, háďátkem,…) Nebo každým
    rokem kvalita česneku klesá a po x letech je nutná obnova sadby ? Děkuji. J
    11. 11. 2021 20:42 Jan Kozák
    Teoreticky by to tak šlo. My to vlastně děláme také tak. Rozdíl je však v tom, že my při tom uplatňujeme poměrně velmi složitou, hodně pracnou a tím i nákladnou metodiku udržovacího šlechtění, aby daná odrůda stále vykazovala stejné znaky a vlastnosti, samozřejmě aby byla stále v dobrém zdravotním i výnosovém stavu. Konkurenční firma SEMO Smržice doporučuje každoroční obměnu sadby. Něco na tom asi bude.

    Vlnovník

    1. 11. 2021 8:59 Zakladatel vlákna: Jaroslav Škuta
    Dobrý den.
    V sadbě jsem našel několik stroužků poškozených vlnovníkem, které jsem odstranil.
    Můžu ostatní stroužky použít k sadbě, jestliže mořím sulkou před sázením.
    Skladuji v tmavé místnosti, která je větrána s teplotou kolem 10 stupňů.
    Co se stane, když zasadím česnek, který je poškozen vlnovníkem?
    Děkuji za zpětnou vazbu
    S pozdravem 
    Škuta Jaroslav
    1. 11. 2021 19:24 Jan Kozák
    Po namoření v Sulce můžete bez obav zasázet i stroužky napadené vlnovníkem. Záleží ale na míře poškození, protože napadené stroužky jsou více nebo méně oslabeny.

    Velikost cibule

    11. 8. 2021 19:59 Zakladatel vlákna: Pavel Brychta
    Zdravím pane Kozáku. Chtěl jsem se zeptat, jak jsem už psal letos. Měl jsem celkem malé cibule. Stroužky chci některé schovat a letos zasadit. Nevadí, že jsou malé? Vyroste z nich při dobrých podmínkách cibule větší. Děkuji 
    15. 8. 2021 8:37 Jan Kozák
    Mohou být větší i nemusí. Záleží na tom, proč jsou letos malé. Jestliže uvádíme, že z naší sadby se mají sázet všechny stroužky včetně malých, je to proto, že pocházejí z přísného udržovacího šlechtění. To však u Vás platit nebude. Pokud chcete mít jistotu dobré sklizně, je lepší nová sadba.

    Hádátko?

    9. 8. 2021 17:32 Zakladatel vlákna: Jiří Polách
    Dobrý den pane Kozáku.
    Chtěl bych Vás poprosit o určení problému česneku na fotkách. Myslím, že je to hádátko, ale nejsem si jist. Česnek silně zapáchal. Jedná se o odrůdu Havel, všechny jiné odrůdy byly stoprocentně zdravé. Předem děkuji za odpověd.
    S pozdravem Polách
    česnekčesnekčesnekčesnekčesnekčesnekčesnekčesnek
    18. 8. 2021 12:16 Jiří Polách
    Dobrý den pane Kozáku.    Dovoluji si Vás znovu poprosit o odpověd na můj dotaz ze dne 9.8. který jste asi přehlídl. Předem děkuji.    S pozdravem Polách.
    21. 8. 2021 10:10 Jiří Polách
    Dobrý den pane Kozáku. Prosím Vás o dvě rady. Zaprvé, má ještě smysl dávat dusíkaté vápno na pozemek kde se vyskytlo háďátko nebo už je pozdě, teplota dle předpovědi 16 až 20C. Pro větší plochu zakrytí folií je promne téměř nemožné. Zadruhé, když v záhonu byl napaden 1 krajní řádek háďátkem kolik řádku vedle nesmím použít na sadbu, rozestup 30 cm. Půda byla čistá, nákaza ze sadby, špatné cibule do 10 procent. Šířka záhonu asi 9m délka řádků 85m.Předem děkuji za odpověď.             S pozdravem Polách
    21. 8. 2021 20:20 Jan Kozák
    Smysl to má a doporučuji tento postup, třebaže se ochladí. Ale půda je teplá. Po zapravení dusíkatého vápna pozemek uválejte.
    Já považuji za bezpečnou vzdálenost 10 metrů napříč řádky, v řádku padesát metrů.
    21. 8. 2021 23:15 Jiří Polách
    Moc děkuji za rychlou odpověď.  Polách

    Sadba

    8. 7. 2021 7:28 Zakladatel vlákna: Jiri S.
    Dobrý den. Soused mi při aplikaci herbicidu na ječmen postříkal i první řádky česneku- některý uhnil, u velké části se nať zarazila, ale přežil to -  z těchto zaražených byly některé mále, některé byly velice pěkné, velké, i když jejich nať na to nevypadala. Sadbu vybírám primárně z nepoškozené části porostu- ale pokud mi to nevyjde a budu potřebovat sadby víc- mohu sadbu vybrat i z části ,která byla poškozená herbicidem, ale česnek je pěkný? Velice děkuji za odpověď.
    8. 7. 2021 13:41 Jan Kozák
    Je to riskantní. S něčím podobným jsem se dávno setkal. Česnek krátce po vzejití vykazoval výrazné listové deformace a sklizeň byla téměř nulová.

    hnědý a měkký česnek

    16. 11. 2020 20:45 Zakladatel vlákna: Martina Hlaváčová
    Dobrý den,

    chystáme česnek před výsadbou a některé stroužky jsou hnědé a měkké,
    prosím o radu, co toto způsobilo a zda má smysl i takovéto stroužky sázet?
    Předem moc děkujeme. Martina Hlaváčová
    hnědý a měkký česnekSlavin II
    17. 11. 2020 8:08 Jan Kozák
    Česnek je napaden vlnovníkem česnekovým. Každopádně je třeba namořit v Sulce. Má i ovicídní účinek, ničí i vajíčka. Sáním škůdce jsou stroužky oslabené, ale vyrostou. Já osobně bych hodně napadené nesázel a spálil.

    Sadba

    16. 11. 2020 11:38 Zakladatel vlákna: Petr Šánek
    Dobrý den pane Kozáku. Obracím se na Vás s prosbou:

    Chystám se pomalu na sadbu odrůdy “jambul” na obrázku vidíte, že některé struky jsou nažlutlé a takové plastické/gumové. Sázet takové? 

    Dále cca. jeden struk z hlavy je takový víc srostený se dvěma až třema dalšími struky. Oddělení se mi moc nedaří. Otázka je, jestli oddělovat nebo sázet jeden velký.

    A nakonec můžu mořit v jednom připraveném nálevu sulky více várek česneku? 

    Středové struky doporučujete sázet? Nebo raději sníst? ;)

    Mohu cererit dávat rovnou ke struku česneku v járku/řádku? (nechci zbytečně hnojit všechnu půdu aby pak rostl plevel)

    Děkuji mnohokrát! Petr
    UkázkaVadaStredove
    17. 11. 2020 7:58 Jan Kozák
    Plastické/gumové stroužky jsou napadené vlnovníkem česnekovým, po namoření Sulkou je můžete bez obav vysadit. Srostlé stroužky je lepší nechat v celku; vyrostou z nich dva tři česneky, které můžete na jaře "vyjednotit" a použít v kuchyni jako pór. Sulku opakovaně nepoužívejte, pro každou várku dělejte roztok nový. My sázíme všechny stroužky snad s výjimkou tak malých, že by je i šetrná hospodyňka v kuchyni vyhodila. Tzv, hnojení pod patu (do járku) je účinnější než celoplošné, také ho doporučuji.

    velikost stroužků pro sázení

    25. 10. 2020 19:29 Zakladatel vlákna: josef zdvořák
    Zakoupil jsem si od Vás zkušební krabičku s 8 odrůdami a mám dotaz některé paličky po rozdružení mají velmi drobné stroužky-zvláště ty ve středu paličky-mohu je použít na sadbu?A ještě jeden problém-jsem začátečník-některé stroužky se mi úplně vybalili jako kdybych je dával na jídlo nebude to vadit?
    26. 10. 2020 19:28 Jan Kozák
    Já říkávám, že sázet se mají všechny stroužky snad s výjimkou tak malých, že by je i šetrná hospodyňka vyhodila. V udržovacím šlechtění vyřazuji pouze stroužky s hmotností pod jeden gram.
    26. 10. 2020 19:54 josef zdvořák
    DÍKY ZA ODPOVĚD SNAD JEN TA DRUHÁ ČÁST OTÁZKY CO S TĚMI SLOUPNUTÝMI STROUŽKY?ASI NESÁZET? DĚKUJI MOC
    26. 10. 2020 21:13 Daniel Večeřa
    Dobrý večer,obnažené stroužky můžete nasázet,ničemu to nevadí
    27. 10. 2020 6:45 Jan Kozák
    Omlouvám se, nějak jsem si to zkrátil. Oloupané stroužky sázet můžete, běžně po namoření se některý stroužek také (sprosťák) sám svlékne.

    Sadba

    28. 9. 2020 11:24 Zakladatel vlákna: Bucharová Miluše
    Mám odrůdu Vekan, letos na jaře jsem měla ještě dost česneku z min.roku a tak jsem ho použila k sadbě na jaře.  Z 90 % mě vyrostly jednostroužkové dost velké cibule, mohu tyto jednostroužky použít pro letošní podzimní výsadbu?
    Děkuji
    28. 9. 2020 14:07 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. To spíš  použijte cibule česneku do kuchyně. Ty velké cibule Vám vyrostli proto, že jste sázela na jaře.
    28. 9. 2020 16:24 Jan Kozák
    Sázet je samozřejmě můžete, ale nenarostou Vám z nich obří cibule; budou stejné jako ze stroužků. Já bych je taky použil v kuchyni, jak píše pan Mácha.

    Sušení česneku

    30. 6. 2020 19:01 Zakladatel vlákna: Tomáš Kala
    Dobrý den, jelikož jste mi o pár příspěvků níže určil že mám v česneku háďátko. Tak jsem se chtěl zeptat jestli se haďatko bude šířit i při sušení česneku? Při sběru budu napadený česnek ihned vyřazovat, ale nejsem si jistý jestli se mi podaří všechen špatný česnek při sklizni vyřadit. Děkuji za odpověď Kala 
    30. 6. 2020 19:31 Jozef Sisak
    Sadba - NIE   a  v kuchyni tam vadiť nebude
    30. 6. 2020 20:15 Jan Kozák
    Při sušení se háďátko šířit nebude, ale počítejte s tím, že může být napadený všechen, ačkoliv nebudou viditelné žádné příznaky. Tedy určitě nesázet. A vyřazený česnek ani zbytky po čištění nepatří do kompostu.

    Výsadba

    1. 7. 2019 8:55 Zakladatel vlákna: Tomáš Doležel
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kolik let je vhodné Váš sadbový česnek točit. Nebo je lepší každý rok dávat novou sadbu? A ještě mám jeden dotaz, při výsadbě, sází se u nepaličáku i středové stroužky? Děkuji
    1. 7. 2019 11:42 Libor Hejduk
    Obecně se tvrdí, že dokud jste spokojený s výnosem. U nepaličáku se dají sázet všechny stroužky, jen ty extra malinké je asi lepší "natopinkovat"
    1. 7. 2019 12:49 Jan Kozák
    Moja řeč, nemám co dodat, děkuji, pane Hejduku.

    Zasadit, či nesázet?

    5. 12. 2018 11:04 Zakladatel vlákna: Ivo Gregorovič
    Dobrý den, chtěl jsem využít momentálně celkem slušného počasí a zasázet česnek. Z hrůzou jsem však zjistil, že veškerý česnek, který jsem měl k tomu vyčleněný, je v takovémto stavu (viz foto). Loni byl nádherný, snad největší v naší zahrádkářské kolonii. Proto jsem si z něho letos schoval pacibulky s tím, že si ho namnožím a ozdravím tak sazbu. Mám dotaz: čím je letos česnek napadený a lze použít pacibulky z tohoto napadeného česneku na množení? Pacibulky vypadají (viz foto), dle mého laického pohledu, celkem slušně. Jsou na rozdíl od stroužků po oloupání tvrdé. Pokud by se daly zasázet, mám je na jaře také namořit v sulce? Nebo je tento česnek definitivně ztracen? Děkuji za odpověď! 
    Přiložené foto
    5. 12. 2018 19:38 Jan Kozák
    Váš česnek je napaden vlnovníkem česnekovým. Po namoření v Sulce (stačí 2 - 3 hodiny, ne více) můžete vysázet i stroužky. Pacibulkám tuto lázeň také dopřejte, ale nečekejte na jaro, vysejte ještě teď´ zemi jim bude líp než ve skladu. A vysévejte mělce, asi 1 cm.

    Flekatý česnek

    25. 10. 2018 16:09 Zakladatel vlákna: Jiří Polách
    Dobrý den
    Pane Inženýre, vím že tento problém jste řešil nedávno, ale mě se zdá že na mém česneku jsou fleky větší a proto  si nejsem jistý zda je to jen fyziologická porucha či jiná choroba.  Vyskytlo se mi to jen na minimálním množství česneku.  Foto přikládám. Předem moc děkuji za Vaši odbornou radu
    Polách
    Ps: Děkuji za Vaši krásnou sadbu, kterou jsem nedávno od Vás obdržel. 
    Flekatý česnek
    25. 10. 2018 16:39 Jan Kozák
    Měl bych doplňující dotaz: tyto fleky se zvětšují nebo jsou víceméně neměnné?
    25. 10. 2018 17:52 Jiří Polách
    To bohužel nevím.Přišel jsem na to až ted při rozdružování na sadbu. Tak snad napíšu později. I tak děkuji.
    25. 10. 2018 19:41 Jan Kozák
    Hledím na to, přemýšlím, ale chorobu v tom nevidím.
    25. 10. 2018 20:31 Jiří česnek
    Jirko fleky testuji,ale nesázím ,že tlačí kořeny vše je v pořádku. Zapíchni je mělce 1 cm do půdy a fleky se nešíří,které sledují stroužky zaniknou podpůčí nikdy nezmrzne.Fleky mě dělá Tristan.Jirko zajíma mě tvá odrůda.
    26. 10. 2018 8:34 Jan Kozák
    A mě teď napadlo ještě jedno řešení. Má obecnou platnost. Pokud si nejsem jistý zdravotním stavem stroužku, přičemž jsou v pořádku kořeny, dají se takové stroužky zasadit do květináče, no spíše jen lehce zapíchnout jeden vedle druhého, a nechat doma na okně. Jakmile rostliny dosáhnou nějakých 15 - 20 cm, dají se celé konzumovat podobně jako lahůdková cibulka. Chuť je samozřejmě česneková.
    27. 10. 2018 21:13 Jiří Polách
    Děkuji Pane Kozák trochu jste mně uklidnil.Šlo mi jen o to že fleky pod slupkou nejsou vidět,loupat se mi to nechce a nerad bych sázel nějakou chorobu. Jinak to co se mi nelíbí nasázím na chleba se sádlem.                                                                         Zdravím též Pana Jiřího.S odrůdou neposloužím koupil jsem to asi před 15 lety na stánku na Floře a zatím jsem spokojen.            Polách

    Vlnovník česnekový

    8. 10. 2018 15:27 Zakladatel vlákna: Moc Roman
    Dobrý den.pane kozák lze sázet česnek napadený vlnovnikem,nebo ho vyhodit.děkuji za odpověď
    8. 10. 2018 15:48 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Já osobně bych ten česnek namořil, pokud je napadený a nechal ho oschnout a těsně před sadbou ho dal cca na hodinu do vlažné vody, aby se nastartoval a sázel bych. Osobně mořím před sadbou. Zatím jsem ho napadený neměl. Ještě přikládám fotky svého česneku na sadbu, ale ten bez popisku nevím.
    Česnek na sadbuČesnek na sadbuČesnek na sadbu
    8. 10. 2018 19:55 Jan Kozák
    Lze sázet. Na nic nečekejte, rozdružte, namořte v Sulce a co nejrychleji vysušte. Potom uložte ve vzdušném prostředí v malé vrstvě. Těsně před výsadbou namočte do vody. Ale použil bych vodu studenou.
    8. 10. 2018 20:09 Moc Roman
    Děkuji za odpověď.česnek už mám namořen tak začnu sázet.sadba nepochází od vás..od vás mám tři odrůdy a ty jsou v pohodě.

    Malý stroužky

    5. 10. 2018 11:00 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Dobrý den pane Kozáku, v objednávce přišly hodně malý hlavičky česneku, hlavně Havran. Snad to nevadí a naroste  i v tomto případě velký česnek. Píšete, že to nemá vliv. Jen se chci ještě ujistit před výsadbou. Hevran je fakt malinký. V Litoměřicích jste měli česneky krásný velký.
    6. 10. 2018 9:50 Václav Kozák
    Vážená paní Malá, v letošním roce byla sadba vzhledem k nepříznivým podmínkám menší. I tak má však stejný pěstitelský potenciál, jako cibule větší, které byly dodávány předchozí roky. Vždy záleží především na tom, jaké podmínky bude česnek mít při pěstování. I z cibulí o průměru 3 cm je možné dopěstovat cibule o průměru okolo 6 cm. Norma pro sadbu paličáků je 35 mm, my jsme letos třídili nad 40 nebo 42 mm.  Nemusíte mít obavu česnek vysadit, tím, že jistě jste schopna rostlinám dát výrazně lepší podmínky, než měl v letošním suchém roce na polích bez možnosti závlahy, můžete v následujícím roce z dodané sadby dopěstovat i patnáctinásobek hmotnosti sadby.
    Na závěr ještě jedna důležitá informace - v Litoměřicích jsme česnek neprodávali. Ani jsme tam nebyli jako návštěvníci, proto nemohu posoudit, co tam bylo našim jménem nabízeno (zneužívání našeho jména nebo názvů našich odrůd není ničím výjimečným). Na podobných akcích je zapotřebí velká opatrnost. Když jsme tuto akci navštívili před 3 lety, byli jsme překvapeni tím, že někteří prodejci jsou schopni nabízet např. i "fialový paličák Lukan". Nejen, že Lukan je bílý nepaličák, ale nejednalo se ani o český česnek, nýbrž o česnek španělský.
    6. 10. 2018 10:04 Helena Malá
    Děkuji za odpověď, tak to jsem ráda, že to tak je. Já se s nima pomazlím a vypěstuji tedy větší. Jen mě zaráží, že si někdo dovolil na zahradě v Litoměřicích prodávat pod vaším jménem a dokonce i logem česnek. Dokonce měli takový velký papírový ubrus s vaším logem na stole, takový to fialový s česnekem. U jednoho stánku mi paní ani nechtěla říci, kde se ten česnek pěstuje a kdo ho prodává. Já si teda nekoupila, mám od vás. Kde je asi tak naše OBCHODNÍ ISPEKCE.  Děkuji
    10. 10. 2018 18:22 Pavel Dohnal
    ČOI ka má co dělat s kontrolou zboží z Polska a Číny. Myslím kromě česneku. Hračky, sýry, maso, srač...
    10. 10. 2018 19:27 Jan Kozák
    K tomu drobnost: kontrolu česneku nemá na starosti ČOI, ale konzumního česneku Státní zemědělská a potravinářská inspekce, sadbového pak Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský.
    Nevím přesně, bylo to snad v roce 2011, kdy jsem navštívil Zahradu Čech v Litoměřicích. V mnoha stáncích prodávali španělský česnek, u toho názvy našich odrůd i naše logo po celém stánku. Někteří neměli nikde uvedenu svou identifikaci a ti, co ji měli, tak byla falešná. Nad tím by se měli zamyslet organizátoři všech výstav.
    12. 10. 2018 17:54 Pavel Dohnal
    Sakra, to je ústavů a inspekcí.! Dělají něco kloudneho? Já si jen těžko představuji ty organizátory. Musí za to ručit nebo ne? Asi by měl být nějaký certifikát s kulatým razítkem,ale ví to? Když si pozvu na festival šlechtitele, buď je budu znát, nebo musí něco doložit. Amatéry jako já přece vyloučí, nebo nechají prodávat krmný za 160. 

    Vysázet tyto nedělené cibule ?

    11. 7. 2018 16:00 Zakladatel vlákna: Milan Jandovský
    Dobrý den, vloni jsem měl velkou nadúrodu Vekanu, a proto jsem zkusil uskladněné stroužky, které letos na jaře již ztrácely svoji konzumní kvalitu (navíc již se zelenými výhony) vysadit. Během vegetačního období (cca březen - červenec) vyrostly ze stroužků pouze nedělené cibule (obrázek), podle vzhledu vhodné jako sadba k vysázení letos na podzim. Má to nějaký smysl nebo je rozumnější je zkonzumovat ? Děkuji Jandovský
    nedelena
    11. 7. 2018 21:29 Jan Kozák
    Já bych je použil na zabijačku. Paličáky z jarní výsadby většinou mají zhoršenou sadbovou kvalitu.

    Pacibulky

    7. 7. 2018 19:02 Zakladatel vlákna: Aleš Kubík
    Dobrý den,
    Rád bych Vás požádal o radu. Na záhonku mi zůstalo pár česneků na pacibulky. Na jednom květenství ale pacibulky "jakoby rostou". Je toto nějak nebezpečné, jedná se o nemoc či virus? Vyskytlo se u odrůdy Bjetin. Mám květenství zlikvidovat, nebo se jedná o pro mne bezvýznamný úkaz? 
    Děkuji Vám za Vaši odpověď. 
    Kubík 
    Pacibulky
    7. 7. 2018 20:51 Jan Kozák
    Jedná se o fytoplazmovou žloutenku aster (Aster yellow phytoplasma).  Zrovna tento týden jsem se o ní také zajímal, a to jestli nějak ovlivňuje výnos. Bohužel jsem se ničeho  nedopátral. Samozřejmě tyto pacibulky nepoužívejte pro další množení.

    stroužky vhodné pro sadbu

    4. 7. 2018 23:46 Zakladatel vlákna: Milan Švec
    Dobrý den, pane inženýre.
    Před 14 dny jsem sklidil svou skromnou urodu Bjetinu (ca 5m2 velký záhon), ale protože se mně nepodařilo letos od Vás  Bjetin  již objednat,  chci zkusit prvně použít pro podzimní sadbu tedy Bjetin z mé letošní sklizně.
     Sklizený Bjetin  je příbližně z 70% poměrně veliký, ale ca 30% hlav je drobnějších . 
     Muj dotaz zní - pokud pro sadbu použiji právě ty drobnější stroužky (samozřejmě nepoškozené, zdravé ... ), a ty větší použiji pro svou potřebu  činím tak správně ?
    (dle informací z Vašich diskuzí resp Vaší knížečky, kde jsem získal informaci, že pro sadbu lze použít i stroužky menší, pokud nejsou jinak poškozené),
    Uvažuji tak, že nový česnek by měl  teoreticky vyrůst (neoznamuji, ptám se!!!) z malého i většího stroužku  v podstatě stejný. Je tomu opravdu tak ? 
    Nebo je to blbost a pokud chci mít (šanci na)  pěknou urodu, musím se snažit pro sadbu použít naopak hlavy co největší ? 
    V případě, že můj dotaz byl v minulosti na tomto foru již někdy  v minulosti řešen. tak se moc omlouvám.
    Děkuji předem za reakci 
    Milan Švec
    5. 7. 2018 6:38 Jan Kozák
    V dobrých podmínkách skutečně nezáleží na velikosti stroužků při výsadbě. Otázkou je, proč jsou některé cibule malé. Proto bych Vám raději doporučil použít k sadbě cibule mírně nadprůměrné velikosti.
    5. 7. 2018 10:58 Milan Švec
    Dobrý den, těmi malými cibulemi jsem svůj už takhle dlouhý dotaz nechtěl ještě více komplikovat, ale - česnek pěstuji v beton. skružích (12 ks celkem, pro česnek mám vždy každý rok vyčleněných vždy 6 kusů, ale z důvodu snahy o snížení rizika většinou celou zeminu vyvezu do skleníku a ze skleníku dám tu skleníkovou) a ač jsem letos při okrajích těch skruží zaleval se zvýšenou měrou, přesto opět jako každý rok jsou česneky při okraji znatelně menší. Chtěl jsem se na to též zeptat, ale tuším, že se mně vysmějete, že je to logické, že to "nadzemní klima" nemá tu správnou "teplotní setrvačnost"- je tomu opravdu tak, nebo napadá Vás důvod jiný . (ty skruže nám vyhovují, že se nám to méně zapleveluje, zada nebolí , ale vim , že ... já všude říkám, že česnek nepěstujeme, že si s česnekem resp na zahradě hrajeme ...  ) 
    Jsou to  opravdu ty okrajové rostliny, v tomto mém případě byste se tedy těchto menších do sadby nebál ? 
    Děkuji milan švec
    5. 7. 2018 15:36 Jan Kozák
    Tak to bych se nebál použít jako sadbu menší cibule. Česneku nesvědčí velké výkyvy teploty v kořenové zóně. Vám se to také potvrzuje.
    5. 7. 2018 17:48 Milan Švec
    Děkuji moc za odpověd a potažmo za Váš čas mně věnovaný 

    Rez na česneku

    29. 6. 2018 12:47 Zakladatel vlákna: Martin Přikryl
    Dobrý den,
    mám na Vás dotaz : na česneku jsem měl letos hodně rzi , nevím, jestli ho můžu na příští rok použít na sadbu.
                                                     Děkuji
    29. 6. 2018 21:50 Jan Kozák
    Rez je chorobou na listech, sadbou se nepřenáší.

    Viróza

    13. 6. 2018 21:47 Zakladatel vlákna: Vladimír Lepša
    Dobrý den,prosím o radu jak se zbavit virózy natě,děkuji.
    viróza
    15. 6. 2018 6:42 Jan Kozák
    Člověk musí virózu vyležet, česnek to neumí. Lék není pro lidi, není ani pro rostliny.
    Mozaika je manifestačním projevem přítomnosti virů v rostlině. Neznamená to však, že by česneky bez mozaiky na listech nebyly virózní. Úplně bezvirózní česnek neexistuje. U tzv. bezvirózních česneků jde pouze o významné snížení koncentrace viru žluté zakrslosti cibule (OYDV), případně i některého dalšího. Tzv. ruské paličáky bývají rovněž bez mozaiky, ale jsou takovými "bacilonosiči".
    Mozaika na listech nemusí znamenat snížení výnosu. Pokud si však vybíráte sadbu z vlastní produkce, dávejte přednost rostlinám s méně výraznou mozaikou.
    18. 6. 2018 22:02 Vladimír Lepša
    Děkuji.

    Posouzení sadby

    30. 11. 2017 9:19 Zakladatel vlákna: Milan Váňa
    Dobrý den.
    Letos jste mi poslal sadbu česneku, jelikož jsem sní nebyl  spokojen /důvod níže/proto jsem si přiobjednal u jiného dodavatele, ovšem jsem netušil že to je také vaše sadba s tím samým problémem. Co je důsledek, podle mne se jedná buďto o vlnovníka, nebo Fiz.poruchu ale zaráží mne že jsou na některých asi 1/4 stroužcích
    hnilobné důlky.
    pozn.nemůže být i důvodem napadení moc velké zkracování kořínku?
    Děkuji za odpověď  Váňa Milan
    sadbasadba
    1. 12. 2017 0:04 Václav Kozák
    Dobrý den,
    nejedná se o příznaky vlnovníka,  skvrny jsou fyziologického původu - jedná se o abiotickou poruchu.  Není dosud úplně jasné, za jakých okolností se skvrny objevují. S velkou pravděpodobností však může být příčinou problém příjmu železa (příspěvek níže) nebo jiných mikroprvků. Tyto příznaky nevytváří všechny odrůdy, vytváří je hlavně jedna určitá skupina odrůd, z našich odrůd do ni patří Vekan a Slavin. Na výskyt však mají vliv i klimatické podmínky, které mohou příjem živin ovlivňovat Zdaleka se tedy tento jev neobjevuje každoročně i při pěstování na stejném místě (s totožným hnojením). Podle výzkumů nená tento jev vliv na chuť, skladovatelnost ani sadbovou hodnotu, nemusíte mít tedy obavu česnek vysadit. Určitě se nejedná o žádnou přenosnou chorobu ani škůdce.

    Sadba od Vás

    17. 11. 2017 20:36 Zakladatel vlákna: Dan Šatan
    Dobrý den,
    v září jsem od Vás bral sadbu, jen tak na zkoušku. 16 cibulí Vekan a 16 cibulí Slavin II. Dnes jsem rozděloval na stroužky, Vekan v naprostém pořádku. Při Slavinu II se mi u pár stroužků oddělala slupka a česnek byl chybový (viz obr.) Chci se zeptat o co se jedná. mám strach aby nebyly všechny takové pod slupkou. Sadit čí nesadit. děkuji. 
    12
    17. 11. 2017 21:55 Jan Kozák
    Sadit. Jedná se o fyziologickou skvrnitost, která nemá vliv na chuť, skladovatelnost ani sadbovou kvalitu česneku. Je to pouze estetická vada a uznávám, že dost závažná. Stejně jako jiné fyziologické poruchy se ani tato skvrnitost zdaleka nevyskytuje každoročně a na každé lokalitě. Její frekvence se zvyšuje extrémními podmínkami při pěstování, možná i při sušení.

    Plesnivý česnek

    3. 11. 2017 15:11 Zakladatel vlákna: Filip Jakubál
    Dobrý den, mám urgentní dotaz chtěl jsem zítra sadit ale když jsem česnek  vysypal s punčochy všiml jsem si že je většina plesnivá. Má cenu to ještě sadit nebo rovnou do popelnice ? 
    Zelená plíseň
    3. 11. 2017 20:50 Jiří Snášel
    B) je správně.
    J.S.
    4. 11. 2017 8:38 Filip Jakubál
     Samozřejmě takhle nevypadají všechny stroužky, některé jsou úplně vyhnilé, některé mají pouze flíčky a většině nic není. 
    Ale zajímá me jestli se to nemůže přenést i na ty kterým nic není. 
    4. 11. 2017 9:33 Václav Kozák
    Dobrý den, pane Jakubále,
    na stroužku na fotografii je Penicillium, nemusíte mít obavu, že by se plíseň přenesla na zdravé stroužky, neboť penicillium se živí odumřelými pletivy. Do stroužku se dostane až sekundárně např. po mechanickém poškození nebo otlučení.

    Vada česneku

    25. 10. 2017 21:56 Zakladatel vlákna: Jakub Jordán
    Dobrý den,

    poprosím o radu, co česneku na obrázku(jeho vrchní zahnědlá část) může být a zda-li jej můžu zasadit.

    Děkuji
    cesnek
    26. 10. 2017 19:26 Jan Kozák
    Třebaže je snímek dostatečně ostrý, není možné posoudit lesk, což je velmi důležité. Pravděpodobně je česnek napaden vlnovníkem česnekovým. V tom případě bych doporučil brzké moření v Sulce a výsadbu. Však už se má výrazně ochladit, tak proč ne?

    Sadba

    3. 10. 2017 21:13 Zakladatel vlákna: Jan Urbánek
    Dobrý den. Je to kvalitní sadba?
    Vekan
    3. 10. 2017 22:22 Stanislav Hanzlicek
    Dobrý den pane Urbánek.Jestliže jste,podle etikety na balení,v minulém roce odhalil v pětikilovém balení čtyři,napohled mechanicky poškozené stroužky,tak ANO.Je to kvalitní sadba.Dokonce pozoruhodně kvalitní.Jestliže se ale ptáte konkrétně na tyto čtyři stroužky,tak ty já bych nesázel,ale okrojil a natřel na topinky.Nechápu ale Vaše roční otálení s tímto dotazem.
    4. 10. 2017 7:29 Jan Urbánek
    Dobry den. Ne to bylo cele baleni. A panu Kozaku jsem posilal fotky a řikal že by oba krajové vyhodil a zbytek sazel. Tak jsem pulku vyhodil a zbytek zasadil. A vysledek ten stejmy. Dekuji.
    4. 10. 2017 13:42 Jan Kozák ml.
    Pane Urbánku, pokud Vám odborník napsal, že ty cibule můžete nasázet, neměl jste je vyhazovat. Promiňte, ale domnívat se, že podle vzhledu můžete stanovit „sadbovou kvalitu“ materiálu je naivní a lehce domýšlivé. To totiž bez specializované laboratoře a znalosti historie odrůdy (doby od udržovacího šlechtění) nesvede ani expert.

    Když si projdete diskusi, zjistíte, že většina skvrn na stroužkách je fyziologického původu patrně způsobená nedostatkem železa. Podobně jako když nasadíte stroužek vzhůru nohama, vytvoří „fajfku“, avšak po přesazení v další generaci tato vada při správné orientaci nevznikne. Stejně tak nasazení česneku, u kterého expert určí jinou fyziologickou vadu, nemá na výskyt této vady vliv to, zda se v předchozí generaci vyskytovala.

    Pokud jste reakci prodejce nepovažoval za přesvědčivou, měl jste materiál reklamovat. V takovém případě by totiž prodejce buď musel produkt nahradit, nebo prokázat, že zboží není závadné. Místo toho jste kvalitní sadbu zlikvidoval.

    Jak jsem se informoval, byl jste nedávno upozorněn, že domnělou vadu sadby reklamovat nelze z následujících důvodů:
    1) Datum použitelnosti vypršelo téměř před rokem. Podle občanského zákoníku jste povinen vadu reklamovat bez zbytečného odkladu poté, co jste ji zjistil. Což jste neudělal.
    2) Domněle vadný materiál jste zlikvidoval. Vinou toho nelze prokázat, zda skutečně vadný byl, či nikoliv.
    3) Snažíte se reklamaci uplatnit u jiného subjektu, než u kterého jste zboží nakoupil. Mezi Vámi a Václavem Kozákem je stejný obchodní vztah jako mezi Vámi a náhodným kolemjdoucím na ulici – žádný.
    4) Pokud provádíte reklamaci, musíte k tomu využít prostředky, které jsou k tomu určené, a dát svůj úmysl najevo. Dotaz: „Je to kvalitní sadba?“ se jako zahájení reklamačního procesu chápat nedá. Dotazy týkající se konkrétní objednávky (kam patří i reklamace) nejsou v diskusi povolené. Diskuse je určená k poradenství.

    Navzdory tomu všemu Vám bratr před několika dny velkoryse nabídl, že Vám na vlastní náklady kilo nebo dvě zašle. Jinými slovy: přestože jste patrně vyhodil kvalitní sadbu, kterou jste nakoupil u někoho jiného, byl ochotný Vám věnovat 600 Kč (zboží + doprava + práce na nesystémovém vyřízení balíku). To jste odmítl. Bohužel.
    4. 10. 2017 8:38 Jan Urbánek
    Dobry den, ja chci jen to co jsem si zaplatil,zdravou a neposkozenou sadbu. Prilozim fotku uz moje vypestky. Vekan (spatne) a potom take sadba od vas uz druhym rokem slavin a havran. Dekuji.
    Vekan
    4. 10. 2017 10:53 Stanislav Hanzlicek
    Ještě jednou dobrý den pane Urbánek.Nechci se Vás nějak dotknout,ale myslím si,že hledáte chybu na špatném místě.Jestliže zasadíte nekvalitní stroužky česneku,tak Vám buď nevyroste nic,nebo se nedostatky projeví už během vegetace a takový česnek je třeba ihned ze záhonu odstranit.Ve Vašem případě to ale vypadá na napadení vlnovníkem až po sklizni.Třeba vlivem podtržení,nesprávného sušení,nebo prostě špatným uskladněním.Zkuste se napřed zamyslet nad tímto.

    Může se sázet?

    30. 9. 2017 17:40 Zakladatel vlákna: Petr B.
    Dobrý den, objednával jsem z AGRI Slatinice sadbový česnek, ale po rozbalení zásilky nevím jestli je to vhodné sadby. Některé stroužky mají takové podivné ďubky, u další odrůdy je zase na česneku pár stroužků úplně shnilých, a ty co nejsou úplně, tak jsou minimálně nahnilé (viz obrázky). Z AGRI mi akorát před dvěma týdny poslali zprávu, že Vám to přeposílají a dál už nic. 


    Zatím jsem rozbalil tři odrůdy. Děkuji za odpověď.

    Obrázky zde: https://ctrlv.cz/shots/2017/09/30/RUXl.png
                           https://ctrlv.cz/shots/2017/09/30/eomN.png
    eror1eror2
    1. 10. 2017 10:20 Václav Kozák
    Vážený pane Petře,
    tato zpráva se k nám ještě nedostala, nicméně můžete nám zaslat na e-mail cesnek@cesnek.cz více fotografií a další informace k Vaší objednávce u zmíněného prodejce a tento problém budeme moci s Vámi vyřešit přímo my.
    1. 10. 2017 11:09 Václav Kozák
    Co se týká poškození hnilobou u nepaličáku, nejedná se o žádnou nebezpečnou chorobu (česnek je přísně kontrolován, aby se do sadby nebezpečné choroby ani škůdci nedostali).  S největší pravděpodobností byl u konkrétních cibule problém se sušením nebo se jedná o fyziologickou poruchu, která se v některých letech u nepaličáků vyskytuje a která zapříčiňuje, že především vnitřní stroužky nemají téměř žádnou trvanlivost.  Ty pak  velmi brzy odumírají a sekundárně se na mrtvých pletivech objevují saprofytické plísně.  Zdravé stroužky lze v takovém případě bez obav vysazovat. Pro přesnou identifikaci problému by bylo zapotřebí více detailnějších fotografií.

    Fleky na stroužku

    8. 8. 2017 20:25 Zakladatel vlákna: Aleš Panocha
    Na česneku, který jsem namořil v Sulce se objevily tyto "flíčky". Lze tento česnek použít jako sadbový nebo je něčím nakažen a tím pádem i znehodnocen? 
    ...

    Znovuzasazení sklizeného česneku

    28. 7. 2017 13:21 Zakladatel vlákna: Miroslav Svoboda
    Dobrý den,

    kterou odrůdu sklizeneho česneku je nejvhodnější použít pro další sadbu?
    Všechny druhy pochazejí od Vás, vloni jsem sázel pouze Váš sadební česnek.
    Mám raději použít větší stroužky nebo větší palice a menší skonzumovat nebo je to jedno? Samozřejmě pamatuji na Vaší radu ohledně výživy půdy a velikost stroužků - že pokud je půda dobře vyživená, tak by to mělo být jedno.

    Jinak bych Vam chtel podekovat za peci o nas pestitele na tomhletom webu a za dobrou sadbu. Letos jsme meli fakt slusne vynosy. V dobre nezamokrene pude jsme meli asi 5 palic spatnych z celkoveho poctu 3000. Navic z tech 5 palic za to ve 3 pripadech mohly mysi a ty zbyle dva jsem nedokazal identifikovat. To je skoro zazrak.
    31. 7. 2017 19:28 Jan Kozák
    Tato otázka je příliš obecná. Pokud uvažujete, kterou odrůdu znovu zasadit, pak se řiďte pěstitelským úspěchem té které odrůdy v letošním roce a také tím, jak Vám která odrůda vyhovuje v kuchyni.
    3. 8. 2017 15:03 Miroslav Svoboda
    Dekuji. Tahleta rada mne staci.

    Prosba o radu

    25. 6. 2017 20:05 Zakladatel vlákna: Tomáš Mašín
    Dobrý den,
    měl bych na Vás prosbu, a chtěl bych touto cestou požádat o radu.
    V porostu česneku se mi letos objevují žlutá kola (viz obrázek) a po vytažení rostliny má jen pár nebo žádné kořeny (viz obrázek). Pozemek na kterém ho pěstuji má 0,5ha a česnek na něm střídám po čtyřech letech, jako předplodinu používám brambory. Prosím o radu zda na tomto pozemku budu ještě česnek moci pěstovat?
    Mockrát děkuji za odpověď, s přáním hezkého dne Tomáš.
    Žlutá kola
    26. 6. 2017 8:51 Jan Kozák
    Třebaže nemáme k dispozici detail podzemní části, dá se s největší pravděpodobností říci, že máte porost napadený bílou sklerociovou hnilobou. Na tento pozemek byste mohl zkusit aplikovat Clonoplus, v žádném případě z tohoto porostu nevybírejte sadbu. Počítejte s tím, že velká část zdánlivě zdravých rostlin, je rovněž napadena.
    26. 6. 2017 11:26 Tomáš Mašín
    Bohužel ta fotka samotných stroužků se nepovedla nahrát. Na česneku není vidět žádná plíseň. Pokusím se tu fotku nahrát. 
    Chybějící kořínkyChybějící kořínky
    27. 6. 2017 17:10 Jan Kozák
    Plíseň tam také nevidím, ale podle patrných příznaků se utvrzuji v původní diagnóze.

    zálivka česneku

    19. 6. 2017 12:49 Zakladatel vlákna: Miroslav Fiala
    Dobrý den, je vhodné v tomto období česnek ještě zalévat? U nás neprší, půda je vyschlá. Děkuji. M.Fiala
    19. 6. 2017 14:25 Zdeněk Mácha
    Dobrý den.Já ještě zalévám,kdybych nezaléval,tak je česnek už suchý.Mám nasázeno cca 500stroužků.
    ČesnekČesnekČesnek
    19. 6. 2017 21:29 Jan Kozák
    Záleží na odrůdě a lokalitě. Nejranějším odrůdám na jižní Moravě už závlahou nepomůžete, pozdnější odrůdy nebo česnek ve vyšších polohách zalévejte. Aby závlaha měla smysl, je potřeba dávka minimálně 20 mm.
    21. 6. 2017 13:25 Roman Jurek
    Půda je vyschlá za 1 den,mě ho část rodiče přelili a česnek začal ihned v tom teple v zemi plesnivět,snad ho sucho zachrání, další jsem experimentálně zamulčoval drobnou suchou trávou, která by měla zabraňovat tomu hroznému výparu, ale je to věda, aby byl porost vzdušný a zároveň přiměřeně vlhký, raději jsem oloupal spodní suché listy, které bývají nejčastěji napadeny a ustřihl i zaschlé zkroucené špičky, ale takhle mazlit mohu opravdu jen 3m2.
    21. 6. 2017 17:22 Jan Kozák
    Pokud česnek v zemi "plesniví" není na vině zálivka. Chorobu si česnek přinesl v sadbě nebo byl zamořený pozemek. V suchém prostředí se tyto choroby šíří pomaleji. Každopádně to bude chtít novou sadbu.
    21. 6. 2017 18:21 Roman Jurek
    Tak tady si myslím, že kdybych to se zálivkou nepřehnal, tak bude česnek o dost zdravější, ale velikostí poloviční, byl dost nahusto a zaplevelený, ale samozřejmě na sadbu vyberu jen bezchybný.
    21. 6. 2017 21:51 Jan Kozák
    "Ten bezchybný" vizuálně nepoznáte. Musel byste každou cibuli laboratorně prověřit. Takže zvažte nákup nové sadby, je v tom jistota.

    Sadba malych strouzku

    7. 2. 2017 15:41 Zakladatel vlákna: Miroslav Svoboda
    Dobry den. Vloni jsem rozebiral na sadbu palice ktere mely treba 12 strouzku. Nektere struzky byly docela velke ale jine docela male. Souvisi velikost zasazeneho strouzku s vyslednou velikosti palice? Diky dopredu za odpoved.
    8. 2. 2017 14:20 Jan Kozák
    Výnosový potenciál odrůdy je stejný ve velkém i malém stroužku, ale aby byl využit, musí mít rostlina potřebné životní podmínky. Pro toto tvrzení mám jednoznačný důkaz z uplynulé sezóny. V horších podmínkách je lepší výnos z velkých stroužků.
    10. 2. 2017 20:33 Miroslav Svoboda
    Diky. Odpovida to memu pozorovani. Vloni jsem sazel do "otocenych drnu" a bylo to tak. Letos budou mit cesneky lepsi pudu (po bramborach), takze se tesim ze potvrdim Vase znalosti.

    Martin:sklizeň

    1. 7. 2016 13:42 Zakladatel vlákna: Martin
    Dobrý den,na podzim jsem zasadil tyto odrudy zleva na obrázku nová sadba Záhorský II,první sadba z loňské sklizně Dukát a za ním nová sadba Štěpán.Česnek Záhorský a Dukát jsem sázel na místo kde česnek býl dříve a Štěpán nové místo po jahodách.Zahorský začal žloutnout příliš brzy, již loni to samé na stejném místě jiná odruda nevím přoč?Dukát loni vypadal napadený háďatkem ale použil jsem na podzim jen ty zdravé stroužky samozřejmě všechny odrůdy namořené v připravku zdravý česnek.Při letošní sklizni ze záhorského nebylo nic malé a plesnivé cibule.U Dukátu byla sklizeň tak 60% zdravá zbytek byl bez kořenů nebo byl pokryt lepkavou hmotou v podobě karamelu,myslite že jde o háďatko? A štěpan jsem sklidil včera který už vypadal zesláble as začal se vyvracet ale u něj byla jediná sklizeň 100% zdravá.Poraďte prosím a můžu použít zdravé stroužky Dukátu nebo radši novou sadbu? Děkuji.
    2. 7. 2016 19:09 Jan Kozák
    Sázet česnek po česneku je vždy špatně, sázet česnek po špatném česneku není hazard, ale jistota neúspěchu. Totéž platí při výběru sadby z nezdravé partie. Vy jste nesázel zdravé stroužky, ale ty, které tak vypadaly. Pro příští rok to znamená novou sadbu na nový pozemek.

    22. 6. 2016 18:08 Zakladatel vlákna: Jiří Radochlib
    22. 6. 2016 18:27 Jiří Radochlib
    Odrůda vypadá virózně. Chuť a výnos dobrá. Problém s dusíkem to není. Takto vypadal porost od prvního roku, každý rok vyberu na sadbu několik nejlépe vypadajících jedinců.Je porost virozní a je nutno koupit novou sadbu nebo je to odrůdový znak? Děkuji Jiří Radochlib
    24. 6. 2016 9:37 Jan Kozák
    Ano, je to virová mozaika. Odrůda Záhorský II je povinně ozdravena od viru žluté zakrslosti cibule (OYDV), postupně však dochází k reinfekci. To že vybíráte budoucí sadbu už v porostu, děláte dobře. Dokud jste spokojený s výnosem, není nutné sadbu obnovovat.

    napadeni česneku

    16. 6. 2016 12:40 Zakladatel vlákna: navratil
    Dobrý den v česneku jsem objevi kolo pruměr 2m česnek usychá od spodu.Pri vykopáníje česnek od korenu otevřený nahnědlý a hnije.Mužete mi prosím řict o jakou chorobu se jedná zda zdravý česnek mohu jist a použít na sadbu a co tet stěmi uschlými česneky udělat zda vykopat a vyhodit nebude se to napadení rozrustat nerad bych přišel o vše a co mám prosím udělat s pudou po sklizni děkuji Navrátil Jozef
    17. 6. 2016 6:40 Jan Kozák
    Podle prvních dvou snímků se jednoznačně jedná o napadení háďátkem zhoubným. Zdravý česnek můžete klidně spořádat, ale určitě nepoužít na sadbu. Více se o tom dočtete níže, už to tu bylo.

    Rzivost

    12. 6. 2016 13:16 Zakladatel vlákna: josef
    Dobrý den.
    Chtěl bych se zeptat jaký vliv má rzivost na česnek?Při dnešním procházení jsem nasel pár rostlin na kterých se vyskytla,tak jestli je lepší je vytahnout nebo tam nechat.popřípadně jaky to bude mýt vliv na příšti sadbu jestli je mohu použít?
    Děkuji za odpověď.
    12. 6. 2016 20:47 Jan Kozák
    Máte-li ranou odrůdu, pak bude nejlepší napadené rostliny urychleně sklidit. Konečně to platí i pro pozdní, ale u nich je ještě možné následně použít postřik Ortivou. Rez se sadbou nepřenáší.
    13. 6. 2016 17:10 josef
    Mockrát děkuju za vyřízení.

    CHOROBY ČESNEKU

    5. 6. 2016 20:00 Zakladatel vlákna: PETR PALÁČEK
    DOBRÝ DEN,
    DNES JSEM VYTRHL JEDEN ČESNEK NA ZKOUŠKU A OBJEVIL JSEM TĚSNĚ NAD PALICÍ VE STONKU HNĚDÉ CHODBIČKY,VE KTERÝCH JE JAKÁSI MALÁ LARVA ČI HOUSENKA,NEVÍM,JAK TO NAZVAT.JE TO HAĎÁTKO NEBO HOUBOMILKA,ČI NĚCO JINÉHO.CO TEĎ S TÍM?DÁ SE POUŽÍT NA SADBU ALESPOŇ NENAPADENÉ PALICE?NERAD BYCH O ČESNEK PŘIŠEL,PORADTĚ MI PROSÍM.DĚKUJI.PETR P.
    5. 6. 2016 21:26 Jan Kozák
    Bude to asi něco jiného. Háďátko je tak malé, že ho neuvidíte, larva houbomilky je už měsíc zakuklená v půdě. Mohla by to být třeba květilka cibulová nebo vrtalka pórová. Ale žádná z nich do stroužků nepůjde, takže klidně můžete vybrat sadbu ze své produkce.

    29. 3. 2016 21:01 Zakladatel vlákna: Jaromir Vyskala
    Dobry den pane Kozak, mohl by jste mne rict, prosim co je spatneho s timto cesnekem? Nejak pomalu rostl ve srovnani s ostatnim cesnekem, tak jsem ho vykopal. Dekuji.
    29. 3. 2016 21:18 Jan Kozák
    Pro přesné určení by bylo potřebné vyšetření v diagnostické laboratoři. Vrchol stroužku byl pravděpodobně napaden některým druhem z rodu Fusarium, Penicillium je až druhotným patogenem. Poškození stroužku u podpučí bylo už na konci vegetace. Mohl to být kořenohub zhoubný, ale i slimák.
    S různě poškozenými jednotlivými rostlinami se občas setkávám. Pokud nejsem schopen sám určit příčinu a nemám ani možnost dopravy do diagnostické laboratoře, tak takovou rostlinu jednoduše zlikviduji, určitě ji v porostu nenechávám. Je to základní fytosanitární opatření, které dělali už naši předkové, kteří neměli ani laboratoře ani pesticidy.
    30. 3. 2016 23:39 Jaromir Vyskala
    Pane Kozak mel jste pravdu. Dal jsem cesnek pod mikroskop a videl jsem tam korenohub zhoubny (rhizoglyphus echinopus). Je mozno se jich nejak zbavit v pude? Dekuji.
    31. 3. 2016 7:06 Jan Kozák
    Žádný způsob likvidace kořenohuba v půdě se dosud nenašel.

    agresivita česneku

    10. 2. 2016 20:28 Zakladatel vlákna: Fiala petr
    Rád bych měl jasno, zda větší agresivnost česneku je přímo úměrná jeho léčebným účinkům a schopnostem.
    Dále, přestože jsem sázel stroučky s fialovými slupkami, sklidil jsem některé se slupkami nažloutlými, ale jinak česnek je perfektní. Stala se někde chyba? Chuťově není rozdíl. Na podzim jsem se snažil ty nažloutlé nesázet, tak jsem zvědavý, co budu sklízet.
    Sázím podle, kdysi doporučeného systému Př. Podlahy, usměrňovanou sadbu, tj. stroučky kolmo na řádek nebo opačně, tím pádem listy jsou v řádku a dá se pohodlně uličky kopat a plevat. Je pravda, že sklizeň je o něco vyšší než při zmatené sadbě? Záhon je, během vegetace, i pohledově pěknější.
    Děkuji Petr
    10. 2. 2016 21:10 Jiří Snášel
    Viz "Česnek v otázkách" - orientovaná sadba.
    Já praktikuji "přísně orientovanou sadbu" z důvodu použití kultivátoru, abych se dostal mezi řádky bez toho, že bych očesal listy vzrostlého česneku.
    Výnos je vyšší ze dvou důvodů: neničím listy a čím větší listová plocha, tím větší cibule. Druhý důvod - když několikrát během vegetace projedu záhony kultivátorem, zlikviduji snadno plevel mechanicky. Zaplevelené pole má nižší výnos. To na rozdíl od herbicidů, které též snižují výnos.
    11. 2. 2016 7:01 Jan Kozák
    Agresivitou asi máte na mysli sílu neboli ostrost česneku. Ale jak je ve vztahu k jeho léčivým účinkům nevím. V posledních letech probíhá v ČR intenzívní výzkum obsahových látek česneku, takže brzy budeme moudřejší i v této otázce.
    Žluté zabarvení slupek je podle Ing. Havránka, dej mu pámbu věčnou slávu, způsobeno sírou, která se při vysokých teplotách uvolňuje ze sirných sloučenin ze stroužků. Na sadbovou kvalitu by to nemělo mít vliv.

    sadba Anton - středové stroužky

    30. 10. 2015 21:42 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý večer, pane Kozáku, mohu vysadit vytlačené středové stroužky z loňské klizně? Jsou pevné, pěkné, nemám jich moc, buď je sním a nebo dám do země, radši bych sázela. děkuji
    1. 11. 2015 7:14 Jan Kozák
    Klidně sázejte.

    Poškozený česnek

    24. 10. 2015 15:14 Zakladatel vlákna: Hedvika Tomšová
    Vážený pane inženýre,
    dnes jsem rozdružila sadbu od vás. Dvě cibule měly špatné stroužky, které pochopitelně sázet nebudu. Co bych měla dělat s těmi na pohled zdravými? Nasázet? Spotřebovat v kuchyni? Přikládám foto.
    Zdraví Hedvika Tomšová
    25. 10. 2015 6:12 Jan Kozák
    Nasázet. Primárně se jedná o fyziologickou poruchu, takže není důvod k obavám, že by ostatní sadba nebyla v pořádku.
    Tato porucha se bohužel projevuje v některých případech až v září nebo v říjnu, takže v době expedice se sadba jeví jako bezchybná. Je mi líto, že se Vám to stalo u dvou cibulí v půlkilové zásilce. Moc se Vám za to omlouvám.

    Česnek na sázení

    21. 10. 2015 22:57 Zakladatel vlákna: Tomas Hruby
    Dobrý večer pan Kozák.
    Pri rozdružovaní česneku Dukát na stroužky(prstama) se mi v koreňové části stroužka-čiže v podpučí stroužka pravidelne odlomila malá tenká povrchová část na podpučí stroužka(zvyčajne v střede podpučí,ňekdy na kraji podpučí ).Na tem místě to tam ostalo poraňené,mokré ale za pár hodin to zaschlo.Je to vada alebo sa to děje při rozdružování i Vám(minulý rok se mi to nestávalo)?

    Tuto sezónu sem našel totiž v porostu česneky napadené háďátkem plus při rozdružování sem zistil že stroužky oproti minulému roku změnili farbu-z tmavě rúžové vybledli až zběleli.Mimochodem kořínky mám narašený i u stroužkú kde se tá tenká povrchová část podpučí ulomila.Hlavně se to ulamovalo u vybledlých stroužkú!

    Tak si kvúli těmto příznakúm bojím či nejsou tyto stroužky také napadené háďatkem+popřípade múže toto poraňení česneku přilákat fúzarium,sclerotium anebo jinou nemoc?
    Snad sem to napsal srozumitelně.
    Moc Vám ďekuji za odpověďi.
    S Pozdravem Tomáš.
    22. 10. 2015 21:19 Jan Kozák
    Na odrůdu Dukát se zeptejte jejího producenta. Není to naše odrůda.
    Pokud jste v porostu objevil příznaky napadení háďátkem zhoubným, pak je velký hazard brát z toho sadbu.

    Je možné sázet zdravé stroužky z plesnivých palic?

    2. 9. 2015 14:40 Zakladatel vlákna: Irena Valachová
    Dobrý den, dnes jsem rozebírala sadbový česnek a stejně jako pan Šteng byl některý plesnivý. Vůbec se mi nejedná o žádnou náhradu, jen se chci zeptat, zda mohu k sázení použít zdravé strouzky z plesnivých palic. Děkuji
    2. 9. 2015 19:43 Jan Kozák
    Moc se Vám omlouvám za problémy, které jsme Vám způsobili tím, že se do zásilky dostaly cibule, které tam v žádném případě být neměly. Baliči byli znovu poučeni, jak mají každou expedovanou cibuli kontrolovat.
    Podle jména jsem nenašel Vaši objednávku, takže nevím, o jakou odrůdu a konkrétní partii se jednalo. Proto obecně: zdravé stroužky z napadených cibulí raději spotřebovat v kuchyni.

    malý česnek

    23. 2. 2014 11:06 Zakladatel vlákna: ondřej
    Dobrý den, chci se zeptat když jsem na podzim vysadil sadbový česnek byli to velký stroužky a pak z nich vyrostou menší, nemělo by to být že velký stroužek bude velká rostlina a pak i velký česnek?
    23. 2. 2014 11:25 Adriana Biolek
    Ach jo .... nie som žiadny cesnakový guru, ale keby ste si, pán Ondřej, prečítali aspoň kus zdejší diskuse, zvěděl by ste, že velikost česnekové cibule není přímo úměrná velikostí zasazeného stroužku :)

    Velikost palic

    6. 12. 2013 9:18 Zakladatel vlákna: Jaroslav Hrouzek
    Dobrý den.
    Koupil jsem si letos od Vás sadbu dvou odrůd česneku. Vámi dodané palice a tím i stroužky byly ideální velikosti pro sázení. Mám dvě jiné odrůdy, jejichž palice jsou min. 5x větší než ten od Vás, a to v ní jsou pouze čtyři stroužky. Takže vlastně dost vysázím. Jak můžu ovlivnit velikost palic, abych měl na sázení ideálnější velikost. Děkuji Jaroslav Hrouzek.
    7. 12. 2013 17:48 Jan Kozák
    Jenom pro upřesnění: bavíme se o (složených) cibulích. Palice u česneku je jeho květenství s květy a pacibulkami - od toho je třídění na paličáky a nepaličáky podle toho, zda toto květenství tvoří nebo ne.
    Velikost cibulí můžete spolehlivě snížit hustou výsadbou. Velké cibule se čtyřmi stroužku budou klony tzv. ruského paličáku. Spíš bych se zamyslel nad tím, jestli česnek, u něhož spotřebuji víc než čtvrtinu (vždy jsou nějaké ztráty) sklizně znovu na sadbu, mám pěstovat.

    Velikost stroužků

    15. 11. 2013 10:37 Zakladatel vlákna: jary
    Je pravděpodobnější, ze z velkých strouzků vyrostou velké cibule? nebo je to jedno. j.
    15. 11. 2013 12:44 Zdeněk Červík
    Česnek v otázkách » Má vůbec smysl sázet malé stroužky česneku?

    Důležitější než velikost stroužků je původ sadby – tedy to, kdy byla daná partie vypuštěna z udržovacího šlechtění do množení. U našich odrůd můžete sázet úplně všechny stroužky – velikost stroužků při výsadbě není přímo úměrná velikosti výsledné cibule
    19. 11. 2013 18:13 Eduard Landa
    Dobrý den, prosím, platí toto i u středových stroužků odrůdy Benátčan, které jsou oproti okrajovým velmi drobounké? Předem děkuji za odpověď.
    20. 11. 2013 17:51 Jan Kozák
    Jistě.

    Klasická x Bezvirózní sadba

    21. 10. 2013 13:01 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
    Dobrý den, pane inženýre. Mám na Vás dotaz. Zajímá mě,jaký je rozdíl mezi klasickými a bezvirózními odrůdami z hlediska postupné virové nákazy ( já pěstuji Slavin a Havran). Oba jsou zdravotně v pořádku, co se týká houbových chorob, mám je již několik let. Píšete, že u bezvirózních odrůd dochází k postupné reinfikaci viry a snížení výnosu. Takže to chápu tak, že můj Havran bude každý rok menší a menší. Jak je to ale tedy u normálních ,,nebezvirózních ,,odrůd ? Lze je sázet stále dokola ( pokud nebudou napadeny houbovými chorobami)? Letos mi Slavin narostl dost drobný, tak se rozhoduji, zda ho zasadit. Děkuji za Vaši odpověď
    21. 10. 2013 19:37 Jan Kozák
    Pokud budete mít šťastnou ruku při výběru sadby, pak můžete klasickou odrůdu pěstovat i desítky let bez snížení výnosu. U "bezvirózních" odrůd výnos postupně klesá. Ale i tento proces v závislosti na odrůdě a prostředí může trvat dva roky, ale i dvacet let.

    škůdce nebo nemoc

    17. 9. 2013 11:47 Zakladatel vlákna: Jiří Holý
    Dobrý den, při letošní sklizni jsem na nadzemních částech několika rostlin zjistil hnědavé skvrnky (cibule byly nepoškozeny) - viz příloha. Nepodařilo se mi zjistit, zda se jedná o škůdce nebo nemoc. Na jaře byl česnek 2x ošetřen přípravkem Reldan. Děkuji za odpověď.
    17. 9. 2013 21:11 Jan Kozák
    Je to rez, správně rzivost česneku. Sadbou se nepřenáší.

    žloutnutí česneku - viz. 18.8.

    22. 8. 2013 21:31 Zakladatel vlákna: Sarka P
    Dobrý den, také mě po letech pěstování česneku poprvé žloutnou palice od spodu a tudíž i stroužky jsou žluté. Ale jinak jsou tvrdé a zdravé. Ovšem nikdo je nechce, každý si vybere ty nežluté. Co s tím, mám více než 60 kg, můžu tyto žluté stroužky nyní vyloupat a za 2 měsíce zasázet? Děkuji Šárka P.
    22. 8. 2013 21:43 Jan Kozák
    Můžete. Žluté zabarvení způsobuje síra, která se v horkých dnech uvolňovala ze stroužků.

    Sadba

    16. 8. 2013 21:09 Zakladatel vlákna: Taros
    Dobrý večer všem. Chtěl bych se zeptat jak veliký česnek sadíte? Zda velikost zasazeného stroužku je přímo úměrná velikosti vyrostené hlavy či nikoli. V této otázce nemám vůbec jasno, člověk od člověka jiný názor.
    17. 8. 2013 21:15 Jan Kozák
    Nezáleží ani tak na velikosti stroužku, jako na původu sadby. Sám doporučuji sázet stroužky úplně všechny.

    Letošní Jovan

    11. 8. 2013 22:10 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
    Dobrý den, pane inženýre, chtěl jsem se zeptat, jak u Vás dopadla odrůda Jovan? Můj porost byl po celou dobu vegetace hodně žlutý a úroda byla dost špatná - převážně malé cibule a z 99% jen 4 stroužky. Myslíte, že lze takový česnek použít na sadbu? Děkuji za odpověď
    16. 8. 2013 5:50 Jan Kozák
    Sázet ho můžete, my ho máme pěkný. Možná se mu u Vás nebude dařit. Zkuste něco jiného - co tak Bjetin?
    12Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne