Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Předplodiny česneku Zpět na diskusi

    Cesnek do vyssich poloh - 450 m.n.m

    3. 7. 2022 12:45 Zakladatel vlákna: Robert Nový
    Hezky den pane Kozaku!
    Prosim Vas o konzultaci-1. jake odrudy jsou vhodne do vyssich poloh cca 450 m.n.m.? 2.- je mozne cesnek sazet po bramborach ( zde se nazory lisi?) 3. nebude cesneku vadit pestovani ve vyvysenych zahonech? 4. na kolik m2 vysadim cesnek z objednanyh 4 cibuli? Velmi dekuji! 
    3. 7. 2022 20:03 Jan Kozák
    Vámi uváděná nadmořská výška není limitujícím faktorem pro výběr odrůd, proto nelze na první dotaz odpovědět.  
    Hnojem hnojené brambory jsou jednou z nejlepších, ne-li úplně nejlepší předplodinou. Kdysi někdo někde asi omylem napsal opak, potom všichni "chytří" tento nesmysl opakují. 
    V dobře založeném vyvýšeném záhonu při správné péči (hlavně se zálivkou) budete mít zaručen pěstitelský úspěch. 
    U velkostroužkových odrůd (Havel, Havran Jovan, Janko, Rusinka) Vám vystačí čtyři cibule na jeden, u vícestroužkových na dva (Slavin, Vekan, Japo II),  případně i tři (Benátčan) metry čtvereční.

    Pšenice v česneku

    18. 1. 2022 18:00 Zakladatel vlákna: Jiri S.
    Dobrý den,V záhonu s česnekem (0,5ha) mi začíná vykukovat pšenice,která zde byla jako předplodina. Na jaře budu aplikovat Stomp a vláčet, alepředpokládám, že stomp na obilniny neplatí? Jak se obili nejlépe zbavit ?Děkujiza odpověď. 
    18. 1. 2022 19:08 Jan Kozák
    Právě kvůli výdrolu nejsou ozimé obiloviny šťastnou předplodinou. Ale chemicky se to dá vyřešit. Použijte jakýkoliv graminicid.
    10. 2. 2022 10:28 Pavel Baxa
    Na výdrol pšenice je dobrá Targa Super.

    předplodina

    18. 12. 2021 17:12 Zakladatel vlákna: Jan Krupár
    Dobrý den, 

    je možné zasadit jako předplodinu meloun a na podzim česnek?

    S pozdravem
    Jan Krupár
    20. 12. 2021 17:38 Jan Kozák
    Dokonce podle zásad střídání plodin je to velmi vhodná kombinace.

    po čem česnek

    8. 11. 2021 16:19 Zakladatel vlákna: Jaroslav Janouš
    Dobrý den tento týden budu sázet česnek a mám 2 možnosti 1. mohu ho dát na záhon po brukvovité zelenině (kedluben,kapusta, růž.kapusta)
    nebo 2. po rajčatech
    po jaké z těchto zelenin mám dát česnak? nebo je to jedno ? předem děkuji za odpověď
    8. 11. 2021 19:43 Jan Kozák
    Je to úplně jedno, obě předplodiny jsou dobré.

    po čem česnek

    21. 7. 2021 16:21 Zakladatel vlákna: Jaroslav Janouš
    Dobrý den mám dotaz po jaké plodině mohu dát na podzim česnek ( nyní  mám záhony  mrkev nebo cibule , hrách s červenou řepou, rajčata, okurky nebo košťálovou zeleninu) po jaké plodině je to nejlepší  Děkuji: J.J.
    22. 7. 2021 20:09 Jan Kozák
    Určitě ne po cibuli, jinak je to jedno. Pokud se jedná o pozdní košťáloviny, je třeba odstranit z pozemku i posklizňové zbytky.

    hniloba, pěstování z pacibulek, předplodina, skladování

    13. 7. 2021 23:06 Zakladatel vlákna: Ondřej Zajíc
    Dobrý den, pane Kozáku,děkuji Vám za Vaše cenné rady a trpělivost, kterou v této diskuzi prokazujete. Měl bych také pár dotazů. Chtěl bych se zeptat, jestli lze nějakým způsobem zjistit výskyt bílé sklerociové hniloby z půdy, kde bych rád pěstoval česnek. Podle příspěvků to byl letos velký problém pro některé pěstitele. Dále by mě zajímalo, jestli má cenu pěstovat česnek na pozemku, kde je kukuřice a bude sklizena v září, nebo jestli je lepší s výsadbou počkat na další rok. Dále by mě zajímalo, jaký je dle Vaší zkušenosti nejlepší druh z vaší nabídky pro pěstování česneku z pacibulek. Trošku jsem experimentoval s vekanem. Sklidil jsem zatím kuličky. Rád bych věděl, co očekávat. Poslední dotaz se týká skladování. Chtěl bych se zeptat, jestli je česnek více odolnější proti vyšeptávání česneku neočištěný i s kořínky zavěšený do zimní výsadby, před kterou bych ho teprve rozdružil a namořil, nebo to, v jakém stavu visí, nemá žádný vliv a vlnovník se k němu i tak dostane. Bohužel nebudu mít prostor v září k uskladnění, kdy by bylo třeba česnek rozdružit, namořit a nechat vyschnout. Mnohokrát děkuji za odpovědi a přeji všem hodně pěstitelských úspěchů.
    14. 7. 2021 20:44 Jan Kozák
    Výskyt bílé sklerociové hniloby v půdě lze samozřejmě zjistit v diagnostické laboratoři, počítejte však s tím, že tisícovka na to zdaleka stačit nebude. 
    Po kukuřici česnek sázet můžete, ale předpokládá to uklidit posklizňové zbytky, jinak se Vám bude pozemek špatně připravovat a bude se Vám špatně sázet. Z tohoto důvodu je lepší tento pozemek nechat pro výsadbu česneku až v následujícím roce.
    Z pacibulek můžete pěstovat všechny paličáky, což my také děláme. Normální cibule získáte za dva roky (Havran, Jovan, Blanin II), většinou až za tři roky.
    Jestli se vlnovníku lépe daří v očištěném nebo neočištěném česneku, nevím.
    15. 7. 2021 9:01 Ondřej Zajíc
    Děkuji za odpověď a mějte se pěkně.

    Výběr pozemku pro česnek

    9. 7. 2021 13:26 Zakladatel vlákna: David Tichý
    Dobrý den, 
    chtěl jsem se zeptat, zda je toto možné. Jde o stanoviště, kde mi v tomto roce roste zelí. Zelí roste v polostínu a já se Vás chci zeptat, jestli bych mohl po zelí vysadit česnek a zda dokáže snést polostín, cca 3-6 hod. slunce? 
    Děkuji Vám za odpověď. 
    12. 7. 2021 21:40 Jan Kozák
    Pokud to není zelí rané, tak doporučuji větší posklizňové zbytky odstranit, protože by ztěžovaly výsadbu. Polostín může být výhodou i nevýhodou, záleží na roku. Bude-li hodně horko, je česneku v polostínu líp, bude-li však rok deštivý s málo slunečním svitem, tak je to v polostínu horší. Ale v zásadě to česnek vydrží.

    ČERVENÁ ŘEPA - předplodina

    5. 10. 2020 1:17 Zakladatel vlákna: Petr Brožek
    Dobrý den pane Kozáku,

    letos jsem se rozhodl začít zahradničit a tudíž jsem zakoupil na Vašem
    e-shopu cibule ozimého česneku (paličáky HAVEL, HAVRAN a VEKAN) k sadbě. Na budoucí sadbu bylo určeno místo po bramborách, které pravidelně pěstovala má babička. Nyní po propočtu jsem dospěl zjistil, že potřebuji pro úspěšnou úrodu větší výměru pozemku.

    V této souvislosti bych Vás chtěl požádat o radu ohledně VÝSADBY NA MÍSTO, KDE SE DŘÍVE PĚSTOVALA ČERVENÁ ŘEPA.

    Z logického pohledu by měla být řepa kořenová zelenina a z pohledu biologického žádný pojem "kořenová" zelenina neexistuje.

    Předem Vám děkuji.

    S přáním příjemného dne

                                  Váš příznivce P. Brožek
    5. 10. 2020 9:00 Jan Kozák
    Není potřeba chodit na to vědecky, stačí prakticky. Řepa není s česnekem "příbuzná", proto není žádný zdravotní problém tyto plodiny kombinovat.

    Doporučené PH

    25. 9. 2020 15:10 Zakladatel vlákna: Beda Svoboda
    Dobrý den pane ing. Kozáku, jaké PH půdy byste doporučil pro pěstování česneku na záhonech  a co říkáte na pěstování česneku po mrkvi, půda na ni byla zpracována do hloubky, na menší zahradě je střídání plodin problematičtější. Děkuji za odpovědˇ.
    25. 9. 2020 16:02 Miloslav Wastl
    Dobrý den,

    co se týká PH půdy, což jsem nastudoval z různých zdrojů, uvádí rozmezí 6 - 7, někde uvádí dokonce  5,6 - 7,2. Pokud vím tak mrkev může být jako předplodina - osobní zkušenosti však nemám, teprve začínám a tak mám nastudovanou jen teorii :)
    25. 9. 2020 17:45 Beda Svoboda
    Já nastudoval 5,5až7,6 což se mi zdá velké rozpětí, proto se ptám p. Kozáka na jeho názor. Pěstuji mnoho let, ale konkrétně po mrkvi mi to vyšlo až letos.
    25. 9. 2020 21:56 Vaclav Kavka
    Otázka správného pH vlastně míří do několika směrů.
    Dostupnost fosforu v půdě - udává se jako nejvhodnější 6 -7,5. Při pH pod 5,5 se P váže na hliník a je pro rostliny velmi obtížně dostupný.
    Dostupnost draslíku v půdě - velká část draslíku v půdě je tzv výměnný draslík. Ten se pro rostliny stane dostupný tehdy, když se na částici jílu vymění s jiným kationtem (Ca2+). Takže je potřeba mít dostatek vápníku v půdě, a protože jeho hlavní zdroj je uhličitan, roste s jeho dostupností pH.
    U nás se naštěstí asi nevyskytují půdy, kde je vysoké pH a málo vápníku, tam by to bylo složitější.
    Kromě měření pH půdního roztoku je takový nepřímý test. Jemně nadrcené skořápky vajec zamíchat do záhonu. Pokud je tam vidíme během celé vegetační sezóny, tak se vápenec rozpouští pomalu, protože je pH dostatečně vysoké. Pokud se rozpustí rychle, je pH nízké, a je vhodné dodat... popel, vápenec, atd ( samozřejmě zde chybí zjištění hodnoty pH měřením)
    26. 9. 2020 11:07 Vaclav Kavka
    A ty další směry míří k dostupnosti boru a dalších mikroprvků za různých půdních podmínek. Všechno to míří k pH 6 - 7,5.
    26. 9. 2020 19:56 Jan Kozák
    Jak je vidět, literatura není jednotná. Osobně si myslím, že česnek snese ono velké rozpětí, samozřejmě u hraničních hodnot neporoste tak dobře. Mrkev jako předplodina je dobrá volba, ale určitě před výsadbou česneku pohnojit.

    Místo pěstování

    24. 8. 2020 19:08 Zakladatel vlákna: Pavel Brychta
    Zdravím Vás pane Kozáku.
    Chtěl jsem se zeptat jestli je ideální místo pro česnek po bramborách a snad nebude vadit polostín. Děkuji. 
    25. 8. 2020 20:26 Jan Kozák
    Brambory hnojené hnojem považuji za nejlepší předplodinu. V horkých suchých letech bývá polostín výhodou.
    25. 8. 2020 20:41 Pavel Brychta
    Super, děkuji. Hnojil sem kravským a koňským hnojem + ledkem. Tak myslím, že ideální.? 
    28. 8. 2020 10:36 Libor Hejduk
    Za mě asi v pohodě, předpokládám, že ledek byl využit bramborami a hnuj se mezitím rozložil na humus. Jen jsem spíše pro kravský hnůj, koňský bych nechal do pařeniště nebo skleníku jako záhřevnou vrstvu naspod. Obsahuje mnohem více nestrávené hmoty, která se rozkladem zahřívá, proto to pařeniště.

    Zelené hnojení

    7. 7. 2020 22:19 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaké použít ještě zelené hnojení kromě toho co radíte? Hořčice by nešla použít?
    8. 7. 2020 20:07 Jan Kozák
    Zahrádkářům doporučuji hlavně svazenku. Pro ně má mimo jiné tu výhodu, že není napadána chorobami nebo škůdci, kteří by se mohli přenést na jiné rostliny v zahradě pěstované. Na poli toto až tak neřešíte. Hořčice je velmi dobrá hlavně proto, že se při jejím rozkladu tvoří kyanidové sloučeniny, což půdu dezinfikuje. Tož ji tam dejte.
    10. 7. 2020 19:28 Jozef Sisak
    Posledna informacia ma prekvapila a vďaka za ňu . Je to možna nahrada za dusikate vapno - bio pestovanie?
    10. 7. 2020 19:39 Jan Kozák
    Dezinfekce půdy rozkladem rostlin hořčice není tak účinná jako dusíkaté vápno, protože rozklad je pozvolný, tedy koncentrace kyanidových sloučenin je malá.
    14. 7. 2020 5:40 Jozef Sisak
    Ďakujem za doplnenie informacii .vzhľadom k tomu že som už horčicu vysial tak to budem kombinovať aj dusikate vapno  s prikrytím foliou možno to pomôže aj na medvedika

    Pole před a po

    1. 7. 2020 15:28 Zakladatel vlákna: Jiří Hamerník
    1)Chtěl bych se optat jak správně využít pole po sklizni česneku do podzimu .
    2)Na podzim bych chtěl sázet česnek po bramborách. Mam pole nechat ladem od září nebo něco naset a co ? Děkuji za odpověď 
    1. 7. 2020 20:10 Jan Kozák
    1. Existují zeleniny s krátkou vegetační dobou, např. pekingské zelí, černá ředkev, japonská ředkev, ředkvičky.
    2. Pole nechte ladem, zelené hnojení už nic neudělá, protože by se už v září mělo zaorávat. 

    před plodina

    30. 5. 2020 21:12 Zakladatel vlákna: Lukáš Sova
    Dobrý den,p ing Kozáku
    prosím Vás,jestli můžu dát česnek po cibuli,
    díky moc za radu
    30. 5. 2020 21:26 Jan Kozák
    Dát česnek po cibuli je podobné jako česnek po česneku. Pokud máte jinou možnost, pak zvolte tu jinou.

    S čím střídat?

    3. 4. 2020 0:06 Zakladatel vlákna: Petr Šánek
    Dobrý den, po několika lété odmlce se chci vrátit k pěstování česneku. Máme velkou zahradu, kde střídáme každý rok na jedné půlce zemáky a na druhé zelenina, řepa a jatelina. Česnek se nám osvědčil sadit po zemakach, ale množství sazenych zemáku každý rok pomalu snižujem. Moje otázka je, čím pole dosadit, zaset, abych dostal podobný exekt jak u zemáků? Děkuji mnohokrát! 
    3. 4. 2020 17:58 Jan Kozák
    Nejprve jsem hledal slovo exekt; nikde jsem ho nenašel, ale internet mi napověděl, že by to mohl být efekt. 
    Za druhé jsem nepochopil otázku. Máte to pro vlastní spotřebu nebo na kšeft? Spíš bych se klonil k druhé možnosti. Znám jeden případ, kdy pěstitel pěstuje pouze zemáky (v Čechách tomu říkají brambory) a česnek a každý rok to střídá. A má výborné výsledky u obou. Jinak by to samozřejmě nedělal.  Finanční efekt u česneku je lepší než u zemáků, je to však vyváženo větší pracností. 
    Jestli potřebujete obsadit zbývající část pozemku, když se snižuje výměra zemáků a tím velikost obou polovin, tak je na zvážení, co se dá v dané lokalitě dobře prodat. Nedaleko měst nebo u hlavních silnic se dobře prodávají jahody či maliny, případně i něco jiného, ale vždy dost pracného.
    4. 4. 2020 22:08 Petr Šánek
    Omlouvám se za chyby, bylo už pozdě večer :)

     ano je to na kšeft. 

    Spíš sem si představoval, nevyužitou část pole osasadit něčím, co nebude náročné na pěstování  a zároveň to připraví půdu pro česnek na příští rok...nejakou trávu, byliny... Prostě zaset a pak poséct... Nemusí z toho být peníz, či to přidávat další velkou práci, tě už je tak dost :) děkuji 
    5. 4. 2020 1:16 Alois Juráň
    A co třeba dyně?
    5. 4. 2020 18:53 Jan Kozák
    Nemusí být peníz? Mohlo by být zelené hnojení, třeba svazenka, hořčice, velmi dobrá je vikev huňatá, ale ta je jednak ozimá, jednak se špatně shání osivo. 
    5. 4. 2020 20:35 Alois Juráň
    Co ten doporučovaný tagetes?Jsou potvrzené pozitivní výsledky?
    6. 4. 2020 7:25 Jan Kozák
    Nemám osobní zkušenost s tímto asfrikánem ani nikoho s osobní zkušeností neznám. Podle popisu má dezinfekční účinek, co se týká háďátka, tak to "naše" Ditylenchus dipsaci nijak neomezuje. Vytváří rovněž hodně hmoty a krásně kvete. Tak proč ho taky nevyužít?

    Příprava pole

    20. 9. 2019 18:00 Zakladatel vlákna: Jiří Hamerník
    Dobrý den . Jsem v česneku úplný amatér a letos budu sázet česnek po prvé.  Čtu vaše diskuse,články,v nich píšete že je nevhodné sázet česnek po směsce s hrachem. Moje otázka zní "můžu sázet česnek na pole kde bylo letos do května zaseté žito na zelené krmení poté zasetá směs s hrachem a jetelem též posekáno a poslední třetí seč v září jen samotný jetel . Tak se vás ptám kdybych jetelište z oral česnek na to pole letos zasazel , co se bude dít s česnekem po takové kombinaci plodin. 
    Děkuji za odpověď 
    20. 9. 2019 20:05 Jan Kozák
    Děkuji za upozornění, už jsem poznámku o nevhodné předplodině hrachu smazal. Vzhledem k tomu, že spousta pěstitelů má s hrachem coby předplodinou dobré zkušenosti, soudím, že moje zkušenost se vázala k dané lokalitě a není tedy obecná. 
    Jiná věc je s tím Vaším jetelištěm. To už mělo být zoráno. Nevím, jak je u Vás vlhko nebo sucho (my na na déšť pořád ještě čekáme). Nebude-li dost teplo a vlhko, zaoraný jetel se málo rozloží a bude se Vám špatně sázet. Ale jako předplodina by to mělo být velmi dobré.

    Facélia na zelené hnojenie

    8. 7. 2019 13:48 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Dobrý deň, viem že táto otázka priamo nesúvisí s cesnakom ale chcel by som poradiť ak niekto bude vedieť čo robiť. Na miesto, kam chcem tento rok sadiť cesnak som nasial facéliu, pretože tam bola len lúka. Teraz už končí kvitnutie a chcel by som vedieť, či radšej urýchlene ju zkosi5, prípadne zaorať, alebo ju nechať ešte tak dva týždne aby dozreli semená, potom pozemok len podiskovat, počkať kým vzíde, to by som odhadoval na koniec augusta, a na začiatku septembra to zaorať. Sadiť plánujem koncom októbra a budem používať ešte rotavátor pred nasadením takže by prípadné korene alebo zelenú hnotu ešte rozdrvil. Prípadné ak máte inú radu budem vďačný.
    9. 7. 2019 21:23 Jan Kozák
    Váš plán zadiskovat svazenku po dozrání semen, aby se z nich znovu obnovila, není špatný. Otázka je, bude-li voda, aby včas znovu vzešla, protože jinak bude zaplevelovat česnek. 
    Podle aktuální situace zvažte použití rotavátoru. Ten sice připraví dobře půdu na sázení, ale ničí půdní strukturu. Proto doporučuji se mu v maximální míře vyhnout.
    9. 7. 2019 21:37 Martin Lokaj
    Ja by som rád použil brány alebo kombinátor, ale asi tam bude stále príliš veľa koreňov z tej lúky čo tam bola ešte na jar.

    Po čem čeanek

    1. 7. 2019 9:27 Zakladatel vlákna: Jaroslav Janouš
    Po jaké zelenina mohu na podzim sladit česnek ( rajčata.celer.hrach,č.řepa atd atd
    1. 7. 2019 11:40 Libor Hejduk
    Já jsem začal stabilně dávat česnek po rajčatech, pod kterými bylo zahnojeno odleželým hnojem.
    1. 7. 2019 17:38 Pavel Dohnal
    Mám vynikající zkušenosti po hrachu - velmi čistý pozemek. Už si ho hýčkám na podzim. I po bramborách to vidím na pohodu. 
    1. 7. 2019 19:20 Jan Kozák
    Jednodušší je seznam nevhodných předplodin. A to jsou všechny cibulové zeleniny (cibule, česnek, pažitka, pór) a cibulnaté květiny. Všechno ostatní je dobré. Za nejlepší předplodinu považuji brambory hnojené hnojem - půda je po nich v dobrém výživovém i fyzikálním stavu.

    Předplodina

    10. 3. 2019 22:05 Zakladatel vlákna: Miroslav Čivrný
    Zdravím Kozákovic a přeji dobrý večer, je vhodné použít jako předplodinu česneku meloun vodní? V loni bylo úžasné počasí a třeba i u nás 440m.n.m se melounům celkem dařilo. 
    ..
    11. 3. 2019 19:46 Jan Kozák
    Melouny jsou dobrou předplodinou už proto, že brzy uvolňují pozemek. A pokud by byly hnojeny hnojem, pak by byly úplně výborné.

    dusíkaté vápno

    13. 10. 2018 16:58 Zakladatel vlákna: Radek Bohmalský
    Dobrý den p.Ing.Kozáku,
    prosím Vás,budu ted zarývat zelené hnojení(svazenku),můžu zároven zapravit do půdy i dusíkaté vápno?Chtěl bych to po zapravení přikrýt nepropustnou folií.
    Děkuji za odpověd,Radek Bohmalský
    13. 10. 2018 19:55 Jan Kozák
    Dusíkaté vápno v žádném případě teď nedávejte, bránilo by to rozkladu organické hmoty. Pokud je u Vás sucho, tak by bylo potřeba po zrytí pozemek zalít, aby se takto pozdě zarytá svazenky alespoň částečně do výsadby rozložila.
    14. 10. 2018 6:57 Radek Bohmalský
    A ještě se chci zeptat,mám možnost zasadit kousek vedle,kde jsem sklidil včera papriky.Tam můžu aplikovat dusíkaté vápno,s tím,že bych to pak na 2 až tři týdny přikryl?
    14. 10. 2018 19:34 Jan Kozák
    Ale pouze za předpokladu, že rostliny paprik vytrháte a odstraníte z pozemku.

    vysoké záhony

    16. 9. 2018 2:46 Zakladatel vlákna: Anna Prchlíková
    Dobrý den, zvažuji zkusit pěstování česneku ve vysokém záhonu - prosím, máte s tím zkušenosti? Loni jsme vytvořili takový záhon pro jahody (a uprostřed pažitku), tomu se dařilo pěkně. Zvažuji pažitku a jahody přesadit do nově vytvořeného vysokého záhonu, starý záhon doplnit kompostem a zasadit česnek. Prosím, co si o tom myslíte? Případně půdu předem ošetřit? Nehnojit, ev. sušeným slepičincem? Plánuji pouze ošetření Sulkou a zvažuji slepičince, pokud by česnek přišel do záhonu po jahodách. Jakou odrůdu zvolit - Lukan? Děkuji, Anna
    17. 9. 2018 8:12 Jan Kozák
    Jahody jsou pro česnek vhodnou předplodinou. Nedokážu takto posoudit zásobu živin. Možná by stačil jen kompost. Lukan je dobrá volba.

    Dusíkaté vápno

    19. 8. 2018 13:14 Zakladatel vlákna: Antonín Setnička
    Dobrý den, chtěl bych se jak provést následující operace. Budu dávat česnek po bramborách. Sklizeň brambor proběhne v první polovině září. Po té bych chtěl vysít svazenku a také pole povápnit dusíkatým vápnem. Bylo by dobré vysít svazenku a poté se zaoráním aplikovat dusíkaté vápno? Nebo povápnit hned po sklizni brambor a prokypřit do 20 cm  a za 14 dní sít svazenku. Pokud mohu ještě poprosit o množství vápna na plochu. Děkuji moc za odpověd 
    20. 8. 2018 17:40 Jan Kozák
    Pokud chcete půdu pořádně dezinfikovat, pak po sklizni brambor rozhoďte 3 kg dusíkatého vápna na 1 ar, zapravte, malou plochu překryjte na 14 dní neprodyšnou fólií, větší plochu uválcujte. Svazenku už nedávejte.
    Nebo můžete vysít svazenku, začátkem října ji zaorat a dusíkaté vápno dát při přípravě půdy před sázením. Ale svazenka Vám toho moc neudělá a dezinfekce bude slabší, ne však nulová.
    Ale letos je to otázka vody. Bez vody bude i včasná dezinfekce méně účinná a svazenka ani nevyklíčí.

    Zelené hnojení

    12. 8. 2018 16:11 Zakladatel vlákna: Ondřej Schönfelder
    Dobrý den, v záložce pěstování česneku píšete o nevhodnosti použití hrachu jako zelené hnojivo. Chtěl bych se zeptat, jaké důvody Vás vedou k tomuto tvrzení? Mnoho zemědělců preferuje hrách jako předplodinu, která pole vyčistí a po následném zaorání zůstává mnoho dusíku v půdě. Přeji hezký den, Schönfelder Ondřej
    12. 8. 2018 18:47 Jan Kozák
    Máte pravdu, někteří pěstitelé mají s hrachem coby předplodinou dobré zkušenosti. Já jsem měl na dřívějším působišti zkušenosti špatné. Je však možné, že se jednalo o problém dané lokality. V současné době to tak na přednáškách i prezentuji. 

    Osevní postup

    28. 10. 2017 13:18 Zakladatel vlákna: Vojtěch Svatoš
    Dobré odpoledne, chtěl bych si založit osevní postup s česnekem, mám k dispozici zhruba 1.5 aru. To znamená, že bych mohl pozemek rozdělit na dalších 5 honů, hlavní plodinou by pro mě byly brambory, dále bych mohl pěstovat jetel či vojtěšku na krmení, nebo seno a dále také proso. Jak byste uspořádal tyto plodiny? Můj návrh je: 1. Jetel  2. Brambory  3. Brambory (brambory dvakrát po sobě jsem zvolil z důvodu většího časového odstupu a dále také proto, že budou z hlediska agrotechniky vedle sebe ) 4. Proso  5. Česnek (ihned po sklizni by následoval čistosev jetele, či vojtěšky, stále nejsem rozhodnut protože se nacházím v nadmořské výšce 450 m. n. m.). 
    29. 10. 2017 20:02 Jan Kozák
    Česnek bych sázel po bramborách, zvláště budou-li hnojeny hnojem.

    sadba po čem

    9. 10. 2017 21:14 Zakladatel vlákna: Jaroslav Janouš
    Dobrý den po jaké plodině mohu na podzim zasadit česnek (po rajčatech,okurkách,mrkvi,brukv zelenině) děkuji předem za odpověď J
    10. 10. 2017 7:51 Jan Kozák
    Všechny uvedené zeleniny nejsou jako předplodina k česneku problematické. Pokud k některé z nich bylo hnojeno hnojem, tak bych ji upřednostnil.

    Předplodina česneku

    10. 9. 2017 22:14 Zakladatel vlákna: Ludmila Kubová
    Dobrý den,chtěla bych se prosím zeptat,kam by bylo lepší zasadit česnek? Mám místo po jahodách nebo po řepě,nevím co by bylo vhodnější. Děkuji za odpověď.
    11. 9. 2017 9:43 Jan Kozák
    Po obou těchto předplodinách můžete česnek sázet, po obou je třeba řádně nahnojit. Pokud jste jahody zaryla hned po její sklizni, bude se po nich sázet lépe.

    předplodiny

    31. 8. 2017 21:50 Zakladatel vlákna: Alois Juráň
    Zdravím ..pane Kozáku a jak vy vlastně řešíte při tom vašem množství česneku předplodiny? pěstujete aj něco jiného nebo jak? teda pokud to není tajné..
    5. 9. 2017 6:12 Alois Juráň
    Myslel jsem tím jak využít půdu ty čtyři roku pokud nejsem zemědělec abych pěstoval po du dobu něci jiného..u malých ploch je to jednoduché ale zajímalo mne jak to řeší velcí pěstitelé.
    5. 9. 2017 7:26 Jan Kozák
    Velcí pěstitelé to mívají většinou jednoduché. Mají dostatek pozemků, takže odstupy mezi pěstováním česneku na stejném pozemku mají delší než uváděné čtyři roky. Tato doba se dá i zkrátit. Víc než dvacet let sleduji jistého pěstitele, který pěstuje pouze brambory a česnek. Předpokládá to samozřejmě zdravou sadbu. A pod brambory by to chtělo hnůj.
    5. 9. 2017 16:45 Alois Juráň
    Také to tak praktikuju ale chtělo by to změnu.Zvažuju  na příští rok zorat louku ale bude tam zřejmě problém drátovec
    5. 9. 2017 20:37 Jan Kozák
    Škody způsobené drátovcem na česneku jsou zanedbatelné.  Louku je nejlépe zorat hned po první seči a doporučuji udělat půdní rozbor. Pokud byla louka dlouhodobě sklízená a nehnojená, bývá v půdě minimální zásoba živin.

    Rizika vysadby .

    7. 8. 2017 8:55 Zakladatel vlákna: Richard Bily
    Dobry den, mam dotaz jak velke riziko je vysadba cesneku po bramborach a jakymi opatrenimi lze rizika eliminovat. Dekuji Bily Richard
    7. 8. 2017 12:36 Miroslav Čivrný
    Vše je uvedeno tady:
    https://www.cesnek.cz/pestovani
    Já osobně sázím pravidelně po bramborách a vše je v pořádku, česneku se daří  ;-)
    7. 8. 2017 21:52 Zdeněk Mácha
    Lidi nečtou a pak se tu opakují kolikrát ty samé dotazy
    8. 8. 2017 7:44 Jan Kozák
    Brambory hnojené hnojem považuji za nejlepší předplodinu pro česnek.
    Ale pane Bily, když chcete, abychom se věnovali Vaší otázce, tak se jí věnujte i Vy. Nepoužívání diakritiky (čárky a háčky nad písmeny) text znehodnocuje. Někdy si říkám, že na tyto dotazy nebudu odpovídat a rovnou je smažu.
    9. 8. 2017 19:22 Richard Bily
    Dekuji za odpoved, na dalsi dotazy si radsi najdu odpoved jinde kdyz je diakritika takovy problem . Pisu jen z mobilu a investuji radsi do zahrady nez do pc aby nekomu nebylo nevhod ze mu chybi nad pismenkem carka nebo hacek. Jeste jednou dekuji. Bily Richard
    10. 8. 2017 10:32 Jan Kozák ml.
    Pane Bily, přispívání do diskuse rozhodně nevyžaduje nákup PC. Nevím o telefonu, na kterém by bylo možné tyto stránky používat a který by neumožňoval používání diakritiky. Můžete využít služby ohakovani.cz. Tato adresa vede na projekt MU, který umožňuje automatické doplnění diakritiky do textu. Tato diskuse má přes 1000 čtenářů, kteří se na ni pravidelně vracejí ob několik dní. Doba, kterou potřebují na přečtení Vašeho textu, je v součtu výrazně delší než čas, který ušetříte rychlým napsáním.

    svazenka

    18. 7. 2017 12:50 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Vážený pane Kozáku, chci zasadit česnek po jahodách (snad to není chyba) a protože nechci nechat záhon ladem, zaseju svazenku. Je to tak dobře?
    Hledala jsem ve vlákně, ale není tu o tom zmínka. Děkuji
    18. 7. 2017 12:52 Helena Malá
    To se omlouvám už jsem našla , že po jahodách ano, pokud není háďátko.

    Okurky jako předplodina česneku

    11. 3. 2017 19:19 Zakladatel vlákna: Jindřich Valenta
    Dobrý den, můžu se zeptat zda mohu letos zasadit okurky (klasické nakládačky) na pozemek, kde chci na podzim sázet česnek. Informace se na internetu rozcházejí, tykve jako předplodina je tedy vhodná nebo nevhodná (např. ještě dýně Hokaido nebo Cukety?) děkuji
    12. 3. 2017 18:50 Jan Kozák
    Pokud jste na internetu našel informaci, že tykvovité zeleniny jsou špatnou předplodinou, je to stejný nesmysl jako s brambory, případně rajčaty. Všechny uvedené předplodiny patří do první tratě, botanicky jsou s česnekem zcela nepříbuzné, takže vhodné.

    Martin:sklizeň

    1. 7. 2016 13:42 Zakladatel vlákna: Martin
    Dobrý den,na podzim jsem zasadil tyto odrudy zleva na obrázku nová sadba Záhorský II,první sadba z loňské sklizně Dukát a za ním nová sadba Štěpán.Česnek Záhorský a Dukát jsem sázel na místo kde česnek býl dříve a Štěpán nové místo po jahodách.Zahorský začal žloutnout příliš brzy, již loni to samé na stejném místě jiná odruda nevím přoč?Dukát loni vypadal napadený háďatkem ale použil jsem na podzim jen ty zdravé stroužky samozřejmě všechny odrůdy namořené v připravku zdravý česnek.Při letošní sklizni ze záhorského nebylo nic malé a plesnivé cibule.U Dukátu byla sklizeň tak 60% zdravá zbytek byl bez kořenů nebo byl pokryt lepkavou hmotou v podobě karamelu,myslite že jde o háďatko? A štěpan jsem sklidil včera který už vypadal zesláble as začal se vyvracet ale u něj byla jediná sklizeň 100% zdravá.Poraďte prosím a můžu použít zdravé stroužky Dukátu nebo radši novou sadbu? Děkuji.
    2. 7. 2016 19:09 Jan Kozák
    Sázet česnek po česneku je vždy špatně, sázet česnek po špatném česneku není hazard, ale jistota neúspěchu. Totéž platí při výběru sadby z nezdravé partie. Vy jste nesázel zdravé stroužky, ale ty, které tak vypadaly. Pro příští rok to znamená novou sadbu na nový pozemek.

    Petr,: Sadba česneku po česneku

    14. 6. 2016 16:04 Zakladatel vlákna: Petr
    Vážený pane Ing. Kozáku,

    Chtěl bych se zeptat, mám pole na kterém pěstuji česnek, bohužel od letošního roku se mi pole neposunuje, tak se chci zeptat jestli můžu posadit česnek, na stejné pole, když hned po vytáhnuti česneku posadím Svazenku, a na podzim pohnojím koňským hnojem. Jestli to pomůže, nebo to bude dělat neplechu, nebo jestli bude česnek více náchylný na choroby. Pěstuji Lukan a Vekan,

    Děkuji za Vaší odpověď
    14. 6. 2016 16:58 Jan Kozák
    Toto nouzové řešení lze použít za předpokladu, že zdravotní stav stávajícího porostu je velmi dobrý. Ale ten koňský hnůj dejte hned po sklizni pod svazenku.
    17. 6. 2016 21:20 Petr
    Děkuji za radu a za Váš drahoceny čas.

    Sadba po Fazolích (becoky)

    24. 10. 2015 0:36 Zakladatel vlákna: Jiří Rudzki
    Dobrý den pane Kozák.
    Letos chci sadit česnek na místě, kde byli fazole. Nečetl jsem všechny příspěvky ale zatím byli diskuze o sázení po bramborách, hrachu a rajčatech. Máte zkušenost jak se mu daří po těch fazolích? Předem děkuji za odpověď.
    24. 10. 2015 7:06 Jan Kozák
    Neměl by být problém. Dokonce možná nemám pravdu ani s tím hrachem. Vycházel jsem u této informace z vlastní několikaleté zkušenosti, ale na jediném stanovišti.

    Sadba po rajčatech

    17. 10. 2015 22:41 Zakladatel vlákna: Petra Vaverková
    Dobrý večer pane ing. Chtěla jsem se zeptat, zda je možné vysadit česnek na místo, kde jsme měli letos rajčata. Pokaždé vysazuji česnek po bramborách a zajímalo by mě, zda by to šlo i po rajčatech.
    Předem děkuji za odpověď Vaverková
    19. 10. 2015 6:42 Jan Kozák
    Rajčata můžeme považovat za dobrou předplodinu, zvláště jestliže bylo před nimi pohnojeno hnojem. Jen pro zajímavost: rajčata i brambory mají stejný vědecký rodový název Solanum.
    20. 10. 2015 15:32 Petra Vaverková
    Moc Vám děkuji. Zkusím to tam tedy letos dát.

    sadba je možné sedit česnek po bramborách

    2. 10. 2015 17:01 Zakladatel vlákna: Vratislav
    2. 10. 2015 20:11 Jan Kozák
    Jistě, brambory v současné době považujeme za nejlepší předplodinu. Problém však mohou působit nezmrzlé hlízy, které potom česnek po celou sezónu zaplevelují.

    Přišla krásná sadba

    9. 9. 2015 20:49 Zakladatel vlákna: Jitka Toniniová
    Dobrý večer. Mám dva dotazy. Může se česnek zasadit po jahodách? Proč je problematickou předplodinou hrách? Děkuji za krásnou sadbu a její rozvážení. Musím pochválit za perfektní zabalení a označení jednotlivých odrůd. S pozdravem Toniniová Jitka
    10. 9. 2015 6:00 Jan Kozák
    Nejprve poděkování za pochvalu. Ta je vždycky příjemná.
    Po jahodách klidně česnek sázejte, ale počítejte s tím, že si jahody vzaly z půdy hodně živin, takže je tam budete potřebovat přidat.
    U hrachu vycházím z vlastních zkušeností na konkrétním stanovišti. Nedávno jsem mluvil s člověkem, který česnek po hrachu sází. A s úspěchem. Je tedy možné, že se moje zkušenost váže pouze ke konkrétnímu místu.

    Je oves problém

    7. 8. 2015 13:09 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
    Dobrý den, pane Kozáku, je problémem jarní oves jako předplodina.Právě jej sklízejí, prosím jak nejlépe připravit pole pro česnek.Jen krátce a děkuji Petr S
    7. 8. 2015 15:14 Jan Kozák
    Oves je dobrou předplodinou. Po podmítce nemá v tomto suchu snad ani smysl dávat zelené hnojení.

    Sázení česneku

    7. 3. 2014 8:55 Zakladatel vlákna: Renata Labancová
    Dobrý den,
    slyšela jsem, že není vhodné sázet česnek blízko cibule, ani na stejný záhon, kde byla cibule vysazena dříve. Je to pravda a proč? Děkuji :-)
    7. 3. 2014 19:28 Jan Kozák
    Česnek vedle cibule sázet můžete. Ale sázet česnek na pozemek po cibuli není vhodné, protože tyto zeleniny jsou botanicky příbuzné (obě rod Allium), takže velká část chorob a škůdců, kteří napadají jednu, napadají i druhou. Je to téměř stejné, jako byste sázela česnek po sobě.
    12Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne