Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Houbomilka česneková Zpět na diskusi

    Aktuální stav porostu, nemoc?

    7. 6. 2022 20:15 Zakladatel vlákna: Jiří Strnad
    Dobrý večer, pane Kozáku,
    Poprvé v životě jsem dal na políčko česnek, celkem 4 odrůdy (Bjetin, Havel, Slavin II a Vekan). Česnek ze začátku jednou za dva týdny zaléván (15l/m2) - vůbec nepršelo. Ale v jarních vedrech začal žloutnout, 4x jsem přihnojil močovinou, pomohlo možná jen nepatrně. Nyní už třetí týden, dá se říci, stále prší, nestačí půda ani vyschnout.
    Je žloutnutí jev pouze sucha, nebo máte na to podle fotek jiný názor? Dále jsem dnes vykopl nejhorší vzorek Havla a Slavina II, jedná se o zde již mnohdy zmiňovanou chorobu, nebo mohu býti v klidu a s úsměvem po deštích pokračovat v okopávání? 

    Děkuji vám za Vaši práci. 
    Ze začátku Bjetin (nejrychlejší), poté Havel,..Větší je Havel, menší je myslím Slavin II
    8. 6. 2022 10:50 Jan Kozák
    Z fotky si mi nezdá, že by byl porost špatný, zdá se být jako letošní normál. Na těch dvou česnekách není mnohdy zmiňovaná choroba, můžete být v klidu a s úsměvem po deštích pokračovat v okopávání. Je to poškození houbomilkou česnekovou.

    Škůdce

    19. 5. 2022 20:56 Zakladatel vlákna: Petr Paštyka
    Dobrý večer, mohl bych  se prosím zeptat co by to mohlo být za škůdce děkuji? A popřípadě jakou mám použit ochranu děkuji:) 
    ŠkůdceŠkůdceŠkůdceŠkůdce
    21. 5. 2022 8:48 Jan Kozák
    Po prohlédnutí fotek jsem nevěděl, co to může být. Vyloučil jsem houbomilku, ale asi jsem se unáhlil. Ke změně názoru mě přivedl pan Ing. Rod, jemuž tímto děkuji. Uznal jsem, že vzhledem k vývojové fázi rostliny to bude s největší pravděpodobností poškození houbomilkou česnekovou. Znamená to tedy, že jakákoliv ochrana je v této době zbytečná.

    Houbomilku

    14. 5. 2022 20:13 Zakladatel vlákna: Božena Hejtmánková
    Jsem objevila na česneku teprve dneska. Pěstuji česnek na různých částech pozemku už 9 let bez jediné choroby. Po oteplení jsem jen rozrušila krustu a čekala, až vyrazí plevel. Z ca 600 rostlin je napadeno zhruba 10-15 % a je mi jasné, že s tím už nic neudělám. Nikde jsem nenašla, kde se houbomilka vlastně bere, jestli tedy budu muset další roky preventivně stříkat, hned jak se oteplí nebo zda je to náhoda a příští rok o kousek dál to nehrozí?
    Díky za diskusi, Hejtmánková
    14. 5. 2022 20:48 Jan Kozák
    O kousek dál to hrozí. Houbomilka je moucha, takže podle potřeby si přeletí. Mrkněte i po sousedech, jestli ji v česneku mají. Ale pro příští rok bych doporučoval postřik, pokud máte větší plochu, při menší ploše je pohodlnější i jistější překrytí bílou netkanou textilií.

    Choroby a škůdci

    12. 5. 2022 9:57 Zakladatel vlákna: Luboš Pospíšil
    Dobrý den
    Prosím o radu co je špatně- co některým rostlinkám škodí. Děkuji
    HavranHavranHavran
    14. 5. 2022 7:05 Jan Kozák
    Je to poškození houbomilkou česnekovou (Suillia lurida). V současné době je jakýkoliv chemický zásah neúčinný. Většina napadených rostlin přežije, některé uhynou. Když rostliny rozříznete, najdete v nich bílou muší larvu, tedy beznohou a jakoby bezhlavou. V současné době už larvy rostlinu opouštějí a kuklí se v zemi. Jistý smysl má totální likvidace napadených rostlin (pokud v nich larva ještě je), ale v případě, že je v okolí víc porostů česneku stejně napadených, tak těch pár zabitých larev nic moc nevyřeší.

    houbomilka

    10. 4. 2022 20:02 Zakladatel vlákna: Tomáš Novotný
    Dobrý den, chci se zeptat jestli má cenou aplikovat druhou dávku proti houbomilce, když bylo 14 dní chladné počasí, lokalita okres Uh.Hradiště?
    Děkuji za odpověd
    11. 4. 2022 6:56 Jan Kozák
    S ohledem na kalendář si myslím, že riziko náletu houbomilky už nehrozí. Postřik v současné době by byl zbytečný a po ekologické stránce i nežádoucí.

    Houbomilka

    30. 3. 2022 8:42 Zakladatel vlákna: Stanislav Votlučka
    Dobrý den,od 28.2. mám přikrytý česnek netkanou textílií,mám po ochlazení  avizované tento týden už textilií sundat,výška česneku je 20-30 cm hrozí ještě nálet houbomilkou.Děkuji
    30. 3. 2022 9:55 Jan Kozák
    Ne, nálet houbomilky už nehrozí, textilii sundejte.

    Houbomilka

    25. 3. 2022 11:59 Zakladatel vlákna: Pavel Rouha
    Dobrý den, pane inženýre.
    Chci se zeptat jestli má ještě nyní význam ošetření proti houbomilce. Říkal jsem si, že postřik vynechám, jelikož na pozemku česnek, co pamatuji, nebyl. Taky proto, že v okolí nikdo česnek nepěstuje. Jak daleko lze uvažovat možný přelet? Teplo je celkem dlouho, tak mi to už přijde pozdě. 
    Děkuji za odpověď. Pavel Rouha, Velešín.
    26. 3. 2022 18:58 Jan Kozák
    V současné době postřik proti houbomilce se mine účinkem. Pokud byl u Vás její nálet, se pozná až v první dekádě května.

    Houbomilka česneková

    10. 3. 2022 15:00 Zakladatel vlákna: Jiri S.
    Dobrý den, vypadá to, že se jaro začíná probouzet- myslíte,
    že pokud předpověď vydrží, tak bude v pátek / sobotu vhodný termín na
    postřih proti houbomilce? (postřikem Karate Zeon,Bjetín se zatím nevypichuje) Za jak dlouho by jste
    doporučil druhou aplikaci? Děkuji za odpověď.JS
    Předpověď Brno
    11. 3. 2022 7:38 Jan Kozák
    Vámi uvedená předpověď i s ohledem na kalendář je tak na hranici, kdy houbomilka může i nemusí vyletět. Podle toho bych stříkal asi 16. března, postřik se opakuje za dva týdny.

    Kdy odkrýt česnek

    9. 3. 2022 7:05 Zakladatel vlákna: Václav Dvořák
    Dobrý den. Možná hloupý dotaz. Přikryl jsem česnek netkanou textilií. Nyní je česnek pod textilií cca 5cm vysoký. Přijde mě, že již česneku začíná spíše vadit ta textilie. Myslíte, že už jí mohu sundat kvůli houbomilce? Děkuji. Václav
    9. 3. 2022 7:15 Jan Kozák
    Myslím, že ne. Těch teplých dnů nad deset stupňů, aby byly alespoň tři takové po sobě, asi moc nebylo, pokud vůbec nějaké byly. Toto by nemuselo platit pro jižní Moravu. Textilie česneku neuškodí.

    Houbomilka česneková

    14. 2. 2022 12:28 Zakladatel vlákna: Zdeněk Danda
    Dobrý den, teď mají přijít dle předpovědi cca 3 teplé dny. Je pravděpodobné že houbomilka právě teď začne klást ? Je účelné již zakrýt netkanou textilií pole ? Nebo je na tu bestii ještě brzo ? Jsem z lounska. Děkuji
    14. 2. 2022 19:15 Jan Kozák
    Ty tři dny by musely být teploty nad deset stupňů, ale to asi nikde nebude, takže houbomilka by ještě létat neměla. Ale netkanou textilii je dobré dát co nejdříve, protože má pršet a její pokládání bude pak nepohodlné.

    Houbomilka

    10. 2. 2022 10:17 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
    Dobrý den, jaký přípravek budete letos používat na houbomilku?
    13. 2. 2022 18:59 Jan Kozák
    My máme to štěstí, že u nás houbomilka není, proto nemusíme proti ní bojovat. Mám však dojem, že proti ní není v současné době žádný účinný přípravek registrovaný. A protože předpokládáme, že i plevel letos zvládneme bez herbicidu, tak se bez chemických přípravků letos obejdeme. Ale postřikovač zahálet nenecháme, protože v předjaří budeme aplikovat Rizocore a později listovou výživu.
    13. 2. 2022 20:52 Radek Bohmalský
    Dobrý večer,to je samozřejmě nesmysl,co píšete.Pěstuje pro Vás více zemědělců,takže nemůžete zaručit,že houbomilku nemáte.A za druhé co vymýšlí EU,tak nezájem.Pokud byl jednou registrovaný prostředek proti houbomilce,tak používám dál,známej má zásobu.
    13. 2. 2022 21:51 Jan Kozák ml.
    Část produkované sadby si pěstujeme sami, část naši smluvní pěstitelé. Protože v naší oblasti česnek pěstujeme 30 let, můžeme z pozorování vyvozovat, že v naší oblasti aktuálně výskyt houbomilky nehrozí, a tudíž je zbytečné proti ní nějaký přípravek používat.

    I já jsem dotaz pochopil tak, že se tazatel ptá, co který pěstitel míní proti houbomilce použít. Přepokládám, že kdyby chtěl vědět, co požívá někdo jiný, formuloval by dotaz jinak.

    Škůdce

    1. 6. 2021 20:45 Zakladatel vlákna: Tomáš Přibyl
    Dobrý den
    Mohlo by se jednat o houbomilku?
    123456
    1. 6. 2021 21:10 Jan Kozák
    Ano, houbomilka. Příští rok se s ní smiřte nebo stříkejte.
    1. 6. 2021 21:39 Tomáš Přibyl
    Děkuji za odpověď , tak zase jsem o něco chytřejší díky Vám, tímhle způsobem mám napadeno tak ani ne 1 % ..ale přesto bych měl dotaz : může se houbomilka projevit příští rok ve větším měřítku?  Každopádně příští rok postřik nevynechám
    2. 6. 2021 21:27 Jan Kozák
    To záleží na tom, bude-li zdroj napadení pouze z Vašeho letošního porostu; to by jí bylo méně, protože v napadeném česneku je vždy pouze jedna larva a některé z nich uhynou. Pokud však bylo v okolí více postižených porostů, nedá se větší napadení vyloučit.
    2. 6. 2021 21:59 Tomáš Přibyl
    Děkuji mnohokrát

    Prísušok, plečkovanie, Houbomilka

    29. 5. 2021 3:38 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Dobrý deň. Na fotke je pravdepodobne cesnak napadnutý Houbomilkou, chcem sa spýtať,  či je potrebné napadnuté rastliny vybrať alebo ich tam môžem nechať, myslím či môžu ohroziť zdravé rastliny. A tiež je vidno prísušok,  je vhodné aj teraz plečkovať? Pretože som dúfal,  že  ešte bude účinkovať Stomp a nechcel by som ten účinok prekaziť.  Ďakujem za rady.
    Prísušok,  houbomilka
    31. 5. 2021 7:06 Jan Kozák
    Houbomilka je jasná. Není třeba s tím nic dělat, protože larva je už dávno zakuklená v zemi a s tím nic nenaděláte. Otázku plečkování podle fotky neumím posoudit.

    2. postřik proti houbomilce

    21. 4. 2021 7:57 Zakladatel vlákna: Jana Nováková
    Dobrý den,
    prosím o radu. Dne 31.3. (teploty přes 20 st.) jsme aplikovali první postřik Reldanu proti houbomilce. Vzhledem k následnému chladnému počasí jsme 2. postřik odložili - správně by se měl po 10-14 dnech opakovat. Chtěla bych se zeptat, zda i přes časový odstup a chladné počasí, které bude po dnešku opět následovat, k 2. dávce přistoupit a nebo už ne. Případně dokdy vyčkat (např. až do května), a zda vůbec bude aplikace postřiku proti mouše ještě efektivní. Nevím, dle čeho se houbomilka řídí s kladením vajíček, zda teplotami či obdobím... Děkuji za Váš názor a vysvětlení.
    21. 4. 2021 12:19 Radek Bohmalský
    Dobrý den pí.Novaková,nevím v jaké lokalitě jste,ale myslím, že pokud máte u Vás houbomilku,tak nálet byl letos dřív,takže postřik reldanem byl zbytečný.Jinak postřik reldanem stačí jednou.V sekci choroby a škůdci je nálet houbomilky popsaný.Preji pěkný den

    Odkrytí česneku.

    9. 4. 2021 14:24 Zakladatel vlákna: Luboš Vaic
    Dobrý den, tak i já já se konečně dostanu po 14 dnech na zahradu a předpokládám že budu moci sundat z česneku textilii jelikož je myslím si že ,,po" náletu houbomilky vzhledem k teplotám už určitě  je ??????  a když jsem telefonicky mluvil se sousedem tak mi ríkal že česnek má tak 15cm určitě.
    9. 4. 2021 19:53 Jan Kozák
    Jsem téhož názoru, už bych houbomilku nečekal a textilii sundal.

    Houbomilka

    1. 4. 2021 20:13 Zakladatel vlákna: Tomáš Přibyl
    Dobrý den
    Mám dotaz. Pokud mám v porostu asi 5 % rostlin napadených houbomilku má cenu to ještě něčím stříkat? Nebo už je pozdě?
    1. 4. 2021 20:17 Jan Kozák
    Musíte se mýlit. Abyste to v současné době zjistil, musel byste zkoumané rostliny vytrhat a roztrhat. Přítomnost houbomilky se většinou pozná krátce před desátým květnem. Příčinou Vašeho problému bude něco jiného. Nebyla by fotka?

    Aplikace karate

    25. 3. 2021 7:57 Zakladatel vlákna: Pavel Rouha
    Dobrý den, pane Kozáku,
    Chci se zeptat zda touto dobou ještě může nalétávat houbomilka, když se po dlouhé době oteplilo. Již v únoru jsem aplikoval první dávku karate, ale kvůli zimně jsem neaplikoval druhou. Mám tedy aplikovat druhou nyní? Jaký by byl případně nejlepší postup?
    Děkuji za odpověď a přeji hezký den, Pavel Rouha
    25. 3. 2021 19:11 Jan Kozák
    Nevím o nikom, kdo by dělal signalizaci houbomilky. Já už bych teď nestříkal.
    25. 3. 2021 23:12 Pavel Rouha
    Děkuji, takže jsem z tohoto pohledu ošetření nepodcenil?
    27. 3. 2021 11:12 Jan Kozák
    Myslím, že to bude bez problému. Pokud budete mít česnek v tomto směru v pořádku, nezapomeňte se dívat po sousedech, kteří neošetřovali, zda-li budou houbomilku mít. Pokud ne, pak můžete v příštím roce ošetření vynechat.

    opožděná výsadba

    25. 3. 2021 7:47 Zakladatel vlákna: Věra Kšírová
    Česnek jsme místo v zimě vysadili  teprve před dvěma týdny. Textilií jsme nezakryli. Mám to ještě přikrýt nebo postříkat? Vaše stránky jsou velmi vyčerpávající - myslím, že příště budeme postupovat důsledněji dle návodů zde. Děkuji.
    25. 3. 2021 19:10 Jan Kozák
    Nedělejte nic. Mezi půvaby jarní výsadby patří nepotřebná ochrana proti houbomilce.

    Houbomilka česneková

    12. 3. 2021 18:07 Zakladatel vlákna: Jiri S.
    Dobrý den, myslíte, že by zítra mohl být den "D" na houbomilku ? nebo ještě počkat? Brno, 300mnm. (postřik KARATE). Děkuji za radu.
    1
    12. 3. 2021 18:51 Vaclav Kavka
    Myslím, že ty dny byly před 2 týdny. 
    12. 3. 2021 19:42 Jan Kozák
    Hobomilka nemá teploměr, spíše se řídí pocitovou teplotou. Takže bude-li ještě letos létat, pak zítra to asi nebude.
    23. 3. 2021 6:19 Libor Baloušek
    Dobrý den, 
    Mám ještě zakryto netkanou textilií a česnek je venku cca 10 cm. Myslíte, že houbomilka již nedorazí a mohu textilii odstranit?
    24. 3. 2021 19:05 Jan Kozák
    Pokud nemáte v plánu nějakou operaci (hnojení, vláčení), tak to nechte do víkendu.

    Fúzavka cesnaková (Houbomilka)

    7. 3. 2021 18:24 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Dobrý deň. Nedávno tu bolo dosť príspevkov ohľadom tohto škodca. Neviem či je možné,  že na Slovensku je povolený Karate zeon 5cs , ale v príbalovom letáku aj na krabičke je aj do cesnaku na Fúzavku cesnakovú. Skôr ma zaráža to riedenie,  5ml/10l/100m². To mi príde dosť veľa vody, už keď postrekujem močovinu v dávke 300l/ha je to akurát tak, keďže používam rosič. Samozrejme keď má niekto veľkú techniku, možno mu to nerobí problém.  Myslíte že by som mohol dávku vody zmenšiť na 350l/ha a neuškodím cesnaku? Ďakujem. 
    Obal
    8. 3. 2021 19:42 Jan Kozák
    Mě zaráží všechny tři údaje. Tisíc litrů vody na hektar je fakt hodně, zrovna tak se mi jeví hodně pět mililitrů přípravku na ar a ochranná  lhůta sedm dní je nesmysl, mělo by být AT (copak někdo sklízí česnek v předjaří, kdy není ani vyvinuta nať?).

    Houbomilka

    2. 3. 2021 21:44 Zakladatel vlákna: Jiri S.
    Dobrý den, minulý rok jsem měl česnek napadený houbomilkou (cca 5% rostlin). Je předpoklad, že tento rok bude houbomilka aktivní ve větší míře, nebo to není pravidlo? Pokud bych použil postřik Karate, kdy byste doporučil aplikovat? (Brno venkov,300mnm.) Děkuji za odpověď. 
    5. 3. 2021 8:06 Jan Kozák
    Spolehlivě předpovědět výskyt škůdce je velmi složité, často se to nedaří ani u hospodářsky nejvýznamnějších plodin. Houbomilkou se nikdo nezabývá. Ve druhé polovině devadesátých let došlo k jejímu výraznému rozšíření a poměrně rychle i k ústupu. Pokud se v přecházejícím roce objevila, je ochrana namístě. Aplikovat postřik po několika dnech oteplení nad 10 stupňů. Ale obávám se, že hlavní nálet už proběhl
    6. 3. 2021 8:04 Jiri S.
    Dobrý den, Děkuji za odpověď. Myslíte, že postřik Karate zabere ? (viz příspěvek níže, kde prodejce deklaruje účinnost proti houbomilce) Děkuji
    6. 3. 2021 18:25 Jan Kozák
    Tož to ví jenom sám Pán Bůh. Je to stejné jako postřik proti kadeřavosti broskvoní. Stříkáte, když patogena nevidíte, a až během vegetace zjistíte účinnost tohoto zásahu. Ale stejně nevíte, pokud se Vám zásah jevil jako úspěšný, jestli jste se trefil do správného termínu nebo jestli by nebyl daný rok žádný problém i bez postřiku.
    Když správně trefíte houbomilku, Karate to zařídí.
    6. 3. 2021 20:48 Jiri S.
    Dobrý den, velice děkuji za cenné rady. Znamená to tedy, počkat jakmile budou denní teploty min. 10°, stříknout a za 3-4 dny postřik opakovat? Děkuji
    6. 3. 2021 22:22 Vaclav Kavka
    Někde jsem četl, že larva houbomilky se líhne za cca 14 dní od nakladení vajíčka. To by měl být důvod, proč se má postřik po 14 dnech opakovat. Z toho by plynulo, že stříkat hned, abyste případně zachytil líhnoucí se larvy. Po zavrtání do rostliny už Karate nepomůže.
    7. 3. 2021 16:41 Jan Kozák
    S ohledem na termín stříkal bych jen jednou, bez opakování.
    7. 3. 2021 20:01 Jiri S.
    Děkuji. Platí jak píšete výše, počkat na teploty nad 10°? (podle předpovědi  příští víkend). Děkuji za odpověď.

    Postřik Karate proti houbomilce

    2. 3. 2021 15:56 Zakladatel vlákna: Jana Nováková
    Dobrý den, prosím o radu ohledně aplikace postřiku Karate Zeon 5 CS. Tento postřik jsme zakoupili jako náhradu za Reldan 22. Nejsme si úplně jistí dávkováním, a to jednak koncentrací a jednak na jakou plochu postřik vystačí. V návodu v krabičce není dávkování pro česnek uvedeno. Dále prosím o radu, zda postřik aplikovat 1x či 2x a případně po jaké době. P.S. U některých výrobců je uvedeno v názvu Zeon 5 SC. Je mezi CS a SC nějaký rozdíl? Děkuji za Vaši odpověď.
    Karate Zeon
    2. 3. 2021 19:53 Jan Kozák
    Dávkování na česnek uvedeno není, protože tento přípravek už není do česneku registrovaný. Ale kdysi byl, dával se ve dvou dávkách. Předpokládám, že první nálet houbomilky už proběhl, proto bude stačit postřik jeden. Není ani tak důležitá koncentrace, jako dodržení dávky 0,2 l/ha, tedy 2 ml/ar.
    2. 3. 2021 21:38 Jiri S.
    Dobrý den, na stránkách jednoho prodejce jsem našel, že je přípravek Karate opravdu účinný na houmilku (možná se ale jedná o přežitek), a to v tomto poměru:
    Houbomilka

    Ochrana netkanou textilíí.

    1. 3. 2021 17:58 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Dobrý podvečer. Jak dlouho nechat česnek zakrytý bílou netkanou textilií? Česnek už krásně leze, nadzvedává zakrytí. Děkuji za odpověď.
    1. 3. 2021 19:40 Jan Kozák
    Sice už bylo několik dní teplo, ale já bych počkal ještě na další oteplení. Po týdnu teplot nad deset stupňů už můžete textilii bez obav sundat.
    2. 3. 2021 0:06 Petr Brožek
    Máte, prosím, na mysli celodenní teplotu nad 10 stupňů či nejvyšší denní??
    2. 3. 2021 19:41 Jan Kozák
    Nejvyšší denní, na celodenní byste se moc načekal.

    Postřik proti houbomilce

    16. 2. 2021 23:27 Zakladatel vlákna: Zdeněk Fišer
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kterým přípravkem stříkat ted z jara porost proti houbomilce, všechny postřiky ,který jsem používal jsou již zakázány a nejsou v prodeji. Je nějaká alternativa, popřípadě bych potřeboval vědět dávkování. Děkuji
    17. 2. 2021 16:40 Antonín Tesař
    Dobrý den, pokud si místo na odkaz "DISKUSE" kliknete na odkaz "CHOROBY A ŠKŮDCI" najdete podrobné a ucelené informace nejen o houbomilce, ale též o dalších chorobách a škůdcích na česneku. Případné dávkování přípravků je vždy uvedeno přímo na informačním letáku, který je povinnou součástí konkrétní postřikové látky. 
    17. 2. 2021 17:29 Jan Kozák
    Máte pravdu, pane Fišere, v současné době není proti houbomilce česnekové registrován žádný přípravek. Pokud máte jenom záhonek, pak je spolehlivou ochranou překrytí bílou netkanou textilií. A řečnická otázka: je u Vás houbomilka?
    19. 2. 2021 8:57 Zdeněk Fišer
    Dobrý den, houbomilka se u nás vyskytuje, a dělám toho víc, takže přikrytí netkanou textilii je nereálné :)
    20. 2. 2021 19:16 Jan Kozák
    Tak jsem hledal a našel jsem https://zahradkari.cz/odborne/soubor/12_zelenina_cibulova.pdf
    Nevím, jsou-li uvedené přípravky aktuálně registrované proti houbomilce.
    21. 2. 2021 21:06 Jozef Sisak
    Stranka je pristupna len členom ČZZ
    23. 2. 2021 16:06 Jozef Sisak
    Alternativa z  Poľska -INSODEX480 EC či je ešte v predaji neviem.
    23. 2. 2021 20:04 Martin Perníček
    Mohl bych se zeptat, jak jste přišel na to, že by tento postřik mohl být alternativou za postřik proti houbomilce?
    23. 2. 2021 21:31 Zdeněk Fišer
    Koukám se na účinné látky a Reldan 22 má chlorpyrifos methyl 225 g/l (21,4%)
    a INSODEX480 EC má psanou Chlorpyrifos 480 g/l (44,4 %), tak nevím přesně jestli to může být jako alternativa, budu si to muset ještě ověřit
    23. 2. 2021 23:01 Vaclav Kavka
    Také yperit by proti houbomilce mohl zabrat. Aby ta chemická válka proti houbomilce měla správnou sílu.
    25. 2. 2021 6:03 Jozef Sisak
    Ja svoj cesnak na ploche 0,5 a. ochranim aj netkanou textiliou chemiu nepouživam ale mať aj taketo vedomosti nie su na škodu . Nahradu sa da použiť len treba prepočitať množstvo pripravku na aplikaciu .
    25. 2. 2021 7:35 Vaclav Kavka
    Organofosfáty jsou jedny z nejhorších jedů vůbec. Jistý Skripal by mohl povídat.
    V EU od 17.4.2020 není povoleno  prodávat připravky s účinnými látkami chlorpyrifos / chlorpyrifos-methyl

    Postřik

    27. 11. 2020 18:12 Zakladatel vlákna: Polický Antonín
    Dobrý den pane Kozák. Chci se zeptat jestli Vaztak bude působit na Houbomilku jako Karate a Reldan (o kterém jsem se dočetl,že není moc eko),a v jaké dávce, protože na etiketě o škůdci není nic psáno.
    27. 11. 2020 19:04 Jan Kozák
    Nevím, ale pochybuji o tom. A jste si jistý, že u Vás houbomilku máte? Problém je i v tom, že v současné době není žádný přípravek proti ní registrovaný.

    Vyvýšený záhon nebo záhon

    7. 9. 2020 21:35 Zakladatel vlákna: Vaclav Pokorny
    Dobrý den pane inženýre,
    prosím o radu, zda by jste preferoval výsadbu česneku do (zavedeného) záhonu po bramborách, když byl ale na vedlejším záhonu vzdáleném cca 5m pěstován česnek a byl silně napaden houbomilkou, nebo výsadbu do nového vyvýšeném zahonu ( o 20 m dál), vytvořeném jen pro česnek? A popřípadě, jaký by byl asi tak idealní poměr v novém zahoně - zemina kompost písek ? Děkuji za odpověd Pokorný
    8. 9. 2020 20:40 Jan Kozák
    Pět metrů nebo dvacet metrů - je to jedno. Pokud máte houbomilku, přikryjte v předjaří (nebo hned po výsadbě) česnek bílou netkanou textilií. Na otázku poměru jednotlivých složek v záhonu odpovědět neumím.

    Houbomilka cesnekova

    18. 5. 2020 1:03 Zakladatel vlákna: Svatava Vojtková
    Dobrý večer! Prosím o radu týkající se houbomilky česnekové. V únoru mi sousedka provedla proti houbomilce  opakovany postřik . a dnes jsem zjistila,ze mi nad zahonem spousta těchto much poletuje a na česnek sedá. Může ještě škodit. Mám znovu postříkat? Děkuji za radu.
    Zdravím Vojtkova
    18. 5. 2020 10:08 Jan Kozák
    Určitě Vám tam nelétá houbomilka, ta je teď krátce zakuklená v zemi a vylétne v předjaří příštího roku. Česnek nestříkejte.

    Choroba

    5. 5. 2020 7:32 Zakladatel vlákna: Jarmila Klapková
    Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. V záhonu jsme našli několik rostlin s tímto poškozením, viz obrázek. Jedná se o houbomilku? Nejmladší list je silně poškozený, ale červa jsem nenašla. Děkuji.
    česnekčesnek
    14. 5. 2020 9:40 Martin Lokaj
    Ja som našiel tiež pár takýchto rastlín.  Našťastie ich nie je veľa, stále dúfam, že niekto odpíše.  Tiež si myslím že by to mohla byt houbomilka.
    14. 5. 2020 20:44 Jan Kozák
    Omlouvám se, nějak mi tento dotaz unikl nebo jsem na něj odpověděl, ale neodeslal. To se mi také někdy stane. Je to poškození houbomilkou; "červ" je už v zemi.

    Určení choroby.

    4. 5. 2020 19:54 Zakladatel vlákna: Jiří Janeček
    Dobrý den,
    prosím o určení choroby, v porostu jsou napadené rostliny rozmístěny jednotlivě. Za odpověď předem děkuji.
    Janeček.
    123
    4. 5. 2020 20:39 Zdeněk Mácha
    Dobrý večer. To samé co u mě a u pána pod Vámi.

    Choroba.

    4. 5. 2020 18:24 Zakladatel vlákna: Martin Čížek
    Dobrý den Pane kozák.
    Mám dotaz ohledně kroucení česneku. Po vytržení jeví známky nějaké nemoci.
    Napadený česnek.Napadený česnek.Anton- 10% napadeno, zbytek vypadá v pořádku.
    4. 5. 2020 18:41 Jan Kozák
    Tak to vypadá na houbomilku.

    Houbomilka

    2. 5. 2020 21:31 Zakladatel vlákna: Radek Lízal
    Dobrý den, dnes jsem zjisti na osmý rostlinách že mám houbomilku. Vím že se tu píše, když se oběví, tak už je na záchranu pozdě. Rád bych se vás zeptal, co mám s těmito rostlinami udělat a zda se malém obávat, že se oběví i na ostatních rostlinách. Děkuji
    3. 5. 2020 19:12 Jan Kozák
    Protože teď nikam nejezdím a sami houbomilku nemáme, tak nevím v jakém stádiu aktuálně je. V běžných letech okolo desátého, maximálně do patnáctého května opouští rostlinu a kuklí se v půdě, aby v předjaří příštího roku vylétla ven moucha. Znamená to tedy, že žádné další rostliny už v tomto roce napadeny nebudou. Pokud napadené rostliny zlikvidujete (tedy hlavně pokud zlikvidujete larvu), tak likvidujete i konkrétního jedince, který by příští rok vylétl. Když napadené rostliny ponecháte, pak mohou některé uhynout, jiné přežijí, ale budou mít v době sklizně prasklé obalové suknice.

    Co je to za škůdce?

    26. 4. 2020 12:49 Zakladatel vlákna: Petr Schneeweiss
    Dobrý den , včera jsem  objevil v česneku  housenky, které jsou cca 1 cm velké, po rozdrcení se objeví žlutá hmota.  Některé rostlinky česneku jsou požerem oslabené.

    Česnek byl na podzim před výsadbou ošetřen Sulkou. Můžete mi prosím poradit o jakého škůdce se jedná a jestli je možná nějaké ochrana? děkuji
    26. 4. 2020 13:28 Pavel Mansfeld
    Dobrý den,dnes jsem udělal další (rozbor) Mam naprosto to samé,cca 20 mm dlouhý červ bíle zbarven.
    26. 4. 2020 13:30 Pavel Mansfeld
     * (10 mm dlouhý)
    26. 4. 2020 19:19 Jan Kozák
    Tak toto jsou larvy houbomilky česnekové. Teď už s tím nic nenaděláte.Některé rostliny uhynou, většina z nich však přežije, ale budou trochu horší kvality; budou mít popraskané obalové suknice.

    Krouceni listu

    19. 4. 2020 11:37 Zakladatel vlákna: Radim Cerveny
    Dobry den, pane Kozaku, chtel bych se Vas zeptat ohledne krouceni listu na cesneku. Cesneku se nedari a nevim, co udelat, aby na tom byl lepe. Fotky prikladam.
    PrvniDruhy
    20. 4. 2020 8:22 Radek Bohmalský
    Dobrý den,tak nepřikládejte jen fotky a použijte při dotazu diakritiku,jinak se zřejmě odpovědi nedočkáte.
    Přeji pekný den.
    20. 4. 2020 22:28 Radim Cerveny
    Dobrý den, psal jsem to na mobilu, takže jsem to psal bez
    diakritiky. OK, takže dotaz s diakritikou:

     

    Dobrý den, pane Kozáku, chtěl bych se Vás zeptat ohledně
    kroucení listů na česneku. Česneku se nedaří, výnos je malý. Půda není nejlepší
    – na stanovišti je jílovitá půda a nevím, co udělat, aby se mu dařilo lépe.
    Můžete mi, prosím, poradit? Předem děkuji.
    21. 4. 2020 20:45 Jan Kozák
    První snímek se mi vůbec nelíbí. Ono se ani nelíbí česneku nadaném stanovišti. Těch důvodů může být víc, např. velmi chudá půda, přemokřená půda v zimě.
    Česnek na druhém snímku vypadá jako napadený houbomilkou. Ale toto bych čekal ještě tak za deset dní. Zkoušel jste některý vytrhnout a prohlédnout na řezu podzemní část?
    Jílovitou půdu je možné vylepšit (zlehčit) organickou hmotou (hnůj, kompost, piliny, sláma, tráva,...) nebo popelem. Popel ze dřeva je čistý, dodává do půdy hlavně draslík a vápním, nevylehčí však půdu tak dobře jako popel z uhlí. U něho však může být problém s obsahem těžkých kovů např. kadmium, arzén). Je mylné se domnívat, že se jílovitá půda vylehčí pískem.
    23. 4. 2020 19:13 Nada R
    Mam už v česneku houbomilku taky. Vloni u nás nebyla (ve Vekanu), letos máme těch 8 odrůd na vyzkoušení a zrovna jsem vyryla dva chudáky Benátčany, co jim vyschnul vršek. V obou byla jedna bílá vypasená housenka... viděla jsem to poprvé, tak se rovnou přihlašuju sem a koukám, co to je. A ona houbomilka. Přemýšlím, zda vyrýt i ty ostatní jasně napadené a housenky humánně zlikvidovat (slepicím)? 
    Holt příští rok nás čeká ta netkanka, no... 
    23. 4. 2020 21:05 Jan Kozák
    Pokud ty jasně napadené nabídnete slepicím, pak larvu houbomilky v nich zlikvidujete. Rostliny napadené houbomilkou částečně uhynou, pokud byl sežrán vegetační vrchol, nebo se zmátoří, ale jsou slabší. 
    Píšete, že máte osm odrůd. Jsou napadené všechny nebo jen některé? Předpokládal bych, že si houbomilka vybírá.
    24. 4. 2020 18:23 Nada R
    Jojo, Vekan opět nechce :-). Jinak si hryze vsude, vzdycky aspon jeden v radku je zkrouceny maly chudak. Je to tech 8 druhu z Vasi krabicky, takze Anton, Havran, Havel, Benatcan, Slavin II, Bjetin a Zahorsky. Nejvic ji jede asi Benatcan a Anton, ale to je jenom odhad. Zas tolik česneku, aby si mohla vybírat, tu nemá, tak holt asi žere, co je. 
    21. 4. 2020 21:41 Vaclav Kavka
    Soudržnost jílu také naruší sádra. Nejlépe asi v kombinaci s ostatními možnostmi.
    23. 4. 2020 21:00 Jan Kozák
    Nevím, jak sádra působí na půdní strukturu, ale je třeba připomenout, že sádra půdu okyseluje, což u jílovité půdy nemusí být právě žádoucí.
    23. 4. 2020 21:37 Vaclav Kavka
    Vápenný iont ze sádry se rád vyměňuje se sodným/draselným iontem z částice jílu. A po výměně už ty jílové částice nedrží pohromadě. Stačí jí relativně málo. Díky tomu třeba nejde dělat hliněná omítka na sádrokartonu (nechytne).
    Alternativně je možné do jílu důkladně vpravit jemně zrnitý hydrogel. Ten funguje mechanicky, různě bobtná a smršťuje se, tím jíl taky trochu rozrušuje( nenechá jej tvořit nepropustné bloky)
    24. 4. 2020 6:40 Vaclav Kavka
    A to okyselování půdy je rozebráno např. zde se závěrem, že k němu nedochází.
    https://www.eco-gem.com/can-gypsum-change-soil-ph/

    Nurelle D

    31. 3. 2020 16:23 Zakladatel vlákna: Aleš Razák
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat jakou dávku postřiku Nurelle D dávkovat proti Houbomilce česnekove? Děkuji za odpověď 
    31. 3. 2020 19:56 Jan Kozák
    V současné době není žádný registrovaný insekticid k hubení houbomilky česnekové. Proto v tomto případě neumím odpovědět. Ale s ohledem na průběh letošního počasí si myslím, že nálet houbomilky už skončil, tedy jakýkoliv postřik  je už zbytečný.

    Stříkání proti houbomilce

    18. 3. 2020 14:05 Zakladatel vlákna: Jana Nováková
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je v těchto teplých dnech vhodná doba (nebo nejvyšší čas/ ne-li pozdě) stříkat česnek proti mouše houbomilce. Odrazovaly nás nízké teploty i mrazy, které se mají objevit o víkendu. 
    Děkuji za radu!
    19. 3. 2020 10:07 Jan Kozák
    Ano, je nejvyšší čas, ne-li pozdě. Tak neotálejte. 

    Houbomilka

    1. 3. 2020 6:59 Zakladatel vlákna: Radek Bohmalský
    Dobrý den p.ing.Kozáku,chtěl bych se zeptat,jak je to s houbomilkou,když bylo ze pár dní pěkně, ale ted 3 dny bylo pod nulou.Zajímalo by mě, pokud by houbomilka nakladla vajicka a potom přišel mráz,jestli larva přežije.Lokalita Ostopovice u Brna.Děkuji za odpověď, s přáním pěkného dne.
    1. 3. 2020 8:18 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Co jsem pročítal diskusi o houbomilce , tak pan Ing. Kozák psal, že vajíčka nezmrznou.
    1. 3. 2020 19:23 Jan Kozák
    To je běžná situace, že po několika teplých dnech přijdou ještě mrazy. Houbomilku to bohužel nelikviduje.
    2. 3. 2020 21:08 Radek Bohmalský
    Děkuji Vám i panu Zdeňkovi za rychlou odpověď.

    Netkaná textília

    25. 2. 2020 7:42 Zakladatel vlákna: Miloš Dian
    Dobrý deň,
    tento rok s biednou zimou asi bude jar začínať skôr. Obvykle netkanú textíliu odkladám v druhej polovici marca (března) - pozícia cca 200 m n.m. Je nejaká zásada, podľa ktorej sa dá vychádzať pri odkladaní textílie na ochranu pred houbomilkou (fúzavkou)? Napríklad niečo ako 5 dní s teplotami čo neklesnú pod +5 °C?
    25. 2. 2020 20:06 Jan Kozák
    Nevím, jak dlouhé byly u Vás letos periody s teplotou nad 10 stupňů, proto raději alibisticky radím, abyste textilii zase ponechal do poloviny března.
    26. 2. 2020 15:34 Miloš Dian
    I tak ďakujem, ozimný cesnak sa síce už vytiahol na nejakých 10 cm, ale chvíľu to ešte vydrží a potom sa rýchlo narovná. Jarný sa ešte nevytlačil nad zem, ten je bezproblémový.

    Zakrytí česneku před houbomilkou

    31. 1. 2020 20:14 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, chci se zeptat, jestli už zakrýváte česnek bílou textilií proti houbomilce.  Předpověď na víkend je nad 10 stupňu. Nechtěla jsem zakrývat dokud to není nutné, s ohledem na fusarium, protože je dost vlhko.
    2. 2. 2020 5:55 Jozef Sisak
    Rojenie - vylietavanie  "houbomilky " sa predpoklada ak su teploty aspon 3 dni nad 10st. čo asi nehrozi
    2. 2. 2020 8:26 Jana Kopecká
    Pane Sisáku, dobrý den, páteční teplota 14 stupnů, sobotní teplota 14 stupňů, dnešní teplota v 8,30 je 7°C, takže bych se dost divila, kdyby se přes 10 °C nedostala... proto jsem se ptala jak jsou na tom ostatní. Lokalita Střední Čechy, 350 m n m.
    2. 2. 2020 8:32 Jozef Sisak
    Po doplneni tychto udajov  suhlasim s Vami PRIKRYVAŤ
    2. 2. 2020 8:45 Milan Zemek
    Dobrý den.
    Česnek jsem loni zasadil poprvé v životě.
    Pronajal jsem si zahrádku.
    Mám tedy pouze teoretické znalosti o pěstování této zeleniny.
    Česnek mi ještě neleze.
    Měl bych také zakrýt záhonek nebo se to dělá až když kouká z hlíny?
    Děkuji.
    2. 2. 2020 11:52 Jana Kopecká
    Dobrý den, klidně zakryjte, ikdyž neleze. mně taky neleze. Většinou jsem zakrývala rovnou po výsadbě. Ale posledních pár let řeším fusarium, takže spíš zvažuju že s ohledem navlhkost zakrývat nebudu. Nevím zda  je v mé lokalitě houbomila aktivní. Potkala jsem ji na pozemu před cca 5 lety. Zvažuji, co je pro česnek horší, jestli vlhko a teplo umocněné textilií a nebo houbomilka.
    2. 2. 2020 10:57 Jozef Sisak
    Mam ale stale pochybnosti , vlhka  je  dosť  biela textilia napomôže zvyšiť teplo neaktivuje to rast cesnaku a potom čo bude vo  februari - unoru ?
    2. 2. 2020 9:31 Jan Kozák ml.
    Riziko napadení fusariem je v tuto dobu minimální. Pokud vaše obava pramení pouze z prosincového příspěvku na toto téma, je bohužel pravděpodobné, že obsahuje chybné informace. Co se vlhkosti týče, textilie nebude mít na růst fusaria žádný vliv, pokud totiž není velké sucho, vlhkost ho prakticky neovlivňuje.
    2. 2. 2020 19:45 Jan Kozák
    Co s houbomilkou? 
    Ve druhé polovině devadesátých let, případně ještě pár let potom, byla houbomilka  v některých oblastech a některých letech velkým problémem. V té době bylo proti ní registrováno několik spolehlivých přípravků. Postupně však docházelo k omezování těchto přípravků tak, že v současné době žádný, který by se mohl oficiálně použít a byl účinný, není. Houbomilka to asi vycítila a rozhodla se být s pěstiteli solidární, takže problémy s ní už zdaleka nejsou tak velké. Pokud víte, že se u Vás stále vyskytuje (pozná se to podle jejích příznaků loni u pěstitelů, kteří proti ní nijak nezasáhli), pak použijte netkanou textilii. Té mouše nevadí, že česnek ještě nepíchá, ona naklade vajíčka na holou zem a vajíčko si počká, až česnek vyleze. 
    Teď si s fusariem nedělejte starosti. Zakořeněný česnek se umí dostatečně bránit, ale útok je minimální, spíš nulový - teplota v zemi zdaleka neodpovídá teplotě vzduchu.
    3. 2. 2020 18:40 Jana Kopecká
    Pane Kozáku, a kdy si dělat s fusariem starosti? O víkendu jsem aplikovala Clonoplus a počítám, že záhon zaliju ještě v době, kdy bude česnek cca 10 cm vysoký. Fusarium je pro mne "záhada". Zkušenost z minulých cca 5 let je, že česnek mi obvykle roste velmi pěkně, na zimu podtivě zakryto bílou textilii. Odkyt cca v březnu, dubnu podle počasí, přihnojování, okopáváno a tak v květnu, v červnu začnou  vadnout listy a podle fotek jste mi několikrát psal, že to je fusarium. Vypozorovala jsem, že některé odrůdy jsou citlivější, třeba Anton, ale zas chuťově můj favorit:-)
    4. 2. 2020 19:17 Jan Kozák
    Dokud není půda dostatečně teplá (9 stupňů), Fusarium odpočívá. Jediné, s čím proti němu můžete vytáhnout do boje jsou pomocné rostlinné přípravky, mimo Vámi zmiňovaný také Rizocore. Chemie na něj žádná není. Pokud je česnek v dobré růstové kondici, tak se může lépe bránit útoku.
    4. 2. 2020 19:45 Jozef Sisak
    Ďakujem za dnešne odpovede
    4. 2. 2020 23:29 Jana Kopecká
    Prosím pěkně, můžete to víc rozepsat? S aplikací počkám, až se půda oteplí, jaké další rostlinné přípravky a kdy použít. Klidně budu česneku vyprávět pohádky, aby byl v kondici:-) ale mám dojem, že víc ocení stabilní počasí, dostatek vody a živin. Jenže víme, jaké počasí je v posledních letech. Takže uvítám vše, co pošle fusarium k Něumětelům a česnek do kondice. Moc děkuji.
    6. 2. 2020 17:38 Jan Kozák
    Protože se setkávám s pěstiteli česneku, kteří jsou profesionální zemědělci, tak vím, že do česneku používají tytéž přípravky pro zvýšení kondice jako do polních plodin. Problém je však v tom, že tyto přípravky nejsou distribuovány v drobném balení, proto je zbytečné uvádět jejich názvy. Musím se přiznat, že nesleduji nabídky zahradních center, takže nevím, co je v současné době pro zahrádkáře ještě na trhu. Ale obecně platí, že můžete použít jakýkoliv přípravek těchto vlastností, i když  nebude v návodu česnek uveden. Každopádně je třeba respektovat návod k použití a také dobu trvanlivosti. To je obzvlášť důležité u přípravků obsahujících živé organismy.
    17. 2. 2020 13:05 Miroslav Svoboda
    Dobrý den,

    Já jsem houbomilku pět let na pozemku neviděl. Až vloni mně larva sežrala 1/4 úrody.
    Uplný nájezd. Všude na záhonech černo larev. Včetně cibule, pažitky a některých okrasných květin. 
    Chtěl bych se zeptat, kdy mohu folii sundat. Já tam dal černou, jinou jsem neměl.
    Dopředu díky za odpoved. Folijuju letos poprvé.
    18. 2. 2020 19:18 Jan Kozák
    Tak tu houbomilku jste tam ani loni neměl. Houbomilka má larvy bílé a můžete je najít v rostlině (po jedné) na začátku května. Potom zaleze do půdy, kde se zakuklí.
    Ale s něčím podobným (nebo spíše stejným) jsem se setkal loni koncem dubna u pěstitele na uherskobrodsku, přičemž v dané obci zdaleka nebyl sám, kdo měl tuto nepříjemnou návštěvu. Nechal jsem si toho škrobáka určit na základě fotografií a s největší pravděpodobností se jednalo o bázlivce vratičového z čeledi mandelinkovitých. Ten měl loni "svůj rok" a napadal spoustu druhů rostlin, přičemž většina pěstitelů ho loni viděla poprvé.
    Černý kryt bych doporučil sundat v době píchání česneku, což už možná je.
    19. 2. 2020 16:07 Miroslav Svoboda
    Děkuji moc za odpověd.
    Tak to jsem rád, že to nebyla houbomilka.
    Ta černá larva vloni teda opradu řádila u mně na pozemku. Snad už letos nebude v takovém mnořství.
    Díky za radu, folii sundám hned o víkendu, mám pod ní rané odrůdy - vekan, havel, havran, bjetin a ty už na záhonech bez plachty lezou ven.

    Další postup

    23. 12. 2019 8:16 Zakladatel vlákna: Miroslav David
    Dobrý den.
    V hned poté, co mě od Vás sadba přišla, tak jsem ji namořil Sulkou. V listopadu těsně před sázením jsem sadbu 20 min mořil fungicidem Merpan, protože psali, že se jedná o náhradu dříve používaného Fundazolu na česnek. Snad jsem udělal dobře.


    A co dále? Prý se česnek ještě jednou stříká na jaře a za 10 dní znovu, ale 2 lidé nezávisle na sobě mě nejsou schopni říci čím to vlastně stříkají, prý proti plísni, ale v článcích je zmiňována Houbomilka, což je hmyz. 


    Můžete mě prosím napsat jaký je další postup. Děkuji
    25. 12. 2019 1:30 Daniel Večeřa
    Zdravím,na jaře se stříká proti houbomilce.Proti tzv.plísni žádný postřik neexistuje. Já proti houbomilce nestříkám,u nás se houbomilka nevyskytuje,jsme v nadmořské výšce 600 m. nad m. Nad 500m.n.m by se neměla vyskytovat
    25. 12. 2019 16:36 Jan Kozák
    V předjaří se skutečně stříká proti houbomilce, problém je však v tom, že v současné době není žádný přípravek proti ní registrovaný. Smysl této ochrany je na větších plochách v lokalitách, kde se vyskytuje. Na menší plochy (myšleno záhony v zahradě) je pohodlnější i ekologičtější natáhnout bílou netkanou textilii. Mám za to, že v posledních letech je houbomilky podstatně méně než bylo na přelomu století. Proto doporučuji i u větších ploch si zjistit, je-li v dané lokalitě toto nebezpečí.

    Přihnojení

    28. 3. 2019 18:26 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Dobrý podvečer pane Kozáku, pokud nemám ledek mohu pohnojit Kristalonem modrým nebo je lepší koupit ten ledek vápenadý. Udělám co mi doporučíte. Ještě se chci zeptat, někde to tu kdysi bylo, ale nemohu najít.  Do jaké nadmořské výšky mohu počítat s houbomilkou? Jsme 600 m.n.m.
    Děkuji
    28. 3. 2019 19:33 Jan Kozák
    Kristalon modrý můžete použít. Myslím, že je to pouze velké balení mezi zahrádkáři známého Kristalonu Start, který jako náhražku za ledek vápenatý rovněž doporučuji.
    Myslím že v nadmořské výšce nad 450 m se už s houbomilkou nepočítá, takže u Vás by spolehlivě být neměla. Pokud někdo proti houbomilce (v oblastech jejíhovýskytu) ještě nestříkal, tak už nestříkejte. Je to zbytečné, nálet skončil.

    folie na sadbě

    24. 3. 2019 10:51 Zakladatel vlákna: Václav Rak
    Dobrý den, dle vašeho doporučení jsem na sadbu napnul bílou tkanou textilii, česnek roste jak z vody, pod folií se již kroutí, je cca 10 cm vysoký. Sundat nebo dát výše a ponechat co nejdále, kdy definitivně sundat?

    děkuji velice za odpověď
    Václav Rak, Brno
    25. 3. 2019 6:33 Jan Kozák
    Soudím, že teplo už bylo dost dlouho, takže nálet houbomilky skončil. Klidně už netkanou textilii odstraňte.

    houbomilka

    8. 3. 2019 13:07 Zakladatel vlákna: Petr Hrda
    Dobrý den pane Kozák, chci se zeptat co se týče vhodného počasí u nás na Znojemsku je možno stříkat je to totiž že přes den máme 10 stupnu ale v noci i minus někdy vadí to postřiku? Mohu už stříkat proti houbomilce o víkendu? Děkuji používám reldan 22
    8. 3. 2019 15:30 Jan Kozák
    Noční mrazíky postřiku nevadí. Tak s chutí do toho.

    houbomilka

    27. 2. 2019 8:06 Zakladatel vlákna: Zdeněk Vémola
    Dobrý den pane inženýre,je už vhodná doba na postřik česneku proti houbomilce,lokalita Střelice u Brna.  Děkuji za odpověď.Zdeněk Vémola
    1. 3. 2019 6:56 Jan Kozák
    Nějak jsem dva dny nesedl k počítači. Předevčírem skutečně byla vhodná doba, ale teď se má ochladit a pršet, takž další vhodná doba bude po oteplení.
    1. 3. 2019 7:42 Zdeněk Vémola
    Děkuji za odpověď,včera jsem postříkal.

    Netkaná textilie

    14. 2. 2019 13:29 Zakladatel vlákna: Josef Stieranka
    Dobrý den,

    je vhodné v tuhle chvíli ještě přikrýt česnek netkanou textilii proti houbomilce? Místy již začíná česnek "píchat" ven. pokud ano je pak možné v případě potřeby aplikace Clonoplusu a plečkování plachtu sundat a znovu přikrýt, nehrozí v mezičase (řádově hodiny) napadení houbomilkou? A do kdy nechat plachtu na česneku pro potřebu ochrany před náletem.

    Děkuji předem a přeji úspěšnou sezonu.
    14. 2. 2019 19:48 Jan Kozák
    Teď je vhodná doba, nálet ještě nezačal. Při odkrytí porostu se v něm pohybujete, což případně právě letícího škůdce trochu odradí. Textilii ponechejte  až do doby, kdy bude delší dobu, řekněme tak čtrnáct dní, pěkné jarní počasí.

    Houbomilka česneková

    12. 2. 2019 11:38 Zakladatel vlákna: Stanislav Pabyška
    Dobrý den,

    dle výhledu počasí má být min. po 3 dny teplota okolo 10°C, pokud tedy předpověď vyjde, můžete doporučit postřik proti houbomilce ?


    Díky za odpověď.
    12. 2. 2019 19:53 Jan Kozák
    Díval jsem se na předpověď počasí v oblasti Mladé Boleslavi a na příštích deset dnů se nepočítá s teplotou deset nebo víc stupňů. Takže zatím buďte v klidu, co se týká termínu. Horší je to, že v současné době není registrován žádný přípravek proti houbomilce.

    Vlnovník česnekový.

    8. 5. 2018 11:53 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Dobrý den pane inženýre. Při kontrole porostu jsem našel několik rostlin se deformovanými listy. Šly ztuha vytáhnout, kořeny se zdají být v pořádku. Hledal jsem ve Vašich článcích a snad by to mohl být vlnovník česnekový. Mám pravdu, nebo je česnek poškozen houbomilkou? Přikládám foto. Děkuji za odpověď.
    Vlnovník česnekový.
    8. 5. 2018 12:14 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Určitě je to to samé co u mě. Larva houbomilky  česnekové. Ty samé příznaky. Česnek ze země nevytáhnu. Napadené listy jsem otrhal, ted´ znovu vyhání, ale otázka je, jestli vydrží. Vlnovník česnekový dělá škodu hlavně na uskladněném česneku
    9. 5. 2018 21:10 Jan Kozák
    Ano, je to poškození houbomilkou, jak uvádí pan Mácha.

    Houbomilka

    6. 5. 2018 22:36 Zakladatel vlákna: Sedláček Josef
    Dobrý den pane inženýre.Letos mi česnek napadla houbomilka a postižené rostliny jsem vytrhal další vypadají v pořádk, sázímu cca.300 kusů a napadeno bylo zhruba 10%.Chci se zeptat jestli houbomilka nanesla vajíčka na všechny rostliny a nebo jen na nějaké ? Děkuji za ochotu poradit.S pozdravem Sedláček Olomouc
    7. 5. 2018 21:25 Jan Kozák
    S tím trháním jste se možná unáhlil. Jakmile se zjistí příznaky napadení, je dobré se podívat, jestli je larva ještě uvnitř. Pak má likvidace jistý smysl, ale její význam bych  nepřeceňoval. Rostliny bez příznaků v žádném případě napadeny nebyly.

    Škůdce

    5. 5. 2018 17:02 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
    Dobrý den pane Kozáku. Cosi mi ožírá listy česneku a nevím,co to je za neřáda. Listy pak uvadají a já už si nevím rady co dělat. Toto jsem ještě nezažil. Pokud je to houbomilka, tak s tím už nic neudělám. A  s ní jsem tu problém neměl. Druhý česnek je úplně v pořádku. Přikládám foto. Moc Vám děkuji za pomoc.
    ŠkůdceŠkůdceŠkůdceŠkůdce
    6. 5. 2018 20:29 Jan Kozák
    Soudím, že se jedná o poškození larvou houbomilky česnekové. Ale ta je již zakuklená v půdě. Takže už můžete být v klidu.
    7. 5. 2018 6:55 Zdeněk Mácha
    Moc Vám děkuji za odpověd´. Rostliny,které jsou takto napadené, jsem ponechal v zemi a jen jim otrhal napadené listy. Nevím, jestli jsem udělal dobře,ale nyní pozoruji, že česnek, který byl napadený, začíná znovu vyhánět listy 
    9. 5. 2018 20:57 Jan Kozák
    Ani ty poškozené listy jste trhat neměl, zbytečně jste tak snížil asimilační plochu.
    9. 5. 2018 22:30 Zdeněk Mácha
     Příští rok natáhnu netkanou textilii. S tou houbomilkou tu problém nebyl. Až letos. Každopádně Vám děkuji za informaci.

    ještě houbomilka

    22. 3. 2018 13:02 Zakladatel vlákna: Miroslav Fiala
    Dobrý den pane inženýre, v sekci pěstování uvádíte, že postřik na houbomilku je třeba provést pokud tři dny po sobě teplota přesáhne 10 stupňů a po 14-ti dnech postřik zopakovat. U nás teplota vylezla nad 10 od 8.března, tak jsem 11.března ráno postříkal. Když sleduji diskusi, tak se ptám, zda má smysl postřik opakovat (bylo by to tuto neděli 25.3.). Máte pravdu, že i v únoru vylezla teplota nad 10 stupňů, ale u nás to nebyly tři dny po sobě.
    Děkuji za odpověď a přeji hezký den
    23. 3. 2018 19:53 Jan Kozák
    Studii houbomilky jsem se dosud nevěnoval, ale mám to v plánu, protože (snad) odborné informace, kterými se řídím nejsou zcela jednoznačné. Před  lety popis imaga od mnou respektované autority byl následující: moucha podobná masařce, ale kratší, s "kouřovými" křídly, nápadně pomalu létá. Ale pokud se podíváte na snímky na internetu, tak tomuto popisu neodpovídají. (Rychlost pohybu se na snímku nepozná.)
    Takže zatím se řídím jistými zkušenostmi a pokud jsem někomu řekl, že je už na postřik pozdě a on stejně postříkal, tak uznal, že jsem měl pravdu. Ale to neznamená, že bych se třeba letos nemohl zmýlit.

    houbomilka

    20. 3. 2018 9:06 Zakladatel vlákna: jitka kučerová
    Dobrý den,chci se zeptat jak poznáte ,že byl nálet houbomilky a jestli letí jenom jednou.Píšete ,že když se ten jeden den nestihne postříkat,že je to pak zbytečné.To ta houbomilka nemůže letět znovu?A když ten den promeškám,co mám pak dělat.To už pak bude všechno napadené?Děkuji za odpověd a krásný den.
    20. 3. 2018 19:36 Jan Kozák
    Nálet houbomilky je poměrně krátký. Nevím o tom, že by se dělala nějaká signalizace jejího náletu. Vzhledem k tomu, že teplých dnů bylo už letos dost, jsem přesvědčený, že nálet už skončil. Když se termín promešká, nedá se už dělat nic. Ale všechno napadené určitě  nebude, tolik těch  much nikdy není.
    20. 3. 2018 20:14 Roman Jurek
    Jediné dny, kdy mohla moucha škodit byl předminulý víkend a jestli se larva vylíhla, tak přežije současné zdejší již 4dny v kuse trvající celodenní mrazy s minimy kolem -8 ? Podle mě by nemusela, země je promrzlá tak do 4-5cm, ale netuším, každopádně uvidíme:-)
    21. 3. 2018 8:51 Jan Kozák
    Nejsem entomolog, nevím, co mrazy s houbomilkou udělají.
    Nemáte ale úplnou pravdu, teplé dny vhodné pro houbomilku byly i v polovině února.

    Houbomilka

    17. 3. 2018 16:41 Zakladatel vlákna: Lukáš Kania
    Dobrý den, chtěl jsem se zeptat ohledně postřiku proti houbomilce. Teploty už byly nad 10°C,ale česnek ještě nebyl venku, tak jsem to nestříkal. Momentálně je již česnek trošku venku, ale teplota venku je mínus 10°C. Mám to postříkat, až přejdou mrazy? Ohledně hnojení ledkem vápenatým, kdy se může začít,kolikrát a v jakém období ho přihnojovat?
    Děkuji za odpověď
    18. 3. 2018 19:59 Jan Kozák
    Postřik proti houbomilce považuji už za zbytečný. Předpokládám, že nálet už skončil. První přihnojení ledkem vápenatým by mělo přijít asi 14 dní po mrazech, druhé bych viděl na přelomu dubna a  května a třetí koncem května.
    19. 3. 2018 9:51 Lukáš Kania
    Takže nezáleží na tom zda je česnek venku,nebo ještě nevylezl při aplikování postřiku?
    Děkuji za odpověď
    19. 3. 2018 19:22 Jan Kozák
    Je to tak. Houbomilka nalétává i na porosty, které ještě nepíchají.

    Netkaná textilie-jak dlouho?

    17. 3. 2018 15:33 Zakladatel vlákna: Jana Linková
    Dobrý den, mám dotaz jak dlouho mám nechat zakrytý záhon s česnekem? Nyní je u nás opět kolem nuly, ale pod textilií už česnek vylézá. Nechtěla bych rostlinám bránit v růstu, ale mám ještě obavu z houbomilky. Děkuji
    18. 3. 2018 19:56 Jan Kozák
    Netkaná textilie v růstu rostlin  nebrání. Mám však zato, že nálet houbomilky už skončil. Takže po rozmrznutí už klidně textilii sundejte.

    houbomilka

    14. 3. 2018 9:54 Zakladatel vlákna: Jiří Mašek
    Dobrý den, nemohu sehnat Reldan 40 EC, mohu použít Reldan 22 ? Děkuju
    15. 3. 2018 21:57 Stanislav Hanzlicek
    Můžete jej bez obav použít.Jedná se o jeden a ten samý organofosfátový přípravek.Jen v Reldanu 22 je poloviční množství účinné látky.
    1234Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne