Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Modrá hniloba Zpět na diskusi

  Hniloba

  19. 3. 16:40 Zakladatel vlákna: Petr Hrda
  Zdravím chci se zeptat, mám na česneku některé listy zkroucený a máji jinou barvu když vytáhnu česnek ven tak je úplně nebo trochu nahnilí. Co mám dělat vím že jednu odrůdu jsem dostal a pán říkal že mu hnil že mu nedýchal při uskladnění. Právě to dělá ta jeho odrůda. Děkuji
  ...
  19. 3. 19:54 Jan Kozák
  Modrá plíseň na prvním snímku je Penicillium. Jeto saprofyt, roste tedy na odumřelých pletivech. Vyskytuje se i u zdravého česneku na přirozeně odumírajícím matečném stroužku. Tady je však viditelně poškozené (a odumírající) podpučí. Chorobu na druhém snímku sice nedokážu určit, ale je jisté, že taková rostlina uhyne.
  Tož co včil? Viditelně hynoucí rostliny je dobré ze záhonu odstranit a zlikvidovat. Z takového porostu si nenechávat nic na sadbu.
  19. 3. 21:17 Pavel Dohnal
  Opět to oblíbené téma zdravé sadby! Nešťastný pan Petr zasadí sadbu od pána, kterému česnek hnil.... Zaděláváte si Petře na to, že si zaplísníte a zahnijete půdu na pár let dopředu. A co už teď? Fungicidy? Nebo vše pokroucené ven, do pytle a popelnice, a na pár let na to místo dát brambor nebo hrách. Nejde už o česnek, ale o Vaš pozemek! Zatr sakr. 

  Plíseň?

  21. 6. 2018 18:37 Zakladatel vlákna: Miroslav Čivrný
  Dobrý den přeji, prosím,co by mohla být tato plíseň, v porostu mám tak cca 3% takto zasaženého česneku, sázeno po 17 listopadu - nemořeno. Děkuji Čivrný 
  plíseň..
  22. 6. 2018 6:50 Jan Kozák
  Vypadá to na primární napadení Fusariem, sekundárně se objevuje Penicillium (zelenomodrá plíseň).
  22. 6. 2018 12:49 Miroslav Čivrný
  Děkuji. 

  Modra hniloba

  5. 1. 2018 23:14 Zakladatel vlákna: Blanka Fuskova
  Dobry den. Pri zlom uskladneni som zistila, ze sa na hlavickach v spodnej casti korienkov sa objavila trochu zacinajuca plesen, podla popisu asi modra hniloba. Chcem sa opytat ci je mozne este tento cesnak, strucky pouzit na konzumaciu a pripadne ci este vhodny aj na sadenie. Dakujem za odpoved.
  6. 1. 2018 19:21 Jan Kozák
  Modrá hniloba (Penicillium) napadá neživá pletiva, není tedy parazitem, ale saprofytem. Objevuje se při zvýšené vzdušné vlhkosti na suknicích (slupkách), podpučí, hlavně však v místech mechanického poškození. Posledně jmenované bych pro konzum ani výsadbu nepoužil, pokud je Penicillium na sukniích nebo podpučí, není problém ani potravinářský ani sadbový.
  A paní Blanko, použijte, prosím Vás, příště diakritiku (čárky a háčky nad písmeny). Bez ní je i slovenština degradovaná. A možná bych Vám pak ani neodpověděl.
  7. 1. 2018 0:34 Blanka Fuskova
  Ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď.

  Plesnivý česnek

  3. 11. 2017 15:11 Zakladatel vlákna: Filip Jakubál
  Dobrý den, mám urgentní dotaz chtěl jsem zítra sadit ale když jsem česnek  vysypal s punčochy všiml jsem si že je většina plesnivá. Má cenu to ještě sadit nebo rovnou do popelnice ? 
  Zelená plíseň
  3. 11. 2017 20:50 Jiří Snášel
  B) je správně.
  J.S.
  4. 11. 2017 8:38 Filip Jakubál
   Samozřejmě takhle nevypadají všechny stroužky, některé jsou úplně vyhnilé, některé mají pouze flíčky a většině nic není. 
  Ale zajímá me jestli se to nemůže přenést i na ty kterým nic není. 
  4. 11. 2017 9:33 Václav Kozák
  Dobrý den, pane Jakubále,
  na stroužku na fotografii je Penicillium, nemusíte mít obavu, že by se plíseň přenesla na zdravé stroužky, neboť penicillium se živí odumřelými pletivy. Do stroužku se dostane až sekundárně např. po mechanickém poškození nebo otlučení.

  Plesnivý stroužek

  13. 4. 2017 10:23 Zakladatel vlákna: Radek Bohmalský
  Dobrý den pane ing. Kozáku,
  mám od Vás sadbový česnek Slavin.Vysadil jsem 200 stroužků a už týden sleduji pouze u dvou  česneků zakrnělí růst.Včera mně to nedalo,tak jsem je obnažil až ke kořenům a zjistil,že jsou stroužky pokryté zelenou plísní,tak jsem je hned vytrhl.Nevíte prosím Vás,co to může být?Pozemek byl zatravněn a více než před 20-ti lety tam rostli pouze brambory.Přípravu pozemku pro česnek jsem dělal dle vaších rad.Předem děkuji za odpověd,s přáním pěkného dne.
  14. 4. 2017 7:23 Jan Kozák
  Zelená plíseň (modrá hniloba, Penicillium) není parazit, ale saprofyt, to znamená, že žije na odumřelých nebo udumírajících pletivech. Našel byste ji i na zcela zdravých rostlinách, protože původní stroužek odumře. Zakrnělý růst má jinou příčinu, kterou však na dálku nemohu posoudit.

  Plíseň

  27. 4. 2016 18:40 Zakladatel vlákna: Miloslav Líska
  Dobrý den,
  prosím o radu. Máme sadbu jarního česneku (začátek března), na jižním svahu, púda-vápenné spraše, mořeno v Sulce cca 1 hod., ale nyní mám začal česnek u prvních listů žloutnout a na stroužku po vytažení ze země je nazalenalá plíseň viz foto. Hnojeno bylo trochou cereritu před sadbou a zalito ředěnou Sulkou. Dá se porost nějak zachránit?
  Děkuji za odpověď
  27. 4. 2016 21:18 Jan Kozák
  Listy žloutnou, protože kořeny nestačí zásobovat rostlinu potřebným množstvím živin, proto si je odebírá rostlina sama ze sebe.
  Modrá plíseň (Penicillium) je saprofytická houba, to znamená, že žije na odumřelých částech rostlin. Vhodnější termín by byl neživý rostlinný materiál, protože se vyskytuje třeba na kompotech nebo marmeládách. A loňský stroužek už není živý, dochází k jeho přirozenému rozkladu.
  Z toho plyne, že tyto dvě věci nemají žádnou souvislost.

  hmyz

  5. 4. 2016 21:13 Zakladatel vlákna: Pavol Andrejčák
  Dobrý večer p. Kozák a milí pestovatelia/ľky. Stretli ste sa niekto s malým čiernym chrobákom (na fotke)? Našiel som ho vo všetkých silne poškodených strúčikoch cesnaku, vždy niekoľko kusov. Máte skúsenosť, či je to škodca, alebo len dôsledok hniloby? Na druhej fotke je strúčik s niekoľkými patologickými prejavmi. Plesne a roztoč. Predpokladám, že jediné riešenie je odstraňovať napadnuté rastliny? Ďakujem za prípadné reakcie.
  8. 4. 2016 6:19 Jan Kozák
  Máte pravdu, ten "chrobák" je tam až druhotně, živí se odumřelými pletivy.
  Na druhém snímku je patrné napadení houbou Botrytisa druhotně Penicillium. Odstraňování napadených rostlin z porostu by mělo být vždy základním ochranářským opatřením.

  29. 3. 2016 21:01 Zakladatel vlákna: Jaromir Vyskala
  Dobry den pane Kozak, mohl by jste mne rict, prosim co je spatneho s timto cesnekem? Nejak pomalu rostl ve srovnani s ostatnim cesnekem, tak jsem ho vykopal. Dekuji.
  29. 3. 2016 21:18 Jan Kozák
  Pro přesné určení by bylo potřebné vyšetření v diagnostické laboratoři. Vrchol stroužku byl pravděpodobně napaden některým druhem z rodu Fusarium, Penicillium je až druhotným patogenem. Poškození stroužku u podpučí bylo už na konci vegetace. Mohl to být kořenohub zhoubný, ale i slimák.
  S různě poškozenými jednotlivými rostlinami se občas setkávám. Pokud nejsem schopen sám určit příčinu a nemám ani možnost dopravy do diagnostické laboratoře, tak takovou rostlinu jednoduše zlikviduji, určitě ji v porostu nenechávám. Je to základní fytosanitární opatření, které dělali už naši předkové, kteří neměli ani laboratoře ani pesticidy.
  30. 3. 2016 23:39 Jaromir Vyskala
  Pane Kozak mel jste pravdu. Dal jsem cesnek pod mikroskop a videl jsem tam korenohub zhoubny (rhizoglyphus echinopus). Je mozno se jich nejak zbavit v pude? Dekuji.
  31. 3. 2016 7:06 Jan Kozák
  Žádný způsob likvidace kořenohuba v půdě se dosud nenašel.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne