Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Velikost stroužků Zpět na diskusi

    Vhodná odrůda pro Brno

    1. 7. 2022 20:20 Zakladatel vlákna: Pavel Brychta
    Zdravím, pane Kozáku. Jakou by jste mě doporučil odrůdu pro jm kraj? Zkoušel jsem už pár odrůd. Hnojení cereritem, ledkem vápenatý atd a palice mám vždy celkem malé. Díky za doporučení. 
    Česnek
    2. 7. 2022 8:33 Jan Kozák
    Nevím, proč Vám nenaroste česnek jak Brno. V Chrlicích je odrůdová zkušebna Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, kde každoročně vysazují celý český sortiment česneku. Až na výjimky, které pocházejí ze zcela jiné oblasti, jsou všechny odrůdy velmi dobré, v některých případech alespoň slušné. Třeba je chyba někde jinde. Pokud pěstujete paličáky, je nutné včasné hlávkování; hned jak se květenství objeví mezi listy. Určitě se i pro Vás musí najít vhodná odrůda. Pro toto zjištění máme víceodrůdové krabičky a pokud jste nezkoušel Bjetin, pak zkuste jeho. 
    2. 7. 2022 20:38 Pavel Brychta
    Dobrá, zkusím teda bjetin. Jak doporučujete nachystat místo pro podzimní sázení? 

    Žltnutie zo sucha?

    30. 5. 2022 22:13 Zakladatel vlákna: Martin Kőrmendy
    Dobrý deň, p. ing.
    prosím o odpoveď na pár otázok:
    - cesnak hnojím pravidelne liadkom a močovinou,naozaj poctivo asi najviac v okrese, začal ale žltnúť, dlho u nás nepršalo a je tu naozaj púšť. Dnes som spravil závlahu, dal som 15m3 na 400m2.

    - cibuľa na foto je Vekan, priemer asi 3 cm. Dobehne to?

    - tie škvrny na listoch sú zo sucha alebo ide o mozaiku?
    - pre nedostatok času sa zrejme nedostanem u Vekanu k odhlávkovaniu - má to významný vplyv na výnos? Havel som odhlávkoval.

    Ďakujem
    S úctou Martin Kőrmendy
    VekanVekanVekan
    1. 6. 2022 21:16 Jan Kozák
    Včera a dnes jsem jezdil po Moravě po porostech česneku. Viděl jsem nejen naše odrůdy, ale i odrůdy ostatních firem, případně i bezejmenné. Česnek bez žlutých špiček jsem neviděl žádný s výjimkou některých čerstvě ozdravených partií. Tak s tím si hlavu nelámejte. Cibule v současné době intenzívně rostou a ještě mají dost času, aby narostly do běžných rozměrů. Pacibulky rostou na úkor cibule, počítejte  s tím. Skvrny na listech jsou virovou mozaikou. Neznamená to však, že by byly virózní pouze takovéto rostliny. Virózní jsou všechny, ale zdaleka ne u všech se objeví tento manifestační projev. Není nutné je z porostu odstraňovat.

    Japo II

    18. 10. 2021 16:11 Zakladatel vlákna: Marcela Minimalná
    Dobrý den, můžete mi prosím podrobněji vysvětlit co znamená níže uvedená věta?

    Japo II je ozdraveným klonem z původní odrůdy Japo.
    Děkuji Marcela
    19. 10. 2021 19:22 Jan Kozák
    Vzhledem k tomu, že česnek stále tvoří tzv. mikromutace, tedy drobné dědičné změny, je každá odrůda směsí vzájemně si podobných klonů. Klon, který z původní jarní odrůdy Japo nás zvláště zaujal, byl ozdraven od viru původce žluté zakrslosti cibule (OYDV). Tím se dosáhlo toho, že odrůda s původně drobnými cibulemi se může směle poměřovat co do velikosti cibulí s ozimými odrůdami.

    Kdy nasázet pacibulky

    17. 9. 2021 14:23 Zakladatel vlákna: Martina Bartošová
    Dobrý den, prosím kdy se sázejí pacibulky česneku a za jak dlouho mohu mít z nich sadbový česnek. Děkuji za odpověd. 
    19. 9. 2021 17:03 Jan Kozák
    Pacibulky můžete vysévat na podzim i na jaře, podle toho, jak Vám to vyhovuje. Podzimní termín je lepší, protože pacibulkám je líp v zemi než ve skladu. A výsev nemusíte nechávat na listopad či prosinec, klidně je vysejte už nyní.
    Než z nich budete mít normální sadbu záleží na jejich velikosti. Z velkých může být už prvním rokem, u drobných většinou po třech letech.
    20. 9. 2021 20:31 Štěpán
    Ale

    Malé stroužky v cibuli

    9. 8. 2021 6:48 Zakladatel vlákna: Michaela Cermanová
    Dobrý den, měla bych dotaz. Už léta pěstuji česnek z Vaší sadby, střídám záhony, používám svazenku, mořím jak doporučujete. Nikdy jsem neměla větší problém. Až letos. Česnek (Havran) je zdravý a chuťově silný, jen jsou stroužky opravdu malinké, v některých cibulích jsou zase jen tři a velké. Jediné, co jsem letos udělala jinak je hnojení Cereritem pro česnek a cibuli (dvakrát v sozeně, podle návodu).

    Tak nevím, poradíte mi, prosím, co se mohlo stát?
    Děkuji a přeji krásný podzim.
    Michaela C.
    9. 8. 2021 15:44 Olga Hlávková
    Dobrý den, po třech letech marných pokusů dosáhnou alespoň přijatelné velikosti cibulí, jsem Havran a Havel z pěstování definitivně vyřadila. Obě odrůdy byly spolehlivě vždy nejmenší a i jako rostliny nejošklivější. Sklizené cibule byly sice zdravé, ale nejméně o dvě třetiny menší, než vedle rostoucí Bjetin, Záhorský, Anton, Mirka a další čtyři odrůdy, které pěstuji. Markantní to je hlavně letos, kdy se česnek u nás na Hané opravdu mimořádně vydařil. Přitom,  podle popisu, by právě Havran a Havel měly dosahovat největší velikosti. Pro mne tyto dvě odrůdy už nikdy. 
    9. 8. 2021 22:31 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den  jen se chci přeptat jestli jste nedávala hnůj pod česnek do první tratě?Bratr to s hnojem přehnal a velký špatný.
    10. 8. 2021 10:15 Olga Hlávková
    Nevím, je-li Váš dotaz směrován na mne, asi spíš na paní Cermanovou, ale i tak Vám odpovím. Hnůj na česnek jsem nepoužila nikdy, i když p. Ing. Kozák uvádí, že hodně zetlelý použít lze. Moje babička, se kterou jsem se před cca 60 lety učila tohle pěstování, vždy tvrdila, že na cibuloviny hnůj nepatří, mají se sázet až v druhé trati, tedy následně po plodinách, u kterých byl hnůj použit. Tohle jsem vždy dodržovala. Teď už ani žádný hnůj nemám, takže bych jej ani aplikovat nemohla, tedy na podzim dám před sázením trochu síranu draselného, na jaře trochu cereritu a v posledních letech,  podle rady p. Ing. Kozáka,  třikrát až čtyřikrát postřik močovinou. U nás je ale půda úrodná, někde by to možná takto nestačilo. Zatím jsem měla česnek vždy zdravý a pěkný, letos tedy zvláště pěkný, mimo těch dvou odrůd Havel a Havran, které sice byly také zdravé,  ale velikost zoufalá. 
    10. 8. 2021 12:23 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den paní Olgo děkuji za vyčerpávající odpověď.Navezl jsem trošku letitého kraličího hnoje a už to nikdy neudělám.Hrozně moc plevele a některý česnek druhově malinkatý že bych brečel.
    Asi jako u Vás.Ale velice letos mi narostl nepaličák z Moravy až 110 gramů a to v místech kde hnuj nebyl.Abych neporušil pravidla této diskuse tak ho nebudu  jmenovat.Některé druhy již také nepěstuji,nesvědčí jim to tady.Různá půda,nadmořská výška a klimatické podmínky jsou pro každou oblast jedinečné a jen velice málo česneků se dá pěstovat uspokojivě všude.
    12. 8. 2021 22:12 Vítězslav Dotzauer
    A to jsem lehce nejmenoval půdní podloží, které má vliv na spodní vodu,lidský faktor,půdní škůdce(krtonožka,haďatko a jiné) a celá tato směsice vlivů jednoznačně obviňuje zda se té či oné odrůdě bude v daném regionu dařit.Prosím o odborné doplnění,pokud se lehce pletu.Děkuji předem.Váš věrný čtenář.

    Lukan

    25. 7. 2021 12:32 Zakladatel vlákna: Dalibor Přikryl
    Dobrý den. Posílám fotku dvou česneků Lukan pěstovaných každý na jiném záhonu v 750 metrech nad mořem. Mořený, sázený, hnojený, sklizený ve stejný den. Záhony jseu od sebe vzdálený cca. 100m. Rozdíl v hlavičkách je extrémní. Ten menší je možná pěstování na kyselejší půdě a více ve stínu, než ten druhý. Zajímal by mě názor p. Kozáka jestli můžou mít na velikost česneku vliv tyhle a jiné faktory. Děkuji Přikryl
    Lukan
    28. 7. 2021 13:35 Libor Hejduk
    Rozdíl může dělat všelico, klidně i lokální podmínky ohldeně živin, zastínění jinou rostlinou... Když vsadím miniaturní stroužek, který bych třeba v kuchyni ani nechtěl loupat, tak mi z něj většinou velká cibule nevyroste. Tenhle rozdíl mám i v rámci jednoho záhonu.
    28. 7. 2021 19:12 Jan Kozák
    Faktorů, které ovlivňují velikost česnekových cibulí je hodně, často také působí v kombinaci. Je to oslunění, pH, výška hladiny spodní vody, obsah živin, struktura půdy. Dva záhony vzdálené od sebe sto metrů, ač zdánlivě stejné, stejné nejsou. Proto je rozumné sázet česnek tam, kde je větší předpoklad úspěchu.

    Deformace česneku

    19. 7. 2021 23:29 Zakladatel vlákna: Pavel Rouha
    Dobrý den, letošní sklizeň je pro mne velkou zkušeností. Mám několik dotazů, abych na nich mohl dále stavět. Poměrně velké procento rostlin nevyrostlo v česnek, ale spíše v pórek. Zkrátka se nevytvořily stroužky, natož pak plné a tvrdé cibule. Další skupina rostlin sice vytvořila cibule, ale květní stvoly se stočily v cibulích a nedostaly se z rostlin tak, aby bylo možné provést hlávkování. Proto se opět nevyvinuly cibule vhodné k prodeji. 
    Čím je toto způsobeno a jak tomu mohu předejít? Možná je to vlivem nevědomky použitého zbytku postřiku na plevele, možná hloubkou sázení a možná úplně něčím jiným. Ale troufnu si tvrdit, že je to významná část sklizně, možná 30 - 40 %. Asi poslední část zkrátka hnije a nevím jestli je to důsledek napadení háďátkem nebo něčím jiným nebo zkrátka hniloba.
    Děkuji za odpovědi a fotografie přiložím během zítřka.
    Pavel Rouha
    21. 7. 2021 21:37 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den pane Rouha,mám hodně podobný problém s česnekem.Asi 5% jako by nažlotlé,bez kořínků, měkké a vyhnivající cibule,které se mnohdy nestačili rozdělit.Toto se  výhradně stávalo,kde jsem navezl letitý(asi 4 roky)starý hnůj.Chtěl bych od Vás pane Rouha potvrdit nebo vyvrátit tuto teorii,že za to i u Vás může hnůj.Už v životě nedám i když letitý hnůj do první tratě pod česnek.U bratra se to také projevilo.Do země bylo zaoráno dusíkaté vápno a 4 tydný překryto folii. Nebo jestli je to tím počasím nebo že jsem (než  mi došel)používal Clonoplus.Zde bych rád znal názor pana Kozáka.Děkuji předem.PS háďatko jsem neviděl ale cosi tam lezlo ve velké míře.
    Uprostřed nějaká potvora
    22. 7. 2021 11:16 Jiri S.
    Dobrý den, mně stejnou vadu projevoval česnek, který mám na
    hranici se sousedem, on pěstuje obiloviny. Letos stříkal ječmen a stříkl mi
    herbicid i na první řádky česneku- ten se zarazil a nevytvořil květenství, nebo
    velmi pozdě. Cibule byla u většiny česneku nedělené na jednotlivé stroužky, ale
    podobaly se ping-pongovému míčku. Soused si tak předplatil asi 150kg česneku. Mé
    poznatky- herbicid, který není certifikován do česneku velmi škodí i v malé
    míře.
    22. 7. 2021 11:16 Jiri S.
    22. 7. 2021 20:07 Jan Kozák
    Fotky sice nejsou, ale podle popisu to vypadá na poškození chemikálií, nejčastěji herbicidem. Chorobu ani háďátko za tím určitě nehledejte. 
    Zkušenost pana Dotzauera nemohu potvrdit, mám (a nejen já) zkušenost s hnojem opačnou. Může to být způsobeno třeba příliš vysokou dávkou, samozřejmě i něčím jiným. V tom případě volit pro česnek druhou trať.

    Velikost česneku

    19. 7. 2021 20:06 Zakladatel vlákna: Pavel Brychta
    Zdravím pane Kozák, tak jsem již sklidil vše z krabičky a největší tento. Asi Havran 4,5cm. To jsem hnojil ledkem, postřik močovinou a malé :( jak prosím připravit půdu na podzimní výsadbu. Děkuji 
    Havran?
    20. 7. 2021 10:30 Libor Hejduk
    Ideální je sázet do druhé trati po např rajčatech, pod které bylo dobře vyhnojeno hnojem. Můžete zahnojit i přímo před česnekem, ale hnůj musí být dobře uležený, například zkompostovaný. Já s úspěchem použil uleželý hnůj už krásně prolezlý žížalami a kultivátorem rozmělnil v půdě. Jinak se dá hnojit cereritem tzv. pod patu, do brázdy pod česnek.
    22. 7. 2021 19:58 Jan Kozák
    Tento ročník nebyl pro česnek úplně příznivý, celkově se dá říci podprůměrný. Takže nemusí být chyba na Vaší straně. Může to být samozřejmě i nedostatečnou výživou, jak uvádí pan Hejduk.

    Velikost cibulí česneku

    8. 7. 2021 8:17 Zakladatel vlákna: David Chromec
    Dobrý den pane inženýre, chtěl bych Vás požádat o názor, radu spíše do budoucna ohledně správného provedení odhlávkování květenství u paličáku. Vzhledem k předpovědi a jiným okolnostem jsem se již dal do sklizně své úrody (moje množství se pohybuje kolem 100 kg). V době po odhlávkování květenství (snažil jsem se odlomit pouze samotné květenství tak, aby zůstalo co nejvíce zeleného zbytku stvolu, který jak jsem se dočetl plní jakousi funkci dalšího listu a je škoda se ho zbavovat) došlo k tomu, že u některých rostlin zbytek stvolu změknul a u některých zůstal vzpřímený jako by na něm zůstalo květenství, ale to bylo odlomeno. Při sklizni se mi jasně ukázalo, že rostliny s napřímeným zbytkem stvolu mají viditelně menší cibule než rostliny, u kterých zbytek stvolu ochabnul a jako by povadl. Dotaz je, co mohlo být příčinou, že ikdyž jsem rostliny odhlávkoval, tak se objevovaly rozdíly ve zbytku stvolu a následně i ve velikosti sklizených cibulí? Jinak úroda je celkem pěkná a tak přeji všem pěstitelům úspěch při sklizni. S pozdravem David Chromec. 
    8. 7. 2021 13:44 Jan Kozák
    Jediné, co mě napadá, je směs dvou různých odrůd. Jinak nevím, nesetkal jsem se s tím.
    8. 7. 2021 20:45 Jozef Sisak
    Tento prispevok ma inšpiroval byť pozornejši pri zbere - vyberaní cesnaku a mam podobnu skusenosť - zatiaľ  pre buducnosť rez pri odstranovani bude blizko miesta vyrastania ak nezmenim nazor . Urodu pokladam pre tuto sezonu za slabšiu .
    9. 7. 2021 11:24 Marika Šedivá
    Dobrý den,
    letos jsem při sklizni přemýšlela nad tím stejným - některé odhlávkované stvoly zůstaly tvrdé, vzpřímené, jiné uvadly...u vzpřímených malé hlavičky...říkala jsem si, čím to je, když jsou odhlávkované, že některé stvoly uvadnou a některé se napřímí...
    12. 7. 2021 20:13 Dalibor Přikryl
    U mě zůstal vzpřímený pouze Slavin II z několika odrůd. 

    odrůdy česneku, sadba ,pěstování

    29. 1. 2021 18:59 Zakladatel vlákna: Pavel Skala
    Dobrý večer  chtěl jsem se zeptat ohledně odrůdy  česneků Bjetin ,Lukan,Japo 2 minulá sklizen techto odrůd byla sice  bohatá ale poněkud mnohonásobně menší co se týká palic , oproti odrůdě Germidour která byla sázená pouze zkušebně jak se osvědčí .Germidour dopadl velmi dobře na stejné zahradě ve stejných podmínkách -středně těžká zemina ,pozemek delší dobu odpočíval, může být nějaký nedostek jiných  živin možná špatné místo? Hnojím jen kompostní zeminou kobylincem.... letošní sklizen pokud nějáká bude  tak byl sázený Havran ,Topaz, Benátčan .Zvolil jsem jiné místo i lehčí záhřevnější půdu. Dále bych se chtěl zeptat ohledně odrůdy Karel IV. a Ruský paličák  je šance že by vydržel až do podzimní výsadby ? Obdržel jsem tyto odrůdy poprvé  , jako konzumní  a chtěl bych je zkusit  zasadit pouze pár kusů -experimentálně .Bylo by to možné i na jaře ? Děkuji
    29. 1. 2021 22:34 Jan Kozák ml.
    Dobrý den, pane Skalo, co konkrétně znamená „mnohonásobně menší“? Kolik vážily cibule našich odrůd, které jste sklidil, nebo jaký měly průměr?
    Takto se k tomu lze vyjádřit pouze obecně. Naše odrůdy nejsou šlechtěné na co největší cibule. Při šlechtění se vyhledávají jiné vlastnosti: ušlechtilá chuť (pokud člověk nerozumí tomu, čemu se u česneku říká pachuť, pozná to například při nakládání masa nebo ohřívání pokrmu), odolnost vůči počasí (pracuje se např. na odrůdách nenáročných na závlahu) či škůdcům, možnost přesazování atd. Ne že by na velikosti cibulí nezáleželo vůbec, ale není to primární cíl.
    Ke konkurenčním odrůdám se nevyjadřujeme, nebylo by to seriózní. Stejně tak tu nechceme debatu o sázení konzumního česneku. Jistě chápete, že je to podobné jako chtít na webu producenta filmu diskutovat o tom, kde se dají filmy stáhnout bez placení držiteli autorských práv. U nás je to tak, že nemalou část sadby množíme sami (část pak naši smluvní množitelé), přesto udržování a šlechtění nových odrůd stojí většinu času a úsilí. Obojí je hrazené právě prodejem sadby. Proto tu nechceme diskusi o sázení konzumního česneku.
    31. 1. 2021 15:30 Beda Svoboda
    Česnek Vám těžko vydrží do doby sadby,já to kdysi zkusil experiment.nasadit, něco málo vzešlo, ale pak vše "chcíplo",tudíž nedoporučuji. Vysaďte co nejdříve na jaře,hlavně ošetřete proti škůdcům, namořte. Ale hlavně počítejte s tím, že Vám naroste česnek malý, někdy i 1 cibule, ale vše bude vhodné na podzimní výsadbu.

    Samozřejmě moc souhlasím s Kozákovými, že by se sadba měla kupovat, ale některé odrůdy se opravdu těžce shánějí,proto jsem si dovolil toto napsat. Ale vřele doporučuji nesázet "francouze" ale na podzim zavčas! si vyberte z bohaté nabídky "Kozákových"odrůd. Např. Jovan dělá větší cibule...

    velikost stroužků pro sázení

    25. 10. 2020 19:29 Zakladatel vlákna: josef zdvořák
    Zakoupil jsem si od Vás zkušební krabičku s 8 odrůdami a mám dotaz některé paličky po rozdružení mají velmi drobné stroužky-zvláště ty ve středu paličky-mohu je použít na sadbu?A ještě jeden problém-jsem začátečník-některé stroužky se mi úplně vybalili jako kdybych je dával na jídlo nebude to vadit?
    26. 10. 2020 19:28 Jan Kozák
    Já říkávám, že sázet se mají všechny stroužky snad s výjimkou tak malých, že by je i šetrná hospodyňka vyhodila. V udržovacím šlechtění vyřazuji pouze stroužky s hmotností pod jeden gram.
    26. 10. 2020 19:54 josef zdvořák
    DÍKY ZA ODPOVĚD SNAD JEN TA DRUHÁ ČÁST OTÁZKY CO S TĚMI SLOUPNUTÝMI STROUŽKY?ASI NESÁZET? DĚKUJI MOC
    26. 10. 2020 21:13 Daniel Večeřa
    Dobrý večer,obnažené stroužky můžete nasázet,ničemu to nevadí
    27. 10. 2020 6:45 Jan Kozák
    Omlouvám se, nějak jsem si to zkrátil. Oloupané stroužky sázet můžete, běžně po namoření se některý stroužek také (sprosťák) sám svlékne.

    Sadbový Havel

    14. 9. 2020 7:27 Zakladatel vlákna: Jiří S.
    Dobrý den, pane Kozák.

    Zakoupil jsem letos Váš sadbový česnek Havel. Bohužel jsem
    byl ale sklamán. Na to, o jakou se jedná velkou odrůdu jsou obdržel mini
    paličky-v průměru 4cm (16ks / kg). Ani česnek nevypadá přiliž hezky- stopka má tmavě
    hnědou barvu (nedokážu posoudit, zda je toto u této odrůdy obvyklé) a na některých
    palicích je vidět plíseň. Prosím, neberte to jako stížnost, jen mně zajímá, jestli
    z takto malých palic je opravdu možní vypěstovat česnek rekordní velikosti.
    Děkuji za odpověď.  
    123
    14. 9. 2020 8:57 Petr Štěpánek
    Dobrý den, otázka sice není směrované mně, ale z mé zkušenosti vím, že nemusíte mít strach. Pár let zpět jsem kupoval sadbu Havla - také velmi malé paličky, nicméně následující rok z této sadby vyrostl nádherný velký česnek. Proto neberte velikost sadbového česneku jako ukazatel velikosti vypěstovaného česneku, naopak, na 1 kg máte více stroužků.  Hnědá barva je normální a plíseň - jedná se o čerň, houba, která občas, když je při sušení vlhko, napadá pouze slupky a na samotný česnek vliv nemá. Já pěstuji několik odrůd a zrovna Havel bývá na čerň nejnáchylnější. Jediné negativum tedy je, že si zákazník pak myslí, že je česnek plesnivý, ale samozřejmě to tak není.
    14. 9. 2020 14:33 Jan Kozák ml.
    Dobrý den, pane Hlavoňku. Materiál na snímcích je sadba. Je po udržovacím šlechtění, proto Vám malé i velké stroužky narostou při vhodné péči stejně. Protože se téma stále opakuje, přidám pár zajímavostí:
    – Cibule na obrázku mají průměr větší než 4 cm. Vyhláška vyžaduje průměr 3,5 cm. Cibule, které nazýváte „mini paličkami“ mají objem přibližně o 50 % větší, než vyžaduje vyhláška.
    – Při udržovacím šlechtění jsou rostlinky maličké, neduživé. Spousta pěstitelů by takovýto nejhodnotnější materiál vyhodila.
    – Kdyby se česnek vyráběl v továrně, každá odchylka by byla vadou. Ideální cibule česneku bohužel neexistuje. Je to produkt přírody a ta nevytváří ideální věci. Podobné nesmyslné požadavky vedou k tomu, že se obrovská množství rostlinného materiálu likvidují, přestože jejich využitelnost není nijak omezená.

    Velikost cibulí

    6. 7. 2020 16:09 Zakladatel vlákna: Petr Bartůněk
    Zdravím, pane inženýre.
    Letos, a vlastně i vloni, jsme sklízeli poměrně, až nepoměrně malé cibule - bjetin, anton, havel, etc. Pokusím se popsat náš záhon, pochopitelně se nejedná o pole. Lokalita Mníšek pod Brdy. Záhon na jižní straně. Půda spíš kyselá, cirka ve třiceti centimetrech jíl. V záhoně jsou kromě česneku také rajčata, celer, salát a další blbosti, co tam žena napíchala. Máme půda nedostatečně upravenou, tedy s nedostatkem minerálů, dusíku, nebo draslíku? Poraďte, prosím.
    Díky
    7. 7. 2020 19:35 Jan Kozák
    Na toto neumím odpovědět. Ale co to ostatní? Roste to výborně, přijatelně, mizerně?
    11. 7. 2020 10:12 Petr Bartůněk
    Roste to docela přijatelně.
    Bartůněk
    17. 7. 2020 11:20 Petr Bartůněk
    Zdravím, pane inženýre,
    ještě se vracím k dotazu na poměrně malé cibule Vašeho česneku. Ptal jsem se víceméně na půdní a lokální podmínky. Myslíte, že bych měl na podzim, případně na jaře víc přihnojit? A čím nejlépe?
    Díky
    17. 7. 2020 20:00 Jan Kozák
    Omlouvám se, nějak se mi to ztratilo, ale už jsem doma. 
    Jakýkoliv přídavek organické hmoty bude pro půdu přínosem. Tím myslím např. kompost, posekanou trávu, hnůj, piliny, ...) Zrovna tak patří do zahrady i dřevní popel. Před výsadbou česneku zapravte kombinované hnojivo s obsahem síry (např. Cererit) v množství 5 kg na ar. Pokud sázíte do rýh (járků) můžete hnojivo nasypat do těchto rýh, tzv, hnojení pod patu.
    19. 7. 2020 12:02 Bohuslav Coufal
    Ještě doplním, že v minulosti jsem měl také problém s malými
    cibulemi. Hnojení cererit apod. nepomáhalo. Půdní rozbor ukazoval vše v pořádku
    (živin spíše více než méně). A písčitá půda. Řešením byla koňská dávka
    kvalitního obecního kompostu (2 roky po sobě, pak už méně).  Od té doby nedám na kompost dopustit a hlavně
    to pomohlo i ostatním pěstovaným rostlinám.

    Druhým krokem by mělo být nalezení vhodných odrůd. U mne se
    v 600m/m ne všem daří. Udělal jsem si testovací záhon, několik řádek od odrůdy
    a pozoroval, že vedle sebe byly odrůdy s velkými a naopak velmi malými
    cibulemi. Ponechal jsem si jen Bjetin, Záhorský II, Jovan, Vekan, Havran a
    Karel IV. Odrůdy, co neprošly jsem ještě 2x zkusil a vždy malé cibule, tak v
    mých podmínkách skončily nadobro (např. Slavín, Benátčan).
    23. 7. 2020 9:36 Jan Kozák ml.
    Před obecním kompostem varujeme. Po sázení konzumního česneku je to druhý nejčastější způsob, jak si na pozemek zavléct sklerociovou chorobu.

    Malé palice

    28. 6. 2020 18:51 Zakladatel vlákna: Pavel Brychta
    Tak já letos nic moc :( prihnojoval sem ledkem vápenatý a palice mám 25g. Čím to může být? Unikát 
    Unikát
    28. 6. 2020 20:49 Jan Kozák
    Unikát není naší odrůdou a její majitelé nemají rádi, když se k jejich odrůdám vyjadřuji. Obraťte se tedy na ně.
    29. 6. 2020 20:14 Jozef Sisak
    Podobnu skusenosť mám aj ja  s inymi odrodami , neriešim to po dvoch rokoch neuspechu som dane odrody vyradil s ďalšieho pestovania . Vďaka za pestru ponuku odrôd.
    29. 6. 2020 21:33 Pavel Brychta
    Ok, nezbývá než se zeptat pana Kozáka, jestli bude tak hodný a doporučí mě nějakou velkou a ostrou odrůdu na podzimní sadbu. Děkuji. 
    30. 6. 2020 19:42 Jan Kozák
    Tak zkuste Lukan, Vekan a Bjetin.
    30. 6. 2020 20:15 Pavel Brychta
    Dobře, děkuji. Vybral sem Vekan :) 

    Sadba

    25. 6. 2020 19:59 Zakladatel vlákna: Polický Antonín
    Dobrý večer pane Kozák chci se zeptat proč nepreferujete velké odrůdy jako Neo, Karel IV atd. Osobně mám rád taky středně velké odrůdy ale trch to žádná vím že je to blbost, ale od vás by mne zajímal váš názor. Moc děkuji předem za upřímnou odpověď 
    26. 6. 2020 2:13 Alois Juráň
    Tak tzv velké odrůdy ale v sortimentu mají!!
    27. 6. 2020 7:00 Jan Kozák
    Odrůdu Neo neznám. V EU odrůda takového ani podobného jména registrovaná není ani na internetu se mi ji najít nepodařilo. 
    Z otázky není zřejmé, jestli Vás zajímají velké stroužky nebo velké cibule. Ale spíš bych usuzoval na velké stroužky. Tak v této kategorii Vám můžeme nabídnout odrůdy Havel, Havran a Jovan.
    28. 6. 2020 7:50 Jozef Sisak
    Spomenute odrody Vas asi uspokoja čo môžem potvrdiť vlastnou skusenosťou . niekedy sa prejavia až druhym rokom po aklimatizacii ,ďakujem za dane odrody - potešili .  to sa bude tykať aj tzv. ruskych klonov.

    Určení česneku

    6. 11. 2018 11:53 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Dobrý den, poprosím o určení česneku, pokud to bude možné, je to česnek od Vás, který sázím jič asi třetím rokem a nějak jsem ho neoznačila,zapoměla jsem. Jinak mám od Vás i jiné odrůdy i letos.  Je opravdu letos hodně velký a zdraví. Česnek od Vás který mi přišel, už takový není. Rozhodla jsem se, že  zkusím upusti od veškeré chemie a tak jsem SULKOU nemořila. Myslím, že by sadbový česnek měl být zdraví. Na první fotografii je Havran a je malinký. Musím ale napsat, že jsem zklamaná, moc. Konečně jsem si pohlídala objednávky, abych získala HAVRANA. Uskladněn byl ve stejných podmínkách /dobrých/ tak jako ten MŮJ. Česnek je trošičku měkčí a hlavně, béžový. Že by VLNOVNÍK. Může se dostat do půdy  a ohrozit tak zdravou sadbu? Nebo ho mám vyhodit, sníst. Nebyl zrovna nejlevnější. Pane Kozáku co mi prosím poradíte. Děkuji
    česnekk porovnáník porovnáník porovnáník porovnání
    6. 11. 2018 12:42 Helena Malá
    Né že bych si chtěla odpovídat, ale asi nimořím celouVaší sadbu do Sulky a bude. Tu mojí zkusím je namočit do vody. Je to tak dobře?
    6. 11. 2018 14:17 Václav Kozák
    Dobrý den, paní Malá,
    co se týká velikosti sadby, je třeba brát zřetel na fakt, že česnek na poli nemůže dostat stejné podmínky, jako u Vás na zahrádce. Pokud je (stejně jako letos) minimum srážek, samozřejmě nemůže česnek narůst takové velikosti, jako v optimálních letech. Nicméně i v letošním velmi nepříznivém roce jsme sadbu třídili nad 40 mm, přestože normy udávají minimální průměr 30 a 35 mm. Neznamená to však, že z malé sadby budete mít malé výnosy. Naopak. Tím, že v běžných letech je vyřazeno max. okolo 20 % podmírečných cibulí (a to při třízení nad 50 mm), v letošním roce to v některých oblastech bylo (i při snížení průměru na 40 mm) 80 - 90 %. Z tohovyplývá, že dostanou-li rostlny v následujícím roce lepší podmínky (zejména vláhu), dosáhnete špičkového výnosu.

    U nové sadby vždy doporučujeme moření Sulkou. Česnek pochází z jiného prostředí, proto při setkání s některým škůdci může být zranitelnější. Hlavně však s ním je velké množství manipulace, než se dostane k zákazníkovi, čímž vznikají vstupní brány právě pro skladištní škůdce. To je důvod, proč se běžně stává, že jednomu zákazníkovi sadbový česnek vlnovník napadne (a jeho původní materiál je zdánlivě v pořádku), zatímco dalších 100 zákazníků, kteří získají totožný materiál, česnek napadený nemají.  S ohledem na způsob šíření vlnovníka však doporučujeme mořit Sulkou vždy a to bez ohledu na to, zda jsou viditelné příznaky napadení či nikoliv.
    6. 11. 2018 19:32 Helena Malá
    Děkuji za odpověď, ale já jsem nechtěla používat chemii. Chtěla jsem obdržet nepoškozený česnek čímkoliv. Velikost mě ani tak netrápí, to už jste mi psal, spíš ten Vlnovník. Příště holt raději namořím. Tak musím namořit nyní do Sulky i ten poškozený vlnovníkem, je to tak, jak jsem psala? Neodpověděl jste mi na otázku jaký to mám česnek. Tak ještě poprosím.  Beru od Vás sadbu už asi 7 let , myslím, a ten velký česnek je od Vás, tak jsem doufala, že poznáte. No a ještě se omlouvám, vidím u mne nahoře nějaké hrubky.   Děkuji
    6. 11. 2018 20:05 Jan Kozák
    Sulky jako chemie bych se nebál. Myslím, že ji mohou používat i biozemědělci.
    Pro spolehlivé určení odrůdy je třeba také snímek celé cibule zbavené obalových suknic. Prosím o jeho doplnění.
    7. 11. 2018 9:53 Helena Malá
    Dobrý den, jste hodný, tak já posílám, snad to bude tak dobře. Tomuhle česneku se u mě dobře daří, Vysočina 600m. n. m. Nějak se mi rozlézají stroužky. Asi pozdě sklizeno.První rozmazaný obr. Tak ten druhý.
      Děkuji
    určení odrůdyurčení odrůdy
    7. 11. 2018 17:01 Jan Kozák
    Tak je to Bjetin.

    Malý stroužky

    5. 10. 2018 11:00 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Dobrý den pane Kozáku, v objednávce přišly hodně malý hlavičky česneku, hlavně Havran. Snad to nevadí a naroste  i v tomto případě velký česnek. Píšete, že to nemá vliv. Jen se chci ještě ujistit před výsadbou. Hevran je fakt malinký. V Litoměřicích jste měli česneky krásný velký.
    6. 10. 2018 9:50 Václav Kozák
    Vážená paní Malá, v letošním roce byla sadba vzhledem k nepříznivým podmínkám menší. I tak má však stejný pěstitelský potenciál, jako cibule větší, které byly dodávány předchozí roky. Vždy záleží především na tom, jaké podmínky bude česnek mít při pěstování. I z cibulí o průměru 3 cm je možné dopěstovat cibule o průměru okolo 6 cm. Norma pro sadbu paličáků je 35 mm, my jsme letos třídili nad 40 nebo 42 mm.  Nemusíte mít obavu česnek vysadit, tím, že jistě jste schopna rostlinám dát výrazně lepší podmínky, než měl v letošním suchém roce na polích bez možnosti závlahy, můžete v následujícím roce z dodané sadby dopěstovat i patnáctinásobek hmotnosti sadby.
    Na závěr ještě jedna důležitá informace - v Litoměřicích jsme česnek neprodávali. Ani jsme tam nebyli jako návštěvníci, proto nemohu posoudit, co tam bylo našim jménem nabízeno (zneužívání našeho jména nebo názvů našich odrůd není ničím výjimečným). Na podobných akcích je zapotřebí velká opatrnost. Když jsme tuto akci navštívili před 3 lety, byli jsme překvapeni tím, že někteří prodejci jsou schopni nabízet např. i "fialový paličák Lukan". Nejen, že Lukan je bílý nepaličák, ale nejednalo se ani o český česnek, nýbrž o česnek španělský.
    6. 10. 2018 10:04 Helena Malá
    Děkuji za odpověď, tak to jsem ráda, že to tak je. Já se s nima pomazlím a vypěstuji tedy větší. Jen mě zaráží, že si někdo dovolil na zahradě v Litoměřicích prodávat pod vaším jménem a dokonce i logem česnek. Dokonce měli takový velký papírový ubrus s vaším logem na stole, takový to fialový s česnekem. U jednoho stánku mi paní ani nechtěla říci, kde se ten česnek pěstuje a kdo ho prodává. Já si teda nekoupila, mám od vás. Kde je asi tak naše OBCHODNÍ ISPEKCE.  Děkuji
    10. 10. 2018 18:22 Pavel Dohnal
    ČOI ka má co dělat s kontrolou zboží z Polska a Číny. Myslím kromě česneku. Hračky, sýry, maso, srač...
    10. 10. 2018 19:27 Jan Kozák
    K tomu drobnost: kontrolu česneku nemá na starosti ČOI, ale konzumního česneku Státní zemědělská a potravinářská inspekce, sadbového pak Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský.
    Nevím přesně, bylo to snad v roce 2011, kdy jsem navštívil Zahradu Čech v Litoměřicích. V mnoha stáncích prodávali španělský česnek, u toho názvy našich odrůd i naše logo po celém stánku. Někteří neměli nikde uvedenu svou identifikaci a ti, co ji měli, tak byla falešná. Nad tím by se měli zamyslet organizátoři všech výstav.
    12. 10. 2018 17:54 Pavel Dohnal
    Sakra, to je ústavů a inspekcí.! Dělají něco kloudneho? Já si jen těžko představuji ty organizátory. Musí za to ručit nebo ne? Asi by měl být nějaký certifikát s kulatým razítkem,ale ví to? Když si pozvu na festival šlechtitele, buď je budu znát, nebo musí něco doložit. Amatéry jako já přece vyloučí, nebo nechají prodávat krmný za 160. 

    Havran - opakovaná sadba

    9. 7. 2018 23:16 Zakladatel vlákna: Vojtěch Ondruška
    Dobrý den,
    je pravda, že u odrůdy Havran, při opakovaném sázení té samé sadby (vypěstované jako česnek konzumní) dochází k výraznému úbytku velikosti každým dalším rokem? Lze tomu případně nějak zabránit (kromě úplné obnovy sadby)? Mohlo by být řešením nechat česnek přezrát? 
    Děkuji.
    10. 7. 2018 7:17 Jan Kozák
    Odrůda Havran patří mezi ozdravené odrůdy, takže u ní musíte počítat s postupnou ztrátou výkonu. Ale letošní rok neberte příliš vážně, letos je všechen česnek menší, než by si pěstitelé přáli. Pokud necháte česnek přezrát, nezvýšíte výnos, ale snížíte kvalitu jak konzumní, tak sadbovou.

    stroužky vhodné pro sadbu

    4. 7. 2018 23:46 Zakladatel vlákna: Milan Švec
    Dobrý den, pane inženýre.
    Před 14 dny jsem sklidil svou skromnou urodu Bjetinu (ca 5m2 velký záhon), ale protože se mně nepodařilo letos od Vás  Bjetin  již objednat,  chci zkusit prvně použít pro podzimní sadbu tedy Bjetin z mé letošní sklizně.
     Sklizený Bjetin  je příbližně z 70% poměrně veliký, ale ca 30% hlav je drobnějších . 
     Muj dotaz zní - pokud pro sadbu použiji právě ty drobnější stroužky (samozřejmě nepoškozené, zdravé ... ), a ty větší použiji pro svou potřebu  činím tak správně ?
    (dle informací z Vašich diskuzí resp Vaší knížečky, kde jsem získal informaci, že pro sadbu lze použít i stroužky menší, pokud nejsou jinak poškozené),
    Uvažuji tak, že nový česnek by měl  teoreticky vyrůst (neoznamuji, ptám se!!!) z malého i většího stroužku  v podstatě stejný. Je tomu opravdu tak ? 
    Nebo je to blbost a pokud chci mít (šanci na)  pěknou urodu, musím se snažit pro sadbu použít naopak hlavy co největší ? 
    V případě, že můj dotaz byl v minulosti na tomto foru již někdy  v minulosti řešen. tak se moc omlouvám.
    Děkuji předem za reakci 
    Milan Švec
    5. 7. 2018 6:38 Jan Kozák
    V dobrých podmínkách skutečně nezáleží na velikosti stroužků při výsadbě. Otázkou je, proč jsou některé cibule malé. Proto bych Vám raději doporučil použít k sadbě cibule mírně nadprůměrné velikosti.
    5. 7. 2018 10:58 Milan Švec
    Dobrý den, těmi malými cibulemi jsem svůj už takhle dlouhý dotaz nechtěl ještě více komplikovat, ale - česnek pěstuji v beton. skružích (12 ks celkem, pro česnek mám vždy každý rok vyčleněných vždy 6 kusů, ale z důvodu snahy o snížení rizika většinou celou zeminu vyvezu do skleníku a ze skleníku dám tu skleníkovou) a ač jsem letos při okrajích těch skruží zaleval se zvýšenou měrou, přesto opět jako každý rok jsou česneky při okraji znatelně menší. Chtěl jsem se na to též zeptat, ale tuším, že se mně vysmějete, že je to logické, že to "nadzemní klima" nemá tu správnou "teplotní setrvačnost"- je tomu opravdu tak, nebo napadá Vás důvod jiný . (ty skruže nám vyhovují, že se nám to méně zapleveluje, zada nebolí , ale vim , že ... já všude říkám, že česnek nepěstujeme, že si s česnekem resp na zahradě hrajeme ...  ) 
    Jsou to  opravdu ty okrajové rostliny, v tomto mém případě byste se tedy těchto menších do sadby nebál ? 
    Děkuji milan švec
    5. 7. 2018 15:36 Jan Kozák
    Tak to bych se nebál použít jako sadbu menší cibule. Česneku nesvědčí velké výkyvy teploty v kořenové zóně. Vám se to také potvrzuje.
    5. 7. 2018 17:48 Milan Švec
    Děkuji moc za odpověd a potažmo za Váš čas mně věnovaný 

    rozdružování - velikost stroužků

    28. 8. 2017 7:52 Zakladatel vlákna: Martin Straka
    Dobrý den pane Kozáku, včera jsem rozdružoval česnek na sadbu, který namořím v sulce a budu čekat na konec října. Zkoušením asi 7 odrůd jsem dospěl k závěru, že nejjistější výnos mi díky přizpůsobivosti dávají ozimé nepaličáky, které jsou také skladovatelnější. Paličáky tedy již sázet nebudu. Lepší by u nich měl být i množitelský koeficient (Lukan i Záhorský II počet stroužků v cibuli 8-13). Pro sadbu jsem vybíral velké nepoškozené cibule. Nebývale často se však u obou citovaných odrůd vyskytovali mega stroužky, kdy jsem byl schopen rozdružit cibuli na pouhé 3 nebo 5 stroužků. Od loňského roku jsem zkoušel i odrůdu Štěpán od konkurence a tam jsem se s tím nesetkal. Chci se Vás zeptat, jako šlechtitele, zda zvyšující se frekvence mega stroužků nemůže být způsobena mým "přirozeným výběrem", když několik let po sobě vybírám k sadbě velké cibule, kde jsou i ty mega stroužky, a tato vlastnost se pak přenáší dále nebo je to dáno vlivem prostředí. Jak jsem zkoumal, tak ty mega stroužky nejsou vždy vytvořeny srůstem několika pupenů. A pokud to není tajné, chytáte v brzké době nějakou novou zajímavou odrůdu nepaličáku? Děkuji
    28. 8. 2017 8:21 Jan Kozák
    Pokud cibule obsahuje málo stroužků měla by být z dalšího pěstování vyřazena a spotřebována v kuchyni. Myslím si však, že se jedná o fyziologickou poruchu, protože v některých letech je frekvence jejího výskytu výrazně větší než v jiných.
    Jako důchodce už nic nepřipravuji, syn má však rozděláno několik perspektivních klonů.

    Vliv půdního Ph

    10. 8. 2017 15:26 Zakladatel vlákna: Stanislav Hanzlicek
    Dobrý den pane Kozáku.Letos jsem poprvé sklízel česnek z vaší sadby a jsem nadmíru spokojen.Měl bych jen malý dotaz.Pozoroval jste někdy vliv půdního Ph na výnosy česneku?Vysadil jsem na podzim,těsně před zámrzem na jedno políčko dvě dárkové krabičky s vaší sadbou,vše namořeno Sulkou a Rovralem.Zeminu mám hlinitou až jílovitou,smíchanou s kompostem 1:1 s přídavkem perlitu.Kompost je řádně uleželý,složený ze slepičinců,posekané trávy,pilin,listí a každá vrstva posypaná dusíkatým vápnem.Políčko před zapravením kompostu řádně zryto,vyhnojeno a povápněno dolomitem.Mám totiž dost kyselou zeminu,tak to doháním jak se dá.Stroužky jsem vysázel všechny.I ty malé.Dal sem si tu práci a vysázel je do řádků podle velikosti.Během vegetace párkrát přihnojeno ledkem vápenatým.A teď ta sklizeň.Bjetin sem sklidil 3.7. a dosáhl pro mne až neuvěřitelné velikosti.Nejmenší cibule měli průměr 6 cm a největší dokonce 8 cm!Poté následoval Vekan a Havran.Zde byl velmi patrný rozdíl ve velikosti cibulí.Z malých stroužků malé cibule.Celkově bych řekl podprůměrný výnos.A nakonec Záhorský 2.Opět neskutečně velké cibule a rozdíl mezi nimi neznatelný.Jen podotknu,že všechny rostliny byly dokonale zdravé.A teď prosím o váš názor.Jsou opravdu takové rozdíly v nárocích na Ph,nebo si to vysvětlujete něčím jiným?Děkuji a hodně zdaru vaší úžasné práci.
    10. 8. 2017 21:47 Jan Kozák
    Ono je to dost složité. Prostředí, které na rostlinu působí, není dáno pouze typem půdy, obsahem živin a hodnotou pH. Těch vlivů a jejich vzájemných vztahů je mnoho. Nikdo nedokáže přesně formulovat podmínky, které jsou pro česnek optimální. Jednoznačnou pravdou je to, že v těch správných podmínkách dosáhne česnek potencionálního odrůdového výnosu z velkých i malých stroužků. Jsou také odrůdové rozdíly v toleranci na různé odchylky od optimálních podmínek. Konečně to potvrzuje i Vaše letošní zkušenost.
    11. 8. 2017 6:23 Stanislav Hanzlicek
    Díky za odpověď.Příští rok vyzkouším další vaše odrůdy a opět se podělím o výsledky.

    velikost cibulí

    3. 7. 2017 8:24 Zakladatel vlákna: jitka kučerová
    Dobrý den pane ing.Kozáku,mám sklizenou odrůdu Vekan.Bylo hodně sucho a cibule jsou hodně rozdílné,ale zdravé.Velokost se pohybuje od 3cm až po 6cm.Neví jak by tato odrůda měla být velká a proč je v cibulích takový rozdíl.Jestli jsem neudělala v pěstování nějakou chybu.Děkuji za odpověd a krásný den Kučerová.
    6. 7. 2017 6:59 Jan Kozák
    Velikost cibulí je hlavně ovlivněna výživou a dostatkem vody. V dobrých podmínkách vyroste víceméně stejně veliký česnek z velkých i malých stroužků. Pokud pěstitelské podmínky mají k optimu dost daleko, jsou z malých stroužků menší cibule.

    Sadba malych strouzku

    7. 2. 2017 15:41 Zakladatel vlákna: Miroslav Svoboda
    Dobry den. Vloni jsem rozebiral na sadbu palice ktere mely treba 12 strouzku. Nektere struzky byly docela velke ale jine docela male. Souvisi velikost zasazeneho strouzku s vyslednou velikosti palice? Diky dopredu za odpoved.
    8. 2. 2017 14:20 Jan Kozák
    Výnosový potenciál odrůdy je stejný ve velkém i malém stroužku, ale aby byl využit, musí mít rostlina potřebné životní podmínky. Pro toto tvrzení mám jednoznačný důkaz z uplynulé sezóny. V horších podmínkách je lepší výnos z velkých stroužků.
    10. 2. 2017 20:33 Miroslav Svoboda
    Diky. Odpovida to memu pozorovani. Vloni jsem sazel do "otocenych drnu" a bylo to tak. Letos budou mit cesneky lepsi pudu (po bramborach), takze se tesim ze potvrdim Vase znalosti.

    Pocty strouzku a vaha cesneku

    7. 2. 2017 15:38 Zakladatel vlákna: Miroslav Svoboda
    Dobry den. S pestovanim cesneku jsem zacal 2015.
    Ve 2015 jsem objednal 8 kg sazebniho cesneku skoro vsech odrud.
    V 2016 to bylo 20 kg (taky skoro vsech odrud). 2016 jsem ale osazel skoro 5x vetsi plochu nez 2015. Rozestupy jsem mel stejne jako ve 2015. Normalne by to melo byt pouze 2.5 x vice. Coz mne samozrejme udelalo radost. Akorat netusim, jestli cesnek 2016 byl vice vysuseny nebo mel v prumeru vice strouzku na palici. Odrudove se to zas tak zakladne nelisilo.
    7. 2. 2017 19:18 Jitka Toniniová
    Dobrý den. Jestli můžu, tak by mohly být menší palice, pak jich je více do kila a tím i více stroužků.
    8. 2. 2017 12:23 Miroslav Svoboda
    Diky. To mne nenapadlo, ale asi to to bude ten duvod. Zasadil jsem odhadem 2500 stroucku rucne. Byla to fuska. Uz se tesim, jak to dopadne.

    Havel

    8. 11. 2016 10:34 Zakladatel vlákna: Miroslav Svoboda
    Dobry den, objednal jsem vsechny druhy cesneku, co jste meli v nabidce. Vloni jsem udelal to same. Letos v balicku Havel byl obrovsky cesnek, ktery mel 4 strouzky v palici. Havel vypada jinak, aspon ten co jsem mel vloni. Nic nereklamuju, cesnek uz mam rozdelany na strouzky a cast uz zasazenou. Jenom by mne zajimalo, co to muze byt za cesnek, co ma jen 4 strouzky. Jsem s Vasi praci nadmiru spokojeny, ze 20 kil cesneku bylo jenom asi 10 palic nejak napadenych, coz je u mne mene jak jedno procento. Z lonske sklizne se mne prozatim skazilo cca taky asi jenom 10 palic. Nicim jsem to nemoril, protoze to neumim. A vubec nicim nehnojim. Takze vsechna cest Vasi praci.
    8. 11. 2016 19:39 Jan Kozák
    Proč se toto stává u velkostroužkových česneků, to skutečně nevím. A dělají to všechny velkostroužkové odrůdy včetně tzv. ruského paličáku. Tímto typem jsem se několik roků zabýval, přičemž jedním z cílů bylo získat odrůdu, která bude mít stabilně 6 - 8 stroužků. Ale nepovedlo se. Jeden rok dobré, druhý rok čyřstroužkové. Nebo na jedné lokalitě dobré, na druhé čtyřstroužkové.
    9. 11. 2016 12:32 Miroslav Svoboda
    Dekuji za informaci. To je docela zajimave. Uvidim, co mne z toho vyroste a dam Vam pak vedet. Mejte se fajn.

    Záhorský ll

    15. 7. 2016 18:40 Zakladatel vlákna: Miloslav Tecl

    velikost stroužků

    16. 11. 2015 20:17 Zakladatel vlákna: Marie
    Dobrý večer, dovolte další dotaz amatéra - je závislá na výnosu sklizni
    skutečnost jak velké stroužky jsou na podzim zasazeny? Nevím, zda sadit ty největší, či naopak docela drobnější.. děkuji.
    17. 11. 2015 20:36 Jan Kozák
    Jistá souvislost mezi velikostí sadby a nové cibule je. Pokud používáte vlastní sadbu, které máte dostatek, tak vyřazením velikostně podprůměrných stroužků budete mít sklizeň trochu větší. U nakoupené sadby ať už s ohledem na její cenu, tak i s ohledem na její výnosový potenciál doporučuji vyřadit pouze takové stroužky, které i šetrná hospodyň v kuchyni vyhodí.

    Určení odrůdy.

    12. 9. 2015 10:29 Zakladatel vlákna: Ferdinand
    Dobrý den pane Kozák.
    Na základě tel. hovoru Vám zasílám k posouzení dvojí česnek. Možná, že se jedná o stejnou odrůdu, protože oba druhy mají po 8 stroužkách i když se vyskytuje i více stroužků. Možná i 12.
    Jak na obrázcích uvedeno , jeden česnek je podstatně vetší (ten co je palička s bílou suknicí), ale stroužky mají světlejší barvu a jeden menší, ale je vícebarevný do fialova jak vidno na snímku. Každý česnek byl ale na jiném poli.
    Děkuji za laskavost. alt
    12. 9. 2015 14:28 Jan Kozák
    Velikost cibulí je ovlivněna stanovištěm. Na obou snímcích je Bjetin.

    malý česnek

    23. 2. 2014 11:06 Zakladatel vlákna: ondřej
    Dobrý den, chci se zeptat když jsem na podzim vysadil sadbový česnek byli to velký stroužky a pak z nich vyrostou menší, nemělo by to být že velký stroužek bude velká rostlina a pak i velký česnek?
    23. 2. 2014 11:25 Adriana Biolek
    Ach jo .... nie som žiadny cesnakový guru, ale keby ste si, pán Ondřej, prečítali aspoň kus zdejší diskuse, zvěděl by ste, že velikost česnekové cibule není přímo úměrná velikostí zasazeného stroužku :)

    Velikost palic

    6. 12. 2013 9:18 Zakladatel vlákna: Jaroslav Hrouzek
    Dobrý den.
    Koupil jsem si letos od Vás sadbu dvou odrůd česneku. Vámi dodané palice a tím i stroužky byly ideální velikosti pro sázení. Mám dvě jiné odrůdy, jejichž palice jsou min. 5x větší než ten od Vás, a to v ní jsou pouze čtyři stroužky. Takže vlastně dost vysázím. Jak můžu ovlivnit velikost palic, abych měl na sázení ideálnější velikost. Děkuji Jaroslav Hrouzek.
    7. 12. 2013 17:48 Jan Kozák
    Jenom pro upřesnění: bavíme se o (složených) cibulích. Palice u česneku je jeho květenství s květy a pacibulkami - od toho je třídění na paličáky a nepaličáky podle toho, zda toto květenství tvoří nebo ne.
    Velikost cibulí můžete spolehlivě snížit hustou výsadbou. Velké cibule se čtyřmi stroužku budou klony tzv. ruského paličáku. Spíš bych se zamyslel nad tím, jestli česnek, u něhož spotřebuji víc než čtvrtinu (vždy jsou nějaké ztráty) sklizně znovu na sadbu, mám pěstovat.

    Velikost stroužků

    15. 11. 2013 10:37 Zakladatel vlákna: jary
    Je pravděpodobnější, ze z velkých strouzků vyrostou velké cibule? nebo je to jedno. j.
    15. 11. 2013 12:44 Zdeněk Červík
    Česnek v otázkách » Má vůbec smysl sázet malé stroužky česneku?

    Důležitější než velikost stroužků je původ sadby – tedy to, kdy byla daná partie vypuštěna z udržovacího šlechtění do množení. U našich odrůd můžete sázet úplně všechny stroužky – velikost stroužků při výsadbě není přímo úměrná velikosti výsledné cibule
    19. 11. 2013 18:13 Eduard Landa
    Dobrý den, prosím, platí toto i u středových stroužků odrůdy Benátčan, které jsou oproti okrajovým velmi drobounké? Předem děkuji za odpověď.
    20. 11. 2013 17:51 Jan Kozák
    Jistě.

    Pro pí Stanislavu Moravčíkovou (11.10.2013)

    20. 10. 2013 13:23 Zakladatel vlákna: Karel Procházka
    Opravdu se jedná o Džambul. Jeho málá velikost je pravděpodobně způsobena:
    a) Pěstitel Hradecký-Mihulková použil vlastní sadbu, protože p.Kozák nemá Džambul již dva roky v nabídce.
    b) Jedná se o česnek, který byl vysazen sazečem kořínky nahoru, narostl jako droboť a oba jsme ho koupili za neuvěřitelnou cenu 170,-Kč/kg.
    Kontakt: ***
    20. 10. 2013 14:30 Pavel Baxa
    Pane Procházka léta sázím česnek sazečem a nikdy není problém naroste velký a v zemi se narovná tak jak má.Fotku svého česneku mám vloženou o trochu níže pro pana Marka.
    20. 10. 2013 16:53 Pavel Beran
    Dobrý den,

    byla by možná i fotka sazeče? Jen pro zajímavost...

    Děkuji Beran
    20. 10. 2013 17:40 Pavel Baxa
    Napište email a já vám ji pošlu,ale nevím zda jsem ji vám už neposílal,protože jí občas posílám.
    20. 10. 2013 17:49 Lenka Janíčková
    Dobrý den, mohla bych taky poprosit o fotku sazeče? Mail je ***, děkuji
    20. 10. 2013 19:31 Pavel Beran
    ***

    děkuji
    20. 10. 2013 18:08 Jan Kozák
    Tak mě napadlo, zeptat se Vás na odrůdu, kterou takto sázíte. Přitom jsem si uvědomil, že tzv. ruské paličáky se částečně narovnají. Pak jsem si vyhledal tu fotku o trochu níže a vidím, že jsem se nemýlil. Skutečně se ruské paličáky částečně narovnají.
    21. 10. 2013 13:03 Pavel Baxa
    Ano odruda je Dukát a ještě musím podotknout,že pudu mám hlinitojílovitou tedy těžkou.Jen je problém když se přihrne na stroužek třeba kámen tak udělá česnek fajfku.
    12. 11. 2013 19:51 Vlastimil Šauer
    20. 10. 2013 18:23 Jan Kozák
    No a za c) sazeč snižuje výnos, ale počítejte s tím že z odrůdy Džambul už nic víc nevytáhnete. Teď je podivná doba, že se chce všechno velké. Jablka musí být velká, třebaže jsou pro konzumaci nepohodlná, zrovna tak rajčata, paprika, bohužel i česnek. Ale tak veliký, jako je španělský, my nikdy mít nebudeme. Ale tak chutný, jako máme my, zase Španělé mít nebudou. Já cenu 170 Kč za kilo považuji za uvěřitelnou. Ono je třeba mimo jiné vidět i to, že poctiví lidé, mezi něž paní Mihulková s panem Hradeckým určitě patří, musí z této ceny odvést státu DPH, daň z příjmu, zdravotní a sociální pojištění, což dává dohromady asi 75 Kč. Ten, kdo prodává česnek, aniž by cokoliv zdanil za 150 Kč, je na tom finančně podstatně lépe.
    20. 10. 2013 19:12 Zdeněk Červík
    Že se do toho pletu,ale říka se že"i malý šašek dokáže zahrát velké divadlo"Vždyť je uplně jedno jestli palice česneku váží 85g nebo 65g a minuta loupání o dva stroužky jistě nikoho nezabije.

    Sadba

    16. 8. 2013 21:09 Zakladatel vlákna: Taros
    Dobrý večer všem. Chtěl bych se zeptat jak veliký česnek sadíte? Zda velikost zasazeného stroužku je přímo úměrná velikosti vyrostené hlavy či nikoli. V této otázce nemám vůbec jasno, člověk od člověka jiný názor.
    17. 8. 2013 21:15 Jan Kozák
    Nezáleží ani tak na velikosti stroužku, jako na původu sadby. Sám doporučuji sázet stroužky úplně všechny.

    Velikost sadby

    8. 8. 2013 9:42 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
    Dobrý den

    Měl bych dotaz, v jaké velikosti máme očekávat letošní sadbu Lukanu?
    Předloni jsem kupoval sadbový Vekan, cibule byly menší až střední, průměru přes 4cm a hmotnosti do 30g. Loňský sadbový Bjetin byl o dost větší. Bude tedy Lukan větší jako zmiňovaný Vekan?

    Děkuji
    8. 8. 2013 21:12 Jan Kozák
    Záleží na konkrétní partii, některé partie Lukanu jsou velké, jiné trochu menší. Sadba nepaličáků je od průměru 3 cm, my expedujeme od 4,1 cm. Největší cibule máme letos u odrůd Havran a Bjetin.

    malé stroužky

    7. 8. 2013 20:43 Zakladatel vlákna: ondřej
    Zdravím pana Kozáka, potřeboval bych poradit co udělat s malými stroužkami česneku, jsou opravdu malý. Mám je použít jako sadbu, nevyroste z nich zase malý česnek? Děkuji za odpověd
    7. 8. 2013 21:54 Jan Kozák
    Jeví se mi to jako jarní odrůda. Pokud jiné roky narůstala lépe, je předpoklad, že bude opět lepší i z malých stroužků.

    velikost stroužků

    4. 3. 2013 12:57 Zakladatel vlákna: Tomáš Samek
    Dobrý den, existuje nějaká pěstební či klimatická okolnost, která vede k výskytu velmi malých stroužků? Sadil jsem loni jarní česnek (nevím, jestli byl sadbový ani odrůdu) normální velikosti a sklízel cibule s velkým počtem malých stroužků. Zálivku, hnojení ani okopávku jsem nezanedbal. Děkuji .
    4. 3. 2013 20:07 Jan Kozák
    Nějaká taková okolnost existuje, ale co to je, nevím.

    množství sadby

    22. 7. 2012 22:08 Zakladatel vlákna: tomáš Žitňanský
    Dobrý den,můžete mi prosím poradit,cca kolik kg sadby je potřeba na 130m2 půdy?? Děkuji Tomáš
    23. 7. 2012 9:10 Petr Konopka
    Zdravím a toto jsem také řešil.Pan Kozák píše zde

    Kolik potřebuji sadby na 1 ar?
    Spotřeba sadby je orientačně jedna tuna na hektar, tedy deset kilogramů na ar. Záleží na sponu a velikosti stroužků. Lukanu Vám může stačit osm metráků, Havranu budete potřebovat dvě tuny.
    Vaše plocha je 1,3 ar rozsah je třeba 13 až 26 kg podle toho jakou sadbu seženete. Letos bude určitě menší a budete se snažit vysázet co nejvíce jedinců, tak berte střed 20 kg.Spočítejte si počet řádků a počet jedinců na řádek při Vámi zvolené vzdálenosti.
    Můj příklad z 2011 na 650 jedinců Dukátu padlo 6kg a drobnější sadba Mirky 3kg.Každý řádek si dejte zvlášť, aby vás to nelákalo zahušťovat.Zbytek sadby můžete kdykoliv prodat, když budete patřit k těm štastným co ji sehnali.4esneku zdar PetrK
    23. 7. 2012 10:21 Petr Konopka
    Zdravím a ještě jsem našel svoji tabulku z 2011-- sadba byla průměrné velikosti a zakoupena - pouze Mirka byla menší.Nechci fušovat do řemesla odborníkům, ale třeba Vám to pomůže. S pozdravem PetrK

    Odrůda váha cca stroužků
    MIRKA 1kg 290
    BJETIN 1kg 125
    TANTAL 1kg 140
    TRISTAN 1kg 155
    HAVRAN 1kg 130
    JOVAN 1kg 140
    VEKAN 1kg 160
    DUKÁT 1kg 110
    RUSÁK 1kg 100
    23. 7. 2012 13:49 Jana Kopecká
    Dobrý den, pane Konopko,
    díky za vaši tabulku, myslím, že pomůže nejednomu z nás, alespoň orientačně. Letos budu počítat s menšími stroužk y a počtem v cibuli, ale lepší než laický odhad na místě. Ikdyž, moje stoužky Havranu, jsou jak palec velkýho chlapa:-) a Bjetin jak můj ukazováček:-) Česneku zdar

    velikost sazeni

    17. 7. 2012 12:57 Zakladatel vlákna: honza
    Dobrý den chtěl bych se zeptat jako začatečnik když zasadím malé stroužky budou při sklizni male nebo normalne narostou dekuji za odpoved honza
    17. 7. 2012 19:53 Jan Kozák
    Samotná velikost stroužku není příčinou výnosového úspěchu nebo neúspěchu. Záleží na důvodu, proč jsou stroužky malé (letos budou menší než jiné roky) a na množitelském stupni - metodika udržovacího šlechtění je dost složitá. Z kvalitní i malé sadby vyroste česnek normální velikosti.

    Velikost sadby

    5. 7. 2012 16:46 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
    Pěkný den
    Mám dotaz na velikost sadby.
    Pane Kozák, už dříve jste se vyjadřoval k velikosti stroužků pro sadbu a tvrdil, že i z malých stroužků vyroste česnek stejný jako ze stroužku velkých.
    Mám sklizen kompletně Vekan a poměr množství konzumních a malých sadbových česneků je asi 50%/50%. Některé menší cibule jsou průměru jen 2cm, ořech je větší. Není to už pro sadbu extrém? Tedy ze stroužků takové malé složené cibule asi ztěží vyroste česnek ke konzumaci a je tedy třeba projít dvouletým cyklem (pro cibule minimálně 35g po usušení) nebo se mýlím?

    Ještě taková sranda:
    Kolega zrovna sklízel a přes plot ho poučoval nějaký důchodce, že je na sklizeň brzy... povídá ,,copak nevidíš jak jsou ty palice malé, to já sklízím vždy na svatou Annu ten svůj" Jak myslíte, že letos dopadne? Letos je vše o 10 dní posunuté dopředu a tím nemyslím jen česnek ale celou krajinu.

    Informativně ještě uvedu, že předpokládaný výnos ze 13,5kg sadby odhaduji na 80-100kg po sušení.
    5. 7. 2012 20:27 Honzík Novák (ml.)
    Když mají oba stroužky stejnou genetickou informaci a stejný zdravotní stav, pak je pravda, že z nejmenšího stroužku vyroste téměř totožná cibule jako z velkého. Ale v přírodě není všechno nalinkované jak v matematice při rovnici o dvou neznámých. Mám-li dvě různě velké cibule, nevím, jestli mají stejný zdravotní stav a genetickou informaci. Osobně proto na sadbu vybírám cibule nejzdravější a co nejvíce se přibližující standardu odrůdy. Přesto Vekan co točím minimálně 8 let má ještě tak 4-8 dní do sklizně a Vekan co jsem nakoupil na ozdravení sadby jsem dnes sklízel 5minut po dvanácté = 10% cibulí bylo přezrálách a rozpadaly se jim suknice. Ty přezrálé dám na sadbu pro čistý konzum a ty standardní dám jako to z čeho budu po slizni 2013 vybírat sadbu pro další sezónu. Ty nejmenší cibule dopěstované ze stroužků považuji za nemocné, pokud nevím důvod proč dorostly malé (neohlávkovaná rostlina, omylem nasázené dva stroužky do stejného místa, podtržení při okopávání, ...) považuji je za nemocné.
    No a co bude na Sv. Annu nevím, ale je možné že i já budu mít v zemi BENÁTČAN, JAPO a další pozdní odrůdy. Pán nezná Vekan a vy neznáte, co za odrůdu má on. Ale úsměvné je, že vždy nejvíc radí ten kdo má nejmenší přehled.
    6. 7. 2012 18:09 Martin Harasim
    Malé cibule jsou z jarního sucha. Když jsem dělal koncem května na jiném záhoně orbu, tak 20cm pod zemí se prášilo.
    S tím pánem přemudřeným jsem to myslel tak, že se řídí jen podle datumu.
    6. 7. 2012 21:47 Honzík Novák (ml.)
    Pokud je Vekan malý v důsledku sucha, nebál bych se jej použít na sadbu. Co se mi mezi prsty nezlomílo, z toho mi narostla normální velikost cibule. Malé mám nejčastěji, když omylem nasázím do stejného místa dva stroužky a perou se o jedny živiny i vodu.
    Njn podle datumu se to nedá, letos jsem měl Anin dřív vyzrálý než Bjetin.
    7. 7. 2012 7:06 Jan Kozák
    Každý rok můžeme sázet jen to, co narostlo. Letos budeme sázet menší materiál než jindy a ještě jsme rádi, že vůbec budeme sázet. Jan Novák to celkem dobře vystihl. A termín sklizně? Mezi nejranějšími odrůdami (Bjetin, Anton) a nejpozdnější (Benátčan) je rozdíl ve sklizni asi měsíc. Když to přeženu, tak jablka odrůdy Průsvitné letní nebudete sklízet v listopadu jako zimní odrůdy.

    Pacibulky

    27. 6. 2012 23:09 Zakladatel vlákna: Jaroslav Frantík
    Dobrý večer pane inženýre,
    vloni jsem poprvé vysel pacibulky, jejichž většina narostla do velikosti na fotce (omlouvám se za kvalitu). Jelikož nemám zatím zkušenosti, rád bych Vás požádal o radu, jestli na podzim sadit pacibulky takové velikosti, nebo vybírat pouze ty největší. Obávám se, že mohly být zasaženy letošní zimou, a proto jsou tak malé. Napoprvé jsem to neodhadl a pacibulek mám cca 10 kg, takže je z čeho vybírat. Děkuji za odpověď.
    29. 6. 2012 13:09 Jan Kozák
    Máte-li z čeho vybírat, tak ty nejmenší nesázejte - většinou v dalším roce udělají pouze větší kuličku.

    cesnek

    19. 4. 2012 21:53 Zakladatel vlákna: petr bartonek
    Chci se zeptat ktery cesnek je podle vas nejvetsi a ma velke strousky a jak to vypada letos s cenekem pry udajne je ho u nas v cr malo a bude drahy
    20. 4. 2012 20:10 Jan Kozák
    Jednoznačně je to odrůda Havran, sadby českého česneku bude letos skutečněš velmi málo. Příště se, prosím Vás, nestyďte, že jste Čech, a využívejte všeho, co nám čeština nabízí - velká písmena, háčky a čárky nad písmeny, čárky a tečky ve větách. Chcet-li, abychom se věnovali Vaší otázce, věnujte se jí, prosím, také Vy.

    velikosti hlávek česneku

    19. 8. 2011 7:36 Zakladatel vlákna: Pařenica Jan
    Dobrý den, ve vašem popisu Vámi vyšlechtěných a prodávaných odrůd čeneku popisujete velikosti hlávek jako střední nebo velká. Podle mých výsledků v pěstování česneku se dosti často rozcházím s Vámi udávanou velikostí, na př. Anin, Jovan, Slavín. Zajímalo by mne kolik centimetrů , od do má střední a velká hlávka rád bych se v tom orientoval. Děkuji
    19. 8. 2011 15:09 Jan Kozák
    Ve svém popisu vycházím z oficiálního popisu odrůdy, který je součástí dokumentace o registraci odrůdy Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským. Samotného mě to nikdy nenapadlo změřit.

    Sadba česneku

    8. 8. 2011 13:15 Zakladatel vlákna: Radim
    Dobrý den pane Kozáku. Po letošní sklizni mám některý česnek menší. Mohu na sadbu použít i malé stroužky? Nebude to mít vliv na kvalitu výnosu? Nebude česnek příští rok opět menší nebo je to jedno, jestli zasadím malý či velký stroužek? Děkuji za odpověď
    8. 8. 2011 20:35 Jan Kozák
    Nelze to úplně zobecnit. Z kvalitní sadby můžete nasázet i maličké stroužky (pod jeden gram) a vyroste Vám pěkný česnek.

    Výběr palic pro sadbu

    19. 7. 2011 21:05 Zakladatel vlákna: Jan
    Poslední můj dotaz směřující na Vás se týká výběru vhodné palice (stroužků) pro další výsadbu. Je pravdou, že čím větší stroužek tím větší palice v dalším roce a naopak, bude solidní násobek také z malých stroužků (případně středových) a závěrem co se ve skutečnosti děje se vzaseným stroužkem v zemi tzn. zda zcela vyhnívá jako vsazená brambora či se nějak štěpí na další stroužky a čím je určen počet stroužků v palici(např odrůda " bílý Rusák" 4-6 stroužků). Děkuji Vám za reakci na mé všetečné dotazy, přestože si dovedu představit jak pracovně vytížený jste v těchto dnech. Pěkný večer Jan
    20. 7. 2011 20:12 Standa
    Počet stroužků je dán geneticky a proto je i součástí popisu odrůdy. Dle mých zkušeností je velikost palice ovlivněna více pěstitelskými chybami než počáteční velikostí stroužku. Malý česnek je pak kombincí chyb výsadby (neorientovaná sadba, přehuštěná výsadba, příliš hluboké nakypření před výsadbou, neutužení po výsadbě), nedostatku vláhy či živin v době růstu, neprovedením hlávkování u paličáků. No to ale odbočuji od toho co jsem chtěl původně psát = tedy zeptat se Vás, kde sehnat ruský bílý (nejlépe celé nehlávkované rostliny) nebo jen pacibulky?
    22. 7. 2011 10:28 Jan
    Děkuji za poskytnuté informace. Ohledně ruského bílého mohu jen konstatovat, že díky velké poptávce po česneku obecně opravdu netuším, kde by se dal v těchto dnech ještě získat, neberu-li v úvahu různé tržnice či farmářské trhy kde se domnívám je vysoké riziko s ohledem na jejich "neznámý" původ a kvalitu. Jan.

    pěstování česneku

    19. 3. 2011 17:06 Zakladatel vlákna: Luboš Macek
    Dobrý den,chtěl bych vědět zda velikost sadbového stroužku má vliv na sklizeň (velikost "palice")Děkuji.
    19. 3. 2011 19:34 Jan Kozák
    Při pečlivé výsadbě je vliv velikosti stroužku zanedbatelný. Proto také doporučujeme sázet všechny stroužky. Je možné, že u některé odrůdy to nemusí platit, ale zatím jsem se s tím nesetkal.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne