Kromě uvedeného je ještě asi nutno podotknout, že většina čínského česneku není prezentována jako sadba. Je možné, že pokud by se o sadbu jednalo, byly by na tento česnek mnohem větší tlaky ze stran místních pěstitelů na celé světě, kam Čína vyváží. Zkoušet sázet česnek neznámého původu se hodí leda tak u nepříjemných sousedů.
Čína je od nás poměrně vzdálená (jak lokalitou, tak kulturou), proto můžeme situace tam považovat za pádnou obhajobu činnosti v EU. Tady by to neprošlo. Kupoval byste od nás sadbu, o níž byste věděl, že si s ní můžete zavléct na pole problém, se kterým si neporadíte? Necháte to jen tak, když zjistíte, že vinou našeho česneku jste si zničil pole na pár generací dopředu?
I kdyby se Vaše hypotéza, že čínský česnek je nakažen, čeho tím bude možné dosáhnout? Vydáte-li velké úsilí, možná by bylo zakázáno čínský česnek dovážet. Tím si však stejně nepomůžete. Poptávka po česneku je u nás obrovská, a česká produkce ji nestačí pokrýt (zvlášť vezmeme-li v úvahu ne český česnek obecně, ale kvalitní česnek se zaručeným původem). Volné místo na trhu bude nutné zaplnit – místo nekvalitního česneku z Číny se začne vozit nekvalitní česnek z Polska nebo z jiných lokalit. Tím si nijak nepomůžeme.
Osobně (a laicky) to vidím tak, že pokud letos, kdy tu vládne česnekové šílenství, to lidé nevydrží a místo kvalitního česneku vsadí do země nějaký „sajrajt“ kdesi od kohosi, ať další roky vůbec kvalitní odrůdy neshánějí. Nemá smysl udržované odrůdy sázet na zamořená místa. Je jasné, že letošní netrpělivost se veliké spoustě lidí v následujících letech krutě vymstí.