Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Síra Zpět na diskusi

    Síření

    24. 7. 2020 22:07 Zakladatel vlákna: Vaclav Kavka
    Dobrý den, měl bych otázku. Vysířil jsem sklep sirnými knoty a až zpětně jsem si uvědomil, že jsem tam měl uskladněno několik zajímavých stroužků na sadbu. Mám očekávat problémy? Stroužky jsou v misce zabalené v papírových pytlíkách, nicméně celý objem byl "vykouřený". Stroužky by měly být plně spící již několik týdnů. Lze to případně brát jako svého druhu moření proti vlnovníkovi?
    25. 7. 2020 7:20 Jan Kozák
    Kysličník (teď se tomu blbě říká oxid) siřičitý je ve větší koncentraci biocidem, tedy hubí všechno živé s výjimkou některých mikroorganismů, tedy i rostliny. Pokud této koncentrace nebylo dosaženo, stroužky přežijí, vlnovník určitě ne. Nevím, jak to bude s jeho vajíčky.

    Postřik na list

    30. 5. 2020 22:02 Zakladatel vlákna: Radek Bohmalský
    Dobrý večer p.ing.Kozáku,
    mohl bych se teda zeptat,jak nejlépe dodat ještě česneku síru? Děkuji za odpověď,
    Radek Bohmalský
    31. 5. 2020 19:53 Vaclav Kavka
    A odkud máte indicie, že je to potřeba? V tuto chvíli asi už toho moc dodat nelze.
    Hnojení sírou se provádí buď ve formě elementární síry, což je u nás dost vzácné, nebo formou síranů.
    Aby to mělo smysl z hlediska množství, lze zvážit sírany makroprvků nebo běžných prvků.
    Sádra - pan Kozák nebude asi souhlasit, ale funguje dlouhodobě jako zdroj vápníku i síry, ph neutrální. Rychle z ní ale nedostanete nic.
    Síran draselný - rozpouští se dost pomalu a neochotně, můžete to zkusit na list, ale pochybuji o nějakém velkém vstřebání
    Síran amonný - možná nejvstřebatelnější z toho, co zmiňuju, ale pořád asi nic moc.
    Pořád je tu základní otázka, proč byste teď měl pocítit tu náhlou potřebu síry.
    31. 5. 2020 21:27 Radek Bohmalský
    Dobrý večer p.Kavka, mám zasazeno 5 odrůd na pozemku před domem a stejných 5 odrůd na pozemku asi 2 kilometry od domu.Když jsem už něco málo hlávkoval a ochutnával,tak mně všechny stvoly chutí více  ze zahrady (už ted mají sílu) co je 2km od domu. Tam bylo hnojeno síranem draselným,před domem nikoliv,tak jsem měl zato,že by šlo ještě česneku nějak pomoci.
    31. 5. 2020 21:59 Vaclav Kavka
    Loni jsem koupil česnek od renomovaného pěstitele a překvapilo mě, jak málo pálil. Možná budu opraven, ale ty sirné látky v česneku se označují za sekundární metabolity, tedy produkty metabolismu. A tedy by k jejich nahromadění v rostlině bylo třeba, aby proběhla významná část metabolismu z životního cyklu rostliny. A ta si myslím, že už je pryč. Hmota rostlin je už z velké části vytvořena. 
    Zkusit síran amonný na list asi můžete, ale moc bych od toho už nečekal. (Třeba u mě už některé odrůdy -Mirka, Havran - ztrácejí živě zelenou barvu a jdou do žluta, tam by už asi nemělo smysl se o něco pokoušet)
    Já dávám na podzim do půdy sádru (vím, že p. Kozák to neuznává), na jaře síran draselný.
    2. 6. 2020 8:54 Radek Bohmalský
    Děkuji Vám za odpověď p.Kavka

    Hnojení S

    4. 2. 2019 12:06 Zakladatel vlákna: Martin Tomášek
    Dobrý den, 
    měl bych dotaz ohledně jarního přihnojení česneku sírou. Na podzim jsem mořil v Sulce (10 ml ve 2,5 l vody) a tento zbytek pak rozředil do 25 l vody na plochu cca 10 m2. Dá se počítat, že i tohle pokryje část potřeby S? Zajímalo by mě tedy kdy nejlépe přihnojit teď na jaře, a jaké hnojivo použít. Jestli Síran draselný nebo amonný, popřípadě jiné hnojivo. Před sadbou jsem, žádné S hnojivo nepoužil. Pouze zelené hnojení (hořčice), kompost a dolomitický vápenec, předplodina brambory.
    Předem děkuji za odpověď
    4. 2. 2019 18:32 Jan Kozák
    V posledních letech se stává síra v půdě nedostatkovým prvkem. Dokud nám pršela kyselina sírová, tak to stačilo. Teď musíme síru přidávat. Česnek ji samozřejmě potřebuje pro tvorbu silic, ale obecně platí pro všechny rostliny, že při nedostatečné zásobě síry je omezen příjem dusíku. A to určitě nemůžeme potřebovat. Pro přihnojení použijte jakékoliv hnojivo obsahující síru. V případě síranu draselného nebo amonného Vám stačí na těch deset metrů nějakých deset až patnáct deka hnojiva aplikovaného v předjaří..

    dezinfekce

    23. 9. 2018 19:46 Zakladatel vlákna: Karel Karel
    Dobry večer pane Kozáku,  ještě jsem se chtěl zeptat, jestli by použití sirného knotu k dezinfekci skladovacího prostoru poškodilo konzumní   česnek, připadně vlnovníka v něm, kdyby se tam nechal během toho síření.
    23. 9. 2018 20:28 Jan Kozák
    Těžká rada. Samozřejmě by bylo nejlepší ponechat konzumní česnek během síření ve skladu, ale nesmí se to přehnat s koncentrací kysličníku siřičitého. Ale trefte ji. V tom Vám asi nikdo neporadí. Ale kdyby snad náhodou někdo věděl, tak bych se taky rád poučil.

    rozteč výsadby

    11. 9. 2018 0:33 Zakladatel vlákna: Pavel Hochmut
    Dobrý den pane Kozáku,
    mohl byste mi prosím přiblížit význam rozestupu česneku při výsadbě? Má v tom nějakou roli úrodnost půdy?
    Mám totiž k dispozici extrémně úrodnou půdu, v letošním roce (první rok od jejího založení...) mi vyrostla rajská do třímetrové výše a sklízím ze štaflí.
    Právě na zimu chci na toto místo sadit váš česnek a přijde mi, že bych mohl sadit daleko houšť.
    Moje půda je typu "Terra Preta", pH neutrální, ústrojné látky (humus) cca. 40 % (!!!), zásoba hnojivých látek a stopových prvků - naprostý extrém.
    https://biom.cz/cz/odborne-clanky/terra-preta-tajemstvi-cerne-zeme
    Snad bych ještě přidal na podzim pro jistotu ten roztok Sulky, česnek má opravdu pálit jako čert.
    Co mne tedy ale teď zajímá, je ten rozestup.
    Děkuji
    11. 9. 2018 11:04 Libor Hejduk
    Dobrý den
    sice nejsem pan Kozák, ale mám z poslední sklizně podobnou zkušenost a tudíž se mohu o ni podělit. Upozorňuji jen, že jsem zahrádkář amatér. Na relativně malé zahradě šetřím místem a tak vše sázím o něco hustěji. O dostatečný přísun hnoje je postaráno z tak velké hromady, že si mohu vybírat, jak moc čerstvý nebo uleželý (a plný žížal) hnuj chci. Pod letošní rajčata ho přišlo habaděj a tak jsem i já měl sklizeň až nad hlavu. Česnek byl v záhoně po loňských rajčatech, ve sponu cca 20 na 20, pro jistotu jsem do brázd podhnojil cereritem, ale na jaře cca v dubnu, už si přesně nepamatuji, česnek začal žloutnout, lehce jsem mu přisypal vápenatého ledku, co jsem měl ve sklepě, žloutnutí nepokračovalo. Ještě jsem párkrát zalil "hnojovou vodou" (odleželý hnuj od zimy v kýblu zalitý vodou - rozmícháno část v zálivce) a to bylo vše. Se sklizní jsem byl spokojený, většina cibulí průměrná až nadprůměrá, malých byla menšina.
    Takže ve výsledku opravdu jde jen o živiny, pokud je dostatek všech potřebných živin pro česnek, nebude problém dát ho hustěji.
    11. 9. 2018 11:51 Vaclav Kavka
    Tady máte dobře popsané, co můžete čekat při různých hustotách výsadby

    http://www.ipni.net/publication/bci.nsf/0/B0FDEA8D21D1F99C85257BBA0065CC6A/$FILE/Better%20Crops%20International%202002-1%20p09.pdf

    Zmíněných 600 000 rostlin na hektar je 60/m2 a tedy asi hodně daleko od zahrádkářské praxe, která je asi 25/m2

    To jen, abyste viděl, kam až se to dá hnát při maximálním vyhnojení půdy.

    Pokud byste se chtěl vydat cestou těchto pokusů, bude pro Vás asi dost důležité pilně zásobovat mikroprvky (při násobné hustotě sadby příslušně násobnými dávkami rozdělenými v čase, abyste nepřepálil). Výsledkem, pokud to dobře dopadne, bude nejspíš velká váha převážně menších palic.
    11. 9. 2018 21:15 Richard Bily
    Kde je potom ekonomika , do huste vysadby date vic nez z ni ziskate 
    11. 9. 2018 14:41 Vaclav Kavka
    Ještě k té Sulce, z ní dostane síry téměř nula.
    Jestli potřebujete doplnit síru, dosypte na záhon sádru. nevím jak česnek, ale o cibuli jsem četl, že odebírá typicky 20kg síry /ha, tedy cca 100g sádry na 10m2. Berte odhadem, sádra je velmi pomalu rozpustná, pokud to nepřeženete úplně, můžete dát o dost víc.
    12. 9. 2018 0:02 Novák Ladislav
    Dobrý den.Sám sázím trojřádek,mezera mezi řádky 23 cm a obslužná ulička 45 cm ,v řádku vzdálenost 14 cm.Tento spon mi poskytuje asi 235 000 rostlin na ha.Budu ale letos sázet asi 800 stroužků,což představuje asi 35 m2.Kultivace pouze s motyčkou,tam se ale ani s ruční plečkou nedostanu.Spon je daný plochou a stupní mechanizace.Čím větší plocha a použitá mechanizace,tím menší počet rostlin na plochu.
    12. 9. 2018 22:06 Stanislav Hanzlicek
    Dobrý večer.Pane Hochmut zajímalo by mě pár detailů.Jakým způsobem jste dokázal zjistit,že vaše půda obsahuje 4o procent humusu a extrémní množství hnojivých látek a stopových prvků?A co jsou podle Vás ony hnojivé látky?Jestliže jste si nechal udělat půdní rozbor,tak bych byl zvědav na konkrétní čísla.Půda typu terra preta totiž určitě nevyžaduje síru.Díky dřevěnému uhlí jí má dostatek i pro česnek. A roztokem sulky si opravdu nepomůžete.Spíš síranem draselným.A jestliže chcete sázet hustěji,tak se samozřejmě připravíte o možnost rozumného přístupu k rostlinám. A česnek nežije jen z kořenů,ale potřebuje také,jako většina rostlin,dostatečné místo pro listovou plochu kvůli asimilaci.Ani v tak úrodné půdě nebudete mít velké palice česneku,těsně vedle sebe,když se jim budou překrývat,mačkat a deformovat listy.Vím to.Zkoušel jsem to.Je třeba zvolit rozumný kompromis.A čas sadby se blíží.Hodně štěstí.Vám i všem česnekářům.
    13. 9. 2018 11:10 Ing. Petr Vejřík
    Dobrý den pane Hanzlíček,
    Myslíte, že dřevěné uhlí obsahuje zvýšené množství síry? Obecně je ve dřevě síry poměrně málo. Je to jeho složením, převážně z ligninu, celulózy a hemicelulózy. Síra se většinou vyskytuje ve vyšších koncentracích především v bílkovinách a těch je ve dřevě velice málo. Obecně bývají u rostlin spíše v živých pletivech listů a také v plodech.
    13. 9. 2018 21:47 Stanislav Hanzlicek
    Dobrý večer pane Vejříku.Dřevěné uhlí opravdu není zdroj síry.Také sem nic takového nenapsal.Funguje v půdě jako akumulátor.Jak vody,tak živin a samozřejmě také různých mikroorganismů.
    14. 9. 2018 6:58 Jan Kozák
    Už jsem toho viděl hodně. Pamatuji si jednoho pěstitele (byla to obec vedle Kroměříže), který metrák Vekanu vysadil na tři ary. To by odpovídalo asi 70 rostlin na metr čtvereční. Koncem první dekády května, kdy jsem ho navštívil, vypadal porost skoro stejně jako porosty obilí. Ten člověk sklidil víc než tunu, konkrétně 980 kg tržního zboží. Samozřejmě tam byla velmi úrodná půda, asi i dobrý ročník, navíc Vekan má úzké listy.
    Jiný pěstitel pěstuje velkostroužkové odrůdy v rozteči 15 x 15 cm, tedy asi 45 rostlin na metr čtvereční, v záhonech, pak má cestičku. A říká: "Musím ho trochu víc nakrmit." Sklízí prakticky samé tržní zboží.
    Co se týká hnojivého účinku Sulky, tak to je skutečně zanedbatelné.
    Sádra se běžně na hnojení nepoužívá. Okyseluje půdu, kdysi se požívala na úpravu půdní reakce. Pro případné doplnění síry (mimochodem síra se v posledních letech stává v půdě nedostatkovým prvkem) bych spíše volil síran draselný.
    16. 9. 2018 1:45 Pavel Hochmut
    O.K. Síran draselný. Děkuji, zkusím...
    16. 9. 2018 1:08 Pavel Hochmut
    Dobrý den pane Hanzlicku, Terra Preta je v našich končinách zcela nutně uměle vytvořený půdní typ. Není tomu jinak ani v mém případě. Terru Pretu jsem studoval asi 3/4 roku na netu a minulý podzim jsem se dal do díla. Udělal jsem růčo cca. 6 kubíků něčeho, co by, podle mých nabytých znalostí, mělo mít veškeré atributy Terry Prety.
    No a protože jsem ji dělal osobně, vím co do ní přišlo a co nikoliv. Proto si také dokážu spočítat, kolik ústrojných látek (asi tak) obsahuje... a samozřejmě i mikroprvků, atd.
    Dal jsem si s tím vším opravdu dost práce a prostě vím svoje.
    A právě co se týká síry, mám pocit, že bych mohl v případě česneku právě opravdu trochu přitopit.
    Dřevěné uhlí vskutku neobsahuje žádnou síru, pokud mu ji nedodáme. Je to totiž téměř zcela čistá uhlíková struktura, nic jiného.
    Tento podzim jsem se, po velkém úspěchu s rajskými, dal do dalších 6ti kubíků Terry Prety. Uvidíme hlavně ale příští rok, co Terra Preta z minulého roku (po rajských) udělá. Určitě vám dám vědět, jak si poradí s česnekem. To co ale předvedla letos (a to podle všeho, první rok údajně nemá být nějak nic moc - co se týká úrody), tak tedy opravdu před ní klobouk dolů. A to jsem patrně ani nezmínil, že výsadba rajských na záhony proběhla až (!!!) 15. června a to z důvodu nemoci. První měsíc po výsadbě se nic zvláštního nedělo, co se ale dělo potom... tak to jsem tedy vůbec do dneška nevydejchal. 
    Rajský jsem zastřihoval 15.9. jinak by rostla a nakvétala jako z praku dál a dál. Původní tyčky u rajských (neočekával jsem tento rok opravdu žádný extrovní úspěch...) jsem musel někdy v červenci dodatečně podepřít a prodloužit zezadu střešními latěmi, z obrázku to asi není úplně patrné.

    Ještě pro úplnost, Terra Preta byla lifrována do záhonů až dva dny před výsadbou. Šlo o totální výměnu půdy v záhonech. Byl jsem v ohromném časovém presu, takže žádná osvědčená schemata...
    Uvidíme ale, jak se půda bude chovat v příštích letech. Její budoucí vlastnosti budou právě rozhodující pro posouzení toho, zda jsem vlastně udělal Terru Pretu, anebo nějaký ten úrodnější paskvil.
    Nicméně, tento rok jsem zaléval celkem třikrát. To, myslím, mluví za hodně.
    Tož tedy tak. Česneku zdar!
    Terra Preta
    2. 7. 2019 17:36 Roman Jurek
    Dobrý den pane Hochmut,


    můžu se zeptat na složení Vaší Terra Prety, jestli to teda není osobní tajemství, letos ji mám v plánu též vyrobit z informací z netu, hlavně z německých zdrojů a youtube, ale jednoznačně se všude pracuje při teplotách 20 st. a výš, přes zimu je půda často úplně nebo skoro promrzlá, pokud ji teda nevyrábíte doma ve sklepě, což pochybuji, v našich podmínkách ji přece nelze půl roku vyrobit, maximálně si připravit materiál jako kompost, dřevěnou drť a dřevné uhlí.

    Díky moc za info, klidně pošlu i svoje výsledky z pokusů u různých plodin. Co jsem zjistil, tak se pokusy s biouhlem omezují na kombinaci maximálně s hnojem, což je samozřejmě málo a terra preta si žádá více specifických přísad jako kamenná moučka, fosfor, dusík  třeba z trávy, efektivní mikroorganismy a nevím co ještě. Děkuji.

    Hnojení sírou.

    4. 4. 2018 18:05 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Dobrý den. Chci se zeptat, je žádoucí přihnojit česnek síranem amonným? Byl tu dotaz na hnojení DASOU, je to přibližně stejné? Dále se chci zeptat kdy bude možné objednat sadbový česnek, tak jako vždy od 1.5.? Děkuji za odpověď.
    4. 4. 2018 20:08 Jan Kozák
    Ano, je to obdobné. Asi bych to udělal tak, že bych přihnojil najednou síranem i ledkem vápenatým. Dusík z ledku by byl dispozici dřív, ze síranu později. Síru česnek využije a ještě bude rád.

    Hnojení

    19. 3. 2018 20:06 Zakladatel vlákna: Martin Nováček
    Dobrý den,chci se zeptat, jestli můžu přihnojit česnek DASOU, protože unás obsahuje půda málo síry.
    20. 3. 2018 6:03 Jan Kozák
    Použít ji můžete, počítejte však s tím, že hnojivý účinek nastává později než u  ledku vápenatého. Hnojení sírou je velmi významné, síra se v posledních letech stává v půdě nedostatkovým prvkem.

    Moření Sulkou

    4. 2. 2018 20:40 Zakladatel vlákna: Vitezslav Dotzauer
    Dobrý den pane ing. Kozáku
    mám dotaz a to jestli je možné aby česnek při moření v Sulce do sebe dostal tolik potřebnou síru pro tvorbu silic?Otec pěstuje česnek přes 40 let a poctivě moří v Sulce 12 hodin a agresivita česneku je obrovská.Tu samou odrůdu jsem v září  předloni mořil 2 hodiny a na jaře jsem navíc na políčko přidal síran draselný.Při srovnávání byl otcův opravdu silnější.A tak asi také začnu mořit 12 hodin.A je možné starou Sulku v které jsme mořili česnek použít jako zálivku a za jakých podmínek?Děkuji
    5. 2. 2018 7:18 Jan Kozák
    Začal bych otázkou. Co jste v minulosti s použitou Sulkou dělal? Vždyť v návodu je uvedeno, že po použití se má rozředit a nalít na záhon.
    Ostrost česneku je samozřejmě dána sloučeninami, v jejichž molekule je síra. Ale jak to udělat, aby byl česnek hodně ostrý, zatím nevíme. Určitě se na tom podílí i pěstitelská lokalita a ročník.
    Množství síry z moření v Sulce je velmi malé, skoro bych řekl zanedbatelné.
    5. 2. 2018 18:42 Jan Kašpar
    Dovolil bych si podotknout. SULKA je 14%  vodný roztok polysulfidů vápníku (CaSx), většinou pentasulfidu. Moříte-li 5% roztokem SULKy, moříte  absolutně (ve skutečnosti) 0,7% roztokem CaSx. Poměr Ca : S je 1,0 Ca : 2,25 S. Takže množství S, jakož i Ca je opravdu zanedbatelné. Proto taky  SULKA, tedy CaSx je tolerovaný prostředek v t.zv. "Ekologickém zemědělství".......
    7. 2. 2018 13:30 Jana Kopecká
    Dobrý den, k ostrosti a chuti bych doplnila, že je to opravdu ovlivněno i stanovištěm. Česnek pěstujeme v rodině několik let, dělíme se o sadbu p. Kozáka, vlastní i krajové odrůdy a chuť a ostrost se liší. Sestra pěstuje cca o 15 km dál  v těžké jílové půdě. Já mám pěknou hnědozem, lehčí, úrodnou na žulovém podkladě,  moje mamka v té samé vesnici v jiné části má v podstatě černozem. Jejich záhony jsou cca 45 let hnojeny kompostem a jejich zem je luxusní, roste tam vše skoro samo. Když děláme ochutnávku za syrova, tak stejná odrůda chutná 3x jinak. A také jsme se sestrou řešily, že česnek od p. Kozáka je někdy ostřejší. Každý rok česnek chutná trochu jinak. Jak píše p. Kozák je to i o počasí a lokalitě a taky hnojení. Já sulku po výsadbě naředím a naliju na záhon s česnekem.

    sirne knoty

    21. 9. 2017 12:54 Zakladatel vlákna: Jan Juřena
    Dobrý den pane inženýre Kozáku,jaký mate názor na moření česneku pomoci sirných knotu nebo sirné svíce.Děkuji za odpověď.
    22. 9. 2017 6:58 Jan Kozák
    Docela si myslím, že by to šlo a líbilo by se mi to. Ale zjistit potřebné množství síry na určitý objem a dobu působení není jednoduché. To by byl úkol pro výzkumné pracoviště.

    zabarvení česneku

    20. 8. 2015 18:24 Zakladatel vlákna: Eva Nováková
    Dobrý den pane Kozáku, v letošním roce se nám na usušeném česneku objevilo barevné zbarvení, které nevypadá dvakrát zdravě. Již si nepamatuji o jakou odrůdu se jedná, ale ráda bych zjistila zda česnek není napaden nějakou nemocí. Případně co se česneku vlastně stalo. Viz. foto. U některého česneku se zespodu objevuje žluté zbarvení, které postupně sahá přes celý česnek. Ale některý je pouze takto barevný a přitom pevný bez žluté vady. Děkuji za odpověď a Vaši radu.
    20. 8. 2015 21:33 Jarin
    Že by síra uvolněná při rychlém sušení?
    20. 8. 2015 21:35 Jan Kozák
    Tak to jsme byli myšlenkově spojeni.
    20. 8. 2015 21:55 Eva Nováková
    Takže obměna sadby není potřeba? Aby se toto zbarvení zase v další sklizni neopakovalo. Ještě mě napadlo, zda na to nemá vliv ještě brzké sklizení s kombinací nevhodné skladovatelnosti. Česnek skladujeme zavěšený v kyticích v průvanu, nicméně natěsno vedle sebe.
    21. 8. 2015 12:09 Jan Kozák
    Na sázení vybírejte normálně vyvinuté cibule. Předčasná sklizeň ani způsob sušení to neovlivňuje.
    21. 8. 2015 12:21 Eva Nováková
    Dobrý den,
    předem se omlouvám se za svůj ,, laický ,, dotaz. Ale dá se tomuto v příštím roce předcházet? Případně jak? Děkuji za odpověď.
    21. 8. 2015 15:44 Jan Kozák
    Zvýšená frekvence všech fyziologických poruch je v letech s extrémním počasím. To neovlivníte. Zmírnit extrémy je možné dostatečně hlubokou výsadbou.
    20. 8. 2015 21:34 Jan Kozák
    Tady nejde o chorobu, ale o fyziologickou poruchu. Suknice je tužší než normálně. Také to má vliv na zhoršení skladovatelnosti. Žluté zbarvení je způsobeno sírou, která se uvolňuje při vysokých teplotách ze silic.

    žloutnutí česneku - viz. 18.8.

    22. 8. 2013 21:31 Zakladatel vlákna: Sarka P
    Dobrý den, také mě po letech pěstování česneku poprvé žloutnou palice od spodu a tudíž i stroužky jsou žluté. Ale jinak jsou tvrdé a zdravé. Ovšem nikdo je nechce, každý si vybere ty nežluté. Co s tím, mám více než 60 kg, můžu tyto žluté stroužky nyní vyloupat a za 2 měsíce zasázet? Děkuji Šárka P.
    22. 8. 2013 21:43 Jan Kozák
    Můžete. Žluté zabarvení způsobuje síra, která se v horkých dnech uvolňovala ze stroužků.

    žloutnutí česneku

    18. 8. 2013 19:48 Zakladatel vlákna: JitkaP
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co má náš česnek za chorobu. Žloutnou nám celé stroužky. Pěstujeme česnek již 12 let a teď si nevíme rady. Děkuji za odpověď
    18. 8. 2013 22:01 Stanislava Moravčíková
    Paní Jitko, česnek nám také rapidně žloutnul. Byla mi udělena rada, rozložit česnek, do co nejmenších vrstev na sebe. Pomohlo to, žloutnutí se zastavilo, tak zkuste.
    19. 8. 2013 6:14 Jan Kozák
    Žádná choroba,zbarvení způsobuje síra při pomalém sušení ve vysoké teplotě. Paní Moravčíková (výše) má pravdu.

    Rozbor půdy.

    11. 4. 2013 10:52 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Pane inženýre ještě jeden dotaz. Nechal jsem si udělat rozbor půdy v ÚKZÚZ Brno. V posudku je napsáno, že obsah fosforu a draslíku je vysoký, hořčíku velmi vysoký. Půdní reakce je alkalická s vysokým obsahem uhličitanů, pH 7,4. V žádosti jsem uvedl, že budu pěstovat na části pozemku česnek. Doporučili mně pohnojit síranem amonným, zatím co já se chystám zasít svazenku a pak postupovat podle rad uvedených v části pěstování česneku. Jaký je Váš názor? Mohu opravdu zapravit síran amonný? Děkuji.
    11. 4. 2013 21:27 Jan Kozák
    Mohou mít pravdu. Síra se běžně při půdních rozborech nedělá, ale protože nám přestává padat z nebe díky odsiřovacím zařízením na komínech, začíná být v půdě deficitní. Takže zasejte svazenku a při podzimní přípravě půdy zapravte síran amonný v dávce odhaduji 200 kg/ha. Jiné hnojivo na podzim nepoužijte.

    Hnojení sírou

    6. 5. 2012 18:34 Zakladatel vlákna: Pepekube
    Dobrý den
    je třeba česnek přihnojovat sírou a může se takto ovlivnit obsah silic, větší říz?
    6. 5. 2012 18:54 Pavel Baxa
    Síra podporuje tvorbu silic tak to ovlivní.
    6. 5. 2012 20:24 Jan Kozák
    Síru česnek potřebuje, proto doporučujeme hnojit před výsadbou Cereritem, protože v něm je draslík ve formě síranu draselného, zatímco v NPK je ve formě chloridu. Přihnojovat Cereritem na jaře je nesmysl, česneku moc nepomůžete, je to spíše hnojení k následné plodině. Máte-li dojem, že je v půdě síry málo, je možné jarní přihnojení síranem draselným, případně nějakým listovým hnojivem s vyšším obsahem síry.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne