Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Skvrny na stroužku Zpět na diskusi

    odrůda Havran

    30. 11. 2022 23:35 Zakladatel vlákna: Stáňa Kubíčková
    Dobrý den,
    při rozdělování cibulí odrůdy Havran mne zaujalo, jak jsou jednotlivé stroužky skvrnité. Letos jsem tuto odrůdu pěstovala poprvé.  Nejsem si vědoma, že by koupená sadba byla také takhle skvrnitá, ale už je to rok, tak si nejsem moc jistá. Fotografii jednotlivých stroužků jsem nikde nenašla, proto se chci zeptat, jestli je toto zbarvení pro odrůdu typické.

    Děkuji za odpověď
    stroužek Havrana
    3. 12. 2022 7:41 Jan Kozák
    Tak jsem se šel pro jistotu podívat a takové skvrny jsem na Havranu neviděl. Ale závadu pod skvrnitou suknicí (slupkou) bych nehledal.
    6. 12. 2022 23:49 Stáňa Kubíčková
    Děkuji za odpověď, ale jsem po ní ještě zvědavější. Ještě jednou jsem česnek procházela, úplně všichni Havrani mají takhle skvrnité stroužky, na ostatních odrůdách jsem nic podobného nenašla. Už delší dobu pěstuji 10 odrůd, z toho 8 je Vašich. Havrana jsem přidala až letos jako 11 odrůdu. Čím myslíte, že by to mohlo být? Virové nebo prostě jen jakési fyziologické pochody? (Letos mi třeba poprvé většina nepaličáků vyrostla poschoďová.) Myslíte, že budou skvrnité i příští rok? Našla jsem fotku Havrana při sklizni, ale za moc nestojí, moc tam nejsou vidět listy, ale zkusím přiložit. Ještě pro upřesnění, nestěžuji si, jen mě zajímá Váš názor.
    vzorek Havrana, sklizeň

    Co je to s česnekem

    7. 9. 2020 9:06 Zakladatel vlákna: Helena Šafaříková
    Dobrý den,  je tento česnek v pořádku nebo je lepší ho nezasadit. Může to být nějaká houbová choroba? Mohu použít na sadbu?

    Děkuji
    česnekčesnek
    7. 9. 2020 12:46 Jan Kozák ml.
    Dobrý den. Popraskání slupek je způsobeno deštěm v období sklizně. (Je to podobný jev jako praskání rajčat ve vlhkém prostředí, však u česneku při tom nedochází k mechanickému poškození.) Jde o vadu vzhledu, ale na sadbovou kvalitu to nemá žádný vliv. Byla by škoda takové cibule vyřazovat, pršení se se sadbou nepřenáší. :-)
    Na rozkladu slupky se podílejí saprofytické organismy, které zdravou tkáň nijak nepoškozují. Jedná se o přirozený proces, který po výsadbě proběhne u všech stroužků.

    Hniloba česneku?

    29. 8. 2019 10:18 Zakladatel vlákna: Zdeněk Vanduch
    Dobrý den všem.
    Už jsem tu letos psal,jak jsem si usnadnil pletí a okopávání česneku zásypem z pilin,ale co mi napadlo česnek,nevím. Jedná se asi o 20 hlávek z nichž 
    je chytlý vždy jen jeden stroužek. Při čistění bylo poznat,že pod slupkou je mírná
    ploška a po odebrání poslední slupky se objevila nějaká hniloba,či co. Na snímku je česnek Dukát,ale v minulosti jsem si toho všiml také na Jovanu,Vekanu i Havranu. Zatím mám zkušenost takovou,že kdybych to nechal bez povšimnutí,
    napadlo by mně to celou palici. Může to být třeba tím,že jsem letos nemořil poprvé Sulkou,ale při sázení jsem česnek vložil na půl hodˇky do vlažné vody?
    Napíšu ještě,že napadné,ale bez vady na kráse jsem vzal na spotřebu jako první.
      Děkuji Všem za odpovědi . Zdeněk Z Valašska.
    Napadený česnek
    30. 8. 2019 19:24 Jan Kozák
    Samozřejmě nemusím mít pravdu, ale jeví se mi to jako mechanické poškození způsobené nešetrným zacházením při sklizni.

    Flekatý česnek

    25. 10. 2018 16:09 Zakladatel vlákna: Jiří Polách
    Dobrý den
    Pane Inženýre, vím že tento problém jste řešil nedávno, ale mě se zdá že na mém česneku jsou fleky větší a proto  si nejsem jistý zda je to jen fyziologická porucha či jiná choroba.  Vyskytlo se mi to jen na minimálním množství česneku.  Foto přikládám. Předem moc děkuji za Vaši odbornou radu
    Polách
    Ps: Děkuji za Vaši krásnou sadbu, kterou jsem nedávno od Vás obdržel. 
    Flekatý česnek
    25. 10. 2018 16:39 Jan Kozák
    Měl bych doplňující dotaz: tyto fleky se zvětšují nebo jsou víceméně neměnné?
    25. 10. 2018 17:52 Jiří Polách
    To bohužel nevím.Přišel jsem na to až ted při rozdružování na sadbu. Tak snad napíšu později. I tak děkuji.
    25. 10. 2018 19:41 Jan Kozák
    Hledím na to, přemýšlím, ale chorobu v tom nevidím.
    25. 10. 2018 20:31 Jiří česnek
    Jirko fleky testuji,ale nesázím ,že tlačí kořeny vše je v pořádku. Zapíchni je mělce 1 cm do půdy a fleky se nešíří,které sledují stroužky zaniknou podpůčí nikdy nezmrzne.Fleky mě dělá Tristan.Jirko zajíma mě tvá odrůda.
    26. 10. 2018 8:34 Jan Kozák
    A mě teď napadlo ještě jedno řešení. Má obecnou platnost. Pokud si nejsem jistý zdravotním stavem stroužku, přičemž jsou v pořádku kořeny, dají se takové stroužky zasadit do květináče, no spíše jen lehce zapíchnout jeden vedle druhého, a nechat doma na okně. Jakmile rostliny dosáhnou nějakých 15 - 20 cm, dají se celé konzumovat podobně jako lahůdková cibulka. Chuť je samozřejmě česneková.
    27. 10. 2018 21:13 Jiří Polách
    Děkuji Pane Kozák trochu jste mně uklidnil.Šlo mi jen o to že fleky pod slupkou nejsou vidět,loupat se mi to nechce a nerad bych sázel nějakou chorobu. Jinak to co se mi nelíbí nasázím na chleba se sádlem.                                                                         Zdravím též Pana Jiřího.S odrůdou neposloužím koupil jsem to asi před 15 lety na stánku na Floře a zatím jsem spokojen.            Polách

    Fleky na česneku

    14. 10. 2018 11:07 Zakladatel vlákna: Petr Brychta
    Dobrý den, na česneku mám flíčky které jsou na fotce myslím že už se to tady řešilo že je to díky nepříznivému počasí. Prosím o radu jestli je to vážně tento problém řeším to už druhý rok je to pouze u vekanu a zda se dá proti tomu bránit? Došla mi od Vás sadba a má to na sobě také, ale ne tolik jako to mám já na sklizeném česneku. Ještě se chci zeptat jestli kdys to má sadba bude to mít i česnek co sklidím nebo to není pravidlo. Děkuji za odpověď.
    flekyfleky
    14. 10. 2018 19:38 Jan Kozák
    Není to pravidlo. Tyto fleky jsou fyziologického původu způsobené nevyrovnanou výživou, na což mají liv stresové faktory (např. hodně teplo, hodně zima, hodně mokro, hodně sucho). Nemají vliv na chuť, skladovatelnost ani sadbovou kvalitu. Jsou však významnou estetickou vadou.

    Tečky na česneku

    1. 9. 2018 22:57 Zakladatel vlákna: Antonín Setnička
    Od čeho prosím jsou tyto tečky na česneku? 
    TečkyTečky 2
    2. 9. 2018 20:22 Tomáš Holub
    Dobrý večer ty tečky jsou od drátovce Tomáš
    2. 9. 2018 20:24 Jan Kozák
    Moja řeč.

    žlutý-skvrnitý česnek

    26. 8. 2018 16:20 Zakladatel vlákna: Jiří Karásek
    Dobrý den pane Kozáku, už roky používám vaši sadbu, vždy vše v pořádku, loni v prosnci jsem však poprvé sadil v naprosto pro mě neznámé, nové půdě (písčitá, ale byla to v květnu čerstvě rozoraná louka, nic na ní dřív pěstováno nebylo), měl jsem vícero odrůd a u Havranu, který je můj oblíbený, ale nejenom-i třeba u Slavinu II., se objevilo zažloutnutí, skvrny, česnek i méně výrazně voní,  je toho sice minimum, jinak byla úroda dobrá, ale zajímalo by mě, o co se může jednat - díval jsem se na diskuzi, ale dle fotek to nevypadá stejně, možná síra? chudá půda? sušení bylo v pořádku, tím to nebude..možná obzvlášť suché a teplé počasí? Jde mi o to, jak se tomu příště vyvarovat. Na moření jsem použil Sulku. Viz foto. děkuji moc a přeji hezký zbytek neděle. Karásek
    pro porvnání-srkvrnitý, zažloutlý a bez vady
    28. 8. 2018 8:49 Jan Kozák
    Mezi fyziologické poruchy patří i medové nebo fialové skvrny (tak tomu pracovně říkám). Nemají vliv na chuť ani skladovatelnost ani sadbovou kvalitu. Jsou však významnou estetickou vadou. Soudí se, že se jedná o nevyrovnanou výživu. Přitom příjem jednotlivých prvků je mimo jiné ovlivněn i teplotou a vlhkostí.

    Fleky na stroužku

    8. 8. 2017 20:25 Zakladatel vlákna: Aleš Panocha
    Na česneku, který jsem namořil v Sulce se objevily tyto "flíčky". Lze tento česnek použít jako sadbový nebo je něčím nakažen a tím pádem i znehodnocen? 
    ...

    Choroby česneku

    18. 1. 2017 20:22 Zakladatel vlákna: Václav
    Dobrý den, mám na vás prosbu. Poslední roky se mi stalo, že česnek, krásně roste a prospívá, ale až zhruba do začátku léta, kdy se viditelně zhorší, začnou usychat listy od špičky a nedochází k dalšími mohutnění rostliny, nebo je to výrazně spoaleno. Hlavy česneku jsou od normální velikosti po spíše menší. Při uskladnění začínají stroužky mírně hnědnout a mají na sobě černé tečky-fleky-jakoby od "červu". Prosím o radu, co by to mohlo být a jak se tomu bránit. Děkuji
    19. 1. 2017 6:46 Jan Kozák
    Z uvedeného popisu nejsem schopný dát jednoznačnou, pro Vás uspokojující odpověď. Nejvíc se nabízí chyba ve výživě. Pokud by to tak bylo, tak je třeba pozemek hnojit hnojem nebo kompostem, občas také povápnit (ale ne zároveň s hnojem).

    Je možné tento česnek použít jako sadbu?

    31. 10. 2016 18:59 Zakladatel vlákna: Jana Pokorná
    Dobrý večer pane Kozáku,

    posílám Vám fotky stroužků česneku, na kterých jsou skvrny.Při rozdružování stroužků před výsadbou byla asi polovina materiálu v tomto stavu. Můžete mi říct, o co se jedná a lze-li takový česnek nasadit? A ještě jeden dotaz, v některých cibulích jsou takové dvojstroužky - mohou se sázet? a pokud ano, mají se před výsadbou rozdělit? Děkuji za Vaši odpověď.
    31. 10. 2016 19:58 Jan Kozák
    Pokud jsou tyto skvrny fyaziologického původu, jak předpokládám, pak se mohou klidně sázet. Jsou totiž roky, kdy jsou stroužky takto skvrnité, a roky, kdy jsou krásně čisté.
    Nedostatečně rozdělené stroužky můžete vysadit, ale lépe celé, aby zbytečně nedocházelo k jejich poranění.
    31. 10. 2016 19:58 Jan Kozák
    Pokud jsou tyto skvrny fyaziologického původu, jak předpokládám, pak se mohou klidně sázet. Jsou totiž roky, kdy jsou stroužky takto skvrnité, a roky, kdy jsou krásně čisté.
    Nedostatečně rozdělené stroužky můžete vysadit, ale lépe celé, aby zbytečně nedocházelo k jejich poranění.

    Skvrny na česneku

    17. 8. 2016 8:11 Zakladatel vlákna: Jiří Sládek
    Dobrý den pane Kozák, občas se mi na česneku objeví podobné skvrny jako popisuje radek. jedná se o totéž? Nebo jde o něco jiného. Děkuji
    17. 8. 2016 21:36 radek
    Pane Sládku,jestli mohu za sebe ,tak já se u sebe přikláním spíš ke skladovací plísni,protože to postihlo skoro všechny pěstitele v okolí,soused hned vedle má česnek odemne na stejném pozemku a má ho bez vady a je to podle mého názoru špatným počasím které nedovolilo ideální sušení,proto kdo neměl česnek větratelný ze všech stran tak ho to postihlo stejně jako já,ale zakaždý názor jsem vděčný.,
    18. 8. 2016 18:52 Jiří česnek
    Vadná sadba , která ukončuje dříve vegetaci před pozdní sklizní dostala mnoho vody.
    Jirka Lovosice
    18. 8. 2016 22:22 Jan Kozák
    Podle mého názoru se jedná o to samé, ale je to v nezvykle intenzivní formě.
    23. 8. 2016 11:02 Jan Kašpar
    Dovolím si podotknout. Nikoli nezvykle v intenzivní formě. Forma je zcela obvyklá, jen pozdní, tedy časově pokročilá po delším skladování. Vývoj je od čistě bílého stroužku po sklizni, v průběhu několika dnů až 2 měsíců se projeví tak, jak je na fotce pana Radka a ke konci skladovacího období, tedy od dubna a později již stroužek vypadá jako na obrázku pana Sládka.

    skvrny

    10. 8. 2016 20:03 Zakladatel vlákna: radek
    Dobrý den ,potřebuji poradit s česnekem který pěstuji už 30 let letos poprvé se stalo toto viz.obrázek,na celé sklizni ,hlavy česneku jsou krásné a tvrdé, ale po olupání stroužku má plno takových fleků a nevím zda se jedná o chorobu nebo špatné sušení třeba zapaření nebo tak,otlaky to asi nebudou protože je opravdu každý stroužek takto poskvrněn děkuji za rady a názory ostatních
    11. 8. 2016 7:32 Jan Kašpar
    S tímhle jsem pár let válčil taky. Odborníci tvrdí, že se jedná o "fysiologickou příčinu". Zkoušel jsem kde co, ale osvědčilo se mi hnojení železem, nejlépe v chelátu na list, lze jednou za 3 roky taky pohnojit půdu směsí FeSO4 se síranem amonným ,obojí v 0,2% koncentraci v množství 10l/10m2, ale to má efekt až za pár let. To Fe v chelátu má ofekt okamžitý. Dále "pro jistotu" cca 3 až 4 týdny před sklizní proti skládkovým chorobám stříknout měďnatým prostředkem s koloidní sírou (např. Kuprikol a Kumulus podle návodu. Já používám Burgundskou jíchu (CuSO4 + soda). Od těch dob mám od téhle choroby pokoj. O ekologii nemusíte mít obavy, obojí (CU i S) je na seznamu prostředků pro ekologické zemědělství, tedy Váš česnek zůstane "bio". Pokud na něj ovšem nenalejete nějaký jiný "sajrajt".
    11. 8. 2016 8:13 Jan Kašpar
    Nedělám si patent na rozum, co funguje v mých podmínkách, nemusí nutně fungovat u Vás a Vaše příčina této údajně fysiologické choroby může být jiná, buď nedostatek některého mikro (nejčastěli Mn, B, Zn) či makroprvku, (obvykle Mg), nebo naopak jeho přebytek. Takže bych doporučoval buď rozbor, nebo mrknout na okolní rostliny a stromy či keře, zda nejeví některé znaky nedostatku nějaké živiny např. chloróza u citlivých rostlin. Mimochodem, nemáte náhodou nadbytek Ca v půdě? Jinak takto postižený česnek je náchylný na skládkové plísně, proto doporučuji ten předsklizňový postřik Cu prostředkem s koloidní S.
    14. 8. 2016 11:36 Jan Kozák
    Úmyslně jsem nereagoval hned, čekal jsem, až se ozve někdo jiný. S tímto problémem jsme se opakovaně setkali, nechali jsme si udělat posudek zdravotního stavu v diagnostické laboratoři. Žádného patogena neobjevili. Názoru pana Kašpara se určitě nebráním, může to tak být.
    14. 8. 2016 19:00 Jan Kašpar
    Zda to tak je, či nikoli zjistíte velmi snadno.
    Do vzorku půdy z pozemku, kde se tato choroba vyskytuje, zasadíte pelargonie (muškáty). Za 2 až 3 měsíce zjistíte stav. Pokud je signalizace pozitivní, zbývá rozhodnout, zda se jedná o nedodostatek Fe, či přebytek Ca, který blokuje příjem Fe rostlinou. Amatérská zkouška zeminy na obsah Ca je notoricky známá, laboratoře netřeba. Bohužel, česnek na sebe nedostatek Fe chlorosou neprozradí. Někdy stačí pouze nepoužívat Ledek vápenatý ale L. sodný (chilský) nebo L. draselný. Případně tyto střídat.
    14. 8. 2016 22:08 Pavel Baxa
    Http://zahradaweb.cz/vlnovnik-cesnekovy-vyznamny-skudce-cesneku-a-tulipanu/
    14. 8. 2016 22:31 Jan Kašpar
    To je sice pravda, ale obrázek nekoresponduje s textem. Říká se tomu "ilustrační foto".
    15. 8. 2016 8:52 radek
    Takže když pár stroužků zasadim,efekt bude pokračovat i na novém česneku ?
    15. 8. 2016 13:34 Jan Kašpar
    Podle mého názoru ano. Na tom samém i jiném. Aby bylo jasno, s tímhle jsem se potýkal asi 5 let. Dnes je vše OK, alespoň co se téhle "chroby", která vlastně ani chorobou není týče. Pokud je to opravdu stejný případ jako u mne, stačí to chelátové železo podle návodu. Je to levné a ani to není moc pracné. Ještě maličkost: Tahle choroba má dvě formy 1)stroužek je jakoby poset místy krupicí, a sem tam má ta krupice hnědou tečku. - malý deficit Fe. 2) přesně tak, jak to máte na snímku - velký deficit Fe. - Alespoň u mne. Jak je to u Vás budete muset vyzkoumat. Podkladů máte dost. Jednoduchý test - zavařte pár česneků do octa jak okurky a pokud zmodrá, je železa dost. Pokud nikoli, Fe tam prostě není. (dole na téhle diskusi dne 29.9.15je takový česnek s dostatkem Fe vyfocen i s popisem)

    Tečky na česneku

    26. 7. 2016 22:05 Zakladatel vlákna: Michal gmitro
    Z coho su tie tecky?,niektory cesnek ma nekde namodralu farbu,je akoby chytal nejaku hnilobu...neni to u vsetkych hlav,ale u vecsiny ano
    27. 7. 2016 0:34 Alena Mihulková
    Dobrý den, ty tečky jsou zaschlé rány, po napadení drátovcem. Má to jen estetický vliv. Nekazí se. Namodralá barva se někdy objevuje u modrých paličáků, u nás to dělá Havran, prostě se tak vybarví při dosychání v sušárně, ale po oloupání je česnek zdravý a chutný. Přeji hodně úspěchů s česnekem (O:

    larvy

    18. 6. 2016 23:53 Zakladatel vlákna: Irena
    Dobrý den,
    mám stejný problém rovněž na Lukanu a na Havlovi jako Karel.Na stonku
    jsou zřejmě kukly vrtalky a část česneku má bílou plíseŇ. Sadba je certifikovaná Vámi - viz foto (je ze září 2015),hned na počátku vykazovala asi třetina stroužků hnědé skvrny.Byla namořena v Sulce,špatné kusy vyhozeny.Zřejmě neměla jít do země vůbec?Vedle Lukana pěstuji svoji vlastní sadbu již řadu let a na ni nebyl v minulosti ani letos žádný problém.Čím ošetřit půdu na příští rok?Děkuji Irena
    19. 6. 2016 20:00 Jan Kozák
    Na stroužcích je vidět příznaky napadení vlnovníkem česnekovým. Postup s mořením byl proto správný. Rovněž vrtalku bych typoval. Na porostu není vidět žádný problém, ale napadení bílou sklerociovou hnilobou bych podle detailního snímku nevylučoval. Každopádně nepoužít vlastní sadbu a pokud možno vysadit na pozemek, kde nikdy nebyl česnek ani cibule ze sazečky. Zdá se nám, že největším šiřitelem bílé sklerociové hniloby, ale i háďátka zhoubného, je právě cibule sazečka.

    červené skvrny na stroužku česneku

    12. 3. 2016 12:25 Zakladatel vlákna: Miroslav
    Dobrý den pane Kozáku. Snažil jsem se najít odpověď na mou otázku na této stránce, ale bohužel jsem neuspěl, proto Vám píšu. Na uskladněném česneku se mi objevily červené skvrny (viz foto v příloze). Nikdy dřív se mi to nestalo, proto bych se chtěl zeptat,zda jste se už s takovými skvrnami setkal a co to znamená? Je to závadné a mám tedy česnek vyhodit, nebo je to jen odrůdou a česnek můžu dál používat? Česnek neplesniví ani nevysychá. Děkuji za odpověď. Miroslav Svoboda
    12. 3. 2016 19:59 Jan Kozák
    Tak s tímto jsem se už setkal, ale nevěnoval jsem tomu žádnou pozornost. Zvýšená tvorba fialového barviva antokyanu určitě nemůže mít vliv na zhoršení zdravotní kvality česneku.
    13. 3. 2016 9:13 Miloslav Tecl
    Stalo se mi to samé . Našel jsem to u odpadního česneku který jsem nechal na půdě přes zimu . Myslím si , že je to způsobené přemrznutím . U jiných česneků i stejné odrůdy jsem to nenašel .

    Česnek skvrny

    10. 1. 2016 19:34 Zakladatel vlákna: Jiří Sládek
    U odrud Anton a Záhorský se vyskytují hnědé skvrny, viz foto. Česnek pěstuji střídavě tak, aby alespoň 4 roky nebyl na stejném záhonu. O jakou chorobu se jedná?
    Děkuji
    Jiří S
    11. 1. 2016 6:55 Jan Kozák
    Nejsem si jistý, jde-li o chorobu nebo fyziologickou poruchu. Vyžadovalo by to buď laboratorní vyšetření nebo posouzení někoho, kdo má v této oblasti více zkušeností.

    <p>Skvrny</p>

    1. 11. 2015 11:30 Zakladatel vlákna: Vratislav
    Dobrý den p. Kozák.Při stroužkování před mořením sulkou jsem zjistil u některých str.malé žlutohnědé skvrny vel.3mm i více a do hloub.rovněž 3mm.Nevím co to je nikdy jsem to neměl až v let.úrodě.Snažiljsem se tyto str.oddělit a zkonzumovat.Mám však obavu že i v sadbě toto určitě bude.Mám obavu abych nezamořil tím zahradu.poradte jestli nemám před výsdbou nebo po ni něčím zeminu ošetřit nebo nemusím mít obavu děkuji a příjemný den
    1. 11. 2015 17:20 Jan Kozák
    Popis problému je sice nejednoznačný, ale přesto usuzuji, že to je fyziologická porucha, která nemá vliv ani na chuť ani na skladovatelnost ani sadbovou kvalitu. Je to pouze estetický nedostatek.

    Skvrny na česneku - dotaz

    15. 3. 2013 15:20 Zakladatel vlákna: Slávek
    Dobrý den, během skladování česneku se mi na pár stroužcích vyskytnou malé skvrnky, které postupem času nabývají na velikosti. Nevíte, prosím, o co se může jednat? Zda-li takto nakažené stroužky mohu užít ke konzumaci. K sadbě asi vhodné nebudou. Díky za odpověď.
    15. 3. 2013 19:40 Jan Kozák
    Co se týká konzumace tam problém určitě není, osobně si myslím, že by nemusel být ani při sázení. Pro jistotu pošlete tento dotaz do redakce časopisu Zahrádkář. Oni spolupracují s rostlinolékaři, ti jsou chytřejší než já.

    Kdo to ví?

    20. 2. 2013 13:02 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
    Petr Skalák: Dotaz z 09.12.12 08:51 i se snímky
    Dobrý den , na stroužcích některých cibulí se někdy najde fialovo-modré žíhání. Je to hezké , česnek vydrží i po nasázení vyroste a nekazí se. Myslím však , že to není normální, když je to u více druhů i v jiných letech - česnek byl krásně zdravý po celé růstové období
    Nyní jsem zjistil ,že také trochu vyschnul,jak u p. Smetanové , uskladněn - suchá větraná garáž cca +10st . Nevím ,,VO CO DE " Děkuji za info. PS
    21. 2. 2013 20:52 Jan Kozák
    Tvorba antokyanu (to barevné žíhání) má skutečně příčinu v něčem, co se česneku nelíbí. Ale... Docela bych byl rád, kdyby se hlavně u dotazů s nějakým problémem, sdělovala orientačně lokalita tazatele. Jezdíme různě po republice a je možné, že bychom se u Vás mohli někdy zastavit a na problém se podívat. Jinak poznámka, že by to mohl lépe posoudit pan Ing. Rod, je určitě na místě.
    22. 2. 2013 12:24 Jan Kašpar
    Nechci tu být za válečného štváče, ale. Mám odpozorováno, že tmavší (více antokyanového barviva) má česnek v letech, kdy je velké a častější kolísání teplot v zimě a na jaře. Pokud jsou trvalé mrazy a dlouho, česnek je výrazně bledší, než v letech s velkými teplotními výkyvy. Možná se mýlím. Ale naozaj to tak vyzerá. Sklizeň 2012 byl č. silně modrofialový.

    Odrůda Bjetin (choroba) ?

    20. 10. 2012 14:08 Zakladatel vlákna: Dave76
    Dobrý den,

    prosím o ujištění, zda se jedná o letošní odrůdu Bjetin z loňské certifikované sadby. Bylo uvedeno, že jde o mírně opožděnou sklizeň.
    Dále jsou patrné flíčky na některých stroužcích, je možné i tyto použít na sadbu resp. jsou zdrav. nezávádné ?

    Děkuji
    DK
    20. 10. 2012 14:09 Dave76
    20. 10. 2012 14:09 Dave76
    20. 10. 2012 14:09 Dave76
    21. 10. 2012 21:23 Jan Kozák
    Je to skutečně Bjetin z opožděné sklizně. Z těch nehezkých flíčků si nic nedělejte ani v kuchyni ani při výsadbě.

    choroba česneku?

    10. 9. 2012 23:37 Zakladatel vlákna: Daniela Schovánková
    Dobrý den,
    pěstuji nějaký paličák, nejspíše jde o Vekan. Je velmi špatně skladovatelný, vydrží nejdéle do Vánoc. Pak se na něm začnou objevovat hnědé mázdry a česnek ztvrdne a seschne.Chci se zeptat, zda je to nějaká choroba, nebo jde o nějaký fyziologický pochod typický pro jistou odrůdu česneku. Naposledy, když jsem kupovala sadbu minulý rok, tak se tyto mázdry už objevovaly i na sadebním materiálu. Na můj dotaz mi prodejce řekl, že jde o vliv počasí, a že nejde o nic závažného.
    Děkuji za odpověď. S pozdravem Daniela Schovánková
    11. 9. 2012 21:05 Jan Kozák
    Nevím, co to jsou mázdry, ale na Vekanu se objevují (loni hodně, letos také) žlutohnědé rozmyté skvrny. Ty nemají vliv na chuť, skladovatelnost ani sadbovou kvalitu. Loni jsme pžádali Státní rostlinolékařskou správu o posouzení tohoto problému. Protokol z jejich vyšetření byl i na tomto webu. Bylo konstatováno, že se nejedná o žádnou bakteriální ani houbovou chorobu, rovněž vliv háďátka byl vyloučen. Vekan běžně by měl vydržet do dubna. Bude asi jiný problém, možná vlnovník česnekový, ale to bych musel mít česnek v ruce.

    Fleky na čeneku

    28. 8. 2012 18:00 Zakladatel vlákna: Radoslav Zajíc
    Dobrý den pane inženýre, máme asi 7 let starou sadbu modrého česneku.
    Po celou dobu co ho máme, tak se na oloupaných stroužcích objevují tmavě fialové tečky, takové prohloubeniny (fialové fleky) a i některé jsou nažloutlé i uvnitř. Některé postupně žloutnou. Vždy vydržel až do jara a nezplesnivěl, chuť i vůně a účinky dobré. Nemělo to vliv na kvalitu.
    Chtěl bych se zeptat zda vhodný na konzumaci a výsadbu a jak by se toto dalo odstanit. Česnek není mořený ani stříkaný je prostě přírodní. Přikládám ilustrační fotografii.
    Moc Vám děkuji za odpověď.
    29. 8. 2012 21:21 Jan Kozák
    Tento problém se projevuje i na naší odrůdě Vekan. Není to každý rok stejné, ale loni a letos je toho hodně. Loni jsem si nechal udělat kontrolu zdravotního stavu v laboratoři Státní rostlinolékařské správy s negativním výsledkem. Nebyl zjištěn výskyt ani houbových ani bakteriálních chorob. Jejich protokol byl několik měsíců i na těchto stránkách. Jde vlastně jen o estetickou vadu.

    skvrny na česneku: je k jídlu?

    29. 10. 2011 21:41 Zakladatel vlákna: Katka P.
    Dobrý den,
    také já mám od Vás skvrnitý česnek. Četla jsem si protokol i vaše vysvětlení níže. Řekněme, že česnek mohu použít na sadbu. Ale co když mi příští rok vyroste stejný? "Vady" mám témeř na všech stroužcích a to ne zcela malé. Jíst bych to asi nechtěla a po vykrájení by tak zbylo jen velmi málo. Vzhledem k tomu, že si ho pěstuji na jídlo, tak jsem trochu na rozpacích zdali vůbec sadit. Co bylo tento rok výjimečné, že se česnek "nepovedl"? Díky
    29. 10. 2011 21:52 "Brácha" Sendy
    Pokud jde o fyziologické poruchy, nemáte šanci opakovat přesně podmínky, kvůli kterým vznikly.
    Zejména proto, že budete pěstovat úplně někde jinde a počasí nebývá dva roky po sobě stejné. Tedy ani půdní vlivy a ani klimatické vlivy se prostě u Vás nemají šanci sejít se právě v takové kombinaci, aby se to opakovalo.
    30. 10. 2011 8:06 Jan Kozák
    Tento problém se letos objevil asi po 10 letech a to i na odrůdách, kde bych to nečekal, např. Dukát (viz dotaz 24. 10.). Neočekávám, že by se mělo něco podobného zase brzy opakovat. Mně to ani na jídlo nevadí.

    Choroba nebo parazit?

    24. 10. 2011 21:13 Zakladatel vlákna: Robert Fleischmann
    Dobrý večer pane Kozáku. Chtěl bych se zeptat, co se to objevilo bohužel na dosti stroužcích na Lukanu a Dukátu? Děkuji za odpověď. R.F.
    25. 10. 2011 19:41 Robert Fleischmann
    Dobrý večer, tak vidím, že na můj příspěvek nikdo neraguje, tak budu já. Našel jsem na stránkách Oregonské státní univerzity zajímavý článek o roztoči-vlnovníku česnekovém (Aceria tulipae Keifer (= Eriophyes tulipae). Zde je adresa: http://www.science.oregonstate.edu/bpp/Plant_Clinic/Garlic/eriophyids.htm
    Mimo jiné tam uvádí, že je vhodné před výsadbou namočit stroužky do vody teplé 130°F což je cca 54,5°C na 10-20 min nebo 10-15 min do vody teplé 140°F což je 60°C, ale snižuje se klíčivost. Takže mám vážnou obavu, že mám sadbu Lukanu i Dukátu s vlnovníkem viz. foto. Hezký večer. R.F.
    26. 10. 2011 20:52 Jan Kozák
    Nezlobte se, že jsem nereagoval ihned, ale zdaleka nemám tolik času jako "brácha Sendy". To, co Vás znepokojuje, není vlnovník česnekový. S podobným jevem se letos můžete setkat u více odrůd. My jsme dali jeden vzorek k posouzení do specializované laboratoře Státní rostlinolékařské správy. Tam žádnou závadu parazitálního původu nenašli. Jejich protokol je k nahlédnutí z naší hlavní stránky.
    27. 10. 2011 18:20 Robert Fleischmann
    Nic se neděje, v pořádku. Díky za odpověď. Díval jsem na protokol a opravdu v tom vzorku nebyl zjištěn žádný škodlivý organismus. Nicméně přímo na vlnovníka to testováno nebylo. Jen na háďátko, bakterie, houby a ostatní poranění. Máme namořeno Sulkou a ještě budeme Rovralem, tak snad to bude v pořádku. Hezký večer. R.F.
    27. 10. 2011 19:19 Jan Kozák
    Vzhledem k tomu, že nebyly žádné makroskopické stopy po vlnovníku česnekovém, neměla laboratoř důvod se jím zabývat. Vlnovníka jsme schopni pod mikroskopem identifikovat sami.

    Sadba česneku VEKAN

    14. 10. 2011 15:48 Zakladatel vlákna: Antonín1
    Koupil jsem u vás certifikovanou sadbu česneku VEKAN, na kterém se objevily hnědé skvrny. Nevím o jakou chorobu se jedná a jak mám postupovat před výsadbou a zda je vhodný k výsadbě. Za info děkuji.
    14. 10. 2011 21:32 Jan Kozák
    Se stejným problémem jsme se setkali také. Po konzultaci s rostlinolékařem Ing. Rodem, byl předán vzorek k identifikaci problému do laboratoře Státní rostlinolékařské správy prostřednictvím jejich pracoviště v Pardubicích. Od včerejška máme na stole Protokol o konečném výsledku rozboru vzorku. Rozbor na houbové i bakteriální choroby byl s negativním výsledkem. Jedná se patrně o fyziologickou poruchu způsobenou podmínkami daného roku. S něčím podobným jsme se setkali právě u Vekanu někdy před deseti lety a pak bylo dlouho všechno v pořádku. My tento česnek budeme sázet bez obav.

    Uvedený protokol umístíme v nejbližší možné době na naše webové stránky.

    choroby česneku

    2. 8. 2011 13:31 Zakladatel vlákna: PETR PALÁČEK
    DOBRÝ DEN,
    RÁD BYCH SE ZEPTAL,CO ZNAMENAJÍ NA LETOŠNÍ SKLIZNI MALÉ FLÍČKY PO OLOUPÁNÍ,JE TO CHOROBA,NEBO NĚCO JINÉHO,LZE TO POUŽÍT PRO PODZIMNÍ SADBU?PRO UPŘESNĚNÍ-NEBYL PŘED VÝSADBOU MOŘEN.DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ.PETR.P.
    2. 8. 2011 14:36 Jan Kozák ml.
    Prosím, je-li to možné, v rámci přehlednosti této diskuse nepoužívejte Caps Lock. Děkuji.
    2. 8. 2011 20:03 Jan Kozák
    Podle tohoto popisu nedovedu odpovědět. Zkuste poslat E-mailem fotku.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne