Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Rzivost česneku Zpět na diskusi

    Rzivost

    25. 5. 2022 7:49 Zakladatel vlákna: Simona Foglarová
    Dobrý den, pane Kozáku,
    na listech česneku se mi najednou objevila rzivost, chtěla bych se zeptat, zda mám rostliny zlikvidovat či má smysl postřik Ortivou.
    Děkuji
    Foglarová
    Rzivost
    25. 5. 2022 8:27 Jan Kozák
    Pokud není ještě zachvácen celý porost, má postřik Ortivou pro česnek smysl. Uvažte použití chemie vzhledem k podrostu jahod. Samotná likvidace napadených rostlin asi nic nevyřeší.
    25. 5. 2022 9:18 Simona Foglarová
    Děkuji, zkusím jahody zakrýt a postříkat pouze česnek. Pokud by to nešlo, mám nechat česnek v rámci možností dozrát a bude vhodný k použití v kuchyni? Sousední záhon česneku napaden není, ale asi preventivně postřik provedu.
    SF
    25. 5. 2022 13:23 Jan Kozák
    Rzivost je listovou chorobou, na konzumní kvalitu cibulí nemá vliv.

    Choroby

    15. 7. 2020 11:51 Zakladatel vlákna: Jana Pastorkova
    Asi jsme letos bez česneku. Šla jsem vytáhnout do polévky a některý má na hlíně bílou plíseň a ten co ji nemá, tak má místama oranžové flíčky. Nedá se ani naloupat do mrazáku? Hodně u nás pršelo. Nyní už je těžké říkat, že jsem jej měla vytáhnout dřív.
    česnek 1česnek 2česnek 3česnek 4Česnek 5
    15. 7. 2020 13:24 Jana Pastorkova
    Tak jsem to vytáhla všechno. Z 200 ks je asi 5 z bílou plísní na obalu hlíny. Dala jsem zvlášť na pytel. Skoro na všech je oranžová skvrnitost, ale po oloupání není. Ještě na záhonů jsem rukavicí sundala zbytek hlíny a šla dolů i první vrstva. Potom jsem zkusila odlupovat vrstvy a sundala jsem ještě 6 než byli stroušky a ještě na každém stroušku byla vrstva. Mám zavěsit a sušit v průvanu? 
    Bílá plíseňHromádka s plísníBez plísně s oranžovou skvrnitostíSloupnutá první vrstva od hlíny a druhá s oranž skvrnouSloupnutí 7 vrstev
    15. 7. 2020 18:02 Jana Pastorkova
    Mám toho plné kolečko. Jdu vázat a děj se vůle boží. Hledala jsem tady a našla, že je to asi rzivost. Tak to bych byla zachráněna. 
    Sklizený česnek s rzi
    15. 7. 2020 20:42 Jan Kozák
    Sice to na fotkách vidět není, ale podle popisu to rzivost bude. Letos byla nezvykle hodně.

    Černající listy

    26. 6. 2020 12:50 Zakladatel vlákna: Michal Plaček
    Dobrý den pane Kozák, chtěl jsem se zeptat,jestli mají nějaký nepříznivý vliv na hlávky, či stroužky takto černající listy (plíseň), a co s tím, poslední dobou u nás celkem dost pršelo...
    Černající listyCl
    27. 6. 2020 7:17 Jan Kozák
    S černání listů si nedělejte starost, jde o nějakou saprofytní houbu. Je však vidět napadení rzí, to zkrátí vegetaci a může to mít pouze mírný vliv na výnos. Ale nic s tím nenaděláte.

    Postižené listy

    18. 6. 2020 7:56 Zakladatel vlákna: Jana Nováková
    Dobrý den, na listech se nám začínají objevovat takové tmavé tečky/kupky, vypadá to jako rez, ale mají tmavou barvu. Jedná se o chorobu? Může to ohrozit česnek nyní cca 2-3 týdny před sklizní? Děkuji za odpověď.
    listylisty 2
    18. 6. 2020 21:14 Jan Kozák
    Ač je to tmavé, je to rez. Česnek Vám to neohrozí, ale trochu se sníží výnos.

    Choroba? Je to hadatko?

    17. 6. 2020 13:10 Zakladatel vlákna: Martina S
    Česnek mi rezne, na listech rezave tečky, v řezu ale nic. Co s tím, lze jej ještě teď zachránit? Můžeme konzumovat? Sklidit okamžitě? Budu moc vděčná za radu. Jsem pěstitel začátečník. Děkuji.
    Obr1Obr2Obr3
    17. 6. 2020 20:02 Martin Lokaj
    Podľa mňa Hrdza , pomôcť by mal postrek Ortiva ale v tomto štádiu by to asi bolo zbytočné. Konzumovať môžete, nemalo by sa to prenášať sadbou, takže ak ste plánovali použiť svoju, tak môžete.  Do budúcna asi by bolo vhodné častejšie sledovať porast a hneď keď sa objaví tak postrek. Pekný večer 
    17. 6. 2020 20:46 Jan Kozák
    Pan Lokaj má má pravdu, jen doplním, že slovenská hrdza je česká rez. Ještě nesklízejte, česnek ještě zdaleka není vyzrálý. Rez sice sežere listy a rostlina bude schnout, pak teprve sklízejte.
    17. 6. 2020 22:47 Martina S
    Děkuji moc za radu, jsem ráda, že z úrody ještě něco bude. Musím příště více hlídat...to jsou cenné zkušenosti :) Pěkný večer 

    choroba

    13. 5. 2020 13:20 Zakladatel vlákna: Dagmar Flo
    Dobrý den,
    na rostlinách se nám objevila choroba. Bylo mi sděleno, že je to: od rzi přes houbomilku po plíseň či začínající stadium perenospory... Takže teď nevím. Radí mi od setření po různé přípravky. Prosím o radu, o co se jedná a čím ošetřit. Děkuji.
    choroba česneku
    13. 5. 2020 20:13 Jan Kozák
    Je to rez, pomoci by měla Ortiva, ale musíte spěchat. Rez také závodí a může vyhrát. Přiznám se, že tak brzy jsem rez ještě neviděl.

    Rez na česneku

    29. 6. 2018 12:47 Zakladatel vlákna: Martin Přikryl
    Dobrý den,
    mám na Vás dotaz : na česneku jsem měl letos hodně rzi , nevím, jestli ho můžu na příští rok použít na sadbu.
                                                     Děkuji
    29. 6. 2018 21:50 Jan Kozák
    Rez je chorobou na listech, sadbou se nepřenáší.

    Rez cesneku

    2. 10. 2017 8:37 Zakladatel vlákna: fulik pavel
    Dobry den,rad bych vedel co se da pouzit na rez cesneku(postrik)Pokud mozno bych rad vedel,co je hlavni slozka postriku.Ziji totizz v JAR a takk nazev postriku asi nebude shodny s vasim nazvem.Predem dekuji.
    4. 10. 2017 11:14 Stanislav Hanzlicek
    Dobrý den.Na rzivost česneku lze použít nejlépe širokospektrální fungicid.Účinnou látkou zde bývá většinou oxychlorid mědi.
    4. 10. 2017 20:42 Jan Kašpar
    Dobrý den, pane Hanzlíčku, to jste panu Fulíkovi zrovna dobře neporadil. Nejde ani tak o to čím, ale kdy.  Rez cibulová (Puccinium allii) je dvojbytná, má tedy dvoje spory: letní a zimní, obojí vypadají jinak. Samozřejmě, měďnaté prostředky na spory působí, ovšem pouze kontaktně, proroste-li už mycelium do pletiva je kontaktní fungicid naprosto k ničemu a je jedno, zda se jedná o oxychlorid, hydroxid či síran. V praxi to znamená, že kontaktní fungicid nutno aplikovat v řádu hodin(!). Jinak registraci na rez cibulovou mají dva prostředky: Fluopyram a Tebuconazole, obojí systémové, čili dokáží v počátečních stadiích zlikvidovat i mycelium. (Nikoli v EU, ale pan Fulík je v JAR a tam tyhle EU předpisy neplatí). Registraci na to má Bayer CropScience A.G. a obchodní názvy jsou: např. "Luna", "Raxil", "Propulse" atd. Je jich široký výběr. A termín účinného ošetření se prodlouží žádově na týden. Což trefit lze. Ovšem, zatím co  ošetření fungicidem na bázi mědi je "ekologické" po ošetření systémovými prostředky nebude  česnek "BIO" ani náhodou. Pro pořádek: K měďnatým prostředkům se doporučuje přidávat koloidní síru (taky "eko") kvůli synergismu. (např."Kumulus").
    4. 10. 2017 22:30 Stanislav Hanzlicek
    Pane Kašpar rozhodně nemám tolik znalostí o fungicidech jako Vy a je jen dobře,že jste mně opravil a doplnil.Proto zde je tahle diskuze.Ke sdílení znalostí a zkušeností.Je patrné,že Vy budete zřejmě ten znalec,kdežto já mám se rzí pouze jednu zkušenost.Použil jsem tenkrát obyčejný Kuprikol a když za dva dny zmokl,tak sem jej doplnil Ortivou.Rez nezmizela,ale už se dál nešířila a to mi bohatě stačilo.Postřikové přípravky,které doporučujete Vy,jsou opravdu těžký kalibr.Dle mého je lepší mít tu rzivost,než stříkat tímhle.
    5. 10. 2017 9:32 Jan Kašpar
    Pane Hanzlíčku, dovolím si tvrdit, že to Vaše potlačení Rzi cibulové bylo spíše důsledkem použití Ortivy, (účinná látka Azoxystrobin ze skupiny stabilurinů). To je taky systémový fungicid s delším kurativním účinkem. Takže jste použil taky Vašimi slovy "těžký kalibr". Ten Oxychlorid mědi spory pouze zničí, pokud se trefíte do ještě nevyklíčeného náletu spor. A to je ta potíž s "eko" ošetřením. A pro pana Fulíka: Azoxystrobin na rzi taky funguje. Bohužel, u nás se vyskytují dva druhy Ortivy - ta pro amatéry a pro profi použití. Ta profi se jmenuje "Amistar Xtra" a jedná se o stejnou "zahrádkářskou" Ortivu s malým přídavkem Triazolu. A profi Ortiva funguje i na Sclerotium cepivorum.  Zahrádkářská ani náhodou. A registraci mají totožnou. Prostě kuriozita z kuchyně EU ouředníků.

    Odrůda TANTAL a TRISTAN

    8. 7. 2017 20:16 Zakladatel vlákna: Czeko
    Dobrý den,
    prosím o radu, během posledního týdne se mi na odrůdě česnečku TANTAL i TRISTAN objevilo zvláštní kropenaté zasychání listů. viz.: 
    https://www.dropbox.com/s/kfd7glyqhmbcrff/tantal_rovral.JPG?dl=0

    Je to běžný průběh u této odrůdy či se jedná o nějakou nemoc?
    Podotýkám, že je to pouze na 30% této odrůdy a odrůda HAVEL na vedlejším záhonu touto anomálií netrpí. 

    Děkuji s pozdravem Čech
    TANTAL a TRISTAN
    9. 7. 2017 7:49 Czeko
    Dobrý den, 
    jedná se o rzivost česneku? Má smysl použít přípravek ortiva či mám raději postižené rostliny sklidit.  Má rzivost česneku na kvalitu plodiny? 

    děkuji Čech
    10. 7. 2017 13:50 Jan Kozák
    Z uvedených odrůd je naší odrůdou pouze Havel,  který tímto problémem, jak píšete, netrpí.
    Skutečně se jedná o rzivost česneku, postřik v této době už nemá smysl. Tato choroba je pouze na listech, jenom zkracuje vegetaci. Nemá vliv na kvalitu cibulí. Sadbou se nepřenáší.

    Napadený česnek

    18. 7. 2016 22:06 Zakladatel vlákna: Vilém Harlender
    Dobrý den,
    dnes jsem sklízel česnek a chtěl bych se zeptat na chorobu, kterou mám napadenou letošní sklizeň - asi cca 20%. Jak vypadá napadený česnek, posílám v přiložených fotografiích.
    Děkuji,
    Vilém
    19. 7. 2016 14:35 Jan Kozák
    Na prvním snímku je rez, správný název choroby je rzivost. Je to choroba pouze na listech, sadbou se nepřenáší.
    Na druhém snímku je rozlišitelné fuzárium - růžové kořeny. Ty jsou ostatně i na třetím snímku, ale tam je ještě něco navíc, ale nejsem si jist, o co se jedná.

    18. 6. 2016 11:40 Zakladatel vlákna: Andrea Tobiášová
    Dobrý den
    chtěla jsem se zeptat jeli možné ještě teď použít Ortva na porost česneku napadený rzí. Jaký to bude mít vlv na kvalitu, případně na skladovatelnost? Lze příští rok sázet česnek na soudní záhon ?
    předem děkuji za odpověď.
    19. 6. 2016 19:41 Jan Kozák
    Ortivu už nepoužívejte, jedině za předpokladu, že máte pozdní odrůdy, např. Benátčan. Jinak můžete mít problém se sušením. Rez se sadbou nepřenáší a ze svých zkušeností vím, že se zdaleka nevyskytuje každý rok.
    Sám při psaní občas udělám nějaký překlep a pak se bavím tím, co náhodně vzniklo.

    Rzivost

    12. 6. 2016 13:16 Zakladatel vlákna: josef
    Dobrý den.
    Chtěl bych se zeptat jaký vliv má rzivost na česnek?Při dnešním procházení jsem nasel pár rostlin na kterých se vyskytla,tak jestli je lepší je vytahnout nebo tam nechat.popřípadně jaky to bude mýt vliv na příšti sadbu jestli je mohu použít?
    Děkuji za odpověď.
    12. 6. 2016 20:47 Jan Kozák
    Máte-li ranou odrůdu, pak bude nejlepší napadené rostliny urychleně sklidit. Konečně to platí i pro pozdní, ale u nich je ještě možné následně použít postřik Ortivou. Rez se sadbou nepřenáší.
    13. 6. 2016 17:10 josef
    Mockrát děkuju za vyřízení.

    škůdce nebo nemoc

    17. 9. 2013 11:47 Zakladatel vlákna: Jiří Holý
    Dobrý den, při letošní sklizni jsem na nadzemních částech několika rostlin zjistil hnědavé skvrnky (cibule byly nepoškozeny) - viz příloha. Nepodařilo se mi zjistit, zda se jedná o škůdce nebo nemoc. Na jaře byl česnek 2x ošetřen přípravkem Reldan. Děkuji za odpověď.
    17. 9. 2013 21:11 Jan Kozák
    Je to rez, správně rzivost česneku. Sadbou se nepřenáší.

    REZ

    15. 6. 2013 15:04 Zakladatel vlákna: svoma jiri
    Dobrý den.Asi mi napadla rez taky česnek chci se zeptat chystám se to postříkat ORTIVOU mám postříkat jen napadené rostliny nebo vše mam toho jen 30m2. Dale dá se takový česnek použít na sadbu,konzumaci.A hlavně jestli mužete napsat přičinu napadeni jestli se tomu dá vyvarovat děkuji za odpoved
    15. 6. 2013 22:22 Jan Kozák
    Postříkejte vše. Česnek můžete konzumovat i použít na sadbu. Choroba se sadbou nepřenáší. Protože se rez neobjevuje každoročně, považuji preventivní ochranu za nevhodnou.

    rez

    14. 6. 2013 17:36 Zakladatel vlákna: navratil
    Dobrý den.CHci se zeptat na listech se mi objevily oranžové až rezavé fleky je tak napadena celá rostlina apár kolem ní jedna se o rez nevite někdo a co proti tomu mám udělat muže se takovy česnek jíst děkuji za odpověd
    15. 6. 2013 22:12 Jan Kozák
    Možno použít fungicid Ortiva, ale hned při prvních příznacích. Už je patrně pozdě, účinek nebude žádný nebo minimální. Ale jíst se může, napadené jsou listy, takže ani případné mykotoxiny se do cibulí nedostanou.

    Rez na listech česneku

    1. 8. 2012 15:52 Zakladatel vlákna: Ivana Smetanová
    Vážený pane, prosím o radu. Letos mi vymrzlo cca 55 % česneku. V březnu jsem dosazovala, tento dosazený česnek je stále v zemi. Náhle se mi na jeho listech objevila rez. Na česneku dosazovaném do záhonu místo vymrzlých stroužků je rez silně rozšířena, všechny listy česneku jsou napadeny. Na záhonku nově založeném v březnu na jiném místě se rez teprve začíná objevovat. Četla jsem váši radu v nejčastějších otázkách. Tedy: mám ještě teď něčím stříkat? Česnek půjde ven cca za 2-3 týdny (květní stvoly jsou stále zkoucené). Mohu použít Cupricol? Lze česnek napadený rzí konzumovat (což doufám), a lze jej použít na sadbu (což pochybuji)? Díky moc za rady a přeji pěkný den. Ivana Smetanová
    1. 8. 2012 21:21 Jan Kozák
    Kuprikol Vám nepomůže, proti rzi je možné použít (asi) jedině přípravek Ortiva, ale buď preventivně nebo ihned po objevení. Asi už ani on Vám nezabrání v šíření choroby. Na konzum tento česnek použít můžete, rez se sadbou nepřenáší. Většinou však je sadbová kvalita ozimých odrůd vysázených na jaře dost problematická. Někdy totiž ani do termínu výsadby nevydrží. To se netýká odrůd Mirka, Benátčan a Japo II.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne