Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Viry Zpět na diskusi

  Sadba

  4. 8. 19:15 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
  Dobrý deň, už ste tu viac krát rozoberali rozdiel medzi bezviróznou sadbou a takzvanou nebezviróznou alebo klasickou. Ak to nie je tajomstvo a mohli by ste mi napísať aká je to tá klasická sadba? Ak si napríklad od vás kúpim sadbu Bjetinu (nie bezviróznu) je to cesnak, ktorý skontrolujete napríklad či je dostatočne veľký, má dostatočný počet strúčikov, nie je mechanický poškodený, kontrolujete predpokladám aj prítomnosť háďatka alebo plesne (to sa asi robí len na niekoľkých vzorkách od daného pestovateľa). Ale dosť sa tu rozoberalo aj napádanie vírusmi, ozdravujete aj túto sadbu aspoň občas, alebo kontrolujete ako veľmi je už napadnutá vírusmi? A druhá otázka, čítal som tu, že nie je povolené nič chemické proti virózam, ale dá sa niečo robiť pred sadením, prípadne po zbere, napríklad nepomáhajú nejaké medziplodiny alebo vápnenie? Ďakujem a dúfam že sa neopakujem ale nenašiel som tu odpovede na tieto otázky.
  10. 8. 19:37 Jan Kozák
  Nejenže není nic chemického proti virózám povoleno, ono také neexistuje nic, co by viry hubilo a přitom nezahubilo i hostitelskou rostlinu.
  Jedna věc je jistá: neexistuje rostlina česneku, která by nebyla virózní, to prostě nejde. I tzv, bezvirózní česnek, který právě vyjde z laboratoře je virózní. Pouze některé druhy virů jsou v něm ve velmi malé koncentraci. Podle evropské legislativy musí být nově registrované odrůdy povinně ozdraveny od jediného viru a to OYDV (virus žluté zakrslosti cibule). Ale i v tomto ozdraveném česneku tento virus, byť v malé koncentraci, je. Při dalším pěstování se koncentrace virů zase zvyšuje, proto je nutné častěji obměňovat sadbu.
  Klasické odrůdy se neozdravují, jejich udržovací šlechtění směřuje k toleranci, která zaručuje držet takovou odrůdu v trvale dobrém výkonu.
  Závěrem: proti virům se nesnažte bojovat, nezvítězíte.

  Poruchy rostlin

  16. 6. 18:01 Zakladatel vlákna: Michal Grič
  Dobrý den. Rád bych se ujistil o charakteru poruch mých rostlin česneku. Pěstuji druhý rok, jedná se o Benátčan, Lukan a Záhorský. Na pozemku je velmi nadměrná zásoba fosforu, který pravděpodobně zamezuje funkci mikroprvků a i proto vznikají chlorózy a kroucení listů. U každé rostliny vždy zajdou tři až čtyři nejstarší listy. Zrání je vždy předčasné. Cibule jsou již delší dobu rozdružené, přičemž hloubka sázení byla dostatečná. Jinak jsou zdravé, žádné příznaky hlavních chorob a škůdci nejsou přítomni. Nicméně se chci ujistit - nachází se na snímku také viróza? Pěstuji v Poděbradech, okres Nymburk. Ocením případné tipy na zlepšení
  Děkuji 
  1234
  16. 6. 19:08 Jan Kozák
  Mozaika na listech je manifestačním projevem viróz. Ale pozor, virózní jsou všechny česneky, jen to na nich nemusí být vidět. Předčasné zrání může být způsobeno typem pěstování. Vaše záhony se hodně přehřívají.

  Množení z pacibulek

  16. 7. 2018 12:48 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
  Dobrý den, měl bych dotaz ohledně domácího množení paličáků z pacibulek. Zrovna přemýšlím nad výhodami ohledně zdravotního stavu. Máte vypozorované, zda je po letech sázení česneku, který pochází původně z bezvirózní sadby, dochází k nějakým rozdílům v promořenosti viry v rostlině a v pacibulkách? Zda se česnek neumí bránit infekci, čili jestli se viry v pacibulkách nevyskytují v nižších titrech.
  Děkuji
  21. 7. 2018 17:09 Jan Kozák
  Ja, to jsem si kdysi myslel také, ale byl jsem vyveden z omylu. Koncentrace virů je stejná v cibuli i pacibulkách. Lepší zdravotní stav partie z pacibulek je způsoben zmenšením styku s fuzáriem.

  Viróza

  13. 6. 2018 21:47 Zakladatel vlákna: Vladimír Lepša
  Dobrý den,prosím o radu jak se zbavit virózy natě,děkuji.
  viróza
  15. 6. 2018 6:42 Jan Kozák
  Člověk musí virózu vyležet, česnek to neumí. Lék není pro lidi, není ani pro rostliny.
  Mozaika je manifestačním projevem přítomnosti virů v rostlině. Neznamená to však, že by česneky bez mozaiky na listech nebyly virózní. Úplně bezvirózní česnek neexistuje. U tzv. bezvirózních česneků jde pouze o významné snížení koncentrace viru žluté zakrslosti cibule (OYDV), případně i některého dalšího. Tzv. ruské paličáky bývají rovněž bez mozaiky, ale jsou takovými "bacilonosiči".
  Mozaika na listech nemusí znamenat snížení výnosu. Pokud si však vybíráte sadbu z vlastní produkce, dávejte přednost rostlinám s méně výraznou mozaikou.
  18. 6. 2018 22:02 Vladimír Lepša
  Děkuji.

  Prosím o pár rad

  12. 6. 2018 10:44 Zakladatel vlákna: Jakub Svoboda
  Dobrý den. Chtěl bych Vás poprosit o posouzení problémů na přiložených fotografiích. Na prvních čtyřech fotkách je česnek, který patří jedné známé, který začal takhle odcházet. Bohužel moc o něm nevím. Fotil jsem to asi před dvěma týdny, používá spoustu let vlastní sadbu, nemoří, nijak neošetřuje a hnojí pouze organicky... Na páté fotce je nějaký škůdce na mém česneku. Zkusil jsem minulý týden jen tak pro zajímavost jeden vytáhnout a objevil jsem na něm dvě takové potvůrky, které zalezly prožranými otvory dovnitř. Na sousední rostlině nebylo nic. Na tomhle záhoně jsem neprováděl žádnou aplikaci insekticidu (tu jsem musel provést na druhém záhoně, vzdáleném cca 40 m, proti chřestovníčkovi)… A na poslední fotce je česnek, který mi připadne, jako kdyby měl nějakou virózu (snad se pletu). Je to odrůda Bjetin a některé rostliny vypadají takhle a některé jsou pěkné. Známý to údajně také má jen na Bjetinu… Doufám, že to takhle nafocené bude stačit. Chtěl bych Vás poprosit o určení, o co by mohlo jít a jak se to dá řešit či neřešit. Děkuji a přeji ať se daří.
  123456
  12. 6. 2018 21:47 Jan Kozák
  U prvních čtyřech snímků by bylo potřebné vidět celou rostlinu, tedy i podzemní část. On totiž bude problém tam.
  Potvůrky na pátém snímku sice neidentifikuji, ale soudím, že se nejedná o škůdce česneku, že jde o druhotný výskyt. Primární poškození (ty prožrané otvory) mohly být způsobeny kořenohubem zhoubným. Ale s ním nic nenaděláte.
  Na posledním snímku je manifestační projev virózy. Já se s ním při produkci merkantilu nevzrušuji (na rozdíl od mnohých fytopatologů). Nať se stejně vyhodí, důležité je to, co naroste v zemi.

  přenos chorob

  15. 9. 2016 22:45 Zakladatel vlákna: Václav Bártl
  Dobrý den pane inženýre,
  děkuji za zaslání sadby, mám dotaz ohledně možného přenosu chorob ze sadby z vlastní produkce. Varujete před možným přenosem virů z ruských paličáků; pěstujeme tento česnek už delší dobu s uspokojivými výsledky, v našich podmínkách se daří. Letos jej výnosem překonal český Unikát, přesto bych ještě rusáka nechtěl zavrhnout. (možná se tak stane až vyzkoušíme Vaše velkostroužkové odrůdy). Ptám se proto jaká je možno učinit opatření proti zavlečení virů na Vaše odrůdy. Mohu je pěstovat na jiném poli, sušit se však budou společně. Děkuji, Václav Bártl
  16. 9. 2016 14:22 Václav Kozák
  Dobrý den, pane Bártle,
  viry se přenáší jak během vegetace (prostřednictvím hmyzu i mikroorganismů v půdě), tak i při skladování (hlavně prostřednictvím roztočů). Jestliže pěstujete či skladujete poblíž sebe ozdravené a neozdravené odrůdy, je potřeba počítat s častější obměnou sadby.
  17. 9. 2016 20:04 Jan Kozák
  Mezi pěstiteli panuje mylný názor, že tzv. ruské česneky jsou vysoce odolné vůči virózám. Ale opak je pravdou. Sice se u nich neprojevují výraznou mozaikou ani výrazně nesnižují výnos, ale jsou výrazným zdrojem virové nákazy pro okolí.

  22. 6. 2016 18:08 Zakladatel vlákna: Jiří Radochlib
  22. 6. 2016 18:27 Jiří Radochlib
  Odrůda vypadá virózně. Chuť a výnos dobrá. Problém s dusíkem to není. Takto vypadal porost od prvního roku, každý rok vyberu na sadbu několik nejlépe vypadajících jedinců.Je porost virozní a je nutno koupit novou sadbu nebo je to odrůdový znak? Děkuji Jiří Radochlib
  24. 6. 2016 9:37 Jan Kozák
  Ano, je to virová mozaika. Odrůda Záhorský II je povinně ozdravena od viru žluté zakrslosti cibule (OYDV), postupně však dochází k reinfekci. To že vybíráte budoucí sadbu už v porostu, děláte dobře. Dokud jste spokojený s výnosem, není nutné sadbu obnovovat.

  Žltnutie listov

  15. 6. 2016 16:13 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
  Dobrý deň. Prosím o radu, ide o chorobu cesnaku alebo je to len nedostatok živín? Pretože ešte nedávno (cca 3 týždne dozadu) bol krásne zelený. Myslel som, že je to Hrdza ale podľa fotiek na internete sa mi to moc nepodoba, na niektorých odrodách to robí viac, niekde vôbec, na fotke by mala byť odroda Bjetin (boli sadené menšie strúčky takže aj rastliny sú menšieho vzrastu)
  16. 6. 2016 7:03 Jan Kozák
  Jde o virovou mozaiku, manifestace jejího projevu je letos velmi výrazná. Přesto si s tím nemusíte dělat starost.

  bezvirozní odrůdy a "klasika"

  23. 10. 2013 15:53 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
  Dobrý den pane Kozáku, pan Štěpánek mě předběhl s obdobným dotazek. Z přehledu vašich odrůd jsem si sestavila ty "bezvirozní" a "klasiku". Můžete mne prosím případně opravit, chci si v tom udělat pořádek. Děkuji
  Bezvirozní sadba Benátčan, Džambul, Havran, Japo II, LAN, Zahorský
  "Klasika" Anin, Bjetin, Blanin, Jovan, Lukan, Matin, Mirka, Slavin, Vekan. Anton a Stanik jsou geneticky dané?
  děkuji mnohokráte
  Kopecká
  23. 10. 2013 21:01 Jan Kozák
  Bude oprava. Blanin se ruší a nastupuje za něj bezvirózní Blanin II. Odolnost vůči virózám není dána geneticky. Ozdravuje se v laboratoři pomocí tkáňových kultur.

  metodika pěstování

  14. 6. 2013 20:27 Zakladatel vlákna: Irena Klabíková
  Dobrý den, ráda bych se zeptala, kde jsem udělala chybu, před dvěma lety jsem pěstovala dvě vaše odrůdy. Bjetin a Benátčan. Obě jsem zasadila napodzim, Bjetin se mi daří pěstovat ve stejné velikosti a kvalitě, Benátčan mi však roste v "miniaturu". Kde dělám chybu? Díky za odpověď.
  15. 6. 2013 22:16 Jan Kozák
  Chybu jste neudělala. loňský rok byl špatný, nejlépe z toho vyšel právě Bjetin. Protože je Benátčan "bezvirózní" dochází u něj v běžném pěstování k opětovnému napadení viry a podle lokality dochází k různé intenzitě snižování výnosu.

  Popraskané cibule u Vekanu

  5. 6. 2013 11:12 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
  Dobrý den, pane inženýre,chtěl bych se zeptat, jestli je normální, že jsou některé cibule ze strany naprasklé. Nemůže to být třeba tím mokrem? Kořeny vypadají zdravě a ani rostlina není nijak deformovaná.Spíš se to ale objevuje u rostlin, které jsou v porostu trošku žlutější (2. fotka). Děkuju za odpověď
  5. 6. 2013 11:14 Petr Štěpánek
  5. 6. 2013 19:56 Jan Kozák
  Tady vidíme virovou mozaiku, ale nevím, jestli způsobila praskání slupek.

  Žlutá mozaika

  30. 5. 2013 16:07 Zakladatel vlákna: Jiří Švec
  Dobrý den pane inženýre,

  měl bych několik dotazů k žluté mozaice, která se objevila cca před týdnem.

  1. jestli to správně chápu, jedná se o virové onemocnění, které si nese česnek sebou. Jde tedy o nekvalitní infikovanou sadbu? Musím dodat, že se hlavně mozaika objevila u necertifikované sadby, ale také trochu u Vekanu.
  2. jakým způsobem se tato mozaika plošně šíří. Například přenosem z nářadí při odstraňování květenství? Mám být na pozoru, abych neinfikoval zbývající zdravé rostliny?
  3. jaký vliv na výnos tento tato choroba může mít?
  4. Mohu rostliny bez obav využít jako konzumní?
  5. existuje nějaký způsob léčby, např. postřikem?

  Děkuji za odpovědi a případnou radu.

  Jiří Švec
  30. 5. 2013 20:44 Jan Kozák
  O infikovanou sadbu se jistě jednalo, výraz nekvalitní bych nepoužil. Uvádí se, že prokazatelný přenos virové infekce je přes mšice a při mechanickém poškození, např. nářadím při hlávkování. Proto je lepší květní stvoly lámat. Vliv na výnos může být nulový, ale i zásadní. Konzumovat ho můžete. Úplně bezvirózní česnek neexistuje. Ozdravení se dělá pouze v laboratoři.

  žlutá mozaika na česneku

  26. 5. 2013 8:35 Zakladatel vlákna: Ludmila
  Dobrý den pane Kozáku,objevila se nám pravděpodobně podle vašich foto žlutá mozaika dá se s tím něco ještě dělat a mužem takový česnek ještě příště použít jako sadbu?Je možné že bychom česnek už s touto chorobou koupili?A nerozšíří se to i na jiný česnek máme 3 druhy.Děkuji za odpověd Ludmila.
  26. 5. 2013 9:11 Jan Kozák
  Na toto téma se už delší dobu chystám napsat článek, ale ještě to bude asi dlouho trvat, než tak učiním. Virus byl už v sadbě, pro další výsadbu vyberte rostliny bez příznaků mozaiky. S ostatními odrůdami si nedělejte starosti.

  posouzení přítomnosti VIROZY

  24. 8. 2012 21:41 Zakladatel vlákna: Jiří Radochlib
  Dobrý den,
  pěstuji česnek ze sadby společnosti TAGRO - odrůdu TANTAL a malé množtsví TRISTANU. Česnek přezimoval v pořádku, začátkem a během vegetace jsem vyřadil několik kusů, které nevykazovaly zdravý růst. V plné vegetaci měla většina rostlin flekaté listy - viz foto "viroza". Pozemek byl čistý a cca. 10 let nepoužívaná na pěstování zeleniny, sadba prokazatelně od šlešchtitele a před výsadbou namořena. Postupoval jsem dle informací z Vašich stránek tak jsem snad nedělal zásadní chyby. Původně jsem myslel že si nechám na sadbu to pěkné od sebe,ale nevím zda je to dobré dát do země. Stranou jsem dal jen ty rostliny které měly nejzdravější růst a žádné fleky.
  1.Jedná se dle fota o vyrozu?
  2.Je možné se u Vás 9.září v neděli odpoledne zastavit a zakoupit trochu dobré sadby která se hodí do podmínek Benešova u Prahy asi HAVRAN, DŽAMBUL..Pojedu do Hradce.
  Děkuji
  S Pozdravem
  Jiří Radochlib
  26. 8. 2012 8:29 Jan Kozák
  Skutečně se jedná o virovou mozaiku. Ale nezoufejte, Váš porost byl velmi pěkný už od jara. Znovu sázejte stroužky ze zdánlivě zdravých rostlin. Tu neděli Vám dopředu neslíbím, ozvěte se krátce před tímto termínem, uvidíme.

  OYDV-Onion yellow dwarf virus

  7. 6. 2012 8:24 Zakladatel vlákna: Jozef Demský
  Dobrý deň,pán inžinier.
  Rád by som sa Vás opýtal, či na priloženom obrázku (odroda DHV) sa jedná o "Virovú žlutú zakrslost cibule". Ak áno, doporučujete tieto rastliny vytrhať a zlikvidovať (urobiť negatívny výber)? Ďakujem za Vašu odpoveď.
  7. 6. 2012 21:49 Jan Kozák
  Spíše se jedná o interakci více virů. Doporučuji tyto rostliny brát postupně z porostu na spotřebu, pokud je nestačíte včas spotřebovat, tak je označte, abyste je na podzim nepoužil k nové výsadbě.

  žlutá mozaika na česneku

  4. 5. 2012 20:49 Zakladatel vlákna: Josef Chromík
  Dobrý den p. Kozák

  Poprosil bych co mám dělat proti žluté skvrnitosti na česneku???

  Děkuji za radu

  Chromík Lechovice
  4. 5. 2012 21:36 Jan Kozák
  Tato mozajka je virového původu, takže se proti ní nic nedá dělat
  4. 5. 2012 21:53 Josef Chromík
  A na co to bude mít vliv???
  19. 5. 2012 17:59 Helena Malá
  Také bych ráda věděla na co má vliv tato virová choroba. Asi to mám také na listech česneku, ne moc ale trochu. Děkuji za odpověď.
  19. 5. 2012 21:20 Jan Kozák
  Tato problematika je trochu složitější. Každý česnek, včetně těch "bezvirózních" je nositelem nějakého viru, který více nebo méně snižuje jeho výnos. Samotný fakt, že se viróza projevuje manifestačně mozajkou, ještě nemusí znamenat významný pokles výnosu.

  vrtalka porková

  19. 6. 2011 13:45 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, pane Kozáku,

  chtěla bych vás požádat o radu, bohužel jsem na česneku odhalila vrtalku porkovou. již ve stadiu hnědé cca, 3-4 mm velké larvičky. Je zavrtána ve stonku cca 3-5 cm nad paličkou česneku, u některých skoro přímo na paličce. Máme odrůdy Anton, Bjetin, Jovan, Lukan, Dukát, Stanik. Nejsilnější a nejvytálnější porost je u Dukátu a u sadby, kterou mi dal soused (pěstuje ji už asi 30 let a nepamatuje si odrůdu).


  zdá se, že nejvíc napad je zatím Staník. Má smysl porost ještě něčím postříkat? Sklizeň odhaduji cca za měsíc, podle odrůd. POradíte mi jak dezinfikovat půdu, aby se to za rok neopakovalo?


  objevila jsem na porostu žlutou mozaiku, postříkala jsem to dnes Acrobatem, takže by to asi chtělo několik dní počkat před zásahem na vrtalku. V obchodě mi poradili postřik Reldan 40EC, má to smysl, když je již vrtalka zavrtaná?


  moc dekuji

  Jana Kopecká
  19. 6. 2011 21:00 Jan Kozák
  Proti vrtalce, která je už uvnitř, žádná chemie nepomůže. URČITĚ NEPOUŽIJTE MĚSÍC PŘED SKLIZNÍ RELDAN, ZNEHODNOTILA BYSTE SI ČESNEK A VRTALCE NEUBLÍŽILA. Mozaika je virová choroba, proti níž rovněž žádná chemie nepomůže. Postřik Acrobatem byl zbytečný.

  Žlutá mozaika

  20. 5. 2011 4:19 Zakladatel vlákna: Tomáš
  Dobrý den, jak naložit s rostlinami, u nichž je vysoké podezření na žlutou mozaiku? Příznaky - žluté ohraničené skvrny na listech "po vláknech" - střídající se obdélníčky jsou cca do 1 mm široké a 3-5 cm dlouhé. Jde o odrůdu Anin. V porostu jsou v bezprostřední blízkosti další odrůdy, dosud bez příznaků. Děkuji.
  20. 5. 2011 21:53 Jan Kozák
  U tzv. bezvirózních odrůd dochází k opětovnému zamoření virózami. Podle popisu se o mozajku skutečně jedná, ale likvidaci rostlin považuji za zbytečnou.

  Žlutá mozaika

  27. 4. 2011 21:56 Zakladatel vlákna: Lukáš Svoboda
  Dobrý den. Na česneku jsem zjistil žlutou mozaiku listů. Jaký přípravek bych měl prosím použít a jak tomu předcházet. Děkuju za odpověď.
  28. 4. 2011 21:19 Jan Kozák
  Na identifikaci žluté mozaiky (OYDV) se mi zdá termín dost časný, ale možné to je. Nic s tím neuděláte. Pokud jste to objevil v "bezvirózní" odrůdě, je třeba obměnit sadbu. Virózami v česneku se zabývají ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Praze - Ruzyni. Možná by Vám odpověděli fundovaněji.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne