Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Viry Zpět na diskusi

    Žltnutie zo sucha?

    30. 5. 2022 22:13 Zakladatel vlákna: Martin Kőrmendy
    Dobrý deň, p. ing.
    prosím o odpoveď na pár otázok:
    - cesnak hnojím pravidelne liadkom a močovinou,naozaj poctivo asi najviac v okrese, začal ale žltnúť, dlho u nás nepršalo a je tu naozaj púšť. Dnes som spravil závlahu, dal som 15m3 na 400m2.

    - cibuľa na foto je Vekan, priemer asi 3 cm. Dobehne to?

    - tie škvrny na listoch sú zo sucha alebo ide o mozaiku?
    - pre nedostatok času sa zrejme nedostanem u Vekanu k odhlávkovaniu - má to významný vplyv na výnos? Havel som odhlávkoval.

    Ďakujem
    S úctou Martin Kőrmendy
    VekanVekanVekan
    1. 6. 2022 21:16 Jan Kozák
    Včera a dnes jsem jezdil po Moravě po porostech česneku. Viděl jsem nejen naše odrůdy, ale i odrůdy ostatních firem, případně i bezejmenné. Česnek bez žlutých špiček jsem neviděl žádný s výjimkou některých čerstvě ozdravených partií. Tak s tím si hlavu nelámejte. Cibule v současné době intenzívně rostou a ještě mají dost času, aby narostly do běžných rozměrů. Pacibulky rostou na úkor cibule, počítejte  s tím. Skvrny na listech jsou virovou mozaikou. Neznamená to však, že by byly virózní pouze takovéto rostliny. Virózní jsou všechny, ale zdaleka ne u všech se objeví tento manifestační projev. Není nutné je z porostu odstraňovat.

    Choroba

    7. 6. 2021 21:16 Zakladatel vlákna: Rázek Jan
    Prosím o radu. Jak to že mám pár rostlin takhle flekatých?Co to je?
    ChorobaChoroba
    7. 6. 2021 21:47 Jan Kozák
    Je to manifestační projev virózy. Skutečnost, že ostatní rostliny flekaté nejsou, neznamená, že by virózní nebyly. Jenom to na nich není vidět. Virózní jsou všechny česneky včetně těch "bezvirózních".
    8. 6. 2021 7:41 Rázek Jan
    Co se s tím dá dělat?
    8. 6. 2021 8:01 Jan Kozák
    Jednoduchá odpověď. Nic. Pokud možno se tím nevzrušovat.
    10. 6. 2021 20:25 Antonín Tesař
    Já již asi 3 roky zkouším (když stříkám močovinou) dávat do postřikové kapaliny  manganistan draselný - hypermangan. Domnívám se, že hypermangan na virózy částečně zabírá, projevy virózy jsou slabší, dle odhadů bych řekl tak do 50%. Hypermangan se dá koupit v každé lékárně za cenu kolem 50,-Kč. Používá se růžový roztok.  Za pokus to asi stojí. Podotýkám, že hypermangan není přípravek schválený pro ochranu rostlin a je třeba s ním zacházet jako s chemikálií, byť se používá např. i ve zdravotnictví
    10. 6. 2021 21:59 Vaclav Kavka
    Přestože se v tvrzení o účinku na virózy velmi pravděpodobně mýlíte, tak např v časopise Nature v roce 1937 vyšla zmínka o pozitivním vlivu permanganátů na růst rostlin. Možná by to stálo za víc pokusů.
    12. 6. 2021 11:03 Antonín Tesař
    Děkuji za reakci. 
    To, že se domnívám, že hypermangan částečně zabírá není tvrzení. Navíc uvádím, že to zkouším asi 3 roky, což je velmi krátká doba a navíc nevyužívám žádné srovnávací porosty...  Takže Váš závěr "možná by to stálo za víc pokusů" je veskrze správný.

    Určenie choroby

    12. 7. 2020 10:13 Zakladatel vlákna: Tomáš Urban
    Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť, o akú chorobu sa jedná na fotografii? Pestujem cesnak niekoĺko rokov no vidím to prvý krát. Ďakujem za rady. S pozdravom Urban
    Choroba
    12. 7. 2020 21:23 Jan Kozák
    Ukazujete mi toho velmi málo, nevím, jak vypadá nať, nevím, jak vypadají kořeny. Mám sice jisté podezření, ale chtěl bych mít jistotu, abych neoblboval.
    12. 7. 2020 22:25 Vaclav Kavka
    Háďátko? Dnes jsem sklidil podobnou. Uvnitř pár ministroužků bez ladu a skladu, vně několik krabatých suknic. Kořeny ale držely a nebyly "ohnilé"
    13. 7. 2020 19:22 Jozef Sisak
    Pred par rokmi som to mal aj ja s tym že paličiak nevytvoril kvetny stvol- pacibulky a zaujimavosťou bolo že stručiky vo vnutry neboli dokonale rozdelene medzi sebou .skončil ako mixovany cesnak . Dnes pre zaujimavosť by som par zrastencov vysadil čo by vyrastlo.
    13. 7. 2020 19:36 Tomáš Urban
    Dobrý deň, pripájam ešte pár fotiek, kedze jedna nestačila
    Cesnak s koreňmiKoreneChoroba
    13. 7. 2020 22:14 Jan Kozák
    Mé podezření zůstalo, podezřívám jistý virus, který u  nás běžně není, ale mají ho ve Francii. Jeho přesná identifikace by mi trvala příliš dlouho. Každopádně doporučuji nesázet.
    14. 7. 2020 21:43 Tomáš Urban
    Ďakujem za odpoveď. Viete mi ale povedať, ako je to nebezpečné a kde sadočítam o tomto víruse viac? Za odpoveď vopred ďakujem.

    Viry česneku

    8. 7. 2020 18:50 Zakladatel vlákna: Rázek Jan
    Dobrý den pane Kozáku.Jaký mám použít postřik na česnek napadený virama?
    8. 7. 2020 20:43 Jan Kozák
    Jako postřik můžete použít cokoliv, např. zředěné mléko, pomerančový džus, čistou vodu. S virózami to sice nepohne, ale bude to ekologické.
    Na viry v rostlinách zkrátka nic není. Člověk chřipku vyleží, česnek to neumí.

    Nedělá stroužky

    15. 6. 2020 14:52 Zakladatel vlákna: Martin Velinsky
    Par rostlin vypadá takto? Nevíte o co jde ? Listy úplně žluté a dole jen vrásky. Žádné stroužky. Jde o rusaka a byl odhlavkovan. 
    RusakRusak
    17. 6. 2020 20:32 Jan Kozák
    Mohu se mýlit, ale jednou jsem něco podobného viděl a pan Ing. Havránek, dej mu pámbu věčnou slávu, zjistil, že se jedná o nějaký virus, který u nás běžně není, vozíme si ho z Francie.

    viróza česneku Lukan

    13. 6. 2020 7:41 Zakladatel vlákna: Martina Horáčková
    Dobrý den,

    letos jsem si od vás pořídila sadbu česneku Lukan a napadla ho nějaká viróza - žluté neohraničené skvrny na listech přesně jako na fotkách v sekci choroby a škůdci. Rostliny jsou takové neduživé a malé, ani nevím, jestli půjdou do květu.  Zatím jsem vždy pěstovala "bezejnenou" odrůdu od babičky a ta nikdy takovéto problémy neměla, tak mě to nepříjemně překvapilo (nějak jsem si naivně myslela, že certifikovaná sadba bude odolnější) a napadlo mě v souvislosti s tím několik dotazů: Jsou nějaké odrůdy k tomuto onemocnění náchylnější než jiné? A je možné tento česnek použít na sadbu, nebo se to bude přenášet? A přetrvávají i viry v půdě nebo se vždy znovu rozšíří z okolí? A konkrétněji - je výhodnější takovýto napadený česnek rovnou sklidit nebo mu neuškodí, když ještě ten cca měsíc bude růst? Děkuji
    13. 6. 2020 9:37 Vaclav Kavka
    Dobrý den, bez obrázků asi ani pan Kozák nepomůže. Certifikovaná sadba odolnější nebude, bude přinejlepším před několika lety ozdravená, což nepomůže proti nové infekci.
    Některé tradiční odrůdy mají výhodu, že se na nich virózy na pohled neprojevují. Ohledně setrvání virů v půdě se soudí, že běžné viry česneku nezůstávají. Nicméně se asi úplně neví o všech možných virech a viry, škodící na jiných rostlinách (TMV) v půdě mohou zůstat cca 2 roky za vhodných podmínek. Na některých místech u nás po zaniklém osídlení zůstal volně rostoucí česnek a tyto populace by mohly být velmi odolné vůči čemukoliv. Akorát je těžké o nich získat bližší informace. Virů v česneku byste se doma zbavila nejspíš jen kdybyste dokázala česnek přivést k tvorbě pravých semen.
    Ohledně sklizně, pokud jde o virózu, je to jedno.
    Nicméně v současném mokrém počasí se na mnoha pozemcích probouzí bílá sklerociová hniloba a tam to jedno není. Pokud Vám nějaká rostlina celkově žloutne, měkne, ohýbá se (to by mohly být ty neduživé)- zkuste ji vytáhnout.
    13. 6. 2020 17:21 Jozef Sisak
    Nemôže to byť rez-hrdza? zvyšok ako p.V. Kavka
    14. 6. 2020 15:42 Jan Kozák
    O virózách jsme tady psali nedávno několikrát. Takže znovu opakuji: úplně každý česnek je virózní. Jde jen o to, jestli se viróza manifestačně projeví nebo jestli česnek vypadá jako zdravý. Česnek samozřejmě nechejte dozrát. Pokud se Vám celkově nezdá, tak ho nesázejte.
    23. 6. 2020 22:46 Jan Kozák ml.
    Protože příspěvek výše obsahuje několik nepřesností a problematika není dostatečně známá, zkusím to vysvětlit tak, aby to bylo srozumitelné pro všechny zájemce.
    Svět je kompletně zamořen viry – vzduch, voda, neživé předměty, organismy; člověka a česnek nevyjímaje. Konkrétně na česneku parazitují desítky druhů virů. Velká část z nich není popsaná a jejich přítomnost se nijak netestuje.

    „Bezvirózní sadba“ je odborný výraz, který označuje ty partie sadby (jako „partie“ se bere část produkované odrůdy, která má stejný rodokmen – pokud mají dvě balení česneku stejné číslo partie, znamená to, že byly celou dobu množeny společně), které byly zbaveny viru OYDV + volitelně několika dalších. To se dělá tak, že se v laboratoři pěstují nejmladší části rostliny, u kterých je menší pravděpodobnost, že již byly infikovány viry. V rostlinách se poté testuje přítomnost konkrétních virů. Povinně toho OYDV, což vyžaduje vyhláška, případně od dalších, které daného šlechtitele zajímají. Přítomnost ostatních virů se netestuje. Není to tak, že by rostlina byla zbavená úplně všech virů. To by bylo zřejmě neproveditelné, extrémně nákladné… a naprosto zbytečné.

    Tyto vybrané ozdravené rostliny se neprodávají. Byly by velmi, velmi drahé a pro pěstitele naprosto k ničemu. Stejně jako u pacibulek by mu trvalo několik let, než by z toho vypěstoval rostlinu s plnohodnotnou cibulí, a do měsíce by mu nejspíš všechny uhynuly. Hlavně by po vyjmutí ze sterilního prostředí začalo nezastavitelně docházet k infekci.
    Místo toho se rostlina pěstuje nejprve v laboratoři pod umělým osvětlením, později v izolacích tak, aby se zpomalila opětovná infekce, rostlina se namnožila, narostla a přizpůsobila se prostředí u zákazníka.

    Mozaika na listech česneku není dostatečně prozkoumaná. Je zřejmě vyvolána více faktory. Mimo jiné záleží i na odrůdě. Například tzv. ruské paličáky mozaiku běžně nevytvářejí, i když jsou sebevíc zavirované. Pokud budete „bezvirózní“ česneky blízko neozdravených, jejich reinfekci výrazně urychlíte. To může být matoucí, protože laikovi se může zdát, že právě nažloutlá odrůda je více zavirovaná.

    Ani v rámci jedné odrůdy nelze říct, že jedinec s výraznější mozaikou obsahuje více virů. Naopak. Po ozdravení jsou jedinci k mozaice náchylnější než po letech, kdy virů obsahují více. Ruské paličáky po ozdravení vytvářejí trochu odlišnou mozaiku taky. A ty krajové odrůdy zmíněné panem Kavkou se po zbavení OYDV budou chovat stejně. Tyto odrůdy nejsou vůči virům imunní, naopak jsou zavirované do maximální úrovně.

    Ozdravení se provádí proto, že zvyšuje výnos. (Pochopitelně po letech, protože hned po ozdravení odpovídá velikosti rostliny z malé pacibulky.) Výnos se postupnou reinfekcí opět snižuje. (Dokonce se po čase snižuje pod úroveň, než kdyby se daná odrůda vůbec neozdravovala. To je důvod, proč se jedná o kontroverzní metodu. Už mnoho let nové odrůdy ozdravené být musí, jinak se nesmějí registrovat a prodávat.)

    Samotné snížení výnosu však není přímým důsledkem mozaiky a s ní souvisejícím úbytkem chlorofylu. Je způsobeno jiným působením viru. (Pro přirovnání: aktuální koronavirus se u člověka může mimo jiné projevovat třesem rukou, přesto jeho oběti neumírají na klepání.) Odrůda s mozaikou je virem limitovaná úplně stejně jako ta bezpříznaková. Listová plocha u česneku je dostatečně dimenzovaná na to, aby toto žloutnutí nemělo limitující vliv.
    25. 6. 2020 8:13 Tom Kubelka
    Diskusi sleduji už několik let a podobné vysvětlení polopatě mi chybělo. Nyní některé odpovědi dávají větší smysl.

    Vzorek Bjetinu

    6. 6. 2020 11:00 Zakladatel vlákna: Tomáš Doležel
    Dobrý den,
    chtěl bych se prosím Vás zeptat, zda je vzorek česneku v pořádku?

    Děkuji.
    Bjetin
    7. 6. 2020 20:24 Jan Kozák
    Je vidět manifestační projev virózy, ale s tím se nemusíte trápit. Ono s tím také nic nenaděláte.
    8. 6. 2020 11:02 Marika Šedivá
    Dobrý den, zajímalo by mne, zda česnek na obrázku pana Doležela (nebo níže p. Hamerníka) je přiměřeně velký na toto období? Letos jsem poprvé vyryla pár česneků dříve ze zvědavosti a zjistila, že jsou stejně velké (tedy spíše malé) jako na tomto obrázku...mám odrůdy Havran, Vekan a Staník, očekávala bych, že v této době budou česneky už mnohem větší, když se za měsíc cca sklízí...dá se říct, kdy dochází k největšímu nárůstu stroužků? Před pár dny jsem hnojila močovinou na list, některé česneky už jsem odhlávkovala, ale jen menší množství zatím, ještě jednou tedy po odhlávkování postříkám močovinou, stačí to takto? Mám prostě pocit, že za tak krátkou dobu už stroužky nemohou moc vyrůst :-) Děkuji.
    8. 6. 2020 21:03 Tomáš Doležel
    To by mě také zajímalo, pro toto období se mi zdá malý. Může to být způsobené již zmíněnou virózou?

    choroby česneku

    3. 6. 2020 11:57 Zakladatel vlákna: Jaroslav Flegel
    Dobrý den,
    dnes jsem vyštipoval palice a trochu se zhrozil - vypadá to na viry a chřestovníčka. Prosím o radu - co mohu pro česnek ještě teď udělat?
    Děkuji
    J. Flegel
    chřestovníček?viry?
    3. 6. 2020 21:54 Jan Kozák
    Na chřestovníčka to nevypadá, ten ožírá listy od kraje. Ale pokud je tam tento škůdce jednotlivě, tak se obejdete bez chemie. 
    Virózní jsou listy na obou snímcích, stejně jako všechny česneky na světě. Záleží pouze na tom, jestli se manifestačně projeví. A s tím nic neuděláte.

    Dotaz

    18. 5. 2020 21:02 Zakladatel vlákna: Bohumil Židoň
    Mohl by mi někdo poradit co chybí mému česneku. Děkuji. 
    ČesnekČesnek1
    18. 5. 2020 21:11 Jan Kozák
    Je to manifestační projev virózy. Virózní je každý česnek, včetně těch tzv. bezvirózních. U konzumního česneku toto nepovažuji za problém.
    22. 5. 2020 19:16 Martin Lokaj
    Prosím vás,  takto očividne virózny cesnak asi nie je vhodný na sadenie ale je pôda kde bol vhodná na pestovanie inej odrody, ideálne sadbového cesnaku alebo už je akoby zamorená ako napríklad pri hnilobe? Prípadne dá  sa takýto cesnak nejak ozdraviť aj doma, napríklad z pacibuliek? Ide mi len o zachovanie nejakej krajovej odrody, samozrejme že  som sa sám už presvedčil, že sadba je v tomto najlepšia  a nevymýšĺať. Ďakujem za doplňujúce info.
    25. 5. 2020 17:25 Jan Kozák
    Krajovou odrůdu se snažte zachovat. Pro sadbu vybírejte ještě za vegetace  rostliny s minimální mozaikou. Půda zamořená není, viry se půdou nepřenášejí.
    26. 5. 2020 15:29 Vaclav Kavka
    Virózní jsou sice všechny česneky, ale každá rostlina se s napadením vyrovnává jinak. Takže když vysejete např 100 pacibulek, nedojde sice k žádnému ozdravení sadby, ale budete moct vybrat několik rostlin, které se s virózou popasují nejlíp. Ani to nakonec nemusí nikam vést, viz např úpadek Keřkovských rohlíčků v 80.letech, ale za pokus to stojí.

    Sadba

    4. 8. 2019 19:15 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Dobrý deň, už ste tu viac krát rozoberali rozdiel medzi bezviróznou sadbou a takzvanou nebezviróznou alebo klasickou. Ak to nie je tajomstvo a mohli by ste mi napísať aká je to tá klasická sadba? Ak si napríklad od vás kúpim sadbu Bjetinu (nie bezviróznu) je to cesnak, ktorý skontrolujete napríklad či je dostatočne veľký, má dostatočný počet strúčikov, nie je mechanický poškodený, kontrolujete predpokladám aj prítomnosť háďatka alebo plesne (to sa asi robí len na niekoľkých vzorkách od daného pestovateľa). Ale dosť sa tu rozoberalo aj napádanie vírusmi, ozdravujete aj túto sadbu aspoň občas, alebo kontrolujete ako veľmi je už napadnutá vírusmi? A druhá otázka, čítal som tu, že nie je povolené nič chemické proti virózam, ale dá sa niečo robiť pred sadením, prípadne po zbere, napríklad nepomáhajú nejaké medziplodiny alebo vápnenie? Ďakujem a dúfam že sa neopakujem ale nenašiel som tu odpovede na tieto otázky.
    10. 8. 2019 19:37 Jan Kozák
    Nejenže není nic chemického proti virózám povoleno, ono také neexistuje nic, co by viry hubilo a přitom nezahubilo i hostitelskou rostlinu.
    Jedna věc je jistá: neexistuje rostlina česneku, která by nebyla virózní, to prostě nejde. I tzv, bezvirózní česnek, který právě vyjde z laboratoře je virózní. Pouze některé druhy virů jsou v něm ve velmi malé koncentraci. Podle evropské legislativy musí být nově registrované odrůdy povinně ozdraveny od jediného viru a to OYDV (virus žluté zakrslosti cibule). Ale i v tomto ozdraveném česneku tento virus, byť v malé koncentraci, je. Při dalším pěstování se koncentrace virů zase zvyšuje, proto je nutné častěji obměňovat sadbu.
    Klasické odrůdy se neozdravují, jejich udržovací šlechtění směřuje k toleranci, která zaručuje držet takovou odrůdu v trvale dobrém výkonu.
    Závěrem: proti virům se nesnažte bojovat, nezvítězíte.

    Poruchy rostlin

    16. 6. 2019 18:01 Zakladatel vlákna: Michal Grič
    Dobrý den. Rád bych se ujistil o charakteru poruch mých rostlin česneku. Pěstuji druhý rok, jedná se o Benátčan, Lukan a Záhorský. Na pozemku je velmi nadměrná zásoba fosforu, který pravděpodobně zamezuje funkci mikroprvků a i proto vznikají chlorózy a kroucení listů. U každé rostliny vždy zajdou tři až čtyři nejstarší listy. Zrání je vždy předčasné. Cibule jsou již delší dobu rozdružené, přičemž hloubka sázení byla dostatečná. Jinak jsou zdravé, žádné příznaky hlavních chorob a škůdci nejsou přítomni. Nicméně se chci ujistit - nachází se na snímku také viróza? Pěstuji v Poděbradech, okres Nymburk. Ocením případné tipy na zlepšení
    Děkuji 
    1234
    16. 6. 2019 19:08 Jan Kozák
    Mozaika na listech je manifestačním projevem viróz. Ale pozor, virózní jsou všechny česneky, jen to na nich nemusí být vidět. Předčasné zrání může být způsobeno typem pěstování. Vaše záhony se hodně přehřívají.

    Množení z pacibulek

    16. 7. 2018 12:48 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
    Dobrý den, měl bych dotaz ohledně domácího množení paličáků z pacibulek. Zrovna přemýšlím nad výhodami ohledně zdravotního stavu. Máte vypozorované, zda je po letech sázení česneku, který pochází původně z bezvirózní sadby, dochází k nějakým rozdílům v promořenosti viry v rostlině a v pacibulkách? Zda se česnek neumí bránit infekci, čili jestli se viry v pacibulkách nevyskytují v nižších titrech.
    Děkuji
    21. 7. 2018 17:09 Jan Kozák
    Ja, to jsem si kdysi myslel také, ale byl jsem vyveden z omylu. Koncentrace virů je stejná v cibuli i pacibulkách. Lepší zdravotní stav partie z pacibulek je způsoben zmenšením styku s fuzáriem.

    Viróza

    13. 6. 2018 21:47 Zakladatel vlákna: Vladimír Lepša
    Dobrý den,prosím o radu jak se zbavit virózy natě,děkuji.
    viróza
    15. 6. 2018 6:42 Jan Kozák
    Člověk musí virózu vyležet, česnek to neumí. Lék není pro lidi, není ani pro rostliny.
    Mozaika je manifestačním projevem přítomnosti virů v rostlině. Neznamená to však, že by česneky bez mozaiky na listech nebyly virózní. Úplně bezvirózní česnek neexistuje. U tzv. bezvirózních česneků jde pouze o významné snížení koncentrace viru žluté zakrslosti cibule (OYDV), případně i některého dalšího. Tzv. ruské paličáky bývají rovněž bez mozaiky, ale jsou takovými "bacilonosiči".
    Mozaika na listech nemusí znamenat snížení výnosu. Pokud si však vybíráte sadbu z vlastní produkce, dávejte přednost rostlinám s méně výraznou mozaikou.
    18. 6. 2018 22:02 Vladimír Lepša
    Děkuji.

    Prosím o pár rad

    12. 6. 2018 10:44 Zakladatel vlákna: Jakub Svoboda
    Dobrý den. Chtěl bych Vás poprosit o posouzení problémů na přiložených fotografiích. Na prvních čtyřech fotkách je česnek, který patří jedné známé, který začal takhle odcházet. Bohužel moc o něm nevím. Fotil jsem to asi před dvěma týdny, používá spoustu let vlastní sadbu, nemoří, nijak neošetřuje a hnojí pouze organicky... Na páté fotce je nějaký škůdce na mém česneku. Zkusil jsem minulý týden jen tak pro zajímavost jeden vytáhnout a objevil jsem na něm dvě takové potvůrky, které zalezly prožranými otvory dovnitř. Na sousední rostlině nebylo nic. Na tomhle záhoně jsem neprováděl žádnou aplikaci insekticidu (tu jsem musel provést na druhém záhoně, vzdáleném cca 40 m, proti chřestovníčkovi)… A na poslední fotce je česnek, který mi připadne, jako kdyby měl nějakou virózu (snad se pletu). Je to odrůda Bjetin a některé rostliny vypadají takhle a některé jsou pěkné. Známý to údajně také má jen na Bjetinu… Doufám, že to takhle nafocené bude stačit. Chtěl bych Vás poprosit o určení, o co by mohlo jít a jak se to dá řešit či neřešit. Děkuji a přeji ať se daří.
    123456
    12. 6. 2018 21:47 Jan Kozák
    U prvních čtyřech snímků by bylo potřebné vidět celou rostlinu, tedy i podzemní část. On totiž bude problém tam.
    Potvůrky na pátém snímku sice neidentifikuji, ale soudím, že se nejedná o škůdce česneku, že jde o druhotný výskyt. Primární poškození (ty prožrané otvory) mohly být způsobeny kořenohubem zhoubným. Ale s ním nic nenaděláte.
    Na posledním snímku je manifestační projev virózy. Já se s ním při produkci merkantilu nevzrušuji (na rozdíl od mnohých fytopatologů). Nať se stejně vyhodí, důležité je to, co naroste v zemi.

    přenos chorob

    15. 9. 2016 22:45 Zakladatel vlákna: Václav Bártl
    Dobrý den pane inženýre,
    děkuji za zaslání sadby, mám dotaz ohledně možného přenosu chorob ze sadby z vlastní produkce. Varujete před možným přenosem virů z ruských paličáků; pěstujeme tento česnek už delší dobu s uspokojivými výsledky, v našich podmínkách se daří. Letos jej výnosem překonal český Unikát, přesto bych ještě rusáka nechtěl zavrhnout. (možná se tak stane až vyzkoušíme Vaše velkostroužkové odrůdy). Ptám se proto jaká je možno učinit opatření proti zavlečení virů na Vaše odrůdy. Mohu je pěstovat na jiném poli, sušit se však budou společně. Děkuji, Václav Bártl
    16. 9. 2016 14:22 Václav Kozák
    Dobrý den, pane Bártle,
    viry se přenáší jak během vegetace (prostřednictvím hmyzu i mikroorganismů v půdě), tak i při skladování (hlavně prostřednictvím roztočů). Jestliže pěstujete či skladujete poblíž sebe ozdravené a neozdravené odrůdy, je potřeba počítat s častější obměnou sadby.
    17. 9. 2016 20:04 Jan Kozák
    Mezi pěstiteli panuje mylný názor, že tzv. ruské česneky jsou vysoce odolné vůči virózám. Ale opak je pravdou. Sice se u nich neprojevují výraznou mozaikou ani výrazně nesnižují výnos, ale jsou výrazným zdrojem virové nákazy pro okolí.

    22. 6. 2016 18:08 Zakladatel vlákna: Jiří Radochlib
    22. 6. 2016 18:27 Jiří Radochlib
    Odrůda vypadá virózně. Chuť a výnos dobrá. Problém s dusíkem to není. Takto vypadal porost od prvního roku, každý rok vyberu na sadbu několik nejlépe vypadajících jedinců.Je porost virozní a je nutno koupit novou sadbu nebo je to odrůdový znak? Děkuji Jiří Radochlib
    24. 6. 2016 9:37 Jan Kozák
    Ano, je to virová mozaika. Odrůda Záhorský II je povinně ozdravena od viru žluté zakrslosti cibule (OYDV), postupně však dochází k reinfekci. To že vybíráte budoucí sadbu už v porostu, děláte dobře. Dokud jste spokojený s výnosem, není nutné sadbu obnovovat.

    Žltnutie listov

    15. 6. 2016 16:13 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Dobrý deň. Prosím o radu, ide o chorobu cesnaku alebo je to len nedostatok živín? Pretože ešte nedávno (cca 3 týždne dozadu) bol krásne zelený. Myslel som, že je to Hrdza ale podľa fotiek na internete sa mi to moc nepodoba, na niektorých odrodách to robí viac, niekde vôbec, na fotke by mala byť odroda Bjetin (boli sadené menšie strúčky takže aj rastliny sú menšieho vzrastu)
    16. 6. 2016 7:03 Jan Kozák
    Jde o virovou mozaiku, manifestace jejího projevu je letos velmi výrazná. Přesto si s tím nemusíte dělat starost.

    bezvirozní odrůdy a "klasika"

    23. 10. 2013 15:53 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Dobrý den pane Kozáku, pan Štěpánek mě předběhl s obdobným dotazek. Z přehledu vašich odrůd jsem si sestavila ty "bezvirozní" a "klasiku". Můžete mne prosím případně opravit, chci si v tom udělat pořádek. Děkuji
    Bezvirozní sadba Benátčan, Džambul, Havran, Japo II, LAN, Zahorský
    "Klasika" Anin, Bjetin, Blanin, Jovan, Lukan, Matin, Mirka, Slavin, Vekan. Anton a Stanik jsou geneticky dané?
    děkuji mnohokráte
    Kopecká
    23. 10. 2013 21:01 Jan Kozák
    Bude oprava. Blanin se ruší a nastupuje za něj bezvirózní Blanin II. Odolnost vůči virózám není dána geneticky. Ozdravuje se v laboratoři pomocí tkáňových kultur.

    metodika pěstování

    14. 6. 2013 20:27 Zakladatel vlákna: Irena Klabíková
    Dobrý den, ráda bych se zeptala, kde jsem udělala chybu, před dvěma lety jsem pěstovala dvě vaše odrůdy. Bjetin a Benátčan. Obě jsem zasadila napodzim, Bjetin se mi daří pěstovat ve stejné velikosti a kvalitě, Benátčan mi však roste v "miniaturu". Kde dělám chybu? Díky za odpověď.
    15. 6. 2013 22:16 Jan Kozák
    Chybu jste neudělala. loňský rok byl špatný, nejlépe z toho vyšel právě Bjetin. Protože je Benátčan "bezvirózní" dochází u něj v běžném pěstování k opětovnému napadení viry a podle lokality dochází k různé intenzitě snižování výnosu.

    Popraskané cibule u Vekanu

    5. 6. 2013 11:12 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
    Dobrý den, pane inženýre,chtěl bych se zeptat, jestli je normální, že jsou některé cibule ze strany naprasklé. Nemůže to být třeba tím mokrem? Kořeny vypadají zdravě a ani rostlina není nijak deformovaná.Spíš se to ale objevuje u rostlin, které jsou v porostu trošku žlutější (2. fotka). Děkuju za odpověď
    5. 6. 2013 11:14 Petr Štěpánek
    5. 6. 2013 19:56 Jan Kozák
    Tady vidíme virovou mozaiku, ale nevím, jestli způsobila praskání slupek.

    Žlutá mozaika

    30. 5. 2013 16:07 Zakladatel vlákna: Jiří Švec
    Dobrý den pane inženýre,

    měl bych několik dotazů k žluté mozaice, která se objevila cca před týdnem.

    1. jestli to správně chápu, jedná se o virové onemocnění, které si nese česnek sebou. Jde tedy o nekvalitní infikovanou sadbu? Musím dodat, že se hlavně mozaika objevila u necertifikované sadby, ale také trochu u Vekanu.
    2. jakým způsobem se tato mozaika plošně šíří. Například přenosem z nářadí při odstraňování květenství? Mám být na pozoru, abych neinfikoval zbývající zdravé rostliny?
    3. jaký vliv na výnos tento tato choroba může mít?
    4. Mohu rostliny bez obav využít jako konzumní?
    5. existuje nějaký způsob léčby, např. postřikem?

    Děkuji za odpovědi a případnou radu.

    Jiří Švec
    30. 5. 2013 20:44 Jan Kozák
    O infikovanou sadbu se jistě jednalo, výraz nekvalitní bych nepoužil. Uvádí se, že prokazatelný přenos virové infekce je přes mšice a při mechanickém poškození, např. nářadím při hlávkování. Proto je lepší květní stvoly lámat. Vliv na výnos může být nulový, ale i zásadní. Konzumovat ho můžete. Úplně bezvirózní česnek neexistuje. Ozdravení se dělá pouze v laboratoři.

    žlutá mozaika na česneku

    26. 5. 2013 8:35 Zakladatel vlákna: Ludmila
    Dobrý den pane Kozáku,objevila se nám pravděpodobně podle vašich foto žlutá mozaika dá se s tím něco ještě dělat a mužem takový česnek ještě příště použít jako sadbu?Je možné že bychom česnek už s touto chorobou koupili?A nerozšíří se to i na jiný česnek máme 3 druhy.Děkuji za odpověd Ludmila.
    26. 5. 2013 9:11 Jan Kozák
    Na toto téma se už delší dobu chystám napsat článek, ale ještě to bude asi dlouho trvat, než tak učiním. Virus byl už v sadbě, pro další výsadbu vyberte rostliny bez příznaků mozaiky. S ostatními odrůdami si nedělejte starosti.

    posouzení přítomnosti VIROZY

    24. 8. 2012 21:41 Zakladatel vlákna: Jiří Radochlib
    Dobrý den,
    pěstuji česnek ze sadby společnosti TAGRO - odrůdu TANTAL a malé množtsví TRISTANU. Česnek přezimoval v pořádku, začátkem a během vegetace jsem vyřadil několik kusů, které nevykazovaly zdravý růst. V plné vegetaci měla většina rostlin flekaté listy - viz foto "viroza". Pozemek byl čistý a cca. 10 let nepoužívaná na pěstování zeleniny, sadba prokazatelně od šlešchtitele a před výsadbou namořena. Postupoval jsem dle informací z Vašich stránek tak jsem snad nedělal zásadní chyby. Původně jsem myslel že si nechám na sadbu to pěkné od sebe,ale nevím zda je to dobré dát do země. Stranou jsem dal jen ty rostliny které měly nejzdravější růst a žádné fleky.
    1.Jedná se dle fota o vyrozu?
    2.Je možné se u Vás 9.září v neděli odpoledne zastavit a zakoupit trochu dobré sadby která se hodí do podmínek Benešova u Prahy asi HAVRAN, DŽAMBUL..Pojedu do Hradce.
    Děkuji
    S Pozdravem
    Jiří Radochlib
    26. 8. 2012 8:29 Jan Kozák
    Skutečně se jedná o virovou mozaiku. Ale nezoufejte, Váš porost byl velmi pěkný už od jara. Znovu sázejte stroužky ze zdánlivě zdravých rostlin. Tu neděli Vám dopředu neslíbím, ozvěte se krátce před tímto termínem, uvidíme.

    OYDV-Onion yellow dwarf virus

    7. 6. 2012 8:24 Zakladatel vlákna: Jozef Demský
    Dobrý deň,pán inžinier.
    Rád by som sa Vás opýtal, či na priloženom obrázku (odroda DHV) sa jedná o "Virovú žlutú zakrslost cibule". Ak áno, doporučujete tieto rastliny vytrhať a zlikvidovať (urobiť negatívny výber)? Ďakujem za Vašu odpoveď.
    7. 6. 2012 21:49 Jan Kozák
    Spíše se jedná o interakci více virů. Doporučuji tyto rostliny brát postupně z porostu na spotřebu, pokud je nestačíte včas spotřebovat, tak je označte, abyste je na podzim nepoužil k nové výsadbě.

    žlutá mozaika na česneku

    4. 5. 2012 20:49 Zakladatel vlákna: Josef Chromík
    Dobrý den p. Kozák

    Poprosil bych co mám dělat proti žluté skvrnitosti na česneku???

    Děkuji za radu

    Chromík Lechovice
    4. 5. 2012 21:36 Jan Kozák
    Tato mozajka je virového původu, takže se proti ní nic nedá dělat
    4. 5. 2012 21:53 Josef Chromík
    A na co to bude mít vliv???
    19. 5. 2012 17:59 Helena Malá
    Také bych ráda věděla na co má vliv tato virová choroba. Asi to mám také na listech česneku, ne moc ale trochu. Děkuji za odpověď.
    19. 5. 2012 21:20 Jan Kozák
    Tato problematika je trochu složitější. Každý česnek, včetně těch "bezvirózních" je nositelem nějakého viru, který více nebo méně snižuje jeho výnos. Samotný fakt, že se viróza projevuje manifestačně mozajkou, ještě nemusí znamenat významný pokles výnosu.

    vrtalka porková

    19. 6. 2011 13:45 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, pane Kozáku,

    chtěla bych vás požádat o radu, bohužel jsem na česneku odhalila vrtalku porkovou. již ve stadiu hnědé cca, 3-4 mm velké larvičky. Je zavrtána ve stonku cca 3-5 cm nad paličkou česneku, u některých skoro přímo na paličce. Máme odrůdy Anton, Bjetin, Jovan, Lukan, Dukát, Stanik. Nejsilnější a nejvytálnější porost je u Dukátu a u sadby, kterou mi dal soused (pěstuje ji už asi 30 let a nepamatuje si odrůdu).


    zdá se, že nejvíc napad je zatím Staník. Má smysl porost ještě něčím postříkat? Sklizeň odhaduji cca za měsíc, podle odrůd. POradíte mi jak dezinfikovat půdu, aby se to za rok neopakovalo?


    objevila jsem na porostu žlutou mozaiku, postříkala jsem to dnes Acrobatem, takže by to asi chtělo několik dní počkat před zásahem na vrtalku. V obchodě mi poradili postřik Reldan 40EC, má to smysl, když je již vrtalka zavrtaná?


    moc dekuji

    Jana Kopecká
    19. 6. 2011 21:00 Jan Kozák
    Proti vrtalce, která je už uvnitř, žádná chemie nepomůže. URČITĚ NEPOUŽIJTE MĚSÍC PŘED SKLIZNÍ RELDAN, ZNEHODNOTILA BYSTE SI ČESNEK A VRTALCE NEUBLÍŽILA. Mozaika je virová choroba, proti níž rovněž žádná chemie nepomůže. Postřik Acrobatem byl zbytečný.

    Žlutá mozaika

    20. 5. 2011 4:19 Zakladatel vlákna: Tomáš
    Dobrý den, jak naložit s rostlinami, u nichž je vysoké podezření na žlutou mozaiku? Příznaky - žluté ohraničené skvrny na listech "po vláknech" - střídající se obdélníčky jsou cca do 1 mm široké a 3-5 cm dlouhé. Jde o odrůdu Anin. V porostu jsou v bezprostřední blízkosti další odrůdy, dosud bez příznaků. Děkuji.
    20. 5. 2011 21:53 Jan Kozák
    U tzv. bezvirózních odrůd dochází k opětovnému zamoření virózami. Podle popisu se o mozajku skutečně jedná, ale likvidaci rostlin považuji za zbytečnou.

    Žlutá mozaika

    27. 4. 2011 21:56 Zakladatel vlákna: Lukáš Svoboda
    Dobrý den. Na česneku jsem zjistil žlutou mozaiku listů. Jaký přípravek bych měl prosím použít a jak tomu předcházet. Děkuju za odpověď.
    28. 4. 2011 21:19 Jan Kozák
    Na identifikaci žluté mozaiky (OYDV) se mi zdá termín dost časný, ale možné to je. Nic s tím neuděláte. Pokud jste to objevil v "bezvirózní" odrůdě, je třeba obměnit sadbu. Virózami v česneku se zabývají ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Praze - Ruzyni. Možná by Vám odpověděli fundovaněji.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne