Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Sušení Zpět na diskusi

  Sušení česneku

  24. 6. 14:34 Zakladatel vlákna: Ladislav Uher
  Dobrý den, pane Kozaku, chtěl bych se zeptat, zda se odstraňují kořeny hned před sušením nebo až potom. Chci to usušit na roštu a až poté svázat do svazků a zavěsit. Děkuji. 
  24. 6. 19:56 Jan Kozák
  Česneku je to jedno. Každopádně neřežte do podpučí, několik milimetrů kořenů ponechejte.

  Čerň česneku?

  20. 6. 15:01 Zakladatel vlákna: Alena Srovnalova
  Dobrý den, v těchto mokrých dnech se mi objevily černé tečky na odumřelých částech listů a u krčku rostlin. Jsou rostliny něčím ohrožené a můžu jim nějak pomoci? Mám to na všech odrudach: Havel, Anton, Vekan, Slavin i Dukat (ten není od vás). Předem moc děkuji za radu. 
  KrčekList
  20. 6. 19:38 Jan Kozák
  Ano, je to čerň, správně sazovitost česneku (Embellisia allii, syn. Helminthosporium allii). Tato houba není parazitická, žije na odumřelých pletivech. Pokud se po sklizni česnek rychle usuší, houba zůstane na horní suknici a při čištění se odstraní. Je-li však sušení pomalé, proroste až na stroužek. Proto je ve vlhkém počasí lepší odstranit odumřelou suknici hned při sklizni a je pokoj.

  Zavěšení česneku

  4. 7. 2019 8:04 Zakladatel vlákna: Pavla Pechová
  Dobrý den, mám vyndaný, očištěný a svázaný česnek, ale nevím jak ho mám zavěsit k sušení - palicemi nahoru nebo dolů? Děkuji za radu. 
  4. 7. 2019 9:19 Radek Bohmalský
  Dobrý den pí.Pechová,když si v pravo na hoře zadáte do vyhledávače sušení česneku ,tak jsou k dispozici i fotografie sušení.
  Přeji pěkný den Bohmalský
  4. 7. 2019 19:35 Jan Kozák
  Údajně podle nějakých pokusů je lepší věšet česnek palicemi nahoru, cibulemi dolů.
  4. 7. 2019 20:59 Pavla Pechová
  Děkuji za radu a za výbornou sadbu česneku od vás. 
  10. 7. 2019 22:57 Pavel Dohnal
  I horizontálně! Hlavně ve stínu, na vzduchu,  v průvanu. Nahoru-dolů nemá žádný vliv. 
  11. 7. 2019 7:02 Jan Kozák
  Jen drobný dotaz. Máte to ověřeno pokusy?
  16. 7. 2019 0:46 Pavel Dohnal
  Vy mě zkoušíte, pane inženýre, o sušení . Ve Vašem časopise, co jsem si párkrát přečetl místo bible, máte vyfocenou parádní pergolu s miliónem cesneků! Pokusy se sušením jsem dělal, dávno, co jsem měl barák s velkou půdou. Dobře větranou. Pak komora - v přízemí chladná, vlhčí, nad sklepem s bramborama. Nad ní v patře větraná - permanentní otevřené okno, suchá, z desek... Věšel jsem cibulama nahoru, dolů. Strkal jsem malé svazky stonkama do vázy, cibulí nahoru, kdy nějaká babka poradila, že tak česnek bere ještě sílu z kořínků, asi gravitací, ne?! Určitě sympatická ozdoba kuchyňské linky. Fialové mumie...... Očištěné kořínky nechávám po zpracování chabaští u cibulí déle, až oschnou. 2 až 3 týdny. Jsem si jistý, že dodají do uschnutí cibulím ještě energii. A mé zkušenosti? V komoře v přízemí bylo vlhko, začal hned plesnivět. V prvním patře vydržel kupodivu  rok, díky ne vysoké a stálé teplotě a průvanu. Visely, ležely, vzhůru kořenama ve váze,... v tom mám tu jistotu, že poloha cibulí při sušení není vůbec důležitá. Z mojeho pohledu  jde jen o dobrou ventilaci. Bavme se také o tom, jestli něco z výpěstků prodat. Malopěstitelé neprodávají, dávají kamarádům a fajrují udírny. Velkopěstitel má těžkotonážní problémy udržet kvalitu při současných podmínkách klimatu a EU. Mám teď naštěstí malý pozemek, suším v tenkých vrstvách na papírových bedýnkách. V diskuzích byl problém vlnovník. Já teď vyberu na sadbu, nechám proschnout, asi měsíc, rozdružím, namořím. A slušně uskladním na vzduchu každý kousek zvlášť .!!  Zasadím samozřejmě hned po opadu listí z ořešáku!! Ze "zbytku" trošku pasty s 10 % soli, on pak stejně zezelená, i když přidáte olej. A něco na dýl, na plátky jak houby, usušit na plechu 5 dní a archivovat v šikovné prodyšné nádobě. Snad se i nějaký vzorek toho našeho dobrého Moravského česneku podaří poslat mimozemšťanům do vesmíru 

  zber jesenného cesnaku

  4. 7. 2019 7:32 Zakladatel vlákna: Miloš Dian
  Už mu nastal čas, jarný ešte chvíľu vydrží v zemi. Najlepšie a bez poškodenia cibúľ sa vyberá úzkou lopatkou.
  po vybratízavesený na sušenie

  Umytí hlávek

  1. 7. 2019 23:24 Zakladatel vlákna: Dana Novotná
  Dobrý večer. Chci se prosím zeptat, jestli můžu česnek- hlávky ihned po vytaženi ze země opláchnout vodou. Aby vypadaly hezky, bez hlíny. Nebo je to nevhodné? Sušit budu hned zavěšením. Děkuji 
  2. 7. 2019 6:56 Jan Kozák
  Pokud jsou cibule česneku zablácené, má praní smysl.
  2. 7. 2019 10:15 David Chromec
  Dobrý den, dva dny zpět jsem se ptal ohledně sklizně, na tu se chystám zítra a pozítří. Ale rád bych požádal ještě o radu týkající se dotazu p. Dany Novotné. To že se česnek opere je jen estetická výhoda nebo to má hlubší význam?, jelikož včerejší bouře s kroupami jak golfové míčky přinesla nejen slušnou spoušť,  ale i mnoho vody, takže předpokládám, že zítra busu řešit podobný problém s blátem na palicích. Jen v množství co mám,  by to byla koupel na delší dobu.  Čili dotaz zní,  když pověsím česnek s blátem a po usušení očistím...je to na závadu nebo pro ten samotný česnek se nic neděje?  Mnohokrát děkuji ještě za tuto radu. S pozdravem David Chromec. 
  2. 7. 2019 19:29 Jan Kozák
  Praní je estetická, případně i hygienická výhoda - při další manipulaci se tolik nepráší. Samotnému česneku je jedno, jestli se suší opraný nebo zablácený.
  4. 7. 2019 0:59 Martin Lokaj
  Dobrý deň, osobne som to jeden krát skúšal, pretože hlina nešla dole a bol potom krásny, ako píše pán Kozák, manipulácia, vešanie a čistenie je lepšie ale treba mať dobre vetrane miesto na sušenie. Osobne som to čistil vysokotlakovým čističom (wapkou) ale nastavil som len slabý tlak takže to neublížilo cesnaku, avšak dalo to dole všetku hlinu.

  Sušení v bednach

  13. 6. 2019 16:03 Zakladatel vlákna: Marek Syrycansky
  Dobrý den, v jakém stavu sušit v bednach? Ostříhat kořeny +zkrátit stonek  a zacistit suknice? Nebo sušit i z kořeny zkráceným stonkem a suknice zacistit po ususeni? Čím nejlépe případně ostříhat? Děkuji za odpověď. 
  13. 6. 2019 19:48 Novák Ladislav
  Já suším ve svazcích s kořeny s nezkracovaným stonkem.Kořeny.suknice odstraním až po usušení současně se stříháním.Myslím si že to platí i pro sušení v bednách.
  15. 6. 2019 15:04 Jan Kozák
  Názory na sušení s natí nebo bez natě se různí. Já dávám přednost sušení s natí.  Pokud je pro Vás lepší kořeny zkracovat hned při sklizni, pak je zkracujte asi půl centimetru od podpučí. Řezat do podpučí je nesprávné. Pokud pěstujete jen menší množství, pak jsou nejjednodušším nástrojem na úpravu zahradnické nůžky, při větším množství se osvědčuje uchycená pilka na železo.

  Stanik

  20. 2. 2019 12:40 Zakladatel vlákna: Antonín Tesař
  Dobrý den,
  v r.2018 jsem poprvé pěstoval česnek Stanik. Co mě u něj překvapilo, je počet 9 - 11 suknic na cibuli. Ostatní česneky tak "zabalené" nejsou. Patří  uvedená vlastnost mezi odrůdové znaky Staniku nebo jsem udělal někde chybu?
  Pokud se týká o citlivost uvedené odrůdy k vlnovníku, zatím jsem u něj žádné známky napadení nezjistil.
  21. 2. 2019 16:29 Jan Kozák
  Je pravdou, že Stanik má z českých odrůd česneku nejbohatší olistění. A je hodně pozdní. Kdybyste ho sklidil později, měl by těch suknic méně, ale za chybu to není nutné považovat. Při předčasné sklizni bývá náročnější sušení, ale to loni bylo bez problémů.
  Bohužel Vaše zkušenost s vlnovníkem u Staniku není obecná. Mimo úzkolistých (jarních) nepaličáků si vlnovník pochutnává na všech odrůdách.

  Sušení česneku

  25. 7. 2018 20:19 Zakladatel vlákna: David Chromec
  Dobrý den pane Kozáku. Rád bych se Vás zeptal na ideální dobu pro sušení česneku. Jak poznat, že je česnek již dostatečně usušen a mohu ho začít skladovat? Jsem začátečník, tak budu rád za každou radu. Děkuji, s pozdravem David Chromec.
  25. 7. 2018 21:30 Jan Kozák
  Ono záleží na více okolnostech: odrůda, správná doba sklizně, způsob sušení, počasí. Ale letos se na většině lokalit dá spolehlivě považovat česnek za suchý čtyři týdny po sklizni. Ale i další skladování je třeba na suchém a vzdušném místě.
  26. 7. 2018 9:02 David Chromec
  Dobrý den, děkuji za rychlou odpověď. S pozdravem David Chromec. 

  Počasie v dobe zberu

  27. 6. 2018 20:48 Zakladatel vlákna: Ján Ševc
  Dobrý večer p. Kozák! Posledné 2 týždne je pod Tatrami daždivé počasie. Máte skúsenosti so zberom cesnaku vo vlhkom počasí a jeho následným vplyvom na skladovateľnosť cesnaku? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
  28. 6. 2018 22:29 Jan Kozák
  Ono to není tak jednoduché. Na skladovatelnost působí česneku více vlivů během vegetace, nejen vlhké počasí v době sklizně. Důležité je sušení.

  Sušení česneku

  19. 10. 2017 11:28 Zakladatel vlákna: Aleš Panocha
  Ač je doba sadby, stále víc přemýšlím nad tím, jaký je rozdíl mezi sušením česneku s natí a bez natě. Dochází k nějakému chuťovému rozdílu, nebo tento rozdíl ovlivňuje skladovatelnost či napadení palic nějakou chorobou ? V rámci ušetření místa mi přijde racionálnější sušit česnek bez natě, ale ze všech stran slyším, že jedině s natí.

  Děkuji za odpověď 
  19. 10. 2017 19:18 Jan Kozák
  Já také říkám sušit s natí. Jednak to považuji za přirozené dozrávání cibulí, jednak některé zkušenosti pěstitelů toto také podporují. Podle jistého pěstitele měl česnek sušený bez natě horší skladovatelnost, u jiného jsem osobně viděl výraznou virovou mozaiku na partii, jejíž sadba byla sušena bez natě. Ale toto jsou jednorázové výsledky. Chtělo by to založit řádný pokus, ale to spadá do kompetence výzkumných pracovišť.

  sušení česneku

  19. 6. 2017 8:59 Zakladatel vlákna: jitka kučerová
  Dobrý den pane ing.Kozáku,chci se zeptat,jak dlouho bych měla sušit svázaný a zavěšený česnek než ho budu stříhat a čistit.Mám odrůdu Vekan a budu jí do 14 dní sklízet.Děkuji za odpověd.Kučerová
  19. 6. 2017 21:25 Jan Kozák
  Sušení trvá minimálně 3 týdny v závislosti na počasí.

  Havran

  3. 7. 2016 17:55 Zakladatel vlákna: Bořek Králík
  Část sklizně z Vaší sadby odrůdy Havran. Foto pro porovnání se žárovkou. Lokalita Pohořelice pod Brnem. Děkuji za teoretickou podporu na Vašich stránkách a o kvalitě sadby mluví bombastická sklizeň. Jen letos je ta sklizeň nějak dříve?!?!?!

  bjetín

  1. 7. 2016 18:22 Zakladatel vlákna: Václav
  Dnešní sklizen bjetínu.Sucho na třebíčsku bylo umorné,ruce od zalevání vytahané,ale s vysledkem jsem spokojen další odrudy lukan,havel,slavín a rusák nechám ještě tak dva týdny

  dotaz

  17. 6. 2016 9:14 Zakladatel vlákna: Miklasová Lenka
  Dobrý den p.Kozák mám dotaz letošní česnek asi 20kg jsem v čera vyryl protože jedu nadovolenou a měl jsem obavu aby se pak nerozděloval.Česnek je zdraví supr pěkný/výstavní/.U Vaši odrudy Lan byly listy jíž skoro celé žluté také u mého paličáku.Nať však byla zelená a pevná o obou.Suším 2měsícena větraném místě mám však obavu jestli je česnek dobře vyzrátý aby mě vydržel když nať byla ještě pevná.Moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den Vratislav
  17. 6. 2016 19:04 Jan Kozák
  Vyzrálý ještě určitě není. Pro lepší a rychlejší vysušení bych doporučoval oloupat ho na dvě suknice.

  nemoc???

  21. 8. 2015 12:12 Zakladatel vlákna: Vladimír Hoblik
  Pěkný den přeji
  Mame asi problém s česnekem. Při sklizni se objevili světle zelené stopy na spodku palic,nyní jsou tyto místa bílá,asi na vyhození. Viz foto 1.
  Jiné,velke palice byly v pořádku,ale nyní po měsíci začínají ze shora měknout a vypada to že,odcházejí.
  Pokud by jste mohl říci takto na dálku nějaký důvod proč se tak stalo. Děkuji Vladimír Hoblík
  21. 8. 2015 15:43 Jan Kozák
  Na fotkách nevidím vůbec žádný problém. Proto usuzuji, že o žádnou chorobu nepůjde, mohlo by jít o poškození vysokými teplotami ("uvaření"). Ale pro přesné určení bych to musel mít ruce.
  21. 8. 2015 20:37 Vladimír Hoblik
  Jeden názor tady byl,prý přirozené nedozrání česneku,myšleno jakoby brzká sklizeň.My jej ale sklízíme skoro pravidelně okolo červencových svátků a nikdy tento nazelenalá skvrna nebyla.Za celých 40 let,co naši rodiče a nyní my,se toto neobjevilo.

  Sušení česneku

  23. 7. 2015 19:43 Zakladatel vlákna: Honza
  Dobrý den pane Kozák, jak poznám dobře usušenej česnek. Jak by správně měl dlouho schnutí ale hlavně jak se pozná. Letos je veliké teplo a zdá se mi uschne. Děkuji za odpověď.
  25. 7. 2015 19:47 Jan Kozák
  Někdy může být nějaký česnek suchý za týden po sklizni, jindy mu nestačí měsíc. Suchému nepaličáku se listy při ohybu nad cibulí ulomí, stonek paličáku při ohybu nad cibulí praskne, v tom místě se hmatem necítí žádná vlhkost.

  dotaz

  22. 11. 2013 12:31 Zakladatel vlákna: Petr Mráz
  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat co je na obrázku za choroby.
  Měla by to být odrůda Vekan a v některých paličkách bylo pár stroužků takto poškozeno.
  Může to být způsobeno třeba špatným skladováním?
  Děkuji za odpověď.
  23. 11. 2013 17:31 Jan Kozák
  Spíše pomalým sušením. Letos byl problém dobře usušit, protože v době sklizně měl česnek nízkou sušinu, a tyto tzv. skládkové choroby se projevují ve velké míře.

  vyschlý česnek

  11. 10. 2013 22:41 Zakladatel vlákna: PetrP
  Dobrý den pane Kozáku, mohl bych se s Vámi poradit. Některé cibule česneku jsou jakoby vyschlé a mezi jejími stroužky je povlak bílé až nazelenalé plísně. Je možné, že je to sklerociová hniloba nebo problém mohl vzniknout při sušení? Cibule drží pohromadě, ale je propadlá. Děkuji.
  12. 10. 2013 21:09 Jan Kozák
  Aspoň trochu Vás uklidním, bílá sklerociová hniloba to není. Je tam k vidění několik chorob, které pan Ing. Rod označuje výrazem skládkové hniloby česneku.
  Ale Vás jistě také zajímá, proč se to stalo. Letos měl česnek v době sklizně mimořádně nízkou sušinu. Sušilo se v období vysokých teplot, voda se ze stroužků rychle odpařovala, ale přes slupky se nestačila stejně rychle dostat ven, takže se stroužky vlastně "koupaly ve vlastní šťávě". A právě vysoká vlhkost a teplota podpořily rozvoj chorob. Není bez zajímavosti, že se tento problém projevuje mnohem později než v jiných letech. Jindy jsou napadené cibule do poloviny září úplně seschlé, letos se jakoby počátek hnití projevuje ještě i v této době. Nejvíce byly postiženy nepaličáky.

  žloutnutí česneku - viz. 18.8.

  22. 8. 2013 21:31 Zakladatel vlákna: Sarka P
  Dobrý den, také mě po letech pěstování česneku poprvé žloutnou palice od spodu a tudíž i stroužky jsou žluté. Ale jinak jsou tvrdé a zdravé. Ovšem nikdo je nechce, každý si vybere ty nežluté. Co s tím, mám více než 60 kg, můžu tyto žluté stroužky nyní vyloupat a za 2 měsíce zasázet? Děkuji Šárka P.
  22. 8. 2013 21:43 Jan Kozák
  Můžete. Žluté zabarvení způsobuje síra, která se v horkých dnech uvolňovala ze stroužků.

  žloutnutí česneku

  18. 8. 2013 19:48 Zakladatel vlákna: JitkaP
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co má náš česnek za chorobu. Žloutnou nám celé stroužky. Pěstujeme česnek již 12 let a teď si nevíme rady. Děkuji za odpověď
  18. 8. 2013 22:01 Stanislava Moravčíková
  Paní Jitko, česnek nám také rapidně žloutnul. Byla mi udělena rada, rozložit česnek, do co nejmenších vrstev na sebe. Pomohlo to, žloutnutí se zastavilo, tak zkuste.
  19. 8. 2013 6:14 Jan Kozák
  Žádná choroba,zbarvení způsobuje síra při pomalém sušení ve vysoké teplotě. Paní Moravčíková (výše) má pravdu.

  Sušení - plísen?

  5. 8. 2013 12:04 Zakladatel vlákna: Miroslav K
  Dobrý den pane inženýre Kozáku,
  Chtěl bych vás poprosit o pomoc jak zabránit problému s kterým se momentálně potýkám ohledně sušení. Česneky mám zavěšené v pergole, které jsou chráněny proti slunci a jsou na celkem zvětralém místě avšak docela v teplem v takovém počasí. Česneky vypadají hezky i suknice jsou pěkně vysušené avšak ze zvědavosti jsem u pár česneků odloupal suknice a pod nimi na špičkách našel problem, který můžete vidět na obrázku. Pravděpodobně se jedná o nějakou plísen si myslím protože povrch na postižených místech je docela mazlavý či vlhký. Česnek byl před výsadbou mořen v Sulce a následně v Rovralu. Děje se mi to na všech odrůdách česneku jako RUSAK, HAVRAN, DŽAMBUL, JOVAN, HARNAS, BJETIN a pravděpodobně to bude asi vysokou teplotou si myslím. U těchto česneků jsem oloupal vnější suknice a ta vlkost či plísen ihned oschla a nevypadá to tak hrozně, že by se nemohl česnek v tomto roce zasadit. Napadené stroužky, které oschly jsem ihned oloupal abych zjistil zdravotní stav a jsou uplně vpořádku a krásně bílé. Můžete mi prosím poradit co se to děje a jak tomu případně zabránit? Můj názor je oloupat u zbytku česneku vnější suknice a nechat dál sušit jak jsem to u pár z nich udělal a vypadá to že dobře osychají. Bude vadit, když oloupu tyto vnější suknice nebo ten obal má nějaký důležitý vliv například lepší skladovatelnost a podobně? Budu rád za váš názor i zkušenosti od ostatních pěstitelů, kteří mi mohou poradit.
  S pozdravem, Kondziolka
  6. 8. 2013 13:55 Jan Kozák
  Asi by stačilo natrhnout suknice u stonku - "česnek otevřít". Je to asi způsobeno snahou česneku rychle se zbavit vody, ta však nemá kudy uniknout.

  sušení česneku

  4. 8. 2013 22:31 Zakladatel vlákna: Lucie Melová
  Dobrý večer,
  prosím Vás o radu, jak poznám, že je česnek dostatečně vysušen a připraven k uskladnění... Může mít nějaký negativní vliv příliš dlouhá doba sušení?
  Předem děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.
  5. 8. 2013 21:52 Jan Kozák
  Zajímavá otázka. Česnek se suší vlastně pořád. I ten, co už máte uskladněn. Proto musí být skladován na vzdušném místě. Česnek je suchý tehdy, když je nať suchá jako seno. Jinak to vysvětlit neumím.

  Sklovitost stroužků

  29. 7. 2013 9:38 Zakladatel vlákna: Martina Raiserová
  Dobrý den, pane inženýre Kozáku,
  v letošním roce jsme sklidili krásný, zdravý česnek. Po sklizni jsme ho nechali v uzavřené zahradní boudě, kde byla vysoká teplota. Po týdnu byla většina stroužků úplně sklovitá, bez vůně a nedá se jíst. Víme, že jsme udělali velkou chybu při sušení. Ptali jsme se zkušených sousedů pěstitelů a nikdo neví. Prosím, nevíte o co se jedná? Je to nějaká nemoc? Děkuji. S úctou M. Raiserová
  29. 7. 2013 10:17 Jan Kozák ml.

  Kořeny a sázení po bramborách

  25. 7. 2013 20:16 Zakladatel vlákna: Dana
  Dobrý den,jelikož pěstuji česnek druhým rokem a nemám zvláštní zkušenosti, chtěla bych se zeptat, zda při sušení česneku je důležité odstranit kořínky nebo ne. A taky , zda můžu sadit česnek po bramborách, jelikož nemám velkou možnost střídání půdy. Děkuji za odpověď. Dana Umlaufová
  28. 7. 2013 22:33 Jan Kozák ml.
  Dobrý den, Dano, odstranění kořenů před sušením nezbytné není. Pokud nebudete česnek po bramborách sázet příliš brzy, problém by nastat neměl.

  Sušení česneku.

  5. 7. 2013 20:57 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
  Dobrý večer. Lze odhadnout o kolik procent se sníží váha vysušeného česneku oproti mokrému, právě vytaženému, t.j. s natí a částečnou zeminou v kořenech? Pane inženýre děkuji za odpověď. Mohu se pochlubit pěknou úrodou?
  5. 7. 2013 20:57 Filounek Jaroslav
  5. 7. 2013 21:56 Jiří Snášel
  Jestli mohu napovědět svou dlouholetou zkušeností, já odečítám 35%.
  6. 7. 2013 11:53 Filounek Jaroslav
  Děkuji za zprávu, sám jsem zvědav kolik bude vysušeného česneku. Pro úplnost uvádím ke snímku samostatného česneku, že se jedná o Jovan vypěstovaný z pacibulek. Na druhém snímku je Vekan.
  6. 7. 2013 8:07 Jan Kozák
  Toto jsem nikdy nezjišťoval. Ale určitě toto číslo bude u jednotlivých odrůd rozdílné, protože nemají stejný poměr hmotností natě a cibule.

  dotaz

  4. 7. 2013 22:44 Zakladatel vlákna: Ladislav Holeček
  Dobrý večer pane ing.Kozáku, chci se zeptat, šlo by česneku na poli při sklízení odtrhnout nať?Má to najaký vliv?Ptám se kvůli místu na půdě,že bych ušetřil trochu místa kdyby tam nať nebyla.Děkuji předem za odpověď
  5. 7. 2013 20:40 Jan Kozák
  Já doporučuji sušit s natí. Pan Ing. Rod říká, že je to jedno. Nikdo svůj názor nemáme podložený seriózním pokusem.
  Tož kdo má pravdu?
  12Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne