Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Licenční poplatky Zpět na diskusi

    Certifikát a licenční poplatek

    5. 9. 2020 3:34 Zakladatel vlákna: Dušan Rykr
    Dobrý den pane Kozák, pokud bych chtěl pěstovat vaše odrůdy česneku komerčně v kvalitě konzumního česneku, musel bych s vámi uzavřít licenční smlouvu a získal bych k tomu i certifikát?...V diskuzi z roku 2013 jsem se dočetl, že ho tehdy vystavovalo sdružení Českomoravský česnek, které má ale webovou stránku již zrušenou...U licenčního poplatku platí stále hodnota 10% z vaši ceny sadby u mnou vysazeného česneku, který jsem si vypěstoval již sám?...Děkuji za odpověď a přeji pěknou sobotu...
    5. 9. 2020 8:59 Jan Kozák ml.
    Dobrý den. Je to jednoduché. Ani s jedním si nemusíte dělat hlavu.

    Certifikát je ukončený experiment, který měl podpořit prodej českého konzumního česneku v době, kdy začal být o česnek velký zájem, začalo falšování názvů i země původu prodávaného produktu. V praxi se ale ukázalo, že aby byl systém transparentní a napadělatelný, musel by být poměrně komplikovaný… až by přestal být transparentní. Bohužel se ukázalo, že boj s podvodníky je podobný boji se saní. Když jí jednu hlavu useknete, narostou jí tři nové.

    Na licenční poplatky sice tato firma nárok má, ale nevyužívá jej. Ten licenční poplatek slouží k financování vývoje a udržování odrůd, což je velmi nákladné. Zkusili jsme to kolem roku 2013. Byla to reakce na prodej zahraniční sadby, která se prodávala v takové „kvalitě“, že první rok pěstování získal pěstitel poměrně velký výnos, od druhého roku byl výnos tak špatný, že se přesazování vůbec nevyplácelo. Reálně to znamená, že čím kvalitnější sadbový materiál firma na trh dodává, tím do větších finančních problémů se dostává. Protože jsme nechtěli jít cestou prodeje vlastně nekvalitního materiálu, zkusili jsme uzavírat s většími pěstiteli licenční smlouvy a vybírat od nich licenční poplatek. V praxi se ukázalo, že poplatek platí pouze poctiví pěstitelé (porušování licence bylo neférovým nemožné dokázat), což pro ně nebylo spravedlivé, a tak se to zrušilo.
    5. 9. 2020 13:18 Dušan Rykr
    Děkuji za odpověď pane Kozáku...Na licenční poplatek máte právo ze zákona...Osobně bych určitě patřil k těm poctivým pěstitelům a vámi vydaný certifikát založený na důvěře a ověřené spolehlivosti pěstitele, spojený s licenčními poplatky bych považoval za výhodu...Při stavu který popisujete je i tak poctivý pěstitel znevýhodněn oproti podvodníkům a trpí tím i váš česnek a vy samotní...Přeji ať se vám vše daří...S pozdravem Rykr

    Licenční poplatek

    3. 5. 2013 7:53 Zakladatel vlákna: Simon Halaby
    Dobrý den můžete mi říct kolik je licenční poplatek z vypěstovaného česneku a jak se postupuje k jeho zaplacení. Můžete mi vysvětlit postup jak to bude probíhat.Děkuji
    3. 5. 2013 20:02 Jan Kozák
    Licenční poplatek se neplatí ze všeho vypěstovaného česneku, ale jen z té části, kterou použijete pro vlastní novou výsadbu. Pokud je tato menší než 40 kg, pak licenční poplatek neúčtujeme. Výše licenčního poplatku je 10 % ceny sadby pro velkopěstitele, tedy letos na podzim bude asi 20 Kč/kg + DPH.

    Licenční poplatek

    2. 5. 2013 8:09 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
    Dobrý den

    Pokud drobný pěstitel objedná do 40kg sadbu a část úrody z ní následující rok prodá, je třeba odvést licenční poplatek? Pokud ano, můžete mi poslat na e-mail podmínky. Děkuji
    2. 5. 2013 9:18 Jan Kozák
    Licenční poplatek se platí ze sadby z vlastní produkce pěstitele. To znamená, že by se platil až z toho, co zasázíte příští rok. Je-li toho méně než 40 kg (i když se předpokládá, že se budou výpěstky prodávat), licenční poplatek neúčtujeme.
    2. 5. 2013 12:32 Ondřej Felkl
    Dobrý den, zajímalo by mě kolik činí licenční poplatek z případného prodeje Vaší sadby?
    Děkuji
    2. 5. 2013 13:10 Jan Kozák
    Asi úplně nerozumím otázce. Pokud jste obchodník a chcete prodávat sadbu, kterou Vám dodáme, druhým osobám, pak neplatíte nic. Pokud byste měl v úmyslu prodávat jako sadbu svou produkci, kterou získáte pěstováním našich odrůd, tak to nemůžete.
    2. 5. 2013 15:03 Renáta Gregorová
    Jak, ale můžete vědět co pěstitelé dále s čenekem dělají, spoleháte,že jsou všichni slušní a podajívám zprávu, jak s vypěstovaným česnekem nakládají? Já bych to rovnou všechno prodávala za 350,- a máte klid =)

    Prodej česneku

    27. 3. 2013 13:54 Zakladatel vlákna: Michal Soukup
    Dobrý den
    Mohl bych se zeptat jak by se mělo postupovat,když bych chtěl prodávat vaše odrůdy česneku(sadba zakoupena přímo u vás),jestli potřebuji licenci i na prodej konzumního česneku nebo jenom na česnek sadbový.Jestli je možné vůbec licenci získat,jestli je licence dávaná na všechny vaše odrůdy a nebo jenom na určitou odrůdu a jaká je výše licenčních poplatků. Předem děkuji za odpověď Michal S.
    28. 3. 2013 20:13 Jan Kozák
    Většina našich odrůd je chráněna podle zákona 408/2000 Sb., o ochraně práv k odrůdám. Podle tohoto zákona jsme výhradně my, kdo tyto odrůdy může ekonomicky využívat. Jedná se i o prodej konzumního česneku. Nejdůležitější paragrafy z tohoto zákona najdete na těchto stránkách v rubrice právní okénko. Celý zákon je např. na stránkách ÚKZÚZ v části odrůdy - legislativa.Licenční poplatek je 10 % z ceny vysazeného materiálu. Odpovídá to podle odrůdy asi 1 - 2 % ze sklizně. Ozvete-li se mi na E-mail, pošlu Vám potřebný tiskopis. Navíc doporučuji každému, kdo bude prodávat český česnek, aby si požádal o vystavení certifikátu na www.certifikat-cesneku.cz. Je totiž potřeba rozlišit slušné lidi od podvodníků, proto se nehlaste k žádnému jinému certifikátu.

    Dotaz

    4. 4. 2012 22:57 Zakladatel vlákna: Fiala Zdenek
    Dobrý večer p.Kozáku,
    chci se zeptat na pár otázek:
    1)je možné sázet ozimý česnek na jaře(chtěl bych předejít výmrazu jako se stalo letos),pokud je to možné má to nějaký vliv na výnos,dobu sklizně a velikost stroužku?
    2)je pravda že při jarní výsadbě se nemusí stříkat proti houbomilce?
    3)v diskusi ze dne 20.2.12 ste mlivil o pěstitelích s licenční smlouvou.Můžete mi poskytnout bližší info o této smlouvě(jak a kde ji získat,podmínky získání atd.)
    Prředem dškuji za odpověď
    5. 4. 2012 21:18 Jan Kozák
    Na jaře můžete sázet každý česnek, který do té doby vydržel. Ozimé paličáky často pak vytvoří nedělenou cibuli, někdy je cibule sice dělená, ale nevytvoří se květní stvol, přičemž nárůst cibulí je velmi dobrý. Takto vypěstovaný materiál má však většinou horší skladovatelnost než při podzimní výsadbě a určitě bych ho nedoporučoval pro další množení. Proti houbomilce je při jarní výsadbě zbytečné stříkat. Velkopěstitelé (pro nás při odběru od 40 kg) uzavírají při nákupu sadby licenční smlouvu. Při jejím uzavření mají nižší cenu, ale v dalších letech platí při využívání sadby z vlastní produkce licenční poplatek ve výši 10 % ceny sadby. Povinnost platit licenční poplatek vyplývá ze zákona č. 408/2000Sb. o ochraně práv k odrůdám i bez uzavření licenční smlouvy. Viz rubriku právní okénko.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne