Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Začátečnické dotazy Zpět na diskusi

    uskladnění, úprava půdy půdy

    11. 9. 2021 18:48 Zakladatel vlákna: Jaroslav Janouš
    Dobrý den mám na vás 2 dotazy .
    1. mohu uskladnit na zimu česnek jinak, než zavěšený-nemám tu možnost
    2. mám ještě nějak připravit půdu na podzimní výsadbu česneku
         DĚKUJI
    11. 9. 2021 20:28 Jan Kozák
    Skladujte každopádně v suchu. A zkuste papírové sáčky.
    Pro podzimní výsadbu musíte mít půdu v takovém stavu, aby se do ní dobře sázelo. Znamená to tedy mít ji dostatečně nakypřenou do hloubky jen trochu větší než je hloubka výsadby.

    Ošetření sadby

    8. 8. 2021 11:26 Zakladatel vlákna: Pavlína Strachoňová
    Dobrý den,

    rozhodla jsem se poprvé pro výsadbu česneku. Objednala jsem od Vás odrůdu Havel. Chtěla jsem se zeptat prosím, musím sadbu na podzim před dáváním do hlíny ošetřit např. sulkou, nebo je již sadba nějakým způsobem ošetřena?

    Děkuji za odpověď 
    8. 8. 2021 18:07 Jan Kozák
    Sadba ošetřena nijak není, legislativa to ani nedovoluje. Proto nepotřebná sadba může být využita normálně v kuchyni. Ošetření Sulkou každopádně doporučujeme.

    viróza česneku Lukan

    13. 6. 2020 7:41 Zakladatel vlákna: Martina Horáčková
    Dobrý den,

    letos jsem si od vás pořídila sadbu česneku Lukan a napadla ho nějaká viróza - žluté neohraničené skvrny na listech přesně jako na fotkách v sekci choroby a škůdci. Rostliny jsou takové neduživé a malé, ani nevím, jestli půjdou do květu.  Zatím jsem vždy pěstovala "bezejnenou" odrůdu od babičky a ta nikdy takovéto problémy neměla, tak mě to nepříjemně překvapilo (nějak jsem si naivně myslela, že certifikovaná sadba bude odolnější) a napadlo mě v souvislosti s tím několik dotazů: Jsou nějaké odrůdy k tomuto onemocnění náchylnější než jiné? A je možné tento česnek použít na sadbu, nebo se to bude přenášet? A přetrvávají i viry v půdě nebo se vždy znovu rozšíří z okolí? A konkrétněji - je výhodnější takovýto napadený česnek rovnou sklidit nebo mu neuškodí, když ještě ten cca měsíc bude růst? Děkuji
    13. 6. 2020 9:37 Vaclav Kavka
    Dobrý den, bez obrázků asi ani pan Kozák nepomůže. Certifikovaná sadba odolnější nebude, bude přinejlepším před několika lety ozdravená, což nepomůže proti nové infekci.
    Některé tradiční odrůdy mají výhodu, že se na nich virózy na pohled neprojevují. Ohledně setrvání virů v půdě se soudí, že běžné viry česneku nezůstávají. Nicméně se asi úplně neví o všech možných virech a viry, škodící na jiných rostlinách (TMV) v půdě mohou zůstat cca 2 roky za vhodných podmínek. Na některých místech u nás po zaniklém osídlení zůstal volně rostoucí česnek a tyto populace by mohly být velmi odolné vůči čemukoliv. Akorát je těžké o nich získat bližší informace. Virů v česneku byste se doma zbavila nejspíš jen kdybyste dokázala česnek přivést k tvorbě pravých semen.
    Ohledně sklizně, pokud jde o virózu, je to jedno.
    Nicméně v současném mokrém počasí se na mnoha pozemcích probouzí bílá sklerociová hniloba a tam to jedno není. Pokud Vám nějaká rostlina celkově žloutne, měkne, ohýbá se (to by mohly být ty neduživé)- zkuste ji vytáhnout.
    13. 6. 2020 17:21 Jozef Sisak
    Nemôže to byť rez-hrdza? zvyšok ako p.V. Kavka
    14. 6. 2020 15:42 Jan Kozák
    O virózách jsme tady psali nedávno několikrát. Takže znovu opakuji: úplně každý česnek je virózní. Jde jen o to, jestli se viróza manifestačně projeví nebo jestli česnek vypadá jako zdravý. Česnek samozřejmě nechejte dozrát. Pokud se Vám celkově nezdá, tak ho nesázejte.
    23. 6. 2020 22:46 Jan Kozák ml.
    Protože příspěvek výše obsahuje několik nepřesností a problematika není dostatečně známá, zkusím to vysvětlit tak, aby to bylo srozumitelné pro všechny zájemce.
    Svět je kompletně zamořen viry – vzduch, voda, neživé předměty, organismy; člověka a česnek nevyjímaje. Konkrétně na česneku parazitují desítky druhů virů. Velká část z nich není popsaná a jejich přítomnost se nijak netestuje.

    „Bezvirózní sadba“ je odborný výraz, který označuje ty partie sadby (jako „partie“ se bere část produkované odrůdy, která má stejný rodokmen – pokud mají dvě balení česneku stejné číslo partie, znamená to, že byly celou dobu množeny společně), které byly zbaveny viru OYDV + volitelně několika dalších. To se dělá tak, že se v laboratoři pěstují nejmladší části rostliny, u kterých je menší pravděpodobnost, že již byly infikovány viry. V rostlinách se poté testuje přítomnost konkrétních virů. Povinně toho OYDV, což vyžaduje vyhláška, případně od dalších, které daného šlechtitele zajímají. Přítomnost ostatních virů se netestuje. Není to tak, že by rostlina byla zbavená úplně všech virů. To by bylo zřejmě neproveditelné, extrémně nákladné… a naprosto zbytečné.

    Tyto vybrané ozdravené rostliny se neprodávají. Byly by velmi, velmi drahé a pro pěstitele naprosto k ničemu. Stejně jako u pacibulek by mu trvalo několik let, než by z toho vypěstoval rostlinu s plnohodnotnou cibulí, a do měsíce by mu nejspíš všechny uhynuly. Hlavně by po vyjmutí ze sterilního prostředí začalo nezastavitelně docházet k infekci.
    Místo toho se rostlina pěstuje nejprve v laboratoři pod umělým osvětlením, později v izolacích tak, aby se zpomalila opětovná infekce, rostlina se namnožila, narostla a přizpůsobila se prostředí u zákazníka.

    Mozaika na listech česneku není dostatečně prozkoumaná. Je zřejmě vyvolána více faktory. Mimo jiné záleží i na odrůdě. Například tzv. ruské paličáky mozaiku běžně nevytvářejí, i když jsou sebevíc zavirované. Pokud budete „bezvirózní“ česneky blízko neozdravených, jejich reinfekci výrazně urychlíte. To může být matoucí, protože laikovi se může zdát, že právě nažloutlá odrůda je více zavirovaná.

    Ani v rámci jedné odrůdy nelze říct, že jedinec s výraznější mozaikou obsahuje více virů. Naopak. Po ozdravení jsou jedinci k mozaice náchylnější než po letech, kdy virů obsahují více. Ruské paličáky po ozdravení vytvářejí trochu odlišnou mozaiku taky. A ty krajové odrůdy zmíněné panem Kavkou se po zbavení OYDV budou chovat stejně. Tyto odrůdy nejsou vůči virům imunní, naopak jsou zavirované do maximální úrovně.

    Ozdravení se provádí proto, že zvyšuje výnos. (Pochopitelně po letech, protože hned po ozdravení odpovídá velikosti rostliny z malé pacibulky.) Výnos se postupnou reinfekcí opět snižuje. (Dokonce se po čase snižuje pod úroveň, než kdyby se daná odrůda vůbec neozdravovala. To je důvod, proč se jedná o kontroverzní metodu. Už mnoho let nové odrůdy ozdravené být musí, jinak se nesmějí registrovat a prodávat.)

    Samotné snížení výnosu však není přímým důsledkem mozaiky a s ní souvisejícím úbytkem chlorofylu. Je způsobeno jiným působením viru. (Pro přirovnání: aktuální koronavirus se u člověka může mimo jiné projevovat třesem rukou, přesto jeho oběti neumírají na klepání.) Odrůda s mozaikou je virem limitovaná úplně stejně jako ta bezpříznaková. Listová plocha u česneku je dostatečně dimenzovaná na to, aby toto žloutnutí nemělo limitující vliv.
    25. 6. 2020 8:13 Tom Kubelka
    Diskusi sleduji už několik let a podobné vysvětlení polopatě mi chybělo. Nyní některé odpovědi dávají větší smysl.

    Květní stvoly nevzešly

    4. 4. 2020 10:30 Zakladatel vlákna: Monika Buriánková
    Dobrý den,

    mám dotaz ohledně česneku. Již několikátý rok pěstujeme s manželem česnek, hlavně tedy pro vlastní spotřebu. Letos se nám poprvé stalo, že nám česnek nevytvořil stvoly, na kterých bývá květenství česneku. Nemůžeme přijít na to, čím se to mohlo stát. Je to na celém poli. Česnek sázený na podzim nemá stvol, ale ani česnek, který jsme vysadili letos zjara. Pokud znáte odpověď, můžete nám prosím poradit?
    Sadbu máme po tchánovi, ale nevím, jak se jmenuje.

    Předem Vám děkuji za odpověď, Monika
    foto česneku bez stvolu
    4. 4. 2020 20:56 Martin Perníček
    Hned zítra raději česnek zkontroluji, abych také  letos neměl stejný problém. Dneska tam ještě nebyl vidět a nebo jsem ho přehlédl.
    5. 4. 2020 7:14 Novák Ladislav
    Mám úplně ten samý problém.Jestli to nebude souviset s tím koronavirem.
    5. 4. 2020 8:21 Radek Bohmalský
    Ano,souhlas,jeste jsem také letos neobjevil stvoli.Souhlasim s p.Ladislavem,bude to koronavirus.
    5. 4. 2020 10:34 Vaclav Kavka
    Vykopat a spálit, než bude pozdě.
    5. 4. 2020 18:55 Jan Kozák
    Asi předbíháte dobu, květní stvoly se objevují až koncem května.
    6. 4. 2020 8:00 Monika Buriánková
    Děkuji Vám za odpověď. 
    9. 4. 2020 22:03 Olga Hlávková
    No,  já nevím,  ale pokud tvrdíte,  že máte už zkušenosti s pěstováním česneku a očekáváte,  že začátkem dubna na něm budete mít "květní", tedy spíš "pacibulkové" stvoly,  v tom případě o Vašich pěstebních zkušenostech dost pochybuji.  Jak uvádí p.  Ing.  Kozák,  každý,  kdo už někdy česnek-paličák pěstoval,  ví,  že stvol s budoucími pacibulkami vyroste až koncem května,  podle odrůdy někdy i začátkem června. Takže vydržte,  dočkáte se i Vy. 

    rovlar, gliorex

    13. 9. 2018 14:38 Zakladatel vlákna: Libor Baloušek
    Vážený pane Kozák,minulý týden jsem ondržel sadbu a dle přiložeho návodu ji dnes mořím Sulkou a dále se uvádí moření Rovralem a následně použít Gliorex.
    Rozumím tomu dobře, že Rovral a Gliorex se mají použít až před sadbou a zámrazem v listopadu či v prosinci
    S pozdravem L. Baloušek
    13. 9. 2018 19:52 Jan Kozák
    Ano, rozumíte tomu dobře.

    Nesadbový Bjetin

    9. 9. 2018 20:07 Zakladatel vlákna: Soňa Dvořáková
    Dobrý den, chtěla jsem v prodejně (zaměřené na prodej produktů pro setí a sadbu) koupit sadbový česnek. V nabídce byly pouze balíčky (asi po 4 paličkách) česneku Vekan, který se mi moc nedaří pěstovat. Česnek Bjetin, který máme rádi a v našich podmínkách se mu daří, mají, ale ne jako sadbový. Jak velké je riziko, že nebude pro sadbu vhodný?
    9. 9. 2018 21:15 Jan Kozák
    Před nákupem konzumního česneku pro sadbové účely vždycky varuji. Hlavně proto, že hrozí riziko, že si zavlečete na pozemek háďátko nebo bílou sklerociovou hnilobu, protože to jsou problémy, kterých se pak na pozemku těžko dá zbavit. Letos dokonce vím o dvou případech zavlečení bílé sklerociové hniloby z cibule sazečky. A ta by správně měla být v pořádku.

    odruda

    8. 9. 2018 20:57 Zakladatel vlákna: Petr Šikl
    Dobrý den. Možná hloupý dotaz, ale tak zkusím to. Jsem úplný začátečník a s pěstováním nemám žádné zkušenosti. Proto bych měl dotaz jaké odrůdy paličáku a nepaličáku byste mi doporučili do začátku. Petr
    9. 9. 2018 7:25 Jan Kozák
    Dotaz není hloupý, ale těžko se dá na něj odpovědět tak, aby to  mělo pro Vás význam. Neřekl bych, že je některá odrůda složitější a jiná jednodušší na pěstování. Ale nabídka je v této době už velmi omezená, tak musíte volit to, co je k dispozici.

    Česnek Vekan, Slavin

    29. 5. 2018 20:01 Zakladatel vlákna: nada levova
    Dobrý den jsem pestitelka začátečník mám od vás tyto dvě odrůdy česneku,zasažené těsně před zamrazem ,teď vypadají takto viz.foto??neni česnek napaden něčím??děkuji nada
    foto1foto2foto3
    29. 5. 2018 21:20 Jan Kozák
    Tak Vy buďte v klidu. Porost je v pořádku. Ale je nejvyšší čas pro odstranění květenství, tzv. hlávkování. Viz Pěstování česneku, hlávkování.
    1. 6. 2018 12:31 nada levova
    Dobrý den,děkuji za radu,ihned uděláno,jak moc jsem to asi pokazila ze jsem nechala vyrůst a zakrpotit,než jste mi poradil odhlavkovat??a ještě jak moc mám zalevat???diky
    1. 6. 2018 21:17 Jan Kozák
    Ztráta na výnosu bude nižších jednotkách procent.
    Zalít důkladně. Na lehčích půdách bych dal 2 x 20 mm v pětidenním intervalu, v těžší půdě třeba jednorázově 30 mm. A to by už mohlo do sklizně stačit.
    6. 6. 2018 15:44 nada levova
    Ještě se prosím zeptám kdy mám sklízet??a mohu dát na půdu nad garáží??kolik je ideální teplota??díky naďa 
    6. 6. 2018 21:32 Jan Kozák
    Já vím,chtěla byste vědět konkrétní datum, ale to já nevím. Liší se to podle odrůdy, podle lokality i podle ročníku. Nepaličáky se sklízí když mají ještě tři obalové suknice (slupky), paličáky (to jsou ty, co tvoří květy) při čtyřech.

    Sadzba cesnaku

    14. 5. 2018 14:21 Zakladatel vlákna: Peter Pajkoš
    Dobrý deň prajem, chcem začať pestovať cesnak na jednom hektáry, viete mi poradiť koľko potrebujem sadeníc a aký je podľa vás najlepšie cesnak na produkciu. Ďakujem za každú radu prajem pekný deň. 
    14. 5. 2018 19:15 Igor Macúš
    Dobrý deň, na Vaše otázky Vám poskytnem jedno usmernenie, na Slovensku predaj sadby rodiny Kozákovej zabezpečuje pani Krošláková  z Topolčian  prostredníctvom e-schopu na stránke www.k-cesnak.sk a na tejto stránke v záložke Otázky a odpovede sú popísané v podstate všetky Vaše otázky. Ako aj to s čím by ste už mali pomaly začať v tomto období, ak Vám má budúca úroda priniesť očakávaný úžitok. 
    Prajem Vám veľa pestovateľských úspechov.   
    14. 5. 2018 22:11 Jan Kozák
    A pokud něco nenajdete nebo budete chtít ujasnit, nebylo by možná na škodu přijet na osobní konzultaci. On hektar do začátku nemusí být až tak velká sranda. To víte, už ta počáteční investice.
    15. 5. 2018 6:49 Peter Pajkoš
    Ďakujem vám za odpoveď, určite sa niekedy za vami zastavím 
    15. 5. 2018 6:50 Peter Pajkoš
    Ďakujem vám veľmi pekne za odpoveď 

    moření

    8. 12. 2017 8:37 Zakladatel vlákna: Jakub Kaufman
    Zdravim.Rozhodl sem se pro svou první sadbu cesneku teprve před par dny a tak se ptam,zdali je problém cesnek (váš Lukan) az dnes namořit
    a jiz zítra sazet?Dekuji 
    10. 12. 2017 18:46 Jan Kozák
    Asi jsem přišel s křížkem po funuse. Po namoření by měl být česnek pokud možno do 24 hodin v zemi (To se samozřejmě netýká časného moření v srnu nebo září.)

    zalévání

    26. 10. 2017 12:57 Zakladatel vlákna: Svatava Mutinová
    Dobrý den. Jsem úplný laik v pěstování česneku. V naší zahrádkářské osadě se střídám se svou spoluzahrádkářkou v zalévání záhonů. Ona má vysázeno, kromě jiného, česnek a cibuli, které mám zakázáno zalévat. Údajne prý pak uhnívají. Proto se ptám - jak se správně česnek zalévá? Děkuji Mutinová
    26. 10. 2017 19:37 Jan Kozák
    Bez vody a živin Vám pořádně nenaroste nic, ani česnek. Ten zalévat nepotřebuje, ale předpokládá se, že v dubnu dostane šedesát, v květnu také šedesát a v červnu také šedesát z nebe. Když je takto nedostane, tak je potřeba zalít. Zalévá se méně často ve větších dávkách (okolo třiceti milimetrů). V suchém roce stačí poslední dávka vody tři týdny před předpokládaným termínem sklizně.

    První pěstování

    20. 9. 2017 13:45 Zakladatel vlákna: Lucie Kapustová
    Dobrý den, letos bych si chtěla poprvé zasadit česnek, poradíme mi prosim kterou odrudou začít, popr.která je nejméně náročná na pěstování v Liberci? A je opravdu nutné česnek mořit a nebo to jde i bez toho? Děkuji Kapustová
    22. 9. 2017 7:08 Jan Kozák
    Asi bych začal Slavinem. Ten není tak náročný na přesný termín sklizně.
    Moření není povinností a někdy ani není nutností. My však Sulku doporučujeme kvůli možnému výskytu roztoče vlnovníka česnekového.

    začátek pěstování

    22. 6. 2017 21:18 Zakladatel vlákna: Tomáš Louda
    Dobrý den,
    chtěl bych začít s pěstováním česneku na prodej.Chci se zeptat kolik je dobré osázet pro začátek?Kolik kg je asi potřeba na 1ár?Děkuji za odpověď.
    22. 6. 2017 21:30 Jan Kozák
    Aby to mělo nějaký ekonomický smysl, začněte s deseti ary, což odpovídá potřebě sadby asi 100 kg. Je rozumné začít se třemi odrůdami.

    Malý česnek

    30. 4. 2017 21:35 Zakladatel vlákna: Radek Bohmalský
    Ještě jednou dobrý večer pane inženýre,
    prosím Vás chci se ještě zeptat na jednu věc.Mám sadbu Slavin od Vás,ale tím,že pěstuji česnek poprvé,tak nemám velké zkušenosti.Mám v plánu česnek určitě pěstovat do budoucna,ale chci se zeptat.Sázel jsem 25.11. a výška česneku je pouze 27cm,není to na tuhle dobu málo?Děkuji za odpověd.
    1. 5. 2017 6:58 Jan Kozák
    Tak jsem si vzal metr a šel měřit. U nás mají česneky okolo 30 cm, takže těch Vašich 27 může být akorát.

    Štěpán a Karel IV

    4. 7. 2016 20:16 Zakladatel vlákna: m.k.
    Dobrý den, mám laický dotaz a snad Vás nebude obtěžovat na něj odpovědět - jsem pěstitel začátečník. Sadba byla na podzim a nepamatuji si, co jsem kam sázela. Takže dotaz je, podle čeho poznám, co je co? Jeden druh vytvořil na konci takové bambulky - viz foto, druhý to netvoří, ale oba druhy mají proschlé listy a nevím, kdy sklízet. Prosím o radu. Děkuji Kotnauerová
    4. 7. 2016 22:28 Pavel Trupl
    Bambulky jsou Karel a ohledně termínu sklizně je tu hodně napsáno, zkuste lehce pohledat
    5. 7. 2016 11:56 m.k.
    Právě jsem hledala a ne lehce,spíš těžce, a stále nevím. Lze odpovědět jednoduše a říci mi SKLIDIT a nebo JEŠTĚ JE BRZO. Děkuji! Kotnauerova
    5. 7. 2016 16:53 Pavel Trupl
    U Karla je vidět, že hodně stvolů je ještě na půl šesté a tomu, co tak pěkně trčí, jste zřejmě pomohla rukou, takže osobně bych čekal. ohledne nepaličatého Štěpána bude platit to,co se tu píše v rubrice Pěstování česneku: Nepaličáky se sklízejí, když asi polovina rostlin má nať položenou na zemi...
    6. 7. 2016 6:33 Jan Kozák
    Pan Trupl má pravdu. Ono je těžké určit sklízet - nesklízet podle nějakého snímku, který toho moc nevypovídá. Štěpán (širokolistý nepaličák) by měl být dřív než Karel IV.

    Plíseň

    29. 6. 2016 11:39 Zakladatel vlákna: František Blažek
    Dobrý den
    lze zabránit plísni na kořenech česněku a jak.
    Děkuji
    29. 6. 2016 21:46 Jan Kozák
    Žádná houba ze skupiny plísní na kořenech česneku necizopasí, proto nevím, čemu říkáte plíseň.

    Dotaz

    27. 1. 2016 9:40 Zakladatel vlákna: Marie Mašková
    Dobrý den,

    letos bych ráda začala s pěstováním česneku. Bohužel zatím nemám dostatek zkušeností. Chtěla bych se zeptat. U některých druhů máte napsáno "Na trh se bude dodávat bezvirózní sadba“ a u některých nikoliv. Můžete mi prosím říci co to znamená?

    Děkuji
    27. 1. 2016 11:11 Václav Kozák
    Dobrý den,
    česneky jsou přirozeně virózní, protože se množí pouze vegetativně, takže viry se přenáší z rostliny na rostlinu. Proti virům není povolené používat žádné přípravky. Tzv. bezvirózní odrůdy se ozdravují laboratorně. Po laboratorním ozdravení má daná odrůda vyšší výnosy, než jaké by měla bez ozdravení. Ovšem časem dojde opět k reinfekci, takže je nutná častější obměna sadby než u odrůd klasických (neozdravených).

    doba moření

    15. 9. 2015 15:39 Zakladatel vlákna: Václav
    Dobrý den, zde máte uvedenou dobu moření česneku 2-3 hodiny ne více a na obale sulky v návodu je uvedeno 6-12 hodin, tak jsem z toho zmaten. Díky za upřesnění, jak to s tím mořením tedy je. Podotýkám, že jsem prvopěstitel a nemám zkušenosti. S pozdravem Drahoňovský
    15. 9. 2015 22:04 Jiří Snášel
    Zkuste si vyhledat odpověď na tento problém v zdejší bohaté diskuzi, již mnohokrát na tento dotaz pan Kozák odpovídal.
    xxxx
    "Před položením dotazu si prosím ověřte, že na něj na této stránce není odpověď. Může Vám pomoci hledání pomocí klávesové zkratky Ctrl + F."
    16. 9. 2015 21:36 Jan Kozák
    Koncentraci volte podle výrobce, dobu moření podle mě.

    odhlávkování

    21. 1. 2014 8:26 Zakladatel vlákna: Jaroslav Teichman
    U odrůdy Bjetin je výraz nutnosti provést odhlávkování. Co je tím myšleno ?
    21. 1. 2014 8:45 Jan Kozák
    Odhlávkování (hlávkování, dekapitace) znamená odstranění vrcholu. U česneku se tím rozumí odstranění palice (květenství) u paličáků.
    21. 1. 2014 10:32 Plhal Pavel
    NoBjetin je na pzdní odhlávkování háklivý, snižuje výnos, tak proto ta nutnost, hned jak se objeví výhon.

    Sadba česneku

    7. 11. 2013 20:56 Zakladatel vlákna: Milan Tejnora
    Dobrý den, tento týden nám došel od Vás sadbový česnek. Sázím letos poprvé. Je nutné česnek před výsadbou ještě nějak upravovat- mořit?
    Děkuji
    9. 11. 2013 20:42 Jan Kozák
    Moření v Sulce doporučujeme, je to spolehlivá ochrana proti roztoči vlnovníku česnekovému.

    Česnek v podkrkonoší?

    29. 9. 2013 21:03 Zakladatel vlákna: Jiří Šír
    Dobrý den pane Kozáku, chtěl bych se zeptat jaké odrůdy by jste mi doporučil do podhorských podmínek, blízko Jilemnice? Jak připravit půdu, kde vytvořím nový záhon, kdy je vhodná výsadba a jaké množství česneku budu potřebovat na m2? Děkuji Jirka
    29. 9. 2013 21:37 Jan Kozák
    Asi nejspolehlivější by byl Bjetin. Na metr čtvereční budete potřebovat asi 40 deka. Půdu připravíte stejně jako pod jinou běžnou zeleninu, nedávejte čerstvý hnůj.

    hnojení před výsatbou

    10. 9. 2013 20:29 Zakladatel vlákna: Eva Knotková
    Zdravím. Pěstuji česnek poprvé.Políčko 10m čtv. jsem udělala místo trávníku, nic před tím tam nerostlo. Zryto na 30 cm a upraveno rotavátorem, přidáno trochu písku. Prosím o radu jaká hnojiva jsou potřeba před výsadbou.Děkuji za zaslání Slavína.
    11. 9. 2013 10:32 Jan Kozák
    Takto neposoudíme stav živin. Ale pokud dáte před výsadbou na uvedenou plochu necelého půl kila Cereritu, tak to bude dobře.

    Odhlávkování, co to je

    19. 7. 2013 17:07 Zakladatel vlákna: Jitka Gerešová
    Dobrý den,co znamená odhlávkování?Děkuji
    19. 7. 2013 19:35 Jan Kozák ml.
    Odrůdy česneku kuchyňského se dají zařadit do dvou skupin - paličáky a nepaličáky. Paličáky tvoří vrcholy s pacibulkami. Ty se odstraňují, protože u některých odrůd jejich ponecháním na rostlině výrazně klesá výnos. Tomuto zalamování stonků se říká „odhlávkování“ nebo také „hlávkování“.

    Moření

    4. 11. 2012 19:30 Zakladatel vlákna: tomáš Žitňanský
    Dobrý večer, chtěl bych se zeptat na spravný postup moření - česnek se dá na 3 hodiny do sulky a hned po tom na půl hodiny do ROVRAL AquaFlo, pak se nechá oschnout a pak hned do země? je to správě?
    Děkuji
    4. 11. 2012 20:06 Jan Kozák
    Správně.

    Jaká je pro mě nejvhodnější odrůda?

    8. 7. 2012 20:36 Zakladatel vlákna: Michal Soukup
    Dobrý den
    V příštím roce se chci věnovat pěstování česneku ve větším,tak bych se rád zeptal jaká odrůda je nejvhodnější,jestli sázet na podzim nebo až na jaře.jsem z JČ.Děkuji za odpověď
    9. 7. 2012 21:17 Jan Kozák
    Kdyby byla jedna odrůda všeobecně nejvhodnější, nedělali bychom jich patnáct, ale jen tu jedinou. Musíte si ujasnit, co od pěstované odrůdy očekáváte. I tak doporučuji zkusit nejméně tři a teprve po dvouletých zkušenostech se případně rozhodnout pro jednu. Pokud chcete sázet letos na podzim, českou sadbu neseženete.

    Mořicí lázeň

    13. 9. 2011 16:07 Zakladatel vlákna: Marek Syrycansky
    Dobry den.Děkuji za odpovědi.Pišu až nyní dříve jsem se nedostal k počítači.Sadbu mam od jednoho známého pěstitele. Česnek jsem dal na průvan a je to ok.Mam ještě dotaz ohledně moření jestli už mate náhradu za sulku?Kolik je potřeba mořicí lázně na 8kg.sadby?Když chci česnek mořit ZAŘÍ jak ho nechat nejlépe po namoření oschnout?Z
    pěstováním začínám.Tak prosím o polopatické vysvětlení.Děkuji..
    13. 9. 2011 21:20 Jan Kozák
    Na kilo sadby potřebujete litr mořicí lázně. Zda je Síra SK 520 plnohodnotnou náhradou Sulky, nevím, v návodu má napsáno, že je i k moření česneku určena. Pokud moříte proti vlnovníku česnekovému v září, je třeba po namoření stroužky rozložit třeba i na slunci - už nemá takovou sílu, aby ho poškodilo. Doporučuji mořit ráno, do večera by měla být sadba suchá, potom ji uložit na vzdušném místě.

    PETR-DOTAZ

    4. 7. 2011 23:15 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
    ZDRAVÍM A DĚKUJI ZA POMOC PŘI NAŠEM SNAŽENÍ Holice mají spec. polohu, že se daří tolik krásných odrůd vypěstovat nebo Vám smluvní pěstitelé pěstují na Moravě bude DHV a Džambul alespoň v roce 2012 a kdy objednat prosinec, leden....děkuji Můžete poradit který paličák je nejlepší pro začátečníky z Českého ráje .PRO Těžší půdu a pro písčitou půdu-- Relandan opravdu prý už není čím nahradíte Vy? Mnoho díků Petr
    6. 7. 2011 21:23 Jan Kozák
    V naší oblasti se česneku spíše nedaří, než daří, proto ho u nás vůbec nepěstujeme. Většina sadby, kterou uvádíme do oběhu, je vypěstována u smluvních množitelů na Moravě. Objednávky na příští rok budeme přijímat někdy na jaře, informaci o tom zveřejníme na tomto webu s několikaměsíčním předstihem.
    Vhodnost odrůdy pro danou lokalitu si musíte vyzkoušet výsadbou několika odrůd. Čím nahradíme Reldan, zatím nevím, ještě to není aktuální.

    dotaz na přípravu půdy

    23. 6. 2011 11:36 Zakladatel vlákna: Ludmila
    Dobrý den,
    prosím Vás o radu, jak nyní pokračovat s přípravou půdy, na podzim chceme zasadit česnek (sadbu máme už u Vás objednanou). V únoru jsme zorali pole, které nebylo cca 20 let obdělávané, po vyschnutí kultivátor, po vzejití plevelu jsme aplikovali herbicid, teprve od minulého týdne je pole relativne pleveluprosté. Má cenu ješte teď vyset svazenku, nebo jak máme dál půdu připravovat? Děkuji Vám za odpověď
    23. 6. 2011 18:53 Jan Kozák
    Teď svazenku, koncem srpna zaorat, před výsadbou podle potřeby (vzejití plevelů) mělká orba, kultivátor, výsadba.
    23. 6. 2011 22:24 Ludmila
    Děkuji

    Začátky s pěstováním

    11. 6. 2011 21:33 Zakladatel vlákna: morisek
    Dobrý den potřbuji poradit ohleně pěstování česneku.Mám trochu prostoru,ale nikdy jsem to nezkoušel.těd mi tam roste jen tráva kdy a jak se mám nato připravyt?Jak vlastně začít? předem děkuji za odpovědi
    12. 6. 2011 15:15 Jan Kozák
    Trávu už nyní posekat a zaorat a do doby výsadby to udělat ještě dvakrát (to už možná bude moci být i bez posekání). Hlavní problém asi bude s obstaráním sadby. Vždy důrazně varuji před výsadbou konzumního česneku z neznámého zdroje

    pestovani cesneku

    15. 5. 2011 10:21 Zakladatel vlákna: Rosta
    Dobry den chtel bych zacit pěstovat česnek na severni moravě(Třinecko) kterou odrudu bych měl sadit.Za odpověd dekuji
    19. 5. 2011 21:43 Jan Kozák
    Pro začátečníka, aby se to naučil a přitom měl předpoklad dobrého úspěchu, doporučuji nepaličák Lukan.

    dotaz

    2. 4. 2011 18:39 Zakladatel vlákna: Karel33
    Chtěl jsem se Vás zeptat, jestli nevadí moření sadby od Vás před výsadbou hypermangánem, pokud ne jak by měla trvat dlouho. Chtěl jsem také vědět, jestli je dobré stroužky sázet do písku, který se nasype do jamky výsadby,nebo jestli to sadbě uškodí, bylo mi to doporučeno, ale jelikož jsem česnek nikdy nepěstoval, zajímal by mně Váš názor, nechci totiž používat žádné postřiky při pěstování. Dále by mě zajímalo, jakou jarní odrůdu by jste mi doporučil v západních čechách nad. výška kolem 400m, nejsme oblast, kde by se česnek pěstoval.Předem děkuji za odpověď.
    2. 4. 2011 21:35 Jan Kozák
    Že se hypermangan používá k dezinfekci sadby u některých pěstitelů, to vím. Určitě tím nic nezkazíte, když stroužky v roztoku půl hodiny namočíte, ale roztok by měl být jen slabě růžový.
    Sázení do písku považuji, mírně řečeno, za nesmysl. Je to pracné a v případě malé vlhkosti bude déle trvat, než česnek zakoření, protože písek nezaručuje vzlínavost vody. Pokud se u Vás běžně česnek nepěstuje, mohl byste z jarních odrůd zkusit JP633. V současné době už na skladě nic nemáme a během několika hodin ukončíme už i příjem objednávek na sadbu ze sklizně 2011.

    pěstování česneku

    31. 3. 2011 22:31 Zakladatel vlákna: Pali13
    Dobrý den, jsem v pěstování česneku úplný začátečník (laik), chtěl jsem Vás poprosit o radu jaký druh česneku se hodí do oblasti západní čechy Klatovsko nadm. výška kolem 400m a Plzeň jih stejná nadm. výška. Pokud možno mi doporučte více druhů a ty nejodolnější, neboť nechci používat žádné postřiky. Chtěl bych ještě poradit jaké přírodní hnojivo je nejlepší, jestli kravský, ovčí, nebo koňský hnůj. Za odpověď předem děkuji,následně si u Vás sadbu objednám.
    1. 4. 2011 20:48 Jan Kozák
    Pokud si nejste jistý, že Vaše lokalita není právě česnekářská, začněte nepaličákem Lukan a paličákem DHV. Během vegetace se česnek chemicky ošetřuje pouze proti houbomilce, ale ta by u Vás s ohledem na nadmořskou výšku být ani nemusela. Jiné postřiky jsou víceméně zbytečné. Pokud chcete hnojit hnojem přímo pod česnek, pak musí být hnůj starší, dobře rozložený a musí být smíchán s ornicí (kultivátorem nebo rotavátorem). Běžně se používá hnůj k předplodině a česnek se sází do II. trati. Můžete použít kterýkoliv z uvedených druhů hnoje.
    S objednávkou moc neváhejte, jejich příjem bude brzy ukončen - počítám, že během několika hodin.

    Ideální půda pro pěstování

    30. 1. 2011 12:05 Zakladatel vlákna: Jozef Mitro
    Dobrý den,
    mohl by jste mi poradit, jaká půda (složení, typ, případně pH) je pro pěstování česneku ideální? Bydlím mezi Českým Dubem a Hodkovicema nad Mohelkou, kde půda je částečně písčitá (místní název, kde bydlím je "Na Pískách"). Z toho plyne i moje další otázka, jakou odrůdu by jste doporučil (aktuální to bude pravděpodobně až na podzim)? Předem děkuji za informace a přeji vám i česneku (je to nejlepší zelenina, lebo je krásně cítit klobásou ) zdar. S pozdravem
    J.Mitro
    30. 1. 2011 19:05 Jan Kozák
    Půda je jedním z mnoha faktorů, které na rostlinu působí samostatně, většinou však v kombinaci s dalšími faktory. Všeobecně se dá říci, že česnek roste tam, kde roste většina běžných plodin. Většině odrůd vadí příliš vysoká hladina spodní vody. Pokud myslíte, že je Vaše lokalita v extrémních podmínkách, je dobré zkusit více odrůd. Doporučil bych Lukan, DHV, JP633, Slavin, Bjetin.

    Výběr odrůdy

    8. 3. 2011 20:55 Zakladatel vlákna: Marek Hříbek
    Dobrý den pane inženýre,chtěl bych od Vás poradit odrudu pro pěstování v Jihomoravském kraji,konkrétně Znojmo. Je u nás hlinito písčitá až písčitá zem,tudíž hodně teplá. Jakou by jste doporučil vysázet výměru napoprvé? Já uvažoval maximálně do 0,5ha. Bylo by popřípadě ještě možno objednat sadbu na podzim a kolik bych te sadby asi potřeboval? Děkuji za odpověď,s pozdravem Hříbek.
    11. 3. 2011 19:31 Jan Kozák
    Odrůdu Blanin nemáme v těchto podmínkách vyzkoušenou, všechny ostatní Vám tam spolehlivě porostou. Začínat s půl hektarem je dost odvážné. Já doporučuji pro začátek metrák, maximálně dva. To je plocha 0,1 - 0,2 ha.

    Rozmnožování česneku

    7. 3. 2011 19:16 Zakladatel vlákna: Karolína Kučeová
    JAk se rozmnožuje česnek? :-|
    11. 3. 2011 19:25 Jan Kozák
    Česnek netvoří semeno, proto se může množit pouze vegetativně. Nepaličáky se rozmnožují výhradně pomocí stroužků, paličáky se mimo to mohou množit i výsevem pacibulek, které se utvářejí v květenství. Mimo toto klasické množení existuje možnost využití tkáňových kultur.

    Konzumní a sadbový česnek

    2. 2. 2011 22:49 Zakladatel vlákna: Skála
    Dobrý den, jsem laik a chtěl bych se zeptat, po přečtení pár odpovědí v knize návštěv, jaký je rozdíl mezi sadbovým a konzumním česnekem?
    2. 2. 2011 17:23 Jan Kozák
    Vzhledově jsou úplně stejné, rovněž je můžete stejně použít v kuchyni. Sadba však musí na rozdíl od konzumního česneku splňovat určité parametry týkající se hlavně zdravotního stavu. Já osobně vždy varuji před sázením konzumního česneku neznámého původu, protože si můžete na pozemek zanést bílou sklerociovou hnilobu nebo háďátko zhoubné. Když sníte tisíc háďátek, tak si toho ani nevšimnete, když si přitáhnete do zahrady jediné, můžete se navždy rozloučit s pěstováním nejen česneku a všech cibulových rostlin, ale i některých dalších plodin, např. jahod.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne