Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Hlávkování Zpět na diskusi

  Slavin

  12. 6. 2019 9:15 Zakladatel vlákna: lukáš Blahout
  Dobrý den, při odhlávkování, jsme narazili, hlavně u Slavina na slabé lístečky, lezoucí kolem květního stvolu. Nikdy předtím jsem se s tím nesetkal. Doufám, že se nejedná o ten problém, jak píše pan Jaroslav Volný. Jestli ano, tak bych se chtěl zeptat, jestli to má vliv na výnos. Děkuji za odpověď Blahout. 
  ..
  12. 6. 2019 20:02 Jan Kozák
  Pokud to jsou jen lístečky, tak se nic neděje. Když se vytvoří nový květní stvol, pak se stroužek rozdělí na několik malých.

  SLAVIN

  8. 6. 2019 19:50 Zakladatel vlákna: Mácha Zdeněk
  Dobrý den. Na ukázku pár fotek druhého česneku Slavin. Ten mi ještě moc nevytváří stvoly, byl sázený až koncem listopadu.
  SlavinSlavinSlavinSlavinSlavin
  9. 6. 2019 1:48 Daniel Večeřa
  Zdravím,to je jedno kdy jste sázel.Slavin je pozdnější odrůda resp.poloraná odrůda. U nás na Vysočině lokalita Jihlavsko 600 m n.m. taky ještě nehlávkuje.V současné době odhlávkovávám bjetin.To je jedna z nejrannějších odrůd.Já jsem sázel koncem října

  Odhlávkování

  6. 6. 2019 11:59 Zakladatel vlákna: Richard Novák
  Dobrý den. Na Hané už máme taky odhlávkováno.
  Odstraněné květní stvoly.
  6. 6. 2019 17:03 Tereza Hubáčková
  Co děláte s těmi odlomenými hlávkami? Je mi líto je jen tak vyhodit :(
  6. 6. 2019 18:23 Jana Kopecká
  Je to lahůdka, krájím na kolečka, přidávám do salátu, podusím na másle nebo oleji a přidám k bramborám, k masu, marináda na grilování, výborné česnekové pesto s ořechy nebo slunečnicí, část pokrájených výhonků si zamrazím a přidávám i během roku. Jsou výborné.
  8. 6. 2019 13:26 Roman Jurek
  Já mám tady na Vysočině též ve 425 m.n.m. též až na výjimky odhlávkováno, před týdnem jsem to dělal u tchána ve 200 m.n.m., takže naprosto minimální časové rozdíly, sázeno úplně na konci listopadu a on podobně. Hlávky osmahnu na másle, ale jen tu tlustší jemnější část, zbytek dám ke kopřivám do výluhu, mšicím to pak bude ještě více smrdět nebo to jen hodím k čerstvým sazeničkám dýní nebo čehokoliv.

  Hlávkování

  3. 6. 2019 16:03 Zakladatel vlákna: Mácha Zdeněk
  Dobrý den. Dnes jsem začal s hlávkováním česneku.
  Česnek ChyšeckoČesnek Chyšecko

  hlávkování

  22. 5. 2019 23:16 Zakladatel vlákna: Novák Ladislav
  V Kralupech již začal česnek hlávkovat.
  23. 5. 2019 7:40 Jan Kozák
  Na jižní Moravě začali pěstitelé s hlávkováním nejranějších odrůd už koncem minulého týdne. Vypadá to na zkrácení vegetace podobně jako loni, ale ne tak výrazně.

  ohlávkování

  17. 6. 2018 21:51 Zakladatel vlákna: Aleš Panocha
  Letos jsem se pustil do experimentu s paličáky. Ohlávkoval jsem česnek celkem včas, respektive jsem utrhl jen květenstí a květní stvol jsem nechal růst dál. Říkal jsem si, že by květní stvol mohl tvořit list. Byl jsem zvyklý , že jsem stvoly trhal opakovaně v závislosti jak rostl. Jetos jsem z kontrolnío vzorku česneků zjistil, že cibule moc nenarostly. Je to způsobeno počasím, nebo tím, že jsem neodstranil květní stvol ?
  17. 6. 2018 21:58 Novák Ladislav
  Novák Ladislav Jednoznačně počasím.
  18. 6. 2018 0:02 Martin Perníček
  Dobrý večer pane Panocha,na vašem experimentu určitě něco bude.Nenechte se zmást tím,ze je to jen počasím,jak tu někdo píše.Také mi přijde,že by bylo lepší odstranovat celý květní stvol.Nezbyde nám nic jiného,než dál experimentovat.
  18. 6. 2018 6:22 Novák Ladislav
  Novák Ladislav Proč tedy píše ing.Kozák,že stvol může nahradit list.Rostlinu nezeslabí ponechaný stvol,ale tvorba pacibulek
  19. 6. 2018 17:48 Jan Kozák
  V Nabočanech máme vysázeno celkem pět odrůd paličáků. Vždy polovina záhonu byla hlávkována, druhá ponechána. Porovnávali jsme velikost cibulí u obou variant. U Vekanu jsou rozdíly sice patrné, ale minimální, největší a velmi výrazné rozdíly jsou u Bjetinu a Slavinu. U obou asi padesát procent.

  Závlaha a dozrávání

  30. 5. 2018 22:29 Zakladatel vlákna: Pavel Houšť
  Dobrý večer pane Kozáku 
  Obracím se na Vás s dotazem ohledně zavlah. Mám česnek odhlávkovaný 5 dni  a zajímá mě zda má zalévání ještě cenu a ještě bych se chtěl zeptat za jak dlouho se dočkám sklizně od odhlávkování ?
  Předem děkuji za odpověď
  31. 5. 2018 19:46 Jan Kozák
  Máte-li vodu, tak s ní nešetřete. Česnek ji potřebuje.
  Běžně trvá 4 - 6 týdnů od objevení květů do sklizně. Záleží taky na odrůdě.

  Česnek Vekan, Slavin

  29. 5. 2018 20:01 Zakladatel vlákna: nada levova
  Dobrý den jsem pestitelka začátečník mám od vás tyto dvě odrůdy česneku,zasažené těsně před zamrazem ,teď vypadají takto viz.foto??neni česnek napaden něčím??děkuji nada
  foto1foto2foto3
  29. 5. 2018 21:20 Jan Kozák
  Tak Vy buďte v klidu. Porost je v pořádku. Ale je nejvyšší čas pro odstranění květenství, tzv. hlávkování. Viz Pěstování česneku, hlávkování.
  1. 6. 2018 12:31 nada levova
  Dobrý den,děkuji za radu,ihned uděláno,jak moc jsem to asi pokazila ze jsem nechala vyrůst a zakrpotit,než jste mi poradil odhlavkovat??a ještě jak moc mám zalevat???diky
  1. 6. 2018 21:17 Jan Kozák
  Ztráta na výnosu bude nižších jednotkách procent.
  Zalít důkladně. Na lehčích půdách bych dal 2 x 20 mm v pětidenním intervalu, v těžší půdě třeba jednorázově 30 mm. A to by už mohlo do sklizně stačit.
  6. 6. 2018 15:44 nada levova
  Ještě se prosím zeptám kdy mám sklízet??a mohu dát na půdu nad garáží??kolik je ideální teplota??díky naďa 
  6. 6. 2018 21:32 Jan Kozák
  Já vím,chtěla byste vědět konkrétní datum, ale to já nevím. Liší se to podle odrůdy, podle lokality i podle ročníku. Nepaličáky se sklízí když mají ještě tři obalové suknice (slupky), paličáky (to jsou ty, co tvoří květy) při čtyřech.

  zatečení vody do česneku

  26. 10. 2017 23:48 Zakladatel vlákna: Vítězslav Krejčí
  Mám problém - letos před sklizní dvakrát zapršelo, což mělo za následek zatečení vody až ke stroužkům. Po prozkoumání rostlin jsem zjistil, že voda zatéká mezerou mezi horními listy a stvolem. Ta vznikne po odhlávkování v důsledku seschnutí stvolu. Odhlávkovával jsem hned po vyrašení květního stvolu.  Bylo to příliš brzo, nebo je toto běžná věc, která nelze pozdějším odhlávkováním ovlivnit? Abych česnek zachráinil, zavěsil jsem jej cibulí nahoru, aby voda vytekla.
  27. 10. 2017 6:56 Jan Kozák
  Pokud máte česnek v pořádku, pak jste postupoval správně.
  Není mi však jasný Váš popis situace. Běžně po odhlávkování stonek dále roste a funguje jako list a v době sklizně ještě bývá listy pevně obejmutý.
  28. 10. 2017 14:44 Vítězslav Krejčí
  O to právě jde. Odhlávkoval jsem v okamžiku, kdy stvol byl ještě rovný, a květ právě opustil mezilistí. Po zaštípnutí tak šťavnatý stvol vyčníval jen caa 1-10 cm. Dále už mnoho nenarostl a při dozrávání byl už seschlý, i když bylo ještě nejméně 5 listů zelených. Tak vznikla mezera mezi stvolem a mezilistím. Projevilo se te zejména u Dukátu, který zůstal na poli nejdéle a postihly jej 2 silné bouřky. Vekan jsem sklidil ještě před deštěm, takže se to na něm neprojevilo. Jinak byl česnek zdravý, po zatečení vody ale zahnědly suknice. Kdybych ale nevypustil vodu, nejspíš by zhnil. Ptám se na to, jestli jsem neodhlávkoval příliš brzo, kdy stvol ještě nebyl dostatečně vyzrálý a po seschnutí tak neudržel tvar. V které fázi odhlávkováváte Vy?

  odstraneni palic 2

  14. 6. 2017 12:55 Zakladatel vlákna: Miroslav Svoboda
  Da se prosim vysvetlit, proc palice se objevuji u stejne odrudy na stejnem miste az z deseti-denni odchylkou (nejvice jsem to pozoroval na Bjetinu). Vubec to nesouvisi s velikosti rostliny a jejim stavem a pozici v poli. Dekuji dopredu.
  Dalsi dotaz: kdy strihat? Jak daleko musi byt palice od mista, kde slahoun vychazi z rostliny.
  14. 6. 2017 21:02 Jan Kozák
  Desetidenní rozptyl objevení květenství je sice dost velký, ale nevidím v tom problém. Květenství je třeba odstranit hned, jak to jde, to znamená, když je květenství nějakých pět centimetrů nad paždím listů.
  15. 6. 2017 16:04 Miroslav Svoboda
  Děkuji. Rozumím. Jak už jsem psal, nepěstuji doma, na pole dojiždím jednou za týden, takže se bohužel nemohu chovat optimálně. Za ten týden ty palice vyrostou opravdu rychle.

  odstraneni palic

  14. 6. 2017 12:52 Zakladatel vlákna: Miroslav Svoboda
  Dobry den. Asi jsem nektere palice odstranil moc brzo, protoze mne to za tyden udelalo uz na tech odstranenych slahounech palice znova. Asi na jedne tretine. Chci se zeptat, jestli je to normalni. Slo o odrudy Bjetin, Havel a Vekan.
  Pak bych mel dalsi dotaz:
  Ten slahoun s palici mam zastrihnout co nejdolejc (jak vyleza z listu)  nebo je to jedno?
  14. 6. 2017 20:57 Jan Kozák
  Nejprve poznámka. Nepoužívání diakritiky znesnadňuje čtení a tím text znehodnocuje. Příště, prosím, háčky a čárky nad písmeny používejte.
  Ale z Vašeho dotazu nejsem dost chytrý. Pokud se nová palice objevila na původním stonku, pak jste ji odlomil nad květenstvím. V letošním roce se ve větší frekvenci objevilo vyrůstání nových květenství z paždí listů, což je fyziologická porucha. Brzký termín hlávkování na ni nemá žádný vliv. Dnes jsem to viděl i na Bjetinu, který nebyl vůbec odhlávkován.
  Hlávkuje se těsně pod květenstvím, stonek je zelený, funguje jako list.
  15. 6. 2017 16:01 Miroslav Svoboda
  Omlouvám se za nepoužívání diakritiky. Jsem programátor a většinou píšu bez ní.
  Nová palice se objevila na původním stonku. Odštipoval jsem těsně pod palicí, protože byla cca 1 cm nad listy. Asi jsem mel ještě chvili počkat a zaštípnout dolejc. Za týden se mně udělala nová palice, zase na stonku. Není to nijak duležité. Zaštipnul jsem je znova. Jen mne to zaujalo. Nepěstuji doma, na pole dojiždím jednou za týden, a to je z hlediska zaštipování dlouhá doba. 

  Kroupy :(

  1. 6. 2017 13:42 Zakladatel vlákna: Petr Ranš
  Udělá česnek něco po kroupách??
  kroupykroupy
  1. 6. 2017 18:37 Jan Kozák
  (Tipoval bych to na Bjetin.) Neházejte flintu do žita, máte stále naději na dobrou úrodu. Při takovém poškození kroupami je důležité včas odhlávkovat, přitom odstranit co nejmenší část stonku, protože stonek plní funkci listů.
  1. 6. 2017 22:45 Petr Ranš
  No ja už mel z 90 %odhlavkovano a ted to musim jen jeste jednou projit co vyrasilo pozdeji
  Takto vypadal minulý týden
  2. 6. 2017 8:34 Ladislav Holeček
  Dobrý den, chci se zeptat čím udržuje té porost tak pěkně zelený?? Je u vas asi víc srážek...    Děkuji
  2. 6. 2017 22:29 Petr Ranš
  No to jsem ho měl nejvic žluty v okolí jinak jsem nezalíval jen jsen na podzim hodil síran a cererit a v dubnu dasu
  2. 6. 2017 22:48 Petr Ranš
  Nevim co mam za odrůdu pěstujem ho již několik let a sadbu si dělame z pacibulek

  hlávkování

  22. 5. 2017 11:29 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, i já včera odhlávkovala první Bjetiny, nečekala jsem, že to bude tak brzo, sázela jsem až na Silvestra. Ostatní odrůdy zatím nic, u Bjetinu počítám, že během týdne odhlávkuju vše, těším se, jak si na stvolech pochutnám v salátě:-) Přeji všem úspěšnou sezonu.
  23. 5. 2017 7:00 Jan Kozák
  Nedávno jsem odpovídal, že letos očekávám pozdější objevení květenství, ale už jsem ho včera viděl taky. Takže to bude stejné jako loni.

  hlávkování

  12. 5. 2017 21:21 Zakladatel vlákna: Ladislav Holeček
  Chci se zeptat kdy odhadujete první hlávkovaní a na čem?

  Děkuji
  13. 5. 2017 14:12 Martin Lokaj
  Ak môžem odpovedať aj ja tak si myslím že z odrôd pána Kozáka to bude Bjetin. Mne sa minulý rok objavili kvety už 24.5. ale to bol asi teplejší rok. Podľa mňa na konci mája (květen) sa začnú objavovať. A hlavne to asi záleží od vašej polohy.
  13. 5. 2017 20:51 Jan Kozák
  Skoro si myslím, že Bjetin a Vekan budou k hlávkování až na začátku června. Ty by měly být první.

  Odhlávkování

  21. 7. 2016 23:11 Zakladatel vlákna: BÉDA
  P.inženýre, před časem se někdo ptal na to, že když odhlávkoval a stvol pak rostl dál, radil jste ho ponechat, nahradí list.Vyhledem k tomu, že v posledních letech česnek "krásně žloutne" kdekomu /letos i přesto krásná úroda/,ptám se zda by snad při odhlávkování /v dalších letech/ nebylo lepší odlomit jen konec či menší část konce, aby se zvětšila listová plocha a tudíž i teoreticky větší výnos. Děkuji za názor. P.KAŠPAR-též(mimo jiné odr.)pěstuji 2odr. Maďarského česneku (u třetího jsem bohužel s koupí zaváhal)a jsem s nimi spokojen, ač zdaleka nedosahují Vaší velikosti.Přeji mnoho úspěchů v pěstování.B.
  24. 7. 2016 20:00 Jan Kozák
  Jistě, pokud se odlamovaná část nespotřebovává v kuchyni, pak skutečně odlamovat pouze květenství.

  květní stvol

  6. 7. 2016 23:15 Zakladatel vlákna: Marie
  Dobrý den, prosím o odpověď, zda je vhodné na porostu česneku vylamovat v době růstu květní stvol.(květen-červen) Vždy to tak provádím v domnění, že výnos pak bude větší, že cibule česneku budou lépe prospívat. Letos jsem však zklamána jejich poměrně menší velikostí..
  7. 7. 2016 20:32 Jan Kozák
  Včasné odstranění květenství má vliv na výnos. Pokud jste to udělala včas pak těžko soudit, proč narostly cibule malé.

  Hlávkování

  8. 6. 2016 15:33 Zakladatel vlákna: Helena Malá
  Dobrý den, když se objeví květní stvol , tak ho ulomím, ale on dál roste. Vadí to.Mám ho ještě dál zaštipovat?
  Helena
  8. 6. 2016 21:56 Jan Kozák
  Jen ať roste, vždyť je zelený, plní tedy funkci listu.

  Anton

  29. 5. 2016 21:21 Zakladatel vlákna: Tomáš
  Dobrý den, máme vysazenu odrůdu Anton. Jedná se o nepaličák. Na některých rostlinách se objevil květní stvol. Chtěl jsem se zeptat, zda jej mám odhlávkovat. Děkuji Vám za odpověď.
  30. 5. 2016 21:44 Jan Kozák
  Je to skutečně Anton? U širokolistého nepaličáku jsem se s tím ještě nesetkal. Pokud by to tak bylo, docela by mě to zajímalo. Jaké je na Vás spojení? (Samozřejmě to můžete napsat mailem.)
  5. 6. 2016 13:03 Štěpán Zídek
  Dobrý den, s dovolením také vstoupím do diskuse na téma „palice nepaličáku“. Pěstuji jednu odrůdu nepaličáku, kterou jsem pořídil ze druhé či třetí ruky, její název tedy neznám (Že by to byl právě Anton?). V roce 2013 měla jedna rostlina této odrůdy 3 velké kulaté pacibulky, které byly schované uvnitř pseudostonku a nebyly chráněny toulcem. Tehdy jsem sázel na jaře. Ty pacibulky jsem zasadil a z nich pocházejí veškeré rostliny této odrůdy, které dnes pěstuji. Letos jsem si všiml u jedné rostliny, že to, co na první pohled vypadá jako další list, je ve skutečnosti toulec od palice - vizte foto. Je nezvykle silný a dlouhý - 41 cm od lůžka květenství až ke špičce. Kde je lůžko květenství, není z pohledu patrné, poznal jsem to až pohmatem. Na fotografii jsem toto místo označil červenou šipkou. Palice vypadá jinak než ta od pana Tomáše, není narůžovělá. Hlávkovat tento česnek určitě nebudu, za pacibulky budu rád. A navíc se domnívám, podle zkušenosti z roku 2013, že u této odrůdy nemá (ne)hlávkování na výnos podstatný vliv.
  Dělení odrůd česneku na paličáky a nepaličáky není úplně přesné. Vedle paličáků a čistých nepaličáků, které nevyhání květní stvol nikdy, existují ještě jakési polopaličáky, nebo přesněji příležitostné paličáky, které zpravidla květní stvol netvoří, ale občas u některých rostlin ho za blíže nespecifikovaných podmínek vytvořit mohou. Do této skupiny zřejmě bude patřit Anton. Ostatně, v popisu odrůdy Anton je mimo jiného uvedeno následující: „Někdy tvoří krátký stvol s pacibulkami – v závislosti na ročníku a lokalitě může být frekvence takových rostlin až padesátiprocentní. Není to považováno za závadu.“ Proto nerozumím, pane Kozáku, když tvrdíte, že jste se s tím u širokolistého paličáku nesetkal. Mohl byste to, prosím, upřesnit? Děkuji.
  5. 6. 2016 21:21 Jan Kozák
  Není to širokolistý nepaličák Anton. Vy máte úzkolistý nepaličák (řekl bych, že Japo II) a ten v extrémních podmínkách vytváří květenství s květy a plnohodnotnými pacibulkami.
  Širokolisté napaličáky někdy vytvoří pacibulky na krátkém stonku (někdy i ve dvou třech poschodích), ale nejedná se o květenství.
  31. 5. 2016 2:31 Jaromir Vyskala
  Z vaseho obrazku to vypada, ze spodek kvetniho stvolu ma naruzovelou/nacernenalou barvu. Podle toho soudim, ze tento cesnek je ze skupiny MPS. Ze sedmi skupin palicaku pouze tato skupina cesneku ma takove charakteristicke zbarveni stvolu. Pestuji Havran, Jovan, Karel IV a Bzenecky modry, kteri do teto skupiny patri. I podle jeho rustu bych se priklanel k tomu, ze je to cesnek ze skupiny MPS. Podle zakrouceni stvolu a pozdeji podle poctu pacibulek zjistite kam tento cesnek zaradit.
  31. 5. 2016 6:16 Jaromir Vyskala
  Omlouvam se za preklep. Skupin palicaku je osm, ne sedm, jak jsem vyse uvedl.
  1) PS: napr. Slavin 2) GPS: napr. Vekan 3) MPS: napr. Jovan 4) Rocambole: napr. Tantal 5) Porcelan: napr Dukat. Skupiny 6 (Turban), 7(Creole) a 8 (Asijske) jsou cesneky, ktere pochazeji ze Spanelska, Francie a dalneho vychodu .
  31. 5. 2016 15:25 Jiří
  Zdar Ano odhlávkovat

  hlávkování

  18. 5. 2016 1:00 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, o víkendu jsem kontrolovala porost a zaskočil mne Bjetin. Našla jsem dvě rostliny, které již vystrkují květní stvol a přitom každá má jen tři pravé listy. Zbytek krásně roste a po květu ani památky. Na kdy odhadujete, že začnete odhlávkovávat Bjetin a další paličáky? Na konci května se 10 dní nedostanu na zahradu a tak doufám že Bjetin a květenství počkají, až se vrátím :-) Já vím, že je to jak věštit z křištálové koule, ale kdy začíná obvykle kvést Bjetin a spol? Mám být v klidu a nebo hledat dobrovolníka, co to odhlávkuje? Děkuji za vysvětlení.

  Dotaz

  17. 5. 2016 18:10 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kováč
  Dobrý deň pán Kozák, chcem sa spýťat či je normálne aby cesnak kvitol ked má len 6-7 listov. Práve mi začína kvitnúť jeden , neviem odrodu a Slavin, čo ma prekvapilo, keďže je to poloskorá odroda. Nebude to mať negatívny vliv na veľkosť úrody , keď je menšia listová plocha? Väčšinou máva cesnak 9 listov.
  17. 5. 2016 21:45 Jan Kozák
  S počtem listů si nedělejte starosti Co se týká termínu, vypadá to letos na týdenní předstih. Takže u Vás už to může být.

  Odhlávkování, co to je

  19. 7. 2013 17:07 Zakladatel vlákna: Jitka Gerešová
  Dobrý den,co znamená odhlávkování?Děkuji
  19. 7. 2013 19:35 Jan Kozák ml.
  Odrůdy česneku kuchyňského se dají zařadit do dvou skupin - paličáky a nepaličáky. Paličáky tvoří vrcholy s pacibulkami. Ty se odstraňují, protože u některých odrůd jejich ponecháním na rostlině výrazně klesá výnos. Tomuto zalamování stonků se říká „odhlávkování“ nebo také „hlávkování“.

  Co s odstřiženou natí po sklizni

  26. 6. 2013 23:45 Zakladatel vlákna: Jan Piškula
  Dobrý den pane ing Kozáku; lze při sklizni odstřiženou nať kompostovat? Nebo se má raději odstranit ze zahrady? Díky za odpověď Piškula
  29. 6. 2013 21:03 Jan Kozák
  Nať klidně kompostujte. Je to organická hmota, kterou je škoda ze zahrady odnášet.

  Hlávkování česneku

  23. 6. 2013 20:49 Zakladatel vlákna: Jozef Mitro
  Dobrý den, pane inženýre. Česnek jsem hlávkoval jakmile stvoly bylo vidět. U některých jsem přetrhnul v hlavičce a pak když dorostl stvol, jsem musel tento úkon zopakovat. U některých rostlin se mi povedlo stvol celý utrhnout a vytáhnout ho ven. Některé stvoly dorostly a nad poslední listy jsou cca 10cm. Chci se zeptat. 1) Nepoškodí se rostlina, když ji vytrhnu celý stvol? 2) V případě dorůstání stvolu bez hlavičky nesnížuje se výnos? 3) Kdy je ideálně ohlávkovat česnek? (pozn. sadil jsem HAVRAN a SLAVÍN)
  Předem děkuji a přeji hezké dny...
  j. Mitro
  25. 6. 2013 14:43 Jan Kozák
  Já doporučuji hlávkovat ihned, jakmile je možno paličku uchopit. To znamená, že stvol pak pokračuje v růstu. Vytrhávání celého stvolu nedoporučuji, při vlhkém počasí do něj zatéká voda, která znehodnocuje cibuli (spíše esteticky), a odrůdy s málo mohutnou natí (Vekan) snadno poléhají. Mám v úmyslu obrátit se na zemědělské univerzity, jestli by některý student v rámci diplomové práce nezpracoval téma: ekonomické vyhodnocení doby a způsobu hlávkování česneku.

  Hlávkování

  23. 6. 2013 15:57 Zakladatel vlákna: Jiří Snášel
  Nedávno se zde někdo dotazoval na využití "výhonků" - odlámaných stvolů z paličáku. Již řadu let to praktikuji následovně: ulámané stvoly ihned nakrájím na malé válečky, dám do sáčků a zavaxuji. Vysátím vzduchu zmenším objem sáčku a aroma česneku necirkuluje ledničkou či mrazákem.
  Důležitá je má další zkušenost - zamrazení. Čerstvé nemají takovou chuť jako mražené a jsou jemnější. Doma je mívám v mražáku až do jara, v kuchyni mají všestranné použití.
  23. 6. 2013 15:58 Jiří Snášel

  Odštipování

  16. 6. 2013 21:10 Zakladatel vlákna: Dan Šatan
  Dobrý pane Ing. Kozáku.
  Chtěl jsem se zeptat, zda už mohu odštipovat pacibulky(viz. foto).
  Dále píšete, že se paličák má sklízet, když mu zbývá pět dužnatých listů - mohou být i žluté. S tím samozdřejmě souhlasím, ale slyšel jsem, že když na pár česnecích nechám pacibulky růst a až se narovnájí, tak mohu česnek sklízet. Je to pravda?
  16. 6. 2013 21:38 Jan Kozák
  Už to mělo být hotové, proto zbytečně neotálejte.
  Obojí jsou pomocné metody stanovení doby sklizně. V konkrétních letech u konkrétních odrůd nemusí být úplně spolehlivé. Nejlepší je celkové posouzení cibulí, ale to se těžko popisuje.

  Česnek ...Vrcholy s pacibulkami - co něma

  10. 6. 2013 10:56 Zakladatel vlákna: Jiří Král
  Dobrý den. Přišel jsem k Vám na radu. Co udělat s vrcholy s pacibulkami. Mám jich několik stovek. Je mi to líto vyhodit. Má někdo nějaký recept - co si z nich připravit? Možná to pomůže i dalším pěstitelům, aby všechny pacibulky nevyhazovali. Děkuji za dobré nápady a rady. jk
  10. 6. 2013 13:27 Hana Kopecká
  Dobrý den, já delikatesní odlámané stvoly krájím na jemno a dávám do jakéhokoliv salátu. Mají luxusní česnekovou chut, ale nejsou tak výrazné jako čerstvý česnek. Také je osmahnu pokrájené na másle a mám jako přílohu k jídlu. Další tip osmahnu je pokrájené s cibulkou na tuku a podusím s rajčaty. Někdo tu loni radil, že si je pokrájí a zamrazí a používá při dušení masa. Snědli bychom jich víc než naroste, u mě období česnekových stvolů navazuje na chřestové radovánky
  12Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne