Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Pěstování česneku Zpět na diskusi

    Žloutnoucí listy

    4. 4. 2011 12:24 Zakladatel vlákna: Karel
    Dobrý den, se zeptat co může být česneku, který má žloutnoucí listy,které se jakoby krabatí.Může být čenek napaden nějakým škůdcem? Mořeno Sulkou a proti houbomilce byly provedeny 2 postřiky. Prosím o radu.děkuji Karel
    4. 4. 2011 21:28 Jan Kozák
    Přihnojte ledkem vápenatým (15,5 % N) v dávce 1 kg/ar a mělo by být po problému.
    11. 4. 2011 10:22 Robert Fleischmann
    Dobrý den pane Kozáku. Chtěl jsem se zeptat na doporučené dávkování ledku vápenatého. Vy uvádíte 1 kg/ar a na obalu od výrobce je pro cibuloviny uvedeno 180 kg/ha tj. 1,8 kg/ar to je téměr 2x víc. Bohužel jsem na tuto diskuzi narazil až dnes a už mám pohojeno touto vyšší koncentrací. Tak mám obavu, jestli jsem to tedy nepřehnal... Díky za odpvěď. S pozdravem, Robert Fleischmann
    11. 4. 2011 20:27 Jan Kozák
    Česneku určitě neublížíte tak, že byste ho třeba spálil. Doporučujeme nižší dávku, protože během krátké doby ho česnek víc nespotřebuje a hodně se ho potom vyplaví. Lepší je dávat dávku nižší, ale opakovaně.

    jarní přihnojování ledkem vápenatým

    4. 4. 2011 8:17 Zakladatel vlákna: Petr Veselý
    Dobrý den,
    chtěl jsem se zeptat na jarní přihnojování ledkem vápenatým. Má se aplikovat postřikem nebo stačí rozhodit mezi řádky?
    Ještě jedna otázka prosím, musí se vždy zásadně sázet česnek na jiné místo než loňský rok, připadně kolik let musí být prodleva než tam česnek zasadím znovu?
    Ďekuji moc za odpověd. Petr Veselý.
    4. 4. 2011 21:27 Jan Kozák
    Postřikem byste si zbytečně přidělal práci - ledek rozhoďte na široko v dávce 1 kg/ar. Při dlouhodobém pěstování by mohl česnek přijít na stejné místo po čtyřech letech.

    pěstování česneku na ostravsku

    4. 4. 2011 0:03 Zakladatel vlákna: buffalo
    Dobrý den.
    chtěl bych letos na podzim vysadit cca 3 ary česneku.nevím však která odrůda by byla na ostravsko vhodná.je možno použít JOVAN, SLAVIN, DHV...??? jak jsem se tady dočetl,jsou to asi nejostřejší odrůdy...kolik sadby bych teda na těch cca 300 m2 potřeboval...??? lze sadbu pro letošní podzimní výsadbu již objednat...??? pole které hodlám pro výsadbu použít bylo cca 12 let jako louka a letos ho použiji k pěstování cibule, okurek, rajčat, krmných košťálovin a fazolí...hnojit můžu jak močůvkou tak koňským hnojem či kuřinci...popřípadě cererit...jinak na pozemku je cca 30 - 40 cm kvalitní hnědozemě a podloží je jíl...pozemek můžu zavlažovat odstátou vodou ze studně...děkuji za informace buffalo
    4. 4. 2011 21:24 Jan Kozák
    Neměl byste mít problém se žádnou odrůdou. Jeden stroužek Jovanu a DHV váží kolem 10 g, Slavinu polovic. Podle předpokládaného sponu si vypočtete potřebu sadby (u prvních dvou to bude kolem 25 kg). Příjem objednávek na letošní rok už byl ukončen, už Vám nemůžeme vyhovět. Česnek určitě nesázejte po cibuli a nehnojte čerstvým hnojem.

    dotaz

    2. 4. 2011 18:39 Zakladatel vlákna: Karel33
    Chtěl jsem se Vás zeptat, jestli nevadí moření sadby od Vás před výsadbou hypermangánem, pokud ne jak by měla trvat dlouho. Chtěl jsem také vědět, jestli je dobré stroužky sázet do písku, který se nasype do jamky výsadby,nebo jestli to sadbě uškodí, bylo mi to doporučeno, ale jelikož jsem česnek nikdy nepěstoval, zajímal by mně Váš názor, nechci totiž používat žádné postřiky při pěstování. Dále by mě zajímalo, jakou jarní odrůdu by jste mi doporučil v západních čechách nad. výška kolem 400m, nejsme oblast, kde by se česnek pěstoval.Předem děkuji za odpověď.
    2. 4. 2011 21:35 Jan Kozák
    Že se hypermangan používá k dezinfekci sadby u některých pěstitelů, to vím. Určitě tím nic nezkazíte, když stroužky v roztoku půl hodiny namočíte, ale roztok by měl být jen slabě růžový.
    Sázení do písku považuji, mírně řečeno, za nesmysl. Je to pracné a v případě malé vlhkosti bude déle trvat, než česnek zakoření, protože písek nezaručuje vzlínavost vody. Pokud se u Vás běžně česnek nepěstuje, mohl byste z jarních odrůd zkusit JP633. V současné době už na skladě nic nemáme a během několika hodin ukončíme už i příjem objednávek na sadbu ze sklizně 2011.

    dotaz

    2. 4. 2011 6:58 Zakladatel vlákna: Vladimír Jurečka
    Dobrý den, chci se Vás zeptat, jak a čím se nejšetrněji dají oddělovat stroučky česneku na výsadbu. Děkuji Jurečka Vladimír.
    2. 4. 2011 21:21 Jan Kozák
    Nejšetrnější způsob je využití vlastních prstů.

    pěstování česneku

    31. 3. 2011 22:31 Zakladatel vlákna: Pali13
    Dobrý den, jsem v pěstování česneku úplný začátečník (laik), chtěl jsem Vás poprosit o radu jaký druh česneku se hodí do oblasti západní čechy Klatovsko nadm. výška kolem 400m a Plzeň jih stejná nadm. výška. Pokud možno mi doporučte více druhů a ty nejodolnější, neboť nechci používat žádné postřiky. Chtěl bych ještě poradit jaké přírodní hnojivo je nejlepší, jestli kravský, ovčí, nebo koňský hnůj. Za odpověď předem děkuji,následně si u Vás sadbu objednám.
    1. 4. 2011 20:48 Jan Kozák
    Pokud si nejste jistý, že Vaše lokalita není právě česnekářská, začněte nepaličákem Lukan a paličákem DHV. Během vegetace se česnek chemicky ošetřuje pouze proti houbomilce, ale ta by u Vás s ohledem na nadmořskou výšku být ani nemusela. Jiné postřiky jsou víceméně zbytečné. Pokud chcete hnojit hnojem přímo pod česnek, pak musí být hnůj starší, dobře rozložený a musí být smíchán s ornicí (kultivátorem nebo rotavátorem). Běžně se používá hnůj k předplodině a česnek se sází do II. trati. Můžete použít kterýkoliv z uvedených druhů hnoje.
    S objednávkou moc neváhejte, jejich příjem bude brzy ukončen - počítám, že během několika hodin.

    pěstování česneku na louce

    30. 3. 2011 20:29 Zakladatel vlákna: Pavel
    Dobrý den pane Kozáku,jak je nejlepší na podzim posekanou louku upravit na pole a připravit na sadbu česneku a jakou odrůdu mi doporučujete.Děkuji.Pavel Kolařík
    31. 3. 2011 20:38 Jan Kozák
    Co nejdříve orba (byla by lepší už na podzim), zelené hnojení (svazenka, hořčice) bez hrachu, zapravení (v případě zaplevelení vytrvalými plevely, např. pýr, pcháč, šťovík, postříkat herbicidem) do konce srpna, před výsadbou kultivátor.Pokud se česnek ve Vaší oblasti běžně pěstuje, vyberte si odrůdu z nabídky podle svých požadavků.

    Dotaz

    26. 3. 2011 12:51 Zakladatel vlákna: Vít Zbyněk
    Dobrý den,chtěl jsem se zeptat na název česneku který jsem si donesl z akátového lesa v trsu ,připomínající travní drn.Medvědí česnek to ale není.V druhém roku od výsadby se sklízí a je to klasický paličák,velikost je střední až veliká.
    27. 3. 2011 20:45 Jan Kozák
    Z tohoto popisu nic nepoznám. Musel bych to vidět. Už jsem se setkal s tím, že si lidé chodili do lesa na kvalitní sadbu (bylo to někde na Znojemsku). Patrně někdy dávno se tam česnek náhodně dostal a dál se spontálně množil. Docela by mě ten Váš česnek zajímal.
    28. 3. 2011 17:33 Zbyněk
    S tím Znojemskem jste to trefil a asi to bude jak říkáte, česnek se tam dostal náhodou a zdivočel.Co já vím tak se tam vyskytuje nejméně 20 let.Jestli máte zájem můžu vám poslat nějaké fotky.

    Pěstování česneku

    24. 3. 2011 8:06 Zakladatel vlákna: Jiří Vondraček
    Dobrý den,chtěl bych se pokusit o vypěstování kulatého-jednostroužkového česneku.Kdy a jak hluboko mám zasít pacibulky? Děkuji Vám.Jiří Vondráček.
    27. 3. 2011 20:35 Jan Kozák
    Pacibulky vysejte brzy na jaře do hloubky asi 3 cm. Aby se prodloužila vegetace, je možné vyset v zimě ve skleníku např do zeleninových přepravek a na jaře přenést ven. Z podzimního výsevu se většinou cibule rozdělí na stroužky.

    poděkování

    23. 3. 2011 20:58 Zakladatel vlákna: Alena
    Zdravím, ráda bych Vám poděkovala za kvalitní sadbu, která se projevuje už nyní, protože všech 10 odrůd přečkalo zimu bez úhony. Nevadily jim ani vysoké jarní mrazíky a to jsme v Podkrkonoší. Všechny už vylézají a je na ně moc pěkný pohled. Smekám před "autorem" takto kvalitních odrůd!!!!! Děkuji Vám. Alena M.

    Odrůda

    23. 3. 2011 16:23 Zakladatel vlákna: Ing. Dalibor Vojtěch
    Ing.Dalibor Vojtěch
    Dobrý den, pane Kozáku, přiobjednávám sadbu pro r. 2011. Vedeno pod pořadovým číslem 27V.Na podzim bych chtěl na zkoušku vysázet některou z Vašich odrůd česneku do upraveného hrobku. Kterou odrůdu by jste mi doporučil a jaký máte na tento způsob výsadby a pěstování osobní názor? Děkuji.
    23. 3. 2011 20:26 Jan Kozák
    O výsadbě do hrůbků jsem slyšel od pěstitelů, kteří si tento způsob chválí. Já jsem to zatím ani neviděl. Co se týká odrůdy, tak nedovedu posoudit.

    Ledek

    20. 3. 2011 20:21 Zakladatel vlákna: hrobský
    Dobrý večer, chci jse zeptat na přihnojení ledkem,vy uvádíte 15,5% já jsem měl doma ledek 27%,tak zdali jsem něco nepokazil,myslím s ohledem třeba na náchylnost česneku k větší hnilobě
    21. 3. 2011 19:06 Jan Kozák
    Nic jste nepokazil, ale česneku byste víc prospěl patnáctkou, která je ihned přijatelná.

    pěstování česneku

    19. 3. 2011 17:06 Zakladatel vlákna: Luboš Macek
    Dobrý den,chtěl bych vědět zda velikost sadbového stroužku má vliv na sklizeň (velikost "palice")Děkuji.
    19. 3. 2011 19:34 Jan Kozák
    Při pečlivé výsadbě je vliv velikosti stroužku zanedbatelný. Proto také doporučujeme sázet všechny stroužky. Je možné, že u některé odrůdy to nemusí platit, ale zatím jsem se s tím nesetkal.

    sazení

    19. 3. 2011 10:47 Zakladatel vlákna: Hana
    Dobrý den,
    chci se zeptat zda je možné zasadit česnek ještě teď na jaře.
    Děkuji za odpověď
    19. 3. 2011 19:27 Jan Kozák
    Pro jarní výsadbu jsou určeny odrůdy: Matin, Benátčan, Mirka a JP 633. Na jaře je možné sázet i jiné odrůdy, které do jara vydržely, ovšem s rizikem, že v některých případech se nevytvoří cibule dělená na stroužky, ale jen jedna veliká koule.

    dotaz

    16. 3. 2011 9:17 Zakladatel vlákna: Nikol
    Dobrý den, obracím se na Vás jako naprostý amatér. Už mě nebaví kupovat si čínský česnek, mám svoji zahrádku a měla bych zájem vypěstovat si svůj vlastní český. Není na to teď už pozdě? A jakou odrůdu by jste mi jako amatérovi doporučil? Chtěla bych něco dobrého stran výnosu a samozřejmě kvality chuti. Děkuji předem za odpověď.
    16. 3. 2011 19:06 Jan Kozák
    Je mi líto, ale už žádný česnek na skladě nemáme. Proto budete moci sázet až na podzim. Doporučuji Lukan a DHV.

    dotazy

    15. 3. 2011 11:26 Zakladatel vlákna: Jiří Junek
    Dobrý den pane Kozáku, prosím o odpověď na pár dotazů. Jaký význam má orientace sadby na výnos či na ošetřování ať už porostu, nebo záhonu? Jak se provádí šlechtění- křížení česneků, když netvoří květy? Pomohlo by proti háďátku ošetření sadby vakuem pomocí igelitového pytle a vysavače?Děkuji Junek
    15. 3. 2011 20:09 Jan Kozák
    Vzhledem k tomu, že jsem nikdy neslyšel o pokusech s přísně orientovanou sadbou (všechny stroužky mají bříška na stejnou stranu), myslím si, že je to záležitost pouze estetická.
    Šlechtění česneku spočívá ve vyhledávání mutací, případně jejich indukci a následně ustalování těchto mutací. Je to práce odborně náročná a hlavně nákladná. Popsaný způsob háďátku určitě nic neudělá.

    Postřik proti Houbomilce

    15. 3. 2011 9:46 Zakladatel vlákna: Jan
    Dobrý den pane Kozáku, úvodem bych Vám chtěl upřímně poděkovat za Vaše stránky a za to, že úspěšně bojujete proti záplavě nekvalitního čínského česneku, neboť ten český je skutečně lepší.
    Rád bych se Vás zeptal zda je v těchto dnech vhodné aplikovat postřik proti Houbomilce, když se teploty od soboty 12.3. pohybují nad 10 stupni. V souvislosti s tím by mne zajímalo, jak velká jsou rizika pro česnek, když tento postřik neaplikuji zcela přesně ve dnech dle výše uvedených teplot, ale např se zpožděním 5-ti dní, zda už je případné napadení Houbomilkou nevratné. Závěrem bych se k tomu ještě zeptal, jak dlouho by po aplikace postřiku nemělo pršet, aby postřik nebyl smytý. Děkuji Vám za včasnou odpověď. Jan
    15. 3. 2011 20:01 Jan Kozák
    Teď je vhodná doba na ošetření. Pokud použijete Reldan nemají srážky na jeho účinnost významný vliv. U přípravku Karate patrně jeho účinost hodně zmenší. Pětidenní zpoždění určitě nedoženete chemií - to už bude larva v česneku.

    Sázení konzumního česneku

    12. 3. 2011 14:36 Zakladatel vlákna: tom
    Dobrý den ,pane kozák měl bych laický dotaz,koupil jsem na aukru česnek paličák ke konzumaci protože ta čína se prostě nedá jíst a protože ho mám více než sním chtěl jsem ho zasadit teď na jaře na chalupě, ale po přečtení této této diskuze to nedoporučujete kvůli zamoření háďátkem . jak se proti tomu dá bránit nebo jak poznám jestli je sadba napadená ?jinak je pro jarní sázení stejná příprava jako pro podzimní sadbu ? jsem více chalupář než zahradník tak se omlouvám za tyto primitivní dotazy ,ale to co vydávají v obchodech za česnek mě nutí se nad tím zamyslet a pokusit se jej vypěstovat sám ,děkuji za trpělivost tom

    Sázení česneku

    11. 3. 2011 14:46 Zakladatel vlákna: Josef Chlanda
    Ddobrý den,chtěl bych se zeptat, jestli můžu česnek sázet na podzim na pozemek po raných bramborách?Děkuji za odpověď.
    11. 3. 2011 19:38 Jan Kozák
    Po bramborách, nejen po raných, se sází velmi dobře. Abyste se vyhnul případným problémům s fuzáriem, sázejte co nejpozději, až teplota půdy trvale klesne pod devět stupňů.

    Motylokvete jako predplodina

    4. 12. 2010 9:43 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kynčl
    Dobry den,pane Kozáku!

    O hrachu se zminujete jako o nevhodne predplodine,jsou jimi i jine motylokvete?Puvodne jsem hrach chtel zaradit do osevniho postupu kvuli zlepseni struktury pudy a zvyseni obsahu dusiku.Mohu jej nahradit jetelem,nebo je i ten nevhodny?Dekuji Vam za odpoved,Kynčl.
    4. 12. 2010 17:49 Jan Kozák
    Nevhodný je pouze hrách. Jetel je velmi dobrou předplodinou, ještě lepší by byla vikev huňatá, ale její osivo je těžko k sehnání.
    4. 12. 2010 17:59 Jaroslav Kynčl
    Dekuji za odpoved!
    8. 5. 2011 22:32 Jiri Seidl
    Dobrý den, koupil jsem v Litpměřicích na výstavě sadbový česnek,prodavačka říkala že je to ruský paličák.Nevíte co je to za odrudu? DĚKUJI,

    Kdy sázet jarní odrůdy?

    5. 12. 2010 13:11 Zakladatel vlákna: Mirek
    Dobrý den,chtěl bych se zeptat kdy je vhodná výsadba jarních odrůd česneku.Děkuji.
    8. 12. 2010 20:40 Jan Kozák
    Jarní česneky můžete sázet od podzimu do jara kdykoliv. Při podzimní výsadbě bývá větší výnos, skladovatelnost se nesnižuje. Půvab jarní výsadby spočívá v tom, že se připravuje naráz celý pozemek i na ostatní plodiny, takže se nemusí vyhýbat vysazenému česneku, a není třeba ošetření proti houbomilce. Aby česnek nebyl houbomilkou napadán, je třeba počkat s výsadbou na začátek března. Pozdější termín (třeba až začátek května) významně snižuje výnos.

    Kdy zasít zelené hnojení?

    21. 12. 2010 21:02 Zakladatel vlákna: Alena Mihulková
    Zdravím, v jakém období/ jaro nebo podzim/ je nejvhodnější zasét zelené hnojení? Doporučujete vikev huňatou nebo svazenku. Kdy je pak nejvhodnější toto zelené hnojení zaorat, tak aby se stihlo rozložit? Musím ho před zaoráním posekat? Je dobré vsadit česnek po zorané louce? Nebo tu louku před orbou postříkat herbicidem? Děkuji za Váš čas a přeji celé Vaší rodině hodně zdraví v nadcházejícím roce. Alena Mihulková.
    25. 12. 2010 8:35 Jan Kozák
    Vikev huňatá je ozimá, proto se musí vysévat na podzim, svazenka asi tři měsíce před zaoráním. Zaorává se asi dva měsíce před výsadbou a zelená hmota musí být řádně zaklopená. Pokud to pluh nezvládne, je lepší porost posekat - lépe se pak zaorává. Louku je vhodné zorat ještě o měsíc dříve. Podle její skladby je možné orat bez herbicidu (a je to lepší) za předpokladu, že není zeplevelená pýrem, pcháčem, šťovíkem apod.

    Pěstování bez mrazu

    9. 1. 2011 17:13 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
    Pane Kozak nebude letos cesnek nachylny na choroby?Puda neni vubec zamrzla bude to nak ovlivnovat na cesneku?
    9. 1. 2011 20:39 Jan Kozák
    Ještě je to asi předčasné dělat nějaké závěry. Zatím česnek vypadá dobře, ale viděl jsem zatím jen ten svůj.

    Největší možné výnosy

    14. 1. 2011 18:56 Zakladatel vlákna: Alena Mihulková
    Zdravím, mohl by jste nám prosím pro zajímavost říci jaké jsou zatím ve Vaší "česnekové praxi" zjištěny nejvyšší možné výnosy v přepočtu na hektar plochy? A, u kterých odrůd. Zkoušela jsem propočet mezi Vašimi odrůdami, a zjistila, že u Lukanu a Benátčanu jsou nejvyšší. Z těchto odrůd se nejméně prosází. Oprotitomu u méně stroužkových druhů s velkými stroužky- Jovan a DHV potřebuji na stejnou plochu skoro dvojnásobné množství sadby. Je moje kalkulace správná? Tzn: že u Lukanu stačí bohatě 1 tuna sadby na 1ha X a u DHV musí být skoro dvojnásobek? Počítám se sponem 0,35x 0,1. Ještě by mě zajímalo, jaké jsou mezi Vašimi novými odrůdami připravenými ke schválení nové odrůdy. Bude mezi nimi i nový modrý paličák s počtem stroužků 9-12...? Děkujeme za Váš drahocenný čas, který věnujete zvídavým česnekářům. Alena Mihulková.
    15. 1. 2011 7:56 Jan Kozák
    Největší výnos, s nímž jsem se v praxi setkal byl u pěstitele v obci Lutopecny v okrese Kroměříž. Ten vysázel 100 kg Vekanu na 3 ary - porost byl hustý jako obilí. Sklidil asi 1 tunu (960 kg bylo v sadbové kvalitě a jistě měl i nějaký odpad), což v přepočtu znamená přes 30 tun z hektaru.
    Váš propočet potřeby sadby je správný. Proto ekonomicky uvažující pěstitel pěstuje raději vícestroužkové odrůdy a ještě nepaličáky.
    V letošním roce nám budou registrována novošlechtění DHV a JP 633. V registračních zkouškách máme ještě novošlechtění ZAH, což je nepaličák. Na dalších klonech pracujeme, ale ještě nejsou ve stádiu, kdy by bylo možné přihlášení k registraci.

    Proč je nevýhodné pěstovat český česnek?

    1. 2. 2011 16:34 Zakladatel vlákna: Martin Budil
    Dobrý den, pane Kozáku,
    jsem absolutní laik, ale také trpím tzv. čínským čenekem. :o)
    Koukal jsem po internetu ale zjistil jsem že českého česneku se spíše pěstuje stále méně a přitom je cena česneku je relativně vysoká (když vezmete cibuli atd.).
    Prosím, můžete mi velmi stručně vysvětlit proč je pěstování českého česneku tak "nevýhodné" a jaký má cca hektarový výnos (nevím zda je to stejné u palič. a nepalič.)?
    Děkuji moc
    Martin
    2. 2. 2011 16:35 Jan Kozák
    Naopak. Pěstování česneku je v současné době velmi výnosným odvětvím. Problémem je nedostatek kvalitní sadby. Proto mnozí začínající pěstiteleé nakupují konzumní česnek, který vysazují. Takové zamoření háďátkem jako v loňském roce, jsem ještě neviděl. Takový pěstitel skkončil s pěstováním česneku vlastně ještě dřív, než pořádně začal. Protože na počátku množení sadby je udržovací šlechtění, dá se produkce z roku na rok zvýšit o desítky procent, nikoliv o násobky, jak by žádal trh. Výnos je závislý na množství jedinců na ploše a na odrůdě. Ve srovnání paličáků a nepaličáků vychází trochu lépe nepaličák. Velmi dobrý výnos je asi 10 tun z hektaru, 5 tun lze považovat za nedostatečný. Mnozí začínající pěstitelé začínají s poměrně velkou plochou, protože nevědí do čeho jdou a bývají zklamáni. Oni vlastně draze nakoupenou sadbu nevyužijí, ale spíš znehodnotí.

    Rozmnožování česneku

    7. 3. 2011 19:16 Zakladatel vlákna: Karolína Kučeová
    JAk se rozmnožuje česnek? :-|
    11. 3. 2011 19:25 Jan Kozák
    Česnek netvoří semeno, proto se může množit pouze vegetativně. Nepaličáky se rozmnožují výhradně pomocí stroužků, paličáky se mimo to mohou množit i výsevem pacibulek, které se utvářejí v květenství. Mimo toto klasické množení existuje možnost využití tkáňových kultur.

    Nové mořidlo

    10. 3. 2011 17:45 Zakladatel vlákna: Miroslav Nohýnek
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat co se dnes používá za mořidlo. Sulka se prý už nevyrábí. Můžete mě poradit?
    11. 3. 2011 19:34 Jan Kozák
    Stejnou informaci dostávám už dva roky, ale zatím Sulka vždycky byla. Náhradu za ni neznám. Pokud bude tato informace už letos pravdivá, budeme se muset poohlédnout po něčem jiném. Jestliže něco budeme vědět, určitě si to budete moci na našich stránkách přečíst.
    16. 3. 2011 20:29 Vladko
    Sulka se dá docela snadno uvařit. Je to sírovápenná jícha.

    Čas postřiku proti houbomilce

    6. 3. 2011 12:49 Zakladatel vlákna: Alena
    Je už vhodný čas stříkat proti houbomilce?
    Děkuji a přeji hezký den.
    6. 3. 2011 19:35 Jan Kozák
    Půda je na většině území zmrzlá a houbomilka vylétává ze země. Ale i jinak je chladno. Na postřik je ještě brzy.

    Houbomilka

    21. 2. 2011 10:32 Zakladatel vlákna: Jiří
    Dobrý den.Ochrana proti houbomilce, se dle Vašich stránek aplikuje poprve, když teplota dosáhne po tři dny 10st C.většinou březen, pak za 14 dní. Dotaz. Letos budou vylezlé části velmi malé, některé odrůdy mnou zasazené ještě nevylezly. Ten účinek je na vzrostlé zelené části, nebo se postříká záhon Karatem příp. Reldanem?
    21. 2. 2011 20:24 Jan Kozák
    Houbomilka je tak hloupá moucha, že klade vajíčka na půdu, i když česnek ještě nevylezl. Zvláště v tomto případě je podle našich zkušeností účinější Reldan.

    Předplodina

    15. 2. 2011 14:35 Zakladatel vlákna: L.Šebová
    Dobrý den,

    pane inženýre, co prosím doporučujete jako vhodnou předplodinu pro česnek?
    15. 2. 2011 20:08 Jan Kozák
    Určitě ne hrách a směsky s hrachem. Samozřejmě nesázet po cibuli nebo póru. Nevhodné jsou ozimé obiloviny, protože ozimý česnek zaplevelují (u jarního nevadí). Po řepě se pozemek špatně připravuje. Velmi vhodná je vikev huňatá (ozimá) a její zapravení do půdy jako zelené hnojení. Jako zelené hnojení je výborná i svazenka. Nevidím problém s brambory za předpokladu, že se sází co nejpozději. Po nich je půda v dobrém stavu a dobře se připravuje. Hlavní zásada je, předplodina by neměla být zaplevelená.
    15. 2. 2011 20:59 L.Šebová
    Děkuji.

    Přihnojování

    5. 2. 2011 8:44 Zakladatel vlákna: Martin
    Dobrý den
    Potřebuji od Vás radu.
    Čím je lepší přihnojit česnek: síranem draselným nebo síranem amonným a kdy?
    Děkuji Martin
    4. 2. 2011 15:52 Jan Kozák
    Pokud se mluví o přihnojení, je na mysli aplikace hnojiva během vegetace. Protože vůbec nedoporučuji přihnojování čpavkovými hnojivy, tak bych radil přihnojjit síranem draselným s první dávkou ledku vápenatého. Pro další roky doporučuji zásobní hnojení Cereritem, nebo smíchat superfosfát se síranem draselným. Pokud jste však dával před výsadbou Cererit, je další přihnojování síranem draselným zbytečné.

    Sázení na jaře

    4. 2. 2011 10:10 Zakladatel vlákna: Jiří Vávra
    Dobrý den, prosím o radu. Pro veliké deště jsem nesatihl zasázet česnek v listopadu. Je možné zasadit teď jak to bude možné. Bude nějaký výnos. Děkuji Vávra
    5. 2. 2011 8:34 Jan Kozák
    Na jaře můžete vysadit každý česnek, který do té doby vydrží. Někdyx se stává u paličáků (např. Jovan, Dukát), že se cibule nerozdělí na stroužky, ale vytvoří jen velkou kouli. Někdy paličáky nevykvetou. Většinou je také opožděný termín sklizně. Z této sklizně bych však nedoporučoval použití česneku pro další výsadbu. Výnos můžete očekávat uspokojivý.
    < Novější9192939495

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne