Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Určení odrůdy česneku Zpět na diskusi

  Odrůda

  11. 7. 18:53 Zakladatel vlákna: Josef Hrnčiřík
  Dobrý den pane Ing. Kozáku, prosím o určení odrůdy na zaslaných fotografiích. Jedná se o podzimní paličáky. Děkuji
  12. 7. 6:40 Jan Kozák
  Velmi důležitým rozpoznávacím znakem jsou palice, ale protože ty už asi nemáte, tak uvádím nějaké možnosti.
  Fialový může být Havran, Jovan nebo Karel IV., světlý pak Havel nebo nějaký klon tzv. ruského paličáku.
  14. 7. 12:27 Josef Hrnčiřík
  Dobrý den. Doplňuji předcházející dotaz ohledně určení odrůdy. Je to podzimní paličák. Kromě cibule zasílám i palici. Děkuji.
  15. 7. 18:17 Jan Kozák
  Tak vyloučíme Jovan.

  Letošní úroda

  7. 7. 18:23 Zakladatel vlákna: Josef Hrnčiřík
  První část úrody je sklizena. Nevím co je to za odrůdu, ale úroda je pěkná.
  česnek
  7. 7. 23:12 Daniel Večeřa
  Zdravím,to je pěkné. To nebudete nechávat na slunci??? Někdy stačí hodina a je po česneku
  8. 7. 6:22 Josef Hrnčiřík
  Děkuji za otázku. Toto pověšení bylo pouze kvůli fotografii. Jinak suším celé, hned po sklizni pod střechou v mírném průvanu mimo přímý svit slunce. Zajímá mne, jaká je to odrůda. Poradí mi někdo ? Jovan, Vekan, Havran nebo jiná ? Podzimní paličák. Děkuji.
  9. 7. 21:17 Jan Kozák
  Jovan nebo Havran, ale to se z tohoto nepozná. Ale stejně je to paráda.

  Pomoc s identifikaci odrůdy

  1. 7. 9:36 Zakladatel vlákna: Miroslav K
  Dobrý den všem pěstitelům,
  Jelikož jsem si při úklidu vyhodil můj zápisníček s poznámkami při výsadbě jednotlivých odrůd, Chtěl bych vás požádat o pomoc s identifikaci. Téměř se 100% jistotou jsem poznal odrůdy Bjetin a Vekan avšak poslední 3 odrůdy nejsem schopný rozeznat. Na obrázku jsou odrůdy: HAVRAN, KAREL IV, RUSKÝ KLON. Byl by mi někdo pomoci s identifikací?
  Popřípadě jsem schopen nafotit I další fotky s případnými detaily. Chápu, že se zde nachází I odrůda od konkurence, za což se moc omlouvám tak pokud by šel identifikovat alespon HAVRAN, byl bych vám nesmírně vděčný.

  Děkuji. 
  123
  1. 7. 12:34 Jan Kozák
  Ten ruský je jednoduchý, to je jednička, Ale rozeznat odrůdy Havran a Karel IV. umím pouze tehdy, pokud jsou vedle sebe v porostu.
  2. 7. 16:14 Novák Ladislav
  Dobrý den.U mne ve stejných podmínkách byl Havran vždy větší v nati i cibulích než Karel lV.To tvrdím aniž bych se snažil jakkoliv se p.Kozákovy zavděčit.

  Určení odrudy česneku

  23. 2. 18:50 Zakladatel vlákna: Petr Schenk
  Dobrý podvečer, pane Inženýre dostal sem od kamaráda jarní česnek, který koupil před lety u Vás ale na název si už nepamatuje, je to však paličák takže podle mne sa jedná o podzimní odrudu. Děkuji
  česnekčesnekčesnekčesnek
  27. 2. 6:35 Jan Kozák
  Hledím na to už několik dní. Podle stonku by to měl bát Stanik, ale ty pravidelné čtyři stroužky mi nesedí. Tož nevím. Každopádně se jedná o ozimý paličák, není to jarní odrůda.

  Určení odrůdy

  26. 11. 2018 10:48 Zakladatel vlákna: Martina Měsíčková
  Dobrý den, dostala jsem od známého česnek, který na Náchodsku pěstuje už asi 30-40 let a ráda bych věděla, co je to za odrůdu. Palice mají 5-6 stroužků. 
  ČesnekČesnekČesnekČesnekČesnekČesnekČesnek
  26. 11. 2018 17:29 Jan Kozák
  Není to složité. Máte jeden z klonů tzv. ruského paličáku. Není to odrůda, proto se píše malé r. Jenom pro upřesnění: 5 - 6 stroužků nemá palice, ale složená cibule, předpokládám, že v palici bude nějakých 300 - 600 (a možná i více) pacibulek.

  Odrůda cesneku

  18. 11. 2018 19:45 Zakladatel vlákna: Zuzana Mrázková
  Dobrý den
  chtěla bych poprosit o pomoc při určení odrůdy česneku. Chuť je výrazná. Počet stroužku 4-6. Spíše pozdnější a větší vzrůstem - např. proti odrůdě Slavin.
  Předem moc děkuji
  odruda cesneku
  18. 11. 2018 21:00 Jan Kozák
  Jde o klon tzv. ruského paličáku. Tady bylo určení jednoduché a jednoznačné. Jinak je zapotřebí fotografie celé cibule zbavené suknic, aby byly vidět stroužky.

  Určení česneku

  6. 11. 2018 11:53 Zakladatel vlákna: Helena Malá
  Dobrý den, poprosím o určení česneku, pokud to bude možné, je to česnek od Vás, který sázím jič asi třetím rokem a nějak jsem ho neoznačila,zapoměla jsem. Jinak mám od Vás i jiné odrůdy i letos.  Je opravdu letos hodně velký a zdraví. Česnek od Vás který mi přišel, už takový není. Rozhodla jsem se, že  zkusím upusti od veškeré chemie a tak jsem SULKOU nemořila. Myslím, že by sadbový česnek měl být zdraví. Na první fotografii je Havran a je malinký. Musím ale napsat, že jsem zklamaná, moc. Konečně jsem si pohlídala objednávky, abych získala HAVRANA. Uskladněn byl ve stejných podmínkách /dobrých/ tak jako ten MŮJ. Česnek je trošičku měkčí a hlavně, béžový. Že by VLNOVNÍK. Může se dostat do půdy  a ohrozit tak zdravou sadbu? Nebo ho mám vyhodit, sníst. Nebyl zrovna nejlevnější. Pane Kozáku co mi prosím poradíte. Děkuji
  česnekk porovnáník porovnáník porovnáník porovnání
  6. 11. 2018 12:42 Helena Malá
  Né že bych si chtěla odpovídat, ale asi nimořím celouVaší sadbu do Sulky a bude. Tu mojí zkusím je namočit do vody. Je to tak dobře?
  6. 11. 2018 14:17 Václav Kozák
  Dobrý den, paní Malá,
  co se týká velikosti sadby, je třeba brát zřetel na fakt, že česnek na poli nemůže dostat stejné podmínky, jako u Vás na zahrádce. Pokud je (stejně jako letos) minimum srážek, samozřejmě nemůže česnek narůst takové velikosti, jako v optimálních letech. Nicméně i v letošním velmi nepříznivém roce jsme sadbu třídili nad 40 mm, přestože normy udávají minimální průměr 30 a 35 mm. Neznamená to však, že z malé sadby budete mít malé výnosy. Naopak. Tím, že v běžných letech je vyřazeno max. okolo 20 % podmírečných cibulí (a to při třízení nad 50 mm), v letošním roce to v některých oblastech bylo (i při snížení průměru na 40 mm) 80 - 90 %. Z tohovyplývá, že dostanou-li rostlny v následujícím roce lepší podmínky (zejména vláhu), dosáhnete špičkového výnosu.

  U nové sadby vždy doporučujeme moření Sulkou. Česnek pochází z jiného prostředí, proto při setkání s některým škůdci může být zranitelnější. Hlavně však s ním je velké množství manipulace, než se dostane k zákazníkovi, čímž vznikají vstupní brány právě pro skladištní škůdce. To je důvod, proč se běžně stává, že jednomu zákazníkovi sadbový česnek vlnovník napadne (a jeho původní materiál je zdánlivě v pořádku), zatímco dalších 100 zákazníků, kteří získají totožný materiál, česnek napadený nemají.  S ohledem na způsob šíření vlnovníka však doporučujeme mořit Sulkou vždy a to bez ohledu na to, zda jsou viditelné příznaky napadení či nikoliv.
  6. 11. 2018 19:32 Helena Malá
  Děkuji za odpověď, ale já jsem nechtěla používat chemii. Chtěla jsem obdržet nepoškozený česnek čímkoliv. Velikost mě ani tak netrápí, to už jste mi psal, spíš ten Vlnovník. Příště holt raději namořím. Tak musím namořit nyní do Sulky i ten poškozený vlnovníkem, je to tak, jak jsem psala? Neodpověděl jste mi na otázku jaký to mám česnek. Tak ještě poprosím.  Beru od Vás sadbu už asi 7 let , myslím, a ten velký česnek je od Vás, tak jsem doufala, že poznáte. No a ještě se omlouvám, vidím u mne nahoře nějaké hrubky.   Děkuji
  6. 11. 2018 20:05 Jan Kozák
  Sulky jako chemie bych se nebál. Myslím, že ji mohou používat i biozemědělci.
  Pro spolehlivé určení odrůdy je třeba také snímek celé cibule zbavené obalových suknic. Prosím o jeho doplnění.
  7. 11. 2018 9:53 Helena Malá
  Dobrý den, jste hodný, tak já posílám, snad to bude tak dobře. Tomuhle česneku se u mě dobře daří, Vysočina 600m. n. m. Nějak se mi rozlézají stroužky. Asi pozdě sklizeno.První rozmazaný obr. Tak ten druhý.
    Děkuji
  určení odrůdyurčení odrůdy
  7. 11. 2018 17:01 Jan Kozák
  Tak je to Bjetin.

  odruda?

  2. 11. 2018 13:03 Zakladatel vlákna: Petra Sobkova
  Dobry den,muzete mi prosim jeste jednou pomoct s urcenim odrud? prvni obrazek cibule miva 4-8 strouzku,nejcasteji 6...,druhy obrazek cibule ma okolo 8-9 stroužků.
  4-8/stroužků8-9 strouzku
  4. 11. 2018 12:03 Jan Kozák
  Na druhém snímku je jednoznačně Bjetin. Škoda, že nejsou vidět celé cibule na prvním snímku. Podle talíře se to nedá jednoznačně určit.

  urceni odrud

  1. 11. 2018 14:03 Zakladatel vlákna: Petra Sobkova
  Dobry den prosim o urceni odrůd,pomichaly se mi štítky dekuji
  havran?bjetin?
  1. 11. 2018 17:06 Jan Kozák
  Máte to dobře.

  Určení odrůdy

  14. 9. 2018 18:51 Zakladatel vlákna: Vojtěch Svatoš
  Zdravím vás,
  pane Kozáku, rád bych se dozvěděl o kterou odrůdu se jedná, pěstuji ji už druhým rokem, pamatuji si však, že když jsem sázel poprvé tak měla pouze 4 stroužky v hlavičce. Předem děkuji za jakoukoli odpověď a přidávám foto. 
  Ponechaná palice na dozráníSvazek....Rozpůlená hlavičkaPacibulky
  15. 9. 2018 20:23 Jan Kozák
  S největší pravděpodobností hraničící s jistotou máte nějaký klon tzv. ruského paličáku. Aby se dalo něco usoudit ze čtvrtého snímku, bylo by potřeba vysvlečenou cibuli fotit z boku.
  16. 9. 2018 21:27 Vojtěch Svatoš
  Vyfotil jsem tedy další fotku, doufám zda poslouží k správnému rozpoznání, nejdříve mě napadlo, zda-li by to nemohl být havel, když měl 4 stroužky.
  ..
  17. 9. 2018 8:06 Jan Kozák
  Tož ja, je to skutečně tzv. ruský paličák.

  Určenie odrody

  26. 7. 2018 21:27 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
  Vopred ďakujem za čas ktory venujete a nielen mojej otazke. Pestovaniu cesneku sa venujem asi 10 rokov. Po asi 6 ročnej prestavke som sa dostal k 2 hlavičkam cesneku neznamej odrody  /2012/ Pre vlastnu potrebu som ho nazval KASIS . Po prečitani diskusie som niektore fotografie dorabal po čiastočnom sušení. Vyška rastlin po pacibulky 80 cm. Minulu zimu som ho pokusne skladoval spolu s španielsky cesnak GARDONS /objednany v Španielsku priamo/ a polskym ZAPAS ktory ponukal len jeden pestovatel.Ako jediny to zvladol, aj napriek tomu som na jar 2018 vysadil čo sa  dalo.  Jesenna vysadba je paličak zatial čo jarna je ešte v zemi a rastie zatial   ako nepaličak! Moje badanie ma priviedlo až k odrode  ČERVENY CESNAK Z RUMUNSKA .  Aký je Vaš nazor?
  neznamaodrodakkkkkkk
  29. 7. 2018 21:30 Jan Kozák
  Ani odpověď vím nebo nevím není minutová záležitost. Váš KASIS neumím určit. Ale musím připojit poznámku: v evropském registru odrůd je uveden název španělské odrůdy Gardos, odrůda Zapas tam není, znamená to tedy, že se sadba pod tímto názvem nemůže uvádět do oběhu.
  1. 8. 2018 19:58 Jozef Sisak
  Aj tak ĎAKUJEM s gardosom sa skusim pobavit , zapas vyšiel ako podvod  či omyl, ak vyberiem jarnu sadbu kasisa tak pridam fotografie zatial je "NEPALIČAK"
  13. 8. 2018 17:43 Jozef Sisak
  Jarnu sadbu "KASIS" SOM VYBRAL ako sa ukazalo tak SKORO , vyšiel ako cibulovy cesnak . Planujem pokus opakovat na buduci rok.
  kkkK
  13. 8. 2018 18:01 Jozef Sisak
  Dodatočne prosim o adresu na Europsky register odrod . Ďakujem.
  14. 8. 2018 21:20 Jan Kozák
  Skutečně ten Váš Kasis tam mohl ještě několik dní být, ale stejně byste i později sklidil jednostroužkové cibule. To ozimé a zvláště velkostroužkové paličáky při jarní výsadbě běžně dělají.
  Evropský registr odrůd česneku najdete např. zde: http://ec.europa.eu/food/plant/plant_propagation_material/plant_variety_catalogues_databases/search//public/index.cfm?event=SearchVariety&ctl_type=H&species_id=42&variety_name=&listed_in=0&show_current=on&show_deleted=
  29. 8. 2018 20:19 Jozef Sisak
  Zdravim. Zaujal ma prispevok p. Pavel Dohnal 25.7. doniesol vam vzorku svojho cesnaku ? Zaujala ma skladovataľnosť. Mam zaujem o informacie ako aj opripadnu vzorku na pestovataľsky pokus.

  Určení odrůdy

  18. 7. 2018 15:27 Zakladatel vlákna: Aleš Panocha
  Mohl bych poprosit o určení odrůdy tohoto česneku. Pěstujeme ho od 90tých let na Příbramsku. Děkuji 
  12345677
  21. 7. 2018 17:21 Jan Kozák
  Mám dojem, že na fotografiích máte dva různé klony. Na posledním snímku je s velkou pravděpodobností nějaký klon tzv. ruského paličáku. Na ostatních snímcích ruský paličák určitě není, ale tam jsem bezradný.

  Který je který

  16. 7. 2018 10:11 Zakladatel vlákna: Helena Lebdušková
  Dobrý den. Premiérově jsme se vrhli na pěstování a vybrali odrůdy Havran a Vekan. Jsme ze severu Čech. Vydlabali jsme kus trávníku prohnojili koňským hnojem a sázeli až v lednu, protože ta naše jílovitá půda byla pořád jak bláto v kuse od listopadu - stihli jsme to těsně před zámrazem (česnek už se probouzel) a hele z výsledku jsme nadšeni, chytla se veškerá sadba. Jen jsem zapomněla, která odrůda je která. Tipuju Vekan je ten ve větším množství. (sklízeno teď o víkendu)
  Vekan?Havran?
  21. 7. 2018 17:06 Jan Kozák
  Vekan vlevo, Havran vpravo. Máte to popsané správně.

  Neznámá odrůda

  11. 7. 2018 6:37 Zakladatel vlákna: Tomáš Bašta
  Dobrý den pane Kozák. Opožděně dodávám fotky neznámé odrůdy česneku, na kterou jsem se doptával v dotazu z 28. 6. 2018. Doufám, že napomůžou k lepší identifikaci. Děkuji Vám za radu.
  Množství semen v pacibulce: cca 18
  Množství stroužků v cibuli: cca 8
  Porost česneku - prvních pět řádků z pravaSklizený česnekPacibulkyBližší pohledCibule bez suknicCibule bez suknicŘez cibulíPacibulka - bližší pohledSemena pacibulky
  11. 7. 2018 21:25 Jan Kozák
  Tak má vypadat dotaz k určení odrůdy. To se pak pěkně zkoumá.
  Je to typ krajové odrůdy okolí Rožďalovic. Pokud jste z této oblasti, bude to třeba bezejmenný klon, jinak jsou na výběr odrůdy (podle abecedy) Blanin, Ropal, Tantal.

  identifikace odrůdy

  8. 7. 2018 21:38 Zakladatel vlákna: Karel Tajbner
  Dobrý den,
  chtěl bych Vás poprosit o identifikaci odrůdy,kterou jsem dostal loňský rok.
  Jsem v tomto ohledu začátečník,tak by mě zajímalo,co jsem vlastně vypěstoval.
  Z úrody mám takovou radost,že jsem si u Vás hned dva druhy objedal - Vekan , Slavin,které jsou momentálně v nabídce.Protože ještě nevím,jak to u Vás chodí,
  zeptám se,jestli budete ještě nabízet sadbu jiných druhů,případně jakých.
  Moc si vážím toho,co pro pěstitele česneku děláte a kolik informací se na Vašich stránkách dá sehnat.
  Předem děkuji za Váš čas a odpověď.
  S pozdravem …. Tajbner Karel
  Identifikace česnekuIdentifikace česnekuIdentifikace česnekuIdentifikace česneku
  9. 7. 2018 21:09 Jan Kozák
  Tady je to jednoznačné. Máte nějaký klon tzv. ruského paličáku.

  Neznámá odrůda

  28. 6. 2018 8:24 Zakladatel vlákna: Tomáš Bašta
  Dobrý den pane Kozák. Prosím Vás o pomoc při identifikaci odrůdy česneku, dle přiložených fotografií, který jsme vypěstovali z darovaných pacibulek. Děkuji.
  1234
  28. 6. 2018 10:41 Radek Hofmann
  Dobrý den úplně stejný mám i já ostrá chuť a intenzivní vůně , Těším co pan Kozák Odpoví. Máte ho hezký.
  28. 6. 2018 21:13 Novák Ladislav
  Dobrý den,tipuji na Havrana.
  28. 6. 2018 22:38 Jan Kozák
  Před šesti dny jsem psal panu Hofmanovi: Pro určení odrůdy by byl potřeba snímek příčného řezu, boční snímek cibule s odstraněnými obalovými suknicemi a květenství s obnaženými pacibulkami, případně celé rostliny. Takto se nedá poznat nic.
  V období sklizně, kdy ještě nejsou cibule dobře vybarveny, se odrůda podle obrázků určuje dost těžce. Havran by to být mohl, případně i Jovan nebo Karel IV. Určitě to není klon tzv. ruského paličáku. A také si nemyslím, že je to stejné jako u pana Hofmanna.

  Odrůda

  23. 6. 2018 19:35 Zakladatel vlákna: Radek Hofmann
  Dobrý den , prosím pomůžete mi s označením odrůdy , kterou neznám . Děkuji .
  Odrůda
  24. 6. 2018 22:48 Martin Hub
   Nízky počet stoužku rovnoměrně rozloženych okolo středu dle fotek Choroby  a bílá barva česneku to vypadá na Dukát nebo nějaký rusák.
  25. 6. 2018 8:11 Radek Hofmann
  Děkuji Martin Hub , myslel jsem si že Bělský rusák i intenzivní vůně a opravdu silná chuť , přesně jste ho popsal . Děkuji. 
  25. 6. 2018 21:10 Jan Kozák
  Pro určení odrůdy by byl potřeba snímek příčného řezu, boční snímek cibule s odstraněnými obalovými suknicemi a květenství s obnaženými pacibulkami, případně celé rostliny. Takto se nedá poznat nic.

  Škůdci

  30. 1. 2018 19:07 Zakladatel vlákna: Miroslav Pala
  Dobrý den pane Kozáku. V prosinci ksem vám posílal vzorky nakaženého česneku. Rád bych se zeptal jestli už jste došli k nějakému závěru. S pozdravem Pala
  Škůdci
  1. 2. 2018 14:14 Jan Kozák
  Omlouvám se, že jsem se doposud neozval. Znovu se přikláním k voskovitému odumírání stroužků (vaxy breakdown), ale ještě jsem neměl možnost navštívit diagnostickou laboratoř, aby se nám na to podívali. Vzorky stále mám, nic jsem nevyhodil, takže je co zkoumat.
  4. 2. 2018 11:07 Miroslav Pala
  Děkuji za odpověď....
  Da se tomu nějak předejít,nebo v čem je chyba...
  S pozdravem Pala
  4. 2. 2018 13:33 Jan Kozák
  Tento problém zatím nikdo (na světě) nevyřešil. Pokud nemáte problém s cizími jazyky, hledejte na internetu výraz vaxy breakdown.
  4. 2. 2018 11:21 Miroslav Pala
  Co vlnovník česnekový
  4. 2. 2018 11:24 Miroslav Pala
  A rád bych se ještě optal jestli je možno určit odrůdu. Dekuji
  4. 2. 2018 13:37 Jan Kozák
  Tak tady je to úplně jasné. Jedná se o klon tzv. ruského paličáku, nejedná se o registrovanou odrůdu.
  4. 2. 2018 13:34 Jan Kozák
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
  4. 2. 2018 13:35 Jan Kozák
  Vlnovník tam je, ale pouze v malé míře. Určitě není primárním problémem.
  4. 2. 2018 15:56 Miroslav Pala
  Děkuji za odpověď...
  5. 2. 2018 10:16 Jiří česnek
  Je tam housenka Molika Česnekového. Idealní prostředí pro Molika je
  sušení česneku v teple ve větším množství. Obrázek Molika je už k 
  dispozici.
  11. 2. 2018 22:49 Miroslav Pala
  Dá se tomu nějak předejít, už v době vegetace. V květnu prý molík česnekový nalétává. Chemické ošetření formou insekticidů. Rád bych se optal jestli má někdo s tímto druhem postřiku zkušenost a zda je riziko na poškození česneku.
  13. 2. 2018 0:05 Jan Kašpar
  Funguje na to Bacillus thuringiensis, jenže ten na trhu není. Naposledy pokud vím ho u nás kdysi produkovalo JZD Slušovice. Ošetření fungovalo, je v kategorii EKO, resp. Bio. Samozřejmě na molíka fungují pyrethroidy (obch název Karate-Zeon, nebo organofosfáty, obch. názvy Reldan 22, nebo Actelic 50 ec.) Nemají  ale registraci, takže ošetření nepřichází v úvahu, jsou to dost jedovaté prostředky.  Ten Bacillus th. by se údajně měl snad objevit v tomhle roce na trhu pod názvem Dipel Bt. 
  15. 2. 2018 19:46 Jan Kozák
  Nerad nějak oponuji, ale žádnou housenku na snímku nevidím, ale ani požerky, které by po zakuklení zůstaly. Rovněž ani v dodaném vzorku jsem nic takového nenašel.
  Ale k tomu molíku: Během své praxe jsem se s ním setkal pouze několikrát, ale vždy víceméně v bezvýznamném rozsahu, takže si nemyslím, že by měl smysl preventivní zásah. Pan Ing. Jaroslav Rod, CSc., zná případ, kdy molík zlikvidoval celou vagónovou zásilku. Ale tonto případ byl ojedinělý.
  15. 2. 2018 22:55 Jan Kašpar
  Máte naprostou pravdu pane Kozáku. Ani já jsem ještě housenku molíka neviděl, Jenže kdysi před léty jsem měl vedlejšák, kde jsem se touhle chemií docela slušně na tehdejší poměry nějaký čas přiživoval.
  Takže vycházím nejen ze zkušeností svých, ale i zkušeností bývalých kolegů. A ve skladě na Prostějovsku, který byl údajně dle technologa napaden molíkem, byl tento zlikvidován touhle "chytrou" bakterií, jmenovalo se to Baturin. Jinak tenhle Duryňský bacil hubí jakékoli housenky. Neznám odolnou. Jinak nezavrhuji použití "chemie", ale preferuji prostředky eko a bio.
  20. 2. 2018 9:22 Jiří česnek
  Pane Kašpare teď máte možnost konečně vidět molíka a porovnat Sklad na Prostějovsku se skladem v Sezemicích.Molík Rtyně s použitím Lapače č.P.Ú./3580/94/Mer. za 500 tak dlouho až ....

  Určení země původu česneku.

  17. 1. 2018 10:51 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
  Dobrý den pane inženýre. Od kolegy česnekáře jsem dostal hlavičku česneku zda bych mu nepomohl určit co je to za česnek. Oba se domníváme, že je to španělský česnek. Máme pravdu?
  Španělský česnek?Španělský česnek 2Španělský česnek 3
  18. 1. 2018 9:30 Jan Kozák
  Nevím, nedokážu odpovědět. Celkově se nepaličáky hůře určují, navíc si myslím, že cibule na snímku ani nebude pro odrůdu typická. Někdy napoví chuť, ale to chce velkou zkušenost.

  Je toto nepaličák Anton?

  17. 11. 2017 18:56 Zakladatel vlákna: Jan Nevrlý
  Dobrý den. Objednal jsem si vaši krabičku s osmi odrůdami českého česneku. Umístění odrůd v krabičce je myslím v pořádku až na první odrůdu v boxu. Má to být nepaličák Anton, ale má tvrdý stvol uprostřed jako paličák. Fotodokumentaci přikládám. Kde je prosím chyba nebo je to opravdu Anton? Děkuji. S pozdravem, Jan Nevrlý.
  Anton?KrabičkaUmístění odrůd v krabičce
  17. 11. 2017 21:51 Jan Kozák
  Přiznám se, že mi nějakou dobu trvalo, než jsem se usnesl, že to opravdu Anton je. Všechny širokolisté nepaličáky občas vynesou středové stroužky na prodlouženém podpučí nad cibuli. Po tržní úpravě cibule připomíná paličák. Jde o fyziologickou poruchu, která není geneticky zakódovaná. To znamená, že z takové cibule vyrostou normální nepaličáky.

  určení odrůdy

  12. 11. 2017 21:03 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, pane Kozáku, prosím dokážete určit odrůdu česneku, která je na fotografii? Je to český paličák, který jsem dostala, chutná mi a tak mne zajímá, o jakou odrůdu jde. Pěstitel si to nepamatuju, pomíchaly se mu odrůdy:-( velmi děkuji za radu a přeji všem, kteří se chystají sázet, ať nám to jde dobře do země.  Chystám se sázet zítra, zem je dost mokrá, ale už nechci čekat.
  neznáma odrudačesnek 2
  13. 11. 2017 7:39 Jan Kozák
  Je mi líto, ale tento snímek napovídá velmi málo.
  13. 11. 2017 21:06 Jana Kopecká
  A co by vám pomohlo k určení? Květeství k dispozici nemám, ráda udělám lepší fotku.
  16. 11. 2017 13:37 Jan Kozák
  Zkuste "svléknout" cibuli bez jejího rozdružení, ať je vidět postavení stroužků.

  Odrůda česneku

  7. 10. 2017 20:21 Zakladatel vlákna: Mácha Zdeněk
  Dobrý večer.Pane Kozáku,dokážete prosím určit o jakou odrůdu česneku se jedná ?Děkuji za pomoc.
  odrůdaodrůdaodrůda
  8. 10. 2017 18:51 Jan Kozák
  Určení je snadné. Je to Slavin.
  8. 10. 2017 19:06 Mácha Zdeněk
  Moc Vám děkuji.Z jeho pacibulek jsem si vypěstoval česnek,je to 4 roky.Letos měl asi tak 6-8stroužků v cibuli.Měl sem skoro 30kg česneku.Co mě ještě zajímá,po kolika letech vytvoří takovéto cibule?

  Jiří Božetický

  15. 9. 2017 9:47 Zakladatel vlákna: Jiří česnek
  Z vaší staré odrůdy byl v roce 1988 vyšlechtěn Trystan trpící zakrslosti cibule,pouze 4 stroužky místo 8 zejména v těžkých půdách.
  15. 9. 2017 12:34 Jan Kozák
  Odrůda Tristan byla vyšlechtěna ze staré odrůdy Moravan, registrována byla ve druhé polovině devadesátých let. Česnek pana Horáka na Moravan nevypadá.

  Staré odrůdy česneku

  14. 9. 2017 17:54 Zakladatel vlákna: Horák Miroslav
  Dobrý den
  v roce 1983 jsem zakoupil česnekovou sadbu která na Zahradě Čech obdržela čestné uznání . Pěstitel od kterého jsem nakupoval byl v té době šedesátník a česnek pěstoval celá desetiletí  .Je to paličák dozrávající začátkem července 4-8 velkých stroužků .Česnek pěstuji už 34 let a jsem s ním spokojený .Nyní jsem narazil na problém ,abych mohl  prodat přebytky do velkoskladu chtěli po mě jméno  odrůdy a doložení nákupu sadby .Ale já v roce 83 koupil česnek paličák a sázím pořád dokola . Co s tím? Proč stále nakupovat sadbu a riskovat zavlečení chorob.
  ukázka
  15. 9. 2017 12:37 Jan Kozák
  Určit Vaši odrůdu nebude jednoduché, určitě už není v registru. Pokud byste mi poslal pár cibulí a pokud možno i květenství s pacibulkami, tak bych se o to pokusil.

  odrůda česneku

  10. 9. 2017 8:59 Zakladatel vlákna: Štěpánek Josef
  Zakladatel vlákna: Marcela Bulíčková
  Myslím si, že Vaše odrůda je klon "rusáku", poněvadž takový česnek mám, a je vždy jeden stroužek výrazně větší než zbývající tři.
  10. 9. 2017 10:12 Marcela Bulíčková
  To je možné, je mně to někdy líto, jsou pořád 4 velké, někdy se to nehodí a jsou zbytky. Teď jsem si tu koupila jiný, tak se těším, že to bude lepší. Děkuji
  12345Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne