Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Hnojení hnojem Zpět na diskusi

    Yaramila Complex

    5. 11. 2021 8:07 Zakladatel vlákna: Pavlína Francová
    Dobrý den pane Kozáku, chtěla bych se zeptat na postup při výsadbě česneku. Na pole jsme rozházeli cererit a zapracovali do půdy. Česnek budu namáčet do vody. Ještě přemýšlím jestli mám použít hnojivo Yaramila Complex? Rizocore už jsem bohužel nesehnala.
    5. 11. 2021 10:12 Daniel Večeřa
    Dobrý den, já při přípravě půdy dávám Yaramila Complex,cererit nedávám.Myslím si,že je lepší.Když jste dala teď cererit ,tak na jaře můžete přihnojit Yaramila Complexem. Když jste nesehnala Rizocore,můžete použít Clonoplus.Mám s tím dobré zkušenosti.
    5. 11. 2021 19:14 Jan Kozák
    Asi bych zbytečně nepřehnojoval a na jaře bych dal jen ledek vápenatý. případně později močovinu. Rizocore Vám  můžeme poslat a můžete ho aplikovat ještě na podzim po výsadbě nebo na jaře.
    5. 11. 2021 13:54 Pavlína Francová
    Dobrý den, chtěla bych se ještě zeptat, jak správně postupovat před sadbou česneku? Které hnojivo zapravit do půdy při rozdělávání? Nebo jen hnojivo do připravených řádků před sadbou? Aby měl česnek dostatek živin pro větší výnos, ale aby toho neměl moc. Máme vysoké PH půdy přes 7.
    Moc děkuji za odpovědi.
    5. 11. 2021 15:55 Daniel Večeřa
    Já si dovolím zase odpovědět. Nevím kolik toho sázíte. Cereritu i Yaramila complexu se dává 4kg na ar.Dejte cererit nebo Yaramila complexLepší je hnojivo zapravit do půdy než házet ne povrch. Já hnojivo rozhodím před přípravou půdy a zaškrábnu kultivátorem. Jak už jsem psal dávám jenom Yaramila complex 4 kg na ar.Na jaře přihnojuji jenom ledkem 15. Více se dočtete v rubrice pěstování.Nebo si přečtěte odpověď pana Kozáka z 26.10
    5. 11. 2021 19:18 Jan Kozák
    Níže uvádíte, že jste už zapravili do půdy Cererit, tak už nic dalšího teď není potřeba.
    5. 11. 2021 19:30 Pavlína Francová
    Děkuji za odpověď. Můžu se ještě prosím zeptat, abych byla chytřejší na další rok. Jak postupujete Vy před sadbou? Děkuji
    5. 11. 2021 22:50 Pavlína Francová
    Četla jsem si ten příspěvek z 26.10. kopíruji: Pokud není pozemek ve staré síle, např. po bramborách hnojených hnojem, pak má základní hnojení Cereritem smysl.
    Můj dotaz zní, co by se stalo, kdyby to bylo: hnojeno hnojem, pěstovány brambory a následně i hnojeno Cereritem před sadbou česneku?
    Děkuji
    6. 11. 2021 7:04 Jan Kozák
    Nestalo by se nic. Část nevyužitých živin zůstane v půdě pro další plodiny, část se vyplaví. Ale že by se česnek spálil v přílišné koncentraci půdního roztoku, to určitě ne.

    Kravský granulovaný hnůj

    12. 9. 2021 8:20 Zakladatel vlákna: Irena Tesařová
    Dobrý den,pane Kozáku, mohu pohnojit půdu pro česnek kravským granulovaným hnojem? Děkuji za odpověď a za velmi chutný česnek,který prodáváte,jsem spokojená já i podarovaní. Zasílám obrázky a také melouny od Vás,,jen nevím,kdy uzrají? Děkuji Irena Tesařová
    Česnek od .KozákaMelouny od Kozáků
    12. 9. 2021 8:39 Jan Kozák
    Ano, granulovaný hnůj můžete bez obav použít.
    A co s melouny? Ztotožňuji se s názorem na: https://www.permazahrada.cz/jak-poznat-zrale-melouny-osvedceny-postup/
    Já mám jiný problém. Rostliny uhynuly v důsledku chorob, takže mám na holém záhoně pouze hromadu melounů. Některé nedozrály, některé přezrály. Tyto dávám slepicím. Moc vajec z toho samozřejmě není, ale ať si taky pošmáknou.

    Malé stroužky v cibuli

    9. 8. 2021 6:48 Zakladatel vlákna: Michaela Cermanová
    Dobrý den, měla bych dotaz. Už léta pěstuji česnek z Vaší sadby, střídám záhony, používám svazenku, mořím jak doporučujete. Nikdy jsem neměla větší problém. Až letos. Česnek (Havran) je zdravý a chuťově silný, jen jsou stroužky opravdu malinké, v některých cibulích jsou zase jen tři a velké. Jediné, co jsem letos udělala jinak je hnojení Cereritem pro česnek a cibuli (dvakrát v sozeně, podle návodu).

    Tak nevím, poradíte mi, prosím, co se mohlo stát?
    Děkuji a přeji krásný podzim.
    Michaela C.
    9. 8. 2021 15:44 Olga Hlávková
    Dobrý den, po třech letech marných pokusů dosáhnou alespoň přijatelné velikosti cibulí, jsem Havran a Havel z pěstování definitivně vyřadila. Obě odrůdy byly spolehlivě vždy nejmenší a i jako rostliny nejošklivější. Sklizené cibule byly sice zdravé, ale nejméně o dvě třetiny menší, než vedle rostoucí Bjetin, Záhorský, Anton, Mirka a další čtyři odrůdy, které pěstuji. Markantní to je hlavně letos, kdy se česnek u nás na Hané opravdu mimořádně vydařil. Přitom,  podle popisu, by právě Havran a Havel měly dosahovat největší velikosti. Pro mne tyto dvě odrůdy už nikdy. 
    9. 8. 2021 22:31 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den  jen se chci přeptat jestli jste nedávala hnůj pod česnek do první tratě?Bratr to s hnojem přehnal a velký špatný.
    10. 8. 2021 10:15 Olga Hlávková
    Nevím, je-li Váš dotaz směrován na mne, asi spíš na paní Cermanovou, ale i tak Vám odpovím. Hnůj na česnek jsem nepoužila nikdy, i když p. Ing. Kozák uvádí, že hodně zetlelý použít lze. Moje babička, se kterou jsem se před cca 60 lety učila tohle pěstování, vždy tvrdila, že na cibuloviny hnůj nepatří, mají se sázet až v druhé trati, tedy následně po plodinách, u kterých byl hnůj použit. Tohle jsem vždy dodržovala. Teď už ani žádný hnůj nemám, takže bych jej ani aplikovat nemohla, tedy na podzim dám před sázením trochu síranu draselného, na jaře trochu cereritu a v posledních letech,  podle rady p. Ing. Kozáka,  třikrát až čtyřikrát postřik močovinou. U nás je ale půda úrodná, někde by to možná takto nestačilo. Zatím jsem měla česnek vždy zdravý a pěkný, letos tedy zvláště pěkný, mimo těch dvou odrůd Havel a Havran, které sice byly také zdravé,  ale velikost zoufalá. 
    10. 8. 2021 12:23 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den paní Olgo děkuji za vyčerpávající odpověď.Navezl jsem trošku letitého kraličího hnoje a už to nikdy neudělám.Hrozně moc plevele a některý česnek druhově malinkatý že bych brečel.
    Asi jako u Vás.Ale velice letos mi narostl nepaličák z Moravy až 110 gramů a to v místech kde hnuj nebyl.Abych neporušil pravidla této diskuse tak ho nebudu  jmenovat.Některé druhy již také nepěstuji,nesvědčí jim to tady.Různá půda,nadmořská výška a klimatické podmínky jsou pro každou oblast jedinečné a jen velice málo česneků se dá pěstovat uspokojivě všude.
    12. 8. 2021 22:12 Vítězslav Dotzauer
    A to jsem lehce nejmenoval půdní podloží, které má vliv na spodní vodu,lidský faktor,půdní škůdce(krtonožka,haďatko a jiné) a celá tato směsice vlivů jednoznačně obviňuje zda se té či oné odrůdě bude v daném regionu dařit.Prosím o odborné doplnění,pokud se lehce pletu.Děkuji předem.Váš věrný čtenář.

    Hnojení

    8. 8. 2021 11:39 Zakladatel vlákna: František Talavašek
    Dobrý den.
    Prosím o odpověď, zda mohu půdu pro výsadbu česneku na podzim prohnojit koňským hnojem ?
    Děkuji za odpověď.
    František Talavašek
    8. 8. 2021 18:08 Jan Kozák
    Pouze za předpokladu, že byl kompostován a už se jenom sype.

    Dotaz na hnojení kuřincemi

    26. 7. 2021 17:27 Zakladatel vlákna: David Pavel
    Dobrý den p. Kozáku,
    měl bych na Vás dotaz ohledně hnojení kuřincemi. Kdysi jsem dostal informaci tzv. babskou radu, že je vhodné hnojit česnek kuřincemi a tak jsem se Vás chtěl zeptat, zda je to opravdu vhodné. V případě, že ano, kdy podle Vás je nejvhodnější doba pro hnojení. Děkuji za případnou odpověď a přeji hezký den.
    28. 7. 2021 19:17 Jan Kozák
    Kuřince můžete použít téměř v každé době, kdy je máte k dispozici. Dají se použít i pro základní hnojení pod česnek, někdo je rozhazuje v zimě na zmrzlou zem, dají se využít zkvašené k hnojivé závlaze v květnu řádně zředěné. Samozřejmě je možné vybrat pouze jedno období, jinak česnek přehnojíte, případně až spálíte.
    28. 7. 2021 20:36 Pavel Brychta
    Zdravím pane Kozák. Je možno tedy dát kousek kuřinců rovnou pod česnek? Děkuji. 
    29. 7. 2021 7:13 Jan Kozák
    Ano, zapravit při přípravě půdy. Ne do výsadbových brázdiček, to by bylo příliš silné.

    Deformace česneku

    19. 7. 2021 23:29 Zakladatel vlákna: Pavel Rouha
    Dobrý den, letošní sklizeň je pro mne velkou zkušeností. Mám několik dotazů, abych na nich mohl dále stavět. Poměrně velké procento rostlin nevyrostlo v česnek, ale spíše v pórek. Zkrátka se nevytvořily stroužky, natož pak plné a tvrdé cibule. Další skupina rostlin sice vytvořila cibule, ale květní stvoly se stočily v cibulích a nedostaly se z rostlin tak, aby bylo možné provést hlávkování. Proto se opět nevyvinuly cibule vhodné k prodeji. 
    Čím je toto způsobeno a jak tomu mohu předejít? Možná je to vlivem nevědomky použitého zbytku postřiku na plevele, možná hloubkou sázení a možná úplně něčím jiným. Ale troufnu si tvrdit, že je to významná část sklizně, možná 30 - 40 %. Asi poslední část zkrátka hnije a nevím jestli je to důsledek napadení háďátkem nebo něčím jiným nebo zkrátka hniloba.
    Děkuji za odpovědi a fotografie přiložím během zítřka.
    Pavel Rouha
    21. 7. 2021 21:37 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den pane Rouha,mám hodně podobný problém s česnekem.Asi 5% jako by nažlotlé,bez kořínků, měkké a vyhnivající cibule,které se mnohdy nestačili rozdělit.Toto se  výhradně stávalo,kde jsem navezl letitý(asi 4 roky)starý hnůj.Chtěl bych od Vás pane Rouha potvrdit nebo vyvrátit tuto teorii,že za to i u Vás může hnůj.Už v životě nedám i když letitý hnůj do první tratě pod česnek.U bratra se to také projevilo.Do země bylo zaoráno dusíkaté vápno a 4 tydný překryto folii. Nebo jestli je to tím počasím nebo že jsem (než  mi došel)používal Clonoplus.Zde bych rád znal názor pana Kozáka.Děkuji předem.PS háďatko jsem neviděl ale cosi tam lezlo ve velké míře.
    Uprostřed nějaká potvora
    22. 7. 2021 11:16 Jiri S.
    Dobrý den, mně stejnou vadu projevoval česnek, který mám na
    hranici se sousedem, on pěstuje obiloviny. Letos stříkal ječmen a stříkl mi
    herbicid i na první řádky česneku- ten se zarazil a nevytvořil květenství, nebo
    velmi pozdě. Cibule byla u většiny česneku nedělené na jednotlivé stroužky, ale
    podobaly se ping-pongovému míčku. Soused si tak předplatil asi 150kg česneku. Mé
    poznatky- herbicid, který není certifikován do česneku velmi škodí i v malé
    míře.
    22. 7. 2021 11:16 Jiri S.
    22. 7. 2021 20:07 Jan Kozák
    Fotky sice nejsou, ale podle popisu to vypadá na poškození chemikálií, nejčastěji herbicidem. Chorobu ani háďátko za tím určitě nehledejte. 
    Zkušenost pana Dotzauera nemohu potvrdit, mám (a nejen já) zkušenost s hnojem opačnou. Může to být způsobeno třeba příliš vysokou dávkou, samozřejmě i něčím jiným. V tom případě volit pro česnek druhou trať.

    Velikost česneku

    19. 7. 2021 20:06 Zakladatel vlákna: Pavel Brychta
    Zdravím pane Kozák, tak jsem již sklidil vše z krabičky a největší tento. Asi Havran 4,5cm. To jsem hnojil ledkem, postřik močovinou a malé :( jak prosím připravit půdu na podzimní výsadbu. Děkuji 
    Havran?
    20. 7. 2021 10:30 Libor Hejduk
    Ideální je sázet do druhé trati po např rajčatech, pod které bylo dobře vyhnojeno hnojem. Můžete zahnojit i přímo před česnekem, ale hnůj musí být dobře uležený, například zkompostovaný. Já s úspěchem použil uleželý hnůj už krásně prolezlý žížalami a kultivátorem rozmělnil v půdě. Jinak se dá hnojit cereritem tzv. pod patu, do brázdy pod česnek.
    22. 7. 2021 19:58 Jan Kozák
    Tento ročník nebyl pro česnek úplně příznivý, celkově se dá říci podprůměrný. Takže nemusí být chyba na Vaší straně. Může to být samozřejmě i nedostatečnou výživou, jak uvádí pan Hejduk.

    Hnojení před výsadbou

    5. 11. 2020 10:26 Zakladatel vlákna: Monika Liebichová
    Dobrý den, je vhodné prohnojení záhonu před výsadbou uleželým (cca 4 roky) koňským hnojem? A je vhodné sázet česnek na záhon, kde se před tím pěstovali okurky a kedlubny (kvůli případným společným nemocem a škůdcům)? Dudu vysazovat vaši sadbu Vekan, Bjetin a Havel. děkuji předem za odpověď. 
    5. 11. 2020 13:11 Libor Hejduk
    Zmíním vlastní zkušenost, uleželý hnůj je skvělý, sám jezdím za ves pro kravský na velkou hromadu, kde si můžu vybírat. Krásně odleželý prolezlý žížalama a na něm roste vše jak divé. Nešetřím na něm a zavrtávám kultivátorem. Takhle jsem to dělal i pod česnek, když jsem rozšiřoval záhony a česnek rostl jak ve Fukušimě.
    5. 11. 2020 13:27 Monika Liebichová
     děkuji
    5. 11. 2020 15:58 Jan Kozák
    Už k tomu nemám co dodat.
    6. 11. 2020 9:24 Monika Liebichová
    Děkuji

    Hnojení česneku

    30. 6. 2020 3:48 Zakladatel vlákna: Josef Soukup
    Rád bych se zeptal co je myšleno čerstvým hnojem. Mám hnůj rok starý , lze jej použít před letošní výsadbou?
    30. 6. 2020 19:34 Jozef Sisak
    Hnojenie pred sadbou cesnaku sa nedoporučuje . Hnoj využite na plodinu kde budete sadiť cesnak na buduci rok .
    30. 6. 2020 20:12 Jan Kozák
    Pod česnek můžete použít hnůj, který je rozložený, tedy že se sype a dá se dobře promísit s půdou. Přitom nezáleží na jeho stáří, ale dá se předpokládat, že hnůj rok starý už bude použitelný. Zrovna tak je možné použít hnůj sušený granulovaný, prodávaný v zahrádkářském balení.

    Příprava půdy

    5. 4. 2020 23:34 Zakladatel vlákna: Jakub Fousek
    Dobrý den, 
    chtěl bych se optat na připravení půdy pro pěstování česneku. Letos poprvé zkouším pěstovat a příští rok bych v tom chtěl pokračovat. Na příští výsadbu mám k dispozici ne - příliš úrodnou půdu. Půda je vyčerpaná, lehká a spíše písčitá. V minulých letech se zde pěstovaly především brambory. Mohl bych Vás požádat o doporučení co udělat pro to, aby zem byla více úrodná a byla tak připravena na pěstování česneku? Mám připravenou kupu hnoje, kterou teď na jaře promísím s půdou. Je to dobrá volba? Co bych ještě do půdy mohl přidat? 
    Předem děkuji za odpověď. 
    Jakub Fousek
    6. 4. 2020 7:32 Jan Kozák
    Hnůj zaryjte a plochu využijte pro pěstování nějaké plodiny I. trati, např. brambory, okurky, rajčata, dýně, zelí. Tím bude pozemek připravený pro podzimní výsadbu česneku. Pokud máte hnoje dostatek, aspoň 10kg na metr čtvereční, pak před vlastní výsadbou česneku už nemusíte žádné hnojivo přidávat a až na jaře přihnojovat dusíkem. 
    6. 4. 2020 9:01 Jakub Fousek
    Děkuji Vám za odpověď. 

    Česnek a nehašené vápno

    10. 11. 2019 17:23 Zakladatel vlákna: Monika Řeřuchová
    Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat. Mám porytou malou zahrádečku, neměla jsem moc kompostu, mám ho první rok, takže na zahrádku o 10m2 mám jednu velkou lopatu, takže jsem použila kuřince a vápno a pak mi bylo porazeno ještě nehašené vápno. Jenže jsem to hrabičkami pohrabala a ten den jsem tam zasela česnek. Chtěla jsem se zeptat, jestli bude lepší česnek ještě na pár dní vytáhnout a nechat to nehašené vápno "uhasit :)", nechat zmoknout a zasadit česnek za týden třeba znovu. Všichni mě straší, že se mi česnek upeče. Předem děkuji.
    10. 11. 2019 19:13 Jan Kozák
    Kombinace vápna a jakéhokoliv hnoje (tedy i drůbežího) je špatná. K tomu, kdo Vám to poradil už nechoďte na rady týkající se zahrádky.
    Česnek ze země určitě nevytahujte, na ty strašidla bych moc nedal.
    10. 11. 2019 22:03 Pavel Dohnal
    Teď už nic... Nechte to tak a uvidíte. Já jsem ten "Jouda", který vždy bude ne proti chemii, ne vápnu, ne hnojení, ne moření... Jen je dobré, to použít v rozumné míře. Sto článků bylo popsáno. Dnes jsem dostal nový článek z netu, kde nedoporučují po rajčatech, hrachu, bramborách... Po okurkách ano. Bludy a hovadiny.! Po bramborách a hrachu určitě ano. Po okolo mulčovaných rajčatech  jsem taky neměl problém. Samo sebou nenechám spadnout na zem shnilou věc. Mulčováním myslím i to, že poseču trávník a přihrnu. Proč to kupovat, když to na zahradě naroste? Myslím plevel, která se dá zmulčovat. 

    Hnojení před vysadbou

    14. 9. 2018 18:09 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
    Zdravím Pana Kozáka a děkuji za odpověď na můj filozofický výlev ohledně žumpy. Nevím, do jaké míry pokročila současná hnojiva, teď často i na přípravcích na postřiky čtu "biologický" . Pamatujeme superfosfát. A dávalo se to všude. Chci se Vás zeptat. Jednou jste napsal v časopise, že nedoporučujete hnůj před výsadbou, ale půdu po plodině, která byla předtím hnojená. A jak čtu diskuse, slepičince, případně granulát nevadí zapravit. Prý koňský nebo kravský ne, ale koza, králík, slipka nevadí, ba naopak. Takže jak s bobkama? 
    15. 9. 2018 20:16 Jan Kozák
    S tím hnojem je to takto: Pod česnek nepatří čerstvý hnůj. Hnůj je směs pevných a tekutých výkalů hospodářských zvířat a podestýlky. Česneku vadí kusy hnoje. Pokud však máte hnůj starý, už rozložený, který se sype, pak ho klidně pod česnek použít můžete. Zrovna tak můžete použít suchý granulovaný hnůj, čerstvé králičí nebo kozí bobky (bez slamnaté podestýlky) nebo slepičince pokud nejsou ve velkých kusech.

    čerstvé slepičince

    14. 9. 2018 9:35 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, pane Kozák, pro letošní výsadbu chci připravit nový pozemek, kde česnek ještě nebyl, dosud "trávník" s převahou pýru. Protože celý srpen nepršelo, vše se doteď tváří jako "uschlá" tráva, tak jsem plochu zakryla kartonem jako mulč, aby neobrážela a chystám se odstranit - sloupnout drn a zbytek zrýt. Můžu na plochu před rytím rozhodit čerstve slepičince, zarýt a cca v listopadu zasadit česnek a nebo jsou ty slepičince moc čerstvé? Ta zem tam není moc úrodná, tak počítám, že jinak zapravím cererit, po výsadbě rozhrnu vrstvu kompostu a během vegetace budu poctivě přihnojovat.  Děkuji za radu.
    14. 9. 2018 14:45 Jan Kozák
    Slepičince tam můžete klidně zarýt. A pokud byste po výsadbě chtěla dávat kompost, pak by bylo lepší ho zarýt společně s těmi slepičinci. V půdě udělá lepší službu než  na povrchu.
    15. 9. 2018 20:34 Jana Kopecká
    Děkuji za radu, kompost zapravím s hnojivem, pýr zkusím postříkat a když nestihnu záhon připravit pro podzimní výsadbu, normálně to zryju, příští rok osázím "něčím" nebo dám svazenku a budu mít prima záhon na příští rok pro česnek.
    14. 9. 2018 21:00 Novák Ladislav
    Dobrý den.Pýr je velice úmorný plevel.Sloupnutím drnu se ho podle mne nezbavíte.Jestli je ta půda alespon trochu kvalitní nezbavoval bych se jí.Lepší než mulč proti obrážení jste měla nechat obrazit a postříkat Roundupem.Na pýr bohužel motyka nestačí.
    15. 9. 2018 8:35 Novák Ladislav
    Jestli se Vám zdá Roundup nepřijatelný existuje výrobek od AgroBio Opava Totální herbicid.Je to bohužel ale všechno chemie.
    15. 9. 2018 20:35 Jana Kopecká
    Roundup tam určitě nedám, ale vezmu to něčím co je na pýr a uvidím, jak jsem psala výše, bud to stihnu připravit na česnek a nebo to využiji příští rok. děkuji za radu.
    16. 9. 2018 11:26 Jan Kozák
    Pokud se jedná o malou plochu, a to v tomto případě asi ano, pak není velkým problémem oddenky pýru odstranit při rytí. A ještě poznámka: Totální herbicid od Agrobio Opava je přesně totéž co Roundup, tedy účinná látka v současné době velmi diskutovaný glyfosát.
    17. 9. 2018 0:25 Jana Kopecká
    Ano, jedná se o cca 10 m2, pýru tam je docela dost, ale již jsem takto ručně pozemek připravovala a šlo to. Tak uvidím. Jako postřik plánuji Targu (už se zas prodává) a tam je účinnou látkou quizalofop-P-ethyl. Nebo Agil účinná látka propachizafop. Když vidím OL u obou, v některých případech až 90 dní, tak to ještě zvážím.  Hned v sousedství mám černou ředkev. Velmi děkuji
    20. 9. 2018 23:19 Pavel Dohnal
    Určitě bych se nejdřív pokusil zbavit se pýru vyrytim. Aspoň z nejhoršího. Tedy spíš kořenů, co zůstanou v zemi podle Vašeho popisu po sloupnuti drnů! Osobně bych nejdřív vyplel, pak zryl, nechal odležet, zasadil česnek a pak zalil kuřincema. Práci nikdy nenahradí žádný postřik!! Pokud máte ráda česnek.  

    Granulovaný hnůj

    17. 9. 2017 21:54 Zakladatel vlákna: Miroslav Brůna
    Dobrý den pane Kozáku,
    chystám se začátkem prosince zasadit česnek po bramborách. O víkendu jsem zaryl zelené hnojení a omylem i na tomto záhoně rozhodil před zarytím granulovaný kravský hnůj (a trochu kompostu). Má granulovaný hnůj negativní vliv na česnek? Musím ho zasadit jinam? Nemám už moc kam...Nikde jsem podobný dotaz nezaznamenal. Velmi Vám děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.
    18. 9. 2017 8:13 Jan Kozák
    S granulovaným hnojem si nemusíte dělat starost, klidně na připravený záhon česnek vysaďte. Na rozdíl od čerstvého slamnatého hnoje se granulovaný hnůj s půdou dobře promíchá, nezůstává v kusech.

    Hnojení před výsadbou

    20. 8. 2017 12:35 Zakladatel vlákna: Vít Hrabě
    Dobrý den pane inženýre, je lepší pro hnojení před výsadbou granulovaný slepičák nebo kravák? A k tomu Cererit 8kg na ar. Těch granulí asi tak kolik? Děkuji za odpověď a zdravím z Hajan. Vítek Hrabě
    20. 8. 2017 18:54 Jan Kozák
    Nevím, myslím si, že je to jedno. Dávkování by mělo být uvedeno v návodu na obalu. Ale toho Cereritu by stačilo maximálně poloviční množství.

    výsadba jarních nepaličáků

    18. 8. 2017 13:10 Zakladatel vlákna: Miroslav Fiala
    Dobrý den, prosím o radu. V minulé sezoně jsem sklí zel Benátčan a Japo II koncem července ve velmi dobré kvalitě. letos jsem musel sklidit již počátkem července (porost byl téměř 100% polehlý) a česnek je drobný. v obou případech jsem sázel na podzim. Nebylo by lépe sázet na jaře? Nebo je to letos dáno výkyvy počasí? A ještě jeden dotaz. Je česnek vhodné přihnojit granulovaným kravským hnojem? Pokud ano, je lepší hnojit před výsadbou nebo přihnojit na jaře?
    Děkuji za radu a přeji hezký den
    Fiala
    19. 8. 2017 19:34 Jan Kozák
    Je to rokem. Letos je vesměs česnek menší, než býváme zvyklí. Vegetace byla zkrácená už na počátku, kdy byl hodně studený duben, a hodně zkrácená na konci horkem a suchem.
    Granulovaný hnůj použijte před výsadbou zapravením do půdy.

    hnojení

    29. 10. 2016 10:00 Zakladatel vlákna: Žert Josef
    Dobrý den pane ing.Kozáku.Mám dotaz ,ktarý se netýká česneku,ale hnojení všeobecně.Hnojení granulovaným hnojem má stejné podmínky jako čerstvým hnojem?Můžu ho zarýt taď na podzim(vydrží jeho účinky do jara,čerstvý hnůj se pomalu rozkládá)?Může se zarýt i pro kořenovou zeleninu nebo nesmí jako u čerstvého hnoje?Děkuji za rady,nikde jsem nenašel odpovědi,tak se ptám vás.
    30. 10. 2016 21:19 Jan Kozák
    Dobrá otázka, ta tady ještě nebyla. Granulovaný hnůj je jiná kvalita než čerstvý, také jeho použití není zcela totožné. Pro plodiny první tratě se použije jako čerstvý hnůj ale v množství asi 20 x menším. Pro česnek klidně můžete před výsadbou zapravit do půdy až 2 kg granulovaného hnoje na 10 metrů čtverečních.

    odrůdy česneku

    4. 7. 2016 15:31 Zakladatel vlákna: Irena Hanzlíková
    Dobrý den pane inženýre,mnohokrát Vám děkuji za sadbu česneku-Bjetín a Slavín,,Bjetín jsme dnes kopali-je opravdu krásný,se Slavínem ještě pár dnů počkám, v sobotu dost popršelo tak by mohl ještě trochu nabrat váhy-paličky ještě nejsou vztyčené.Ale ted mám dotaz jako jste mi poradil tyto dvě odrůdy ,chtěla bych si od Vás objednat sadbu nějakého obřího česneku-na parádu-20kg- a ještě 10kg k Bjetínu a Slavínu.Sázím na úpatí Bílých Karpat,půda je jílovitá těžká-ale drží vláhu-no chci sázet do půdy čerstvě vyhnojené konským hnojem-začátkem září zaořu hnúj do země a do toho chci sázet -je to možné? ,nebo raději pohnojit pole po letošním česneku a na podzim sadit na pole vedlejší? Děkuji Vám za laskavou odpověd .Samozřejmě si sadbu objednám přes objednávkový formulář-děkuji Vám za Váš čas.
    6. 7. 2016 6:27 Jan Kozák
    Ten obří bude asi Havran. Už několik let vévodí soutěži o největší česnek na Festivalech česneku v Buchlovicích. Ten čerstvý koňský hnůj v září je špatná volba. Čerstvý by tam musel být minimálně od jara. Pokud v září hnůj, tak zcela rozložený v kompost.

    Petr,: Sadba česneku po česneku

    14. 6. 2016 16:04 Zakladatel vlákna: Petr
    Vážený pane Ing. Kozáku,

    Chtěl bych se zeptat, mám pole na kterém pěstuji česnek, bohužel od letošního roku se mi pole neposunuje, tak se chci zeptat jestli můžu posadit česnek, na stejné pole, když hned po vytáhnuti česneku posadím Svazenku, a na podzim pohnojím koňským hnojem. Jestli to pomůže, nebo to bude dělat neplechu, nebo jestli bude česnek více náchylný na choroby. Pěstuji Lukan a Vekan,

    Děkuji za Vaší odpověď
    14. 6. 2016 16:58 Jan Kozák
    Toto nouzové řešení lze použít za předpokladu, že zdravotní stav stávajícího porostu je velmi dobrý. Ale ten koňský hnůj dejte hned po sklizni pod svazenku.
    17. 6. 2016 21:20 Petr
    Děkuji za radu a za Váš drahoceny čas.

    Sázení česneku

    5. 6. 2016 8:36 Zakladatel vlákna: Petr Brychta
    Dobrý den, na podzim plánuji zkusit zasadit záhon česneku a tak sbírám informace na těchto stránkách. Bude to po bramborách říkal jsem si, že bych pole po vybrani brambor povapnil a zaoral pote pohnojil dočetl jsem se že se hnoji cereritem dá se použít i klasické NPK 15-15-15 nebo to není vhodné? A nebo který živočišný hnůj je vhodný pod česnek? Potom bych těsně před zámrazem vysadil sadbu tří odrůd, kterou bych v září namořil 3hodiny sulkou. Dává tento postup aspoň trochu smysl?
    Předem děkuji za odpověď.
    5. 6. 2016 21:12 Jan Kozák
    Smysl to dává až na to NPK. V něm totiž není, na rozdíl od Cereritu, síra. Hnůj je dobré dávat předplodině, tedy např. bramborám. Na jeho druhu nezáleží, hlavně že je.
    7. 6. 2016 21:16 Tomáš
    Věnuji se výživě a agrochemii vůbec, a tedy jednoznačně hnůj přímo pro česnek nedoporučuji. Česnek je nutné "držet" na minerální výživě, tj. hnojení minerálním. Hnůj a jeho hlavní vlna mineralizace organického podílu působí v červnu-červenci negativně na vyzránívání (porodlužuje vegetaci) cibulí česneku a provokuje více výskyt velmi závažné choroby = Bílé hniloby (Schlerotium cepivorum. Hnůj skotu, prasat, králíků a drůbeže vždy k předplodině v případě hnoje drůbeže až do II. tratě po hnojení. Uvolnění N může v příhodných půdních podmínkách zahradických půd provokovat "výrobu" i 150 kg N/ha, což je pro česnek příliš (metabolicky pro dobrý výnos a vyzrání cibulí postačí do 70 kg N/ha).

    Příprava půdy

    8. 10. 2013 9:29 Zakladatel vlákna: KARIN ŠUSTKOVÁ
    Dobrý den pane Kozák, potřebovala bych poradit s přípravou půdy, kde se léta nic nesázelo. Jak hluboko je třeba rýt a zda hnojit. Chci sázet ještě v tomto měsíci, případně v listopadu. Děkuji předem za odpověď.
    8. 10. 2013 20:15 Jan Kozák
    Pokud nepotřebujete něco z povrchu zarývat, pak neryjte hlouběji než 15 cm. Otázka hnojení se nedá takto odpovědět, ale když dáte nějaká tři kila Cereritu na jeden ar, tak nic nepokazíte.
    9. 10. 2013 23:41 KARIN ŠUSTKOVÁ
    Děkuji za odpověď, jen přidám otázku - a co říkáte na koňský hnůj?
    11. 10. 2013 19:40 Jan Kozák
    Čerstvý určitě ne. Pokud je rozložený na kompost, pak bez problémů.

    Hnojení koňským hnojem

    16. 8. 2013 10:06 Zakladatel vlákna: Kateřina Jasenčáková
    Dobrý den, jsem zahrádkář záčátečník :) Objednala jsem si u Vás sadbový česnek a připravuji si poprvé záhonky. Předtím na nich byly jahody. Chci se zeptat, jestli je vhodné záhon nyní pohnojit koňským hnojem. Předem velmi děkuji za odpověď.
    17. 8. 2013 20:49 Jan Kozák
    Pouze za předpokladu, že je pěkně rozleželý, čerstvý určitě ne.

    Hnuj

    14. 8. 2013 9:44 Zakladatel vlákna: Stepan Luksik
    Dobry den,

    Chci se zeptat, zda je vhodne jeste ted vyhnojit pudu ulezelym konskym hnojem pred planovanou vysadbou na podzim (listopad/prosinec). Pozemek lezel nekolik let ladem a byl zatravnen.

    Dekuji,

    Luksik
    16. 8. 2013 5:57 Jan Kozák
    Pokud je dobře rozleželý, že se rozsypává, pak ho klidně použijte.

    Jiří Slezák: čas hnojení

    1. 8. 2013 13:06 Zakladatel vlákna: Jiří Slezák
    Dobrý den,
    můžete mi prosím Vás poradit, jak nejlépe vyhnojit pozemek k
    pozdně-listopadové sadbě česneku (Vašeho)?
    Nyní mám na políčku ještě brambory a řepu.Problém je,že se z určitých důvodů nehnojilo ani letos ani vloni.
    Mohu ještě po sklizni brambor a řepy použít rozleželý králičí
    resp. koňský hnůj nebo mám letos pohnojit již pouze cereritem,
    nebo ještě vysázet zelené hnojivo...
    Děkuji za odpověď.
    1. 8. 2013 21:13 Jan Kozák
    Zelené hnojení Vám už toho moc neudělá. Máte-li hnůj dobře rozleželý, tak ho klidně použijte, je však nutné, aby byl promísen s půdou. Jinak Cererit v dávce 5 - 8 kg/ar.

    hnojení

    30. 7. 2013 15:00 Zakladatel vlákna: Jan
    Omlouvám se že píši opět o hnojení ale ještě jste mi neodpověděl na moji otázku čím můžu pohnojit česnek přírodní formou - ne chemicky vyrobenými hnojivy, pokud to jde. Děkuji za odpověď Mužík Jan
    31. 7. 2013 21:49 Jan Kozák
    Omlouvám se Vám, ale nestíhám (stejně už jsem chtěl být půl hodiny v posteli). Kompost je bez problémů, můžete použít i rozleželý hnůj, ale je ho třeba kultivací dobře promísit s půdou, podobně i slepičí trus. Ten můžete případně rozhodit i v zimě na povrch. Rovněž zálivka zředěným zkvašeným slepičím trusem je možná. A zapomněl bych na zelené hnojení - svazenka nebo hořčice.

    výsadba česneku na stejné místo

    4. 7. 2013 8:41 Zakladatel vlákna: ludmila holá
    Dobrý den pane Kozáku, přečetla jsem si, že lze znovu znovu vysázek česnek v témž roku na stejné místo po meziplodině jako jsou brambory a to po řádném prohnojení. Zajímalo by mě, čím řádně prohnojit. Děkuji za odpověď. Ludmila
    4. 7. 2013 21:22 Jan Kozák
    Toto řešení je spíše nouzově možné. Čtyřletý (ještě raději víceletý) odstup je určitě lepší.
    Pod brambory by byl nejlepší zetlelý hnůj nebo kompost a pod česnek ještě trochu Cereritu (asi 2 kg/ar).

    Kdy......

    4. 6. 2013 17:06 Zakladatel vlákna: Roman Soukup
    Dobrý den pane Kozáku,letos by chtěl dusíkatým vápnem pozemek vyčistit od chorob,ale zároveň nevím kdy pohodit vápno,když chci na stejné místo na podzim sázet česnek,jak dlouho mám nechat působit dusíkaté vápno,mohu ještě zrealizovat tuto činnost,a je dobré ještě před výsadbou zasít na zelené hnojení hořčici,svazenku či postačí cereritem na podzim pohnojit,teoreticky by šel i granulovaný hnůj ale nevím zda na podzim či přihnojit zjara,děkuji za odpověď.
    4. 6. 2013 21:12 Jan Kozák
    Účinek dusíkatého vápna je nejlepší při vysoké teplotě a vlhkosti a ještě při zakrytí pozemku folií. Pokud to čas dovolí, je zelené hnojení dobrou průpravou k česneku. Podle mého je granulovaný hnůj dost drahou alternativou, ale pokud ho chcete použít, tak ho zapravte při přípravě půdy před výsadbou.

    Prvním rokem

    22. 5. 2013 11:51 Zakladatel vlákna: Evča
    Dobrý den, původně jsem se chtěla zeptat na schnutí listů, dotaz jsem tu už ale našla, máme málo dusíku. Moje otázka ale zní, zda mohu použít na hnojení, pokud je potřeba, kravský hnůj, jsem na vesnici a mám možnost si pohnojit kravským hnojem co se zaorává do polí. Nechci používat jakékoliv chemie na svých záhoncích. Česneku máme jen pro vlastní potřebu cca 90 kousků. Ještě mi poraďte jak daleko od sebe se sázejí, tchýně je myslím dala na podzim moc blízko, mají mezi sebou cca 10cm odstup, mě to přijde málo. Pěstujeme je prvním rokem, máme český česnek od příbuzných z vesnice. Druhá otázka je, kdy se česnek sklízí a pokud mu nedodám ten dusík, co se s česnekem stane? moc děkuji Evča
    22. 5. 2013 20:32 filip
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
    22. 5. 2013 21:28 Jan Kozák
    Nejlepší je sázení česneku do tzv. druhé trati, tedy po plodině, ke které bylo hnojeno hnojem. Dá se pod česnek hnojit hnojem i přímo za předpokladu, že už je hnůj rozložený a je při přípravě půdy promíchán v celé horní vrstvě ornice, nesmí zůstat v kusech. Vzdálenost 10 cm stačí při rozteči řádků minimálůně 30 cm. Vaše tchýně je jistě moudrá žena. Termín sklizně toho Vašeho česneku si určíte podle pokynů uvedených např. v rubrice pěstování česneku. Pokud nedodáte dusík a česneku očividně schází, pak bude nižší výnos, ale určitě Vám neuhyne.

    Paličky na česneku

    9. 5. 2012 17:17 Zakladatel vlákna: Roman Soukup
    Dobrý den,docela česnek roste,po tom všem co zima udělala.Pane Kozák kdy začnou růst u česneku nové paličky česneku? má složení půdy vliv na ostrost česneku (jaká by měla být) je dobré hnojit půdu kupovaným granulovaným kravským hnojem z OBI děkuji za odpověď.
    9. 5. 2012 21:13 Jan Kozák
    Paličky (květenství s pacibulkami) vyrůstají na přelomu května a června (termín je závislý na průběhu vegetace a na odrůdě). Je třeba je co nejdříve odstranit. Hnojení granulovaným kravským hnojem je dobré pro rostliny, ne pro peněženku pěstitele.

    hnojení králičím hnojem

    31. 8. 2011 22:24 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, pane Kozáku, chtěla bych se poradit. Podařilo se mi sehnat králičí hnůj. Přemýšlím, že bych ho zaryla před výsadbou česneku na pozemek. Mnoho let tam rostla jen tráva, letos jsem tam měla brambory. Hnůj je v částečně zkompostovatělém stavu. Tzn, z cca 50% sypká zem. Moc děkuji za názor.
    2. 9. 2011 9:01 náhodný.host 2
    .. máte níže pod "Ing. Jan Kozák: 26.08.11 21:11" = čím jemněji to do země zapravíte, tím lépe. Já osobně nejraději zapravuji kompost a kompostovaný hnůj rotavátorem.

    vhodné předhnojení

    22. 8. 2011 14:37 Zakladatel vlákna: radúz
    Zdravím Vás, prosím o radu týkající se vhodného výberu hnojiva pro podzimní výsev česneku. Mám jen dva větší záhony, se sázením česneku jsem začal teprve před dvěma roky. První sklizeň byla úžasná, prý byl záhon kdysi předhnojen koňským hnojem. Letošní sklizeň byla poněkud menší velikosti. Bylo mi řečeno, že česnek se má sázet každý rok na jiné místo, co je na tom pravdy? V mém případě, pokud využívám stále dva větší záhony, jaké hnojivo či předplodinu mám zvolit. Je vhodné zarytí hnoje (kravský či koňský?) do zeminy, popř. kdy? Díky
    22. 8. 2011 17:41 náhodný.host
    Česnek je typická plodina pro druhou trať, neboli pro záhony v staré síle. Hnůj a ostatní hnojiva obsahující dusík v amoniakální (čpavkové) formě je nevhodné. Je polemika, jestli pod česnek může přijít kompost tříletý (dvakrát přehazovaný) nebo čtyřletý (již silně mineralizovaný). Pro začátečníky je rozhodně nejlepší užít pro vyhnojení Cererit. Dávkování najdete níže. Střídání plodin je jednak z důvodu zdravotního = zárodky chorob mají jen určitou životnost a čím delší je interval mezi opakováním plodiny, tím lépe. druhým důvodem je právě obsah živin a nutnost vyhnojení k předplodině. třetím důvodem je, že každá plodina potlačuje některé konkurenční rostliny a jiné nikoliv = střídáním plodin omezíte invazi některých plevalů.
    22. 8. 2011 21:17 Jan Kozák
    Nelze úspěšně pěstovat na stejném místě. Lze použít rozleželý hnůj, musí však být v půdě dobře promísen.
    22. 8. 2011 22:51 nikdo
    Když vezmu rozleželý hnůj co se před zimou vyhazuje z pařníku, tak je to už použitelné?
    Nebo musí být ten hnůj ještě více uleželý?
    26. 8. 2011 21:11 Jan Kozák
    Důležité je, aby se rozsypával a tak se dal s půdou dobře promísit bez velkých kusů.

    pěstování česneku na ostravsku

    4. 4. 2011 0:03 Zakladatel vlákna: buffalo
    Dobrý den.
    chtěl bych letos na podzim vysadit cca 3 ary česneku.nevím však která odrůda by byla na ostravsko vhodná.je možno použít JOVAN, SLAVIN, DHV...??? jak jsem se tady dočetl,jsou to asi nejostřejší odrůdy...kolik sadby bych teda na těch cca 300 m2 potřeboval...??? lze sadbu pro letošní podzimní výsadbu již objednat...??? pole které hodlám pro výsadbu použít bylo cca 12 let jako louka a letos ho použiji k pěstování cibule, okurek, rajčat, krmných košťálovin a fazolí...hnojit můžu jak močůvkou tak koňským hnojem či kuřinci...popřípadě cererit...jinak na pozemku je cca 30 - 40 cm kvalitní hnědozemě a podloží je jíl...pozemek můžu zavlažovat odstátou vodou ze studně...děkuji za informace buffalo
    4. 4. 2011 21:24 Jan Kozák
    Neměl byste mít problém se žádnou odrůdou. Jeden stroužek Jovanu a DHV váží kolem 10 g, Slavinu polovic. Podle předpokládaného sponu si vypočtete potřebu sadby (u prvních dvou to bude kolem 25 kg). Příjem objednávek na letošní rok už byl ukončen, už Vám nemůžeme vyhovět. Česnek určitě nesázejte po cibuli a nehnojte čerstvým hnojem.

    pěstování česneku

    31. 3. 2011 22:31 Zakladatel vlákna: Pali13
    Dobrý den, jsem v pěstování česneku úplný začátečník (laik), chtěl jsem Vás poprosit o radu jaký druh česneku se hodí do oblasti západní čechy Klatovsko nadm. výška kolem 400m a Plzeň jih stejná nadm. výška. Pokud možno mi doporučte více druhů a ty nejodolnější, neboť nechci používat žádné postřiky. Chtěl bych ještě poradit jaké přírodní hnojivo je nejlepší, jestli kravský, ovčí, nebo koňský hnůj. Za odpověď předem děkuji,následně si u Vás sadbu objednám.
    1. 4. 2011 20:48 Jan Kozák
    Pokud si nejste jistý, že Vaše lokalita není právě česnekářská, začněte nepaličákem Lukan a paličákem DHV. Během vegetace se česnek chemicky ošetřuje pouze proti houbomilce, ale ta by u Vás s ohledem na nadmořskou výšku být ani nemusela. Jiné postřiky jsou víceméně zbytečné. Pokud chcete hnojit hnojem přímo pod česnek, pak musí být hnůj starší, dobře rozložený a musí být smíchán s ornicí (kultivátorem nebo rotavátorem). Běžně se používá hnůj k předplodině a česnek se sází do II. trati. Můžete použít kterýkoliv z uvedených druhů hnoje.
    S objednávkou moc neváhejte, jejich příjem bude brzy ukončen - počítám, že během několika hodin.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne