Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Palice u nepaličáku Zpět na diskusi

    Nepaličáky s květním stvolem

    10. 7. 2021 10:17 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
    Dobrý den,
    jakou máte vypozorovanou frekvenci tvorby květních stvolů u úzkolistých nepaličáků? Loni jsem se dostal k sadbě až na přelomu zimy a jara (sytdím se), tak jsem vybral ze zásob Japo II, ten šel na hlavní stanoviště a pak mix ozimých odrůd, co vypadaly nejzdravěji (Převážně asi Havran, trochu Bjetinu a Antonu), ty šly na rezervní stanoviště. Ty ozimé odrůdy se zdají být opožděné, v době, kdy měli všichni dávno odhlávkováno, tak pak teprve jsem hlávkoval, ale vypadají dobře a i narostle, podle pár vyrýpnutých kusů. Ale už jsou pomalu na sklizeň. Japo II dorůstá dobře, ale dneska jsem si všiml stvolů. Říkám si, snad nejsem tak blbej, abych si pomíchal česnek. Díky 
    12. 7. 2021 21:49 Jan Kozák
    Říkáte si to dobře, nemusíte se podceňovat. Úzkolisté nepaličáky v extrémních podmínkách vytvoří květní stvol s plnohodnotnými pacibulkami. Ale květní stvol se tvoří poměrně pozdě, dokonce nám někdo psal, že se vytvořil až v zavěšených svazcích při jeho sušení.

    Pacibulky nepaličáku.

    20. 7. 2020 15:30 Zakladatel vlákna: Zdeněk Jamný
    Dobrý den.

    Koupila jsem si v loni  sadbu nepaličáku Benátčan a nyní při sklizni  mě část hlávek vytvořilo v různé výšce pacibulky-vypadá to jako paličák s nízkým stvolem, kde jsou pacibulky v počtu 4-8 kusů. Je to v pořádku, dá se z těchto pacibulek vypěstovat sadba ? Jde o Benátčan, nebo jde o nějaký jiný druh česneku a byla mě část sadby poslána s více druhy česneku. ?
    Děkuji za Vaši odpověď.
    20. 7. 2020 18:50 Jan Kozák
    Úzkolisté nepaličáky umějí v extrémních podmínkách vytvořit květenství s plnohodnotnými pacibulkami, které se dají využít jako pacibulky paličáků. Na rozdíl od paličáků se květní stvol vyvine výrazně později; dokonce kdysi někdo psal, že se květní stvoly vytvořily až po sklizni u zavěšeného česneku.

    Doručená sadba

    19. 9. 2019 18:24 Zakladatel vlákna: Martin Fary
    Dobrý den všem příznivcům česneku.
    Chtěl bych tímto poděkovat rodině Kozáků,kteří  pro česnek toho tolik užitečného dělají.Dnes dorazila objednaná sadba a musím říct,že v bezvadné kvalitě.Ani jeden stroužek nepřišel nazmar.Díky.Už je rozdružen a právě se koupe v sulce.Jen bych se chtěl zeptat,je-li možné,aby se u nepaličáku vytvořil uvnitř cibule tvrdý květní stvol.U síťky s osmi cibulemi ANTONU byl u dvou,tento stvol vytvořen,ale to jen tak na okraj.Jinak naprostá spokojenost.Ještě jednou díky,s pozdravem Martin Fary
    20. 9. 2019 6:45 Jan Kozák
    Děkujeme za uznání.
    Tvrdý stonek umí udělat oba typy nepaličáků, úzkolisté i širokolisté. Rozdíl je v tom, že širokolisté vytvoří hruškovitý tvar nebo vynesou nad cibuli vnitřní stroužky, někdy ve více patrech, zatímco úzkolisté vytvoří květní stvol s plnohodnotnými pacibulkami. V obou případech to je fyziologická porucha, která nemá vliv na konzumní ani sadbovou kvalitu česneku.

    Kvety u nepalicaku?

    15. 8. 2019 20:44 Zakladatel vlákna: Petr Chladek
    Dobry den, 
    loni jsem u Vas objednal smesici cibuli cesneku, mezi nimi i 3 odrudy nepalicaku: Japo II, Lukan a Zahorsky II. Vsechny jsem zasadil na podzim a sklidil na jare. Kvetenstvi jsem jim ponechal. A nyni bych se rad zeptal: pouze Zahorsky mel kvetenstvi, ktere povazuji za nepalicakove. Japo i Lukan maji kvetovy stonek, podobne jako palicaky. Muzete mi pomoci tuto zahadu objasnit? Dekuji
    Zahorsky IIJapo IILukan
    16. 8. 2019 16:58 Jozef Sisak
    Je to len môj nazor u Zahorskeho to nie su prave pacibuľky ale tzv " cecky " pozrite si diskusiu do zadu a čo sa tyka Japo 2  mam inform . že sa to vyskytuje predbokladam že sa jedna o pôvodnu formu Japa 1

    rad poznam nazor ing. Kozaka

    nepaličák s palicemi

    10. 10. 2017 23:42 Zakladatel vlákna: Petr Matějec
    Dobrý večer pane inženýre,

    rád bych se zeptal na věc ohledně stvolů u nepaličáků. U vašich odrůd Japo II a Anton jsem našel 2 cibule, které měly stvol jako paličáky. U Japo II (viz 1. fotografie) je rozmístění a tvar stroužků typické pro nepaličáky, ale ten stvol tam jaksi nesedí. U jednoho staršího vlákna na této diskusi je možné se dočíst, že nepaličák toto někdy udělá (téma byl Benátčan).
    Chtěl jsem ze zeptat na toto:
    může být takovéto chování nepaličáků důsledkem klimatu, jako byl tento rok (dlouhý chlad a pak přímo přechod do suchého léta) a tedy jistý stres rostliny, kdy není jisté, zda stihne vytvořit dostatek stroužků?
    S tímto souvisí i druhá otázka, zdali se u stvolu nepaličáku jedná o stvol stejný, jako dělají paličáky, tedy se na něm vytvoří i pacibulky schopné se rozmnožovat.
    Děkuji za odpověď.
    Japo IIAnton
    11. 10. 2017 9:52 Jan Kozák
    Ano, nepaličák toto někdy udělá. Je to fyziologická porucha, jejíž frekvence je ovlivněna prostředím. V různých extrémních podmínkách se objevuje častěji. Ale je rozdíl mezi úzkolistými (jarními) a širokolistými (ozimými). Úzkolisté (Benátčan, Japo II) vytvoří normální květenství jako paličáky s plnohodnotnými pacibulkami. Širokolisté (Anton, Lukan, Záhorský II) vlastně vynesou vnitřní stroužky nad cibuli, někdy i do více "pater", květenství s pacibulkami nevytvoří.
    16. 10. 2017 11:02 Petr Matějec
    Děkuji za odpověď.

    Vetřelec v sadbě

    12. 9. 2017 19:43 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
    Dobrý den,
    dnes večer jsem rozdružoval a nakládal sadbu Benátčana do Sulky a v jednom balíčku jsem nalezl vetřelce - paličák. :-D 
    Jinak ohledně kvality sadby, až na jednu, asi zapomenutou, vyšeptanou cibuli, byla povětšinou v pořádku. I když, pokud tedy šlo o vlnovníka, tak se dal najít v celkem slušném počtu cibulí, především ve větších a s hodně slupkami. 
    Přikládám pár fotek vetřelce a prosím o určení odrůdy. Mohu ho považovat za česnek splňující požadavky na sadbový? Nebo ho raději zkonzumovat popř. vysadit "do karantény".  Nebo je možné, že by nepaličák vytvořil tvrdý stonek? Děkuji
    neznámý vetřelecneznámý vetřelec 2neznámý vetřelec 3
    12. 9. 2017 20:24 Jan Kozák
    Tak tohoto vetřelce klidně vysaďte s ostatním Benátčanem. On to Benátčan je. V extrémních podmínkách vytváří stonek s plnohodnotnými pacibulkami. Jde vlastně o fyziologickou poruchu, která samozřejmě není dědičná - v příštím roce naroste normální nepaličák

    Kvetoucí nepaličák

    21. 7. 2017 12:28 Zakladatel vlákna: Anna Dvořáková
    Dobrý den,
    loni jsem u Vás zakoupila nepaličáky Japo II, Benátčan a Matin pro jarní výsadbu. Kromě Matina však šli do květu jako paličáky - u Japo II asi polovina, u Benátčana asi 2/3 rostlin. Jak je to možné?
    Kromě uvedených odrůd jsem ještě zasadila svůj starý nepaličák, kde šlo do květu 5 rostlin ze 75. V minulých letech mi nikdy nekvetl (pěstuji ho asi 30 let).
    Česnek jsem sázela 5.3., 2.4. jsem jej pohnojila Cereritem určeným pro cibuli a česnek. Když bylo příliš sucho, zalívali jsme.
    23. 7. 2017 6:48 Jan Kozák
    Viz předchozí odpověď.

    Nepaličák z pacibulky

    21. 7. 2017 9:54 Zakladatel vlákna: Jaroslav Henner
    Vážený pane Kozáku!
    Jsem amatérský pěstitel česneku. Před dvěma roky se mi u nepaličáku (Benátčan) objevilo asi 1% rostlin s paličkou. Záměnu při sázení nechci připustit. Nestandardní byla i mimořádná velikost "semen" v pacibulce, skoro jako u odrůdy Stanik. Semena jsem vysel a po dvou letech mi vyrostl opět nepaličák! Pouze procento případů s paličkou se zvýšilo asi na 5%. Existuje pro tuto anomálii nějaké vysvětlení.
    23. 7. 2017 6:46 Jan Kozák
    Jistě, jde o fyziologickou poruchu. V extrémních podmínkách některé úzkolisté nepaličáky vytvoří květní stvol s plnohodnotnými pacibulkami.

    benátčan

    21. 7. 2016 11:20 Zakladatel vlákna: josef formánek
    Dobrý den pane Kozáku,
    mám letos poprvé vaši odrůdu benátčan a mám několik dotazů.
    Sadil jsem část loni na podzim - konec 11/2016 a potom konec 02/2016.
    Loni sázené nyní polehávají, letošní stále stojí.
    Z hlediska sklizně - ještě počkat do začátku srpna, nebo loňský sklidit a letošní o týden později ??!
    Měl jsem za to , že je benátčan nepaličák, ale stále se objevují nové palice - i nyní po dovolené, a to jak loňský tak i letošní česnek a poměrně velký podíl - více než polovina. Znamená to něco ??!
    Díky
    Josef Formánek
    24. 7. 2016 19:49 Jan Kozák
    Jakmile nať poléhá, je to znamení na sklizeň. Proto skliďte nejprve podzimní výsadbu a s jarní ještě počkejte.
    Úzkolisté napaličáky v extrémních podmínkách skutečně květenství vytvoří. Vždycky je to později, než u paličáků. Jedna paní loni nebo předloni psala, že se jí na Benátčanu vytvořily květní stvoly až po sklizni.

    Anton

    29. 5. 2016 21:21 Zakladatel vlákna: Tomáš
    Dobrý den, máme vysazenu odrůdu Anton. Jedná se o nepaličák. Na některých rostlinách se objevil květní stvol. Chtěl jsem se zeptat, zda jej mám odhlávkovat. Děkuji Vám za odpověď.
    30. 5. 2016 21:44 Jan Kozák
    Je to skutečně Anton? U širokolistého nepaličáku jsem se s tím ještě nesetkal. Pokud by to tak bylo, docela by mě to zajímalo. Jaké je na Vás spojení? (Samozřejmě to můžete napsat mailem.)
    5. 6. 2016 13:03 Štěpán Zídek
    Dobrý den, s dovolením také vstoupím do diskuse na téma „palice nepaličáku“. Pěstuji jednu odrůdu nepaličáku, kterou jsem pořídil ze druhé či třetí ruky, její název tedy neznám (Že by to byl právě Anton?). V roce 2013 měla jedna rostlina této odrůdy 3 velké kulaté pacibulky, které byly schované uvnitř pseudostonku a nebyly chráněny toulcem. Tehdy jsem sázel na jaře. Ty pacibulky jsem zasadil a z nich pocházejí veškeré rostliny této odrůdy, které dnes pěstuji. Letos jsem si všiml u jedné rostliny, že to, co na první pohled vypadá jako další list, je ve skutečnosti toulec od palice - vizte foto. Je nezvykle silný a dlouhý - 41 cm od lůžka květenství až ke špičce. Kde je lůžko květenství, není z pohledu patrné, poznal jsem to až pohmatem. Na fotografii jsem toto místo označil červenou šipkou. Palice vypadá jinak než ta od pana Tomáše, není narůžovělá. Hlávkovat tento česnek určitě nebudu, za pacibulky budu rád. A navíc se domnívám, podle zkušenosti z roku 2013, že u této odrůdy nemá (ne)hlávkování na výnos podstatný vliv.
    Dělení odrůd česneku na paličáky a nepaličáky není úplně přesné. Vedle paličáků a čistých nepaličáků, které nevyhání květní stvol nikdy, existují ještě jakési polopaličáky, nebo přesněji příležitostné paličáky, které zpravidla květní stvol netvoří, ale občas u některých rostlin ho za blíže nespecifikovaných podmínek vytvořit mohou. Do této skupiny zřejmě bude patřit Anton. Ostatně, v popisu odrůdy Anton je mimo jiného uvedeno následující: „Někdy tvoří krátký stvol s pacibulkami – v závislosti na ročníku a lokalitě může být frekvence takových rostlin až padesátiprocentní. Není to považováno za závadu.“ Proto nerozumím, pane Kozáku, když tvrdíte, že jste se s tím u širokolistého paličáku nesetkal. Mohl byste to, prosím, upřesnit? Děkuji.
    5. 6. 2016 21:21 Jan Kozák
    Není to širokolistý nepaličák Anton. Vy máte úzkolistý nepaličák (řekl bych, že Japo II) a ten v extrémních podmínkách vytváří květenství s květy a plnohodnotnými pacibulkami.
    Širokolisté napaličáky někdy vytvoří pacibulky na krátkém stonku (někdy i ve dvou třech poschodích), ale nejedná se o květenství.
    31. 5. 2016 2:31 Jaromir Vyskala
    Z vaseho obrazku to vypada, ze spodek kvetniho stvolu ma naruzovelou/nacernenalou barvu. Podle toho soudim, ze tento cesnek je ze skupiny MPS. Ze sedmi skupin palicaku pouze tato skupina cesneku ma takove charakteristicke zbarveni stvolu. Pestuji Havran, Jovan, Karel IV a Bzenecky modry, kteri do teto skupiny patri. I podle jeho rustu bych se priklanel k tomu, ze je to cesnek ze skupiny MPS. Podle zakrouceni stvolu a pozdeji podle poctu pacibulek zjistite kam tento cesnek zaradit.
    31. 5. 2016 6:16 Jaromir Vyskala
    Omlouvam se za preklep. Skupin palicaku je osm, ne sedm, jak jsem vyse uvedl.
    1) PS: napr. Slavin 2) GPS: napr. Vekan 3) MPS: napr. Jovan 4) Rocambole: napr. Tantal 5) Porcelan: napr Dukat. Skupiny 6 (Turban), 7(Creole) a 8 (Asijske) jsou cesneky, ktere pochazeji ze Spanelska, Francie a dalneho vychodu .
    31. 5. 2016 15:25 Jiří
    Zdar Ano odhlávkovat

    JAPO - pacibulky

    7. 8. 2013 18:06 Zakladatel vlákna: Milena Novotná
    Zdravím Vás, pane Kozáku. Mamina u Vás nakoupila vloni novou sadbu Japo, a jelikož nemáme s touto odrůdou ještě zkušenosti, rádi bychom se u Vás přiučili. Máme dotaz, jak je to s tvorbou pacibulek u této odrůdy. Rodiče totiž začali se sklizní tohoto česneku už začátkem července, kdy se jim jevil hotový a kdy neměl žádné paličky (které by jinak odstranili). Pacibulky se vytvořili až nyní, při sušení v závěsu. Česnek je celkově menší. Byla tedy sklizeň příliš včasná? Díky Milena
    7. 8. 2013 21:52 Jan Kozák
    Japo II je úzkolistý nepaličák, přesto v extrémních podmínkách někdy vytvoří palici s plnohodnotnými pacibulkami. Sklízeli jste skutečně předčasně. (My jsme tuto odrůdu sklízeli minulý týden - a také s pacibulkami.)

    Cena česneku

    31. 7. 2012 0:06 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Ano nikdo nikoho nenutí si sadbu od pana Kozáka kupovat,můžete si nasadit co chcete a klidně i konzumní česnek, když se nebojíte čím si znehodnotíte česnek. Ani mě letošní cena netěší, ale postoj pana Kozáka chápu. V Praze na tržíštích slušní pěstitelé prodávají konzumní česnek za ca 160 KčKg a další za víc jak 220 kč a tvrdí o něm už měsíc že je to Džambul.. Jsem ráda že se na mě nějaká sadba od Kozáku dostane a budu věřit že letošní zima mě prověřila pečlivě. Sama česnek pěstuju jen pár let a je to pro mě svým způsobem velká zahradnická škola a uvědomuju si kolik je s tím "práce" a jak vrtkavá je štěstěna počasí. Mě pomrzl porost ca z 40 procent. Zbytek narostl překvapivě slušně. Jsem přesvědčena, že za to vděčím svému strachu, protože pozemek mám v mrazové kotlině sadila jsem opravdu hluboko, česnek jsem dolovala z ca 13-15cm hloubky a díky tomu přežil. Tam kde jsem byla už líná a unavená jsem sadila ca jen do 8 cm hloubky a tyhle řádky česneku při sklizni vykazovaly největší poškození mrazem na kořenovém systému. Zatím mám sklizeno ca 90%, a když jsem viděla jak krásný veliký, přímo mega stroužky mi narostl Havran úplně mě to dojalo. Bjetin má krásné rovnoměrné cibule, některé měli i  přes 100g, lokální odrůda asi Rusák měla i 120g á cibule. Lukan měl skoro u všech stroužů vytažené středové stroužky mimo cibuli, ale i tak se osvědčil. JOvan mě nadchl, krásné cibude se suveréně nejsilnějším kořenovým systémem a chutově NAM. Jediný slabší byl Slavin a Benátčan, ale vzhledem k tomu že Benátčanu jsem přesto že je to nepaličák vylamovala palice buhví co nám prodali ve vyhlášeném pražském zahrádkářství loni za sadbu z pytle označeného jako Benátčan. Další co se mi velice osvědčilo bylo pravidelné hnojení lignohumátem. Takže vím že letos budu sadit stejně hluboko, čert vem práci s dolováním při sklizni hlavně že bude CO sklízet
    31. 7. 2012 8:07 Jan Kozák
    Benátčan skutečně v letošních extrémních podmínkách udělal pacibulky v nevídané frekvenci. Vyrůstaly však podstatně později než u paličáků.
    31. 7. 2012 17:46 Hana Kopecká
    Děkuji za vysvětlení, opravdu Benátčan nasazoval pacibulky tak aspon o 14 dnu pozdějí než paličáky

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne