Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Vodní lázeň Zpět na diskusi

    MOŘENÍ ČESNEKU

    6. 10. 2021 8:54 Zakladatel vlákna: PETR PALÁČEK
    DOBRÝ DEN p.KOZÁKU,
    POKUD NECHCI POUŽÍVAT NA MOŘENÍ CHEMII,ČTU LECKDE,ŽE LZE MOŘIT TEPLOU VODOU DO 50 STUPnŮ,CCA 25 MINUT.DOPORUČUJETE TENTO POSTUP?
    A NENÍ NAKONEC UŽ ZAKOUPENÝ SADBOVÝ ČESNEK JIŽ NĚJAK OŠETŘEN? NA TO SE ASI NEDÁ SPOLÉHAT.DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ.
    6. 10. 2021 17:49 Jan Kozák
    Dodávaná sadba není chemicky ani jinak ošetřena. Ono to ani u celých cibulí nelze.
    Teplovodní ošetření proti škůdcům (ne proti chorobám) amatérsky nezvládnete. Používá se ve světě poměrně málo, protože je nutné dodržet přesně stanovenou teplotu trvale v celém objemu ošetřovaného materiálu. Mám dojem, že je to nějakých 42 stupňů, přičemž stupeň pod už nemá účinek, naopak stupeň nad česnek uvaří.
    Pokud nechcete používat vůbec žádnou chemii, pak se spolehněte na nechemický prostředek Rizocore.
    6. 10. 2021 18:20 Vaclav Kavka
    Potřeboval byste co největší (zavařovací?) hrnec, např 30l, právě kvůli té stabilitě teploty, aby se neměnila. Vodu v něm ohřejte na cca 49°C a nastavte ohřev tak, aby se při míchání teplota "neměnila" - tedy nejspíš nejnižší stupeň ohřevu. Teploměr potřebujete přesný, laboratorní. Detaily najdete např když vygooglíte "Disinfection Alternatives for Control of Ditylenchus dipsaci in Garlic Seed Cloves".
    Problém budete mít např s tím, že když dáte do nádoby česnek v jednom rašlovém pytli, tak uvnitř se neprohřeje tolik jako při krajích. Takže je asi dobré to rozdělit na několik. Taky byste měl česnek pověsit, aby byl přibližně uprostřed nádoby, ne u dna, kde se to ohřívá. A celou dobu míchat a hlídat teplotu. Háďátko to prý zvolna balí od cca 42°C, česnek nad 49°C. Tak je asi důležité to nepřešvihnout. Je to trochu složitější, ale prakticky ne víc, než domácí vaření šunky, kde taky nesmíte překročit teplotu srážení bílkovin. Akorát u šunky přinejhorším to maso uvaříte, česnek může nakonec nevyklíčit.
    7. 10. 2021 14:50 Vaclav Kavka
    Možná je k tomu zajímavý ještě pohled z druhé strany, kdy zpracovatelé
    česneku jako komodity potřebují naopak zajistit, že jim oloupané
    uskladněné stroužky nezačnou rašit. K tomu se dá taky najít informace o 
    ošetření teplou vodou a tvrdí se, že teploty pod 50°C na toto nefungují. Což je takový hezký doplněk k postupu výše.
    7. 10. 2021 11:36 Libor Hejduk
    Já osobně bych se tohoto postupu celkem bál. Ale tak maximálně přijdete o sadbu. Tak bych si dal o to pečlivější práci s vybráním zdravých stroužků, použil bych Rizocore (biologický přípravek - půdní prospěšné mikroorganismy) a případnou chemii zvažoval až v případě neúspěšného pěstování. Ale jako šetrný chemický přípravek mi přijde oblíbená Sulka - polysulfid vápenatý, sloučenina síry a vápníku, která v půdě přemění na síran vápenatý, v podstatě sádra, a poslouží jako hnojivo zvláště pak síra, kterou česnek potřebuje, mimo jiné je součástí alicinu, bioaktivní látky zodpovědné za česnekové aroma. Ale můžete část sadby zkusit ošetřit teplem a uvidíte, třeba se to povede. A nespotřebovanou nijak nemořenou sadbu můžete bez obav zkonzumovat, jen to vyjde dráž, než česnek zakoupený na spotřebu v kuchyni.

    Škůdce??

    1. 6. 2021 13:39 Zakladatel vlákna: Magdalena Lipowská
    Dobrý den, dokážete mi prosím poradit co se mi to děje s česnekem? Česnek nejprve začal žloutnout a teď vadne. Loni jsem měla stejný problém, proto jsem změnila půdu a místo výsadby, bohužel ale asi stejně neúspěšně. Předem děkuji za odpovědi. 
    Žádné kořenySchne a vadne
    1. 6. 2021 15:23 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Vypadá to na hád´átko zhoubné.
    1. 6. 2021 21:12 Jan Kozák
    Bohužel má pan Mácha pravdu. Není o tom pochyb.
    2. 6. 2021 9:52 Magdalena Lipowská
    Děkuji za odpověď. Je možné ještě nějak česnek zachránit? Jak mam postupovat po sklizni? Děkuji, hezký den. 
    2. 6. 2021 21:23 Jan Kozák
    Napadené rostliny vytrhejte a v nějakém kyblu (ať netrousíte zamořenou zeminu) vyneste z pozemku a zlikvidujte buď do směsného odpadu nebo vyneste někam do lesa či remízku. Určitě to nepatří na pole ani do biologického odpadu.
    Při sklizni postupujte stejně, nepřenášejte nechráněný materiál přes pozemek. Po sklizni zaryjte na celý záhon dusíkaté vápno v dávce 8 - 10 kg na ar. Bude-li sucho, prolijte záhon vodou a zakryjte aspoň na tři týdny fólií. Po usušení a vyčištění naložte s natí a kořeny stejně jako s napadenými rostlinami nebo to spalte. Zrovna tak likvidujte slupky ze stroužků při kuchyňské spotřebě. V žádném případě si nenechávejte z tohoto porostu sadbu. I zdánlivě zdravé cibule mohly být napadeny koncem vegetace, proto už nemají žádné příznaky napadení.
    3. 6. 2021 19:07 Vaclav Kavka
    Jen pokud byste měla nějaký cenný klon česneku - používají se metody na ochranu sadby s háďátkem. Spočívají v tom, že pro háďátko je smrtelná teplota od cca 45°C a česnek to vydrží až do 49°C. Je několik verzí této metody, její účinnější verze využívají také savo a formalín. Vše je k dohledání, těch postupů je opravdu několik, proto nechci psát jeden konkrétní. Stojí to ale za to jen u cenného česneku po babičce nebo unikátního místního klonu.... ale i tam je asi lepší ze zdravých kusů sklidit pacibulky a vysít je na čistý pozemek.
    Mimochodem - háďátko zhoubné patří mezi listová háďátka a teoreticky ani pacibulky nejsou bezpečné. Ví se, jak vysoko se v rostlině dostanou?
    4. 6. 2021 7:21 Jan Kozák
    Pacibulky stoprocentně ochráněny nejsou, ale jejich napadení je poměrně vzácné. Spoléhal bych na ně víc než na teplovodní ošetření, které v domácích podmínkách nemusí být úspěšné.

    Vlnovník česnekový

    23. 11. 2015 22:30 Zakladatel vlákna: Jarka
    Dobrý den, mám velký problém. Koupila jsem certifikovanou sadbu česneku přímo od šlechtitele (není vaše) již v září. Uskladnila jsem jí a čekala na příhodné venkovní teploty. Když jsem nyní chtěla sázet a začala sadbu připravovat ( jednotlivě stroužkovat), zjistila jsem, že je napadena vlnovníkem česnekovým, popis příznaků přesně odpovídá mojí sadbě. Prosím pane Kozáku poraďte mi, co mám s touto sadbou dělat. Mám ji nějak ošetřit, abych ji mohla zasadit? Nebo raději nesázet, abych si něco nedonesla na pozemek? Mohu tuto sadbu reklamovat u šlechtitele? Jedná se o 20kg sadby. Četla jsem, že se dá vlnovník zlikvidovat vodní lázní 55C teplou, 20-30min,je to pravda? A dala by se lázeň nahradit pečením v troubě na stejnou dobu a stejné stupně? Za odpovědi předem děkuji.
    24. 11. 2015 1:50 Václav Kozák
    Dobrý den, životaschopný sadbový materiál můžete namořit Sulkou, která vlnovníka spolehlivě likviduje. S reklamací se můžete obrátit na dodavatele, záleží však na tom, jestli k napadení došlo na uskladněném česneku u Vás, nebo jestli se vyskytly stejné problémy i v ostatní sadbě dané partie tohoto dodavatele. Nicméně reklamaci silně napadené sadby nemusí dodavatel uznat z toho důvodu, že zákazník má vadné zboží reklamovat ihned, jakmile se vada projeví, aby nedocházelo k prohloubení vady a znehodnocení zboží. My vzhledem k tomu, že chápeme, že zákazník uskladněné zboží nechodí kontrolovat každý den, uznáváme reklamace i později, jestliže zjistíme, že k problému mohlo dojít ještě před expedicí. Ovšem jestli se k tomuto podobně staví i ostatní producenti sadby, to nevím. Je jejich povinnost to není.
    Je sice vypracována metodika na likvidaci nejen vlnovníka, ale i háďátka zhoubného pomocí vodní lázně. V praxi je však využití této metody dost náročné. Je nutné po určitou dobu udržovat určitou konstantní teplotu. K tomu jsou zapotřebí speciální finančně nákladné přístroje, které dokážou udržovat konstantní teplotu v celém objemu ošetřovaného materiálu. Zapotřebí je i stálé promíchávání sadby vestavěným míchadlem, protože poměrně malé zvýšení teploty může sadbu znehodnotit, naopak i při mírném snížení teploty nebo kolísání teploty během doby ošetření znamená nejen jeho neúčinnost, ale navíc může prostřednictvím roztoku docházet k přenosu škůdce z napadených stroužků na zdravé.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne