Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Choroby česneku Zpět na diskusi

    Zakrytí česneku před houbomilkou

    31. 1. 2020 20:14 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, chci se zeptat, jestli už zakrýváte česnek bílou textilií proti houbomilce.  Předpověď na víkend je nad 10 stupňu. Nechtěla jsem zakrývat dokud to není nutné, s ohledem na fusarium, protože je dost vlhko.
    2. 2. 2020 5:55 Jozef Sisak
    Rojenie - vylietavanie  "houbomilky " sa predpoklada ak su teploty aspon 3 dni nad 10st. čo asi nehrozi
    2. 2. 2020 8:26 Jana Kopecká
    Pane Sisáku, dobrý den, páteční teplota 14 stupnů, sobotní teplota 14 stupňů, dnešní teplota v 8,30 je 7°C, takže bych se dost divila, kdyby se přes 10 °C nedostala... proto jsem se ptala jak jsou na tom ostatní. Lokalita Střední Čechy, 350 m n m.
    2. 2. 2020 8:32 Jozef Sisak
    Po doplneni tychto udajov  suhlasim s Vami PRIKRYVAŤ
    2. 2. 2020 8:45 Milan Zemek
    Dobrý den.
    Česnek jsem loni zasadil poprvé v životě.
    Pronajal jsem si zahrádku.
    Mám tedy pouze teoretické znalosti o pěstování této zeleniny.
    Česnek mi ještě neleze.
    Měl bych také zakrýt záhonek nebo se to dělá až když kouká z hlíny?
    Děkuji.
    2. 2. 2020 11:52 Jana Kopecká
    Dobrý den, klidně zakryjte, ikdyž neleze. mně taky neleze. Většinou jsem zakrývala rovnou po výsadbě. Ale posledních pár let řeším fusarium, takže spíš zvažuju že s ohledem navlhkost zakrývat nebudu. Nevím zda  je v mé lokalitě houbomila aktivní. Potkala jsem ji na pozemu před cca 5 lety. Zvažuji, co je pro česnek horší, jestli vlhko a teplo umocněné textilií a nebo houbomilka.
    2. 2. 2020 10:57 Jozef Sisak
    Mam ale stale pochybnosti , vlhka  je  dosť  biela textilia napomôže zvyšiť teplo neaktivuje to rast cesnaku a potom čo bude vo  februari - unoru ?
    2. 2. 2020 9:31 Jan Kozák ml.
    Riziko napadení fusariem je v tuto dobu minimální. Pokud vaše obava pramení pouze z prosincového příspěvku na toto téma, je bohužel pravděpodobné, že obsahuje chybné informace. Co se vlhkosti týče, textilie nebude mít na růst fusaria žádný vliv, pokud totiž není velké sucho, vlhkost ho prakticky neovlivňuje.
    2. 2. 2020 19:45 Jan Kozák
    Co s houbomilkou? 
    Ve druhé polovině devadesátých let, případně ještě pár let potom, byla houbomilka  v některých oblastech a některých letech velkým problémem. V té době bylo proti ní registrováno několik spolehlivých přípravků. Postupně však docházelo k omezování těchto přípravků tak, že v současné době žádný, který by se mohl oficiálně použít a byl účinný, není. Houbomilka to asi vycítila a rozhodla se být s pěstiteli solidární, takže problémy s ní už zdaleka nejsou tak velké. Pokud víte, že se u Vás stále vyskytuje (pozná se to podle jejích příznaků loni u pěstitelů, kteří proti ní nijak nezasáhli), pak použijte netkanou textilii. Té mouše nevadí, že česnek ještě nepíchá, ona naklade vajíčka na holou zem a vajíčko si počká, až česnek vyleze. 
    Teď si s fusariem nedělejte starosti. Zakořeněný česnek se umí dostatečně bránit, ale útok je minimální, spíš nulový - teplota v zemi zdaleka neodpovídá teplotě vzduchu.
    3. 2. 2020 18:40 Jana Kopecká
    Pane Kozáku, a kdy si dělat s fusariem starosti? O víkendu jsem aplikovala Clonoplus a počítám, že záhon zaliju ještě v době, kdy bude česnek cca 10 cm vysoký. Fusarium je pro mne "záhada". Zkušenost z minulých cca 5 let je, že česnek mi obvykle roste velmi pěkně, na zimu podtivě zakryto bílou textilii. Odkyt cca v březnu, dubnu podle počasí, přihnojování, okopáváno a tak v květnu, v červnu začnou  vadnout listy a podle fotek jste mi několikrát psal, že to je fusarium. Vypozorovala jsem, že některé odrůdy jsou citlivější, třeba Anton, ale zas chuťově můj favorit:-)
    4. 2. 2020 19:17 Jan Kozák
    Dokud není půda dostatečně teplá (9 stupňů), Fusarium odpočívá. Jediné, s čím proti němu můžete vytáhnout do boje jsou pomocné rostlinné přípravky, mimo Vámi zmiňovaný také Rizocore. Chemie na něj žádná není. Pokud je česnek v dobré růstové kondici, tak se může lépe bránit útoku.
    4. 2. 2020 19:45 Jozef Sisak
    Ďakujem za dnešne odpovede
    4. 2. 2020 23:29 Jana Kopecká
    Prosím pěkně, můžete to víc rozepsat? S aplikací počkám, až se půda oteplí, jaké další rostlinné přípravky a kdy použít. Klidně budu česneku vyprávět pohádky, aby byl v kondici:-) ale mám dojem, že víc ocení stabilní počasí, dostatek vody a živin. Jenže víme, jaké počasí je v posledních letech. Takže uvítám vše, co pošle fusarium k Něumětelům a česnek do kondice. Moc děkuji.
    6. 2. 2020 17:38 Jan Kozák
    Protože se setkávám s pěstiteli česneku, kteří jsou profesionální zemědělci, tak vím, že do česneku používají tytéž přípravky pro zvýšení kondice jako do polních plodin. Problém je však v tom, že tyto přípravky nejsou distribuovány v drobném balení, proto je zbytečné uvádět jejich názvy. Musím se přiznat, že nesleduji nabídky zahradních center, takže nevím, co je v současné době pro zahrádkáře ještě na trhu. Ale obecně platí, že můžete použít jakýkoliv přípravek těchto vlastností, i když  nebude v návodu česnek uveden. Každopádně je třeba respektovat návod k použití a také dobu trvanlivosti. To je obzvlášť důležité u přípravků obsahujících živé organismy.
    17. 2. 2020 13:05 Miroslav Svoboda
    Dobrý den,

    Já jsem houbomilku pět let na pozemku neviděl. Až vloni mně larva sežrala 1/4 úrody.
    Uplný nájezd. Všude na záhonech černo larev. Včetně cibule, pažitky a některých okrasných květin. 
    Chtěl bych se zeptat, kdy mohu folii sundat. Já tam dal černou, jinou jsem neměl.
    Dopředu díky za odpoved. Folijuju letos poprvé.
    18. 2. 2020 19:18 Jan Kozák
    Tak tu houbomilku jste tam ani loni neměl. Houbomilka má larvy bílé a můžete je najít v rostlině (po jedné) na začátku května. Potom zaleze do půdy, kde se zakuklí.
    Ale s něčím podobným (nebo spíše stejným) jsem se setkal loni koncem dubna u pěstitele na uherskobrodsku, přičemž v dané obci zdaleka nebyl sám, kdo měl tuto nepříjemnou návštěvu. Nechal jsem si toho škrobáka určit na základě fotografií a s největší pravděpodobností se jednalo o bázlivce vratičového z čeledi mandelinkovitých. Ten měl loni "svůj rok" a napadal spoustu druhů rostlin, přičemž většina pěstitelů ho loni viděla poprvé.
    Černý kryt bych doporučil sundat v době píchání česneku, což už možná je.
    19. 2. 2020 16:07 Miroslav Svoboda
    Děkuji moc za odpověd.
    Tak to jsem rád, že to nebyla houbomilka.
    Ta černá larva vloni teda opradu řádila u mně na pozemku. Snad už letos nebude v takovém mnořství.
    Díky za radu, folii sundám hned o víkendu, mám pod ní rané odrůdy - vekan, havel, havran, bjetin a ty už na záhonech bez plachty lezou ven.

    Sadba

    4. 8. 2019 19:15 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Dobrý deň, už ste tu viac krát rozoberali rozdiel medzi bezviróznou sadbou a takzvanou nebezviróznou alebo klasickou. Ak to nie je tajomstvo a mohli by ste mi napísať aká je to tá klasická sadba? Ak si napríklad od vás kúpim sadbu Bjetinu (nie bezviróznu) je to cesnak, ktorý skontrolujete napríklad či je dostatočne veľký, má dostatočný počet strúčikov, nie je mechanický poškodený, kontrolujete predpokladám aj prítomnosť háďatka alebo plesne (to sa asi robí len na niekoľkých vzorkách od daného pestovateľa). Ale dosť sa tu rozoberalo aj napádanie vírusmi, ozdravujete aj túto sadbu aspoň občas, alebo kontrolujete ako veľmi je už napadnutá vírusmi? A druhá otázka, čítal som tu, že nie je povolené nič chemické proti virózam, ale dá sa niečo robiť pred sadením, prípadne po zbere, napríklad nepomáhajú nejaké medziplodiny alebo vápnenie? Ďakujem a dúfam že sa neopakujem ale nenašiel som tu odpovede na tieto otázky.
    10. 8. 2019 19:37 Jan Kozák
    Nejenže není nic chemického proti virózám povoleno, ono také neexistuje nic, co by viry hubilo a přitom nezahubilo i hostitelskou rostlinu.
    Jedna věc je jistá: neexistuje rostlina česneku, která by nebyla virózní, to prostě nejde. I tzv, bezvirózní česnek, který právě vyjde z laboratoře je virózní. Pouze některé druhy virů jsou v něm ve velmi malé koncentraci. Podle evropské legislativy musí být nově registrované odrůdy povinně ozdraveny od jediného viru a to OYDV (virus žluté zakrslosti cibule). Ale i v tomto ozdraveném česneku tento virus, byť v malé koncentraci, je. Při dalším pěstování se koncentrace virů zase zvyšuje, proto je nutné častěji obměňovat sadbu.
    Klasické odrůdy se neozdravují, jejich udržovací šlechtění směřuje k toleranci, která zaručuje držet takovou odrůdu v trvale dobrém výkonu.
    Závěrem: proti virům se nesnažte bojovat, nezvítězíte.

    Ještě k blílé sklerociové hnilobě

    11. 6. 2019 17:09 Zakladatel vlákna: Antonín Tesař
    Dobrý den, jsem pravidelným čtenářem diskuse a pro svoje zopakování jsem si přečetl články od r. 2011 o bílé sklerociové hnilobě, která se mi též na zahradě, zvláště na jednom místě vyskytuje. Česnek pěstuji na rozloze do 40 m2, v srpnu až v září mořím v sulce a těsně  před výsadbou stroužky "obaluji" Clonoplusem (v minulosti Gliorexem). Všechny záhony každoročně  na přelomu léta a podzimu ryji ručně, do hloubky až 30 cm, na cca 250 m2 zarývám  cca 30 kg. dusíkatého vápna a zakrývám na 3 týdny igelitem.  Na jaře 2x až 4x provádím zálivku Gliorexem koncentrací dle návodu a cca na 8 m2 dávám 3 konve (á 10 l) zálivky.  Česnek nesázím na jedno místo, střídání na pozemku mi vychází ve čtyřletých intervalech.  Pokud se mi sklerocium u jednotlivých rostlin nebo v ohniscích vyskytne, zasažené rostliny vyrýpnu a spálím.
    Takže se skutečně snažím dát česneku vše co mu patří. Přes uvedená opatření  mi popisovaná choroba stále činí problémy.
    Má prosím někdo z čtenářů nějaké další zkušenosti, podněty či nápady pro případnou "léčbu" zasažené půdy?
    11. 6. 2019 20:50 Jan Kozák
    Vím, že máme v popisu bílé sklerociové hniloby chybu, ale sám ji neumím odstranit a když jsem s někým, kdo by to mohl udělat, tak si nevzpomenu. Dusíkaté vápno v tomto případě bohužel nepomůže. Jediné, co funguje je čas. A ten je hodně dlouhý.
    11. 6. 2019 22:09 Antonín Tesař
    Děkuji za radu. Myslel jsem si, že buď 1). dělám nějakou chybu při aplikaci dusíkatého vápna a také jsem pomalu 2). začal pochybovat o jeho účinnosti na sklerocii. Na a Vy jste mi potvrdil, že druhá možnost je správná.
    18. 6. 2019 20:12 Pavel Dohnal
    Určitě neuděláte chybu, když postižená ohniska vyryjete a i s půdou odstraníte hodně daleko od domova, ne k sousedovi. Řádně pak dbejte na hygienu nářadí, po práci nepíchejte rýč hned vedle. A ten čas... bohužel. Hodně zdaru! 

    Prosím o radu

    2. 6. 2019 22:22 Zakladatel vlákna: Sedláček Josef
    Dobrý večer,nevíte prosím o jakou chorobu se může jednat ? Začalo to krajem na záhonku a teď po těch deštích to postupuje dále.Dekuji za pomoc a radu 
    Od kraje záhonu a žluté listyJeden jsem vytáhl venDetailJeště jedna fotka
    3. 6. 2019 7:17 Jan Kozák
    Bohužel vím. Máte tam bílou sklerociovou hnilobu. Napadené rostliny vytrhejte a zlikvidujte. Přitom je nutné dostat ze země všechny suknice (slupky), protože na nich jsou rozmnožovací orgány choroby. Do kompostu (ani obecního) určitě nepatří. Podle počasí může choroba postupovat dále, jakmile už budou cibule dostatečně velké pro kuchyňské použití, tak zbytečně neotálejte a v blízkosti ohniska česnek skliďte. Raději ho podtrhnout než nechat shnít. Ani zdánlivě zdravé cibule z tohoto porostu nepoužívejte na sadbu. A tento pozemek na 20 let vynechejte při pěstování česneku, cibule, póru i pažitky. Mějte na paměti, že se infekce přenáší také na nářadí či obuvi.

    choroba - sklerociová hniloba?

    23. 5. 2019 21:57 Zakladatel vlákna: Tomáš Kohoutek
    Dobrý den, je prosím možné na základě fotografií posoudit, co česneku je? Že by se už začala projevovat obávaná bílá hniloba? Výsadba prosinec, sadba certifikovaná, ošetřena Gliorex a Clonoplus (důkladné pokrytí stroužků), lokalita Znojemsko. Děkuji.
    celek rostlindetail 1detail 2
    24. 5. 2019 7:15 Jan Kozák
    Špatná zpráva pro Vás. Vaše obavy se naplnily. Jediná spolehlivá ochrana proti této chorobě je čas a to dvacet let bez rostlin z rodu Allium (česnek, cibule, pažitka, pór, okrasné česneky). Clonoplus zpomaluje šíření choroby i její rozvoj, bohužel ani dusíkaté vápno nic nezmůže.

    Hniloba

    19. 3. 2019 16:40 Zakladatel vlákna: Petr Hrda
    Zdravím chci se zeptat, mám na česneku některé listy zkroucený a máji jinou barvu když vytáhnu česnek ven tak je úplně nebo trochu nahnilí. Co mám dělat vím že jednu odrůdu jsem dostal a pán říkal že mu hnil že mu nedýchal při uskladnění. Právě to dělá ta jeho odrůda. Děkuji
    ...
    19. 3. 2019 19:54 Jan Kozák
    Modrá plíseň na prvním snímku je Penicillium. Jeto saprofyt, roste tedy na odumřelých pletivech. Vyskytuje se i u zdravého česneku na přirozeně odumírajícím matečném stroužku. Tady je však viditelně poškozené (a odumírající) podpučí. Chorobu na druhém snímku sice nedokážu určit, ale je jisté, že taková rostlina uhyne.
    Tož co včil? Viditelně hynoucí rostliny je dobré ze záhonu odstranit a zlikvidovat. Z takového porostu si nenechávat nic na sadbu.
    19. 3. 2019 21:17 Pavel Dohnal
    Opět to oblíbené téma zdravé sadby! Nešťastný pan Petr zasadí sadbu od pána, kterému česnek hnil.... Zaděláváte si Petře na to, že si zaplísníte a zahnijete půdu na pár let dopředu. A co už teď? Fungicidy? Nebo vše pokroucené ven, do pytle a popelnice, a na pár let na to místo dát brambor nebo hrách. Nejde už o česnek, ale o Vaš pozemek! Zatr sakr. 

    Totálně vyšuškaný

    14. 11. 2018 21:19 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
    Zkusím přiložit foto. Když jsem to dostal do ruky, první moje slova byla - na kompost! Údajně se jmenuje Tristan. Pak jsem tu  vyšuškanou věc rozebral, ona se spíš sama vysypala, a rozpitval jsem ji. Kromě vyschlosti jsem neobjevil jedinou závadu. Zelené srdce tam je, tendence na růst taky, chuť má obstojnou i v hnědém stavu, doporučil jsem zasadit. Byl na vyhození, vsadím boty, že úroda bude vysoko nad 50 %!! 
    123456
    15. 11. 2018 13:57 Karel Karel
    Vy byste , mít takovou sadbu Vy, takovou sadbu sám použil a pak na přesrok čekal co z toho bude? To tak ze zoufalství ne?
    16. 11. 2018 6:33 Jozef Sisak
    Pri dodani takej sadby v prvom okamžiku zlosť , ale ak mate zaujem o danu sortu ,aj taka mizeria vas nezastavi . Viem o čom pišem. Pri nedostatku sadby-  ako sa hovori  " topiaci sa slamky chyta " Sadba nesie znaky nevhodneho skladovania ,teplo a sucho, predpokladam zniženu kličivosť ale aspon sa dostanem do "fajty" odrody. Neviem akoby ste reagoval ak  by ste na zaklade popisu sorty - odrody danu odrodu objednal komplikovane a draho ziskal zo zahraničia a dodane by bolo niečo ine? Aj to  už mam za sebou. V mojom pripade pri diagnoze" cesnak" ide sa ďalej.
    16. 11. 2018 7:36 Karel Karel
    Než takovy sadbový česnek , tak kdyby už nešlo sehnat sadbový česnek, tak použiju česnek konzumní,ale hlavně  od pohledu zdravy česnek. Nejde o zlaté trenky, pokud pán neumírá,  a trva na odrůdě, tak si ji sežene další rok včas a včas namoří aby se mu to nestalo opět. Hospodařit stylem " topiaci sa slamky chyta"? buh žehnej takovému hospodaři. 
    16. 11. 2018 9:11 Jozef Sisak
    Ďakujem za želanie .Použiť konzumny cesnak bez znalosti pôvodu krajiny či odrody nemam zaujem. Aj tuto etapu pestovateľskej cesty mam za sebou. Chybou prezentovanej vzorky je predpokladam zle uskladnenie a nie CHOROBA ! preto nevidim problem v použiti na sadbu. Poškodenie sadby vlnovnikom-- aj na zaklade  odpovedi p. Kozaka po namoreni vysadiť.
    16. 11. 2018 11:25 Karel Karel
    Vy máte zas defenzivní přistup.Tak většinou v okolí vašeho bydliště se určitě najde pěstitel, který není trouba a ví co sadí, případně průmerný uživatel internetových stranek si najde pěstitele na webovych stránkách i s popisem česneku . A hlavní pravidlo je "co se mi nezda tak nesazím  přece   - a i toto tu zaznělo xkrát.  a když je něco poškozené vlnovníkem unosně, čili jen trochu,  je to něco jiného jako ty některé scvrkle chcipačky na fotce. Ale když je vám bližší  "Topiaci sa slamky chyta", sadte jak vám to pasuje. Ale doporučovat někomu druhému takový postup je pane "choré". 
    19. 11. 2018 6:13 Jozef Sisak
    Pan KK.     V  diskusnom prispevku autor vyjadruje svoj nazor ! Ak môj nazor -- to by som urobil ja -- pokladate za chory je to vaš nazor a mate naňho narok . Čo  sa skryva za :" aj tuto etapu pestovaťeľskej cesty mam za sebou ". koľko prace ,  úsilia a peňazí o tom nebudem pisať a obťažovať diskutujucich. Použit konzumny cesnak ako sadbu od pestovaťeľa OK ! kupenu z obchodu to by som zvažoval,  osobne nedoporučujem !
    19. 11. 2018 6:23 Jan Kozák
    A já varuji i před "konzumným cesnakkom od pestovateľa". Před několika lety jsem byl u jistého pěstitele na Mělnicku, pěstoval léta na ploše nějakých dvou tří hektarů. A říkal: "Je-li mokrý rok, tak víc hnije, je-li sucho, hnije méně". Ale to "hnití" bylo háďátko. Nespoléhejte se na vysokou odbornost pěstitelů.
    19. 11. 2018 20:28 Pavel Dohnal
    Pane Karle. Máte správný názor. Ten nešťastný vzorek se mi dostal do ruky od kamarádky a její mama byla nešťastná, zda vyhodit. Udělal jsem obrovskou chybu, že jsem tuto "věc" neposlal do popelnice. Pamatujte, chybami se člověk učí!!! Tak teď se budu dvě sezóny učit, jak paní zachránit pozemek.! Pokud v tom byl vlnovník. Naštěstí dala jen malý řádek, myslím, že zálivka sulkou prospěje a pokud něco vzejde, věřím v těch aspoň 50 %, začnu se zajímat o akaricidy, např. Sanmite 20 WP [eagri.cz.]. Psal jsem i v diskusi, že nedávám do země něco, čemu nevěřím. Na sadbu používám pouze špičkové stroužky bez vady, i třeba malého vzrůstu. Např. z Buchlovic jsem půlku sadbového Vekanu vyhodil už začátkem října. Vyšuškaný. K novým odrůdám na mé zahradě jsem velmi skeptický a vždy je na nějaký čas dávám dostatečně daleko od sebe. S p. Sisakem musím souhlasit, že když máte nebo získáte mimořádný vzorek odrůdy, chcete a musíte pro jeho záchranu podniknout mnohé! Sám jsem byl na pokraji "vymření ' několikrát. A k názoru p. Jána, nezlobte se, ale já raději zasadím kvalitní konzumní, než nepěkný sadbový. Omlouvám se za svůj monolog velkopěstitelům se stvoly do S. Jinak to nejde a moooooc fandím! 
    Jak říkám, česnek je nejušlechtilejší plevel! 
    19. 11. 2018 23:32 Karel Karel
    Dobrý večer pane Kozáku, škoda že jste to nenafotil, dost by mě zajimalo jak takový napadeny česnek hadatkem vypadá, který nejde od pohledu rozeznat od zdravého, nebo jestli by jste neměl foto jiného takové napadeného česneku hadatkem ,případně odkaz na stranky kde takové fotky jsou . Ja měl s nakupem sadbového česneku špatnou zkušenost, velké množství odpadu - vlnovník v pokročilem stadiu a fusarium - od jiné firmy. Tak jsem se vratil k tomu že většinu sadby si nechavam ze své urody a co pochybí dokoupim konzumním od pěstitelů , kde si pro něj dojedu a vidim co kupuju, a naštěstí jsem neměl ještě takovou zkušenost jako Vy s pánem z Mělnicka. proto moje otazka.  Ono má něco do sebe vybírat na sázení nadstandartní velikosti dané odrůdy česneku,  vzledem k tomu že většina chorobami napadenych česneků má napadený kořen  a skrze napadeny kořen do takových velikostí napadený česnek nedoroste, když už by se stalo že by nebyl rozeznatelny od zdraveho. 
       
    20. 11. 2018 12:54 Jan Kozák ml.
    Problém spočívá v tom, že cibuli silně napadenou, deformovanou háďátkem při sklizni vyřadí i laik (důvod poškození sice nerozpozná, vyhodí ji, protože je škaredá). Většina napadených cibulí ale žádné příznaky nemá. Po sklizni bez laboratorního vybavení háďátko nerozpozná nikdo. Natož na fotografii. To dovedou jenom dva lidé na světě, jak jsem vyrozuměl, vy a pan Dohnal.
    Určování kvality česneku podle vzhledu nebo podle velikostí cibulí je metodou úsměvnou.

    Prosím chápejte (i pan Dohnal), že probíhá sezóna, nikdo z firmy nemá čas vést absurdní polemiku o tom, zda dokážete zázračným způsobem stanovit sadbovou kvalitu česneku. Pokud takovou schopností oplýváte, prosím, zašlete svůj životopis na e-mail uvedený v kontaktu. Dobře placené zaměstnání máte jisté, firma tím na každé odrůdě ušetří roky práce.

    Uvědomte si prosím, že je krajně nevhodné na webu držitele práv k odrůdám, jejichž vývoj a udržování je velmi náročný nejen finančně, doporučovat sázení konzumního česneku.
    Stejně tak je nemístné navážet se do zákazníků, kteří možná obdělávají stokrát větší plochy, což zákonitě znamená, že musejí používat jiné metody pěstování.
    Děkuji za pochopení.
    20. 11. 2018 21:47 Karel Karel
    Vážený pane Kozáku mladší, když už něco komentujete bylo by dobré si to přečíst - celé - než na něco reagujete Vaším arogantním  stylem. Nikde jsem jak uvádíte Vy 
    -za 1. nedoporučoval  sazení konzumíniho česneku  -  "Než takovy sadbový česnek , tak kdyby už nešlo sehnat sadbový česnek, tak použiju česnek konzumní,ale hlavně  od pohledu zdravy česnek"  tot vše - trochu rozdíl než jak jste to podal Vy. 
     a za  2. nikde jsem nepsal že dokažu rozpoznat napadenou cibuli hadatkem bez přiznaků , a jestli vám vadí že jsem se na to dotázal, vzhledem k tomu že jsem se s tim nesetkal tak se Vám omlouvám - kdybych se s tím setkal nevědomně jak si myslite VY ,  při mém uvedeném pěstovaní  na svém poli, nemyslite že by přišla zpětná vazba bud to od zákazníků nebo urody v následujicích sklizních? 
     A vrchol Vaší komičnosti mi přijde vaše nabídka prace . Vy si myslite že dokažete platit zaměstnancům lépe než  co dokaže vyprodukovat orná puda v kombinaci s pracovními navyky a vztahem k půdě? Vratte se zpatky na zem pane. 
    21. 11. 2018 8:12 Jan Kozák ml.
    Česnek si sázejte, jakýkoliv chcete, pane Karle. O to nejde. Má reakce se vztahuje na celou předchozí diskusi, ne nutně na váš poslední příspěvek. Podstata mého sdělení spočívá v tom, že je nevhodné zneužívat prostoru producenta sadby k referování o tom, jak je dobré pěstovat konzumní česnek, navíc bez nezbytných znalostí. Byli jste upozorněni, že takové jednání tu není žádoucí. Pokud nechcete respektovat provozovatele diskuse, pokračujte prosím jinam.
    Jsem potěšen, že na vás můj vtip působí komicky.
    21. 11. 2018 17:06 Pavel Dohnal
    Z fotky, bohužel, nepoznám ani háďátko, ani kvalitu, ba ani odrůdu. A kromě toho svého česneku, který mám 19 let, a velmi se s ním napiplám, kupuju občas i sadbový. A velkopěstitele uznávám a obdivuji, stejně jako všechny, co dělají na poli, zvlášť při současných změnách klimatu. Určitě máte hodně práce, ale už jste mi podruhé zbytečně vyčinil za něco, co jsem nenapsal - 8.11. o Bjetinu, teď o háďátku. Nevadí, nic ve zlém. Vůbec se nepovažuji za odborníka, jsem malopěstitel a milovník dobrého česneku!! Proto se ptám, když nevím. Rád se dozvím, každý má právě jiné zkušenosti, jinou hlínu, jiné podnebí, jinou techniku. Děkuji všem za názory. 

    Fusárium - jak ochránit novou sadbu.

    12. 10. 2018 18:28 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Dobrý večer páni Kozáci. Blíží se doba sadby a já se chci zeptat jak postupovat (mimo již známé víceleté odstupy pro sadbu) v případě, že jsem měl příznaky fusária při letošní sklizni? Zkusím foto, zda je to fusárium. Děkuji za odpověď.
    Je to fusárium?
    12. 10. 2018 22:01 Jan Kozák
    Fusarium tohle není. Mohla by to být botrytida. Nemáte snímek z boku?
    13. 10. 2018 11:55 Filounek Jaroslav
    Toto slyším poprvé. Co to pro mne znamená?
    Botrytida?
    14. 10. 2018 6:27 Jan Kozák
    Z těchto snímků nelze s jistotou určit problém. Pokud by se jednalo o botrytidu, pak je to jedna z mála chorob, proti které lze úspěšně bojovat mořením. Problém je ale v tom, že v současné době není asi žádné takové mořidlo na česnek registrováno.

    Kompostování sušené natě

    26. 8. 2018 18:27 Zakladatel vlákna: Aleš Kubík
    Dobrý den,
    Můj dotaz směřuje k využití suché natě a zbytků z rozdružených česnekových cibulí.
    Je vhodné tyto česnekové zbytky kompostovat a tento kompost v budoucnu použít i na budoucí česnekový záhon, nebo je tam nebezpečí šíření škůdců a nemocí? Jaké máte zkušenosti?
    S díky, Kubík 
    28. 8. 2018 8:55 Jan Kozák
    Pokud byl porost česneku po zdravotní stránce v pořádku, pak nemusíte mít strach, použít kompost ze zbytků na záhony, kam jednou zase přijde česnek. Pokud si zdravotním stavem nejste jist, pak tento kompost použijte jinam (např. k malinám, rybízu, ovocným stromům). Jedinou výjimkou je rez, tu kompostem nepřenášíte.

    Česneku se nedaří

    24. 7. 2018 14:00 Zakladatel vlákna: Alena Štíbrová
    Dobrý den pane Kozáku,
    ráda bych Vás poprosila o pomoc. Již několik let jsme na chalupě (Ústecký kraj, 600 mnm) pěstovali česnek, mně neznámé odrůdy. Sami jsme si z vypěstovaného dělali sadbu, na podzim mořili a další rok sklízeli a byli jsme na úrodu pyšní. Česneku se natolik dařilo, že si od nás odkupovali i naši známí. Pak přišlo období, kdy se přestalo dařit nám, ale i sousedům. Je to asi tak 10 let či o pár více. Česnek byl plesnivý, člověk ze zěmě vytahoval pouze uhnilé tyčky. Párkrát jsme zkusili česnek sázet na jaře, kdy tolik neuhníval, ale nestíhaly se tvořit stroužky, úroda ale stejně za to nestála. Česnek jsme nikdy nezalévali, to mi naši říkali odjakživa. Pak jsme si řekli, že dáme 5 let pauzu kvůli škůdcům, chorobám atd. Nyní jsme zasadili a sklidili, respektive nesklidili až na 5 pochybných palic vůbec nic. Prosím napadá Vás chyba, kterou děláme, nebo špatný výběr odrůdy? Ráda si od Vás nechám poradit s odrůdu, vyzkoušíme, spotřeba česneku je u nás skutečně velká. Děkuji a přeji pěkný den
    24. 7. 2018 21:15 Jan Kozák
    To nebude problém odrůdy, ale půdy. Jestliže nestačila pětiletá pauza, tak tam bude s největší pravděpodobností Sclerotium cepivorum. Nebyly Vaše pozemky před těmi deseti či více lety zaplaveny vodou?
    25. 7. 2018 11:36 Alena Štíbrová
    Dobrý den,
    zaplaveno nebylo, co si pamatuji za svých 30 let. Oblast je poměrně stinná, co se deště týká. Ještě mě napadlo, zda to neni tím, že sezónu na chalupě končíme v říjnu a začínáme v dubnu. Četla jsem, že je potřeba česnek sázet pod 9 stupni, což se teoreticky nepodaří, i když je poloha vyšší a teplota vždy o něco nižší. Ale takto to bylo i když jsme měli pěknou úrodu. Dívala jsem se na obrázky té plísně a ano, je to tomu velmi podobné, toto jsem na česneku vidívala. Poradíte mi prosím, jak je možné proti tomu účinně bojovat?
    Moc děkuji a přeji pěkn ýden
    25. 7. 2018 21:22 Jan Kozák
    Jak se to tam dostalo a proč se to projevilo ve stejnou dobu více sousedům, už asi nikdo nezjistí. Jediné, co je spolehlivě účinné, je nepěstovat česnek, cibuli, pór, pažitku nebo okrasné česneky v dané lokalitě dvacet let. Možná máte v zahradě nějaké místo, které léta neobděláváte, tak to by zamořené být nemuselo.

    Množení z pacibulek

    16. 7. 2018 12:48 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
    Dobrý den, měl bych dotaz ohledně domácího množení paličáků z pacibulek. Zrovna přemýšlím nad výhodami ohledně zdravotního stavu. Máte vypozorované, zda je po letech sázení česneku, který pochází původně z bezvirózní sadby, dochází k nějakým rozdílům v promořenosti viry v rostlině a v pacibulkách? Zda se česnek neumí bránit infekci, čili jestli se viry v pacibulkách nevyskytují v nižších titrech.
    Děkuji
    21. 7. 2018 17:09 Jan Kozák
    Ja, to jsem si kdysi myslel také, ale byl jsem vyveden z omylu. Koncentrace virů je stejná v cibuli i pacibulkách. Lepší zdravotní stav partie z pacibulek je způsoben zmenšením styku s fuzáriem.

    Pacibulky

    7. 7. 2018 19:02 Zakladatel vlákna: Aleš Kubík
    Dobrý den,
    Rád bych Vás požádal o radu. Na záhonku mi zůstalo pár česneků na pacibulky. Na jednom květenství ale pacibulky "jakoby rostou". Je toto nějak nebezpečné, jedná se o nemoc či virus? Vyskytlo se u odrůdy Bjetin. Mám květenství zlikvidovat, nebo se jedná o pro mne bezvýznamný úkaz? 
    Děkuji Vám za Vaši odpověď. 
    Kubík 
    Pacibulky
    7. 7. 2018 20:51 Jan Kozák
    Jedná se o fytoplazmovou žloutenku aster (Aster yellow phytoplasma).  Zrovna tento týden jsem se o ní také zajímal, a to jestli nějak ovlivňuje výnos. Bohužel jsem se ničeho  nedopátral. Samozřejmě tyto pacibulky nepoužívejte pro další množení.

    Rez na česneku

    29. 6. 2018 12:47 Zakladatel vlákna: Martin Přikryl
    Dobrý den,
    mám na Vás dotaz : na česneku jsem měl letos hodně rzi , nevím, jestli ho můžu na příští rok použít na sadbu.
                                                     Děkuji
    29. 6. 2018 21:50 Jan Kozák
    Rez je chorobou na listech, sadbou se nepřenáší.

    Viróza

    13. 6. 2018 21:47 Zakladatel vlákna: Vladimír Lepša
    Dobrý den,prosím o radu jak se zbavit virózy natě,děkuji.
    viróza
    15. 6. 2018 6:42 Jan Kozák
    Člověk musí virózu vyležet, česnek to neumí. Lék není pro lidi, není ani pro rostliny.
    Mozaika je manifestačním projevem přítomnosti virů v rostlině. Neznamená to však, že by česneky bez mozaiky na listech nebyly virózní. Úplně bezvirózní česnek neexistuje. U tzv. bezvirózních česneků jde pouze o významné snížení koncentrace viru žluté zakrslosti cibule (OYDV), případně i některého dalšího. Tzv. ruské paličáky bývají rovněž bez mozaiky, ale jsou takovými "bacilonosiči".
    Mozaika na listech nemusí znamenat snížení výnosu. Pokud si však vybíráte sadbu z vlastní produkce, dávejte přednost rostlinám s méně výraznou mozaikou.
    18. 6. 2018 22:02 Vladimír Lepša
    Děkuji.

    Prosím o jakou chorobu se jedná?

    1. 6. 2018 17:50 Zakladatel vlákna: Sedláček Josef
    Zdravím pane inženýre...prosím o radu o jakou chorobu se může jednat ? Moření v sulce a za 14 dní šlo do země po bramborach po dvou letech ..mezi česnekem je vidět i sem tam vyrostlá nať od brambor.Dekuji za každou radu a prosím jestli napadený česnek vytrhat a jestli má cenu udělat nějaký postřik?
    tak 20% napadeno žloutneJeště jsem udělal řezNaťDalší fotkaPoslední
    1. 6. 2018 21:22 Jan Kozák
    Je tam vidět čerň, správně sazovitost česneku. Ale ta tolik nevadí. Mám obavy, že tam máte i bílou sklerociovou hnilobu. A ta vadí hodně. Každopádně napadené rostliny vytrhat a zlikvidovat tak, aby se nedostaly zárodky choroby na jiný pozemek, na němž se potenciálně může pěstovat cibule, česnek, pažitka či pór.
    1. 6. 2018 22:18 Sedláček Josef
    Děkuji :-) 

    sklerociova hniloba

    23. 5. 2018 20:10 Zakladatel vlákna: Ladislav Horák
    Dobrý den.  V lonském příspěvku mám podobné fotografie a tehdy to bala sklerociová hniloba. V letošním roce jsem použil Clonoplus jak na moření,tak na vysypání řádků i jarní zálivku v několikanásobném  množství. Podle mne se jedná o fusariozu ale nejsem o tom přesvědčen na 100 procent. Ani Clonoplus není všemocný.
    28. 5. 2018 7:11 Jan Kozák
    Loňský příspěvek jsem neuměl najít, proto nemohu porovnat. Je pravdou, že Clonoplus výrazně omezuje výskyt některých chorob na česneku, ale musíme vzít v úvahu výrazné oslabení rostlin přílišnou vlhkostí (nebo spíš rozmáčením) půdy na podzim a silnými mrazy koncem zimy.

    sklerociová hniloba

    23. 5. 2018 7:08 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, pane Kozáku, chci se zeptat na chorobu na kterou se ptal pan Horák i pan Šatan. Tomu jste napsal, že byste se nerad mýlil, ale že si myslíte, že o sklerocii nejde, protože "...protože rostliny by byly pouze žluté, ale jinak normálně vyvinuté". Tzn s pěknou kořenovou částí a všechny listy žluté? Já se s touhle chorobou vloni u sebe taky potkala a myslela si, že to je sklerocie, napadené rostliny jsem likvidovala a nářadí dezinfikovala savem. Takže u sklerocie zežloutne celá rostlina rychle najednou a kořeny má do určité doby zdravé? nebo jak "bezpečně" poznat, kdy se jedná o sklerocii a kdy ne? Měla jsem za to, že slercie začíná žloutnutím dolních listů, většinou je to takový žlutý prožek ve středu listu, který se rozšiřuje a postupně začnou žloutnout další listy. Ve fázi 2 žluté listy jako má na fotkce pan Horák to nevydržím a rostlinu zlikviduju.  Děkuji za vysvětlení jak bezpečně poznat slerocii. Případně tušíte jak se bránit chorobě, která rostliny napadla.
    27. 5. 2018 20:20 Jan Kozák
    Na přesné určení choroby existují diagnostické laboratoře, my se řídíme příznaky. Rostlina napadená bílou sklerociovou hnilobou se vyvíjí stejně jako ostatní rostliny, určitě nekrní. V jistou dobu, bývá to v první polovině června, začne ztrácet zelenou barvu a zežloutne. Ale celá rostlina naráz, tedy ne od spodu ani od vrchu.
    28. 5. 2018 0:26 Martin Perníček
    Dobrý večer p.Kopecká.Bilou sklerociovu hnilobu poznáte podle toho,ze když vykopnete takto podezřelou rostlinu,tak bude mít celý normálně vyvynutý kořenový systém i s půdou kolem kořenů pokrytou bílou plísní.

    Přemrzlý česnek

    22. 4. 2018 19:09 Zakladatel vlákna: Miroslav Čivrný
    Dobrý večer, sám jsem si netroufl ale má někdo zkušenost s takto přemrzlým česnekem,jeho konzumací? 
    Přemrzlý česnek
    23. 4. 2018 6:03 Jan Kozák
    Odumřelé stroužky jsou nepoživatelné z chuťových důvodů. Nepoškozené stroužky jsou chuťově i obsahově v pořádku.
    23. 4. 2018 7:06 Jan Kašpar
    Ten česnek není přemrzlý, ale naopak. Jinak je to krásná ukázka Waxy breakdown. Jak z učebnice. Viz např.: http://blogs.cornell.edu/livegpath/gallery/garlic/waxy-breakdown-on-garlic/
    23. 4. 2018 12:36 Miroslav Čivrný
    V tomto případě je to jistě přemrzlý česnek. Do vánoc byl v pořádku. Tuším někdy v lednu (jistý si nejsem) jsem z důvodu klíčení česnek přesunul z bytu ven na balkon (celkem větrno) průběžně kontroloval s tím že až bude chvíle tak udělám pastu. Pozdě, když jsem v jednu chvíli po nějakých mrazech kontroloval tak takhle zesklovatěl. 
    23. 4. 2018 14:30 Jan Kašpar
    Nikoli, tahle fysiologická porucha vzniká díky vysoké teplotě buď při sklizni, mimochodem, neležel nějakou dobu Váš sklizený česnek na prudkém slunci? Nebo při skladování při vysoké teplotě, pokud je nedostatečné větrání. Česnek při sušení a skladování potřebuje kyslík. Pokud ho nemá dostatek zareaguje touhle poruchou. Kolísání teploty vznik voskového vzhledu pouze urychlí v řádu týdnů. Alespoň to tvrdí botanici, vědci z Cornell University. U Vašeho česneku bych si tipnul, že ten tmavý wax vznikl jako první okolo sklizně a ten světlý později jako důsledek skladovacích podmínek.
    23. 4. 2018 17:24 Miroslav Čivrný
    Opravdu musím říct že česnek byl v pořádku usušen na dosti větrané půdě (bývalý seník). Žádný ze 40kg nejeví tyto příznaky a ani zpětnou vazbou se ke mě nedostali tyto informace. 
    Jak jsem psal výše, tyto dva svazky po cca 0.8kg jsem na zkoušku (po předčasném klíčení) přesunul na balkon kde byl vystaven mrazům i více jak -15.
    No uvidíme, musím zkoušet, zatím nemám vychytané ideální místo ke skladování ;-)
    Děkuji za informace ohledně tohoto problému a necháme prostor pro ostatní diskusi(^_-) 
    24. 4. 2018 8:44 Jiří česnek
    Stroužky zmrzli přesně tak to dělá v cibuli molik a vlnovník,tvrdých stroužků si nevšimnou pouze měkých uprostřed většího svazku při vysoké teplotě.Jinak dobře sušený česnek v malém svazku je kámen ,který nezmrzne .
    26. 4. 2018 5:43 Jan Kozák
    Dovolím si nesouhlasit. Takhle skutečně vypadají příznaky voskovitého odumírání stroužků (waxy breakdown), ale musel by to být snímek z konce srpna nebo ze září. Je však možné, že primární impuls mohl být stejný, proto nebyly po přemrznutí znehodnoceny všechny stroužky v cibuli.
    26. 4. 2018 8:46 Jiří česnek
    Jak uvádí Miroslav Čirvný česnek zmrznul přesně podle jeho popisu,se mě to několikrát stalo ve skladu v seníku a boudě ve velkých svazcích . Na roštu a malích svazcích na sadbu v říjnu se mě to nestalo ani za 50 let . Waxy breakdown vzniká ze smrtelných koktejlů hnojení ,česnek umírá už v září.

    Modra hniloba

    5. 1. 2018 23:14 Zakladatel vlákna: Blanka Fuskova
    Dobry den. Pri zlom uskladneni som zistila, ze sa na hlavickach v spodnej casti korienkov sa objavila trochu zacinajuca plesen, podla popisu asi modra hniloba. Chcem sa opytat ci je mozne este tento cesnak, strucky pouzit na konzumaciu a pripadne ci este vhodny aj na sadenie. Dakujem za odpoved.
    6. 1. 2018 19:21 Jan Kozák
    Modrá hniloba (Penicillium) napadá neživá pletiva, není tedy parazitem, ale saprofytem. Objevuje se při zvýšené vzdušné vlhkosti na suknicích (slupkách), podpučí, hlavně však v místech mechanického poškození. Posledně jmenované bych pro konzum ani výsadbu nepoužil, pokud je Penicillium na sukniích nebo podpučí, není problém ani potravinářský ani sadbový.
    A paní Blanko, použijte, prosím Vás, příště diakritiku (čárky a háčky nad písmeny). Bez ní je i slovenština degradovaná. A možná bych Vám pak ani neodpověděl.
    7. 1. 2018 0:34 Blanka Fuskova
    Ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď.

    Škůdce česneku

    2. 1. 2018 21:15 Zakladatel vlákna: Růžena Čengery
    Pane Kozáku,diskuzi jsem přečetla i pozpátku,stále si nejsem jistá co v půdě mám.Stručný popi pojevu poškození- asi tak tři neděle před sklizní začnou rapidně žloutnou celé rostliny,po vytžení je většinou  vytahnu bez kořenů a suknice je měkká a růžová a cibule je je zdola popraskaná.Co to je za bestii?Děkuji Foto bohužel nemám
    3. 1. 2018 10:10 Jan Kozák
    Zcela jednoznačně máte pozemek zamořený bílou sklerociovou hnilobou. Pro její omezení se dá využít Clonoplus. V současné době ho už není možné u nás objednat přes e-shop, mohu Vám ho poslat na základě e-mailové objednávky na adrese jan.kozak@cesnek.cz. Jedinou zcela spolehlivou ochranou je výsadba nové zdravé sadby na zdravý pozemek. Sclerotium cepivorum je specifickou chorobou rodu Allium (cibule, česnek včetně okrasných, pór, pažitka), přežívá v půdě až dvacet let.
    3. 1. 2018 12:39 Růžena Čengery
    Moc děkuji za informace,sice nedobré vůči česneku,ale konečně mám jasno.Děkuji za nabídku klonoplusu,ale už ho mám.Jen nevím kdy a jak ho použí a v jakém množství aby to mělo nějaký účinek

    fuzarie

    2. 1. 2018 11:18 Zakladatel vlákna: Růžena Čengery
    Pane doktore,podlo všeho mám zamořené pole fuzariem.Pomůže mi merpan jako dezinfekce půdy?Děkuji za odpověď
    2. 1. 2018 15:01 Antonín Tesař
    Zkuste Clonoplus od firmy Fytovita, to by mělo alespoň částečně zabrat (moje zkušenost říká cca 80%). Jinak si rozklikněte nahoře "choroby a škůdci" a možná tam najdete řešení problému.
    3. 1. 2018 9:32 Jan Kašpar
    Merpan, účinná látka Captan není ad 1: registrován pro použití v zelenině, tedy ani v česneku, ad 2: Na fusariózy je naprosto neúčinný.  Pokud nechcete použít neregistrovaný přípravek s účinnou látkou Thiophanat-metyl případně něco ze skupiny Triazolů, tak se nelze fusarióz úspěšně zbavit. Fusarium ale lze potlačit (vždy zůstane nějaké 1% až 3% napadeno) prostředky určenými. resp. tolerovanými v tzv. ekologickém zemědělství (měďnaté, a sirné přípravky) Použití je poněkud komplikované a chce to něco o patogenu t.j. houbách z čeledi Nectriadacea znát (tam patří všechny varianty fusarií) a v určité fenofázi ničit půdní bakterie rodu Pseudomonas, které žijí s Nektriovými plísněmi v symbioze.
    3. 1. 2018 10:03 Jan Kozák
    Fuzária  z půdy se žádným zásahem úplně nezbavíte. Přípravek Clonoplus Vám ho při správné aplikaci výrazně omezí. V současné době ho už není možné u nás objednat přes e-shop, mohu Vám ho poslat na základě e-mailové objednávky na adrese jan.kozak@cesnek.cz.
    3. 1. 2018 10:37 Jan Kašpar
    Máte pravdu pane Kozáku, že se Fusaria v půdě nezbavíte. Jiná věc ale je, že nemusí být zrovna  v rozvinutém stadiu na rostlinách. Spory v půdě prostě jsou  budou.

    Plesnivý česnek

    3. 11. 2017 15:11 Zakladatel vlákna: Filip Jakubál
    Dobrý den, mám urgentní dotaz chtěl jsem zítra sadit ale když jsem česnek  vysypal s punčochy všiml jsem si že je většina plesnivá. Má cenu to ještě sadit nebo rovnou do popelnice ? 
    Zelená plíseň
    3. 11. 2017 20:50 Jiří Snášel
    B) je správně.
    J.S.
    4. 11. 2017 8:38 Filip Jakubál
     Samozřejmě takhle nevypadají všechny stroužky, některé jsou úplně vyhnilé, některé mají pouze flíčky a většině nic není. 
    Ale zajímá me jestli se to nemůže přenést i na ty kterým nic není. 
    4. 11. 2017 9:33 Václav Kozák
    Dobrý den, pane Jakubále,
    na stroužku na fotografii je Penicillium, nemusíte mít obavu, že by se plíseň přenesla na zdravé stroužky, neboť penicillium se živí odumřelými pletivy. Do stroužku se dostane až sekundárně např. po mechanickém poškození nebo otlučení.

    Sadba

    26. 10. 2017 19:59 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý večer, říkáte že byste začal už o  víkendu sadit, nebojíte se že česnek ještě vyleze do zimy? Lokalita jižní Morava.
    27. 10. 2017 6:50 Jan Kozák
    I když česnek do zimy vyřádkuje, není to na závadu. Stalo se tak už mnohokrát. Smyslem pozdní výsadby není to, že nemá do zimy vyrašit, jak tvrdí "odborníci" v médiích, ale výsadba do chladné země je nejspolehlivější ochranou proti fuzáriu.

    sklerocium

    24. 10. 2017 20:45 Zakladatel vlákna: Filip Jakubál
    Dobrý den, znáte nějaký jiný fungicidní přípravek který je účinný na Sklerocium krom Clonoplusu nebo gliorexu ? co třeba na jaře aplikovat Merpan nebo před sadbou Contans  ? Nebo namořit Folicurem 250 sc ?
    myslíte že stačí pozemek pohodit dusíkatým vápnem? 
    Nebo je Clonoplus jediná varianta ?
    a prosím jaké látka je účinná na sklerocium?
    Moc díky za odpověď
    25. 10. 2017 15:09 Jan Kašpar
    Podle mé zkušenosti: Merpan (ú.l. captan) nefunguje. Contans nemám zkušenost s touhle houbou, ale možná by mohl fungovat, likviduje údajně hlízenku. Registraci ovšem nemá.  Ale Folicur 250 sc (ú.l. tebuconazole) funguje naprosto spolehlivě. Má to ale háček. Registrace na cibuli a česnek skončila dne 31.12.2007. Mořilo se tehdy 0,8% až 1%, pouze krátce namočit a ihned osušit. Způsobuje retardaci, některé odrůdy jsou obzvlášť citlivé pokud byste mořil delší dobu, takže některé stroužky nevyrostou vůbec. Ve vegetaci se dělaly 2 až 3 postřiky Folicurem s odstupem 20 až 30 dnů 0,2% s přídavkem koloidní síry (tehdy Sulikol K 0,4%) dnes je k dispozici Kumulus WG, nutno to přepočítat, Kumulus má 80%, Sulikol obsahoval 50% koloidní síry.  Udávané OL: Německo OL=50, Španělsko OL=48, Maroco OL=42 a Mexico OL=37 dní.  Kolega s totálně zamořeným pozemkem vymyslel "zlepšovák" při výsadbě každý stroužek zalil 10 ml 0,5% roztokem Folicuru. K jeho úplné spokojenosti. (vyrobil si na to dávkovač).  Já tohle nikdy nepoužil a ani bych takto ošetřený česnek nepožil.  Takže je to na Vás.
    25. 10. 2017 20:14 Jan Kozák
    Sclerotium cepivorum je celosvětově nevyřešený problém. Dusíkaté vápno nepomůže. Clonoplus Vás této choroby také nezbaví, ale výrazně ji omezí. Jediné spolehlivé řešení je čas: 20 roků bez cibule, česneku, pažitky, póru a okrasných česneků včetně toho dnes populárního medvědího. A samozřejmě pozor na přenos nářadím či obuví.

    Rez cesneku

    2. 10. 2017 8:37 Zakladatel vlákna: fulik pavel
    Dobry den,rad bych vedel co se da pouzit na rez cesneku(postrik)Pokud mozno bych rad vedel,co je hlavni slozka postriku.Ziji totizz v JAR a takk nazev postriku asi nebude shodny s vasim nazvem.Predem dekuji.
    4. 10. 2017 11:14 Stanislav Hanzlicek
    Dobrý den.Na rzivost česneku lze použít nejlépe širokospektrální fungicid.Účinnou látkou zde bývá většinou oxychlorid mědi.
    4. 10. 2017 20:42 Jan Kašpar
    Dobrý den, pane Hanzlíčku, to jste panu Fulíkovi zrovna dobře neporadil. Nejde ani tak o to čím, ale kdy.  Rez cibulová (Puccinium allii) je dvojbytná, má tedy dvoje spory: letní a zimní, obojí vypadají jinak. Samozřejmě, měďnaté prostředky na spory působí, ovšem pouze kontaktně, proroste-li už mycelium do pletiva je kontaktní fungicid naprosto k ničemu a je jedno, zda se jedná o oxychlorid, hydroxid či síran. V praxi to znamená, že kontaktní fungicid nutno aplikovat v řádu hodin(!). Jinak registraci na rez cibulovou mají dva prostředky: Fluopyram a Tebuconazole, obojí systémové, čili dokáží v počátečních stadiích zlikvidovat i mycelium. (Nikoli v EU, ale pan Fulík je v JAR a tam tyhle EU předpisy neplatí). Registraci na to má Bayer CropScience A.G. a obchodní názvy jsou: např. "Luna", "Raxil", "Propulse" atd. Je jich široký výběr. A termín účinného ošetření se prodlouží žádově na týden. Což trefit lze. Ovšem, zatím co  ošetření fungicidem na bázi mědi je "ekologické" po ošetření systémovými prostředky nebude  česnek "BIO" ani náhodou. Pro pořádek: K měďnatým prostředkům se doporučuje přidávat koloidní síru (taky "eko") kvůli synergismu. (např."Kumulus").
    4. 10. 2017 22:30 Stanislav Hanzlicek
    Pane Kašpar rozhodně nemám tolik znalostí o fungicidech jako Vy a je jen dobře,že jste mně opravil a doplnil.Proto zde je tahle diskuze.Ke sdílení znalostí a zkušeností.Je patrné,že Vy budete zřejmě ten znalec,kdežto já mám se rzí pouze jednu zkušenost.Použil jsem tenkrát obyčejný Kuprikol a když za dva dny zmokl,tak sem jej doplnil Ortivou.Rez nezmizela,ale už se dál nešířila a to mi bohatě stačilo.Postřikové přípravky,které doporučujete Vy,jsou opravdu těžký kalibr.Dle mého je lepší mít tu rzivost,než stříkat tímhle.
    5. 10. 2017 9:32 Jan Kašpar
    Pane Hanzlíčku, dovolím si tvrdit, že to Vaše potlačení Rzi cibulové bylo spíše důsledkem použití Ortivy, (účinná látka Azoxystrobin ze skupiny stabilurinů). To je taky systémový fungicid s delším kurativním účinkem. Takže jste použil taky Vašimi slovy "těžký kalibr". Ten Oxychlorid mědi spory pouze zničí, pokud se trefíte do ještě nevyklíčeného náletu spor. A to je ta potíž s "eko" ošetřením. A pro pana Fulíka: Azoxystrobin na rzi taky funguje. Bohužel, u nás se vyskytují dva druhy Ortivy - ta pro amatéry a pro profi použití. Ta profi se jmenuje "Amistar Xtra" a jedná se o stejnou "zahrádkářskou" Ortivu s malým přídavkem Triazolu. A profi Ortiva funguje i na Sclerotium cepivorum.  Zahrádkářská ani náhodou. A registraci mají totožnou. Prostě kuriozita z kuchyně EU ouředníků.

    nemoc česneku

    25. 9. 2017 12:12 Zakladatel vlákna: Jiří Janoušek
    Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat na určení nemoci a případné ochrany části úrody česneku letos vypěstovaného. Jedná se o odrůdu BJETIN. Napadeno bylo asi 10ks "palic" z 36 vysazených stroužků v loňském listopadu. Na jaře vše probíhalo bez problému nemoc viditelně propukla cca v červnu (asi 1-2) měsíce před sklizní.
    Děkuji za odpověď
    foto1foto3foto2
    25. 9. 2017 15:12 Jiří Janoušek
    ....po delším prostudování zdejší diskuze si odpovím sám...řekl bych že to bude bílá sklerociová hniloba...napovědělo mi pár fotografií a fakt, že se nemoc začala zhruba od začátku května šířit od kraje záhonu...nicméně otázkou zůstává jak (kde) se nemoc objevila. 3 roky sázím vždy svoji sadbu a v okruhu min. 300m nikdo česnek nepěstuje...mohl by za tím být letošní "mokrý" duben?
    26. 9. 2017 21:11 Jan Kozák
    Hledat původ infekce není jednoduché. Zrovna dnes večer jsem měl rozhovor s jedním pěstitelem z Plzeňska, který pěstuje 8 roků svůj česnek (původně koupil konzumní) a střídá ho pořád na pozemku ob rok s rajčaty. Údajně nikdy neměl problém a letos katastrofa. Nesklidil téměř nic. Jestli i Sclerotium v zemi čeká na nejpříhodnější dobu, nevím.

    Určení choroby

    25. 9. 2017 12:05 Zakladatel vlákna: Žarský Jiří
    Dobrý den, chci vás požádat o radu jak zabránit hnilobě /viz snímky/. Z letošní sklizně máme takto poškozeno min. 30% stroužků, i některé celé palice. Před sadbou bylo mořeno sulkou; máme dost těžkou půdu.
                                     Děkuji.
    Hniloba na stoužcíchze strany podpučířez stroužky
    26. 9. 2017 21:05 Jan Kozák
    Takto se projevuje Fusarium. V současné době proti němu není registrována a tudíž není ani k mání žádná chemie. Výrazně Vám může pomoci ošetření sadby přípravkem Clonoplus.

    Boj proti Sklerociové hnilobě

    19. 9. 2017 17:59 Zakladatel vlákna: Filip Jakubál
    Dobrý den, už několik let mi pěstování česneku komplikuje Sklerociová hniloba. Po dlouhém trápení jsem se rozhodl udělat radikální krok.
    Chci koupit Clonoplus nebo Gliorex, podle popisu na internetu se přikláním k Clonoplusu, ale stejně si nechám poradit, co je lepší ?
    A dále mě zajímá, co je proti této nemoci účinnější? Moření nebo zálivka ? 
    A také na názory ostatních, kteří mají zkušenosti s tímto prostředkem. 
    Děkuji za odpovědi.
    19. 9. 2017 21:26 Jan Kozák
    Oba uvedené přípravky Vás bílé sklerociové hniloby zela nezbaví, pouze ji omezí. Přitom Clonoplus by měl být "výkonnější".  Doporučil bych v tomto případě ošetření sadby doplněné o jarní zálivku.
    20. 9. 2017 16:47 Alois Juráň
    Dobrý den..Clonoplus má tedy stejné dávkováni jako Cliorex?Takže 100gr na 10kg sadby?
    1. 10. 2017 11:12 Václav Kozák
    Vážený pane Jurane,
    přesně tak, u obou přípravků se volí dávka 10 g/1 kg sadby, tedy 100 g na 10 kg sadby.

    bila sklerociova hniloba

    22. 7. 2017 8:04 Zakladatel vlákna: zuzana Bittnerova
    Dobry den. v loni jsme z louky(nikdy nebyla žadnym spusobem obdělavana na pěstovani) udělali zahrdku na pěstovani,česnek jsme tedy do daneho mista sadili poprve.a letos,když jsme vytahovali česnek,zjistila jsem,že asi 20rostlin ze 180 slavinu byla napadena bilou sklerociovou hnilobou. u dalšich odrud pěstovanych na stejnem zahonu(anton,zahorsky,vekan,bjetin,havel,stanik,havran)se choroba neprojevila.u benatčanu ještě nevim,ještě ho mam v zemi.kde jsme udělali chybu,když sadba byla ze spolehliveho zdroje-od Vás a česnek tam nikdy pěstovany nebyl?podle toho,co jsem si tady přečetla,už asi nikdy na danem mistě pěstovat česnek nemužu,mohu ale na danem napadenem mistě pěstovat jine plodiny,rajčata,okurky,brambory,kedlubny...?a ještě jedna otazka,da se ten česnek použit ke konzumaci,nebo mužu jak napadenou tak zdanlivě zdravou urodu vyhodit do popelnice?děkuji za odpověd
    23. 7. 2017 7:00 Jan Kozák
    Některé jevy v oblasti chorob si neumím vysvětlit, platí to i o bílé sklerociové hnilobě, která se v některých letech objevuje v místech, kde by vůbec neměla být. Určitě však platí, že jde o chorobu, která je přísně specifická pouze pro rod Allium (cibule, česnek, pažitka, pór, okrasné česneky), jiné plodiny nenapadá. Zdánlivě zdravé rostliny nemůžete použít na sadbu, v kuchyni však není problém.

    Výluh z česneku

    13. 7. 2017 11:58 Zakladatel vlákna: Antonín Kubíček
    Dobrý den,
    vzhledem k výskytu bílé sklerociové hniloby bych rád mj. aplikoval do půdy výluh z česneku (např. 1 hlavičku česneku v 10 l vody). Jak však, případně kdy takový výluh připravit (vařením, za studena, česnek podrtit, apod.) ?
    14. 7. 2017 6:15 Jaromir Vyskala
    Pane Kubicek, podivejte se na muj prispevek z 1/6. Uvadi se, ze by jste mel zalivku aplikovat pri teplote 15 – 18C.  
    Ja bych osobne pripravil zalivku nasledujicim zpusobem: cesnek nebo kvetni stvoly bych co nejjemneji pomlel, dal do puncochy a luhoval ve skopku se studenou vodou – v chladne mistnosti. Denne michal. Po trech dnech bych vodu ochutnal. Kdyby mela nadech po cesneku, tak bych zacal zalevat. Kdyby nemela, tak bych pridal cesneku.
    15. 7. 2017 20:36 Ján Ševc
    Cesnak sa používa aj pri ochrane rastlín pred baktériovými i plesňovými ochoreniami alebo voškami. Vtedy sa 150 g rozdrveného cesnaku zaleje 10 l vody, pridajú sa 2 čajové lyžičky parafínu a lúhuje sa 24 h. Nálev sa prefiltruje a používa. Možno by tie pomery fungovali i na hnilobu.

    Fialové kořínky

    11. 7. 2017 19:36 Zakladatel vlákna: Rázek Jan
    Dobrý den.na lukanu se mě objevili fialové kořínky. Je to v pořádku? Nebo co to je?
    11. 7. 2017 20:27 Jan Kozák
    Fialové kořeny bývají známkou napadení fusariem.
    12. 7. 2017 19:00 Rázek Jan
    Dobrý den pane Kozák.co s tím mám udělat. Mám nějak ošetřit půdu? Nebo stačí když budu sázet česnek těsně před zámrzem.i když to jsem vloni udělal tak jak je to možné, že se fuzarium objevilo? 
    14. 7. 2017 19:56 Jan Kozák
    Nejsem mikrobiolog, tak na Vaši poslední otázku odpověď neznám. Pro snížení rizika napadení fusariem je dobré před výsadbou ošetřit sadbu přípravkem Clonoplus.

    Odrůda TANTAL a TRISTAN

    8. 7. 2017 20:16 Zakladatel vlákna: Czeko
    Dobrý den,
    prosím o radu, během posledního týdne se mi na odrůdě česnečku TANTAL i TRISTAN objevilo zvláštní kropenaté zasychání listů. viz.: 
    https://www.dropbox.com/s/kfd7glyqhmbcrff/tantal_rovral.JPG?dl=0

    Je to běžný průběh u této odrůdy či se jedná o nějakou nemoc?
    Podotýkám, že je to pouze na 30% této odrůdy a odrůda HAVEL na vedlejším záhonu touto anomálií netrpí. 

    Děkuji s pozdravem Čech
    TANTAL a TRISTAN
    9. 7. 2017 7:49 Czeko
    Dobrý den, 
    jedná se o rzivost česneku? Má smysl použít přípravek ortiva či mám raději postižené rostliny sklidit.  Má rzivost česneku na kvalitu plodiny? 

    děkuji Čech
    10. 7. 2017 13:50 Jan Kozák
    Z uvedených odrůd je naší odrůdou pouze Havel,  který tímto problémem, jak píšete, netrpí.
    Skutečně se jedná o rzivost česneku, postřik v této době už nemá smysl. Tato choroba je pouze na listech, jenom zkracuje vegetaci. Nemá vliv na kvalitu cibulí. Sadbou se nepřenáší.
    < Novější12345Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne