Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Fungicid Zpět na diskusi

    Choroba?

    25. 4. 2022 17:51 Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den,raději se přeptám zda je vše v pořádku. Konečky mladých  listů uhnívají.Postřik Stompem před 10 dny. Spodní listy žluté.Mám to stříknout Ortivou?Děkuji. 
    Žloutenka?Štěpán
    25. 4. 2022 20:00 Jan Kozák
    Omlouvám se, ale tím, že jste "přiznal barvu", nemohu sloužit. Konkurenční firmy nemají rády, když se vyjadřuji k jejich odrůdám.
    25. 4. 2022 21:06 Vítězslav Dotzauer
    Méně více to dělá Vekan a více méně i Bjetín.Nejvíce ovšem Štěpán.Lukan je absolutně v pořádku. Než potvrdím barvu,musím konstatovat,že to bratr v dobré víře postříkal Sulkou a Championem 50 WG.Zbytkem co stříkal stromy.Pak jsme si to vyříkali.Bylo tam totiž Rizocore.Ani moc krve neteklo.
    Barva není dobrá-pomůže Ortiva?
    O Štěpánovi se bavit nemusíme.
    26. 4. 2022 7:23 Jan Kozák
    Trochu níže popsal stejný problém Martin Jurček - mrkněte na to.
    Chemií, potažmo životním prostředím i peněženkou je dobré šetřit, pokud to není nezbytně nutné. Nedostatečný příjem dusíku nevyřeší přípravky na ochranu rostlin, ale pouze přihnojení dusíkem.
    27. 4. 2022 23:05 Vítězslav Dotzauer
    Tento článek jsem četl ale žloutnutí spodních listů mě až tak netrápí.Velice mě trápí to zakončení mladých listů do fialova.A proto jsem to již postříkal Ortivou.Vím že méně znamená někdy více ale toto snad byla jediná možná cesta.Dusíku to dostalo před týdnem asi tak 4x víc než lehce doporučujete(1 kg/100m2 leden vápenatý).V tom to nevidím. Mám to za dva týdny vzít znova Ortivou?Nebo za tři?
    29. 4. 2022 7:39 Jan Kozák
    Ve fialovém zabarvení chorobu neshledávám. Přisuzoval bych to fyziologické poruše, která mohla být způsobená nízkými teplotami v kombinaci s něčím dalším, možná i tím postřikem. V dusíku to určitě není. Ortiva je zbytečná.

    postup při sázení

    3. 10. 2021 22:55 Zakladatel vlákna: Pavel Holínský Holínský
    Dobrý večer chci se zeptat jestli je můj postup správný česnek jsem na konci srpna namořil v sulce před sázením namořím ve fundazolu mám starou zásobu potom udělám brázdu neboli žlábek do kterého hodím cereryt vsadím stroužky česneku a než zahrnu postříkal bych to ryzocorem chci se zeptat jestli fundazol a ryzocore  není dohromady pěkná blbost nebo naopak mockrát děkuji za odborný  názor
    4. 10. 2021 6:58 Jan Kozák
    Váš postup je správný, jeden detail však nedokážu posoudit. A to je případný negativní vliv Fundazolu na Rizocore. Vzhledem k tomu, že používání benomylu, což je účinná látka ve Fundazolu, je už celosvětově hodně dlouho v ochraně rostlin zakázané, předpokládám, že to ani výrobce Rizocore neměl důvod zjišťovat. Jenom doplním, že jsem ve své diplomové práci v roce 1978 už řadil benomyl hned vedle DDT a HCH a sám jsem ho nikdy nepoužíval ani nedoporučoval.

    moření fungicidní

    20. 9. 2021 11:44 Zakladatel vlákna: Tomáš Novotný
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaké doporučení máte ohledně fungicidního moření, určitě zkoušíte různé varianty v rámci účinných látek , které se používají do obilovin? Prosím nepiště varianty rizocore atd.  ,děkuji za odpověd´
    21. 9. 2021 11:33 Vaclav Kavka
    Jako chemik - amatér bych poradil, abyste se podíval na podrobnosti o látkách tebuconazol a azoxystrobin, případně jiné strobiny.
    Jestli Vám tedy to používání jedů stojí za to.

    Jako konzument bych rád věděl, kolik pěstitelů ta svinstva používá a jak se jim vyhnout.
    Ještě by asi byla otázka, čeho tím chcete nebo potřebujete dosáhnout.

    Postřik proti hnilobě a plísni

    25. 5. 2021 21:37 Zakladatel vlákna: Zdeněk Fišer
    Dobrý den, dá se použít na česnek použit přípravek INFINITO? účinná látka je fluopikolid 62,5g/l a propamokarb-hydrochlorid 625g/l v příbalovým letáku jsou napsané brambory a cibule. , Popřípadě dávkovat jako na cibuli? Děkuji za odpověď
    26. 5. 2021 19:42 Jan Kozák
    Podle mého to nemá opodstatnění. Česnek netrpí plísní cibulovou, natož pak plísní okurkovou nebo bramborovou. Važte si svého zdraví, tudíž važte nutnost použití chemikálií.
    26. 5. 2021 21:01 Zdeněk Fišer
    Dobrý den, děkuji za odpověď, znám pěstitele které používají na česnek přípravek Dithane, který také není výslovně do česneku, ale ten letos končí. Nechci česnek stříkat zbytečně něčím co nemá cena, ale chci předejít plísnovým chorobám, co by jste mi doporučil? díky Fišer
    27. 5. 2021 10:57 Petr Štěpánek
    Dobrý den, jak píše pan Ing. Kozák, česnek netrpí plísněmi, ale houbovými chorobami. Ty napadají podzemní část rostliny (cibuli), proto myslím, že použít Dithane je nesmysl už jen proto, že je to kontaktní fungicid a do rostliny se nedostane.  Nepíšete, proti které konkrétní chorobě chcete ošetřovat, což je důležité.
    1. 6. 2021 21:33 Jan Kozák
    Správně píšete, že nechcete stříkat česnek zbytečně. Tak ho nestříkejte. Pamatuji si, že v sedmdesátých letech převládal názor, že nejlepší je prevence. Ano, má smysl tam, kde je jednoznačně jasné, že tlak choroby bude. Tím myslím třeba kadeřavost listů broskvoní. Jsem toho názoru, že i ovocnáři to s prevencí někdy přehánějí. Těch dvacet postřiků (některé jsou spojeny do tzv. tank mix) jabloní je podle mě hodně.
    U česneku má smysl stříkat fungicidem proti rzi (správně rzivosti česneku). Ale ani tady není prevence na místě, protože se tato choroba neobjevuje každoročně a pokud se objeví, zdaleka nezasáhne všechny porosty. Ale při prvních příznacích (pokud to není koncem vegetace) je potřeba okamžitá ochrana, protože se rychle šíří.

    Registrované postřiky

    16. 3. 2021 18:33 Zakladatel vlákna: Pavel Novák
    Dobrý den , máte pane Kozáku odzkoušené postřiky proti houbovým chorobám , které z nich můžete doporučit v polních podmínkách při ploše do 2ha. napřiklad jaký mate názor na TAZER, CHAMPION , SWITCH , DITHANE , FLIDER atd.
    Děkuji za odpověd , přeji hezký den.
    16. 3. 2021 19:16 Jan Kozák
    Vím, že Francouzi stříkají česnek fungicidy ostošest. My naopak vůbec. Tož neporadím.
    16. 3. 2021 19:18 Pavel Novák
    Jaké osvědčené prostředky tedy k ochraně česneku používáte ? 
    17. 3. 2021 15:22 Jan Kozák
    Žádné.

    CLONOPLUS

    3. 5. 2020 18:47 Zakladatel vlákna: Karolína Nespěšná
    Dobrý den , pane Kozák muzu se optat na připravek CLONOPLUS jestli je možný aplikovat ještě ted ? popřípadě jak spravně aplikovat? . Popřípadě s jakým fungicidem máte zkušenosti ? Děkuji za odpověd
    3. 5. 2020 19:28 Jan Kozák
    Můžete aplikovat ještě teď ve formě zálivky v dávce 2 - 4 g na 10 l vody a 10 m2. A bude-li to před deštěm, je to lepší.
    Clonoplus není fungicid. Žádný fungicid nedoporučuji.

    Previcur

    10. 10. 2018 21:12 Zakladatel vlákna: Vaclav Kavka
    Dobrý den,
    Chtěl bych se zeptat, jestli během vegetace má smysl ošetření Previcurem, případně v jáké fázi nejlépe.
    Václav Kavka
    11. 10. 2018 19:34 Jan Kozák
    Pro ošetření Previcurem nevidím žádný důvod.

    sklerocium

    24. 10. 2017 20:45 Zakladatel vlákna: Filip Jakubál
    Dobrý den, znáte nějaký jiný fungicidní přípravek který je účinný na Sklerocium krom Clonoplusu nebo gliorexu ? co třeba na jaře aplikovat Merpan nebo před sadbou Contans  ? Nebo namořit Folicurem 250 sc ?
    myslíte že stačí pozemek pohodit dusíkatým vápnem? 
    Nebo je Clonoplus jediná varianta ?
    a prosím jaké látka je účinná na sklerocium?
    Moc díky za odpověď
    25. 10. 2017 15:09 Jan Kašpar
    Podle mé zkušenosti: Merpan (ú.l. captan) nefunguje. Contans nemám zkušenost s touhle houbou, ale možná by mohl fungovat, likviduje údajně hlízenku. Registraci ovšem nemá.  Ale Folicur 250 sc (ú.l. tebuconazole) funguje naprosto spolehlivě. Má to ale háček. Registrace na cibuli a česnek skončila dne 31.12.2007. Mořilo se tehdy 0,8% až 1%, pouze krátce namočit a ihned osušit. Způsobuje retardaci, některé odrůdy jsou obzvlášť citlivé pokud byste mořil delší dobu, takže některé stroužky nevyrostou vůbec. Ve vegetaci se dělaly 2 až 3 postřiky Folicurem s odstupem 20 až 30 dnů 0,2% s přídavkem koloidní síry (tehdy Sulikol K 0,4%) dnes je k dispozici Kumulus WG, nutno to přepočítat, Kumulus má 80%, Sulikol obsahoval 50% koloidní síry.  Udávané OL: Německo OL=50, Španělsko OL=48, Maroco OL=42 a Mexico OL=37 dní.  Kolega s totálně zamořeným pozemkem vymyslel "zlepšovák" při výsadbě každý stroužek zalil 10 ml 0,5% roztokem Folicuru. K jeho úplné spokojenosti. (vyrobil si na to dávkovač).  Já tohle nikdy nepoužil a ani bych takto ošetřený česnek nepožil.  Takže je to na Vás.
    25. 10. 2017 20:14 Jan Kozák
    Sclerotium cepivorum je celosvětově nevyřešený problém. Dusíkaté vápno nepomůže. Clonoplus Vás této choroby také nezbaví, ale výrazně ji omezí. Jediné spolehlivé řešení je čas: 20 roků bez cibule, česneku, pažitky, póru a okrasných česneků včetně toho dnes populárního medvědího. A samozřejmě pozor na přenos nářadím či obuví.

    Přípravek ORTIVA

    11. 7. 2017 10:17 Zakladatel vlákna: Jiří Kopecký
    Dobrý den,
    letošní úrodu česneku mi napadla bílá hniloba, proto se pokusím
    tento problém řešit pomocí rad na tomto webu. Nicméně náhodou
    jsem objevil v příbalovém letáku přípravku ORTIVA, kterým ošetřuji
    rajčata a okurky, i zmínku o použití proti bílé hnilobě česneku.
    Má někdo zkušenost s Ortivou proti bílé hnilobě ? Děkuji
    11. 7. 2017 20:14 Jan Kozák
    Doufám, že Ortiva na další choroby nepůsobí stejně nespolehlivě. Proti bílé hnilobě česneku určitě nezabírá.

    Hrdza

    5. 7. 2017 9:03 Zakladatel vlákna: Tomáš Urban
    Dobrý deň pán Kozák,
    pred týždňom som zistil v poraste hrdzu na listoch cesnaku. Včera som zistil, že táto choroba sa rozširuje ďalej do celého porastu. Moja otázka znie, či je potrebné ešte riešiť postrek Ortivou. Ak nie, nebude to mať negatívny vplyv na kvalitu cesnaku?Jedná sa o ruský paličiak na ploche 10 árov, ktorý má 6 zelených listov, čiže zber bude za 2 - 3 týždne.  Ďakujem za odpoveď.
    Hrdza na listoch
    6. 7. 2017 7:11 Jan Kozák
    V tomto stádiu Vám už Ortiva nic nevyřeší, počítejte s tím, že porost bude během několika dnů zasažen celý. Asi Vám to o pár dní uspíší sklizeň.

    Postřik

    13. 4. 2017 22:03 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý večer, pane ing. Kozáku píšete že stříkat nebudete, ani na žloutnutí konců u některých odrůd? Já to mám na Havranu a Antonu, je to normální ne? Rostliny by to měli zvládnout, ne?

    Děkuji
    14. 4. 2017 7:48 Jan Kozák
    K použití fungicidů během vegetace u česneku je dost složitá diskuse. Od jednoho z největších českých pěstitelů (školil se ve Francii a pěstuje francouzské odrůdy) vím, že Francouzi stříkají ostošest. Česnekový list je samozřejmě vhodným substrátem pro život různých mikroorganismů, které mohou mít (a asi i mají) více či méně negativní vliv na česnekovou rostlinu, ale na druhé straně se podílejí na přirozeném dozrávání. Někdy se totiž stane, že po intenzívní chemické ochraně česnek po sklizni ne a ne doschnout.  Můj postoj k nepoužívání fungicidů je ovlivněn jednak stejným doporučením pana Ing. Jaroslava Roda, Csc., významného zelinářského rostlinolékaře, a také mým přístupem k hygieně životního prostředí.
    Je potřeba také vědět, že žádný postřik nepůsobí na choroby, které jsou v půdě (Sclerotium, Fusarium).
    Jedinou výjimkou, kdy doporučuji tuto chemickou ochranu, je rzivost česneku, pokud se objeví před polovinou června. Pak je vhodné aplikovat Ortivu při objevení prvních příznaků. Ale preventivní postřik proti ní nedoporučuji.
    14. 4. 2017 15:48 Štěpán
    Dobrý den,
    já myslel nějaké výživy, ne fungicid. Narážím na to žloutnutí u některých odrůd, jaký máte na to názor?

    Děkuji
    17. 4. 2017 19:25 Jan Kozák
    Teď se má výrazně ochladit. Dá se předpokládat, že špičky listů ještě víc zežloutnou. Jakmile se oteplí, dostane náš česnek pětiprocentní močovinu, podle potřeby opakovaně.

    Správné moření

    31. 10. 2016 19:48 Zakladatel vlákna: Jana Pokorná
    Je správný tento postup moření?
    Těsně před výsadbou Sulka extra 100ml Sulky na 2,5 litru vody. Mořit po dobu 6-12 hodin, nechat oschnout a provést moření fungicidem Rovral Aqua Flo v poměru 10 ml přípravku na 2,5 litru vody. Moříme 20 minut. Nechaáme oschnout a pak hned sázíme. Jde mi hlavně o délku moření v sulce. Někde se doporučuje pouze 2 hodiny, aby se česnek nepopálil, tak prosím poraďte nejlepší kombinaci. Děkuji za radu.
    31. 10. 2016 20:10 Jan Kozák
    Trochu to urychlete. Sulka stačí 2 - 3 hodiny. Moří se proti vlnovníku česnekovému, ne proti háďátku, na které se uvažovala delší doba moření. Ale ani tak to na něj nezabírá. Do Rovralu se stroužky dají po odkapání Sulky. Po namoření by se mělo sázet nejpozději do 24 hodin.
    6. 11. 2016 18:23 Jurda Josef
    Dobrej, mám namořeno a zahnal mě déšť. Zbytek tedy nechám oschnout. Potom znovu namočit do vody před sázením??? Děkuji za odpověď.
    6. 11. 2016 20:10 Jan Kozák
    Pokud jste použil Gliorex, tak už určitě nemáčejte. Já doporučuji po posledním namočení (v mořicí lázni nebo ve vodě) vysadit do 24 hodin. Ale pokud to bude do týdne, tak se asi nic moc neděje.

    18. 6. 2016 11:40 Zakladatel vlákna: Andrea Tobiášová
    Dobrý den
    chtěla jsem se zeptat jeli možné ještě teď použít Ortva na porost česneku napadený rzí. Jaký to bude mít vlv na kvalitu, případně na skladovatelnost? Lze příští rok sázet česnek na soudní záhon ?
    předem děkuji za odpověď.
    19. 6. 2016 19:41 Jan Kozák
    Ortivu už nepoužívejte, jedině za předpokladu, že máte pozdní odrůdy, např. Benátčan. Jinak můžete mít problém se sušením. Rez se sadbou nepřenáší a ze svých zkušeností vím, že se zdaleka nevyskytuje každý rok.
    Sám při psaní občas udělám nějaký překlep a pak se bavím tím, co náhodně vzniklo.

    7. 2. 2016 22:11 Zakladatel vlákna: Jiří Radochlib
    7. 2. 2016 22:15 Jiří Radochlib
    Má účinnost postřik KUMULUSEM při rašení či jiné rané růstové fázi.
    Dá se vlnovník potlačit i jiným způsobem než mořením.
    9. 2. 2016 19:21 Jan Kozák
    Přípravek Kumulus neznám.
    Předpokládám, že se vlnovníkem budeme zabývat na semináři za dva týdny v Buchlovicích. Budu rád, když se trochu posuneme ve vědomostech dál.
    10. 2. 2016 20:54 Fiala petr
    Nerad bych poučoval, ale delší dobu kumulus používám preventivně na révu vinnou a jiné, ikdyž žiju ve Frýdku-Místku. Nyní ho vyrábí AgroBio Opava- sirný fungicid s protektivním kontaktním účinkem, rychlým nástupem účinnosti a reziduálním působením protihoubovým patogenům ze skupiny pravých padlí s vedlejší akaricidní účinností.
    Účinná látka : síra 800g/kg
    Použití: jabloně, broskvoně, okurky, tykvovitá zelenina, rajčata, mrkev, petržel, réva vinná, chmel, trávy na semeno, okrasné rostliny, jahodník, žito, pšenice, ječmen, cukrovka, dub.
    Používám ho roky i na moření česneku a žádné choroby jsem dosud neměl.
    Petr
    14. 2. 2016 13:36 Jiří Radochlib
    Já ho na moření také začal užívat. Sulka obsahuje pouze 19%síry +další prvky, KUMULUS 80% ČISTÉ SÍRY. Po konzultaci s chemikem prý funguje lépe forma síry v SULCE oproti síře v KUMULUSU. Kumulus je mnohem levnější na přepočet síry a o tu zde jde.
    10. 2. 2016 21:17 Jiří Snášel
    Kumulus já používám k ošetření angreštu a hrachu, když hrozí padlí americké či pravé.
    O česneku jsem v této souvislosti neslyšel. Domnívám se, že na něj to nepůsobí, ale zkusit to příští sezonu můžu.

    moření česneku

    9. 11. 2015 23:11 Zakladatel vlákna: Daniel Večeřa
    Dobrý den,na Vašich stránkách jsem se dočetl,že je možné mořit česnek proti černi přípravkem karben flo. Dozvěděl jsem se ,že tento fungicid je od roku 2013 zakázaný.Chtěl jsem se zeptat jestli je nějaká náhrada,popř.čím proti černi moříte. Anebo jestli stačí namořit v rovralu Předem děkuji za odpověď S pozdravem Večeřa Daniel
    10. 11. 2015 20:50 Jan Kozák
    Od té doby, co Karben flo není k dispozici, proti černi nemoříme. Rovral na ni nepůsobí. Jediné, co proti ní působí, je rychlé vysušení po sklizni.

    REZ

    15. 6. 2013 15:04 Zakladatel vlákna: svoma jiri
    Dobrý den.Asi mi napadla rez taky česnek chci se zeptat chystám se to postříkat ORTIVOU mám postříkat jen napadené rostliny nebo vše mam toho jen 30m2. Dale dá se takový česnek použít na sadbu,konzumaci.A hlavně jestli mužete napsat přičinu napadeni jestli se tomu dá vyvarovat děkuji za odpoved
    15. 6. 2013 22:22 Jan Kozák
    Postříkejte vše. Česnek můžete konzumovat i použít na sadbu. Choroba se sadbou nepřenáší. Protože se rez neobjevuje každoročně, považuji preventivní ochranu za nevhodnou.

    rez

    14. 6. 2013 17:36 Zakladatel vlákna: navratil
    Dobrý den.CHci se zeptat na listech se mi objevily oranžové až rezavé fleky je tak napadena celá rostlina apár kolem ní jedna se o rez nevite někdo a co proti tomu mám udělat muže se takovy česnek jíst děkuji za odpověd
    15. 6. 2013 22:12 Jan Kozák
    Možno použít fungicid Ortiva, ale hned při prvních příznacích. Už je patrně pozdě, účinek nebude žádný nebo minimální. Ale jíst se může, napadené jsou listy, takže ani případné mykotoxiny se do cibulí nedostanou.

    Ošetření česneku

    6. 6. 2013 11:02 Zakladatel vlákna: Leoš Trnka
    Vážený pane inženýre,
    mužete nám prosím poradit jestli je v současné době (po deštích )vhodné ošetřit česnek nějakým postřikem např. Ortivou ? Česnek pěstujeme na Litoměřicku ( Brozany nad Ohří ), ošetřili jsme ho již 4 x ( 2 x Reldan, 2 x Ortivou s Fertigreenem . Mimo to jsme též pohodili Ledek 15 %.Česnek je poměrně silný, konce listů byly zažloutlé ( po deštích již méně ), a sem tam jsou zažloutlé listy ve spodní části. Také máme strach, aby se vytvořili pravidelné stroužky a ne tzv. cibule.
    Děkuji vám za odpověď a přeji hodně úspěchů.
    Bc. Leoš TRNKA
    6. 6. 2013 21:47 Jan Kozák
    Nedávno jsem řekl nějakému pěstiteli, aby místo Ortivy raději použil pomerančový džus. Je to obdobný nesmysl, ale džus je aspoň šetrnější k životnímu prostředí.
    6. 6. 2013 22:16 Leoš Trnka
    Děkuji Vám za odpověď, Ortivu tedy vyřadíme z repertoáru (byť tu s ní ošetřuje každý a výrobce jej v návodu na česnek doporučuje ). Poraďte nám prosím, jestli je tedy v současné době vhodné něčím ještě ošetřovat.
    Děkuji a přeji hezký večer.
    Leoš TRNKA

    JanK: Postřik proti plísni

    11. 6. 2012 9:42 Zakladatel vlákna: Jan
    Dobrý den pane Kozáku, o víkendu jsem objevil v porostu ohniska zcela zažloutých česnekovích natí a po jejich vytažení, byly cibule plesnivé, nahnilé. Chci se zeptat, zda je možné a účinné v této vegetační fázi porost ještě postříkat proti plísni a jakým přípravkem a zamezit dalšímu poškození porostu. Obávám se nadcházejícího počasí, kde po silných deštích mají příjít tropické teploty, což bude asi mít negativní vliv na porost s pohledu dalšího výsktytu plísní. Máte nějaké rady jak na plísně vyzrát? Děkuji Jan.
    11. 6. 2012 21:13 Jan Kozák
    Předevčírem jsem v této diskusi napsal: "Na plíseň u česneku zapomeňte, tam žádná plíseň být nemůže." V rubrice česnek v otázkách se můžete dočíst: "Jaký použít postřik proti plísni?
    Jakýkoliv postřik česnekového porostu fungicidem je NESMYSLNÝ. S jedinou výjimkou: v případě napadení rzí (až po polovině června) je možné použít přípravek Ortiva. Ale určitě z ekonomických a hlavně ekologických důvodů ho nepoužívejte preventivně." Podívejte se na obrázek (a odpověď) u dotazu nad Vámi, jestli to není stejné.

    postřik

    2. 5. 2012 22:18 Zakladatel vlákna: pavel
    Dobry den chci se zeptat je dobre ted střikat česnek proti plisni? dekuji za opdpoved
    3. 5. 2012 19:55 Jan Kozák
    Jakýkoliv postřik česnekového porostu fungicidem je NESMYSLNÝ. S jedinou výjimkou: v případě napadení rzí (až po polovině června) je možné použít přípravek Ortiva. Ale určitě z ekonomických a hlavně ekologických důvodů ho nepoužívejte preventivně.

    prevence

    2. 4. 2012 23:13 Zakladatel vlákna: Milan
    Dobrý den jen se chci zeptat jestli je potřeba ošetřit česnek proti hnilobě 17.3 proveden postřik Reldanem.
    3. 4. 2012 9:25 Jan Kozák
    Ačkoliv nevím, čemu konkrétně říkáte hniloba, je každý chemický postřik na list proti houbovým chorobám nesmyslný, s výjimkou postřiku proti rzivosti česneku při jejím případném výskytu.

    Ortiva

    1. 4. 2012 18:39 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
    Dobry den,tady kazdy strika cesnek postrikem Ortiva z duvodu,ze zachazi.Muj nazor je,ze to nema smysl,protoze cesnek zachazi zmrznutim.Jaky je vas nazor?
    1. 4. 2012 20:58 Jan Kozák
    Ortiva ani jiná chemie nepomůže tam, kde zapracoval mráz. Je to plýtvání prostředky, časem i životním prostředím.

    Česneková plíseň

    19. 7. 2011 20:52 Zakladatel vlákna: Jan
    Dobrý den pane Kozáku, můžete mi prosím poradit jak nejlépe připravit pole a předcházet tak proti česnekové plísni (čím, kdy a jak ošetřit pole), případně jaké přípravky se používají proti plísni již v průběhu vegetace. Děkuji Jan.
    20. 7. 2011 6:44 Jan Kozák
    Žádná choroba, která se na česneku může vyskytnout není ze skupiny plísní. Pro dobrý zdravotní stav česneku je nejlepší pole, kde se česnek ani jiná cibulová zelenina nepěstovala alespoň 10 let. Důležitá je pozdní výsadba do chladné země. Jakýkoliv postřik fungicidy (snad s výjimkou proti rzi) je zbytečným plýtváním a zatěžováním životního prostředí.
    20. 7. 2011 12:46 náhodný.host
    Mám osevní postup : 1-brambory 2-jahody(3 roky) 3-rajčata 4-kořenová zelenina 5-cibuloviny (česnek, cibule, pór zimní). ??? je pořadí správně nebo by jej bylo možné vylepšit? Cyklus má 7 let s mírnými modifikacemi, že košťáloviny a luskoviny se vždy někde vmáčknou.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne