Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Choroby česneku Zpět na diskusi

    Clonoplus

    5. 7. 2017 8:16 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
    Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat na přípravek Clonoplus. Nedávno jste ho tu doporučil použít na pozemek kde se vyskytla bílá sklerociová hniloba. Poradil by jste prosím jak tento přípravek použít? Asi nemá smysl ho kombinovat s dusíkatým vápnem?
    Děkuji a přeji pohodový den
    6. 7. 2017 7:07 Jan Kozák
    Asi není dobře použít Clonoplus hned po sklizni česneku, v němž se objevila bílá sklerociová hniloba. Podle mého názoru by to bylo nejvhodnější v předjaří následujícího roku, případně pozdě na podzim roku běžného. Dusíkaté vápno asi zlikviduje Sclerotium, které je ve vegetaci na nějakých zbytcích česneku v půdě, ale na klidová stádia (sklerocia) nepůsobí vůbec.

    Určení choroby

    1. 7. 2017 23:32 Zakladatel vlákna: Jakub Kremser
    Dobrý den pane inženýre,

    vždycky jste mi dobře  poradil, tak se na Vás znovu obracím. Mám tři malinké záhony česneku, podle odrůd. Vedle jednoho mého záhonu si zasadila česnek sousedka, později jsem zjistil, že z pochybné sadby. Česnek se jí začal podivně kroutit a vadnout - ona byla v nemocnici a nevykopala jej. Já měl vždy krásný česnek, plné chuti, zdravý a velký. Na vedlejším záhonku začaly taky podivně kroutit listy a tak jsem je vykopal a výsledek je toto (viz foto) Bojím se, aby to nebylo Háďátko, ostatní záhonky jsou cca o 15m dál a zdají se být v pořádku - mám se o ně také bát??? 
    Děkuji za diagnózu a případnou radu
    Jakub
    lezou tam takoví broučciobjevují se tam takoví červipalicelistypo rozkrojenipalice 2
    1. 7. 2017 23:38 Jakub Kremser
    Dnes česnek vykopala, nasypal jsem na její záhon + na část svého, kde jsem tyto 4 česneky vykopal (ostatní se zatím zdají být v pořádku) dusíkaté vápno, zalil vodou a přikryl fólií.. Mám ostatní česneky raději vykopat? Mrzí mne to, protože tomuto česneku se dobře vedlo a taky palice jsou velké
    2. 7. 2017 21:59 Jan Kozák
    Určitě do vzdálenosti jednoho metru od napadených rostlin všechno skliďte. Ti "broučci" a "červi" jsou tam druhotně, nejedná se o škůdce česneku. Z uvedených snímků nemohu diagnózu spolehlivě určit, na háďátko to nevypadá.

    Prosba o radu

    25. 6. 2017 20:05 Zakladatel vlákna: Tomáš Mašín
    Dobrý den,
    měl bych na Vás prosbu, a chtěl bych touto cestou požádat o radu.
    V porostu česneku se mi letos objevují žlutá kola (viz obrázek) a po vytažení rostliny má jen pár nebo žádné kořeny (viz obrázek). Pozemek na kterém ho pěstuji má 0,5ha a česnek na něm střídám po čtyřech letech, jako předplodinu používám brambory. Prosím o radu zda na tomto pozemku budu ještě česnek moci pěstovat?
    Mockrát děkuji za odpověď, s přáním hezkého dne Tomáš.
    Žlutá kola
    26. 6. 2017 8:51 Jan Kozák
    Třebaže nemáme k dispozici detail podzemní části, dá se s největší pravděpodobností říci, že máte porost napadený bílou sklerociovou hnilobou. Na tento pozemek byste mohl zkusit aplikovat Clonoplus, v žádném případě z tohoto porostu nevybírejte sadbu. Počítejte s tím, že velká část zdánlivě zdravých rostlin, je rovněž napadena.
    26. 6. 2017 11:26 Tomáš Mašín
    Bohužel ta fotka samotných stroužků se nepovedla nahrát. Na česneku není vidět žádná plíseň. Pokusím se tu fotku nahrát. 
    Chybějící kořínkyChybějící kořínky
    27. 6. 2017 17:10 Jan Kozák
    Plíseň tam také nevidím, ale podle patrných příznaků se utvrzuji v původní diagnóze.

    Sklerociová hniloba

    25. 6. 2017 14:16 Zakladatel vlákna: Sedlák Aleš
    Dobrý den. Dovolte mi obrátit se na Vás s dotazem. Po kontrole mého pěstovaného česneku jsem
    zjistil příznaky odpovídající uvedenému onemocnění. Pročetl jsem diskuzi na Vaší stránce a zachoval se dle uvedených rad. Prosím o zhodnoceníobrázků a potrzení, zda byla má úvaha správná. Současně bych Vás chtěl požádat o doporučení adresy k zakoupení sadby, tato věc se mi objevila poprvé po mnoha letech pěstování, sadba byla od soukromého pěstitele v Litoměřicích. Vzhledem k místě bydliště v Jizerských horách je pro mě lokalita prodejce důležitá. Děkuji za pomoc. Obrázky se mi nepodařilo přiložit, zřejmě kvůli jejich velikosti.
    domnělá nemocpokračování
    26. 6. 2017 9:02 Jan Kozák
    Podle obrázku si nejsem jistý, že jde o Sclerotium. mohlo by se jednat i o Botrytis. Nákup od pěstitelů je vždy spojen s rizikem, s nímž jste se právě setkal. My dodáváme sadbu i pěstitelům do nadmořských výšek přes 700 metrů a nemají s tím problém.
    26. 6. 2017 11:40 Sedlák Aleš
    Děkuji za odpověď. Nicméně zdroj nákazy není zřejmě pro letošní sklizeň a pěstování pro příští rok rozhodující. Na konci léta se na Vás určitě obrátím s žádostí o zakoupení sadby.
    26. 6. 2017 20:42 Bohuslav Coufal
    Asi bych moc nedoporučoval čekat s nákupem sadby na konec léta. Již nyní (stejně jako každý rok) je mnoho odrůd vyprodaných.
    28. 6. 2017 21:26 Sedlák Aleš
    Za Vaši odpověď mockrát děkuji. Okamžitě na ni zareaguji tím nejlepším způsobem.

    zálivka česneku

    19. 6. 2017 12:49 Zakladatel vlákna: Miroslav Fiala
    Dobrý den, je vhodné v tomto období česnek ještě zalévat? U nás neprší, půda je vyschlá. Děkuji. M.Fiala
    19. 6. 2017 14:25 Zdeněk Mácha
    Dobrý den.Já ještě zalévám,kdybych nezaléval,tak je česnek už suchý.Mám nasázeno cca 500stroužků.
    ČesnekČesnekČesnek
    19. 6. 2017 21:29 Jan Kozák
    Záleží na odrůdě a lokalitě. Nejranějším odrůdám na jižní Moravě už závlahou nepomůžete, pozdnější odrůdy nebo česnek ve vyšších polohách zalévejte. Aby závlaha měla smysl, je potřeba dávka minimálně 20 mm.
    21. 6. 2017 13:25 Roman Jurek
    Půda je vyschlá za 1 den,mě ho část rodiče přelili a česnek začal ihned v tom teple v zemi plesnivět,snad ho sucho zachrání, další jsem experimentálně zamulčoval drobnou suchou trávou, která by měla zabraňovat tomu hroznému výparu, ale je to věda, aby byl porost vzdušný a zároveň přiměřeně vlhký, raději jsem oloupal spodní suché listy, které bývají nejčastěji napadeny a ustřihl i zaschlé zkroucené špičky, ale takhle mazlit mohu opravdu jen 3m2.
    21. 6. 2017 17:22 Jan Kozák
    Pokud česnek v zemi "plesniví" není na vině zálivka. Chorobu si česnek přinesl v sadbě nebo byl zamořený pozemek. V suchém prostředí se tyto choroby šíří pomaleji. Každopádně to bude chtít novou sadbu.
    21. 6. 2017 18:21 Roman Jurek
    Tak tady si myslím, že kdybych to se zálivkou nepřehnal, tak bude česnek o dost zdravější, ale velikostí poloviční, byl dost nahusto a zaplevelený, ale samozřejmě na sadbu vyberu jen bezchybný.
    21. 6. 2017 21:51 Jan Kozák
    "Ten bezchybný" vizuálně nepoznáte. Musel byste každou cibuli laboratorně prověřit. Takže zvažte nákup nové sadby, je v tom jistota.

    Sulka

    8. 6. 2017 21:25 Zakladatel vlákna: Jurda Josef
    Dobrý večer,
    může se bílá hniloba přenést sulkou ve které  pravděpodobně byla sadba namočena? Děkuji za odpověď. Jurda Josef, Držovice
    9. 6. 2017 15:03 Jan Kozák
    Nedá se to vyloučit. Podle rozmístění napadených rostlin na pozemku se dá usoudit, byla-li infekce na pozemku před výsadbou nebo se tam dostala až se sadbou.
    9. 6. 2017 16:41 Jurda Josef
    ...dobrý den. Je to různé. Sem tam na řádku 1-2 ks, ale taky vedle sebe vícero v jenom místě :-( . Zatím jsem vytáhl asi 25 ks z hruba 600 celkového počtu. Ještě by se chtěl zeptat. Ta sulka byla z roku 2014. Myslíte,že byla již málo funkční? Děkuji za odpověď. JJ.
    11. 6. 2017 12:56 Jan Kozák
    Na to posouzení nejde o sem tam na řádku, ale o rozmístění na ploše. Nejsem odborník na chemii, ale myslím si, že funkční byla. Ale pozor: Sulka není proti sklerociu.

    Bílá sklerociová hniloba

    1. 6. 2017 6:22 Zakladatel vlákna: Jaromir Vyskala
    Pani Kopecka se v jejim prispevku zminujeo tom, ze jeji boj s bilou hnilobou byl dost drahy. 
    Existuje velmi levna metoda– cesnekovy vyluh. O tom jsem se docetl na webovych strankach Zemedelske
    University z Kalifornie  (http://ipm.ucanr.edu/PMG/r584100511.html). 


    Ve zkratce a po lopate prelozeno:
    Koreny cesneku vypuzuji chemickou latku, ktera je atraktivni pro sklerocii. Ta zacne rust na korenech cesneku z kterych se
    zivi. Co se stane, kdyz cesnek v zemi neni a zahonek se zalije cesnekovym vyluhem? Sklerocie zareaguje na chemickou latku a zacne rust. 
    Bohuzel v nepritomnosti cesnuku nema z ceho zit a zahyne.  

    Pri hledani teto webove stranky jsem narazil na par dalsich zajimavych stranek. Universita Guelph (Ontario-Kanada) rika, ze
    kanadsti farmari pouzivaji cesnekovy prasek rozmichany ve vode a tento roztok zapravuji masinou do zeme, do hloubky 10 cm.

    Na jednom forum Australsky farmar pise, se pouzival zalivku z rozmixovanych kvetnich stvolu. Na dalsim forum pani pise, ze
    pred sazenim cesneku a cibule posype zahonek cesnekovym praskem, ktery zapravi do zeme a dobre zaleje – jako prevenci.

    Rolnici z Anglie rikaji, ze 1 hlavicka rozdrceneho cesneku vyluhovana v 10 litrech vody je postacujici na 2 ctverecni
    metry. . Zalivku aplikovat pri teplote 15 – 18C.

    Dalsi zemedelec pise, ze mel bilou hnilubu. Po sklizni cesnuku aplikoval 1x zalivku. Behem jara a leta aplikoval dalsi tri. 
    Napodzim nasadil na stejne pole cesnek a vsechen byl zdravy.

    Pani Kopecka, jestli se vam jeste nekdy objevi bila hniloba (doufejme, ze ne), tak tato metoda vam usetri par grosu.
    1. 6. 2017 18:42 Jan Kozák
    Jistou logiku to má. Ale není mi jasné, proč celosvětově si česnekáři se sklerociovou hnilobou nevědí rady.
    10. 6. 2017 8:04 Tomáš Prudil
    Dobrý den pane Vyskalo,
    chtěl bych se Vás zeptat, jestli ten výluh z česneku musí být ze zdravého česneku a nebo jestli může být i z česneku napadaného bílou hnilobou. A ještě bych se Vás zeptal, jak dlouho se má ten česnek louhovat?
    Moc děkuji za Vaší odpověď.
    14. 7. 2017 5:50 Jaromir Vyskala
    Pane Prudil, ja bych pouzil pouze zdravy cesnek. Jestlinemate dostatek vaseho, tak nejaky levny Spanel by postacil. Jak dlouholuhovat? Ja bych cesnek namlel, dal do puncochy a luhoval v chladne mistnosti.Denne michal a po trech dnech vodu ochutnal. Kdyz by mela voda nadech pocesneku, puncochu vyhodil a zacal zalevat. 

    Choroba česneku?

    30. 5. 2017 19:48 Zakladatel vlákna: Ladislav Horák
    Prosím o identifikaci choroby.
    12
    31. 5. 2017 6:49 Jan Kozák
    Bílá sklerociová hniloba je i u Vás. Mezi její typické příznaky patří ložiskovité rozšiřování, které je pěkně patrné na prvním snímku.
    31. 5. 2017 18:31 Filip Jakubál
    Dobrý den tato choroba je hrozný prevít kterého se těžko zbavuje doporučím vám napadené  rostliny vytrhat a  vyhodit do popelnice, vzniklou jamku po česneku vysypte dusíkatými vápnem. Počítejte s tím že vás tato choroba bude ještě dlouho zlobit. 

    Plíseň

    28. 5. 2017 9:54 Zakladatel vlákna: Filip Jakubál
    Dobrý den pane Kozáku poradíte mi prosím v boji proti této chorobě ? Děkuju za odpověď. 
    ČesnekStoužek
    30. 5. 2017 5:13 Jan Kozák
    A je to tady. Opět vidíme bílou sklerociovou hnilobu. Letos s ní už nic neuděláte. Aby se Vám příliš nerozšiřovala, nezalévejte. K této problematice se brzy vrátím.
    30. 5. 2017 10:41 Jana Kopecká
    Dobrý den, pane Jakubál, mně v minulých letech pomohl přípravek Polyversum. Je to mikroorganismus, který je schválen pro ekologické zemědělství. Aplikace buď postřik nebo zálivkou. Já ho před lety nasadila hned, jak jsem objevila první napadené rostliny, doporučené dávkování 0,05% jsem několikrát navýšila. Příklad: dávkování 1 kávová lžička na 10 l konev - já dala 5 lžiček. Prostě koňskou dávku:-), zalila jsem česnek ke kořenům, vždy polila i cca 2 cm stonku u země. ke každé rostlině stačí trochu. Půda před aplikací byla vlhká. Za tři dny jsem to zopakovala. A pak dala ještě 2 dávky v odstupu cca týdnu, to už jsem dávala předepsanou koncentraci.

    Před aplikací jsem velmi opatrně lopatkou vyndala napadené rostliny, lopatku vždy dezinfikovala v roztoku Sava, napadené rostliny vč. zeminy jsem dávala velmi opatrně do pytle a vše vyhodila do odpadu, určitě ne na kompost. Dezinfikovala jsem nářadí včetně bot hned na kraji záhonu. Šlo mi o to zachránit česnek, což se povedlo, ale bylo to docela drahé. Firma prodává i větší balení 100 a více gramů, to se vyplatí. V maloobchodě mají většinou 5 g, což je málo. Ano, bylo to drahé, pro mne bylo prioritou zachránit porost.

    Po sklizni jsem aplikovala desinfekci dusíkatým vápnem a Polyversum používám doteď jako prevenci, protože čas od času se mi na pozemku sklerocie vyskytla, ikdyž jsem dezinfikovala půdu, při výsadbě použila Glyorex atd.  Záleží na tom o jak velkou plochu se jedná a kolik do toho chcete investovat. Napadené rostliny jsem tenkrát měla v podobné fázi jako vy. Určitě zklikvidujete všechny rostliny, které mají hodně žluté listy a vypadají nemocně. Výrobek pro aplikaci v česneku nemá registraci, konzultovala jsem to s firmou, poradili mi ochotně.  Registrace něco stojí, jak vysoká účinnost je, vám neřeknu, mně to zabralo skvěle. Tenkrát jsem zachránila cca 90 % porostu, což bylo asi 650 rostlin.  Půda by měla být vlhká, v tom vedru co panuje bych to určitě předem zalila, aspoň trochu. Aplikovala jsem brzo ráno nebo večer. Držím palce. Sklerocie se mi tenkrát objevila na pozemku, kde byla původně tráva a česnek tam nikdy nerostl.

    Používám ho i na rajčata, preventivně, po výsadbě zaliju dolní část stonku a ke kořínku, stačí cca 5 ml na rostlinu a když se u souseda objevila plíseň, aplikovala jsem postřik. Rajčata mám luxusní každý rok.
    30. 5. 2017 16:40 Filip Jakubál
    Moc děkuju za odpověď, určitě se na to podívám a rozhodnu se. Nic méně tato choroba už mě nějakou dobu trápí jelikož mám 70 m2 tak se budu snažit aby to bylo co nejlevnější. 
    31. 5. 2017 4:38 Jaromir Vyskala
    Nejlevneji se da zbavit bile hniloby vyluhem z cesneku. 
    31. 5. 2017 6:51 Jan Kozák
    Tak tomuto bych nevěřil.
    31. 5. 2017 15:24 Jaromir Vyskala
    Pokusim se najit zdroj, kde jsem o tom cetl, a ozvu se
    31. 5. 2017 12:48 Miroslav Čivrný
    Můžete prosím popsat konkrétněji. Děkuji Miroslav 
    30. 5. 2017 17:05 Filip Jakubál
    Děkuji za obpověď, je možné nasypat vápno mezi řádky česneku jako desinfekci ? 
    30. 5. 2017 18:33 Jan Kozák
    Máte asi na mysli dusíkaté vápno, ale ani to Vám nepomůže i kdybyste ho zapravil do půdy.
    30. 5. 2017 19:51 Filip Jakubál
    Může mi pomoct Ortiva ?
    31. 5. 2017 6:46 Jan Kozák
    Ortiva určitě nepomůže.

    Pěstování česneku

    22. 4. 2017 11:06 Zakladatel vlákna: Karel Holeček
    Dobrý den,chtěl jsem se zeptat,měl jsem problémy s fuzariozou česneku.Už 3(tři) roky jsem ho nesázel,mohu ho po těch letech znovu vyadit?Děkuji za odpověď.Karel Holeček.
    25. 4. 2017 7:19 Jan Kozák
    Fusarium je běžná půdní mikroflóra, to znamená, že i po třech letech bez česneku v půdě bude. Pokud jste však měl s ním větší problémy, doporučuji opřed výsadbou ošetřit stroužky Gliorexem nebo Clonoplusem, které jeho aktivitu výrazně omezují.

    Postřik

    13. 4. 2017 22:03 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý večer, pane ing. Kozáku píšete že stříkat nebudete, ani na žloutnutí konců u některých odrůd? Já to mám na Havranu a Antonu, je to normální ne? Rostliny by to měli zvládnout, ne?

    Děkuji
    14. 4. 2017 7:48 Jan Kozák
    K použití fungicidů během vegetace u česneku je dost složitá diskuse. Od jednoho z největších českých pěstitelů (školil se ve Francii a pěstuje francouzské odrůdy) vím, že Francouzi stříkají ostošest. Česnekový list je samozřejmě vhodným substrátem pro život různých mikroorganismů, které mohou mít (a asi i mají) více či méně negativní vliv na česnekovou rostlinu, ale na druhé straně se podílejí na přirozeném dozrávání. Někdy se totiž stane, že po intenzívní chemické ochraně česnek po sklizni ne a ne doschnout.  Můj postoj k nepoužívání fungicidů je ovlivněn jednak stejným doporučením pana Ing. Jaroslava Roda, Csc., významného zelinářského rostlinolékaře, a také mým přístupem k hygieně životního prostředí.
    Je potřeba také vědět, že žádný postřik nepůsobí na choroby, které jsou v půdě (Sclerotium, Fusarium).
    Jedinou výjimkou, kdy doporučuji tuto chemickou ochranu, je rzivost česneku, pokud se objeví před polovinou června. Pak je vhodné aplikovat Ortivu při objevení prvních příznaků. Ale preventivní postřik proti ní nedoporučuji.
    14. 4. 2017 15:48 Štěpán
    Dobrý den,
    já myslel nějaké výživy, ne fungicid. Narážím na to žloutnutí u některých odrůd, jaký máte na to názor?

    Děkuji
    17. 4. 2017 19:25 Jan Kozák
    Teď se má výrazně ochladit. Dá se předpokládat, že špičky listů ještě víc zežloutnou. Jakmile se oteplí, dostane náš česnek pětiprocentní močovinu, podle potřeby opakovaně.

    Plesnivý stroužek

    13. 4. 2017 10:23 Zakladatel vlákna: Radek Bohmalský
    Dobrý den pane ing. Kozáku,
    mám od Vás sadbový česnek Slavin.Vysadil jsem 200 stroužků a už týden sleduji pouze u dvou  česneků zakrnělí růst.Včera mně to nedalo,tak jsem je obnažil až ke kořenům a zjistil,že jsou stroužky pokryté zelenou plísní,tak jsem je hned vytrhl.Nevíte prosím Vás,co to může být?Pozemek byl zatravněn a více než před 20-ti lety tam rostli pouze brambory.Přípravu pozemku pro česnek jsem dělal dle vaších rad.Předem děkuji za odpověd,s přáním pěkného dne.
    14. 4. 2017 7:23 Jan Kozák
    Zelená plíseň (modrá hniloba, Penicillium) není parazit, ale saprofyt, to znamená, že žije na odumřelých nebo udumírajících pletivech. Našel byste ji i na zcela zdravých rostlinách, protože původní stroužek odumře. Zakrnělý růst má jinou příčinu, kterou však na dálku nemohu posoudit.

    Drátovci

    2. 4. 2017 9:56 Zakladatel vlákna: Antonín Tesař
    Dobrý den,
    na podzim (přelom září a října) jsem část pozemku prohodil dusíkatým vápnem, zapravil do půdy, prolil vodou a zakryl na dobu tří týdnů igelitovou fólií. Stejný postup jsem na další části zahrady provedl na jaře v měsíci březnu.  Dusíkatým vápnem jsem  moc nešetřil, 25 kg cca na 200 m. Při "rozdělávání" půdy jsem  zde však občas narazil na drátovce, a mnohonožky.
    Na jaké škůdce a choroby tedy vlastně  vápno působí?
    Udělal jsem při aplikaci někde chybu? 
    Děkuji
    Tonda
    2. 4. 2017 21:03 Jan Kozák
    Kyanovodík, který se z dusíkatého vápna uvolňuje, je biocid. V jisté koncentraci hubí téměř všechno živé, včetně drátovců a mnohonožek. Je třeba mít na paměti, že kyanovodík je lehčí než vzduch a jen minimálně se dostane hlouběji, než bylo dusíkaté vápno zapraveno, takže jedinci, kteří byli v tu dobu hlouběji, přežili.
    4. 4. 2017 14:49 Antonín Tesař
    Díky,
    příště to prohodím a zaryji, zaliji a dám fólii.

    Dotaz - choroba, škůdce?

    1. 3. 2017 16:32 Zakladatel vlákna: Mlynář
    Dobrý den pane Kozáku, poznáte z přiložených fotografií o jakou chorobu nebo škůdce se jedná? Případně čím sadbu ošetřit a předejít poškození úrody. Fotografie jsou z loňské sklizně. Sázel jsem na podzim. Nyní budu sázet až teď na jaře. Mořil jsem sulkou cca 2 hod.
    Děkuji
    3. 3. 2017 18:52 Jitka Toniniová
    Dobrý den. Dovolím si odpovědět, a snad správně. Bílá skleronciová hniloba. Tato houba zamořuje pozemek i na dvacet let. Takže zdravou sadbu sázet na nezamořený pozemek. Sadbu zkusit ošetřit Gliorexem. Níže v diskusi pan Kozák na toto téma už hodně odpovídal.
    4. 3. 2017 20:06 Jan Kozák
    Je to přesně tak, jak píše paní Jitka. Pravděpodobně účinnější než Gliorex je obdobný přípravek Clonoplus.

    Netkaná textilie - bílá

    25. 2. 2017 8:25 Zakladatel vlákna: Zejda Ladislav
    Česnek už leze ven, teplota je okolo 7-9 stupňů ve dne. Jak poznám, že je ten správný čas na natažení textilie? Textilie se předpokládám natahuje dost volně, aby nebránila rostlinám v růstu. Máte nějaké doporučení nebo radu, abych se vyhnul chybám? Před natažením je dobré přihnojit ledkem?
    25. 2. 2017 9:28 Zejda Ladislav
    Neuvedl jsem nadmořskou výšku, ta je 180m
    25. 2. 2017 13:56 Miroslav
    ... já mám ještě na políčku cca 15cm sněhu, 440mn.m. O:-)
    25. 2. 2017 20:44 Jan Kozák
    Textilii natáhněte hned, jak Vám to stav půdy dovolí. Houbomilka zatím ještě aktivní nebyla, ale už se na to těší. Máte pravdu, textilie se natahuje s jistou rezervou, aby se rostliny pod ní nedeformovaly. Na ledek je ještě brzy. Pokud nemáte příliš velké pole, není problémem v patřičný čas textilii sejmout, přihnojit, případně i provláčet a zase zakrýt.

    ještě houbomilka

    22. 2. 2017 22:18 Zakladatel vlákna: Marie
    Dobrý večer,na Poběžovicích se houbomilka vyskytuje? Bydlím asi 10 km od Vás,tak na tom budu stejně.Děkuji
    23. 2. 2017 6:26 Jan Kozák
    Problém s ní nemáme, používáme sítě. Ale je tady.

    Správné ošetř. sadby

    16. 10. 2016 20:51 Zakladatel vlákna: Tomáš
    Dobrý den p. Ing. Kozáku.
    Jak tedy proti úporné sklerociniové hnilobě.
    Stroužky namořit Sulkou (polysulfid. sírou) a takto ještě vlhké od sulky posypat biologickým přípravkem Gliorex a pak posypané hned zasázet do připravené půdy ?
    Moc není dotažena v návodech možnost kombinace síry a ze sulky a houb z gliorexu.
    Snížit koncentraci sulky v lázni či NE ? ve vazbě na nálsedné olepení vlhké sadby gliorexem ?

    Moc děkuji, ptám se, protože gliorex je poměrně drahý, tak aby to fungovalo na 100 % co dokáže.
    17. 10. 2016 6:50 Jan Kozák
    Bílá sklerociová hniloba je Gliorexem významně omezena, ale zcela likvidována asi není. Sulka nemá negativní vliv na účinek Gliorexu, nemá tedy smysl snižovat její koncentraci. Pokud se moří Sulkou těsně před výsadbou, pak Vámi udávaný postup je správný. Bylo-li mořeno Sulkou v srpnu či září, pak před vlastní aplikací suchého Gliorexu se stroužky namočí asi na půl hodiny do vody.

    dotaz

    10. 10. 2016 10:17 Zakladatel vlákna: Zdena Čermáková
    Dobrý den,

    chtěla bych poradit s pěstováním česneku. Každý rok před výsadbou mořím sadbu Sulkou a těsně před výsadbou Rovralem, snažím se česnek vysadit těsně před zámrazem. Od jara roste pěkně, pravidelně kypřím a pleju, ale již druhým rokem jsem v černu po větším dešti začala pozorovat, že česnek žloutne. Rostliny které začnou žloutnout po vyndání mají ohnilé slupky, pokud časnek navytrhám, tak ho postihne hniloba do 14 dnů. Děkuji za radu.
    10. 10. 2016 21:32 Jan Kozák
    Vypadá to tak, že bílá sklerociová hniloba není úplnou zvláštností. Doporučuji ošetřit stroužky po namoření v Sulce přípravkem Gliorex, který naleznete i v naší nabídce. V tom případě už nepoužijte Rovral.

    Vlnovník.

    22. 9. 2016 17:21 Zakladatel vlákna: Vladislav
    Ing. Jan Kozák: 06.01.16 17:35

    Pokud jste ošetřili Sulkou, neměli byste mít během vegetace problém. Otázku ošetření po sklizni, položte, prosím, až v době, kdy to bude aktuální. Možná už budu chytřejší než teď. Vlnovník česnekový je totiž mojí současnou prioritou.
    Dobrý den,byl jste pane inženýre v této problematice úspěšný?
    Děkuji za případnou odpověď na téma které nás hodně trápí a přeji Vám hodně ůspěchů.
    23. 9. 2016 23:33 Tonda Anakonda
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

    přenos chorob

    15. 9. 2016 22:45 Zakladatel vlákna: Václav Bártl
    Dobrý den pane inženýre,
    děkuji za zaslání sadby, mám dotaz ohledně možného přenosu chorob ze sadby z vlastní produkce. Varujete před možným přenosem virů z ruských paličáků; pěstujeme tento česnek už delší dobu s uspokojivými výsledky, v našich podmínkách se daří. Letos jej výnosem překonal český Unikát, přesto bych ještě rusáka nechtěl zavrhnout. (možná se tak stane až vyzkoušíme Vaše velkostroužkové odrůdy). Ptám se proto jaká je možno učinit opatření proti zavlečení virů na Vaše odrůdy. Mohu je pěstovat na jiném poli, sušit se však budou společně. Děkuji, Václav Bártl
    16. 9. 2016 14:22 Václav Kozák
    Dobrý den, pane Bártle,
    viry se přenáší jak během vegetace (prostřednictvím hmyzu i mikroorganismů v půdě), tak i při skladování (hlavně prostřednictvím roztočů). Jestliže pěstujete či skladujete poblíž sebe ozdravené a neozdravené odrůdy, je potřeba počítat s častější obměnou sadby.
    17. 9. 2016 20:04 Jan Kozák
    Mezi pěstiteli panuje mylný názor, že tzv. ruské česneky jsou vysoce odolné vůči virózám. Ale opak je pravdou. Sice se u nich neprojevují výraznou mozaikou ani výrazně nesnižují výnos, ale jsou výrazným zdrojem virové nákazy pro okolí.

    dotaz

    15. 9. 2016 10:48 Zakladatel vlákna: vavrinova
    P.Kozák chci Vás poprosit o radu,u jednoho druhu,který jsem nazval ruský paličák i nepaličák se projevily skvrny viz předtím zaslané foto,které jste nazval napadení asi fusariem.Tyto skvrny i větší u sroužkůaž 70%,jsou pouze u tohoto druhu česneku.Můj paličák Váě JAPO II a Lan jsou výstavní neporušené.Mám asi 5O stroužků namořených sulkou,při stroužkování nelze zjistit napadení hnilobou,chci poradit zda můžu tyto namořené strožky vysadit nebo vyhodit,abych si nezamořil touto hnilobou zahrádku.Moc děkuji a přeji pěkný den.Vavrinova
    17. 9. 2016 19:57 Jan Kozák
    Těžká otázka. Zamoření půdy bych se snad ani nebál. Spíš jde o to, že ze zdravotně vadné sadby nebude očekávaná úroda.

    Vada vlastní sadby

    11. 9. 2016 14:24 Zakladatel vlákna: Zbyněk Kopřiva
    Dobrý den pane Kozáku,

    chtěl bych se zeptat na fleky, které se objevily na mojí sadbě (odrůda Bjetin) - palice jsem před 2 týdny rozdružil a namořil v sulce 5% cca 2 hodiny. Fleky jsou pouze na stružcích, které se při rozdružování slouply, a to jen na slouplé části stroužku. Na protější straně stroužku, kde slupka zůstala, je stroužek v pořádku. Díky za odpověď. S pozdravem Kopřiva
    11. 9. 2016 23:31 Jan Kozák
    S jistotou by to určili v diagnostické laboratoři, já bych v tom viděl Fusarium.

    čerň na stoncích

    24. 8. 2016 22:47 Zakladatel vlákna: Petra Danihelová
    Dobrý den, ve fotogalerii pana Kozáka je mezi poškozenými česneky zobrazená čerň. Chci se zeptat, co ji způsobuje, jak jí předejít, zda má vliv na skladovatelnost palic, popř. použití jako další sadby? Občas se nám na stoncích objeví, zvláště u Bjetinu. Děkuji, Petra Danihelová
    26. 8. 2016 22:11 Jan Kozák
    Původcem černě neboli sazovitosti česneku je houba Embellisia allii, která je saprofytická, to znamená, že žije na odumřelých pletivech. Pokud ji na konci vegetace objevíte, je třeba po sklizni česnek rychle vysušit, po vysušení se jedna dvě suknice sloupnou a žádný problém není. Skladovatelnost se nijak nesnižuje, sadbová kvalita rovněž ne. Chemická ochrana se nepoužívá.

    Skvrny na česneku

    17. 8. 2016 8:11 Zakladatel vlákna: Jiří Sládek
    Dobrý den pane Kozák, občas se mi na česneku objeví podobné skvrny jako popisuje radek. jedná se o totéž? Nebo jde o něco jiného. Děkuji
    17. 8. 2016 21:36 radek
    Pane Sládku,jestli mohu za sebe ,tak já se u sebe přikláním spíš ke skladovací plísni,protože to postihlo skoro všechny pěstitele v okolí,soused hned vedle má česnek odemne na stejném pozemku a má ho bez vady a je to podle mého názoru špatným počasím které nedovolilo ideální sušení,proto kdo neměl česnek větratelný ze všech stran tak ho to postihlo stejně jako já,ale zakaždý názor jsem vděčný.,
    18. 8. 2016 18:52 Jiří česnek
    Vadná sadba , která ukončuje dříve vegetaci před pozdní sklizní dostala mnoho vody.
    Jirka Lovosice
    18. 8. 2016 22:22 Jan Kozák
    Podle mého názoru se jedná o to samé, ale je to v nezvykle intenzivní formě.
    23. 8. 2016 11:02 Jan Kašpar
    Dovolím si podotknout. Nikoli nezvykle v intenzivní formě. Forma je zcela obvyklá, jen pozdní, tedy časově pokročilá po delším skladování. Vývoj je od čistě bílého stroužku po sklizni, v průběhu několika dnů až 2 měsíců se projeví tak, jak je na fotce pana Radka a ke konci skladovacího období, tedy od dubna a později již stroužek vypadá jako na obrázku pana Sládka.

    Co to je ?

    25. 7. 2016 15:16 Zakladatel vlákna: Aleš Panocha
    Dobrý den. Na letošní sklizni česneku jsem zaregistroval, nějaké anomálie. Na první fotce je vidět, jak palice mají na sobě žlutooranžové stopy čehosi. Na druhé fotce je stroužek(omlouvám se za kvalitu) s nějakýma otlačeninama. Chtěl jsem se zeptat, co to je a zda se takto použitý česnek dá použít ke konzumaci či k výsadbě. Děkuji

    Panocha
    25. 7. 2016 22:15 Jan Kozák
    To cosi ze snímku neidentifikuji. Otlačeniny na druhém snímku nevidím, je tam zjevné mírné napadení fuzáriem. Všechno je schopné konzumu. Sadbovou kvalitu takto neposoudím.

    Bílá sklerociová hniloba

    24. 7. 2016 22:46 Zakladatel vlákna: Vítězslav Krejčí
    Dobrý den, v loňském roce mě postihla sklerociová hniloba česneku, přestože jsem aplikoval dusíkaté vápno. Hniloba se postupně rozšířila téměř na celý pozemek, což se mě nikdy před tím nestalo. Z toho plyne moje otázka - nezničí se použitím dusíkatého vápna také užitečné bakterie, které s touto hnilobou bojují?
    Na Vašich stránkách mě zaujal příspěvek paní myslím že se jmenuje Kopečná, která použila proti sklerociové hnilobě bio přípravek Polyversum. Tož jsem se rozhodl přípravek vyzkoušet. Aplikoval jsem jej během růstu 3x, nejprve jsem stříkal postřikovačem na stonek od vrcholu k půdě, při poslední aplikaci do mezery mezi stonkem a půdou, takže přípravek stíkal po stonku k hlávce.
    Výsledek - ačkoli jsem použil vybranou "čistou" sadbu z loňské zasažené sklizně, vyskytlo se jen několik napadených rostlin, které jsem průběžně odstraňoval. Na další rostliny se hniloba nepřenesla, tekže mám za to, že polyversum funguje. Má někdo další obdobnou zkušenost?
    24. 7. 2016 23:24 Jana Kopecká
    Dobrý den, ano, byla jsem to já, kdo psal o polyversu a sklerocii. Letos jsem ho aplikovala preventivně na záhony, kde před 2 lety byl česnek a některý byl napadený sklerocii. Prostě nemám víc místa a chci pěstovat i jiné plodiny, tak střídám takto. A letos mám sice cibule menší, vliv stesu z počasí a méně výživy a péče. Ale žádná sklerocie. Napadené rostliny jsem pečlivě likvidovala, obuv a nařádí dezinfikovala v savu rovnou na záhonku, vše nemocné šlo ke spálení. Pak jsem aplikovala dusíkaté vápno. S polyversem má skvělou zkušenost jako prevence u rajčat. Letos se objevila plíseň na rajčatech u rodičů, vše postříkáno a rostliny jsou pěkné. S přípravkem Glirorex nemám zkušenost, je to novinka, asi ji vyzkouším. Když byl česnek napadený Sklerocií, aplikovala jsem poprvé 3x silnější koncentraci polyversa než udává výrobce. Konzultováno přímo ve firmě. Jestli máte zájem o detailnější informace nechte email, ozvu se vám.
    25. 7. 2016 11:30 Vítězslav Krejčí
    Dobrý den, děkuji paní Kopecká,za dobrý typ. Já jsem použil polyversum také na brambory, před sadbou byly pokryté takovou bílou patynou, zřejmě plíseň. Hlízy jsem postříkal v přenosce a potom ještě po položení do brázdy - minimální spotřeba polyversa. Výsledkem jsou krásné natě, bez nějakých zažloutlých, špatně rostoucích. Zatím jsem vykopal jen pár brambor, ale překvapilo mě, že staré brambory(ty sázené), které často vyhnijí, jsou tentokrát sice scvrklé, "spotřebované", ale nehnijí. A to jsem je sázel na pole, kde jsem předloni po silných deštích třetinu brambor vyhodil shnilých a následně po aplikaci dusíkatého vápna vloni sklízel česnek, napadený sklerociou. Příští rok se chystám na toto pole vysadit řádek česneku a prověřím, jestli je polyversum opravdu takový zázrak. Ještě k česneku - vy ten česnek stříkáte plošně na list? Myslím, že je dobré stříkat právě ke stonku, protože právě tam se sklerocie uchytí. Já jsem stříkal normální koncentraci, tj.kávovou lžičku na 5 l vody.
    26. 7. 2016 17:32 Jana Kopecká
    Dobrý den, polyversum jsem aplikovala na krčky stonků těsně nad zemí a pak prolila ještě záhon konví s kropítkem (když byl česnek napaden). Jako prevenci aplikuji zálivkou jen ke stonkům a jsem spokojená. Tak ať vám zahrada vzkvétá:-)

    Sklerociová hniloba česneku

    24. 7. 2016 11:26 Zakladatel vlákna: David M.
    Dobrý den,
    letošní česnek jsem měl pravděpodobně napaden sklerociovou hnilobou (viz foto - bohužel týden po sklizni, takže to není tak dobře znatelné). Je mi jasné, že znovu sázet česnek nelze. DÁ SE ČESNEK NAPADENÝ SKLEROCIOVOU HNILOBOU KONZUMOVAT? Podotýkám, že na pohled je napadený jen na povrchu, ale vím, že plísně obecně "pronikají dovnitř" napadené plodiny, aniž by to bylo viditelné. JAKÁ JE PŘÍPADNĚ SKLADOVATELNOST TAKTO NAPADENÉHO ČESNEKU?

    Děkuji David
    24. 7. 2016 20:20 Jan Kozák
    Pokud byste mi někdy brzy ráno nebo večer zavolal, měl bych nějaké doplňující otázky, abychom se ubezpečili o správném určení choroby.
    Při napadení česneku bílou sklerociovou hnilobou (bývá to zjevné na přelomu května a června) je třeba všechny rostliny s příznaky napadení vytrhat a zlikvidovat, ale ne paří do kompostu ani do biologického odpadu v obci. Okolní rostliny do vzdálenosti aspoň 60 cm rovněž sklidit, očistit od vnějších suknic (ponechat jen jednu) a rychle usušit a bez problémů konzumovat. Většinou to stačí, takže ostatní rostliny vydrží do normálního termínu sklizně. Ale i ty je vhodné hned po sklizni očistit na jednu suknici, usušit a dále uchovávat v suchu. Tyto cibule jsou bez problémů konzumu schopné, běžně skladovatelné. Skladujte v suchu.

    fusarium

    19. 7. 2016 18:02 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, pane Kozáku,
    děkuji za všechny rady a péči, kterou nám všem věnujete. Chci se poradit co s fusariem, objevuje se mi opakovaně v části porostu. Některé odrůdy (hlavně ruské klony jsou odolnější, alespoň u mne). Ikdyž se snažím sázet co nejpozději, tj konec listopadu, střídám záhony, na stejné místo se česnek vrací po dvou letech, delší interval střídání plodin nemám (není místo:-(. Fusarium přežívá v půdě? Přemýšlím jak to udělat jinak, abych se ho v česneku vyvarovala. Plevel z česneku a nat likviduju, nedávám do kompostu. Zabírá na něj dusíkaté vápno, či přípravky Gliorex, Clonoplus? Česnek mívám pěkný, ale protože je v části fusarium, jsou cibule menší a to je škoda. Děkuji za konzulutaci a přeji vám pěkné léto.
    19. 7. 2016 20:35 Jan Kozák
    Fusarium sp. náleží do běžné půdní mikroflóry. Myslím, že u nás není půda, v níž by se nevyskytovalo. Zatím nejúčinnějším ochranným opatřením byla pozdní výsadba. Ale v přípravcích Gliorex a Clonoplus optimisticky vidím další řešení. A je to řešení ekologické, což je mi zvlášť sympatické. V letošním roce máme Gliorex v naší nabídce, předpokládám, že od příštího roku budeme mít i Clonoplus. Gliorex se používá k ošetření sadby, Clonoplus se zapravuje do půdy. Oba přípravky mají své opodstatnění.

    Napadený česnek

    18. 7. 2016 22:06 Zakladatel vlákna: Vilém Harlender
    Dobrý den,
    dnes jsem sklízel česnek a chtěl bych se zeptat na chorobu, kterou mám napadenou letošní sklizeň - asi cca 20%. Jak vypadá napadený česnek, posílám v přiložených fotografiích.
    Děkuji,
    Vilém
    19. 7. 2016 14:35 Jan Kozák
    Na prvním snímku je rez, správný název choroby je rzivost. Je to choroba pouze na listech, sadbou se nepřenáší.
    Na druhém snímku je rozlišitelné fuzárium - růžové kořeny. Ty jsou ostatně i na třetím snímku, ale tam je ještě něco navíc, ale nejsem si jist, o co se jedná.

    Gliorex

    13. 7. 2016 13:27 Zakladatel vlákna: Tomáš
    Dobrý den pane Ing. Kozáku,
    shlédl jsem že nabízíte biolog. ochranu proti sclerotium cepivorum přípravkem Gliorex.
    Kdy tento preparát je nejúčinnější ve vztahu k bionomii původce úporné bílé hnlioby aplikovat do půdy ?
    Když se provádí výsadba v listopadu - prosinci, rozmnoží se mycelium Gliorexu v půdě ve vztahu k již nižší teplotě půdy ?Potká se mycelium sclerotia v pozdním podzimu se atakujícími houbami Gliorexu ?

    Děkuji za zprávu.
    13. 7. 2016 20:30 Jan Kozák
    Gliorex není primárně určen na venkovní půdní aplikaci. Tím ošetřete sadbu po namoření před výsadbou. Do půdy je dobré použít přípravek Clonoplus. Jeho účinnost se samozřejmě zvyšuje s vlhkostí a teplotou. Třeba nyní je v mnohých oblastech ta správná doba.
    13. 7. 2016 20:59 Jitka Toniniová
    Dobrý den. Níže v diskusi jste dal naději, že se rýsuje nechemická ochrana na hlízenku cibulovou. Už víte něco bližšího? Mají s tím souvislost tyto přípravky? Moc děkuji za odpověď.
    14. 7. 2016 21:35 Jan Kozák
    Ano, jde o tyto dva přípravky.

    Hádátko zhoubné

    10. 7. 2016 9:26 Zakladatel vlákna: Nikola
    Dobrý den, jak se prosím dá co nejučiněji zbavit Hádátka zhoubného? Předem moc děkuji za odpověd.
    10. 7. 2016 21:33 Jiří
    Co se týče sadby tak jedině uznanou p.Kozák a důležité je mořit Sulkou už koncem srpna. Půda zemina by se měla "vyvapnit" a zakrýt fólii aby to dostatečně pracovalo a modlit se, aby to bylo 100% :)
    11. 7. 2016 5:36 Jaromir Vyskala
    Zbavit se hadatka neni problem. Existuje spousta ucinnych metod. Problem je v tom, ze lide nevedomky roznesou hadatko do cele zahradky. Vypada to nasledovne:
    na pozdim nasadite cesnek do pudy kde je hadatko, nebo si ho donesete v nove sadbe. Na jaro se v cesneku objevi prvni plevel. Obujete gumaky, vezmete motyku a jde se na to. Pote se presunete na zahonek kde mate nasazene rajcata. Ve stejnych gumakach a se stejnou motykou. A tady je skoro 100% sance, ze jste si donesly hadatko do rajcat na gumacich a motyce. Po sklizni, nebo jiz pred sklizni zjistite, ze mate cesnek napadeny hadatkem. Co ted? Zacnete premyslet, jak se ho zbavit, objednat novou sadbu a definitivne nasadit cesnek do jineho zahonku. Novou sadbu nasadite do zahonku kde byly rajcata a celou zimu se tesite na peknou urodu.
    < Novější12345Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne