Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Choroby česneku Zpět na diskusi

    choroba česneku

    7. 7. 2016 9:42 Zakladatel vlákna: Jandovský
    Dobrý den, pěstuji česnek Dukát a ještě před měsícem byl krásný silný a zelený. V poslední době začal žloutnout a ze země jsem vyndal desítky takovýchto česneků. Je v něm plíseň nebo hniloba a spoustu podivné havěti (viz. obrázek). Poradíte co je příčinou, případně jak jej chránit ? Děkuji. Jandovský
    7. 7. 2016 20:50 Jan Kozák
    Ta podivná havěť neškodí. Problém by mohl být jménem bílá sklerociová hniloba.
    8. 7. 2016 19:49 Jandovský
    Děkuji za informaci. Jandovský
    10. 7. 2016 12:09 Aleš
    Ta podivná havěť škodí a dost, žere to kořínky a jak sežere, stěhuje se na další, dá se to chytnout na půlené brambory, příčinou mnou nalezenou na internetu je v nějaké době použitý málo zetlelý hnůj a mírná zima - nemrzne

    Bílá hniloba (cepivorum) poznatky k řešení výskytu

    6. 7. 2016 18:14 Zakladatel vlákna: Tomáš
    Přináším pár poznatků k řešení česnekového problému:
    Druhým rokem jsem zjistil vyšší odolnost odrůdy Bjetin vůči úmorné bílé hnilobě palic česneku způsobující nezničitelná půdní houba Sclerotium cepivorum.
    Naopak nejvíce náchylná se mi jeví Havran, vzápětí Havel, ruské paličáky, paličáky LAN, středně náchylný je Slavin, francouzské nepaličáky.
    Letos se mi osvědčila přímá zálivková aplikace strobilurinu do půdy v období koncem května (počátek nárůstu palice) v dávce 3-4 ml/1 m2 v 5 l vody/m2. Dále žádné organické hnojení přímo k česneku, pozemek z léta 15 po 14q/ha dusíkatého vápna. Napadené rostliny z minulých sklizní ihned sanitně odnos z pozemku do odpadu (ne do kompostu!).
    Letosminimálně průměrný výnos z 1000 palic cca 60 napadených, byly roky kdy z 1000 palic 150 zdravých pouze.
    Zalévat pouze do období nárůstu natě, v době nárůstu palice již "suchý režim", pouze atmosférické srážky.
    Hnojení N jen minerálně dle zásoby v půdě. do 60 kg N/ha , ledkové formy hnojiv, nejlépe LV 15.
    Přihnojení na list N - močovinou 10 kg N/ha jednorázově 2-3x za vegetaci (indikátorem vždy listové symptomy nedostatku N)
    Hnojení sírou 30 kg S/ha, síran draselný 2x po 15 kg S/ha na jaře, druhá dávka S nejlépe v 1. týdnu června.
    Hořká sůl na list, zdroj Mg-S v přísušku dle stavu, ale alespoň jako zdroj 2 kg S/ha 5 kg MgO/ha, jícha nejlépe do 5 %.
    6. 7. 2016 20:40 Jan Kozák
    Nedokážu většinu uvedených postupů posoudit, jsou-li správné nebo ne. Podle posledních výzkumů sklerocia v půdě nezničí ani čistý kyanovodík, to by znamenalo, že ani dusíkaté vápno na ně vliv mít nebude. Samozřejmě na rozvoj chorob má vždy vliv soubor opatření, která jako jednotlivá mohou být bez účinku.
    7. 7. 2016 17:13 Jan Kašpar
    Který ze strobilurinů jste použil?
    Z celé skupiny strobilurinů je, pokud je mi známo, na česnek povolen pouze azoxystrobin. (Pro amatérskou aplikaci "ORTIVA", pro profesionální užití "AMISTAR XTRA"). Problém je v tom, že Sclerotium c. je prastarý patogen, který přežil všech pět extincí, takže bude velice adaptabilní. Prostě zvykne a přispůsobí se zřejmě čemukoli. Haemoglobin nemá, takže si může na kyanovodíku i pochutnat.
    8. 7. 2016 21:29 Tomáš
    Dobrý den,
    šlo o zahrádkářskou Ortivu od Syngenty.

    Letos bych chtěl zkusit Gliorex před výsadbou, kdy ale nejlépe "nasadit" do půdy tyto parazitující houby, toť otázkou ?? Sázím většinou už když je chladno a škaredo kolem 1. týdne prosince a obávám se žádného účinku Gliorexu.

    Stroužky před výsadbou bych namořil v tebucon-azolu.
    Zahraničí hlásí úspěch proti Sclerotiu cepivorum desinfekcí půdy Basamidem - těkavá plyny isothiokyanátu, tedy navíc kromě našeho dusík, vápna škodí koncentrované plyny S (C-N-S). Jak hodně sclerociím = ?

    Možností na hlízenku klasickou Sclerotinia sclerotium v řepce je ověřený Contans (také biologie), jak na kmen v česneku = ?

    Pořád něco zkoušet stojí čas, úsilí a navíc peníze, mohl by prosím s účinnosti pro sclerotiu česneku někdo napomoct co bude cestou nejlepší?
    Musí to jít přece řešit, vysoké intenzity cibulovin v osevních zelenářských postupech to umí řešit, jen mně připadá že chybí informace, a přitom je to asi nejzávažnější choroba-faktor česneku v ČR.
    21. 7. 2016 7:55 Jan Kašpar
    Pane Tomáši: Použití Tebuconazole má dvě vady. 1) Registrace Tebuconazole na česnek a cibuli byla ukončena v r 2008. Tedy není již povolen. 2) Tebuconazole způsobuje retardaci - zpožďuje klíčení, brzdí růst. Některé odrůdy česneku jsou velmi citlivé, jiné méně. Funguje na Fusarium i Sclerocium, ale na S.C. se s  ním musí umět. Jak prošvihnete vypočítaný termín ošetření, máte smůlu. V dobách, kdy se tebuc. směl ještě používat jsem jej aplikoval po několik roků, nikoli ale u sebe. A nezapomeňte na OL (!). Španělé uváděli pro česnek a cibuli OL=38 dní, Německo OL=42 dnů.

    Plíseň

    29. 6. 2016 11:39 Zakladatel vlákna: František Blažek
    Dobrý den
    lze zabránit plísni na kořenech česněku a jak.
    Děkuji
    29. 6. 2016 21:46 Jan Kozák
    Žádná houba ze skupiny plísní na kořenech česneku necizopasí, proto nevím, čemu říkáte plíseň.

    Plíseň

    29. 6. 2016 9:42 Zakladatel vlákna: Lída Marelová
    Dobrý den, můžete mi prosím určit, čím byl napadený tento česnek? zda to je fusárium, sklerociová hniloba nebo něco jiného, případně jaká opatření učinit? Děkuji.
    29. 6. 2016 17:06 Jiří
    Co se týče Fusarium tak by se měla sadba sázet co nejpozději. Základ móření a nesazet do mokrých těžkých půd
    29. 6. 2016 21:44 Jan Kozák
    To je jasné sklerocium. Doporučuji napadené rostliny sklidit a zlikvidovat tak, aby se infekce nešířila, tedy ani do biologického odpadu v obci. Okolní rostliny (do půl metru) skliďte, ostatní skliďte v době normální zralosti.

    pliseň

    26. 6. 2016 12:02 Zakladatel vlákna: Kami
    Dobrý den potřebuji poradit.mam pidi poličko česneku na zahradce a začli mi žloutnout listy.když jsem jeden vytáhla byl obalen plisni a zemina kolem v podstate take.co to je? Jak se toho zbavit a jak ošetřit tu půdu? Česnek předpokladam skonči v popelnici.děkuji moc za rady
    26. 6. 2016 14:29 Jan Kozák
    Z tohoto popisu nic nepoznáme. Podívejte se dále do diskuse, jestli nenarazíte na něco podobného, co máte u Vás.
    27. 6. 2016 20:10 Kami
    Doplnila jsem foto. No po přečtení několika desítek příspěvků (všechny se přečíst prostě nedaj :) ) odhaduju že se bohužel jedná o sklerocii? Před výsadbou jsem česnek namořila v Sulce ale to asi nepomůže.Co však teďkon?Jak ošetřit půdu a co na tom místě můžu pěstovat?
    27. 6. 2016 20:42 Jan Kozák
    Asi jste to trefila správně. Proti sklerociu nepomůže ani dusíkaté vápno. Spolehlivé je nepěstovat na předmětném pozemku po dobu 15, raději však 20 let ni z rodu Allium, tedy česnek, cibuli, pór, pažitku a okrasné česneky. Ale třeba v nejbližších dnech narazíte na našich stránkách na optimističtější budoucnost.

    Žltnutie listov

    15. 6. 2016 16:13 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Dobrý deň. Prosím o radu, ide o chorobu cesnaku alebo je to len nedostatok živín? Pretože ešte nedávno (cca 3 týždne dozadu) bol krásne zelený. Myslel som, že je to Hrdza ale podľa fotiek na internete sa mi to moc nepodoba, na niektorých odrodách to robí viac, niekde vôbec, na fotke by mala byť odroda Bjetin (boli sadené menšie strúčky takže aj rastliny sú menšieho vzrastu)
    16. 6. 2016 7:03 Jan Kozák
    Jde o virovou mozaiku, manifestace jejího projevu je letos velmi výrazná. Přesto si s tím nemusíte dělat starost.

    "plesnivý" česnek

    13. 6. 2016 22:21 Zakladatel vlákna: Jiří Snášel
    Vážený pane Kozáku,
    můžete mi prosím, stručně v několika bodech sdělit, jak se bezpečně poznáná, jestli jde o "fuzárium", nebo o "bílou sklerociovou hnilobu". Mně to přijde stejné, ale určitě to je jiné hlavně pro důsledky pro pěstitele. Již v minulosti mne někteří zahrádkáři oslovili, ať jim jejich chorobu identifikuji, jen jsem krčil rameny - nevím, lidově se tomu říká plíseň. A co s tím - podle toho, o jakou chorobu se jedná, ale mi to připadá stejné.
    Prosím, pane Kozáku, o stručné, ale výstižné rozlišení.
    Děkuji, J.S.
    14. 6. 2016 8:36 Jan Kozák
    Při napadení fuzáriem rostlina dlouhodobě chřadne a usychá, v porostu je menší, podzemní část je suchá, s výrazným fialovým zabarvením.
    Naproti tomu projev bílé hniloby je ve žloutnutí celé rostliny normálně vyvinuté. Podzemní část je měkká, od povrchu hnije a zapáchá. Cibule je obalena tenkou "vatovou" vrstvou s "makovými" zrníčky.

    Rzivost

    12. 6. 2016 13:16 Zakladatel vlákna: josef
    Dobrý den.
    Chtěl bych se zeptat jaký vliv má rzivost na česnek?Při dnešním procházení jsem nasel pár rostlin na kterých se vyskytla,tak jestli je lepší je vytahnout nebo tam nechat.popřípadně jaky to bude mýt vliv na příšti sadbu jestli je mohu použít?
    Děkuji za odpověď.
    12. 6. 2016 20:47 Jan Kozák
    Máte-li ranou odrůdu, pak bude nejlepší napadené rostliny urychleně sklidit. Konečně to platí i pro pozdní, ale u nich je ještě možné následně použít postřik Ortivou. Rez se sadbou nepřenáší.
    13. 6. 2016 17:10 josef
    Mockrát děkuju za vyřízení.

    co je to

    11. 6. 2016 13:30 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Ještě chci dodat, že teda nevím, jak se sem na pozemek mohla tato choroba dostat. Bylo to ladem než jsme zde postavili a sadbu mám od p. Kozáka a ta je zdravá. Pokud už nebudu moci na tento pozemek/záhonek/ nic dát, tak mám po zahrádce. Tak mě napadá, jestli by nepomohlo prolít hypermanganem.
    12. 6. 2016 0:54 Daniel Večeřa
    Počkejte si na vyjádření pana Kozáka,ale podle mě nic Vašemu česneku není,určitě tam není bílá sklerociová choroba
    12. 6. 2016 7:02 Jan Kozák
    Jediné, co se dá identifikovat na fotografiích je fuzárium. To jsou ty fialové "krky". Ale ani v tom nevidím žádný problém. Zaschlé špičky více či méně má letos každý. Určitě nemusíte být nešťastná kvůli zahrádce. A pokud Vás nic jiného netrápí, tak můžete být šťastným člověkem.
    12. 6. 2016 11:30 Helena Malá
    Děkuji, tak se už zase těším na zahrádku.Jdu najít co s tím fuzáriem.
    12. 6. 2016 11:26 Helena Malá
    Děkuji, tak to je dobře.

    co je to

    11. 6. 2016 13:08 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Přidávám ještě další

    co je to

    11. 6. 2016 13:04 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Dobrý den, vytrhla jsem pár kousků česneku, nevím co to je, česnek je fialový, některý má bílé malinké tečky, některý je zdraví. Pokud je jen některý nemocný , jak to poznat, žloutne každý. Na povrchu rozdíl vidět není. Je už po odhlávkování. Sulkou mořený.

    Škúdci česneku

    8. 6. 2016 11:20 Zakladatel vlákna: Roman Mikyna
    Ještě foto celé rostlinky

    Škúdci česneku

    8. 6. 2016 11:16 Zakladatel vlákna: Roman Mikyna
    Ještě posílám foto poškozené rostlinky, prakticky je pryč celý kořenový systém ,v horní části rostlinky neni vidět žádné poškození od případných dalších škůdců jako květilka nebo vrtalka Děkuji za případné rady a určení škůdce

    Škúdci česneku

    8. 6. 2016 11:09 Zakladatel vlákna: Roman Mikyna
    Dobrý den všem zjistil jsem v porostu česneku napadení několika rostlin škůdcem rostlinka vykazuje znaky poškození Hádátkem zhoubným a při provedené následné pitvě rostlinky jsem našel ole v začínající cibulce asi jeden až dva milimetry velkého bílého až skleněného červika na jednom konci měl jako malinkatou černou špičku, dle dostupných informací by hádátko zhoubné mělo být ještě menší vše jsem zkoumal lupou, při následném focení několikrát zvětšěno, Děkuji panu Ing Kozákovi za případnou radu
    8. 6. 2016 21:55 Jan Kozák
    Tato larva tam bude druhotně. Ale problém tam je a jmenuje se bílá sklerociová hniloba.

    Tomáš

    7. 6. 2016 16:39 Zakladatel vlákna: Tomáš
    Dobrý den.p.Kozák chci se zeptat,jestli je můj česnek v pořádku, když mu takto žloutnou listy.Nebude už čas na sklizeň? A dnes jsem jeden menši vytrhl, byl zdravý jen mě zarazilo že měl některé kořínky fialové.
    7. 6. 2016 21:26 Jan Kozák
    Ke sklizni ještě není. fialové zbarvení kořenů ukazuje na napadení fuzáriem. Ale s tím se nemusíte nijak zabývat.

    vlhkost půdy

    2. 6. 2016 11:22 Zakladatel vlákna: Petr Horáček
    Dobrý den,
    chci se zeptat, zda může být souvislost mezi vlhkostí půdy při pěstování česneku a výskytem chorob.Máme půdu hodně chudou s písčitým podložím na jižním svahu, v létě velmi suchou spíše vhodnou pro vinici.Sadbu vůbec nemořím, přesto nemám vůbec žádné problémy s chorobami česneku.Pouze při skladování s vlnovníkem.je to kvalitní sadkou nebo tu je opravdu souvislost?Ćím sušší tím méně šanci na nějaké zvířátko?
    3. 6. 2016 12:24 Jan Kozák
    Tuto souvislost bych asi nepřeceňoval. Těch vlivů, které v dané lokalitě působí je velká řada.

    Hniloba

    31. 5. 2016 6:20 Zakladatel vlákna: Petra Auerová
    Dobrý den.
    Vážený pane inženýre.Obracím se na Vás s prosbou o radu při identifikaci choroby na česneku a jejího řešení.
    31. 5. 2016 21:03 Jan Kozák
    Moc pěkně to nevypadá. Jeví se to jako bílá sklerociová hniloba, proti které spolehlivě funguje jen čas 20 roků. Možná se nám blízká na lepší časy a bude k dispozici nechemická ochrana. Pokud něco k tomu nenajdete na našich stránkách do konce června, tak se připomeňte.

    hmyz

    5. 4. 2016 21:13 Zakladatel vlákna: Pavol Andrejčák
    Dobrý večer p. Kozák a milí pestovatelia/ľky. Stretli ste sa niekto s malým čiernym chrobákom (na fotke)? Našiel som ho vo všetkých silne poškodených strúčikoch cesnaku, vždy niekoľko kusov. Máte skúsenosť, či je to škodca, alebo len dôsledok hniloby? Na druhej fotke je strúčik s niekoľkými patologickými prejavmi. Plesne a roztoč. Predpokladám, že jediné riešenie je odstraňovať napadnuté rastliny? Ďakujem za prípadné reakcie.
    8. 4. 2016 6:19 Jan Kozák
    Máte pravdu, ten "chrobák" je tam až druhotně, živí se odumřelými pletivy.
    Na druhém snímku je patrné napadení houbou Botrytisa druhotně Penicillium. Odstraňování napadených rostlin z porostu by mělo být vždy základním ochranářským opatřením.

    Letošní zkušenost

    1. 4. 2016 20:25 Zakladatel vlákna: Tomáš
    Dobrý den,
    chci se podělit s pěstiteli o poznatek.
    V půlce září jsem aplikoval dusíkaté vápno pro desinfekci ornice. Dávka byla 1300 kg/ha (g/10 m2).
    Nyní mám vzejitý do 2,5 listků česnek 4 odrůd, zasázený 5.12.
    V půdě se ze dne 21.3. nachází 153 kg Nmin./ha, 84 kg Svod./ha. Letos nebudu česnek hnojit N ani S, pro biologický odběr na 10 t/ha výnosu zcela půdní zásoba dostačuje.

    Bílá hnilova sclerotium, jeden rostlinolékařmi doporučil Azoxystrobin v zálivce aplikovaný 3-4 ml/m2, že je účinný na tuto nsand nerešitelnou chorobu. POlyversum se prý míjí účinku, a neumí parazitovat sclerotium-je to prý fáma. Jak to prosím vidíte. Mám kupovat asi 300 ml Ortivy a zkusit toto zalivkové prolítí půdy strobilurinem. Děkuji za náměty. Tom.

    15. 3. 2016 20:25 Zakladatel vlákna: Michal Zvara
    Dobrý den
    pěstuji již několik let váš Bjetin a vždy vypadal parádně, ale letos není nějak v kondici, porost nevypadá podle mě moc zdravě, vždy rostl vzpřímeně, ale nyní se skoro válí po zemi a navíc sem tam žloutnou špičky listů, nevíte prosím čím by to mohlo být.
    Předem děkuji za radu
    16. 3. 2016 20:14 Jan Kozák
    Žloutnoucí špičky jsou fyziologickou reakcí na současné podmínky, v tom není žádný problém. Porost je skutečně nevyrovnaný, nedokážu posoudit, jestli mohlo dojít k poškození vlnovníkem česnekovým. Proto mám kontrolní otázku: byla sadba mořená v Sulce?
    16. 3. 2016 20:31 Michal Zvara
    Ano, tak jak se má těsně před výsadbou
    18. 3. 2016 19:00 Jan Kozák
    Poškození vlnovníkem to není, to vypadá jinak. Pravděpodobnou příčinou bude fuzárium.

    Čo by to mohlo byť?

    20. 12. 2015 20:02 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kováč
    Dobrý večer pán Kozák, dnes som kontroloval uskladnený cesnak a našiel som takéto hlavičky, na niektorých to bol len 1-2 strúčiky. Je to hubová choroba , alebo následok poškodenia vlnovníkom? U odrody Dukát a Rusák, až 70-80% napadnutých hlavičiek.
    22. 12. 2015 17:37 Jan Kozák
    Jeví se mi to takto: na prvním a druhém snímku je stroužek na levé straně napaden vlnovníkem česnekovým (Aceria tulipae). Na třetím snímku jde asi o fyziologickou poruchu, která nemá české označení. Houbový povlak je snad botrytida (Botryotinia porrii) jako druhotný patogen po vlnovníku nebo fyziologické poruše.

    Hnojení kompostem

    18. 10. 2015 18:46 Zakladatel vlákna: David Švingal
    Dobrý večer, pane Kozáku, měl bych jednu otázku ohledně hnojení česneku kompostem.Do kompostu přidávám kuchyňské zbytky mimo jiné i slupky z cibule a česneku, příp. celé již v kuchyni neupotřebitelné. Mohu si tímto zavlést nebezpečné choroby např. bílou sklerociovou hnilobu? I když konzumní cibule a česnek nevykazují žádné vady? Nebo tyto zbytky do kompostu vůbec nepatří?
    Předem děkuji za odpověď. David.
    18. 10. 2015 22:51 Jiří Snášel
    Já do kompostu dávám i tyto nebezpečné věci. Ale nikdy kompostem nehnojím pole, kde mám, či mohl bych mít v budoucnu česnek.
    P. Kozák onehdá upozorňoval na průmyslový kompost, vyráběný z bioodpadu. Lidé do hnědých popelnic hází vše, včetně plesnivého česneku.
    19. 10. 2015 6:49 Jan Kozák
    Ve slupkách zdravého česneku nebo zdravé cibule je minimální riziko. Horší je to s materiálem, který se pro pochybný zdravotní stav v kuchyni nedá upotřebit. Nemá smysl si namlouvat, že v celém profilu kompostu se dosáhne během zrání teplota šedesát stupňů, která už likviduje téměř všechno, s výjimkou sklerocií.

    Dusíkaté vápno a sadba

    14. 10. 2015 22:07 Zakladatel vlákna: Jiří Fiala
    Dobrý večer přeji a rád bych poprosil o pár rad. Tak, jako mnozí jsem se i já letos setkal na svém česneku s několika chorobami, především sklerociová hniloba a fuzaria na dvou odrůdách paličáku. Odrůda LAN byla plně zdravá, po celou dobu vegetace a rovněž nepaličák a česnek pěstovaný z pacibulek (neznámé odrůdy) nejevil známky napadení.
    Protože nedokážu zabránit tomu, aby se část zamořené půdy nedostala kultivací do míst, kde plánuji česnek sázet letos, chtěl jsem vše řešit dezinfekcí půdy dusíkatým vápnem, ale většího množství srážek jsme se dočkali až dnes. Bude prosím takový zákrok efektivní, když nepřijdou vyšší teploty popř. jak postupovat?
    Je možné využít sadbu z pacibulek a nepaličáku vypěstovaného vedle napadeného paličáku?
    Předem děkuji za odpověď.
    15. 10. 2015 6:40 Jan Kozák
    Dezinfekční účinek dusíkatého vápna aplikovaného v této době je minimální. Je to jen drahé hnojení. Využití vlastní sadby je téměř bez rizika při dodržení izolační vzdálenosti 5 metrů. To znamená, že 5 metrů od rostlin, na nichž se objevily příznaky napadení, jsou pravděpodobně napadeny i rostliny bez viditelných příznaků.

    Skelnatění česneku a uhnivani od patky

    6. 9. 2015 14:55 Zakladatel vlákna: Rastislav Boštík
    Dobrý den Kozák,

    po tohtoroční sklizni jsem objevil u nekterých palic 2 typy zasadních neduhů:

    1. skelnatení struků
    Struk lehce nahnědne, jakoby zesklovatí-je průsvitný a lehce změklý. Je to nemoc nebo špatné skladování prosím (je tady docela vlhko-celoročně)?

    2. uhnívání struků od patky
    Struk hnije a jakoby je vysušený od místa kde vyrážejá kořínky

    Děkuju moc za odpověď a hodně zdaru vám přeju všem :-)

    Rastislav Boštík
    6. 9. 2015 19:27 Jan Kozák
    1. Není to choroba. Podle jediného stroužku se nepozná, jedná-li se o úžeh, úpal nebo fyziologickou poruchu, které ještě chybí české pojmenování. Bez ohledu na příčinu, jsou ostatní stroužky použitelné.
    2. Tady si myslím, že jde o kombinaci fuzária ještě s něčím. Letos se s tímto problémem dost setkáváme, ale ještě jsem neměl možnost konzultace s odborníky na choroby rostlin.

    plisen

    27. 7. 2015 11:13 Zakladatel vlákna: M Stanek
    Dobrý den,

    Prosím o info.. je tohle to sklerocium? děkuji MS
    27. 7. 2015 21:37 Jan Kozák
    Je mi líto, ale je.

    Prosím o radu

    20. 7. 2015 18:50 Zakladatel vlákna: Pavol
    Dobrý deň p.Kozák chcem sa spýtať či sa môže konzumovať cesnak, keď vedľa neho bol cesnak napadnutý sklerociovou hnilobou. Ďakujem
    21. 7. 2015 6:16 Jan Kozák
    Myslím, že není důvod se čehokoliv obávat.

    vlnovník

    24. 3. 2014 9:18 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
    Dobrý den, pane inženýre, chtěl bych se zeptat, jestli můžete říct něco podrobnějšího o plánovaném ošetření proti vlnovníkovi ( psal jste o něm v příspěvku 23.11-07:18) . Vlnovník mi každoročně na česneku hoduje, letos hlavně Vekan a to jsem ho měl celou zimu venku pod přístřeškem. Proto bych byl rád za nějaké podrobnější informace. Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.
    27. 3. 2014 21:24 Jan Kozák
    Tož toto ještě nevím, ale určitě řešení tohoto problému patří mezi naše hlavní priority

    Termín výsadby

    12. 10. 2013 12:52 Zakladatel vlákna: Miroslav Pala
    Dobrý den,
    od středy mám už česnek v půdě-je to brzy?
    Příprava rotavátorem-poté ihned sázení-někdo říká že jsem měl nechat hlínu usadit,že je možnost, že hlína začne sedat a česnek vyleze.
    Můj názor je že pokud sedá hlína, tak s ním jde i dolů česnek-pletu se?
    12. 10. 2013 21:19 Jan Kozák
    Brzy to je, ale s tím se už nic nenadělá. Pokud při výsadbě nešlapete po předem vysazeném řádku, pak by to chtělo záhon utužit, např. válením.
    13. 10. 2013 10:02 Miroslav Pala
    Jaká jsou ryzika při brzké výsadbě?
    13. 10. 2013 11:22 Jan Kozák
    Při teplotě půdy nad 9 stupňů dochází k napadání houbovými chorobami, hlavně fusariem, což má za následek zhoršení zdravotního stavu porostu a tím i snížení výnosu.
    Pokud si pamatujete na dlouhý teplý podzim v roce 1993, tak si možná vzpomenete, že v roce 1994 česnek vypíchal ze země a pak se úplně ztratil. Ten, kdo sázel později, neměl žádné problémy.
    15. 10. 2013 20:15 Miroslav Pala
    Dobrý den,
    je možno Fusarium zničit? Třeba dus. vápnem?
    Před výsadbou jsem dal 200 KG NPK a 50 Kg dus. vápna poté zadělal rotavátorem, sázel jsem cca 230 Kg
    17. 10. 2013 19:23 Miroslav Pala
    Prosím o odpověď,děkuji
    17. 10. 2013 19:51 Miroslav Pala
    Dobrý den,
    právě jsem nakoukl na dlouhodobou před. počasí a začínám být nervózní s mou již zmiňovanou brzkou výsadbou. Hlásí ještě cca 14 dnů 15-20stupňů. co se může stát, krom toho že jste už zmínil fusarium (dá se mu nějak předejít?-třeba dus. vápno?.Může česnek začít růst,při těchto teplotách? K dnešnímu dni je tam už 8 dní, pokud ano a z části vyleze,je možné že ho zničí mráz?
    Sázel jsem 230 Kg a příprava půdy(200kg NPK a 50 KG dus. vápna)
    Dle vaší rady jsem ukopulel.
    17. 10. 2013 21:02 Jan Kozák
    Nervózní být nemusíte. Průběh letošního podzimu je jiný než ve zmiňovaném roce 1994. Pokud jste zapravil dusíkaté vápno do půdy, jeho dezinfekční účinek bude mít určitě pozitivní vliv na zdravotní stav. Zda česnek vyrašený na podzim poškodí mráz se nedá předem určit. Záleží hlavně na sněhové pokrývce. Loni spousta lidí sázela "český česnek", kterého bylo všude plno, ale pocházel ze Španělska. Vyrostl už na podzim, ale protože byla zima velmi milosrdná, česnek přežil a narostl velmi dobře, ale ne dobrý. Chuť mu zůstala španělská a ta je výrazně jiná než u českých odrůd.

    moření česneku

    15. 9. 2013 22:26 Zakladatel vlákna: Antonín Vika
    Dobrý den,
    na stránkách Agromanuál.cz je uvedeno proti bílé sklerociové hnilobě moření sadby přípravkem Ortiva. Chtěl jsem se zeptat na Vaše zkušenosti(Vy nikde tuto možnost neuvádíte). Na těchto stránkách je také uvedeno moření sadby přípravkem Rovral proti fuzarioze, podle Vás v současné době žádný přípravek neexistuje. Jak to skutečně je?
    Jinak děkuji za sadbu.
    S pozdravem Antonín Vika
    16. 9. 2013 8:24 Jan Kozák
    Ortiva proti bílé sklerociové hnilobě nepomůže. Možná je účinná v laboratorních podmínkách. Infekce se šíří v půdě a chemii do půdy nijak nedostanete.
    Že Rovral neničí fusarium spolehlivě vím mimo jiné i z pokusů Ing. Havránka. Jedinou mně známou ochranou proti fusariu je výsadba do chladné půdy.

    Sklerociová choroba?

    15. 9. 2013 18:32 Zakladatel vlákna: Jakub
    Dobrý den,

    pane ing Kozáku, můžete mi prosím dle fotografií posoudit o jakou chorobu česneku se jedná? Já si myslím, dle Vašeho popisu, že to bude Sklerociová choroba. Sadba byla dobrá (odrůda Džambul), sázena na letos nový pozemek. Choroba byla nejspíš donešena z původní zahrádky, kde byla díky předchozí sadbě konzumního česneku, ani jahody se tam nedaří. Množství choroby cca 10 cibulí z 900. Jinak byl česnek krásný, nepadal k zemi, stonek pevný, kořen krásně mohutný, jenom ojediněle se zde vyskytla tato choroba. Chtěl jsem jej letos zasadit, úplně na jiné místo, kde nebylo nic sázeno, ale pokud se potvrdí, že je česnek napadený, tak odkoupím sadbu od Vás (pokud ještě je).

    Děkuji s pozdravem Řezníček.
    15. 9. 2013 18:38 Jakub
    Ještě doplním, že při rozlousknutí (rozpadu) cibule se uvnitř černého prostoru nalézali nějací housenky (červíčci?) cca 3mm dlouzí
    15. 9. 2013 19:52 Jan Kozák
    Obávám se, že jste to určil správně. Velikost sklerocií napovídá, že se jedná o bílou sklerociovou hnilobu. Ti "červíčci" tam jsou až druhotně, živí se odumřelým pletivem.
    Sadbu od nás si ještě objednat můžete, nejlépe na našem webu www.k-cesnek.cz, kde v rubrice objednání sadby naleznete objednávkový formulář.

    půda

    13. 9. 2013 7:34 Zakladatel vlákna: Jozef Mitro
    Dobrý den, pane inženýre.
    Dle ideálu by se měl česnek střídat po 4-7 letech. Chci se zeptat, zda je možno tuto dobu nějakým způsobem zkrátit (např.hnojením). Nedovedu si představit, žebych sázel na 1ha a další 4 resp. 6 by odpočívalo. Jakým způsobem postupujete vy pokud zkracujete dobu odpočinku půdy od česneku? Jak velkou plochu obhospodařujete?
    předem děkuji
    J. Mitro
    ps: moc děkuji za sadbu...:)
    14. 9. 2013 20:17 Jan Kozák
    Střídání plodin má své opodstatnění, které obecně platí. Znám jedno místo, kde minimálně dvacet let střídají jenom česnek a brambory. Pokud máte česnek v dobrém zdravotním stavu, můžete dobu klidně zkrátit.

    plíseň

    14. 8. 2013 20:26 Zakladatel vlákna: Miluše Letecká
    Dobrý den pane Ing.Kozáku.Pěstuji česnek již velmi dlouho. Poprvé se mi však stalo,že při sušení jako každoročně zavěšením v kytkách v letošních vysokých teplotách se zřejmě nať zapařila a chytila plíseň.Tyto fleky se více méně objevují i na cibuli česneku,ale jen ve slupce. Po oloupání je stroužek čistý.Prosím o radu, zda budu moci tento česnek uskladňovat na konzum a zda by se dal opět vysázet.Nevím, jaká je to odrůda, ale pěstuji ho již 30 let,jsem s ním velmi spokojena a nerada bych o něj přišla.Děkuji předem za odpověď.Miluše
    16. 8. 2013 6:02 Jan Kozák
    Nemám představu o tom, čemu říkáte plíseň. Mohla by být fotka?
    16. 8. 2013 16:35 Miluše Letecká
    Dobrý den,pane Ing.Kozáku,posílám obrázek abyste si udělal představu o problému.Děkuji předem za radu.Letecká
    16. 8. 2013 21:37 Jan Kozák
    Jedná se o čerň, správně sazovitost česneku. Je to saprofytická houba, která je považovaná za estetickou závadu. Na konzum nevadí, na sázení pokud je patrná i na slupce stroužků, by bylo vhodné stroužky oloupat (za předpokladu, že toho sázíte jenom trochu). Nejlepší ochrana je rychlé vysušení po sklizni.
    < Novější23456Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne