Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Kompost Zpět na diskusi

    Kompostování sušené natě

    26. 8. 2018 18:27 Zakladatel vlákna: Aleš Kubík
    Dobrý den,
    Můj dotaz směřuje k využití suché natě a zbytků z rozdružených česnekových cibulí.
    Je vhodné tyto česnekové zbytky kompostovat a tento kompost v budoucnu použít i na budoucí česnekový záhon, nebo je tam nebezpečí šíření škůdců a nemocí? Jaké máte zkušenosti?
    S díky, Kubík 
    28. 8. 2018 8:55 Jan Kozák
    Pokud byl porost česneku po zdravotní stránce v pořádku, pak nemusíte mít strach, použít kompost ze zbytků na záhony, kam jednou zase přijde česnek. Pokud si zdravotním stavem nejste jist, pak tento kompost použijte jinam (např. k malinám, rybízu, ovocným stromům). Jedinou výjimkou je rez, tu kompostem nepřenášíte.

    Kompost

    28. 5. 2018 20:22 Zakladatel vlákna: Pavel Stránský
    Dobrý den pane Kozáku, jak se šíří, nebo kde se bere háďátko? Chci na podzim políčko kde česnek sázím “oživit” kompostem z kompostárny, ale napadlo mě, že bych si tak možná mohl spíše uškodit než pomoci. Jaký je váš názor? 
    28. 5. 2018 21:34 Jan Kozák
    Nevím, jestli jsou kompostárny povinny doložit atestem, že je jejich kompost bez háďátka zhoubného. Jisté riziko tu je. Já vždy doporučuji odvézt napadené rostliny někam do remízku nebo do lesa, případně dát do komunálního odpadu. Jednou jsem měl problém přesvědčit pěstitele, že háďátko nepatří do biologického odpadu v obci. On si myslel, že jedině tak by se měl ekologicky chovat.
    Mezi nejčastější zdroje háďátka patří česneková sadba (bohužel nejen) z pochybného zdroje, cibule sazečka nebo sadba jahod. Riziko z těchto zdrojů je hluboko pod jedním promile.
    29. 5. 2018 2:13 Alois Juráň
    Prosím Vás a jaký je hlavní znak nebo znaky identifikace háďátka?myslím oproti fusariu nebo sklrotiu.děkuji..

    Hnojení kompostem

    18. 10. 2015 18:46 Zakladatel vlákna: David Švingal
    Dobrý večer, pane Kozáku, měl bych jednu otázku ohledně hnojení česneku kompostem.Do kompostu přidávám kuchyňské zbytky mimo jiné i slupky z cibule a česneku, příp. celé již v kuchyni neupotřebitelné. Mohu si tímto zavlést nebezpečné choroby např. bílou sklerociovou hnilobu? I když konzumní cibule a česnek nevykazují žádné vady? Nebo tyto zbytky do kompostu vůbec nepatří?
    Předem děkuji za odpověď. David.
    18. 10. 2015 22:51 Jiří Snášel
    Já do kompostu dávám i tyto nebezpečné věci. Ale nikdy kompostem nehnojím pole, kde mám, či mohl bych mít v budoucnu česnek.
    P. Kozák onehdá upozorňoval na průmyslový kompost, vyráběný z bioodpadu. Lidé do hnědých popelnic hází vše, včetně plesnivého česneku.
    19. 10. 2015 6:49 Jan Kozák
    Ve slupkách zdravého česneku nebo zdravé cibule je minimální riziko. Horší je to s materiálem, který se pro pochybný zdravotní stav v kuchyni nedá upotřebit. Nemá smysl si namlouvat, že v celém profilu kompostu se dosáhne během zrání teplota šedesát stupňů, která už likviduje téměř všechno, s výjimkou sklerocií.

    Hnojenie

    8. 9. 2015 9:07 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kováč
    Dobrý deň pán Kozák,chcel by som sa spýtať , či je možné naraz pohnojiť dusíkatým vápnom, kompostom a cereritom, pri príprave pôdy a potom už len sadiť, alebo cererit a kompost je treba dať až tesne pred sadením.
    9. 9. 2015 20:40 Jan Kozák
    Dusíkaté vápno je nejdražší hnojivo, ale nejlevnější pesticid. Je účinný pouze v teplé a vlhké půdě.
    Kombinovat jej s kompostem je špatné, protože v něm hubí veškerý mikrobiální život. Proto dusíkaté vápno aplikujte už nyní, Cererit a kompost těsně před výsadbou.

    Narašený česnek a mráz

    16. 2. 2014 17:23 Zakladatel vlákna: Jiří Jokl
    Dobrý den,
    bydlím u Liberce a dnes jsem zjistil, že mi česnek (Bjetin) začíná rašit nad zem. V noci tu bývá někdy mráz. Zima tu bývá celkem dlouhá i když letos nikdo neví.. Jaký mráz vydrží narašený česnek? Bylo by dobré na něj raději navrstvit třeba pár centimetrů kompostu nebo by mu vadilo, že je hluboko? Nebo je lepší použít bílou netkanou textílii nebo smrkové větvičky? Děkuji za radu.
    16. 2. 2014 19:32 Jan Kozák
    Mráz česneku neublíží, z něho obavy mít nemusíte. Pokud na něj dáte vrstvu kompostu, bude tím i trochu přihnojen, ale opravdu jen trochu, větší hloubka mu nevadí, snad jen v tom případě, že je pozemek trvale zamokřený. Bílá netkaná textilie Vám zakryje česnek před náletem houbomilky - je to lepší řešení než chemický postřik.

    Jaká předplodina před česnekem?

    22. 7. 2013 18:18 Zakladatel vlákna: Ivana Smetanová
    Dobrý den, prosím o radu. Letos budu sázet česnek po bramborách (dělám to již dlouho a nenám s tím problém). Když sklidíme brambory na počátku srpna, sázet česnek budem v listopadu, co prozatím se záhonem? Nechat volný? Osít zeleným hnojením (v případě že ano, jak dlouho před výsadbou ho zarýt)? Zarýt kompost a nechat do výsadby volný? Oset krátkodobými plodinami - ředkvička, kopr, karotka, a podobně? Nebo jinak? Díky za inspiraci a přeji mnoho pěstitelských úspěchů. Ivana Smetanová
    22. 7. 2013 20:04 Jan Novák
    Já mám nejlepší zkušenosti s hořčicí.
    Rychle vzchází, po posekání se zavadlá dobře zaorává a dobře rozkládá.
    Na malých plochách není od věci ředkvička či karotka, ale protože nelze sklidit na termín, nebude možno počítat s účinkem "zeleného hnojení".
    25. 7. 2013 7:29 Jan Kozák
    Podle potřeby využití plochy. Hořčice půdu dezinfikuje, nutno ji zarýt do poloviny září. Dezinfekční účinek má i ředkvička a kopr. Karotka Vám ze srpnového výsevu už nic neudělá. Zarytím kompostu dodáte do půdy nejvíc organické hmoty a půdu dobře vyhnojíte, následný černý úhor Vám pomůže s odplevelením pozemku. Tož včil si vyberte. Všechny možnosti (až na karotku) jsou správné.

    Co s odstřiženou natí po sklizni

    26. 6. 2013 23:45 Zakladatel vlákna: Jan Piškula
    Dobrý den pane ing Kozáku; lze při sklizni odstřiženou nať kompostovat? Nebo se má raději odstranit ze zahrady? Díky za odpověď Piškula
    29. 6. 2013 21:03 Jan Kozák
    Nať klidně kompostujte. Je to organická hmota, kterou je škoda ze zahrady odnášet.

    Dotaz

    4. 11. 2012 16:49 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
    Dobrý den pane Kozáku, v září jsem si připravil pozemek pro česnek, ale nestihl jsem zapravit do země kompost, bude vadit, když už mám zasazeno, když tento kompost navezu na záhony v cca 2cm vrstvě? Česnek jsem sadil 10Cm hluboko. A druhý dotaz, do jaké hloubky se ještě dá česnek zasadit, aby vyrostl?
    Zároveň žádám pana Nováka, aby neodpovídal !!!

    Děkuji a přeji česneku zdar.
    4. 11. 2012 19:59 Jan Kozák
    Kompostem na povrchu nic nepokazíte, část živin se splaví dolů ke kořenům, zbytek využije následná plodina. Vzhledem k tomu, že kompost bývá kyprý, nebude se tvořit škraloup a pokud česnek vláčíte, bude se to dělat velmi dobře. Česneku se lépe daří ve větší hloubce, mimo zamokřené půdy. Netrpí tolik extrémními výkyvy teploty a vlhkosti. Někdo mi říkal o sázení do hloubky 25 cm, ale sklizeň pak musí být obtížná. Pokud jsem sázel na pole, tak to bylo do 8 cm. Někteří moji smluvní pěstitelé sází až 12 cm a sklizeň z této hloubky je už náročnější.

    Dotaz

    11. 6. 2012 18:28 Zakladatel vlákna: EVA KORDOVÁ
    Dobrý den pane inženýre prosím o radu o jakou jde chorobu a jak s ni bojovat?Dá se ještě zbývající ůrodu zachránit?Děkuji za odpověd.
    11. 6. 2012 21:29 Jan Kozák
    Moc Vás nepotěším, spíše poděsím. Máte tam asi bílou sklerociovou hnilobu. Teď bude vlhko a teplo, choroba se bude dál šířit. Napadené rostliny a ještě kousek dál vytrhejte, neotřepávejte zeminu, dávejte do kyblu nebo plastového pytle a vyneste do místa, odkud se nemůže šířit (do nějakého remízku, do lesa apod.). Určitě to nepatří do kompostu ani do biologického odpadu, která sváží obce. Choroba napadá mimo česnek i pór a cibuli. Přenáší se sadbou a zeminou (třeba na nářadí či obuvi). Pozemek je zamořen na víc než deset let. Já doporučuji infikovaný pozemek zatrávnit a ať ho znovu začne obdělávat následující generace. A z takového porostu si neponechávejte nic na sadbu.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne