Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Kultivace Zpět na diskusi

  Hnojení

  26. 4. 2018 12:51 Zakladatel vlákna: Lukáš Kotě
  Dobrý den pane Kozáku,
  chtěl jsem se zeptat na Bjetinu začínají být trošku nažloutlé listy, na Vekanu skoro ne, jen velmi málo (špičky), Hnojeno před výsadbou v listopadu cerelitem a 30.3. ledkem vápenatým, tento víkend jsem měl v plánu kultivaci a přihnojení síranem amoným s ledkem. Nevím, jestli by nebylo podle jiných příspěvků už teď aplikovat postřik močoviny na list nebo obojí(síran + ledek + močovinu na list)? Jinak žádné "vady" nebo škůdce česnek nevykazuje. Velice děkuji za Vaší odpověď
  žloutnutí
  27. 4. 2018 7:16 Jan Kozák
  Udělal bych to tak: ráno síran amonný + kultivace, večer postřik močovinou.
  27. 4. 2018 12:38 Lukáš Kotě
  Děkuji za odpověď, udělám to podle Vás. Jen ještě otázku kolikrát a popř. za jak dlouho postřik močoviny na list opakovat. Děkuji
  29. 4. 2018 10:36 Jan Kozák
  Běžně se stříká močovinou každých 7 - 10 dní, tím, že tam ještě teď přišel síran amonný, tak bych vmyslel opakování po čtrnácti dnech, poslední postřik do týdne po odhlávkování.

  Plečkování

  9. 4. 2017 7:12 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
  Dobrý den,jakou dobu po aplikaci Stompu se může ještě plečkovat? Můžu plečkovat třeba až po týdnu,nesníží to účinek?
  9. 4. 2017 21:18 Jan Kozák
  Každopádně je třeba Stomp zavláčet nebo aplikovat před deštěm. Někteří pěstitelé s úspěchem opakovaně plečkují po aplikaci Stompu.

  Vlačení a postřik

  2. 4. 2017 22:34 Zakladatel vlákna: Ladislav Holeček
  Dobrý den, pane ing. Kozáku do kdy doporučujete vláčení branami? Chci ještě určitě tento týden ale porost už je docela narostlí, nepoškodím ho? A ještě se chci zeptat jestli hned potem můžu aplikovat stomp, stříknutí na česnek nevadí?
  3. 4. 2017 16:39 Jan Kozák
  Přesný termín se nedá určit, záleží na výšce česneku, půdě i druhu bran. Běžnými  lehkými branami se vláčí do výšky 15 - 20 cm. Ale s tím Stompem to udělejte obráceně: po jeho aplikaci ho zavláčejte, zvýšíte tím jeho účinnost.
  3. 4. 2017 19:54 Ladislav Holeček
  Ještě se chci zeptat,jestli stompem mám stříkat jen mezery nebo křížem i přes česneky? Ničemu by to vadit nemělo ne?
  4. 4. 2017 20:43 Jan Kozák
  Stomp se stříká celoplošně. Počítejte s tím, že po jeho aplikaci česnek trochu ztratí barvu, ale to je normální.

  Sadba 2015

  4. 12. 2015 7:46 Zakladatel vlákna: Tomáš
  Dobrý den pane Kozáku,
  co se týče sadby, kterou jsem od Vás zakoupil, tak bylo poměrně zdravá.
  Ze 7 kg jsem vybral 953 zdravých stroužků a jen 22 jsem vyhodil, zejména u u odrůdy Havel. Partie Havranu a Bjetinu byly zcela v pořádku.
  V sobotu budu sázet, čím dál víc se mi vyplácí u nás sázet co nejpozději. Brzká výsadba nedá očekávané a mám ji dřív napadenou.
  Měl bych dvě otázky na Vás:
  1) hloubka výsadby - dno dírky kam se uloží stroužek podpučím je optimál 10 cm pod úrovni povrchu pozemku?
  2) kypření - hloubka pro výsadbu - má rád česnek "tvrdou postýlku a měkkou peřinku"
  3) onehdá jsem viděl poškození stroužků česneku (již při skladování po sklizni - v říjnu), zejm. u odrůdy Havel u známého: na povrchu oloupaných stroužku byly bílé krystalky, stroužek se třpytil, mírně celý zahnědl a zmenšil svou velikost - seschl, čili stroužek vysloveně "hrkal" v obalech. Jde o vlnovníka, vidím to na nějaké posátí hmyzem??
  5. 12. 2015 7:32 Jan Kozák
  1. Hloubka výsadby 6 - 8 cm znamená vrstvu zeminy nad stroužkem, což asi tak odpovídá podpučí v 10 centimetrech.
  2. Hloubka prokypření před výsadbou by měla být jen málo větší než hloubka výsadby. Tedy tak, aby se pohodlně sázelo (to by byla Vaše tvrdá postýlka). Ale i tu peřinku je třeba přimáčknout. Pokud není příliš mokro, dělá se to tak, že při výsadbě se šlape po předchozím řádku.
  3. Určitě je to vlnovník.

  Likvidace podrůstků

  9. 9. 2013 10:34 Zakladatel vlákna: Jaromír Herzán
  Dobrý den pane inženýre,předem bych vám chtěl poděkovat za obdržení velmi pěkného sadbového materiálu.Chtěl bych Vás požádat o radu, jak likvidovat podrůstky po pšenici ozimé,(bohužel nebyla jiná možnost)pozemek byl poorán v polovině srpna a teď začínají podrůstky vzcházet.Mám pro likvidaci použít Roundap, nebo nějaký jiný selektivní herbicid?Děkuji za odpověď. S pozdravem Jaromír Herzán
  11. 9. 2013 10:14 Jan Kozák
  Roundup použít můžete, ale pšenici spolehlivě zlikvidujete i mechanicky kultivací před sázením. Je to ekologické i ekonomické.

  ještě přihnojit?

  7. 6. 2013 11:41 Zakladatel vlákna: Anna Čížková
  Mně se sice záplavy nedotkly,ale porost po deštíchje zlutozelený..doufám,že to není viróza..Mám ještě rozhodit ledek vápenatý,nebo jiné hnojivo,či je už pozdě? Pěstuju Havran a Benátčan..plus Japo II,ale to vypadá dobře..
  11. 6. 2013 21:38 Jan Kozák
  Teď ještě přihnojit můžete, doporučoval bych i nějakou kultivaci (plečkování, okopávka).

  Podzimní výsadba

  19. 7. 2012 9:19 Zakladatel vlákna: Jaromír Herzán
  Dobrý den pane inženýre,při podzimní výsadbě česneku potřebuji využít plochu starého,částečně zapleveleného trávníku.Mám představu, že současný porost zlikviduji Roundupem, po cca.třech týdnech provedu orbu a před výsadbou pozemek zrotavátoruji a přihnnojím Cereritem.Je tato úvaha správná?
  19. 7. 2012 18:42 Jan Kozák
  Postup je správný, já bych místo rotavátoru doporučil kultivátor. Rotavátor ničí půdní strukturu a myslím si, že bychom se měli snažit předat půdu dalším generacím co nejméně zdevastovanou.
  31. 7. 2012 18:39 josef_václavek
  Jsem amatér a proto omluvte mou drzost a neznalost, ale při zadání rotavátor či kultivátor do vyhledávače se mi nabízejí stejné stroje
  můžete mě prosím objasnit rozdíl, nebo mi doporučit odkaz, kde se jej dozvím

  děkuji vám za laskavost

  josef
  31. 7. 2012 19:29 Jan Kozák ml.
  Dobrý den. Pro vysvětlení rozdílu je lepší do vyhledavače zadat oba termíny. Pak Vám vyskočí např. tato stránka.
  1. 8. 2012 8:14 josef_václavek
  Děkuji, rozdíl je opravdu dramatický a už rozumím proč ing. Kozák mluví o struktuře půdy

  josef

  Kamyšník polní

  11. 5. 2012 12:21 Zakladatel vlákna: Jana
  Dobrý den pane Kozáku,prosím existuje nějaký postřik na tento vytrvalý plevel? Okopávka je sice účinná, ale během dvou dní začíná růst nanovo. Potřebovala bych se ho zbavit natrvalo a ne ho jen přibržďovat v růstu. Moc děkuji za případnou radu
  11. 5. 2012 21:13 Jan Kozák
  Máte-li tento plevel v česneku, pak se asi mýlíte v jeho určení. Kamyšník přímořský (jiný u nás neroste) je bahenní rostlina, tudíž roste na substrátech pro pěstování česneku zcela nevhodných. Obecně platí pro většinu vytrvalých plevelů, že je můžete zničit na pozemku bez kulturních rostlin chemicky herbicidy typu Roundupu, přesličku Garlonem. Také vytrvalá kultivace Vás zbaví nepříjemných plevelů během jednoho roku.

  brany-kultivace

  26. 3. 2012 12:31 Zakladatel vlákna: zdeněk melichar
  Dobrý den pane Kozáku
  Mám dotaz ohledně kultivace?Minulý týden jsme projeli bránami česnek a vzhledem k tomu,že sázím ručně a sadba není tak hluboko mam pocit,že jsme česnek jaksi narušili.Mam či mohu nyní provést nake "záchrané"opatření nebo jen čekat jak vše dopadne?
  26. 3. 2012 20:37 Jan Kozák
  Pokud máte dojem, že jste se dostal při kultivaci až ke stroužkům, nebylo by na škodu mírné nahrůbkování.

  Kultivace

  13. 10. 2011 20:24 Zakladatel vlákna: Strafnik
  Dobrý den. Jak je míněno, že se má kultivovat lehkými branami, vždyť dojde k poškození sadby, nebo ne? Když budu používat plečku na podélnou kultivaci řádkuza traktůrkem nevidím problém, ale co příčný směr, zacouvat a plečkovat? - sadba samozřejmě musí být v rozteči pro traktor.
  13. 10. 2011 21:10 Jan Kozák
  Ten brácha to dělá správně, půl hektaru se dá proběhat napříč řádky s branou na laně. Větší plochu obdělávanou traktorem musíte vláčet ve směru řádků. Jsou na to dobré síťové brány. Vláčí se za slunného dne ráno po sejití rosy, do večera jsou klíčící plevele suché. Poškození porostu je minimální.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne