Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Konzumní vs sadbový česnek Zpět na diskusi

  Nesadbový Bjetin

  9. 9. 2018 20:07 Zakladatel vlákna: Soňa Dvořáková
  Dobrý den, chtěla jsem v prodejně (zaměřené na prodej produktů pro setí a sadbu) koupit sadbový česnek. V nabídce byly pouze balíčky (asi po 4 paličkách) česneku Vekan, který se mi moc nedaří pěstovat. Česnek Bjetin, který máme rádi a v našich podmínkách se mu daří, mají, ale ne jako sadbový. Jak velké je riziko, že nebude pro sadbu vhodný?
  9. 9. 2018 21:15 Jan Kozák
  Před nákupem konzumního česneku pro sadbové účely vždycky varuji. Hlavně proto, že hrozí riziko, že si zavlečete na pozemek háďátko nebo bílou sklerociovou hnilobu, protože to jsou problémy, kterých se pak na pozemku těžko dá zbavit. Letos dokonce vím o dvou případech zavlečení bílé sklerociové hniloby z cibule sazečky. A ta by správně měla být v pořádku.

  Sadbový česnek - konzumace

  21. 6. 2018 14:07 Zakladatel vlákna: Ludmila Kameníková
  Dobrý den,
  chci si od vás koupit česnek, ale protože jsem malopěstitel, tak mě zajímá, jestli česnek, který mi zbyde (nejsem si jistá, jak velké množství objednat), mohu použít k přímé konzumaci nebo je sadba nějak chemicky ošetřena...?
  Děkuji za odpověď
  21. 6. 2018 17:33 Jan Kozák
  Česnek od nás není nijak chemicky ošetřován, proto zbytek můžete využít v kuchyni.

  konzumace sadby

  12. 3. 2018 13:41 Zakladatel vlákna: zdeněk šindlář
  Po podzimním zasazení Vekanu mi zbyly menší stroužky. Mám za to, že sadba není od vás nijak chemicky ošetřena a že se může běžně zkonzumovat. Je tomu skutečně tak? Děkuji
  12. 3. 2018 19:05 Jan Kozák
  Ano, máte pravdu, nespotřebovaná sadba je normálně použitelná v kuchyni.

  Dotaz

  20. 6. 2016 16:41 Zakladatel vlákna: Lukašová Jiřina
  Dobrý den chci se zeptat jestli se muže sadbovy česnek konzumovat? Jaký je rozdil mezi paličakem a nepaličakem?Děkuji
  20. 6. 2016 18:25 Jan Kozák
  Sadbový česnek můžete bez obav konzumovat, do prodeje jde sadba, která nebyla nijak chemicky ošetřená.
  Paličák a nepaličák? Je to jednoduché. Paličák tvoří palici, nepaličák ne. Palice je květenství s květy a pacibulkami.

  konzumace česneku

  6. 11. 2015 12:25 Zakladatel vlákna: Terezie Staňková
  Dobrý den pane inženýre, zakoupila jsem u vás sadbový česnek. Neodhadla jsem množství, takže mi zůstal. Chci se zeptat, zda je možné tento česnek konzumovat. Podotýkám, že tento česnek jsem nemořila, ani nedělila na stroužky. Děkuji za odpověď.
  6. 11. 2015 20:44 Jan Kozák
  Technologie pěstování sadbového česneku je stejná jako u konzumního. Ani během posklizňového zpracování se nepoužívají žádné chemikálie. Proto můžete přebytek sadby využít v kuchyni.

  Určení odrůdy česneku

  24. 10. 2013 19:54 Zakladatel vlákna: Petr Sedláček
  Dobrý večer pane Kozáku,
  dovolím si Vás požádat o určení odrůdy česneku, viz foto. Výška stroužků cca 4 cm, průměr palic 6 cm. Lze jej použít i na sadbu? Koupil jsem ho jako konzumní, ovšem s dovětkem, že na sadbu je vhodný. Mnohokrát děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký den. Petr Sedláček
  25. 10. 2013 20:49 Jan Kozák
  Jedná se o nějaký klon tzv. ruského paličáku. Před výsadbou konzumního česneku vždy varuji.

  sadbový česnek

  11. 10. 2013 15:05 Zakladatel vlákna: Alena Nehybová
  Pane inženýre, mohu Váš sadbový česnek použít jako konzumní? Nevyužiji k sadbě všechen objednaný česnek. Děkuji.
  11. 10. 2013 19:59 Jan Kozák
  Zbytek sadby můžete bez obav využít v kuchyni. Ani při pěstování ani při další úpravě nejsou použity jiné technologické postupy než u konzumního česneku. Snad s výjimkou skladovací teploty, která je u konzumního česneku jiná, proto se často stává, že konzumní česnek po vysazení vyroste už na podzim.

  Ochutnávka

  10. 9. 2013 13:44 Zakladatel vlákna: Boris Horák
  Dobrý den. Dnes jsem v pořádku obdržel sadbu česneku, je možno ochutnat, nebo je již nějak chem. ošetřen?
  10. 9. 2013 14:23 Jan Kozák ml.
  Dobrý den. Sadba není mořena, je možné (byť neekonomické) ji spotřebovat v kuchyni.
  10. 9. 2013 14:59 Boris Horák
  Děkuji za odpověď, ekonomickou stránku pojídání česneku za 350,-/kg(při odbněru 2kg)chápu, ale manželka česnek nesnáší tak potřebuju vyzkoušet jestli opravdu nevadí osobám s nemocným žlučníkem. A 2kg sadby + můj lety osvědčený vysadit nemohu.

  Sadbový - konzumní

  24. 3. 2013 12:57 Zakladatel vlákna: Martin
  Dobrý den,
  rád bych se zde dozvěděl jaký je rozdíl mezi sadbovým a konzumním česnekem , kromě toho že jeden je určen pro výsadbu a druhy pro sklizeň. Pokud vím tak sklizený se dá opět zasadit. Také by jsem rád věděl kde je možné zakoupit český sadbový česnek.
  Děkuji Holý M.
  24. 3. 2013 14:02 Jan Kozák ml.
  Hezký den,
  rozdíl mezi konzumním a sadbovým česnekem máme poměrně podrobně popsaný na stránce Česnek v otázkách.
  Český sadbový česnek ze sklizně 2012 už půl roku nikde neseženete. Naše odrůdy můžete objednat prostřednictvím těchto stránek od 1. května, budeme dodávat také do maloobchodní sítě. V obou případech bude česnek dodáván v září. Jarní český česnek letos (a s největší pravděpodobností ani v dalších letech) na jaře neseženete ani konzumní.

  Konzumní česnek<br>

  23. 10. 2012 20:17 Zakladatel vlákna: Olga
  Dobrý den,dnes jsem zasadila snad český česnek, který byl určen ke konzumaci. Na vašich stránkách jsem se ale teď dočetla, že konzumní česnek zásadně nedoporučujete jako sadbu. Mohu se, prosím, zeptat proč se to nemá a jaký je rozdíl mezi česnekem sadbovým a konzumním? Druhou část česneku jsem koupila v obchodě jako český, ale po ochutnání byl cítit zatuchlinou, přesto jsem ho také zasázela. Máčela jsem dle návodu na sulce 10 hodin, bude to špatně?Také jsem se zde dočetla, že jsem měla sázet až v listopadu, asi jsem udělala vše špatně.Co teď můžu čekat?Děkuji velmi za odpověď. Olga
  23. 10. 2012 21:16 Jan Kozák
  Česneková sadba je produkována v režimu zákona o oběhu osiva a sadby, porosty jsou odborně vedeny a kontrolovány. To, že česnek byl cítit zatuchlinou, může i nemusí být chybou. Není ani tak nutné dodržet nějaký termín výsadby, důležitější je, aby bylo už chladno (teplota půdy by měla trvale klesnout pod devět stupňů Celsia).

  česnek

  8. 9. 2012 19:31 Zakladatel vlákna: jan
  Dobrý večer,
  Chci se zeptat jaký je rozdíl mezi sadbovým a konzumním česnekem? Můžu česnek namořit v hypermanganu? Co se stane když ho nenamořím?
  8. 9. 2012 20:52 Jan Kozák
  Sadba je pěstována v režimu zákona o oběhu osiva a sadby, během vegetace i ve skladu je kontrolován zdravotní stav. Do roztoku hypermanganu stroužky namočit můžete (ale nejde o moření), nic tím nepokazíte, bude-li to mít kladný vliv, to nevím.

  Petr: dotaz

  17. 7. 2012 21:09 Zakladatel vlákna: Petr Sládek
  Přeji dobrý den,
  jsem úplný amatér, chtěl jsem se zeptat, jaký je rozdíl mezi česnekem konzumním a sadbovým?
  Děkuji za odpověď.
  18. 7. 2012 8:07 Jan Kozák ml.
  Dobrý den. Jaký je rozdíl mezi sadbovým a konzumním česnekem je podrobně napsáno na stránce Česnek v otázkách.
  20. 7. 2012 14:41 Martin Zemanov
  Po přečtení článku jsem nabyl dojmu že když si seženu sadbu od někoho kdo na pozemku sklerociovou hnilobu nebo háďátko zhoubné nemá tak vlastně akorát platím vysoké licenční poplatky navíc jinak je to ta samé že?
  20. 7. 2012 21:34 Jan Kozák
  Máte pravdu až na jednu velmi významnou maličkost. Už několik let říkám, že existuje v ČR maximálně deset lidí, kteří se podívají a vidí: na první pohled rozpoznají háďátko či bílou sklerociovou hnilobu. Pan Ing. Pavel Havránek, CSc. loni zemřel, takže jich zbývá maximálně devět. Nevěřte tomu, že mezi ně patří i osoba, která Vám tuto "sadbu" nabízí. A ještě jedna drobnůstka: veškerá sadba uváděná do oběhu musí být pěstována v režimu zákona č. 219/2003 Sb., zákon o oběhu osiva a sadby.

  třídění česneku

  4. 7. 2012 18:20 Zakladatel vlákna: Josef 1
  Dobrý den vážený pane inženýre, dotazuji se prosím jak a podle čeho se pozná (odlišuje, zatřiďuje) česnek konzumní od česneku sadbového?
  Děkuji moc za odpověd
  Kadlček
  4. 7. 2012 21:17 Jan Kozák
  Sadba česneku, lidově sadbový česnek, má jasný a prokazatelný původ, jeho pěstování by mělo být pod dohledem šlechtitele, což u nás určitě je. Celá produkce sadby česneku musí být v režimu zákona o oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin.

  dotaz

  14. 10. 2011 11:19 Zakladatel vlákna: hubert
  Dobrý den, můžete mě zdělit jak bezpečně poznám rozdíl mezi sadbovým a KONZUMNÍM ČESNEKEM? Dík za odpověď.
  14. 10. 2011 21:28 Jan Kozák
  Pohledem to nepozná nikdo, tedy ani já. Při nákupu Vám na požádání musí prodejce předložit potvrzení o kvalitě standardní sadby (nebo jiný adekvátní dokument při prodeji importované sadby) a visačku. Z obého musí být zřejmé, že se jedná o sadbu. Pokud nakupujete u seriózních obchodníků, pak máte velkou jistotu, že to tak je. Neseriózní obchodník si objedná pytel sadby a na získané doklady pak prodává třeba metráky. Sadbu určitě nekoupíte u silnice a většinou ani na výstavách.

  na sadbu nebo konzum?

  14. 9. 2011 20:16 Zakladatel vlákna: Vít Dvořák
  Vážený pane Ing. Kozáku, chci Vám nejdříve poděkovat za pěkný dárek v podobě HAVRANu a ZAHu, který dorazil 12.9. (zrovna den mých narozenin). Hned jsem se šel pochlubit se sadbou tchánovi: „Á do pr…, copa je túto za vodborníka“, (pozn. jsme vod Plzně), říká naštvaně a já se divím co se mu na tom Vašem česneku nelíbí?! „Tuto není žádnej česněk na sadbu, leda rovnou na prodej k jídlu!“, pokračuje rozčileně tchán, „dyť voni tam nenechali žádnej kořínek (není myšleno pajšl), dyž má bejt česněk na sadbu, muší se mu nechat aspoň zbytek kořínků!“ Co teď?? Honí se mi hlavou (já kluk z bytovky, tchán starý sedlák, tedy už jen syn bývalých sedláků), má pravdu? Má opravdu zbytek kořínků na funkci vliv-:) ??? Ptám se sám sebe. A v zoufalství se vrhám na druhý pytlík v balíčku s nápisem „Zah“ a vida ho ZAHa, ten kořínky má od 0,3 do 0,5 cm. Hurá, tak při nejhorším scénáři máme jeden druh na jídlo (když pan Kozák tvrdí, že sadbový nemoří) no a ten ZAH bude holt na sadbu. Tak se jako kluk z bytovky ptám, má tchán pravdu a dá se sadbový česnek normálně jíst?? Pokusím se „selským“ rozumem odpovědět: NE, ANO. Jak to tedy opravdu je?? P.S. Česnek jsem příkazem dnes zaplatil, i když to byl „dárek k narozeninám“, ale nevím, zda je sadbový nebo konzumní :-) Děkuji za odborné odpovědi a přeji Vám mnoho úspěchů při šlechtění a doufám, že se i díky Vám a také hlavně chováním spotřebitelů, podaří vystrnadit z našich zemí nekvalitní česnek, např. ten čínský apod. Omlouvám se za dlouhé slohové cvičení v dnešní době zkracování, ale chtělo se mi www diskusi trochu oživit, páč se to tu vodbornejma termínama jen hemží (třeba slovo SULKA, znám, tchán ji má někde v dílně schovanou). Česneku zdar a česnekářům zvlášť.
  14. 9. 2011 20:50 Stanislav
  Když kouknete na obrázek . http://www.k-cesnek.cz/fotka.php?snimek=11408 . s cibulí česneku po rozdružení na stroužky tak vidíte, že staré kořínky česnek nepotřebuje. Je na jednotlivých smluvních pěstitelích jak adjustují sadbu. A pokud Vám tchán nebude věřít, klidně před ním rozdružte jednu cibuli na stroužky a zeptejte se, jestli si příště máte připlatit za to co hodíte do odpadu. Pak na hodinu namočte jedn stroužek a nechte jej ležet třeba v květníku u muškátu. Po třech dnech uvidíte, kde se tlačí nové kořínky.
  14. 9. 2011 21:33 Jan Kozák
  Tchán nemá pravdu. Staré kořeny jsou suché, neživé. I kdybyste nechal na cibuli kořeny, stejně po rozdružení na jednotlivé stroužky Vám kořeny zůstanou jako odpad. Za tu dobu, co děláme česnek jsme staré kořeny nikdy nepotřebovali a vyprodukovali jsme už stovky tun sadby.

  Konzumní a sadbový česnek

  2. 2. 2011 22:49 Zakladatel vlákna: Skála
  Dobrý den, jsem laik a chtěl bych se zeptat, po přečtení pár odpovědí v knize návštěv, jaký je rozdíl mezi sadbovým a konzumním česnekem?
  2. 2. 2011 17:23 Jan Kozák
  Vzhledově jsou úplně stejné, rovněž je můžete stejně použít v kuchyni. Sadba však musí na rozdíl od konzumního česneku splňovat určité parametry týkající se hlavně zdravotního stavu. Já osobně vždy varuji před sázením konzumního česneku neznámého původu, protože si můžete na pozemek zanést bílou sklerociovou hnilobu nebo háďátko zhoubné. Když sníte tisíc háďátek, tak si toho ani nevšimnete, když si přitáhnete do zahrady jediné, můžete se navždy rozloučit s pěstováním nejen česneku a všech cibulových rostlin, ale i některých dalších plodin, např. jahod.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne