Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Biologické přípravky Zpět na diskusi

  Lignohumát

  6. 9. 21:41 Zakladatel vlákna: Dan Šatan
  Dobrý den, kdy a jak nejlépe aplikovat lignohumát. děkuji.
  9. 9. 19:15 Jan Kozák
  Lignohumát by už neměl být ze stroužků ničem smyt, měl by na stroužky přijít jako poslední. Znamená to tedy, pokud se moří v Sulce už v létě, pak se před výsadbou namočí stroužky do roztoku Lignohumátu, moří-li se v Sulce před výsadbou, pak se po odkapání ještě stroužky namočí do roztoku Lignohumátu. 

  Moření česnekové sadby v roztoku peroxidu vodíku & alternativa k Rovralu

  27. 8. 15:39 Zakladatel vlákna: Vojtěch Ondruška
  Dobrý den,
  chci se zeptat, zda je možné použít na moření česnekové sadby před výsadbou slabý roztok peroxidu vodíku pro likvidaci sporů hub a plísní. Případně jak koncentrovaný roztok byste doporučil? Vím, že se peroxid používá na různá osiva a je výhodný pro svou následnou nezávadnost díky rozkladu na kyslík a vodu v kontaktu se vzduchem. Zajímalo by mě také, jestli roztok česnek nepoškodí. Znáte ještě nějakou alternativu k Rovralu kromě Clonoplusu a Gliorexu? 
  Děkuji.
  27. 8. 20:52 Jan Kozák
  S dezinfekcí sadby, případně osiv jak uvádíte, jsem se nikdy nesetkal, proto to nedoporučuji ani nezavrhuji. 
  Jako nejlepší alternativa k Rovralu se na základě pokusů jeví pomocný rostlinný přípravek RIZOCORE, obsahující mikrobiální kultury mykorhizních hub a bakterií. Používá se celosvětově s velkým úspěchem v zemědělské (i zahradnické) velkovýrobě už několik let. Letos se konečně podařilo vyřešit i malé balení. Žádejte ho v zahrádkářských prodejnách, případně si ho můžete objednat u nás.
  11. 9. 14:38 Jan Kašpar
  To, že jste o něčem neslyšel, ani se s tím nesetkal, pane Kozáku, ještě neznamená, že to neexistuje. Moření peroxidem je prastará, již prvorepubliková praktika (a možná i starší). Doporučuji např. články autora Ing. Roman Pavela  Ph.D. z VÚRV Ruzyně.
  11. 9. 14:47 Jan Kašpar
  Tak jsem si zagůglil - odkaz: http://www.rostlinolekari.cz/sites/default/files/2017-11/Mo%C5%BEnosti%20vyu%C5%BEit%C3%AD%20botanick%C3%BDch%20pesticid%C5%AF%20a%20z%C3%A1kladn%C3%ADch%20l%C3%A1tek%20v%20ochran%C4%9B%20rostlin%20.pdf
  11. 9. 20:41 Jan Kozák
  Pane Kašpare, ne zrovna rád polemizuji, není-li to přínosem do naší diskuse, ale tentokrát si to nemohu odpustit. Přečtěte si, prosím,ještě jednou první větu mého příspěvku. 
  11. 9. 23:10 Jan Kašpar
  Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

  Rizocore

  1. 8. 18:05 Zakladatel vlákna: Jan Šušák
  Chtěl bych přiobědnat Rizocore, ale roky úspěšně praktikuju měsíc před podzimní výsadbou dusíkaté vápno pro dezinfekci půdy. Nemůže tato aplikace zničit účinky Rizocore??
  10. 8. 19:20 Jan Kozák
  Těžko dopředu určit, jak bude po měsíci dusíkaté vápno rozloženo. Sice už by měl být po této době dezinfekční účinek nulový nebo minimální, přesto bych v tomto případě myslel, že bude jistější aplikovat Rizocore až na jaře.
  12. 8. 17:45 Jan Šušák
  Děkuju za odpověď, už jsem objednal

  Jarní zálivka - ošetření

  22. 3. 14:21 Zakladatel vlákna: Karel Tajbner
  Dobrý den pane Kozáku,
  jsem začátečník s menším záhonem na zahradě a proto se snažím řídit vždy vaší radou.Na podzim jsem zakoupil vaší sadbu a namořil v Sulce.Před dáním do země pak obalil v prášku Clonoplusu,
  který jsem si ponechl i na jaro.Teď mám česnek již cca.5 cm venku.Záhon jsem po
  zimě trochu nakypřil a teď bych chtěl provést jarní zálivku opět Clonoplusem.
  Prosím tedy o radu,jakým poměrem ho namíchat a jestli se ještě mimo této zálivky něčím jiným česnek v této době ošetřuje.
  Předem děkuji za vaši odpověď.
  23. 3. 19:37 Jan Kozák
  Výrobce doporučuje na zálivku 2 - 4 g přípravku na 10 litrů vody na 10 metrů čtverečních. Pokud dáte té vody víc, nic se nestane, právě naopak. Teď je vhodná doba na přihnojení ledkem vápenatým (15,5 % N) v množství 1 kg ledku na 1 ar. Pokud nemáte ledek, můžete použít kristalon start v doporučené dávce výrobcem.

  Clonoplus vs Gliorex

  24. 8. 2017 8:50 Zakladatel vlákna: Dan Šatan
  Dobrý den, pane Kozáku, po čtyřech letech sázení toho samého česneku pořád dokola, jsem letošní sklizeň vyhodnotil jako doposud nejslabší. Nicméně jsem pořád spokojen, ale rozhodl jsem se radši česnek mořit. Po přečtení diskuzí mám celkem jasno: nejdřív sulka atd.......... mám ale jednu nesrovnalost. Ve starších příspěvcích píšete o použití Gliorexu, v novějších pak píšete použijte Gliorex nebo lépe Clonoplus, Já jsem schopen si přečíst obsah na jejich stránkách, ale ve spojitosti s česnekem se obracím na Vás. Který je vhodnější? Co bych měl použít. Děkuji
  24. 8. 2017 22:26 Jan Kozák
  Já (a nejenom já) jsem letošní sklizeň vyhodnotil jako nejslabší za celou dobu, co česnek dělám (ale neuvažuji rok 2012, kdy česnek zmrznul). Pro jistotu však dodávám, že si nemusím všechno dobře pamatovat.
  Oba přípravky, Gliorex a Clonoplus) je možné zaměňovat, pro česnek považuji za lepší Clonoplus.

  Clonoplus

  5. 7. 2017 8:16 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
  Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat na přípravek Clonoplus. Nedávno jste ho tu doporučil použít na pozemek kde se vyskytla bílá sklerociová hniloba. Poradil by jste prosím jak tento přípravek použít? Asi nemá smysl ho kombinovat s dusíkatým vápnem?
  Děkuji a přeji pohodový den
  6. 7. 2017 7:07 Jan Kozák
  Asi není dobře použít Clonoplus hned po sklizni česneku, v němž se objevila bílá sklerociová hniloba. Podle mého názoru by to bylo nejvhodnější v předjaří následujícího roku, případně pozdě na podzim roku běžného. Dusíkaté vápno asi zlikviduje Sclerotium, které je ve vegetaci na nějakých zbytcích česneku v půdě, ale na klidová stádia (sklerocia) nepůsobí vůbec.

  hnojení

  9. 4. 2017 19:58 Zakladatel vlákna: Matouš Havel
  Dobrý den,


  Mám dotaz, zda mohu jako náhradu dusíkatých hnojiv použít na
  hnojení česneku kopřivovou jíchu?
  9. 4. 2017 21:21 Jan Kozák
  Tak toto nevím.
  11. 4. 2017 22:01 Jana Kopecká
  Dobrý den, pro přihnojování česneku používáme se sestrou kopřivovou jíchu už několik let. Kombinuji zálivku i postřik na list. Nejsem si jistá, jestli to výživově stačí, moje cibule nejsou tak luxusní jako má například pan Kašpar, ale já budu mít radši menší výnos a přírodně hnojený česnek. Když byl dobrý rok a měla jsem dost času na pravidelné hnojení měla jsem česnek velmi pěkný. Koncentraci kopřivové jíchy jsem odhadla. Obvykle se ředí 1:10. Kopřivovou jíchu vyrábím tak, že dám co nejvíc kopřiv do kbelíku, napěchuju, zaliju deštovou vodu a nechám to na přírodě.  Časem zcedím, zbytky rostlin dám na kompost jako urychlovač.
  12. 4. 2017 17:03 Matouš Havel
  Děkuji Za radu. Matouš Havel
  20. 4. 2017 9:10 Jan Kašpar
  Paní Kopecká, dovolím si Vás upozornit, že t.zv."ekologické zemědělství", nebo označení potraviny jako "Bio" v žádném případě neznamená, že při produkci nebyly použity ty "ošklivé a jedovaté" chemikálie, ale pěstování (resp. chov zvířete) byl proveden podle určitých zásad a pravidel. Pokud se seznámíte s následujícími dokumenty, rozpoznáte rozdíl mezi fundamentalistickým "ekologistou" a normálním producentem bioproduktů.
  www.kez.cz/sites/default/files/dokumenty/2016-POR.pdf
  Pokud chcete detaily, pak si vygooglujte:
  NAŘÍZENÍKOMISE (ES) č. 889/2008 ze dne 5. září 2008.
  Pro pořádek: Ještě existuje seznam: "Prostředky v ekol. zemědělství používané", který jsem někam založil, ale pro česnekáře: "Sulku a KMnO4 (hypermangan) tento seznam obsahuje.

  žloutnutí špiček listů

  31. 3. 2017 9:06 Zakladatel vlákna: Michaela Podhradská
  Dobrý den pane Kozáku, 
  Před 14 dny jsem česnek pohnojila hnojivem přímo na česnek.Listy byli ještě malé.Teď vlivem tepla povyrostli a některé odrůdy maji lehce žluté špičky.Mužu listy postříkat lignohumatem ? S pěstováním jsem začala poprvé tak si nevím rady.Děkuji s pozdravem Podhradská
  2. 4. 2017 20:56 Jan Kozák
  Lignohumát má smysl použít, má kladný vliv na příjem živin, často i těžko dostupných.

  Lignohumát

  8. 3. 2017 15:40 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
  Dobrý den, měl bych prosím dotaz. Dnes jsem prohrábl vrchní vrstvu a použil Karate proti houbomilce, chtěl bych ještě použít Lignohumát, ale česnek je ještě v zemi, mám počkat s aplikací?
  Děkuji
  8. 3. 2017 20:06 Jan Kozák
  Já bych lignohumát aplikoval už teď před deštěm nebo po jeho aplikaci bych pozemek uvláčel. Druhá varianta se mi jeví jako lepší.

  Co je Gliorex?

  27. 2. 2017 15:57 Zakladatel vlákna: Peřina oldřich
  Jsem začatečnik tak se chci zeptat k čemu je ten GLYOREX.,?
  27. 2. 2017 17:22 Miroslav
  GLIOREX:
  Přípravek je určen především ke skleníkovému použití k aplikaci do substrátu nebo na osivo/sadbu.

  Přípravek zlepšuje zdravotní stav vyklíčených rostlin, zlepšuje dynamiku růstu, rostliny jsou celkově vitálnější.

  Působení:

  Pomocný rostlinný přípravek Gliorex obsahuje spóry hub rodů Clonostachys a Trichoderma přirozeně se vyskytujících v půdě.

  Spóry hub obsažené v přípravku vyklíčí a jejich mycelium se rozvine v kořenovém systému ošetřené rostliny a svou přítomností brání nástupu patogenních hub. Rozkládá také organické zbytky a zpřístupňuje je pro příjem rostlinou. Redukuje trvalá stádia fytopatogenních hub v půdě (např. Rhizoctonia solanii; Sclerotinia sclerotiorum; Botrytis cinerea; Bipolaris sorokiniana…).

  Glyorex - jarní aplikace

  25. 2. 2017 19:57 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, pane Kozáku, chystám se na jarní aplikaci glyorexu. Uvádí že se po narašení plocha zaleje. Dnes jsem kontrolovala porost, česnek teprve začíná vypichovat, cca 90% je ještě v zemi. Mám počkat a nebo to mohu rovnou zalít? zítra chci česnek přikrýt textilii proti houbomilce a ráda bych to zalia před zakrytím. Děkuji za radu. Ocením zkušenosti i ostatních česnekářů, pokud glyorex aplikovali. Děkuji
  25. 2. 2017 20:46 Jan Kozák
  Udělal bych to stejně, před natažením textilie zalít Gliorexem.
  25. 2. 2017 21:00 Jana Kopecká
  A můžu to zalít už teď, ikdyž je většina česneku ještě v zemi?
  26. 2. 2017 8:46 Jan Kozák
  Jistě, není důvod čekat. Ale aby se přípravek dostal co nejhlouběji, je dobré zalévat v době, kdy není zem přemokřená, tedy po dešti. Když se Vám to podaří před deštěm, tož je to akorát.
  27. 2. 2017 8:42 Hana Kopecká
  To znamená, že zem musí být aspon do hloubky 6-8cm rozmrzlá? Moje zahrada je ca 15 km od sestry, ale v mrazové kotlině a sníh roztál teprve během minulého týdne a vše je ještě ztuhlé na kámen. Děkuji
  27. 2. 2017 19:47 Jan Kozák
  Aplikace na zmrzlou zem není rozumná. První déšť by hodně účinných látek spláchnul. Počkejte několik dní, rozmrzne už i u Vás.

  Polymix

  30. 11. 2016 10:29 Zakladatel vlákna: Jan Šimáně
  Dobrý den, pane Kozáku,
  nejprve bych Vám rád poděkoval za Vaši vytrvalou práci a kvalitu česneku, letos jsem sázel tři Vaše odrůdy (3 x 8 cibulí), Benátčan a Slavín všechny stroužky nádherné, velké a bezvadné, pouze Vekan měl 2 cibule horší, zřejmě vlnovník, ale celkově to beru jako úspěch, velice vydařená sadba! Sázeno v sobotu ve Vrchlabí necelých 500 m.n.m., cca 2hod. mořeno Sulkou, obaleno v Gliorexem. Nemáte prosím zkušenost s přípravkem Polymix od Fytovity? Mám jej také a rád bych ho vyzkoušel v zálivce přímo k rostlinám česneku na konci zimy/na jaře, až začne "píchat" z půdy. Myslíte, že to má smysl, nebo byste doporučil jinou aplikaci, příp. v jinou vhodnější dobu? (výrobce uvádí, že obsažené spory hub dobře rostou již při teplotě nad 2st. C.) Je přípravek vůbec vhodné dávat k česneku?
  DĚKUJI za odpověď a zdravím Vás,
  J.Šimáně
  2. 12. 2016 10:54 Jan Kozák
  S Polymixem zkušenost zatím nemáme, podle popisu si myslím, že Gliorex a Clonoplus jsou pro česnek výhodnější.

  Suché očkování sadby Gliorexem

  18. 11. 2016 23:45 Zakladatel vlákna: Tomáš
  Dobrý den.
  Včera jsem zasázel česnek, bylo velmi sychravo, vlhko, byl jsem rád, že půdu jsem si připravil rotavátorem v říjnu za sucha.
  Letos jsem prvně "mořil" pouze biologicky, Gliorexem od Fytovity sadbu. Polovinu množství jsem nasypal do vody a rozmíchal a poté 40 min. máčel stroužky. Pak jsem přešel k políčku, tam jsme mokré stroužky v kbelíku posypal u každé odrůdy zbylou polovinou dávky Gliorexu, pro jejich obalení zaprášením. Venku na větru v listopadu se s jemným práškem Gliorexu musí opravdu opatrně (mimo vítr).
  Žádné jiné moření sadby jsme letos nedělal, ostatně Sulka a rovral mi přišli vyhozené peníze, jediný problém mám v půdě s bílou sclerotinií.
  Předtím jsem kolem 7.10. do půdy zapravil s Amofosem druhý biologi. preparát Clonoplus. Na jaře zaliji záhon dle doporučení Fytovity ještě Clnoplusem v konvi.
  Tak snad se již sclerotium potlačí, a nebude nutní předčasně sklízet.
  Hodně zdaru s česnekem. Kvalita sadby od Ing. Kozáka byla skvělá. Bjetin, Záhorský II, no z 1100 stroužků jsem do sadby nepoužil jen asi 40 ks, což mě přijde velmi dobré skóre.

  Gliorex

  15. 11. 2016 7:39 Zakladatel vlákna: Ondřej Píša
  Dobrý den, mohu použít gliorex, když už sem mořil sadbu v rovralu. Děkuji
  16. 11. 2016 6:44 Jan Kozák
  Můžete, účinek Gliorexu bude však zpomalen.

  Gliorex

  9. 11. 2016 10:38 Zakladatel vlákna: František Polášek
  Kde se dá koupit GLIOREX?
  9. 11. 2016 10:50 Hana Kopecká
  Dobrý den například přes eshop výrobce Fytovita, přes objednávkový web pana Kozáka a pokud jste z Prahy měli ho v prodejně Zahrádkáře na Franouzské ulici.
  9. 11. 2016 20:34 Jan Kozák
  Pokud chcete pouze Gliorex, umíme ho poslat v dopise, tedy s příplatkem za poštovné a obal 20 Kč, s platbou na účet. Ale neobjednávat přes formulář na webových stránkách, nýbrž E-mailem.

  Dotaz

  4. 11. 2016 20:50 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
  Dobrý večer, prosím Vás "bije se" Lignohumát a Gliorex? Mohu namočit na půl hodiny česnek do roztoku Lignohumátu ( předtím mořeno v srpnu sulkou) a pak použít Gliorex ? Jaká je prosím kritická hloubka česneku, aby byl schopen vůbec na jaře "vylézt" ven? Děkuji a přeji pohodový večer.
  5. 11. 2016 21:42 Jan Kozák
  Určitě se "nebijí". Já bych si myslel, že tato kombinace by mohla být ku prospěchu.
  Ale tu hloubku nevím, nikdy jsem to nezkoušel.

  Sázaní - gliorex

  1. 11. 2016 9:49 Zakladatel vlákna: Josef Stieranka
  Dobrý den, měl bych dotaz ještě k použití gliorexu. Stroužky mám namořené od září Sulkou. Jak tedy dál, jak dlouho namočit česnek do vody? Po jeho následném posypání a promíchání s gliorexem začít hned sázet a nebo nechat třeba den oschnout?. Děkuji za odpověď.
  1. 11. 2016 20:10 Jan Kozák
  Nechejte stroužky ve vodě asi půl hodiny, mokré promiste s Gliorexem a můžete sázet. Zbytečně dlouho nesušte.

  gliorex

  29. 10. 2016 18:11 Zakladatel vlákna: Ladislav Horák
  Dobrý den.Podle výrobce gliorexu tento doporučuje mořit v roztoku.Dále bych chtěl připomenout že životnost gliorexu při pokojové teplotě je pouze 3 měsíce Ladislav Horák
  30. 10. 2016 21:42 Jan Kozák
  Naše doporučení promíchat mokré stroužky se suchým Gliorexem vychází z konzultace s výrobcem. Pokud ošetřujete sadbu ve vodní suspenzi, tak většinu účinného materiálu vylejete. Ta poznámka o skladovatelnosti tři měsíce je správná. My skladujeme před expedicí při teplotě okolo 6 stupňů, kde by měl zůstat účinek až 14 měsíců.

  Moření

  24. 10. 2016 14:32 Zakladatel vlákna: Ondřej Píša
  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat zda je lepší sadbu v Gliorexu máčet a nebo sadbu posipat.Děkuji
  25. 10. 2016 2:49 Václav Kozák
  Vážený pane, výhodnější je promíchání prášku přípravku Gliorex se sadbou, jedná se totiž o spóry hub, které následně působí celou dobu vegetace v půdě proti houbovým chorobám. Při máčení se velká část přípravku nevyužije.

  GLIOREX,jak správně aplikovat

  13. 10. 2016 12:25 Zakladatel vlákna: Vít Hrabě
  Pane inženýre, jak je to lepší? 9.7.J.K.:Před sadbou Rowral, okapat, Gliorex. Nebo 10. 10. J.K.:Při ošetření Gliorexem už Rowral nepoužívejte. Děkuji za vysvětlení a zdravím všechny česnekáře. Vít Hrabě
  13. 10. 2016 13:30 Václav Kozák
  Vážený pane Hrabě,
  v případě použití Gliorexu není nutné provádět moření Rovralem. Biologický přípravek Gliorex má na česnek výrazně lepší účinek než poměrně hodně toxický Rovral. Zatímco Rovral omezuje jen velmi omezené množství houbových chorob a nemá dlouhodobý účinek, přípravek Gliorex působí po celou dobu vegetace.

  Morenie

  28. 7. 2016 16:45 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
  Dobry den, uz som sa raz pytal na morenie cesnaku ale objavili sa tu nove spravy ohladom Gliorexu a tak Vas prosim mozete napisat nejaky postup co najvhodnejsi, stale to chapem tak ze sulkou sa mori hned ako dostanem sadbu hlavne proti vlnovniku (teoreticky proti hadatku), potom by som mohol namorit cesnak v Rovrali a kym bude este mokry ho posypat Gliorexom? Alebo sa to nemoze kombinovat? Je vobec rozdiel medzi Gliorexom a Rovralom? Alebo nebolo by lepsie morit Rovral pred vysadbou a potom hned ked zacne rast aplikovat postrek alebo zalievku Gliorexom? Dakujem
  28. 7. 2016 21:42 Jan Kozák
  Vlhký česnek se před výsadbou prosype Gliorexem. Aplikace zálivkou by měla minimální účinek.
  Gliorex obsahuje spóry hub, které napadají patogenní houby. Výrazně omezují i Fusarium. Je to přípravek zcela ekologický.
  29. 7. 2016 0:01 Hana Kopecká
  Dobrý den, ještě jsem si nestihla Gliorex více nastudovat, ale předpokládám, že bude mít podobné omezení jako Polyversum (chytrá houba) tj. kontakt se zbytky chemikálií z mořící lázně ho zabije. V tom případě bych nekombinovala s Rovralem, ale použila jen na česnek namočený ve vodní lázni. Ještě upozorním že v  případě POlyversa je třeba myslet na to, že má výrazně omezenou použitelnost při teplotách pod 10C, houba se nemnoží a není moc životu schopná. Proto jsem jej nikdy nezkoušela při podzimní výsadbě, v sezoně mám ovšem velmi dobrou zkušenost. Tušíte jaký je teplotní rozsah použítí v případě Gliorexu?
  děkuji za odpověd
  2. 8. 2016 16:00 Jan Kozák
  Nemusíte mít obavy, že předcházející moření Rovralem omezí vliv Gliorexu.
  29. 7. 2016 15:05 Martin Lokaj
  Takže to chápem správne že Gliorex nekombinujeme s Rovralom? A ešte máte nejaký návod ako cesnak posypat rovnomerne? V návode je 10-40g / 10 kg sadby. Ale keď rozložím 10 kg sadby je to slušná plocha a bojím sa, že tých povedzme 20 g skončí na malom množstve.

  Bílá sklerociová hniloba

  24. 7. 2016 22:46 Zakladatel vlákna: Vítězslav Krejčí
  Dobrý den, v loňském roce mě postihla sklerociová hniloba česneku, přestože jsem aplikoval dusíkaté vápno. Hniloba se postupně rozšířila téměř na celý pozemek, což se mě nikdy před tím nestalo. Z toho plyne moje otázka - nezničí se použitím dusíkatého vápna také užitečné bakterie, které s touto hnilobou bojují?
  Na Vašich stránkách mě zaujal příspěvek paní myslím že se jmenuje Kopečná, která použila proti sklerociové hnilobě bio přípravek Polyversum. Tož jsem se rozhodl přípravek vyzkoušet. Aplikoval jsem jej během růstu 3x, nejprve jsem stříkal postřikovačem na stonek od vrcholu k půdě, při poslední aplikaci do mezery mezi stonkem a půdou, takže přípravek stíkal po stonku k hlávce.
  Výsledek - ačkoli jsem použil vybranou "čistou" sadbu z loňské zasažené sklizně, vyskytlo se jen několik napadených rostlin, které jsem průběžně odstraňoval. Na další rostliny se hniloba nepřenesla, tekže mám za to, že polyversum funguje. Má někdo další obdobnou zkušenost?
  24. 7. 2016 23:24 Jana Kopecká
  Dobrý den, ano, byla jsem to já, kdo psal o polyversu a sklerocii. Letos jsem ho aplikovala preventivně na záhony, kde před 2 lety byl česnek a některý byl napadený sklerocii. Prostě nemám víc místa a chci pěstovat i jiné plodiny, tak střídám takto. A letos mám sice cibule menší, vliv stesu z počasí a méně výživy a péče. Ale žádná sklerocie. Napadené rostliny jsem pečlivě likvidovala, obuv a nařádí dezinfikovala v savu rovnou na záhonku, vše nemocné šlo ke spálení. Pak jsem aplikovala dusíkaté vápno. S polyversem má skvělou zkušenost jako prevence u rajčat. Letos se objevila plíseň na rajčatech u rodičů, vše postříkáno a rostliny jsou pěkné. S přípravkem Glirorex nemám zkušenost, je to novinka, asi ji vyzkouším. Když byl česnek napadený Sklerocií, aplikovala jsem poprvé 3x silnější koncentraci polyversa než udává výrobce. Konzultováno přímo ve firmě. Jestli máte zájem o detailnější informace nechte email, ozvu se vám.
  25. 7. 2016 11:30 Vítězslav Krejčí
  Dobrý den, děkuji paní Kopecká,za dobrý typ. Já jsem použil polyversum také na brambory, před sadbou byly pokryté takovou bílou patynou, zřejmě plíseň. Hlízy jsem postříkal v přenosce a potom ještě po položení do brázdy - minimální spotřeba polyversa. Výsledkem jsou krásné natě, bez nějakých zažloutlých, špatně rostoucích. Zatím jsem vykopal jen pár brambor, ale překvapilo mě, že staré brambory(ty sázené), které často vyhnijí, jsou tentokrát sice scvrklé, "spotřebované", ale nehnijí. A to jsem je sázel na pole, kde jsem předloni po silných deštích třetinu brambor vyhodil shnilých a následně po aplikaci dusíkatého vápna vloni sklízel česnek, napadený sklerociou. Příští rok se chystám na toto pole vysadit řádek česneku a prověřím, jestli je polyversum opravdu takový zázrak. Ještě k česneku - vy ten česnek stříkáte plošně na list? Myslím, že je dobré stříkat právě ke stonku, protože právě tam se sklerocie uchytí. Já jsem stříkal normální koncentraci, tj.kávovou lžičku na 5 l vody.
  26. 7. 2016 17:32 Jana Kopecká
  Dobrý den, polyversum jsem aplikovala na krčky stonků těsně nad zemí a pak prolila ještě záhon konví s kropítkem (když byl česnek napaden). Jako prevenci aplikuji zálivkou jen ke stonkům a jsem spokojená. Tak ať vám zahrada vzkvétá:-)

  Dávkování Gliorexu při namáčení

  24. 7. 2016 20:09 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
  Dobrý den,jaké je dávkování Gliorexu při namáčení stroužku? Kolik ho budu potřebovat na 100 litrů vody?
  24. 7. 2016 20:24 Jan Kozák
  Gliorex nedávejte do mořicí lázně, protože byste ho potom většinu vylil. Po namoření a odkapání ještě mokré stroužky Gliorexem prosypte. Takto ulpí všechen přípravek na stroužcích. A ještě jedna důležitá informace: skladujte Gliorex v chladnu.

  fusarium

  19. 7. 2016 18:02 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
  Dobrý den, pane Kozáku,
  děkuji za všechny rady a péči, kterou nám všem věnujete. Chci se poradit co s fusariem, objevuje se mi opakovaně v části porostu. Některé odrůdy (hlavně ruské klony jsou odolnější, alespoň u mne). Ikdyž se snažím sázet co nejpozději, tj konec listopadu, střídám záhony, na stejné místo se česnek vrací po dvou letech, delší interval střídání plodin nemám (není místo:-(. Fusarium přežívá v půdě? Přemýšlím jak to udělat jinak, abych se ho v česneku vyvarovala. Plevel z česneku a nat likviduju, nedávám do kompostu. Zabírá na něj dusíkaté vápno, či přípravky Gliorex, Clonoplus? Česnek mívám pěkný, ale protože je v části fusarium, jsou cibule menší a to je škoda. Děkuji za konzulutaci a přeji vám pěkné léto.
  19. 7. 2016 20:35 Jan Kozák
  Fusarium sp. náleží do běžné půdní mikroflóry. Myslím, že u nás není půda, v níž by se nevyskytovalo. Zatím nejúčinnějším ochranným opatřením byla pozdní výsadba. Ale v přípravcích Gliorex a Clonoplus optimisticky vidím další řešení. A je to řešení ekologické, což je mi zvlášť sympatické. V letošním roce máme Gliorex v naší nabídce, předpokládám, že od příštího roku budeme mít i Clonoplus. Gliorex se používá k ošetření sadby, Clonoplus se zapravuje do půdy. Oba přípravky mají své opodstatnění.

  Gliorex

  13. 7. 2016 13:27 Zakladatel vlákna: Tomáš
  Dobrý den pane Ing. Kozáku,
  shlédl jsem že nabízíte biolog. ochranu proti sclerotium cepivorum přípravkem Gliorex.
  Kdy tento preparát je nejúčinnější ve vztahu k bionomii původce úporné bílé hnlioby aplikovat do půdy ?
  Když se provádí výsadba v listopadu - prosinci, rozmnoží se mycelium Gliorexu v půdě ve vztahu k již nižší teplotě půdy ?Potká se mycelium sclerotia v pozdním podzimu se atakujícími houbami Gliorexu ?

  Děkuji za zprávu.
  13. 7. 2016 20:30 Jan Kozák
  Gliorex není primárně určen na venkovní půdní aplikaci. Tím ošetřete sadbu po namoření před výsadbou. Do půdy je dobré použít přípravek Clonoplus. Jeho účinnost se samozřejmě zvyšuje s vlhkostí a teplotou. Třeba nyní je v mnohých oblastech ta správná doba.
  13. 7. 2016 20:59 Jitka Toniniová
  Dobrý den. Níže v diskusi jste dal naději, že se rýsuje nechemická ochrana na hlízenku cibulovou. Už víte něco bližšího? Mají s tím souvislost tyto přípravky? Moc děkuji za odpověď.
  14. 7. 2016 21:35 Jan Kozák
  Ano, jde o tyto dva přípravky.

  Sulka a Gliorex

  2. 5. 2016 21:20 Zakladatel vlákna: Jitka Toniniová
  Dobrý večer. Když česnek namořím v Sulce, mohu ho pak namořit v Gliorexu? Děkuji Toniniová
  3. 5. 2016 2:56 Václav Kozák
  Sulkou doporučujeme česnek mořit už v září proti vlnovníku česnekovému. Použití Gliorexu před výsadbou by neměl být problém.
  3. 5. 2016 14:54 Jan Kozák
  Moření Sulkou a použití Gliorexu se nevylučuje. Budete-li mořit Sulkou už v září, pak Gliorex dáte až těsně před výsadbou. V případě moření Sulkou před výsadbou, použije se Gliorex po odkapání Sulky.

  Gliorex, Polyversum x Sulka

  14. 11. 2015 18:47 Zakladatel vlákna: Vladimíra Schabowská
  Dobrý den pane ing. Kozáku, nemáte prosím zkušenost s těmito přípravky? Myslím tedy Polyversum a Gliorex, a dále jestli Sulka nebude učinky těchto nulovat.
  Velice děkuji za Vámi investovaný čas a radu.
  Vladimíra Schabowská
  15. 11. 2015 19:55 Jan Kozák
  Tyto přípravky neznám.
  15. 11. 2015 20:24 Jana Kopecká
  Dobrý den, já mám zkušenost s aplikací Polyversa během vegetace, vyskytla se mi v porostu sklerotiová hniloba a polyversum zafungovalo skvěle. Mám dojem, že ho výrobce při konzultaci doporučil i pro moření,ale v tom případě musíte vynechat další chemii - sulka, protože by se to tlouklo. Pokud vím, firma nemá pro česnek registraci, tj, oficiálně vám nikdo neřekne, že funguje. Moje zkušenost je, že funguje, i na rajčata atd. Ale nikdy jsem s ním nemořila, příští rok plánuji aplikovat polyversum jako prevenci sklerociové hniloby už od jara. Výsadba bude na jiné ploše, než letos, ale je to pořád na jedné zahradě.
  15. 11. 2015 22:44 Miroslav K
  Dobrý den, taky bych chtěl reagovat ohledně zkušeností s polyversem. Používám ho na rajčata, okurky, jahody, vinnou révu i ovocné stromy po celou dobu vegetace a mám s ním velmi dobré zkušenosti. Naposled jsem namáčel celé rostliny nových jahodníků před jejich výsadbou. Kupuji 100g balení na celou sezonu za zvýhodněnou cenu a ušetřím mnoho peněz za chemii různých postřiků proti plísní a houbovým chorobám atd. Letos jsem mořil česnek v Sulce v Září a před výsadbou budu mořit v roztoku polyversa+lignohumát. Vynechám tedy letos rovral, který nahradím zmíněným polyversem. Také jsem studoval a zaujal mě přípravek Gliorex, který používá k moření SEMO, avšak myslím že Polyversum a Gliorex mají totožné účinky.Taky si myslím, že pokud byl česnek mořen v Sulce v září a nyní bude mořen v polyversum tak se účinek určitě nebude nulovat, jen případě pokud by se mořilo bezprostředně zasebou. K.
  16. 11. 2015 20:50 Vladimíra Schabowská
  Též moc děkuji, Sulkou budu teprve mořit, ale určitě za nějakou dobu použiji ke stroužkům jako zálivku a na 100% na rajčata, tam máme vždychy problém s plísní.
  16. 11. 2015 20:43 Vladimíra Schabowská
  Velice děkuji.

  Trichoderma/Clonostachys

  8. 4. 2012 9:58 Zakladatel vlákna: Jan Dvořák
  Dobrý den,
  má někdo zkušenosti s použitím přípravků obsahujících rody hub Clonostachys a Trichoderma ? Výrobce uvádí, že v půdě zabezpečuje mimo jiné totální degradaci a rozklad klidových stádií (sklerocií) hub Claviceps, Sclerotinia, Botrytis, Rhizoctonia, Verticilliumaj. Dříve se jednalo o přípravek supresivit, který již má několik let neplatnou registraci. Loni na podzim byl nově zaregistrovám přípravek obsahující výše uvedené rody hub pod jiným obchodním jménem gliorex.
  Děkuji
  10. 4. 2012 22:54 Honzík Novák (ml.)
  Uvedené houby jsou saprofytickými organismy a více najdete třeba i v článku http://www.k-cesnek.cz/zmrzly-cesnek.php
  Určitě pozemku neuškodíte, pokud k patogenům budou vhodní přirození antagonisté, ale ozdravení nečekejte okamžitě tak jak by se zdálo podle reklamy na výrobek.
  Nejvhodnější to bude aplikovat po odvětrání kyanidu při nutnosti dezinfekce půdy dusíkatým vápnem.

  poškození mrazem

  19. 3. 2012 20:57 Zakladatel vlákna: Jindra Rosa
  Také hlásím poškození mrazem. Poprvé jsem ho pozoroval minulý týden, dnes potvrzeno. S výsadbou jsem začal 17. listopadu. Po sázení celý pozemek uválen + polovina důkladně prolita. Do příchodů mrazů krásně narostl koř. systém, klíček začínal prorůstat stroužek. Po oblevě česnek vzešel, poté jsem zpozoroval zasychání veg. vrcholu. Po vyrytí - zdravý stroužek, zasychající kořínky, u některých rostlin i měknutí podpůčí - podle mého poškození mrazem. Zajímalo by mne, jestli přežijí rostliny u nichž prozatím vypadá normálně jen pár kořínků a čím je podpořit (kromě zálivky). Lokalita Znojemsko, odrůdy české od konkurenční šlecht. firmy. Přikládám foto zčásti poškozeného česneku.
  19. 3. 2012 21:01 Jindra Rosa
  Navíc detailnější foto. A zajímalo by mne ještě, jestli česnek, kterému zůstane zdravé podpučí vytlačí další kořínky. Děkuji
  20. 3. 2012 19:38 Jan Kozák
  Pochvala za jasnou fotku. Já bych pro podporu růstu volil Lignohumát nebo nějaký obdobný přípravek.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne