Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Polyversum Zpět na diskusi

    POLYVERSUM

    4. 10. 2020 12:44 Zakladatel vlákna: Helena Šafaříková
    Dobrý den, má cenu nějakým způsobem použít polyversum před výsadbou ? Již jsem namořila SULKOU ihned, jak jsem  od Vás obdržela balíček. Děkuji všem
    4. 10. 2020 12:57 Helena Šafaříková
    A ještě jeden dotaz prosím, pokud si objednám dnes, stihnu ještě namořit Sulkou? Budou v balíčku, pokud to chci jako dárek, velké cibule? Samozřejmě dle možnosti, Havran třeba velký a jiné možná menší. Děkuji 
    4. 10. 2020 14:04 Jan Kozák
    Polyversum použít můžete, tím nic nezkazíte, naopak prospějete. Výraznější účinek pro česnek má však Rizocore.
    Současný stav cibulí napovídá, že ještě mořit můžete. Ale nevím, jaké bude dál počasí, protože stránky, kde to běžně sleduji, dnes nefungují. Důležité je po namoření rychlé vysušení.
    Pokud jako dárek objednáte velkou krabičku, máte jistotu pěkných cibulí.
    4. 10. 2020 19:34 Helena Šafaříková
    Děkuji.

    Polyversum

    27. 5. 2018 9:41 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
    Dobrý den.  V minulém roce mi hniloba napadla nějaký česnek a tak jsem pátral zde, co by  na ní mohlo zabrat. Našel jsem právě článek o Polyversu od paní Kopecké z roku 2016.. Letos jsem s ním provedl 2x postřik na list a vše je v pořádku. Žádná hniloba a to tu mam těžkou půdu, takže když zaprší, voda se v ní drží docela dlouho. Ale napadla mi ho houbomilka česneková, která tu u nás nebyla.
    28. 5. 2018 1:01 Martin Perníček
    Dobrý večer p.Mácha.Postřik polyversem jsou podle mého vyhozené peníze.Pokud by tento přípravek mel fungovat,tak bych ho aplikoval při moření sadby před výsadbou.Škoda je ta,ze polyversum nemá do česneku žádnou povolenou registraci.
    28. 5. 2018 17:35 Zdeněk Mácha
    Dobrý den p. Perníček. Ano, vím o tom, že Polyversum nemá registraci do česneku. Ono použít Polyversum po namoření Sulkou nelze.Je to i v příbalovém letáku.Bud´ to použít jen Sulku,pak třeba udělat po vyrašení česneku zálivku, nebo postřik Polyversem a nebo použít na moření jen Polyversum. S pozdravem Mácha Zd, Chyšecko

    Clonoplus a pod.

    10. 11. 2017 11:36 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
    Dobrý den, máte někdo (i pěstitelé) zkušenosti s využitím přípravků Clonoplus, Gliorex popř. Polymix nejen na česnek, ale i na ostatní plodiny jako rajčata, okurky, ostatní zelenina nebo bylinky? Primárně ho chci využít pro sázení česneku, ale na jaře i pro ošetření k zeleniny na zahradě. Tak se mi vyplatí vzít jedno větší balení a nedrobit to po menších. Ve výsledku to je asi jedno, proto se nemůžu rozhodnout, ale jsem rád za rady. Předpokládám, že přípravek důkladně vzduchotěsně uzavřen vydrží do jara, někde jsem viděl článek z testování účinnosti.
    Děkuji
    15. 11. 2017 18:05 Ján Ševc
    Osobne mám pozitívne skúsenosti s prípravkom Polyversum pri pestovaní cesnaku, rajčiakov, papriky, uhoriek, jahôd a zemiakov. Tento rok skúšam na cesnaku Clonoplus. Určite by som otvorené balenie prípravku neodkladal na jar, nakoľko balenie obsahuje nielen spóry daných druhov húb, ale tiež ich inertný nosič. Preto použite len časti prípravku nemusí mať požadovaný efekt. Navyše pri otvorení balenia dochádza ku kontaktu spór so vzdušnou vlhkosťou, čo bude mať negatívny vplyv na ďalšie skladovanie prípravku a následne aj účinnosť týchto húb.

    Bílá sklerociová hniloba

    24. 7. 2016 22:46 Zakladatel vlákna: Vítězslav Krejčí
    Dobrý den, v loňském roce mě postihla sklerociová hniloba česneku, přestože jsem aplikoval dusíkaté vápno. Hniloba se postupně rozšířila téměř na celý pozemek, což se mě nikdy před tím nestalo. Z toho plyne moje otázka - nezničí se použitím dusíkatého vápna také užitečné bakterie, které s touto hnilobou bojují?
    Na Vašich stránkách mě zaujal příspěvek paní myslím že se jmenuje Kopečná, která použila proti sklerociové hnilobě bio přípravek Polyversum. Tož jsem se rozhodl přípravek vyzkoušet. Aplikoval jsem jej během růstu 3x, nejprve jsem stříkal postřikovačem na stonek od vrcholu k půdě, při poslední aplikaci do mezery mezi stonkem a půdou, takže přípravek stíkal po stonku k hlávce.
    Výsledek - ačkoli jsem použil vybranou "čistou" sadbu z loňské zasažené sklizně, vyskytlo se jen několik napadených rostlin, které jsem průběžně odstraňoval. Na další rostliny se hniloba nepřenesla, tekže mám za to, že polyversum funguje. Má někdo další obdobnou zkušenost?
    24. 7. 2016 23:24 Jana Kopecká
    Dobrý den, ano, byla jsem to já, kdo psal o polyversu a sklerocii. Letos jsem ho aplikovala preventivně na záhony, kde před 2 lety byl česnek a některý byl napadený sklerocii. Prostě nemám víc místa a chci pěstovat i jiné plodiny, tak střídám takto. A letos mám sice cibule menší, vliv stesu z počasí a méně výživy a péče. Ale žádná sklerocie. Napadené rostliny jsem pečlivě likvidovala, obuv a nařádí dezinfikovala v savu rovnou na záhonku, vše nemocné šlo ke spálení. Pak jsem aplikovala dusíkaté vápno. S polyversem má skvělou zkušenost jako prevence u rajčat. Letos se objevila plíseň na rajčatech u rodičů, vše postříkáno a rostliny jsou pěkné. S přípravkem Glirorex nemám zkušenost, je to novinka, asi ji vyzkouším. Když byl česnek napadený Sklerocií, aplikovala jsem poprvé 3x silnější koncentraci polyversa než udává výrobce. Konzultováno přímo ve firmě. Jestli máte zájem o detailnější informace nechte email, ozvu se vám.
    25. 7. 2016 11:30 Vítězslav Krejčí
    Dobrý den, děkuji paní Kopecká,za dobrý typ. Já jsem použil polyversum také na brambory, před sadbou byly pokryté takovou bílou patynou, zřejmě plíseň. Hlízy jsem postříkal v přenosce a potom ještě po položení do brázdy - minimální spotřeba polyversa. Výsledkem jsou krásné natě, bez nějakých zažloutlých, špatně rostoucích. Zatím jsem vykopal jen pár brambor, ale překvapilo mě, že staré brambory(ty sázené), které často vyhnijí, jsou tentokrát sice scvrklé, "spotřebované", ale nehnijí. A to jsem je sázel na pole, kde jsem předloni po silných deštích třetinu brambor vyhodil shnilých a následně po aplikaci dusíkatého vápna vloni sklízel česnek, napadený sklerociou. Příští rok se chystám na toto pole vysadit řádek česneku a prověřím, jestli je polyversum opravdu takový zázrak. Ještě k česneku - vy ten česnek stříkáte plošně na list? Myslím, že je dobré stříkat právě ke stonku, protože právě tam se sklerocie uchytí. Já jsem stříkal normální koncentraci, tj.kávovou lžičku na 5 l vody.
    26. 7. 2016 17:32 Jana Kopecká
    Dobrý den, polyversum jsem aplikovala na krčky stonků těsně nad zemí a pak prolila ještě záhon konví s kropítkem (když byl česnek napaden). Jako prevenci aplikuji zálivkou jen ke stonkům a jsem spokojená. Tak ať vám zahrada vzkvétá:-)

    Letošní zkušenost

    1. 4. 2016 20:25 Zakladatel vlákna: Tomáš
    Dobrý den,
    chci se podělit s pěstiteli o poznatek.
    V půlce září jsem aplikoval dusíkaté vápno pro desinfekci ornice. Dávka byla 1300 kg/ha (g/10 m2).
    Nyní mám vzejitý do 2,5 listků česnek 4 odrůd, zasázený 5.12.
    V půdě se ze dne 21.3. nachází 153 kg Nmin./ha, 84 kg Svod./ha. Letos nebudu česnek hnojit N ani S, pro biologický odběr na 10 t/ha výnosu zcela půdní zásoba dostačuje.

    Bílá hnilova sclerotium, jeden rostlinolékařmi doporučil Azoxystrobin v zálivce aplikovaný 3-4 ml/m2, že je účinný na tuto nsand nerešitelnou chorobu. POlyversum se prý míjí účinku, a neumí parazitovat sclerotium-je to prý fáma. Jak to prosím vidíte. Mám kupovat asi 300 ml Ortivy a zkusit toto zalivkové prolítí půdy strobilurinem. Děkuji za náměty. Tom.

    Gliorex, Polyversum x Sulka

    14. 11. 2015 18:47 Zakladatel vlákna: Vladimíra Schabowská
    Dobrý den pane ing. Kozáku, nemáte prosím zkušenost s těmito přípravky? Myslím tedy Polyversum a Gliorex, a dále jestli Sulka nebude učinky těchto nulovat.
    Velice děkuji za Vámi investovaný čas a radu.
    Vladimíra Schabowská
    15. 11. 2015 19:55 Jan Kozák
    Tyto přípravky neznám.
    15. 11. 2015 20:24 Jana Kopecká
    Dobrý den, já mám zkušenost s aplikací Polyversa během vegetace, vyskytla se mi v porostu sklerotiová hniloba a polyversum zafungovalo skvěle. Mám dojem, že ho výrobce při konzultaci doporučil i pro moření,ale v tom případě musíte vynechat další chemii - sulka, protože by se to tlouklo. Pokud vím, firma nemá pro česnek registraci, tj, oficiálně vám nikdo neřekne, že funguje. Moje zkušenost je, že funguje, i na rajčata atd. Ale nikdy jsem s ním nemořila, příští rok plánuji aplikovat polyversum jako prevenci sklerociové hniloby už od jara. Výsadba bude na jiné ploše, než letos, ale je to pořád na jedné zahradě.
    15. 11. 2015 22:44 Miroslav K
    Dobrý den, taky bych chtěl reagovat ohledně zkušeností s polyversem. Používám ho na rajčata, okurky, jahody, vinnou révu i ovocné stromy po celou dobu vegetace a mám s ním velmi dobré zkušenosti. Naposled jsem namáčel celé rostliny nových jahodníků před jejich výsadbou. Kupuji 100g balení na celou sezonu za zvýhodněnou cenu a ušetřím mnoho peněz za chemii různých postřiků proti plísní a houbovým chorobám atd. Letos jsem mořil česnek v Sulce v Září a před výsadbou budu mořit v roztoku polyversa+lignohumát. Vynechám tedy letos rovral, který nahradím zmíněným polyversem. Také jsem studoval a zaujal mě přípravek Gliorex, který používá k moření SEMO, avšak myslím že Polyversum a Gliorex mají totožné účinky.Taky si myslím, že pokud byl česnek mořen v Sulce v září a nyní bude mořen v polyversum tak se účinek určitě nebude nulovat, jen případě pokud by se mořilo bezprostředně zasebou. K.
    16. 11. 2015 20:50 Vladimíra Schabowská
    Též moc děkuji, Sulkou budu teprve mořit, ale určitě za nějakou dobu použiji ke stroužkům jako zálivku a na 100% na rajčata, tam máme vždychy problém s plísní.
    16. 11. 2015 20:43 Vladimíra Schabowská
    Velice děkuji.

    Rovral Aquaflo, Sulka (K nebo Extra) a polyversum

    12. 8. 2015 10:55 Zakladatel vlákna: Marie Dreslerová
    Rovral (proti plísním) a Sulka (proti háďátku) jsou chemické postřiky přímo určeny pro moření česneku. Polyversum je přírodní produkt a lze jej také jako podpůrný prostředek použít - i jako mořidlo, kdy "je lepší" stroučky navlhčit a pak "obalit" v prášku... i jako postřik na vysázený záhon v 0,05% koncentraci. Na obalovém letáku není česnek jako plodina uvedena, přípravek pro tuto kategorii nemá registrace (papírová vojna), každopádně použít na česnek se může. Kdo si chce počíst něco o přípravku polyversum, tohle je popis včetně návodu:

    Popis a použití:
    Polyversum - Biogarden je mikrobiální fungicidní přípravek na ochranu rostlin ve formě smáčitelného prášku k ochraně proti fomové a sklerociniové hnilobě u řepky, proti plísni makové a helminosporioze máku, plísni šedé, červené hnilobě a fytoftorové hnilobě jahod a proti plísni okurkové a houbovým chorobám okurek, proti houbovým chorobám sazenic vinné révy, sklerociniové hnilobě, plísni šedé a černi řepkové u hořčice, hlízence obecné, plísni šedé a alternariové skvrnitosti u slunečnic. Základním mechanismem účinku aktivní složky Polyversum - Biogarden t.j. houbového mikroorganismu Pythium oligandrum je mykoparazitismus. Pythium oligandrum napadá fytopatogenní houby, enzymaticky rozkládá jejich mycelia a některé rozmnožovací orgány a takto získané živiny využívá pro vlastní výživu. Výhodou přípravku je, že nevyžaduje žádnou ochranou lhůtu mezi posledním ošetřením a sklizní ošetřené kultury. Vzhledem k biologickému principu účinku nelze přípravek předávkovat.

    Dávkování
    Polyversum - Biogarden je vhodné aplikovat proti houbovým chorobám mořením, namáčením sazenic a řízků, zálivkou nebo postřikem. Balení je určeno pro ošetření plochy vzcházejících rostlin až na 500 m2.

    Namoření osiva: moření se provádí prostým smícháním osiva a přípravku. Moření je zaměřeno proti padání klíčících rostlinek. 5 gramů by mělo vystačit nejméně na namoření 1 kg semene.
    Příprava vodní suspenze 0,05 %: správnou koncentraci docílíme rozmícháním 1 g ( kávová lžička ) Polyversum - Biogarden, ve 2 litrech vody ( 5g do 10 litrů vody ). Před použitím je důležité nechat přípravek ve vodě cca půl hodiny aktivovat.
    Namáčení sazenic: menší sazenice se mohou do připravené 0,05 % suspenze přípravku Polyversum - Biogarden ponořit celé, u větších stačí namočit kořeny. Toto ošetření chrání sázené rostliny před půdními houbovými chorobami a zajišťuje lepší jímavost.
    Zálivka rostlin: doporučená aplikace, například na okurky nebo jahody, je ve formě zálivky ke kořenům v dávce 5 ml k jedné sazeničce připravenou 0,05 % suspenzí Polyversum - Biogarden.
    Aplikace postřikovačem: připravenou 0,05 % suspenzi Polyversum - Biogarden před naplněním do postřikovače přefiltrujeme např. přes starou punčochu, aby se nám roztokem neucpávala rozstřikovací tryska.

    Polyversum

    3. 10. 2013 17:13 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda máte zkušenosti s přípravkem Polyversum - jedná se o houbu Pythium Oligandrum, která se živí jinými, pro rostlinu patogenními houbami. Chtěl jsem tímto přípravkem nahradit moření v Rovralu.
    Nevím, jestli by nebyl problém,pokud bych česnek mořil předtím v Sulce. Děkuji za odpověď
    3. 10. 2013 19:43 Jan Kozák
    Odpověď neznám. Před několika lety jsem se o Polyversum zajímal, telefonicky jsem kontaktoval výrobce. Ten mi slíbil, že k nám pošle obchodního zástupce, ten však ještě nedorazil. Asi někde zabloudil.
    3. 10. 2013 23:26 Hana Kopecká
    Já osobní zkušenost s polyverzem ma česnekem mám. Během letošního povodnového jara s následujícím infekční tlakem (vedro-vlhko) se mi na česneku objevila sklerocie. Po konzultaci s výrobcem, jsem aplikovala postřikem polyversum v třídenním intervalu ca 14 dnů a můžu říct, že dobře zabralo.Sklerocie se nerožšířila, i rostliny, které byly částečně napadené se vzpamatovaly a po sklerocii aspon viditelně nebyla ani stopa. Bohužel u odrůdy Japo, která byla nejvíce zamokřená nepomohlo ani to a odešly skoro všechny rostliny,vedlejší jovan a tantal se vzpamatoval a měla jsem krásnou úrodu. Měla začít s postřikem ještě o týden dříve, hned po deštích, protože v česneku několik dní stála deštová voda co země již nebyla schopna vsáknout. POlyversum není zatím pro česnek registrováno, radila jsem se s výrobcem, který má reference i od pěstitelů česneku. Byla jsem v situaci že bud přijdu o všechen česnek tak jako tak a nebo polyvesum zabere. Stejně tak mi polyverzum zabralo na plísen šedou,která se objevila na jahodách, také postřik v několikadenním intervalu a sběr napadených plodů a druhou půlku úrody jsem sklidila.
    S výrobcem jsem řešila i podzimní moření česneku v polyversu, doporučuje mořit tak 30 minut před výsadbou a nekombinovat s chemii-zabije houbu. Nicméně mne upozornil na úskalí, že účinnost polyversa klesá s teplotou pod 7C, houba rychleji uhyne.Takže já asi budu mořit Sulka, Rovral.
    4. 10. 2013 15:01 Petr Štěpánek
    Díky za odpovědi, takže říkáte,že nejlepší asi bude klasicky namořit Sulka, Rovral a pak v průběhu vegetace preventivně postříkat Polyversem. Mě letos dost zlobilo fuzárium, takže proto takto uvažuji. Každopádně letos sadím větší nnožství, takže plánuju udělat pokus s jednou odrůdou, kterou vysadím na jeden pozemek - 1. - moření jen Sulka, 2. Sulka + Rovral a 3.- Sulka + Polyversum(namoření).
    7. 10. 2013 12:47 Hana Kopecká
    Dobrý den, k vašemu pokusnému moření můj laický postřeh. K  bodu 3, jestli chcete zkoušet dejte jen polyversum na moření bez Sulky. Podle mne předchozí lázen v Sulce zabije spóry chytré houby a vyhodíte akorát peníze za polyversum. Přestože česnek dobře osušíte,tak nějaké zbytky síry tam zůstanu a jakmile česnek namočíte do roztoku polyversa, sirné zbytky spolehlivě zatočí s pythiem. Jestli chcete zkoušet tak zkuste jen lázen polyversa bez sulky pro vaše pokusné moření s dalšími kombinacemi. Mějte napaměti, že při nízkých teplotách je životnost a účinnost polyversa výrazně nižší než v sezoně. I proto česnek sadíme co nejpozději abychom snížili riziko napadení houbovou chorobou z teplé půdy. Já osobně budu mít polyversum jako zálohu pro deštivé období v sezoně kdy z něj může mít česnek nejlepší prospěch. Osobně dám na doporučení pana Kozáka, má letité zkušenosti, já česnek pěstuju jako hoby teprve 5 let.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne