Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Pěstování česneku Zpět na diskusi

    Vylehčení půdy

    19. 8. 2021 8:08 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Pane Ing. Kozáku, měl bych na Vás dotaz, jaký písek použít na vylehčení půdy. Bude lepší říční, nebo kopaný písek? Mám tu až skoro jílovitou půdu. Děkuji Vám za odpověd´. 
    19. 8. 2021 19:28 Jan Kozák
    Aby se vylehčila těžká půda pískem, muselo by ho být víc než 50 % objemu. Těžká půda obsahuje převahu jílovitých částic, t.j. částic menších než 0,01 mm. Naproti tomu písek je složen z částic větších než 0,05 mm. Na vylehčení těžké půdy jsou potřeba prachové částice, tedy frakce mezi pískem a jílem, a to je spraš neboli prachové částice. Jíl s pískem vytvoří podobnou hmotu jako je beton, pouze nebude tak tvrdá. Na Vysoké škole zemědělské v Brně, vyznamenané Řádem práce, jsme se v polovině sedmdesátých let učili, že nejlepším materiálem na vylehčení těžkých půd je popílek. V té době se však ještě nemluvilo o nebezpečí těžkých kovů; často popílek obsahuje kadmium nebo arzén.
    Těžkou půdu můžete spolehlivě vylehčovat dřevným popelem nebo organickou hmotou. Obojí se musí doplňovat, aby byl efekt dlouhodobý.

    Vápnění půdy

    18. 8. 2021 14:29 Zakladatel vlákna: Jaroslav Zagora
    Dobrý den pane Kozáku, chci se zeptat,jestli je vhodné před výsadbou česneku posypat půdu hašeným vápnem a v jakém množství. Děkuji za odpověď.
    Jaroslav
    18. 8. 2021 19:16 Jan Kozák
    Těžká otázka. Záleží na tom, jakou má Vaše zahrada půdní reakci, tedy pH. Kyselé deště, které kdysi přímo nutily k vápnění, už zdaleka nejsou tak kyselé. Půda se okyseluje i některými průmyslovými hnojivy, jinými zase alkalizuje.  Může se okyselovat i špatným kompostem. V posledních letech (a už je jich dost) se vápní velmi málo a často je to už ke škodě. Tož si z toho vyberte. (Já bych z toho dvakrát chytrý nebyl.)
    20. 8. 2021 10:28 Vaclav Kavka
    Protože vyšší ph půdy je u nás typicky způsobeno obsahem vápence, tak buď můžete znát své podloží nebo zkuste ocet, jestli vyšumí.
    Většinou samozřejmě nevyšumí, potom můžete zkusit kus záhonu posypat drcenými skořápkami vajec. Jsou tvořeny snadno rozpustným vápencem. Pokud je tam uvidíte ještě na jaře, tak nemáte moc kyselou půdu. Pokud během několika měsíců zmizí, můžete dosypávat popel, vápenec, atd. Až do míry, kdy ty skořápky vydrží déle.
    Samozřejmě existuje ještě věc zvaná rozbor půdy.

    Choroba

    17. 8. 2021 10:05 Zakladatel vlákna: Karel Kalaš
     Dobrý den. Jedná se v tomto případě o vlnovníka česnekového?
    Vlnovník
    17. 8. 2021 19:23 Jan Kozák
    Asi ano, mně se dostává jeho napadení do rukou většinou později, až se stroužky scvrkávají.

    Česnek vedle obilí - postřik Dicopur M 750

    13. 8. 2021 20:59 Zakladatel vlákna: Jiří Strnad
    Dobrý den, mám  prosím dvě otázky:
    1) Česnek chci sázet vedle pšenice, která je stříkána postřikem Dicopur M750 proti metlici atd. Máte zkušenost, zda to je pro česnek škodlivé nebo se toho nemám obávat?
    2) Nyní je v eshopu dostupný Bjetin, Havel a Slavin a Vekan. Rád bych zasadil první tři zmíněné na Vysočině (550 mnm), je to podle Vás vhodná volba, nebo mám výběr zúžit?

    Děkuji Vám. Hned po odpovědi, pokud nebude problém s postřikem, objednám. Hezký večer. S pozdravem Strnad
    15. 8. 2021 9:01 Jan Kozák
    Na první otázku neumím odpovědět. Podle rostlinolékařského portálu (http://eagri.cz/public/app/srs_pub/fytoportal/public/#rlp|prip|uredni|detail:Dicopur%20M%20750) se Dicopur používá proti dvouděložným plevelům (tak nevím, jestli působí na chundelku metlici).
    Nadmořská výška 550 m n. m. sama o sobě není limitujícím faktorem pro pěstování zmíněných odrůd.
    15. 8. 2021 18:20 Jiří Strnad
    Děkuji za odpověď. 

    Velikost cibule

    11. 8. 2021 19:59 Zakladatel vlákna: Pavel Brychta
    Zdravím pane Kozáku. Chtěl jsem se zeptat, jak jsem už psal letos. Měl jsem celkem malé cibule. Stroužky chci některé schovat a letos zasadit. Nevadí, že jsou malé? Vyroste z nich při dobrých podmínkách cibule větší. Děkuji 
    15. 8. 2021 8:37 Jan Kozák
    Mohou být větší i nemusí. Záleží na tom, proč jsou letos malé. Jestliže uvádíme, že z naší sadby se mají sázet všechny stroužky včetně malých, je to proto, že pocházejí z přísného udržovacího šlechtění. To však u Vás platit nebude. Pokud chcete mít jistotu dobré sklizně, je lepší nová sadba.

    Skladovatelnost - počet suknic

    11. 8. 2021 13:52 Zakladatel vlákna: Jakub H.
    Dobrý den,

    rád bych váš názor zda počet suknic na česneku má vliv na skladovatelnost? Tj. např. čím méně suknic, tím česnek kratší dobu vydrží? V mém okolí převládá tento názor a já si osobně myslím že to tak není.

    Děkuji za odpověď
    11. 8. 2021 15:07 Jan Kozák
    Jde o to, jestli nízký počet suknic je způsoben pozdní sklizní nebo jestli byly horní suknice oloupány po sklizni. V druhém případě by to vliv na skladovatelnost mít nemělo, v tom prvním má okolí pravdu.

    napadený česnek

    9. 8. 2021 22:00 Zakladatel vlákna: Jaromír Chlada
    Dobrý den, na letošní úrodě česneku z vaší sadby se objevily žlutohnědé mokvavé skvrny uvnitř paliček. Nevíte prosím, co by to mohlo být? Mockrát děkuji. J. Chlada
    cesnek1cesnek2cesnek3
    10. 8. 2021 20:22 Jan Kozák
    Určitě nejde o chorobu, ale o fyziologickou poruchu. Může to být voskovité odumírání stroužků (největší frekvence bývá při zamokřené půdě před sklizní nebo při pomalém sušení), mohou být stroužky "uvařené" při sušení ve vysoké teplotě.
    11. 8. 2021 18:50 Jaromír Chlada
    Bude to ta zamokřená půda, sklízel jsem za mokra. Děkuji mnohokrát. J.Chlada

    Malé stroužky v cibuli

    9. 8. 2021 6:48 Zakladatel vlákna: Michaela Cermanová
    Dobrý den, měla bych dotaz. Už léta pěstuji česnek z Vaší sadby, střídám záhony, používám svazenku, mořím jak doporučujete. Nikdy jsem neměla větší problém. Až letos. Česnek (Havran) je zdravý a chuťově silný, jen jsou stroužky opravdu malinké, v některých cibulích jsou zase jen tři a velké. Jediné, co jsem letos udělala jinak je hnojení Cereritem pro česnek a cibuli (dvakrát v sozeně, podle návodu).

    Tak nevím, poradíte mi, prosím, co se mohlo stát?
    Děkuji a přeji krásný podzim.
    Michaela C.
    9. 8. 2021 15:44 Olga Hlávková
    Dobrý den, po třech letech marných pokusů dosáhnou alespoň přijatelné velikosti cibulí, jsem Havran a Havel z pěstování definitivně vyřadila. Obě odrůdy byly spolehlivě vždy nejmenší a i jako rostliny nejošklivější. Sklizené cibule byly sice zdravé, ale nejméně o dvě třetiny menší, než vedle rostoucí Bjetin, Záhorský, Anton, Mirka a další čtyři odrůdy, které pěstuji. Markantní to je hlavně letos, kdy se česnek u nás na Hané opravdu mimořádně vydařil. Přitom,  podle popisu, by právě Havran a Havel měly dosahovat největší velikosti. Pro mne tyto dvě odrůdy už nikdy. 
    9. 8. 2021 22:31 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den  jen se chci přeptat jestli jste nedávala hnůj pod česnek do první tratě?Bratr to s hnojem přehnal a velký špatný.
    10. 8. 2021 10:15 Olga Hlávková
    Nevím, je-li Váš dotaz směrován na mne, asi spíš na paní Cermanovou, ale i tak Vám odpovím. Hnůj na česnek jsem nepoužila nikdy, i když p. Ing. Kozák uvádí, že hodně zetlelý použít lze. Moje babička, se kterou jsem se před cca 60 lety učila tohle pěstování, vždy tvrdila, že na cibuloviny hnůj nepatří, mají se sázet až v druhé trati, tedy následně po plodinách, u kterých byl hnůj použit. Tohle jsem vždy dodržovala. Teď už ani žádný hnůj nemám, takže bych jej ani aplikovat nemohla, tedy na podzim dám před sázením trochu síranu draselného, na jaře trochu cereritu a v posledních letech,  podle rady p. Ing. Kozáka,  třikrát až čtyřikrát postřik močovinou. U nás je ale půda úrodná, někde by to možná takto nestačilo. Zatím jsem měla česnek vždy zdravý a pěkný, letos tedy zvláště pěkný, mimo těch dvou odrůd Havel a Havran, které sice byly také zdravé,  ale velikost zoufalá. 
    10. 8. 2021 12:23 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den paní Olgo děkuji za vyčerpávající odpověď.Navezl jsem trošku letitého kraličího hnoje a už to nikdy neudělám.Hrozně moc plevele a některý česnek druhově malinkatý že bych brečel.
    Asi jako u Vás.Ale velice letos mi narostl nepaličák z Moravy až 110 gramů a to v místech kde hnuj nebyl.Abych neporušil pravidla této diskuse tak ho nebudu  jmenovat.Některé druhy již také nepěstuji,nesvědčí jim to tady.Různá půda,nadmořská výška a klimatické podmínky jsou pro každou oblast jedinečné a jen velice málo česneků se dá pěstovat uspokojivě všude.
    12. 8. 2021 22:12 Vítězslav Dotzauer
    A to jsem lehce nejmenoval půdní podloží, které má vliv na spodní vodu,lidský faktor,půdní škůdce(krtonožka,haďatko a jiné) a celá tato směsice vlivů jednoznačně obviňuje zda se té či oné odrůdě bude v daném regionu dařit.Prosím o odborné doplnění,pokud se lehce pletu.Děkuji předem.Váš věrný čtenář.

    Hnojení

    8. 8. 2021 11:39 Zakladatel vlákna: František Talavašek
    Dobrý den.
    Prosím o odpověď, zda mohu půdu pro výsadbu česneku na podzim prohnojit koňským hnojem ?
    Děkuji za odpověď.
    František Talavašek
    8. 8. 2021 18:08 Jan Kozák
    Pouze za předpokladu, že byl kompostován a už se jenom sype.

    Ošetření sadby

    8. 8. 2021 11:26 Zakladatel vlákna: Pavlína Strachoňová
    Dobrý den,

    rozhodla jsem se poprvé pro výsadbu česneku. Objednala jsem od Vás odrůdu Havel. Chtěla jsem se zeptat prosím, musím sadbu na podzim před dáváním do hlíny ošetřit např. sulkou, nebo je již sadba nějakým způsobem ošetřena?

    Děkuji za odpověď 
    8. 8. 2021 18:07 Jan Kozák
    Sadba ošetřena nijak není, legislativa to ani nedovoluje. Proto nepotřebná sadba může být využita normálně v kuchyni. Ošetření Sulkou každopádně doporučujeme.

    uskladnění

    7. 8. 2021 15:22 Zakladatel vlákna: Jaroslav Janouš
    Dobrý den ,má připravený česnek na podzimní sadbu-je nastroužkovaný, namořen Sulkou ,osušen ,ale jak těď ho mám uskladnit (kde a v čem) do Listopadu ? děkuji
    7. 8. 2021 18:27 Jan Kozák
    V průvanu, ve stínu, ve slabé vrstvě.

    Pěstování z pacibulek

    7. 8. 2021 11:52 Zakladatel vlákna: Jaroslav Henner
    Snažím se pěstovat česnek z pacibulek. Vybrané pacibulky zabalím do silonové punčošky, aby se mi nevytrousily. Není to chyba? Nebrání silonová punčoška opylování?
    7. 8. 2021 18:25 Jan Kozák
    Pacibulky jsou vegetativním orgánem, tudíž k tomu, aby se vytvořily, není potřeba žádné opylování.

    Deštivé léto

    6. 8. 2021 21:18 Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer
    Mám dotaz zda toto velice vlhké počasí může zapříčinit plesnivění česneku.Děkuji.
    7. 8. 2021 7:32 Jan Kozák
    Máte-li na mysli modrou hnilobu (Penicillium), tak se vysdkytnout může, ale výhradně na mechanicky poškozeném česneku, případně druhotně na odumřelém česneku, který byl původně napadnut např. fuzáriem. 
    7. 8. 2021 8:32 Vítězslav Dotzauer
    Vrchní suknice neporušené ale mezi stroušky bílá plíseň.Okamžitě jsem ho vyhodil.
    7. 8. 2021 18:28 Jan Kozák
    Sice nevím, o co konkrétně jde, ale asi příčina nebyla v počasí.
    7. 8. 2021 23:24 Vítězslav Dotzauer
    Dva ze třech tisíc.Mám si dělat těžkou hlavu?
    Lehce do růžova
    8. 8. 2021 18:16 Jan Kozák
    Dokonce bych řekl, že tu bude patogenů víc, ale podle frekvence výskytu by to neměl být problém.
    9. 8. 2021 23:15 Vítězslav Dotzauer
    Děkuji.

    Česnek

    6. 8. 2021 9:51 Zakladatel vlákna: Dana Kreiselová
    Zajímá mě jaký česnek vy osobně  z těchto druhů  česneku uznváte  na sadbu a uskladnění . Děkuji moc
    6. 8. 2021 13:48 Jan Kozák ml.
    Bohužel nerozumím vašemu dotazu. Mohla byste ho prosím upřesnit?

    Sázení česneku

    5. 8. 2021 17:56 Zakladatel vlákna: Lukáš Novák
    Zdravím ve spolek, co používáte za sazeč na česnek? Používáte někdo upravený sazeč na brambory? 

    Pomůcky malého česnekaře

    3. 8. 2021 12:58 Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den maximálního vylepšení držení nože na očištění naťe u paličáku vyřešili dva magnety.Jinak jsem se musel ohybat 6x za minutu 20 cm.Bolest zad v noci mi nedala spát a  doporučila"Něco vymysli"Přesto mi to jde velice pomalu. Dosoušení se neobejde bez ventilatoru.Tak ať se všem  daří.
    Magnety na nůžMagnety na nůžVentilator ofukuje přípravky s česnekem

    sadbový česnek

    1. 8. 2021 20:59 Zakladatel vlákna: Jaroslav Janouš
    Dobrý den česnek mám venku usušen očištěn a mám oddelené palice, které použiji  na sadbu na podzim- mám už s nimi něco dělat  ? (oddělit stroužky, namořit nebo něco jiného ??
    2. 8. 2021 8:48 Libor Hejduk
    Palice myslíte palice pacibulek nebo cibule se stroužky? Nevím, jak je to s časem moření u pacibulek, ale u stroužků klidně můžete hned 5% roztok sulky, na cca 2-3 hodiny, ne více. Pak rozprrostřít na síť nebo noviny a co nejrychleji nechat proschnout. Před sadbou už jen na pár desítek minut namočit do vlahé vody.
    5. 8. 2021 20:34 Jan Kozák
    Pan Hejduk to vystihnul správně. Jenom doplním, jedná-li se o pacibulky, stačí je mořit těsně před podzimním výsevem rovněž maximálně tři hodiny.

    Nevímh

    1. 8. 2021 14:15 Zakladatel vlákna: Zuzana Poncová
    Koupila jsem na zkoušku pár cibulek česneku ,ale nevim jak ý to byl. Asi ve třetině stvolu , nebo hned nad cibulí,se udělaly u několika rostlin pacibulky. Je to pro pozdní sklízeň? 
    K textu
    5. 8. 2021 20:44 Jan Kozák
    Nejsou to pacibulky. Tady jde o fyziologickou poruchu, kdy se podpučí prodlouží a vynese středové stroužky nad cibuli (někdy až do tří poschodí). Dělají to všechny širokolisté nepaličáky.

    Česnek

    31. 7. 2021 17:10 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, chci se na česnek na fotce. Je lehce nažloutlý. Co to znamená? Děkuji
    Česnek
    1. 8. 2021 8:56 Jan Kozák
    Nemusíte mít žádné obavy. Při sušení při vysoké teplotě dochází k uvolnění síry, která pak způsobuje žluté zabarvení. Někdo si myslí, že to způsobuje háďátko, ale není tomu tak.

    Škůdce

    31. 7. 2021 13:53 Zakladatel vlákna: Josef Hrnčiřík
    Dobrý den p. ing. Kozáku.
    Při kontrole sklizeného česneku jsem objevil nakaženou cibuli s živým tvorem. Cibule byla silně napadená, živých housenek bylo více.
    Prosím o informaci co s tím.Ještě jsem se s tím nesetkal. Děkuji
    V cibuli
    1. 8. 2021 9:07 Jan Kozák
    Jednoznačně to jsou larvy mouchy. S ohledem na jejich velikost a dobu výskytu soudím, že máte česnek napadený květilkou cibulovou. Toto napadení nebývá časté, je spíše vzácností, ale nedá se do budoucna vyloučit. Ochrana je dost problematická. Podívejte se na: http://eagri.cz/public/app/srs_pub/fytoportal/public/?key="25efb7b95f3b13ed7ba5cb011d74b61e"#rlp|so|skudci|detail:25efb7b95f3b13ed7ba5cb011d7491c9|popis

    V Blatě je cajk

    30. 7. 2021 18:56 Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer
    Toto je jasný důkaz že v Blatě není bordel ale jen česnekařská rozpracovanost-křišťalovější jak křıšťal neboli nejkřišťalovější z nejkřišťalovějších už tento důkaz být ani nemůže.Pozdravuji p. Kozaka-bordel tu není...je mi to líto.PS na některé věci o Blatě zapomenout nelze.
    Je to cajk

    Pacibulky

    30. 7. 2021 10:40 Zakladatel vlákna: Tomas Svoboda
    Dobry den pane Kozaku,
    zklidil jsem cesnek od Vas, konkretne to byly odrudy Lukan, Benatcan a Anton. Krome toho, ze byla uroda smutne nizka - cibule narostly pomerne male, coz pripisuji horsimu roku, pripadne ne idealnim pestitelskym podminkam, tak se u dvou odrud masivne vyskytlo, ze se vyvinula nad cibuli jakasi pseudo palicka s pacibulkami misto kvetu  a zustala ve "stonku", tim samozrejme jeste vic oslabila cibuli v zemi a uroda pak byla nizka. Vsechny tri odrudy byly nepalicaky, takze tohle je u nich asi nejaka anomalie a ja jsem se chtel zeptat, cim je zpusobena a jak se ji do budoucna vyhnout, co udelat jinak, aby se to neopakovalo. Mam podezreni, ze na to muze mit vliv prubeh teploty v roce? To asi nebudu moct ovlivnit, pokud by to bylo neco s cim se da neco delat, byl bych mooc rad za radu.
    S pozdravem, Svoboda
    30. 7. 2021 19:04 Jozef Sisak
    Vytvorenie "vzdušných " stručikov je dôsledok stresu . Z vlastnych skusenosti nedoporučujem sadiť nič s takto postihnutych cibuľ

    Sazeč

    29. 7. 2021 18:04 Zakladatel vlákna: Pavel Rouha
    Dobrý den, chci se zeptat, jakou máte zkušenost se strojním sázením. Říkal jsem si, že není nad ruční práci, ale hloubka sázení se pak liší. Nakonec vysázet 120 kg sadby ručně, taky není jen tak. Našel jsem různé typy sazečů a preferoval bych poloautomatické. Tam se domnívám, že se dá eliminovat špatné otočení stroužků. Jaký je váš názor na toto téma a co byste mi z praxe doporučili?
    Děkuji a přeji hezký den.
    Pavel Rouha
    3. 8. 2021 7:42 Jan Kozák ml.
    Dobrý den. Domnívám se, že žádný dostupný sazeč nedokáže vyřešit zmíněný problém proměnlivé hloubky výsadby, naopak ho zhorší. Budete častěji docházet k mělké výsadbě, kdy stroužky nedopadnou dolů na střed rýhy. Nevím o dostupném sazeči, který by dokázal eliminovat chybnou orientaci stroužků. Protože stroužky shazují, většina z nich leží na boku, takže je potřeba počítat s cca 10% snížením výnosu. Podle mě tohle množství sadby ještě na stroj není.

    Bílá sklerociová hniloba

    28. 7. 2021 9:00 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
    Hezký den, tak už jsem také po sklizni a mám podezření na bílou sklerociovou hnilobu na svém pozemku. Prozatím viditelná odhadem u jednotek procent rostlin - ty jsem buď vyhodil hned i s kusem zeminy, nebo je vzal do kuchyně k očištění a spotřebě. Plus mínus vím, co se dá a nedá dělat, ale spíš mě zajímá, zda se dá hniloba udržet na uzdě tak, abych mohl pěstovat česnek dál. Víceméně nemám kam jinam ho dát -kus zahrádky pro vlastní spotřebu. Je možné kombinací použití mykoparazitických hub každoroční nové sadby a případně dřívější sklizně nebo omezené zálivky držet infekci na uzdě? Můžu zkombinovat i s dusíkatým vápnem, i když ten s hnilobou asi ani nehne. Loni jsem sázel to, co jsem vypěstoval a tak nějak jsem se vykašlal na Rizocore. Pozemek ve svahu cca jihovýchod, 430 m n. m.
    Díky
    28. 7. 2021 15:10 Vaclav Kavka
    Tady Vám můžu posloužit příkladem. Taky pěstuji na pozemku napadeném už po generace. Loni se to na záhoně projevilo a - když už tedy není co ztratit, jsem to letos zkusil na stejném záhoně. Mykoparazitických hub jsem tam nasypal hromadu. ale jakmile teplota půdy vzroste nad 15°C, napadení se objevilo. nejdřív několik kusů, pak najednou skoro všude, ale potom se to jakoby sebralo, ztráty byly (tipl bych) větší jednotky %. Výsledkem byla nakonec vyšší úroda, než jsem kdy měl, ale na příští rok budu stavět vyvýšený záhon na trávníku. Za tu práci, nervy a koneckonců i peníze to nestojí. Samozřejmě jsem ve svém pokusu neměl "kontrolní skupinu", tak je to takové "pozorování ze zahrady" - mykoparazitické houby asi pomůžou, možná mi tu úrodu i zachránily, ale rozhodně sclerocium nepotlačí tak, aby se v záhoně nenamnožilo přes léto na napadených rostlinách. Na konci sezóny je přes napadené rostliny záhon určitě pěkně zamořen. Od vyvýšených záhonů si slibuji možnost dát tam čistý substrát, případně jej vyměnit a kdyžtak se i přesunout o kus vedle, kdyby se tam napadení přeneslo.
    Co jsem zkoušel, bez jmen přípravků:

    Na podzim - Botryotrichum, Isaria, Clonostachys, Talaromyces
    Později kolem výsadby - Clonostachys
    Na jaře - Clonostachys, po oteplení půdy Trichoderma
    Od plného prohřátí půdy - Pythium
    Co by mohlo pomoct, ale nemáme nad tím kontrolu, je suchý rok.
    28. 7. 2021 19:31 Jan Kozák
    Stoprocentně spolehlivý je pouze čas. Stačí dvacet let a pozemek je čistý. 
    Když shrnu zkušenosti pěstitelů, jak je uváděli v této diskusi, pak použití Rizocore, případně jiného obdobného přípravku, má smysl. Samozřejmostí je nepoužívání sadby z porostu, v němž se choroba objevila. A pěstovat jen nejranější odrůdy. Vyvýšený záhon samozřejmě problém vyřeší taky.
    28. 7. 2021 20:09 Libor Hejduk
    Díky, uvidím časem. Zatím jsem si oblíbil úzkolisté nepaličáky, favoritem je Japo II, fakt drží do další sklizně, ale raný Anton taky super. Což mi připomíná, můžu ještě očekávat tyto odrůdy v nabídce, nebo už spíš budou pryč? Uvidím, jak to půjde, přinejhorším budu místo pěstování česnek kupovat od pěstitelů.
    29. 7. 2021 7:11 Jan Kozák
    Předpokládám, že se Anton v nabídce ještě objeví, Japo II nevím.

    Dotaz na hnojení kuřincemi

    26. 7. 2021 17:27 Zakladatel vlákna: David Pavel
    Dobrý den p. Kozáku,
    měl bych na Vás dotaz ohledně hnojení kuřincemi. Kdysi jsem dostal informaci tzv. babskou radu, že je vhodné hnojit česnek kuřincemi a tak jsem se Vás chtěl zeptat, zda je to opravdu vhodné. V případě, že ano, kdy podle Vás je nejvhodnější doba pro hnojení. Děkuji za případnou odpověď a přeji hezký den.
    28. 7. 2021 19:17 Jan Kozák
    Kuřince můžete použít téměř v každé době, kdy je máte k dispozici. Dají se použít i pro základní hnojení pod česnek, někdo je rozhazuje v zimě na zmrzlou zem, dají se využít zkvašené k hnojivé závlaze v květnu řádně zředěné. Samozřejmě je možné vybrat pouze jedno období, jinak česnek přehnojíte, případně až spálíte.
    28. 7. 2021 20:36 Pavel Brychta
    Zdravím pane Kozák. Je možno tedy dát kousek kuřinců rovnou pod česnek? Děkuji. 
    29. 7. 2021 7:13 Jan Kozák
    Ano, zapravit při přípravě půdy. Ne do výsadbových brázdiček, to by bylo příliš silné.

    Lukan

    25. 7. 2021 12:32 Zakladatel vlákna: Dalibor Přikryl
    Dobrý den. Posílám fotku dvou česneků Lukan pěstovaných každý na jiném záhonu v 750 metrech nad mořem. Mořený, sázený, hnojený, sklizený ve stejný den. Záhony jseu od sebe vzdálený cca. 100m. Rozdíl v hlavičkách je extrémní. Ten menší je možná pěstování na kyselejší půdě a více ve stínu, než ten druhý. Zajímal by mě názor p. Kozáka jestli můžou mít na velikost česneku vliv tyhle a jiné faktory. Děkuji Přikryl
    Lukan
    28. 7. 2021 13:35 Libor Hejduk
    Rozdíl může dělat všelico, klidně i lokální podmínky ohldeně živin, zastínění jinou rostlinou... Když vsadím miniaturní stroužek, který bych třeba v kuchyni ani nechtěl loupat, tak mi z něj většinou velká cibule nevyroste. Tenhle rozdíl mám i v rámci jednoho záhonu.
    28. 7. 2021 19:12 Jan Kozák
    Faktorů, které ovlivňují velikost česnekových cibulí je hodně, často také působí v kombinaci. Je to oslunění, pH, výška hladiny spodní vody, obsah živin, struktura půdy. Dva záhony vzdálené od sebe sto metrů, ač zdánlivě stejné, stejné nejsou. Proto je rozumné sázet česnek tam, kde je větší předpoklad úspěchu.

    Sušení

    24. 7. 2021 10:21 Zakladatel vlákna: David Chromec
    Dobrý den pane inženýre, chtěl bych se zeptat na radu, zda se dá nějak obecně specifikovat, kdy je česnek již "dostatečně vysušený" a lze ho bez obav dočistit a dále distribuovat. Nebo jak dlouho by měl minimálně být pověšený? Samozřejmě poznám, kdy je suchá nať, ale jde mi o cibule. Mnohokrát děkuji. S pozdravem D.
    28. 7. 2021 13:38 Libor Hejduk
    Za mě jako minipěstitele bych nechal proschnout nať a obaly cibule a poté klidně ořezal začistil a vzhůru do prodeje. Loni, jak bylo deštivé léto a bylo pořád vlhko, tak česnek hůř prosychal a přišlo mi, že se rychleji kazil. Ale mé oblíbené úzkolisté nepaličáky drží jak kdyby byly z betonu.
    28. 7. 2021 18:21 Jan Kozák
    Průměrná doba k dokonalému usušení je asi čtyři týdny. Při extrémním suchu může se zkrátit až na polovinu, naopak v deštivém létě nemusí být dobře suchý ani po šesti nedělích.

    Sklerociová hniloba x vnímavost odrůd

    23. 7. 2021 22:22 Zakladatel vlákna: Petr Diviš
    Dobrý den, v prosinci jsem zasázel 8 odrůd z vaši krabičky a dále francouzskou odrůdu od pěstitele ze Znojma. Česnek hezky vzešel (nejdříve franc.), pocelou dobu vegetace měl česnek nažloutlé listy (viz diskuze k využití dusíku), ale posléze začal česnek zasychat a odcházet na sklerociovou hnilobu. Nejdříve franc (ten odešel úplně) a pak české odrůdy, jediný kdo to se ctí ustál je Benátčan. 
    Mám tři otázky ke hnilobě.
    Jaká je vnímavost jednotlivých odrůd ke skler. hnilobě?
    Jelikož jsem česnek sázel na záhon, který je orný teprve druhý rok po deseti letech jako travní porost, je možné, že se hniloba udržela na narcisech nebo jiných zplanělých květinách?
    Má cenu zkoušet osadit česnek na vedlejší záhon (cca 5 m vzdálený) letos zrytý taktéž po 10 letech třeba méně vnímavou odrůdou nebo to dopadne stejně a česnek na mojí zahradě prostě nikdy nevypěstuji?
    Děkuji za rady
    28. 7. 2021 17:59 Jan Kozák
    Nevím, jak byly jednotlivé odrůdy sázeny, proto uvádím i možnost. že se choroba rozšířila z "francouze" a k Benátčanu už nestačila dojít.
    Ač třeba tvrdí někteří dodavatelé česnekové sadby, že odrůda xy je vůči bílé sklerociové hnilobě odolnější než ostatní, nemají pravdu. Všechny odrůdy jsou napadány stejně.
    Jedná se o specifickou chorobu rodu Allum, narcisy tedy nenapadá, napadá však okrasné česneky (samozřejmě pažitku, pór, cibuli). A pozor, někdy se v lučních porostech objevují divoké drobnolisté česneky a také ty pak mohou být zdrojem infekce. Je to patrně vysvětlení, proč se choroba objeví na pozemku, který byl od nepaměti loukou a nebyl nikdy zaplaven.
    A výsadba na vedlejší záhon? Za zkoušku to třeba stojí, ať víte, na čem jste. Ale chce to sázet nejranější odrůdy, které se při začátku případného napadení sklidí, ale už něco v zemi mají.

    Chyby malého česnekaře

    22. 7. 2021 22:50 Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer
    Život je příliš krátký na to,aby se člověk ponaučil pouze z vlastních chyb.Chybovat je lidské,odpouštět je božské,ale česnek chyby neodpouští.
    Chyba č.1 sadbový česnek jsem v Sulce v mých začátcích zapomněl 3 dny.Chyba č. 2 tento česnek jsem vysadil.
    Chyba č.3 tento česnek jsem neodhlávkoval(vzešla asi 1/3 a výsledek cibule max. 2 cm).
    Chyba č.4 nepíšu  si zahradnický deník,jelikož jsem přesvědčen,že si to budu všechno pamatovat.Je těžké si přiznat špatnou paměť ale už beru podpůrné přípravky.
    Chyba č.5 různé druhy česneku nepopisuji v záhonu-viz chyba č. 4
    Chyba č.6 přestal jsem používat podpůrné prostředky typu Clonoplus nebo Rizikore. 
    Chyba č. 7 plevel nechávám na potyčce-musím koupit Sharpen 40 SC nebo Stomp.Agil se neosvědčil ani v cibuli.
    Chyba č. 8 málo zamněstnávám rodinu a proto musím více rozdávat denní rozkazy.Jiné chyby zatím nevidím.Doufám,že toto někomu napomůže k lepším zítřkům.

    oplachování česneku

    22. 7. 2021 11:18 Zakladatel vlákna: Helena Šafaříková
    Dobrý den, já jsem umyla česnek a to je špatně, že ano, vadí to hodně? Já jej určitě dobře usuším. Také někdo již česnek umýval? Dříve jsem to vždy nedělala. Jakou máte zkušenost?.
    22. 7. 2021 19:34 Josef Vejlupek
    Nevadí, usušte ho pořádně a bude dobře
    22. 7. 2021 20:15 Jan Kozák
    Zvlášť pokud se česnek sklízí z bláta, je mytí dobré. Při sklizni za sucha je zbytečné.
    23. 7. 2021 9:31 Helena Šafaříková
    Děkuji.

    po čem česnek

    21. 7. 2021 16:21 Zakladatel vlákna: Jaroslav Janouš
    Dobrý den mám dotaz po jaké plodině mohu dát na podzim česnek ( nyní  mám záhony  mrkev nebo cibule , hrách s červenou řepou, rajčata, okurky nebo košťálovou zeleninu) po jaké plodině je to nejlepší  Děkuji: J.J.
    22. 7. 2021 20:09 Jan Kozák
    Určitě ne po cibuli, jinak je to jedno. Pokud se jedná o pozdní košťáloviny, je třeba odstranit z pozemku i posklizňové zbytky.

    Generátor ozonu?

    21. 7. 2021 11:27 Zakladatel vlákna: Stanislav Pabyška
    Dobrý den, 
    nemáte někdo zkušenosti s dezinfekcí pomoci ozonu? Lze jim ošetřit přímo česnek v místnosti? Myslím konzumní česnek, ne sadbový.
    Díky za každé užitečné informace.
    S pozdravem Stanislav Pabyška
    < Novější678910Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne