Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Vysoký záhon Zpět na diskusi

    Cesnek do vyssich poloh - 450 m.n.m

    3. 7. 2022 12:45 Zakladatel vlákna: Robert Nový
    Hezky den pane Kozaku!
    Prosim Vas o konzultaci-1. jake odrudy jsou vhodne do vyssich poloh cca 450 m.n.m.? 2.- je mozne cesnek sazet po bramborach ( zde se nazory lisi?) 3. nebude cesneku vadit pestovani ve vyvysenych zahonech? 4. na kolik m2 vysadim cesnek z objednanyh 4 cibuli? Velmi dekuji! 
    3. 7. 2022 20:03 Jan Kozák
    Vámi uváděná nadmořská výška není limitujícím faktorem pro výběr odrůd, proto nelze na první dotaz odpovědět.  
    Hnojem hnojené brambory jsou jednou z nejlepších, ne-li úplně nejlepší předplodinou. Kdysi někdo někde asi omylem napsal opak, potom všichni "chytří" tento nesmysl opakují. 
    V dobře založeném vyvýšeném záhonu při správné péči (hlavně se zálivkou) budete mít zaručen pěstitelský úspěch. 
    U velkostroužkových odrůd (Havel, Havran Jovan, Janko, Rusinka) Vám vystačí čtyři cibule na jeden, u vícestroužkových na dva (Slavin, Vekan, Japo II),  případně i tři (Benátčan) metry čtvereční.

    Pěstování česneku na vyvýšeném záhonu

    15. 10. 2021 8:45 Zakladatel vlákna: Veronika Zumrová
    Dobrý den,
    chtěla bych se dotázat, zda je možné pěstovat česnek na vyvýšeném záhoně o výšce cca 60 cm. Jsme zvyklí česnek sázet v pozdním podzimu. Nebudou mu vadit mrazy? Máme strach z promrznutí půdy ve vyvýšeném záhonu.
    Děkuji mnohokrát za odpověď.
    17. 10. 2021 19:57 Jan Kozák
    Nemám osobní zkušenost, ale od některých pěstitelů vím, že ve vyvýšených záhonech pěstují česnek úspěšně.

    Bílá sklerociová hniloba

    28. 7. 2021 9:00 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
    Hezký den, tak už jsem také po sklizni a mám podezření na bílou sklerociovou hnilobu na svém pozemku. Prozatím viditelná odhadem u jednotek procent rostlin - ty jsem buď vyhodil hned i s kusem zeminy, nebo je vzal do kuchyně k očištění a spotřebě. Plus mínus vím, co se dá a nedá dělat, ale spíš mě zajímá, zda se dá hniloba udržet na uzdě tak, abych mohl pěstovat česnek dál. Víceméně nemám kam jinam ho dát -kus zahrádky pro vlastní spotřebu. Je možné kombinací použití mykoparazitických hub každoroční nové sadby a případně dřívější sklizně nebo omezené zálivky držet infekci na uzdě? Můžu zkombinovat i s dusíkatým vápnem, i když ten s hnilobou asi ani nehne. Loni jsem sázel to, co jsem vypěstoval a tak nějak jsem se vykašlal na Rizocore. Pozemek ve svahu cca jihovýchod, 430 m n. m.
    Díky
    28. 7. 2021 15:10 Vaclav Kavka
    Tady Vám můžu posloužit příkladem. Taky pěstuji na pozemku napadeném už po generace. Loni se to na záhoně projevilo a - když už tedy není co ztratit, jsem to letos zkusil na stejném záhoně. Mykoparazitických hub jsem tam nasypal hromadu. ale jakmile teplota půdy vzroste nad 15°C, napadení se objevilo. nejdřív několik kusů, pak najednou skoro všude, ale potom se to jakoby sebralo, ztráty byly (tipl bych) větší jednotky %. Výsledkem byla nakonec vyšší úroda, než jsem kdy měl, ale na příští rok budu stavět vyvýšený záhon na trávníku. Za tu práci, nervy a koneckonců i peníze to nestojí. Samozřejmě jsem ve svém pokusu neměl "kontrolní skupinu", tak je to takové "pozorování ze zahrady" - mykoparazitické houby asi pomůžou, možná mi tu úrodu i zachránily, ale rozhodně sclerocium nepotlačí tak, aby se v záhoně nenamnožilo přes léto na napadených rostlinách. Na konci sezóny je přes napadené rostliny záhon určitě pěkně zamořen. Od vyvýšených záhonů si slibuji možnost dát tam čistý substrát, případně jej vyměnit a kdyžtak se i přesunout o kus vedle, kdyby se tam napadení přeneslo.
    Co jsem zkoušel, bez jmen přípravků:

    Na podzim - Botryotrichum, Isaria, Clonostachys, Talaromyces
    Později kolem výsadby - Clonostachys
    Na jaře - Clonostachys, po oteplení půdy Trichoderma
    Od plného prohřátí půdy - Pythium
    Co by mohlo pomoct, ale nemáme nad tím kontrolu, je suchý rok.
    28. 7. 2021 19:31 Jan Kozák
    Stoprocentně spolehlivý je pouze čas. Stačí dvacet let a pozemek je čistý. 
    Když shrnu zkušenosti pěstitelů, jak je uváděli v této diskusi, pak použití Rizocore, případně jiného obdobného přípravku, má smysl. Samozřejmostí je nepoužívání sadby z porostu, v němž se choroba objevila. A pěstovat jen nejranější odrůdy. Vyvýšený záhon samozřejmě problém vyřeší taky.
    28. 7. 2021 20:09 Libor Hejduk
    Díky, uvidím časem. Zatím jsem si oblíbil úzkolisté nepaličáky, favoritem je Japo II, fakt drží do další sklizně, ale raný Anton taky super. Což mi připomíná, můžu ještě očekávat tyto odrůdy v nabídce, nebo už spíš budou pryč? Uvidím, jak to půjde, přinejhorším budu místo pěstování česnek kupovat od pěstitelů.
    29. 7. 2021 7:11 Jan Kozák
    Předpokládám, že se Anton v nabídce ještě objeví, Japo II nevím.

    česnek na vysokém záhonu

    8. 7. 2020 13:55 Zakladatel vlákna: Helena Jurčíková
    Dobrý den pane Kozáku,mám několik dotazů:
    1. Letos jsem poprvé vysadila česnek a to na vysoký záhon (VZ). Napadla jej bílá hniloba. Myslíte, že to může být i pěstováním na VZ? Vevnitř v něm to tleje, jsou v něm staré dřeva apod., hodí se vůbec česnek na takový záhon? Hnilobu pořeším tak, že zeminu vyhážu a vyměním za novou, aspoň 5 let tam nenasadím cibuloviny a budu mít jen na tento záhon trojzubec na plevel, abych to nepřenesla.
    2.Po česneku tam chci nasadit jahody, je to podle Vás dobrá volba, když jahody  také trpí plísněmi? I když tahle plíseň je asi nenapadne.

    3. Mohl byste mi, prosím doporučit, jakou/ké odrůdy česneku bych mohla pěstovat na Valašsku pod Javorníkem v nadmořské výšce cca 400 m.n.m.? Chtěla bych si to objednat u vás.
    Moc děkuji za odpověd a Váš čas.
    8. 7. 2020 20:35 Jan Kozák
    1. Pokud to byly skutečně bílá hniloba, určitě to nebylo vysokým záhonem, protože ta je specifickou chorobou rodu Allium (cibule, česnek, pažitka, pór, okrasné česneky). Často si ho lidé přinesou v kupovaném substrátu.
    2. Jahody nebudou mít problém. 
    3. Před mnoha lety jsem měl pěstitele u Valašského Meziříčí. Pěstoval pro mě Lukan, Vekan a Benátčan. Jeho výsledky byly nadprůměrné.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne