Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Pěstování česneku Zpět na diskusi

    hořká sůl, dusíkaté vápno

    6. 10. 2021 21:31 Zakladatel vlákna: ZDENKA PETŘÍKOVÁ
    Dobrý den,  prosím o radu,  jestli mohu na záhon, kde budu sázet česnek, zároveň rozhodit hořkou sůl i dusíkaté vápno a potom zarýt.
    Děkuji. Petříková
    7. 10. 2021 7:01 Jan Kozák
    Jistě, není problém. Každé z těchto hnojiv obsahuje jiné živiny.

    Hnojení česneku

    6. 10. 2021 19:03 Zakladatel vlákna: Miroslav Fiala
    Dobrý večer, jsem předplatitel časopisu Zahrádkář a součástí distribuce je i roční kalendář. V něm jsem v minulém týdnu objevil v souvislosti s pěstováním odrůdy Štěpán návod na pěstování česneku. Pominu návod k rozdružování, moření atd. Co mi hlava nebere je hnojení cereritem. Uváděná doporučená dávka 6 - 8 kg/100 m2. Co Vy na to říkáte.
    6. 10. 2021 19:37 Jan Kozák
    Já výjimečně pominu, že máte informaci od konkurenční firmy. Já bych doporučoval při neznalosti zásoby živin dávku asi poloviční. Je pravdou, že ani při vyšší dávce česneku neublížíte, ale o část živin, které česnek nespotřebuje a půda neudrží, přijdete. A ty se dostanou do vody, do řek a do moře.
    A drobnost: oficiální registrovaný název odrůdy je Stepan.

    Postup

    6. 10. 2021 15:57 Zakladatel vlákna: Pavel Rouha
    Dobrý den, dnes mi od Vás dorazilo 120 kg sadby Vekanu a Bjetinu.
    Jaký je nejlepší postup pro uskladnění? Hádám nastroužkovat a nechat v síťovaných pytlích na větraném místě. Mořit raději až před sázením? Další dotaz zní zda je vhodné sázet česnek po bramborách. Ty jsou sklizeny. Jak nejlépe tento pozemek připravit pro česnek? Zapravit dusíkaté vápno či něco jiného? Nevím. Zatím se mi česnek nevyplácí, získávám zkušenosti. Je také možné, že zdejší pole (20 km jižně od Českých Budějovic) se na česnek nehodí?Nerad bych něco podcenil. 
    Předem děkuji za odpověď.
    Pavel Rouha
    6. 10. 2021 17:59 Jan Kozák
    Česnek už můžete začít rozlupovat na jednotlivé stroužky, ty pak určitě nenechávejte v síťových pytlích, ale v nízké vrstvě v bednách na větraném místě. Mořit v Sulce po dobu max. tří hodin až před výsadbou. Brambory, zvláště hnojené hnojem považujeme za jednu z nejlepších předplodin. V případě, že chcete použít dusíkaté vápno (a není to špatný nápad), je ho po zapravení třeba uválet, aby kyanidové sloučeniny z půdy rychle nevyprchaly. 
    Mohou být samozřejmě místa, kde česnek nebude dávat požadovaný výsledek. Ale už volba obou odrůd, které jsou velmi adaptabilní, dává reálný předpoklad úspěchu.
    6. 10. 2021 19:36 Pavel Rouha
    Takže zorat, aplikovat d. vápno, zavláčet, aby se dostalo do půdy a zaválet? Nebo nějaký jiný postup?
    Je dobré ještě něčím přihnojit před sázením? Popřípadě čím? Mám také rizocore. To asi pár dní před sázením.
    Děkuji za odpověď.
    Pavel Rouha
    9. 10. 2021 22:24 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den pane Rouha v zdejší rubrice Pěstování se o dusíkatém  vápnu a Rizicore nic nepíše.Osobně dusíkaté vápno rozhodím po poli a jdu orat,poté vláčet a válcovat.Jak nejlépe použít Rizicore netuším-mám jen představu použít ho zálivkou po zasetí česneku a pak ještě zálivkou na jaře.Cererit  rozhazuji po zasetí.Na jaře dvakrát  ledek vapenatý a začátkem května síran draselný.Proti houbomylce preventivně stříkam Karate až když na jaře je po 3 dny za sebou teplota 10°C.Ortivu proti rzivosti aplikuji také a to v polovině května.Při sušení jsem si pomáhal velkým ventilátorem,jelikož bylo vlhké období v ten nesprávný čas.Pomalé sušení je taky špatné ale netuším proč-asi to způsobuje voskovité odumírání česneku ale to se tu moc nepíše.
    10. 10. 2021 15:36 Jan Kozák
    Mám jenom drobnou poznámku, pane Dotzauere. Pokud dáváte Cererit po výsadbě na povrch, pak hnojíte víc následnou plodinu než česnek
    11. 10. 2021 21:27 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den děkuji a mohu se přeptat jak to dělat co nejoptimalněji?
    12. 10. 2021 8:47 Jan Kozák
    Cererit se zapravuje při přípravě půdy, případně při sázení do brázd se dává na dno brázdy, tzv. hnojení pod patu.
    11. 10. 2021 12:05 Jan Kozák ml.
    Způsob použití dusíkatého vápna i Rizocoru je na obou produktech uvedený. Rizocoru máme věnovaný i celý článek: Rizocore - vitalita pro česnek
    11. 10. 2021 21:34 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den pane Kozáku ml. a proč to nemáte v rubrice Pěstování?Vím že jsem udělal  spoustu gramatických chyb.Dobře-ale asi víme o čem je řeč.Váš članek je perfektní.Jen aby ho četlo veškeré osazenstvo a pěstitelé s velkými problémy.Děkuji.Opravdu děkuji. 

    MOŘENÍ ČESNEKU

    6. 10. 2021 8:54 Zakladatel vlákna: PETR PALÁČEK
    DOBRÝ DEN p.KOZÁKU,
    POKUD NECHCI POUŽÍVAT NA MOŘENÍ CHEMII,ČTU LECKDE,ŽE LZE MOŘIT TEPLOU VODOU DO 50 STUPnŮ,CCA 25 MINUT.DOPORUČUJETE TENTO POSTUP?
    A NENÍ NAKONEC UŽ ZAKOUPENÝ SADBOVÝ ČESNEK JIŽ NĚJAK OŠETŘEN? NA TO SE ASI NEDÁ SPOLÉHAT.DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ.
    6. 10. 2021 17:49 Jan Kozák
    Dodávaná sadba není chemicky ani jinak ošetřena. Ono to ani u celých cibulí nelze.
    Teplovodní ošetření proti škůdcům (ne proti chorobám) amatérsky nezvládnete. Používá se ve světě poměrně málo, protože je nutné dodržet přesně stanovenou teplotu trvale v celém objemu ošetřovaného materiálu. Mám dojem, že je to nějakých 42 stupňů, přičemž stupeň pod už nemá účinek, naopak stupeň nad česnek uvaří.
    Pokud nechcete používat vůbec žádnou chemii, pak se spolehněte na nechemický prostředek Rizocore.
    6. 10. 2021 18:20 Vaclav Kavka
    Potřeboval byste co největší (zavařovací?) hrnec, např 30l, právě kvůli té stabilitě teploty, aby se neměnila. Vodu v něm ohřejte na cca 49°C a nastavte ohřev tak, aby se při míchání teplota "neměnila" - tedy nejspíš nejnižší stupeň ohřevu. Teploměr potřebujete přesný, laboratorní. Detaily najdete např když vygooglíte "Disinfection Alternatives for Control of Ditylenchus dipsaci in Garlic Seed Cloves".
    Problém budete mít např s tím, že když dáte do nádoby česnek v jednom rašlovém pytli, tak uvnitř se neprohřeje tolik jako při krajích. Takže je asi dobré to rozdělit na několik. Taky byste měl česnek pověsit, aby byl přibližně uprostřed nádoby, ne u dna, kde se to ohřívá. A celou dobu míchat a hlídat teplotu. Háďátko to prý zvolna balí od cca 42°C, česnek nad 49°C. Tak je asi důležité to nepřešvihnout. Je to trochu složitější, ale prakticky ne víc, než domácí vaření šunky, kde taky nesmíte překročit teplotu srážení bílkovin. Akorát u šunky přinejhorším to maso uvaříte, česnek může nakonec nevyklíčit.
    7. 10. 2021 14:50 Vaclav Kavka
    Možná je k tomu zajímavý ještě pohled z druhé strany, kdy zpracovatelé
    česneku jako komodity potřebují naopak zajistit, že jim oloupané
    uskladněné stroužky nezačnou rašit. K tomu se dá taky najít informace o 
    ošetření teplou vodou a tvrdí se, že teploty pod 50°C na toto nefungují. Což je takový hezký doplněk k postupu výše.
    7. 10. 2021 11:36 Libor Hejduk
    Já osobně bych se tohoto postupu celkem bál. Ale tak maximálně přijdete o sadbu. Tak bych si dal o to pečlivější práci s vybráním zdravých stroužků, použil bych Rizocore (biologický přípravek - půdní prospěšné mikroorganismy) a případnou chemii zvažoval až v případě neúspěšného pěstování. Ale jako šetrný chemický přípravek mi přijde oblíbená Sulka - polysulfid vápenatý, sloučenina síry a vápníku, která v půdě přemění na síran vápenatý, v podstatě sádra, a poslouží jako hnojivo zvláště pak síra, kterou česnek potřebuje, mimo jiné je součástí alicinu, bioaktivní látky zodpovědné za česnekové aroma. Ale můžete část sadby zkusit ošetřit teplem a uvidíte, třeba se to povede. A nespotřebovanou nijak nemořenou sadbu můžete bez obav zkonzumovat, jen to vyjde dráž, než česnek zakoupený na spotřebu v kuchyni.

    Choroba česneku

    5. 10. 2021 21:12 Zakladatel vlákna: František Jiráček
    Prosím o určení choroby všechny stroušky v česneku jsou rozměklé a celý česnek zapáchá skvašeninou děkuji za odpověď
    Choroba
    6. 10. 2021 6:59 Jan Kozák
    Vypadá to (s velkou jistotou) na fyziologickou poruchu voskovité odumírání stroužků. Viz také dotaz od Štěpána ze dne 20. září.

    Moření česneku

    5. 10. 2021 18:19 Zakladatel vlákna: Iva M.
    Dobrý den, jsem zahrádkář začátečník a česnek se chystám letos sázet poprvé. Mám zakoupenou sadbu česneku Japo II, česnek jsem rozdělila na stroužky a teď váhám, na jak dlouho ponořit stroužky do Sulky. Někde je na 2-3 hodiny, někde na 6-12 hodin. Sázet nebudu hned, ale až se více ochladí, v našem kraji je zatím ještě tepleji než doporučených 9 st. Dále bych se ráda zeptala, zda lze stroužky česneku po namoření sušit třeba na plechu na papírové utěrce. A v čem je potom skladovat do sázení - lze i v teple (bydlíme v panelovém domě -  sklep na zahradě je vlhký, plný brambor a jablek)? Děkuji za rady. Iva
    5. 10. 2021 19:27 Jan Kozák
    Sice jsem zatím nezkoumal dormanci, takže nevím, v jakém vývojovém stádiu teď česnek je. Ale je začátek října, na Sulku je už docela pozdě. Nechte moření až těsně před výsadbou. A mořit maximálně 3 (slovy: tři) hodiny bez ohledu na to, co je psáno jinde. 
    5. 10. 2021 21:02 Iva M.
    Dobrý večer, děkuji za radu. A nevadí, že jsem česnek už rozdělila na stroužky? Mám ho nechat normálně v bytě v misce? Nevím, jaké bude počasí, třeba budu sázet až za 14 dní, nevyschne? V případě, že Sulku použiju až před sázením, namočím stroužky do Sulky na 2-3 hodiny, pak nechám krátce oschnout (20 min?) a budu sázet? A zbytek Sulky pak naliju na záhon se zasazeným česnekem? Děkuji za odpověď, nerada bych něco pokazila. Iva
    6. 10. 2021 6:55 Jan Kozák
    Stroužky můžete nechat v bytě na vzdušném místě. Miska by neměla být plastová, pokud však jinou nemáte, pak do ní dejte pod stroužky papír. Dál se řiďte podle svého popsaného plánu.

    postup při sázení

    3. 10. 2021 22:55 Zakladatel vlákna: Pavel Holínský Holínský
    Dobrý večer chci se zeptat jestli je můj postup správný česnek jsem na konci srpna namořil v sulce před sázením namořím ve fundazolu mám starou zásobu potom udělám brázdu neboli žlábek do kterého hodím cereryt vsadím stroužky česneku a než zahrnu postříkal bych to ryzocorem chci se zeptat jestli fundazol a ryzocore  není dohromady pěkná blbost nebo naopak mockrát děkuji za odborný  názor
    4. 10. 2021 6:58 Jan Kozák
    Váš postup je správný, jeden detail však nedokážu posoudit. A to je případný negativní vliv Fundazolu na Rizocore. Vzhledem k tomu, že používání benomylu, což je účinná látka ve Fundazolu, je už celosvětově hodně dlouho v ochraně rostlin zakázané, předpokládám, že to ani výrobce Rizocore neměl důvod zjišťovat. Jenom doplním, že jsem ve své diplomové práci v roce 1978 už řadil benomyl hned vedle DDT a HCH a sám jsem ho nikdy nepoužíval ani nedoporučoval.

    Česnek v pěstebním stanu s LED svítidly.

    3. 10. 2021 20:17 Zakladatel vlákna: Jakub Benovič
    Dobrý večer pane inženýre.
    Bohužel nemám zahrádku, kde bych mohl pěstovat česnek, ale mám pěstební stan o rozměrech 160x120x60cm (V Š H )
    Teď jsem úspěšně odpěstoval různé bylinky, pažitkou počínaje a šalvějí lékařskou konče. Vypěstoval jsem i tři druhy keříčkových rajčat. Dal jsem si i jeden stroužek koupeného česneku do 3,5l květníku. Vyrostl celkem bez problémů.
    Chtěl bych se Vás zeptat na Váš názor, popřípadě zkušenost s tím, že bych zkusil vypěstovat česnek v tomto pěstebním stanu. Je kompletně zařízený (odtahový ventilátor, ofukové větráky, 2x LED světlo každé o výkonu 200W, zvlhčovač) 
    Myslíte, že by stačilo, kdybych zasadil jeden stroužek do květináče o objemu 3,5l? 
    Kolik bych teoreticky mohl zasadit stroužků po celé ploše stanu? 
    A jakou dobu svícení bych jim měl případně zvolit?
    Substrát by stačil ten, který používám dosud? (Plagron)
    Děkuji za odpovědi a přeji další spokojené zákazníky a do osobního života hodně zdraví.
    Jakub Benovič
    Jen pro zajímavostRajčata odrůda VilmaZapomněl jsem, že jsem měl i mrkev.
    4. 10. 2021 19:16 Pavel Brychta
    Zdravím, za mě je to silně neekonomické. To pak bude ranec za elektřinu. Já bych tam dal třeba papriky předpestovat nebo rovnou konopí :) 
    4. 10. 2021 20:35 Jakub Benovič
    S tím konopím jste mě pobavil, děkuju :)
    Já to dělám pro radost a ty částky za elektřinu nejsou až tak hrozné.
    Přeji hezký večer :)
    4. 10. 2021 19:47 Jan Kozák
    Samozřejmě byste takto česnek pěstovat mohl. Kdysi jsem pěstoval ozdravené česneky v technickém izolátu v zeleninových přepravkách. V každé bylo 24 stroužků, které byly ve sponu 10 x 10 cm, na každou rostlinu připadlo asi 1,5 litrů substrátu. Cibule narostly velmi dobře. Otázkou spíš je, není-li škoda blokovat stan pro vypěstování česnekových cibulí. Já bych viděl spíš smysl v pěstování česneku pro sklizeň celých rostlin, tedy v době, kdy se ještě netvoří cibule. Pro tento účel jsou nejlepší širokolisté (ozimé) nepaličáky, z paličáků pak ty, které tvoří hodně zelené hmoty, např. Bjetin.
    Substrát Plagron neznám, používal jsem substrát od Agro CS z České Skalice, který byl nahnojen tříměsíčním hnojivem.
    4. 10. 2021 20:51 Jakub Benovič
    Děkuji za odpověď.
    Půjdu do toho a zkusím pěstovat pro sklizeň celých rostlin. 
    Hezký zbytek večera.
    Jakub Benovič
    4. 10. 2021 23:15 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den pane Benovič ekonomický to bude s česnekem asi harakiri ale přeji hodně štěstí  ve Vašem boji.Co pěstovat něco tak za 800Kč za kilo?Bohužel moc věcí mě nenapadá a za ty ostatní je několik  let ve vězení.A co takhle ředkvičky co dva týdny?10 kusů 10 Kč.1000 kusů 1000 Kč co dva týdny.A to by šlo.Akorad nevím zda 2 týdny budou stačit.Z Pripjati jsou největší a v noci malinko svítí.
    9. 3. 2022 22:00 Jan Kozák ml.
    Vedle zemědělců, kteří u nás každoročně obměňují vyšší stovky kilogramů sadby, si do diskuse pro radu a zkušenosti ostatních chodí i, kteří si kupují to nejmenší čtvrtkilové balení.
    Někteří česnek pěstují na prodej (buď jako konzumní česnek, nebo ho dál zpracovávají), jiní se o něj starají ve svém volném čase. A pro některé je podstatné už samotné pěstování, úroda je pro ně jen vítaný bonus. U koníčků se většinou na návratnost moc nehledí.

    Moření v Sulce

    28. 9. 2021 8:39 Zakladatel vlákna: Martin Křenek
    Dobrý den, česnek mi přišel teprve včera. Má ještě cenu namáčet ho do sulky nebo bude stačit až před výsadbou?  Děkuji za odpověď.
    28. 9. 2021 19:48 Jan Kozák
    Protože nám meteorologové neslibují žádné velké teplo, nechal bych už Sulku před výsadbu.

    Hniloba

    27. 9. 2021 8:57 Zakladatel vlákna: Eva Balogova
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat 4 rok se snažím pěstovat česnek. Půdu tak cca 1 měsíc před vysadbou ošetřím vápnem a česnek před vysadbou mořím v Sulce, místa obměňuji a pokaždé se objeví hniloba a mám po česneku, letos pro změnu ani jedna palička. Můžete mi poradit co dělám špatně?Děkuji 
    28. 9. 2021 19:46 Jan Kozák
    Když nevidím Váš shnilý česnek, mohu se jen domýšlet, že máte pozemek zamořený bílou sklerociovou hnilobou. A s tím nic nenadělá ani dusíkaté vápno ani Sulka ani nic jiného. Snad jen propaření, ale to si amatérsky neuděláte. Jistým řešením je pěstování nejranějších odrůd, jako je Anton nebo Bjetin, a jakmile se hniloba objeví, všechno sklidit. Tyto odrůdy už v této době mají cibule přijatelné velikosti. Protože  však mají v sobě ještě hodně vody, je dobré před sušením cibule částečně oloupat: nechat tři suknice.
    30. 9. 2021 11:08 Eva Balogova
    Dobrý den, nepřišla jsem na to jak vložit foto, ale zkusím tedy Rizocore a snad to bude lepší. 
    30. 9. 2021 12:21 Jan Kozák ml.
    Upravit příspěvek (případně k němu přidat obrázky) je možné pouze tři hodiny od jeho uložení.
    28. 9. 2021 21:05 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den paní Balogová
    osobně bych zkusil pěstovat česnek tam kde 20 let nic nebylo a to i na příští roky..Hnilobu si můžete trvale přenášet na obuvi a nářadí.Před rytím použijte dusíkaté vápno a na měsíc zryté zadělejte igelitem.Sadbový česnek nový nejlépe od pana Kozáka nebo od místního česnekáře,který Vám rád poradí.Přeptat se na něj můžete v místním obchodu nebo v hospodě.V Sulce mořit max. 2 hodiny.Žádný hnůj nedávejte jen Cererit plus osobně dávám přímo pod česnek 2 kuličky Cereritu s guanem.Na jaře 2x aplikovat ledek vápenatý a pak močovinu 3 až 5x postřikem na list.A česnek sázet až teplota trvale  klesne pod 8 ° Celsia nebo raději těsně před zamrznutím půdy a to znamená sledovat pečlivě předpověd´ počasí.
    29. 9. 2021 12:35 Antonín Tesař
    Použití dusíkatého vápna proti bílé hnilobě je absolutně neúčinné a pro tento účel se jedná o vyhozené finance. Tím méně jsou účinné sulka, ledek vápenatý i močovina.  Mám to vyzkoušeno, aplikoval jsem tyto prostředky na stejném místě opakovaně nejméně 4x, a to ještě v době, kdy tyto prostředky byly popisovány jeko účinný protředek. I p. Ing. Kozák již účinnost dusíkatého vápna na bílou hnilobu dementoval a uvádí to i ve výše uvedené odpovědi na dotaz paní Balogové. Dusíkaté vápno, jakož i jiné uvedené a další prostředky mají jistě své opodstatnění, avšak ne proti bílé hnilobě. Třeba se něco v budoucnosti objeví, v součané době se jeví trošku optimisticky Rizocore.
    29. 9. 2021 19:27 Jan Kozák
    Na Rizocore jsem zapomněl. Sice Vás bílé hniloby nezbaví, ale určitě ji výrazně zmírní. Takže  můj závěr je takový, že se vysadí nejranější odrůdy a s nimi se použije ještě Rizocore.
    29. 9. 2021 20:13 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den paní Balogová  na Rizicore jsem také zapomněl ale jen z důvodů že budete česnek mít na pozemku,kde 20 let nic nebylo.Mimální vzdálenost 10 metrů od poškozených pozemků .I přesto ho použijte.Na všech ostatních pozemcích hnilobu mít můžete.O to je to horší že si jí nesmíte zavléct na budoucí půdu s česnekem! Výsledek bude tak 50 na 50.Přeji hodně úspěchů  ve Vašem boji.Je velice pravděpodobné že Vaše snažení nebude mít tíženných výsledků.Ale nechci zrazovat od krásného samozahradničení.Já bych do toho šel.Až pak bych řekl "Tak tady budou jen ovocné stromy na 20 let".Ředkvičky,kedlubny,květák a jiné asi bez problémů mít  můžete.Žadnou těžkou hlavu-to je život.Bjetín pán  Kozák ještě má.

    Choroba

    20. 9. 2021 20:32 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, chci se zeptat kde podle vás vznikl problém?
    Choroba
    21. 9. 2021 10:32 Vaclav Kavka
    Pokud jste měl možnost sledovat vznik toho poškození, neobjevilo se to jako fialové zbarvení od podpučí a následné šíření nahoru + odumírání části stroužku?
    21. 9. 2021 13:22 Jan Kozák
    Je to jasné: fyziologická porucha voskovité odumírání stroužků. Jako u většiny fyziologických poruch není příčina přesně známá, každopádně se její frekvence zvyšuje pomalým sušením po sklizni.
    21. 9. 2021 13:37 Štěpán
    Dobrý den, chci se zeptat jak temu předcházet? Česnek by to teď zcela v pořádku
    22. 9. 2021 19:53 Jan Kozák
    Nevím, zatím jsem se s tím setkal jako s problémem, nikdy s řešením. Není to žádná česká specialita. Např. před několika málo lety vyplula loď s prvotřídním česnekem z Argentiny do USA. Když tam doplula, nebylo co vyložit - všechno bylo špatné. Tehdy se spousta vědců problémem zabývala, ale k odpovědi na Vaši otázku nedospěli. 
    23. 9. 2021 18:08 Štěpán
    Dobrý den, ještě se chci prosím zeptat když takový česnek prodáte je zcela v pořádku a za měsíc a půl vám sto někdo bude reklamovat. Jak se bránit? Děkuji
    23. 9. 2021 21:36 Vaclav Kavka
    A jak se bránit, když si to koupíte?
    24. 9. 2021 18:56 Štěpán
    Pane Kavka, já se ptám odborníka ne vás.
    24. 9. 2021 21:35 Vaclav Kavka
    A necítíte etickou problematičnost své otázky?
    24. 9. 2021 11:52 Jan Kozák ml.
    U našeho prodeje sadby je to tak, že reklamace této konkrétní vady jsou vždy akceptovány. To, že jsme vadu nemohli v době prodeje identifikovat, je vysvětlením, proč došlo k vadnému plnění, ale není to u nás důvod k zamítnutí reklamace. A pak posíláme ostatním zákazníkům ten nepříjemný e-mail, že danou odrůdu potřebujeme z jejich objednávky vyškrtnout.

    Moření česneku

    20. 9. 2021 14:17 Zakladatel vlákna: Jan Boskovský
    Dobrý den, jak jste mi odpověděl že sulka je to nejlepší proti vlnovníkovi tak bych si ji koupil. Kde je možné koupit sulku - kromě eshopu? Děkuji. 
    21. 9. 2021 9:17 Jan Kozák ml.
    Sulku byste měl bez potíží sehnat v zahrádkářských prodejnách.

    moření fungicidní

    20. 9. 2021 11:44 Zakladatel vlákna: Tomáš Novotný
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaké doporučení máte ohledně fungicidního moření, určitě zkoušíte různé varianty v rámci účinných látek , které se používají do obilovin? Prosím nepiště varianty rizocore atd.  ,děkuji za odpověd´
    21. 9. 2021 11:33 Vaclav Kavka
    Jako chemik - amatér bych poradil, abyste se podíval na podrobnosti o látkách tebuconazol a azoxystrobin, případně jiné strobiny.
    Jestli Vám tedy to používání jedů stojí za to.

    Jako konzument bych rád věděl, kolik pěstitelů ta svinstva používá a jak se jim vyhnout.
    Ještě by asi byla otázka, čeho tím chcete nebo potřebujete dosáhnout.

    Moreni

    18. 9. 2021 14:45 Zakladatel vlákna: Alena Masarova
    Dobry den,

    Obdržela jsem od Vás balíček na sadbu vc.letacku. Procetla jsem diskuzi ohledně moreni atp. Jen bych se chtěla ujistit, strouzky dam na cca.2 hod.do sulky, pak nechat oschnout a uskladnit nez zacne sadba. Takto je to popsane i na vasich strankach, zde v diskuzi jsem cetla, ze po moreni ihned zasadit, ale ja chci sadit někdy v listopadu, zalezi na pocasi. Ma otazka zni muzu porit a sadit později? Dekuji předem za odpověď. 

    Moření česneku

    18. 9. 2021 9:05 Zakladatel vlákna: Jan Boskovský
    Dobrý den, mám dotaz. Chtěl bych namorit cesnek ale ne nějakou sulkou. A četl jsem že to jde odvarem z hřebíčku a skořice. Mohu poprosit o návod? Děkuji 
    18. 9. 2021 10:35 Vaclav Kavka
    A proč je sulka špatně a hřebíček a skořice dobře? Pan Kozák tady léta dělá osvětu, že sulka zahubí vlnovníka, což je prevít.

    Nic proti hřebíčku a skořici, ale to už mi přijde lepší tím česnekem namořit vepřovou pečeni.
    18. 9. 2021 11:00 Zdeněk Mácha
    Dobrý den pane Boskovský. Dá se koupit bylinková směs na plísně se skořicí a  hřebíčkem, ale ta Vám vlnovníka česnekového nezničí a musí být dodržen správný poměr ingrediencí.  Na rajčata funguje. A česnek nemá plísně, ale hnilobu. Pokud chcete tedy mořit česnek proti vlnovníku česnekovému, použijte Sulku, pokud chcete něco na houbové choroby, použijte třeba Clonoplus, nebo jiný přípravek.
    19. 9. 2021 17:23 Jan Kozák
    Doporučují se různé výluhy z rostlin, ale otázkou je, jestli namočení v obyčejné vodě neudělá stejnou, případně i lepší službu. Proti vlnovníku česnekovému se nám Sulka zdá i z hygienického pohledu jako nejvhodnější alternativa. A když ještě půdu zalijete roztokem Rizocore, pak uděláte pro česnek opravdu hodně.

    Namořený česnek

    17. 9. 2021 17:48 Zakladatel vlákna: Tomáš Přibyl
    Dobrý den
    Mám dotaz. Minulý týden jsem namořil česnek sulkou v předepsaném poměru na 2,5 hodiny, po té jsem dal ihned sušit v tenké vrstvě a nedávno jsem objevil pár takto poškozených stroužků, může se jednat o poškození působením sulky? 
    Nebo je příčinou něco jiného ?
    Takto svlečené stroužky byli už v mořidle, ostatní které svlečené nebyli tak jsem zkusil rozloupnout a zdáli se mi v pořádku.
    Děkuji za odpověď.
    12
    8. 3. 2022 10:32 Jan Kozák ml.
    Poškození na stroužkách na obrázku není způsobeno mořením. Znehodnocení mořením by na sadbě nešlo poznat.
    Na stroužkách je vidět poškození vlnovníkem –proti kterému se Sulka používá, hlubší rány jsou fyziologickou poruchou způsobenou chybou ve výživě (patrně nedostatkem železa).

    Moření česneku

    17. 9. 2021 15:46 Zakladatel vlákna: Jan Boskovský
    Dobrý den, spolu s česnekem jsem si u vás objednal také rizocore. A mám dotaz zda lze ty granulky rozpustit ve vodě a mořit česnek takto. Nebo jak případně jinak přípravek použít. Děkuji. 
    17. 9. 2021 15:49 Jan Kozák ml.
    Přípravek Rizocore není mořidlo. Postupujte podle přiloženého návodu či návodu v našem článku Rizocore - vitalita pro česnek
    20. 9. 2021 20:29 Štěpán
    Dobrý den, kde koupit Rizocore ve větším balení?

    Kdy nasázet pacibulky

    17. 9. 2021 14:23 Zakladatel vlákna: Martina Bartošová
    Dobrý den, prosím kdy se sázejí pacibulky česneku a za jak dlouho mohu mít z nich sadbový česnek. Děkuji za odpověd. 
    19. 9. 2021 17:03 Jan Kozák
    Pacibulky můžete vysévat na podzim i na jaře, podle toho, jak Vám to vyhovuje. Podzimní termín je lepší, protože pacibulkám je líp v zemi než ve skladu. A výsev nemusíte nechávat na listopad či prosinec, klidně je vysejte už nyní.
    Než z nich budete mít normální sadbu záleží na jejich velikosti. Z velkých může být už prvním rokem, u drobných většinou po třech letech.
    20. 9. 2021 20:31 Štěpán
    Ale

    Sadba

    15. 9. 2021 15:42 Zakladatel vlákna: Jan Boskovský
    Dobrý den, mám dost zda česnek nechat v síťce při uskladnění. Děkuji. 
    15. 9. 2021 17:06 Jan Kozák
    Pokud je v celých cibulích, tak ano. Pokud je však ve stroužcích po namoření, tak raději ne.

    Rizocore

    14. 9. 2021 10:48 Zakladatel vlákna: Jiri S.
    Dobrý den- prosím o radu ohledně přípravku Rozocore. Sázím
    okolo 250kg sadby, půdu obvykle 3-4x podmítám, před sazením rozhodím cererit,
    zavláčím a provádím sadbu. Je vhodné postřik provést hned po hnojení cereritu před zavláčením? Budete
    mít v nabídce rizocore ve větším balení než 2g? (na cca 25aru) Děkuji za
    odpověď.
    14. 9. 2021 14:09 Libor Hejduk
    Myslím, že pan Kozák nabízí speciálně pro ně připravené malospotřebitelské balení pro většinu malých pěstitelů, větší balení pořídíte přímo u producenta přípravku, prodávají 50g balíček tj na 50 arů, jestli dobře počítám
    14. 9. 2021 19:44 Zdeněk Mácha
    Co jsem  koukal na internetu, tak na zeleninu na poli dávka Rizocore 40-60g/ha. A jsou doporučeny 2 aplikace v intervalu 4-6 týdnů. 
    15. 9. 2021 9:50 Libor Hejduk
    Jo, pravda, blbě jsem se podíval, tohle dle výrobce už souhlasí.
    16. 9. 2021 19:34 Vítězslav Dotzauer
    Pane Jiří S.Dobrý den nedokáží se ubránit otázce čím sazíte a sklízíte česnek v takto relativně velkém množství.Děkuji předem za Vaší vyčerpávající odpověď.
    20. 9. 2021 10:47 Jiri S.
    Dobrý den, určitě se mezi námi najdou tací, kteří sází
    řádově větší množství. My sázíme upraveným „babosedem“ (stůl, v něm 3 díry
    s trubkou, vál)- ručně se stroužky hází do trubek-250kg cca 3h práce.
    Vybíráme opět upravenou plečkou na řepu- jeden člověk sedí na sedátku a má před
    sebou řídítko a přesně kopíruje tvar řádku, jelikož traktorem trefit na cm je
    to nereálné. Řídítko je napojené na rozvaděč a ta na pístnici, takže radlo,
    které česnek vyorává muže obsluhovat kdokoli.

    Uskladnění sadby

    14. 9. 2021 6:58 Zakladatel vlákna: Jan Boskovský
    Dobrý den, objednal jsem si u vás česnek sadbový(dorazil v pořádku). A mám dotaz jak ho uskladnit do výsadby aby byl pořád zdravý. Mám ho dát do sklepa? Děkuji. 
    14. 9. 2021 20:10 Jan Kozák
    Záleží na tom, jaký sklep máte k dispozici. Nevhodný je ten se sudy s vínem, rovněž brambory nebo jablka by neměly na sadbu česneku dobrý vliv. Ale pokud je sklep suchý a dobře větraný, pak ano. Toto samozřejmě platí i pro sadbu v září namořenou v Sulce. V tom případě je nutné skladovat v malé vrstvě (pět centimetrů je hodně).
    15. 9. 2021 9:52 Libor Hejduk
    Svatá pravda, o vlhko a česnek v tomto případě tolik nejde, ale kdo by chtěl pít víno načichlé česnekem.

    Kravský granulovaný hnůj

    12. 9. 2021 8:20 Zakladatel vlákna: Irena Tesařová
    Dobrý den,pane Kozáku, mohu pohnojit půdu pro česnek kravským granulovaným hnojem? Děkuji za odpověď a za velmi chutný česnek,který prodáváte,jsem spokojená já i podarovaní. Zasílám obrázky a také melouny od Vás,,jen nevím,kdy uzrají? Děkuji Irena Tesařová
    Česnek od .KozákaMelouny od Kozáků
    12. 9. 2021 8:39 Jan Kozák
    Ano, granulovaný hnůj můžete bez obav použít.
    A co s melouny? Ztotožňuji se s názorem na: https://www.permazahrada.cz/jak-poznat-zrale-melouny-osvedceny-postup/
    Já mám jiný problém. Rostliny uhynuly v důsledku chorob, takže mám na holém záhoně pouze hromadu melounů. Některé nedozrály, některé přezrály. Tyto dávám slepicím. Moc vajec z toho samozřejmě není, ale ať si taky pošmáknou.

    opětovné ošetření sulkou

    11. 9. 2021 19:23 Zakladatel vlákna: Miroslav Šuster
    Dobrý den,
    dle Vašeho návodu jsem bezprostředně po obdržení sadby česneku tento rozdružil a namořil sulkou. Mám tento postup moření sulkou zopakovat v případě JAPO II před výsadbou i na jaře ? Druhý dotaz : při jaké teplotě je nejvhodněji uskladnit přes zimu stroužky česneku ošetřené sulkou určené na jarní výsadbu ? Děkuji za odpovědi.
    11. 9. 2021 19:53 Jan Kozák
    Další moření Sulkou před výsadbou je zbytečné, dokonce nežádoucí. Pokud sázíte i nějaký ozimý česnek, pak je lepší i Japo II nasadit na podzim. V zemi mu bude lépe než ve skladu. My také jarní česneky vysazujeme na podzim. Pokud ho však musíte sázet na jaře, pak je potřeba ho uskladnit v suchu na průvanu. Klidně někde venku pod přístřeškem. Při riziku mrazů pod mínus deset stupňů ho zakryjte nebo přeneste někam do suché chladné místnosti.
    Tady jsem něco zanedbal. Jarní česneky není potřeba mořit v Sulce v letním termínu.
    12. 9. 2021 9:06 Miroslav Šuster
    Dobrý den pane Kozáku, děkuji za odpovědi. Když už jsem tedy Vaší sadbu JAPO II určenou pro jarní výsev namořil sulkou a žijeme v Jeseníkách cca 560 m.n.v. se značným úhrnem srážek v podzimních a zimních měsících, tak  prosím o radu, zda dát JAPO II do země na podzim anebo počkat až do jara - což je u nás nejdříve konec dubna ?  Pokud mi doporučíte počkat do dubna, tak mám opětovně mořit sulkou ? Děkuji za odpovědi a zdravím.
    12. 9. 2021 16:30 Jan Kozák
    Dejte ho do země společně s Vekanem. I kdybyste chtěl Japo II sázet až na jaře, Sulku znovu nepoužívejte.

    uskladnění, úprava půdy půdy

    11. 9. 2021 18:48 Zakladatel vlákna: Jaroslav Janouš
    Dobrý den mám na vás 2 dotazy .
    1. mohu uskladnit na zimu česnek jinak, než zavěšený-nemám tu možnost
    2. mám ještě nějak připravit půdu na podzimní výsadbu česneku
         DĚKUJI
    11. 9. 2021 20:28 Jan Kozák
    Skladujte každopádně v suchu. A zkuste papírové sáčky.
    Pro podzimní výsadbu musíte mít půdu v takovém stavu, aby se do ní dobře sázelo. Znamená to tedy mít ji dostatečně nakypřenou do hloubky jen trochu větší než je hloubka výsadby.

    Vlnovník česenku

    10. 9. 2021 19:51 Zakladatel vlákna: Zdeněk Budínský
    Dobrý den pane Ing. Kozáku,  při dosušení sklizeného česneku jsem zjistil,  že je nejspíše napaden vlnovníkem česnekovým a zároveň i plísní. Takto je napadena velká část sklizně. Otázka zní: 1. Jedná se opravdu o napadení vlnovníkem. 2. Jemožné že plíseň je následek napadení vlnovníkem a za 3. nemělo na to vliv letošní počasí (stále pršelo a byla zima). Děkuji za Vaši odpověď
    vlnovník a plíseňplíseň a vlnovníkvlnovníkvlnovníkvlnovník
    11. 9. 2021 19:44 Jan Kozák
    Bez záruky: nepřipisuji to vlnovníku česnekovému, za primární považuji voskovité odumírání stroužků, což je fyziologická porucha. Její frekvence je jednoznačně ovlivněna i pomalým sušením.

    Rezačka

    8. 9. 2021 20:38 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
    9. 9. 2021 21:40 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den pane Sisak
    moc se mi to líbí a jako kdybych to už někde viděl?
    Ale  popravdě musím říci,že bratrova metoda s opravdu ostrým nožem skoro jako břitva mě hodně překvapila s rychlostí a lehkostí.
    Jedním tahem přefikne deset natí i s provázkem /od sušení 10 plus 10 a  nať  má plus mínus 5 cm/ a s kořínkem se také nemaže-je 5x rychlejší! než já s žabonůžkama!
    Finta ostrosti je v 20x přetažením z leva a prava po 30 mikronovém  smirkovém papíru.Poté se smirek otočí na cca 4 mikrony a zas 20x přetáhne a poté ještě  20x na dřevěné násadě třeba od motyčky a nůž holí chloupky na ruce.
    PS říznout bych se s tím nožem fakt nechtěl a příště volím rychlejší metodu ŽDS(žádný dlouhý sran...)

    2 druhy česneku...

    5. 9. 2021 15:09 Zakladatel vlákna: Beda Svoboda
    Dobrý den, loni na jaře jsem vysel pacibulky Antonu. Tyto jsem sklidil a na podzim zasadil. Letos po sklizni jsem zjistil, že asi 1/4 cibulí byla jiná a to PALIČÁK o 6ti stroučcích, s nádechem do fialova. Cibule se podobaly havranu. I když pěstuji více odrůd, vylučuji zásadně záměnu jak pacib. tak cibulí. P.ing. Kozáku, měl by jste prosím nějaké vysvětlení, když se česnek nekříží? Před lety jsem dostal 2 cibule havranu, z nich jsem zasadil 12 stroučků a při sklizni tehdy byly též asi 3 či 4 cibule úplně jiné. Děkuji za odpověď
    19. 9. 2021 16:58 Jan Kozák
    Že by mohlo dojít k mutaci širokolistého nepaličáku, tedy Antonu, na paličák, tomu nevěřím. Pokud se na rostlinách objevilo květenství s květy a pacibulkami, muselo dojít k záměně. U Havranu se mutace vyloučit nedá; samozřejmě za předpokladu, že obě cibule byly skutečně stejné odrůdy.

    Málo pálivý česnek

    3. 9. 2021 8:09 Zakladatel vlákna: Dana Rypáčková
    Dobrý den,
    začala jsem konzumovat letos sklizeny česnek (testovací sada) a některé česneky pálí strašně málo. Aby člověk chuť cítil, tak si na topinku musí namačkat česnek lisu na česnek a dát ho vrstvu :( Čím to je? Děkuji
    3. 9. 2021 15:14 Jan Kozák ml.
    Bohužel příčina tohoto jevu není i mimo jiné v důsledku velmi vzácného výskytu známá. Zřejmě kombinace počasí, výživy a konkrétního stanoviště.
    3. 9. 2021 23:12 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den výživa v tom bude zcela určitě.Nedostatek síry se projevuje všude.Brambory,cibuli a česnek přiživit síranem amonným nebo draselným.Stromy,rajčata,mrkev i okurky se neobejdou bez síry.Je to veledůležitý prvek kterého se nedostává po odsíření uhelných elektráren.Ale dá se s tím žít.
    O něco lépe.
    V tuto chvíli na podzim pro česnek NPK nebo Cererit/ ten je lepší/ a na jaře síran amonný nebo draselný.Koloidní síra taky dobrá a navíc lehce desinfikuje půdu.NPK jsem aplikoval jen 60% dávkou proti doporučené protože chci sázet česnek již od 20-tého října.Zima bude asi letos tužší.
    4. 9. 2021 8:18 Novák Ladislav
    Nejsem odborník, ale slyšel jsem že po odsíření elektráren měli na Litoměřicku velkopěstitelé problémy se zeleninou. Souhlas s druhým příspěvkem.
    5. 9. 2021 15:20 Beda Svoboda
    Také jsem po částečném usušení zkusil chuť jedné odrůdy, kterou jsem měl poprve letos a byl zklamán nepálivostí. Tu cibuli z které jsem ochutnal,jsem dal bokem a minulý týden ochutnal znovu a už pálila hodně. Řekl bych, že po "pořádném" vysušení či  uležení se pálivost zvýší, toť asi 1 z možností?
    7. 9. 2021 21:38 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den také mám ten pocit že po usušeni je česnek palivější.Plný souhlas.

    Prosím o identifikáciu

    31. 8. 2021 21:18 Zakladatel vlákna: Angelika Sedikova
    Dobrý deň, p.Kozak prosím o identifikáciu choroby? 1.fotka cesnak po rozkrojeni, mal by to byť dukat, 2. Zvonku malinké sem tam škvrny.3. šupka zostáva žltá, zapácha,4.cesnak vyzerá zvonku veľmi zdravo ale odspodu hnedé fľaky. Ďakujem veľmi pekne. Mala som aj inú odrodu na tej nebadať žiadne chyby.
    RozkrojenyŠkvrnyOdspoduPodpucie
    1. 9. 2021 7:43 Jan Kozák
    Ne vždy se dá podle fotek choroba identifikovat. Z fotek není zřejmé, jestli jste fotila jedinou cibuli nebo více. Nemusí se jednat jen o jeden problém.
    Ale zkuste se zeptat u firmy Moravoseed, možná Vám lépe poradí. Dukát je jejich odrůda.
    2. 9. 2021 17:02 Angelika Sedikova
    Pán Kozák je tu pravdepodobnosť že by to bola biela hniloba?
    4. 9. 2021 11:46 Jan Kozák
    Tak tu určitě vylučuji.

    Semena česneku

    30. 8. 2021 13:34 Zakladatel vlákna: Vaclav Kavka
    Několik pozorování ohledně letošního vývoje semen česneku.
    Dobrá zpráva do dalších let je, že horší podmínky než letos už asi nemohou nastat.
    Špatné zprávy jsou, že pravidelné noční teploty kolem 10°C a vůbec letošní počasí jako celek pokusu nepřejí.
    Zvlášť za špatných podmínek se ukazuje, že pro výživu květů a plodů je důležitá tloušťka stvolu (čím větší tím lepší) a díky tomu se letos ukazují nejlépe Havrany. Naopak Slavin jako nejpozdější z odrůd sotva otevírá květy a letos se tedy moc pokusu neúčastní.
    Prokázala se význačnost Mirky - zkusil jsem skupinu odrůd skupiny Rocambole (velké pacibulky, silně kroucený stvol,...) a jako jediná drží dobře květy a snaží se  vyvíjet plody.
    Zajímavostí je několik "mutantů" Slavinu - podobnou věc jsem viděl na jedné rostlině už předloni - vybledlost květenství, přehnaný dlouživý růst konců. jako by tu zapracovala nějaká hormonální anomálie.

    Několik obrázků.
    česnekčesnekčesnekčesnekčesnekčesnek

    ZELENÉ HNOJENÍ

    27. 8. 2021 19:54 Zakladatel vlákna: pavel kovář
    Dobrý den pane Kozák je dobré před výsadbou česneku vyset pelušku jako zelené hnojení?
    28. 8. 2021 7:21 Jan Kozák
    Určitě to není špatné. Ale uvážíte-li, že by se zelené hnojení mělo zaorat (nebo zarýt) do poloviny září, tak už to letos nemá cenu.

    nevzešlá svazenka

    22. 8. 2021 18:00 Zakladatel vlákna: josef zdvořák
    Možná hloupá otázka ,po sklizeném česneku jsem chtěl dát svazenku na přilepšení pro další plodiny nevzešla snad ani jedna.Osivo zakoupeno  v Banhausu zaseto se zapravením do půdy .Co jsem udělal špatně nebo bylo osivo s nulovou klíčivostí?Díky  za odpověd.
    22. 8. 2021 22:43 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den pane Zdvořak příčin může být  více -málo vody,hluboké zapracování a nebo něco v půdě.Doporučení zalít a modlit se.Případně přečíst dobu zasetí na obalu té svazenky.JE SUCHO.
    23. 8. 2021 3:13 josef zdvořák
    Díky za názor taktéž špekuluji co to způsobilo,to sucho se mi nezdá letos tady není navíc jsem stále zaléval,hloubka klasika zapravení hráběma.Už jsem to vzdal a přesel hořčicí ta po třech dnech již leze jsou ideální podmínky-teplo,každý den voda.Stále se domnívám že ta klíčivost je nejpravděpodobnější protože nevzešla ani jedna což je divné.Ale děkuji za odpověd příště si udělám test na klíčivost.Díky.
    < Novější56789Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne