Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: pH půdy Zpět na diskusi

  Vliv půdního Ph

  10. 8. 2017 15:26 Zakladatel vlákna: Stanislav Hanzlicek
  Dobrý den pane Kozáku.Letos jsem poprvé sklízel česnek z vaší sadby a jsem nadmíru spokojen.Měl bych jen malý dotaz.Pozoroval jste někdy vliv půdního Ph na výnosy česneku?Vysadil jsem na podzim,těsně před zámrzem na jedno políčko dvě dárkové krabičky s vaší sadbou,vše namořeno Sulkou a Rovralem.Zeminu mám hlinitou až jílovitou,smíchanou s kompostem 1:1 s přídavkem perlitu.Kompost je řádně uleželý,složený ze slepičinců,posekané trávy,pilin,listí a každá vrstva posypaná dusíkatým vápnem.Políčko před zapravením kompostu řádně zryto,vyhnojeno a povápněno dolomitem.Mám totiž dost kyselou zeminu,tak to doháním jak se dá.Stroužky jsem vysázel všechny.I ty malé.Dal sem si tu práci a vysázel je do řádků podle velikosti.Během vegetace párkrát přihnojeno ledkem vápenatým.A teď ta sklizeň.Bjetin sem sklidil 3.7. a dosáhl pro mne až neuvěřitelné velikosti.Nejmenší cibule měli průměr 6 cm a největší dokonce 8 cm!Poté následoval Vekan a Havran.Zde byl velmi patrný rozdíl ve velikosti cibulí.Z malých stroužků malé cibule.Celkově bych řekl podprůměrný výnos.A nakonec Záhorský 2.Opět neskutečně velké cibule a rozdíl mezi nimi neznatelný.Jen podotknu,že všechny rostliny byly dokonale zdravé.A teď prosím o váš názor.Jsou opravdu takové rozdíly v nárocích na Ph,nebo si to vysvětlujete něčím jiným?Děkuji a hodně zdaru vaší úžasné práci.
  10. 8. 2017 21:47 Jan Kozák
  Ono je to dost složité. Prostředí, které na rostlinu působí, není dáno pouze typem půdy, obsahem živin a hodnotou pH. Těch vlivů a jejich vzájemných vztahů je mnoho. Nikdo nedokáže přesně formulovat podmínky, které jsou pro česnek optimální. Jednoznačnou pravdou je to, že v těch správných podmínkách dosáhne česnek potencionálního odrůdového výnosu z velkých i malých stroužků. Jsou také odrůdové rozdíly v toleranci na různé odchylky od optimálních podmínek. Konečně to potvrzuje i Vaše letošní zkušenost.
  11. 8. 2017 6:23 Stanislav Hanzlicek
  Díky za odpověď.Příští rok vyzkouším další vaše odrůdy a opět se podělím o výsledky.

  Rozbor půdy

  27. 12. 2015 9:50 Zakladatel vlákna: Vladimír Valčík
  Dobrý den,

  je nutné, nebo alespoň vhodné udělat před výsadbou ve větším měřítku rozbor půdy? A jaké by měla mít půda vhodná pro pěstování česneku složení.

  Děkuji

  Vladimír Valčík
  27. 12. 2015 12:07 Jan Kozák
  Pro zahrádkáře má smysl půdní rozbor tehdy, kdy mu nedávají pěstované plodiny uspokojivý výsledek. V opačném případě lze peníze využít lépe.
  Naopak velkopěstitelé by si měli dělat půdní rozbor každých pět roků, aby měli přehled o zásobě živin. Konkrétní čísla pro česnek nevím, ale podívám se po nich. V případě úspěchu tuto odpověď doplním.
  27. 12. 2015 19:33 Jan Kozák
  Něco jsem našel v publikaci: Varga, L. - Ducsay, L., Výživa a hnojenie záhradných plodín, 2015. Ve středně těžké půdě je dobrá zásoba fosforu 86 - 125 mg/kg půdy, draslíku 201 - 300 a hořčíku 176 - 255. V lehké půdě jsou tyto hodnoty u fosforu vyšší, u draslíku a hořčíku nižší, v těžké půdě samozřejmě naopak. Hodnota pH je zde uvedena 6,0 - 7,0, podle jiných zdrojů 5,6 - 7,2.

  Ph půdy

  1. 10. 2015 18:14 Zakladatel vlákna: Ivo
  Dobrý den pane inženýre,
  prosím o info, o kolik % se může snížit výnos při pěstování česneku v kyselé půdě ph 5.5 a zda je bezpodmínečně nutné před výsadbou toto ph srovnat na neutrální.
  děkuji za odpověď
  1. 10. 2015 20:10 Jan Kozák
  To nevím, nevím ani kde bych potřebnou informaci získal.

  Rezavé konce lístků

  24. 5. 2012 17:21 Zakladatel vlákna: Vladimír Koudela
  Dobrý den všem,
  Mám dotaz ohledně spodních lístků a konců zeravějících lístků.
  Jedná se mi spíše o to čím dostat kyselou půdu do normálu, nejlépe ještě před vysazením nové sadby...
  Lze použít vápno, nebo třeba vápené zbytky půdy od cukrové řepy???
  Nebo nějaké hnojivo?
  Není to hezký pohled, rád bych tomu do budoucna předešel.
  Hnojil jsem cereritem před výsadbou a nyní třikrát přihnojoval ledkem vápenatým...
  Za jakékoliv info předem díky...
  24. 5. 2012 21:26 Jan Kozák
  Rezavějící spodní listy nejsou indikátorem půdní reakce. Máte-li pochybnost o pH Vaší půdy, je nejlepší si to ověřit v nějaké laboratoři. Přitom je vhodné nechat si udělat rozbor i na obsah P, K a Mg. Má to význam hlavně proto, čím půdní kyselost zmírnit. A to by Vám právě v laboratoři poradili.

  PH půdy

  1. 5. 2011 7:59 Zakladatel vlákna: Josef Bříza
  Dobry den,Jak8 PH půdy je vhoná pro česnek?Já mmám spíš kyselejší!Děkuji.
  2. 5. 2011 19:59 Jan Kozák
  Česnek roste v běžných zahradních nebo polních podmínkách. Jaká konkrétní půdní reakce mu vyhovuje, ani sám nevím.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne