Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: pH půdy Zpět na diskusi

    Vápnění půdy

    18. 8. 2021 14:29 Zakladatel vlákna: Jaroslav Zagora
    Dobrý den pane Kozáku, chci se zeptat,jestli je vhodné před výsadbou česneku posypat půdu hašeným vápnem a v jakém množství. Děkuji za odpověď.
    Jaroslav
    18. 8. 2021 19:16 Jan Kozák
    Těžká otázka. Záleží na tom, jakou má Vaše zahrada půdní reakci, tedy pH. Kyselé deště, které kdysi přímo nutily k vápnění, už zdaleka nejsou tak kyselé. Půda se okyseluje i některými průmyslovými hnojivy, jinými zase alkalizuje.  Může se okyselovat i špatným kompostem. V posledních letech (a už je jich dost) se vápní velmi málo a často je to už ke škodě. Tož si z toho vyberte. (Já bych z toho dvakrát chytrý nebyl.)
    20. 8. 2021 10:28 Vaclav Kavka
    Protože vyšší ph půdy je u nás typicky způsobeno obsahem vápence, tak buď můžete znát své podloží nebo zkuste ocet, jestli vyšumí.
    Většinou samozřejmě nevyšumí, potom můžete zkusit kus záhonu posypat drcenými skořápkami vajec. Jsou tvořeny snadno rozpustným vápencem. Pokud je tam uvidíte ještě na jaře, tak nemáte moc kyselou půdu. Pokud během několika měsíců zmizí, můžete dosypávat popel, vápenec, atd. Až do míry, kdy ty skořápky vydrží déle.
    Samozřejmě existuje ještě věc zvaná rozbor půdy.

    Doporučené PH

    25. 9. 2020 15:10 Zakladatel vlákna: Beda Svoboda
    Dobrý den pane ing. Kozáku, jaké PH půdy byste doporučil pro pěstování česneku na záhonech  a co říkáte na pěstování česneku po mrkvi, půda na ni byla zpracována do hloubky, na menší zahradě je střídání plodin problematičtější. Děkuji za odpovědˇ.
    25. 9. 2020 16:02 Miloslav Wastl
    Dobrý den,

    co se týká PH půdy, což jsem nastudoval z různých zdrojů, uvádí rozmezí 6 - 7, někde uvádí dokonce  5,6 - 7,2. Pokud vím tak mrkev může být jako předplodina - osobní zkušenosti však nemám, teprve začínám a tak mám nastudovanou jen teorii :)
    25. 9. 2020 17:45 Beda Svoboda
    Já nastudoval 5,5až7,6 což se mi zdá velké rozpětí, proto se ptám p. Kozáka na jeho názor. Pěstuji mnoho let, ale konkrétně po mrkvi mi to vyšlo až letos.
    25. 9. 2020 21:56 Vaclav Kavka
    Otázka správného pH vlastně míří do několika směrů.
    Dostupnost fosforu v půdě - udává se jako nejvhodnější 6 -7,5. Při pH pod 5,5 se P váže na hliník a je pro rostliny velmi obtížně dostupný.
    Dostupnost draslíku v půdě - velká část draslíku v půdě je tzv výměnný draslík. Ten se pro rostliny stane dostupný tehdy, když se na částici jílu vymění s jiným kationtem (Ca2+). Takže je potřeba mít dostatek vápníku v půdě, a protože jeho hlavní zdroj je uhličitan, roste s jeho dostupností pH.
    U nás se naštěstí asi nevyskytují půdy, kde je vysoké pH a málo vápníku, tam by to bylo složitější.
    Kromě měření pH půdního roztoku je takový nepřímý test. Jemně nadrcené skořápky vajec zamíchat do záhonu. Pokud je tam vidíme během celé vegetační sezóny, tak se vápenec rozpouští pomalu, protože je pH dostatečně vysoké. Pokud se rozpustí rychle, je pH nízké, a je vhodné dodat... popel, vápenec, atd ( samozřejmě zde chybí zjištění hodnoty pH měřením)
    26. 9. 2020 11:07 Vaclav Kavka
    A ty další směry míří k dostupnosti boru a dalších mikroprvků za různých půdních podmínek. Všechno to míří k pH 6 - 7,5.
    26. 9. 2020 19:56 Jan Kozák
    Jak je vidět, literatura není jednotná. Osobně si myslím, že česnek snese ono velké rozpětí, samozřejmě u hraničních hodnot neporoste tak dobře. Mrkev jako předplodina je dobrá volba, ale určitě před výsadbou česneku pohnojit.

    dusíkaté vápno

    21. 9. 2020 9:32 Zakladatel vlákna: Jindřich Gross
    Zdravím, prosím  Vás, roste mi na záhoncích mech, v zimě chci  na sníh  rozhodit dusíkaté vápno. Mohu  i na záhon s česnekem zasázeným před tím  v listopadu? Velice děkuji za odpověď a zároveň čekám na sadbu Benátčanu objednanou u vás.
    21. 9. 2020 10:31 Jan Kozák
    Máte špatný nápad. To cenově nejdražší, co v dusíkatém vápně je, uteče do vzduchu. Máte-li dojem, že je Vaše půda kyselá, zvolte raději třeba dolomitický vápenec; tím dodáte i hořčík, který je většinou v nedostatku. Ten může přijít i na záhon s česnekem. 
    Ale mech nemusí být vždy indikátorem kyselé půdy, některé druhy mechů rostou i na půdách zásaditých v krasových oblastech nebo v okolí vápenek.
    21. 9. 2020 17:24 Jozef Sisak
    Postrek 5% modrou skalicou alebo dreveny popol ktory je alkalicky pomôžu
    21. 9. 2020 18:11 Vaclav Kavka
    To, co roste na povrchu půdy na záhonu, bývá většinou řasa, ne mech. Mělo by stačit rozrušení povrchu a vyschnutí. Mechy většinou přirůstají pomaleji, než je rytmus obdělávání záhonu, a tak by neměly mít šanci na něm růst.

    Vliv půdního Ph

    10. 8. 2017 15:26 Zakladatel vlákna: Stanislav Hanzlicek
    Dobrý den pane Kozáku.Letos jsem poprvé sklízel česnek z vaší sadby a jsem nadmíru spokojen.Měl bych jen malý dotaz.Pozoroval jste někdy vliv půdního Ph na výnosy česneku?Vysadil jsem na podzim,těsně před zámrzem na jedno políčko dvě dárkové krabičky s vaší sadbou,vše namořeno Sulkou a Rovralem.Zeminu mám hlinitou až jílovitou,smíchanou s kompostem 1:1 s přídavkem perlitu.Kompost je řádně uleželý,složený ze slepičinců,posekané trávy,pilin,listí a každá vrstva posypaná dusíkatým vápnem.Políčko před zapravením kompostu řádně zryto,vyhnojeno a povápněno dolomitem.Mám totiž dost kyselou zeminu,tak to doháním jak se dá.Stroužky jsem vysázel všechny.I ty malé.Dal sem si tu práci a vysázel je do řádků podle velikosti.Během vegetace párkrát přihnojeno ledkem vápenatým.A teď ta sklizeň.Bjetin sem sklidil 3.7. a dosáhl pro mne až neuvěřitelné velikosti.Nejmenší cibule měli průměr 6 cm a největší dokonce 8 cm!Poté následoval Vekan a Havran.Zde byl velmi patrný rozdíl ve velikosti cibulí.Z malých stroužků malé cibule.Celkově bych řekl podprůměrný výnos.A nakonec Záhorský 2.Opět neskutečně velké cibule a rozdíl mezi nimi neznatelný.Jen podotknu,že všechny rostliny byly dokonale zdravé.A teď prosím o váš názor.Jsou opravdu takové rozdíly v nárocích na Ph,nebo si to vysvětlujete něčím jiným?Děkuji a hodně zdaru vaší úžasné práci.
    10. 8. 2017 21:47 Jan Kozák
    Ono je to dost složité. Prostředí, které na rostlinu působí, není dáno pouze typem půdy, obsahem živin a hodnotou pH. Těch vlivů a jejich vzájemných vztahů je mnoho. Nikdo nedokáže přesně formulovat podmínky, které jsou pro česnek optimální. Jednoznačnou pravdou je to, že v těch správných podmínkách dosáhne česnek potencionálního odrůdového výnosu z velkých i malých stroužků. Jsou také odrůdové rozdíly v toleranci na různé odchylky od optimálních podmínek. Konečně to potvrzuje i Vaše letošní zkušenost.
    11. 8. 2017 6:23 Stanislav Hanzlicek
    Díky za odpověď.Příští rok vyzkouším další vaše odrůdy a opět se podělím o výsledky.

    Rozbor půdy

    27. 12. 2015 9:50 Zakladatel vlákna: Vladimír Valčík
    Dobrý den,

    je nutné, nebo alespoň vhodné udělat před výsadbou ve větším měřítku rozbor půdy? A jaké by měla mít půda vhodná pro pěstování česneku složení.

    Děkuji

    Vladimír Valčík
    27. 12. 2015 12:07 Jan Kozák
    Pro zahrádkáře má smysl půdní rozbor tehdy, kdy mu nedávají pěstované plodiny uspokojivý výsledek. V opačném případě lze peníze využít lépe.
    Naopak velkopěstitelé by si měli dělat půdní rozbor každých pět roků, aby měli přehled o zásobě živin. Konkrétní čísla pro česnek nevím, ale podívám se po nich. V případě úspěchu tuto odpověď doplním.
    27. 12. 2015 19:33 Jan Kozák
    Něco jsem našel v publikaci: Varga, L. - Ducsay, L., Výživa a hnojenie záhradných plodín, 2015. Ve středně těžké půdě je dobrá zásoba fosforu 86 - 125 mg/kg půdy, draslíku 201 - 300 a hořčíku 176 - 255. V lehké půdě jsou tyto hodnoty u fosforu vyšší, u draslíku a hořčíku nižší, v těžké půdě samozřejmě naopak. Hodnota pH je zde uvedena 6,0 - 7,0, podle jiných zdrojů 5,6 - 7,2.

    Ph půdy

    1. 10. 2015 18:14 Zakladatel vlákna: Ivo
    Dobrý den pane inženýre,
    prosím o info, o kolik % se může snížit výnos při pěstování česneku v kyselé půdě ph 5.5 a zda je bezpodmínečně nutné před výsadbou toto ph srovnat na neutrální.
    děkuji za odpověď
    1. 10. 2015 20:10 Jan Kozák
    To nevím, nevím ani kde bych potřebnou informaci získal.

    Rezavé konce lístků

    24. 5. 2012 17:21 Zakladatel vlákna: Vladimír Koudela
    Dobrý den všem,
    Mám dotaz ohledně spodních lístků a konců zeravějících lístků.
    Jedná se mi spíše o to čím dostat kyselou půdu do normálu, nejlépe ještě před vysazením nové sadby...
    Lze použít vápno, nebo třeba vápené zbytky půdy od cukrové řepy???
    Nebo nějaké hnojivo?
    Není to hezký pohled, rád bych tomu do budoucna předešel.
    Hnojil jsem cereritem před výsadbou a nyní třikrát přihnojoval ledkem vápenatým...
    Za jakékoliv info předem díky...
    24. 5. 2012 21:26 Jan Kozák
    Rezavějící spodní listy nejsou indikátorem půdní reakce. Máte-li pochybnost o pH Vaší půdy, je nejlepší si to ověřit v nějaké laboratoři. Přitom je vhodné nechat si udělat rozbor i na obsah P, K a Mg. Má to význam hlavně proto, čím půdní kyselost zmírnit. A to by Vám právě v laboratoři poradili.

    PH půdy

    1. 5. 2011 7:59 Zakladatel vlákna: Josef Bříza
    Dobry den,Jak8 PH půdy je vhoná pro česnek?Já mmám spíš kyselejší!Děkuji.
    2. 5. 2011 19:59 Jan Kozák
    Česnek roste v běžných zahradních nebo polních podmínkách. Jaká konkrétní půdní reakce mu vyhovuje, ani sám nevím.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne