Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Pěstování česneku Zpět na diskusi

    moření Sulkou

    10. 11. 2015 11:38 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Proč se po namoření Sulkou musí nyní zasadit do 24h, když v září se moří a do země se nedává. Mohu namořit Sulkou nyní a zasadit, až bude vhodná doba? Děkuji
    10. 11. 2015 21:01 Jan Kozák
    Raný termín moření v Sulce je v době plné dormance (přirozeného vegetačního klidu). V té době česnek neprobudíte. Pokud ho namoříte teď, bude mít snahu růst, ale pokud hned nevysadíte, pak ho uvedete v omyl.
    Přirovnal bych to k lehké atletice, konkrétně k běhu. Zazní-li výstřel ke startu v době, kdy tam závodníci nejsou, tak se nic neděje. To je moření v době plné dormance. Pokud už tam závodníci jsou, pak vyrazí vpřed, ale jsou nuceni se vrátit (protože ještě nesázíte) a musí startovat znovu. Ztratili však marným startem nějakou energii.
    10. 11. 2015 21:45 Helena Malá
    Děkuji, myslím, že jsem to už od Vás četla, ale nenašla jsem to. Tak nyní se musím modlit aby bylo už konečně chladno nebo mi poroste, dnes jsem ho dala do země. Jsem na Vysočině, ale i tady je teplo. Ještě jednou děkuji za vysvětlení.

    moření česneku

    9. 11. 2015 23:11 Zakladatel vlákna: Daniel Večeřa
    Dobrý den,na Vašich stránkách jsem se dočetl,že je možné mořit česnek proti černi přípravkem karben flo. Dozvěděl jsem se ,že tento fungicid je od roku 2013 zakázaný.Chtěl jsem se zeptat jestli je nějaká náhrada,popř.čím proti černi moříte. Anebo jestli stačí namořit v rovralu Předem děkuji za odpověď S pozdravem Večeřa Daniel
    10. 11. 2015 20:50 Jan Kozák
    Od té doby, co Karben flo není k dispozici, proti černi nemoříme. Rovral na ni nepůsobí. Jediné, co proti ní působí, je rychlé vysušení po sklizni.

    Výsadba česneku

    9. 11. 2015 22:42 Zakladatel vlákna: Šerá ludmila
    Já bych chtěla jen napsat, že pěstuji česnek už dlouho a nikdy ho nemořím, ničím nehnojím a mám ho vždy krásný a vydrží do jara v pohodě. Jen dodržuji střídání pozemků a každý rok kupuji certifikovanou sadbu.A mulčuji ho při růstu čerstvými kopřivami.Přeji Vám hodně úspěchů a krásný velký česnek. ludmila

    sadba

    9. 11. 2015 22:34 Zakladatel vlákna: Jaroslava Divišová
    Dobrý den,
    omlouvám se předem za dotaz opravdu vyloženě laický - letos bychom rádi poprvé sázeli česnek - máme k dispozici stroužky česneku od tchána - jsou opatřeny Sulkou a poté ještě obalené ve vápně - mohu se zeptat, zda je tento postup správný?Osobně bych se ráda vyhnula chemikáliím ve své zahrádce - jsou tyto látky bezpečné?Jsou to látky na přírodní bázi?Existuje případně postup, kterým by se zamezilo chorobám - např. výsadba na jaře nebo nějaké přírodní postřiky?
    velice děkuji za odpověď a přeji příjemný večer!
    10. 11. 2015 20:38 Jan Kozák
    Nejsem odborník na chemii natož biochemii (ačkoliv jsem ze zkoušky dostal v roce 1975 výtečnou). Přesto si myslím, že Sulka je po hygienické stránce v pořádku. Zabalení do vápna neznám, ale pokud s tím má uvedený dobrý muž dobré zkušenosti, tož proč ne? Vápno je spolehlivě na přírodní bázi. Ekologické opatření je například pozdní výsadba ozimých odrůd, zakrytí porostu netkanou textilií v předjaří jako ochrana proti náletu houbomilky česnekové.

    žádost o radu

    9. 11. 2015 17:26 Zakladatel vlákna: Jiří Pulchart
    Dobrý den žádám Vás o radu pěstuji amatérsky česnek mám od Vás sadbu ale letošní nástup zimy je hodně teplý vím že bych měl sázet až denní teploty klesnou pod 8 st.ale kdy nejpozději sázet je možné to oddálit až na prosinec a vegetační doba se tím prodlouží doufám že uvažuji správně děkuji za odpověd Jiří pulchart
    9. 11. 2015 19:40 Jan Kozák
    Já jsem určitě největším propagátorem pozdní výsadby, třebaže toto znaly už i dřívější generace pěstitelů. S vegetační dobou si nedělejte starosti. Na termín sklizně nemá termín výsadby žádný vliv.
    20. 11. 2015 17:14 Jan Cesek
    Tedy vysadba nyni a v breznu = termin sklizne bude stejny???
    20. 11. 2015 17:43 Jan Kozák
    V případě úzkolistých nepaličáků (Matin, Japo II, Benátčan, případně Lumír od Moravoseedu) to skutečně platí. Pokud budete na jaře sázet ozimé odrůdy (paličáky a širokolisté nepaličáky) pak bude sklizeň o několik dnů opožděná. Těch několik dnů je maximálně týden. Ale záleží také na konkrétním počasí, jestli česnek přirozeně dozrává nebo doschne.

    výsadba

    8. 11. 2015 16:43 Zakladatel vlákna: petr Liška
    Dobrý den,dnes je 8.11. A u nás jsou stále denní teploty 10az_19st.a přes noc od 0az 5 st.mohu už sázet nebo mám dál čekat na stálé teploty pod 8 st.? Děkuji.
    9. 11. 2015 19:32 Jan Kozák
    Už se dá předpokládat, že se ochladí. Já nebudu sázet dřív než koncem listopadu.
    20. 11. 2015 17:16 Jan Cesek
    Kdy budete sazet? Za par dni uz ma byt k nule i pres den.
    20. 11. 2015 17:45 Jan Kozák
    Předpověď počasí je skutečně taková, ale já budu připraven k sázení až po příštím víkendu, tedy nejdříve 30. listopadu. Ale Vy klidně sázejte zítra.

    vlnovník

    8. 11. 2015 9:42 Zakladatel vlákna: Tomáš Bohočík
    Dobrý den koupil jsem si sadbu havrana v září následně namořil v sulce a nechal vysušit. Skladoval jsem ho ve sklepě, ale vypadá to že to že jsem se vlnovníku nezbavil. Je možné ho před výsadbou ještě jednou namořit? Nedojde k poškození sadby? děkuji Bohočík
    9. 11. 2015 19:31 Jan Kozák
    Dalším mořením česneku neublížíte, ale podle zkušeností Sulka ničí vlnovníka ve všech vývojových stádiích a že by česnek mohl být znovu napaden, se mi moc nezdá. Ale nemusím mít pravdu. Vlnovníkem se důkladně u nás nikdo nezabýval.

    Sadba

    6. 11. 2015 20:20 Zakladatel vlákna: Martin Wiedemann
    Dobrý večer.
    Předem se omlouvám za hloupý dotaz.Dnes jsem sázel česnek a strhla se hádka co se hloubky sadby týče.
    Hloubka sadby se doporučuje cca 6.cm.
    Dotaz je zda 6.cm hluboká díra a vhodit stroužek.Nebo zda hlubší (10.cm) aby nad stroužkem bylo tížených 6.cm hlíny.
    Možná se zdá že je dotaz hloupý ale rozpoutal opravdu dohady v širokém okolí.
    Děkuji předem za odpověď.
    6. 11. 2015 20:47 Jan Kozák
    Hloubkou výsadby se rozumí vrstva hlíny nad stroužkem. To znamená, že podpučí je hlouběji.

    Škůdci česneku

    5. 11. 2015 22:36 Zakladatel vlákna: Smisitel Stanislav
    Několik let pěstuji česnek neznámé odrůdy.
    Letos již druhým rokem napadl mé záhony neznámý škudce.
    Nejdříve se objevil krvavě červený brouk (nemusí to mít souvislost) a pak se objeví nechutně vypadající zelenohnědé
    larvy tvaru hrudky, velikosti hrachu plné požíraných listů.
    Poškozené nejsou jen listy ,ale i cibulky. Poškozený není jen česnek , ale také cibule, zde toto poškození není tak znatelné. Letos jsem pořídil novou sadbu, jelikož česnek sadím na stejné místo asi co 4 roky aplikuji dusíkaté vápno.
    Na jaře chci použít nějaký vhodný pesticid. Máte li podobné zkušenosti poraďte.
    S pozdravem Spaso
    6. 11. 2015 7:14 Jan Kašpar
    Jedná se o Liliovníčka chřestového (Lilioceris lilii). Spolehlivě ho hubí Reldan, nebo jakýkoli jiný organofosfát. Má to háček, žádný organofosfát nemá pro česnek registraci (Reldan do konce roku 2008).Takže zbývá ruční sběr larev obalených trusem i brouků. Škůdce se vyskytuje na chřestu, liliích, narcisech, tulipánech atd. Květiny je možno polévat čímkoli. To se nejí. Pokud si necháte chřestovníčka namnožit na květinách či chřestu, pak přejde (přeletí) na česnek, pórek i cibuli a máte na kalamitu zaděláno. Pro pořádek: Chřestovníčka likviduje spolehlivě taky jakýkoli insekticid - Pyrethroid s obsahem účinné látky Permethrin. Samozřejmě žádný prostředek s Permethrinem nemá dnes již registraci na česnek či cibuli.. Jediný registrovaný insekticid na česnek je Karate-Zeon (ú.l. Λ-cyhalothrin). Vzhledem k tomu, že K-Zeon funguje na mandelinku b. (Leptinotarsa decemlineata) tak by měl fungovat i na Chřestovníčka. K-Zeon ale na rozdíl od předchozího vyzkoušeno nemám.
    6. 11. 2015 10:50 Jan Kašpar
    Chřestovníček liliový je správně. Chybička se vloudila.

    Hnojení

    2. 11. 2015 22:03 Zakladatel vlákna: Pavel
    Dobrý večer
    Obracím se na Vás z dotazem,pane Kozáku.V sobotu se chystám rýt záhon,na kterém chci pěstovat v roce 2016 česnek.Na tomtéž záhonu byli v roce 2015 brambory.Napadlo mě co záhon kapku před rytím přihnojit roztokem ze "slepičáků ".Myslíte si,že to má význam a užitek pro pěstování česneku.Samotné sázení plánuji až se ochladí,zatím to nevypadá.
    Díky za odpověd
    Trávníček
    3. 11. 2015 6:42 Jan Kozák
    Nic tím nepokazíte. Ani v případě, že brambory byly před výsadbou řádně pohnojeny stejným hnojivem.

    <p>Skvrny</p>

    1. 11. 2015 11:30 Zakladatel vlákna: Vratislav
    Dobrý den p. Kozák.Při stroužkování před mořením sulkou jsem zjistil u některých str.malé žlutohnědé skvrny vel.3mm i více a do hloub.rovněž 3mm.Nevím co to je nikdy jsem to neměl až v let.úrodě.Snažiljsem se tyto str.oddělit a zkonzumovat.Mám však obavu že i v sadbě toto určitě bude.Mám obavu abych nezamořil tím zahradu.poradte jestli nemám před výsdbou nebo po ni něčím zeminu ošetřit nebo nemusím mít obavu děkuji a příjemný den
    1. 11. 2015 17:20 Jan Kozák
    Popis problému je sice nejednoznačný, ale přesto usuzuji, že to je fyziologická porucha, která nemá vliv ani na chuť ani na skladovatelnost ani sadbovou kvalitu. Je to pouze estetický nedostatek.

    sadba Anton - středové stroužky

    30. 10. 2015 21:42 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý večer, pane Kozáku, mohu vysadit vytlačené středové stroužky z loňské klizně? Jsou pevné, pěkné, nemám jich moc, buď je sním a nebo dám do země, radši bych sázela. děkuji
    1. 11. 2015 7:14 Jan Kozák
    Klidně sázejte.

    dotaz

    29. 10. 2015 19:59 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý večer, chtěl bych se zeptat nebo jen to potvrdit.
    O vikendu česnek nastroužkuji poté ihned namořím v sulce cca. 2-3h. Poté počkám až přimrzne a nasadím?Je to vše dobře, nemám s česnekem ještě před výsadbou něco dělat?

    Děkuji za odpověď
    30. 10. 2015 6:28 Jan Kozák
    To je špatně. Moření v Sulce je možné od konce srpna do poloviny (v některých letech do konce) září v době hluboké dormance. Druhý možný termín je krátce (max. 24 hodin) před výsadbou.

    Dusíkaté vápno

    27. 10. 2015 19:38 Zakladatel vlákna: Jurda Josef
    Dobrý večer,prosím o odpověď na můj Dotaz. Je možné aplikovat před sadbou dusíkaté vápno?
    27. 10. 2015 19:44 Jurda Josef
    ...jsem dotaz dohledal.Jurda

    26. 10. 2015 19:05 Zakladatel vlákna: Markéta Šišáková
    Dobrý den, včera jsem si chtěla vystroužkovat sadbu (havran). K mému zděšení mi asi 30% z kilového balíčku seschlo- viz foto. Palice jsem ihned po zakoupení rozbalila a dala na síto. Můžete mi prosím napsat co se to s mým česnekem stalo? Udělala jsem něco špatně při skladování? Děkuji za odpověď.
    26. 10. 2015 19:17 David Švingal
    Na Vašem česneku si pochutnal zřejmě Vlnovník česnekový,ne nadarmo pan Kozák doporučuje mořit Sulkou ihned po zakoupení sadby ( září-říjen )
    27. 10. 2015 20:05 Jan Kozák
    A mohla jste se to dočíst i v přiložené příručce. V letošním roce je vlnovník skutečně mimořádným problémem.

    Malá mechanizace

    26. 10. 2015 15:45 Zakladatel vlákna: Plhal Pavel
    Pro sázení česneku jasem si vyrobil následující nářadí
    27. 10. 2015 19:47 Jurda Josef
    ...otvor se nezalepuje zeminou?
    28. 10. 2015 18:08 Plhal Pavel
    Ani se nezalepuje, zvláště pokud je zemina suchá , otvor je kónický, tenhle záhon je asi 3 týdny po rotavátorování a tak vpodstatě otvory byly vytlačeny v měkkém terénu.

    Poškozený česnek

    24. 10. 2015 15:14 Zakladatel vlákna: Hedvika Tomšová
    Vážený pane inženýre,
    dnes jsem rozdružila sadbu od vás. Dvě cibule měly špatné stroužky, které pochopitelně sázet nebudu. Co bych měla dělat s těmi na pohled zdravými? Nasázet? Spotřebovat v kuchyni? Přikládám foto.
    Zdraví Hedvika Tomšová
    25. 10. 2015 6:12 Jan Kozák
    Nasázet. Primárně se jedná o fyziologickou poruchu, takže není důvod k obavám, že by ostatní sadba nebyla v pořádku.
    Tato porucha se bohužel projevuje v některých případech až v září nebo v říjnu, takže v době expedice se sadba jeví jako bezchybná. Je mi líto, že se Vám to stalo u dvou cibulí v půlkilové zásilce. Moc se Vám za to omlouvám.

    Sadba po Fazolích (becoky)

    24. 10. 2015 0:36 Zakladatel vlákna: Jiří Rudzki
    Dobrý den pane Kozák.
    Letos chci sadit česnek na místě, kde byli fazole. Nečetl jsem všechny příspěvky ale zatím byli diskuze o sázení po bramborách, hrachu a rajčatech. Máte zkušenost jak se mu daří po těch fazolích? Předem děkuji za odpověď.
    24. 10. 2015 7:06 Jan Kozák
    Neměl by být problém. Dokonce možná nemám pravdu ani s tím hrachem. Vycházel jsem u této informace z vlastní několikaleté zkušenosti, ale na jediném stanovišti.

    Česnek na sázení

    21. 10. 2015 22:57 Zakladatel vlákna: Tomas Hruby
    Dobrý večer pan Kozák.
    Pri rozdružovaní česneku Dukát na stroužky(prstama) se mi v koreňové části stroužka-čiže v podpučí stroužka pravidelne odlomila malá tenká povrchová část na podpučí stroužka(zvyčajne v střede podpučí,ňekdy na kraji podpučí ).Na tem místě to tam ostalo poraňené,mokré ale za pár hodin to zaschlo.Je to vada alebo sa to děje při rozdružování i Vám(minulý rok se mi to nestávalo)?

    Tuto sezónu sem našel totiž v porostu česneky napadené háďátkem plus při rozdružování sem zistil že stroužky oproti minulému roku změnili farbu-z tmavě rúžové vybledli až zběleli.Mimochodem kořínky mám narašený i u stroužkú kde se tá tenká povrchová část podpučí ulomila.Hlavně se to ulamovalo u vybledlých stroužkú!

    Tak si kvúli těmto příznakúm bojím či nejsou tyto stroužky také napadené háďatkem+popřípade múže toto poraňení česneku přilákat fúzarium,sclerotium anebo jinou nemoc?
    Snad sem to napsal srozumitelně.
    Moc Vám ďekuji za odpověďi.
    S Pozdravem Tomáš.
    22. 10. 2015 21:19 Jan Kozák
    Na odrůdu Dukát se zeptejte jejího producenta. Není to naše odrůda.
    Pokud jste v porostu objevil příznaky napadení háďátkem zhoubným, pak je velký hazard brát z toho sadbu.

    Sesychani česneku

    18. 10. 2015 20:41 Zakladatel vlákna: Tomáš Novotny
    Dobrý den, trápí mne sesychani sklizeneho česneku. Jak tomu předejít? Tento problém mne netrapil dříve. Po zakoupení Vaší sadby začaly sesychat i odrůdy moje původní. Děkuji za odpověď. K dnešnímu dni je poškozeno cca 40% sklizně
    19. 10. 2015 6:59 Jan Kozák
    Toto sesychání je s největší pravděpodobností způsobeno sáním vlnovníka česnekového. Toho už dvacet let považuji za největší problém při pěstování, vlastně skladování, česneku. Ale nikdo se tím pořádně nezabývá.
    19. 10. 2015 23:45 Jana Pilková
    Dobrý večer pane Kozáku, snažila jsem se někde dočíst, kde se ten darebák vlnovník k česneku dostane. Všude se píše, že je to problém skladů. To znamená, že z půdy by měl být česnek v pořádku a nakazí se při sušení? A co insekticidy před začátkem sušení? Postřikům nerozumím, četla jsem to na internetu. Děkuji
    19. 10. 2015 23:49 Jana Pilková
    Jenom doplňuji, myslela jsem vystříkat skladovací prostory:-)Ale zase nevím, aby se tím nějak nenasákl česnek i když by se sušil za nějakou dobu po aplikaci. Ale jsou to teorie.
    20. 10. 2015 20:45 Jan Kozák
    Pro dezinfekci skladovacího prostoru je možné použít Savo. Ale pozor na bezpečnost práce. Insekticid, spíše akaricid, na konci vegetace bych já určitě nepoužil.
    21. 10. 2015 8:50 Radovan Mžik
    Dobry den pane Kozaku, jeste bych toto tema rad rozvinul, protoze me zajima jak se vlnovnik dale siri. Bohuzel jsem se k tomu nikde poradne nic nedocetl, ale nechtel bych si ho zavlect na pozemek, kde jsme s nim nikdy problem nemeli. Co jsem tak odpozoroval, tak pokud se skladuje zdrava sadba vedle napadene, tak se vlnovnik prestehuje i na tu zdravou. Vsechny sadbove odrudy jsem tedy rozdruzil, namoril v sulce (2-3h), ususil a vratil zpet do puvodnich raslovych pytlu, ktere jsem vyvaril ve vode. Veskere krabice apod, ktere prisly s nemorenou sadbou do styku jsem spalil. Je toto prosim dostatecne? Je, prosim, nejaka sance, ze cast roztocu prezila moreni a pri sadbe se mi dostane do pudy? Dekuji za Vasi odpoved.

    Hnojení kompostem

    18. 10. 2015 18:46 Zakladatel vlákna: David Švingal
    Dobrý večer, pane Kozáku, měl bych jednu otázku ohledně hnojení česneku kompostem.Do kompostu přidávám kuchyňské zbytky mimo jiné i slupky z cibule a česneku, příp. celé již v kuchyni neupotřebitelné. Mohu si tímto zavlést nebezpečné choroby např. bílou sklerociovou hnilobu? I když konzumní cibule a česnek nevykazují žádné vady? Nebo tyto zbytky do kompostu vůbec nepatří?
    Předem děkuji za odpověď. David.
    18. 10. 2015 22:51 Jiří Snášel
    Já do kompostu dávám i tyto nebezpečné věci. Ale nikdy kompostem nehnojím pole, kde mám, či mohl bych mít v budoucnu česnek.
    P. Kozák onehdá upozorňoval na průmyslový kompost, vyráběný z bioodpadu. Lidé do hnědých popelnic hází vše, včetně plesnivého česneku.
    19. 10. 2015 6:49 Jan Kozák
    Ve slupkách zdravého česneku nebo zdravé cibule je minimální riziko. Horší je to s materiálem, který se pro pochybný zdravotní stav v kuchyni nedá upotřebit. Nemá smysl si namlouvat, že v celém profilu kompostu se dosáhne během zrání teplota šedesát stupňů, která už likviduje téměř všechno, s výjimkou sklerocií.

    Sadba po rajčatech

    17. 10. 2015 22:41 Zakladatel vlákna: Petra Vaverková
    Dobrý večer pane ing. Chtěla jsem se zeptat, zda je možné vysadit česnek na místo, kde jsme měli letos rajčata. Pokaždé vysazuji česnek po bramborách a zajímalo by mě, zda by to šlo i po rajčatech.
    Předem děkuji za odpověď Vaverková
    19. 10. 2015 6:42 Jan Kozák
    Rajčata můžeme považovat za dobrou předplodinu, zvláště jestliže bylo před nimi pohnojeno hnojem. Jen pro zajímavost: rajčata i brambory mají stejný vědecký rodový název Solanum.
    20. 10. 2015 15:32 Petra Vaverková
    Moc Vám děkuji. Zkusím to tam tedy letos dát.

    Zelené hnojení

    16. 10. 2015 19:36 Zakladatel vlákna: Bárta František
    Dobrý den, pane ing mám na Vás dotaz, má vliv zaorání zeleného hnojení(řepka) vliv na následné nasázení česneku na toto místo? Za odpověď moc děkuji. Bárta Mohelnice
    17. 10. 2015 18:48 Jan Kozák
    Zelené hnojení obohacuje půdu o organickou hmotu, řepka navíc půdu dezinfikuje. Pro česnek je to vhodné řešení. Nejzazší termín jeho zaorání je polovina září.

    Dusíkaté vápno a sadba

    14. 10. 2015 22:07 Zakladatel vlákna: Jiří Fiala
    Dobrý večer přeji a rád bych poprosil o pár rad. Tak, jako mnozí jsem se i já letos setkal na svém česneku s několika chorobami, především sklerociová hniloba a fuzaria na dvou odrůdách paličáku. Odrůda LAN byla plně zdravá, po celou dobu vegetace a rovněž nepaličák a česnek pěstovaný z pacibulek (neznámé odrůdy) nejevil známky napadení.
    Protože nedokážu zabránit tomu, aby se část zamořené půdy nedostala kultivací do míst, kde plánuji česnek sázet letos, chtěl jsem vše řešit dezinfekcí půdy dusíkatým vápnem, ale většího množství srážek jsme se dočkali až dnes. Bude prosím takový zákrok efektivní, když nepřijdou vyšší teploty popř. jak postupovat?
    Je možné využít sadbu z pacibulek a nepaličáku vypěstovaného vedle napadeného paličáku?
    Předem děkuji za odpověď.
    15. 10. 2015 6:40 Jan Kozák
    Dezinfekční účinek dusíkatého vápna aplikovaného v této době je minimální. Je to jen drahé hnojení. Využití vlastní sadby je téměř bez rizika při dodržení izolační vzdálenosti 5 metrů. To znamená, že 5 metrů od rostlin, na nichž se objevily příznaky napadení, jsou pravděpodobně napadeny i rostliny bez viditelných příznaků.

    Sázení

    10. 10. 2015 16:02 Zakladatel vlákna: Jakub
    Dobrý den pane inženýre,
    mohu se Vás zeptat, zda-li se dají sázet i stroužky bez obalu? Při rozdělování palice se mi pár stroužků podařilo oloupat až na bílo, mohlo by to být na závadu? Nebo je mám bez obav namořit a později zasadit?
    10. 10. 2015 16:04 Jakub
    Moje chyba, už to čtu "Česnek v otázkách".. Omlouvám se za spam

    hnojení výluhem slepičího trusu

    6. 10. 2015 8:30 Zakladatel vlákna: Milan
    Dobrý den pane Kozáku, bude vhodné hnojit v průběhu vegetace výluhem slepičího trusu ( koncentrátu -
    hmota : voda = 1:1) vyzrálého 14 dní a dále naředěného 1 : 10 - koncentrát : voda cca v 14 denních odstupech mezi řádky. Děkuji za Váš názor. Milan Rotter
    6. 10. 2015 19:29 Jan Kozák
    V tom nevidím problém.
    3. 4. 2023 8:16 Lukáš Baroš
    Precital som si diskusie na temu slepacieho trushu. V zasade sa odporuca pred aj pocas vegetacie. Skusal som 3 odrody a vybral som Bjetin, ktory sa mi pozdaval najviac. Ale ani jedna z troch odrod nerastla dobre (ked porovnam so susedmi). Rast nie je dobry a zltnu listy. Ja som to pocas vegetacie nehnojil a tak tento rok chcem pouzivat hnojenie slepacim trusom. Milan napisal ze prihnojovat kazdych 14 dni. Da sa aj castejsie? Alebo menej je viac?
    Kedy skoncit? Co som cital, dusikate hnojiva nie je vhodne pridavat pred koncom vegetacie. Dakujem.
    3. 4. 2023 10:33 Jan Kozák
    Častější hnojení nebude mít příznivý účinek, může být i na škodu. Přihnojování by mělo být ukončeno v době hlávkování.

    Hnojivo.

    4. 10. 2015 21:45 Zakladatel vlákna: Martin Wiedemann
    Dobrý den. Předem děkuji moc za rady, které jsem na vašich stránkách načerpal.Mám dotaz ke hnojení. Mám teď připravenou pudu na sadbu,kterou chci udělat začátkem listopadu. Chci se zeptat kdy mám před sadbou dát cererit? A také čím přihnojit z jara či na jaře. Děkuji moc za radu
    5. 10. 2015 6:31 Jan Kozák
    Cereritem se hnojí těsně před výsadbou, zapraví se při přípravě půdy k sázení. Na jaře se přihnojuje ledkem vápenatým (viz rubriku pěstování česneku), když je už dostatečná listová plocha, je účinnější hnojení postřikem na list jakýmkoliv listovým hnojivem s vyšším obsahem dusíku.

    sadba je možné sedit česnek po bramborách

    2. 10. 2015 17:01 Zakladatel vlákna: Vratislav
    2. 10. 2015 20:11 Jan Kozák
    Jistě, brambory v současné době považujeme za nejlepší předplodinu. Problém však mohou působit nezmrzlé hlízy, které potom česnek po celou sezónu zaplevelují.

    Ph půdy

    1. 10. 2015 18:14 Zakladatel vlákna: Ivo
    Dobrý den pane inženýre,
    prosím o info, o kolik % se může snížit výnos při pěstování česneku v kyselé půdě ph 5.5 a zda je bezpodmínečně nutné před výsadbou toto ph srovnat na neutrální.
    děkuji za odpověď
    1. 10. 2015 20:10 Jan Kozák
    To nevím, nevím ani kde bych potřebnou informaci získal.

    Pacibulky

    28. 9. 2015 9:05 Zakladatel vlákna: Petra
    Dobrý den, narazila jsem na tyto stránky a ráda se registrovala, přečetla moc drahocenné rady, zač moc děkuji, prosím, chtěla bych se vás touto cestou také zeptat, letos jsme poprvé sklidili česnek a nechali paličák vykvést a následně uschovat pacibulky, prosím, jak s nimi dále, sadí se až z jara? Pěkný den, Petra
    28. 9. 2015 16:20 Miroslav
    Viz. Česnek v otázkách:"Česnek v otázkách » Kdy a jak se pacibulky vysévají?
    Pacibulky se vysévají na jaře i na podzim. Některé odrůdy (většinou ty, které vytvářejí velké pacibulky), vytvářejí při podzimním výsevu cibule dělené na jednotlivé stroužky (dorůstají však malých velikostí), při jarním výsevu je převaha cibulí kulatých, nedělených. Morfologicky je pacibulka i stroužek přeměněný pupen, proto i jejich výsadba by měla být ve stejném termínu.
    Pacibulky se sází asi 3 cm od sebe i 3 cm hluboko. Není potřeba dávat je jinam než ostatní česnek."
    29. 9. 2015 6:19 Jan Kozák
    K tomu si můžete přečíst v rubrice články: Pěstování česneku z pacibulek od Jaroslava Čecha.

    zelené hnojení

    25. 9. 2015 10:42 Zakladatel vlákna: František
    Dobrý den, pane inženýre jaký je Váš názor na řepku olejku vysetou na zelené hnojení pro výsadbu česneku
    25. 9. 2015 21:10 Jan Kozák
    Je to podobné jako hořčice, tedy výborné. Hlavně včas zapravit do země, aby se stačila do doby výsadby dostatečně rozložit.
    30. 9. 2015 10:02 Nový
    Prosím o vysvětlení termínu "včas zapravit do země". Je to cca týden, měsíc ...? Děkuji
    30. 9. 2015 20:51 Jan Kozák
    Včas znamená, aby se stačila do doby výsadby dostatečně rozložit. Tomu odpovídá kalendářní termín kolem poloviny září.

    Benátčan

    24. 9. 2015 22:03 Zakladatel vlákna: Martin Balajty
    Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, že kedy sa zberá odroda Benátčan, ak sa vysadí na jeseň (podzim)? Tiež začiatkom srpna, ako prí výsadbe na jar?
    25. 9. 2015 9:57 Jan Kozák
    Termín sklizně u Benátčanu (ale i Japo II a Matinu) je při podzimní i jarní výsadbě stejný.
    < Novější5657585960Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne