Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    česnek Flavor

    1. 8. 2011 23:16 Zakladatel vlákna: Václav Bártl
    Dobrý den, chci se podělit o zkušenosti a zároveň posbírat nějaké nové poznatky...Na jaře jsem zasadil 10 kg odrůdy Flavor (dovoz Francie, jarní modrý nepaličák, velké palice, 10-16 stroužků).Byla na poli, kde nikdy před tím žádná cibulovina nebyla, předplodina ozimá pšenice, na podzim zasetý ozimý mák, který vyzimoval.Pod mák bylo hnojeno v září kompostovaným hnojem(20t/ha), na jaře po likvidaci máku mělkou podnmítkou ještě cererit (asi 5 kg na osázenou plochu), potom rotavátor a výsadba asi v polovině dubna.Během vegetace 3x plečkování, mírné přihnojení LAD 27% N + 3% Mg. Dnes jsme sklízeli, s výsledkem jsem velmi spokojen. Porost byl bez chorob, sklizené množství pro hrubou představu bohatě plný přívěs za os. auto (celé rostliny vč. natě).Suším na půdě nad stájí, přes den zde teplota přesahuje 40°C (je to správně?) Chtěl bych si ponechat nějakou sadbu na příští jaro, mám trochu obavy z tak dlouhého skladování, prosím o doporučení jak uskladnit...Mám u Vás objednanou sadbu Lukan, obj. tuším 42V. Kdy bude sadba dodána, jaká bude cena? Děkuji, zdravím Bártl
    3. 8. 2011 21:33 Jan Kozák
    Změřte teplotu v místě sušeného česneku. Nad 40 stupňů je hodně. Odrůdu Flavor neznám, pouze vím, že existuje. Na Festivalu česneku v Buchlovicích byl stánek, v němž probíhal košt česneku. Vedle všech českých odrůd bylo i několik francouzkých a polských. Není bez zajímavosti, že účastníkům chuťově víc vyhovovaly naše odrůdy. Takže si myslím, že cesta k českému česneku nevede přes Francii.
    Objednaná sadba bude dodána v první polovině září, cenu stanovíme příští týden.

    rusky a cesky cesnek

    1. 8. 2011 17:09 Zakladatel vlákna: Eva neuwirthova
    Dobry den pane Ing. Kozaku,
    jsem celkem zacatecnik v pestovani cesneku. Rada bych se zeptala jaky je rozdil mezi ruskymi palicaky- tedy palicaky z Ruska- a ceskymi certifikovanymi odrudami? Dale me take zajima, jaka odruda je nejlepsi co se tyka zdravotni prospesnosti, protoze je znamo, ze cesky cesnek ma dvojnasobne mnozstvi prinosnych latek, antibiotickych nez cinsky cesnek. Ktery je ale nejlepsi z tech ceskych ci ruskych.... Dekuji Eva
    1. 8. 2011 21:22 Jan Kozák
    Ruské česneky je souhrnný název pro skupinu klonů, které se vyznačují malým počtem velkých stroužků (obvykle 4 - 6) a pocházejí z různých částí bývalého SSSR. Jejich nevýhodou je mírná, ale pro gurmány nepříjemná pachuť. Proto my s nimi nepracujeme, ačkoliv jsem jich kdysi měl přes 200 klonů. Do letošního roku jsem je považoval za dosti odolné proti chorobám, dnes už vím, že to tak není. České registrované odrůdy vycházející z českých krajových odrůd jsou v chuti ušlechtilejší. Je-li však některá odrůda zdraví prospěšnější než jiná, to nevím, ale dost o tom pochybuji.

    Ruský paličák

    31. 7. 2011 23:12 Zakladatel vlákna: mari
    Pěkný den, tak nevím, měla jsem přání si koupit ruský paličák. V Buchlovicích jej jeden prodejce prodával. Stála jsem ve frontě, když ke stánku přistoupila paní a ptala se, jakou prodávají odrůdu. Poté vzala jeden česnek do ruky a řekla, to nené ruský paličák, ten pěstuji doma, tak nevím, co jsem koupila...ale je hezký a chutný
    31. 7. 2011 23:35 Standa
    ???
    31. 7. 2011 23:44 Marie Ligocká
    170
    1. 8. 2011 9:00 Jan Kozák ml.
    Obávám se, že charakteristika „hezký a chutný“ nestačí k určení odrůdy.
    Jak bylo v Buchlovicích nesčetněkrát řečeno, ruský paličák není označení pro odrůdu, nýbrž je to souhrnný název pro všechny česneky z území bývalého SSSR, které vytvářejí pacibulky.

    Sklerotium

    31. 7. 2011 21:04 Zakladatel vlákna: Lojza
    Do Buchlovic jsem se letos nedostal,škoda...Sklidil jsem vekan,zůstala asi tak třetina -sklerotium. Jovan a DHv jsem měl na pozemku kde nikdy žádné cibuloviny nebyly taky sklerotium a nějaká zelená hniloba ale stráty tak velké nebyly..zamýšlím všechno trochu schopné z těchto odrůd prodat jako konzumní a budu doufat že to nějaký blázen nenasadí.Ale nevím nebude to těm lidem hnít??????Mám ještě třetí odrůdu na dalším pozemku,název neznám ale vypadá velmi dobře tak zvažuji ji celou nechat na sadbu,ale už ji mám tak cca 10let.. dělám dobře????? děkuji za konzultaci..
    31. 7. 2011 22:16 Standa
    Že děláte i základní chybu v příliš pozdní sklizni, kdy odumírající suknice běžně zaplísní ... No a s tím prodejem je dobré počkat až po řádném usušení. Pokud jim to prodáte na čerstvo, pak to jako čerstvý česnek musí co nerychleji zkonzumovat nebo si musí dát práci se sušením a ztrátami během sušení. Nevím jakou plochu pěstujete, ale v mém případě většího záhonu si můžu dovolit procházet kolem porostu (cestou do sadu) každý týden a podezřelé rostliny průběžně vyřazovat, Letos to bylo cca 12 palic z celkem cca 600 vysázených stroužků. No a pro výběr sadbového mám pravidlo, že tři sousední rostliny od té pochybné je zásadně konzumní a z těch potenciálně sadbových si vyberu jen ty nejlepší odpovídající odrůdě. Ve Vašem případě bych zkoro uvažoval, jestli nevypustit pěstování česneku na pár let úplně a pak koupit certifikovanou sadbu.
    1. 8. 2011 21:05 Lojza
    No já měl certifikovaný,a mám ještě panenskou půdu kde nikdy nebyl a ta třetí odrůda je samozřejmě sklizená a suší se také ale opravdu tam nebyla jediná kazová rostlina.mysllím když to důkladně vším dostupným namořím a pozemek řádně připravím?????????nepočítal jsem to na stroužky ale bylo to cca deset kilo vysázené sadby
    1. 8. 2011 21:10 Jan Kozák
    Vámi popisovaný problém může mít pouze dva zdroje: infikovanou sadbu nebo infikovanou půdu. Já vždycky tvrdím, že se bílá sklerociová hniloba v našich množitelských porostech, z nichž se dodává sadba, nevyskytla. Kdyby se u některého množitele vyskytla (což už se také stalo), pak taková partie je prodávána jako konzumní česnek. Naše kontroly množitelských porostů jsou velmi pečlivé. Takže jsem jednoznačně přesvědčen, že zdrojem je Vaše půda. Ani není nutné, aby byl česnek či příbuzné rostliny na tomto pozemku pěstovány. Velmi často se stává, že jsou zamořeny pozemky kolem vodních toků, zvláště pokud byly někdy zaplaveny.

    Cena

    31. 7. 2011 10:36 Zakladatel vlákna: anonym
    Jste normální prodávat česnek za tak příšernou cneu? Baví vás takto likvidovat český česnek? Pak hodně štěstí.
    31. 7. 2011 11:11 náhodný.host
    Nějak jste zapoměl uvést kontext. Ale podle mne pan Kozák nepatří mezi ty co prodávají nejvyšší nabídce, ale k těm čestným lidem, co uzavřou seznam objednávek dřív tak, aby prodávali za cenu danou výrobními náklady. Já pěstuji česnek pouze pro svou potřebu a potřebu příbuzenstva a jsem nškde na 70 Kč za kg, když k tomu připočítáte naše české daně tak jsme na 150 Kč/kg a jsme stále ještě bez zisku. ... sadba bude dražší, protože máte více práce s prohlídkami porostů, ztráty vyřazením podezdřelých rostlin, více úřadování, ... Zkuste tedy říci která cena se Vám nelíbí.
    31. 7. 2011 11:40 Jan Kozák ml.
    Dobré dopoledne, pane anonyme z Jižních Čech. Cena sadbového česneku je úměrná výši ceny česneku konzumního. Podívejte se sám, jak si česnek určený k okamžité spotřebě vede. Budeme-li prodávat sadbový česnek za cenu nižší, budou jej lidé kupovat místo konzumního a kvalitní sadbu takto zlikvidují.

    Podívejte, anonymní příspěvky už psát zvládáte. To umím také, a zvládají to úplně všichni, se kterými se zde na diskusi můžete potkat. Ale zkuste udělat něco víc. Vezměte česnek, vyšlechtěte novou odrůdu, financujte její ozdravování a rozmnožte ji na patřičné množství. Pokud poté dokážete cenu stlačit až do řádu set korun za kilo, přestanu Vás považovat za nevychovaného anonyma, kterého baví křičet do tmy.
    31. 7. 2011 11:50 Ludmila
    Nevážený anonyme, český česnek v ohrožení není, zásluhou právě Ing. Kozáka a dalších, kteří se šlechtění a udržování česneku věnují. Zlikvidovaní jsou pouze jeho pěstitelé - čeští výrobci zeleniny, kteří přišli na buben zásluhou těch, kteří kupují levný česnek z dovozu a jediným kritériem pro ně byla a je nízká cena. Soudě podle Vašeho příspěvku, Vy k nim očividně patříte také. Nejsmutnější je, že tohle platí pro skoro veškerou zeleninu, dříve u nás pěstovanou.
    31. 7. 2011 20:00 Jan Kozák
    Škoda, že jste nezasáhl účinně hned v Buchlovicích. Mohl jste přesvědčit prodejce konzumního česneku, aby snížili cenu, my bychom pak udělali totéž. Možná jste si všimnul, že jsme byli poslední, kdo svou cenu stanovil. Smyslem naší práce je dodávat do oběhu sadbu česneku. Kdyby její cena byla stejná jako u konzumního česneku, pak by její velká část neskončila v zahradách, ale v kuchyni. To se stalo vloni, kdy jsme stanovili cenu už v červnu a na konci expedice jsme prodávali za nižší cenu než se běžně prodával česnek konzumní. Kde pak asi naše sadba skončila?
    8. 8. 2011 10:46 Jara
    Dobrý den pane Kozák
    letos jsem se sice Vašeho festivalu nezúčastnil ale věřím že byl úspěšný stejně tak jako v letech dřívějších. To co se Vám podařilo s česnekem by potřebovalo každé odvětví našeho zemědělství. Z vlastní zkušenosti vím že nejvíc křičí ti kteří toho nejvíc zneužijí. mám tím na mysli toho anonima který sice letos nadává na Vaši cenu česneku ale za rok bude stát před bránou zámku s česnekem za190. Loni jsem se tam potkal s kolegou ze zaměstnání kterému bylo moc 160 u vás tak si koupil před bránou za 120. Já mám od Vás a zdravý česnek on ušetřil a úroda mizerná ,česnek plesnivý ,pole na deset let zamořené. Ušetřil. Za sebe a mnohé jiné kteří nečekají něco z Vašich úspěchů zadarmo Vám děkuji. P.s. poraďte nějaký tah jak oživit české králíky i zde je čína monopolním likvidátorem našich chovů:-)
    1. 8. 2011 14:56 Pavlína F.
    Můj dotaz směřuje možná spíše na Jana mladšího. Proč jste tu ten nesmyslný příspěvek vůbec nechával? Pochybuji, že by to firmě prospívalo.
    1. 8. 2011 21:13 Jan Kozák
    Snad nám to ani neuškodilo a vyvolalo to odezvu. Od toho vlastně diskuse je. Po nějaké době to však vyřadíme, protože to nic poučného nepřináší.
    2. 8. 2011 0:05 Jan Kozák ml.
    V oblasti internetu se pohybuji asi devět let. Za celou dobu jsem neměl potřebu svou historii jakýmkoliv způsobem retušovat. A dělat to nebudu ani teď. Cena oproti loňskému roku vyšší je. Že se to nějakým lidem nebude líbit, se dalo předpokládat. Nemá smysl tvářit se, že tomu tak není.

    Táta níže naráží na to, že chystám rozdělení této diskuse na dvě části, kdy se v té standardní budou zobrazovat jen příspěvky označené jako přínosné a ve druhé části bude možné zobrazit si diskusi kompletní. Nechci totiž dělat stránkování, protože mi je jasné, že nikdo by řešení svého problému nehledal na druhé stránce, což by vedlo ještě k častějšímu opakování dotazů.
    2. 8. 2011 12:15 náhodný.host
    Pokud je někdo morálně nad věcí, nemusí se uchylovat k cenzuře. Když si přečtete celou diskuzi, zjistíte, že Kozákovi jsou vítězi a firmě to neškodí. Cenzuru potřebuje v této republice jen Vodráčková starší.
    3. 8. 2011 17:27 Frantík R
    TAk si ho nekupuj a vypěstuj si ho doma. Je to jednoduché, vždyť to roste samo!
    6. 8. 2011 20:04 Alena
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

    stara diskuze

    31. 7. 2011 10:33 Zakladatel vlákna: Ludmila
    Dobrý den,
    můj dotaz je spíše na J. Kozáka mladšího. Nemohl byste prosím umístit na stránky ke stažení starou diskusi, bohatě by stačilo ve formátu .txt. Obsahovala mnoho užitečných informací, já si ty nejdůležitější vykopírovala, ale po havárii disku jsem ztratila nějaká data a tohle bylo bohužel mezi nimi. Děkuji
    31. 7. 2011 11:29 Jan Kozák ml.
    Původní diskuse je umístěna na adrese http://www.blueboard.cz/kniha_0.php?hid=tbbe9csd0d2s4jj0949xoo4esdfvc9, kterou jsem zde nepublikoval úmyslně, neboť by pak nebylo snadné zjišťovat, zda tam nepřibyly nové dotazy. Bohužel server, na kterém kniha návštěv běží, staré příspěvky automaticky maže, proto se tam nyní objevují vesměs objednávky česneku, které jsou pro ostatní uživatele nepřínosné.

    Jen trochu mimo téma: Pokud není havárie disku způsobena fyzickou likvidací disku, je většinou možné ztracená data obnovit.
    31. 7. 2011 11:54 Ludmila
    Děkuji, zkusím to projít

    Dusíkaté vápno

    30. 7. 2011 17:11 Zakladatel vlákna: Šimon Eichinger
    Je vhodné po sklizni upravit půdu dusíkatým vápnek?
    31. 7. 2011 19:50 Jan Kozák
    Myslíte-li po sklizni předplodiny před výsadbou česneku, tak to Vám doporučuji. Pokud by šlo o aplikaci po sklizni česneku, pak má, vzhledem k ceně dusíkatého vápna, význam tehdy, když porost česneku nebyl v dobrém zdravotním stavu.

    Čtěte diskusi

    30. 7. 2011 12:27 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
    Dle mého má pan Kozák mnoho práce--skusme se ptát na nové věci a ty ostatní si přečíst v diskusi.Dovíme se jistě více.Sám jsem se přesvědčil, Děkuji Petr z Českého ráje.
    Zařazeno: Diskuse na webu

    česnek

    30. 7. 2011 12:10 Zakladatel vlákna: Marek Zelinka
    Dobrý den pane kozáku, chtěl bych se vás zeptat jestli je dobré sázet česnek po bramborách. děkuji.
    31. 7. 2011 11:46 Jan Kozák ml.
    Vizte prosím odpovědi z 24. července, 10. července, 5. dubna, 10. března a 15. února.

    Pacibulky

    28. 7. 2011 16:22 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kynčl
    Dobry den,pane Kozaku!
    U odrudy Lukan mi na natich narostly palice pacibulek? v urovni nebo lehce nad zemi,asi u petiny rostlin.Rostlina cesneku vypada,jako by mela dve palicky nad sebou.Proc se to stalo?Je to odrudova zalezitost,nebo je to vlivem prostredi?Normalni pacibulky-na vrcholu rostliny -mohu vcas odstranit,tyto ne,ponevadz bych musel odriznout nat,nad nimi pokracujici... velikost cibuli jejich pritomnosti vyrazne utrpela,poradite?Dekuji,Kynčl.
    29. 7. 2011 8:18 náhodný.host
    To vypadá jako popis obrázku na straně 13 z článku http://www.k-cesnek.cz/ke-stazeni/Proc_je_dulezite_vedet_o_cesneku_vic.pdf ...... Zkuste upřesnit, jestli jste letos nesázel v poloze kde je dlouhý den zkrácen výrazným zastíněním ráno a večer?
    29. 7. 2011 20:08 Jaroslav Kynčl
    Ano,ano,takhle to presne vypada,s tim ze palice pacibulek je jeste mnohem vetsi...a mate pravdu,ze z vychodu je porost stineny vcelarskymi vrbami,nicmene jsou asi tri metry daleko a jsou jen dvoumetrove.Ostatni zelenina i jine odrudy cesneku prospivaji nadherne...jinak je od nejakej devate hodiny porost az do vecera oslunen,ale zrejme bude Lukan citlivejsi...dekuji za upozorneni...
    31. 7. 2011 19:38 Jan Kozák
    Jedná se o abiotickou (neparazitickou) poruchu, kterou trpí všechny širokolisté nepaličáky. Její frekvence je ovlivněna danými podmínkami, ale které to přesně jsou, to se zatím neví. Jde vlastně o prodloužení zkráceného stonku z cibule, který vynese středové stroužky o něco výš, někdy dokonce ve dvou patrech. Není bez zajímavosti, že takto vytažené stroužky jsou kvalitní sadbou. Pokud jste byl včera v Buchlovicích na přednášce Ing. Roda, tak to už víte i s dalšími podrobnostmi.
    1. 8. 2011 22:00 Jaroslav Kynčl
    Dekuji za odpoved:-)Kyncl.

    náhrada za SULKU

    26. 7. 2011 17:04 Zakladatel vlákna: Alena Mihulková
    Zdravím, podařilo se nám zjistit mořidlo, které by mohlo sloužit jako náhrada za SULKU.Jedná se o přípravek SÍRA SK 520 výrobce VOCHS Bohemia. Složením " polysulfidická síra", stejné koncentrace jako sulka. Chci se zeptat, jestli už jste se s tímto přípravkem setkal a co si o tom myslíte? Děkuji za Váš názor.S přáním hezkého dne Mihulková.
    26. 7. 2011 21:11 Jan Kozák
    Zatím jsem se s tím nesetkal, tož nemám ani žádný názor. Pravděpodobně nám k tomu něco řekne pan inženýr Rod na přednášce tuto sobotu v Buchlovicích.
    26. 7. 2011 23:37 Standa
    Sulka je obchodní označení pro polysulfid vápenatý a Síra SK je obchodní označení pro polysulfid draselný. Protože slovensko přistoupilo trochu jinak k doporučení EU vybavit určitou skupinu přípravků novými bezpečnostními listy, tak je "Slovenská sulka" stále v distribuci, ale u české byla ukončena výroba už loni a nejbližší termín pro schválení nových technických listů je listopad 2011 = na jaře možná bude SULKA opět v prodeji, ale některé typy aplikace budou neuvedeny v přípustných způsobech použití. (například postřik proti roztoči na viné révě v době po vyrašení).
    29. 7. 2011 14:48 náhodný.host
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

    pacibulky

    26. 7. 2011 12:54 Zakladatel vlákna: Hainspach
    Dobrý den, poradíte prosím, kdy jsou pacibulky pro sázení hotové ke sklizni ?
    26. 7. 2011 21:09 Jan Kozák
    Pacibulky se sklízejí zároveň s česnekem a buď se nechají dojít na rostlině nebo se květensví odříznou a suší samostatně.

    prodejci sadby

    25. 7. 2011 14:12 Zakladatel vlákna: Dagmara
    Dobrý den, pane inženýre,
    mohl byste mi prosím poradit, kde se dá letos zakoupit sadbový česnek v Jihomoravském kraji (když u Vás již nelze), nejlépe okres Blansko nebo Brno-venkov? Netuším vůbec, na které prodejce nebo firmy se obrátit. Bude možné zakoupit si letošní sadbu od Vás na X.ročníku slavností česneku v Buchlovicích?Ještě prosím o radu, které odrůdy jsou nevhodnější pro pěstování v této oblasti (Blanensko). Děkuji a zdravím.
    26. 7. 2011 21:06 Jan Kozák
    Na naší úvodní stránce máte informaci k našemu prodeji v Buchlovicích včetně plánku místa, kde bude naše stanoviště.

    orientovaná sadba

    24. 7. 2011 16:41 Zakladatel vlákna: Aleš
    Dobrý den.
    Nikde jsem se nedočetl, co znamená "orientovaná sadba". Vysvětlí mi někdo tento termín? Děkuji za odpověď. Aleš
    24. 7. 2011 21:19 Jan Kozák
    My používáme tento výraz pro ruční výsadbu podpučím dolů, někdo ho používá pro výsadbu nejen podpučím dolů, ale i stejný směr "bříšek" stroužků
    25. 7. 2011 10:48 náhodný.host
    Je když sázíte podpučím dolů, bříškem na jih a hranou k severu. Oproti jednoduše orientované sadbě má VPOS vliv asi jako orientace řádků ke světovým stranám.

    plíseň na česneku

    24. 7. 2011 15:50 Zakladatel vlákna: Karel Holeček
    Dobrý den,chtěl bych se zeptat na plíseň,která postihla mojí úrodu letošní rok česneku.Zasadil jsem 180 stroužků a sklidil 10 palic česneku,všechno bylo jinak plesnivé.Pěstuji ruský paličák se čtyřmi až pěti stroužky,mořím sulkou a sázím na podzim.Pěstuji ho už asi dvacet let,ale letos poprvé mi takto zplesnivěl.Chtěl bych si u Vás objednat 1 kg sadbového česneku na obnovu sadby.Co jsem udělal špatně,že mi tak zplesnivěl,každý rok to dělám stejně,každý rok mám nějakou palici plesnivou,pět nebo šest,ale letos skoro celou úrodu.Děkuji za odpověď.
    24. 7. 2011 21:17 Jan Kozák
    Tento problém už máte 20 let. Naplno se projevil až letos po loňském extrémně mokrém jaru. Počítejte s tím, že máte zamořenou celou zahradu.
    25. 7. 2011 12:15 Vladislav Janča
    Dobrý den.Napsal jste pane inženýre,že je zamořená celá zahrada,ale čím?Děkuji za odpověď.
    25. 7. 2011 20:06 Michaela Cermanová
    Dobrý den, co tedy dělat, aby se to vůbec nestalo - nebo aspoň jak to eliminovat na minimum. A pak mi není jasné proč se nedá plíseň řešit dříve než postihne takto celou sklizeň. Díky za odpověď.
    26. 7. 2011 10:39 Standa
    Přísně dodržovat pěstitelské zásady je moje pravidlo. Už při hlávkování odstraňovat i závadné rostliny + při sklizni konzumního česneku vybírám cibule pro vlastní sadbu tak, aby byly co nejdále od potencionálně infikovaného místa ... až po osevní postup.
    26. 7. 2011 21:02 Jan Kozák
    Pravděpodobně se jedná o bílou sklerociovou hnilobu. Problém se dá řešit předem: nesázet pochybnou sadbu a mít nezamořený pozemek. Standa má pravdu - česneky pro novou výsadbu by se měly vybírat už při sklizni a neměly by být v blízkém sousedství nejistého jedince.
    < Novější439440441442443Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne