Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Pěstování česneku Zpět na diskusi

    velikost stroužků pro sázení

    25. 10. 2020 19:29 Zakladatel vlákna: josef zdvořák
    Zakoupil jsem si od Vás zkušební krabičku s 8 odrůdami a mám dotaz některé paličky po rozdružení mají velmi drobné stroužky-zvláště ty ve středu paličky-mohu je použít na sadbu?A ještě jeden problém-jsem začátečník-některé stroužky se mi úplně vybalili jako kdybych je dával na jídlo nebude to vadit?
    26. 10. 2020 19:28 Jan Kozák
    Já říkávám, že sázet se mají všechny stroužky snad s výjimkou tak malých, že by je i šetrná hospodyňka vyhodila. V udržovacím šlechtění vyřazuji pouze stroužky s hmotností pod jeden gram.
    26. 10. 2020 19:54 josef zdvořák
    DÍKY ZA ODPOVĚD SNAD JEN TA DRUHÁ ČÁST OTÁZKY CO S TĚMI SLOUPNUTÝMI STROUŽKY?ASI NESÁZET? DĚKUJI MOC
    26. 10. 2020 21:13 Daniel Večeřa
    Dobrý večer,obnažené stroužky můžete nasázet,ničemu to nevadí
    27. 10. 2020 6:45 Jan Kozák
    Omlouvám se, nějak jsem si to zkrátil. Oloupané stroužky sázet můžete, běžně po namoření se některý stroužek také (sprosťák) sám svlékne.

    Zimny nepaličak

    24. 10. 2020 21:09 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
    Pozdravujem a ĎAKUJEM  za všetky Vaše inf.
    Mam vďaka Vam naštudované že zimný paličiak vysadený na JAR tvorí jednostučikové - cibule , čo urobí NEPALIČIAK pri rovnakom termíne výsadby ?
    25. 10. 2020 17:30 Jan Kozák
    Širokolisté nepaličáky z jarní výsadby rovněž tvoří i jednostroužkové cibule, avšak v podstatně nižší frekvenci než velkostroužkové paličáky. Na úzkolisté nepaličáky jarní výsadba nemá v tomto směru žádný vliv.
    26. 10. 2020 5:38 Jozef Sisak
    Ďakujem za vyčerpavajucu odpoveď s toho mi vychadza  ,že je možne použiť uzkolisté nepaličiaky ako "jarne " odrody ,ale ma to vplyv na skladovateľnosť ?
    26. 10. 2020 19:26 Jan Kozák
    Nemá. 

    Ještě k rizocore

    24. 10. 2020 20:39 Zakladatel vlákna: Ivan Švec
    Dobře chápu, že pro vývoj česneku stačí od výsadby po sezónu jen rizocore, nebo mořit i sulkou ?
    Pozn. vždy jste profíci a je radost s Vámi spolupracovat. Děkuji !!!
    Švec
    25. 10. 2020 17:27 Jan Kozák
    Rizocore a Sulka mají různá využití. Sulka je výhradně proti vlnovníku česnekovému, Rizocore napomáhá k lepšímu příjmu živin a vody, zlepšuje vitalitu rostlin a jejich zdravotní stav. Proto doporučujeme použít obojí.

    Hnojení slepičinci

    24. 10. 2020 17:49 Zakladatel vlákna: Marika Šedivá
    Dobrý den,
    chci se zeptat, zda následující postup je v pořádku. Na políčku, kam se letos chystám zasadit česnek, jsem zasela hořčici a řepku, v nejbližších dnech se chystám záhon zrýt...zůstaly mi zkvašené slepičince, které jsem dávala zkvasit v dubnu...mohu je naředit (např. 1:10?) a poté, co záhon zryju, ho tímto hnojivem zalít a poté do něj tedy sázet česnek, nespálím ho? Děkuji.
    24. 10. 2020 18:57 Jan Kozák
    Zelené hnojení mělo být už aspoň měsíc zaryté, ale čas už nevrátíme. Kvašené kuřince bych nalil před rytím. Česnek nespálíte, nemusíte se bát.
    24. 10. 2020 19:45 Marika Šedivá
    To zelené hnojení je posekané sekačkou už tak před dobrým měsícem, ale není tedy zaryté...měla jsem totiž domluvený odleželý hnůj od kamarádky, takže jsem čekala, že navezu hnůj a zryju, hnůj nakonec mít nebudu, tak proto tahle varianta, děkuji.

    Příprava políčka

    22. 10. 2020 21:23 Zakladatel vlákna: Tomáš Přibyl
    Dobrý den
    Připravuji políčko pro sadbu ...cca 3 m × 50 m...kde předtím asi 20 let byla louka s tím že většinou se jen posekala a píce se nechala jen tak ležet.... chtěl jsem se zeptat jestli je velký problém pokud nedodržím Vámi předepsanou dobu 4 měsíce od orby k samotnému sázení...ale třeba jen 1 měsíc ??? A potom mám ještě dotaz asi je zbytečné do půdy přidávat nějaké hnojiva že?? Když půda tak dlouho ležela ladem
    Typ půdy černozem...orba cca 20 cm
    Děkuji za odpověď
    23. 10. 2020 7:38 Jan Kozák
    Z Vašeho popisu se dá usuzovat, že živin bude pro česnek dostatek. 
    Pozdě zoraná louka bude problémem víc pro Vás než pro česnek. Jednak se bude do drnu hůř sázet a za druhé budete mít hodně práce s pletím, protože většina vytrvalých lučních rostlin Vám bude pole spolehlivě zaplevelovat. Každopádně bych ve Vašem případě doporučil použití přípravku Rizocore.
    A ještě drobnost: šetřete, prosím, v naší diskusi otazníky; působí to arogantně.

    Rizocore

    20. 10. 2020 18:19 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den pane Ing Kozáku, chci se zeptat na již vas zmiňovaný přípravek rizocore. Pochopil jsem správně aplikaci před výsadbou jako jen na zeminu? A na jaře v jaké fázi růstu česneku? Děkuji
    20. 10. 2020 19:21 Jan Kozák
    Při Vašem množství vysazovaného česneku je nejlepší aplikace před finální přípravou půdy. aby se přípravek dostal v co největším množství do půdy. Zahrádkáři mají ještě lepší možnost. Pokud vysazují do rýh, tedy brázdiček či járků, mohou lít roztok na jejich dno před výsadbou.
    Pokud na jaře česnek vláčíte, tak aplikujte před prvním vláčením. Pokud nevláčíte, pak ve stejné době před deštěm.

    Fuzáriová choroba

    20. 10. 2020 13:35 Zakladatel vlákna: Štěpánková Jaroslava
    Dobrý den,
    pane Kozák také se věnuji pěstování česneku, ale v letošním roce nám kompletně celou úrodu znehodnotila pravděpodobně fuzáriová choroba. Česnek byl na pohled velmi pěkný, velký, ale po usušení se v téměř každé paličce po rozloupnutí objevily chumáčky růžové vaty a holé stroužky česneku byly hojně posety hnědými flíčky, některý byl plesnivý úplně. ázím každý rok cca 4000 ks stroužků a letos jsme kompletně celou úrodu vyhodily.  Možná je to i tím, že pěstujeme čenek opakovaně na stejném místě a v loňském roce se nám vyskytla poměrně hojně i rzivost čeneku. Čenek vždy před výsadbou moříme v přípravku sulka a na jaře ošetřujeme přípravkem proti houbomilce. Ráda bych se Vás zeptala čím a jak je možné případně vydezinfikovat půdu, kde se čenek pěstuje a zda  je možné tam ještě něco pěstovat. Mockrát Vám děkuji za odpověď. Hezký den. Štěpánková
    20. 10. 2020 14:23 Jozef Sisak
    Chytam sa za hlavu po prečitani vašho prispevku ! čenek opakovaně na stejném místě    je vasa zakladna chyba  pri množstve 4000 ks. stučikov by človek predpokladal že poznate hlavne zasady pestovania cesnaku , je potrebne aby ste si doplnili tieto ZAKLADNE vedomosti
    20. 10. 2020 15:11 Zdeněk Mácha
    Pane Sisáku, nechtěl by jste se vůči dámě chovat trochu slušně? Myslím si, že by to šlo napsat i lépe. .
    21. 10. 2020 13:54 Jozef Sisak
    Svojim prispevkom som nechcel nikoho uraziť. Vyjadril som svoj nazor ak to pokladate za nevhodne tak SORY .Tieto stranky su zdrojom informacii aj pre  mňa už par rokov a aj napriek tomu že som to už niekoľko krat urobil tak ĎAKUJEM  p. Kozakovi za jeho ochotu odpovedať na otazky ktore sa opakuju v rovnakom čase každy rok a niekedy aj niekoľko krat v ramci diskusie.
    20. 10. 2020 15:36 Jan Kozák ml.
    Dobrý den. Je potřeba si uvědomit, že velké množství z chorob a škůdců se v půdě běžně vyskytuje. Když do půdy nasázíte česnek, paraziti, kteří se na něj specializují, se snaží do rostliny dostat a v půdě se mnohonásobně namnoží, a to přesto, že na rostlinách nevidíte žádné známky napadení. Když na daném stanovišti nebudete pěstovat česnek ani příbuzné druhy, množství škůdců se působením slunce a mrazu vrátí do původní rovnováhy.
    Sázením na stejné místo se koncentrace stále zvyšuje.  Pak stačí, když třeba počasí škůdce zvýhodní (jako letos, kdy po suchých létech byl dostatek srážek), a o celý porost velmi rychle přijdete.
    Řešením je pořízení nové sadby. Určitě sázejte na jiné místo. Můžete si přikoupit dusíkaté vápno, ale to bude lepší aplikovat, až se oteplí. Preventivně můžete použít i Rizocore. Sulka ani insekticidy proti houbovým chorobám nepomohou.

    Sázení česneku

    19. 10. 2020 20:44 Zakladatel vlákna: Lukáš Sova
    Dobrý večer 
    Ke konci týdne bych chtěl začít sázet česnek,co na  to říkáte? Už je vhodná doba?
    19. 10. 2020 21:12 Jan Kozák
    Říkám, že není. Ani podle kalendáře ani podle teploty. Ale stejně Vám závidím, že nemáte žádnou jinou práci než výsadbu česneku.

    Uchování česneku

    18. 10. 2020 19:25 Zakladatel vlákna: Lucie Zemanova
    Dobrý den pane Kozaku, kdyby jste byl tak hodný a zodpověděl mi dvě otázky. 
    1. Jak nejlépe uchovat v paneláku cesnek přes zimu? 

    2. Jak nejlépe vydezinfikovat záhon před výsadbou česneku proti houbám a plisnim? 

    Předem moc dekuji za odpověď, mějte se krasne 
    19. 10. 2020 10:08 Libor Hejduk
    Nejsem sice pan Kozák, ale troufnu si odpovědět. V paneláku počítám, že není problém s vlhkostí, takže kdekoli v suchu, ideálně suchý sklep (přízemní kamrlík) popř někde doma ve spíži. Počítal bych ale, že ve vyhřátém panelákovém bytě bude česnek o něco rychleji vysychat. A ohledně desinfekce, tak ta by se měla dělat už na sklonku léta, kdy je ještě teplo, Aplikace dusíkatého vápna, zalít a zakrýt folií na cca 3 týdny až měsíc. Můžete aplikovat teď a sázet v prosinci. Jestli bude zase zima nezima jako loni, tak jste v klidu. Jen pak doporučím použít při sadbě Rhizocore, alternativně Clonoplus, popř gliorex.
    19. 10. 2020 21:09 Jan Kozák
    Uchování česnekuje už dost dlouho problémem vinou velkého výskytu roztoče vlnovníka česnekového. Pokud by ve Vašem česneku nebyl přítomen, pak by bylo nejlepší uchování v suchu a teple. Jednalo by se o nucenou dormanci. Teplo však vlnovníku svědčí, tak můžete zkusit nějaké metody, které vlnovníku znepříjemňují život. Někdy pomáhá jednotlivé cibule zabalit do novin nebo prosypat skladovaný česnek vonnými bylinami (máta, meduňka, kopr, levandule, ...)
    Pro dezinfekci půdy ještě můžete použít dusíkaté vápno, jeho účinek však bude podstatně menší než v teplém období. Použití přípravku Rizocore bude mít jednoznačně pozitivní účinek.

    Klíčící česnek

    18. 10. 2020 17:39 Zakladatel vlákna: Miroslav David
    Dobrý den
    Měl jsem v chladnějším prostředí uskladněné stroužky česneku (Vekan) na sadbu a dnes jsem zjistil, že stroužky začínají pouštět kořínky, jsou dlouhé asi 1 mm. Jak mám dále postupovat? Přemístit do tepla? A je vhodné nyní mořit Sulkou, protože namočení klíčení podpoří nebo mořit před sadbou? Jsou vůbec stroužky v tomto stavu použitelné? Děkuji za odpověď.
    Klíčící česnek
    19. 10. 2020 10:03 Libor Hejduk
    Já osobně bych je nechal, kde jsou, pokud tam nemáte vlhko. Teď má být ještě teplo, tak bych se sadbou nechvátal, ale pak bych dal do sulky na 2 hodiny a hurá do záhonu. Loni jsem sice sázel až někdy v prosinci, část v lednu a narostl krásný česnek, ale pokud klíčí, tak bych ho asi tak dlouho nenechával.
    19. 10. 2020 20:56 Jan Kozák
    Pro udaný jev mám tři možná vysvětlení:
    1. S tím chladem jste to přehnal  a česnek předčasně ukončil dormanci a už chce růst.
    2. Špatný zdravotní stav nutí rostlinu k vegetaci dřív než odumře. To zjistíte, když si několik stroužků oloupete. Ale pokud jsou všechny cibule stejně narašené, pak tento bod ignorujte.
    3. (Málo pravděpodobné) Konkrétní pěstitelská lokalita měla vliv na zkrácení dormance (vegetačního klidu). Schválně jsem se díval na naše česneky, ale žádná odrůda tento jev nevykazuje.
    Ale Vás hlavně zajímá, co včil. Pokud můžete vyloučit bod 2, doporučuji na dvě hodiny do Sulky a vysadit. Jinak budou kořeny růst, případně zasychat. Teplota sice tomu ještě neodpovídá, ale v zemi mu v tomto případě bude líp než doma. Pokud by však platil bod 2, bylo by nejlepší zabít prase  co nejdříve a pořídit si novou sadbu.

    Bio Aktiv

    18. 10. 2020 10:36 Zakladatel vlákna: Aleš Razák
    Dobrý den, měl bych dotaz jaký máte nazor na PlanAktiv pro rostliny. Vím že česnek zde není uveden ale dle mého usouzeni by nemusela být aplikace PlanAktivu vůbec k zahození. Děkuji za odpověď 
    PlanAktiv
    18. 10. 2020 17:25 Jan Kozák
    Je spousta pomocných přípravků, které napomáhají více nebo méně růstu, zlepšují využitelnost živin a vody, zlepšují zdravotní stav rostlin atd. Podle etikety mne tento konkrétní přípravek nezaujal, proto bych ho sám ani nezkoušel. Nepochopil jsem důvod použití - toho kyslíku se do půdy dostane minimální množství. Také mně není jasný rozdíl mezi tímto přípravkem a kieseritem. Snad jen v ceně.
    19. 10. 2020 10:14 Libor Hejduk
    Mě by třeba z chemického hlediska zajímalo, co si představit pod pojmem chemicky aktivovaný MgSO4, sice nejsem anorganický chemik (to až po smrti) ale za biochemika se asi považovat můžu.

    Příprava záhonu.

    17. 10. 2020 7:59 Zakladatel vlákna: Milan Dráha
    Dobrý den pane Kozáku,
    před týdnem jsem u Vás nakoupil sadbu odrůd Havel a Lukan, ale zapomněl jsem se zeptat na na radu ohledně přípravy půdy. Mám v plánu vysázet česnek na záhon po raných bramborách, který byl loni vyhnojen uleženým kravským hnojem a na který jsem po sklizni vysypával posečenou trávu. Je to tak možné?
    Předem děkuji za odpověď.
    S pozdravem M.Dráha    
    17. 10. 2020 19:01 Jan Kozák
    Je to nejen možné, je to i dobré.

    Kolik stroužků

    14. 10. 2020 17:02 Zakladatel vlákna: Ondřej Tolman
    Zdravím rád bych se zeptal kolik stroužků můžu cca vysadit na ploše 36m2 

    Děkuji
    14. 10. 2020 19:08 Jan Kozák
    Můžete počítat pětadvacet na metr čtvereční, tedy potřebujete devět set stroužků.

    Moření česnesku

    13. 10. 2020 14:08 Zakladatel vlákna: Alena Petrův
    Dobrý den, z předcházející diskuze jsem se dozvěděla, že  moření je nyní vhodné až před výsadbou.  Moří se 4% roztokem Sulky? Zatím jsem mořila hypermanganem.
    Děkuji za odpověď. .
    13. 10. 2020 16:03 Jan Kozák
    Moření v Sulce doporučujeme, varujeme však před dlouhou dobou moření, která se uvádí na obale. Význam Sulky je pouze proti roztoči vlnovníku česnekovému, který je už několik let velmi významným problémem. Na něj stačí dvě hodiny. Hypermanganem nic nepokazíte, otázkou je, jestli má význam i hypermangan. Určitě má hlavní význam tohoto ošetření voda, což je jednoznačně prokázáno. Zrovna tak je prokázán kladný vliv na zdravotní stav i výnos přípravku Rizocore. My ho doporučujeme, protože ho sami už několik roků používáme.

    moření

    12. 10. 2020 18:21 Zakladatel vlákna: Štěpán Koblic
    Dobrý den,
    žádám Vás o radu ohledně moření. Do kdy by měla být sadba namořena pokud se nejedná o moření těsně před výsadbou ? Jde mi o to, pokud budu sadbu mořit ted v půlce října abych tím česnek neoživil a následným sušením opět neumrtvil. Dále bych se rád zeptal zdali se nechá česnek po vyjmutí z mořicí lázně usušit při pokojové teplotě nebo by bylo lepší sušit při vyšších teplotách ? Předem děkuji za odpověď 
    12. 10. 2020 19:56 Jan Kozák
    Na moření teď není vhodný čas. Je chladno, takže jakmile by česnek dostal vodu, chtěl by růst. Už to nechejte až před výsadbou.

    odrůdy s lepší skladovatelností

    12. 10. 2020 12:48 Zakladatel vlákna: David Bečka
    Dobrý den pane Kozáku,


    pěstuji neznámou odrůdu ozimého paličáku a jsem s ní vcelku spokojen - výnos, pálivost. Jediný problém je horší skladovatelnost (choroby). Mohl by jste mi prosím doporučit ať už ozimé či jarní odrůdy, které jsou na tom z hlediska skladovatelnosti dobře?

    Děkuji moc za rady
    S pozdravem
    David Bečka
    12. 10. 2020 19:54 Jan Kozák
    Jsou to samozřejmě úzkolisté nepaličáky, ty se mohou sázet na podzim i na jaře. Je to Benátčan, Japo II a Matin. Doporučuji poslední jmenovaný.

    Moreni česneku

    6. 10. 2020 13:47 Zakladatel vlákna: Lucie Zemanova
    Dobrý den p Kozaku, mohl by jste se prosím vyjádřit k mému postupu moreni česneku, který chci provést do poloviny října.
    1.Sulka - 3hod
    2.Druhy den Rovral Aquaflo(mám ještě zbytek), nebo Rovralem až před výsadbou? Těsně před výsadbou chci morit ještě v Gliorexu. V případě, ze Rovralem námořim cesnek teď, je vhodne ho dat ještě na 1hod do vody před Gliorexem? 

    Mám jeden záhon, kde by mohl být problém. Tak jsem v září do půdy zapravil dusíkaté vápno a za 6 týdnu ho chci parkrat zalit slabým roztokem hypermanganu. Nebo byste prosím doporučil něco jiného? 

    Dekuji za Vaši odpověď a jsem s pozdravem 
    6. 10. 2020 20:02 Jan Kozák
    Vidím to jinak:
    Sulku co nejrychleji a rozhodnout se mezi Rovralem a Gliorexem. Nelze je kombinovat ani při případném časovém odstupu. Každopádně Rovral nebo Gliorex až před sázením. Z našich pokusů se jeví lepší Rizocore, tím ale nechci Gliorex zavrhovat.

    Prosím o radu

    5. 10. 2020 22:36 Zakladatel vlákna: Tomáš Přibyl
    Dobrý den
    Asi před necelým měsícem jsem si u Vás objednal sadbu...a na některých palicích mám takové stroužky..jedná se o vlnovník?? Sadbu jsem nemořil. Odrůdy vekan a bjetin.
    Každopádně budu rád za jakoukoliv radu...jestli třeba sadbu jeste namořit sulkou...popripade změnit místo skladování...díky
    Vlnovník ?
    6. 10. 2020 13:14 Jan Kozák ml.
    Dobrý den. Stroužky na snímku nenesou známky poškození vlnovníkem. Vady na nich jsou primárně způsobené buď mechanickým poškozením, nebo poruchou ve výživě. Saprofytické organismy, které na nich můžete vidět, jsou na nich až druhotně, zdravou tkáň nepoškozují. Bez ohledu na to, čím je tato konkrétní vada způsobená, se nemusíte obávat. Nejde o škůdce. Všechny čtyři stroužky zobrazené na snímku můžete nasázet. Vyrostou vám z nich zdravé rostliny a toto poškození se s největší pravděpodobností neprojeví ani na výnosu.

    Přihnojení močovinou

    5. 10. 2020 7:39 Zakladatel vlákna: Jiri S.
    Dobrý den,
    Zkoušel jsem dával letos jako předplodinu hořčici, ale bohužel
    2x po sobě špatně vzešla, takže byla předčasně zaorána. Těsně před přípravou na
    sázení má v záměru použít cererit (600kg/ha). Je vhodné ještě přihnojit
    močovinou, nebo je to zcela zbytečné ?
    Děkuji,
    S pozdravem,
    JH 
    5. 10. 2020 9:01 Jan Kozák
    Močovinu teď nepřidávejte, bylo by to zbytečné.

    ČERVENÁ ŘEPA - předplodina

    5. 10. 2020 1:17 Zakladatel vlákna: Petr Brožek
    Dobrý den pane Kozáku,

    letos jsem se rozhodl začít zahradničit a tudíž jsem zakoupil na Vašem
    e-shopu cibule ozimého česneku (paličáky HAVEL, HAVRAN a VEKAN) k sadbě. Na budoucí sadbu bylo určeno místo po bramborách, které pravidelně pěstovala má babička. Nyní po propočtu jsem dospěl zjistil, že potřebuji pro úspěšnou úrodu větší výměru pozemku.

    V této souvislosti bych Vás chtěl požádat o radu ohledně VÝSADBY NA MÍSTO, KDE SE DŘÍVE PĚSTOVALA ČERVENÁ ŘEPA.

    Z logického pohledu by měla být řepa kořenová zelenina a z pohledu biologického žádný pojem "kořenová" zelenina neexistuje.

    Předem Vám děkuji.

    S přáním příjemného dne

                                  Váš příznivce P. Brožek
    5. 10. 2020 9:00 Jan Kozák
    Není potřeba chodit na to vědecky, stačí prakticky. Řepa není s česnekem "příbuzná", proto není žádný zdravotní problém tyto plodiny kombinovat.

    POLYVERSUM

    4. 10. 2020 12:44 Zakladatel vlákna: Helena Šafaříková
    Dobrý den, má cenu nějakým způsobem použít polyversum před výsadbou ? Již jsem namořila SULKOU ihned, jak jsem  od Vás obdržela balíček. Děkuji všem
    4. 10. 2020 12:57 Helena Šafaříková
    A ještě jeden dotaz prosím, pokud si objednám dnes, stihnu ještě namořit Sulkou? Budou v balíčku, pokud to chci jako dárek, velké cibule? Samozřejmě dle možnosti, Havran třeba velký a jiné možná menší. Děkuji 
    4. 10. 2020 14:04 Jan Kozák
    Polyversum použít můžete, tím nic nezkazíte, naopak prospějete. Výraznější účinek pro česnek má však Rizocore.
    Současný stav cibulí napovídá, že ještě mořit můžete. Ale nevím, jaké bude dál počasí, protože stránky, kde to běžně sleduji, dnes nefungují. Důležité je po namoření rychlé vysušení.
    Pokud jako dárek objednáte velkou krabičku, máte jistotu pěkných cibulí.
    4. 10. 2020 19:34 Helena Šafaříková
    Děkuji.

    Trichoderma

    2. 10. 2020 11:40 Zakladatel vlákna: Vaclav Kavka
    Na přiloženém odkazu je návod, jak pěstovat Trichodermu
    https://www.echocommunity.org/resources/4f0212cc-3a6d-491e-aff1-0b7178359e54
    Tímto způsobem je možné rozpěstovat přípravky na bázi hub k opětovnému použití... a trochu tím ušetřit a zároveň pomoct česneku ve věčném boji se škůdci.
    Podobně už dlouho postupují houbičkáři, kteří rozpěstovávají doma mycelium na substrátu, většinou na bázi vařeného obilí.

    Moření česneku

    1. 10. 2020 23:02 Zakladatel vlákna: Vlasta Tomsová
    Zdravím, prosím do kdy můžu mořit česnek, není začátek října již pozdě. Děkuji Vlasta
    3. 10. 2020 19:12 Jan Kozák
    Zatím to ještě lze. česnek je ve vegetačním klidu. Ale zbytečně neotálejte.
    3. 10. 2020 19:23 Vaclav Kavka
    Rád se nechám opravit, ale podle mě je potřeba zkontrolovat spodní konec stroužků. Když se začnou nalévat špičky budoucích kořínku, už bych nemořil, hrozí popálení.

    Jinak letos jsem poprvé zkusil mořit jen 2 hodiny a zdá se mi, že to nestačí. Z některých balíčků se šíří česneková vůně, vlnovník tam pracuje.
    4. 10. 2020 9:05 Jan Kozák
    Pokud se šíří "česneková vůně", bude to způsobeno jiným problémem než vlnovníkem. Máte to řádně suché?
    4. 10. 2020 10:22 Vaclav Kavka
    Zdá se mi, že ano. Je to ve vytápěné místnosti.
    6. 10. 2020 20:00 Vaclav Kavka
    Snad to byl jen jeden kus
    Stroužek
    7. 10. 2020 9:37 Jan Kozák ml.
    Tohle není způsobené vlnovníkem, ten se projevuje jinak: zhnědnutím, zmatněním a svraštěním povrchu stroužků, uskladněný česnek je cítit zatuchlinou. Toto na snímku bude nejspíše důsledek mechanického poškození (otlačení cibule).

    Chci upozornit všechny návštěvníky, že informace, že by 2 hodiny moření nebyly dostatečné, není ověřená. (Na e-mailu už evidujeme 6 dotazů zákazníků, které to zmátlo.)
    7. 10. 2020 10:00 Vaclav Kavka
    Tak to se omlouvám. Ten obrázek jsem sem dával s tím, že je vidět, že to není, co jsem řikal.

    Sadba

    28. 9. 2020 11:24 Zakladatel vlákna: Bucharová Miluše
    Mám odrůdu Vekan, letos na jaře jsem měla ještě dost česneku z min.roku a tak jsem ho použila k sadbě na jaře.  Z 90 % mě vyrostly jednostroužkové dost velké cibule, mohu tyto jednostroužky použít pro letošní podzimní výsadbu?
    Děkuji
    28. 9. 2020 14:07 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. To spíš  použijte cibule česneku do kuchyně. Ty velké cibule Vám vyrostli proto, že jste sázela na jaře.
    28. 9. 2020 16:24 Jan Kozák
    Sázet je samozřejmě můžete, ale nenarostou Vám z nich obří cibule; budou stejné jako ze stroužků. Já bych je taky použil v kuchyni, jak píše pan Mácha.

    Moření sulkou

    25. 9. 2020 22:24 Zakladatel vlákna: Pavel Brychta
    Zdravím pane Kozáku. Ve Vaší brožurce co jsem dostal k česneku píšete, že doporučujete namořit co nejdříve. Mám tedy už teď, osušit a schovat na výsadbu, nebo počkat raději třeba 3 dny před ní? Děkuji 
    26. 9. 2020 19:59 Jan Kozák
    Ta doba, kdy se moří česnek v raném termínu už bude pomalu končit, proto pokud toto období chcete využít, tak zbytečně neotálejte a jakmile nám zase vysvitne slunce, tak namořte. Pokud to necháte až před výsadbou, tak raději předem jeden den než uvažované tři.

    Doporučené PH

    25. 9. 2020 15:10 Zakladatel vlákna: Beda Svoboda
    Dobrý den pane ing. Kozáku, jaké PH půdy byste doporučil pro pěstování česneku na záhonech  a co říkáte na pěstování česneku po mrkvi, půda na ni byla zpracována do hloubky, na menší zahradě je střídání plodin problematičtější. Děkuji za odpovědˇ.
    25. 9. 2020 16:02 Miloslav Wastl
    Dobrý den,

    co se týká PH půdy, což jsem nastudoval z různých zdrojů, uvádí rozmezí 6 - 7, někde uvádí dokonce  5,6 - 7,2. Pokud vím tak mrkev může být jako předplodina - osobní zkušenosti však nemám, teprve začínám a tak mám nastudovanou jen teorii :)
    25. 9. 2020 17:45 Beda Svoboda
    Já nastudoval 5,5až7,6 což se mi zdá velké rozpětí, proto se ptám p. Kozáka na jeho názor. Pěstuji mnoho let, ale konkrétně po mrkvi mi to vyšlo až letos.
    25. 9. 2020 21:56 Vaclav Kavka
    Otázka správného pH vlastně míří do několika směrů.
    Dostupnost fosforu v půdě - udává se jako nejvhodnější 6 -7,5. Při pH pod 5,5 se P váže na hliník a je pro rostliny velmi obtížně dostupný.
    Dostupnost draslíku v půdě - velká část draslíku v půdě je tzv výměnný draslík. Ten se pro rostliny stane dostupný tehdy, když se na částici jílu vymění s jiným kationtem (Ca2+). Takže je potřeba mít dostatek vápníku v půdě, a protože jeho hlavní zdroj je uhličitan, roste s jeho dostupností pH.
    U nás se naštěstí asi nevyskytují půdy, kde je vysoké pH a málo vápníku, tam by to bylo složitější.
    Kromě měření pH půdního roztoku je takový nepřímý test. Jemně nadrcené skořápky vajec zamíchat do záhonu. Pokud je tam vidíme během celé vegetační sezóny, tak se vápenec rozpouští pomalu, protože je pH dostatečně vysoké. Pokud se rozpustí rychle, je pH nízké, a je vhodné dodat... popel, vápenec, atd ( samozřejmě zde chybí zjištění hodnoty pH měřením)
    26. 9. 2020 11:07 Vaclav Kavka
    A ty další směry míří k dostupnosti boru a dalších mikroprvků za různých půdních podmínek. Všechno to míří k pH 6 - 7,5.
    26. 9. 2020 19:56 Jan Kozák
    Jak je vidět, literatura není jednotná. Osobně si myslím, že česnek snese ono velké rozpětí, samozřejmě u hraničních hodnot neporoste tak dobře. Mrkev jako předplodina je dobrá volba, ale určitě před výsadbou česneku pohnojit.

    Vekan

    25. 9. 2020 12:17 Zakladatel vlákna: Stanislav Mlynář
    Dobrý den, pěstuji několik let Vekan, který mi vyšel ze zkoušek nejlépe.
    Cca 300ks, 720mnm, jen pro vlastní potřebu.
    O vaši sadbu je takový zájem, že mi někdo z boudy ukradl cca 200 Sulkou namořených stroužků.
    Dnes dorazila náhrada, tak jdu mořit.
    25. 9. 2020 14:27 Libor Hejduk
    Doporučuji strčit pod postel, tam se moc nekrade. :-)

    Moření Rovralem

    24. 9. 2020 17:22 Zakladatel vlákna: Jaroslav Janouš
    Dobrý den mám namořeno Sulkou a mám dotaz  kdysi jsem mořil Rovralem (dnes už se nevyrábí) mám mořit nečím jiným nebo se přilkáníte mořením před výsadbou do studené vody jak doporučujete ?? děkuji za odpověď
    26. 9. 2020 19:43 Jan Kozák
    Není bez zajímavosti, že při moření před výsadbou je důležitější voda než chemický přípravek. Proto se přikláním k samotné vodě.

    moření

    22. 9. 2020 13:02 Zakladatel vlákna: Petra Hanauerová
    Dobrý den ,
    Nejsem úplný začátečník  s česnekem, ale malopěstitel -Letošní rok byl i pro mě likvidační ohledně plísně, hrozné vlhko a deště vykonaly své .Mořit chci letos v Sulce + clonoplus , stejně  jako i loni ,místo pro česnek bude nové políčko , ale mám dotaz , zkoušel jste někdo k moření použít i  1% bordeauxskou jíchu ? jde mi o nějakou náhradu za Rovral - který nelze již sehnat . Sázím pravidelně cca 40kg .
    Nebo máte zkušenosti ohledně použití Modré skalice k  česneku , i jako postřik  ? děkuji moc
    letošní sklizeň
    22. 9. 2020 19:44 Jan Kozák
    Moření i postřiky by měly být cílené proti konkrétním chorobám nebo škůdcům. Nevím, proti čemu by měl být použit měďnatý přípravek. V poslední době se měď nejeví jako neškodný prvek v zemědělství a měla by se proto používat uvážlivě.

    Průměrná sklizeň

    22. 9. 2020 12:30 Zakladatel vlákna: Radim Macholán
    Dobrý den,rád bych se zeptal kolik zhruba odhadem je možné prumerně sklidit kg česneku z 20kg sadby od vás.Moc děkuji.Jsem začátečník. A dál když o víkendu pooram louku(10let louka) pohnojim např cerelitem a časem udělám branama ,jestli to není už pozdě vzhledem k připravenosti půdy na sadbu (odhadují letos sázení na začátek prosince vzhledem k teplotám) takže za  2 měsíce 
    22. 9. 2020 19:36 Jan Kozák
    Chtěl jsem se podívat na Vaši objednávku, abych se vyjádřil ke konkrétní odrůdě, ale neobjevil jsem ji. Běžně se počítá násobek průměrného počtu stroužků v cibuli mínus deset procent. Pokud je sadba drobnější, mělo by to být víc, pokud je sadba hodně velká, bude to méně.
    Louka měla být zaoraná už minimálně měsíc. Když je chladno, rostlinné zbytky se pomaleji rozkládají. Pokud byla louka sklízená a nehnojená, počítejte s tím, že musíte dobře pohnojit.
    22. 9. 2020 20:18 Radim Macholán
    Mám zájem o 20kg odrůdy Vekan,tzn kolik průměrně lze sklidit odhadem kg ? A čím doporucujete prohnojit? Například tím celeritem ? 
    23. 9. 2020 7:20 Jan Kozák
    Sklidit byste z toho měl minimálně 160 kg. Cererit je dobrá volba, doporučil bych dávku 6 kg na ar (6 q/ha).

    Sulka

    21. 9. 2020 21:53 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Dobrý večer,  prosím vás je nejaký zásadný rozdiel medzi Sulka Ca a Sulka K? Je niektorá výhodnejšia na morenie cesnaku? Ak je na obale uvedené moriť v 4% roztoku,mám použiť aj tak 5%? Pýtam sa preto, že ste tu pisali3, že celé roky sa len kopíruje etiketa, tak či aj koncentrácia je iná.  Ďakujem 
    22. 9. 2020 7:19 Jan Kozák
    Pro moření česneku je jedno, kterou Sulku použijete. Nevím, jak případně výrobci mění koncentraci účinné látky, proto se i my držíme výrobcem doporučeného ředění. 

    dusíkaté vápno

    21. 9. 2020 9:32 Zakladatel vlákna: Jindřich Gross
    Zdravím, prosím  Vás, roste mi na záhoncích mech, v zimě chci  na sníh  rozhodit dusíkaté vápno. Mohu  i na záhon s česnekem zasázeným před tím  v listopadu? Velice děkuji za odpověď a zároveň čekám na sadbu Benátčanu objednanou u vás.
    21. 9. 2020 10:31 Jan Kozák
    Máte špatný nápad. To cenově nejdražší, co v dusíkatém vápně je, uteče do vzduchu. Máte-li dojem, že je Vaše půda kyselá, zvolte raději třeba dolomitický vápenec; tím dodáte i hořčík, který je většinou v nedostatku. Ten může přijít i na záhon s česnekem. 
    Ale mech nemusí být vždy indikátorem kyselé půdy, některé druhy mechů rostou i na půdách zásaditých v krasových oblastech nebo v okolí vápenek.
    21. 9. 2020 17:24 Jozef Sisak
    Postrek 5% modrou skalicou alebo dreveny popol ktory je alkalicky pomôžu
    21. 9. 2020 18:11 Vaclav Kavka
    To, co roste na povrchu půdy na záhonu, bývá většinou řasa, ne mech. Mělo by stačit rozrušení povrchu a vyschnutí. Mechy většinou přirůstají pomaleji, než je rytmus obdělávání záhonu, a tak by neměly mít šanci na něm růst.
    < Novější1415161718Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne