Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Pěstování česneku Zpět na diskusi

    Poděkování

    15. 7. 2020 19:40 Zakladatel vlákna: Jakub Fousek
    Vážený pane Kozáku, 
    chtěl bych Vám poděkovat za vaše cenné rady ohledně pěstování. Letos jsem měl tu čest sklidit poprvé v životě políčko česneku. Jsem nadšený jak z úrody, tak z nového koníčku pro nadcházející roky. 
    Je skvělé co pro všechny z nás děláte, nepřestávejte v tom, jelikož to děláte velice dobře! Díky a mějte se fajn.
    Benátčan
    15. 7. 2020 20:37 František Jiráček
    Zdravím chci se zeptat odkud jste unás na Vysočině je chladnější počasí a Benátčan vůbec nejde 
    15. 7. 2020 20:53 Jakub Fousek
    V tom případě u nás v Polabí se letos zadařilo více. Jedná se o malou vesničku Vlčí Habřina (pár kilometrů od Přelouče).

    Sušení pro sadbu

    15. 7. 2020 18:06 Zakladatel vlákna: Antonin Strupl
    Dobrý den,
    chci se zeptat,jestli mám česnek z mé sklizně,který chci na podzim zasadit,po usušeňí očistit,nebo nechat tak jak jsem ho vytahl a usušil.Děkuji Štrupl. 
    15. 7. 2020 20:44 Jan Kozák
    Ono je to jedno, ale pokud ho necháte nečištěný, budete mít méně práce.

    Co jsem dostal?

    14. 7. 2020 20:09 Zakladatel vlákna: Jaromír Beneš
    Koupil jsem od Vás 4 odrůdy česneku,  ale nevím, co vlastně mám. Fialový úrodný mám jeden, ale to, co jsem dostal jako Slavin 2 s originální vinětou, jsem dnes vybral ze záhonu. Je čistě bílý, hezký. Za stejných podmínek dozrával o 14 dní později, než tři další před ním.  Nevím, co mám použít jako uživatelské jméno *** . Jsem přihlášen jako ***. Stále mi ten automat tvrdí, že uživatelské jméno mám špatné. Pomožte mi prosím.
    15. 7. 2020 0:16 Jan Kozák ml.
    Dobrý den. Slavin II může mít v závislosti na konkrétních pěstebních podmínkách méně výraznou kresbu či zbarvení. (Možná někdo zkušenější doplní, čím je to způsobené; já to nevím.)

    Odrůdy, které jste si objednal, najdete, když nahoře kliknete na „Uživatel“ a poté „Moje objednávky“. Tam budete mít vypsané všechny objednávky na vaši e-mailovou adresu. Bez ohledu na to, zda jste při objednávání byl přihlášen, nebo ne. Systém vám dokonce vypíše i objednávky, které jste uskutečnil před tím, než jste se registroval.
    Ověřoval jsem přihlašovací systém, a nezdá se mi, že by tam byla chyba. Při přihlášení zřejmě uživatelské jméno obsahovalo překlep. Možná tečku nebo mezeru navíc. Při přihlašování nezáleží na tom, zda je použito uživatelské jméno nebo e-mailová adresa; dojde k přihlášení ke stejnému účtu.
    15. 7. 2020 12:02 Jana Pastorkova
    Taky mi nešlo přihlásit , až jsem napsala jméno i příjmení, tak to šlo. Asi by tam mělo být ,, uživatelské jméno a příjmení"
    16. 7. 2020 12:51 Jan Kozák ml.
    Při přihlašování lze použít buď uživatelské jméno a heslo, nebo e-mailovou adresu a heslo. Příjmení by se využilo, pouze pokud by bylo zvoleno jako uživatelské jméno (přihlašovací jméno, nick, username označuje totéž). V takém případě by bylo nutno uživatelské jméno napsat celé.
    20. 7. 2020 13:18 Vaclav Kavka
    Zdá se, že už toto téme někdo studoval:

    "Low-temperature conditioning of garlic "seed" cloves accelerated the development of the crop cycle, decreased plant growth, and increased the synthesis of phenolic compounds and anthocyanins in the outer scale leaves of the bulbs at harvest time, leading to 3-fold content increase compared with those conditioned at room temperature. Cold conditioning of "seed" cloves also altered the anthocyanin profile during bulb development and at harvest. Two new anthocyanins are reported for the first time in garlic. The high phenolics and anthocyanin
    contents in bulbs of plants generated from "seed" cloves conditioned at
    5 °C for 5 weeks were preceded by overexpression of some putative
    genes of the phenolic metabolism [6-fold for phenylalanine ammonia lyase
    (PAL)] and anthocyanin synthesis [1-fold for UDP-sugar:flavonoid 3-O-glycosyltransferase (UFGT)] compared with those conditioned at room temperature."
    15. 7. 2020 20:38 Jan Kozák
    Doplním něco k té barvě. V době sklizně česnek ještě nemá své typické vybarvení, ale dočkáte se ho po usušení.

    prosím o určení škůdce pokud lze

    14. 7. 2020 9:03 Zakladatel vlákna: Václav Novák
    Koupil jsem od vás sadbu Slavín2,sulku i vápno,mořil jsem,vápnil jsem a zde je výsledek.Kde jsem chyboval?
    kuklapolíčkopalice před rozebráním
    14. 7. 2020 13:47 Josef Havlát
    Škůdcem na obrázku je Vrtalka pórová, nyní ve stádiu kukly. Abyste se eliminoval její vliv, musel byste na jaře přikrýt záhon textilií.

    Poděkování

    14. 7. 2020 8:55 Zakladatel vlákna: Karel Kalaš
    Děkuji za návody jak pěstovat česnek. Muj omyl s nepaličákem se vyplatil. Udajně francouzká odrůda kerador.
    keradorKerador

    Zber

    13. 7. 2020 20:23 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Zdravím,  prosím vás o radu, nejde o vašu odrodu, ale chcel by som vedieť,  či cesnak ešte naberie na váhe.  Dnes som začal zber, a zdá sa mi, že ešte by týždeň vydržal.  Avšak má pršať koncom týždňa tak neviem či by som to zbytočne neriskoval. Ešte doplním,  že má  5-6 sukníc. Ďakujem 
    DukátDukát 2
    13. 7. 2020 22:23 Jan Kozák
    Jak vidím, Vy jste nevydržal. Česnek by vydržal a trochu by mu to i na váhe prospělo.
    14. 7. 2020 21:36 Martin Lokaj
    Tak to som len začínal, trochu vyberiem a časť nechám ešte dozrievať. Ale ďakujem za radu.

    nemoc česneku

    13. 7. 2020 18:07 Zakladatel vlákna: Krejčíř Vladimír
    Dobrý den, jaký je rozdíl mezi bílou hnilobou a bílou sklerociovou hnilobou?
    Našel jsem přípravek Ortiva, kde se uvádí použití na bílou hnilobu viz foto
    děkuji Krejčíř V.
    postřikpostřik
    13. 7. 2020 22:14 Jan Kozák ml.
    Je tím myšlena ta samá choroba. Ortiva je však proti ní v polních podmínkách zcela neúčinná. Vůbec nemá smysl to zkoušet. Ani při mnohonásobném překročení dávkování byste se viditelného výsledku nedočkal. Nehledě na to, že to není právě nejekologičtější přípravek.

    Před uskladnění mám odstranit kořeny ?

    13. 7. 2020 9:28 Zakladatel vlákna: Michaela Čermáková
    Dobrý den, máme sklizeno :-), jako vždy je česnek od Vás nádherny !

    Česnek svážu po pěti a odřežu kořeny. Teď jsem se dočetla, že by se kořeny odstraňovat neměli . Že česnek déle vydrží. Můžete mi prosím poradit, zda řezat kořeny či neřezat.
    Děkuji Čermáková
    sklizeň 7/2020
    13. 7. 2020 22:20 Jan Kozák
    Je to jedno, kdy kořeny odřežete, každopádně jich tam aspoň půl centimetru nechte. A to se dělá líp po usušení.

    Sklizeň

    12. 7. 2020 19:54 Zakladatel vlákna: Jiří Chrastný
    Dobrý den, pěstuji česnek první rok, tak posílám výsledek. Vlevo Japo2, vpravo Havel. Lokalita Poděbrady - letos hodně podmáčená půda. Havel se už v zemi začal rozevírat, tak jsem vyndal raději i Japo2.
    Sklizeň

    Benátčan

    12. 7. 2020 16:10 Zakladatel vlákna: Petr Malec
    Dobrý den, pane Kozáku, před dvěma dny zde byl dotaz na předčasnou sklizeň Benátčanu. Můj vypadá ještě o poznání hůř. Už si lehá a krčky na úrovni terénu jsou měkké.  Když bylo celé jaro sucho, tak jsem zaléval, a teď pořád prší. Mám taky ještě týden počkat, nebo s ním ven co nejdřív ? 
    S pozdravem
    Petr Malec
    BenátčanBenatcan
    12. 7. 2020 17:15 Libor Mařík
    Já bych jej sklidil, počet zelených listů a poléhání porostu napovídá,  že nastal správný čas...
    12. 7. 2020 21:39 Jan Kozák
    Moja řeč.
    14. 7. 2020 9:30 Petr Malec
    Děkuji za rychlé reakce, už je venku a vypadá pěkně.

    pacibulky

    12. 7. 2020 14:57 Zakladatel vlákna: S. Korel
       Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, jak bych si mohl vypěstovat sám pacibulky pravděpodobně odrůdy Jovan. Kdy a jak stvol, či semeník  sklidit, jak sušit a kdy pacibulky sadit (konec listopadu, počátel prosince?) Sklizeň poté běžná do 25.7. ? Jak se česnek sází, kdy sklízí máte popsané luxusně. Jak se vypěstují pacibulky jsem se nikde nedopídil. Děkuji, přeji hezký den.
    12. 7. 2020 15:55 Novák Ladislav
    Dobrý den. K vypěstování pacibulek potřebujete pár rostlin neodhlávkovat. Sklidíte česnek a ten sušíte. Po usušení a opracování si pacibulky ze stvolů uskladníte jako ostatní česnek. Česnek ze stroužků i z pacibulek můžete sázet ve stejný termín. Pacibulky se sází mělčeji než stroušky a i řádky mohou mít menší rozteč. Pacibulky jsou náročnější na pletí i na závlahu. Jako malé rostlinky hůře konkurují plevelu i nedostatku závlahy. V roce 2021 sklidíte větší jednostroužkové cibule. Sušíte, sázíte a v roce 2022 sklízíte stroužkové palice. Na podzim už sázíte klasické stroužky a v roce 2023 dojde při sklizni k rozčarování, které jsem zažil já letos. Při stejných podmínkách byl česnek původem z pacibulek už při růstu výrazně v lepší kondici než česnek  bez vývoje z pacibulek. Při sklizni byl česnek z pacibulek o jednu čtvrtinu větší. Je to pracné a běh na dlouhou trať, ale odmění Vás to.Sám toto budu letos absolvovat znovu. S tím háďátkem jsem byl asi určitě mimo mísu, ale za tímto příspěvkem si stojím.     Ať se česneku daří!  Novák
    12. 7. 2020 18:49 Jan Kropáček
    Taky přeji dobrý den a rovnou se chci zeptat. Loni jsem z pacibulek vypěstoval cibulky velikosti hrášku. Letos mi z těchto narostly kuličky o průměru cca 12 - 15 milimetrů. Po usušení a namoření mám sázet na podzim jako normální stroužky? Budu mít už příští rok normální sklizeň? Předem děkuji za rady.
    12. 7. 2020 21:29 Jan Kozák
    Ano, tyto jednostroužkové cibule vysaďte v normálním podzimním termínu, příští rok už budete mít typické dělení cibule.
    12. 7. 2020 22:14 S. Korel
    Dobrý den. Děkuji za vyčerpvající odpověď, nicméně nechápu to rozčarování. Rozčarovaný asi nebudu, pokud bude česnek v lepší kondici a ještě k tomu o čtvrtinu větší- to budu doopravdy rád. Moc děkuji.
    12. 7. 2020 23:26 Novák Ladislav
    Pozitivní rozčarování. Velmi milé překvapení které jsem nečekal.
    13. 7. 2020 17:54 Novák Ladislav
    Příkládám fotky z měření.
    1.2.
    12. 7. 2020 21:38 Jan Kozák
    Něco o pěstování z pacibulek najdete i u nás: https://www.cesnek.cz/pestovani-cesneku-z-pacibulek 
    Je to příspěvek od pana Čecha z Ivančic. 
    Česnek i s květensvím skliďte v normálním termínu a květenství s pacibulkami nechte na rostlině až do doby, kdy se začnou pacibulky uvolňovat. 
    Pacibulky můžete vysévat dřív než se sází stroužky, vysévejte mělce, do dvou tří centimetrů. V prvním roce skliďte včas, dokud ještě pevně drží nať; drobné cibulky, pokud už nemají nať, se v půdě špatně hledají. Dostanete většinou jednostroužkové cibule, které už pak sázíte ve stejném termínu jako běžné stroužky.
    12. 7. 2020 22:19 S. Korel
       Dobrý den pane Kozák, rovněž i Vám děkuji za velmi dobrou radu. Hezký den.

    Bez pacibuliek

    10. 7. 2020 19:37 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
    Po rokoch pestovania som prvy krat zažil že stvoly sa vyrovnali  , cibule su dozrete a tak vybrane ale ŽIADNE PACIBULKY pre ďalšie pestovanie.Pričom som ponechal len tie najsilnejšie stvoly na dopestovanie pacibuliek.
    11. 7. 2020 7:58 Jan Kozák
    Měl byste fotku rozdělaného květenství?
    13. 7. 2020 19:18 Jozef Sisak
    Už nie bioodpad bol odvezeny . Nahodne poškodený obal vyprovokoval tvorbu "listoveho smetia ". Ďakujem za poskytnute informacie.
    11. 7. 2020 19:50 Vaclav Kavka
    V květenství česneku můžete obvykle najít tři typy objektů. Květy, pacibulky a listovité výrůstky. U běžných rostlin by tam po "floral transition" meristému měly být jen květy. U česneku se projevuje "floral reversion", kdy část buněk při vývoji květenství přeskočí zpátky a vytvoří zmíněné struktury. Proporce těch tří zmíněných druhů tkání je dána hladinou rostlinných hormonů a ty jsou zase z části ovlivněny vnějšími podmínkami.( délka dne, střídání teplot, atd). Můžete zkusit udělat pokus: zkuste předčasně roztrhnout plachetku květenství, když bude vyvinuta tak napůl cesty k přirozenému prasknutí - výsledkem většinou bude výrazný rozvoj takového listovitého smetí. Ony se ty tři druhy objektů navzájem utlačujou, na všechny tam není místo. Nejsnáz to odskáčou květy ( proto se za běžných podmínek nevytvoří semena). U Vás nejspíš došlo k tomu, že se nejlíp zadařilo té listovité hmotě.

    Sklizeň

    10. 7. 2020 18:14 Zakladatel vlákna: Jakub Fousek
    Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat, zda se na mém políčku blíží čas sklizně. Jedná se o odrůdu Benátčan. Vím že je můj dotaz nejspíš nedočkaví, jelikož jsem si přečetl, že by sklizeň měla být na přelomu července a srpna. Nedají mi ale spát rostlinky, které pomalu lehají na zem a spodní listy, které už nejsou v kondici.
    Budu Vám vděčný za jakékoliv rady, předem děkuji a ať se daří!
    BenátčanBenátčanBenátčanBenátčan
    10. 7. 2020 18:26 Jan Kozák
    Na přelom července a srpna nečekejte a za týden ho vyndejte. Řekl bych že se na něm podepsalo hodně vody.
    10. 7. 2020 18:30 Jakub Fousek
    Dobrá, provedu, děkuji!

    Sklerociová hniloba?

    9. 7. 2020 21:13 Zakladatel vlákna: Ondřej Dejmal
    Dobrý den, prosím o radu. Jedná se o bílou sklerociovou hnilobu? Na některých rostlinách je i jakási zelená plíseň.
    Hniloba 1Hniloba 2
    10. 7. 2020 7:06 Jan Kozák
    Tak sklerocium tam bohužel zcela spolehlivě je. Zelená či modrá plíseň, tedy Penicillium není parazitická, žije na odumřelých pletivech.
    10. 7. 2020 10:25 Ondřej Dejmal
    Děkuji za potvrzení.

    Mladý pěstitel

    9. 7. 2020 20:18 Zakladatel vlákna: Jiří Müller
    Dobrý den,
    Chtěl bych se s Vámi podělit o pěstitelský úspěch mého 9-letého syna. Na podzim zasadil několik pacibulek a stroužků do našeho pískoviště. A toto je výsledek. Měli by se jednat o Slavin. Foto ještě v písku je někdy ze začátku června. 
    Bohužel já takové výsledky mít určitě nebudu. Hezký večer
    ČervenČesnekČesnek
    10. 7. 2020 7:03 Jan Kozák
    Takového syna Vám může závidět spousta zahrádkářů. Doufám, že jich máte víc.
    10. 7. 2020 21:30 Nada R
    Tak vidíte, někteří skáčou kolem česneku a ono stačí zasadit do pískoviště a jít si zaskákat na trampolínu! Gratuluji. 

    Nepoznáte škůdce ?

    9. 7. 2020 11:26 Zakladatel vlákna: Ondřej Turek
    Dobrý den,

    po sklizení česneku, téměř každá rostlina má ve stvolu zavrtaného (místy i hluboko) škůdce - podobného zrnku kmínu - viz foto. Chci se zeptat co s tím než česnek svážu do svazků a zavěsím k vyschnutí. Nemají se napadené stvoly uřezat ? Nenapadne, nesežere škůdce i cibuli ?
    Sázel jsme v prosinci a vše bylo mořeno v Sulce.

    Děkuji za radu a přeji klidný den.
    Ondřej Turek
    Škůdce 1Škůdce 2Škůdce 3
    9. 7. 2020 12:01 Antonín Tesař
    Asi je to kukla vrtalky pórové
    10. 7. 2020 7:00 Jan Kozák
    Ano, je to kukla vrtalky pórové. Cibuli Vám tento škůdce nesežere, ale po vykuklení napadne v okolí pór.

    česnek

    9. 7. 2020 9:36 Zakladatel vlákna: Věra Pflegerová
    Dobrý den, koupila jsem si česnek v Globuse (před koncem roku) a protože mi pak už začal vyrůstat a mně jej bylo líto vyhodit, zasadila jsem jej (na jaře). Evidentně je bezpaličák (nekvete), ale vyrůstá mi tak, že má ještě jedno poschodí, a to nad zemí. Hledala jsem, zda nenajdu v popisech, co to je za česnek, ale nebyla jsem úspěšná. Posílám fotky, snad se mi to povede. Předem děkuji za odpověď. Pflegerová
    poschoďový česnekposchoďový česnek
    10. 7. 2020 6:58 Jan Kozák
    Toto "poschodí" je fyziologická porucha širokolistých nepaličáků. Protože se nejedná o českou odrůdu, ale odrůdu z jiných klimatických podmínek, je frekvence této poruchy vysoká.

    Viry česneku

    8. 7. 2020 18:50 Zakladatel vlákna: Rázek Jan
    Dobrý den pane Kozáku.Jaký mám použít postřik na česnek napadený virama?
    8. 7. 2020 20:43 Jan Kozák
    Jako postřik můžete použít cokoliv, např. zředěné mléko, pomerančový džus, čistou vodu. S virózami to sice nepohne, ale bude to ekologické.
    Na viry v rostlinách zkrátka nic není. Člověk chřipku vyleží, česnek to neumí.

    dozrávání Anton

    8. 7. 2020 18:44 Zakladatel vlákna: Milan Rotter
    Dobrý den pane Kozák, jsem před sklizní nepaličáku Anton( nemám s nepaličáky zkušenost) , palice se barví do červena, praskají na povrchu slupky, ale v průřezu vykazují dost vrstev (viz obrazky.), zatím žádná rostlina z cca 8 000 ks si nelehla jakožto známka zralosti jak jsem se dočetl, ale i tak mám obavu,aby mi palice v zemi nepopraskali a neznehodnotili se. Můžete se prosím vyjádřit? Děkuji. Milan Rotter
    AntonAnton 2Anton
    8. 7. 2020 20:39 Jan Kozák
    Ještě počkejte, rostliny jsou hodně živé. Pokud některé cibule praskly, je to způsobeno dlouhotrvajícím suchem, kdy suknice ztratily potřebnou pružnost, a následným mokrým obdobím, kdy cibule rychle narůstaly. Praskaly i třešně.

    česnek na vysokém záhonu

    8. 7. 2020 13:55 Zakladatel vlákna: Helena Jurčíková
    Dobrý den pane Kozáku,mám několik dotazů:
    1. Letos jsem poprvé vysadila česnek a to na vysoký záhon (VZ). Napadla jej bílá hniloba. Myslíte, že to může být i pěstováním na VZ? Vevnitř v něm to tleje, jsou v něm staré dřeva apod., hodí se vůbec česnek na takový záhon? Hnilobu pořeším tak, že zeminu vyhážu a vyměním za novou, aspoň 5 let tam nenasadím cibuloviny a budu mít jen na tento záhon trojzubec na plevel, abych to nepřenesla.
    2.Po česneku tam chci nasadit jahody, je to podle Vás dobrá volba, když jahody  také trpí plísněmi? I když tahle plíseň je asi nenapadne.

    3. Mohl byste mi, prosím doporučit, jakou/ké odrůdy česneku bych mohla pěstovat na Valašsku pod Javorníkem v nadmořské výšce cca 400 m.n.m.? Chtěla bych si to objednat u vás.
    Moc děkuji za odpověd a Váš čas.
    8. 7. 2020 20:35 Jan Kozák
    1. Pokud to byly skutečně bílá hniloba, určitě to nebylo vysokým záhonem, protože ta je specifickou chorobou rodu Allium (cibule, česnek, pažitka, pór, okrasné česneky). Často si ho lidé přinesou v kupovaném substrátu.
    2. Jahody nebudou mít problém. 
    3. Před mnoha lety jsem měl pěstitele u Valašského Meziříčí. Pěstoval pro mě Lukan, Vekan a Benátčan. Jeho výsledky byly nadprůměrné.

    Rada s odrůdou na jarní sadbu

    8. 7. 2020 7:55 Zakladatel vlákna: Roman Podborský
    Dobrý den,
    každý rok jsme dávali česnek na podzim, ale
    poslední dobou se mi zdá, že to není ono. Česnek napadají škudci, plísně
    i když je namořený.
    Chtěli bychom vyzkoušet jarní výsadbu. Někde jsem četl, že poslední roky je jarní výsadba výhodnější a dokence snad má česnek i delší skladovací dobu. Které česneky z Vaší nabídky jsou na jarní výsadbu a kdy je cca začínáte prodávat?
    DěkujiPodborský
    8. 7. 2020 15:18 Jan Kozák ml.
    Stejně jako jiné plodina i česnek má řadu patogenů. Vždy záleží, která choroba nebo škůdce v daných podmínkách zelenině škodí nejvíc, a podle toho zvolit vhodný postup. Univerzální metoda není, stejně jako neexistuje všehoschopné mořidlo. Jarní výsadba není všeobecným řešením a pro delší skladovatelnost vám spíše nepomůže.
    Při určování problému vám může pomoci stránka Choroby a škůdci. Při vyhledávání pomocí políčka, které se zobrazuje na všech stránkách, si můžete najít příspěvky v diskusi, které se daného patogenu týkají.
    U odrůd vhodných pro jarní výsadbu je tato skutečnost uvedena jak v popisu, tak v e-shopu. Objednanou sadbu začneme posílat od začátku září.
    8. 7. 2020 17:13 Jozef Sisak
    S p. Kozakom súhlasim.  vysadbou jarnych odrôd sa Vam podari vyhnuť tak možno " houbomilka česneková" ostatne choroby Vás neminú k tomu menši cesnak - stručiky   skladovateľnosť je dana aj odrodov nielen podmienkamy skladovania. vyber je slaby , to skôr zimny cesnak  a pouvažovať o ochranných opatreniach aby som eliminoval choroby a škodcov
    8. 7. 2020 20:23 Jan Kozák
    To, co jste četl, nebylo na našich stránkách. Samozřejmě ani my nemusíme mít vždycky pravdu, ale snažíme se nesmysly nepoužívat a pěstitele neplést. V současné nabídce máme jarní odrůdy Benátčan a Japo II. Není bez zajímavosti, že nejen tyto úzkolisté nepaličáky netrpí vlnovníkem česnekovým. Ale stejně je jim v zemi líp než ve skladu. Je to typ česneku s vysokou trvanlivostí, termín výsadby nemá žádný vliv na její délku. Navíc se při pozdní jarní výsadbě může prodloužit vegetační doba a při výskytu rzivosti se Vám výrazně sníží výnos. Pokud se jedná o výskyt chorob, pak je nutné řešit příčinu té konkrétní a podle toho přijmout opatření.

    Zelené hnojení

    7. 7. 2020 22:19 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaké použít ještě zelené hnojení kromě toho co radíte? Hořčice by nešla použít?
    8. 7. 2020 20:07 Jan Kozák
    Zahrádkářům doporučuji hlavně svazenku. Pro ně má mimo jiné tu výhodu, že není napadána chorobami nebo škůdci, kteří by se mohli přenést na jiné rostliny v zahradě pěstované. Na poli toto až tak neřešíte. Hořčice je velmi dobrá hlavně proto, že se při jejím rozkladu tvoří kyanidové sloučeniny, což půdu dezinfikuje. Tož ji tam dejte.
    10. 7. 2020 19:28 Jozef Sisak
    Posledna informacia ma prekvapila a vďaka za ňu . Je to možna nahrada za dusikate vapno - bio pestovanie?
    10. 7. 2020 19:39 Jan Kozák
    Dezinfekce půdy rozkladem rostlin hořčice není tak účinná jako dusíkaté vápno, protože rozklad je pozvolný, tedy koncentrace kyanidových sloučenin je malá.
    14. 7. 2020 5:40 Jozef Sisak
    Ďakujem za doplnenie informacii .vzhľadom k tomu že som už horčicu vysial tak to budem kombinovať aj dusikate vapno  s prikrytím foliou možno to pomôže aj na medvedika

    Pacibulky

    7. 7. 2020 22:16 Zakladatel vlákna: Dana Novotná
    Dobrý večer pane Kozák. Chtěla bych se prosím zeptat, jestli není lepší zasadit pacibulky na jaře než na podzim?
    Uvádite, že u některých odrůd, pokud je zasadím na podzim, tak z nich vyrostou dělené cibule se stroužky. Předpokládám tedy klasické hlávky česneku se stroužky, akorát prostě vše menší.
    Není tedy lepší zasadit pacibulky  až na jaře, aby z každé vyrostla jen 1 cibulka - větší, silnější, nedělená? Budou ty nedělené lepší při dalším sázení než ty dělené - tedy ty menší stroužky ?  Děkuji 
    8. 7. 2020 17:23 Jozef Sisak
    Toto dilema riešim už pár rokov aj ja . na zaklade članku ktory je v časti članky som urobil výber tych najväčšich pac. a skladoval v teple. Na jar vysadil podľa šablony do pripravených bedničiek a vložil do "naštartovanej " teplej hriadky výsledok ? predlženie vegetacie - väčšie rastlinky ale vysoke % miniaturnych cibuliek s stučikmy ostatne som vysial čo najskôr do pôdy -menšie rastlinky - cibuľky. ktore na další rok niektore len zväčšili svoj priemer. to pestovanie je o zabave. Ak mate zaujem navyšiť sadbu tak odporučam nakup . Cez pacibulky BEH NA DLHE TRATE.
    8. 7. 2020 20:02 Jan Kozák
    Ono to úplně neplatí, že při podzimním výsevu pacibulek dostanete cibule dělené a při jarním jednostroužkové. Záleží na skladování. Je samozřejmě příjemné, když jsou pro další výsadbu k dispozici pěkné jednostroužkové cibule. Ale vzhledem k tomu, že i pacibulky napadá vlnovník česnekový, je jistější podzimní výsev. 

    Sklizeň

    7. 7. 2020 8:46 Zakladatel vlákna: Stanislav Pabyška
    Dobrý den,

    letošní úroda byla povedená a mohla být i povedenější. Musel jsem sklidit o pár dní dříve, kvůli nenechavcům, kteří podnikli nájezd, při kterém stačili natěžit cca 100kg Slavinu II a spoustu ho poničit, jelikož jejich způsob sklizení byl vytrhávání. Je mi smutno při zamyšlení, kolik dřiny za ten rok člověk česneku obětuje a pak tohle. Z druhé stránky jsem poznal, že je mezi námi spousta lidí, kteří dokážou o svátku přerušit své plány a jít pomoc sklízet. Díky za ně.

    Ať se Vám všem, co travíte čas u česneku a nejenom těm, daří.
    Stanislav Pabyška

    Bílá hniloba

    6. 7. 2020 16:38 Zakladatel vlákna: Petr Haubelt
    Dobrý den, chci rozšířit políčko a při rytí jsem narazil na toto, není to Sklericiová hniloba? 20let tam byla pouze louka a před 20 lety naposledy brambory. A vyrůstají z toho houby neznámého původu. 
    Děkuji Haubelt 
    Houba
    7. 7. 2020 19:37 Jan Kozák
    Sclerotium bych tady nehledal. Patrně se jedná o nějakou symbiotickou houbu s trávami. Těch je nespočet, často vytvářejí tzv. čarodějné kruhy.

    Velikost cibulí

    6. 7. 2020 16:09 Zakladatel vlákna: Petr Bartůněk
    Zdravím, pane inženýre.
    Letos, a vlastně i vloni, jsme sklízeli poměrně, až nepoměrně malé cibule - bjetin, anton, havel, etc. Pokusím se popsat náš záhon, pochopitelně se nejedná o pole. Lokalita Mníšek pod Brdy. Záhon na jižní straně. Půda spíš kyselá, cirka ve třiceti centimetrech jíl. V záhoně jsou kromě česneku také rajčata, celer, salát a další blbosti, co tam žena napíchala. Máme půda nedostatečně upravenou, tedy s nedostatkem minerálů, dusíku, nebo draslíku? Poraďte, prosím.
    Díky
    7. 7. 2020 19:35 Jan Kozák
    Na toto neumím odpovědět. Ale co to ostatní? Roste to výborně, přijatelně, mizerně?
    11. 7. 2020 10:12 Petr Bartůněk
    Roste to docela přijatelně.
    Bartůněk
    17. 7. 2020 11:20 Petr Bartůněk
    Zdravím, pane inženýre,
    ještě se vracím k dotazu na poměrně malé cibule Vašeho česneku. Ptal jsem se víceméně na půdní a lokální podmínky. Myslíte, že bych měl na podzim, případně na jaře víc přihnojit? A čím nejlépe?
    Díky
    17. 7. 2020 20:00 Jan Kozák
    Omlouvám se, nějak se mi to ztratilo, ale už jsem doma. 
    Jakýkoliv přídavek organické hmoty bude pro půdu přínosem. Tím myslím např. kompost, posekanou trávu, hnůj, piliny, ...) Zrovna tak patří do zahrady i dřevní popel. Před výsadbou česneku zapravte kombinované hnojivo s obsahem síry (např. Cererit) v množství 5 kg na ar. Pokud sázíte do rýh (járků) můžete hnojivo nasypat do těchto rýh, tzv, hnojení pod patu.
    19. 7. 2020 12:02 Bohuslav Coufal
    Ještě doplním, že v minulosti jsem měl také problém s malými
    cibulemi. Hnojení cererit apod. nepomáhalo. Půdní rozbor ukazoval vše v pořádku
    (živin spíše více než méně). A písčitá půda. Řešením byla koňská dávka
    kvalitního obecního kompostu (2 roky po sobě, pak už méně).  Od té doby nedám na kompost dopustit a hlavně
    to pomohlo i ostatním pěstovaným rostlinám.

    Druhým krokem by mělo být nalezení vhodných odrůd. U mne se
    v 600m/m ne všem daří. Udělal jsem si testovací záhon, několik řádek od odrůdy
    a pozoroval, že vedle sebe byly odrůdy s velkými a naopak velmi malými
    cibulemi. Ponechal jsem si jen Bjetin, Záhorský II, Jovan, Vekan, Havran a
    Karel IV. Odrůdy, co neprošly jsem ještě 2x zkusil a vždy malé cibule, tak v
    mých podmínkách skončily nadobro (např. Slavín, Benátčan).
    23. 7. 2020 9:36 Jan Kozák ml.
    Před obecním kompostem varujeme. Po sázení konzumního česneku je to druhý nejčastější způsob, jak si na pozemek zavléct sklerociovou chorobu.

    Cibulak

    5. 7. 2020 10:40 Zakladatel vlákna: Libor Suchý
     Dobrý den, chtěl bych se zeptat proč se mi již druhý rok utvořilo více cibuláku?Čím by to mohlo být.Děkuji za radu
    5. 7. 2020 19:34 Jan Kozák
    S výrazem cibulák jsem se dosud setkal u jistého vzoru používaného na porcelánu. Soudím, že tím myslíte nedělené jednostroužkové cibule. Dělají to hlavně velkostroužkové paličáky. Jedná se o fyziologickou poruchu, její větší frekvence bývá po velmi mírných zimách. Ale nic s tím neuděláte, smiřte se s tím. Tyto velké cibule jsou mimořádně vhodné na zabijačku, protože je brzy naloupáno. Tak ještě to prase...
    5. 7. 2020 20:38 Libor Suchý
    Děkuji za radu. 

    Nemoc, nebo počasí?

    5. 7. 2020 10:18 Zakladatel vlákna: Marie Tuhá
    Dobrý den,prosím zda se jedná o nějakou nemoc česneku nebo je to způsobeno počasím?Děkuji Tuhá
    AntonAsi HavelBjetin
    5. 7. 2020 19:26 Jan Kozák
    Označení Bjetinu a Antonu má být opačně.
    Jediný problém, co na fotkách vidím, jsou malé cibule. Chtělo by to lepší výživu, možná u Bjetinu dříve hlávkovat.

    Je možno sklízet

    5. 7. 2020 9:08 Zakladatel vlákna: Michael Dvořák
    Mám na Vás velkou prosbu. Mohu dle přiložených foto vědět , zda již mohu sklízet?
    Česnek 1Česnek 2
    5. 7. 2020 19:22 Jan Kozák
    Těch sedm dužnatých listů si říká ještě asi o čtrnáct dní v zemi.

    sklerocium

    4. 7. 2020 15:42 Zakladatel vlákna: Krejčíř Vladimír
    Dobrý den dnes jsem sklidil česnek havran, asi jena třetina postižena hnilobou,
    sadba r. 2017. může se stát, že budou zárodky i vtom dobrém? Koupit raději novou satbu na jiné místo.                                                          Krejčíř V.
    HavranHavran
    4. 7. 2020 20:58 Helena Šafaříková
    Už se to zde psalo myslím, koupit novou sadbu a na jiné místo v každém případě. Tam až za 10 až 20 let. Já mám ze 100 ks asi jen 8 ks  napadených a čekám na názor ,jestli se s tím záhonem dá ještě něco udělat. Píši níže pod Vámi. Česnek tam dávat už nikdy nebudu ale i tak by bylo lepší se hniloby .
    4. 7. 2020 21:27 Jan Kozák
    Novou sadbou nic nepokazíte a jiné místo byste měl volit i bez letošních problémů. Nemáte však obrázek shnilého česneku. Mohlo jít o sklerocium, ale mohl se také utopit. Toho druhého jsem letos viděl hodně.

    sklerociová hniloba

    4. 7. 2020 13:27 Zakladatel vlákna: Helena Šafaříková
    Dobrý den,  tak jsem také zjistila, že některé rostlinky česneku jsou napadené sklerociovou hnilobou. Zatím jsem vytáhla jen něco, ostatní česneky jsou krásné a dokonce i velké. Sadbu mám od p. Kozáka, ovšem pozor, mám podezření, že se  mi na záhon dostala, nikoliv od p. Kozáka, ta je vždy v nejlepším pořádku. Já hamoun jsem měla málo a tak jsem si ještě zakoupila , myslím v Lídlu tři kousky v síťce. Odtud asi pochází ta hniloba. Není na jednom řádku, je to prostě sem tam. Hnedle jsem poznala , že není něco v pořádku, listy dříve žloutly než ostatní. Ale jinak je po umytí dobrý. Nevím jestli se dá konzumovat. Nebo vyhodit? Dnes ještě budu sklízet. Mám tak krásný česnek, /díky panu Kozákovi /, už si pěkně zvykl na Vysočinu, myslím česnek ,najednou toto. A tak se chci zeptat, zda mohu zeminu vyházet a nahradit novou, asi tak 15 až 20 cm do hloubky.Kolem záhonu mám fošny, tak by likvidace nebyla  problém.. Nemám moc velkou zahradu a tak další záhon by byl problém. Také uvažuji o tom, že bych dala na záhon suché větve a zapálila. Takto jsem zakládala 2 záhony když jsme se nastěhovali. Bylo zde moc pýru a pomohlo, ale nevím, jak na tu hnilobu. Děkuji
    česnek-hnilobazdravý česnekke skliznizdravý česnekčesnek umytý od hniloby.
    4. 7. 2020 21:25 Jan Kozák
    Výměna zeminy by problém vyřešila. Podle mého názoru by hloubka 20 cm stačila (možná by stačilo i 15, ale pro jistotu bych šel na 20). A protože se při práci může něco utrousit a zašlapat, klidně ještě potom zapálit suché větve. To už by pak nemělo mít chybu.
    Na otázku, jestli se dá napadený umytý česnek konzumovat neumím správně odpovědět. Je to stejné jako s nahnilým jablkem. Někdo ho vykrojí, druhý vyhodí.
    5. 7. 2020 16:25 Helena Šafaříková
    Jasně, jablka vyhazuji tak česnek také, těch pár kousků...... Nedá se nic dělat ale myslela jsem si, je to vlastně logické, plíseň jako plíseň ať je na čemkoliv. Děkuji, moc jste i pomohl

    odrůda česeku Matin

    3. 7. 2020 21:54 Zakladatel vlákna: Vladimír Dočkal
    Dobrý večer.Loni jsem si objednal sadbový česnek v Agri Slatinice a byl od Kozáka. Díky tomu jsem se dostal na tyto stránky.Pěstuji roky paličák Dukát,ale stále to není ta správná chuť, jako čenek,který jsem kdysi dostal.Tento česnek byl jarní,ale asi mě zdegeneroval.Stroužky baculaté,bílé,nepravidelně uložené v paličce,menší.Objednal jsem si loni JapoII, Benátčan a Záhorský.V objednací době loni Mjetin nebyl.Jakou odrůdu mě můžete doporučit pro Českou chuť.A co ten Matin?Děkuji za odpověd.S pozdravem ladad.
    4. 7. 2020 21:11 Jan Kozák
    Matinu máme letos jenom trošku, tak si ho necháváme pro drobný prodej u nás, v nabídce se asi neobjeví. 
    Líbí se mi, že rozlišujete česnek podle chuti. Spousta lidí rozlišuje jen podle pálivosti, ale to je málo. Víno také nedělíme jenom na červené a bílé, případně růžové. Tak hledejte českou chuť v odrůdách Lukan, Vekan a Slavin. Kdybyste uvedl, ve které oblasti bydlíte, možná bych se trefil do černého jedinou odrůdou.
    < Novější1617181920Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne